PDA

Zobacz pełną wersję : Spekulacje i plotki o nowościach LUSTRZANEK semipro FX Nikon Dxxx



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

markB
17-01-2012, 03:48
A w niemieckich gazetach to już nawet nie rumory, bo wiedzą na pewno: http://mag3.i-magazine.de/magPage/Fotobuch_-_Neuerscheinungen_Fruehjahr_2012/Neuerscheinungen_Fruehjahr_2012_3/#/2

jo44
17-01-2012, 08:19
A w niemieckich gazetach to już nawet nie rumory, bo wiedzą na pewno: http://mag3.i-magazine.de/magPage/Fotobuch_-_Neuerscheinungen_Fruehjahr_2012/Neuerscheinungen_Fruehjahr_2012_3/#/2
A czerwony pasek pod spustem jakiś taki "staromodny"...

krokus66
17-01-2012, 11:29
A w niemieckich gazetach to już nawet nie rumory, bo wiedzą na pewno: http://mag3.i-magazine.de/magPage/Fotobuch_-_Neuerscheinungen_Fruehjahr_2012/Neuerscheinungen_Fruehjahr_2012_3/#/2

Datę sprzedaży w marcu uważam za realną.

Cichy
18-01-2012, 14:15
A w niemieckich gazetach to już nawet nie rumory, bo wiedzą na pewno: http://mag3.i-magazine.de/magPage/Fotobuch_-_Neuerscheinungen_Fruehjahr_2012/Neuerscheinungen_Fruehjahr_2012_3/#/2

A czy przypadkiem nie zauważyłeś, że na zdjęciu jest D700 z dodaną ósemką ?

Flores
18-01-2012, 15:01
Coś nowego http://nikonrumors.com/2012/01/17/another-alleged-picture-of-the-nikon-d800.aspx/#more-31302

krokus66
20-01-2012, 08:53
Coś nowego http://nikonrumors.com/2012/01/17/another-alleged-picture-of-the-nikon-d800.aspx/#more-31302

O D800 to już w zasadzie wszystko wiemy poza ceną w PL. Tak naprawdę to ona przesądzi o decyzji.

Z filtrem czy bez? Dwie ceny.

http://nikonrumors.com/

krzall
20-01-2012, 11:19
Z filtrem czy bez? Dwie ceny.

http://nikonrumors.com/

Witam
poczekam na początek marca ;) jak się pojawi d800 :). A cena ... z tego bełkotu (plotek) wychwyciłęm coś około 3000 dolaresów co na początek pewnie około 12 kzł się zamknie. Może troszkę*więcej.
A na marginesie... dość częśto zaglądam do Arkadii i tam od Nowego Roku nie ma praktycznie nic poniżej d700 a ostatnio tylko d3 stoją w obu wersjach :) i do tego przepięknie prezentujące się 300, 400 i większe szkiełka w gablocie NPS :). Nawet Pan z FJ powiedział że są "wysuniętym przyczułkiem NPS" :). Nawet 5100 jak się pojawia to znika... Podobno coś ma się pojawić na poczatku lutego - z obecnej oferty tak żeby "stojało" na półce :).
To tyle "półkowych" relacji.
Pozdrawiam

krokus66
20-01-2012, 12:21
Znaczy się, że dobry towar nie leży zbyt długo na półce.:lol::lol:

Jest zapowiedź również N 16-30.

ALF
20-01-2012, 13:54
U nas w FJ stoi tylko 5100. Nikon pozamiatany... aaa... jeszcze N1 jest ;)

qualin
20-01-2012, 14:03
w poznanskich MM, nie maja zadnych Nikonow poza serią 1.

markB
20-01-2012, 17:25
A czy przypadkiem nie zauważyłeś, że na zdjęciu jest D700 z dodaną ósemką ?

Ten mój post to nie był na poważnie, a raczej nieco ironicznie.

Serioz
20-01-2012, 21:18
A z innej beczki to nie uważacie, że po D4 i D800 będzie na jesień jakaś premiera typu D400? Tak tylko gdybam....

R
20-01-2012, 21:23
a po jakiego grzyba kolejna semi pro puszka DX po d800? wlaczasz crop i masz DX...
poza tym matryca DX... to przezytek.

wilk325
20-01-2012, 23:21
a po jakiego grzyba kolejna semi pro puszka DX po d800? wlaczasz crop i masz DX...
poza tym matryca DX... to przezytek.

o!!!! tu się nie zgadzam.
Ja chcę D400 z matrycą 12.3, ISO 200-102.400 i szumami z D3s, 2 sloty kart CF; no i jeszcze szybkość 11kl/s.

R
20-01-2012, 23:27
ale kolego... dostaniesz! d800. spelni wszystkie Twoje wymagania. no moze szybkostrzelnoscia, choc w trybie dx byc moze da rade...

Sendilkelm
20-01-2012, 23:29
ale kolego... dostaniesz! d800. spelni wszystkie Twoje wymagania. no moze szybkostrzelnoscia, choc w trybie dx byc moze da rade...

No jak to po co. Cena będzie inna jeśli włożą matrycę DX.

R
20-01-2012, 23:32
a kogo to obchodzi? ;) przepraszam za cynizm, ale akurat producenta niewiele...

jest d7000... nie ma rynku na kolejne semipro DX... nawet jesli to... promil

Sendilkelm
20-01-2012, 23:40
a kogo to obchodzi? ;) przepraszam za cynizm, ale akurat producenta niewiele...

jest d7000... nie ma rynku na kolejne semipro DX... nawet jesli to... promil

Moim zdaniem jest i ja bym kupił. Stać mnie na d800, ale mi to niepotrzebne. Myślę, że takich osób jest sporo. D700 będzie kosztować ok 3800 jak się ustabilizuje. d800 pewnie 9000-10000. D400 za 6500 zł bym kupił. Może to nie będzie d400, ale mnie się wydaje, że coś pomiędzy będzie. Zresztą cena 3700 za d7000 już była, więc będzie duża dziura pomiędzy d7000 a d800.

R
20-01-2012, 23:43
myslenie w stylu "bomniesietakchce" a powiedz jaki interes nikon bedzie mial w puszczaniu kolejnej puszki dx? komu to sprzeda? kazdy zdrowo myslacy czlowiek kupi 24x36mm a nie jakiegos substytuta...

no ale to moje zdanie. moze sie myle. czas pokaze.

uwazam, ze d800 zapelni kompleksowo - potrzebe dobrego FX i z ta iloscia pixeli dobrego DX

wilk325
20-01-2012, 23:43
Moim zdaniem jest i ja bym kupił. Stać mnie na d800, ale mi to niepotrzebne. Myślę, że takich osób jest sporo. D700 będzie kosztować ok 3800 jak się ustabilizuje. d800 pewnie 9000-10000. D400 za 6500 zł bym kupił. Może to nie będzie d400, ale mnie się wydaje, że coś pomiędzy będzie. Zresztą cena 3700 za d7000 już była, więc będzie duża dziura pomiędzy d7000 a d800.

dokładnie o to mi chodzi:) D3FX mam wszystkie;
D7000 mnie nie interesuje bo bufor to ma-nie wiem na co,
D800-za wolne będzie
D400 - jak nie wyjdzie takie jakie mi potrzebne to kupię V1:)

R
20-01-2012, 23:47
to jest tak jak z tymi mysliwymi co na kaczki poszli... polowali caly dzien i jeden mowi do drugiego - albo my za nisko psa rzucamy, albo kaczki za wysoko lataja...

z powodu paru zapalencow (z wielkim szacunkiem to pisze) na samoloty, nie beda linii produkcyjnej robic :) bedzie pewnie jakies tam d8000 za jakis czas, ale na 3-cyfrowego DX bym juz nie liczyl

moze przerzucic sie z mysliwcow na pasazerskie i potrzeba dx zmaleje :mrgreen:

wilk325
20-01-2012, 23:51
to jest tak jak z tymi mysliwymi co na kaczki poszli... polowali caly dzien i jeden mowi do drugiego - albo my za nisko psa rzucamy, albo kaczki za wysoko lataja...

z powodu paru zapalencow (z wielkim szacunkiem to pisze) na samoloty, nie beda linii produkcyjnej robic :) bedzie pewnie jakies tam d8000 za jakis czas, ale na 3-cyfrowego DX bym juz nie liczyl

moze przerzucic sie z mysliwcow na pasazerskie i potrzeba dx zmaleje :mrgreen:

Jeżeli tak;) to poczekam na V2:)

Sendilkelm
20-01-2012, 23:55
myslenie w stylu "bomniesietakchce" a powiedz jaki interes nikon bedzie mial w puszczaniu kolejnej puszki dx? komu to sprzeda? kazdy zdrowo myslacy czlowiek kupi 24x36mm a nie jakiegos substytuta...

no ale to moje zdanie. moze sie myle. czas pokaze.

uwazam, ze d800 zapelni kompleksowo - potrzebe dobrego FX i z ta iloscia pixeli dobrego DX

Ja nie mowie, ze ja tak chce i nikon ma to wypuścić. Na swoim przykładzie pokazałem, że jest warto. Myślę, że takich jak ja jest wielu, a nawet bardzo wielu. Tak samo myślę, że cenowo pomiędzy d7000 a d800 jest zbyt duża dziura, żeby nikon sobie pozwolił na niezapełnienie jej. Generalnie to ja nic nie chce, bo mi dobrze z d90 na razie. Wybieram z tego co wypuszcza i zawsze znajduje coś dla siebie.

R
20-01-2012, 23:58
Jeżeli tak;) to poczekam na V2:)


dla Was (samolociarze_ ten V1 to bajka... i po co kupowac jakiegos pro DX za 6500 jak za niecale 3 kpln jest puszka z cropem 2.7 i mega szybkostrzelnoscia... chyba wymarzona zabawka.

swiatlo przewaznie jest niezle wiec i z obrazowaniem nie powinno byc problemu.

Wilk, czekam na pierwsze fotki z V1. Ktos z spfl juz ma? :)

wilk325
20-01-2012, 23:59
dla Was (samolociarze_ ten V1 to bajka... i po co kupowac jakiegos pro DX za 6500 jak za niecale 3 kpln jest puszka z cropem 2.7 i mega szybkostrzelnoscia... chyba wymarzona zabawka.

swiatlo przewaznie jest niezle wiec i z obrazowaniem nie powinno byc problemu.

Wilk, czekam na pierwsze fotki z V1. Ktos z spfl juz ma? :)

jeszcze nie,
nie było przejściówek na normalne szkła - czyli 500

R
21-01-2012, 00:02
a co w kalendarzu pokazow w najblizszym czasie? licze na to ze ktos sie skusi bo te sample ktore sa w watku dot. serii jeden sa tak infantylne ze ciezko wyrobic sobie zdanie...

krolewicz
21-01-2012, 00:04
profi puszka dx by się przydała i sprzedawałaby się świetnie :)

chociażby w fotografii sportowej, np na meczu piłki, crop + 300mm jest spoko, na fx brakuje mm, jasne że można kupić 400 2.8, ale jakby nie patrzeć jest 2x droższe niż 300 2.8, znacznie większe i cięższe :)

wilk325
21-01-2012, 00:06
a co w kalendarzu pokazow w najblizszym czasie? licze na to ze ktos sie skusi bo te sample ktore sa w watku dot. serii jeden sa tak infantylne ze ciezko wyrobic sobie zdanie...

Nie robiąc;) OT i kończąc:
ten rok to niestety pełen kryzys - wszystko odwołane:(.

jak będzie V1 to i będą sampelki:).

terpsych
21-01-2012, 00:17
dla Was (samolociarze_ ten V1 to bajka...

No pewnie. Bajka. Jak się taki pojawił nad Londynem to aż miło popatrzeć.
Czekamy na V2 teraz :)


NMSP

TOP67
21-01-2012, 00:21
dla Was (samolociarze_ ten V1 to bajka... i po co kupowac jakiegos pro DX za 6500 jak za niecale 3 kpln jest puszka z cropem 2.7 i mega szybkostrzelnoscia... chyba wymarzona zabawka.

swiatlo przewaznie jest niezle wiec i z obrazowaniem nie powinno byc problemu.

Wilk, czekam na pierwsze fotki z V1. Ktos z spfl juz ma? :)

Ale chyba z celowaniem nie tak łatwo? Nie wiem jakie odświeżanie ma ten wizjer, nie ma opóźnień?

R
21-01-2012, 00:52
No pewnie. Bajka. Jak się taki pojawił nad Londynem to aż miło popatrzeć.
Czekamy na V2 teraz :)


NMSP


:mrgreen:


Ale chyba z celowaniem nie tak łatwo? Nie wiem jakie odświeżanie ma ten wizjer, nie ma opóźnień?


ale przeciez ten aparat sam robi zdjecia... robi sie 500 klatek na kazde ujecie i nie ma szans, zeby czegos nie wybrac ;)

Erie
21-01-2012, 00:56
ale przeciez ten aparat sam robi zdjecia... robi sie 500 klatek na kazde ujecie i nie ma szans, zeby czegos nie wybrac ;)

w dodatku można kręcić film równocześnie ;) i mamy gotowe nie tylko zdjęcia, ale również video hd :)

cz4rnuch
21-01-2012, 01:24
a po jakiego grzyba kolejna semi pro puszka DX po d800? wlaczasz crop i masz DX...
poza tym matryca DX... to przezytek.
To po jakiego grzyba kolejna puszka fx po d3, cropa nawet nie musisz włączać. Też uważam ze dx to przeżytek, podobnie jak diesel i jajka "od chłopa" ;)

a kogo to obhodzi? ;) przepraszam za cynizm, ale akurat producenta niewiele...
jest d7000... nie ma rynku na kolejne semipro DX... nawet jesli to... promil
Skąd wiesz że nie ma rynku na kolejne dx skoro tak dobrze się sprzedawały semipro d300/s oraz 7d. Na forum Kanona już się ślinią na myśl o 7D mark II, u nas też wiele osób pyta o D400. To chyba zachęta do dalszego drenowania rynku,a nie argument za wycofaniem się.

...a powiedz jaki interes nikon bedzie mial w puszczaniu kolejnej puszki dx?
It's all about the money, money, money...

P.s Zdaję sobie sprawę, że twoje teksty w pewnym stopniu służą podtrzymaniu dyskusji i celowo trochę prowokują :)
P.s II Wielki offtop z mojej strony, za co serdecznie przepraszam.

R
21-01-2012, 01:33
[quote=cz4rnuch;2689316

It's all about the money, money, money...[/quote]

i tu sie absolutnie zgadzam... tylko ze z nowego semi pro dx szmalu nie bedzie...

Erie
21-01-2012, 01:39
i tu sie absolutnie zgadzam... tylko ze z nowego semi pro dx szmalu nie bedzie...

powiedzmy że jest tak: na każdy sprzedany D3 sprzedaje się x szt D700, na kazdy D700 sprzedaje się x szt D300, na każdy D300 sprzedaje się x szt D90, na każdy D90 sprzedaje się x szt D5100, x jest jakąś nieznaną liczbą ale pewnie w okolicach 10-100

powstawiajmy teraz nowe wartości - D4, D800, D400 i okaze się że jednak będzie się sprzedawał ten D400 ;) - nie oszukujmy się - zawsze najwięcej sprzedaje się "maluchów" i "średniaków" (a tym będzie D400), a aparaty typu D3 Nikona czy 1D w Canonie kupuje paręnascie osób na milion użytkowników

Jacek_Z
21-01-2012, 02:01
.. tylko ze z nowego semi pro dx szmalu nie bedzie...
Będzie.
Cena body robi swoje. Dla wielu osób ponad 10 tys za D800 to będzie za wiele. Kupią D400 (za powiedzmy 5-6 tys). Szczególnie, że wiele osób ma za dużo szkieł cropowych i nie bardzo moga sie przesiadać na FX. Kupno D800 i jednoczesna wymiana (choćby częsci) szklarni to za dużo.

wer
21-01-2012, 06:04
W najbliższych 2-3 miesiącach powinno się jeszcze udac go upić. Tylko problem chyba w tym :

Dokładnie.

Upić sprzedawcę czy aparat? ;)

terpsych
21-01-2012, 08:26
Będzie.
Cena body robi swoje. Dla wielu osób ponad 10 tys za D800 to będzie za wiele. Kupią D400 (za powiedzmy 5-6 tys). Szczególnie, że wiele osób ma za dużo szkieł cropowych i nie bardzo moga sie przesiadać na FX. Kupno D800 i jednoczesna wymiana (choćby częsci) szklarni to za dużo.


Ja należę do takich osób. Jestem amatorem, mam d300 i dosyć dużo szkieł cropowych. Wymiana szklarni i zakup FX to dla mnie zbyt droga sprawa, a d400 z chęcią przytuliłbym:)
Mam kilku kolegów będących w podobnej sytuacji. Semi-pro body dx w przyzwoitej cenie to dla nas optymalna sprawa: uszczelnienie, bardzo sprawny AF i mała dopracowana matryca wystarczą - nie musi być FX

R
21-01-2012, 10:07
Będzie.
Cena body robi swoje. Dla wielu osób ponad 10 tys za D800 to będzie za wiele. Kupią D400 (za powiedzmy 5-6 tys). Szczególnie, że wiele osób ma za dużo szkieł cropowych i nie bardzo moga sie przesiadać na FX. Kupno D800 i jednoczesna wymiana (choćby częsci) szklarni to za dużo.


a po co zmieniac szklarnie? kupic d800 i jechac na dx. pixeli starczy.


Ja należę do takich osób. Jestem amatorem, mam d300 i dosyć dużo szkieł cropowych. Wymiana szklarni i zakup FX to dla mnie zbyt droga sprawa, a d400 z chęcią przytuliłbym:)
Mam kilku kolegów będących w podobnej sytuacji. Semi-pro body dx w przyzwoitej cenie to dla nas optymalna sprawa: uszczelnienie, bardzo sprawny AF i mała dopracowana matryca wystarczą - nie musi być FX


i to wszystko bedzie w d800 + gratis w razie potrzeby fx...

od niepamietnych czasow klatka 24x36 jest standardem w maloobrazkowej fotografii... czemu na sile trzymac sie kastratow? oczywiscie nie mowie o kompaktach.

burton
21-01-2012, 10:20
od niepamietnych czasow klatka 24x36 jest standardem w maloobrazkowej fotografii... czemu na sile trzymac sie kastratow?
Zgadzam się.
Jeśli chodzi o Twoje pytanie. Powinieneś go zadać producentom sprzętu fotograficznego :) Odpowiedz jest tylko jedna-pieniądze.

PS. Współczuję czekającym na D800 - wypuszczą go kiedyś ?

wasilewk
21-01-2012, 10:21
od niepamietnych czasow klatka 24x36 jest standardem w maloobrazkowej fotografii......

Hmm....

Gwinty calowe w hydraulice....

Ale można sobie wyobrazić obiektyw elektroniczny bez żadnej soczewki, który można będzie zaprogramować jako np. tele, rzucający obraz 24x36 na matrycę w odległości 6.5cm - o przysłonie nie wspomnę...

To już chyba nie długo, tylko czy te "standarty" też przetrwają ?

Pzdr.

R
21-01-2012, 10:31
Hmm....

Gwinty calowe w hydraulice....

Ale można sobie wyobrazić obiektyw elektroniczny bez żadnej soczewki, który można będzie zaprogramować jako np. tele, rzucający obraz 24x36 na matrycę w odległości 6.5cm - o przysłonie nie wspomnę...

To już chyba nie długo, tylko czy te "standarty" też przetrwają ?

Pzdr.


a okulary przetrwaja? wymyslili soczewki a mimo wszystko tradycyjna oprawka nadal ma sie swietnie... ;)

terpsych
21-01-2012, 10:55
i to wszystko bedzie w d800 + gratis w razie potrzeby fx...

od niepamietnych czasow klatka 24x36 jest standardem w maloobrazkowej fotografii... czemu na sile trzymac sie kastratow? oczywiscie nie mowie o kompaktach.

Gdyby cena FX w stosunku do DX nie była tak duża złapałbym coś większego niż kastrata ;)

R
21-01-2012, 10:58
Gdyby cena FX w stosunku do DX nie była tak duża złapałbym coś większego niż kastrata ;)


ale realnie rzecz biorac nie jest wysoka... za to co otrzymujesz w zamian jest ok. szkoda tylko, ze sprzedawcy wykorzystuja cisnienie nas wszystkich na zmiany i postep i w okresie oczekiwania na d800 wyciagneli ceny na d700 z kapelusza.

costi
21-01-2012, 10:59
Jeżeli tak;) to poczekam na V2:)

Z V2 się tragicznie do samolotów strzela, z V1 zresztą też - system naprowadzania w zasadzie nie istnieje. No chyba, że masz dość bawienia się w detal i chcesz całe lotnisko zdmuchnąć od razu ;)

Zen
21-01-2012, 11:08
...od niepamietnych czasow klatka 24x36 jest standardem w maloobrazkowej fotografii... czemu na sile trzymac sie kastratow? oczywiscie nie mowie o kompaktach.

Rozejrzyj się trochę naokoło. Świat foto nie kończy się na tym forum i jego niektórych userach. Póki co FF jest produktem niszowym i nie prędko się to raczej zmieni. Poniżej link skopiowany z któregoś z postów na tym forum.
Popatrz sobie w jakim formacie Nikon i inni robią kasę.

http://nikonrumors.com/2011/12/28/nikon-d3100-is-the-best-selling-dslr-camera-in-japan-for-2011.aspx/

R
21-01-2012, 11:14
Rozejrzyj się trochę naokoło. Świat foto nie kończy się na tym forum i jego niektórych userach. Póki co FF jest produktem niszowym i nie prędko się to raczej zmieni. Poniżej link skopiowany z któregoś z postów na tym forum.
Popatrz sobie w jakim formacie Nikon i inni robią kasę.

http://nikonrumors.com/2011/12/28/nikon-d3100-is-the-best-selling-dslr-camera-in-japan-for-2011.aspx/


ff produktem niszowym? od kiedy zajmujesz sie fotografia? na pewno dlugo. nie bede kozaczyl ze znam na pamiec date wypuszczenia pierwszego aparatu z dziura 24x36, ale mysle ze stalo sie to dosc dawno. aparatow 24x36 dzis zwanych FF bylo i jest na swiecie miliardy a Ty mowisz ze to niszowy produkt...

to DX byl technologiczna zapchajdziura, zrobiona ze wzgledu na koszmarne koszty czujnika i owczesne problemy technologiczne. jedna i druga przeszkoda przechodzi do lamusa wiec po co nadal robic substytuty?

myslisz ze aparat mniej wiecej d3100 z matryca NORMALNEJ wielkosci sprzedawalby sie gorzej niz DX? kwiestia czasu... niedlugiego.

Erie
21-01-2012, 11:30
ff produktem niszowym? od kiedy zajmujesz sie fotografia? na pewno dlugo. nie bede kozaczyl ze znam na pamiec date wypuszczenia pierwszego aparatu z dziura 24x36, ale mysle ze stalo sie to dosc dawno. aparatow 24x36 dzis zwanych FF bylo i jest na swiecie miliardy a Ty mowisz ze to niszowy produkt...

to DX byl technologiczna zapchajdziura, zrobiona ze wzgledu na koszmarne koszty czujnika i owczesne problemy technologiczne. jedna i druga przeszkoda przechodzi do lamusa wiec po co nadal robic substytuty?

myslisz ze aparat mniej wiecej d3100 z matryca NORMALNEJ wielkosci sprzedawalby sie gorzej niz DX? kwiestia czasu... niedlugiego.

sprzedanych cyfrowych FF jest mniej niż 5% ogółu cyfrowych lustrzanek, jeśli chodzi o ogół sprzedanych cyfrowych aparatów to jest to mniej niż 1%, czyli tak... można powiedzieć, że FF to produkt niszowy

bartek87
21-01-2012, 11:32
Ciekawi mnie czy Nikon zrobi rozwiązanie jak u któregoś ze średnioformatowych producentów - "prawdziwy" sRAW - nie na zasadzie sumowania/uśredniania pikseli w software aparatu, a przez elektryczne dodawanie sygnałów jeszcze przed wzmocnieniem go ustawiającym ISO - w odróżnieniu od sumowania po wzmocnieniu daje to znacznie mniejsze szumy i większy DR. Byłby osiągalny wtedy do wyboru - 36MP obrazek o mega rozdzielczości lub 9MP obrazek o kosmicznym ISO i DR. Niestety wątpię by Nikon to zastosował a szkoda...

Erie
21-01-2012, 11:38
Ciekawi mnie czy Nikon zrobi rozwiązanie jak u któregoś ze średnioformatowych producentów - "prawdziwy" sRAW - nie na zasadzie sumowania/uśredniania pikseli w software aparatu, a przez elektryczne dodawanie sygnałów jeszcze przed wzmocnieniem go ustawiającym ISO - w odróżnieniu od sumowania po wzmocnieniu daje to znacznie mniejsze szumy i większy DR. Byłby osiągalny wtedy do wyboru - 36MP obrazek o mega rozdzielczości lub 9MP obrazek o kosmicznym ISO i DR. Niestety wątpię by Nikon to zastosował a szkoda...

sumowanie po przetworzeniu też zdecydowanie podnosi możliwą do uzyskania czułość i dynamikę (i jest stosowane już nawet w kompaktach), a jest zdecydowanie łatwiejsze i przede wszystkim tańsze do zrobienia - ot dodać do firmware jedną funkcję, zamiast modyfikować matrycę i zwiększać stopień jej skompikowania a co za tym idzie, zmieniać linię produkcyjną, podnosić cenę produkcji itd

więc... wcale bym się nie obraził, gdyby Nikon też dał taką funkcję w D800, ale wątpię aby wprowadzil ją na poziomie sprzetowym (elektrycznym)

mOSAd
21-01-2012, 13:39
Ciekawi mnie czy Nikon zrobi rozwiązanie jak u któregoś ze średnioformatowych producentów - "prawdziwy" sRAW - nie na zasadzie sumowania/uśredniania pikseli w software aparatu, a przez elektryczne dodawanie sygnałów jeszcze przed wzmocnieniem go ustawiającym ISO - w odróżnieniu od sumowania po wzmocnieniu daje to znacznie mniejsze szumy i większy DR
Można poprosić o jakiś namiar na źródło tych informacji?

bartek87
21-01-2012, 14:01
Można poprosić o jakiś namiar na źródło tych informacji?
no właśnie szukałem 10min i po prostu nie pamiętam nazwy producenta :( był to jakiś pdf z naukowym paperem, rozpisaniem dynamiki i SNR itd. i pod koniec podsumowanie realnej aplikacji tego w konkretnym produkcie...
było też porównanie efektu sumowania przed i po wzmocnieniu - sumując po wzmocnieniu zwiększa się też wariancja mocy szumów

bartek87
21-01-2012, 14:03
o, znalazłem :)
http://www.lemoyenformat.com/Neuf/MFnu_fichiers/Sensorplus.pdf

Erie
21-01-2012, 14:22
o, znalazłem :)
http://www.lemoyenformat.com/Neuf/MFnu_fichiers/Sensorplus.pdf

to nie jest naukowy papier tylko folder reklamowy ;)

ale faktycznie takie rozwiązania są stosowane

Henio Jawa
21-01-2012, 14:42
i
od niepamietnych czasow klatka 24x36 jest standardem w maloobrazkowej fotografii... czemu na sile trzymac sie kastratow? oczywiscie nie mowie o kompaktach.

Straszna bzdura w funkcji aparatów cyfrowych.
Była standardem bo takiej wielkości filmy kiedyś do kamer filmowych produkowali. Inna wielkość filmu do aparatu to był już inny standard.

Wydaje Ci się, że w tych konkretnie rozmiarach jest zawarta jakaś magia?
Czy może taki marketingowy bełkot o konieczności FF w aparacie cyfrowym dobrze trafia do ludzi którzy mieli kiedyś cudowny aparat analogowy?

IMHO niewiele jest potrzebnego w FF zwykłemu użytkownikowi aparatu. Tak naprawdę wielu nie interesuje jaka jest wielkość matrycy i kto zrobił kości pamięci w ich aparacie.

Dla 95% odbiorców lustrzanek cyfrowych DX jest całkowicie wystarczający.
Powiedzenie, że zbędny im FX za obecną cenę D700 to niezbyt wysoka cena to jakaś farsa:-(
W tej części Europy 7000 zł. za aparat fotograficzny bez obiektywu to jest dla większości populacji cena z kosmosu. Niestety.

bartek87
21-01-2012, 15:01
to nie jest naukowy papier tylko folder reklamowy ;)

ale faktycznie takie rozwiązania są stosowane
no tak, inaczej to zapamiętałem ;)

mOSAd
21-01-2012, 15:03
Henio Jawa... A skąd wziąłeś te 95%? Ja uważam, że dla 32,7%. :D To jakaś reklama Dosi, że z palca wyssane liczby podajesz? Rozumowanie osób, które posiadały kiedyś pełnoklatkowe aparaty na klisze jest proste. W obudowie konkretnej wielkości mieściła się rolka filmu na konkretny format. Była używana z obiektywami o konkretnej wielkości i masie. Była przenośna w konkretny sposób. I jedyną przeszkodą, by te konkretne właściwości - czyli mobilność, wygodę i jakość obrazu, związanego między innymi z głębią ostrości oraz dynamiką - jest *cena*. Nic więcej. Dlatego, o ile zgodzę się, że pisanie, że lustrzanki FF są zbyt drogie dla ogromnej części społeczeństwa, to pisanie, że są ludziom niepotrzebne (nie chcieliby ich używać), to dla mnie opinia nieprawdziwa. Prawda jest prosta. Większość potrzebuje *przystępnego* cenowo sprzętu. Im lepszy w założonej przez nich cenie - tym lepiej.
Powiem wręcz odwrotnie. Jest niewiele osób potrzebujących mniejszych matryc.
Jeżeli zrobimy założenie, że w przyszłości tańsza byłaby produkcja większych matryc, wówczas jaki udział miałyby w rynku aparaty DX i FX?

raider
21-01-2012, 15:08
dla Was (samolociarze_ ten V1 to bajka... i po co kupowac jakiegos pro DX za 6500 jak za niecale 3 kpln jest puszka z cropem 2.7 i mega szybkostrzelnoscia... chyba wymarzona zabawka.

swiatlo przewaznie jest niezle wiec i z obrazowaniem nie powinno byc problemu.

Na airshow raczej słabo bo samoloty szybko latają a autofokus nie jest śledzący - tylko tryb single i w środku kadru. Ja myślę o J1 (teraz ok. 1700-1800 zł z obiektywem, może na wiosne taniej..) który przez chińską przejściówkę za 170 zł połączę z 300/4AFS żeby manualnie łapać sobie airlinery hehe.

J1/V1 to odpowiednik DX-a ok. 30 megapikseli więc zbliża się tu już także Sony A77, może w przyszłości jakiś Nikon d400 24MP..

Henio Jawa
21-01-2012, 15:33
Henio Jawa... A skąd wziąłeś te 95%?

Z przeglądania galerii internetowych i zdjęć w formie bardziej materialnej.
Konkretną wartość oczywiście "z palca". Chodziło mi o "przytłaczającą większość".

Pawel92
21-01-2012, 15:36
...Dla 95% odbiorców lustrzanek cyfrowych DX jest całkowicie wystarczający...

Pewnie tak. Wystarczy tylko zdefiniować termin "wystarczający".
Można by również zaryzykować tezę, iż w 99% przypadków robienia zdjęć (wybaczcie, ale danych statystycznych brak :smile:) wystarczy małpka.

mOSAd
21-01-2012, 15:48
Bzdura. Idąc tym tokiem rozumowania w komunistycznych zacnych czasach wystarczającym środkiem lokomocji dla 95% naszego społeczeństwa był zapchany autobus "ogórek". Tenisówki raz na rok, albo dwa, szary papier ścierny na kartki, trochę mięsa, wyroby czekoladopodobne i kilo pomarańczy na święta.

Mylicie pojęcia: wystarczające z dostępne.

Erie
21-01-2012, 16:05
Bzdura. Idąc tym tokiem rozumowania w komunistycznych zacnych czasach wystarczającym środkiem lokomocji dla 95% naszego społeczeństwa był zapchany autobus "ogórek". Tenisówki raz na rok, albo dwa, szary papier ścierny na kartki, trochę mięsa, wyroby czekoladopodobne i kilo pomarańczy na święta.

Mylicie pojęcia: wystarczające z dostępne.

Mosad zrób sobie ankietę wśród swoich znajomych i zapytaj jaki aparat im jest potrzebny. Powiedzą Ci że potrzebują czegoś do kieszeni, lekkiego, pozwalającego robić dobre fotki, aby nie trzeba było przy nich myśleć. TO jest docelowy target producentów, a nie paru forumowiczów nikoniarzy, którzy by chcieli coś ala D4 w cenie 999 USD jak kupują oni, ale 9999 USD jak miałby to kupić ktoś inny, aby broń Boże nie robił ten ktoś inny konkurencji na rynku foto.

Odbitka 10x15 cm (najpopularniejszy format świata) to 2 megapiksele, FULL HD to raptem 2,4 megapiksela i to większości ludzi wystarcza tak naprawdę, reszta to nadmiar na kadrowanie, na cydowanie, na większe odbitki, na wystawy, foldery itd. Ludzie chcą zamiast megapikseli, czy innych cudów bożych wianków aparaty które za nich same zrobią robotę - to sie w pewnym sensie nazywa lenistwo, a w innym cywilizacja. Nie potrzebują przy tym informacji czy sensor w środku to FF, DX, CX, HX, WX, czy inny sryX, czy w środku jest procesor DSP potrafiący wykonać bilion czy biliard operacji na pikosekundę, ma po prostu robić to co oczekują i tyle.

A... i jeszcze jedno... aparat ma być różowy... ;)

Henio Jawa
21-01-2012, 16:14
Jeżeli zrobimy założenie, że w przyszłości tańsza byłaby produkcja większych matryc, wówczas jaki udział miałyby w rynku aparaty DX i FX?

Zapewne już nie będzie ani DX, ani FX, ani nas:-)

Pewnie wtedy wymyślą, że za rozsądne pieniądze można wstawić matrycę kwadratową 4x4cm która da lepszą jakość, poradzą sobie z nią obecne obiektywy FF i doda to jeszcze jakże pożądanej naturalnej winiety..

Z resztą mam nadzieją, że wtedy już nie będzie lustrzanek jakie teraz czcimy.

mOSAd
21-01-2012, 18:11
Moi znajomi zwykle narzekają na te badziewne małe kompakciki. Właśnie ze względu na matrycę, która nie daje zadowalających efektów w warunkach domowych chociażby. Jeżeli w tej samej obudowie będą mieć pełną klatkę to będą zadowoleni. Mimo, że nie będą wiedzieć dlaczego są zadowoleni. Dla nich ten aparat będzie robił lepsze zdjęcia i to wystarczy. To tak jak z wiertarką czy telewizorem. Nie wiesz dokładnie co w środku siedzi, ale jak używasz, to widzisz, że dany sprzęt jest lepszy. W wiertarce będzie to między innymi zasługa silnika lub dobrego mechanizmu udarowego. W telewizorze ekran LCD i oprogramowanie. A w aparacie matryca i oprogramowanie. Przypomnij sobie kompaktowe aparaty na klisze. Tak zwane małpki. Działały? Mieściły się w kieszeni niemalże? No i git. I miały kliszę 35mm.

R
21-01-2012, 18:34
no wreszcie ktos pisze rozsadnie ;)

Erie
21-01-2012, 18:45
...Przypomnij sobie kompaktowe aparaty na klisze. Tak zwane małpki. Działały? Mieściły się w kieszeni niemalże? No i git. I miały kliszę 35mm.

i miały skompikowanie hulajnogi w porównaniu z samochodem ;)

wasilewk
21-01-2012, 18:48
i miały skompikowanie hulajnogi w porównaniu z samochodem ;)


Dobra, dobra !
Do dziś nie którzy nie wiedzą: dlaczego Druh miał nazwę Synchro ?

Pzdr.

mateo912
21-01-2012, 18:51
Dobra, dobra !
Do dziś nie którzy nie wiedzą: dlaczego Druh miał nazwę Synchro ?

Pzdr.

bo miał stopkę na sanki i czas synchro X?

wasilewk
21-01-2012, 18:54
To drugie.

jo44
21-01-2012, 19:18
To drugie.
Nie było to synchro X, a raczej do lampki AMILUX.

wasilewk
21-01-2012, 19:23
Nie było to synchro X, a raczej do lampki AMILUX.


Chyba tak. Chodziło o synchronizację z elektroniczną lampą a nie z tą na żarówki (Czajka).
Otóż ta migawka centralna w obiektywie miała specyficzną budowę: dwie blaszki spadały, jedna za drugą - pierwsza otwierała drogę światła do błony a druga zamykała. Dla żarówki spaleniowej to nie trzeba było nic kombinować, bo długi czas. Gorzej z elektroniczną lampą, bo potrafiło naświetlić tylko pół obrazka.

Pzdr.

Jacek_Z
22-01-2012, 00:02
nie bede kozaczyl ze znam na pamiec date wypuszczenia pierwszego aparatu z dziura 24x36, ale mysle ze stalo sie to dosc dawno.Leica, rok 1913.


ff produktem niszowym? od kiedy zajmujesz sie fotografia? na pewno dlugo.
aparatow 24x36 dzis zwanych FF bylo i jest na swiecie miliardy a Ty mowisz ze to niszowy produkt...Ty piszesz o analogach. A nie o cyfrze. Za cyfry to FF jest niszowym produktem.
W historii fotografii było juz kilka dominujących formatów. Tendencja jest jedna - wszystko idzie ku coraz to mniejszym, o ile dają one wystarczającą jakość.
Słychać głosy, że tradycyjne aparaty upadną, bo zastąpia je telefony.
Nie chcemy tego przyjąć do wiadomości (podobnie jak upadku Kodaka), ale może kiedyś tak być. Na pewno nie szybko. Kiedyś.


to DX byl technologiczna zapchajdziura, zrobiona ze wzgledu na koszmarne koszty czujnika i owczesne problemy technologiczne. jedna i druga przeszkoda przechodzi do lamusa wiec po co nadal robic substytuty? Nie do końca to prawda. Olympus zrobił 4/3 bo chciał. Niektórzy uważają, że mniejsze ma przyszłość.


a po co zmieniac szklarnie? Kkpic d800 i jechac na dx. pixeli starczy.
A możesz mi wyjawić jaki to ma sens? Przecież w tym momencie D300 s będzie wiele lepszy (szybszy) i wiele tańszy od D800. Wyrzucać około 7 tys zł różnicy ??? Wolałbym kupić D300s i parę dobrych szkieł.

Pawel92
22-01-2012, 01:00
Bzdura. Idąc tym tokiem rozumowania w komunistycznych zacnych czasach wystarczającym środkiem lokomocji dla 95% naszego społeczeństwa był zapchany autobus "ogórek". Tenisówki raz na rok, albo dwa, szary papier ścierny na kartki, trochę mięsa, wyroby czekoladopodobne i kilo pomarańczy na święta.

Mylicie pojęcia: wystarczające z dostępne.

Zamiast się zacietrzewiać, spróbuj czytać ze zrozumieniem :wink:.

Henio Jawa
22-01-2012, 10:13
Przypomnij sobie kompaktowe aparaty na klisze. Tak zwane małpki. Działały? Mieściły się w kieszeni niemalże? No i git. I miały kliszę 35mm.

Jakość zdjęć z tych aparatów nie wytrzymywała konkurencji dzisiejszego iPhona.
O klasie optyki nikt nie dyskutował tak jak to się robi dzisiaj a największym powiększeniem o jakim myślał klasyczny użytkownik to zapewne było 13x18...

Jestem przekonany, że współczesny aparat z matrycą jak tu się pogardliwie mówi "kastrata" (no niech będzie NEX5) zrobi lepsze technicznie zdjęcia niż dowolny kompakt z XX wieku załadowany błoną małoobrazkową.

No nie mam na poparcie tej tezy żadnych wyników badań.


Moi znajomi zwykle narzekają na te badziewne małe kompakciki. Właśnie ze względu na matrycę, która nie daje zadowalających efektów w warunkach domowych chociażby. Jeżeli w tej samej obudowie będą mieć pełną klatkę to będą zadowoleni.

Mam wrażenie, że zmyślasz na potrzeby dyskusji:-)
Jeśli ktoś wypuści kompakt z matrycą FF to to już będzie strasznie wielki kompakt.
Ludzie kupują takie aparaciki bo są małe i tanie.
Zgaduję, że trudno będzie zrobić aparat znacząco mniejszy od Leica M9 no a jeszcze warto aby się tam gdzieś obiektyw 28-200 do środka schował.
Sądzisz, że Twoi znajomi z poza forum będą chcieli to kupić?

ThomasVoland
22-01-2012, 10:19
Co to w ogóle za pomysł, że ludzie kompakty będą kupowali w przyszłości... Będzie telefon i tyle, jakość będzie taka, że prawie każdemu wystarczy i gotowe. Wystarczy spojrzeć na statystyki flickra i wiadomo, że czas kompaktów się kończy. Poza tym dzisiejsze kompakty są niewygodne - trzeba zdjęcia wrzucać na komputer. Komu się będzie chciało jak photostream robi wszystko automatycznie i w momencie zrobienia zdjęcia jest ono na telefonie, komputerze na drugim kocu świata, laptopie, tablecie i co tam jeszcze użytkownik ma. Ew. namiastką może być odpowiedni soft w aparacie i montowanie w nich wifi, tylko właśnie - po co skoro jest w telefonie.

terpsych
22-01-2012, 11:26
Co to w ogóle za pomysł, że ludzie kompakty będą kupowali w przyszłości... Będzie telefon i tyle, jakość będzie taka, że prawie każdemu wystarczy i gotowe. Wystarczy spojrzeć na statystyki flickra i wiadomo, że czas kompaktów się kończy. Poza tym dzisiejsze kompakty są niewygodne - trzeba zdjęcia wrzucać na komputer. Komu się będzie chciało jak photostream robi wszystko automatycznie i w momencie zrobienia zdjęcia jest ono na telefonie, komputerze na drugim kocu świata, laptopie, tablecie i co tam jeszcze użytkownik ma. Ew. namiastką może być odpowiedni soft w aparacie i montowanie w nich wifi, tylko właśnie - po co skoro jest w telefonie.

Myślę, że masz rację. Już teraz reklama telewizyjna iphone`a 4s sugeruje, że telefon wystarczy do robienia zdjęć i może być jedynym aparatem fotograficznym.

Erie
22-01-2012, 11:58
Myślę, że masz rację. Już teraz reklama telewizyjna iphone`a 4s sugeruje, że telefon wystarczy do robienia zdjęć i może być jedynym aparatem fotograficznym.

bo wystarczy... w wielu sytuacjach, a że jest praktycznie zawsze pod ręką to jest nawet lepszy niż Nikon D3s (ciężki niewygodny i... nieobecny w danej chwili) - ot taka prawda

a jak ktoś kiedyś wymyśli "przystawkę" do ludzkiego oka, aby zapisywać bezpośrednio to co widzimy to wówczas wszystkie aparaty pójdą do lamusa i tyle - ot postęp...

bartek87
22-01-2012, 13:04
Jakość zdjęć z tych aparatów nie wytrzymywała konkurencji dzisiejszego iPhona.
O klasie optyki nikt nie dyskutował tak jak to się robi dzisiaj a największym powiększeniem o jakim myślał klasyczny użytkownik to zapewne było 13x18...

Jestem przekonany, że współczesny aparat z matrycą jak tu się pogardliwie mówi "kastrata" (no niech będzie NEX5) zrobi lepsze technicznie zdjęcia niż dowolny kompakt z XX wieku załadowany błoną małoobrazkową.

No nie mam na poparcie tej tezy żadnych wyników badań.

No właśnie, bez badań nie ma to sensu bo ja jestem przekonany inaczej :) Czy uważasz, że zdjęcie to tylko ostrość optyki?
Nawet ostatnio oglądałem odbitki z wakacji z rodzicami z lat 90tych i były znacznie lepszej jakości niż to co produkują kompakciki czy iPhone'y. Były ciekawsze, wydaje mi się że ostrzejsze, ale miały DUŻO lepszy zakres dynamiki i kolory - szczegóły w światłach, cieniach, fajne barwy roślinności, nieba i wody jednocześnie w miarę naturalni ludzie - spróbuj osiągnąć to kompaktem lub telefonem...
Z resztą wciąż duża część rodziny marudzi na tatę, że robi zdjęcia cyfrowe, bo ani to ładne, ani nie ma jak obejrzeć lub zabrać komuś pokazać...

burton
22-01-2012, 13:10
Największy off-topic nowoczesnej europy ;) :D

Czy kiedykolwiek pokazała się informacja Nikona, że D800 będzie miał 36 MPx ? Będzie ciekawie, jak wsadzą tam matrycę z D4 lub coś w ten deseń :)

MaciekW
22-01-2012, 13:19
Będzie.
Cena body robi swoje. Dla wielu osób ponad 10 tys za D800 to będzie za wiele. Kupią D400 (za powiedzmy 5-6 tys). Szczególnie, że wiele osób ma za dużo szkieł cropowych i nie bardzo moga sie przesiadać na FX. Kupno D800 i jednoczesna wymiana (choćby częsci) szklarni to za dużo.

No właśnie: komplet dwóch D400 (o ile miałyby poprawione względem D300 wysokie ISO i znośną cenę) + Tokina 11-16 na jednym i Nikkor 17-55 na drugim (lub dwie stałki) to dla takich "wiejskich fotoziutków" jak ja zestaw marzeń zaspokajający potrzeby, a znacznie tańszy i lżejszy niż D800 x 2 i 14-24 + 24-70 (przy całej świadomości różnic w pracy/jakości wykonania, ostrości od brzegu do brzegu i tym podobnych rzeczy zupełnie nieistotnych dla większości potencjalnej "wiejskiej" klienteli).

(mam nadzieję, że nie obrażam nikogo taką autoironią)

terpsych
22-01-2012, 14:32
No właśnie: komplet dwóch D400 (o ile miałyby poprawione względem D300 wysokie ISO i znośną cenę) + Tokina 11-16 na jednym i Nikkor 17-55 na drugim (lub dwie stałki) to dla takich "wiejskich fotoziutków" jak ja zestaw marzeń zaspokajający potrzeby, a znacznie tańszy i lżejszy niż D800 x 2 i 14-24 + 24-70 (przy całej świadomości różnic w pracy/jakości wykonania, ostrości od brzegu do brzegu i tym podobnych rzeczy zupełnie nieistotnych dla większości potencjalnej "wiejskiej" klienteli).

(mam nadzieję, że nie obrażam nikogo taką autoironią)

Przecież to autoironia i to Ty jesteś wiejskim fotoziutkiem ;). Jak się nie obrazisz to sobie ironizuj. ;)


A tak serio, gdyby ceny FX były niższe wcale nie myślałbym o nowym DX, jednak d800 nie będzie tani :) jak dla miejskiego fotoziutka, którym też pewnie jestem :)

SlaWasII
22-01-2012, 22:50
Każdy ma swoje preferencje i potrzeby, że nie wspomnę o kasie.
Ja potrzebuję szczelnej obudowy i niedrogiej szklarni. Jestem amatorem. Od kilku lat marzę o D300, teraz o D300s. Zawsze albo drogo, albo nie ma kasy. Teraz czekamy na następcę (D400?). Zobaczymy ile będzie kosztował. Jak nie, to pozostanę przy swoim D60 i chwatit. Mam czas, zdjęcia mam czym robić.

FX jest dla mnie za duży, za drogi, o cenie szklarni szkoda gadać. Zakładanie DX-owych szkieł do puszki FX jest IMO jakimś nieporozumieniem... Wydać 12kzł i mieć tę samą rozdzielczość liniową?! O megapikselach też nie ma co gadać, jak się ma amatorskie szkła za parę tysięcy.

PS
Jakieś 3 tygodnie temu widziałm w MM w Rzeszowie D300s, ale dość drogo. Nie pamiętam dokładnie ile - jak dla mnie było to stanowczo za drogo. Kiedyś było dużo taniej. Ale jak wiemy, promocja pt. "Wszystko po 5zł" już się skończyła... ;)

burton
23-01-2012, 00:38
Nowe ploty o D800: "Nowy produkt ma być dostępny w dwóch wersjach: pierwsza z filtrem AA (cena ok. 3000 USD) i druga bez filtra, która ma kosztować ok. 3900 USD." Tanio i jeszcze taniej ;) :D

Jacek_Z
23-01-2012, 01:10
Bez filtra drożej. No bo jego nie wsadzenie i nie wyprodukowanie kosztuje :mrgreen:

Henio Jawa
23-01-2012, 01:11
Nowe ploty o D800: "Nowy produkt ma być dostępny w dwóch wersjach: pierwsza z filtrem AA (cena ok. 3000 USD) i druga bez filtra, która ma kosztować ok. 3900 USD." Tanio i jeszcze taniej ;) :D

Czemu bez filtra zapowiada się drożej?
Stosuje się jakieś inne rozwiązania techniczne które komplikują konstrukcję?


No właśnie, bez badań nie ma to sensu bo ja jestem przekonany inaczej :) Czy uważasz, że zdjęcie to tylko ostrość optyki?
Nawet ostatnio oglądałem odbitki z wakacji z rodzicami z lat 90tych i były znacznie lepszej jakości niż to co produkują kompakciki czy iPhone'y. Były ciekawsze, wydaje mi się że ostrzejsze, ale miały DUŻO lepszy zakres dynamiki i kolory - szczegóły w światłach, cieniach, fajne barwy roślinności, nieba i wody jednocześnie w miarę naturalni ludzie - spróbuj osiągnąć to kompaktem lub telefonem...
Z resztą wciąż duża część rodziny marudzi na tatę, że robi zdjęcia cyfrowe, bo ani to ładne, ani nie ma jak obejrzeć lub zabrać komuś pokazać...

No +/- tak właśnie uważam. Znaczy, że IMHO większość sukcesu to optyka.
Od strony technicznej.
Sądzę, że matryce cyfrowe już przerastają klisze a to, że mamy sentyment do zdjąć z czasów młodości to zupełnie inna sprawa.
Zapewne jeszcze jakiś czas slajd z analogu będzie miał lepszy "feellng" niż obraz z cyfry rzucony na ścianie. Natomiast jeśli chodzi o wydruki i ekran to nie ma co walczyć z cyfrą.

Ja obracam się w kręgu jak sądzę najpopularniejszej dziedziny foto czyli krajobrazu.
Oglądając zdjęcia nie widzę jakiejkolwiek przewagi FX.

Z drugiej strony podziwiam np. zdjęcia Sainta i rozumiem, że wymaga on FX ze względu na GO... tylko, że takich jak on jest mniej niż 5% ogółu jak sądzę:-)

drdln
23-01-2012, 02:06
No +/- tak właśnie uważam. Znaczy, że IMHO większość sukcesu to optyka.
Ja obracam się w kręgu jak sądzę najpopularniejszej dziedziny foto czyli krajobrazu.
Oglądając zdjęcia nie widzę jakiejkolwiek przewagi FX.

Z drugiej strony podziwiam np. zdjęcia Sainta i rozumiem, że wymaga on FX ze względu na GO... tylko, że takich jak on jest mniej niż 5% ogółu jak sądzę:-)
Nie zapominaj o ISO FX vs DX, to często jest powodem przesiadki.

burton
23-01-2012, 10:40
Czemu bez filtra zapowiada się drożej?
Stosuje się jakieś inne rozwiązania techniczne które komplikują konstrukcję?
Nie mam pojęcia. Może dlatego, że bez filtra uznali za bardziej "profi" ? :)

zyrafal
24-01-2012, 10:17
Nie zapominaj o ISO FX vs DX, to często jest powodem przesiadki.

Dokładnie tak - przynajmniej w moim przypadku to główny powód, dlaczego zacząłem się poważniej zastanawiać nad FX.

mOSAd
24-01-2012, 19:40
Dla mnie była to rozpiętość tonalna na przykład. :D No i ISO rzeczywiście. O głębi ostości nie myślałem, wyszło w praniu i bardzo na plus w stosunku do DX. Ale z DXową głębią bym przeżył, gdyby matryca dawała taką jakość obrazu jak z D700.

Co do droższej wersji bez filtra to przychodzi mi na myśl tylko jedno. Że sprzeda się ich wedle założeń mniej (nie wiem czemu) i skoro tak, to cena niemasowego korpusu powinna być wyższa by się opłacał. Albo pozycjonują w ten sposób sprzęt w stosunku do D3x by nie był zbyt tani.

robin102
25-01-2012, 14:21
jest ?

iceman
25-01-2012, 14:24
jest ?

?

Pawel Pawlak
25-01-2012, 14:25
?

iceman
25-01-2012, 14:27
Coś mi się zdaje, że wczoraj musiała być dobra impreza :)

R
25-01-2012, 14:27
a co mi tam... JEST!

krokus66
25-01-2012, 15:06
Już dawno jest w sercach i umysłach nikoniarzy.

ALF
25-01-2012, 15:52
Już dawno jest w sercach i umysłach nikoniarzy.

U jednych, u drugich, głęboko w w życi ;)

costi
25-01-2012, 16:07
Rzyci, proszę pana ;)

ALF
25-01-2012, 16:22
A od kiedy życie jest przez "rz"? Gdybym pisał o dupie, to bym tak napisał, ale za bardzo ją sobie cenię ;)

R
25-01-2012, 16:24
A od kiedy życie jest przez "rz"? Gdybym pisał o dupie, to bym tak napisał, ale za bardzo ją sobie cenię ;)


jakies mizerne to wyjasnienie...

ALF
25-01-2012, 16:32
jakies mizerne to wyjasnienie...
Jakoś tak zdanie zaczynamy wielką literą, nie? ;)

robin102
25-01-2012, 21:56
?
Czy jest już D800

prz3mo
25-01-2012, 21:58
Czy jest już D800

Tak, mam go przed sobą.
Co chcesz wiedzieć?

qualin
25-01-2012, 22:00
Tak, mam go przed sobą.
Co chcesz wiedzieć?

Ty tez masz ? kurde, a myslalem, ze bede pierwszy :D

Sendilkelm
25-01-2012, 22:52
Ty tez masz ? kurde, a myslalem, ze bede pierwszy :D

Chciałbyś. Ja miałem 3 miesiące temu do testów, ale siedziałem cicho i się w duchu śmiałem co tu się wypisuje.

vvilk
25-01-2012, 23:18
Miałeś się nikomu nie chwalic. Więcej nic Ci nie pożyczę. :)

jac45m
26-01-2012, 09:34
już chyba blisko (D800)... NR podaje, że pojawiła się informacja, że D700 i D300s nie będą już produkowane...jesli kurs dolara będzie się zmieniał w tym tempie, co w ciągu ostatniego tygodnia, to 7 lutego (jeśli to ma być data premiery), cena powinna byc poniżej 10tys zł a może i lepiej (?)...

Sendilkelm
26-01-2012, 10:32
To może i coś o d400 w plotkach się ruszy :):)

jac45m
26-01-2012, 11:21
ano (D400). Ale to by oznaczało, że D800 jest jednak zdecydowanie następcą D700, więc trochę zmiana pozycjonowania przez Nikona.

vvilk
26-01-2012, 12:08
Mam wrazenie, ze nie bedzie D400. Miedzy D7000 a D800 bedzie ciezko cos wcisnac.


Wystukane na telefonie. Sorry za brak polskich liter.

Sendilkelm
26-01-2012, 12:12
Mam wrazenie, ze nie bedzie D400. Miedzy D7000 a D800 bedzie ciezko cos wcisnac.


Wystukane na telefonie. Sorry za brak polskich liter.

A tam, identycznie jak pomiędzy d90 a d700. Piszę o cenach, a nie specyfikacji. D7000 już był po 3700 a wtedy d700 po 7900 zł. Jeśli d800 zastąpi d700 to na pewno coś dadzą. Chyba, że d400 i d700 połączą siły i następca będzie obejmował obydwie puszki, a d800 będzie nową linią.

R
26-01-2012, 12:15
no przeciez to oczywiste ze d800 zastapi i d300 i d700... po przelaczeniu w tryb DX z powodzeniem bedzie udawal kastrata...

a ze drogi? a kogo (producenta) to obchodzi...? dla tych ktorzy sa za krotcy jest d7000 ;) wszystko sie uklada.

Marcin_gda
26-01-2012, 12:51
RIP D700 i D300s
旧製品 == Old products
http://www.nikon-image.com/products/discontinue/camera/

vvilk
26-01-2012, 12:57
Choc z drugiej strony moze D400 to bedzie taka Alfa77 od Nikona...


Wystukane na telefonie. Sorry za brak polskich liter.

qooba
26-01-2012, 13:02
oby nie... 24mpix w DX to zdecydowanie źle wróży...
ja poproszę tylko matrycę z D7000, 8-10fps, i dobry AF-C :)

bednario
26-01-2012, 13:03
Ale dlaczego ma nie być miejsca na D400? przecież sytuacja jest podobna do czasów w których było D90/D300/D700 ... można to odnieść do nowych puszek jako D7000/D400/D800 ... czyli: body amatorskie / (pół)profesjonalny DX / (pół)profesjonalny FX

D7000 poza nowszą matrycą i dodanym niezłym filmowaniem nie jest lepszy nawet od D300(s), wiec D400 może jeszcze pogłębić różnice pomiędzy tymi najwyższymi modelami DX w różnych półkach (amator/pro). Zdecydowanie jest miejsce dla D400

adamouse
26-01-2012, 13:48
Wg mnie w DX nadal jest miejsce na wyższą półkę niż D7000, czyli D400. Premia jaką płaci się za FX powoduje, że to nadal aparaty bardziej elitarne niż egalitarne. Poza tym są tacy, dla których DX jest lepszym rozwiązaniem. A D300s zaczyna poważnie odstawać od nowości, zarówno z niższej półki (D7000) jak i wyższej (D4 i domniemany D800): jest miejsce, które szkoda zostawiać dla C7D ;)

krokus66
26-01-2012, 14:43
... że to nadal aparaty bardziej elitarne niż egalitarne.

Uważam, że producenci dążą do istotnego zróżnicowania swoich produktów - adresowanych do różnych grup klientów - a nie do egalitaryzmu. Przekonany jestem ponadto, że tak pozostanie.

gALL
26-01-2012, 14:48
hmm http://www.nikon-image.com/products/camera/slr/

Nic z polki D200/D300/D700. Czyzby D7000 i D3/D4 od razu?

MrQba
26-01-2012, 15:21
hmm http://www.nikon-image.com/products/camera/slr/

Nic z polki D200/D300/D700. Czyzby D7000 i D3/D4 od razu?

A jak może być coś na stronie co nie zostalo jescze zaprezentowane ? Na przecieki na stronach poczekajmy na godziny przed premierą nowej puszki ;)

digit
26-01-2012, 15:36
Skoro nie ma d700 i d300s to może już niedługo pojawi się d800 i d400 lub d7100.....

MaciekW
26-01-2012, 15:43
IMHO nie ma opcji, żeby nie było D400, lub puszki spełniającej oczekiwania względem następcy D300s. Na pewno będzie później niż D800, ale liczę na to, że jeszcze w tym roku.

qooba
26-01-2012, 15:51
jest Canon 7D, musi być konkurent, nie ma innej opcji ;)

mOSAd
26-01-2012, 18:24
Brak kontynuacji D300s oznacza, że używki będą mocno poszukiwane. D800 pojawi się na pewno. Natomiast pytanie brzmi jak będzie sobie radził na cropie. Chodzi głównie o prędkość trybu seryjnego, ponieważ na pełnej klatce raczej nie będzie osiągał super rezultatów. Jednak w trybie DX mógłby wykonywać serie z większą prędkością. Mechanizm lustra z D700 daje radę z 8 kl/s i nie podnosi ceny jakoś znacząco, zatem tu nie ma ograniczenia. Możemy mieć więc do czynienia z premierą jednej z najbardziej uniwersalnych puszek w historii (po D700 ;-)). Problemem może być natomiast cena, ponieważ zaniedbanie klientów będących dziś w stanie kupić D300s, ale których nie stać będzie na D800, może skłonić nowych fotografów do wejścia w inny system. To byłby dość ryzykowny krok. Jest jeszcze jeden problem związany z jakością wykonania najbardziej profesjonalnego korpusu DX, dla tych którzy chcą podróżować lekko, ale w bardzo niesprzyjających warunkach. Zawsze da się wykonać lepszy pod względem mechanicznym korpus DX, taniej niż pełnoklatkowy. A D7000 nie jest tu wyznacznikiem jakości przecież - jest mniej solidny niż D300s. I ponownie - co z klientami, którzy potrzebują tego typu aparatu? Solidności w DX i możliwie niskiej ceny?

kichu
26-01-2012, 18:53
a skad w ogole pomysl, ze nie bedzie nastepcy D400... chyba za duzo Faktu albo Super Expressu sie naczytaliscie...
to ze cos jest discontinued nie znaczy ze znika w ciagu jednego dnia z rynku, to po pierwsze, jest raczej sygnalem ze cos sie kroi na horyzoncie

brak puchy typu D400 w ofercie powodowalby za duza rozpietosc cenowa miedzy segmentem nizszym, a wyzszym, ktory na pewno wykorzystalaby konkurencja zapychajac te luke... wiec to jest nierealne...

R
26-01-2012, 18:59
a skad w ogole pomysl, ze nie bedzie nastepcy D400... chyba za duzo Faktu albo Super Expressu sie naczytaliscie...



bo nie bedzie... to oczywiste. kastraty zostana w niskobudzetowym segmencie. semi pro i pro tylko z 24x36. I dziwi mnie, ze niektorych to dziwi...

dx od poczatku byl substytutem. skoro opracowano technologie produkcji matryc normalnej wielkosci to po co brnac w producji dx? to tak jakby do najnowszego ferrari zakladac wciaz drewniane kola, bo kiedys wozy mialy i sie sprawdzaly a jakie byly tanie!

kichu
26-01-2012, 19:13
popelniasz blad imho patrzac na to fotograficznie... z tym moznaby sie zgodzic... ale trzeba patrzec rynkowo, firmy takie jak C/N chca miec puszke w kazdym segmencie i generalnie nie pozwola sobie na takie duze luki miedzy segmentami....

z podobnego powodu imho doczekamy sie w C mirrorless, tak jak sie doczekalismy w Nikonie... zwroc uwage ze nawet jesli chodzi o wielkosc matrycy 1-ki sa pozycjonowane miedzy kompaktami a APS-C

rynkowo masz w tej chwili luke miedzy D7000 a D4 - troche za duza jak na imho jedna puszke (2 vs 6 tys baksow jesli dobrze kojarze)

gALL
26-01-2012, 19:27
Teraz nie rzadza fotografowie czy inzynierowie, gdzie 3 puszki zalatwialy wszystko. Teraz marketingoidy robia wode z mozgu sprzedajacym i mamy 4 puszki w niskim segmencie, 3 w profi, wiec jeszcze ze 2-3 sie zmieszcza posrodku. Do tego kazda puszka musi zostac wydana co pol roku z dodatkiem s/x lub numerkiem wiekszym o 100.

Zolty
26-01-2012, 20:03
...jesli kurs dolara będzie się zmieniał w tym tempie, co w ciągu ostatniego tygodnia, to 7 lutego (jeśli to ma być data premiery), cena powinna byc poniżej 10tys zł a może i lepiej (?)...

....za D700? ;(

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon-d700-body.html

robin102
26-01-2012, 20:09
Spokojnie, bĘdzie dobrze, bĘdą normalne aparaty i porządek miĘdzy nimi.
Przetrzymamy ;)

Jacek_Z
26-01-2012, 20:14
bo nie bedzie... to oczywiste. .
Absolutnie nie oczywiste, ba, wręcz bez sensu.
DX ma sens i dla wielu nie jest substytutem.


brak puchy typu D400 w ofercie powodowalby za duza rozpietosc cenowa miedzy segmentem nizszym, a wyzszym, ktory na pewno wykorzystalaby konkurencja zapychajac te luke... wiec to jest nierealne...

kastraty zostana w niskobudzetowym segmencie. .
Sprostowanie. Kastratami określaliśmy body bez napędu śrubokręta. Przypomne więc, że D7000 ma napęd a jest w segmencie niskobudżetowym. Co i tak nie ma znaczenia :)

krzall
26-01-2012, 20:27
Absolutnie nie oczywiste, ba, wręcz bez sensu.
DX ma sens i dla wielu nie jest substytutem.



Sprostowanie. Kastratami określaliśmy body bez napędu śrubokręta. Przypomne więc, że D7000 ma napęd a jest w segmencie niskobudżetowym. Co i tak nie ma znaczenia :)
Witam
dlatego będzie d7000s lub jak nowa nomenklatura nakazuje d71000 - z dolnej półki. A premiera d800 zdąży akurat na nowy trend zwyżkowy złotego który na pewnie będzie się znów osłabiał w prezencie dla gości na euro ;). \Pozdrawiam

R
26-01-2012, 21:11
Witam
dlatego będzie d7000s lub jak nowa nomenklatura nakazuje d71000 - z dolnej półki. A premiera d800 zdąży akurat na nowy trend zwyżkowy złotego który na pewnie będzie się znów osłabiał w prezencie dla gości na euro ;). \Pozdrawiam


z tym sie zgadzam. wyjdzie na pewno udoskonalona wersja d7000 jakkolwiek mialaby sie nie nazywac. natomiast nastepcy d300s na 99% nie bedzie. d800 celowo jest tak wyposazony, zeby te luke zapelnic.

oczywiscie technicznie, bo jak juz wspominalem z finansowego punktu widzenia nikon dawno temu zdal sobie sprawe, ze moze nas doic do krwi.

MrQba
26-01-2012, 22:33
Na rumorsach piszą, że 7 luty to data premiery tylko 36MP d800. Inne premiery produktów typu obiektywy dx(18-300mm f/3.5-5.6 oraz ref. 16-85mm) i d400 (jesli tak sie bedzie nazywał) odbędą się być może przy końcu marca.
źródłohttp://nikonrumors.com/2012/01/26/nikon-d800-on-february-7th-coolpix-cameras-on-february-2nd.aspx/#more-31942

SlaWasII
26-01-2012, 23:05
natomiast nastepcy d300s na 99% nie bedzie.
Na 100% będzie następca DX w solidnej obudowie. Myślę, że prędzej wyjdzie z użycia FX niż DX.

R
26-01-2012, 23:11
juz raz FX wyszedl z uzycia... myslisz ze wyjdzie jeszcze raz? watpie ;)

akbi
26-01-2012, 23:17
No ... To czekamy do 7 lutego, ciekawe, kiedy pojawi sie w sklepach?

MrQba
26-01-2012, 23:27
No ... To czekamy do 7 lutego, ciekawe, kiedy pojawi sie w sklepach?

The Nikon D800 will start shipping few week after the announcement.

Read more on NikonRumors.com: http://nikonrumors.com/2012/01/26/nikon-d800-on-february-7th-coolpix-cameras-on-february-2nd.aspx/#ixzz1kbO3RM8m

Jacek_Z
26-01-2012, 23:38
... natomiast nastepcy d300s na 99% nie bedzie. d800 celowo jest tak wyposazony, zeby te luke zapelnic..
Co ci zapełnia luke między body za 4 tys (D7100) i 12 tys (D800)? Dziura w cenniku, tych rozmiarów?
Może nikon da ludziom propozycję - jest oto ... canon D7 i 5DMk3 :mrgreen: :)?

Pomijam sprawę, że D800 na cropie nie będzie lepszy od D300s, a będzie 2x droższy. Niuans?
D300s vs D800 - ilość MPx porównywalna, wysokie ISO nie będzie (zdecydowanie) lepsze (patrz D4 i D3s - obnizono bazowe ISO do 100), fps - wręcz słabiej. Ja dziekuję za nastepcę nie lepszego, a 2x droższego jako propozycje dla ludzi w dodatku mających szkła DX.

R
26-01-2012, 23:40
Co ci zapełnia luke między body za 4 tys (D7100) i 12 tys (D800)? Dziura w cenniku, tych rozmiarów?
Może nikon da ludziom propozycję - jest oto ... canon D7 i 5DMk3 :mrgreen: :)?

Pomijam sprawę, że D800 na cropie nie będzie lepszy od D300s, a będzie 2x droższy. Niuans?
D300s vs D800 - ilość MPx porównywalna, wysokie ISO nie będzie (zdecydowanie) lepsze (patrz D4 i D3s - obnizono bazowe ISO do 100), fps - wręcz słabiej. Ja dziekuję za nastepcę nie lepszego, a 2x droższego jako propozycje dla ludzi w dodatku mających szkła DX.


doczekasz sie przyzwoitego dx... bedzie sie nazywal pewnie d71000 albo 7000s ;)

Jacek_Z
27-01-2012, 00:11
Mniejsza o nazwę, ważniejsza kwestia to taka, że musi być zdecydowanie wyżej niż D7000.
AF 51 polowy (bo nie można się cofać, a w D300 taki był, D4 nie oferuje wiecej), korpus magnezowy, uszczelniony, minimum 7 fps, ergonomia puszek serii Dxxx. Matryca może sobie być nawet ta z D7000.

eSPe
27-01-2012, 00:33
Mniejsza o nazwę, ważniejsza kwestia to taka, że musi być zdecydowanie wyżej niż D7000.
AF 51 polowy (bo nie można się cofać, a w D300 taki był, D4 nie oferuje wiecej), korpus magnezowy, uszczelniony, minimum 7 fps, ergonomia puszek serii Dxxx. Matryca może sobie być nawet ta z D7000.

dokładnie.
d400 mógłby sie pojawić przy najmniejszym możliwym wysiłku Nikona czyli takie jak d300s z matryca z d7000 i troche rozbudowanym filmem + dla oslody 1-2 kl/sek szybciej w cenie 6-7k PLN - klientów nie zabraknie - zwlaszcza po złym marketingu d7000. Ile bylo pytań typu super matryca d7k czy sprawdzony (AF) d300s. To może być nowe pozycjonowanie wlasnie czyli wypasiony dx w cenie dotychczasowego FX (d700), a FX? - no cóż - dodatkowe tysiąc papierów...
Poza tym Nikon ma dobrze rozbudowany system szkieł do cropa, wypuszczą jeszcze 24/1.8dx (ale już bez pseudokrycia FX - zeby nie było za pieknie) - i segment hula.

adamouse
27-01-2012, 00:42
Może na Melmaku nie będzie, ale na Ziemi nadal mamy nadzieję na D400 ;)

wer
27-01-2012, 06:20
D800 nie będzie następcą D700. To aparaty skierowane do innych odbiorców. Musi być coś jeszcze, co to będzie to nikt nie wie. Biorąc pod uwagę dostępne na rynku matryce, ostatnie premiery i wykorzystywanie podzespołów z innych body można spodziewać się ISO 100, nowego czujnika pomiaru światła taki jak jest w D7000 lub w D4. Czyli albo 1005 albo 2000 pól. Czy będzie DX czy FX to można rzucać monetą. Matryca może być albo 24Mpix DX taka jak w A77, 24Mpix z D3x, albo 12Mpix z D3s lub ew. taka jak w D7000, ale to uważam za mało prawdopodobne. Nikon stara się teraz rywalizować bezpośrednio z Canonem. D7000 uderzał w półkę 60D, ale Canon oddał tu pole walki obniżając półkę, D800 ma być bezpośrednim rywalem 5D, więc potrzebny jest rywal dla 7D. To jest zbyt ważna półka, żeby ją pozostawić pustą. Najbardziej logiczne byłoby body z matrycą APS-H, ale z takowych nigdy Nikon nie korzystał.
Nikon powoli zmienia półki i nie należy na nowe aparaty patrzeć jako na kontynuację czy następców. D800 nie jest następcą D700, jest skierowany do innych odbiorców, D7000 nie był następcą D90, to pół półki wyżej. Więc nie będzie prostego następcy D300s i D700. Będzie jeden aparat, który przejmie segment semi pro reporterski. Segment o tyle ważny, że wiele redakcji korzysta z niego ze względu na cenę i to nie tylko w Polsce. Nazwa też może być inna, wszyscy mówią od D400, a nie będę zdziwiony gdy będzie to D500 lub D600.

krokus66
27-01-2012, 09:27
bo nie bedzie... to oczywiste. kastraty zostana w niskobudzetowym segmencie. semi pro i pro tylko z 24x36. I dziwi mnie, ze niektorych to dziwi...

dx od poczatku byl substytutem. skoro opracowano technologie produkcji matryc normalnej wielkosci to po co brnac w producji dx? to tak jakby do najnowszego ferrari zakladac wciaz drewniane kola, bo kiedys wozy mialy i sie sprawdzaly a jakie byly tanie!

Już dosyć długo toczy się ta dyskusja, sam również kilkakrotnie zabrałem głos. Mimo, że się z Tobą nie zgadzam, to jednak szanuję Twoje odrębne zdanie.
Proponuję abyś jeszcze raz uważnie przeczytał post mOSAda nr 5373 oraz Jacka_Z nr 5388. Bardziej klarownie trudno jest to wyłożyć. Od siebie dodam tylko, że miliony ludzi od lat świadomie kupują substytuty i w niczym im to nie przeszkadza. Przekonany jestem, że w produkcie najważniejszy jest współczynnik awaryjności, później cena w stosunku do jakości oraz zestawu proponowanych funkcji użytkowych. Wszystko inne się nie liczy.

Przypominam dwie wypowiedzi Nikona.
1. D700 oraz D300s będą jeszcze dostępne przez kilka miesięcy po ukazaniu się D800.
2. Zakłady N osiągnią 100% wielkość produkcji w marcu br.
To bardzo wiele mówi. Nowinek spodziewałbym się jeszcze w tym roku lub w I kw. przyszłego. Pamiętajmy, że N musi walczyć z konkurencją oraz odrobić wielkie straty spowodowane klęskami żywiołowymi. N musi iść pełną parą a nawet jeszcze szybciej.:lol:

Erie
27-01-2012, 09:51
Już dosyć długo toczy się ta dyskusja, sam również kilkakrotnie zabrałem głos. Mimo, że się z Tobą nie zgadzam, to jednak szanuję Twoje odrębne zdanie.
Proponuję abyś jeszcze raz uważnie przeczytał post mOSAda nr 5373 oraz Jacka_Z nr 5388. Bardziej klarownie trudno jest to wyłożyć. Od siebie dodam tylko, że miliony ludzi od lat świadomie kupują substytuty i w niczym im to nie przeszkadza. Przekonany jestem, że w produkcie najważniejszy jest współczynnik awaryjności, później cena w stosunku do jakości oraz zestawu proponowanych funkcji użytkowych. Wszystko inne się nie liczy.

Przypominam dwie wypowiedzi Nikona.
1. D700 oraz D300s będą jeszcze dostępne przez kilka miesięcy po ukazaniu się D800.
2. Zakłady N osiągnią 100% wielkość produkcji w marcu br.
To bardzo wiele mówi. Nowinek spodziewałbym się jeszcze w tym roku lub w I kw. przyszłego. Pamiętajmy, że N musi walczyć z konkurencją oraz odrobić wielkie straty spowodowane klęskami żywiołowymi. N musi iść pełną parą a nawet jeszcze szybciej.:lol:

ad. 1 - one nie są dostępne nawet teraz, czyli PRZED ukazaniem się D800

eSPe
27-01-2012, 11:30
niby dlaczego d800 nie może być następcą d700? Bo będzie miał 36mpx? - takie matryce są do sprzedania przez Sony i takie się montuje - zwłaszcza, że produkt ma pożyć ze 3-4 lata. Mniejsza prędkość? - Nikon uczy się od mistrza marketingu i pozycjonowania czyli Canona - reporterów zapraszamy po d4.

jaszka77
27-01-2012, 11:31
Przypominam dwie wypowiedzi Nikona.
1. D700 oraz D300s będą jeszcze dostępne przez kilka miesięcy po ukazaniu się D800.
2. Zakłady N osiągnią 100% wielkość produkcji w marcu br.
To bardzo wiele mówi. Nowinek spodziewałbym się jeszcze w tym roku lub w I kw. przyszłego. Pamiętajmy, że N musi walczyć z konkurencją oraz odrobić wielkie straty spowodowane klęskami żywiołowymi. N musi iść pełną parą a nawet jeszcze szybciej.:lol:

Jak widać niekoniecznie:

http://www.swiatobrazu.pl/nikon-d700-i-d300s-wycofane-z-produkcji-25643.html

Z ciekawości zaglądnąłem przed chwilą na Skąpca, w żadnym sklepie nie ma d300s, a na allegro same używane.
Się robi ciekawie w Nikonie.

krokus66
27-01-2012, 11:33
ad. 1 - one nie są dostępne nawet teraz, czyli PRZED ukazaniem się D800

Oczywiście, że tak, ja jednak przytaczam wypowiedzi N i ich nie lekceważę.

Dostępność D700 i jego ceny.
Przy wszelakich analizach rynkowych niezbędne są zawsze pewne założenia. Nikt nie był w stanie przewidzieć, że trzęsienie ziemi w Japonii spowoduje uszkodzenie elektrownii atomowych, w efekcie ich wyłączenie oraz przeniesienie zakładów N w inne miejsce. Podobnie nikt nie mógł przewidzieć późniejszej powodzi, która zalała zakład do wysokości 1 piętra. Tym bardziej nikt nie był w stanie przewidzieć, że te tak bardzo dotkliwe ciosy uderzą w N w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. Odbiło się to na produkcji i dostawach do sklepów. Że te klęski wykorzystał handel w Europie i w Polsce, to dzisiaj już nie trzeba nikogo przekonywać, widać to było gołym okiem.

Wszakże nawet tuaj na forum bardzo szybko pojawiły się wpisy, że straty z tytułu mniejszej sprzedaży D700 odbiją sobie zwyżką cen. Liczne posty (ciekawostka) z pytaniami "gdzie się podziały ..." oraz "widziałem w cenie ..." w sposob naturalny podnosiły temperaturę oraz ceny. Nic nowego. Później była powódź w Tajlandii i totalna bryndza. Jeśli ktoś twierdzi, że to wszystko przewidział:lol:, to powinien zgłosić się po nagrodę Nobla.:lol::lol::lol:

eSPe
27-01-2012, 11:46
Oczywiście, że tak, ja jednak przytaczam wypowiedzi N i ich nie lekceważę.

Dostępność D700 i jego ceny.
Przy wszelakich analizach rynkowych niezbędne są zawsze pewne założenia. Nikt nie był w stanie przewidzieć, że trzęsienie ziemi w Japonii spowoduje uszkodzenie elektrownii atomowych, w efekcie ich wyłączenie oraz przeniesienie zakładów N w inne miejsce. Podobnie nikt nie mógł przewidzieć późniejszej powodzi, która zalała zakład do wysokości 1 piętra. Tym bardziej nikt nie był w stanie przewidzieć, że te tak bardzo dotkliwe ciosy uderzą w N w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. Odbiło się to na produkcji i dostawach do sklepów. Że te klęski wykorzystał handel w Europie i w Polsce, to dzisiaj już nie trzeba nikogo przekonywać, widać to było gołym okiem.

Wszakże nawet tuaj na forum bardzo szybko pojawiły się wpisy, że straty z tytułu mniejszej sprzedaży D700 odbiją sobie zwyżką cen. Liczne posty (ciekawostka) z pytaniami "gdzie się podziały ..." oraz "widziałem w cenie ..." w sposob naturalny podnosiły temperaturę oraz ceny. Nic nowego. Później była powódź w Tajlandii i totalna bryndza. Jeśli ktoś twierdzi, że to wszystko przewidział:lol:, to powinien zgłosić się po nagrodę Nobla.:lol::lol::lol:

Jaki handel?
Myślisz, że sklepy paletami trzymały d700 aby sprzedać je drożej? Sklepy płacą dla NP takie pieniądze i sprzedają je nadal z małymi marżami. Kilka sklepów miało zapas - ich szczęscie - ale jaki to zapas? 5szt? Mieli sprzedać poniżej aktualnej ceny zakupu? Żyją z tego, przegną z ceną nikt nie kupi - jeśli kupują tzn, że cena jest odpowiednia (to nie chleb przezcież). Miesiąc temu pisałeś, że handlarze to prawie hieny, które wykorzystują podjaranych spanikowanych kupujących. Ci "podjarani" cieszą się, że kupili bo jest jeszcze drożej albo nie ma w ogóle. Dla nas Polaków nieszczęśliwie złotówka był nisko w czasie, kiedy były resztki d700 i d300s. Jest za to szansa, że d800 będzie tańsze.

Erie
27-01-2012, 11:56
Jaki handel?
Myślisz, że sklepy paletami trzymały d700 aby sprzedać je drożej? Sklepy płacą dla NP takie pieniądze i sprzedają je nadal z małymi marżami. Kilka sklepów miało zapas - ich szczęscie - ale jaki to zapas? 5szt? Mieli sprzedać poniżej aktualnej ceny zakupu? Żyją z tego, przegną z ceną nikt nie kupi - jeśli kupują tzn, że cena jest odpowiednia (to nie chleb przezcież). Miesiąc temu pisałeś, że handlarze to prawie hieny, które wykorzystują podjaranych spanikowanych kupujących. Ci "podjarani" cieszą się, że kupili bo jest jeszcze drożej albo nie ma w ogóle. Dla nas Polaków nieszczęśliwie złotówka był nisko w czasie, kiedy były resztki d700 i d300s. Jest za to szansa, że d800 będzie tańsze.

no przecież wszyscy wiedzą, że handlarze sprzętem foto to hieny pazerne ;) w piwnicy w ciemności trzymali po 100 szt d700 każdy, aby zarobić na tym nie marne 30% (jak dotychczas) tylko co najmniej 50% ;)
ech... niektórzy mają fajne wrażenie o handlu foto

a poważnie to 5 szt D700 to jest nawet w starych cenach jakieś 35 tysięcy złotych - niewiele sklepów może sobie pozwolić ot tak zamrozić takie pieniądze, szczególnie, że oprócz tychże d700 muszą mieć również inne towary - to nie jest bowiem sprzęt sprzedający się tak samo dobrze jak np. coolpixy czy tanie lustrzanki typu d5100 czy d90

pech chciał, że tak jak napisał Espe trafiliśmy jako Polacy ze słabą złotówką w moment jak kończył się sprzęt, więc ceny powędrowały strasznie w górę :(

Jacek_Z
27-01-2012, 12:27
D800 nie będzie następcą D700. To aparaty skierowane do innych odbiorców.

Nikon powoli zmienia półki i nie należy na nowe aparaty patrzeć jako na kontynuację czy następców. D800 nie jest następcą D700, jest skierowany do innych odbiorców...Tak i nie. Nie sądzę, by Nikon dał szybko jakiegoś innego (poza D800) budżetowego FXa. W tym sensie D800 jest następcą D700. Co do innych odbiorców - to nie tak. Odbiorcy są ci sami :) - nikoniarze ze średnio wypchanym portfelem, że tak ich określę. Robiący śluby nagle nie zajmą sie fotografią krajobrazową. Po prostu Nikon jednym trochę "utrudnił zycie" (po co reporterom 36 Mpx i mało fps), a innym dał lepsze narzedzie (ISO 100 i 36 Mpx) do pracy w studiu (generalizuje z tymi przeznaczeniami).
Ludzie i tak będą "oblatywali" z tymi body to samo co robili dotychczas.
Nikon kombinuje, jak tu zrobić skok na nasza kasę. Chcą sprzedawać D4, więc D800 musi być inny. Nie mogą zrobić błędu D700 - D3. Studyjniakom chcą sprzedać brak filtra za prawie 1000 USD - to już w ogóle świństwo.

Erie
27-01-2012, 12:33
Tak i nie. Nie sądzę, by Nikon dał szybko jakiegoś innego (poza D800) budżetowego FXa. W tym sensie D800 jest następcą D700. Co do innych odbiorców - to nie tak. Odbiorcy są ci sami :) - nikoniarze ze średnio wypchanym portfelem, że tak ich określę. Robiący śluby nagle nie zajmą sie fotografią krajobrazową. Po prostu Nikon jednym trochę "utrudnił zycie" (po co reporterom 36 Mpx i mało fps), a innym dał lepsze narzedzie (ISO 100 i 36 Mpx) do pracy w studiu (generalizuje z tymi przeznaczeniami).
Ludzie i tak będą "oblatywali" z tymi body to samo co robili dotychczas.
Nikon kombinuje, jak tu zrobić skok na nasza kasę. Chcą sprzedawać D4, więc D800 musi być inny. Nie mogą zrobić błędu D700 - D3. Studyjniakom chcą sprzedać brak filtra za prawie 1000 USD - to już w ogóle świństwo.

Jacku - ja juz słyszałem plotę o tym filtrze, że będą dwie wersje D800 - z filtrem i bez. Ale to nie jedyna różnica - ta bez filtra ma mieć matrycę 36MP, a ta z filtrem (tańsza) ma mieć zupełnie inną mniej gęsta matrycę - czyli w pewnym sensie coś w stylu D3 i D3x swego czasu - różnice między nimi były niewielkie oprócz oczywiście matrycy - różnica w cenie - pokaźna. A ile prawdy w plotach - czas pokaże :).

krokus66
27-01-2012, 14:55
Miesiąc temu pisałeś, że handlarze to prawie hieny, ...

Miesiąc temu nie pisałem, dwa m-ce też nie, trzy również, itd. Nie pisałem również, że handlarze to "prawie hieny". To się nazywa pomówienie. Czy masz coś wspólnego z polityką bądź politykami?

@Erie
Masz krótką pamięć czy celowo tak piszesz?
Na temat handlu miałem kilka dłuższych wypowiedzi. Wyraźnie zróżnicowałem małe i średnie sklepy od wielkich sieci handlowych. Napisałem, że bardzo niską cenę zakupu wymuszają wielkie sieci oraz dyktują cenę detaliczną; że małe sklepiki nie mają na powyższe żadnego wpływu. Napisałem również, że miałem służbowe kontakty handlowe z dużymi sieciami europejskimi.

Napisałem również długi wywód kto tak naprawdę poniósł wielkie straty w efekcie kataklizmu, handel czy producenci. Nie będę tego powtarzać, gdyż szeroko pisałem powyżej.

Moje wcześniejsze wypowiedzi były wywołane kilkoma zapowiedziami na forum, że "handel musi sobie te straty odbić". Nie ma dymu bez ognia jak mawiali starożytni Indianie.

Erie
27-01-2012, 15:05
Miesiąc temu nie pisałem, dwa m-ce też nie, trzy również, itd. Nie pisałem również, że handlarze to "prawie hieny". To się nazywa pomówienie. Czy masz coś wspólnego z polityką bądź politykami?

@Erie
Masz krótką pamięć czy celowo tak piszesz?
Na temat handlu miałem kilka dłuższych wypowiedzi. Wyraźnie zróżnicowałem małe i średnie sklepy od wielkich sieci handlowych. Napisałem, że bardzo niską cenę zakupu wymuszają wielkie sieci oraz dyktują cenę detaliczną; że małe sklepiki nie mają na powyższe żadnego wpływu. Napisałem również, że miałem służbowe kontakty handlowe z dużymi sieciami europejskimi.

Napisałem również długi wywód kto tak naprawdę poniósł wielkie straty w efekcie kataklizmu, handel czy producenci. Nie będę tego powtarzać, gdyż szeroko pisałem powyżej.

Moje wcześniejsze wypowiedzi były wywołane kilkoma zapowiedziami na forum, że "handel musi sobie te straty odbić". Nie ma dymu bez ognia jak mawiali starożytni Indianie.

Krokus wyobraź sobie że nie czytam wszystkich Twoich wypowiedzi, więc trudno mi z "moja słabą pamięcią" odniesć się do czegoś co gdzieś, komuś napisałeś (choćby to miał być wywód na milion stron :) ).

PS Mały sklepik to co to jest? e-cyfrowe to mały sklepiek? cyfrowe.pl? fotobasia/e-fotojoker? fotoforma? owszem w porównaniu z np. MM czy Saturnem tak, ale dział foto to w saturnie czy MM to może 1/100 obrotu i oni bardzo często mają gdzieś zmiany na rynku (a nawet jakby mieli stracić to wymuszą na dystrybutorze odpowiednie bonusy). W specjalistycznych sklepach fotograficznych ten udział jest troszkę inny ;).

krokus66
27-01-2012, 15:37
Krokus wyobraź sobie że nie czytam wszystkich Twoich wypowiedzi, więc trudno mi z "moja słabą pamięcią" odniesć się do czegoś co gdzieś, komuś napisałeś (choćby to miał być wywód na milion stron :) ).

PS Mały sklepik to co to jest?

Ja jeśli nie znam cudzych wypowiedzi, to lekkim piórem nie przypinam nikomu łatek. W ogóle staram się tego unikać. Nie daję się również podprowadzać ani napuszczać.

Napisałem, cyt.:"Wyraźnie zróżnicowałem małe i średnie sklepy od wielkich sieci handlowych". Jak widać nie ma najmniejszej potrzeby je porównywać, gdyż małe i średnie sklepiki przeciwstawiłem wielkim sieciom o ogólnokrajowym zasięgu działania. Napisałem bardzo czytelnie oraz z większym poczuciem wiedzy i doświadczenia (dotyczy to również rodzinnych dwuosobowych sklepików) niż się to Tobie wydaje.

Jest to wątek o D800 i nie chcę go zaśmiecać zbędnymi dywagacjami na temat co jest małym a co średnim sklepikiem. A w ogóle to wielkość sklepiku/ firmy należy oceniać po ilości zatrudnionych osób czy też na podstawie obrotu lub przychodu rocznego?:lol: Nie czekam na odpowiedź.

eSPe
27-01-2012, 16:37
Miesiąc temu nie pisałem, dwa m-ce też nie, trzy również, itd. Nie pisałem również, że handlarze to "prawie hieny". To się nazywa pomówienie. Czy masz coś wspólnego z polityką bądź politykami?

Nie? Najmocniej Cię w takim razie przepraszam. Źle jak widać odebrałem sens Twoich wypowiedzi.

Z politykami? Skąd. Oni przecież wszystko wiedzą najlepiej w każdej dziedzinie: ekonomii, rynku itd...

Erie
27-01-2012, 16:38
Ja jeśli nie znam cudzych wypowiedzi, to lekkim piórem nie przypinam nikomu łatek. W ogóle staram się tego unikać. Nie daję się również podprowadzać ani napuszczać.

Napisałem, cyt.:"Wyraźnie zróżnicowałem małe i średnie sklepy od wielkich sieci handlowych". Jak widać nie ma najmniejszej potrzeby je porównywać, gdyż małe i średnie sklepiki przeciwstawiłem wielkim sieciom o ogólnokrajowym zasięgu działania. Napisałem bardzo czytelnie oraz z większym poczuciem wiedzy i doświadczenia (dotyczy to również rodzinnych dwuosobowych sklepików) niż się to Tobie wydaje.

Jest to wątek o D800 i nie chcę go zaśmiecać zbędnymi dywagacjami na temat co jest małym a co średnim sklepikiem. A w ogóle to wielkość sklepiku/ firmy należy oceniać po ilości zatrudnionych osób czy też na podstawie obrotu lub przychodu rocznego?:lol: Nie czekam na odpowiedź.

A czy ja Ci przypiąłem łatkę? Zlitujże się... Co do reszty to również "zlitujże się" - obawiam się, że średnio znasz realia polskich sklepów fotograficznych.

PS O wielkości sklepiku unikasz odpowiedzi - jakbyś chciał to wystarczy choćby PM, ale tak jest wygodniej ;).

wer
27-01-2012, 22:48
Ludzie i tak będą "oblatywali" z tymi body to samo co robili dotychczas.
Nikon kombinuje, jak tu zrobić skok na nasza kasę. Chcą sprzedawać D4, więc D800 musi być inny. Nie mogą zrobić błędu D700 - D3. Studyjniakom chcą sprzedać brak filtra za prawie 1000 USD - to już w ogóle świństwo.

Butelkę wina można otworzyć i śrubokrętem, co nie znaczy, że jest do tego przeznaczony. 36Mpix to nie tylko wolniejsze zdjęcia seryjne ale też większe pliki. D7000 już powala wielkością plików, karta 16GB starcza na jakieś 400 zdjęć (RAW 14bit + podstawowy jpg). W przypadku 36Mpix karta 16GB starczy na 200 zdjęć. Przegrywanie tego na komputer, przeglądanie to już robi się problem jak RAW waży ponad 50MB. Ze specyfikacji wynika, że D800 ma być konkurentem 5D. Takiego body jeszcze nie było w stajni Nikona, D3x to inna półka. Dla reportera te 36Mpix to za dużo, chociażby dlatego, że trzeba przesłać często zdjęcia przez modem GSM do redakcji.
Jeśli Nikon chce konkurować z Canonem na dokładnie tych samych półkach to nie będzie następcy D700. Pojawi się rozbudowany DX, który będzie bezpośrednim odpowiednikiem 7D. W typowej reporterce płytka GO nie jest taką zaletą, a jest już trochę szerokich szkieł pod DX.

mOSAd
27-01-2012, 23:21
Wrzucę i tu prawie całą specyfikację (łatwiej się czyta niż po linkach skakać) za:
http://nikonrumors.com/2011/12/22/upcoming-nikon-products-all-you-need-to-know-recap.aspx/
Praktycznie pewna, skoro już wycinki były pokazywane tu:
http://nikonrumors.com/2011/12/17/cropped-nikon-d800-samples-at-high-iso.aspx/



36 MP sensor (7360x4912)
100% viewfinder coverage
Improved AF with face recognition – the D800 will still have 51 points AF point
CF+SD memory card slots
USB 3.0
ISO range: 100 – 6400, ISO LO @ 50 and ISO HI-2 @ 25600
The screen will be larger than 3 inches (probably 3.2 in.)
The D800 will NOT have built-in GPS
Expeed 3 processor
There will be two different D800 versions/models, one with the antialiasing filter removed
4 fps continuous shooting, about 6 fps in DX mode with optional battery pack
Video modes: 1080p/30/25/24 and 720p/60/30/25/24
Headphone jack, can input from an external device such as a PCM sound recorder
86k pixels RGB sensor
200,000 shutter cycles
Uncompressed HDMI video out (just like the Nikon D4 (http://nikonrumors.com/2011/12/11/nikon-d4-specs-16-2mp-11-fps-102400-native-iso-xqd-memory-card.aspx/))

Zolty
28-01-2012, 01:03
Nie mogą zrobić błędu D700 - D3. Studyjniakom chcą sprzedać brak filtra za prawie 1000 USD - to już w ogóle świństwo.

Sam kiedys napisalem, ze N strzelil sobie w stope wypuszczajac D700 z matryca D3 i tak bardzo zblizonymi parametrami, a teraz zastanawiam sie czy nie bylo to zamierzone....a w kazdym razie czy nie byl do tego zmuszony.

Generacja D300, D700, D3 to byla seria, ktora pozwolila N odbic sie od prawie dna. Jesli pamietacie w epoce D200, D2 jak puszki Nikona (a wlasciwie jego matryce CCD) mialy sie do owczesnych produktow Canona i jak nie-rozowo wygladala wtedy przyszlosc Nikona....

D300, D700 i D3 to bylo odrodzenie na miare prawie Feniksa z popiolow - byc moze zeby szybciej nabrac bezpieczenstwa finansowego wypuszczono D700 takiego jakim go znamy. Zblizony do D3 sprzedawal sie rewelacyjnie (i pewnie nadal niezle do niedawna) pozwalajac zebrac fundusze na R&D. Matrycy na miare rozdzielczosci 5D Nikon nie mial, wiec bezposredniego konkurenta nie mogl wypuscic. Gdyby wykastrowal D700 jeszcze bardziej (nie tylko fps, migawka ale np sporo gorsze wysokie ISO i np mniej MPix) to sprzedaz nie bylaby tak rewelacyjna - a utracone zyski z potencjalnie nie sprzedaych D3, duzy wolumen sprzedazy D700 nadrobil zapewne z nawiazka.

Sadzac po wypustach N w ostatnich latach - przepasc technologiczna miedzy C i N zostala pogrzebana (a nawet C zaczal sie uczyc od N - mniej MPix w nowym 1D) i sytuacja finansowa firmy zapewne jest stabilna (albo bylaby gdyby nie Fukushima i powodz). Stad nie ma tej gwaltownej potrzeby poswiecania sprzedazy D4. Teraz prosze juz kupowac D4 - czasy D3 "dla ubogich" (bez urazy dla posiadaczy D700) sie skonczyly. Dlatego nie bylo D700s ani D700x po wypuszczeniu D3s i D3x. Inne pozycjonowanie "drugiej linii" puszek - jak juz tu napisano. A sytuacja firmy - technologiczna i finansowa pozwala na wypuszczenie bezposredniego konkurenta dla Canona 5D. Teraz D800 celuje w serce 5D bezposrednio i to (miedzy innymi) jego wlasna bronia: MPix.


Murzyn zrobil swoje - murzyn moze odejsc.


Niestety.

RIP D700.


BTW. Wszystko powyzsze pisze na podstawie niczym nie podpartych spekulacji myslowych - w koncu to watek spekulacyjny. ;)

Jacek_Z
28-01-2012, 01:03
.Dla reportera te 36Mpix to za dużo, chociażby dlatego, że trzeba przesłać często zdjęcia przez modem GSM do redakcji..A reporterzy wysyłają NEFy? Pracując w jpg (albo jpg + NEF na później do domu do obróbki) mogą zapisywać i wysyłać jpg w rozmiarze M albo S, w kompresji Normal. Zresztą dla reporterów prasowych ma być wyłącznie D4. O to tu chodzi.
Natomiast nasi ślubniacy będa sobie tak radzili jak radzą sobie canonierzy z 5Dmk2, a nawet lepiej, bo będą mieli lepszy AF.

marszull
28-01-2012, 03:47
nie znam zadnego reportera newsowego (czyli takiego ktory od razu wysyla do redakcji) ktory robi rawy
wszyscy robia jpg i to wlasnie sla
i jakcek ma racje dla reporterow jest d4

wer
28-01-2012, 04:20
Ale jpg z 36Mpix też odpowiednio więcej waży. Dobrej jakości jpg z 36Mpix to będzie w granicach 8MB.

marszull
28-01-2012, 04:48
walsnie dlatego napisalem ze dla repotrterow jest d4

Pawel Pawlak
28-01-2012, 10:41
ja nadal mam nadzieję na trochę więcej fps- przynajmniej szybkość d3x, ale większy bufor. No i af taki sam jak d4 - bardziej czuły i z trybami do f8.

docxxx
28-01-2012, 11:31
nie znam zadnego reportera newsowego (czyli takiego ktory od razu wysyla do redakcji) ktory robi rawy
wszyscy robia jpg i to wlasnie sla
i jakcek ma racje dla reporterow jest d4


Zgadzam sie. Zawsze myslalem, ze fotoreporter to w pewnym sensie mistrz obrobki i mowie przy nim "jpg" to nietakt. Okazalo sie, ze prawie zaden z nich nie robi w RAWach i na pytanie "dlaczego" odpowiada mi "a po co"?

Cichy
28-01-2012, 12:25
Nie będzie więcej fps, Nikon chce mocno poróżnić D4 z D800.

Pawel Pawlak
28-01-2012, 12:37
Nie będzie więcej fps, Nikon chce mocno poróżnić D4 z D800.

Ja wiem (domyślam się) co chce nikon zrobić, ale D3x też był znacząco rózny od d3 a miał 5/7fps vs 9fps w d3/d3s. Teraz d4 ma 10fps, więc nawet jeśli d800 miałby tak jak d3x 5/7fps t oi tak byłby wystarczająco różny (róznica byałby jeszcze większa)
Poza tym równie dobrze mógłby wstawić w d800 słabawy AF, a spekulacje mówią o poprawionym 51pkt AF z rozpoznawaniem twarzy - mniej więcej tak samo okreslano to co znamy z d4 - czyli MultiCam3500FX, więc chba tak bardoz nie chcą wykastrować "reportersko" tego D800.

Jacek_Z
28-01-2012, 12:51
Ale jpg z 36Mpix też odpowiednio więcej waży. Dobrej jakości jpg z 36Mpix to będzie w granicach 8MB.M jpg nie ma 36 Mpx i skoro dawniej wystarczało 12 Mpx, to nie widzę problemu by pracować na D800 w mniejszych rozdziałkach.
Cały problem w tym, że na forum panuje przekonanie o konieczności pracy w najwyższej jakości i właściwie raw jest tu obowiązkowy. Tymczasem ja na 12 Mpx czasami nie pracowałem w pełnej rozdziałce, nie mówic juz o tym, że nie zawsze zapisywałem rawa. Bardzo czesto pracuje jpg+raw i .. rawa wyrzucam o ile ekspozycje i WB miałem dobrą. A w 99% mam dobrą - studio, stabilny błysk, w plenerze też dbam o dobry dobór parametrów.


Ja wiem (domyślam się) co chce nikon zrobić, ale D3x też był znacząco rózny od d3 a miał 5/7fps vs 9fps w d3/d3s. Teraz d4 ma 10fps, więc nawet jeśli d800 miałby tak jak d3x 5/7fps t oi tak byłby wystarczająco różny (róznica byałby jeszcze większa)Chyba w Nikonie patrzą jednak inaczej. Nie na róznicę w cyferkach, ale na ilu fps pracuja reporterzy, do ilu się przyzwyczaili, ile zaakceptują jako minimalkę.
Ponadto D3x kosztował sporo kasy, więc tam mogli dać "dużą" prędkość, to nie była konkurencja dla D3s (bo był od niego droższy, wolniejszy, miał słabsze wysokie ISO). Zapewne nawet nikon by chciał by się sprzedawało więcej D3x.
W D800 mogą dać więcej fps, ale nie chcą ze względu na to by nie konkurował z D4.

Hektor
28-01-2012, 13:13
D7000 już powala wielkością plików, karta 16GB starcza na jakieś 400 zdjęć (RAW 14bit + podstawowy jpg). W przypadku 36Mpix karta 16GB starczy na 200 zdjęć. Przegrywanie tego na komputer, przeglądanie to już robi się problem jak RAW waży ponad 50MB. Ze specyfikacji wynika, że D800 ma być konkurentem 5D. Takiego body jeszcze nie było w stajni Nikona, D3x to inna półka. Dla reportera te 36Mpix to za dużo, chociażby dlatego, że trzeba przesłać często zdjęcia przez modem GSM do redakcji.

Z której epoki masz komputer skoro przeglądanie 50 MB pliku to dla niego problem?
D800 to nie jest aparat dla kotleciarzy, to sprzęt dla ambitnego/zamożnego amatora lub każdego kto oczekuje wysokiej rozdzielczości a nie karabinu maszynowego z noktowizorem. Jeśli ktoś wyda 15 tysięcy zł na body to raczej powinno być dla niego problemem wydatek 1 tys zł na dodatkowy dysk lub nawet 1/5 ceny aparatu na modernizację komputera, o dodatkowych kartach pamięci (przywołane 200 zdjęć to i tak mnóstwo zdjęć) nie wspomnę bo to są w tej chwili prawie drobne. Poza tym, zawsze będzie można zmniejszyć wielkość pliku już na etapie puszki, jeśli ktoś rzeczywiście przyoszczędził na kartach. Marudzenie, że "co ten Nikon robi? przecież mnie taki aparat nie jest potrzebny" to wiejski egocentryzm. Powiem wprost: przestańcie się już kompromitować tym biadoleniem na 36 Mpix, bo to oznacza, że nie widzicie świata dalej niz czubek własnego nosa.

krokus66
28-01-2012, 14:57
Nie? Najmocniej Cię w takim razie przepraszam. Źle jak widać odebrałem sens Twoich wypowiedzi.

Z politykami? Skąd. Oni przecież wszystko wiedzą najlepiej w każdej dziedzinie: ekonomii, rynku itd...

OK. Nie ma sprawy.
Wobec powyższego nie żywię już urazy. W ogóle staram się nie pamiętać przykrych spraw; życie jest zbyt krótkie i dlatego wolę podchodzić pozytywnie i z uśmiechem.

Tutaj na forum jakoś szczególnie się nie znamy. Dlatego przy krótkich, z natury ogólnych wypowiedziach bywa, że jesteśmy źle zrozumiani.

Powtarzam, było i minęło. Już nawet nic nie pamiętam.:-o

prz3mo
29-01-2012, 15:15
Natomiast nasi ślubniacy będa sobie tak radzili jak radzą sobie canonierzy z 5Dmk2, a nawet lepiej, bo będą mieli lepszy AF.

OK, aczkolwiek o ile mnie pamięć nie myli 5dmk2 ma możliwość zapisu raw z mniejszą rozdzielczością. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
Czy D800 będzie miał taką możliwość? Tego nie wiemy.

Pawel Pawlak
29-01-2012, 15:42
a ilu z tych mniejszy RAWów korzysta ? i czy na pewno przy ślubach, gdzie zależy im na jakości ?

prz3mo
29-01-2012, 15:46
a ilu z tych mniejszy RAWów korzysta ? i czy na pewno przy ślubach, gdzie zależy im na jakości ?

A co ma rozdzielczość matrycy do jakości zdjęcia w przypadku, gdy 90% zdjęć ślubnych nie jest drukowane na papierze większym niż 15x23cm, bo nie bardzo rozumiem?
Nie pomnę, że z 12mpx robiłem całkiem duże wydruki na salę weselną i jakość była bdb.
Jak najbardziej korzystałbym z takiego rozwiązania, gdybym miał puszkę z 36mpx, ale umożliwiającą też zapis raw w np. 12 mpx.

krolewicz
29-01-2012, 15:52
jasne, ślubniacy którzy tak narzekają, to i tak by robili w 36mpx bo "potem może się wykadruje, zrobi duza odbitke, albo będzie wyciągać za uszy o 3-4 ev"

i nie mówcie że nie :)

Cichy
29-01-2012, 17:33
Nie :) Ja robię cały czas na sRaw 10 MPx.

Lucas Z
29-01-2012, 17:49
OK, aczkolwiek o ile mnie pamięć nie myli 5dmk2 ma możliwość zapisu raw z mniejszą rozdzielczością. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
Czy D800 będzie miał taką możliwość? Tego nie wiemy.

Tak, C5dmk II ma sRaw

prz3mo
29-01-2012, 18:07
Tak, C5dmk II ma sRaw

Pozostaje się modlić by D800 też miał... :)

Lucas Z
29-01-2012, 18:18
Oby:)

Jacek_Z
29-01-2012, 18:39
OK, aczkolwiek o ile mnie pamięć nie myli 5dmk2 ma możliwość zapisu raw z mniejszą rozdzielczością. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
Czy D800 będzie miał taką możliwość? Tego nie wiemy.5d Mk2 ma mniejsze rawy. I bardzo bym tego chciał w D800. Nie wiem czy będą, niestety w to watpię.

robin102
29-01-2012, 18:41
5d Mk2 ma mniejsze rawy. I bardzo bym tego chciał w D800. Nie wiem czy będą, niestety w to watpię.
Będą będą, bo przecież matryca będzie mniejsza ;)

Jacek_Z
29-01-2012, 19:01
Robin litości. Pamietaj, że forum czyta nie tylko małe grono rozumiejących swoje ironiczne wtręty ludzi, ale i nowi, obcy userzy.
Matryca nie będzie mniejsza tylko taka sama. 24x36 mm. (bez 0,1 mm). No i będzie miała więcej Mpx, więc skąd ci sie bierze ta mniejsza matryca???

Cichy
29-01-2012, 19:08
Też wątpię w małe Rawy, w końcu to by była nowość w Nikonie...

prz3mo
29-01-2012, 19:09
Niestety mi ostatnio przez głowę przemknęła juz nawet wizja wejścia w drugi system (własnie 5dmk2) :(
Na D3s mnie nie stać, D800 nie będzie puszką dla mnie. Używanego, drugiego D700 za 6k nie uśmiecha mi się kupowac, bo tyle dałem 3 lata temu za nówkę... I jak tu żyć, jak żyć...? :( ;)

Pawel Pawlak
29-01-2012, 19:45
Niestety mi ostatnio przez głowę przemknęła juz nawet wizja wejścia w drugi system (własnie 5dmk2) :(
Na D3s mnie nie stać, D800 nie będzie puszką dla mnie. Używanego, drugiego D700 za 6k nie uśmiecha mi się kupowac, bo tyle dałem 3 lata temu za nówkę... I jak tu żyć, jak żyć...? :( ;)

No to 5d2 będzie puszką dla Ciebie a d800 nie ?

robin102
29-01-2012, 19:45
I jak tu żyć, jak żyć...? :( ;)
PREMIERZe zapomniałeś dodac :)
Ano tak jak mój kolega, teraz już Nikoniarz na wpół. Bo używa jednocześnie D700 oraz 5DMKll.
Jak Ty to Andrzejku ogarniasz w akcji to ja nie wiem.



Matryca nie będzie mniejsza tylko taka sama. 24x36 mm.
No tak, ale teraz jest połówkowa w porównaniu do tych korpusów co mają dużą, a jeśli wyjdzie D800 to będzie potrójna w porównaniu do D700. Masakra jakaś z tymi matrycami się dzieje. Ja tego Nikonowi nie daruje. Pójdę chyba do Canona.:mrgreen:
Jacku nie martw się , wiadomo o co chodzi :)

prz3mo
29-01-2012, 20:16
No to 5d2 będzie puszką dla Ciebie a d800 nie ?

Trochę tańszy... choć z drugiej strony musiałbym z dwa szkła kupić pewnie do niego... więc i tak d... z przodu ;)
Pozostaje czekać na tego D800, cenę i specyfikację. Może modlitwy zostaną wysłuchane i nie będzie tak źle... ;)

morzon
29-01-2012, 20:20
Trochę tańszy... choć z drugiej strony musiałbym z dwa szkła kupić pewnie do niego... więc i tak d... z przodu ;)
Pozostaje czekać na tego D800, cenę i specyfikację. Może modlitwy zostaną wysłuchane i nie będzie tak źle... ;)

Chyba by Cię roz...niosło jakbyś miał równolegle używac d700 i 5dmk2 (mówię głównie o AF). Nie jest źle jak się nie używa równocześnie, ale jak oba na raz to... :P

prz3mo
29-01-2012, 20:25
Chyba by Cię roz...niosło jakbyś miał równolegle używac d700 i 5dmk2 (mówię głównie o AF). Nie jest źle jak się nie używa równocześnie, ale jak oba na raz to... :P

z AF dałbym radę, więcej zabawy byłoby z obróbką.
Ostatnio obrabiałem kilka materiałów, gdzie zdjęcia były wymieszane z dwóch puszek (z mojego D700 i 5d znajomej). Inaczej się obrabia pliki z d700, a inaczej z 5d (BW, kolory).

mateo912
29-01-2012, 20:27
Chyba by Cię roz...niosło jakbyś miał równolegle używac d700 i 5dmk2 (mówię głównie o AF). Nie jest źle jak się nie używa równocześnie, ale jak oba na raz to... :P

haha potwierdzam :D
przy równoległej pracy czasami jest ochot rzucić o glebę 5d :D
Jak się używa samej 5 to tak nie boli ;)


z AF dałbym radę, więcej zabawy byłoby z obróbką.
Ostatnio obrabiałem kilka materiałów, gdzie zdjęcia były wymieszane z dwóch puszek (z mojego D700 i 5d znajomej). Inaczej się obrabia pliki z d700, a inaczej z 5d (BW, kolory).

Chyba o WB Ci chodziło ;)
To też niestety jest prawda te same ustawiania WB ( podane na sztywno w Kelwinach) dają zupełnie inny obrazek.
Mam porównanie na meczach ze znajomym ja ustawiam 2860K i jest ok a on w 5dmk2 musi inne dać żeby było podobnie.

prz3mo
29-01-2012, 20:30
tak, tak... WB :)

Jacek_Z
29-01-2012, 21:22
..No tak, ale teraz jest połówkowa w porównaniu do tych korpusów co mają dużą, a jeśli wyjdzie D800 to będzie potrójna w porównaniu do D700. ..
Jacku nie martw się , wiadomo o co chodzi :)
Nie, nie rozumiem o co chodzi. Przekręcasz nomenklaturę dotycząca matryc i to czynisz od lat. Albo nie wiesz co dane słowa oznaczają albo się dość głupio przekomarzasz. Zwracano ci już na to uwagę kilkukrotnie (stig, chyba Paweł Pawlak, ja). Mam prośbę - stosuj nazewnictwo odpowiednie do faktów. Nie chcę wyprostowywać twoich wypowiedzi "administracyjnie".

z AF dałbym radę, więcej zabawy byłoby z obróbką.
Ostatnio obrabiałem kilka materiałów, gdzie zdjęcia były wymieszane z dwóch puszek (z mojego D700 i 5d znajomej). Inaczej się obrabia pliki z d700, a inaczej z 5d (BW, kolory).
No ale dalej nie rozumiem, skoro obrabiałeś z D700 to nagle z D800 nie będziesz potrafił?
Co do koloru. D3x obrabia się zdecydowanie inaczej od D700, D3s. Patrząc po tym jak wygląda kolor na nowszych puszkach (D7000, D5100 itd) jestem przekonany, że nikon dopracował mocno odwzorowanie koloru w nowszych body. Sądzę, że D800 będzie blisko w tym względzie z D3x. Czyli lekko łatwo i przyjemnie.

prz3mo
29-01-2012, 21:29
No ale dalej nie rozumiem, skoro obrabiałeś z D700 to nagle z D800 nie będziesz potrafił?


Jacek, tu chodzi o to, że ja nigdy tych 36mpx nie wykorzystam. Kompa mam dość mocnego, tak duże pliki chyba pociągnie, ale karty pamięci już musiałbym kilka dużych zakupić, co trochę będzie kosztowało...
Chodzi o to, że jestem zmuszony kupić coś, co nie do końca mi pasuje.

Jacek_Z
29-01-2012, 21:49
Chodzi o to, że jestem zmuszony kupić coś, co nie do końca mi pasuje.Po D700 nie będzie produktu, który będzie tobie i wielu innym pasował. W obu stajniach - N i C. Żadna z firm nie będzie miała "budżetowej" reporterskiej pełnej klatki.
Do ceny body D800 trzeba doliczyć 1-2 karty 32 GB i już (to mniej niz 1 tys zł). Ja od 2 lat pracuje praktycznie wyłącznie na jednej karcie 16 GB bo nie chce w ciągu dnia zmieniać karty. Trzeba też będzie doliczyć cenę kolejnego nowego akku, albo i dwóch bo puszka ma być prądożerna.

prz3mo
29-01-2012, 21:52
Po D700 nie będzie produktu, który będzie tobie i wielu innym pasował. W obu stajniach - N i C. Żadna z firm nie będzie miała "budżetowej" reporterskiej pełnej klatki.


W tym roku być może nie, ale prędzej czy później, jestem pewny, że tak.

Waldo11
29-01-2012, 22:30
Swojego czasu i ja byłem przekonany że "budżetowe" FF będzie.
Najprościej byłoby pozostawić w produkcji D700, do wielu zastosowań wystarczałby wielu osobom na wiele lat.
Koszty rozwojowe zerowe, pozostaje tylko koszt produkcji, a więc liczyłem na w miarę przyzwoitą cenę.
Ale ten model jest już "discontinued".
Widocznie Nikon widzi swój interes inaczej niż my. Interesem jest zarabianie na nowym modelu, wyżej wypozycjonowanym, co w naszych warunkach oznacza że nie będzie dostępny finansowo dla pasjonatów, ale raczej dla zawodowców.

Okazja w postaci D700 zdarzyła się raz, ponieważ w chwili jego premiery Nikon musiał walczyć o odzyskanie pewnej części rynku z powodu zapóźnienia technologicznego. Teraz gdy D3, D3x, D3s, D700 odzyskały rynek - Nikon może zająć bardziej sztywną postawę i zapewne tak właśnie będzie.
Postawa taka możliwa jest dlatego że na rynku FF rządzi duopol Canon-Nikon, więc w podobnych segmentach będą podobne korpusy za podobne pieniądze. Na konkurencję z innych firm nie ma co liczyć, bo tak naprawdę FF to nisza w której jest ledwie miejsce dla dwóch firm (Sony próbowało i jakoś nic nie wskórało, reszta firm zrejterowała z segmentu prawdopodobnie ze względu na koszty rozwojowe).

Wygląda że miejsce (cenowe) po D700 Nikon zostawił dla profesjonalnej puszki DX.
Dla mnie osobiście nie jest to ciekawa wiadomość bo oznaczałoby to że hipotetyczny D400 może być znacznie droższy niż d300s.
A właśnie na D400 czekam. Jakoś cicho o nim. Czyli Nikon nie podniósł się jeszcze po klęskach z zeszłego roku.
Jak już się podniesie zapewne będzie chciał odbić sobie straty i jak najdrożej zapełnić puste półki w sklepach.
Same złe wieści.

A może ma ktoś dobre jakieś?

mOSAd
30-01-2012, 00:49
Same złe wieści.

A może ma ktoś dobre jakieś?

Ja mam.
Część osób przesiądzie się z D700 na D800. I będzie trochę korpusów do kupienia. Być może nie w najgorszym stanie i cenach. Polecam pod rozwagę.

Sapphiron
30-01-2012, 09:22
mOSAd, niektórzy już czekają na to :) w tym ja ;)

Kryhu
30-01-2012, 10:04
Ja natomiast przeczuwając mimo wszytko spadek cen po wejściu D800, jedną D700tkę miesiąc temu sprzedałem prawie za tyle za ile kupiłem z przebiegiem 70 tys. :)

fafniak
30-01-2012, 10:08
A za ile kupiłeś z przebiegiem 70 tyś ?

Sapphiron
30-01-2012, 10:08
A za ile kupiłeś z przebiegiem 70 tyś ?

czepiasz się ;)

fafniak
30-01-2012, 10:16
Nie
Możemy starać się porozumiewać nawet przy pomocy pierdnięć, ale będzie ciężko

Co do tematu to uważam że jeżeli cena na wejściu byłaby ustalona na ok. 10 tyś. to nie byłoby źle...

krokus66
30-01-2012, 10:31
Co do tematu to uważam że jeżeli cena na wejściu byłaby ustalona na ok. 10 tyś. to nie byłoby źle...

Czy uważasz, że cena na wejściu będzie niższa, czy tak było dotychczas, jak długo to trwało?

krokus66
30-01-2012, 11:45
http://nikonrumors.com/

:lol:

marszull
30-01-2012, 12:06
http://nikonrumors.com/

:lol:

krokus66 dawaj konkretne linki, bo tak to nie za bardzo wiadomo o co Ci chodzi
O nowa Tokine? Czy o patenty nikona i sigmy? ;)

Cichy
30-01-2012, 12:18
A może o Tamrony :P

Pawel Pawlak
30-01-2012, 12:40
Nie :) Ja robię cały czas na sRaw 10 MPx.

5d2 ma jedną podstawową zalete (poza video) - plik 21mpix który daje swobodę przy kadrowaniu. Ty rdukujesz rozdzielczość do 10mpix obarczone różnymi artefaktami wywołanymi przez dość nietypowe przeskalowanie obrazu. To na diabła Ci 5d2 ?

Cichy
30-01-2012, 12:47
5d2 ma jedną podstawową zalete (poza video) - plik 21mpix który daje swobodę przy kadrowaniu. Ty rdukujesz rozdzielczość do 10mpix obarczone różnymi artefaktami wywołanymi przez dość nietypowe przeskalowanie obrazu. To na diabła Ci 5d2 ?

A jaka jest alternatywa? :D

Pawel Pawlak
30-01-2012, 12:52
no niewielka... ale 1d3, 1d4 ? przy jasnych szkłach nadal bardzo dobra kontrola nad GO. Ale AF to inna klasa... albo zmiana na nikona ?
No ale za rogiem czai się 1dX - więc teraz to pewnie lepiej poczekąć.

krokus66
30-01-2012, 12:54
krokus66 dawaj konkretne linki, bo tak to nie za bardzo wiadomo o co Ci chodzi
O nowa Tokine? Czy o patenty nikona i sigmy? ;)

Jest to wątek o D800.
Link mówi, że dotychczas NR nie był pewien, teraz już wie, że 7 lutego będzie D800 o pojemności 36 MPx.

Sądzę, że rzeczywiście będzie już. I oby jak najszybciej w sklepach.

Cichy
30-01-2012, 13:01
no niewielka... ale 1d3, 1d4 ? przy jasnych szkłach nadal bardzo dobra kontrola nad GO. Ale AF to inna klasa... albo zmiana na nikona ?
No ale za rogiem czai się 1dX - więc teraz to pewnie lepiej poczekąć.

Ja chciałem FF z dobrym AF, ddlatego czekam na D800, ale szczerze mówiąc sam już nie wiem, 5D3 też ma mieć dobry AF, ale u Canona jak zwyklemoże tak być tylko na papierze...

marszull
30-01-2012, 13:03
Jest to wątek o D800.
Link mówi, że dotychczas NR nie był pewien, teraz już wie, że 7 lutego będzie D800 o pojemności 36 MPx.

Sądzę, że rzeczywiście będzie już. I oby jak najszybciej w sklepach.

Link ktory o tym mowi wyglada tak
http://nikonrumors.com/2012/01/26/nikon-d800-on-february-7th-coolpix-cameras-on-february-2nd.aspx/
a ten ktory podales jest do strony glownej na ktorej "co chwila" sie cos zmienia
mam nadzieje ze ten post jest jasny, jesli poprzedni trudno bylo zrozumiec

Pawel Pawlak
30-01-2012, 13:05
no... teraz to pewnie warto poczekać i zobaczyć. zmiana systemu to ostatnia rzecz na jaką bym się nastawiał... szkoda kasy i czasu ;) no cyba że rzeczywiście dadzą 5d3 z lekko poprawionym AFem z 5d2 ;) D800 pewnie dostanie multicam3500FX - jak d4. Nawet jeśli będzie minimalnie wolniejszy (choć nie sądzę) to i tak powinien byc bardziej czuły i sprawniejszy niż d3s... powinno wystarczyćw największej ciemnicy ;)

krokus66
30-01-2012, 13:22
Link ktory o tym mowi wyglada tak
http://nikonrumors.com/2012/01/26/nikon-d800-on-february-7th-coolpix-cameras-on-february-2nd.aspx/
a ten ktory podales jest do strony glownej na ktorej "co chwila" sie cos zmienia
mam nadzieje ze ten post jest jasny, jesli poprzedni trudno bylo zrozumiec

Ja wiele artykułów prasowych czytam piąte przez dziesiąte. Sądziłem, że Wy również. Gdybania czytam tylko na nikoniarzach, na inne szkoda mi czasu.:-D

esener
31-01-2012, 12:15
Im bliżej premiery osiemsetki tym ceny używek w dół :D http://allegro.pl/nikon-d700-zestaw-sklepowy-dodatkowa-bateria-i2087248260.html .. Co prawda dalej jest to kosmiczna kwota, ale lepsze to niż używki po 9000 :lol:

drdln
31-01-2012, 18:36
Im bliżej premiery osiemsetki tym ceny używek w dół :D http://allegro.pl/nikon-d700-zestaw-sklepowy-dodatkowa-bateria-i2087248260.html .. Co prawda dalej jest to kosmiczna kwota, ale lepsze to niż używki po 9000 :lol:
Powiedziałbym, ze to normalna cena za D700 z takim przebiegiem, od ładnych paru miesięcy takie się utrzymują. Btw, gdzie widziałeś używki po 9 tys? Nie przesadzajmy...

Jacek_Z
31-01-2012, 18:49
Ja mam taką, ale oddam dopiero za 9,5 tys ;)

krokus66
31-01-2012, 19:48
Koniec świata, koniec świata ... :lol:

Sapphiron
31-01-2012, 19:51
Ja mam taką, ale oddam dopiero za 9,5 tys ;)

Czyli nie oddasz :) i nie chcesz oddać :)

madburn
31-01-2012, 21:55
wiecie co ?
d800 to pikus

ale d900 to dopiero szarpnie za kieszen hehe

Jacek_Z
31-01-2012, 22:44
Czyli nie oddasz :) i nie chcesz oddać :)Bardzo chcę się zamienić na D800. Tylko pytanie jaka będzie róznica w cenach. Jak za duża - to poczekam, nie pali mi się, kupie później. Zresztą - najlepiej miałbym oba body. Teraz jako zapas mam D200. A tak zapasem by był D700.

jabkos
31-01-2012, 23:40
wiecie co ?
d800 to pikus

ale d900 to dopiero szarpnie za kieszen hehe

:lol:

krokus66
01-02-2012, 11:29
Ciekaw jestem jaka będzie specyfikacja, pełna. A później znów płacz i zgrzytanie zębów.:-D

adamouse
01-02-2012, 11:40
Zdecydowanie nie można zarzucić temu forum fanbojstwa. Wystarczy poczytać wątek o D4 :)

grzegorzant
01-02-2012, 11:52
Bardzo chcę się zamienić na D800. Tylko pytanie jaka będzie róznica w cenach. Jak za duża - to poczekam, nie pali mi się, kupie później. Zresztą - najlepiej miałbym oba body. Teraz jako zapas mam D200. A tak zapasem by był D700.

W tym, miejmy nadzieję słusznym kierunku również podążam :)

Macho
01-02-2012, 13:02
Zdecydowanie nie można zarzucić temu forum fanbojstwa. Wystarczy poczytać wątek o D4 :)


na forum sa jedni i drudzy, a co do wątku o D4 to sa tacy którzy oczekiwali po nim cudow i pewne udoskonalenia to dla nich za malo... bo iso 25000 nie jest takie jak iso 100 w H4

krokus66
01-02-2012, 14:43
Zdecydowanie nie można zarzucić temu forum fanbojstwa. Wystarczy poczytać wątek o D4 :)

Przecież dałem roześmianą gębę.

adamouse
01-02-2012, 17:57
Przecież dałem roześmianą gębę.

Ja też dałem, to taki ogólny komentarz, do całokształtu dyskusji na forum, do nikogo konkretnie ;)

wilk325
01-02-2012, 17:59
Przecież dałem roześmianą gębę.


Ja też dałem, to taki ogólny komentarz, do całokształtu dyskusji na forum, do nikogo konkretnie ;)

tylko nie dawajcie sobie po:)

prz3mo
01-02-2012, 18:10
Niech już wreszcei pokazują tego "strucla" bo ileż można p... ;)

drdln
01-02-2012, 19:11
Niech już wreszcei pokazują tego "strucla" bo ileż można p... ;)
Jak widać, trochę można. 5,5 tys postów o czymś, czego nie ma :-P

Flores
02-02-2012, 02:01
Nie wiem czy było: http://nikonrumors.com/2012/02/01/tatouage-could-be-another-short-movie-shot-with-nikon-d800.aspx/

Macho
02-02-2012, 03:40
Jak widać, trochę można. 5,5 tys postów o czymś, czego nie ma :-P

az strach pomyslec ile bedzie postów jak wyjdzie D800.... pobijemy mode na sukces:wink:

Cichy
02-02-2012, 09:11
Jeśli komuś się nie chce szukać - foty z 36 Megapixelowego (D800?) aparatu:

http://i.imgur.com/PskYb.jpg

http://www.flickr.com/photos/dos-chin/

i jedno z Exifem, które już usunięto. Chociaż te powyżej to mogą być z Hassela..

Erie
02-02-2012, 10:16
http://i.imgur.com/PskYb.jpg - to jest 12 mega

http://www.flickr.com/photos/dos-chin/ - te są z hassela

shaolin
02-02-2012, 11:01
Tu niby macie tego usunietego sampla (EXIF tez niestety usuniety).

http://fstoppers.com/leak-could-this-be-the-first-leaked-file-off-the-nikon-d800-dslr

Po pomnozeniu wymiarow wychodzi 36.15mpx.

EDIT: Ale ten sampelek jest gorszy niz moje z D4 (czyt. mowi jeszcze mniej... :D ) :D

Yuras
02-02-2012, 16:01
Tu niby macie tego usunietego sampla (EXIF tez niestety usuniety).

http://fstoppers.com/leak-could-this-be-the-first-leaked-file-off-the-nikon-d800-dslr

Po pomnozeniu wymiarow wychodzi 36.15mpx.

EDIT: Ale ten sampelek jest gorszy niz moje z D4 (czyt. mowi jeszcze mniej... :D ) :D

..z komentarzy na [NR] wynika, że jest to prawdopodobnie ISO6400

Kryhu
02-02-2012, 16:12
Zdjęcie poruszone ale jeśli takie ma być 6400 to ja się jeszcze zastanowię czy kupować D3s.
Została mi jedna D700tka na stanie więc albo zestaw D3s(wół roboczy do repo) + D700 albo D700(wół roboczy do repo) + D800.

Pawel Pawlak
02-02-2012, 16:19
Ciekawe czy D800 dostanie podobnie ja D4 możliwość przełączania cropa video: FX, DX, 2.7 ? jeśli tak to czy w związku z wyższą rozdzielczością matrycy będzie miał jeszcze jeden tryb - fullhd z cropem 3.8 ? to byłby super temat - jeden obiektyw - 35/1.4 podpięty a dla potrzeb video 4 ogniskowe: 35, 52, 95 i 133mm - od szerokiego do tele na jednym szkle 1.4 :)

R
02-02-2012, 16:29
Pawel... a Ty to sie czasem nie powinienes udzielac w watku o d4? ;) Lepiej skup sie na tym co tam jest napisane, zeby Ci nie przyszlo do glowy rezygnowac z d4 na rzecz d800 ;)

Pawel Pawlak
02-02-2012, 16:46
hehe... ja tam jeszcze nie wiem co kupię :) problem polega na tym że każdy z obecnie dostępnych i tych przyszłych aparatów ma swoje zalety i wady które dostrzegam :) Najfajnie byłby kupić d4+d800 za sponsorskie pieniądze :D. Ale kiedy mam wydawać swoją krwawicę, to trudniej podjąć decyzję... d3s ? d3x ? d800 ? d4 ? :)
W każdym razie, nawet jeśłi kupię jakiąś staroć d3(s/x) ;), to nie zacznę pisać że tylko ta puszka jest sensowana a cała reszta to pomysłka i niepotrzebnie wydane pieniądze ;)

R
02-02-2012, 16:48
d3s+d4 ;)

Fatman
02-02-2012, 16:49
Może tak na wszelki wypadek napiszę, że mam zamiar kupić D800 jak tylko uzbieram na niego pieniążki (tak na wypadek jak by serwis czytał........... szykujcie się w razie czego).

:-)

R
02-02-2012, 16:50
no to ja w takim razie odradzam zakup d800... skoro fatman chce kupic to jestem przekonany ze bedzie obarczony wada fabryczna :mrgreen: fatman... fatum...

Pawel Pawlak
02-02-2012, 16:54
d3s+d4 ;)
Nieee.. jeśli już mix "stare/nowe" to D3s + d800. A może D800 (zamiast d300) do obecnego D700 :) Cholera wie... D4+D800 to dla mnie optymalny zestaw, niestety nie cenowo ;)

Erie
02-02-2012, 17:08
Może tak na wszelki wypadek napiszę, że mam zamiar kupić D800 jak tylko uzbieram na niego pieniążki (tak na wypadek jak by serwis czytał........... szykujcie się w razie czego).

:-)

:D

R
02-02-2012, 18:24
Nieee.. jeśli już mix "stare/nowe" to D3s + d800. A może D800 (zamiast d300) do obecnego D700 :) Cholera wie... D4+D800 to dla mnie optymalny zestaw, niestety nie cenowo ;)


dasz rade... d4 nie odpuszczaj ;)

krokus66
03-02-2012, 09:24
Nieee.. jeśli już mix "stare/nowe" to D3s + d800. A może D800 (zamiast d300) do obecnego D700 :) Cholera wie... D4+D800 to dla mnie optymalny zestaw, niestety nie cenowo ;)

Popieram.
Warto kupić to co się chce, ale nie za wszelką cenę. "Marzenie" nie może zamienić się w udrękę i przekleństwo.

Natomiast tak sobie myślę, że Ty Paweł będziesz miał D4, D800 i jeszcze małe co nieco.

R
03-02-2012, 10:49
ale nie dla wszystkich aparat jest marzeniem... sa tacy ktorzy traktuja go jak narzedzie do pracy. jakbys mial przejechac rowerem 10tys km, to kupilbys porzadny rower czy pojechal wigry III?

to nie bylaby kwestia marzenia tylko troski o wlasne dupsko ;)

<| MICHAŁ |>
03-02-2012, 11:02
to jeszcze nie ma tej premiery? dawno nie wchodzilem w ta czesc forum i bylem przekonany, ze juz sa zapisy na nowa puszke....
no pieknie - przypomina mi sie, ze w zeszlym roku, o tej porze tez byl oczekiwany jak gwiazda zaranna :) a watek coraz dluzszy :)