PDA

Zobacz pełną wersję : Spekulacje i plotki o nowościach LUSTRZANEK semipro FX Nikon Dxxx



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

tomitom
28-02-2011, 11:28
w MB-D10i będzie schowek na matrycę - jedyna różnica jaką widzę oglądając tajne zdjęcia wykonane przez małego fińskiego szpiega przebranego za Japończyka ze strony ojca w pół krwi Koreańczyka i ćwierć krwi Aborygena..

Też obstawiam przy 2 premierach, chodź D3 i D300 pojawiły się tego samego dnia. Jeszcze się tylko zastanawiam czy jest sens robić czarno-białą matrycę. Wg mnie dobre posunięcie ale byłaby to nisza i ciekawostka którą realnie zainteresowało by się procent użytkowników no i u nas w Polsce nie dałbym do serwisu na podmianę matrycy oj nie... Każdy lepiej i bezpieczniej (nie wspomnę już że szybciej) zrobiłby to w piwnicy - a jak nie lepiej to z takim samym skutkiem.

Sendilkelm
28-02-2011, 11:33
A tu na NR admin w komentarzu dodał następne wyssane z palca plotki :)

"
*CLS will be upgraded with radio trigger capability
*SB-1000 Incoming
*D400/700XS share MB-D11 with D7000
*D400/D700XS/D7000 will be compatible with new battery for D4
*8 FPS with D7000 when using D4 battery
*Expect D90 to be discontinued
*Expect F6 to be discontinued
*F7 Incoming
D400
- 8FPS – 10 FPS with Grip & D4 Battery
- 30 – 1/10000
- 1/500 FS
- Full Mag-Alloy, Weather Seal etc
- Same RGB Sensor as D7000
- Stereo Mic in new location with noise cancellation to reduce lens noise
- 16MP DX
- 52 AF Points, 20 cross type, wider spread
- ISO range 100-12,800 expandable to 25,600
- Add Dedicated Live Mode Switch found on D3100/D7000
- 720P/1080P @ 24fps, 25fps, 30fps, and 60fps (Only possible with no audio)
- Passive cooling system for sensor
- CF + SDHC
- U1 & U2 become U mode with up to 9 different settings selectable via command dials
- CLS via Radio
- EST Price: 1699$
D700XS
Same specs as D400 except:
- 10 FPS – 13 FPS with Grip & D4 Battery
- 16MP FX
- ISO range 100-12,800 expandable to 102,400
- Dual CF
- 1.3 crop mode
- EST Price: 2699$
Nikon AF-S NIKKOR 70-400mm f/4G ED N VR II.
Nikon AF-S NIKKOR 100-300mm f/4G ED N VR II.
"

Paweł Kania
28-02-2011, 11:46
:d:d:d

Pawel Pawlak
28-02-2011, 11:48
Ale ściema ;)

prz3mo
28-02-2011, 11:54
No tak, to jest też prawdopodobne... choć jakoś mi się nie wydaje. Dwie duże premiery to dwa razy głośno o nikonie i większa niejako darmowa promocja. A tak troszkę sobie skracają czas kiedy są na ustach wszystkich...


Zauważ, że jednocześnie pokazano D3 i D300, obydwa można by rzecz przełomowe :)

-----

wymienna matryca w D800*

* nie dotyczy Polski, ze względu na brak możliwości serwisu

;)

woytec60
28-02-2011, 12:20
Nie ma wbudowanego telefonu komórkowego?
Ale lipa...

siona
28-02-2011, 12:23
D700XS
Same specs as D400 except:
- 10 FPS – 13 FPS with Grip & D4 Battery
- 16MP FX
- ISO range 100-12,800 expandable to 102,400
- Dual CF
- 1.3 crop mode
- EST Price: 2699$


jeżeli tak będzie to bym powiedział - nie jest źle :)
pod warunkiem, że te 12,800 będzie używalne w takim zakresie jak 6400 w obecnym D700
cena byłaby świetna - rynkowo około 2,2 k€ na starcie brzmi rozsądnie

JA TAKIEGO CHCĘ :p

Pawel Pawlak
28-02-2011, 12:27
Ale nie ma się co tym podniecać, bo to totalne bajki. Równie dobrze można chcieć wszystkie o których mowa w jednym body ;)

Jacek_Z
28-02-2011, 12:30
Ale lista życzeń. Radiowy CLS, wymienna matryca, matryca czarno biała, filmy Full HD z 120 kl/s, nowy moduł AF (więcej krzyżowych), synchro 1/500, więcej fps, 2 sloty na karty. Wszystko w jednym modelu. Zwariować będzie można od nadmiaru szczęścia. Taaak. I to wszystko w modelu niższym niż D4 :) To co oni dopiero wsadzą do D4 !

Sendilkelm
28-02-2011, 12:46
Ale lista życzeń. Radiowy CLS, wymienna matryca, matryca czarno biała, filmy Full HD z 120 kl/s, nowy moduł AF (więcej krzyżowych), synchro 1/500, więcej fps, 2 sloty na karty. Wszystko w jednym modelu. Zwariować będzie można od nadmiaru szczęścia. Taaak. I to wszystko w modelu niższym niż D4 :) To co oni dopiero wsadzą do D4 !

Ogrzewanie, klimatyzację, ABS, kontrolę trakcji. Przyspieszenie 3,4s do 100 km/h.

siona
28-02-2011, 12:55
Ale lista życzeń. Radiowy CLS, wymienna matryca, matryca czarno biała, filmy Full HD z 120 kl/s, nowy moduł AF (więcej krzyżowych), synchro 1/500, więcej fps, 2 sloty na karty. Wszystko w jednym modelu. Zwariować będzie można od nadmiaru szczęścia. Taaak. I to wszystko w modelu niższym niż D4 :) To co oni dopiero wsadzą do D4 !

to z NR nie brzmi jakoś szczególnie niewiarygodnie -
-1/10000 i 1/500 FS to bardzo połączone sprawy - podobno obecnie udaje się zrobić 1/320 i 1/400 z normalnym flashem więc to wydaje mi się prawdopodobne
- 16 MPX lub więcej to w zasadzie pewność
- nowy moduł AF to też mus - narzekania na stary są spore (rozłożenie)
- 2 sloty to też konieczność - skoro d300s i d 7k mają nie wyobrażam sobie, żeby d800 nie miał
- 120 fps to bujda na resorach - bo na co jest to komu potrzebne w aparacie ? a i strumień byłby gigantyczny
- radiowy CLS też jest zastanawiający mocno - duża zmiana systemu, który i tak jest funkcjonalny w zakresie do jakiego go stworzono - radiowy CLS wydaje mi się możliwy jako dodatek ale nie bardzo jako coś wbudowanego.
- wymienna matryca byłaby super - pod warunkiem, że mógłbym to zrobić sam w serwisie mnie nie interesuje - no i dlatego nie wydaje mi się to możliwe - prędzej 2 wersje aparatu typu d800 i d800BW
- matryca BW też super pomysł - ale nie wydaje mi się realny na ten moment - za mały rynek

:D

Pawel Pawlak
28-02-2011, 13:00
No pewnie... coś zz tego może się sprawdzić, co nie znaczy żę to nie jest wyssane z palca. Zauważ, że ta lista życzeń, ingeruje nawet w funkcjonalność D7000. Wg niej po zapodaniu baterii z D4 (która musiałaby być gabarytami zgodna z tą z d7000), aparat przyspieszy - będzie miał 8fpsów !! Przy szybkości lustra jakie jest w d7000, ta prędkość będzie chyba realizowana tylko w trybie LV ;)

costi
28-02-2011, 13:04
- 120 fps to bujda na resorach - bo na co jest to komu potrzebne w aparacie ? a i strumień byłby gigantyczny
Ujęcia slow-motion z 1/5 prędkości (po konwersji do 24fps).


- radiowy CLS też jest zastanawiający mocno - duża zmiana systemu, który i tak jest funkcjonalny w zakresie do jakiego go stworzono - radiowy CLS wydaje mi się możliwy jako dodatek ale nie bardzo jako coś wbudowanego.
Ja zrozumiałem, że radio ma być oprócz błyskowego CLS, a nie zamiast.

siona
28-02-2011, 13:09
No pewnie... coś zz tego może się sprawdzić, co nie znaczy żę to nie jest wyssane z palca. Zauważ, że ta lista życzeń, ingeruje nawet w funkcjonalność D7000. Wg niej po zapodaniu baterii z D4 (która musiałaby być gabarytami zgodna z tą z d7000), aparat przyspieszy - będzie miał 8fpsów !! Przy szybkości lustra jakie jest w d7000, ta prędkość będzie chyba realizowana tylko w trybie LV ;)

he - ale czyż nie jest tak, że dołożenie gripa do d700 i d300s też powoduję, że można mieć więcej na mocniejszej baterii ?

a co do 120 fps - nie widzę tego już dziś 720p/30fps generuje pliki gigantyczne aż boję się pomyśleć ile wygeneruje 1080p/120 fps i gdzie to się zapisze :)

mateo912
28-02-2011, 13:12
he - ale czyż nie jest tak, że dołożenie gripa do d700 i d300s też powoduję, że można mieć więcej na mocniejszej baterii ?

a co do 120 fps - nie widzę tego już dziś 720p/30fps generuje pliki gigantyczne aż boję się pomyśleć ile wygeneruje 1080p/120 fps i gdzie to się zapisze :)

Tyle że d300/s/700 ma taką opcje i tak została mechanika przygotowana.
A w d7000 6kl/s to jest max co mechanika może uzyskać.

siona
28-02-2011, 13:15
A w d7000 6kl/s to jest max co mechanika może uzyskać.

ale nie wiesz tego na pewno :) nie widziałem, żeby nikon to gdzieś oświadczył :p

Pawel Pawlak
28-02-2011, 13:18
he - ale czyż nie jest tak, że dołożenie gripa do d700 i d300s też powoduję, że można mieć więcej na mocniejszej baterii ?

a co do 120 fps - nie widzę tego już dziś 720p/30fps generuje pliki gigantyczne aż boję się pomyśleć ile wygeneruje 1080p/120 fps i gdzie to się zapisze :)

Przy 8fps, lutro w d7000 byłby "dość długo" podniesione w czasie każdej sekundy co znaczącu utrudniałoby kontrolowanie sceny przez wizjer i mocno wpłyneło pracę AFa ;)

siona
28-02-2011, 13:33
Przy 8fps, lutro w d7000 byłby "dość długo" podniesione w czasie każdej sekundy co znaczącu utrudniałoby kontrolowanie sceny przez wizjer i mocno wpłyneło pracę AFa ;)

cóż - coś za coś :) ale 8fps by było - dla wielu to "bardzo ważna funkcja będzie" zwłaszcza w rozmowach ze znajomymi ...

mateo912
28-02-2011, 13:34
ale nie wiesz tego na pewno :) nie widziałem, żeby nikon to gdzieś oświadczył :p

A widziałeś żeby oświadczył że jednak jest taka opcja?
w d300/s/700 od razu było napisane że po włożeniu do gripa 8x AA/En-EL4a puszki mają 8fps ;)

siona
28-02-2011, 13:38
A widziałeś żeby oświadczył że jednak jest taka opcja?
w d300/s/700 od razu było napisane że po włożeniu do gripa 8x AA/En-EL4a puszki mają 8fps ;)

ale trudno oświadczać, że po włożeniu aku z nieistniejącego D4 coś zadziała skoro wręcz paranoicznie chce się utrzymać w tajemnicy specyfikację tegoż D4

prz3mo
28-02-2011, 14:25
W dzisiejszych czasach większość przecieków w branży elektronicznej jest kontrolowanych i celowych.

AlleG
28-02-2011, 15:02
to w d4 zapewne będzie ekspres do kawy.
nie ma co gdybac, bedzie premiera to sie dowiemy

Robson_87
28-02-2011, 15:03
ja poprosze klime w lato i ogrzewanie rak w zime:-D

burda-graph
28-02-2011, 15:30
Widzę że oczekiwania są duże :)

Niestety prawda jest taka - że Nikon wypuszczając d700 - miał nadzieję wypełnić pewną lukę, przeciągnąć ludzi z innych systemów na swoją stronę... To mu się udało. Musiał dać ludziom małe body z funkcjonalnością dużego.
Teraz już nic nie musi...

siona
28-02-2011, 15:42
Teraz już nic nie musi...

tja - konkurencja siem położyła i prosi o łaskawe dobicie :)
zwłaszcza sony nic nie kombinuje - tylko patrzeć jak coś w segmencie FF wymyślą :p

Jacek_Z
28-02-2011, 16:41
Tak i nie. Canon nie poprawia jakoś specjalnie AF, może w 5D MK3 poprawią? Sony deklaruje, że będzie rozwijało bezlusterkowce, a to nie wszystkim pasuje.
Nikon może czekać. Niestety.
Wiem, że następca będzie miał filmowanie i 2 sloty na karty. Co do tych 2 spraw to jestem przekonany. Reszta to gdybania.

Paweł Kania
28-02-2011, 16:47
No i wysokie ISO napewno bedzie lepsze :)

siona
28-02-2011, 17:06
Tak i nie. Canon nie poprawia jakoś specjalnie AF, może w 5D MK3 poprawią? Sony deklaruje, że będzie rozwijało bezlusterkowce, a to nie wszystkim pasuje.
Nikon może czekać. Niestety.
Wiem, że następca będzie miał filmowanie i 2 sloty na karty. Co do tych 2 spraw to jestem przekonany. Reszta to gdybania.

no właśnie - mk3 może zrobić różnicę i nikon tego nie wie a raczej wypuści d800 przed mk3. co do sony - oni poszli w korpusy ze stałym lustrem a co za tym idzie dużą szybkostrzelnością i wcale nie jest pewne, że nie zrobią takiej FF więc też trzeba wypuścić coś szybkiego (tak wiem że półprzepuszczalne lustro do masa problemów)

Jacek_Z
28-02-2011, 17:18
No i wysokie ISO napewno bedzie lepsze :)Niekoniecznie, to zależy od matrycy. Jedną z opcji nie do wykluczenia jest matryca z D3x, a wtedy wysokie ISO będzie gorsze niż w D700 (i będzie natywne ISO 100). Ja bym chciał taką opcję. Ta matryca jest rewelacyjna. Pies drapał wysokie ISO.


, co do sony - oni poszli w korpusy ze stałym lustrem a co za tym idzie dużą szybkostrzelnością i wcale nie jest pewne, że nie zrobią takiej FF więc też trzeba wypuścić coś szybkiego (tak wiem że półprzepuszczalne lustro do masa problemów)
Duża szykostrzelność, dużo megapikseli i dobre wysokie ISO w jednym modelu sony? Nie teraz.

siona
28-02-2011, 18:08
Duża szykostrzelność, dużo megapikseli i dobre wysokie ISO w jednym modelu sony? Nie teraz.

może nie, może tak - choć pewnie to pierwsze ale nikon też tego nie jest pewien. mało tego, chciałby dla siebie jak największy kawałek tortu wiec musi jedną puszką wyrywać od obu konkurentów potencjalnych nowych klientów bo przecież nie zrobi w tym segmencie 2 czy 3 różnych puszek ...

Jacek_Z
28-02-2011, 18:15
Odnoszę wrażenie, że sony i pentax i oczywiście olek szukają raczej nisz dla siebie.
Ktoś gdzieś pisał coś w podobnym sensie i ja się z tym zgadzam.

Paweł Kania
28-02-2011, 18:24
Niekoniecznie, to zależy od matrycy. Jedną z opcji nie do wykluczenia jest matryca z D3x, a wtedy wysokie ISO będzie gorsze niż w D700 (i będzie natywne ISO 100). Ja bym chciał taką opcję. Ta matryca jest rewelacyjna. Pies drapał wysokie ISO.



W sumie też fakt... Zapomniałem że mogą zrobić wysoko Mpx-owca :)
Zamiast D3s'owca :)

Czuję się jak dziecko w wigilię - z jedną myślą... co jest w paczce pod choinką :D

burda-graph
28-02-2011, 18:57
Swoją drogą dziwne że specyfikacja nie wyciekła... przecież pracuje nad tym multum ludzi..

Albo jest inaczej - dane już są znane - ale zginęły w gąszczu fałszywych...

Jak dla mnie aparat z 2011 roku powinien mieć matrycę podchodzącą pod 15-17 Mpix - minimum.

Pawel Pawlak
28-02-2011, 20:47
jestem praktycznie przekonany, że w nastepcy d700 nie zobaczymy ani matrycy z d3x ani d3s. D800 i d4 dostaną nowe matryce - z pewnoscią będa miały więcej niż 12mpix (niestety). Czy bedą one na wysokich iso porównywalne z d3s (czy lepsze? ) to zalezy ile dotaną tych pikseli. Ale z całą pewnością odbitki będą na poziomie nie gorszym niż d3s.
Mam nadzieję że jeśli nikon już chce zwiększyć ilość pikseli (a że chce to widać i po d3100 i d7000) to będzie ich przynajmniej 20. 16mpix to dla mnie jakieś popierdywanie bez składu i ładu, nie dające niczego poza 30% szybszym zapychaniem karty.
No i mam nadzieję że wreszcie zastosuje mniejsze RAWy - chyba canon tego nie opatentował ?

Jacek_Z
01-03-2011, 00:22
jestem praktycznie przekonany, że w nastepcy d700 nie zobaczymy ani matrycy z d3x ani d3s. D800 i d4 dostaną nowe matryce
D4 na pewno tak, w końcu nie dadzą do body kolejnej generacji 3-ciej wersji matrycy z D3.


No i mam nadzieję że wreszcie zastosuje mniejsze RAWy - chyba canon tego nie opatentował ?To dziwne, mógłby juz to dac choćby w D7000. Też na to czekam.

Calme
01-03-2011, 14:50
Optyczne.pl:
"
Nikon D800

Na przełomie sierpnia i września mamy poznać pełnoklatowego Nikona D800. Aparat ma zostać wyposażony w specjalną kasetę pozwalającą na wymianę matrycy w serwisie. Do wyboru będziemy mieć klasyczny sensor o rozdzielczości 16 Mpix oraz 12-megapikselową matrycę czarno-białą, która ma wyróżniać się niespotykaną do tej pory jakością zdjęć na wysokich czułościach, a dzięki brakowi filtra RGGB i AA, także znakomitym odwzorowaniem szczegółów. Dodatkowo w nowym modelu znajdziemy 3.3-calowy ekran LCD z wbudowaną, składaną osłoną przeciwsłoneczną oraz migawkę pracującą z minimalnym czasem 1/16000 s. Całości ma dopełniać tryb wideo Full HD przy 120 kl/s i nowy, opcjonalny uchwyt pionowy MB-D10i."

??

darko
01-03-2011, 14:54
Ciekawe..., ciekawe na ile w tym prawdy

pedro
01-03-2011, 15:01
Było w wątku "Spekulacje i plotki o nowościach Nikona". Raczej koncert życzeń niż realna specyfikacja.

amirez
01-03-2011, 15:12
Pierwszy kwietnia coraz bliżej ;)

messer
01-03-2011, 15:27
Pierwszy kwietnia coraz bliżej ;)

Dokładnie.
Ten news brzmi jak dość marny primaaprilisowy żart...

ragnar
01-03-2011, 15:34
Brzmi to tak kosmicznie, że naprawdę ciężko w to uwierzyć, jednak kto wie...;)

avatarr
01-03-2011, 16:49
to co optyczne przecież napisało to czyste bzdurne kpiny w które większość uwierzyła ;-) marzyciele... Z tego portalu odnoszę wrażenie robi się troszkę pudelek no ale człowiek zawsze marzył wiec czemu nie choć tak na chwile do premiery pomarzyć sobie a potem spadniecie na ziemie twardo oj twardo ;-)

docxxx
01-03-2011, 18:02
to co optyczne przecież napisało to czyste bzdurne kpiny w które większość uwierzyła ;-) marzyciele... Z tego portalu odnoszę wrażenie robi się troszkę pudelek no ale człowiek zawsze marzył wiec czemu nie choć tak na chwile do premiery pomarzyć sobie a potem spadniecie na ziemie twardo oj twardo ;-)
Przeciez to jest news z NR (http://nikonrumors.com/2011/02/26/nikon-d800-rumors.aspx). Czasami jak czytam Wasze wypowiedzi to widze, ze macie poglad tylko na polskie portale, ktore uwazacie za wyrocznie. Wystarczy rzut okiem na DP czy NR i juz wiemy wiecej ;)

avatarr
01-03-2011, 18:22
Miałem na myśli ogólnie tego typu plotki o wymiennych matrycach w d800 itp nie stworzonych rzeczach. to nie jest jeszcze czas na takie rewolucje zwłaszcza w puszce nie w pełni profesjonalnej. Oczywiście przyjdzie na to czas ale moim zdaniem nie teraz.

ASAHI
01-03-2011, 19:02
Dokładnie, kupisz sobie puszkę a potem będziesz dokupował wymienne matryce - WB, kolor zimny, kolor ciepły, na noc, na dzień, do portretu do krajobrazu ;-)
Jak wyjdzie nowa matryca to nie trzeba będzie kupować puszki :-)

pkos
02-03-2011, 12:03
Brzmi to tak kosmicznie, że naprawdę ciężko w to uwierzyć, jednak kto wie...;)

Warto dodać że to co optyczne.pl napisało to było w dziale plotki i ploteczki....

kruszyna
02-03-2011, 14:04
Czy nikt naprawdę nie potrzebuje zmian w sofcie? Lub jakichś konkretniejszych opcji. No może poza więcej mpx, wyższe lepsze iso, czy slot na dwie karty. Wszystkim pasuje już wszystko w tym sprzęcie? Odnoszę wrażenie że lecimy powoli tylko na coś nowego. Mi już jak wspominałem kilka miesięcy temu interesuje zmiana obsługi Auto iso. Można by tu wprowadzić multum opcji. Od ustawień iso względem ogniskowej, po szybki dostęp do zmiany maksymalnego iso przy auto. To tak dla reporterki. Mógłbym wspomnieć o rozkładzie punktów jeszcze. Do studia jeśli była by to matryca ponad 20mpx z miłą chęcią zamiast filmowania wolał bym kartę wifi. Tutaj dodatkowo też większy wizjer kosztem lampy. Oczywistością jest że każdemu coś miłego i/lub potrzebnego. Ale jest parę rzeczy które można by zmienić. Jednym kontrowersyjnym posunięciem mogłoby być przeniesienie na prawą stronę przycisku iso, Wtedy nawet auto iso nie było by takim problemem. Wiem że opcja co najmniej kontrowersyjna ale tak mi się widzi. ktoś jeszcze ma taki pogląd na przeniesienie przycisku?

bialogardzianin
02-03-2011, 14:16
Optyczne.pl:
"
Nikon D800

Na przełomie sierpnia i września mamy poznać pełnoklatowego Nikona D800. Aparat ma zostać wyposażony w specjalną kasetę pozwalającą na wymianę matrycy w serwisie. Do wyboru będziemy mieć klasyczny sensor o rozdzielczości 16 Mpix oraz 12-megapikselową matrycę czarno-białą, która ma wyróżniać się niespotykaną do tej pory jakością zdjęć na wysokich czułościach, a dzięki brakowi filtra RGGB i AA, także znakomitym odwzorowaniem szczegółów. Dodatkowo w nowym modelu znajdziemy 3.3-calowy ekran LCD z wbudowaną, składaną osłoną przeciwsłoneczną oraz migawkę pracującą z minimalnym czasem 1/16000 s. Całości ma dopełniać tryb wideo Full HD przy 120 kl/s i nowy, opcjonalny uchwyt pionowy MB-D10i."

??

Tez to widziałem na anglojęzycznej stronie plotkarskiej. Ciekawym, jak odbywać się będzie przełączanie między tymi trybami/ matrycami? To innowacyjne cacko będzie kosztować pewnie niewiele mniej od d3s. ;)

morzon
02-03-2011, 14:20
To innowacyjne cacko będzie kosztować pewnie niewiele mniej od d3s. ;)

Nie będzie tyle kosztować... nie będzie w ogóle kosztować ;)

docxxx
02-03-2011, 15:00
Czy nikt naprawdę nie potrzebuje zmian w sofcie?

Jeśli wiedziałbym, że co jakiś okres pojawia się nowy soft do D700, to kupiłbym te puszkę. Niestety, Nikon wypuszczając sprzęt po krótkim czasie zapomina o nim. A szkoda, bo wystarczy wprowadzić większe możliwości konfiguracyjne przycisków, więcej miniatur na ekranie itp. aby body było na czasie.

JK
02-03-2011, 15:24
..... Nikon wypuszczając sprzęt po krótkim czasie zapomina o nim. A szkoda, bo wystarczy wprowadzić większe możliwości konfiguracyjne przycisków, więcej miniatur na ekranie itp. aby body było na czasie.
PODSTAWOWY BŁĄD. Nikon projektuje puszkę, produkuje to na magazyn, później to rozsyła po hurtowniach i rozpoczyna się handel. Jeśli w tym okresie ujawnią się jakieś drobne wady w sofcie, to Nikon je poprawia, ale tylko po to, żeby sprzedać to, co jeszcze nie zostało sprzedane i leży w magazynach i w hurtowniach. Pomysły użytkowników mało go interesują na tym etapie. Jeśli zapasy zmaleją prawie do zera, to wykonuje się podobny manewr z nastepną puszką, bo to ma przynosić stałą kasę. Jaki interes ma producent w poprawianiu/zmienianiu starego softu, za który nie weźmie już ani grosza? Mógłby ewentualnie "oddać" komuś źródła softu, żeby inni się tym bawili, ale to jest strzał w stopę, bo ta następna, aktualnie produkowana puszka nie powinna być gorsza od starej z takim poprzerabianym softem. Tak źle i tak niezbyt dobrze. Jedyne wyjście - zapomnieć o starych puszkach i produkować nowe.:wink:

siona
02-03-2011, 15:27
Jeśli wiedziałbym, że co jakiś okres pojawia się nowy soft do D700, to kupiłbym te puszkę. Niestety, Nikon wypuszczając sprzęt po krótkim czasie zapomina o nim. A szkoda, bo wystarczy wprowadzić większe możliwości konfiguracyjne przycisków, więcej miniatur na ekranie itp. aby body było na czasie.

mnie to też irytuje jak diabli - nawet gdyby nie modyfikowali to wystarczyłoby, żeby 3 lata od premiery robili z FW open source i byłoby git. nie ma jednak co na to liczyć bo pecunia non olet :/

docxxx
02-03-2011, 15:32
PODSTAWOWY BŁĄD.

Alez to bylo oczywiste, ze pisze z perspektywy usera, a nie producenta, ktory za wszelka cene musi sprzet sprzedac. Nie piszmy tu truizmow ;)

JK
02-03-2011, 15:38
Masz doświadczenia w "bojach" z postępowym serwisem. Może teraz zacznij słać petycje do Nikona, żeby soft do starych puszek poprawiał. :wink: Tyle, że to chyba trzeba po japońsku. :lol:

Moim zdaniem, strzępicie gęby na próżno, ale cóż - wolno.

docxxx
02-03-2011, 15:52
Masz doświadczenia w "bojach" z postępowym serwisem. Może teraz zacznij słać petycje do Nikona, żeby soft do starych puszek poprawiał. :wink: Tyle, że to chyba trzeba po japońsku. :lol:
Moim zdaniem, strzępicie gęby na próżno, ale cóż - wolno.
Ke? A kto tu ma pretensje? Wyluzuj ;)

kruszyna
02-03-2011, 15:59
Jeśli wiedziałbym, że co jakiś okres pojawia się nowy soft do D700, to kupiłbym te puszkę. Niestety, Nikon wypuszczając sprzęt po krótkim czasie zapomina o nim. A szkoda, bo wystarczy wprowadzić większe możliwości konfiguracyjne przycisków, więcej miniatur na ekranie itp. aby body było na czasie.

Masz rację ale tutaj chyba wiemy i z tym nie ma co się sprzeczać że niby prostych rozwiązań ale jak pomocnych Nikon ani inny producent nie wprowadzi. Bo co by sprzedawał potem. Załóżmy że wszystkie klawisze dosłownie wszystkie są programowalne. I to nie tak jak teraz wybrane opcje, tylko opcja z możliwością ustawienia dosłownie wszystkiego pod dowolnym klawiszem. Do tego aktualizacja softu na życzenia userów. Np potrzeba jest obsługi lampy poprzez jakies pokrętło lub inaczej skonstruowana obsługa iso? Proszę bardzo bach. No niestety tak nie będzie.

alan85
02-03-2011, 16:04
a szkoda ...

siona
02-03-2011, 16:19
(...) No niestety tak nie będzie.

tego nie jestem taki pewien - to jest kwestia konkurencji. jednym z głównych czynników wyboru w pewnych dziedzinach jest obsługa posprzedażowa - jak widać fotografia do nich nie należy ale nie jest powiedziane, że kiedyś nie będzie należeć

kruszyna
02-03-2011, 16:39
tego nie jestem taki pewien - to jest kwestia konkurencji. jednym z głównych czynników wyboru w pewnych dziedzinach jest obsługa posprzedażowa - jak widać fotografia do nich nie należy ale nie jest powiedziane, że kiedyś nie będzie należeć

Na dwoje babka wróżyła.
W entry level to nigdy nie nastąpi w najwyższej klasie też nie widzę sensu. Jest tylko opcja dla kalsy typu 5D/d700. A takie wybiórcze "miłosierdzie" hmm nie wiem. Ja osobiście jak bym wiedział że canon ma taka politykę na pewno dokładniej przyjrzał bym się ofercie producenta ale jak to będzie pokaże czas. Obyśmy dożyli;D

k_sko
02-03-2011, 21:52
W następcach D700 (jakkolwiek będzie się nazywać) interesuje mnie ile będzie pixeli w DX - w D3 było 12 i 5.1 (jakoś tak), chicałbym żeby było przynajmniej 8. Mnie to się przyda.

KS

tomajk
02-03-2011, 22:13
Wszystkich przycisków i pokręteł jest coś około 27 w korpusie D300, w D3/s/x jeszcze więcej, czy jesteście pewni, że tak dowolna konfigurowalność nie byłby wręcz utrapieniem ?
Teraz do pełnego przystosowania mamy co najmniej dwa guziki, do tego parę w mniejszym lub wiekszym stopniu czyż to nie wystarczy ? no może parę rzeczy można byłoby dodać, ale chodzi mi nawet o same napisy na przyciskach czy koło nich.
Weźcie teraz zapamiętajcie co gdzie jest, oj pomysł wydaje się być lekko przesadzony. Nikon i tak znany jest z najlepszej ergonomii i guzikologii.
Kasety z wymiennymi matrycami jak ścianki w średnim formacie, hmm no kurcze nie zdziwiłbym się takim rozwiązaniem w korpusie typu D4XM ale D D800, jakoś tak nie bardzo.

Pawel Pawlak
02-03-2011, 23:31
W następcach D700 (jakkolwiek będzie się nazywać) interesuje mnie ile będzie pixeli w DX - w D3 było 12 i 5.1 (jakoś tak), chicałbym żeby było przynajmniej 8. Mnie to się przyda.

KS
czyli 18mpix w FX. Ja zdecydowanie bym wolał minimum tak jak w d3x - ok. 10.5mpix w DX. 8 to trochę mało do kadrowania a im mniejszy kąt widzenia szkła, tym większe prawdopodobieństow że dynamiczne kadry będą wymagały choć lekkiej korekty kadru w PP.

JK
03-03-2011, 10:34
Oj, Pawle, Pawle. Po co Ci ten tryb DX? Jak masz nadmiar pikseli, to sobie kadrujesz centralnie (ka jest prościej i wygodniej), a później w komputerze przycinasz tyle, ile trzeba. Nie przycinasz do DX-a, tylko ile trzeba, czyli te 5 mpix nie są wyznacznikiem niczego. Przecież każde szkło DX-owe kryje dużo większy obszar niż ten magiczny DX. W pewnych warunkach szkła DX-owe kryją pełna klatkę FX (17-55 powyżej 30mm, 35/1,8. Dziwią mnie wypowiedzi na temat trybu DX w D3, czy D700. W rzeczywistości one mają tylko jeden użyteczny tryb - FX, a tryb DX jest jedynie protezą, trybem dla tych, którzy o robieniu fotek i o sprzęcie wiedzą niezbyt wiele, albo z lenistwa noszą JPEGi prosto z puszki bezpośrednio do labu.

Długi
03-03-2011, 10:56
Tutaj już mają d800 na sklepie. Można zobaczyć zdjęcia i specyfikację, np. obsługa 3 kart pamięci :mrgreen:
Czekają tylko na sygnał od Nikona i rusza sprzedaż :mrgreen: http://www.lider24.media.pl/p/pl/47922/nikon+d800.html

Pawel Pawlak
03-03-2011, 11:30
Oj, Pawle, Pawle. Po co Ci ten tryb DX? Jak masz nadmiar pikseli, to sobie kadrujesz centralnie (ka jest prościej i wygodniej), a później w komputerze przycinasz tyle, ile trzeba. Nie przycinasz do DX-a, tylko ile trzeba, czyli te 5 mpix nie są wyznacznikiem niczego. Przecież każde szkło DX-owe kryje dużo większy obszar niż ten magiczny DX. W pewnych warunkach szkła DX-owe kryją pełna klatkę FX (17-55 powyżej 30mm, 35/1,8. Dziwią mnie wypowiedzi na temat trybu DX w D3, czy D700. W rzeczywistości one mają tylko jeden użyteczny tryb - FX, a tryb DX jest jedynie protezą, trybem dla tych, którzy o robieniu fotek i o sprzęcie wiedzą niezbyt wiele, albo z lenistwa noszą JPEGi prosto z puszki bezpośrednio do labu.


Z jednej strony masz Jacek rację. Ale z drugiej tryb DXowy (taki jak w D3x) ma sens. Po pierwsze, można zakładać że tryb FXowy i DXowy w w kolejnej puszce, mogą się róznić szybkościa - czyli przewaga DXa w niektórych sytuacjach oczywista. Po drugie, ilością zdjęć w serii do zapchania bufora, po trzecie zajętością karty. Wszystkie te czynniki w moim odczuciu, mogą być powodem żeby jednak przełączać się w terenie między DX a FX. Generalnie już w plenerze staram się kadrować "ostatecznie"- więc często zbędne może być nadmiar powierzchni matrycy (który tylko zajmuje cenne powierzchnie). Cropowoanie o którym pisałem, z trybu DXowego to kosmetyka, która czasem jest wskazana żeby dopieścić uchwycony w terenie kadr.

TOP67
03-03-2011, 11:51
Jeszcze jedna zaleta trybu DX, to zaciemnienie nieaktywnego obszaru. Dla niewprawionych ułatwia to kadrowanie z obiektywami, które mocno winietują na FX. Bardzo dobrym wyjściem jest pośredni tryb crop 1.3. Chyba wszystkie obiektywy DX powinny go pokryć.

costi
04-03-2011, 23:07
Tutaj już mają d800 na sklepie. Można zobaczyć zdjęcia i specyfikację, np. obsługa 3 kart pamięci :mrgreen:
Czekają tylko na sygnał od Nikona i rusza sprzedaż :mrgreen: http://www.lider24.media.pl/p/pl/47922/nikon+d800.html

Jeszcze trochę i ten link się wywróci o swoją brodę... ;)

Milek
06-03-2011, 10:13
Masz racje nowe szkla ale jakie 85 i 24 ta sa szkla!!!!!!!! no i 35 tka wyszla tez.

Goku
06-03-2011, 17:48
Jeśli chodzi o filmy to wg mnie przydałby się format filmowania 3:2, tak aby był zapas na ewentualne poprawki. Przyciąć do 16:9 to nie problem, więc nie wiem dlaczego nie ma takiej opcji.

wywar
10-03-2011, 06:08
panie nikon dawaj d800 z wideło bo niedługo wszystkie teledyski będą kręcić kanonami :D
klik1 (http://www.youtube.com/watch?v=4xOuMrzDVdY&feature=relmfu)
klik2 (http://www.youtube.com/watch?v=E7FPHgBPZew&feature=related)

jabkos
11-03-2011, 01:03
panie nikon dawaj d800 z wideło bo niedługo wszystkie teledyski będą kręcić kanonami :D
klik1 (http://www.youtube.com/watch?v=4xOuMrzDVdY&feature=relmfu)
klik2 (http://www.youtube.com/watch?v=E7FPHgBPZew&feature=related)


Ło matko....

Niech będzie od raz D810/D800S...

Z poprawionym softem :wink:

siona
11-03-2011, 13:03
w kontekście dzisiejszych wydarzeń to chyba się premiery poprzesuwają trochę ... (co oczywiście nie jest najistotniejsze w tej chwili)

costi
11-03-2011, 14:51
Moim zdaniem niekoniecznie. Opóźnienie premier bardzo odbiłoby się na kursie akcji, a to by Nikonowi nie pomogło.
Jeśli nowe body były robione w Japonii, to na pewno opóźnią się dostawy, ale produkcja poza Japonią raczej nie ucierpi.

krzall
11-03-2011, 15:17
Moim zdaniem niekoniecznie. Opóźnienie premier bardzo odbiłoby się na kursie akcji, a to by Nikonowi nie pomogło.
Jeśli nowe body były robione w Japonii, to na pewno opóźnią się dostawy, ale produkcja poza Japonią raczej nie ucierpi.

Witam
robią miejsce? ---- Tutaj (http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/nikon/nikon-d700-body/) na nowe d800 :)
Pozdrawiam
ps a swoją drogą tragedia... :(

bialogardzianin
11-03-2011, 15:21
...produkcja poza Japonią raczej nie ucierpi.

A na jakiej podstawie Waćpan takie dyrdymały prawisz? Wystarczy poszukać u źródeł http://www3.nhk.or.jp/daily/english/11_48.html !!!

siona
11-03-2011, 16:49
no - po sprawdzeniu w google earth istnieje możliwość, że fabryka nie ucierpi - jest na wysokości 10mnpm około 5 km od brzegu. za to ludzi ucierpi sporo :/

morzon
11-03-2011, 17:15
Witam
robią miejsce? ---- Tutaj (http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/nikon/nikon-d700-body/) na nowe d800 :)
Pozdrawiam


Jak padnie stronka to też będą teorie, że przerabiają layout pod wrzucenie D800? :roll:

costi
11-03-2011, 17:37
A na jakiej podstawie Waćpan takie dyrdymały prawisz? Wystarczy poszukać u źródeł http://www3.nhk.or.jp/daily/english/11_48.html !!!

I co to Waszmości zdaniem oznacza? Bo moim tylko tyle, że fala tsunami o nieustalonej wysokości ma (miała) dotrzeć we wspomniane rejony o podanych godzinach. Chyba nie zasugerował się Waćpan, że wszędzie będzie owe 10 metrów fali? ;)

Dla przykładu, na Hawajach było max. 8 stóp (ok. 2.5 metra), a w Indonezji odwołali alarm po tym, jak przyszła fala o porażającej wysokości 10... centymetrów ;) (dane za CNN).

bialogardzianin
12-03-2011, 12:17
I co to Waszmości zdaniem oznacza? Bo moim tylko tyle, że fala tsunami o nieustalonej wysokości ma (miała) dotrzeć we wspomniane rejony o podanych godzinach. Chyba nie zasugerował się Waćpan, że wszędzie będzie owe 10 metrów fali? ;)

Dla przykładu, na Hawajach było max. 8 stóp (ok. 2.5 metra), a w Indonezji odwołali alarm po tym, jak przyszła fala o porażającej wysokości 10... centymetrów ;) (dane za CNN).

Chciałem dać do zrozumienia, żeby nie prawić teoryjek "z d...y", lecz poszukać w necie. Nie mają sensu teraz żadne licytacje czy 1 cm czy 10 m- wszystkie państwa z owej mapki są nadal zagrożone wtórnymi trzęsieniami i tsunami. Tam giną ludzie. :(

Lazyboy
12-03-2011, 13:37
Fabryka optyki Canona ucierpiala podczas Tsunami

R
12-03-2011, 14:37
biorac pod uwage zakres tego co stalo sie w JP, mozna spodziwac sie czystek w sklepach, szczegolnie segment PRO, ktory byl produkowany w JP. nawet jesli sama fabryka nie ucierpiala, to kooperanci i logistyka mogla... bedzie cienko ze sprzetem przez jakis czas... mozna tez spodziwac sie wahan cenowych wynikajacych z ruchow gieldowych i walutowych.

bialogardzianin
12-03-2011, 15:16
http://www.frazpc.pl/aktualnosci/864961,Wstpne-dane-na-temat-zniszcze-w-firmach-z-brany-IT-w-Japonii-po-trzsieniu-ziemi.html

robin102
12-03-2011, 18:22
..... mozna tez spodziwac sie wahan cenowych wynikajacych z ruchow gieldowych i walutowych. Raczej na pewno nasi kreatywni handlowcy wykorzystają okazję do wahnięcia cen sprzętu w górę ;) tylko patrzeć :)

prz3mo
12-03-2011, 18:33
Raczej na pewno nasi kreatywni handlowcy wykorzystają okazję do wahnięcia cen sprzętu w górę ;) tylko patrzeć :)

Otóż to :(

sea21
12-03-2011, 19:43
To chyba więcej jak pewne. Podejrzewam że D700 znowu wyląduje w okolicach 9k.

robin102
12-03-2011, 19:51
To chyba więcej jak pewne. Podejrzewam że D700 znowu wyląduje w okolicach 9k.
Obstawiam, że pod koniec następnego tygodnia nowego D700 na allegro poniżej 7600zł nie da się kupić. Obym się mylił.

sea21
12-03-2011, 20:32
Pamiętam jak 2 lata temu za D700 dałem 8900zł :( Wtedy były jaja z euro.

TOP67
12-03-2011, 21:11
Wczoraj na wieść o zniszczeniach kupiłem D7000, którego zamierzałem kupić w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Mam nadzieję, że trafię jak z D90, który kupiłem w 2008 za 3300zł z 18-105.
Nawet żona mnie zachęcała do kupna (ale jej dokupiłem NEX-a).

krzall
12-03-2011, 21:41
Pamiętam jak 2 lata temu za D700 dałem 8900zł :( Wtedy były jaja z euro.

Witam
spokojnie, na razie tylko cukier drożeje ;) ale Sawicki mówił że cena spadnie czyli na pewno wzrośnie ;).
A co do mniej słodkich spraw czyli N na allegro - widać ze troszkę się ruszyło - ale może zbieg okoliczności - cieplej za oknem i dlatego przyjemniej z nowym sprzęcikiem pośmigać. Dalej czekamy na nowości. Pewnie tylko 5100 się pojawi - już zapowiedziany. A TO (http://www.fotomaniak.pl/36037/nikon-d5100-ukryty-w-reklamie/) już pewnie było ? I jak widać d90 dalej funkcjonuje :)
Pozdrawiam

robin102
15-03-2011, 13:56
Przynajmniej na alledrogo nie widać aby D700 drożały. Może burza przejdzie bokiem ;)

overaid
15-03-2011, 14:00
Jak by co na szczęście zdążyłem :) D700 kupiłem 2 tyg. temu za 7.100,- :D

Lazyboy
15-03-2011, 17:06
Przynajmniej na alledrogo nie widać aby D700 drożały. Może burza przejdzie bokiem ;)

Hmm, nie wydaje mi sie. Dzisiaj oglosili szkodliwe promieniowanie - trzeci wybuch w elektrowni byl tragiczny w skutkach. Ceny pojda w gore - jesli nie z rzeczywistych skutkow powodzi, promieniowania itd to ze spekulacji i checi wiekszego zysku tych co tym sprzetem handluja. To (prawie) tak jak z ropa. Pomimo tego ze przy wybuchu zamieszek UK posiadala stany magazynowe to i tak od razu ceny poszly w gore. Co prawda ropa to dobro konsumpcyjne a optyka itd to juz inna sprawa i nie mozna bezposrednio porownywac tych dwoch ale wydaje mi sie ze sytuacja moze byc podobna.

kondziu
15-03-2011, 17:20
Jak by co na szczęście zdążyłem :) D700 kupiłem 2 tyg. temu za 7.100,- :D

To zrobiłeś dobry interes:D
http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/nikon/nikon-d700-body/

Pawel Pawlak
15-03-2011, 17:48
To zrobiłeś dobry interes:D
http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/nikon/nikon-d700-body/

a skąd wiesz czy przez te 2 tygodnie aparat nie zarobił już w jego rękach więcej niż kosztował ? :)

jo44
15-03-2011, 18:23
To zrobiłeś dobry interes:D
http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/nikon/nikon-d700-body/
"Chwilowo niedostępny" :)

prz3mo
15-03-2011, 22:35
Hmm, nie wydaje mi sie. Dzisiaj oglosili szkodliwe promieniowanie - trzeci wybuch w elektrowni byl tragiczny w skutkach. Ceny pojda w gore - jesli nie z rzeczywistych skutkow powodzi, promieniowania itd to ze spekulacji i checi wiekszego zysku tych co tym sprzetem handluja. To (prawie) tak jak z ropa. Pomimo tego ze przy wybuchu zamieszek UK posiadala stany magazynowe to i tak od razu ceny poszly w gore. Co prawda ropa to dobro konsumpcyjne a optyka itd to juz inna sprawa i nie mozna bezposrednio porownywac tych dwoch ale wydaje mi sie ze sytuacja moze byc podobna.

Porównanie do ropy jest naciągane. "Na ropie" stoi cały świat.
Moim zdaniem to wszystko nie odbije się na cenach aparatów. Jedyne co to pewnie premiery się poprzesuwają.

Lazyboy
15-03-2011, 22:53
Porównanie do ropy jest naciągane. "Na ropie" stoi cały świat.
Moim zdaniem to wszystko nie odbije się na cenach aparatów. Jedyne co to pewnie premiery się poprzesuwają.

I dla tego napisalem, ze "Co prawda ropa to dobro konsumpcyjne a optyka itd to juz inna sprawa i nie mozna bezposrednio porownywac tych dwoch ale wydaje mi sie ze sytuacja moze byc podobna" A jesli chodzi o ceny to zobaczymy - jesli pojda w gore to zacytuje sie ponownie :) Chociaz w tym wypadku wolalbym sie mylic.

Władca Pixeli
16-03-2011, 04:05
Moim zdaniem to wszystko nie odbije się na cenach aparatów. Jedyne co to pewnie premiery się poprzesuwają.
W ostatnich dniach w USA D300s i D700 poszły w górę 15%

docxxx
16-03-2011, 08:49
Spekulacje. Ja i tak czekam do gwiazdki ;)

Sendilkelm
16-03-2011, 12:31
W ostatnich dniach w USA D300s i D700 poszły w górę 15%

http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/nikon/nikon-d300s-body

Od wczoraj w e-fotojoker spadł w dól o 7 zł :) Był 4195 zł.

bialogardzianin
16-03-2011, 12:39
Raczej na pewno nasi kreatywni handlowcy wykorzystają okazję do wahnięcia cen sprzętu w górę ;) tylko patrzeć :)

A nie wydaje się Wam, że Nikon Polska (oraz inne oddziały) powinny wymusić na dystrybutorach utrzymanie cen gwarantujące przypływ kasy do Japonii, a tym samym dźwignięcie się z popiołów? Przecież wszyscy mogą próbować przeczekać ewentualny wzrost cen, co nie wpłynie pozytywnie na sprzedaż, nieprawdaż? Tak sobie gdybam tylko, choć wydaje mi się (bo producentem nie jestem), że wolałbym utrzymać wysoką sprzedaż, żeby szybciej fabrykę postawić.

Sendilkelm
16-03-2011, 12:42
A nie wydaje się Wam, że Nikon Polska (oraz inne oddziały) powinny wymusić na dystrybutorach utrzymanie cen gwarantujące przypływ kasy do Japonii, a tym samym dźwignięcie się z popiołów? Przecież wszyscy mogą próbować przeczekać ewentualny wzrost cen, co nie wpłynie pozytywnie na sprzedaż, nieprawdaż? Tak sobie gdybam tylko, choć wydaje mi się (bo producentem nie jestem), że wolałbym utrzymać wysoką sprzedaż, żeby szybciej fabrykę postawić.

Też tak pomyślałem, ale niestety zazwyczaj robi się odwrotnie. Poczekamy, zobaczymy.

robin102
16-03-2011, 12:42
To zrobiłeś dobry interes:D
http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/nikon/nikon-d700-body/
Aż dziwne, że ma status "dostępny" i to w takiej cenie gdy waluty drożeją :)
tylko brać.
-------------------------

Spekulacje. Ja i tak czekam do gwiazdki :wink:
Nie czekał bym na Twoim miejscu.
Kto potrzebuje powinien kupować jak najprędzej, bo jak nie cenami to czkawką dostępnościową się odbije

kichu
16-03-2011, 13:08
A nie wydaje się Wam, że Nikon Polska (oraz inne oddziały) powinny wymusić na dystrybutorach utrzymanie cen gwarantujące przypływ kasy do Japonii, a tym samym dźwignięcie się z popiołów? Przecież wszyscy mogą próbować przeczekać ewentualny wzrost cen, co nie wpłynie pozytywnie na sprzedaż, nieprawdaż? Tak sobie gdybam tylko, choć wydaje mi się (bo producentem nie jestem), że wolałbym utrzymać wysoką sprzedaż, żeby szybciej fabrykę postawić.

W obecnej sytuacji nikt nie potrafi przewidziec jaki wplyw bedzie miala sytuacja w Japonii na dostawy i ceny sprzetu, bo to nie tylko chodzi o to czy fabryki zostaly uszkodzone i czy produkuja, ale takze o cala infrastrukture tam na miejscu, ktora w duzej czesci lezy w gruzach. Wsrod zakladow Nikona ktore dostapy po d... w wyniku tego kataklizmu jest nie tylko fabryka Sendai gdzie klepie sie D700/D3s/D3x ale m.in. huta szkla optycznego (wszystkie szkielka Made in Japan) etc.

Prawda jest taka, ze jesli ktos rozwazal w najblizszym czasie zakup jakiegos sprzetu, szczegolnie z wyzszego segmentu, ktory produkowany jest w Japonii, to warto powaznie rozwazyc, czy tego zakupu nie dokonac juz teraz. Bo moze sie okazac, ze za jakis czas sprzetu nie ma i nie wiadomo kiedy bedzie.

Swego czasu jak koledzy fotolotnicy chcieli kupic kilka szt. dlugiego tele (AFS 500/4 VR) to sie okazalo, ze nie ma
de facto w prawie calej Europie i bedzie najwczesniej za 2-3 miesiace... bo np. czesc szkiel produkowanych jest w fabryce nie non stop ale cyklami co jakis czas (robia partie szkla X, idzie w swiat, pozniej ta sama linia robi szklo Y, idzie partia w swiat etc.). A to bylo w normalnych czasach sprzed tego kataklizmu.

docxxx
16-03-2011, 13:32
Aż dziwne, że ma status "dostępny" i to w takiej cenie gdy waluty drożeją :)
tylko brać.
-------------------------

Nie czekał bym na Twoim miejscu.
Kto potrzebuje powinien kupować jak najprędzej, bo jak nie cenami to czkawką dostępnościową się odbije

Pisalem to w kontekscie "mi sie nie spieszy". W przeciwnym wypadku nie zwlekalbym z zakupem.

robin102
16-03-2011, 14:15
Dziwne ? zacząłem kupować na stronce D700 i nie ma płatnością z dostawą kurierska pobraniową, tylko albo odbiór w sklepie z płatnością w sklepie, albo przelew z góry ? Tak było zawsze w FJ nie było płatności kurierowi ?
Zobaczymy ile czasu będzie na statusie dostępny :) obstawiam max do wieczora bo sezon tuż tuż:)
Warto do szuflady kupić bo to może być lepsza lokata niż w banku :)

TOP67
16-03-2011, 15:31
A nie ma w fotobasi? To ta sama firma i jest tam na pewno płatność kurierowi. Jutro odbieram tak NEX-a

siona
16-03-2011, 16:00
ale akurat z D700 to chyba trochę przesadzacie - to jest aparat, który generalnie jest bliżej zejścia niż wejścia na rynek a patrząc przez pryzmat tego, że jeśli D800 miałby wejść na jesieni to generalnie linie produkcyjne powinny być w fazie przestawiania a przynajmniej przedprodukcyjnej albo za chwilę w nią wejść.

prz3mo
16-03-2011, 16:33
Taki lament i wykupywanie towarów "na zaś" powoduje właśnie, że pośrednicy już zacierają ręce. Ehh..

zurkow
16-03-2011, 19:25
Dziwne ? zacząłem kupować na stronce D700 i nie ma płatnością z dostawą kurierska pobraniową, tylko albo odbiór w sklepie z płatnością w sklepie, albo przelew z góry ? Tak było zawsze w FJ nie było płatności kurierowi ?
Zobaczymy ile czasu będzie na statusie dostępny :) obstawiam max do wieczora bo sezon tuż tuż:)
Warto do szuflady kupić bo to może być lepsza lokata niż w banku :)
do 5000zł jest opcja paczki pobraniowej

robin102
16-03-2011, 20:06
... jest bliżej zejścia niż wejścia na rynek .
Bliżej zejścia to pewnie jest też logistyka zaopatrzeniowa i produkcja u Nikona więc na D800 możemy długo poczekać będąc przymuszeni robieniem zdjęć przestarzałym zdjęćnierobiacym szumiącym, nie filmującym D700 :(
;)

siona
16-03-2011, 20:55
robieniem zdjęć przestarzałym zdjęćnierobiacym szumiącym, nie filmującym D700 :(
;)

eeeeee
źle mnie odczytujesz - jeśli faktycznie mieli wprowadzić d800 na rynek od września to produkcję d700 prawdopodobnie już zakończyli (mają zmagazynowane) a i pewnie d800 już robią (robili) i tu przerwa miesięczna czy dwu miesięczna nie powinna za wiele zmienić. jedyne co jest groźne to spekulacja.

jabkos
16-03-2011, 22:27
eeeeee
źle mnie odczytujesz - jeśli faktycznie mieli wprowadzić d800 na rynek od września to produkcję d700 prawdopodobnie już zakończyli (mają zmagazynowane) a i pewnie d800 już robią (robili) i tu przerwa miesięczna czy dwu miesięczna nie powinna za wiele zmienić. jedyne co jest groźne to spekulacja.

Źle im nie życzę, ale jeśli iść Twoim tokiem myślenia to być może te zmagazynowane D700 też zabrała woda, a tym samym musieliby przyspieszyć prezentację nowej puszki aby zaspokajać rynek....

looki
17-03-2011, 00:34
Taki lament i wykupywanie towarów "na zaś" powoduje właśnie, że pośrednicy już zacierają ręce. Ehh..

Masz rację, lecz obecna sytuacja jaka panuje w Japonii jest bardzo nie ciekawa i trudno przewidzieć najbliższe dni czy też tygodnie. Tak się zastanawiam jakiego rzędu zapasy może mieć Nikon Polska ( w sensie ilości w magazynie np. takiego d3s).
Swoją drogą gdybym wiedział, to bym kupił dwa wagony cukru w grudniu ;-)

prz3mo
17-03-2011, 00:36
Masz rację, lecz obecna sytuacja jaka panuje w Japonii jest bardzo nie ciekawa i trudno przewidzieć najbliższe dni czy też tygodnie.


Zgadza się, jest bardzo poważna sytuacja i ciężko cokolwiek przewidzieć.

markB
17-03-2011, 02:11
Aż dziwne, że ma status "dostępny" i to w takiej cenie gdy waluty drożeją :)
tylko brać.
-------------------------

Nie czekał bym na Twoim miejscu.
Kto potrzebuje powinien kupować jak najprędzej, bo jak nie cenami to czkawką dostępnościową się odbije

A czego się dziwisz, przecież to produkt odpadowy, wyraźnie napisane na czerwono.

siona
17-03-2011, 10:29
(...) być może te zmagazynowane D700 też zabrała woda, a tym samym musieliby przyspieszyć prezentację nowej puszki aby zaspokajać rynek....

jest takie ryzyko ale IMO dość małe - proces dystrybucyjny jest na tyle długi, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż cały ten zapas jest już u dystrybutorów regionalnych. w końcu sklepy nie zaopatrują się w fabryce bezpośrednio :). moim zdaniem najwięcej zależy od tego jakie i kiedy puszki miały być wprowadzone na rynek.

krokus66
17-03-2011, 12:53
Zgadza się, jest bardzo poważna sytuacja i ciężko cokolwiek przewidzieć.

Zgadzam się. Ponieważ poza komunikatem brak jakichkolwiek informacji, to możemy tylko sobie pogdybać. Zadaję sobie kluczowe pytania.

1. Jaki jest stan zniszczenia budynków, infrastruktury i maszyn ?

a) maszyny zalane, zamulone i pogięte - szybciej i taniej jest wymienić. Tu jest jednak problem. Fabryki na zachodzie rozpoczynają produkcę danej maszyny dopiero po podpisaniu umowy kupna. Nie ma produkcji na magazyn. Produkcja maszyny niestety długo trwa. Zakładam, że część produkcji elementów i podzespołów można zlecić bądź wykonać na maszynach innych modeli ( na forum napisano, że problem dotyczy D700 i wyższych ) po uprzednim ich przestawieniu.
b) budynki i infrastrukturę można szybko i sprawnie odbudować - pryszcz. Pytanie brzmi gdzie stawiać nowe budynki :
- w miejscu dotychczasowym. Plusy : nie ma straty czasu na szukanie i zakup nowych, dużych terenów ziemi. W tym miejscu po tak b. silnym trzęsieniu, długi czas będzie spokój. Minusy : chmura radioaktywna oddala się od Japonii ale kierunek wiatru może się zmienić. Jest realna groźba poważnej katastrofy atomowej w elektrowni. To wszystko niebawem wyjaśni się ale czas ucieka.
- uruchomić produkcję w innym miejscu. Odpowiedź może nastąpić jedynie po dokładnej diagnozie stanu istniejącego oraz czy awaria elektrowni zostanie opanowana.

2. Kiedy D800 ( zakładam, że D700x nie będzie ) miał pojawić się na rynku ? Jeśli lada chwila, to fusy z kawy Jacobsa wyraźnie wskazują opóźnienie 3 - 6 miesięcy. Oczywiście odpowiedź na pyt. 1 jest przesądzająca. Cywilizowany zachód od lat zazdrości Japończykom ich mentalności, techniki i organizacji pracy; podgląda, naśladuje i nie jest w stanie im dorownać.

To jest biznes i każdy właściciel mając totalne koszty zrobi wszystko aby jak najszybciej wznowić produkcję, wypuścić nowe modele i odbić się od dna !

3. Polecam TVN CNBC biznes. Różnie mówią jak to ekonomiści ale przeważają opinie, że nastąpi długie osłabienie jena !

4. Zastanawiam się kto i w jakim celu podkręca temperaturę aby szybko kupować przestarzałe body, tak przestarzałe, gdyż koniec jego jest bliski. Mnie też ten temat mocno boli, może bardziej, ale będę czekał. W czasie przestoju japońscy inżynierowie jeszcze dopieszczą body, mają więcej czasu !

Pisząc powyższe pytam Was Koledzy, czy naprawdę uważacie, że właściciele sklepów internetowych nie czytają tego forum a nawet czy ... ? Proszę Was nie dajcie się podkręcać, pośpiech jest wskazany jedynie przy łapaniu pcheł.

robin102
17-03-2011, 12:57
... przeważają opinie, że nastąpi długie osłabienie jena !.
Czyli dla Japonii dobrze bo ich towary będą tańsze i konkurencyjne, cały czas przed tym kataklizmem walczyli o osłabienie swojej waluty.
Co do samego D700 to cały czas dostępny na stronie FJ, dziwne trochę.

siona
17-03-2011, 13:12
Czyli dla Japonii dobrze bo ich towary będą tańsze i konkurencyjne, cały czas przed tym kataklizmem walczyli o osłabienie swojej waluty.
Co do samego D700 to cały czas dostępny na stronie FJ, dziwne trochę.

nie dziwne

i nie do końca dobrze - obsługa zadłużenia (które japonia ma potężne - 200 % pkb) będzie droższa

co do d800 - zgodnie z komunikatem nikon zakłady w sendai nie zostały zniszczone - komunikat musi być prawdziwy bo to jest spółka giełdowa więc kłamstwo miałoby okrutne reperkusje

pietrobas
17-03-2011, 18:00
Wystarczy, że fabryki i urządzenia będą uszkodzone, do tego dodajmy ogólne problemy z zaopatrzeniem, transportem, prądem i opoznienia gwarantowane.

marciing
17-03-2011, 18:59
i najważniejsza rzecz. W Japonii zostały zniszczone porty a bez nich nie da się wysłać towaru do Europy czy USA

siona
17-03-2011, 19:06
i najważniejsza rzecz. W Japonii zostały zniszczone porty a bez nich nie da się wysłać towaru do Europy czy USA

tutaj się zapędziłeś chyba nieco - nie słyszałem, żeby poza portami na wschodnim wybrzeżu inne jakoś znacznie ucierpiały

marciing
17-03-2011, 19:25
tutaj się zapędziłeś chyba nieco - nie słyszałem, żeby poza portami na wschodnim wybrzeżu inne jakoś znacznie ucierpiały

Wszystkie porty na południe od Tokio zostały czasowo zamknięte. Porty na północno-wschodnim wybrzeżu: Hachinohe, Sendai, Ishinomaki i Onahama są dość poważnie zniszczone i ich odbudowa chwilkę potrwa.

National
18-03-2011, 10:19
Według mojej oceny to na pewno ew. D800 oraz D4 będą miały poważne opóźnienia ze względu na zaistniałą sytuacje a ceny na pewno podskoczą może nie aż tak ostro ale będzie skok cenowy! :/

siona
18-03-2011, 11:14
Wszystkie porty na południe od Tokio zostały czasowo zamknięte.

na pierwszy rzut oka Jokohama i Kobe pracują normalnie (nie znalazłem wzmianek o wstrzymaniu pracy na stronach)

prz3mo
18-03-2011, 11:36
http://nikonrumors.com/2011/03/18/nikon-may-relocate-some-production-from-sendai-to-malaysia.aspx

marciing
18-03-2011, 13:12
na pierwszy rzut oka Jokohama i Kobe pracują normalnie (nie znalazłem wzmianek o wstrzymaniu pracy na stronach)


IMHO oni sami nie wiedzą chyba czy porty pracują czy nie. Za duży chaos komunikacyjny. Na razie nie ma co gdybać i trzeba poczekać z tydzień aż się to wszystko uspokoi.

robin102
18-03-2011, 14:07
No i D700 w dobrej cenie nie dostępny w FJ :(
Kto zdążył kupić ?

prz3mo
18-03-2011, 14:39
No i D700 w dobrej cenie nie dostępny w FJ :(
Kto zdążył kupić ?

Robin chłopie, po co Ty siejesz tę panikę? :-/

krokus66
18-03-2011, 14:57
Czyli dla Japonii dobrze bo ich towary będą tańsze i konkurencyjne, cały czas przed tym kataklizmem walczyli o osłabienie swojej waluty.
Co do samego D700 to cały czas dostępny na stronie FJ, dziwne trochę.

1. Kurs waluty na olbrzymi wpływ na całą gospodarkę. Wpływa na popyt i podaż a przede wszystkim w skali globalnej całego państwa wpływa na import i eksport. Na zmianie kursu jedne firmy zyskują, inne tracą. Są poteżne grupy interesu bezpośrednio zainteresowane kursem waluty, itd.

2. Zadłużenie Japonii.
Przykład. Właściciel firmy zarabia w Polsce np. 300 tys. zł. / miesięcznie. Kupił na kredyt inną firmę za 15 mln. zł. Pracownik na operację dziecka zadłużył się na 50 tys. zł. Ma w domu 2 uczących się dzieci i żonę na rencie chorobowej. Zarabia miesięcznie 1 800 zł. i ledwo wiąże koniec z końcem. Pytanie: O ile lat później zadłużenie spłaci ten co wziął tylko 50 tys. zł.; od siebie zapytam czy w ogóle będzie w stanie je spłacić ? Powiem tak, ja o zadłużenie Japonii nie martwię się conajmniej z 2 przyczyn, martwię się natomiast i to bardzoooooo o zadłużenie Polski. Piszę to dlatego iż od ponad 30 lat nasi ekonomiści totalne bzdury wygadują. A szczególnie wnerwia mnie nie to, że obrzydliwie i świadomie kłamią ale to, że myślą iż ludzie są tak bezgranicznie głupi, że im we wszystko uwierzą bo mają tytuł prof.

3. Zniszczenie budynkow.
Jeśli budynki są całe, to wcale nie znaczy, że nie powstały poważne peknięcia grożące katastrofą budowlaną. Bardziej martwią mnie maszyny. Kilkanaście lat temu powódź zalała fabrykę na 20 - 30 cm. Wszędzie głębokie błoto a zamulone silniki elektryczne - szmelc. Tutaj było tsunami.

4. Porty.
Amerykanie w czasie D-day w 1944r nie mieli ani 1 portu a przetransportowali setki tys. ton amunicji, dział i czołgów. Porównując z powyższym, to aparaty i optyka jest lekka jak piórko a załadunek jest śmiesznie łatwy.
Transport : są jeszcze drogi, helikoptery i inne japońskie porty.

Powtórzę co napisałem.
To jest biznes i każdy właściciel mając totalne koszty zrobi wszystko aby jak najszybciej wznowić produkcję, wypuścić nowe modele i odbić się od dna !

Japończyków m.in. za gospodarkę i organizację pracy podziwia cały świat.

bialogardzianin
18-03-2011, 15:01
Robin chłopie, po co Ty siejesz tę panikę? :-/

Dokładnie! :)


1. Kurs waluty na olbrzymi wpływ na całą gospodarkę. Wpływa na popyt i podaż a przede wszystkim w skali globalnej całego państwa wpływa na import i eksport. Na zmianie kursu jedne firmy zyskują, inne tracą. Są poteżne grupy interesu bezpośrednio zainteresowane kursem waluty, itd.

2. Zadłużenie Japonii.
Przykład. Właściciel firmy zarabia w Polsce np. 300 tys. zł. / miesięcznie. Kupił na kredyt inną firmę za 15 mln. zł. Pracownik na operację dziecka zadłużył się na 50 tys. zł. Ma w domu 2 uczących się dzieci i żonę na rencie chorobowej. Zarabia miesięcznie 1 800 zł. i ledwo wiąże koniec z końcem. Pytanie: O ile lat później zadłużenie spłaci ten co wziął tylko 50 tys. zł.; od siebie zapytam czy w ogóle będzie w stanie je spłacić ? Powiem tak, ja o zadłużenie Japonii nie martwię się conajmniej z 2 przyczyn, martwię się natomiast i to bardzoooooo o zadłużenie Polski. Piszę to dlatego iż od ponad 30 lat nasi ekonomiści totalne bzdury wygadują. A szczególnie wnerwia mnie nie to, że obrzydliwie i świadomie kłamią ale to, że myślą iż ludzie są tak bezgranicznie głupi, że im we wszystko uwierzą bo mają tytuł prof.

3. Zniszczenie budynkow.
Jeśli budynki są całe, to wcale nie znaczy, że nie powstały poważne peknięcia grożące katastrofą budowlaną. Bardziej martwią mnie maszyny. Kilkanaście lat temu powódź zalała fabrykę na 20 - 30 cm. Wszędzie głębokie błoto a zamulone silniki elektryczne - szmelc. Tutaj było tsunami.

4. Porty.
Amerykanie w czasie D-day w 1944r nie mieli ani 1 portu a przetransportowali setki tys. ton amunicji, dział i czołgów. Porównując z powyższym, to aparaty i optyka jest lekka jak piórko a załadunek jest śmiesznie łatwy.
Transport : są jeszcze drogi, helikoptery i inne japońskie porty.

Powtórzę co napisałem.
To jest biznes i każdy właściciel mając totalne koszty zrobi wszystko aby jak najszybciej wznowić produkcję, wypuścić nowe modele i odbić się od dna !

Japończyków m.in. za gospodarkę i organizację pracy podziwia cały świat.

Podpisuję się obiema rękami! Jesteś moim idolem! ;)

krokus66
18-03-2011, 15:05
Podpisuję się obiema rękami! Jesteś moim idolem! ;)

Zawstydzasz mnie.

Musimy iść na piwo, oczywiście Ty wybierasz a ja stawiam.

robin102
18-03-2011, 15:05
Znaczy się czekamy na rychłą obniżkę cen w Nikon PL, pewnie tak ze 30-40% ceny spadną :), bo przecież Nikon musi się dźwignąć i kapitału obrotowego potrzebuje :mrgreen:

Pawel Pawlak
18-03-2011, 15:11
1. Kurs waluty na olbrzymi wpływ na całą gospodarkę. Wpływa na popyt i podaż a przede wszystkim w skali globalnej całego państwa wpływa na import i eksport. Na zmianie kursu jedne firmy zyskują, inne tracą. Są poteżne grupy interesu bezpośrednio zainteresowane kursem waluty, itd.

2. Zadłużenie Japonii.
Przykład. Właściciel firmy zarabia w Polsce np. 300 tys. zł. / miesięcznie. Kupił na kredyt inną firmę za 15 mln. zł. Pracownik na operację dziecka zadłużył się na 50 tys. zł. Ma w domu 2 uczących się dzieci i żonę na rencie chorobowej. Zarabia miesięcznie 1 800 zł. i ledwo wiąże koniec z końcem. Pytanie: O ile lat później zadłużenie spłaci ten co wziął tylko 50 tys. zł.; od siebie zapytam czy w ogóle będzie w stanie je spłacić ? Powiem tak, ja o zadłużenie Japonii nie martwię się conajmniej z 2 przyczyn, martwię się natomiast i to bardzoooooo o zadłużenie Polski. Piszę to dlatego iż od ponad 30 lat nasi ekonomiści totalne bzdury wygadują. A szczególnie wnerwia mnie nie to, że obrzydliwie i świadomie kłamią ale to, że myślą iż ludzie są tak bezgranicznie głupi, że im we wszystko uwierzą bo mają tytuł prof.

3. Zniszczenie budynkow.
Jeśli budynki są całe, to wcale nie znaczy, że nie powstały poważne peknięcia grożące katastrofą budowlaną. Bardziej martwią mnie maszyny. Kilkanaście lat temu powódź zalała fabrykę na 20 - 30 cm. Wszędzie głębokie błoto a zamulone silniki elektryczne - szmelc. Tutaj było tsunami.

4. Porty.
Amerykanie w czasie D-day w 1944r nie mieli ani 1 portu a przetransportowali setki tys. ton amunicji, dział i czołgów. Porównując z powyższym, to aparaty i optyka jest lekka jak piórko a załadunek jest śmiesznie łatwy.
Transport : są jeszcze drogi, helikoptery i inne japońskie porty.

Powtórzę co napisałem.
To jest biznes i każdy właściciel mając totalne koszty zrobi wszystko aby jak najszybciej wznowić produkcję, wypuścić nowe modele i odbić się od dna !

Japończyków m.in. za gospodarkę i organizację pracy podziwia cały świat.

Prawie pod wszystkim się podpisuję. Prawie, bo chyba w jednym się mylisz; eksperci mają rację w swoich założeniach - ludzie w większości są tak beznadziejnie głupi jak oni zakłądają. Mniejszość dostrzega w tym manipulacje, kłamstwa, itp. ale kto by się martwił mniejszością (wyborczą) ?

bialogardzianin
18-03-2011, 15:17
Ot, luźny wywód: ;)

1) każdy liczący się na świecie producent ma opracowane procedury na wszelki wypadek, a tym bardziej Nikon jako FIRMA W KRAJU STOJĄCYM NA WULKANIE I BORYKAJĄCYM SIĘ Z TRZĘSIENIAMI ZIEMI. Tam ludzie, przepraszam za określenie, "popie...ają jak małe samochodziki na autostradzie" po kilkanaście godzin dziennie w robocie dla dobra swego i DOBRA NARODU! U nas odwrotnie! :(

2) Nikon i inne marki NIE TRACĄ KONTROLI NAD SPRZĘTEM PO JEGO WYJŚCIU Z FABRYKI. Sieci dystrybucji (nawet ta kulejąca w Polsce, a co w Polsce nie kuleje ja się pytam???!!!) są zorganizowane przez Japończyków, a co najważniejsze nietknięte, więc tu nie będzie zastojów. Zwróciliście uwagę jak paradoksalnie małe szkody wyrządziło trzęsienie o skali blisko 9 st. w skali R? To już tsunami wyrzadziło chyba więcej szkody, ale nie na tyle żeby Nikon nie mógł, jak podano w nocie prasowej, przenieść fabryki z Sendai na Filipiny. Z uwagi na wtórne wstrząsy powinien to zrobić jak najszybciej. Nawet, jeśli produkcja stanie na wiele miesięcy, nie przeszkodzi to dystrybucji towaru, który już jest przecież w obrocie! Logistyka, przy opracowaniu odpowiednich procedur, może zostać dźwignięta w trymiga. Japończycy zatrudnią Siemensa, a to
jest firma, która produkuje nie tylko szczoteczki do zębów ale największe na świecie i najnowocześniejsze systemy logistyczno- magazynowe (vide: lotnisko w Pekinie). Wierzę, że sobie poradzą.

3) Nikonowi zależy na sprzedaży towaru aby odzyskać pieniądze, więc może SKUTECZNIE WALCZYĆ ZE
SPEKULANTAMI eliminując dystrybutorów działających na jego szkodę (pomijam tych małych korzystających z dystrybucji niemieckiej, holenderskiej lub opędzlowanych TIRów). Pamiętajmy, oni zakładali chusty na czoło i napie....lali czołowo samolotami na statki.

4) Nikon to firma japońska, to nie firma krzak. Japończycy to prawdopodobnie najbardziej honorowy naród na świecie (no może jeszcze jakieś plemiona amazońskie, papuaskie lub afrykańskie), który jak żaden inny na świecie jest poukładany, nawet
w obliczu kataklizmu. Oni podniosą się szybciej niż się światu wydaje. Nikon będzie współpracował z firmami, które pomogą mu się dźwignąć się z popiołów. BANZAI! :)

krokus66
18-03-2011, 15:29
Znaczy się czekamy na rychłą obniżkę cen w Nikon PL, pewnie tak ze 30-40% ceny spadną :), bo przecież Nikon musi się dźwignąć i kapitału obrotowego potrzebuje :mrgreen:

Na początku przewidują wzrost - ściąganie aktywów z zagranicy. Oficjalnie zaprzeczyli, ale ja im nie wierzę. Później dłuższy spadek. Ekonomiści swoje przemyślenia opierają na podobnych zdarzeniach w Japonii, w przeszłości, aczkolwiek o mniejszej skali niż obecnie.

W tej obniżce o 30-40% nie wpadajmy w przesadę, bo za chwilę dojdziemy, że będą darmo rozdawać, gdyż sprzęt jest napromieniowany i będzie dziwne zdjęcia z duchami robił.

Grimes
18-03-2011, 15:30
Hmmm. Ciekawe czy D800 będzie miał funkcję zdjęć RTG ;)
Sprzęt niskiej klasy na pewno będzie docierał, bo był robiony w innych krajach, ale z półką pro może byc różnie. Opóźnienia pewnie jakieś będą, ale bym nie dramatyzował.

kichu
18-03-2011, 15:32
Wszystko ladnie teoretycznie pieknie, tylko zapomniasz o jednej sprawie. Prolbemy z dostepnoscia roznego rodzaju sprzetu Nikona na roznego rodzaju rynkach na swiecie zdarzaly sie w ostatnim czasie dosc czesto, a zatem w czasach, gdy nie bylo kataklizmow i produkcja szla normalnie (poczytaj sobie chocby Hogana w tym temacie - pewne produkty byly cholernie trudne do dostania, albo trzeba bylo na nie cholernie dlugo czekac - i nie mowimy tu o jakichs drobnych *******ach, ale sporej czesci sprzetu Pro).

I nie trzeba wielkie filozofii zeby stwierdziec, ze skoro w normlanej sytuacji byly z tym problemy, to teraz - biorac pod uwage okolicznosci - moze byc raczej gorzej niz lepiej.

Niezaleznie od tego jacy by byli Japonczycy.

prz3mo
18-03-2011, 15:35
Pamiętajmy, oni zakładali chusty na czoło i napie....lali czołowo samolotami na statki.



Ten fragment mi się najbardziej podoba :mrgreen:


Znaczy się czekamy na rychłą obniżkę cen w Nikon PL, pewnie tak ze 30-40% ceny spadną :), bo przecież Nikon musi się dźwignąć i kapitału obrotowego potrzebuje :mrgreen:

:mrgreen:

I tego się trzymajmy :)

krokus66
18-03-2011, 15:50
Prawie pod wszystkim się podpisuję. Prawie, bo chyba w jednym się mylisz; eksperci mają rację w swoich założeniach - ludzie w większości są tak beznadziejnie głupi jak oni zakłądają. Mniejszość dostrzega w tym manipulacje, kłamstwa, itp. ale kto by się martwił mniejszością (wyborczą) ?

Niestety z wielką przykrością zgadzam się. Aż w pale się nie mieści jak ludzie kupują każdą głupotę.

siona
18-03-2011, 15:55
Wszystko ladnie teoretycznie pieknie, tylko zapomniasz o jednej sprawie. Prolbemy z dostepnoscia roznego rodzaju sprzetu Nikona na roznego rodzaju rynkach na swiecie zdarzaly sie w ostatnim czasie dosc czesto, a zatem w czasach, gdy nie bylo kataklizmow i produkcja szla normalnie (poczytaj sobie chocby Hogana w tym temacie - pewne produkty byly cholernie trudne do dostania, albo trzeba bylo na nie cholernie dlugo czekac - i nie mowimy tu o jakichs drobnych *******ach, ale sporej czesci sprzetu Pro).

I nie trzeba wielkie filozofii zeby stwierdziec, ze skoro w normlanej sytuacji byly z tym problemy, to teraz - biorac pod uwage okolicznosci - moze byc raczej gorzej niz lepiej.

Niezaleznie od tego jacy by byli Japonczycy.

nie wyciągałbym pochopnych wniosków - dla nich mógł być inny kataklizm. znajomy 1,5 roku wdraża proces produkcyjny po transferze a miało być tak pięknie.także różne mogą być przyczyny opóźnień.

sea21
18-03-2011, 18:25
Znaczy się czekamy na rychłą obniżkę cen w Nikon PL, pewnie tak ze 30-40% ceny spadną :), bo przecież Nikon musi się dźwignąć i kapitału obrotowego potrzebuje :mrgreen:
W cenie cukru znacz się :mrgreen:

overaid
18-03-2011, 20:28
To zrobiłeś dobry interes:D
http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/nikon/nikon-d700-body/

Eee tam czepianie :smile: jak widać z posta poniżej "chwilowo niedostępny" więc chyba ok :-D

overaid
18-03-2011, 20:30
a skąd wiesz czy przez te 2 tygodnie aparat nie zarobił już w jego rękach więcej niż kosztował ? :)

Ufff tożeś mnie teraz sprowadził na ziemię :sad: nikt mi nie miówił że tak można :shock:

krzall
18-03-2011, 20:35
Eee tam czepianie :smile: jak widać z posta poniżej "chwilowo niedostępny" więc chyba ok :-D

witam
oczywiście że dostępne... nawet na zielono :)
A na marginesie - jak u nas niedługo będzie kryzys i to taki jak mawiał Kononowicz "że już nic nie będzie" to wtedy d700 i następcy będą za bezcen... to ma być zaraz po euro 2012. Zobaczycie że mam rację :)
Pozdrawiam

AlleG
18-03-2011, 20:49
3. Polecam TVN CNBC biznes. Różnie mówią jak to ekonomiści ale...
hmm
coś bym powiedział na temat TVN CNBC... ale sobie odpuszcze. Żadne polskie źródła informacji nie sa godne polecenia.
przełącz sobie czasami na CNBC, a potem porównaj komunikaty z CNBC nadawane w naszej polskiej podstacji.
Podobnie wygladają analizy spółek, i informacje giełdowe... ogólnie... oj..

bialogardzianin
19-03-2011, 13:00
Na potwierdzenie 4 pkt mej wypowiedzi http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2326222&postcount=1886 , polecam artykuł http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,9257579,Japonia_po_katastrofie___godnosc__ spokoj_i_poszanowanie.html

pietrobas
19-03-2011, 13:08
Ha, zdjęcie babcm które śpia w tymczasowym obozie, bez niczego własnego a wykonują ćwiczenia, żeby dbać o kondycje bezcenne. Polska to jednak inny świat.

wer
19-03-2011, 13:30
4. Porty.
Amerykanie w czasie D-day w 1944r nie mieli ani 1 portu a przetransportowali setki tys. ton amunicji, dział i czołgów. Porównując z powyższym, to aparaty i optyka jest lekka jak piórko a załadunek jest śmiesznie łatwy.
Transport : są jeszcze drogi, helikoptery i inne japońskie porty.


W tej operacji uczestniczyło 5 tys. okrętów, kilkaset tysięcy ludzi, a szybko postawiono porty (kryptonim Mulberry). Porównywanie operacji wojskowej, w dodatku największej w historii nie ma sensu z logistyką cywilną. W czasie wojny koszty finansowe są inaczej traktowane. W dodatku do tej operacji przygotowania trwały 2 lata. Japonia eksportuje nie tylko aparaty, to jest mały rynek w porównaniu z innymi działami gospodarki więc priorytety są inne.
Straty w logistyce, infrastrukturze muszą się przełożyć na ceny, problemy z dostępnością, opóźnienie premier nowych produktów. Firmy o tym nie informują, ale część gotowych do wysłania produktów w portach mogła ulec zniszczeniu. A produkty profesjonalne robi się seriami, nie ma ciągłej produkcji, przez miesiąc tłuczemy podzespoły do jednego obiektywu, potem przez miesiąc do innego. Także podwykonawcy mają problemy. Szczególnie brak energii jest dotkliwy. Japonia importuje większość surowców, a po tsunami będą inne priorytety transportowe. Teraz będzie trzeba skierować więcej statków do transportów żywności i paliw. To wszystko w sumie przełoży się na kondycje Nikona i Canona, który jest w podobnej sytuacji.

kichu
19-03-2011, 13:47
Na potwierdzenie 4 pkt mej wypowiedzi http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2326222&postcount=1886 , polecam artykuł http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,9257579,Japonia_po_katastrofie___godnosc__ spokoj_i_poszanowanie.html

oczywiscie wszystko fajnie, tylko do samego sprzetu foto ma sie to srednio... czynnikow wplywajacych na przelozenie Tsunami -> rynek tfoto jest tu o wiele wiecej... co zreszta bylo juz wielokrotnie wspominane...

zbyt duzo rzeczy w Japonii z powodu kataklizmu spieprzylo sie w tym samym czasie, a ze caly ten biznes to bardzo duza siec naczyn polaczonych, niezalezni od tego jacy byliby ludzie, nie da sie w tydzien tego naprawic...

potrzeba czasu i przez ten czas beda problemy - chocby z dostepnoscia sprzetu

np. ktorys z portali pisal, ze w Europie fabryki samochodow juz teraz maja przestoje, bo brakuje jakichs podzespolow, ktore splywaja z Japonii

takich sytuacji bedzie wiecej i to w wielu branzach

robin102
19-03-2011, 13:57
Kolega Białogardzianin chciałby z całego serca, żeby wszystko było jak trzeba, jak w procedurach jak w marzeniach, a to niestety jest nie do przewidzenia, podobnie jak nikt nie przewidział tsunami i nie zrobił procedur na ta okoliczność poza armią i obroną cywilną kraju. Problemy z zaopatrzeniem w produkty japońskie będą na bank, czym dalej od Japonii tym będzie gorzej. Ale szlag z zaopatrzeniem i produktami. Wszyscy trzęsą się jak widać w różnych watkach o martwe rzeczy i o swoje portfele, a tam ludzie giną :(

kichu
19-03-2011, 17:01
No i przyklad na uzupelnienie powyzszego. Samyang anonsuje problemy z dostepnoscia.


Delta Company, the sole representative and distributor of Samyang products for Europe announces there may be some temporary shortage of Samyang lenses in late April and early May. This is due to suspension in deliveries of optical lenses produced in Japan by factories located on the area destroyed by the Tsunami wave which hit Japanese shores on 11th of March 2011. We will be informing our customers about any changes concerning availability of our products.

siona
19-03-2011, 17:09
No i przyklad na uzupelnienie powyzszego. Samyang anonsuje problemy z dostepnoscia.

kluczowe w całym zawiadomieniu : there may be some temporary shortage

kichu
19-03-2011, 17:19
doslownie bym tego nie interpretowal, bo to marketing pisze. dla przykladu Fujifilm w podobnym zawiadomieniu pisze, ze w zwiazku z Tsunami zamknal fabryke ktora robi puszki ktore ludzie juz zamawiali w pre-order i dalej tez pisze, ze there may be delay...

siona
19-03-2011, 17:47
oczywiście, że nie dosłownie, ale to nie jest prawdopodobieństwo graniczące z pewnością tylko jakieś tam prawdopodobieństwo - nie siejmy paniki :)

ASAHI
19-03-2011, 20:48
Dokładnie. Nie ma co panikować tylko czekać na rozwój sytuacji. Wiadomo że im tam świat stanął na głowie ale robią co mogą żeby to ogarnąć. A problemy z dostępnością na pewno będą.

Zolty
19-03-2011, 21:14
Tam zaginely tysiace ludzi, zniknely miasta a my tu o opoznieniu D800 i wplywie reaktora #6 na ceny D700 w FJ......

BTW Swojego kupilem w styczniu.... ;)

krokus66
19-03-2011, 23:07
Napisał wer, post 1900.

1. Cieszę się, że interesujesz się wojskowością. Uważam jednak, że można i trzeba porównywać wszelkie działania i operacje wykonywane przez ludzi. Japonia nie 2 lata a kilkadziesiąt przygotowuje się do trzęsiem ziemi. Efektem tego są między innymi unikatowe konstrukcje budynków b. wysokich, które się sprawdziły. Inżynierowie z podziwu wyjść nie mogą. Laik powie : I o czym tu tyle gadania, skoro zrobili tzn., że jest możliwe. Oczywiście najlepsze przygotowania nie uchronią od zniszczeń gdy Matka Natura zrobi kuku. Do niej zawsze należy ostatnie zdanie.

2. Oczywiście podstawowym problemem jest opanowanie awarii w elektrowni i ratowanie ludzi. Wszyscy mają totalne problemy i jeszcze b. długo będą je odczuwać. Przestoje będą, bo muszą być. To jest oczywiste i szkoda na to słów. Ani ja ani nikt na forum nie pisał coś innego. Nadal twierdzę, że biznes zrobi wszystko aby jak najszybciej uruchomić produkcję i odbić się od dna.

3. " Straty ... muszą się przełożyć na ceny ..." Nie jestem jasnowidzem aby przewidzieć co będzie, wiem jednak, że wolny rynek narzuca pewne reguły nie oglądając się czy ktoś jest z tego zadowolony. Idąc Twoim tokiem myślenia, to malutki przykład. Nikon podwyższa ceny o 30-40% ( co i tak przez ileś lat nie zrekompensuje totalnych strat po trzęsieniu ), a Canon cen nie podnosi. Ilu zaprzysięgłych wielbicieli Nikona pozostanie mu wiernym ? Kto na tym straci ? Canon spręża się, uruchamia dodatkową współpracę z innymi firmami, itd., w efekcie czego wypuszcza nowe, wystrzałowe modele na rynek. Czy wielbiciele Nikona nie "przesiądą" się na Canona ? Kto spije całą śmietankę ? Czy Nikon z pozycji lidera nie spadnie na 2 lub 3 pozycję? Wiemy wszyscy doskonale, że powrót na miejsce lidera jest wielokroć trudniejsze niż poprawa wyniku finansowego. Powtarzam, wolny rynek wymusza pewne zachowania bez względu na to czy to się komuś podoba czy nie.

4. Historia uczy iż wielkie wojny, kataklizmy jak również epidemie ( poza wielką i niewyobrażalną tragedią ) skutkowały szybkim rozwojem postępu technicznego i nowymi technologiami co się przekładało na szybszy rozwój gospodarczy.

Błagam tylko, proszę mi nie dawać przykładu, że Polska po każdej powodzi przez wieleeeeee miesięcy nie może się pozbierać i ciągle nie jest przygotowana do następnej.

Wolę pisać na papierze, to przynajmniej tylu błędów nie robię.

costi
19-03-2011, 23:36
Nie wciągajmy w temat wojen, bo w razie wojny to wojsko po prostu wyciąga z szafy różne projekty/technologie, ew. zamawia naprędce nowe, które potem skapują do przemysłu cywilnego, bo nie sposób juz ich dłużej chować. ;)

Marekvxc
19-03-2011, 23:39
W B&H w Nowym Jorku D700 + 300$; D300s + 250$.

wer
20-03-2011, 11:14
Napisał krokus66

1. Interesuje się historią, szczególnie rozwojem kultury materialnej.
2. Biznes musi zrobić wszystko, żeby odbić się od dna, ale to wymaga czasu i pieniędzy, samo posiedzenie zarządu nic nie zmieni. Na nikonrumors wczoraj pojawiła się informacja, że Nikon przenosi część produkcji do Malezji i Tajlandii. Podzespoły z Japonii mają być dostarczane do fabryk i tam składane. Więc problemy muszą być duże w zakładach w Sendai.
3. Straty muszą się przełożyć na ceny albo dostępność. Pewnie w pewnym stopniu jedno i drugie. Co do Canona to też ma problemy ze swoimi zakładami, więc jego strategia postępowania musi być podobna. Coś takiego jak wolny rynek to jest idealistyczna mrzonka. Szczególnie nowe technologie, wszystko dąży do oligopoli czy duopoli. 50 lat temu 50 firm produkowało aparaty fotograficzne. Dziś producentów zostało kilku. Wpływ na rynek ma kilka firm. W segmencie lustrzanek pro mamy w zasadzie duopol. I obydwaj producenci mają problemy związane z tsunami.
4. Historia wcale nie uczy, że wielkie wojny, epidemie skutkowały szybkim rozwojem. Ten efekt był tylko mocny po II Wojnie Światowej, ale wynikał z wielu czynników: zimna wojna napędzająca zbrojenia, plan Marshalla. Zwykle po wielkiej epidemii następowała zapaść gospodarcza na wiele lat lub nawet rozpad państw. Imperium Azteckie wykończyły przywiezione z Europy choroby, a nie garstka facetów na koniach. Straty w ludności powyżej 30% powodują dezintegracje organizmu państwowego. Czarna Śmierć w Europie w XIV w. spowodowała upadek gospodarczy. Po I Wojnie Światowej nastąpił najpierw kryzys związany z grypą hiszpanką, a potem Wielki Kryzys. Polska do 1939 r. nie mogła otrząsnąć się ze skutków wielkiego kryzysu. Wojny o tyle poprawiały koniunkturę gospodarczą, że okres przygotowań do nich zwiększał zamówienia rządowe i nakłady na naukę i przemysł. W dawniejszych wojnach były też bardzo wysokie reparacje, które powodowały, że zwycięzca otrzymywał dużo złota, co pozwalało na rozwój, natomiast przegrany pogrążał się w kryzysie na długi czas. Rozwój Grecji, a dokładnie Aten nie wynikał z samych wojen. Po prostu Ateny podporządkowały sobie państwa Związku Morskiego i pobierały haracz, za który wybudowano m.in. Akropol. Rzym rozwijał się dzięki rabunkowym wojnom i wyciskaniu ostatniego grosza z prowincji. O ile sama stolica była bogata, że mogła utrzymać olbrzymią rzesze bezrobotnych to na prowincji panował niesamowity ucisk, co przekładało się na biedę. Wielkie katastrofy i wojny zwykle powodowały zapaść gospodarczą i naukową, a nie stymulowały rozwój. Kreta zniszczona po tsunami, zostały tylko ruiny, Aleksandria po trzęsieniu ziemi, jedno z najważniejszych miast starożytności straciła całkiem znaczenie. W przypadku Polski najszybszy rozwój nastąpił za czasów Kazimierza Wielkiego, kiedy nie toczyliśmy żadnych wojen w zasadzie.

robin102
20-03-2011, 12:21
W B&H w Nowym Jorku D700 + 300$; D300s + 250$.
Czyli spekulanci tak drastyczne podwyżki zrobili ? Jak była cena przed....
niech u nas kupują :)
http://allegro.pl/nikon-d700-body-nowy-super-cena-szybka-dostawa-i1503736527.html
http://allegro.pl/nikon-d700-body-gw-kup-teraz-za-jedyne-6688zl-i1500020665.html

marekm
21-03-2011, 15:12
Forum schodzi na psy. Coraz trudniej znaleźć wątek, w którym posty miałyby jakikolwiek związek z tematem. :roll:

A w temacie, sądzę, że kataklizm w Japonii mocno wpłynie na kalendarz nowości w tym roku. :-(

JK
21-03-2011, 15:12
No dobrze. Koniec już tego OT.

Wracamy do tematu - przypominam: Spekulacje i plotki o nowościach Nikona (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=2329798#post2329798) gdyby ktoś zapomniał.

avatarr
21-03-2011, 23:19
może już było ale wstawię jeśli się mylę

http://www.imaging-resource.com/NEWS/1300723557.html

teraz trzeba będzie uważać na radioaktywny sprzęt i ja nie żartuję..

kichu
21-03-2011, 23:55
dorabiasz teorie, pisza ze przenosza produkcje, ale ani slowa o radioaktywnosci :)

costi
22-03-2011, 12:36
A co, w Malezji też coś sie dzieje, że niby radioaktywne mają być? Ech, ludzie... :|

marekm
22-03-2011, 12:47
Już widzę przyszłe ogłoszenia na forumowej giełdzie:

"Sprzedam Dxx - stan sklepowy, gumy na swoim miejscu, trochę prześwietla na matrycowym, ale nie świeci". :mrgreen:

Sendilkelm
22-03-2011, 12:52
Już widzę przyszłe ogłoszenia na forumowej giełdzie:

"Sprzedam Dxx - stan sklepowy, gumy na swoim miejscu, trochę prześwietla na matrycowym, ale nie świeci". :mrgreen:

Ale robi takie zdjęcia :D:
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2280598&postcount=1

JK
22-03-2011, 12:55
A za rok, dwa napiszą: trochę świecił, ale już przestał. ;)

Ale jak świeci w dobrym kierunku, to lampy nie potrzeba.

Jacek_Z
22-03-2011, 13:08
Czyli D4 będzie miał aktywny noktowizor, powiadacie. Ciekawe :)

krokus66
22-03-2011, 13:26
Czyli D4 będzie miał aktywny noktowizor, powiadacie. Ciekawe :)

To chyba bardziej chodzi o to, że świecąc na niebiesko będzie go łatwo znaleźć jak się zgubi w ciemnym lesie.
Same plusy.:D

R
22-03-2011, 13:40
jak sie bedzie swiecil na niebiesko to lepkie rece beda ostro kroic... :mrgreen: od dawna wiadomo ze biora tylko podswietlane na niebiesko

krokus66
22-03-2011, 13:55
jak sie bedzie swiecil na niebiesko to lepkie rece beda ostro kroic... :mrgreen: od dawna wiadomo ze biora tylko podswietlane na niebiesko

Ja bardziej martwię się czy zdjęcia nie będą miały zafarbu. Czy będzie możliwość jego usunięcia ? Aczkolwiek po latach zdjęcia dzięki temu unikalnemu zafarbowi mogą bardzo zyskać na cenie.:mrgreen:

R
22-03-2011, 14:16
zafarb jak zafarb... ale baterii to nie bedziesz ladowal jakies 20-30 lat...

mateo912
22-03-2011, 14:20
zafarb jak zafarb... ale baterii to nie bedziesz ladowal jakies 20-30 lat...

właśnie może to prototypowe baterie atomowe?:D

krokus66
22-03-2011, 14:40
właśnie może to prototypowe baterie atomowe?:D

A nam wcisną kit, że dawno już nad tym pracowali i ............... podniosą cenę. Sprawdzi się to co niektórzy krakali i wykraczą:-).

JK
22-03-2011, 14:53
Dobrze. Koniec już tego OT. Wracamy do tematu.

Krycha
23-03-2011, 13:01
Znajomy z media market (pracuje w dziale foto) pojechał dziś na prezentacje nowości Nikona, podobno ma być następca D700, bo fabryki mają w Tajlandii i żadnych opóźnień nie będzie. Jak tylko się coś dowiem napiszę oczywiście :)

tomkkk
23-03-2011, 13:08
Widzę że mamy szpiega :D Bardzo dobrze Krycha, jak by co to od razu pisz :)

krokus66
23-03-2011, 13:33
Znajomy z media market (pracuje w dziale foto) pojechał dziś na prezentacje nowości Nikona, podobno ma być następca D700, bo fabryki mają w Tajlandii i żadnych opóźnień nie będzie. Jak tylko się coś dowiem napiszę oczywiście :)

Opóźnienia będą, bo muszą być. Pytanie tylko jak duże.Pierwszą informację Nikon przekaże drogą oficjalną mediom a nie jakimś tam sklepom w Polsce. :-(:?:


Za opóźnienia nowego modelu winę ponoszą przede wszystkim uczestnicy tego forum. Nikon jako bardzo porządna firma wysłał swojego pracownika aby zobaczył co tam na forum nikoniarze.pl słychać. Jak usłyszał jakie są tutaj niesamowicie wysokie wymagania stawiane, to się za głowę złapał, podobno nawet musieli go cucić. Faktem jest, że odwołał telewizję i kazał piorunem poprawiać model. Chciał po prostu spełnić oczekiwania swoich wielbicieli. Tak było kilka razy. Później było trzęsienie ziemi ...:oops::razz::cry:

robin102
23-03-2011, 14:08
No nie dość, że D700 w FJ podrożał to i nie jest dostępny :sad:
kto wykupił w celach spekulacyjnych ? :mrgreen:

bialogardzianin
23-03-2011, 14:24
No nie dość, że D700 w FJ podrożał to i nie jest dostępny :sad:
kto wykupił w celach spekulacyjnych ? :mrgreen:

"Spekulant... W okresie PRL było to pejoratywne określenie, będące jednym z elementów ówczesnej nowomowy, charakteryzujące drobnego handlarza. Propaganda państwowa przedstawiała spekulantów jako odpowiedzialnych za niedobory w sklepach. Ze "spekulacją" walczono na równi z przestępstwami kryminalnymi. Jest to często powodem negatywnych konotacji tego słowa także po 1989 r..." źródło: Wikipedia

Może lepiej użyć "w celach inwestycyjnych"? ;)

Proponuję, aby ktoś biegły w języku angielskim (lub lepiej japońskim) napisał emaila w imieniu nikoniarze.pl do siedziby Nikona z konkretnym zapytaniem "Kiedy następca d700?". A nuż odpowiedzą, doceniając odwagę i bezpośredniość pytającego...

costi
23-03-2011, 14:30
Takich "odważnych i bezpośrednich" jest pewnie na pęczki... ;)

krokus66
23-03-2011, 14:30
"Spekulant... W okresie PRL było to pejoratywne określenie, będące jednym z elementów ówczesnej nowomowy, charakteryzujące drobnego handlarza. Propaganda państwowa przedstawiała spekulantów jako odpowiedzialnych za niedobory w sklepach. Ze "spekulacją" walczono na równi z przestępstwami kryminalnymi. Jest to często powodem negatywnych konotacji tego słowa także po 1989 r..." źródło: Wikipedia

Może lepiej użyć "w celach inwestycyjnych"? ;)

Proponuję, aby ktoś biegły w języku angielskim (lub lepiej japońskim) napisał emaila w imieniu nikoniarze.pl do siedziby Nikona z konkretnym zapytaniem "Kiedy następca d700?". A nuż odpowiedzą, doceniając odwagę i bezpośredniość pytającego...

Popieram w pełni.
W końcowym okresie to o swoich nie mówiono spekulant tylko "przesiębiorczy i zaradny."

prz3mo
23-03-2011, 14:40
Znajomy z media market (pracuje w dziale foto) pojechał dziś na prezentacje nowości Nikona, podobno ma być następca D700, bo fabryki mają w Tajlandii i żadnych opóźnień nie będzie. Jak tylko się coś dowiem napiszę oczywiście :)

Raczej ściema, ale spoko :)
Następca byłby tłuczony w Japonii (tak jak D700), więc nie chce mi się trochę wierzyć, że tak szybko ogarnęli sprawę i będzie z Tailandii.. ale cholera ich wie :) Niech tylko cena będzie "dobra" :)

Krycha
23-03-2011, 15:42
A ja w międzyczasie dzwoniłem do znajomego i niestety żadnych lustrzanek nowych nie pokazali i nic nie zapowiedzieli. Koleś z Nikona potwierdził, że mimo iż część fabryk jest w Tajlandii to fabryki z Japonii, które ucierpiały miały spory wpływ na produkcje. Powiedział, że nie wie ile opóźnienie potrwa, ale narazie nie zapowiada się, że coś nowego wyjdzie.

ASAHI
23-03-2011, 20:59
Czyli wracamy do punktu wyjściowego.

Robson_87
24-03-2011, 04:57
a d700 nadal zdjecia robi

pietrobas
24-03-2011, 19:13
A mnie znajomy powiedział, że dostali w MM informacje, że żadnych dostaw na razie nie będzie.

JK
24-03-2011, 19:35
A mnie kolega ciecia z MM powiedział, że ten twój znajomy wie jeszcze mniej od niego. ;-)

Ludzie zastanówcie się co wy tu wypisujecie. Znajomy. Kumpel. Znajomy znajomego. A wszyscy poinformowani lepiej niż szef NP. Przecież to nie ma żadnego sensu, a te niby "wieści" są kompletnie bezwartościowe - mówiąc prosto i dosadnie - to są zwykłe brednie.

Bardzo proszę o zaprzestanie fantazjowania na temat wiedzy kolegów, znajomych i innych kumpli kolegi Nikona. ;)

JK
25-03-2011, 10:42
Różnym dowcipasom, których wypowiedzi poleciały przed chwilą w kosmos przypominam, że jest to wątek na temat spekulacji i plotek o nowościach Nikona. Dyskusja jest prowadzona w dziale technicznym forum i wszelkie dywagacje na temat dostaw dla MM, czy innych Saturnów będą od tej pory kasowane i specjalnie nagradzane. Jest na forum specjalny dział, w którym bez przeszkód możecie dyskutować o zakupach sprzętu, o dostawach do sklepów i tam proszę przenieść dywagacje na temat wiedzy "znajomych i kumpli z MM".

mOSAd
25-03-2011, 14:07
Oho, ktoś się wkurzył. A ja właśnie chciałem skomentować ostatni wpis, szczęśliwego (?) nabywcy D700. Ta puszka to już dinozaur! Kto dziś kupuje tak stary produkt? Tyle się trąbi o nowościach, wystarczy poczekać rok, dwa, pięć. A tu ludzie kupują takie złomy i będą forum zaśmiecać problemami z prehistorycznymi konstrukcjami. Normalnie ręce opadają. Samochody zaprojektowane przed trzema laty (lub dawniej) też kupujecie? Narty z zeszłego sezonu? Tak nie wolno postępować. Opamiętajcie się!
Tylko nowości! W nowości siła. I w jedności. Jak tu się pokazać na mieście, czy co gorsza przed modelką z jakimś D90, D200, czy D2x. Przecież to obciach! D700, D3 i D3x też są już passé. Nie godzi się babrać w antykach!

robin102
25-03-2011, 14:26
Święta słowa !
zainspirowany nimi z obrzydzeniem wyrzuciłem przez okno swojego F100
a fujjjj
od razu mi lżej :)

Zorro1212
25-03-2011, 14:28
Zgodze sie z przedmowca i musze powiedziec ze smiech mnie ogarnia jak widze te wszystkie dywagacje na temat nowych modeli.To wszystko mialo wyjsc juz w 2009 pozniej juz na 100% 2010 a pozniej na 200% pierwszy kwartal 2011.Nie wiadomo kiedy Nikon cos pokaze ale powiedzmy sobie wprosy nastepca D700 bedzie kosztowal 10tys a nastepcy d300 moze juz wogole nie byc bo to nie ma sensu dla Nikona

introll
29-03-2011, 22:33
Witam, mam pytanko.

Ponieważ nie mam czasu ostatnio śledzić nowości foto, nie mam pojęcia co się dzieje na rynku, więc krótko:
Wiadomo czy będzie jakiś następca d700? Przydała by się możliwość filmowania, której w d700 próżno szukać ;/

prz3mo
29-03-2011, 22:35
Witam, mam pytanko.

Ponieważ nie mam czasu ostatnio śledzić nowości foto, nie mam pojęcia co się dzieje na rynku, więc krótko:
Wiadomo czy będzie jakiś następca d700? Przydała by się możliwość filmowania, której w d700 próżno szukać ;/

Pewnie kiedyś będzie... Ale nie ma żadnych konkretów, przecieków etc.

fotouśmieszek
04-04-2011, 20:01
dziwna wiadomość:-) :

http://artoftheimage.blogspot.com/2011/03/nikon-d800-german-photographer-claudius.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+ArtOfTheImage+%28Art+of+the+I mage%29

hostman22
10-04-2011, 20:08
ale cicho jest ;)
http://www.tecnofotografia.com/2011/04/nikon-d800-camara-concepto-por.html

ASAHI
10-04-2011, 20:13
Raczej żart. I do tego nie podoba mi się. jak coś to d8000, a nie d800

iceman
11-04-2011, 00:26
ale cicho jest ;)
http://www.tecnofotografia.com/2011/04/nikon-d800-camara-concepto-por.html

wygląda jak olympus... oby d800 nie był taki jak na obrazku.
;)

AlleG
11-04-2011, 16:29
nie bedzie, za niski "kominek" jak na FX. pozatym obkrecany grip w profesjonalnym modelu, to jakis smiech na sali :D

Robson_87
11-04-2011, 18:51
Grip do makro dobry:razz:

elarco
11-04-2011, 19:07
No i gumę możesz wymienić kiedy chcesz ;)

Maciek N
17-04-2011, 11:51
Oczywiście bylem na targach foto-wideo i nie omieszkałem na stoisku Nikona poruszyć tematu D800. Na początku się zapierali że nie mogą nic mówić bo nie ma żadnych oficjalnych informacji od Nikona ale gdy zagroziłem przejście do Canona ze względu na potrzebę filmowania to facet zmiękł i powiedział że wystarczy prześledzić życie poszczególnych modeli aby dojść do sensownych wniosków. Radził mi się wstrzymać do jesieni:-)

qbic
17-04-2011, 12:10
Na początku się zapierali że nie mogą nic mówić bo nie ma żadnych oficjalnych informacji od Nikona ale gdy zagroziłem przejście do Canona ze względu na potrzebę filmowania to facet zmiękł

Chyba jesteś kluczowym klientem Nikona.....


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło ( http://www.bestwaytoloseweightfastblog.com/wp-content/uploads/2010/12/cool-story-bro.jpeg)

tomitom
17-04-2011, 13:12
Oczywiście bylem na targach foto-wideo i nie omieszkałem na stoisku Nikona poruszyć tematu D800. Na początku się zapierali że nie mogą nic mówić bo nie ma żadnych oficjalnych informacji od Nikona ale gdy zagroziłem przejście do Canona ze względu na potrzebę filmowania to facet zmiękł i powiedział że wystarczy prześledzić życie poszczególnych modeli aby dojść do sensownych wniosków. Radził mi się wstrzymać do jesieni:-)

Urzekła mnie Twoja historia. Udzieliłeś już wywiadu Ewie Drzyzgi z Rozmów w toku? Nie? Idź tam, często zapraszają przeróżnych dziwaków. Nadajesz się idealnie.

prz3mo
17-04-2011, 13:32
Oczywiście bylem na targach foto-wideo i nie omieszkałem na stoisku Nikona poruszyć tematu D800. Na początku się zapierali że nie mogą nic mówić bo nie ma żadnych oficjalnych informacji od Nikona ale gdy zagroziłem przejście do Canona ze względu na potrzebę filmowania to facet zmiękł i powiedział że wystarczy prześledzić życie poszczególnych modeli aby dojść do sensownych wniosków. Radził mi się wstrzymać do jesieni:-)

hehehehe... no to rzeczywiście "puścili parę z ust" jak cholera :grin:

siona
17-04-2011, 13:41
no ba !
w końcu wiedzą tyle co i my :p

prz3mo
17-04-2011, 13:58
no ba !
w końcu wiedzą tyle co i my :p

O ile nie mniej ;)

Jacek_Z
17-04-2011, 14:33
Pytałem o 50/1.8 AF-S i nic o nim nie wiadomo. Więc o czym my gadamy.
Generalnie to kocham wypowiedzi, że słyszałem od sprzedawcy z Fotojokera, MM czy Saturna ....

Władca Pixeli
17-04-2011, 17:46
Na początku się zapierali że nie mogą nic mówić bo nie ma żadnych oficjalnych informacji od Nikona ale gdy zagroziłem przejście do Canona ze względu na potrzebę filmowania to facet zmiękł...

http://img816.imageshack.us/img816/7576/likeu.jpg
źródło (http://img816.imageshack.us/img816/7576/likeu.jpg)
:mrgreen:

Krycha
17-04-2011, 18:25
Wątek spekulacyjny, a Wy wciąż wieszacie się na spekulantach, to po co ten wątek w ogóle istnieje? Każdy pisze co usłyszał, czasami będą to opowieści blisko prawdy, częściej nie - nie ma się co wyżywać.

krokus66
17-04-2011, 18:46
Wątek spekulacyjny, a Wy wciąż wieszacie się na spekulantach, to po co ten wątek w ogóle istnieje? Każdy pisze co usłyszał, czasami będą to opowieści blisko prawdy, częściej nie - nie ma się co wyżywać.

Całkowita racja. Też uważam, że ten wątek należy traktować jako żartobliwo luzacki i nie wyżywać się na niecierpliwych zapaleńcach. A jeśli już, to z pewną dozą umiaru. Nie ukrywam jednak, iż odpowiedź mówiąca o kluczowym kliencie Nikona była super.

fotmax
17-04-2011, 18:53
Panowie tak chcecie wiedzieć - kiedy,kiedy.
Powiedziałbym Wam, ale zaraz musiałbym Was zabić :):):)
Nie lepiej sobie pożyć i doczekać premiery?

Maciek N
17-04-2011, 19:02
No to sobie pojechaliście po mnie. Dziękuję.
Mimo wszystko uważam że jest to najbardziej wiarygodna informacja ze wszystkich które się ukazały włącznie ze sklepami które już sprzedają D800 he he
Jest pewna konsekwencja wprowadzania nowych modeli i jeśli nawet ten Pan nic konkretnego nie wiedział to warto wziąć jego sugestie pod rozwagę.

krokus66
17-04-2011, 19:19
No to sobie pojechaliście po mnie. Dziękuję.
Mimo wszystko uważam że jest to najbardziej wiarygodna informacja ze wszystkich które się ukazały włącznie ze sklepami które już sprzedają D800 he he
Jest pewna konsekwencja wprowadzania nowych modeli i jeśli nawet ten Pan nic konkretnego nie wiedział to warto wziąć jego sugestie pod rozwagę.

Ja osobiście bardzo lubię żarty ale bez złośliwości. Tutaj jej nie widziałem. Czytając niektóre wypowiedzi na forum zrozumiałem Wasze powiedzenie "opluć monitor".

Odnośnie wypowiedzi Nikona, to była ona bardzo sensowna.

To, że Nikona trochę postraszyłeś, to też im nie zaszkodzi - przynajmniej nie wpadną w zarozumiałość.:mrgreen:

Dziwi mnie tylko, że nikt nie zapytał o trudności Nikona. Sądzę, że to mogą w ogólnych zarysach wiedzieć. Pytanie to jest zasadnicze i kluczowe, dające odpowiedzi na cały szereg innych pytań.

prz3mo
17-04-2011, 19:56
No to sobie pojechaliście po mnie. Dziękuję.
Mimo wszystko uważam że jest to najbardziej wiarygodna informacja ze wszystkich które się ukazały włącznie ze sklepami które już sprzedają D800 he he
Jest pewna konsekwencja wprowadzania nowych modeli i jeśli nawet ten Pan nic konkretnego nie wiedział to warto wziąć jego sugestie pod rozwagę.

Bez przesady z tym "pojechaliście".
Bardziej rozbawiło nas to, że napisałeś, że postraszyłeś ich, że pójdziesz do Canona ;)

siona
17-04-2011, 20:31
że postraszyłeś ich, że pójdziesz do Canona ;)

peeewnie

w końcu to musi być żart - bo kto by chciał do kwanona iść ? :P

maxtor
27-04-2011, 12:25
Może z braku "przecieków" dotyczących tematu "kiedy" pospekulujemy na temat nazwy następcy D700. Prawie wszyscy piszą o D800, a może Nikon stworzy nową, (pół) profesjonalną serię dwucyfrową, np. D10 (a kolejne modele D11, D12 lub D20, D30 itp). Wszystko układałoby się (imho) w bardziej logiczną całość :)
pzdr

Kuba_eM
27-04-2011, 12:34
a kolejne modele D11, D12 lub D20, D30....
tak i dalej aż do zapętlenia: 50 60 70 90.... :mrgreen:

TOP67
27-04-2011, 12:50
Prędzej bym stawiał na to, że następca D300s będzie się nazywał D9000 (o ile będzie). Wtedy wszystkie DX byłyby czterocyfrowe.

maxtor
27-04-2011, 13:34
....
tak i dalej aż do zapętlenia: 50 60 70 90.... :mrgreen:

Wersja D10, D11 itd. byłaby bardziej bezpieczna i pozwoliłaby na wytworzenie (po kilkunastu latach) pętli :)
pzdr

morzon
27-04-2011, 13:48
Tia... to najistotniejsze i najciekawsze w tych spekulacja - jakie będzie miał oznaczenie :lol:

prz3mo
27-04-2011, 14:10
Tia... to najistotniejsze i najciekawsze w tych spekulacja - jakie będzie miał oznaczenie :lol:

....oraz "fakt", że w kulturze japońskiej liczby 1,2,3,4,5,6,7,8,9,0 są liczbami przeklętymi i japońscy producenci nie stosują ich w oznaczeniach swoich produktów
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img818.imageshack.us/img818/7066/iconthud.gif)

krokus66
27-04-2011, 14:34
Tia... to najistotniejsze i najciekawsze w tych spekulacja - jakie będzie miał oznaczenie :lol:

Zdecydowanie tak.

Nazwa mnie w ogóle nie interesuje, cena jako tako. Interesuje mnie natomiast bardzo co można poprawic, dodać lub uzupełnić w D 700. Coś co jest na tyle istotne, że warto czekać na tą jedyną, wymarzoną i wyśnioną ...
Liczę na Was jako na doświadczonych starych wyjadaczy.:roll:

morzon
27-04-2011, 23:44
Filmy (sensownie zrobione, a nie jakaś chała) i rozmieszczenie (szersze) punktów AF. + ew radiowy CLS. Tylko tyle i aż tyle ;)

Robson_87
28-04-2011, 00:22
A ja poprosze odswiezone 24-70 o vr i 85 1.8.
Po ostatniej zapowiedzi 50 1.8 odswiezona 85 1.8 wydaje sie calkiem realna:-D

ThomasVoland
28-04-2011, 03:35
....oraz "fakt", że w kulturze japońskiej liczby 1,2,3,4,5,6,7,8,9,0 są liczbami przeklętymi i japońscy producenci nie stosują ich w oznaczeniach swoich produktów
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img818.imageshack.us/img818/7066/iconthud.gif)
Nikon już te cyfry stosował, a pechowe (nie przeklęte) są tylko 4 i 9.

siona
28-04-2011, 08:41
Nikon już te cyfry stosował, a pechowe (nie przeklęte) są tylko 4 i 9.

jak na pechowe to F4 i F4s były zadziwiająco dobre :D - ośmieliłbym się stwierdzić - najlepsze korpusy nikona biorąc pod uwagę czas kiedy się pokazały :p

popi
01-05-2011, 23:40
I na klatkach przez nie wypluwanych było widać półtony :-P

siona
02-05-2011, 13:28
I na klatkach przez nie wypluwanych było widać półtony :-P

to zależy jaką matrycę założyłeś :)

elarco
09-05-2011, 21:35
a pro po matryc ;) - nikon rumors (http://nikonrumors.com/2011/05/05/rumor-nikon-mirrorless-camera-will-come-with-three-lenses-and-2-6x-crop-factor.aspx)
co o tym sądzicie?

pbb
10-05-2011, 06:55
a pro po matryc ;) - nikon rumors (http://nikonrumors.com/2011/05/05/rumor-nikon-mirrorless-camera-will-come-with-three-lenses-and-2-6x-crop-factor.aspx)
co o tym sądzicie?

Od kilku dni, gdy zobaczyłem tę nowość na Nikonrumors chciałem założyć oddzielny temat o bezlusterkowcach Nikona. Tylko nie wiem, w jakim dziale. Sądząc po wielkości matrycy (przekątna 17 mm, crop factor 2,6) pasuje najbardziej do Coolpiksów. No ale zacznijmy tutaj.

Kilka miesięcy temu postanowiłem kupić coś małego i lekkiego, ale z dobrą jakością. Rozważałem między bezlusterkowcem i kompaktem HQ. Ponieważ potrzebuję wychylanego ekranu, to w rozważaniach pozostały Sony NEX i Samsung EX-1. Oczywiście, wolałbym Nikona (obrabiam zdjęcia CNX2, a teraz muszę instalować jeszcze inne programy), ale nie ma w ofercie Nikona żadnego takiego aparatu. Ostatecznie kupiłem NEX-5, i nie żałuję tego kroku :) NEXa wybrałem z powodu wysokiej jakości obrazka z matrycy APS-C, chociaż wielu chwali także obrazek z matrycy Samsunga, która jest dość duża, jak na kompakty (nie pamiętam teraz dokładnie, ale chyba 1/1,6 cala).

Do rzeczy. Matryca bezlusterkowca Nikona (jeśli ta plotka okaże się prawdziwa) będzie gdzieś pośrodku między dobrymi kompaktami i APS-C lub 4/3. W nowości zacytowanej na początku jest rysunek rozmiarów różnych matryc i widać, że nikonowska matryca 17 mm (2,6) zajmuje duże puste miejsce - czyli tworzy nową kategorię na rynku.

Czy kupię takiego bezlusterkowca Nikona? Sony NEX nie urządza mnie tylko jednym: brakuje mi szerokiego obiektywu z dobrą jakością (niekoniecznie musi to być naleśnik). Jeśli taki obiektyw się pojawi, to Nikona nie kupię. Jeśli Nikon przedstawi dobre obiektywy - to kupię. Sądzę, że obrazek z jego matrycy będzie zadawalający.

Przy okazji. Na początku myślałem, że bezlusterkowiec zastąpi mi lustrzankę z krótkim zoomem, ale jednak się nie udało: jest za wolny. Dlatego teraz noszę trzy aparaty (dwie lustrzanki z krótkim i długim oraz NEXa). Nie warto rozważać bezlusterkowca jako zamianę lustrzanki.

Dzisiaj pojawiła się jeszcze jedna nowość (http://nikonrumors.com/2011/05/09/review-of-the-latest-nikon-patents.aspx#more-20154). Wśród patentów Nikona jest taki, który pozwala regulować bokeh, czyli usuwa sporą dla niektórych wadę małej matrycy - bardzo dużą głębię ostrości. Nie wgłębiałem się w ten patent, ale z pobieżnego przeglądu wynika, że wymaga on wykonania serii zdjęć z różnymi ustawieniami, czyli nie jest do scen dynamicznych.

Oj, ale się rozpisałem.

TOP67
10-05-2011, 07:24
Mnie bardziej zainteresowała plotka o 55-300/2.8-4
Od dawna uważam, że zoomy stałoogniskowe, to marnowanie potencjalnego światła na szerokim końcu. Oczywiście zakres 3.5-5.6 to ciemnica, ale 2.8-4 pozwala zrobić jasne i lekkie szkło.

R
10-05-2011, 08:51
zoomy stałoogniskowe,


wi-taj-cie zie-mia-nie...

TOP67
10-05-2011, 08:55
Poranny brak kawy. Chodziło o stałe światło :)

elarco
10-05-2011, 10:16
jak ja uwielbiam te rysuneczki patentowe :)


... zoomy stałoogniskowe...

to by był dopiero hit, kto wie może w bezlusterkowcach nikona to ujżymy :-P

morzon
10-05-2011, 10:47
Mnie bardziej zainteresowała plotka o 55-300/2.8-4
Od dawna uważam, że zoomy stałoogniskowe, to marnowanie potencjalnego światła na szerokim końcu. Oczywiście zakres 3.5-5.6 to ciemnica, ale 2.8-4 pozwala zrobić jasne i lekkie szkło.

No nie jestem pewien czy przy 300mm i świetle f4 byłoby to takie małe szkło...

Pawel Pawlak
10-05-2011, 11:28
No nie jestem pewien czy przy 300mm i świetle f4 byłoby to takie małe szkło...
Pewnie gabarytami i poręcznością odpowadające af-s300f4 - czyli idealne :)

iceman
15-05-2011, 19:32
Mógłby się już ten następca D700 pojawić...

mOSAd
15-05-2011, 19:40
Z tego wątku....

04-01-2010

Jesli wyjdzie body pokroju D700, do ktorego wsadza [...]

15-05-2011

Mógłby się już ten następca D700 pojawić...

Obstawiamy co będą ludziska pisać w styczniu 2012? :)

iceman
15-05-2011, 20:07
Oby ludziska nie byli zmuszeni w 2012 roku tego pisać...

krzall
16-05-2011, 18:17
Oby ludziska nie byli zmuszeni w 2012 roku tego pisać...

Witam
idzie nowe ;) - robią miejsce :) http://www.fotomaniak.pl/37789/nikon-d90-wycofany-z-produkcji/ (http://www.fotomaniak.pl/37789/nikon-d90-wycofany-z-produkcji/)jeśli było to skasujcie ... pozdrawiam

Krycha
16-05-2011, 18:31
Nie sądzę, teraz ciężko dostać jakąkolwiek puszkę Nikona, wiem bo byłem na kupnie, jeszcze 2tyg. temu była wstrzymana produkcja u Nikona i dystrybutorzy nie mieli nowych egzemplarzy, nie wiem jak jest teraz, ale podczas mojego kupowania był spory problem nie mówiąc już o wywindowanych cenach nikona, D700 obecnie w cenie prawie jak podczas premiery, przynajmniej u tych którzy mają to cacko od ręki :)
Ja bym nie liczył na jakieś nowości do końca roku, raczej jeszcze małe wzrosty cen i nie piszę tego dlatego, że zrobiłem już swoje zakupy.

Jacek_Z
16-05-2011, 19:11
idzie nowe ;) - robią miejsce :) http://www.fotomaniak.pl/37789/nikon-d90-wycofany-z-produkcji/ (http://www.fotomaniak.pl/37789/nikon-d90-wycofany-z-produkcji/)

Nowe już jest - D7000. Dziwiłem się, że nie wygasili produkcji D90 przed premierą D7000. Jest też w końcu D5100 jako tańsza opcja.

kichu
16-05-2011, 19:26
Wygasic pewnie wygasili, tylko nie oglaszali, ze jest "discountinued"... pewnie do momentu wyczerpania zapasow...

siona
17-05-2011, 11:45
Wygasic pewnie wygasili, tylko nie oglaszali, ze jest "discountinued"... pewnie do momentu wyczerpania zapasow...

też tak myślę - byliby do tyłu z kasą na takim ekshibicjonizmie.

krzall
17-05-2011, 17:03
też tak myślę - byliby do tyłu z kasą na takim ekshibicjonizmie.

Witam
a swoją drogą jak dobrze znana jest ta puszka - o wielu innych sprzętach nawet nie wspomina się że wchodzi do sprzedaży ;) a co dopiero że zakończono produkcję :). Oczywiście wierzę że wyczekujących na model d90 było więcej niż tych co ucieszyła wiadomość o zakończeniu jej :). Oczywiście jestem cały czas zadowolony z użytkowania d90 ki i jako drugie - takie codzienne body doskonale się sprawdza :)
Pozdrawiam