Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Spekulacje i plotki o nowościach LUSTRZANEK semipro FX Nikon Dxxx



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40

Zelber
10-02-2017, 01:13
A99II jest w stanie przemielić 42 Mpix x 12 fps w RAW'ach przez 4 sekundy, więc pod względem mocy obliczeniowej się da. Obiło mi się o uszy, że jest tam problem z opróżnianiem bufora, ale XQD zamiast SD powinny pomóc w tej kwestii.

Pawel Pawlak
10-02-2017, 02:08
Wszystko się da. Tylko D5 tego nie potrafi, a więc w D5x musiałby funkcjonować szybszy expeed (albo np. 2 układy - jeśli są przygotowane do równoległego przetwarzania), więc inny niż w d5 moduł i zapewne droższy. Raczej nie ma szans żeby nie przełożyło się to na cenę wyższą niż d5 :)
Co innego jest zrobić praktycznie taki sam aparat ze zmienioną tylko matrycą (i dostosowanym softem) a co innego aparat z nową, wydajniejszą elektroniką.

Zelber
10-02-2017, 02:22
Nikon 1J5 2 lata temu był w stanie wyciągnąć 20 fps @ 21 Mpix czyli jakieś 420 Mpix/s, czyli Nikon ma technologię pozwalającą uciągnąć 46 Mpix x 9 FPS, a biorąc pod uwagę że 1J5 na tym samym procesorze obsługiwał też AF(D5 ma do tego osobny) to i z 46 Mpix x 9.5-10 fps powinien dać radę uciągnąć.

GonzoG
10-02-2017, 11:28
A99II jest w stanie przemielić 42 Mpix x 12 fps w RAW'ach przez 4 sekundy, więc pod względem mocy obliczeniowej się da. Obiło mi się o uszy, że jest tam problem z opróżnianiem bufora, ale XQD zamiast SD powinny pomóc w tej kwestii.
To, że Sony jest w stanie, to nie znaczy, że inny producenci też dadzą rady.
Sony już w starych SLT z niższej półki miała 10 fps i 12 fps, w NEXach też było. Nikon i Canon mieli tylko we flagowym modelu.


Nikon 1J5 2 lata temu był w stanie wyciągnąć 20 fps @ 21 Mpix czyli jakieś 420 Mpix/s, czyli Nikon ma technologię pozwalającą uciągnąć 46 Mpix x 9 FPS, a biorąc pod uwagę że 1J5 na tym samym procesorze obsługiwał też AF(D5 ma do tego osobny) to i z 46 Mpix x 9.5-10 fps powinien dać radę uciągnąć.
Nikon 1 to zupełnie inna sprawa. Tam jest zupełnie inny procesor, jak i matryca. Za wstępne przetwarzanie obrazu odpowiedzialna jest sama matryca. Nie robi tego procesor.


Specyfikacja procesorów, na których zbudowany jest Expeed, mówi jasno - ok 300 Mpix/s - daje to 12 fps przy 25 Mpix.

ksh
10-02-2017, 11:37
Połączenie mechanizmu lustra, migawki i przetwarzania danych z dużych matryc nie da się porównać do bezluterkowców, jakie są najszybsze obecnie na rynku lustrzanki i jakie mają matryce ?

Obstawiam że jeśli wpakują matryce 42/46MP to max 6fps i nic więcej.

Jacek_Z
10-02-2017, 13:01
D5x z 46mpix matrycą o niebotycznych parametrach studyjnych/kroajobrazowych, oraz trybem sportowym przy mRAWach (25mpix) i sRAWach (12mpix) z fantastycznym wysokim iso, oraz bez problemów poruszeń z jakimi borykają się obecne wysokorozdzielcze body mogłoby niektórych zainteresowć ;)
Z Tadziem wczoraj rozmawiałem o D5x i jego możliwych parametrach :) I wypuszczenie takiego body miałoby sens - może nie byłoby problemów z D810 i (większych) D800 - poruszeń. D3x nie wymagał skracania czasów D5x też byłby lepszy niż body bez gripa.

Obstawiam że jeśli wpakują matryce 42/46MP to max 6fps i nic więcej.
Ale .. może przy 46 Mpx będzie 6 fps, natomiast przy mRAW byłoby tych fps już 10.
Gdyby miał niskie ISO dobre (tzn duży DR) to byłoby wreszcie body dla mnie, miałbym dużo fps przy ponad 20 Mpx. Tylko cenowo to ono by dla mnie nie było ...

ksh
10-02-2017, 13:09
Tak sobie liczę teraz że matryca 46Mpx z obiektywem DX daje coś 24Mpx czyli dwa aparaty w jednym :)

GonzoG
10-02-2017, 14:09
Tak sobie liczę teraz że matryca 46Mpx z obiektywem DX daje coś 24Mpx czyli dwa aparaty w jednym :)

Nie 24, a ~20 Mpix. Różnica w powierzchni matryc FX I DX to ~2.3x

ksh
10-02-2017, 15:28
Faktycznie 20Mpix czyli prawie jak w D500 gdzie jest 20.9Mpix :)

Pawel Pawlak
10-02-2017, 16:57
Obstawiam że jeśli wpakują matryce 42/46MP to max 6fps i nic więcej.
Zakładałem prędkość 6/7fps przy pełnej rozdzielczości dla 42mpix i następcy D8x0 - jest do opanowania przez expeeda znanego z d5, oraz przez "tańsze" wersje mechanizmów lustra.
Ale w d5x mechanizm lustra nie byłby już ograniczeniem - bo już ten z d5 potrafi "machać" 12fpa tak szybko że AF ma czas na pracę, a zapewne nikon opracował już do D5s/d5 co na poziomie 13-14fps (1dx2 tak ma - więc nikon też musi). Pozostaje kwestia przetwarzania ( i szybkości z jaką da się odczytać matryce 46mpix (spekulacje)). Jako że od czasu premiery D5 minęło już trochę nie wykluczone że jest do dyspozycji expeed który pociągnie przetwarzanie np. 400Mpix/s co dało by 9fps przy pełnej rozdzielczości, albo (nie wiem czy to możliwe) można wykorzystać 2 procesory i uzyskać większą wydajność kosztem większego zapotrzebowania na energię. Wtedy teoretycznie D5x mógłby być tak samo szybki jak D5 (albo szybsz). A mając użyteczne mRAWy i sRAWy spokojnie mógłby pracować w masowych zleceniach.
Ale w takim przypadku nie sądzę żebyśmy mogli oczekiwać ceny porównywalnej z d5. Natomiast przy 6fps - w zasadzie byłaby ona realna - po prostu byłoby to PRO body do innych zastosowań, natomiast konstrukcyjnie niemal bliźniacze.


Z Tadziem wczoraj rozmawiałem o D5x i jego możliwych parametrach :) I wypuszczenie takiego body miałoby sens - może nie byłoby problemów z D810 i (większych) D800 - poruszeń. D3x nie wymagał skracania czasów D5x też byłby lepszy niż body bez gripa.

Ale .. może przy 46 Mpx będzie 6 fps, natomiast przy mRAW byłoby tych fps już 10.
Gdyby miał niskie ISO dobre (tzn duży DR) to byłoby wreszcie body dla mnie, miałbym dużo fps przy ponad 20 Mpx. Tylko cenowo to ono by dla mnie nie było ...

No właśnie ja mam takie same doświadczenia - D3x pod względem poruszeń to była(jest) półka D3/d4 (być może d5). Myślę że to kwestia konstrukcji i masy (i priorytet jakości konstrukcji nad kosztami)
Z tymi mRAWami to chciałbym żeby tak było - ale coś mi się wydaje że nie byłby to takie łatwe - procesor nadal musi przetworzyć obraz z całej matrycy żeby wygenerować z niego mRAWa czy sRAWa. Więc moc przetwarzania z d5 byłby za mała żeby udźwignąć to 10fpsów - oczywiście to nadal tylko teoretyzowanie, ale trochę bardziej zracjonalizowane ;)


Faktycznie 20Mpix czyli prawie jak w D500 gdzie jest 20.9Mpix :)myślę że jeśli zobaczymy matrycę 46mpix to będzie to przeskalowana do FX matryca D500

kudkarol
28-02-2017, 15:40
Witam,
czy ktos sie orientuje kiedy Nikon ma zamiar zaprezentowac jakies nowe puchy ? Z tego co wyczytalem w necie to nastepcy D610 oraz D750 maja zostac ogloszeni w pierwszym kwartale 2017 ale to tylko puste przypuszczenia. Moze ktos wie cos wiecej ?
Bylbym wdzieczny za odpowiedz.
Pozdrawiam

markB
28-02-2017, 15:51
10 marca będzie nowa bateryjka EN-EL 18b (http://shop.nikon-image.com/front/ProductVFB12101.do?cid=JDANS408976), więc może w tym czasie coś się pojawi. Chociaż słuchy chodzą, że może dopiero w czerwcu będzie jakaś zapowiedź. Dla poprawienia humoru można sobie zakupić D5 lub D500 w eleganckiej walizeczce i logo na 100-lecie firmy.

Badol
28-02-2017, 20:34
Ta nowa bateria będzie z tego co czytałem do d4/5.
Biorąc pod uwagę 100ne urodziny i dość "stare" puszki powinni już coś pokazać. Nie bardzo wiem na co czekają...

soliszewski
01-03-2017, 23:02
Witam,
czy ktos sie orientuje kiedy Nikon ma zamiar zaprezentowac jakies nowe puchy ? Z tego co wyczytalem w necie to nastepcy D610 oraz D750 maja zostac ogloszeni w pierwszym kwartale 2017 ale to tylko puste przypuszczenia. Moze ktos wie cos wiecej ?
Bylbym wdzieczny za odpowiedz.
Pozdrawiam


Też czekam na cos nowego.. D7...

Badol
01-03-2017, 23:59
Pierwsze pokażą się zapewne D6xx i D8XX.
D750 jest z tej trójki najmłodszy.

Jacek_Z
02-03-2017, 00:36
Biorąc pod uwagę 100ne urodziny i dość "stare" puszki powinni już coś pokazać. Nie bardzo wiem na co czekają...Pewnie do dokładnej daty (w lipcu 2017). Nie zdają sobie sprawy z tego, że wkurzają ludzi? ;)

Pawel Pawlak
02-03-2017, 00:47
e tam... pokazali już en-el18b i "kolekcjonerskie" d500, d5 i zestaw obiektywów ;)
Oni teraz mają restrukturyzacje na głowie a nie jakieś tam premiery ;)

Badol
02-03-2017, 00:54
Pewnie do dokładnej daty (w lipcu 2017). Nie zdają sobie sprawy z tego, że wkurzają ludzi? ;)

I pewnie masz rację, ale to oznacza, że nowe puchy będą dostępne pod koniec 2017. Przy takich wynikach finansowych powinni się raczej uwijać. Z drugiej strony pośpiech może oznaczać błędy, które na przestrzeni lat trochę nadszarpnęły reputację marki.

vego07
27-03-2017, 22:03
Ja się nie mogę doczekać d760 biorę 2 stuki jeszcze ciepłe, tylko ile jeszcze muszę czekać. Jak na razie to same firmware do każdych model wypuszczają, ciekawe co to możne znaczyć ?! może chcą zachęcić i wyprzedać wszystko zeby zrobić miejsce na nowe modele

ksh
27-03-2017, 22:40
Następca D750 to akurat na sam koniec nowości będzie patrząc na kalendarz premier, na początek liczyłbym na premiery po kosmetycznej zmianie D610 i następca D810 z zapowiadaną dużą matrycą.

vego07
27-03-2017, 23:17
ale w tym roku muszą, bo przecież 100luecie jedyne takie w historii :) kurcze juz powinni juz! na co czekają! 3 modele od razu niech wypuszczą, bo nie wytrzymam juz :-P

Pawel Pawlak
27-03-2017, 23:33
lepiej kup sobie coś na przeczekanie - d750 tak jak napisał koesh raczej nie będzie pierwsze; nadal się nie zestarzał ;)

vego07
02-04-2017, 17:08
d750 akurat mam :) haha ale czekam na d760

sigmasig
05-04-2017, 11:38
ja tez tak myślę że będą nowe

dandan
05-04-2017, 20:30
Aparat jest potrzebny do robienia zdjęć czy posiadania najnowszego ?

Pawel Pawlak
05-04-2017, 20:56
posiadania najnowszego ;)

miroko
05-04-2017, 21:13
Najpierw się czeka na najnowszy, potem przeżywa się szok cenowy i w międzyczasie się czeka, aż pojawią się pierwsze testy, potem się czeka aż stanieje czytając wieczorami coraz to nowsze testy, potem zauważa się, że nowszy jest co prawda lepszy ale mogliby się lepiej postarać, potem dochodzi się do wniosku, że starym też w sumie można robić zdjęcia i w sumie nie jest aż tak wielką rewolucją i nic nie usprawiedliwia tej nadwyżki cenowej więc nadal się czeka aż stanieje, i w końcu dochodzi się do wniosku, że jak już kupować nowszy to może lepiej zaczekać kolejny rok / dwa i kupić następny nowszy ?

ksh
05-04-2017, 21:28
Jeszcze po premierze trzeba wyczekać czy czasem w bonusie coś specjalnego ten model nie otrzymał żeby potem łapał się na akcje serwisowe :)

TOP67
05-04-2017, 21:46
A tu takie spekulacje http://cameratimes.org/rumor-nikon-d850-d760-coming-month/

D850 i D760 w tym miesiącu

ppfalcon
07-04-2017, 14:05
A to nie jest tak że jak wyjdzie D760 to D750 stanieje i będzie można kupić w niezłej cenie? Albo że ludzie będą sprzedawać używki za becen, bo przecież to już będzie wiekowy i nie najnowszy aparat? :D

kurczeblade
07-04-2017, 14:31
D850 - 54MP.

36 dla niektórych było za dużo, ciekawe jak teraz :D

Ciekawe jak parametry z D760. Ja wymieniał D600 pewnie, więc jestem nastawiony na D760. Bo mam jedno D750. Ale nie kupię już body Nikona bezpośrednio po premierze. Ostatnie wady fabryczne nie były aż takie straszne, kontrolowane i dodatkowo akcje serwisowe na nowe migawki. Tylko teraz się obawiam że może być coś gorszego. :) W ogóle, ostatnio coś mi chodzi Canon po głowie.

Jurek Ż
07-04-2017, 16:15
D850 - 54MP.

36 dla niektórych było za dużo, ciekawe jak teraz :D

Ciekawe jak parametry z D760. Ja wymieniał D600 pewnie, więc jestem nastawiony na D760. Bo mam jedno D750. Ale nie kupię już body Nikona bezpośrednio po premierze. Ostatnie wady fabryczne nie były aż takie straszne, kontrolowane i dodatkowo akcje serwisowe na nowe migawki. Tylko teraz się obawiam że może być coś gorszego. :) W ogóle, ostatnio coś mi chodzi Canon po głowie.

To przejście z deszczu pod rynnę. Będąc, na targach zauważyłem, stoiska sony oblegane są przez użytkowników canona.

ksh
07-04-2017, 16:48
Ja obstawiam że pokażą na początek nowe D6xx i nowe D8xx, w pierwszym tylko odświerzenie aparatu bez żadnego progresu, w drugim może ta matryca z plotek ale było ich wiele, wspominano od 42Mpx, o 48Mpx i teraz o 54Mpx ?
Plotki o bezlustrze FX to zostawiłbym na przyszłe lata, prędzej jestem uwierzyć że D8xx będzie w dwóch wersjach z małą video matrycą i świetnym iso, druga z pierdylionem pikseli, oba znalazłyby klienta.
Następce D750 nie koniecznie musimy zobaczyć tym bardziej w tym roku.

Jurek Ż
07-04-2017, 17:22
http://agdlab.pl/aktualnosci/Nikon.zapowiada.jubileuszowa.serie.urzadzen,9990

stig
07-04-2017, 18:18
http://agdlab.pl/aktualnosci/Nikon.zapowiada.jubileuszowa.serie.urzadzen,9990Cy tuję za tym szmatławcem:
"jubileuszową serię produktów, która składa się (...) z doskonałego obiektywu NIKKOR o świetle f/2,8, specjalnego zestawu trzech obiektywów NIKKOR,".
Co za cholerny tuman i leń to g... spłodził?

ksh
07-04-2017, 18:22
Oj tam oj tam, przeczytał nikon rumorsa i ile zrozumiał tyle napisał :)

Jurek Ż
07-04-2017, 19:52
Plotek coraz więcej. Lepiej więc poczekać niż decydować się na kosztowne często niczym nieuzasadnione zmiany.

kurczeblade
10-04-2017, 20:05
Kurcze ja chciałem kupić coś pokroju D810 w nowszej wersji, ale myślałem że będzie dalej 36 mpx. 50 mpx to jednak dużo. Widzę że jestem skazany na następcę d750...

aldam
10-04-2017, 20:07
Spokojnie d760 będzie miał 36 ;)

Jacek_Z
10-04-2017, 20:20
Kurcze ja chciałem kupić coś pokroju D810 w nowszej wersji, ale myślałem że będzie dalej 36 mpx. 50 mpx to jednak dużo. Widzę że jestem skazany na następcę d750...
To i tak masz dobrze. Ja jestem skazany na następcę D5 ;) (czyli na D6) i to używkę, kiedy wejdzie D7. O ile Nikon jako firma dotrwa do tego modelu ;)
D4 ma trochę mało Mpx, D5 ma trochę nie takie niskie ISO.

kurczeblade
10-04-2017, 22:48
W sumie mogliby zrobić takiego następce D700 - z 20-30mpx matrycą. Pewnie schodziłoby jak zwierze bułeczki :)

stig
11-04-2017, 07:02
Pewnie schodziłoby jak zwierze bułeczki :)To w końcu jak zwierze czy jak bułeczki? Bo chyba nie chciałeś napisać "świeże"? :D

stachmuszel
11-04-2017, 07:41
Panowie, wytłumaczcie mi, po co producenci brną w tak gęste matryce? Jakie to niesie korzyści dla przeciętnego pstrykacza? Większości wystarczy 12MPx.

stig
11-04-2017, 07:59
Panowie, wytłumaczcie mi, po co producenci brną w tak gęste matryce?Bo ciśnienie na cyferki nigdy się nie skończyło. Osobiście mi to powiewa -- dwa moje aparaty, którymi na co dzień zarabiam, maja mniej MPx niż mój smartfon, ale wystarczy nie mówić tego klientowi i będzie dobrze. :)

PiKa
11-04-2017, 08:14
Większa rozdzielczość pozwala kadrować

stachmuszel
11-04-2017, 08:24
Większa rozdzielczość pozwala kadrować

Do pewnego stopnia zgoda. Powyżej pewnego poziomu "wycinania z kadru" jakość optyki "mówi dość". A i skłania to do niechlujstwa podczas fotografowania, bo przecież "później się wytnie" ;-) Takie czasy...

kurczeblade
11-04-2017, 08:35
Zwierzę ;) słownik w telefonie. Sorry ;) dla mnie optymalne jest takie 24mpx - 30mpx i tu nie chodzi o kadrowanie, ale raczej o to że plik można przy dużym powiększeniu obrabiać, przykładowo lepiej się retuszuje, 12 mpx w takim przypadku dla mnie to mało, czasami robię na powiekszeniach 200% i przy 24 mpx na 24 calach jest ok, chociaż czasami przydałby się większy plik. Takie 36 mpx to wg. mnie ideał do studia i portretów. 50 mpx to już przegięcie :)

stachmuszel
11-04-2017, 08:57
...Takie 36 mpx to wg. mnie ideał do studia i portretów... :)

O właśnie ;-). Dlatego napisałem wyżej "12MPx dla przeciętnego pstrykacza"

TOP67
11-04-2017, 09:23
W dobie filmowania matryca FX powinna mieć ok 40 Mpix. Dokładniej 7680 na dłuższym boku. Wtedy idealnie skaluje się do FHD i 4K. A przy obecnych matrycach 4K jest z cropa, bo procesor nie daje rady skalować w locie.

ksh
11-04-2017, 09:29
Panowie, wytłumaczcie mi, po co producenci brną w tak gęste matryce? Jakie to niesie korzyści dla przeciętnego pstrykacza? Większości wystarczy 12MPx. Klient lubi piksele, megaherce, gigabity, waty itd, dlatego magiczne napisy typu 12000W na zestawie kina domowego za dwa tysiaki zachęca bardziej niż wczytywanie się w prawdziwe dane.
Podobno następca D7200 ma miec mniej pikseli, jesli to się potwierdzi że będzie matryca jak w D500 to my wiemy że rewelacja, a przeciętny klient będzie zawiedziony w sklepie zapewne i odwrotnie jakby tam dali np 28Mpx to klient w ciemno by uwierzył że to progress i kupuje.

To że następca D810 ma mieć dużo pikseli to dobrze bo taki aparat jest potrzebny w ofercie ale powinna pojawić się też matryca "standardowa" pod lepsze iso, szybkość, video itd.

Jeszcze jedna uwaga, od paru lat mamy wielki postęp w obiektywach i w tym co potrafią producenci wycisnąć ze szkiełek w temacie rozdzielczości, nie dziwi obecnie że obiektyw sigmy czy tamrona za nie tak wielkie pieniądze potrafią na nowych matrycach 24Mpx osiągać 16-20Mpx, a na D810 nawet dochodzą do 26Mpx.
Takie świetne obiektywy podpięte do starych matryc 12Mpx mają osiągi 7-8Mpx jak stare obiektywy z tamtych czasów, wszystko się zmienia i najważniejsze żeby mieć wybór.

Yanis
11-04-2017, 12:55
Do pewnego stopnia zgoda. Powyżej pewnego poziomu "wycinania z kadru" jakość optyki "mówi dość". A i skłania to do niechlujstwa podczas fotografowania, bo przecież "później się wytnie" ;-) Takie czasy...

Przynieś mi z jakiegoś airszoł albo innych dynamicznych wyścigów same idealnie przycięte kadry robione na 500-1000mm, to może ci wtedy uwierzę, że to ja jednak jestem niechlujem :)

stachmuszel
11-04-2017, 13:37
Przynieś mi z jakiegoś airszoł albo innych dynamicznych wyścigów same idealnie przycięte kadry robione na 500-1000mm, to może ci wtedy uwierzę, że to ja jednak jestem niechlujem :)

Dlatego napisałem, że dla większości są niepotrzebne takie rozdzielczości, a Ty jesteś w tej mniejszości ;-)

PiKa
11-04-2017, 13:46
Ja robię amatorsko zdjęcia zwierzętom. Też nie da się przewidzieć sytuacji. Więc takich "wyjątków" moim zdaniem może być całkiem dużo.

Jacek_Z
11-04-2017, 14:24
Zależy jak liczyć. Generalnie to ci co potrzebują supertele i jasnych szkieł. Lotnicze, zwierzęta, sport (niektóre dyscypliny). W sumie lotnicy to takich jasnych szkieł nie potrzebują i oni by w sumie mogli pracować na gorszych szkłach. Tylko jak zoom ma 600 mm, to na tych 600 mm nie jest taki świetny. I jeśli trzeba cropować to czasami lepiej robić na krótszej, ale jednak stałce.

wilk325
11-04-2017, 21:27
Zależy jak liczyć. Generalnie to ci co potrzebują supertele i jasnych szkieł. Lotnicze, zwierzęta, sport (niektóre dyscypliny). W sumie lotnicy to takich jasnych szkieł nie potrzebują i oni by w sumie mogli pracować na gorszych szkłach. Tylko jak zoom ma 600 mm, to na tych 600 mm nie jest taki świetny. I jeśli trzeba cropować to czasami lepiej robić na krótszej, ale jednak stałce.

Jacek, to nie tak z jasnością szkieł - w większości przypadków OK; ale pogoda bywa rózna i pory pokazów tez. Do tego są nocne pokazy i rózne szybkości samolotów, więc te jasne (f4) jak na długie lufy szkła się przydają :).

Jacek_Z
11-04-2017, 22:12
Tak tylko ze kady fotograf potrafi znaleźć sobie zle warunki gdzie by potrzebowal sprzetu naj naj. Takie pochmurne niebo to i tak nic przy świetle jakie sie ma w gęstym lesie przy pochmurnej pogodzie. Nie wspominając o nocy. Lotnicy nie zawsze mają rewelacyjnie, ale i tak o parę EV lepiej niz inni.

vego07
20-04-2017, 00:21
a9 juz jest a nikon dalej spi

kurczeblade
22-04-2017, 17:27
Ale z drugiej strony, jak Nikon to dobrze rozegra, i zrobi w takim D850 Mraw i Sraw, przekładając to tez na więcej FPS to może być ciekawe body.

ksh
22-04-2017, 17:31
a9 juz jest a nikon dalej spi

Ale z czym to ma konkurować, z 5D, który jest na rynku od roku, czy z czymś o połowę tańszym w serii D8xx albo 3x tańszym następcą D750 ? :)

aldam
22-04-2017, 20:55
Plotki głoszą ze w Q2 bedzie premiera 6d mark 2 wiec Nikon musi rownież odpowiedzieć

OjTam
22-04-2017, 21:48
Odpowie. Df2. :p
Plotki nie mówią jak to Q2 liczone? Kalendarzowo czy finansowo?

aldam
22-04-2017, 21:57
Wszędzie czytam, że kalendarzowo.
Nikon nie wypuścił żadnego ff dla ludu od 2014. Także najwyższa pora

kurczeblade
23-04-2017, 20:13
Coś wiadomo o 850 ?

notdot
24-04-2017, 16:59
Coś wiadomo o 850 ?

chyba tylko w takiej postaci
https://nikonrumors.com/2017/04/22/nikon-n1404-camera-listed-again-at-the-indonesian-communications-agency-postel.aspx/
o ile by to było coś w stylu 850

sufenta
05-05-2017, 14:07
...albo w takiej https://nikonrumors.com/2017/05/04/new-set-of-rumored-nikon-d820-camera-specifications.aspx/#more-112073 bedzie sie mozna jakichs 4000 ojronow pozbyc- co za ulga...

kurczeblade
05-05-2017, 21:44
Czyli trochę więcej mpx, kilka kosmetycznych zmian i kolejny D810 :)

Jacek_Z
05-05-2017, 21:59
Szczerze to ploty sa tak nieścisłe i mało odkrywcze jakby do daty prezentacji było daleko.
Wiedziałem, że pójdą w Mpx. Mam nadzieję na kolejne dopracowanie sRAW i może w takiej opcji z małymi rawami dodadzą fps.

kurczeblade
05-05-2017, 22:07
Mam nadzieję na kolejne dopracowanie sRAW i może w takiej opcji z małymi rawami dodadzą fps.

Też za to trzymam kciuki.

Ale generalnie nie ma się co napalać, myślę że przełomu nie będzie...

Pawel Pawlak
05-05-2017, 22:27
też z chęcią zobaczyłbym przyrost FPS przy sRAWach i mRAWach, ale niestety nie bardzo widzę logiczne tego uzasadnienie; chyba że te małe i średnie rawy powstaną nie z interpolacji obrazu z całej matrycy (z korzyścią dla wielu aspektów obrazu) a z wykorzystaniem line skippingu (co też jest dość ograniczone ze względu na filtrację bayera) -bo tylko ta druga opcja pozwoli ograniczyć ilość przetwarzanych informacji.
Generowanie sRAWów i mRAWów z całej matrycy potrzebuje zapewne nie mniej mocy obliczeniowej jak przetwarzanie normalnych RAWów (pewnie nawet więcej) i pewnie więcej pamięci operacyjnej - więc na przyrost bufora też pewnie nie bardzo można liczyć. No więc jeśli lustro będzie potrafiło klepać wystarczająco szybko (dla pracy AF) a elektronika będzie wystarczająco zoptymalizowana, to jedynie marketingowo mogła by powstać różna prędkość RAWów w zależności od rozdzielczości (oczywiście nie pisze o różnych cropach)

Jacek_Z
06-05-2017, 01:00
Ale generalnie nie ma się co napalać, myślę że przełomu nie będzie...No i .. bardzo dobrze. To tak na pół przekornie, a pół serio.
Nie chwychodzi jedno body na 4 lata. Przynajmniej się zdąży zamortyzować ;) Nie będzie stresu, że robi się nie najnowszym modelem, nie będzie ciśnienia na zakupy.
Generalnie to aparaty już nie ograniczają fotografów. Te detale na które ludzie narzekają to tak naprawdę detale. Narzekają bo w innym jest GPS, bo inaczej skalowane 4K itp.
Postęp w matrycach już nie jest tak gwałtowny. Niech lepiej dopracowują i testują dobrze body. tak by nie było wtop. I niech będzie jak pisałem nowe body co 4-5 lat. Nie ma napinki. Przynajmniej z mojej strony.
Co nie znaczy, że nie można czegoś chcieć ;) ale .. to coś co chcemy jest w innym sprzęcie, więc to raczej ogranicza nas kasa, a nie sprzet.

notdot
06-05-2017, 09:48
I niech będzie jak pisałem nowe body co 4-5 lat.
Body jednocyfrowe co 4-5 lat
naprzemiennie z body wielocyfrowe fx co 4-5 lat
naprzemiennie z body wielocyfrowe dx co 4-5 lat
naprzemiennie z body wielocyfrowe dx amatorskie co 4-5 lat
itp itd
wyszło, że co roku można mieć premierę (czasami nawet dwie)
;-)
To tak na pół przekornie, a pół serio.

TOP67
06-05-2017, 10:00
A teraz mamy co roku dwie do 4 premier.

notdot
06-05-2017, 10:02
100 lecie firmy czy coś :D
potem się wystrzelają i będzie faktycznie 4-5 lat oczekiwania

Jacek_Z
06-05-2017, 11:37
Jednocyfrowce są co 4 lata albo co 2 - zależy czy liczyć lifting. Jedynki canona są wypuszczane rzadziej.
Ja oczywiście liczę premiery w danej linii - np. FX semipro.
Trochę dziwne jest to, że w 100-lecie mamy na razie, o ile dobrze liczę zaprezentowany jeden model, z półki amatorskiej.
Można by się było spodziewać czegoś spektakularnego, żeby szczena opadła. D500 taki był, ale to falstart, było dopiero 99-lecie ;)
D5 - niespecjalnie przełomowy. Na 100-lat pokażą lift D810?

ksh
06-05-2017, 11:43
Nikon musi poukładać chyba na nowo segment FX trzycyfrowy bo jeden drugiemu przeszkadza.

Jacek_Z
06-05-2017, 11:50
To też prawda. Ma tu D500 - topowego DX, potem FX - D610, D750 i D810 - gęsto się robi.

mmluty
06-05-2017, 12:33
Modeli trzycyfrowych jest relatywnie dużo, to prawda. Jednak ich parametry i ceny, a w związku z tym zastosowania dość mocno się różnią. Można mieć co najwyżej zastrzeżenia, że pod Dxxx kryje się taki szeroki wachlarz zastosowań, ale to będzie ciężko zmienić szczególnie w krótkim okresie czasu.

ksh
06-05-2017, 14:33
Według mnie powinni zrobić lifting D610 jak z D5600 i D3400, za to D750 nie powinno mieć następcy ale powinien pojawić się na to miejsce prawdziwy następca D700 i wtedy mamy miejsce na hiper pikselkowego D8xx, żaden z nich nie wchodzi sobie w drogę i nie zagraża też D5.
Egzotycznego df2 powinni zrobić na bazie nowego D6xx i bardziej przyłożyć się do obudowy.
Sporym znakiem zapytania jest planowane bezlustro, jeśli ma to być egzotyka to mogą sobie dać spokój, jeśli będzie to coś z adaptacją szklarni to lepiej.

esperal
06-05-2017, 14:52
Według mnie powinni zrobić lifting D610 jak z D5600 i D3400, za to D750 nie powinno mieć następcy ale powinien pojawić się na to miejsce prawdziwy następca D700 i wtedy mamy miejsce na hiper pikselkowego D8xx, żaden z nich nie wchodzi sobie w drogę i nie zagraża też D5.
Egzotycznego df2 powinni zrobić na bazie nowego D6xx i bardziej przyłożyć się do obudowy.
Sporym znakiem zapytania jest planowane bezlustro, jeśli ma to być egzotyka to mogą sobie dać spokój, jeśli będzie to coś z adaptacją szklarni to lepiej.Prawdziwy następca D700 zagraża D5.

frogi
06-05-2017, 15:12
Spokojnie... Sony pewnie niedługo przejmie cały ten majdan Nikona, to coś ciekawego na nowych matrycach się pojawi ;) :)

ksh
06-05-2017, 16:15
Prawdziwy następca D700 zagraża D5.
Wtedy pojawi się D5s :)

wilk325
07-05-2017, 00:06
Wtedy pojawi się D5s :)

Wtedy pojawi się D5x :)

kurczeblade
08-05-2017, 08:45
Chciałem zamienić mojego D600, ale chyba nie chcę mi się czekać na nowości, albo pakować się w następce D810 z milionem megapixeli. D750 to ponad czasowy aparat do tego, i myślę żeby kupić drugiego D750.
Myślałem że będzie jakiś D760 :)

Viking89
09-05-2017, 19:01
Ja chyba za dużo nasłuchałem się o akcjach serwisowych i dalszych problemach użytkowników tych body żeby zaufać d750. Wiem że jak trafi się na dobry egzemplarz to super body jest ale jak nie będzie się miało szczęścia to potem kupa problemów. Dlatego chyba wole starsze nikony. Moze teraz w firmie cos się zmieni na lepsze.

ksh
09-05-2017, 19:46
Nie ma tak że się trafi czy nie, idziesz do normalnego sklepu i kupujesz modele już wolne od wad, które były zweryfikowane i można to sprawdzić na stronie nikona, jeśli kupujesz używany sprzęt to robisz podobnie czyli sprawdzasz po numerze seryjnym czy podlega akcji serwisowej, a to że każda sztuka może mieć losowo problemy to już loteria ale jest to też brane pod uwagę w akcjach serwisowych i załatwiane bezproblemowo.

Viking89
09-05-2017, 21:25
Gdzieś na forum czytałem że zdarzały się przypadki że nawet po akcji serwisowej powtarzał się problem z aparatem. Wszyscy wieszali psy na d800 za wadliwy af ale teraz te sztuki ktorych nie dało się naprawić leżą już na wysypisku śmieci a reszta działa dobrze. D750 zdarzają się z bardzo symbolicznymi przebiegami. Ktoś pisał o tym że jak wada wkrótce po serwisie znów się pojawiła to wolał upchnąć aparat komus innemu. Ale cóż może i felerna sztuka zawsze sie trafi. Ja do d750 przymierzałem sie 3 razy ale jakoś na razie jednak się go boję. Z serwisem nikona też nie mam dobrych wspomnień. Liczę że w końcu pojawi się trzycyfrowy nikon z matrycą od jednocyfrowki jak to kiedys z d700 było. W koncu nikon wypuścił d7500 to i może coś analogicznego pełnoklatkowego się pojawi i wolnego od wad aby ludzie odzyskali wiarę w nikona.

badtorro
10-05-2017, 19:52
Co dokładnie znajdywałeś w D700 czego nie ma D750 lub D810? poważnie pytam

ksh
10-05-2017, 20:02
Co wypuści Nikon to się dowiemy może wreszcie ale co do matryc to już wiemy że będą to matryce sony, jednak czy będą to modele "pewniejsze" niż obecne na rynku już modele to chyba nikt nie jest w stanie napisać.

nikoniarz
10-05-2017, 20:12
Co dokładnie znajdywałeś w D700 czego nie ma D750 lub D810? poważnie pytam

D750 nie ma okrągłego wizjera z "zasłonką" a oba nie mają z gripem 8fpsów :mrgreen::mrgreen:

Edit:
Do D750 dorzuciłbym jeszcze brak AF-ON czy też banków...

badtorro
11-05-2017, 00:33
D750 nie ma okrągłego wizjera z "zasłonką" a oba nie mają z gripem 8fpsów :mrgreen::mrgreen:

Edit:
Do D750 dorzuciłbym jeszcze brak AF-ON czy też banków...

ok wizjer rozumiem, bo w D700 jest okrągły, mam i używam okualar powiększający, to jest wypas przyznaję. Brak pokrycia 100% kadru już taki ekstra nie jest ;-)

ale przycisk AF-ON? przecież wyraźnie widzę na zdjęciach że jest w tym samym miejscu co w d700

badtorro
11-05-2017, 18:04
Czy Nikon będzie następnym wielkim, który upadnie? nie wygląda to dobrze...

http://www.dslrbodies.com/newsviews/nikons-year-financial-resul.html

tl;dr wszystkie kluczowe wskaźniki ekonomiczne lecą na twarz, Nikon traci rynek w oczach (4 punkty procentowe RdR), Nikon chciałby zareagować ale nie ma pojęcia jak (brak planu). Za to deklarują że w kolejnych latach firma będzie koncentrować się wyłącznie na utrzymaniu dochodowości, czyli ignorują fakt, że coraz mniej osób interesuje się ich wyrobami. W celu zrekompensaty będą podnosić ceny i szukać oszczędności...

Masakra :S
Nie jestem ekspertem, ale to chyba najgorsza strategia dla firmy w tarapatach o jakiej słyszałem

W tym roku myślałem, żeby zamienić D700 na D820 lub D810 w b.dobrej cenie.

Wobec takiej strategii Nikona, czy warto jeszcze brać tego producenta poważnie pod uwagę?

Czy może to skomentować ktoś z dłuższym stażem w Nikonie? @Jacek_Z (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=2637) ? :-)

ksh
11-05-2017, 20:05
Więcej na ten temat https://nikonrumors.com/2017/05/11/nikon-yearly-financial-results-are-out.aspx/
To że można być pod kreską i działać wiele wiele lat udowadnia od dawna np AMD :)

notdot
11-05-2017, 20:25
Ale też kwestia czy oni zarabiają tylko na foto? Bo przecież ogłaszali, że będą się jeszcze mocniej koncentrować na działalności nie-foto. Stąd może spadek dochodów na tym rynku nie będzie oznaczał śmierci Nikona jako całości.
Z drugiej strony patrząc po historii chociażby Noki czy Motoroli, to nie ma firm odpornych na kryzys. Czasami błędne decyzje czy nie pójście za ogólnoświatowym trendem odbija się najpierw czkawką a potem śmiercią z głodu.
No ale żyjemy w ciekawych czasach: komórki mają na tyle dobre aparaty, że przeciętnemu Kowalskiemu to wystarczy, zamiast kompaktowych małpek. Reszta użytkowników to albo ci świadomi i szukający profesjonalnych rozwiązań, albo hipsterzy chcący się pochwalić, że są pro (ale oni to raczej hasselblady czy inne pieroństwa). Więc rynek jest trudny, ale czy podniesienie cen to dobre rozwiązanie dla Nikona? Pożyjemy zobaczymy.

ksh
11-05-2017, 20:28
Z tego co podawali ostatnio to spore sukcesy chyba osiągnęli w litografii, były tez wyniki w sprzęcie medycznym i przemysłowym, tam jest dobrze, wątpię by był podział firmy jak to teraz jest modne, wyodrębnienie działu foto mogłoby raczej wykończyć całość.

notdot
11-05-2017, 20:38
No właśnie inaczej, jak by wyodrębnili, to foto uśmierci się samo, a tak będzie podtrzymywane przy życiu przez całość, właśnie przez inne pola działania i zysków.
Więc w tym przypadku lepiej nie dzielić. Inna sprawa, że jak by podzielili, to może by ktoś to kupił (Sony? ) ale raczej tylko dla known-how i patentów (może jeszcze fabryk jako takich)

kurczeblade
11-05-2017, 22:31
Ja przestałem skupiać się na sprzęcie, dużo foce tym co mam, i w końcu przestałem się nakręcać i czekać na nowości. Zamiast ładować w inny sprzęt foto, wolałem sobie wymienić auto. :)

stig
12-05-2017, 07:45
kurczeblade, też polecam ten stan świadomości. Pomysł wymiany sprzętu pojawia mi się może raz w roku, przy okazji naprawdę kiepskich warunków oświetleniowych. Jednak gdy oddaję zdjęcia klientowi, nigdy nie ma marudzenia, a wręcz przeciwnie. Jak Nikon faktycznie zacznie zdychać, kupi się za bezcen jakieś zajechane D3S / D4S, zrobi kapitalny remont, dokupi części zapasowych na e-bayu i będzie spokój na kolejne 10 lat. ;)

kurczeblade
12-05-2017, 11:55
Ten stan świadomości, pozwala skupić się na robieniu zdjęć, i powstrzymuje od onanizmu sprzętowo - internetowego. Generalne cokolwiek teraz wyjdzie nowego, to kupowanie nowego, nie wpłynie na mój warsztat w jakiś przełomowy sposób. Lepsze modele powinny wychodzić co 3-4 lata, może wtedy byłby skok jakościowy. Mając takiego D750, zrobi się to samo pewnie co zrobiłoby się w przyszłości nowym D760 - bo coś czuję że to znów będą kosmetyczne zmiany. ;-) Ja bym tylko chciał lepszego AF.a w moim d600, nie mowie że jest źle, ale pracując bezpośrednio z d750, czasami mam wrażenie że d600 się przy nim dusi ;-)

CC_PL
12-05-2017, 16:33
Nie wydaje mi się, że by Nikon padł w najbliższych latach - każdy spadek sprzedaży, czy bardziej zysków da im do myślenia :) Może teraz są trudne czasy dla lustrzanek, ale pewnie już od pewnego czasu opracowują nowości, w tym zapewne bezlusterkowce by sprostać nowej modzie/ nowym potrzebom rynku. Tak duże firmy mają chyba dobre rozeznanie rynku ;) Chociaż jak popełnią głupstwa (typu podwyższanie cen by zrekompensować niższą sprzedaż :D ) to rzeczywiście mogą mieć problemy z przetrwaniem.

ksh
12-05-2017, 17:00
Najgorsze jak zarząd Nikona po zbankrutowaniu ogłosi że z dniem tym i tym aparaty przestają robić zdjęcia ;)
O kondycji firmy przekonamy się w najbliższym czasie czyli 2-3 lata, co będzie potem to zobaczymy.

Badol
12-05-2017, 18:21
Nie wydaje mi się, że by Nikon padł w najbliższych latach - każdy spadek sprzedaży, czy bardziej zysków da im do myślenia :) Może teraz są trudne czasy dla lustrzanek, ale pewnie już od pewnego czasu opracowują nowości, w tym zapewne bezlusterkowce by sprostać nowej modzie/ nowym potrzebom rynku. Tak duże firmy mają chyba dobre rozeznanie rynku ;) Chociaż jak popełnią głupstwa (typu podwyższanie cen by zrekompensować niższą sprzedaż :D ) to rzeczywiście mogą mieć problemy z przetrwaniem.

Popatrz, co się stało z firmą Nokia. Przez wieeeele lat praktycznie monopolista na rynku. Dziś firmy nie ma. Przestali kilka ważnych tematów, podjęli kilka złych decyzji i konkurencja ich zjadła. Oczywiście inny rynek, inne czasy, ale to pokazuje, że takie rzeczy mają miejsce nawet u największych graczy.

ksh
12-05-2017, 18:43
Jakie europejskie firmy telefonów przetrwały inwazje azjatycką w tym temacie ? :)
Niestety albo wykupione albo podzielone i sprzedane, nie porównywałbym tego ze sprzętem foto.

tomgol
12-05-2017, 19:22
Pamiętajmy że Nikon, to już nie tylko Nikon, ale jego udziałowcem jest koncern Mitshubisi, a to już "ekipa nie w kij dmuchaj" :).
Takie firemki to on "nosem wciąga" :).

nikoniarz
12-05-2017, 19:27
Nie zapominajmy o świetnych maszynach pomiarowych Nikona które mają się wyjątkowo dobrze. I to trochę inny pułap cenowy niż najdroższe szkla czy korpusy...

ksh
12-05-2017, 20:04
Nikon sporo chwalił się z pół roku temu sporymi kontraktami w litografii i sprzęcie medycznym, kumaci w temacie pewnie znajdą coś na jp stronie.

badtorro
12-05-2017, 21:52
To wszystko nie zmienia faktu, że sprzedaż foto Nikona spada w każdym segmencie na twarz, dosłownie w każdym, lustrzanki amatorskie, pro, obiektywy, kompakty, wszystko im siada na raz. Co gorsza prognozują, że 2017 będzie kolejnym rokiem spadków we wszystkich segmentach foto, bez względu na to że zaraz ma być następca D750 oraz D810 oraz zapowiadają poważniejsze bezlustro. Do tego tną wydatki na badania i rozwój oraz marketing na rzecz zwiększonej dywidendy dla akcjonariuszy (czyli eksport gotówki poza firmę, kasa która już nigdy nie zostanie ponownie zainwestowana).
Udział w rynku spadł im o 4 punkty procentowe w zaledwie rok, natomiast w tym samym okresie Canon zwiększył udział w rynku. Do tego wszystkiego prognozują że dochód wzrośnie.

Co to wszystko oznacza? Nikon będzie zmuszony drastycznie podnieść ceny i spodziewa się, że premiera nowych lustrzanek nie wpłynie na sprzedaż. Czyli zmiany w por. do D750/D810 będą minimalne, na tyle małe że nikt nie będzie się rzucał na nowe aparaty. Nikon przewiduje, że nowe aparaty kupią wyłącznie Ci którzy i tak potrzebują kupić nowy aparat. Po prostu pójdą do sklepów wymienić zużyte D750/D810, kupią nowy D760/D820 ale prawie nie zauważą że to nowe modele są (z wyjątkiem ceny). Nie będzie masowej histerii i pewnie pierwszy raz w historii DSLR, D750/D810 nie przestaną robić zdjęć. ALBO cena będzie tak zaporowa, że mało kto będzie chciał kupić nowe body, a D750/D810 zyskają drugą młodość. ALBO jedno i drugie.

Kolejna ciekawa rzecz, że Nikon zapowiada nowe bezlustro a jednocześnie nie spodziewa się zmiany w sprzedaży. Trudno zrozumieć jak to możliwe. Pytanie czy nie wycofają się z tych zapowiedzi, tak jak zrobili z linią DL niedawno.

Jedno jest pewne - publikacja wyników finansowych z 2016 oraz prognoz na 2017 sugeruje, że ten rok, wbrew oczekiwaniom i na przekór 100nym urodzinom, nie będzie ekscytujący dla klientów Nikona.

...a ja bardzo chętnie zamienię D700 na D810 w przytomnych pieniądzach :D

nikoniarz
12-05-2017, 21:57
To wszystko nie zmienia faktu, że sprzedaż foto Nikona spada w każdym segmencie na twarz, dosłownie w każdym, lustrzanki amatorskie, pro, obiektywy, kompakty, wszystko im siada na raz.

Ale akurat piszesz tylko o segmencie foto, więc nie w każdym...

cz4rnuch
13-05-2017, 07:00
W każdym, bo zaznaczył, że chodzi mu właśnie o segmenty foto(o ile to prawda, bo nie sprawdzałem). Jakie znaczenie ma dla nas to, że firma sobie radzi na innym polu? Jeśli ich aparaty nie będą się sprzedawać to kiedyś będą się musieli od tego odciąć. Tak robią też inne firmy jak choćby Samsung, potężna firma dysponująca środkami, która uznała, że to się nie opłaca. Kto wie czy za jakiś czas podobnego ruchu nie wykonają np Ricoh. Sony, trochę z innej bajki, też zamiótł pod dywan swoje laptopy, co przynajmniej dla mnie wydawało się nie do pomyślenia. Nie opłacało się więc nie było sentymentów. A przykład z Nokią jak dla mnie trafiony i pouczający. Tak jak dla niej gwoździem do trumny okazały się smartfony i android, tak dla Nikosia gwoździem może okazać się bezlusterkowiec. A może dla całej branży takim gwoździem są smartfony, tylko na razie tego nie widzimy? Kto wie, może za kilka lat nie będzie już amatorskiego aprzętu z wymienną optyką. Zostanie sprzęt pro i jakieś bardzo drogie zabawki dla super wymagających.

nikoniarz
13-05-2017, 09:19
Jakie znaczenie ma dla nas to, że firma sobie radzi na innym polu?

Jakie ma dla Was to ja nie wiem. Dla mnie ma takie, że marka nieprędko zniknie z rynku bo zajmuje się nie tylko sprzętem foto, gdzie bardzo dobrze sobie radzi. Podobnie jak Sony czy Samsung... A Nokia? Nokia miała mały "asortyment", więc nie mogła się "podtrzymać" na produkcji lodówek czy telewizorów. Póki co to wróżenie z fusów, bo mimo wszystko sprzęt foto Nikona jest całkiem niezły, nie każdemu przeszkadza brak bezlustra. Osobiście rozbudowuję swój system bo mogę na nim polegać. I nie zostanę z palcem w nocniku przez najbliższe lata.

ksh
13-05-2017, 09:32
Motorola też przegrała na rynku fonów z azją, wyodrębniła część firmy i sprzedała chińczykom, dla Nikona foto i optyka to nie jest działa tylko duża część firmy, która złapała zadyszkę w jednym kwartale i tyle.

cz4rnuch
13-05-2017, 10:25
To, że marka Nikon jako taka nie zniknie może mieć znaczenie np dla akcjonariuszy. Dla tych liczy się kaska a nie to na czym się zarabia. Dla klientów liczy się jednak produkt i dla nas, jako fotografów, fotoziutków, onanistów sprzętowych jednak ma znaczenie czy Nikon to Ci od aparatów czy już może od aparatury pomiarowej. Nokia też podobno robiła kiedyś wygodne gumiaki i dla ich starych klientów chyba nie było istotne to, że stała się komórkową potęgą. Co do sytuacji Nikona to ta zadyszka trwa już kilka lat, akcje spadają mimo, że portfolio mają zdywersyfikowane. I nie traktujmy całej Azji jako jednego orga.nizmu. Tam firmy także ze sobą rywalizują. Korea, Chiny, Japonia to zaciekli wrogowie na rynku smartfonów i mocno ze sobą walczą, nie tylko cenowo, o czym o jakiegoś czasu przekonuje się Sony. Azjaci nie uparli się na Europę i USA tylko Europa i USA nie dają ostatnio rady. A Nokia przegrała nie dlatego, że jest z Europy ale dlatego, że przespała temat. I to dwa razy.

badtorro
13-05-2017, 11:58
spadek udziału w rynku 4pp rok-do-roku to jest dramat, a Nikon przewiduje że 2017 to będą dalej spadki w podobnej wielkości
teraz udział w rynku to około 20%, w tym tempie za rok będzie 16%... w tym tempie za 3-4 lata nikon zniknie z rynku..

oczywiście aparaty dalej robią zdjęcia, ale tu rozchodzi się o to co będzie w dłuższej perspektywie

Władca Pixeli
14-05-2017, 05:33
Motorola też przegrała na rynku fonów z azją, wyodrębniła część firmy i sprzedała chińczykom, dla Nikona foto i optyka to nie jest działa tylko duża część firmy, która złapała zadyszkę w jednym kwartale i tyle.
To nie jest jeden kwartał tylko kilka lat.
Poszukaj informacji o wynikach kwartalnych Nikona z ostatnich 5-6 lat.
Dodatkowo zobacz na notowania giełdowe firmy Nikon z ostatnich 10 lat. Ile lat temu i jak bardzo spadła wartość akcji.

Poniżej informacja z 2016 jak sporo Nikon stracił w ostatnich 9 miesiącach 2016 roku.
https://petapixel.com/2017/02/14/nikon-stock-plummets-15-extraordinary-loss-bombshell/

oraz lata wcześniejsze.
https://nikonrumors.com/2016/11/08/nikon-financial-results-profit-and-income-is-up-sales-are-down.aspx/
https://nikonrumors.com/2015/05/14/nikons-2015-financial-results-are-out-sales-down-15-income-down-12.aspx/
https://nikonrumors.com/2014/08/09/nikon-cuts-yearly-forecasts-after-reporting-lower-sales-and-income-in-first-quarter.aspx/

notdot
14-05-2017, 07:34
Czyli mają słabe zarządzanie? Słaby marketing?
Ostatnie zawieruchy, nie tylko u Nikona, można by przypisać coraz silniejszemu rynkowi komórek + trochę bezlusterkowce
Ale jeśli to jest tak długi czas, to czym innym wytłumaczyć jeśli nie słabym marketingiem/zarządzaniem?

grissley
14-05-2017, 22:59
Czemu Canon radzi sobie nieźle, a Nikon traci?
Jeśli chodzi o sprzęt, to mam wrażenie, że dawno już nie było tak dobrze, jak przez ostatnie kilka lat...

ksh
14-05-2017, 23:15
Dawno temu zauważyłem jak wiele osób wybiera w ciemno canona, nie interesują ich testy, parametry, nawet co mówi "spec" w sklepie, dla wielu logo canona na pasku to jak jabłuszko na iphone.
Co do rynku pro to nie wiem ale białe obiektywy jednak zawsze robiły furorę :)

Maro66.
15-05-2017, 21:57
Czemu Canon radzi sobie nieźle, a Nikon traci?
Jeśli chodzi o sprzęt, to mam wrażenie, że dawno już nie było tak dobrze, jak przez ostatnie kilka lat...

Może tu jest pies pogrzebany? Dawno nie było dobrze. Ile można czekać na następcę D300, czy D700? Co wypust, to wtopa. A to olej, a to flara, wieszające się lustro... Do pewnego czasu pojechali bezwładnością. A teraz trzeba ostro tyrać, żeby się odbić w następnych latach...

kurczeblade
16-05-2017, 08:14
Ale dramatyzujecie i bajki piszecie :) Skąd to myślenie że Canon taki idealny bez błędów? może dlatego że mając Nikona, nie zagląda się na fora Canona, gdzie podobnie kanoniery podobnie marudzą na swój sprzęt. Canon ma wady fabryczne, przykład Canon 5dmk3, problem z przenikaniem światła przez górne LCD, co w ciemnych scenach powodowało błędne skrócenie czasu ekspozycji. Podobno światło przenikało przez wizjer też. Z tego co tam czytałem, ludzie rozkręcali puszkę i sobie zaklejali czarną taśmą :D Teraz są narzekania w 5Dmk4 na słabe trzymanie baterii, czy jakiś tam problem z softem - nie wiem dokładnie bo już nie czytam tego. Ale bywając na forum Canona i mając Canona, co chwile czytało się o jakimś bublu.

Nim ten Wasz Nikon upadnie, to jeszcze wyjdzie sporo aparatów, a obecnymi aparatami będzie można spokojnie trzaskać zdjęcia 10 lat.

ps. fajnie tu poczytać o nowościach, a nie o tym przepraszam "bełkocie" marketingowym i przepowiadaniu przyszłości wielkiej korporacji :)

frogi
16-05-2017, 09:30
Sony... teraz liczy się tylko Sony... Nie tam upadający Nikon czy Canon z bublami... ;) :mrgreen: :lol:
Narazie Nikon ogłosił nową promocję - "Sto dni promocji cashback" - http://www.nikon.pl/promocje/ Czyli coś się dzieje :)

Maro66.
16-05-2017, 09:52
No, wyprzedają :mrgreen: ;)

akustyk
16-05-2017, 10:00
Skąd to myślenie że Canon taki idealny bez błędów? może dlatego że mając Nikona, nie zagląda się na fora Canona, gdzie podobnie kanoniery podobnie marudzą na swój sprzęt.

no ja zagladam... canon-board... jako moderator poniekad musze :)

kotleciarze zawsze narzekaja. nawet jak maja perfekcyjne i niepokalane Sony czy Fuji. to tez im nie pasuje...

ale normalni ludzie mniej.

tutaj poniekad tez zagladam. tez ludzie normalni nie narzekaja, bo im dzialaja aparaty. chyba ze kotleciarze... ale nie bede sie powtarzal :)



Canon ma wady fabryczne, przykład Canon 5dmk3, problem z przenikaniem światła przez górne LCD, co w ciemnych scenach powodowało błędne skrócenie czasu ekspozycji. Podobno światło przenikało przez wizjer też. Z tego co tam czytałem, ludzie rozkręcali puszkę i sobie zaklejali czarną taśmą :D

wydaje mi sie, ze jednak nie ta skala zjawiska



Teraz są narzekania w 5Dmk4 na słabe trzymanie baterii, czy jakiś tam problem z softem - nie wiem dokładnie bo już nie czytam tego. Ale bywając na forum Canona i mając Canona, co chwile czytało się o jakimś bublu.

najwyrazniej na innym forum bywam... no ale to ja ;)



Nim ten Wasz Nikon upadnie, to jeszcze wyjdzie sporo aparatów, a obecnymi aparatami będzie można spokojnie trzaskać zdjęcia 10 lat.

Nikon nie pada, ale wciska sie w nisze. i to moze owszem i nie zagrozi premierom solidnych nowych aparatow dla pro i zaawansowanych amatorow.
ale moze odbic sie na dostepie do tego sprzetu i mozliwosciach wypuszczania nowych szkiel. zobacz na przykladzie Fuji - ile sklepow w okolicy ma na stanie 2-3 nowe modele zaawansowanych body (XT, XPro) i jakies lepsze obiektywy... i jesli tendencja sie utrzyma, to Nikon bedzie w tym kierunku szedl. zamiast wlasnej gablotki w Fotojokerze...

co nie pogarsza jakosci sprzetu... no ale utrudnia dostep klientowi...



ps. fajnie tu poczytać o nowościach, a nie o tym przepraszam "bełkocie" marketingowym i przepowiadaniu przyszłości wielkiej korporacji :)
ja widze w tytule watku "Spekulacje i plotki o nowosciach..." wiec wydawaloby sie, ze jest to przepowiadanie przyszlosci :)

Maro66.
16-05-2017, 11:30
No właśnie. Również zaglądam i w zasadzie jedyne narzekania jakie czytam dotyczą czasem AFu. Mam (w ramach eksperymentu) 40D z kitem i pięćdziesiątką STM. Stara ale bardzo fajna, wdzięczna i poręczna puszka. Mam jednak Nikona z którego jestem bardzo zadowolony, ale obecna polityka firmy coraz bardziej zaczyna się rozmijać z moimi potrzebami. I chyba nie tylko z moimi. Ostatnio zwróciłem uwagę podczas relacji z GP F1, jak kamera złapała fotoreporterów. Kilka lat temu było ze sprzętem mniej więcej pół na pół (Nikon/Canon). Teraz praktycznie same "białe" obiektywy widać. Oczywiście to profesjonaliści, daleko im do zwykłych użytkowników pod względem ilości kupowanego sprzętu, ale jednak daje to do zastanowienia.

frogi
16-05-2017, 12:03
No, wyprzedają :mrgreen: ;)
Asortyment taki sę... szczególnie aparaty... robią miejsce pod pro puszki ;) :mrgreen:

Kojocisko
16-05-2017, 12:12
....... Ostatnio zwróciłem uwagę podczas relacji z GP F1, jak kamera złapała fotoreporterów. Kilka lat temu było ze sprzętem mniej więcej pół na pół (Nikon/Canon). Teraz praktycznie same "białe" obiektywy widać.....

To wynika bezpośrednio z siły firmy na rynku - czytaj potencjału finansowego. Canon na ważną imprezę sportową podstawia kontener sprzętu pro do wypożyczeń.
Tu kantorek Canona na igrzyskach w Rio http://videoandfilmmaker.com/wp/index.php/news/canons-6-million-dollar-stockpile-of-gear-for-the-olympics/

Duży może więcej. Poza tym jednak chyba nie ma większej dyskusji nad tym, że Canon ma dużą przewagę w teleobiektywach.

MstrG
16-05-2017, 12:37
Tu kantorek Canona na igrzyskach w Rio http://videoandfilmmaker.com/wp/index.php/news/canons-6-million-dollar-stockpile-of-gear-for-the-olympics/

Tu kantorek Nikona:
https://petapixel.com/2016/08/12/peek-inside-nikons-gear-room-rio-olympics/

ksh
16-05-2017, 14:39
Akurat w Rio Nikon był widoczny, oczywiście nadal parcie na białe obiektywy u wielu jest ważniejsze ;)

krzys74
17-05-2017, 09:22
Narazie Nikon ogłosił nową promocję - "Sto dni promocji cashback" - http://www.nikon.pl/promocje/ Czyli coś się dzieje :)[/QUOTE]

Ta promocja cashback to porażka. Tylko dwa aparaty z niższej półki w ofercie. Czekałem na tą promocję Z nadzieją że kupie taniej Nikona D 7200 A tu Klapa.

MstrG
17-05-2017, 09:34
Ta promocja cashback to porażka. Tylko dwa aparaty z niższej półki w ofercie. Czekałem na tą promocję Z nadzieją że kupie taniej Nikona D 7200 A tu Klapa.

W AB Foto na D7200 masz teraz promocję "WYMIEŃ STARE NA NOWE i ZYSKAJ 320 zł"

badtorro
17-05-2017, 12:34
To wynika bezpośrednio z siły firmy na rynku - czytaj potencjału finansowego. Canon na ważną imprezę sportową podstawia kontener sprzętu pro do wypożyczeń.
Tu kantorek Canona na igrzyskach w Rio http://videoandfilmmaker.com/wp/index.php/news/canons-6-million-dollar-stockpile-of-gear-for-the-olympics/

Duży może więcej. Poza tym jednak chyba nie ma większej dyskusji nad tym, że Canon ma dużą przewagę w teleobiektywach.

czy możesz rozwinąć myśl?
wiem, że 70-200/2.8 nikona jest trochę słabszy niż canon (chodzi mi o brak prawdziwego 200mm na krótkich odległościach), ale na igrzyskach chyba dłuższe obiektywy rządzą.. nie?

badtorro
17-05-2017, 17:47
http://www.canonrumors.com/canon-full-frame-mirrorless-talk-cr1/

pojawiają się pierwsze plotki nt bezlustra FF Canona z mocowaniem EF
bardzo mnie to cieszy, teraz Nikon będzie musiał wydać swój odpowiednik xD właśnie takie bezlustro chętnie bym kupił - FX z bagnetem F.

akustyk
17-05-2017, 18:58
bardzo mnie to cieszy, teraz Nikon będzie musiał wydać swój odpowiednik xD właśnie takie bezlustro chętnie bym kupił - FX z bagnetem F.

ale po co? zeby podpinac wiaderka do mydelniczki? to juz jest w Sony i widac co z tego wynika... egzaltacja matryca a ergonomia z d*

a jakby taki Canon/Nikon mial byc z natywnym bagnetem EF/F, to mniejszych szkiel sie przeciez nie zrobi...


IMHO sens ma nie bezlusterkowiec sensu stricte tylko cos takiego jak hybrydowy 6D - mala lustrzanka FF z przelaczanym celownikiem optycznym lub elektronicznym (czyli de facto jednak z lustrem)....

badtorro
17-05-2017, 20:55
ale po co? zeby podpinac wiaderka do mydelniczki? to juz jest w Sony i widac co z tego wynika... egzaltacja matryca a ergonomia z d*

a jakby taki Canon/Nikon mial byc z natywnym bagnetem EF/F, to mniejszych szkiel sie przeciez nie zrobi...


IMHO nie ma wielkiej oszczędności wagi. Body jest czasem trochę lżejsze, ale w plecaku to wielkiej różnicy nie robi.

Co innego jest fajne w bezlustrach - focus highlight / focus peaking. Manualne szkła zyskają drugą młodość.
Druga rzecz - pokrycie kadru punktami AF. W tej kategorii bezlustra demolują lustrzanki.
Cichsze działanie i brak wibracji (brak klapania lustra)

Moim zdaniem to obiektywne zalety, których lustrzanki dziś nie oferują.


IMHO sens ma nie bezlusterkowiec sensu stricte tylko cos takiego jak hybrydowy 6D - mala lustrzanka FF z przelaczanym celownikiem optycznym lub elektronicznym (czyli de facto jednak z lustrem)....

przez chwilę bawiłem się dalmierzem fuji xpro2 z hybrydowym wizjerem. Kapitalna sprawa, choć wcale mi się nie chciało używać optycznego celownika :)

grissley
20-05-2017, 00:23
Może tu jest pies pogrzebany? Dawno nie było dobrze. Ile można czekać na następcę D300, czy D700? Co wypust, to wtopa. A to olej, a to flara, wieszające się lustro... Do pewnego czasu pojechali bezwładnością. A teraz trzeba ostro tyrać, żeby się odbić w następnych latach...

Nie zrozumiałeś mnie - moim zdaniem oferta Nikona jest już od jakiegoś czasu bardzo dobra. Skończyły się czas mędzenia o szumie, skończyły się puszki "pro" typu D100, skończyło się tłumaczenie, że świat nie potrzebuje FX itpitd.
Wielokrotnie w przeszłości Nikon odstawał technologicznie od Canona nawet na parę długości (za czasów schyłkowego F4, D1, D2...) - ale przecież nie teraz, nie od ładnych kilku ostatnich lat.
Teraz Nikony mają świetne matryce, a Nikon oferuje świetne puszki i obiektywy. Problemy z rozrzutem jakościowym oczywiście wnerwiają, ale casus przemysłu samochodowego (Mercedes?) udowadnia, że takie podejście wcale nie musi mieć jakiegokolwiek negatywnego wpływu na biznes (a wręcz przeciwnie). Niezależnie od tego, te problemy chyba i tak są już bardziej elementem przeszłości, niż teraźniejszości.

Ergo - ciągle nie rozumiem, dlaczego kondycja finansowa Nikona leci na łeb, a Canona jest świetna.
Dla mnie niepojęte.

Władca Pixeli
20-05-2017, 04:22
Ergo - ciągle nie rozumiem, dlaczego kondycja finansowa Nikona leci na łeb, a Canona jest świetna.
Dla mnie niepojęte.

https://nikonrumors.com/2017/05/19/nikon-management-shakeup.aspx/
Czystki w Nikonie. Kolejne zmiany za miesiąc.
Z komuny mówiło się: "Odeszli na własną prośbę" :mrgreen:

akustyk
20-05-2017, 08:14
Ergo - ciągle nie rozumiem, dlaczego kondycja finansowa Nikona leci na łeb, a Canona jest świetna.
Dla mnie niepojęte.
Canon jest (znacznie) bardziej rentowny, w sensie zarabia wiecej na podobnych nakladach R&D.

Poza tym podejmuje dlugie, ale raczej trafne decyzje (100D, kompakty G, M5). A Nikon ostatnio "blyszczy" takimi gwiazdami jak linia 1 (cel projektowy: odziedziczyc wady ilustrzanek i kompaktow), KeyMission czy 1,5 roku babskiego zdecydowania z kompaktami DL...

ksh
20-05-2017, 09:24
Szkoda że szefostwo nikona nie pozna tych naszych wspaniałych rad bo by już dawno byli nr1 na rynku, a canon zastanawiałby się czy nie zlikwidować działu foto :)

Nikon jak widać powolutku od samego dołu układa linie swoich aparatów,
D3400 dostało nową matrycę i wydaje mi sie że konstrukcja pozwala na obniżanie kosztów, a co za tym idzie ceny, promocje na zachodzie na ten aparat są zaskakujące, rozsądny klient bez zastanowienia powinien wybrać lustrzanke nikona bo parametry i cena świetna.
D5600 to kosmetyczna poprawka udanego poprzednika i zrobienie to samo, cena startowa niższa, matryca podobnie jak w D3400 też nowa i możliwe że tańsza, promocje rewelacyjne w sieciówkach zachodnich.
D7500 tu mamy "dostosowanie" sprzętu żeby nie przeszkadzał wyższemu pro, cena zapowiedziana jest wysoka ale zapewne będzie oferowany często taniej niż D7200, podejrzewam że też tną koszty na matrycy itd co pozwala im na takie ruchy.

Dlatego można spodziewać się że następca D6xx wpisze się w to co robi nikon, czyli odchudzenie w w/w sposób po to żeby walczyć cenowo.
Następca D8xx jeśli potwierdzą się plotki idzie w piksele, tego rynek potrzebuje, cała reszta w puszce zapewne będzie kosmetyką, następcy D750 nie spodziewałbym się ale zobaczymy, za to liczę na taki sam ruch jak z D500 i stworzenie następcy D700, który nie zepsuje rynku jednocyfrówek.

nikoniarz
20-05-2017, 09:27
za to liczę na taki sam ruch jak z D500 i stworzenie następcy D700, który nie zepsuje rynku jednocyfrówek.

Co wg. Ciebie taki następca D700 powinien posiadać czego nie oferuje np. D750? Pytam z czystej ciekawości...

ksh
20-05-2017, 09:32
Trzeba by się zapytać fanatyków D700, zapewne okrągły wizjer i puszka pro :)

madebyzosiek
20-05-2017, 09:35
Co wg. Ciebie taki następca D700 powinien posiadać czego nie oferuje np. D750? Pytam z czystej ciekawości...
Magnezowy korpus, uszczelnienia, klawiszologię z D500, nowy af i zakres czasów migawki do 1/8000... Dla mnie mógłby po prostu w obudowie D500 mieć matrycę FX :)

cz4rnuch
20-05-2017, 09:55
No, ale taki korpus to już na bank by podgryzał D5kę. A właściwie to nawet nie podgryzał a zjadłby ją żywcem.

badtorro
20-05-2017, 12:00
No, ale taki korpus to już na bank by podgryzał D5kę. A właściwie to nawet nie podgryzał a zjadłby ją żywcem.

wszyscy chcą następcę D700, a Nikon uparł się że nie da bo D4,D5 itd.
sęk w tym, że jeśli Nikon spełnia oczekiwań klientów, to ci ostatni wkońcu odejdą i to się właśnie odbywa. Nikon traci udział w rynku co rok, a Canon się umacnia.

cz4rnuch
20-05-2017, 12:29
Ile lat trzeba było czekać na następcę D300s? A przecież Nikon dobrze wiedział, że ludzie tego chcą. To i tak był jakiś cud, że się pojawił. Ile lat czekamy na jakieś sensowne bezlustro od N? Nikon chce zjeść ciastko i mieć ciastko. Chce mieć klientów, ale też chce dać im jak najmniej za jak największą kasę i jak najwięcej na tym zarobić. Nie wiem ile jest w tym prawdy, ale kiedyś sporo się pisało o tym, że D700 wygrał serca ludzi, ale biznesowo na tym stracili, bo za bardzo zagrażał D3. Nie jestem tego w stanie zweryfikować, ale wydaje się, że Nikon przyjął teraz trochę inną taktykę. Przykład z ostatnich dni, D7500. Pewnie świetny aparat, ale księgowi powycinali z niego na tyle dużo, tak by nikt go nie pomylił z D500. A Canon się umacnia, ale politykę pozycjonowania aparatów mają podobną do Nikona, a nawet śmiem twierdzić, że byli pierwsi. Co roku nowe puszki, co roku nic nowego, zamieniają jedynie miejscami guziczki. No i bejbi 1DX też tam brak.

ksh
20-05-2017, 13:04
Ciekawe czy D500 ma dobre wyniki sprzedaży i zysku dla firmy, to by ułatwiło rozważanie nad tym czy to ma sens.
Nowe puszki, nowe matryce, nowe dodatki itd, a klient przychodzi do sieciówki marketowej i sprzedawca mu podstawia pod nos sony a68 lub canon 1300d z gotową opowieścią jaki to super sprzęt.

badtorro
20-05-2017, 16:36
Ile lat trzeba było czekać na następcę D300s? A przecież Nikon dobrze wiedział, że ludzie tego chcą. To i tak był jakiś cud, że się pojawił. Ile lat czekamy na jakieś sensowne bezlustro od N? Nikon chce zjeść ciastko i mieć ciastko. Chce mieć klientów, ale też chce dać im jak najmniej za jak największą kasę i jak najwięcej na tym zarobić. Nie wiem ile jest w tym prawdy, ale kiedyś sporo się pisało o tym, że D700 wygrał serca ludzi, ale biznesowo na tym stracili, bo za bardzo zagrażał D3. Nie jestem tego w stanie zweryfikować, ale wydaje się, że Nikon przyjął teraz trochę inną taktykę. Przykład z ostatnich dni, D7500. Pewnie świetny aparat, ale księgowi powycinali z niego na tyle dużo, tak by nikt go nie pomylił z D500. A Canon się umacnia, ale politykę pozycjonowania aparatów mają podobną do Nikona, a nawet śmiem twierdzić, że byli pierwsi. Co roku nowe puszki, co roku nic nowego, zamieniają jedynie miejscami guziczki. No i bejbi 1DX też tam brak.

Dobre pytanie dlaczego Canon umacnia pozycję na rynku, a Nikon ją traci
Czy tylko i wyłącznie dlatego, że mają lepsze tele-obiektywy i w związku z tym ich bardziej widać na widowniach?

Canon eos-m5 podobno też się sprzedaje zaskakująco dobrze, choć brakuje optyki do tej puszki.


Ciekawe czy D500 ma dobre wyniki sprzedaży i zysku dla firmy, to by ułatwiło rozważanie nad tym czy to ma sens.
Nowe puszki, nowe matryce, nowe dodatki itd, a klient przychodzi do sieciówki marketowej i sprzedawca mu podstawia pod nos sony a68 lub canon 1300d z gotową opowieścią jaki to super sprzęt.

jak ktoś nie wie dlaczego a68 lub 1300d są/nie są dobre, to dla takiej osoby ten aparat jest idealny

akustyk
20-05-2017, 19:00
Dobre pytanie dlaczego Canon umacnia pozycję na rynku, a Nikon ją traci
Czy tylko i wyłącznie dlatego, że mają lepsze tele-obiektywy i w związku z tym ich bardziej widać na widowniach?

Canon eos-m5 podobno też się sprzedaje zaskakująco dobrze, choć brakuje optyki do tej puszki.


to znaczy czego dokladnie brakuje... ?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/05/canon_ef_lenses-1.jpg
źródło (http://www.bobatkins.com/photography/eflenses/canon_ef_lenses.jpg)

i tak, M5 kupuja ludzie wlasnie dlatego, ze juz maja te sloiki i chca sie pobawic bezlusterkowcem. a ze do tego bezlusterkowca sa poza tym uczciwe optycznie i malutkie18-55, 11-22 i 22/2 zeby go jeszcze moc zabrac na obiad rodzinny... to jest sympatyczny bonus.


w przypadku M3 i M6 mozna jeszcze dywagowac, ze te korpusy sa dla generalnej publiki i ktos moglby je wybierac jako korpus zaczynajac od zera. ale nie M5. to jest aparat stworzony dla istniejacych uzytkownikow Canona.

nikoniarz
20-05-2017, 19:19
to znaczy czego dokladnie brakuje... ?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/05/canon_ef_lenses-1.jpg
źródło (http://www.bobatkins.com/photography/eflenses/canon_ef_lenses.jpg)

A w Nikonie brakuje czegoś, co ma Canon?

ksh
20-05-2017, 19:43
Jak to...

https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2016/01/Nikkor-lenses.jpg
źródło (https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2016/01/Nikkor-lenses.jpg)

...brak białych obiektywów ;)

akustyk
20-05-2017, 19:53
A w Nikonie brakuje czegoś, co ma Canon?
Ale kojarzysz, ze dyskusja byla o bezlusterkowcach? ;)

Zgaduje, ze nie, bo inaczej twoje pytanie jest kompletnie z czapy

nikoniarz
20-05-2017, 19:55
Ale kojarzysz, ze dyskusja byla o bezlusterkowcach? ;)

Zgaduje, ze nie, bo inaczej twoje pytanie jest kompletnie z czapy

Ja tu widzę wątek w związku z którym moje pytanie nie jest z czapy kolego :mrgreen:

akustyk
20-05-2017, 20:43
Ja tu widzę wątek w związku z którym moje pytanie nie jest z czapy kolego :mrgreen:
A ja widze odpowiedz, ktora ani nie byla do ciebie adresowana, ani jej chociaz pobieznie nie przeczytales. Zobaczyles obrazek, najwyrazniej poczules sie wywolany do odpowiedzi... i mialo byc pieknie... a wyszlo glupio... :(

Dalsza dyskusja wydaje mi sie chyba zbyteczna :/

nikoniarz
20-05-2017, 20:46
Nikt mi nie zabroni przecież ;) Szczególnie, że głupio dyskutować o bezlustrach w nieodpowiednim wątku :)

Edit.

Dobra, tośmy sobie trochę podogryzali... Teraz bardziej na poważnie- wkleiłeś zdjęcie "lustrzankowej" szklarni Canona pytając czy czegoś brakuje. To było w kontekście bezluster na które zwracasz mi uwagę? Ja kulturalnie zapytałem w
kontekście tej szklarni, czy czegoś brakuje Nikonowi co ma Canon. I tutaj zaczęły się Twoje usczypliwości... Ale nie musisz odpowiadać, w końcu stwierdziłeś, że nie ma sensu dyskutować.

MstrG
20-05-2017, 21:06
Jak to...

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/05/Nikkorlenses-1.jpg
źródło (https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2016/01/Nikkor-lenses.jpg)

...brak białych obiektywów ;)

Widać biały jest passé, pod Canona podpinają choćby Nikkora 1200-1700mm

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.thinkstuff.net/wp-content/uploads/2016/08/canondslr1.jpg)

;) ;) ;)

ksh
20-05-2017, 22:21
Bezlustro canona to duży plus dla firmy, a dodatkowo w wielu regionach świata sprzedaje się dobrze, jednak czy canon traktuje to jako obowiązkową obecność na rynku mimo że może to nie przynosić spektakularnych zysków, czy jako poszerzanie oferty itd to nie wiem.
Fakt jest taki że miejsca na rynku dla wszystkich nie ma, samsung się zwinął, panasonic też ma kłopoty, olympus dominuje, fuji mimo świetnej oferty nie ma wielkiej sprzedaży globalnie, a sony już ma doświadczenie w olewaniu klientów ale oni akurat zdobywają rynek pełną klatką.

cz4rnuch
21-05-2017, 08:08
...Dobra, tośmy sobie trochę podogryzali... Teraz bardziej na poważnie- wkleiłeś zdjęcie "lustrzankowej" szklarni Canona pytając czy czegoś brakuje. To było w kontekście bezluster na które zwracasz mi uwagę?...Myślę, że tak. Nie wiem czy nadal to robą, ale na początku do M5 dodawali nawet za darmoszkę adapter pod EFy. Wielu ludzi chwali sobie takie rozwiązanie, bo mają szklarnię lustrzankową a z adapterem wsio działa jak należy. Poza tym STMy od Canona są malutkie i lekkie więc całkiem znośnie wyglądają nawet na małym bezlusterkowcu. Nikon przejściówkę do swoich jedynek też udostępnił, no ale kto by chciał focić takim bezlusterkowcem skoro to ni pies ni wydra. Zrobią porządne bezlustro to pogadamy, ale na razie nic na to nie wskazuje skoro za dużym wysiłkiem jest dla nich nawet wypuszczenie już zaprojektowanych i działających DLi.

frogi
21-05-2017, 09:13
... Zrobią porządne bezlustro to pogadamy...
Może problem leży w matrycach od Sony... nie dostaną ich na takie "zabawy" w bez-lustra ;) :)

ksh
21-05-2017, 10:34
Sony dla firm trzecich daje matryce po jakimś czasie, możliwe że Nikon jest tu uprzywilejowany jakoś ale sama matryca to nie wszystko bo są aparaty z tymi samymi matrycami, a jednak efekt końcowy jest odmienny, tu Nikon radzi sobie świetnie.
Canon robi sobie sam matryce i jest to dla nich wielki plus, nawet jeśli te matryce są słabe, to jednak potrafią z nich wycisnąć wiele, a i marketing wiele potrafi zdziałać.

cz4rnuch
21-05-2017, 10:40
Sony daje matryce do bezlusterkowców innych firm np do Fujików, Panasów czy Olympusów. Był czas by i Nikon zbudował coś sensownego.

frogi
21-05-2017, 10:44
Sony dla firm trzecich daje matryce po jakimś czasie, możliwe że Nikon jest tu uprzywilejowany...
No właśnie, może nie jest uprzywilejowany dla tego konkretnego celu, aby nie robić Sony konkurencji :)

- - - - kolejny post - - - - - -


Sony daje matryce do bezlusterkowców innych firm np do Fujików, Panasów czy Olympusów....
Tyle że to "małe" matryce, nie fufu :)

cz4rnuch
21-05-2017, 10:47
Sony daje też matryce do średniego formatu, ale ja zadowolę się nawet tym maluszkiem z aps-c. Więcej mi nie potrzeba.

ksh
21-05-2017, 11:09
Kto obecnie na rynku robi matryce aps-c, tylko sony i canon.
Fuji, nikon, pentax mają od sony, samsung coś tam pentaxowi sprzedawał ale wycofali się z rynku, ja bym tu też dopatrywał się walki na rynku samych matryc, sony wykupiło jedyną konkurencje czyli toshibe, a canon dzięki samodzielności wygrywa.

Pawel92
21-05-2017, 11:26
Nikon się restrukturyzuje. Na wszelki wypadek, może by trzeba się dowiedzieć, gdzie dokładnie są łodzie ratunkowe :wink:

cz4rnuch
21-05-2017, 11:39
Kto obecnie na rynku robi matryce aps-c, tylko sony i canon... ...i Sigma. Aptina też chyba robi no i te 10 matryc rocznie, które idą na Łajki TL to też chyba nie od Sony :)

badtorro
21-05-2017, 12:59
akustyk dzięki za komentarz
nie wiedziałem że canon EF tak dobrze działa z tymi małymi aparatami. do tej pory patrzyłem wyłącznie na optykę z dedykowanym bagnetem

akustyk
21-05-2017, 16:27
akustyk dzięki za komentarz
nie wiedziałem że canon EF tak dobrze działa z tymi małymi aparatami. do tej pory patrzyłem wyłącznie na optykę z dedykowanym bagnetem
"Optyka" to dosc mocne slowo na te 3 przyzwoite modele :) chociaz co jak co, ale ten 22/2 to dla mnie szkielko, dla ktorego moglbym kupic M-ke.

Poza tym... mozna oczywiscie bez problemow podpiac kazdy obiektyw EF/EFS, dobrym pytaniem natomiast jest, ktory ma sens. Zestawy typu M5 + 24-105/4 albo 70-200/4 sa poronione, bo to nijak nie jest wygodne i wtedy taki 70D ma wiecej sensu (nowe Canony w trybie LiveView sa swietne w pracy - wygodny interfejs dotykowy i bardzo porzadny AF), inaczej to wszystko jest bardzo "Sony" (mydelniczka z wiaderkiem). Sens ma to ze stalkami albo jako telekonwerter do dlugich bialych rurek. Nieodmiennie jako aparat maly (czyli glownie bezlusterkowiec a dopiero potem kompatybilny z EF) to M5 czy nawet M6 ma za duzo minusow wzgledem Fuji czy Sony

markB
21-05-2017, 16:59
Canon M5 kosztuje więcej niż jakościowo lepsza od niego lustrzanka D80. Nikon może pewno zrobić podstawowego bezlusterkowca aps, ale można sobie wyobrazić jego cenę, pewno na poziomie D750. A do tego kłopoty z odpowiednią przejściówką. Canon miał w tym względzie łatwiej.

Maro66.
21-05-2017, 17:14
No. od D80 to z grubsza wszystko jest lepsze i droższe. Chyba, że chodziło o 80D :D :wink:

markB
21-05-2017, 17:19
Moja pomyłka - tak, 80D.

ksh
21-05-2017, 17:32
Adapter firmowy do zastosowania obiektywów nikona w teoretycznym bezlustrze nikona to żaden problem w wykonaniu ale to kwestia podejścia do klienta i trzeba mieć pomysł na biznes, a nie tylko zrobić coś dla samego faktu zrobienia.
Wyobrazić sobie można wiele, przykładowo bezlustro nikona bazujące na D610, teoretycznie konstrukcja tańsza w produkcji, więc i cena mogłaby być atrakcyjna ale jak to może wpłynąć na dslr nikona to już inna kwestia, rozsądne byłoby nie konkurować z samym sobą.

Jacek_Z
22-05-2017, 11:46
... rozsądne byłoby nie konkurować z samym sobą.Tak chyba myślą w nikonie i wg mnie to jest błąd. Mam na myśli bezlusterkowce.
Powinni zrobić bezlusterkowce konkurujące z lustrzankami. Jak najbardziej kompatybilne, obsługujące te same szkła (przez przejściwkę, rzecz jasna), obsługujące radiowy CLS itd.
Jeśli ktoś będzie chciał bezlustro to je sobie kupi. Nikonowi powinno zależeć by było to bezlustro nikona, a nie canona sony czy fuji. Zachętą do kupna bezlusterkowca nikona powinna być maksymalna kompatybilność z lustrzankami.

ksh
22-05-2017, 12:17
Miałem na myśli zrobienie bezlustra FX, które by im namieszało sporo w modelach, które jak wprowadzą na rynek to kilka miesięcy muszą pracować na to żeby zwróciło się R&D i zaczął przynosić zyski, takie bezlustro musiałoby być tak samo wykastrowane i tak samo drogie jak w canonie.
Osobiście uważam że powinno być bezlustro FX nikona, tu jest miejsce na rynku, jeśli wpakują się w aps-c to nie wiem czy to nie będzie kolejny gwóźdź do trumny.

Jacek_Z
22-05-2017, 12:20
Przede wszystkim - niech wreszcie je wypuszczą na rynek, zanim wszyscy wybiorą sobie inny system bezluster.

ksh
22-05-2017, 12:32
Obecnie Nikon ma nawet opóźnienia spore w FX i z dnia na dzień klient ucieka.

Pawel92
22-05-2017, 12:41
Robienie bezluster dla robienia bezluster (mowie o ich obecnych gabarytach np. Sony czy Fuji) aby podpiąć do nich istniejące szla systemowe (Canon, Nikon czy jasne Sony) nie przemawia do mnie. Wyrzucenie lustra i pryzmatu przy obecnych gabarytach DSLR juz bardziej. Naturalnie zawsze będę chętni na mala puszkę (najlepiej FF :)) i małe szkiełka... najlepiej jasne, z AF-em i stabilizacją.

ksh
22-05-2017, 13:05
Dla mnie ideałem bezlustra byłaby pełna klatka i do tego naleśnik 16mm lub 20mm ze światłem przynajmniej 2.8 plus możliwość podpięcia funkcjonalnie w pełni obiektywów nikona.
Tylko że wtedy ja się cieszę ale nikon nie bo traci klienta na swoje lustrzanki bo na co mi wtedy DX, którego trzymam głównie do manualnych, a jeśli nie potrzebuję szybkości i celności D750 to zostanę na bezlustrze mającym podobne parametry użytecznego iso, rozdzielczości itp.

markB
24-05-2017, 19:46
Jak Nikon zrobi bezlusterkowca FF, to będzie miało to coś rozmiary ca D800 (lub nawet D5 dla profi), bo przecież podstawową zaletą systemu Nikona są szkła i niezmieniony od lat bagnet F. Dzierganie jakiegoś mikrusa z nowym bagnetem i przejściówką mija się z celem, bo już za późno, nisza zajęta przez inne systemy. Canon już bąka, że na przyszłoroczną Photokinę przygotowuje kolejne wcielenie 1Dx - Mark V, które ma mieć takie same rozmiary jak poprzednie wersje, ale ma być pozbawione lustra. Nikon nie może pozostać w tyle, bo przecież deklarował, że interesuje go teraz tylko wyższa i średnia półka aparatów. Czyli głównie pro i w takichże cenach - nie spodziewajcie się cen na poziomie D600, znika lustro i pryzmat, ale trzeba wsadzić drogi wizjer elektroniczny, zaprojektować nowe obwody elektroniczne, wydajniejszy akumulator itp. Cena Sony a9 na poziomie zbliżonym do D5 (i podobnym zakresie dynamiki: https://www.dpreview.com/articles/7266455439/sony-a9-real-world-iso-invariance-and-dynamic-range) mówi wszystko. A to 24MP i aparat bez pionowego uchwytu. Jakoś nie widać tabunów profi (na zachodzie) chcących wymienić swoje Canony i Nikony na nowość od Sony. Raczej panuje w tym względzie sceptycyzm.

Jacek_Z
24-05-2017, 20:34
Jak Nikon zrobi bezlusterkowca FF, to będzie miało to coś rozmiary ca D800 (lub nawet D5 dla profi), bo przecież podstawową zaletą systemu Nikona są szkła i niezmieniony od lat bagnet F. Dzierganie jakiegoś mikrusa z nowym bagnetem i przejściówką mija się z celem, bo już za późno, nisza zajęta przez inne systemy. Canon już bąka, że na przyszłoroczną Photokinę przygotowuje kolejne wcielenie 1Dx - Mark V, które ma mieć takie same rozmiary jak poprzednie wersje, ale ma być pozbawione lustra. Nikon nie może pozostać w tyle,.
Niekoniecznie. tzn zgoda, że mogą wypuścić lustrzanke bez lustra ;) - tak jak piszesz o zapowiedziach canona, ale to w praktyce nie jest nowy system - optyka ta sama.
Zerknij na hasela - zrobili bezlusterkowca. To jest szok.
Bezlusterkowiec powinien być mniejszy, a bagnetu F nie powinien mieć, bo dystans do matrycy jest inny. Więc bagnet powinien być jedynie podobny i taki, że (styki) przeniesie się wszystkie funkcje (poza śrubokrętem) z dotychczasowej optyki nikona.
Dlaczego bezlusterkowiec powinien być mniejszy? Bo do nikona nie daje się podpinac innych obiektywów. Nikon jest "najgrubszy". Jak powstanie szczuplejszy bezlusterkowiec nikona, to będzie do niego (przez przejściówki) można podpinac optykę Canona, Pentaxa, Sony.
Tylko czy firmą będzie rządził jakiś wizjoner, czy też księgowy wkurzający się, że do bezlustra nikona ktoś śmie podpiąć optykę canona?
Obawiam się księgowego. Tylko to na dłuższą metę spowoduje mniejszą atrakcyjność systemu i zwijająca się firma zwolni połowę pracowników - z księgowymi włącznie ;)
Mam dużo zastrzeżeń co do polityki nikona.

frogi
24-05-2017, 20:51
:roll: Wtrącę moje "pięć groszy"... Nikon musi u kogoś ( w domyśle Sony) kupić matryce do tych "bezluster"... tu jest myślę główny problem :)

Jacek_Z
24-05-2017, 21:28
Kupuje do lustrzanek to i do bezluster kupi. Producentów jest kilku, więc Sony nie może zablokować produkcji nikona.

frogi
24-05-2017, 21:44
Kupuje do lustrzanek to i do bezluster kupi. Producentów jest kilku, więc Sony nie może zablokować produkcji nikona.
U kogo mogli by kupić te matryce FF? U kogo kupują teraz matryce do swoich aparatów? Sony może mieć sporo do powiedzenia w sprawie tego co może Nikon wprowadzić na rynek, moim oczywiście skromnym zdaniem ;) :)

ksh
24-05-2017, 21:47
Sony ma praktycznie monopol na rynku, po zakupie toshiby Nikon nie ma wyboru.

aldam
24-05-2017, 21:49
http://www.sonyalpharumors.com/sony-financial-report-sony-camera-lenses-sales-growth-27-last-year/

akustyk
24-05-2017, 21:59
:roll: Wtrącę moje "pięć groszy"... Nikon musi u kogoś ( w domyśle Sony) kupić matryce do tych "bezluster"... tu jest myślę główny problem :)

Apple od lat kupuje podzespoly z demobilu u Samsunga, na ktorym w tym samym czasie jego prawnicy psy wieszaja za kradziez rozwiazan :) i wszyscy sa szczesliwi

frogi
25-05-2017, 07:55
Apple od lat kupuje podzespoly z demobilu u Samsunga, na ktorym w tym samym czasie jego prawnicy psy wieszaja za kradziez rozwiazan :) i wszyscy sa szczesliwi
Nikon to nie Apple, to nie ta liga biznesowa... ;) :) Chyba że może Apple zainteresuje się Nikonem ;) :mrgreen:

cz4rnuch
25-05-2017, 08:15
Apple stawia na to na czym da się zarobić więc Nikon odpada :) A z tymi matrycami to nie przesadzajmy. Póki co największy hajs (w branży okołofotograficznej) Sony zbija na sprzedaży matryc więc niby czemu mieliby olewać swojego największego odbiorcę (nie licząc matrycek do komórek)? Już bardziej bym się obawiał o jakość tych sprzedawanych matryc, bo Sony zapowiedziało ostatnio, że najlepsze produkty zamierzają w przyszłości zostawić dla siebie.

akustyk
25-05-2017, 08:26
Nikon to nie Apple, to nie ta liga biznesowa... ;) :) Chyba że może Apple zainteresuje się Nikonem ;) :mrgreen:

Chodzilo mi wylacznie o przyklad, ze pozorne konflikty interesu R&D wcale nie musza byc problemem, kiedy w gre wchodza solidne pliki jenow :)

Maro66.
25-05-2017, 11:12
Może Canon będzie chciał sprzedawać matryce :twisted:

jaś
25-05-2017, 13:11
Może Canon będzie chciał sprzedawać matryce :twisted:

byłaby w końcu szansa na doskonałą canonową kolorystykę :twisted:

markB
25-05-2017, 15:02
http://www.sonyalpharumors.com/sony-financial-report-sony-camera-lenses-sales-growth-27-last-year/

Mieli się z czego odbić, bo fiskalny rok 2016-2017 przyniósł im ponad 22% stratę w przychodach z produktów w kategorii obrazowanie: https://www.sony.net/SonyInfo/IR/library/fr/20160524_sony.pdf. Tym niemniej przyznać trzeba, że Sony powoli wydziera kawałki tortu z części Nikona. Czekamy na odpowiedź "Dawida".

ksh
25-05-2017, 15:52
Może Canon będzie chciał sprzedawać matryce :twisted:
https://petapixel.com/2016/09/01/canon-sell-cmos-sensors-companies-first-time/

grissley
25-05-2017, 23:02
Canon jest (znacznie) bardziej rentowny, w sensie zarabia wiecej na podobnych nakladach R&D.

Poza tym podejmuje dlugie, ale raczej trafne decyzje (100D, kompakty G, M5). A Nikon ostatnio "blyszczy" takimi gwiazdami jak linia 1 (cel projektowy: odziedziczyc wady ilustrzanek i kompaktow), KeyMission czy 1,5 roku babskiego zdecydowania z kompaktami DL...

Czy w takim razie chociaż sprzedaż DSLR w Nikonie jest nie gorsza niż w Canonie? Bo faktycznie, firmę można zaorać głupimi decyzjami nawet przy świetnym produkcie i dobrych (do czasu) wynikach sprzedaży....

aldam
29-05-2017, 20:15
W tym tygodniu podobno premiera 3 nowych szkieł
Rumorsi twierdzą że uwa dx i n28 1.4 i coś tam jeszcze.

OjTam
29-05-2017, 21:07
W tym tygodniu podobno premiera 3 nowych szkieł
Rumorsi twierdzą że uwa dx i n28 1.4 i coś tam jeszcze.

AF-P 70-300 VR na FX.
I nie 3 a podobno 5.

megasnajper
29-05-2017, 21:35
https://nikonrumors.com/2017/05/29/what-to-expect-from-nikons-announcement-this-week-three-lenses-and-one-coolpix-camera.aspx/
AF-P 70-300 VR FX w tym roku, to co najbliższym tygodniu to jednak jak aldam napisał.

OjTam
29-05-2017, 21:38
Tu o 5 piszą:
https://nikonrumors.com/2017/05/28/nikon-lens-announcement-coming-as-early-as-next-week.aspx/
Widać sami już pewni nie są... Zresztą, co się dziwić...

ksh
29-05-2017, 21:46
5 w tym roku, 3 w tym tygodniu ale i tak będzie hejt wiernych fanów nikona ;)

OjTam
29-05-2017, 21:49
Szczerze, to jak dla mnie może być nawet 10 w tym tygodniu i 20 ogólnie. ;)
Mnie osobiście tylko ten uwa na dx ciekawi i to czy serio za 300$ będzie. :D

ksh
29-05-2017, 22:05
300$ to by u nas był w promocji może poniżej 2000zł, czyli konkurencja dla muzealnej sigmy 10-20 :)

OjTam
29-05-2017, 22:09
Ech raczej nie. Mniej-więcej tyle samo w USA kosztuje AF-P 70-300 VR DX. A u nas za 1600 jest.
Więc może, jak już podatek od nowości zejdzie, to tak źle nie będzie.

ksh
29-05-2017, 22:39
Niby przelicza się dolara x5, złotówka umocniła się sporo, więc może i faktycznie cena ~1600zł będzie realna ale zobaczymy na początek zapowiedź.

OjTam
29-05-2017, 22:45
Ja zawsze liczę dolar->euro 1:1 i z tego dopiero cena w złotówkach. A i tak często niedoszacuję.
Nic, pożyjemy zobaczymy.

badtorro
30-05-2017, 00:14
sklepy w stanach podają ceny netto, a wy w europie patrzycie na ceny brutto. stąd błedy w szacowaniu

ja sie zastanawiam tylko po co komu 28mm f1.4...

50tkę by odświerzyli, zamiast wydawać obiektywy na które chyba (?) nikt nie czeka

OjTam
30-05-2017, 00:15
Euro kosztuje jednak ciut więcej w pln niż dolar, więc można przyjąć że podatek doliczony.
50/1.4G jest, 28 nie. Widać chcą linię poszerzyć.

Ligo
30-05-2017, 00:45
sklepy w stanach podają ceny netto, a wy w europie patrzycie na ceny brutto.
Tak, podawane są ceny netto. Do tego trzeba doliczyć stanowy podatek od sprzedaży. W zależności od stanu od 0-10%. W popularnym sklepie B&H w NYC jest to aktualnie 8.875%.

aldam
30-05-2017, 07:30
Nikon AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED: ($2,100)
Nikon AF-P DX NIKKOR 10-20mm f/4.5-5.6G VR: ($360)
Nikon AF-S Fisheye NIKKOR 8-15mm f/3.5-4.5E ED:($1,300)

- - - - kolejny post - - - - - -

Już się boję jaką cena będzie za odświeżony 50 1.4E

TOP67
30-05-2017, 08:55
Ten Fish jest ciekawy, nie ma w nazwie DX. Przy 8 mm na FX będzie kółko.

Władca Pixeli
03-06-2017, 05:46
Tak, podawane są ceny netto. Do tego trzeba doliczyć stanowy podatek od sprzedaży. W zależności od stanu od 0-10%. W popularnym sklepie B&H w NYC jest to aktualnie 8.875%.
Podatek jest naliczany przy kupnie w sklepie lub wysyłce do tego samego stanu. Przy zamawianiu z innego stanu podatek nie jest naliczany :mrgreen:

kolorowooka
03-06-2017, 14:43
Jak kupisz w USA do Polski to podatku ci nie policzą, ale najprawdopodobniej zapłacisz cło a gwrarancji też nie będzie...

TOP67
03-06-2017, 15:05
Jak kupisz w USA do Polski to podatku ci nie policzą, ale najprawdopodobniej zapłacisz cło a gwrarancji też nie będzie...

Cło, jak cło. Ale VAT.

markB
04-06-2017, 13:09
Dokładnie. Mi policzyli parę lat temu za sprzęt z USA cło + VAT i to od wartości sprzętu + cena przesyłki.

Ligo
05-06-2017, 01:14
Podatek jest naliczany przy kupnie w sklepie lub wysyłce do tego samego stanu. Przy zamawianiu z innego stanu podatek nie jest naliczany :mrgreen:
Mnie to mówisz?:mrgreen: Ale to nie znaczy, że podatku nie należy zapłacić.


najprawdopodobniej zapłacisz cło a gwrarancji też nie będzie...
Gwarancja będzie, ale z miejsca zakupu. Jeśli niektórzy wysyłają sprzęt na naprawę gwarancyjną do Japonii, to czemu nie wysłać do Stanów?


Dokładnie. Mi policzyli parę lat temu za sprzęt z USA cło + VAT i to od wartości sprzętu + cena przesyłki.
I tu rodzi się problem, ponieważ do ceny przesyłki doliczane są wysokie koszty ubezpieczenia, co daje często horrendalne kwoty.

Władca Pixeli
06-06-2017, 07:06
Gwarancja będzie, ale z miejsca zakupu. Jeśli niektórzy wysyłają sprzęt na naprawę gwarancyjną do Japonii, to czemu nie wysłać do Stanów?
Dobrze też wiedzieć, że gwarancja na obiektywy Nikona w USA to 5 lat.

kurczeblade
26-06-2017, 08:34
coś cisza w nowościach :)

Viking89
27-06-2017, 08:13
Może dlatego że najbliższa szykująca się premiera to d850 z ponad 40 megapikselową matrycą. Dla ślubniaków to raczej mało interesująca propozycja. Jednymi słowy Nikon nie odpowiada na zapotrzebowanie rynku, a przynajmniej polskiego;) Nikon zdobył serca wielu fotografów modelem d700 i od tamtego czasu wielu czeka na jego prawdziwego następcę. Broniąc pozycji jednocyfrówek tak jak od lat robił to canon nikon traci odbiorców. Uważam że gdyby nikon wypuścił aparat z matrycą i atuofokusem z d5 ale z okrojoną szybkością w serii to jednocyfrówki i tak znalazły by odbiorców a taka puszka zmotywowałaby wielu do kupna nowego aparatu.

- - - - kolejny post - - - - - -

I to byłaby premiera na którą wszyscy by czekali.

akustyk
27-06-2017, 08:49
Może dlatego że najbliższa szykująca się premiera to d850 z ponad 40 megapikselową matrycą. Dla ślubniaków to raczej mało interesująca propozycja. Jednymi słowy Nikon nie odpowiada na zapotrzebowanie rynku, a przynajmniej polskiego;)

no bo przeciez, jak ktos nie klepie do kotleta, to nie jest rynkiem... :lol:

Viking89
27-06-2017, 09:05
Nie ukrywajmy ze w Polsce 70% użytkowników nikona to kotleciaże, a przynajmniej są nimi od czasu do czasu.

akustyk
27-06-2017, 09:43
Nie ukrywajmy ze w Polsce 70% użytkowników nikona to kotleciaże, a przynajmniej są nimi od czasu do czasu.

70% klientow DSLR Nikona ma D3x00 i D5x00 (i to moze byc zanizony procent)
i to sa ludzie pstrykajacy kwiatki, pieski, dzieci, plaze na wakacjach...
potem kolejne 25% to D7x00 (gdzie czesc moze i faktycznie dorabiac na kotlecie) i dopiero na koncu, jakis tam maly procent zawodowcow/pasjonatow robiacych bardziej wypasionymi puszkami. i tutaj odsetek slubnych jest oczywiscie duzo wyzszy, ale nadal odlegly od 100%...

ksh
27-06-2017, 10:00
Oj nie byłbym taki pewny z tymi procentami bo masa ludzi posiada stare modele nikona, które dają radę nadal w konkurencji z nowymi modelami, ktoś tam gdzieś chyba na adoramie sondował klientów i wynikało że w canonie wymiana sprzętu przebiega dynamicznie, w nikonie wielu użytkowników nie zmienia sprzętu, a jeśli już to wchodzi w modele z wyższej półki.
Jak weźmiemy modele canona sprzed 8-10 lat to mamy muzeum, a wiele nikonów nadal całkiem używalna, taka polityka uważam tez przyczyniła się do problemów sprzedażowych nikona, canon lepiej to rozegrał bo ich sprzęt sprzed np 3-4 lat można odczuwalnie ulepszyć nowymi modelami.
Jakby ludzie sugerowali się tylko tym co aparat oferuje to Pentax teraz nie zwijałby się z rynku, ludzie bardziej zwracają uwagę na to jakie jest logo na pasku :)

aldam
27-06-2017, 11:17
Ze statystyk sprzedażowych 2 głównych sklepów w USA wynika że taki d750 który jest moim zdaniem jedna z lepszych puszek cena/możliwości jest w tyle za 5dmk3 i 6d

Viking89
27-06-2017, 18:42
A tak z innej beczki. Czy natknął się ktoś na jakieś info odnośnie d760?

ksh
27-06-2017, 18:54
Plotki były o D6xx z 28Mpix i D8xx z 45Mpix, nie zdziwię się jak D750 nie będzie miał następcy, Df2 tez ciekawe co dostanie, a może to będzie bezlustro ? :evil:

kurczeblade
27-06-2017, 22:45
Właśnie czekam na następcę D750 :)

aldam
29-06-2017, 14:23
już jest i nazywa się 6dmarkII ;)

akustyk
29-06-2017, 14:34
już jest i nazywa się 6dmarkII ;)
i nawet szkla nikkorowskie da sie podpiac.

tyle ze bez AF, a wtedy caly system EOS generalnie nie ma wiekszego sensu :(

kornikbp
29-06-2017, 18:41
Trochę palcem po wodzie pisane - następca D810

https://nikonrumors.com/2017/06/29/nikon-d810-replacement-expected-to-be-announced-at-the-end-of-july.aspx/

MstrG
01-07-2017, 10:27
https://petapixel.com/2017/06/30/nikon-d820-less-month-away-report-says/

Michał Sz.
02-07-2017, 13:25
Czy Nikkory 70-200 z VR II i 24-70 f. 2,8, czyli sprzęt z przedostatniej odsłony reporterskich szkieł Nikona, wyrobią z rozdzielczością takiego hipotetycznego D820/D850 z matrycą 45mpix ??

Jacek_Z
02-07-2017, 13:42
Skonkretyzuj co to znaczy "wyrobią". I od razu powiem ze okreslenie "ostre" tez nie jest precycyjne.
Na matrycy 45 Mpx bedzie wiecej detalu - takze przy uzyciu tych obiektywow.

Michał Sz.
02-07-2017, 14:22
Skonkretyzuj co to znaczy "wyrobią". I od razu powiem ze okreslenie "ostre" tez nie jest precycyjne.
Na matrycy 45 Mpx bedzie wiecej detalu - takze przy uzyciu tych obiektywow.

Nie jestem fizykiem, ani innym naukowcem, więc nawet nie potrafiłem sformułować pytania w sposób precyzyjny. W każdym razie dziękuję, bo właściwie otrzymałem już odpowiedź na dręczącą mnie wątpliwość. :)

TOP67
02-07-2017, 22:19
Różnica między 45 z 36 Mpix, to niecałe 12% liniowo.

Pawel Pawlak
03-07-2017, 10:04
A 12% to nie jest w praktyce istotny wzrost rozdzielczości.
Poza tym wart wziąć pod uwagę że rozdzielczość a ostrość inne parametry

akustyk
03-07-2017, 10:21
A 12% to nie jest w praktyce istotny wzrost rozdzielczości.
Poza tym wart wziąć pod uwagę że rozdzielczość a ostrość inne parametry

drzewiej miedzy 6 a 8 Mpix w cropie tez byl maly przyrost rozdzielczosci. w praktyce to bylo widac. nie jako jakis szokujacy skok ale na pewno zauwazalny. tak ze nie deprecjonowalbym zupelnie takiej roznicy, bo moze byc zauwazalna


osobna kwestia jest teraz zauwazalnosc. 36Mpix to jest gigantyczna ilosc pikseli. na monitorze 4K (a to jest lepiej niz wzorcowy wydruk 300dpi na 30 x 20 cm) juz 16Mpix matryca wystarcza zeby uzyskac maksymalny poziom szczegolow, tzn. na bazowym ISO nie da sie odroznic na podstawie detali na tyn 4K czy zdjecie jest z matrycy 16Mpix czy z 20Mpix czy ze 120Mpix. tak ze IMHO, zeby powiedziec, ze sie "potrzebuje" 36Mpix czy 45Mpix, to naprawde trzeba miec specyficzne zastosowania. co innego z wypowiedziami o "chceniu" 36/45 Mpix... tu potrafie sobie wyobrazic bardzo duzo takich przypadkow. i mi tez jest w zwiazku z tym przykro - malzonki mogly sobie tyle torebek kupic... :lol:

Pawel Pawlak
03-07-2017, 11:18
No właśnie sam rozwinąłeś temat... co innego 6 a 8mpix, a co innego 36 a 45mpix. 36mpix. O ile 6 czy 8mpix oscyluje w okolicach min rozdzielczości do pracy, o tyle 36mix to rozdzielczość która najczęściej przekracza praktyczne potrzeby. Przy wielkości wydruków, przy których mogłaby być istotna różnica detalu 36 vs 45mpix (biorąc do tego pod uwagę nieliniowy przyrost z racji gorszej spójności piksel wynikając z mniejszej ich powierzchni, coraz "większemu wysileniu" optyki, oraz coraz większemu wpływowi czynników zewnętrznych - jak ruchy mas powietrza czy mikro-poruszenia), odległość z jakiej ogląda się materiał jest na tyle duża że i tak nie można zauważyć tego przyrostu. przy 12% liniowego przyrostu, znaczeni większe znacznie mogą mieć inne czynniki - jak technika robienia zdjęcia, warunki jego powstania, przygotowanie do wydruku niż ten wzrost wzrost rozdzielczości.
Być możne mając 2 takie same kadry dałoby się doszukać jakiejś przewagi tych 45mpix, ale z całą pewnością nie byłoby tak, że obraz z 36 mpix były za słaby a z 45 dobry, albo 45 nie dałoby o tyle lepszego obrazu, że rzucałoby się to w oczy. A przynajmniej na pewno nie za sprawą wzrostu rozdzielczości.
"Chcenie" to tak jak zauważyłeś zupełnie inna sprawa ;)

akustyk
03-07-2017, 11:33
Być możne mając 2 takie same kadry dałoby się doszukać jakiejś przewagi tych 45mpix, ale z całą pewnością nie byłoby tak, że obraz z 36 mpix były za słaby a z 45 dobry, albo 45 nie dałoby o tyle lepszego obrazu, że rzucałoby się to w oczy. A przynajmniej na pewno nie za sprawą wzrostu rozdzielczości.

jesli jakas kombinacja fotograf+36Mpix daje za slaby obraz, to ja mysle, ze w 99 na 100 przypadkow nie 36Mpix jest tu winne :)

no chyba, ze jest jakims olejem zachlapane, no to moze jeszcze :)



"Chcenie" to tak jak zauważyłeś zupełnie inna sprawa ;)
z punktu widzenia internetowego bicia piany to jest bardzo duza inna sprawa. i na jakas tam sprzedaz pewnie tez sie przeklada, nawet jesli tylko w roli misia (ktory pokazuje kupujacym D3400, ze to nie jest jeszcze ostatnie slowo)

kurczeblade
03-07-2017, 16:04
Pewnie nie będzie dużo poprawek w stosunku do poprzednika. Obrazek pewnie też nie będzie jakiś przełomowy, jedynie na co można liczyć z praktycznego punktu widzenia, to że AF będzie jeszcze lepszy :)

Viking89
03-07-2017, 16:46
I cena będzie jeszcze lepsza... przepraszam wyższa:P Wtedy to będzie prawdziwa puszka pro. Mnie trochę martwi to co nikon zrobił z d7500. Oby z następcą d750 lub d610 też tego nie zrobiono i nie odebrano zapasowego slotu na kartę pamięci. Cos się za bardzo nikon zapatruje ostatnio na politykę canona.

ksh
03-07-2017, 17:39
Patrząc na premiery canona i nikona ceny premierowe się nie zmieniają, za bardzo porównujemy nowości do poprzedników, które są na rynku 3-5 lat z cenami już mocno przetrawionymi przez rynek, często też już wywalane modele z magazynu mają ceny dobre.
Przecież to że teraz można kupić D610 za 5700zł, nie oznacza że taka cena była w dniu premiery.

Jacek_Z
03-07-2017, 21:02
Jestem spokojny o to, że D8xx będzie miał 2 sloty kart. Martwi mnie jedynie że będzie jednym z nich to XQD - Sony jest jedynym producentem tych kart. Może możliwość wymiany XQD na gorsze sloty, jak w D5 to nie jest takie głupie posunięcie - to tak przy okazji.
Kilka razy już pisałem - ja bym wolał w następcyD810 mniej Mpx, a więcej fps. Niestety nikon błądzi jeśli chodzi o to co potrzeba fotografom. Nie po raz pierwszy.
gdyby zrobili 30 Mpx, 8 fps to by był następca D750 i brali by go wszyscy. Tymczasem ślubniacy nie mają ciagle ukochanej puszki. Czy naprawdę musi tu być taki odstęp w czasie jak między D300s a D500?
Nie wiem po co nikon ciagnie dwie linie "amatorskich" FX - tzn D750 i 610, a brakuje mu w ofercie bardzo potrzebnego reporterskiego semipro. Za to kontynuuje linię wielomegapikselowców - OK, niech ona sobie będzie, ale nie jako jedyne semipro FX.
Canon ma 5Dmk4 - puchę semipro, 30 Mpx z 7,5 fps i niektórzy nawet mówią, że im wystarcza 5Dmk3 z 22 Mpx - czyli mają dwie puszki semipro. A co ma Nikon? 36 Mpx i jako następne body chce dać takie o jeszcze większej liczbie Mpx.
Coś w firmie nikon myślą, że oni będą decydowali co jest potrzebne ludziom. Nie zrobią konkurencji Nikonowi D5, bo nie. Kliencie kup D750. Naprawdę nie widzą, że ta dziura jest zbyt wielka? Dają kolejne modele amatorskich DX - przecież ten rynek będzie padał jako kolejny (tzn po kompaktach). Bezlusterkowce - Nikon 1 - bez komentarza, chyba nie muszę pisać co o tym mysle. Optyka - perełki to co 10-te szkło. Odnowią 300 i 400 - lżejsze, zrobią 10-tą wersję kitowego 18-55. Czy oni nie widzą co robi Sigma? Buduje sobie markę. Sprzedają się jej produkty? No chyba tak, bo Sigma wypuszcza więcej perełek niż szkieł dla ludu. Nikon odwrotnie. Niech w tej firmie się obudzą.

Ja wiązałem jakieś tam nadzieje na 100 lat Nikona. A na razie ta rocznica wygląda jak pogrzeb firmy. Dobrze, że chyba firmy zwolniły tempo jeśli chodzi o premiery semipro FX. Niech będzie body co 4 lata, ale niech będzie takie jak kiedyś D700 czy teraz D500.
A ja ... gdyby nie optyka to może bym się zrobił dwusystemowy i kupił coś z Canona. 5Dmk4 jest dla mnie optymalny. Może po roku obcowania z aparatem nauczył bym się ich totalnie nieintuicyjnej obsługi ;)
Dwa systemy byłyby OK, bo uczę, a sporo ludzi ma canony i się przy nich gubię. Tylko z kolei jak bym miał iść nie na uczelnię, ale na sesje komercyjną to co? Pójdę z dwoma systemami (różnymi sterownikami systemów błysku) i wieloma obiektywami?

ksh
03-07-2017, 21:42
D8xx takie samo wszystko tylko więcej pikselków, D6xx coś w stylu canona 6DmkII czyli jakieś 28Mpix i video 4K, a między to da dać następce D700 z matrycą 16Mpix mająca świetne ISO i dużo fps i puchę jak D8xx, to by nie kolidowało wszystko ze sobą i w każdym z nich by czegoś brakowało do ideału.

Jacek_Z
03-07-2017, 23:01
.. dać następce D700 z matrycą 16Mpix mająca świetne ISO i dużo fps i puchę jak D8xx, to by nie kolidowało wszystko ze sobą i w każdym z nich by czegoś brakowało do ideału.Myślę, że dziś 16 Mpx by już nie przeszło. Wątpię by dano mniej niż 24 Mpx, bo trzeba by polemizować z rozżalonymi tym, że D750 i D610 ma więcej.

Viking89
03-07-2017, 23:12
Sony do a7s dało 12 megapikseli i wyszedł super aparat zwłaszcza jako sprzęt do filmowania. 16 do 20 megapikseli to idealna rozdzielczości dla fotografów ślubnych. Więcej nie trzeba. Dużo ważniejsza jest praca na wysokim iso.

ksh
03-07-2017, 23:22
Dokładnie, była by to maszyna dla ślubniaków z świetnym ISO dobrym af i szybką serią, a innym brakowałoby albo więcej pikseli to mieliby D8xx albo jeśli byłoby za drogie to mieliby kastrata D6xx, nawet konkurując z canonem wyszło by ciekawie.

markB
03-07-2017, 23:28
Jestem spokojny o to, że D8xx będzie miał 2 sloty kart. Martwi mnie jedynie że będzie jednym z nich to XQD - Sony jest jedynym producentem tych kart.

Tak jak pisałem w innym miejscu tego forum, slotem "podstawowym" wcale nie musi być XQD. Nikon jest w konsorcjum opracowującym nowy standard (Kawamura z Nikona jest wiceprezesem) - CFExpress - i to może być karta obsługiwana przez D8niewiadomoile. Tym bardziej, że slot CFExpress pasuje wielkością do XQD. Może będą wymienialne jak sloty w D5? BTW, też jestem za tym, żeby zostawić te 36 MP, nie nadymać niepotrzebnie matrycy, a za to poprawić parametry bardziej istotne dla fotografa niż ilość MP.

Nemeth
04-07-2017, 00:05
(...)
gdyby zrobili 30 Mpx, 8 fps to by był następca D750 i brali by go wszyscy. Tymczasem ślubniacy nie mają ciagle ukochanej puszki. (...)

Ja bym nie brał. 8 fps mi nie potrzebne. Większa rozpiętość tonalna owszem. Więcej Mpx? Zawsze. Najlepiej na jeszcze większej matrycy ;)
A ślubniacy nigdy nie będą mieć ukochanej puszki, bo nawet jak będzie mieć 30 Mpx, robić 100 kl/s, mieć 300 EV rozpiętości, ISO pięćsetstodziewięćset, atomową baterię to i tak nie będzie kosztować góra 2 tyś zł, bo więcej to łooopanieee...

Jacek_Z
04-07-2017, 00:59
. Więcej Mpx? Zawsze....To dostaniesz D8xx i się możesz cieszyć. Podobnie jak mniejsza część nikoniarzy ;)


Sony do a7s dało 12 megapikseli i wyszedł super aparat zwłaszcza jako sprzęt do filmowania.
A ja pisałem o aparacie, a nie o kamerze. Sony ma dwa inne A7 jako aparaty foto.


16 do 20 megapikseli to idealna rozdzielczości dla fotografów ślubnych. Więcej nie trzeba. Nie wszyscy się z tym zgodzą. I nie sądzę by nikon się cofał z rozdzielczościami.


Dużo ważniejsza jest praca na wysokim iso.Wysokie ISO w wielomegapikselowcach nie jest wcale gorsze, niż w tych co mają mało Mpx. Po przeliczeniu na końcowy format zdjęcia. Nie patrz na cropy, to jest mylące.

frogi
04-07-2017, 08:58
... I nie sądzę by nikon się cofał z rozdzielczościami...

A D7500?

kurczeblade
04-07-2017, 09:55
Wszyscy patrzymy przez pryzmat naszych zarobków. Grzebiecie Nikona w grobie, już jest wróżenie z kuli że wielki nikon upadnie. Normalnie w krajach bardziej "zarobkowych" takiemu ślubniakowi nie przeszkadza kupno takiego D5 - kiedy z jednego ślubu bierze 2,000-4,000 euro. Jeśli komuś nie pasuje 40MPX to kupi sobie takiego D5... a jeśli woli mniejszy aparat który poradzi sobie ze ślubami to jest d750 - który nie jest aż takim starym aparatem. Możliwe też że w d850 rozbudują sRaw i mRaw, a jeśli nie to trudno, jeśli będzie dobry aparat to będzie się robiło na tych 40mpx zdjęcia,a jeśli kogoś stać na aparat za 15 klocków to będzie go stać na większy dysk i nowego procka, zdjęcia sobie będzie skalować do takich rozmiarów jakich sobie tam chce i oddawać mniejsze rozdzielczości. Dochodzi do tego lepszy detal. Szybkostrzelność ? jak już jesteśmy przy ślubniakach to nikt nie potrzebuję więcej fpsów niż w obecnych aparatach jest- dotyczy się to też innej kategorii fotografii, więcej fpsów, to już jakaś mega reportrertka, a od mega reportrertki są 1 cyfrówki. Oferta Nikona jest idealna, tylko forumowicze narzekacze i krzykacze. Jak się słyszy o tym dawno... dawno temu... D700... następca, to tak jak stare babcine na ławce w parku, wspominające przedwojenne czasy... :)

Niech robią megapixele, zdjęcia można przeskalować do mniejszych, z większym detalem - jest wtedy wybór i jak potrzeba można oddać zdjęcia w dużej rozdzielczości. Tylko niech to zrobią z głową, jak już walą te megapixele, to niech tak zrobią żeby można było robić na sensownych czasach, bez poruszeń. Ewentualnie niech przekozaczą iso na jeszcze wyżej używalne. Ja czekam z ciekawością na tą premierę. Jeśli nie będzie przełomu, wystarczy że AF będzie lepszy to biorę drugiego D750, albo D810. Ciągnąc dalej o ślubniakach, przecież co brakuje takiemu D750 ? Ja swego czasu nakręcałem się na D4/D5. Jak wziąłem do ręki D4 to byłem w niebie, ale jak podwiesiłem pod szelki ten aparat to stwierdziłem że praca z takim sprzętem, tyle godzin, na szelkach i na dwa aparaty to katorga musibyć - D750 jest idealny, sprzedaje się bardzo dobrze,mimo że cena idzie w górę, sprzęt na miarę tego czasu, więc nie ma co liczyć teraz na następce - skoro chapią jeszcze na nim kasę.

tomgol
04-07-2017, 10:27
Też mnie trochę bawią te nasze narzekania. Polska jest chyba jednym z ostatnich krajów wg. których Nikon kształtuje
swoją politykę sprzedażową :). Dla nich ważne są rynki zachodnioeuropejskie , US, Chin itp. Nie znaczy to, że ta polityka
jest ok. Spadek ostatnich lat powinien dać im do myślenia. No, ale pomarzyć o idealnym body można. Ciekawe co piszą
na konkurencyjnych forach Canona, Sony Olimpka czy Fuji. Teoretycznie powinni tam piać z zachwytu, ale znając nasze
podejście tam też jest wsio ....be.
Ale skoro już puszczamy wodze fantazji to moim zdaniem kierunkiem, który będzie się najbardziej rozwijał jest kierunek A9 Sony
a w świecie lustrzanek wystarczy spojrzeć na to jakie body było najchętniej ostatnio kupowane, wydaje mi się że Canon 5d Mark III.
Czyli optymalny "środek" pod względem Mpix, FPS, DR itd. Też chętnie bym zobaczył u nas coś takiego między D750 a D810 :).

kurczeblade
04-07-2017, 10:31
Kanony już narzekają na 6Dmk2 że wąsko punty AF i gibany ekranik i w sumie na naszych forach, że za drogi aparat :) :) ale z tym "za drogo" nie ma co się u nas dziwić, lipa jest! chociaż w innych krajach jeszcze gorzej, dlatego nie ma co jednak narzekać, bo zawsze mogliśmy trafić tam, gdzie robią zdjęcia pudełkami od zapałek... :D

ksh
04-07-2017, 10:49
Ale my jesteśmy rozsądnym narodem, który... i Nikon powinien nas słuchać, a zwłaszcza tych cennych rad w tym temacie :)

Ja to widzę tak, poziom rozwoju technologicznego Nikon ma wyższy niż to co oferuje w D5, jednak koszty R&D i początkowe koszty uruchomienia produkcji plus cała otoczka marketingowa z tysiącami "ambasadorów" wyciągających rączki po darmowy sprzęt jest na tyle duży że musi być jak jest.
Oczywiście mówimy o pełnej klatce, masówka tania w postaci D6xx powinna oferować minimum na poziomie aparatów takich jak seria D5xxx, sam fakt że to pełna klatka robi marketing, a dobra cena daje szanse na walkę z konkurencją, która wyprzedziła, dlatego obstawiam że D6xx w nowym wydaniu będzie wykastrowane ale dostanie matryce z większa ilością pikselków, tego oczekuje klient.

D8xx to sprzęt pro z dużą ilością pikselków, tu 45Mpix załatwia sprawę, cała reszta nie może wychodzić przed szereg, niech ogarną tą matryce żeby nie wyszło że na ISO 3200 pojawia się paskudny szum itp.

Problem to następca D750, ja dla tego aparatu nie widzę miejsca patrząc tylko dla dobra firmy Nikon, dlatego chodzi mi po głowie coś co zapewne nie zrobią, czyli świetna maszynka mająca wszystko co najlepsze w Nikonie ale z małą ilością pikseli, to by odstraszyło amatorów i przyciągało pro do konkretnych zastosowań.
Takie cudo nie kolidowałoby ani z amatorskim D6xx ani z pro D8xx, a tym bardziej z D5, do tego jakby jeszcze puche dali jak D700 to byłby święty gral :)

akustyk
04-07-2017, 10:55
Też mnie trochę bawią te nasze narzekania. Polska jest chyba jednym z ostatnich krajów wg. których Nikon kształtuje
swoją politykę sprzedażową :).

w kontekscie sprzetu dla slubnych ?

biorac pod uwage to ile w tym kraju jest roznych fotografow do kotleta... szczerze watpie, ze te cyferki pozostaja bez wplywu na decyzje. Nikon ma mocno dziadowskie zarzadzanie, ale nawet do niego docieraja takie liczby, nie oszukujmy sie.



Ciekawe co piszą na konkurencyjnych forach Canona, Sony Olimpka czy Fuji. Teoretycznie powinni tam piać z zachwytu, ale znając nasze podejście tam też jest wsio ....be.

Nikon jest be, bo wypuszcza wadliwe korpusy i zlewa serwis klienta, przez co traci procenty na rynku.

w rezultacie roku panskiego 2017 Canon wypuszcza bezczelnie "D750 z mocowaniem EF" (6D mkII - prawie D750, bo nie udalo sie w tym zrobic "zwodzonego" ekraniku i dwoch slotow kart pamieci) i jakbym mial parcie na nowosc to musialbym zaplacic za to 2100 EUR :roll: a tak czekam na spadek ceny i poki co robie aparatem z AF na poziomie 2007 roku (6D mkI).

prawda, ze jak w koncu kupie ten mkII, to bede wiedzial, ze nikt tam d* nie dal z chlapiacym olejem, niedoszczelnieniem itp. tylko to cholerstwo bedzie dzialac przewidywalnie do samego konca mojego lub jego...

ale mogloby byc tansze, gdyby konkurencja sie zebrala w sobie...




a w świecie lustrzanek wystarczy spojrzeć na to jakie body było najchętniej ostatnio kupowane, wydaje mi się że Canon 5d Mark III.
Czyli optymalny "środek" pod względem Mpix, FPS, DR itd. Też chętnie bym zobaczył u nas coś takiego między D750 a D810 :).

jak wyszedl 5D mkIII to co innego czytalem na forum internetowych... 8) zwlaszcza w kontekscie konkurencyjnosci z aktualnymi modelami Nikona i zacofania technologicznego... (a DXO-koran to juz w ogole zmieszal go z blotem :lol: )