PDA

Zobacz pełną wersję : Spekulacje i plotki o nowościach LUSTRZANEK semipro FX Nikon Dxxx



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

Marcin_gda
25-01-2011, 02:54
A ja zastanawiam się, kiedy zniknie śrubokręt z FF. Patrząc na ofertę szkieł wydaje mi się to bardzo prawdopodobne, że w ten sposób zaczną sobie promować sprzedaż obiektywów.
Dorzucę więc od siebie, że prawdopodobnie D800 lub jego następca będzie pracował wyłacznie ze szkłami af-s.

t0m3k
25-01-2011, 03:53
A ja zastanawiam się, kiedy zniknie śrubokręt z FF. Patrząc na ofertę szkieł wydaje mi się to bardzo prawdopodobne, że w ten sposób zaczną sobie promować sprzedaż obiektywów.
Dorzucę więc od siebie, że prawdopodobnie D800 lub jego następca będzie pracował wyłacznie ze szkłami af-s.
Następnego dnia sprzedaję cały swój sprzęt i przechodzę na ciemną stronę mocy.
Myślę, że dopiero w coś koło D1200 zaczną rozważać decyzję zrezygnowania ze śrubokrętu

prz3mo
25-01-2011, 08:36
A ja zastanawiam się, kiedy zniknie śrubokręt z FF. Patrząc na ofertę szkieł wydaje mi się to bardzo prawdopodobne, że w ten sposób zaczną sobie promować sprzedaż obiektywów.


Nieprędko!
Usuwanie śrubokręta zaczęło się (i w sumie zatrzymało) tylko w niskich modelach.
Mimo wszystko Nikon musi liczyć się z tym, że szczególnie zaawansowani użytkownicy mogą chcieć i użytkują starsze szkła bez AF-S.
O ile statystyczny użytkownik D3000 raczej nie używa np. N135DC, o tyle w przypadku wyższych modeli jest już to bardziej prawdopodobne.



Dorzucę więc od siebie, że prawdopodobnie D800 lub jego następca będzie pracował wyłacznie ze szkłami af-s.

Nie ma takiej opcji.

milczek77
25-01-2011, 08:50
Nie ma takiej możliwości by w d800 brakło śrubokręta, przecież nadal nie ma nic w zamian za 105DC i 135DC.

Marcin_gda
25-01-2011, 21:59
Nie ma takiej możliwości by w d800 brakło śrubokręta, przecież nadal nie ma nic w zamian za 105DC i 135DC.

O ile się nie mylę, nie ma samych obiektywów DC w aktualnej ofercie Nikona :)

Marcin_gda
25-01-2011, 22:01
Następnego dnia sprzedaję cały swój sprzęt i przechodzę na ciemną stronę mocy.
Myślę, że dopiero w coś koło D1200 zaczną rozważać decyzję zrezygnowania ze śrubokrętu

A mnie wszystko jedno.
Oststni obiektyw ze śrubokrętem, którego używam, to Micro 60AF.

milczek77
25-01-2011, 22:11
O ile się nie mylę, nie ma samych obiektywów DC w aktualnej ofercie Nikona
No niby tak :-) ale gdyby wycofali śrubokręt okazałoby się , że tak wielu czekało na następce d700 i cóż mając takiego następce nie mieli by 135 czy też 105 myslę , że wtedy Nikon wielu userów by stracił , no chyba, że zaskoczy nas i wypuści przy okazji d800 odnowione szkiełko 135 np 1.8 VR :-)

mibartek
25-01-2011, 22:15
że zaskoczy nas i wypuści przy okazji d800 odnowione szkiełko 135 np 1.8 VR :-)

jeżeli miałoby nie mieć śrubokręta to to byłby obowiązek a nie zaskoczenie ;-) w sumie aż tak całkowicie nieprawdopodobne to nie jest. może był to powód dla którego Nikon po długich latach oczekiwań praktycznie na raz wypuścił 24,35,85 AF-s.

milczek77
25-01-2011, 22:21
w sumie aż tak całkowicie nieprawdopodobne to nie jest. może był to powód dla którego Nikon po długich latach oczekiwań praktycznie na raz wypuścił 24,35,85 AF-s.
No w sumie racja, możliwość taka istnieje.... na pewno wielu by się wtedy zawiodło no i zapewne odeszło od Nikona.

br3
25-01-2011, 23:19
teraz pojawia sie pytanie czy d800 (o ile tak sie bedzie nazywal) nie zastapi przypadkiem d700 - bo w chinach w wielkich marketach zaczely sie wyprzedarze d700
niestety ceny nie sa powalajace ale to zla wiadomosc dla fociarzy chcacych pozbyc sie uzywanej siedemsetki :) ceny pooooooooleca w dol (moja spekulacja)

avatarr
25-01-2011, 23:26
teraz pojawia sie pytanie czy d800 (o ile tak sie bedzie nazywal) nie zastapi przypadkiem d700 - bo w chinach w wielkich marketach zaczely sie wyprzedarze d700
niestety ceny nie sa powalajace ale to zla wiadomosc dla fociarzy chcacych pozbyc sie uzywanej siedemsetki :) ceny pooooooooleca w dol (moja spekulacja)

przecież wiadomo że d800 czy dXXX będzie następcą d700, co ty w Chińskich marketach pracujesz, że wiesz ze 700-tke juz tam wyprzedają?

br3
25-01-2011, 23:31
akurat moj kolega tam mieszka :) nawet chcialem kupic w czajna :) a chodzilo mi o to ze pewnie przestana produkowac d700

jabkos
26-01-2011, 00:38
Wyprzedają, czyli w jakiej cenie są teraz? Po przeliczeniu?

br3
26-01-2011, 10:16
w przeliczeniu wychodzi tak jak u nas - ok 6700-6800 czyli bez szalu. Ale to jest ~10-15% mniej niz kosztowal u niech wczesniej

Sendilkelm
26-01-2011, 10:47
A ja podejrzewam, że gdyby w następcy d700 miało nie być wiertarki to już w d7000 by jej nie było.

siona
26-01-2011, 10:54
A ja podejrzewam, że gdyby w następcy d700 miało nie być wiertarki to już w d7000 by jej nie było.

jestem tego samego zdania

brak śrubokręta to duży samobój. niby ludzie będą musieli kupić afsy - czyli niby przychód ale kompatybilność wsteczna - czyli to co jest atutem nikona - poważnie ucierpi. marketingowo nie do obronienia, tym bardziej, że sama obecność wiertarki w niczym afsom nie przeszkadza.

Radek Radziszewski
26-01-2011, 10:59
A ja zapytam inaczej - jeśli załóżmy następce ogłoszą w Marcu to kiedy realnie będzie można go zakupić w naszych fotojokerach itp. ?

Maciek N
28-01-2011, 11:50
Ja zapytam jeszcze inaczej - jeśli załóżmy następce ogłoszą w Marcu to w kwietniu za ile będzie można sprzedać D700? Oczywiście każda odpowiedź będzie tylko spekulacją, ale jakoś trzeba by się psychicznie nastawić. Za 4-5 000 za 2 letnią używkę może ktoś da...

Radek Radziszewski
28-01-2011, 11:55
Ja zapytam jeszcze inaczej - jeśli załóżmy następce ogłoszą w Marcu to w kwietniu za ile będzie można sprzedać D700? Oczywiście każda odpowiedź będzie tylko spekulacją, ale jakoś trzeba by się psychicznie nastawić. Za 4-5 000 za 2 letnią używkę może ktoś da...

Pytanie czy warto będzie sprzedawać aparat za 4-5k i dołożyć drugie tyle do aparatu:

- z większą matrycą (dla mnie większa matryca w reportażu to żaden plus)
- filmami ( ;) )

krzysztof jot
28-01-2011, 12:01
A ja zapytam inaczej - jeśli załóżmy następce ogłoszą w Marcu to kiedy realnie będzie można go zakupić w naszych fotojokerach itp. ?

tej klasy model - we wrześniu lub październiku,
jak w marcu powiedzą o nowym xx lub xxxx będzie na wakacje.

Radek Radziszewski
28-01-2011, 12:04
tej klasy model - we wrześniu lub październiku,
jak w marcu powiedzą o nowym xx lub xxxx będzie na wakacje.

No to dobrze zrobiłem dokupując Siedem setek ;)

PS: o mam 1000 post :)

rotor
28-01-2011, 12:10
pewnie, że dobrze, bo jest pewniej ..;)

Pawel Pawlak
28-01-2011, 12:12
D700 jest na tyle dobry że w wielu zastosowaniach żeby zmienić go na następcę trzeba się będzie kierować się chęcią posiadania czegoś nowszego a nie realną potrzeba foograficzną.

wer
28-01-2011, 12:14
Witam
ale kombinacja.... body w częściach... do złożenia NZS < Nikon Zrób to Sam > :) nie, nie wierzę że coś takiego pozostawią nam do zrobienia bo co z softem ? kilka zmiennych softów, może jakieś niezależne ;) albo łączenie się body z serwisem Nikona w celu przeprowadzenia samodiagnostyki :) i uzupełnienia pluginów :) do wywołania w puszce bo po co komp? wydaje mi sięże 800 ka pojawi się wcześniej a na jesieni może poprawka z D300s w celu podniesienia sprzedaży na święta jak to zrobiło d7k.
ok dalej czekam z dużą cierpliwością żeby poznać nowinki i pewnie przytulić d700 :)
POzdrawiam

A co to za problem soft dać do modułu matrycy? Poza tym Nikon zgłosił patent dotyczący wymiennych matryc w bezlusterkowcach. A tak naprawdę to byłoby najlepsze rozwiązanie. Przecież system z wymiennymi matrycami analogowymi funkcjonował tyle lat i było dobrze :)

prz3mo
28-01-2011, 12:19
A co to za problem soft dać do modułu matrycy? Poza tym Nikon zgłosił patent dotyczący wymiennych matryc w bezlusterkowcach. A tak naprawdę to byłoby najlepsze rozwiązanie. Przecież system z wymiennymi matrycami analogowymi funkcjonował tyle lat i było dobrze :)

Od zgłoszenia patentu do wprowadzenia tego "w życie" może upłynąć wiele wody w rzece.

qooba
28-01-2011, 12:29
A co to za problem soft dać do modułu matrycy? Poza tym Nikon zgłosił patent dotyczący wymiennych matryc w bezlusterkowcach. A tak naprawdę to byłoby najlepsze rozwiązanie. Przecież system z wymiennymi matrycami analogowymi funkcjonował tyle lat i było dobrze :)
tylko ile te "matryce" kosztowały i kto na nich zarabiał ;)

Radek Radziszewski
28-01-2011, 12:45
D700 jest na tyle dobry że w wielu zastosowaniach żeby zmienić go na następcę trzeba się będzie kierować się chęcią posiadania czegoś nowszego a nie realną potrzeba fotograficzną.

:mrgreen: dokładnie

kichu
28-01-2011, 12:48
D700 jest na tyle dobry że w wielu zastosowaniach żeby zmienić go na następcę trzeba się będzie kierować się chęcią posiadania czegoś nowszego a nie realną potrzeba foograficzną.

swoja droba podobnie moze byc z D3s i jego nastepca

bo jesli zwieksza mpix to ciekawe jak bedzie z ISO... i jesli nie bedzie tak samo lub lepiej... o w tym zakresie moze byc duzy dylemat

Radek Radziszewski
28-01-2011, 13:05
Może Nikon wpadł na to samo i dlatego następcy D700 nie ma że musi być w nim coś co przyciągnie ludzi bo większa matryca i filmy full hd to za mało...

Pawel Pawlak
28-01-2011, 13:13
Może Nikon wpadł na to samo i dlatego następcy D700 nie ma że musi być w nim coś co przyciągnie ludzi bo większa matryca i filmy full hd to za mało...

Eeee... zobacz ile ludzi ma wypasione puszki i szklarnie i nie potrafi robić zdjęć. Myślisz że nie będzie chętnych na nową zabawkę ? Ja pisałem o osobach które wiedzą po co mają aparat a na tej grupie nikon raczej się nie dorobi, bo to mniejszość ;)

wolnyslimak
28-01-2011, 14:11
Eeee... zobacz ile ludzi ma wypasione puszki i szklarnie i nie potrafi robić zdjęć. Myślisz że nie będzie chętnych na nową zabawkę ? Ja pisałem o osobach które wiedzą po co mają aparat a na tej grupie nikon raczej się nie dorobi, bo to mniejszość ;)

Ja mam sprzęt wypasiony. Sądzę, że robię coraz lepsze zdjęcia. A czy potrafię? Mam tylko nadzieję, że progres będzie jeszcze długo i za kilka lat będę mógł powiedzieć, że potrafię:) Co do nowej puszki i 100% pewności, że zaraz będzie następca D700. Już prawie rok temu u nas na forum sporo ludzi piało, że to juz tuz tuż. Sam się jarałem i czekałem z zakupem. Aż stwierdziłem, że jestem idiotą nie kupując FX (a mając na niego kasę). Dzisiaj całuję swoją puszkę i dziękuję niebiosom, że wciąż nie czekam. D700 jest doskonała i tyle. Aczkolwiek chciałbym mieć takie ISO jak w D3s

wigi
28-01-2011, 14:14
D700 jest doskonała i tyle. Aczkolwiek chciałbym mieć takie ISO jak w D3s

Czyli jednak doskonała nie jest, zawsze może być lepiej/więcej. :)

iahveh
28-01-2011, 14:16
Dla mnie byłoby super, gdyby następca D700 miał dolny zakres ISO jak w D3X - czyli natywne ISO 100 oraz możliwość zejścia do ISO 50, jednakże mam świadomość o reporterskim przeznaczeniu tej puszki, więc zapewne pozostanie to w sferze pobożnych życzeń :)

tomkkk
28-01-2011, 14:28
I zaraz z tego wszystkiego powstanie nam aparat idealny, d700 z ceną d300s z matrycą od D3x - tak się chyba nie da :)

Maciek N
28-01-2011, 15:28
Może Nikon wpadł na to samo i dlatego następcy D700 nie ma że musi być w nim coś co przyciągnie ludzi bo większa matryca i filmy full hd to za mało...

Dla mnie wystarczy. Jestem bardziej filmowcem niż fotografem. Marzy mi się D700 z możliwością filmowania tym bardziej że mam sporo szkieł i fajnie było by je wykorzystać.

Radek Radziszewski
28-01-2011, 15:56
Dla mnie wystarczy. Jestem bardziej filmowcem niż fotografem. Marzy mi się D700 z możliwością filmowania tym bardziej że mam sporo szkieł i fajnie było by je wykorzystać.

to za mało oczekujesz od Nikona bo canon dał to już dawno dawno temu ;)

martinez
28-01-2011, 16:46
Dla mnie byłoby super, gdyby następca D700 miał dolny zakres ISO jak w D3X - czyli natywne ISO 100 oraz możliwość zejścia do ISO 50, jednakże mam świadomość o reporterskim przeznaczeniu tej puszki, więc zapewne pozostanie to w sferze pobożnych życzeń :)
Tak to tylko w Canonie Emilu, i to od zalania dziejów ;)

Jacek_Z
28-01-2011, 17:12
to za mało oczekujesz od Nikona bo canon dał to już dawno dawno temu ;)Hm, dał to po tym, jak Nikon wprowadził filmy w D90. Wcześniejsze modele nikona (przykładowy D700) i canona (na przykład 5Dmk1) też nie miały filmowania.
Filmowanie od dawna było. W coolpixach :)

Radek Radziszewski
28-01-2011, 17:44
:) no ja w głowie tylko pełna klatkę mam ;)

rlat
28-01-2011, 20:01
http://nikonrumors.com/ w Kanadzie kończą sprzedawać D700?

iahveh
28-01-2011, 20:43
I zaraz z tego wszystkiego powstanie nam aparat idealny, d700 z ceną d300s z matrycą od D3x - tak się chyba nie da :)

Mnie nie interesuje matryca D3X, obecna jest dla mnie wystarczająca, ani tym bardziej jakaś cena. Chodziło mi jedynie o niskie ISO.


Tak to tylko w Canonie Emilu, i to od zalania dziejów ;)

I nad tym faktem ubolewam Marcinie - czasami mnie kusi ale jak pomyślę o kosztach zamiany to mi przechodzi :)

Jacek_Z
29-01-2011, 00:50
http://nikonrumors.com/ w Kanadzie kończą sprzedawać D700?
A w innym kraju kończą sprzedawać D300s. Nikon w ogóle zaprzestaje produkcji ;-) innych modeli niz D7000 :roll:

ASAHI
29-01-2011, 11:35
Może być tak że linie produkcyjne są już przestawiane na nowe modele, a zapasy w magazynach wystarczą jeszcze na kilka miesięcy.

Jacek_Z
29-01-2011, 12:52
nie wierzę, że na liniach produkcyjnych trzepią już nowe modele, a nie ma przecieków do sieci ze zdjęciami tych modeli, dokładnej specyfikacji itd.

wilk325
29-01-2011, 12:59
A w innym kraju kończą sprzedawać D300s. Nikon w ogóle zaprzestaje produkcji ;-) innych modeli niz D7000 :roll:

dokładnie się nad tym ostatnio zastanawiałem i coś mi się wydaje, że Nikon może właśnie zaprzestać produkcji serii D300/300s.
Na tą chwilę ma właśnie:
1. serię D3000 - D5000 dla "amatorów"
2. serię D7000 - ( w wielu aspektach bardziej uniwersalna od D300s ) - dla bardziej "zaawansowanych amatorów" i tych potrzebujących cropa
3. serię D700 i ewentualnie jego następcę - dla wszystkich co nie potrzebują Djednocyfrowych, a chcą pełną klatkę
4. Djednocyfrowe - dla "innych"
po co w takim razie D300s lub D400; tak sobie głośno myślę;)

Jacek_Z
29-01-2011, 13:09
Nie jestem pewien czy będą chcieli zrezygnować z serii trzycyfrowych DX.
1. D7000 ma jednak słabszy AF, te 51 pól w D300 to topowe osiągnięcie jeśli chodzi o pokrycie pola. Będzie tego kontynuacja w kolejnym modelu.
2. Mniej istotne, ale dla FX zaczęto numerację od D700. Zostawili sobie dziurę na D400, D500, D600. Mogą co prawda zrezgnować z tych oznaczeń, ale jednak sądzę, że będzie kontynuacja D300.

rotor
29-01-2011, 14:07
wg mnie uproszczą całą game oznaczeń i tak
1) 4-cyfrowe amatorskie DX
2) 3-cyfrowe pół-profi FX
3) 1-cyfrowe profi FX

Długi
29-01-2011, 14:49
Ja jestem tego zdania co Jacek_Z
1) 4 - cyfrowe amatorskie i pół profi (d7k) DX
2) 3 - cyfrowe profi DX (d300s/d400) i profi FX. Dla mnie d300s i d700 to profi, nie pół-profi
3) 1 - cyfrowe profi fx dla wymagajacych i bogatych :)

rotor
29-01-2011, 15:06
2) 3 - cyfrowe profi DX (d300s/d400) i profi FX.


a nie wydaje się Wam, że z marketingowego spojrzenia, wsadzanie dwóch odmiennych rodzajów puszek (DX i FX) do jednego "worka" 3-cyfrowych oznaczeń jest troche mało przejrzyste? jak później wyjaśnić to w klarowny i prosty sposób w folderach i innych "Fotojokerach" ;) , zwykłemu klientowi hierarchię panującą w systemie Nikona?

Fatman
29-01-2011, 15:13
Klient "Fotojokera" daje sobie radę z Sony, to i z pokręconym DX/FX Nikonem sobie poradzi. Zwłaszcza jak sprzedawca szepnie do ucha odpowiednie zaklęcia :-)

ASAHI
29-01-2011, 15:31
W trakcie przestawiania produkcji jak i pierwszych testów może nic się nie wydostać. Wbrew pozorom zachowanie tajemnicy nie jest bardzo trudne :-)

Władca Pixeli
29-01-2011, 21:19
W trakcie przestawiania produkcji jak i pierwszych testów może nic się nie wydostać. Wbrew pozorom zachowanie tajemnicy nie jest bardzo trudne :-)
Moim zdaniem to nie żadne przecieki tylko nastała moda na dozowane informacje przez producentów, które wyglądają jak przecieki.
Czy to działa? Wygląda na to, że sprawdza się bardzo dobrze czego przykładem jest to forum. :mrgreen:
Bez wydawania złotówki na reklamy, na naszym forum i na tysiącach podobnych cały czas się dyskutuje o produktach które jeszcze nie opuściły fabryki.

tomkkk
29-01-2011, 22:03
Co do przestawianie linii produkcyjnej to nie jest tak dokładnie, że jak już ustawimy maszyny na jeden produkt to innego się nie robi. Wszystko jest produkowane w takich ilościach żeby mieli dosyć na magazynach, tak samo jak z obudowami które wychodzą z form. Więc produkcja do d300 i d700 może cały czas być w toku a równocześnie uruchamiana na tych samych liniach ich następców.

Maciek N
29-01-2011, 23:18
to za mało oczekujesz od Nikona bo canon dał to już dawno dawno temu ;)

Myślisz że jako filmowiec o tym nie wiem?;) Mimo wszystko czekam na Nikona bo żal się rozstać z kilkoma szkiełkami które bardzo polubiłem. Zmiana systemu zawsze wiąże się z poważną stratą finansową, bo do pracy zawodowej używek nie kupię. Wyobrażam sobie że następca D700 nie będzie gorszy od MarkII a może lepszy do filmów. W innym wypadku nie będzie wyjścia i trzeba będzie przejrzeć ofertę Canona. Z Nikonem pracuję już ponad 10 lat więc jest sporo przyzwyczajeń. Oj było by żal...

prz3mo
29-01-2011, 23:33
Moim zdaniem to nie żadne przecieki tylko nastała moda na dozowane informacje przez producentów, które wyglądają jak przecieki.
Czy to działa? Wygląda na to, że sprawdza się bardzo dobrze czego przykładem jest to forum. :mrgreen:
Bez wydawania złotówki na reklamy, na naszym forum i na tysiącach podobnych cały czas się dyskutuje o produktach które jeszcze nie opuściły fabryki.

Oczywiście, że przecieki są celowe i kontrolowane. Początek tego typu działań miał początek w branży komputerowej.

wer
30-01-2011, 05:32
Co do filmowania. Nikon musi gonić Canona, bo to Canon ma większe doświadczenie w tej branży. Nikon zaczyna dopiero zabawę w filmowanie, a Canon od lat produkuje kamery pro i amatorskie.
Co do przecieków, to różnie z tym jest. Informacja o nowym aparacie powoduje spadek sprzedaży dotychczasowego modelu, więc lepiej trzymać w tajemnicy datę wprowadzenia na rynek. Z drugiej strony czasami warto rzucić informację, żeby użytkownicy nie zmieniali systemu albo żeby szykowali pieniądze na nową zabawkę.

ASAHI
30-01-2011, 09:28
I dokładnie o to chodzi. Przecieki są kontrolowane, informacje umiejętnie wprowadzane. W końcu propaganda i teraz marketing działają :-)

efpek
30-01-2011, 09:33
dokładnie się nad tym ostatnio zastanawiałem i coś mi się wydaje, że Nikon może właśnie zaprzestać produkcji serii D300/300s.
Na tą chwilę ma właśnie:
1. serię D3000 - D5000 dla "amatorów"
2. serię D7000 - ( w wielu aspektach bardziej uniwersalna od D300s ) - dla bardziej "zaawansowanych amatorów" i tych potrzebujących cropa
3. serię D700 i ewentualnie jego następcę - dla wszystkich co nie potrzebują Djednocyfrowych, a chcą pełną klatkę
4. Djednocyfrowe - dla "innych"
po co w takim razie D300s lub D400; tak sobie głośno myślę;)

Ja mam dokładnie takie same wnioski z moich przemyśleń.
Jedyne uzasadnienie ewentualnego d400 to:

1. Lepsza i szybsza elektronika i mechanika aparatu, 2 albo więcej procesorów expeed - tak żeby można było wyciągnąć 8-9 klatek

2. Ewentualne korekty rozmieszczeń przycisków w celu zwiększenia ergonomii.

Całą resztę ma przecież d7000.

piotrogrood
30-01-2011, 11:14
Też czekam co pokaże Nikon pod względem filmowym. Szczerze to obawiam się rozczarowania. Szkoda by było tych szkieł, a najbardziej ergonomii czy raczej przyzwyczajenia do niej

Zolty
30-01-2011, 15:51
Jako adwokat diabła obawiam się że przyszły D800 będzie bardziej odstawał od D-"jednocyfrowych" niż D700 odstawał od D3,to był trochę strzał we własną stopę Nkona.
Oby tylko z wielkich oczekiwań nie było wielkiego rozczarowania - taki D7000 teortycznie jest świetny,tylko wciąż czytam albo o AF, o pixelach, o plamach na matrycy....
jeśli wykonanie D800 będzie równie udane to dziękuje zostanę przy D700.

bialogardzianin
30-01-2011, 16:01
http://mob-news.com.ua/noutbuki/cifrovoj-fotoapparat-nikon-d800-18-mp-v-full-hd.html

Nikonamający_na_7
30-01-2011, 16:11
Odgrzewany kotlet, na wschód dociera wolniej ;-)

Nikonamający_na_7
30-01-2011, 16:26
Za to Optyczni dziś donoszą:

Kiedy lustrzanki?
Jak pamiętamy, podczas targów CES Nikon nie zaprezentował żadnych nowości. Producent szykuje premiery na targi CP+ jednak, najprawdopodobniej będą to tylko kompakty. W związku z tym wiele osób zastanawia się, kiedy Nikon zdecyduje się zaprezentować nowe lustrzanki.

Prawdopodobnie pierwsza z premier odbędzie się pod koniec wiosny i może to być następca modelu D700. Natomiast następców D3s i D300s poznamy pod koniec sierpnia, co pozwoli producentowi wystawić nowe produkty podczas targów CliQ, które odbędą się na początku września."

Azaliż to prawdą być może?...

siona
30-01-2011, 16:48
Azaliż to prawdą być może?...

azaliż wżdy może ale też i nie musi ....

Sendilkelm
08-02-2011, 12:01
Z NikonRumors.

"The first new Nikon DSLR for 2011 will be announced in the next two months and it will be positioned between the D3100 and the D7000. Since the Nikon D5000 is already discontinued, this new camera should be its official replacement (think D5000 with a D7000 tune up). The announcement can happen as early as the end of February. In the past Nikon has announced DSLR products a week after the Coolpix press event.
Most of the activities in the FX line will happen during the Summer and I was told that by the end of 2011 all old Nikon DSLRs (D300s, D700, D3s) will be replaced."

Wygląda na to, że najpierw zobaczymy następcę d5000.

siona
08-02-2011, 13:39
Wygląda na to, że najpierw zobaczymy następcę d5000.

nie bluźnij !

Paweł Kania
08-02-2011, 14:29
No właśnie... a po co lift D5000 ?

Wygląda mi to na odpowiedź na Canona 600D...

szymonvader
08-02-2011, 15:27
No właśnie... a po co lift D5000 ?

Wygląda mi to na odpowiedź na Canona 600D...

zobacz na półki w sklepie MM czy Saturn czy Euro itp tam nie schodzi D700 czy D300S (bo modele leżą po kilka miesięcy), natomiast D5000/D90 na bieżąco. Cena to 1 sprawa, ale zastosowanie to druga. Lepiej produkować i sprzedawać towar, który szybko znajduje nabywców.

ADAS
08-02-2011, 15:36
zobacz na półki w sklepie MM czy Saturn czy Euro itp tam nie schodzi D700 czy D300S (bo modele leżą po kilka miesięcy), natomiast D5000/D90 na bieżąco. Cena to 1 sprawa, ale zastosowanie to druga. Lepiej produkować i sprzedawać towar, który szybko znajduje nabywców.

Nie do końca się z tym zgodzę. Na wymianę D700 czeka bardzio wielu i pewnie będzie szał sprzedarzy D 700 o ile cena następcy będzie adekwatna do zmian w nim wprawadzonych.

avatarr
08-02-2011, 15:39
liczmy więc, ze nowy d800 będzie oscylował gdzieś około 9 000 tys zł

Paweł Kania
08-02-2011, 15:41
No właśnie też mi się wyaje że Nikon myśli ze wydał tak fajną puszkę to D700 że ma gdzies userów z tej półki cenowej.

Poniekąd zapchał rynek D700, ale ja czekam i czekam z zakupem następcy D700.

A tu wychodzi na to że będzie trzeba kupić kolejne D700 i zacząć zdjęcia robić ;)

avatarr
08-02-2011, 15:46
ja bym tak nie przesadzał,
1./wsadzą 2 sloty jeden na CF drugi na SD
2./ filmy hd,
3./nowa matryce która będzie podobna do d3s w kwestii szumów i totalności (nie sądzę że znowu samobója strzelą)
4./ wywala lampę błyskową
o to będzie d800

szymonvader
08-02-2011, 15:47
ja kupiłem z 3 miesiące temu, też czekałem i czytałem na temat następcy, po tym czasie powiem jedno - nie warto czekać. Lepiej kupić i cieszyć się zdjęciami, niż czytać spekulacje i plotki:)

ADAS
08-02-2011, 15:56
ja kupiłem z 3 miesiące temu, też czekałem i czytałem na temat następcy, po tym czasie powiem jedno - nie warto czekać. Lepiej kupić i cieszyć się zdjęciami, niż czytać spekulacje i plotki:)

Tylko niektórzy czekają mająd D700

krzall
08-02-2011, 16:17
Tylko niektórzy czekają mająd D700

:) no właśnie i dają się nacieszyć tym posiadaczom d700 i czekają z premierą d800 ki.
A swoją drogą NikonRumors wie pewnie nie więcej od nas o premierze i opisuje takie rzeczy... :)
NIebawem się dowiemy co kiedy gdzie i jak ;)
A moje opcje - wiosna d700 reinkarnacja a późnym latem coś z segmentu niższego... Pozdrawiam

siona
08-02-2011, 17:41
no właśnie ja nie bardzo rozumiem te prezentacje późnym latem - marketingowo to bez sensu jest. ani to dla pro ani dla amatorów czas na nowości ...

Jacek_Z
08-02-2011, 18:20
Nikon zawsze jakoś dziwnie wypuszcza te swoje puszki z wyższych serii. Zawsze na jesieni (dostępność październik-listopad). A to nie są gwiazdkowe prezenty. Chyba.

daty premier (to nie oznacza bynajmniej dostępności body w sklepach, tylko podanie oficjalnej specyfikacji danego body)
D2x - wrzesień 2004
D3 - 23 sierpień 2007
D3x - grudzień 2008
D3s - październik 2009


D200 - listopad 2005
D300 - 23 sierpień 2007
D300s (lifting) - 30 lipca 2009
D700 - lipiec 2008

dostępność w naszych sklepach była pod koniec roku.
Nie liczcie na D800 na wiosnę w sklepach.

siona
08-02-2011, 18:29
Nikon zawsze jakoś dziwnie wypuszcza te swoje puszki z wyższych serii. Zawsze na jesieni (dostępność październik-listopad). A to nie są gwiazdkowe prezenty. Chyba.

no właśnie - sens nowej puszki to początek wiosny dla pro i koniec wiosny dla amatorów, wrzesień październik dla amatorów też bym jakoś zrozumiał ale dla pro to tylko w roku zimowej olimpiady ma jakiś sens - z tym, ze grono odbiorców jakby nie patrzeć dość wąskie ....

wilk325
08-02-2011, 18:34
A to nie są gwiazdkowe prezenty. Chyba.

no dla niektórych to możliwość skorzystania z odpisu podatku:), no i Gwiazdor ma się czym wykazać;).
Faktycznie najlepszy termin to wiosna, ale wtedy wszyscy zaczynają używać puszek i gwarancja normalnie leci, tak to pół roku gwarancji "w szafie":(.

morzon
08-02-2011, 18:42
D700 też miał chyba premiere jakoś w lato...

Jacek_Z
08-02-2011, 18:43
daty premier (to nie oznacza bynajmniej dostępności body w sklepach, tylko podanie oficjalnej specyfikacji danego body)
D2x - wrzesień 2004
D3 - 23 sierpień 2007
D3x - grudzień 2008
D3s - październik 2009


D200 - listopad 2005
D300 - 23 sierpień 2007
D300s (lifting) - 30 lipca 2009
D700 - lipiec 2008

dostępność w naszych sklepach była pod koniec roku.
Nie liczcie na D800 na wiosnę w sklepach.

Gio
08-02-2011, 18:43
no dla niektórych to możliwość skorzystania z odpisu podatku:), no i Gwiazdor ma się czym wykazać;).
Faktycznie najlepszy termin to wiosna, ale wtedy wszyscy zaczynają używać puszek i gwarancja normalnie leci, tak to pół roku gwarancji "w szafie":(.

Tadeusz, jak to w szafie? Wyobrażasz sobie że ktoś mając w łapie nowe cudeńko kładzie je do szafy? Raczej pstryka wszystko co mu pod obiektyw wlezie:-) W tym kontekście dzieła wiosenne można już bardziej nazwać zdjęciami:-)

Pawel Pawlak
08-02-2011, 20:44
powiem szczerze... o ile w dobie d200 i d2x zrozumiałem było dla mnie nerwowe oczekiwanie następców, bo nie dość że ich możliwosci były tylko dobre (a nie bardzo dobre) a poza tym canon potrafił często więcej, o tyle teraz nie bardzo to rozumiem. Aktualnie dostępce "starocie" raczej w niczym poza filmami nie ograniczają fotografa. Oczywiście są geniusze dla których D700 to bubel, ale najczęsciej jak się ogoląda ich prace to można odnieść wrażenie że to wcale nie aparat był ogranicznikiem.

wigi
08-02-2011, 20:56
Nie liczcie na D800 na wiosnę w sklepach.
Przecież już prawie jest wiosna i ciągle cisza. Wiosna 2012 roku jest więc bardzo prawdopodobna. ;)

tomitom
08-02-2011, 21:04
nie chcę następcy d700 ... mam nadzieję ze będą go produkować do końca świata i o jeden dzień dłużej

Radek Radziszewski
08-02-2011, 21:05
a ja chodzę i skupuję d700 tki ;) potem wam odsprzedam jak będziecie szukać :razz:

Waldo11
08-02-2011, 21:06
powiem szczerze... o ile w dobie d200 i d2x zrozumiałem było dla mnie nerwowe oczekiwanie następców, bo nie dość że ich możliwosci były tylko dobre (a nie bardzo dobre) a poza tym canon potrafił często więcej, o tyle teraz nie bardzo to rozumiem. Aktualnie dostępce "starocie" raczej w niczym poza filmami nie ograniczają fotografa. Oczywiście są geniusze dla których D700 to bubel, ale najczęsciej jak się ogoląda ich prace to można odnieść wrażenie że to wcale nie aparat był ogranicznikiem.

Punk widzenia zależy od punktu siedzenia 8)

Jak się siedzi na D200, widziało się już D7000 i to co potrafi zobrazować (ech, szkoda że nie jest trochę większy), to się czeka na D400, w nadziei że późniejszy i wyższy model musi mieć tym razem nie tylko lepszą mechanikę, ale i nowe możliwości w matrycy. Jeszcze lepsze niż w D7000.
Może jeszcze jakiś większy wizjer ?, może naprawdę cicha migawka, albo odpowiedniki Canonowych trybów C, a nawet S-rawów (no dobrze, to byłoby zbyt piękne, ale może i jest wykonalne?)

Ja tam nigdy nie przestałem wierzyć w DX, i mam wrażenie że jeszcze sporo jest zwolenników mniejszej klatki w dobrym wydaniu.

Paweł Kania
08-02-2011, 21:45
Ale ja mam skromne wymagania...

Takie D700s z malutkim s...

Pkt AFa w całym wizjerze a i ISO ciut wyższym bym niepogardził...

National
08-02-2011, 23:06
Ale ja mam skromne wymagania...

Takie D700s z malutkim s...

Pkt AFa w całym wizjerze a i ISO ciut wyższym bym niepogardził...

I jeszcze z dwoma Slotami i biorę.

DonAlberto
08-02-2011, 23:21
A może byście pomyśleli o inteligentnym rozłożeniu punktów krzyżowych AF w D700 - bo takie rozłożenie jak jest w D3 i D700 to pomysł debila - popatrzcie na C 1d mk4 - tak krzyżowe są w środku i po brzegach a nie tylko w środku - poza tym nie oszukujmy się 12 mln to jest trochę mało i to widać po obrazku jaki produkuje 5d mk II - czyli przydałoby się może nie 21, nie 24 ale chyba wszyscy by się ucieszyli z takich 16-18 mln.

PS. no i jeszcze wybór używalnych punktów AF - albo 51 albo 11 - a czego nie można ustawić np pośrednio ze 21

National
08-02-2011, 23:42
Ano tak, tak 18mln pix jak najbardziej ale 24 to było coś.

Jacek_Z
09-02-2011, 01:06
powiem szczerze... o ile w dobie d200 i d2x zrozumiałem było dla mnie nerwowe oczekiwanie następców, bo nie dość że ich możliwosci były tylko dobre (a nie bardzo dobre) a poza tym canon potrafił często więcej, o tyle teraz nie bardzo to rozumiem. Aktualnie dostępce "starocie" raczej w niczym poza filmami nie ograniczają fotografa. Dokladnie.

mibartek
09-02-2011, 01:12
ja wyczekuje następców po to żeby właśnie te aktualne "starocie" potaniały ;-)

br3
09-02-2011, 15:43
tez chcialbym zeby potanialy :) ale szczerze watpie ze tak bedzie

docxxx
09-02-2011, 16:03
Dokladnie.

A ciemnica na hali? Nie raz trzeba zakladac 35/1,8, bo na f/2,8, ISO 3200 i 1/250 (a chcialoby sie min. 1/500) to za malo.

Jacek_Z
09-02-2011, 18:43
Wolę nie wchodzic w dyskusję na taki temat, bo ja bym chciał wtedy porozmawiac o fotografiach, które w takich warunkach powstają. Pewnie bym zapytał co ludzie za czasów D2x robili, albo co w tej sytuacji robili za analoga (a już za analoga bez AF-u to w ogóle).

OK, przyjmuję argument. Może być potrzeba robienia zdjęć w piwnicy, bez zapalonego światła, na 1/2000 s i z przymkniętym szkłem. To jeszcze 5-6 EV trzeba poprawić w stosunku do tego co teraz proponuje D3s. To brzmi jak ironia, ale wcale nią nie jest. Bo ciągle ktoś będzie chciał lepiej, tzn by ta granica była dalej. I kiedyś ktoś może dać jako argument taką potrzebę jaką ja przedstawiłem powyżej.
Nie jestem przeciwko postępowi. Aczkolwiek w akurat ja czasami potrzebuję megapikseli, to do przejścia na D800 najbardziej zachęci mnie ... wideofilmowanie. Czyli oczekuję i potrzebuję postępu.

Chodzi mi o to, że naprawdę to działanie na pograniczu możliwości body (D700 czy D3s) jest bardzo rzadkie. Nie to powinno decydować o tym, czy aparat jest dobrym sprzętem do fotografowania czy nie. W dodatku część wymagań jakie kierujemy w stronę sprzętu moglibyśmy odwrócic ku sobie. Mieć lepszą technikę, wiedzę. Skargi na sprzęt w dzisiejszych czasach będa nieodmiennie powodowały zadziwienie doświadczonych fotografów, którzy dawniej (za czasów filmu) nie marzyli o tym co teraz dają body (ISO 6400 ???)
Z moich obserwacji wynika, że największe wymagania mają fotografujący około 3-4 lat. Ci co się bawią cyfrą rok dopiero zdobywają doświadczenie, uczą się i nieczęsto wybrzydzają, najwyżej tęsknie spodziewają na wyższy model. A staruszkowie z 10 letnim i większym stażem w lustrzankach.. się z wszystkiego cieszą. Jak ja.

rotor
09-02-2011, 18:56
Chodzi mi o to, że naprawdę to działanie na pograniczu możliwości body (D700) jest bardzo rzadkie.

nie kategoryzowałbym, przecież chęć zrobienia fotki w domu przy świetle zastanym przy użyciu zooma f/2,8 dziecku, Parze Młodej, teściowej, kotu, czy psu, wcale nie jest MZ rzadkie ;)

jo44
09-02-2011, 19:11
Pkt AFa w całym wizjerze a i ISO ciut wyższym bym niepogardził...
I ciut niższym. :)

siona
09-02-2011, 20:28
Wolę nie wchodzic w dyskusję na taki temat, bo ja bym chciał wtedy porozmawiac o fotografiach, które w takich warunkach powstają. Pewnie bym zapytał co ludzie za czasów D2x robili, albo co w tej sytuacji robili za analoga (a już za analoga bez AF-u to w ogóle).



robiłem i jedno i drugie i nie płakałem choć nie zawodowo - za czasów mojego początku próbowałem sportu z zenkiem i jupiterem 135 albo jakąś pożyczoną praktiką z 200 i zabawa była przednia

ale czego chcesz jak stwierdziłem, że 35/1,4 samyanga w manualu mi wystarczy do repo to wszyscy się w wątku prawie obrazili ...


nie kategoryzowałbym, przecież chęć zrobienia fotki w domu przy świetle zastanym przy użyciu zooma f/2,8 dziecku, Parze Młodej, teściowej, kotu, czy psu, wcale nie jest MZ rzadkie ;)

jeżeli dla ciebie zrobienie tego na 2,8 i iso 6400 jest niemożliwe to sorrrrryyyyyyyy ....
w zenkowych czasach to czego mogłeś oczekiwać to ewentualnie iso 800 w BW bo kolor w zastanym był praktycznie nieosiągalny (materiał był tylko 1 a praca dziennym z filterkiem to kolejne 2/3 ev w dół ) a ludzie świetne zdjęcia robili ...

BorysR
09-02-2011, 21:16
Zasadniczo to i 8 mln pxeli starczy jak ktos umie kadrowac. 18 mln mi nie potrzebne do reportazu. Nie obrazilbym sie za d700s z 18 mln, i iso 100. D3s ma dla mnie wszystko co potrzebne, no moze poza ustawieniem funkcji wszystkich klawiszy.

mancini
09-02-2011, 21:24
Oj czesto jest za malo ISO6400, f2,8 :) I nie mowie, ze jestem jakims maniakiem wysokiego ISO, ogladam cropy 100% itd, ale robie zdjecia na halach gdzie ISO 12800, F2,8 i czas jaki mozna max ustawic to 1/500-1/640 ( nie zartuje w takich warunkach graja polskie druzyny i to na codzien i to co najsmieszniejsze ekstraklasowe i walczace o tytuly mistrzowski ) A czas jaki mam to naprawde minimum minimow do tego sportu.

Zapytasz sie jak kiedys robili ?? W ogole nie robili zdjec lub robili jak zawodnik szedl, aby bylo zdjecie :)

Ale zgodze sie ze dla wiekszosci taki d700 z jego mozliwosciami to naprawde jest wypas :)

tomitom
09-02-2011, 22:07
faktycznie ISO 50 (a nawet niżej) mogli by dać no i mogliby obniżyć max czułość do 1600 żeby 90% ludzi z tego forum z nerwów szlak trafił ;)

rotor
09-02-2011, 22:12
jeżeli dla ciebie zrobienie tego na 2,8 i iso 6400 jest niemożliwe to sorrrrryyyyyyyy ....
w ..

czy ja gdzies napisałem, że jest niemozliwe??
-po pierwsze, może mam ochotę nie żyłować iso 6400, tylko jednak mniejsze, np.3200
-po drugie, może czas 1/60 okazać się za długi i mogę chcieć mieć wiekszą pewność udanych zdj. przy czasach 1/125-1/250, bo druga okazja do wykonania ujęcia może się powtórzyć
- po trzecie, może jednak uczęszczam do gorzej oświetlonych pomieszczeń, niż twoje sorrryyyyyy... :mrgreen:

Fatman
09-02-2011, 22:43
no i mogliby obniżyć max czułość do 1600 żeby 90% ludzi z tego forum z nerwów szlak trafił ;)

ekstra, to w wielu przypadkach, nawet nie zaczynał bym focić....... bo 1600 to minimum........

tomitom
09-02-2011, 22:55
ekstra, to w wielu przypadkach, nawet nie zaczynał bym focić....... bo 1600 to minimum........

sorry widocznie to nie jest sprzęt dla Ciebie, wyślij swoje życzenie do złotej (żółtej) rybki.

Fatman
09-02-2011, 22:57
Już wysłałem :-)

MisterToy
09-02-2011, 23:05
A ja tam mam nadzieje, ze nie beda grzebac przy zmianie zasilania, jak w D7000. Nie widzi mi sie jezdzenie z nastepca D700, plus D700, plus osobne gripy, ladowarki i baterie. Teoretycznie oznaczalo by to jeden albo dwa obiektywy mniej w plecaku.

tomitom
09-02-2011, 23:25
A tak poważnie to ja czekam na pełną klatę od fuji. Może kosztować nawet tyle co Leica M9. Może szumieć i może mieć 12MPx i nie musi mieć ISO 3200.
I nic tego nie zmieni :)

Fatman
09-02-2011, 23:30
Wyślij życzenia do fuji-rybki ? ;-)

tomitom
09-02-2011, 23:33
nie słucha mnie od 2 lat... :(

Fatman
09-02-2011, 23:35
A w sumie szkoda, bo wiele osób by się z takiej puszki bardzo ucieszyło........

siona
09-02-2011, 23:57
A w sumie szkoda, bo wiele osób by się z takiej puszki bardzo ucieszyło........

do zobaczenia ceny :)

credka
10-02-2011, 00:09
Fuji pozostaje nieugięte, a szkoda, bo znam wielu, których by mogli zadowolić oczekiwaną i chyba niedoszłą nowością ;)

Władca Pixeli
10-02-2011, 05:18
Nie jestem przeciwko postępowi. Aczkolwiek w akurat ja czasami potrzebuję megapikseli, to do przejścia na D800 najbardziej zachęci mnie ... wideofilmowanie. Czyli oczekuję i potrzebuję postępu.
A próbowałeś obrabiać jakiś przykładowy godzinny film HD na komputerze.
Cała masa znajomych pokupowała kamery HD i jak na razie wszyscy polegli na edycji i renderingu ze względu na małe moce komputerów.

Grimes
10-02-2011, 07:52
Fuji pewnie nie wypuszcza nowego modelu, bo nie ma korpusu. Nikon przecież nie da używanego aktualnie body. Wejdzie następca D300s lub d700, to sie stary korpus zwolni i fuji go podrasuje po swojemu :P

siona
10-02-2011, 10:00
ze względu na małe moce komputerów.

ale to akurat zmienia się bardzo szybko. bardzo, bardzo...
3 lata temu komputer, który dawał radę z 1080p w odtwarzaniu to była bardzo mocna maszyna - w tej chwili w zasadzie każdy, włączając większość netbooków.

br3
11-02-2011, 11:09
A próbowałeś obrabiać jakiś przykładowy godzinny film HD na komputerze.
Cała masa znajomych pokupowała kamery HD i jak na razie wszyscy polegli na edycji i renderingu ze względu na małe moce komputerów.

ja probowalem :) polec kolega prosty soft do dzielenia godzinnych filmow na np. 6 - 10 minutowych ;p
pomaga :) i nie trzeba super-komputera

Endriu129
11-02-2011, 11:54
Niedawno zakończyły się w Japonii targi CP+ i zgodnie z przewidywaniami Nikon nie zaprezentował żadnych lustrzanek.
Kiedy jest jakaś następna impreza tego typu i czy w ogóle premiery muszą się odbyć na takich imprezach, czy niekoniecznie?

kichu
11-02-2011, 11:55
Nikon w zasadzie nigdy nie pokazuje premier na targach

Władca Pixeli
11-02-2011, 18:58
ja probowalem :) polec kolega prosty soft do dzielenia godzinnych filmow na np. 6 - 10 minutowych ;p
pomaga :) i nie trzeba super-komputera
Ale to nie ma nic wspólnego z edycją.
Ja mówię o w pełni edytowanym filmie HD odtwarzanym na Blu-ray a nie kilkuminutowych wstawkach na YouTube czy odtwarzanych z dysku kawałkach bez żadnej edycji.

Maciek N
13-02-2011, 23:54
A próbowałeś obrabiać jakiś przykładowy godzinny film HD na komputerze.
Cała masa znajomych pokupowała kamery HD i jak na razie wszyscy polegli na edycji i renderingu ze względu na małe moce komputerów.
To bzdura!
Ja to robię na co dzień i to na dość słabym kompię z procesorem Cor2duo 3GBram. Robi to już większość filmowców i nie jest to jakaś magiczna wiedza. Już dawno wiadomo że aby obrabiać filmy w HD nie trzeba mieć najnowszych podzespołów komputera tylko odpowiednie oprogramowanie.
Oto jedna z moich produkcji http://www.vimeo.com/18947313
Od ponad roku montuje już wszystko w HD i powiem szczerze nie ma znaczącej różnicy w komforcie montażu między SD a HD.

Chciał bym jeszcze poruszyć kwestię następcy D700. Rozmawiałem niedawno ze sprzedawcą w autoryzowanym punkcie NIKONA. Chwilę żeśmy pogadali i widać było że temat oczekiwań na ewentualnego nadepcę jest mu dobrze znany. Objaśnił mi że nie mam co się spodziewać D800 bo Nikon nigdzie oficjalnej takiej informacji nie umieścił. Nie ma żadnej pogłoski ani spekulacji. Wszystkie takie informacje pochodzą z forów i nie ma to żadnego przełożenia, dlatego nie ma co wypatrywać na premierę następcy D700. Na pewno nie nastąpi to prędko.

watrix
14-02-2011, 00:47
A próbowałeś obrabiać jakiś przykładowy godzinny film HD na komputerze.
Cała masa znajomych pokupowała kamery HD i jak na razie wszyscy polegli na edycji i renderingu ze względu na małe moce komputerów.

Ja bym powiedział, że ze względu na mały transfer dysku twardego. W takim wypadku pomagają dyski SSD, najlepiej dwa połączone w RAID 0 ;)

Władca Pixeli
14-02-2011, 00:49
To bzdura!
Ja to robię na co dzień i to na dość słabym kompię z procesorem Cor2duo 3GBram. Robi to już większość filmowców i nie jest to jakaś magiczna wiedza. Już dawno wiadomo że aby obrabiać filmy w HD nie trzeba mieć najnowszych podzespołów komputera tylko odpowiednie oprogramowanie.
To ile trwa rendering 1 godzinnego filmu w pełnej rozdzielczości HD i następnie nagranie Blu-raya bo 30 sekundowe wstawki typu YouTube całkowicie mnie nie interesują. :mrgreen:

wywar
14-02-2011, 08:25
(..)Objaśnił mi że nie mam co się spodziewać D800 bo Nikon nigdzie oficjalnej takiej informacji nie umieścił. (..)
A czy kiedykolwiek były oficjalne informację przed premierami?

br3
14-02-2011, 11:01
To ile trwa rendering 1 godzinnego filmu w pełnej rozdzielczości HD i następnie nagranie Blu-raya bo 30 sekundowe wstawki typu YouTube całkowicie mnie nie interesują. :mrgreen:

na ok 3 letnim sprzecie rendering godzinnego filmu przy dobrze ustawionym sprzecie i skonfigurowanym, odpowiednim sofcie - juz nawet wyzej dostales kilka wskazowek - to od 30 min do max 1,5 godz.
Poszukaj torszke w sieci - wiem ze z fabrycznymi ustawieniami to ok 2-3 godz ale po to mamy glowe i wujka google zeby ich uzywac ;p

costi
14-02-2011, 11:18
30 minut godziiny material HD na dwoch jajkach? Jasne... No chyba, ze sie nie transkoduje, tylko przycina i sklada na zasadzie "co wlata, to wylata".

Pawel Pawlak
14-02-2011, 12:45
przyznam że z chęcią dowiedziałbym się CO i JAK należy skonnfigurować, żeby fullHD obrabiać w takim czasie i żeby obraz był naprawdę dobre jakości. JA sam się tym nie zajmowałem, ale moi znajomi który "grzebią" w tym od lat, zaniechali obrabiania fullHD ze względu na czas i uzyskiwany efekt. I to pomimo tego że sprzęt mają naprawdę wypasiony. Ale może nie są zbytnio lotni - w związku z tym nadal potrzymuję pytanie CO i JAK skonfigurować żeby pracować w takim tempie ?

kojot3.0
14-02-2011, 12:59
No ja też chetnie się dowiem. Mam właśnie tez dual core 3.06 GHz 4GRAM i dysk systemowy SSD na którym robiłem próby z materiałem z 5D. ok 3 minutowy filmik robił mi się koło 35 minut więc podaj może receptę na przerobienie w tym czasie godziny :) Jeśli to nie tajemnica typu pastele z nikona :D

br3
14-02-2011, 13:25
nie mowie tutaj ze w 30 min zrobisz mega super jakosc - dlatego napisalem ze od x od xx min
wiec tak - raid 0 (dwa dyski od dobrej przepustowosci - czyt. zapis x2) - jestesmy duuuzo czasu do przodu
nie wiem czy moge tu wkleic likna, ale sprobuje:
http://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=28&t=28340&p=133640
chlopaki dobrze radza - jak sie chce to sie da :)
p.s. macie jakies sposby na te pastele z nikona heheheh :):):)

tomajk
14-02-2011, 14:00
Jeśli materiał m2ts jest obrabiany nieliniowo za pomocą prostego programu jak Corel Video Studio PRO X3 na dwuletnim kompie z procesorem i7 920 4GB RAM i szybki dysk SSD na system i podstawowe operacje a zwykły ale w miarę sprawny HDD na zapis gotowego materiału. To praktycznie bez względu jakie operacje się zada, czy to korekcja koloru, balans bieli, przejścia, mapowanie 2D czy 3D, sampler New Blue itp. dowolnie wybrany materiał wyjściowy jest przetwarzany w tempie równym lub nawet sporo szybszym niż idzie sam film. Więc nie przesadzajcie z tą wydajnością. Najwięcej czasu schodzi i tak na dopasowanie, czy jak kto woli edytowanie efektów by nie były szablonowe no i same pomysły też nie przychodzą łatwo. Ja bawię się głównie ze strumieniem danych takim jak format wejściowy, a najczęściej oscyluje to około 15Mb/s więc jakość naprawdę przyzwoita. Taki jednak materiał nie nadaje się na youtube, kto przy zdrowych zmysłach wrzucałby 4GB w godzinny filmik.
Też z niecierpliwością czekam na porządne HD z body D800 lub D4, och ta głębia ostrości, te wieczorne ujęcia, bez kolorowej mozaiki, no bajka panowie i panie.

Maciek N
14-02-2011, 15:54
To ile trwa rendering 1 godzinnego filmu w pełnej rozdzielczości HD i następnie nagranie Blu-raya bo 30 sekundowe wstawki typu YouTube całkowicie mnie nie interesują. :mrgreen:

Panowie, ogranicza Was soft i wiedza. Podałem tylko 30s produkcje żeby udowodnić że to robię. Montuję także śluby gdzie materiał to kilka godzin a finalny produkt około 2 godziny. Montaż w HD jest trochę mniej komfortowy (jakieś 10-20%) eksport z przeliczaniem dla kogoś kto ma wiedzę nie istnieje.
Ludzie rożne bzdury piszą najczęściej z niewiedzy. Eksport zmontowanego materiału i nagranie płyty BD jest krótsze niż montaż DV i eksport do mpg2. Dlaczego? Ponieważ jeśli montujemy mpg2HD i ekspotr następuje do tego samego formatu to materiał jest przepisywany a przeliczane zostają tylko efekty i filtry. Np. eksport 1 godziny mpg2HD na słabym kompie to jakieś 20 min. Eksport zmontowanego DV do mpg2 to ponad godzina na sprzęcie jakim wyżej napisałem.

PS
Jeszcze dodam że przy wypaleniu płyty przeliczane jest tylko menu co trwa około 15 min

costi
15-02-2011, 01:59
Czyli miałem racje - co wlata, to wylata, nic nie transkodujesz tylko robisz montaż.


Jeśli materiał m2ts jest obrabiany nieliniowo za pomocą prostego programu jak Corel Video Studio PRO X3 na dwuletnim kompie z procesorem i7 920 4GB RAM i szybki dysk SSD na system i podstawowe operacje a zwykły ale w miarę sprawny HDD na zapis gotowego materiału.
Ta, tylko i7 920 ma 8 wątków, a nie dwa jak C2D... BTW. określenie "materiał m2ts" nic nie mówi, bo m2ts to tylko kontener (MPEG2 Transport Stream - i to MPEG2 nie ma nic wspólnego z kodekiem wideo o tej samej nazwie), w środku może być cokolwiek.

tomajk
15-02-2011, 10:20
Takie rozszerzenie poza m2ts, mod, mof, m2ts.idx posiadają kompletne pliki z kamery, nie wgryzam się w szczegóły bo nie jest mi to potrzebne, pewnie w środku jest COKOLWIEK, masz rację.
Procesor ten nie jest najnowszy, jak pisałem jest na rynku już od ponad dwóch lat. Jeśli ktoś kupuje kamerę HD to jest spory wydatek (o nowym body nie wspomnę) Trzeba mieć do tego telewizor lub monitor również HD no to chyba komputer w miarę sprawny choćby z procesorem i5 760 (na dzień dzisiejszy to jest 650zł który stoi wyżej w testach wydajności niż ten o którym mówiliśmy) nie powinien być wydatkiem rozwalającym domowy budżet. Chyba też nie ma co liczyć by na laptopie z celeronem jeszcze dało się obrobić i zapisać film HD a i nasze zabaweczki fotograficzne też tanie nie są, taki komputerek nie powinien zrobić wielkiej różnicy a jak przyjemne będzie obrabianie nawet fotecek ;)
Tak czy siak, to jakiekolwiek zabiegi na obrabianym filmie HD (łącznie z transkodowaniem) i zrobienie z tego jakiejś gotowej produkcji praktycznie w dowolnym formacie (MP4, DVD PAL, FLV, HDV czy inne) nie jest tak strasznie czasochłonne bo trwa nie więcej niż sam film i wcale nie potrzeba jakiegoś craja do tego zaprzęgać.

Jednak miał być tu koncert życzeń a właśnie moim życzeniem było by w najnowszych body Nikona była możliwość nagrywania filmów HD i gniazdo na mikrofon stereo, bo jednak dźwięk jest czasem potrzebny.

Endriu129
15-02-2011, 13:30
Dziwnie komputerowo-filmowy się wątek zrobił.
Nie powinno być raczej o nowościach Nikona?

Maciek N
15-02-2011, 14:25
Dziwnie komputerowo-filmowy się wątek zrobił.
Nie powinno być raczej o nowościach Nikona?

Ale to się mocno wiąże... Z tego co czytam to najbardziej oczekiwanym udoskonaleniem D700 jest opcja filmu. Takie tematy są często poruszane na forach dla filmowców. Teraz już ciężko jednoznacznie określić czy coś jest kamera czy aparatem. Ostatnio najbardziej pożądaną kamerą dla filmowców jest 5D MarkII:shock:

tomkkk
15-02-2011, 14:28
Gdyby jeszcze w następcy d700 zamontowali jakąś małą przenośną mikrofalówkę, to podczas długich plenerów można by było sobie zupę odgrzać - To by było coś a nie filmy w Full HD ;)

Grimes
15-02-2011, 15:05
Albo termos ;)

TOP67
15-02-2011, 16:48
kubek-termos już jest. Chyba 24-70, czyli wrzątku ani zimnego piwa nie wlejesz ;)

costi
15-02-2011, 16:57
Jest tez 70-200, ktory jest pelnoprawnym termosem, a nie tylko kubkiem z izolowanymi sciankami.

BTW. mam tego 24-70, nie widze przeciwwskazan do goracej kawy czy zimnego piwa (probowalem obu). ;)

Zaraz wpadnie moderator i nas pozabija :P

tomajk
15-02-2011, 17:34
Najbardziej w nowym D700 czy 800 .... poza filmami, oczekiwałbym wywalenia wbudowanej lampy na korzyść wizjera z D3.

Radek Radziszewski
15-02-2011, 17:44
Ja na I5 Intela obrabiałem kilka filmików z C5DII w Sony Vegas jakimś najnowszym i szło całkiem dobrze sry nie dam przykładu bo to rodzinne imprezki były ale naprawdę nie było żadnych problemów - komp mi rendering robił z efektem większego kontrastu i lekkiego wyostrzenia na prędkości 1.12x czyli szybciej niż rzeczywiście film szedł

Oczywiście mowa o 1080p 25fps bitrate był ustawiony na 25 mb/s

Jacek_Z
15-02-2011, 17:45
lepiej nie :)
część życzeń się wzajemnie znosi :)

Endriu129
15-02-2011, 18:15
Coście się tej lampy tak uczepili. Na wszelki wypadek niech by została, a jak nie używasz to nie otwierasz i już.

costi
15-02-2011, 18:17
Teoretycznie po usunięciu lampy powstaje więcej miejsca na pryzmat, co przekłada się na większy i jaśniejszy wizjer.

Endriu129
15-02-2011, 18:19
Teoretycznie tak. Ale czy Nikon pójdzie w tą stronę, to nie takie pewne.

tomitom
15-02-2011, 18:22
wg mnie mogliby całkowicie zrezygnować z wizjera...i zrobić go wymiennym jak w kochanym F5

Jacek_Z
15-02-2011, 18:24
wg mnie mogliby całkowicie zrezygnować z wizjera...i zrobić go wymiennym jak w kochanym F5
:mrgreen:
byle nie rozwiązanie z F3 (mocowanie lampy błyskowej)

prz3mo
15-02-2011, 19:40
Najbardziej w nowym D700 czy 800 .... poza filmami, oczekiwałbym wywalenia wbudowanej lampy na korzyść wizjera z D3.

Ja z kolei oczekuję, że zachowają wbudowaną lampę.

siona
15-02-2011, 20:01
Najbardziej w nowym D700 czy 800 .... poza filmami, oczekiwałbym wywalenia wbudowanej lampy na korzyść wizjera z D3.

niestety nie masz racji - w tym wątku jesteś bodaj trzecim, który ma takie pragnienia :/

tomajk
15-02-2011, 20:10
Buuu szkoda :D

Ale tak serio to ta lampa poza trybem sterownika błysku to tak nie bardzo się do czegokolwiek nadaje, a wizjer ze 100% polem widzenia byłby smakowitym kąskiem.
Wiem, że jestem odosobnionym przypadkiem, no cóż będę musiał się z tym pogodzić hehe :D aaaale wizjereeek 100% wiiiii :D

Albo co mi tam niech będzie i lampa byle wizjer dawał 100% kadru OO :)

wilk325
15-02-2011, 20:14
ja się z Tomkiem zgadzam, mam jakieś puszki i żadna nie ma wbudowanej lampy:) za to mają 100% pokrycia kadru, zdecydowanie to wolę:)

prz3mo
15-02-2011, 20:24
Ale tak serio to ta lampa poza trybem sterownika błysku to tak nie bardzo się do czegokolwiek nadaje

No właśnie ten sterownik jest dla mnie istotny i chciałbym by się ostał.


ja się z Tomkiem zgadzam, mam jakieś puszki i żadna nie ma wbudowanej lampy:)

To puchy jednocyfrowe, więc żaden to argument za tym by w potencjalnym D800 też tak było :-P

woytec60
15-02-2011, 20:34
Lampka się przydaje jak nie ma nic innego pod ręką. Nie tylko jako sterownik ale i dopalić cienie pod światło.
Panowie profesjonaliści może nie docenią ale amator jak najbardziej :)
Najlepiej byłoby mieć i wizjer na 100% i lampkę, może będzie?
Tylko jaki wtedy musiałby być ten pryzmat...

tomitom
15-02-2011, 20:37
Lampa mnie baaardzo denerwuje - plastikowe sterczące, samo-otwierające się ustrojstwo...
jako sterownik CLS wolne żarty szkoda nerwów, zasięg mizerny (odległość i kąty)

milczek77
15-02-2011, 20:44
mnie też lampa denerwuje, i też wolałbym lepszy wizjer zamiast lampki wbudowanej

ThomasVoland
15-02-2011, 20:46
Ta lampa to pomyłka, jeszcze otwierana mechanicznym przyciskiem. Aparat wkładam do torby bokiem, bo nie mieści mi się inaczej (przez grip) i wtedy wystarczy trochę pecha żeby przycisk się wcisnął. Zamiast czekać aż się połamie, owinąłem to taśmą (już chyba 10 raz, bo coś się nie chce trzymać na tym plastiku... A sterownik błysku przecież nie musi być w lampie. Zresztą i tak to niezbyt użyteczne, bo wystarczy że lampa jest za plecami i już szanse na wyzwolenie w plenerze prawie zerowe. Mnie denerwuje rozłożenie punktów AF (powinny być w całym kadrze), no i brak filmów, ale akurat to wiadomo że będzie w następcy.

tomajk
15-02-2011, 20:56
Haa czyli jednak nie jestem sam :D
A co do sterownika błysku, to mógłby Nikon już dać sobie spokój z podczerwienią czy błyskami, a dać normalnie radiowo wielokanałowo i byłoby super cacy.
Taa jestem za WIZJEREM a nie wziernikiem :D:D:D

br3
15-02-2011, 21:08
oojjjjjj wbudowany nadajnik z kilkoma kanałami bylby dla mnie ciekawszym gadzetem niz filmy full hd ;/

Jacek_Z
15-02-2011, 21:21
.
A co do sterownika błysku, to mógłby Nikon już dać sobie spokój z podczerwienią czy błyskami, a dać normalnie radiowo wielokanałowo i byłoby super cacy.
Taa jestem za WIZJEREM a nie wziernikiem :D:D:Dten postulat o radiowym sterowaniu bardzo popieram, ale on się wiąże ze zmianą systemu na tyle dużą, że wszystkie starocie będą niekompatybilne. Starociami się staną wszystkie dotychczasowe body i lampy. Niestety. Kiedyś musza tak zrobic i czekam na pierwsze body "dwusystemowe", bo sądzę, że pierw będzie body i lampa obsługujące oba systemy (przedbłyski komunikacyjne i radiówka)


Co do wizjera. Pamiętajcie, że tak naprawdę to są 2 parametry wizjera. % kadru (i tu mnie o dziwo nikt nie przekona, że 100% to fajna rzecz) oraz stopień powiększenia. I co czytam o waszych pragnieniach, to bardziej zależy wam na tym ostatnim parametrze, powiększeniu, choć piszecie o %.
Mój przyczynek do dyskusji o 100% kadru. W kamerach telewizyjnych pokazywane jest grubo ponad 100% kadru. Po to, by było wiadomo co się zaraz pokaże w kadrze.

W aparacie, szczególnie w cyfrowym aparacie uważam, że lepiej jak brakuje pokrycia kadru, z 2 powodów. Proporcje zdjęć na papierze nie są 2:3. Ilu z posiadaczy D3 jest na tyle świadomymi fotografującymi, że wiedząc, że zdjęcie będzie w formacie 40x50 zmienia sobie ramkę w body i daje proporcje kadru 5:4 ???!!! Ręka do góry! Włączył ktoś z was to kiedyś, poza testowaniem body? Wiecie w momencie fotografowania jakie będą proporcje zdjęcia gdy ono będzie drukowane czy publikowane? Jeśli zdjęcie nie będzie 2:3 to ucinacie sobie część tego niby dla was ważnego kadru. Tak? Tak! Druga sprawa sprawiająca, że lepiej mieć w wizjerze ciaśniej jest bezpieczeństwo, że nie schrzanimy ujęcia. Zakładam, że chcący 100% kadru chca go, bo go mają zamiar wykorzystać na styk. No i jest tu olbrzymia "szansa", że obetniemy milimetr za duzo (mam na myśli kadry gdzie się cos rusza, niekoniecznie jakies bardzo dynamiczne).
Jedynie krajobrazowcy robiący w dodatku ze statywu jakoś mnie przekonają do swojej potrzeby 100% kadru. Reszta nie. Z tego co znam zawodowych reporterów to robią kadry z zapasem i kadrują.

pastwisko
15-02-2011, 21:29
A mnie osobiscie irytuje brak 100%, bo często kadruję na styk lub na czysto i czasem znajduję jakieś smieci i jestem zły że tego nie widziałem kadrując, a potem sobie przypominam że to owe 95% kadru :)

Martini30
15-02-2011, 21:36
Wbudowana lampa won. Niepotrzebna, otwierająca się niepotrzebnie w plecaku... a i tak ...g...nic... nie wnosząca. Jeśli jej miejsce ma otrzymać pełne pokrycie kadru to to wybieram.

tomitom
15-02-2011, 21:45
mnie nie irytuje 100% krycia - lubię się miło zdziwić, że jednak uchwyciłem welon niż wywalenie kolejnego ujęcia do kosza.
Wolałbym powiększenie tego światełka w tunelu - innym słowy powiększenie obrazu w wizjerze.

br3
15-02-2011, 21:48
mysie ze jednak wybralbym ta smieszna wbudowana lampe - czasem lapma moze uratowac zdj. Kilka procent (+) pokrycia kadru moze uratowac mnie co najwyzej przed 5 dodatkowymi sekundami pracy w PS albo w menu puszki ;p

Jacek_Z
15-02-2011, 22:12
A mnie osobiscie irytuje brak 100%, bo często kadruję na styk lub na czysto i czasem znajduję jakieś smieci i jestem zły że tego nie widziałem kadrując, a potem sobie przypominam że to owe 95% kadru :)Ktoś ci zabrania wykadrować zdjęcie? :) Zniknie ci taki ułamek obrazka, że to nie będzie miało praktycznie żadnego wpływu na jakość zdjęcia. Pamiętaj, że 100% więcej pikseli to liniowo przyrost tylko 40%. Więc jeśli z 12 MPx po kadrowaniu zrobi się dajmy na to 11,5 Mpx to to jest naprawdę niezauważalne.

tomajk
15-02-2011, 22:36
Jacek mi właśnie chodziło o to co widzę a nie jak duże będzie :D
Tak mam teraz 100% w wizjerze i przez przypadek na szerokim kącie butów sobie nie będę musiał kadrować :D :D
Nie chcę się "domyślać" co jeszcze przypadkowo ustrzelę, bo to tak jakby zamiast 12Mpix dali na starcie 11 a reszta to dzieło przypadku lub szczęścia.
Ostatnio trzymałem w rękach jakiegoś analogowego Pentaksa ale to to miało wizjer :O D3 się chowa, jasność wielkość obrazu normalnie bajka.
Radio do lamp, do tego może być osobno wyzwalacz lamp studyjnych, z możliwością wprowadzania poprawek na dotykowym wyświetlaczu, system ma rozpoznawać ile lamp i z jaką mocą pracują.
No i WIZJER 100x 100 hehe :D

A może by tak jeszcze oprócz wbudowanego GPS dali również GSM albo HSPA + do szybkiej transmisji w sieć ? albo od razu LTE ;)

Paweł Kania
15-02-2011, 23:17
Nikon przy produkcji D800 zawiązało wpsółpracę z apple... będzie nowy iD800, wbudowany GPS, 3G,WiFi, będzie miał czytnik kart '184 in 1' i możliwośc podpięcia macierzy na FireWire ,IPod (żeby umilić pracę - muzyki zawsze można zasłuchać w czasie nudnej mszy... a na weselu bądź plenerze podpięcie przenośnych głośników bezprzewodowych korzystających z Bluetooth) i iPhone - klasyka, pełne synchro z Gmail (można odrazu klientom wysyłac zdjęcia ślubne)
Narowiści wielbiciele apps-ów już robią aplikacje do obrabiana RAWów 'w locie', po dokupieniu przystawki w postaci 10' LCD w kolorze białym za 5999$ można go upgrejdować do iPaD800, posiada wbudowana lampę błsykową - LED :P Pokrycie kadru na przystawce iPaD800 wynosi 95% (i'ts not a bug, it's a future) i zastosowaniu obiektywu 0,5mm/f0.5 mozna robić panoramy bez obracania się, a co najważniejsze przy zdjęciach reportażowych pozwala na uchwycenie poza sceną główną, także to co się dzieje z tyłu, ma pierdylion Mpx więc zbędny czas na kadrowanie odpada, zawsze będzie to można później wyCropować w iPSie (mini PS z apps) ;)

Zapomniałbym że również będzie możliwość podpięcia konwertera do wyżej wspomnianego zestawu z mozliwością zdjęć 4D, zachowującą zapach chwili w zestawie probówek (coś na wzór testerów perfum znanych z iAVON)



Aaa... no i będzie też przystawka drukują iEPSON, gdzie bedzie można odrazu gościom na weselu wydrukowac odbitki na papierze toaletowym znalezionym w miejscu imprezy w WC (akurat 'płatek' srajtasmy odpowiada niemal idealnie wymiarom najpopularniejszego formatu 10x15 co pozwoliło zredukować koszty wyprodukowania urządzenia o koszt gilotyny która miała by ciąć w/w na równe kawałki), dodatkową zaletą jest niezapychanie się dysz podczas druku na papierze zapachowym, a także symulacja efekty 'Canvas' na papierze makulatorowym ;)





Chyba starczy piwa na dziś... :D

woytec60
15-02-2011, 23:22
I jeszcze biały żeby był.

kichu
15-02-2011, 23:29
Ktoś ci zabrania wykadrować zdjęcie? :) Zniknie ci taki ułamek obrazka, że to nie będzie miało praktycznie żadnego wpływu na jakość zdjęcia. Pamiętaj, że 100% więcej pikseli to liniowo przyrost tylko 40%. Więc jeśli z 12 MPx po kadrowaniu zrobi się dajmy na to 11,5 Mpx to to jest naprawdę niezauważalne.

Dokladnie tak... to co jest fajne miedzy D3 a D700 to wielkosc wizjera. Kwestia 95-97 czy 100% ma marginalne znaczenie, minimalne kadrowania na etapie obrobki zajmuje cwierc sekuny, a te 95-97% daje nam niewielki marginez zapasu przy kadrowaniu.

costi
15-02-2011, 23:31
Nikon przy produkcji D800 zawiązało wpsółpracę z apple... będzie nowy iD800, wbudowany GPS, 3G,WiFi, będzie miał czytnik kart '184 in1' i możliwośc podpięcia macierzy na FireWire ,IPod (żeby umilić pracę - muzyki zawsze można zasłuchać w czasie nudnej mszy...) i iPhone - klasyka, pełne synchro z Gmail (można odrazu klientom wysyłac zdjęcia ślubne), narowiści wielbiciele apps-ów już robią aplikacje do obrabiana RAWów 'w locie', po dokupieniu przystawki w postaci 10' LCD w kolorze białym za 5999$ można go upgrejdować do iPaD800, posiada wbudowana lampę błsykową - LED :P Pokrycie kadru na przystawce iPaD800 wynosi 95% (i'ts not a bug, it's a future) i zastosowaniu obiektywu 0,5mm/f0.5 mozna robić panoramy bez obracania się, a co najważniejsze przy zdjęciach reportażowych pozwala na uchwycenie poza sceną główną, także to co się dzieje z tyłu, ma pierdylion Mpx więc zbędny czas na kadrowanie odpada, zawsze będzie to można później wyCropować w iPSie (mini PS z apps) ;)

Kolega chyba nie tego Appla mial w rekach... iD800 nie bedzie mialo czytnika kart ani zadnych gniazd zewnetrznych poza dockiem, za to bedzie mial duza pamiec wewnetrzna. Wszelkie akcesoria beda podlaczane po Wifi... prrr, jakie znowu akcesoria? Zdjec nie da sie zgrac inaczej niz poprzez synchro z iTunes na sparowanym komputerze, a proba zrobienia tego na kompie niesparowanym moze sie skonczyc wyczyszczeniem pamieci aparatu.

Paweł Kania
15-02-2011, 23:33
I jeszcze biały żeby był.


Przewiduję się taką możliwośc przy wprowadzeniu modelu IpaD800s, kiedy rynek będzi enasycony modelami poprzednimi, by zbić jeszcze trochę kasy na geek'ach ;)

Chodź chińczcy słyszałem że już startują z produkcją białych podrabianych obudów do IpaD800....


Kolega chyba nie tego Appla mial w rekach... iD800 nie bedzie mialo czytnika kart ani zadnych gniazd zewnetrznych poza dockiem, za to bedzie mial duza pamiec wewnetrzna. Wszelkie akcesoria beda podlaczane po Wifi... prrr, jakie znowu akcesoria? Zdjec nie da sie zgrac inaczej niz poprzez synchro z iTunes na sparowanym komputerze, a proba zrobienia tego na kompie niesparowanym moze sie skonczyc wyczyszczeniem pamieci aparatu.



Faktycznie, ale o tym słyszałem że nastąpi dopiero w modelu iD4, ponoć połaczenie bagnetem w obiektywie zostanie zastąpiony przez iTunes, a jedno z nich (body lub obiektyw) będzie mogło cały czas spoczywać spokojnie w torbie.

Ma to byś realizowane za pomocą iSrakFi, które w przyszłości będzie pozwalało na zostawienie wszelkich akcesoriów podpiętych do iWhiteGeekToothowych stacji dokujących w domu a zabranie ze sobą tylko jednego malutkiego multIpada na zlecenie.

tomajk
15-02-2011, 23:42
To kiedy będzie w końcu ten iD800 ? :D
To i jaMaca trzeba będzie dokupić by pamięci nie wyczyściło ? hoho
A no i media strumieniowo mógłby przesyłać z puchy i do puchy przez Wifi, wtedy jeszcze jako media center zamiast BD by śmigał.
Właśnie po co komu drogie płyty i skrzynka odtwarzacza, z sieci przez body od razu ciągnąć i cześć, ale coś mówiliście o iTunes hmm kurcze oni tam kasiorę nawet za reklamy wołają :-? no i ten iMac choroba.
Ale ten 27" w kompleciku z iD 800 to bym się nie pogniewał, ale rozumie się razem za te 5999$
Ale się rozmarzyłem :D

Zapomniałbym :D WIZJER ma być nie WZIERNIK :D

Pawel Pawlak
16-02-2011, 00:15
ja bym z chęcią ujrzał patent nikona z optoelektroniczym wizjerem dającym tak jak w kamerach możliwość podgląda "co zaraz w kadrze się znajdzie" :)

tomitom
16-02-2011, 02:12
ale z dowolnie modyfikowalnym podglądem w czasie i przestrzeni?

tomajk
16-02-2011, 08:57
Paweł a to nie będzie czasem kosztem wielkości czy rozdzielczości matrycy ? czy do tego będzie inna ? bo jak inna to się zgadzam :D

Paweł Kania
16-02-2011, 10:53
Matryca będzie iPierdylionMpx z zaadoptowaną technologią Retina IV wyczuwającą co się zaraz zdarzy - dlatego optoelektroniczny wizjer jest uznawany za przeżytek ;)

tomitom
16-02-2011, 11:18
Skoro jesteśmy już przy realnych i niewyssanych z palcach konfiguracjach.
To co sądzicie o takiej konfiguracji Nikon EOS D800ds mk XI:

Wyporność nawodna: 545 ton
podwodna: 745 ton
Długość: 60,00 m
Szerokość: 4,90 m
Zanurzenie: 3,90 m
Napęd: 2 silniki elektryczne o łącznej mocy 825 KM, 2 silniki wysokoprężne o łącznej mocy 615 KM
Prędkość nawodna: 11,75 węzła
Prędkość podwodna: 9 węzłów
Zasięg: 3800 Mm przy prędkości nawodnej 10 węzłów
Uzbrojenie:
1 działo kal. 76 mm
3 karabiny maszynowe kal. 7,7 mm
4 wyrzutnie torped kal. 533 mm (4 torpedy zapasowe)

Paweł Kania
16-02-2011, 11:20
1 działo kal. 76 mm
3 karabiny maszynowe kal. 7,7 mm
4 wyrzutnie torped kal. 533 mm (4 torpedy zapasowe)

Widzę,

portretowo, szeroko (to będzie fish'ami strzelało ? ) i tele :D

JK
16-02-2011, 11:33
To może idźcie na całość z tymi koncepcjami. Takim celem może być całkowite wyeliminowanie fotografa. Wystarczy pomysleć, że coś fajnego się dzieje i już. Puszka w lot to wyczuje sama się poustawia, sama sobie obiektyw zmieni, zrobi fotkę i od razu prześle ją do tej redakcji, która najlepiej zapłaci. A Nikon Polska w ramach gwarancji zapewni windykację należności za fotki. I tylko możliwość zakupu tego czegoś powinna byc limitowana, żeby mogli to kupić tylko ci co trzeba, czyli my. Fajnie? :lol:

br3
16-02-2011, 14:25
ciekawym rozwiazaniem byloby wszczepienie aparatu w postaci czipa do palca - zamiast szkiel - oczy
myslalbys co i jak chcesz przedstawic na focie a z nosa by juz gotowy wydruk wychodzil ;p

R
16-02-2011, 14:56
a z nosa by juz gotowy wydruk wychodzil ;p


po co ograniczac sie tylko do niewielkich formatow skoro w zasiegu jest drukarnia wielkoformatowa...

National
16-02-2011, 19:02
Powiększenie obrazu w wizjerze, brak lampy bo po co? - tylko przeszkadza.
Dwa sloty jeden na CF drugi na SD lub CF.
Nowa matryce która będzie podobna do d3s w kwestii szumów i totalności i 18-24mpx.
HD nie koniecznie, bardziej na nie.
itp - co się nada w praktyce :)

Pozdrawiam

tomitom
16-02-2011, 19:21
totalności

totalność musi być

costi
17-02-2011, 00:23
Skoro jesteśmy już przy realnych i niewyssanych z palcach konfiguracjach.
To co sądzicie o takiej konfiguracji Nikon EOS D800ds mk XI:

Wyporność nawodna: 545 ton
podwodna: 745 ton
Długość: 60,00 m
Szerokość: 4,90 m
Zanurzenie: 3,90 m
Napęd: 2 silniki elektryczne o łącznej mocy 825 KM, 2 silniki wysokoprężne o łącznej mocy 615 KM
Prędkość nawodna: 11,75 węzła
Prędkość podwodna: 9 węzłów
Zasięg: 3800 Mm przy prędkości nawodnej 10 węzłów
Uzbrojenie:
1 działo kal. 76 mm
3 karabiny maszynowe kal. 7,7 mm
4 wyrzutnie torped kal. 533 mm (4 torpedy zapasowe)

Jeden uBoot na forum starczy, dzieki ;)

Dex
19-02-2011, 14:24
ale ta specyfikacja to nasz ORP Dzik ;)

tomitom
19-02-2011, 14:56
bingo :]

costi
19-02-2011, 16:11
Nikon D21K? ;)

tomitom
19-02-2011, 16:48
btw w magazynach ponoć już zalegają setki kartonów z D5100


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/02/nikond5100box-1.png
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2011/02/nikon-d5100-box.png)

avatarr
19-02-2011, 17:17
lepiej by było jakby zalegały z d800 a tu taka cisza jak makiem zasiał.

FHR
20-02-2011, 03:45
lepiej by było jakby zalegały z d800 a tu taka cisza jak makiem zasiał.

Ale w czym problem? :mrgreen:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zapodaj.net/images/f224e50d5599.jpg)

ASAHI
20-02-2011, 10:42
Bo do D 800 dopiero się drukują :D

National
20-02-2011, 11:03
Już się pogubiłem jaki się drukuje, ostatnio słyszałem że d900 potem że d800 a najpierw d700x ;)

FHR
20-02-2011, 12:12
Już się pogubiłem jaki się drukuje, ostatnio słyszałem że d900 potem że d800 a najpierw d700x ;)

Spokojnie, te też robią. Kwestia czasu kiedy pudełka trafią do magazynów..

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/02/d900_hrpxxpr-1.jpg
źródło (http://s2.ifotos.pl/img/d900_hrpxxpr.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/02/d700x_hrpxxpn-1.jpg
źródło (http://s2.ifotos.pl/img/d700x_hrpxxpn.jpg)




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zapodaj.net/images/75c7e71de921.jpg)

tomitom
20-02-2011, 13:06
Ja słyszałem, że Nikon wyciął połowę lasu deszczowego specjalnie na pudła do D800

ryszkut
21-02-2011, 03:35
ja czekam jedynie na sensowne full hd w nikonie i canon jest zmiażdżony.
nie chcę kupować body innego systemu, ale jak nikon znowu da ciała, jak w d300s, d90 (wybaczyc mozna) d7000 (po części) to będę dwusystemowy. niestety.

costi
21-02-2011, 09:43
A z czym Nikon dal w tych body ciala?

Fatman
21-02-2011, 11:26
Z filmowaniem. O to chodziło ryszkut'owi.

National
21-02-2011, 12:10
No to mam dylemat który z nich wybrać d900 może d800, w takim razie d700x odpada :)

lukaszm
21-02-2011, 12:41
Canon wypuszcza D600 wiec Nikon pewnie cos w odpowiedzi trzyma, tylko nieco sie juz z nastepca D700 ociagaja.

Sendilkelm
21-02-2011, 12:48
Canon wypuszcza D600 wiec Nikon pewnie cos w odpowiedzi trzyma, tylko nieco sie juz z nastepca D700 ociagaja.

Podejrzewam, że właśnie dlatego po testach na d7000 i d5100 (o ile plotki okażą się prawdą) następca d700 zmiecie konkurencje z piedestału. Oby miło nas nikon zaskoczył następcami z półki pół-pro.

ASAHI
21-02-2011, 14:15
Na pewno nas zaskoczy ;-)



Ceną :D

lukaszm
21-02-2011, 22:18
Na pewno nas zaskoczy ;-)



Ceną :D

Tego wlasnie jestem pewien. Zapewne wyjdzie 80-400 poprawiony moze jakas stalka 400mm tansza, ale i tak bedzie kosztowala 20-30% wiecej niz w Canonie.....
Ale milosci sie nie wybiera ;)

eskimos
22-02-2011, 00:00
Specyfikacja puszki jest jeszcze nieznana, ale nowy kit do niej juz jest :mrgreen:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/02/NikkorPCEMicroFisheye105600mmf4EDVRIIlen-1.jpeg
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2011/02/Nikkor-PC-E-Micro-Fisheye-10.5-600mm-f4-ED-VRII-lens.jpeg)

Serioz
22-02-2011, 00:03
Ciemny jakiś... ;P

eskimos
22-02-2011, 00:05
Ciemny jakiś... ;P

Przeciez to "kit" wiec 1,4 nie moze byc :mrgreen:

costi
22-02-2011, 00:53
W planach jest wersja 1.8 z opcjonalnym podwoziem samobieznym.

tomitom
22-02-2011, 01:48
dupowaty - trzeba będzie znowu coś z holderem cokina kombinować...

woytec60
22-02-2011, 05:59
Co? VR II?
Ma być wersja III, skuteczność do 10 EV.

ryszkut
22-02-2011, 11:41
plz... nie zaczynajcie :evil:

martur
22-02-2011, 12:27
Specyfikacja puszki jest jeszcze nieznana, ale nowy kit do niej juz jest :mrgreen:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/02/NikkorPCEMicroFisheye105600mmf4EDVRIIlen-1.jpeg
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2011/02/Nikkor-PC-E-Micro-Fisheye-10.5-600mm-f4-ED-VRII-lens.jpeg)

a mi się podoba - zakres ok, światełko może być - gdzie można zamówić :)

wilk325
22-02-2011, 13:12
najbardziej mi się podoba osłona p.słoneczna:) żywcem z 14-24.

tomajk
22-02-2011, 13:59
najbardziej mi się podoba osłona p.słoneczna:) żywcem z 14-24.

Ujć to będzie bardzo winietować na szerokim kącie, skoro jest od 14-24 a my tu będziem mieli 10,5 :D
No chyba, że do DXa to wtedy powinno jakoś oblecieć :D:D:D

To kiedy ten sprzęcior będzie ?

prz3mo
22-02-2011, 14:02
To kiedy ten sprzęcior będzie ?

Jutro.

tomajk
22-02-2011, 14:18
A to się chłopaki uwinęli, no popatrzcie, jak chcą to potrafią :D

ASAHI
22-02-2011, 14:51
A nowe puszki to gdzie??

:D

Tr0n
22-02-2011, 15:33
najbardziej mi się podoba osłona p.słoneczna:) żywcem z 14-24.

To się nazywa budowa modularna, części będą pasowały wzajemnie, w kolejnym kroku z dostępnych modułów będziesz sobie składał obiektyw o ogniskowej i jasności jakiej potrzebujesz.

lukaszm
22-02-2011, 16:50
Montowany bedzie na HMV jak karabin maszynowy, body bedzie mozna dobrac wg uznania ;)

National
22-02-2011, 17:14
D900 i PCM Mikro ... ale będą foty. :D
Ekstra już mi się podoba :)

oszo
22-02-2011, 18:11
Nawet shifta ma :-D.

AMI
22-02-2011, 18:54
Jest już cena 999,99 USD ale na pewno po kilku dniach spadnie o kilka stówek ;)

Pozdrawiam,
AMI

avatarr
22-02-2011, 18:55
nie taka znowu zła

MisterToy
23-02-2011, 16:11
Przeciez to jest fotomontaz.

pedro
23-02-2011, 16:15
Serio? Jaka szkoda, już się napaliłem... ;) :D

martur
23-02-2011, 16:31
Przeciez to jest fotomontaz.

i popsułeś całą zabawę :razz:

lukaszm
23-02-2011, 17:11
Tak wszyscy czekaja na D700, wczoraj mialem ciekawa rozmowe, jak to jest ze sprzetem foto kierowanym dla semi-pro pro users.
Jak ktos chce kupic lustrzanke na wakacje idzie kupuje wychodzi i jest zadowolony. Semi-pro Pro users inna sparawa.
Ludzie sie nie moga doczekac, a jak juz wyjdzie to ktos (test w gazecie, a najlepiej 10-ciu gazetach) musi im udowodnic, ze warto zamienic to co maja na nowosc. Z nastepca D700 bedzie tak samo.

Przyklad N AF-S 85 1.4. Co tylko nie czytam to na forum ktos pisze wprost, ze nie warto. Ciekawe ilu go uzywalo i sie rozmyslilo? Z body jest tak samo.

Np 70-200 VR I a 80-200 roznica w cenie spora, a 70-200 nie jest tak ostry, ale VR-u nic nie zastapi w pewnych sytuacjach. Tak to jest, ze jak sie chce sprzet pro to za te niby detale placi sie jak za zloto.

Dyskusja zaczela sie od samochodow i mentalnosci nas (polakow) przy ich kupowaniu. My zawsze wiemy lepiej, czy to ograniczenie predkosci na drodze, czy kupujemy samochod i chcemy taki silnik a nie inny. Dowiedzialem sie, ze Audi ktore chce kupic jest zle bo ma ma aluminowe zawieszenie itd, a ja mechanikiem samochodowym z wyksztalcenia jestem, teorie postawil hydraulik i poparl go lekarz.

tomitom
24-02-2011, 00:39
Przeciez to jest fotomontaz.

Zasłużyłeś na medal ze zgniłego ziemniaka za sokole oko i lotność umysłu :]

MisterToy
24-02-2011, 01:19
Zasłużyłeś na medal ze zgniłego ziemniaka za sokole oko i lotność umysłu :]

Dziekuje :oops:
Tez sobie chcialem porobic jaja, ale troche inaczej ;)

tomitom
24-02-2011, 02:06
po tak poważnym avatarze nie przypuszczałem, że może być inaczej :]

markB
24-02-2011, 02:17
Dziekuje :oops:
Tez sobie chcialem porobic jaja, ale troche inaczej ;)

Zmieniasz płeć?

MisterToy
24-02-2011, 02:24
Ale zescie sie przyczepili... widze ze wzbudzam wieksze zainteresowanie niz sam temat tego watku :]

Kyo
25-02-2011, 09:46
spekulacje spekulacjami. ale d700 jest juz chyba drugi rok na rynku wiec cos nowego wyjsc powinno chyba, bo oni jakos tak wydają. Badz co badza, blizej do nowego Dxxx wiec chyba warto poczekac. Zwlaszcza jak chce cie nikonowska FX z ladnymi filmami.

pedro
25-02-2011, 20:28
spekulacje spekulacjami. ale d700 jest juz chyba drugi rok na rynku wiec cos nowego wyjsc powinno chyba, bo oni jakos tak wydają

W lipcu miną 3 lata od premiery D700. Czas najwyższy, nieprawdaż?

Marek
25-02-2011, 23:25
Też czekam z utęsknieniem.. mój d700 coraz gorsze zdjęcia robi...;)

krzysiekn
26-02-2011, 08:50
kurde.dziwna angielszczyzna.u nas ruscy podobnie pisali,ale się wynieśli kilkanaście lat temu nazad.:(

Krycha
26-02-2011, 11:08
Swoją drogą to chyba najdłuższa przerwa po D100 w produkcji cyfrowej Nikona.

siona
26-02-2011, 11:13
wydaje mi się, że czas trwania generacji urządzeń elektronicznych będzie się wydłużał - po prostu postęp nie jest tak szybki jak na samym początku

Jacek_Z
26-02-2011, 12:07
wydaje mi się, że czas trwania generacji urządzeń elektronicznych będzie się wydłużał - po prostu postęp nie jest tak szybki jak na samym początku
Też tak sądzę. Za czasów analoga amatorskie body wychodziły jeszcze w miarę często, ale najwyższa półka jednocyfrowców .... odstępy między modelami ... blisko 10 lat ! :)
Nikon F 1959, Nikon F2 1971, Nikon F3 1980, Nikon F4 1988, Nikon F5 1996, Nikon F6 2004. Z tym, że tam były ogromne skoki co do mechaniki a potem elektroniki w body. Teraz praktyczne jesli chodzi o mechanikę jesteśmy na poziomie F5, 6 czy F100, różnice robią matryce.

Robson_87
27-02-2011, 19:07
Ja bardziej z nastepcy d700 ucieszylbym sie z 24-70 ze stabilizacja, u canona cos o tym szkle slychac wiec moze i nikon jakies kroki poczyni;)

bradley
27-02-2011, 19:33
wydaje mi się, że czas trwania generacji urządzeń elektronicznych będzie się wydłużał - po prostu postęp nie jest tak szybki jak na samym początku
Zgadzam się i będę się upierać, że następca D700 to będzie jakiś D700s z matrycą z D3s i z full HD. Nie będzie żadnych rewolucji. Najpierw D4 musi się urodzić, bu potem za jakieś dwa lata semi pro z większą (i nową) matrycą wyszło, I mogę się zakładać :-)

avatarr
27-02-2011, 21:17
w sumie z tym d700s to było bardzo racjonalne wyjście, Nikon chyba rzeczywiście uaktualni tylko puszkę tak samo jak to zrobił z d300s.
Filmy HD sa na czasie i puszka to musi teraz mieć oraz dwa sloty wsadzi kart pamięci CF i SD i stawiałbym na matryce z 18 mpx typu jak z d7000 tylko ze FF.
Pytanie tylko kiedy N ogłosi na światło dzienne specyfikacje i datę premiery oficjalnie już nowego d700s ?

TOP67
27-02-2011, 22:54
Za optycznymi

Nikon D800
Na przełomie sierpnia i września mamy poznać pełnoklatowego Nikona D800. Aparat ma zostać wyposażony w specjalną kasetę pozwalającą na wymianę matrycy w serwisie. Do wyboru będziemy mieć klasyczny sensor o rozdzielczości 16 Mpix oraz 12-megapikselową matrycę czarno-białą, która ma wyróżniać się niespotykaną do tej pory jakością zdjęć na wysokich czułościach, a dzięki brakowi filtra RGGB i AA, także znakomitym odwzorowaniem szczegółów. Dodatkowo w nowym modelu znajdziemy 3.3-calowy ekran LCD z wbudowaną, składaną osłoną przeciwsłoneczną oraz migawkę pracującą z minimalnym czasem 1/16000 s. Całości ma dopełniać tryb wideo Full HD przy 120 kl/s i nowy, opcjonalny uchwyt pionowy MB-D10i.

Dex
27-02-2011, 22:57
I na starcie pewnie z 10k ;)

tomitom
27-02-2011, 23:13
dlaczego nie napisali o trzeciej dodatkowej 24 mpx matrycy z pastelowymi kolorami?

mateo912
27-02-2011, 23:20
dlaczego nie napisali o trzeciej dodatkowej 24 mpx matrycy z pastelowymi kolorami?

pastele jak pastele ja sie pytam gdzie matryca z plastyka, no gdzie?:D

prz3mo
27-02-2011, 23:30
"matryca czarno-biała" ? hm..

Jacek_Z
28-02-2011, 01:56
za dużo zmian jak na przeskok o jeden model.
Ale byłoby fajnie :)
Ten kto da pierwszy taki aparat BW będzie miał niezłe fory.

prz3mo
28-02-2011, 08:45
za dużo zmian jak na przeskok o jeden model.


Biorąc pod uwagę, że D700 to był też niezły "kop" (także dla konkurencji, ale w d... ) to cholera wie...
Aczkolwiek z tą wymienną kasetką na matrycę to wydaje mi się ściema.

morzon
28-02-2011, 11:00
Biorąc pod uwagę, że D700 to był też niezły "kop" (także dla konkurencji, ale w d... ) to cholera wie...
Aczkolwiek z tą wymienną kasetką na matrycę to wydaje mi się ściema.

Chyba jednak za duży przeskok... bo to jakaś totalna abstrakcja. I jakoś dziwnie by było gdyby nikon taką super innowacje pokazał po raz pierwszy w puszce która nie jest flagowcem...

prz3mo
28-02-2011, 11:07
Chyba jednak za duży przeskok... bo to jakaś totalna abstrakcja. I jakoś dziwnie by było gdyby nikon taką super innowacje pokazał po raz pierwszy w puszce która nie jest flagowcem...

Może być też tak, że Nikon pokaże jednocześnie D4/D800 (czyli odpowiedniki/następcy D3/D700) i wtedy może będą naszpikowane ficzerami.
Ja się boję tego o czym pisałem już wiele razy, Nikon może przesunąć D800 trochę w górę i cena może być nie do przełknięcia dla tych co liczą (w tym ja) na podobną do D700 :(

morzon
28-02-2011, 11:14
Może być też tak, że Nikon pokaże jednocześnie D4/D800 (czyli odpowiedniki/następcy D3/D700) i wtedy może będą naszpikowane ficzerami.
Ja się boję tego o czym pisałem już wiele razy, Nikon może przesunąć D800 trochę w górę i cena może być nie do przełknięcia dla tych co liczą (w tym ja) na podobną do D700 :(

No tak, to jest też prawdopodobne... choć jakoś mi się nie wydaje. Dwie duże premiery to dwa razy głośno o nikonie i większa niejako darmowa promocja. A tak troszkę sobie skracają czas kiedy są na ustach wszystkich...
Też się troszkę tej ceny obawiam, niestety.

Sendilkelm
28-02-2011, 11:14
No i jeśli będzie MB-D10i to może się okazać, że do d800 będzie pasował także MB-D10.