Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Spekulacje i plotki o nowościach LUSTRZANEK semipro FX Nikon Dxxx



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

kazziz
27-04-2012, 11:34
Jeśłi to się potwierdzi, to sądzę że zobaczymy tam nowe 24mpix od sony.

to by było super, trzymam kciuki!



d600
24mpix,
iso 100-6400
3fps
2xSD
AF 39pkt, o czułości -2EV
i cena 2000-2200$

i murowany okres oczekiwania na zamówienie min 12miesięcy :D

co do czasu oczekiwania to się zgodzę szczególnie przez pryzmat tego, co się dzieje z D800kami - wczoraj przyszła druga partia... oszałamiające ilości, mniej więcej 1/3 tego co mamy zamówień...

Natomiast 24mpix FF, ISO, 2xSD i ULEPSZONY AF z D7000 - wszystko bardzo realne. Co do ceny - myślę, że 1500$ jest tak samo realne jak 20.000 za D4 - ale przecież blisko takiej ceny MIAŁ BYĆ, zatem 1800-2000$ bardziej prawdopodobne :)
Czyli cena oscylująca w okolicy 6,5-7,5k w Polsce - bajka. Tak jak D700 niegdyś (kto nie kupił teraz żałuje i... płaci)

Brak śrubokręta jest imho jak najbardziej prawdopodobny. Jeśli to ma być Entry Level FF to dlaczego Nikon (zgodnie z ich polityką) miałby dawać dostęp do starszej, taniej szklarni skoro może zarabiać na AF-Sach?
AUTO DX(CROP) Mode byłoby właście odcięciem możlwości używania AF-S 35mm 1,8G (wydaje mi się, że to najczęściej używany z FF obiektyw DXowy, może się mylę?)

Myślę, że 3FPS to przesada w dół - powinien mieć 5-6.
Ale co do korpusu to myślę, że nie będzie tak wygodny jak D7000 - raczej "duże D5100" - i pewnie bez uchylnego wyświetlacza, chociaż... kto wie?
Aaaale nie odbierajmy temu CLSa i pryzmatu...!
Chociaż, w sumie kompletny amator to taki, który nie zauważy różnicy ;-)


Ach, te spekulacje

krzysiozboj
27-04-2012, 11:35
Jedno co często robimy to patrzymy na rynek przez pryzmat własnego grajdołka (do tego jeszcze forumowego a nie krajowego :D ) który niestety jest całkowicie pomijalny, łącznie z naszymi "ślubniakami".

Jak takie coś wypada marketingowo tam gdzie się to sprzedaje (Chiny, USA, Japonia etc)? A to już nam tutaj chyba trudniej powiedzieć. W normalnym kraju kwota > 3-4 tys $ za puszkę dla kogoś kto zarabia na nim chyba nie jest niczym zaporowym, podobnie jak dla zaawansowanego amatora > 1-2 tys $. Pytanie tylko ilu amatorów łyknie coś takiego. W podobny segment, tyle ze mniej wymagający bije D3200, przecież tutaj matryca i parametry na kilometry jedzie czystym marketingiem a nie funkcjonalnością/przydatnością, dlaczego przy D600 ma być inaczej?

jarvik
27-04-2012, 11:57
D600 wg [NR] (http://nikonrumors.com/2012/04/26/more-nikon-d600-rumors.aspx/) ma kosztować ok 1500$,
-matryca 24mpix
- brak napędu AF
- premiera ma być we wrześniu.

heh to nie wróży nic dobrego dla chcących sprzedawać d700 ponad 70tys przebiegu za prawie 7tys zl :D

88y
27-04-2012, 12:00
heh to nie wróży nic dobrego dla chcących sprzedawać d700 ponad 70tys przebiegu za prawie 7tys zl :D

Pod koniec roku będą do kupienia za 3k PLN ;)

LordYoghurt
27-04-2012, 12:53
Już po wyjściu D800 miał być zalew tanich D700...

Numeracji wskazuje że D600 będzie jednak uboższy funkcjonalnie od D700, więc będzie raczej podobnie jak z D300s i D7000 - znajdzie się conajmniej kilka powodów aby wybrać starszą konstrukcję mimo gorszej matrycy.

EONOnly
27-04-2012, 13:09
Już po wyjściu D800 miał być zalew tanich D700...

Gdyby D800 można było gdziekolwiek kupić za rozsądną cenę, to i ceny używanych D700 byłyby diametralnie inne.

jarvik
27-04-2012, 13:15
Numeracja wskazuje jedynie na to, że nikon jeśli to prawda, zdecydował się na 2 aparaty fx zamiast jednego na półce semi-pro. Przepaść między d700 a d800 jest znacząca na tyle, że jest miejsce na mniej zaawansowany korpus fx... d700 jest/będzie wycofany z produkcji. (kropka)

Grimes
27-04-2012, 13:15
Trzeba będzie odłożyć trochę kasy i w lipcu/sierpniu pogonić D300, póki ma jeszcze sensowną cenę. Jak tak pójdzie i D700 polecą faktycznie z ceną, to nie dokładając wiele będę mógł w końcu przejść na FXa :D
Brak śrubokręta w D600 to kiepski pomysł, bo tak naprawdę zostaje się bez stałki poniżej 50mm. Co jak co, ale dać za 35 f/1,4 więcej jak za korpus to przesada, a tak jest 35 f/2. No chyba, że zrobią nową wersję tej 35tki. W takim układzie bardziej by mi pasował D700, chociaż pewnie wtedy tylko używany.

shaolin
27-04-2012, 13:25
Przeciez masz swiezutkie 28/1.8g...

jarvik
27-04-2012, 13:34
.... i opatentowane budżetowe 24-70mm f/3.5-4.5 full frame, poza tym nie wiem co znaczyć by miało Auto DX crop mode... że niby podpiecie dx szkła przełącza na crop... jest to sposób na nieużywanie taniej 35/1,8 na pelnej dziurze z niewielka winieta hehe

TOP67
27-04-2012, 13:39
Zaraz by się okazało, że trzeba zakleić jakiś pin albo zewrzeć nóżkę, żeby 35/1.8 udawał FX :)

88y
27-04-2012, 13:39
.... i opatentowane budżetowe 24-70mm f/3.5-4.5 full frame,

A może ta cena 1500$ za d600 to razem z tym kitem?

jarvik
27-04-2012, 13:40
tak to tylko w erze :D

88y
27-04-2012, 13:58
tak to tylko w erze :D

To ma być ENTRY LEVEL. Jeśli tak, to muszą to sprzedawać z jakimś kitem, bo inaczej nie znajdzie "entry level" nabywców :)

Porównując cenę d700/d300s wychodzi że d700 jest ok 60% droższy od d300s, tak więc d600 w cenie 1500$ odpowiadałby puszce DX w cenie ok940$ (np d3200 + różnica za kita FX)

Badol
27-04-2012, 14:22
heh to nie wróży nic dobrego dla chcących sprzedawać d700 ponad 70tys przebiegu za prawie 7tys zl :D

Jak nie będzie miał silnika AF to wcale nie. Ale fakt, że ceny używanych D700 są MOCNO wygórowane.


Numeracja wskazuje jedynie na to, że nikon jeśli to prawda, zdecydował się na 2 aparaty fx zamiast jednego na półce semi-pro. Przepaść między d700 a d800 jest znacząca na tyle, że jest miejsce na mniej zaawansowany korpus fx... d700 jest/będzie wycofany z produkcji. (kropka)

Nie koniecznie – D700 dalej JEST produkowany i myślę, że jeśli obniżyliby nieco cenę tak powiedzmy do 7k NOWY to dalej świetnie by się sprzedawał. To świetna pucha i z tym nikt chyba polemizować nie będzie. Pytanie tylko czy taki plan ma nikon.

D600 możliwe, że będzie kosztował te 1500-2000$. Ale jeśli będzie tyle kosztował to będzie MOCNO okrojony w różne funkcje itd. Brak silnika AF to jedna z tych rzeczy. I teraz pytanie dla kogo ta puszka? Bo ceny obiektywów z AFS vs starszych śrubokrętów często ale nie zawsze oczywiście są znacznie większę i może się okazać, że wcale tak tanio nie wyjdzie ;)

Zapowiada się ciekawie (np. na zapas do drugiego FX) ale jak będzie bez silnika AF co jest bardzo prawdopodobne a wręcz pewne to ja go nie kupie – kropka :D

jarvik
27-04-2012, 14:51
a czy nikon produkuje jeszcze jakieś szkło bez silnika? naprawdę nie wiem. 85/1,8D chyba... więc dla nikona to mały argument, że nie obsłuży szkieł na śrubę. Ten aparat ma przynieść kasę na miarę d90 i d7000 patrząc tylko na ostatnie lata... puszka ma być pozycjonowana jako entry-level fx... ja tam za 1,5tys $ bym ją kupił... a d700 w cenie obecnej 8,5tys zl nowy absolutnie nie...

Henio Jawa
27-04-2012, 15:00
... jest to sposób na nieużywanie taniej 35/1,8 na pelnej dziurze z niewielka winieta hehe

Jestem przekonany, że Nikon ma w trąbie to czy ktoś używa 35/1.8 z FF.
Jak nie będzie silnika to i tak nie ma nic w zamian o tej ogniskowej z AF.
Ze stałoogniskowych obiektywów to sobie fotoamator kupi 50/1.8G i 85/1.8G.
Jak nie zrobią taniego 20/2.8G lub 24/2.8G to do tego korpusu nie za bardzo będzie co podłączyć. 180/2.8G też by było miło.

TOP67
27-04-2012, 15:04
Produkuje i to całkiem sporo (co najmniej 20 obiektywów)

Z tych, które nie mają odpowiedników AF-S: 105/2.0 i 135/2.0 DC, 180/2.8, całą gamę szerokich stałek, 80-400VR itp

R
27-04-2012, 15:04
Jestem przekonany, że Nikon ma w trąbie to czy ktoś używa 35/1.8 z FF.
Jak nie będzie silnika to i tak nie ma nic w zamian o tej ogniskowej z AF.
Ze stałoogniskowych obiektywów to sobie fotoamator kupi 50/1.8G i 85/1.8G.
Jak nie zrobią taniego 20/2.8G lub 24/2.8G to do tego korpusu nie za bardzo będzie co podłączyć. 180/2.8G też by było miło.


przeciez wlasnie po to wyszedl 28 1.8G... czego mu brakuje zeby pracowac z potencjalnym d600? ciemne 24-70 bedzie w zestawie.

jarvik
27-04-2012, 15:04
a czy dla statystycznego użytkownika tego czegoś będzie robiło róznice światlo 2,8 stałki a zoom 24-70 3,5-4,5 ?

adam.dorozinski
27-04-2012, 15:05
Jak mi zdechnie D700 to wcale bym nie wykluczał sprzedaży całego szkła ze śrubokrętami i zakupu choćby i kastrata D600 z 35/2 AF-S (słyszysz mnie, Nikonie?) i 85/1.8 AF-S

Henio Jawa
27-04-2012, 15:09
przeciez wlasnie po to wyszedl 28 1.8G... czego mu brakuje zeby pracowac z potencjalnym d600? ciemne 24-70 bedzie w zestawie.

Jeszcze nie ma tego obiektywu w mojej świadomości:-)
To ma u nas kosztować koło 3000?
IMHO trochę drogo jak dla hobbisty z budżetowym FF za średnio szeroki kąt.

Pawel Pawlak
27-04-2012, 15:09
przy cenie 1500$ z całą pewnością nikon chce celować w amatorów dla których i tak podstawowe to będą kitowe zoomy. A że u nas większość od razu spoglądają na D600 jak na tani FX do ślubniaków to już nikona zapene mało obchodzi.

jarvik
27-04-2012, 15:11
Produkuje i to całkiem sporo (co najmniej 20 obiektywów)

Z tych, które nie mają odpowiedników AF-S: 105/2.0 i 135/2.0 DC, 180/2.8, całą gamę szerokich stałek, 80-400VR itp

no to dużo tego ale ja mam na myśli szkła tanie
- 105/2 ponad 5tys
- 135/2 dc ponad 5tys
- 180/2,8 3,8tys
czyli wszystko ponad 3tys a tzn ze owe szkła są dla tych co wydadzą pieniądze na d800 bez problemu i widzą potrzebę takich szkieł.

Henio Jawa
27-04-2012, 15:13
przy cenie 1500$ z całą pewnością nikon chce celować w amatorów dla których i tak podstawowe to będą kitowe zoomy.

No to jaką specjalnie zaletę będzie miał nad DX aparat FX z podpiętym kitowym zoomem?

jarvik
27-04-2012, 15:16
a pewnie taką, że da "magiczną głebie ostrosci" jak dx na 2,8 :;) a nikonowi stworzenie zapotrzebowania na duży zoooom dla amatora bo 70-300 bedzie dziwnie krótkie

R
27-04-2012, 15:17
No to jaką specjalnie zaletę będzie miał nad DX aparat FX z podpiętym kitowym zoomem?


Taka jak podrozowanie TGV nad wiszeniem na poreczy w pociagu w Indiach... Zaleta bedzie latwosc i komfort osiagniecia zamierzonego celu.

Pawel Pawlak
27-04-2012, 15:32
No to jaką specjalnie zaletę będzie miał nad DX aparat FX z podpiętym kitowym zoomem?

będzie "tak samo jak w analogu", poza tym 3.5-4.5 w FX da obrazek podobny do takiego ze szkła 2.2-2.8 w DX

Waldo11
27-04-2012, 15:35
No to jaką specjalnie zaletę będzie miał nad DX aparat FX z podpiętym kitowym zoomem?

Dobre pytanie.

Dlatego nadal uważam taką specyfikację D600 (i taką cenę) za bezsensowną.
FX bez śrubokręta, kierowany do amatorów kitów za 1500USD nie ma dla tej grupy docelowej żadnej przewagi nad D5100 za 800USD, przy czym dla DX Nikon ma sporo niedrogich szkieł o przyzwoitej jakości.

Bardziej ambitny amator - jeżeli chciałby popracować nad obrazem - musiałby do D600 kupić szkła AF-S - za każdym razem jednostkowo droższe od korpusu (nie licząc 50/1,8G i 85/1,8G, ew 70-300VR).

Jeżeli miałby to być korpus masowo sprzedawany - na każdym rynku pewną barierą jest cena. Trudno sobie wyobrazić masową sprzedaż korpusu o cenie powyżej 1000USD, to się nikomu nie udało.

Inną metodą robienia interesów (i generowania zysku) jest sprzedaż mniejszej ilości korpusów ale z wyższą ceną i marżą, skierowanych do węższej grupy odbiorców, których stać na uzupełnianie systemu o odpowiednie szkła. Taka grupa istnieje i została "bez towaru". Dlatego bardziej wierzę w korpus za 2500USD z szykanami , niż w tanie FX za 1500USD.
Tym bardziej że ma się nazywać D600, jakby było tanie - Nikon wymyśliłby numer w stylu D8000 czy coś podobnego.

jarvik
27-04-2012, 15:49
hm.. a ile kosztuje d7000? a ile się go sprzedalo na świecie?
http://www.amazon.com/Best-Sellers-Camera-Photo-Digital-SLR-Cameras/zgbs/photo/3017941/ref=zg_bs_nav_p_1_p

w tym zestawieniu sa d7000 body i osobno z 18-105

Fatman
27-04-2012, 18:00
Bardziej ambitny amator - jeżeli chciałby popracować nad obrazem - musiałby do D600 kupić szkła AF-S - za każdym razem jednostkowo droższe od korpusu (nie licząc 50/1,8G i 85/1,8G, ew 70-300VR).

Hmmm.......... Nikkor 28 1.8G, Nikkor 35 1.8DX (z powodzeniem na FX się używa), Nikkor 50 1.8G/1.4G, Nikkor 85 1.8G, Nikkor 24-120/4 VR, Nikkor 70-300 4.5-5.6 VR -wszystko tańsze (większość sporo) od ewentualnego korpusu D600. Żyć nie umierać.

D600 + Nikkor 35 1.8DX -małe, lekkie. W sam raz na wycieczkę -"do wszystkiego".

MariuszJ
27-04-2012, 18:11
Na wycieczkę to by był ten nowy 24-70/3.5-4.5 - widzę w nim odświeżenie bardzo fajnego AF-sa 24-85/3.5-4.5. Świetny gabarytowo, zakres idealny. A dla bardzo wygodnych 28-300.

Do względnie tanich AF-sów można dorzucić makrówkę 60mm. Moim zdaniem - Nikon ma już kompletną tanią silnikową ofertę, poza może UWA (jakiś odpowiednik canonowskiego 17-40 w rozsądnej cenie by się przydał) i dłuższym portretem (usilnikowienie 180-tki?).

Fatman
27-04-2012, 19:02
Usilnikowiona 180ka (w dodatku z porządnym SWM a nie tą karykaturą SWM zwaną microSWM) doprowadziła by mnie do przyjemnego bankructwa :-)

soja
27-04-2012, 19:11
A co, D700 przestał robić zdjęcia?

błędne założenie, tak to nadal by były tylko fiaty 126p, a nowe modele by czekały aż ten dziadek przestanie jeździć.

no może pojechałem za mocno i nie wszyscy pamiętają tą maszynę, ale tak z reraźniejszości: Merc. BMW, ... nie wdrażają nowych modeli dlatego że stare nie jeżdżą.

88y
27-04-2012, 19:34
błędne założenie, tak to nadal by były tylko fiaty 126p, a nowe modele by czekały aż ten dziadek przestanie jeździć.

no może pojechałem za mocno i nie wszyscy pamiętają tą maszynę, ale tak z reraźniejszości: Merc. BMW, ... nie wdrażają nowych modeli dlatego że stare nie jeżdżą.

To troszkę zbaczamy z tematu, ale co tam ;)

Jeśli porównujesz do samochodów to taki 3letni D700 powinien kosztować ok 40-60% ceny nowego ;) w zależności od przebiegu - dobrze, że nie można przekręcić licznika ;)

soja
27-04-2012, 19:51
ano,
nikt z nas nie poradzi na to, że wychodzą nowe modele, a stare mimo tego nadal działają. Prawie każdy facet to gadżeciarz - no ja na pewno :)
takie prawa rynku, dobrze że tak jest, bo inaczej nie byłoby nowego sprzętu - i co ważniejsze: tematów na forum by zabrakło ;)

Michaelius
27-04-2012, 20:36
Hmmm.......... Nikkor 28 1.8G, Nikkor 35 1.8DX (z powodzeniem na FX się używa), Nikkor 50 1.8G/1.4G, Nikkor 85 1.8G, Nikkor 24-120/4 VR, Nikkor 70-300 4.5-5.6 VR -wszystko tańsze (większość sporo) od ewentualnego korpusu D600. Żyć nie umierać.

D600 + Nikkor 35 1.8DX -małe, lekkie. W sam raz na wycieczkę -"do wszystkiego".

D600 +28-300 + crop mode z 12 milionami pixeli ;) Zakres od 28 do 450 w jednym, a ze ciemno - na to bedzie noktowizja :D

88y
27-04-2012, 21:31
D600 +28-300 + crop mode z 12 milionami pixeli ;)

właściwie to z 10mpix

soja
27-04-2012, 23:40
nooo, może i nie jest to całkiem od czapy
ale czy my sami nie próbujemy na siłę udowodnić, że ta puszka jest idealna dla nas?
FX/DX 'w jednym" taki wash&go nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. To samo da deosiemset, ale o co najmniej poziom wyżej

SlaWasII
28-04-2012, 00:43
Tak się zastanawiam... tylko nie bijcie za bardzo. Z punktu widzenia marketingu, ciekawe by było, gdyby Nikon wyeliminował DX wypuszczając tani FX. Wtedy wszyscy się na to rzucą, a potem będą kupować drogie szkiełka.

Ale to misie niepodobasie. :evil:
Czekam na następcę D300s i liczę, że jednak DX jeszcze kilka lat pożyje. :mrgreen:

MariuszJ
28-04-2012, 01:07
Cóż, historia zatoczyła koło.
Małe matryce wymyślono między innymi po to, aby stare szkła z analogów straciły na atrakcyjności względem nowych, dedykowanych pod mniejszy obrazek.
Teraz będziemy mieli znów większy przetwornik we względnie tanim opakowaniu, ale podpiąć do niego można będzie już tylko nowe albo drogie szkła.
Interes musi się kręcić.

wer
28-04-2012, 02:36
Po pierwsze rozmiar matryc DX powstał wcześniej. W czasach analogowych. Mało kto pamięta, bo te aparaty przemknęły jak meteor. APS to jest standard z analoga. Po drugie na początku matryce były na tyle drogie, że na pełną klatkę to mało kogo by było stać. Dwa razy większa matryca nie oznacza 2 razy wyższej ceny tylko więcej razy wyższą cenę. Jest coś takiego jak uzysk z wafla. Większe matryce to gorsze wykorzystanie wafla i większa szansa na to, że będzie uszkodzenie w strukturze. Więc odrzuty produkcyjne są znaczne. Teraz poprawiono technologię i dodatkowo korzysta się z tańszych w produkcji CMOS, na początku były droższe CCD tylko. Wystarczy popatrzeć ile kosztują w tej chwili ścianki średnioformatowe.
Przyzwyczailiśmy się w czasach cyfrowych, że FX to jest hiper - super - ultra profi. A przez dziesiątki lat format filmu był ten sam, a aparaty były na różnych półkach. F5, F90x, F70, F60 korzystały z tego samego formatu klatki, jakie różnice były chyba każdy wie. Z drugiej strony jak się poczyta fora, to wszędzie są jęki, żeby była tania pełna klatka, praktycznie w cenie DX. Więc D600 jest odpowiedzią na te jęki. Taki ruch wymusi zmiany na rynku. Jest szansa, że pojawi się więcej tanich FX od różnych producentów, więc w efekcie ceny jeszcze polecą w dół, w tym modeli profi.

MariuszJ
28-04-2012, 09:11
Po pierwsze: wiele formatów powstało, ale w chwili debiutu cyfry wiodącym liczbowo był 36x24, a wielcy lustrzankowego świata foto dla tego formatu mieli kompletne i okrzepnięte systemy obiektywów. Po drugie: pierwsze lustrzanki cyfrowe były tak drogie, że nie sądzę żeby montaż większych matryc był ekonomicznie nieuzasadniony. Po trzecie: Prorocy w stylu Kena Cropwella akcentowali, że wybór był świadomy i warto poświęcić się buląc za nowe gadżety dla przenajlepszego, dopasowanego do wszystkich zastosowań obrazka APS-C. A dla mnie było to zwykłe strzyżenie wielbłądów, bez specjalnej filozofii.

jarvik
28-04-2012, 09:32
Dokładnie chodzi o ruch w interesie... Podstawowa zasada to sprzedawać wciąż nowe - stąd obniżenie trwałości produktu, różne formaty, mocowania, co rusz inne bateryjki, nowe obiektywy.. przecież już wszyscy wiedzą, że ponad 50% zarabia się na popierdółkach a nie głównym produkcie.

SlaWasII
28-04-2012, 09:55
Elektronika tanieje z roku na rok, obiektywy nie. Tak więc ten kij ma dwa końce. Coraz tańsze i bardziej wypasione body => coraz droższe słoiki spełniające wymagania hiper-puszek.

PS
Nigdy amator tego nie dogoni. Zwłaszcza w naszych realiach, pełnych cudów i obiecanek, madialnych wieści przepełnionych troską rządu o naszą przyszłość.
Na szczęście ja jestem popaprany i przedłużam bujanie w obłokach ile się da. Mam komfort czytania tych wątków goniących za niespełnionym, a moje D60 nadal robi zdjęcia, a stary telewizor nie chce się zepsuć... :mrgreen:

Michaelius
28-04-2012, 11:29
Tak się zastanawiam... tylko nie bijcie za bardzo. Z punktu widzenia marketingu, ciekawe by było, gdyby Nikon wyeliminował DX wypuszczając tani FX. Wtedy wszyscy się na to rzucą, a potem będą kupować drogie szkiełka.

Ale to misie niepodobasie. :evil:
Czekam na następcę D300s i liczę, że jednak DX jeszcze kilka lat pożyje. :mrgreen:

Tani DX ma kosztowac 1500$ ;) To jakies 2x wiecej niz D5100 ;)

MariuszJ
28-04-2012, 11:46
Tani DX ma kosztowac 1500$ ;) To jakies 2x wiecej niz D5100 ;)
Tani lustrzankowy DX jest utrzymywany na rynku dzięki nieświadomości użytkowników. Trudno bronić poglądu o jego wyższości nad konkurencją w rodzaju kompaktów typu X100, G1X czy systemów bezlusterkowych, kiedy z rzeczowych argumentów został jedynie lans na duży czarny aparat.

TOP67
28-04-2012, 13:44
To spróbuj kompaktem porobić sport lub ptaszka w locie

SlaWasII
28-04-2012, 13:52
Ja z owadami mam problem, a tu widzę niezły hardcore... ptaszek w locie robiony kompaktem... he, he. Nie wiem czy D600 to udźwignie? ;)

MariuszJ
28-04-2012, 14:11
To spróbuj kompaktem porobić sport lub ptaszka w locie

Odbijając piłeczkę - spróbuj trafić COKOLWIEK precyzyjnie entrylevelowym czujnikiem fazowym.

A co do nietrafiania kompaktem czy bezlusterkowcem ptaka w locie (przy okazji: nie wydaje mi się żeby była to dominująca wśród odbiorców entrylevelowego segmentu lustrzankowego dziedzina fotografii, ale zostawmy to) - argumenty te mają się już nijak do możliwości współczesnych CDAF. To jeden z mitów, żeby sprzedawać - powiem brutalnie - "luszczankową" padlinę.

TOP67
28-04-2012, 14:15
A spróbuj na LV utrzymać w kadrze lecącego ptaka, biegnące dziecko, sportowca itp przy ogniskowej 700 (a tyle mają teraz kompakty). Na razie nic nie zastąpi matówki.

MariuszJ
28-04-2012, 14:36
A spróbuj na LV utrzymać w kadrze lecącego ptaka, biegnące dziecko, sportowca itp przy ogniskowej 700 (a tyle mają teraz kompakty). Na razie nic nie zastąpi matówki.
Na jakim LV? LV to określenie właśnie z lustrzankowej padaki - to ten tryb, w którym trafiamy w cel :D Wyczuwam, że chodziło Ci raczej o pozycję zombie - jeżeli celowanie do ptaków w locie jest Twoim priorytetem, rzeczywiście powinieneś pomyśleć o czymś z EVF. Do wyboru do koloru.

Nie mówiąc o tym, że określanie tego w co zaglądamy w EL lustrzankach wizjerem to spore nadużycie semantyczne.

Michaelius
28-04-2012, 16:59
Tani lustrzankowy DX jest utrzymywany na rynku dzięki nieświadomości użytkowników. Trudno bronić poglądu o jego wyższości nad konkurencją w rodzaju kompaktów typu X100, G1X czy systemów bezlusterkowych, kiedy z rzeczowych argumentów został jedynie lans na duży czarny aparat.

To jako swiadomy uzytkownik zrob zdjecie fisheyem na swojej X100 i pare ptaszkow na ogniskowej 300mm.

No i rzeczowo powiedz mi co przemawia za wyborem bezlusterkowca zamiast D5100 kiedy Nex robiacy zdjecia o tej samej jakosci kosztuje tyle samo.

MariuszJ
28-04-2012, 18:32
To jako swiadomy uzytkownik zrob zdjecie fisheyem na swojej X100 i pare ptaszkow na ogniskowej 300mm.
Świadomy użytkownik nie kupuje X100 żeby robić zdjęcia ptaszkom. Ja jestem świadomy, nie mam X100.


No i rzeczowo powiedz mi co przemawia za wyborem bezlusterkowca zamiast D5100 kiedy Nex robiacy zdjecia o tej samej jakosci kosztuje tyle samo.
A mogę odwrócić pytanie - co daje mu D5100 z kitem w stosunku do tego Nexa 5n? Rozumiem, że coś co z nawiązką zrekompensuje niekieszonkowy gabaryt, niską użyteczność z jasnymi obiektywami, poruszające zdjęcia trzepanie lustra i awaryjność ze względu na komplikację mechaniczną?

95% tych, którzy kupują entrylevelowe lustrzanki, poprzestaje na kicie body+zoom standardowy. Ba, pewnie większość z nich nie dotyka się nawet przycisku blokady bagnetu. Uważam że uczciwie jest im powiedzieć, że zostali wpuszczeni w trąbę.

Mam trzy lustrzanki, z tego jedną cyfrową (a co!) - nie jestem uprzedzony do tej technologii. Ograniczenia techniczne powodowały, że kilkanaście-kilka lat temu dslr-y nie miały konkurencji, jeżeli chodzi o efekt finalny. Te czasy już się skończyły, to się nazywa postęp techniczny. Dzisiaj, w zastosowaniach kolokwialnie mówiąc wakacyjno-pamiątkowych nie mają racji bytu, o ile nie dostarczą jakiejś wartości dodanej - może to być bardziej kreatywna głębia ostrości, niskoszumność i detaliczność małego obrazka, może to być niezawodność reporterska aparatów klasy D300 czy 7d. Entry-level lustrzankowy nie daje nam właściwie nic.

wer
28-04-2012, 18:38
Ręce opadają. I kilka innych części ciała. Ale cóż każdy może mieć swoje zdanie. Jeśli nie dostrzegasz różnic to trudno, twój problem. Ja widzę sporo różnic.

MariuszJ
28-04-2012, 18:41
Ręce opadają. I kilka innych części ciała. Ale cóż każdy może mieć swoje zdanie. Jeśli nie dostrzegasz różnic to trudno, twój problem. Ja widzę sporo różnic.
Jeżeli dobrze rozumiem powody Twojego uwiądu, spieszę wyprowadzić Cię z błędu - doskonale identyfikuję różnice. Tylko nie widzę gdzie są wśród nich te plusy dla "taniej luszczanki".

Fatman
28-04-2012, 19:47
Jeśli miałbym wybierać pomiędzy zaawansowanym bezlusterkowcem np. GH2 a lustrzanką EL to przyznam, że obecnie zdecydowanie bym wolał zaawansowanego bezlusterkowca. Ma po prostu więcej istotnych dla mnie zalet np. celniejszy AF, równie szybki jak w lustrzankach EL AF (o ile nie szybszy), znacznie lepszy tryb filmowy z sprawnie działającym AF, mniejszy rozmiar, mniejsza waga, cichsza praca.......
Miałem ostatnio przyjemność testować przez 10 dni nowego Olympusa OM-D E-M5 -sprzęt niesamowity i gdyby nie jego cena, to na prawdę od momentu jego rynkowej premiery, lustrzanki EL wg. mnie straciły by rację bytu......

tomek...
28-04-2012, 21:02
Zgadzam się z Fatmanem.
W pewnym momencie równolegle posiadałem D5000 z 18-105 i Panasonica G3 +14-45.
Wizjer elektroniczny praktycznie dogonił już ten w lustrzankach EL (a dodatkowo możemy powiększać w nim obraz przy manualnym ostrzeniu), a pewność pracy AF jest nieporównywalna, na korzyść G3. D5000 poszedł do ludzi, G3 został. Dodatkowa zaleta - w m43 nigdy nie musiałem czyścić matrycy.
Co nie zmienia tego, że w komforcie pracy między G3 a D7000, D300s czy D700 jest przepaść.
Zgadzam się więc przy okazji z MariuszemJ, lustrzanki EL powoli tracą rację bytu.
I nie piszę tego "w teorii". Miałem każdy z tych aparatów na własność przez dłuższy czas.

Pozdrawiam
Tomek

adam.dorozinski
28-04-2012, 21:06
Ja widzę sporo różnic.

Sporo różnic pomiędzy tanimi lustrami APS-C i bezlusterkowcami APS-C? Takich na plus dla lustrzanek entry level? To ja się ustawiam w kolejce chętnych do posłuchania :-)

Henio Jawa
28-04-2012, 21:43
Sporo różnic pomiędzy tanimi lustrami APS-C i bezlusterkowcami APS-C? Takich na plus dla lustrzanek entry level? To ja się ustawiam w kolejce chętnych do posłuchania :-)

Może lustrzanka jest tańsza i można do niej podłączyć większą ilość w pełni działających obiektywów? Bo te evile z dobrymi, wbudowanymi wizjerami elektronicznymi to jakoś specjalnie tanie nie są.

tomek...
28-04-2012, 21:52
G3 + 14-42 - 1999
D3100 + 18-55 - 1926
A IMO w tym porównaniu G3 jest lepszy od Nikona jako aparat. A przy filmach rozkłada go na łopatki.
Jedynie obiektywów jest trochę więcej do Nikona. Ale to też się zmienia. Do m43 mamy już dobry zestaw stałek (12/2.0, 20/1,7, 45/1,8), niezły UWA (MZuiko 9-18), kilka standardów (rózne 14-42, 14-45, uszczelniony 12-50), ultrazoomy (14-150 i 14-140). Są też tele (40-150, 45-200 i droższe 75-300 i 100-300). Jedyne czego moim zdaniem brakuje to tanie makro.
A każdy z tych obiektywów jest nieporównywalnie mniejszy niż odpowiednik DX-owy.

Pozdrawiam
Tomek

LordYoghurt
28-04-2012, 22:49
G3 + 14-42 - 1999
D3100 + 18-55 - 1926
A IMO w tym porównaniu G3 jest lepszy od Nikona jako aparat. A przy filmach rozkłada go na łopatki.
Jedynie obiektywów jest trochę więcej do Nikona. Ale to też się zmienia. Do m43 mamy już dobry zestaw stałek (12/2.0, 20/1,7, 45/1,8), niezły UWA (MZuiko 9-18), kilka standardów (rózne 14-42, 14-45, uszczelniony 12-50), ultrazoomy (14-150 i 14-140). Są też tele (40-150, 45-200 i droższe 75-300 i 100-300). Jedyne czego moim zdaniem brakuje to tanie makro.
A każdy z tych obiektywów jest nieporównywalnie mniejszy niż odpowiednik DX-owy.

Pozdrawiam
Tomek
I dodajmy jeszcze że do m43 przynajmniej są szersze stałki, na co w APS-C ciężko liczyć. Dlatego jakbym miał zmieniać D700 na coś mniejszego, to tylko na korpus w stylu OM-D. Ma wizjer, jest dwukrotnie lżejszy od DX (i ze 3 razy od FX), ma fajne stałki w zakresie odpowiadającym 24 do 85 na FX, a do tego stabilizacja w korpusie na poziomie 4-5EV!

Natomiast co do D600, to ma szansę stać się idealną puszką dla zamożnego foto-lenia czy foto-gamonia. Znam gościa co ma D300s z 17-55 i drugiego z D700 z 24-70, którzy absolutnie nie dążą do podnoszenia swoich umiejętności fotograficznych - po prostu kupili najlepszy zestaw na jaki było ich stać. Także o klientelę dla Nikona się nie martwcie, jest ich masa, tylko nieczęsto znajdziecie ich na tym forum.

tomek...
28-04-2012, 22:58
Też się mocno zastanawiam nad OMD z zestawem stałek, tylko po pierwsze to 10 tys. PLN.
A po drugie światło 1,8 w m43 to niestety nie to samo, co 1,8 przy FX. Oczywiście biorąc pod uwagę głębię ostrości.

kazziz
29-04-2012, 11:28
Natomiast co do D600, to ma szansę stać się idealną puszką dla zamożnego foto-lenia czy foto-gamonia. Znam gościa co ma D300s z 17-55 i drugiego z D700 z 24-70, którzy absolutnie nie dążą do podnoszenia swoich umiejętności fotograficznych - po prostu kupili najlepszy zestaw na jaki było ich stać. Także o klientelę dla Nikona się nie martwcie, jest ich masa, tylko nieczęsto znajdziecie ich na tym forum.

Dokładnie. Bardzo często ludzie pytają o przejście z D300s na pełną klatkę ale D700 "staaary, mało pikseli, brak filmowania - to czemu taki drogi?"
I wytłumacz tu takiemu...

D600 może być dokładnie tym, o co się wszędzie lamentuje (a czego ja nie rozumiem, bo jeszcze brak D800 z matrycą z D4 jako następcy D700ki - owszem, ale EL FF?)

prz3mo
01-05-2012, 10:29
http://nikonrumors.com/2012/04/30/rumor-aptina-developing-a-new-full-frame-cmos-sensor-for-nikon.aspx/

Być może to będzie sensor dla D600?

jarvik
01-05-2012, 10:53
Dokładnie. Bardzo często ludzie pytają o przejście z D300s na pełną klatkę ale D700 "staaary, mało pikseli, brak filmowania - to czemu taki drogi?"
I wytłumacz tu takiemu..

hm... a nie jest to racja.. że stary, mało pikseli i baaardzo drogi..? wiem, że jako sprzedawca chcialbyś sprzedawać go na pęczki ale trochę szacunku ich pieniądze ich fochy.. :)

rafalko
01-05-2012, 12:47
Jeśli miałbym wybierać pomiędzy zaawansowanym bezlusterkowcem np. GH2 a lustrzanką EL to przyznam, że obecnie zdecydowanie bym wolał zaawansowanego bezlusterkowca. Ma po prostu więcej istotnych dla mnie zalet np. celniejszy AF, równie szybki jak w lustrzankach EL AF (o ile nie szybszy), znacznie lepszy tryb filmowy z sprawnie działającym AF, mniejszy rozmiar, mniejsza waga, cichsza praca.......
Miałem ostatnio przyjemność testować przez 10 dni nowego Olympusa OM-D E-M5 -sprzęt niesamowity i gdyby nie jego cena, to naprawdę od momentu jego rynkowej premiery, lustrzanki EL wg. mnie straciły by rację bytu......

Bardzo cenię Twoje opinie. Odwołuję się do Twojego postu, bo łatwiej mi nawiązać do tematu: lustrzanek EL, o których parę osób tu wspomniało. Nigdy nie byłem fotografem analogowym. Do cyfry w formacie 24x16 skłoniła mnie bardzo przystępna cena ówczesnej D40. Pamiętam te wymuszone rady z różnych stron jaki to błąd zrobiłem kupując "kastrata" - ja tego tak nie odczuwałem: robiłem zdjęcia, czytałem, próbowałem (i jaką miałem przy tym radość!) - i tak jest nadal, tylko puszka się zmieniła...

Muszą być na rynku lustrzanki dla początkujących! Dlaczego? Ano po to, by dzisiejsi znakomici fotografowie mogli mieć w przyszłości jakąś konkurencję, lub choćby następców. Dzięki tym tanim lustrzankom prawie każdy może się przekonać czy podoba mu się praca z lustrem, czy woli jednak bezlusterkowca. Tanie lustrzanki właśnie spowodowały, że teraz taki jest popyt na D300s, D700, D800 czy D7000. To właśnie obecność na rynku tanich lustrzanek spowodowała, że nikon musi zapełniać teraz luki...

Tak jak kiedyś wszyscy uczyli się jeździć maluchem (mówię tu też o sobie), tak teraz do nauki fotografii są EL lustrzanki. Kto nie chce się uczyć, ma inne, prostsze rozwiązania. A kto już się nauczył, zbiera fundusze i czeka w kolejkach po wymarzone puszki (tym razem już nie EL).

Rola lustrzanek dla początkujących była i jest nadal nie do zastąpienia. Więc D600 dla całkiem zielonego amatora, którego będzie na to stać, to naprawdę świetny pomysł. Jak kogoś nie będzie stać na FX, pozostaje DX.

Pozwólmy innym samodzielnie wybierać co dla nich ich zdaniem najlepsze.

rafael
01-05-2012, 21:07
mi taki d600 bardzo sie podoba d800 do studia d600 to reszty zadan:)

NIKOLAY
01-05-2012, 22:07
mi taki d600 bardzo sie podoba d800 do studia d600 to reszty zadan:)

No świetny pomysł. Może by tam D4 na weekendy, D800E na poniedziałki i piątki, D 800 na środy i D 700 na czwartki ? Do tego oddzielne komplety obiektywów żeby się materiał nie męczył jak u wielbicieli fajek ?
Admin - czy ja mogę otworzyć wątek Nikon D 650, D 750 i D 880 FX ? Pogdybajmy sobie przez kilka tysięcy postów ... litości :(

jarvik
01-05-2012, 22:33
no i? gdybać zawsze można... następne patenty Nikon patents for 17mm f/4 tilt and shift, 10mm f/4, 16-30mm f/4.5-5.6 and 28mm f/1.4 lenses
oczywiście 16-30 pod pełną klatke czyli jak plotkują dla d600

rafael
01-05-2012, 23:38
Nikola to moj pomysł co sie czepiasz

oge
02-05-2012, 00:05
Wątek przydałoby się do Cafe przenieść - tam widzę jego świetlaną przyszłość.

czarq
02-05-2012, 20:24
Na fotoblogii też już piszą o d600:) http://fotoblogia.pl/2012/04/28/bezlusterkowiec-sony-juz-w-maju-kolejny-pelnoklatkowy-nikon-jeszcze-w-tym-roku

88y
02-05-2012, 22:54
Na fotoblogii też już piszą o d600:) http://fotoblogia.pl/2012/04/28/bezlusterkowiec-sony-juz-w-maju-kolejny-pelnoklatkowy-nikon-jeszcze-w-tym-roku

Ale smęty w tych komentarzach.
D40 (60, 3(01,2)00, 5000/5100) tez nie mają śrubokręta. Wtedy pewnie też były narzekania, że bez śrubokręta to strzał w kolana itp....

A jakiego amatora obchodzą stare obiektywy? Dla amatorów mają być dostępne nowe obiektywy FX z AF-S 24-70 jako kit, 16-30 szerokokątny, są tanie stałki z AF-S (50, 85mm) i ewentualnie zoom 70-300 lub wszystkomający 28-300 ;)

soja
02-05-2012, 23:24
no może i tak, ale "jakby co" to nie możesz podpiąć szkła bez AFesa
a taka sytuacja może się szybko zdarzyć. I co? kupno D800?

88y
02-05-2012, 23:27
no może i tak, ale "jakby co" to nie możesz podpiąć szkła bez AFesa
a taka sytuacja może się szybko zdarzyć. I co? kupno D800?

Można do body bez śrubokręta podpiąć szkła bez AF-Sa ;) np: kosztujące 50% ceny D800 Zeissy

adamouse
06-05-2012, 20:02
Hej!
Ja widzę to z moje perspektywy: mam 3 szkła AF-D: 50 1.4 (nie widzę powodu do zmiany na AF-S), 85 1.4 (jak poprzednio) i 180 2.8D (nie ma alternatywy). Prościej będzie mi kupić D800. Jestem amatorem (od zawsze dopłacam do tego hobby, cenię sobie zmianę ciemni na apple aperture i adobe ps, choć magii jakby mniej gdy nie pojawia się obraz w kuwecie, ale dla zachowania równowagi za koreksem nie tęsknię). Tyle, że mi taniej wyjdzie chyba jednak kupno D800 niż potencjalnego D600 i 50 1.4G i 85 1.4G nawet wliczając odsprzedane klamoty (jak nowe, jak to u amatora).Wiem, że moje obiektywy nie mają nano-coat, ale z drugiej strony jak zwalę zdjęcie, nie tracę kasy tylko mam żal do siebie: jakoś to ogarnę za vs parę tysi za upgrade.
Reasumując: dla każdego coś. Jeśli D600 nie będzie miał śrubokręta to wieloletni amatorzy Nikona tacy jak ja raczej pójdą w D800 płacąc cenę premium ku zadowoleniu Nikona, a nowi miłośnicy FX mogą wejść w obszar droższych obiektywów pełnoklatkowych ku zadowoleniu Nikona. Z punktu widzenia marketingu wygywa nasza ulubiona marka :)

SlaWasII
06-05-2012, 21:13
Jak nie będzie śrubokręta, dołączam się do bojkotu... ;)
W moim ogrodzie oflaguję się i oplakatuję - NIE dla D600 bez śrubokręta!

soja
06-05-2012, 21:42
jeszcze kilka takich opinii i wywalczymy śrubokręt w tym nowym wirtualnym body ;)

Gwynbleidd
06-05-2012, 21:59
Jako, że to ma być (jeśli w ogóle będzie taki aparat) lustrzanka FX entry level to brak śrubokręta jak najbardziej ma sens - w końcu nie można kupić nowych obiektywów na śrubokręt.
A jak pisali przedmówcy dla użytkowników, którzy mają kolekcję starszych słoików pozostaje D800 i ewentualnie jeśli się pojawi jakiś następca D700 (albo coś w stylu D800s). I tak na prawdę wszyscy powinni być zadowoleni.

TOP67
06-05-2012, 22:03
Wciąż jest produkowanych i sprzedawanych kilkanaście obiektywów AF, połowa z nich nie ma odpowiednika AF-S. Ale fakt, że nie są to obiektywy dla przeciętnego pstrykacza.
Jeśli wyjdzie taki aparat, to się będę mocno zastanawiał.

kendo73
06-05-2012, 22:13
co powiecie na to ? D400 (http://nikonrumors.com/category/nikon-d400/)

soja
06-05-2012, 22:18
niech wyjdzie ten D600 to zobaczymy co będzie miał.

EONOnly
10-05-2012, 06:50
http://nikonrumors.com/2012/05/09/more-nikon-d600-specs.aspx/#more-39252

Fatman
10-05-2012, 07:23
Czyli D7000 z matrycą FX. Cóż, ja wolę nie ryzykować............ ;-)

soja
10-05-2012, 07:55
trochę dodali: HDR i nowa matryca, ale zabrali śrubokręt. Za to zostawili to co najważniejsze:39 AF points (with an option of 11 AF points)
ja tam spokojnie czekam na D400 full blast ;) tym bardziej, że FF mi nie jest potrzebne. chyba tylko żeby mieć

TOP67
10-05-2012, 09:01
Czyli D7000 z matrycą FX. Cóż, ja wolę nie ryzykować............ ;-)

Jeśli będzie w obudowie D7000 (a wskazują na to U1, U2), to ja zaryzykuję. Mam dosyć swoich kilogramów do dźwigania.
Oczywiście przy prognozowanej cenie, po okresie szaleństwa może zejdzie do 5 tys.

Fatman
10-05-2012, 09:27
Ja wolę nie ryzykować nie z powodu obudowy, tylko "klątwy D7000" ;-)
Tym razem poczekam z pół roku, może dłużej........

Sendilkelm
10-05-2012, 09:52
Czyli D7000 z matrycą FX. Cóż, ja wolę nie ryzykować............ ;-)

Nie do końca, bo nie będzie miał silnika AF :) O ile się sprawdzi to co tam napisane :)

Fatman
10-05-2012, 10:13
W uproszczeniu D7000, nie czepiajcie się pierdółek proszę ;-)

MrQba
10-05-2012, 10:41
Ja wolę nie ryzykować nie z powodu obudowy, tylko "klątwy D7000" ;-)
Tym razem poczekam z pół roku, może dłużej........

Myśle, że jak sie pojawi poczekamy dłużej z testami. Jak to ktoś dobrze napisał na nikonrumors NIKON ma problem z dostawami d800 za 12 tys. zł więc co będzie jak pojawi sie D600 za 6 tysi i zapragnie go pół świata !?. Premiera lato 2012 a w Polszy będzie dostępny pewnie wiosna-lato 2013 :lol:

PS widze jeszcze plus pojawienia się D600. Spadek cen używanych D700. Jeśli D600 okaże sie o wiele lepszy od D700 to używki będą w cenie poniżej 5k...Bańka pęknie i 700tki w końcu będą warte tyle ile trzeba ;)

Pawel Pawlak
10-05-2012, 11:26
raczej nie ma obawy że będzie to obudowa z d7000 i problemy z AFem te same. FX wymaga komory lustra która nie zmieściłaby się w D7000 (tak jak D300 i d700), samo lustro też musi być zupełnie inne.

prz3mo
10-05-2012, 12:52
.Bańka pęknie i 700tki w końcu będą warte tyle ile trzeba ;)

D700 cały czas jest świetnym aparatem bez video. Ja właśnie kupiłem drugą sztukę. Miałem kupować D800, ale raz, że cena kosmos, a dwa, że aparat widmo, na karki, zapisy i cholera wie co jeszcze...
Udało mi się kupić 700-tkę z symboliczną liczbą klatek, w stanie sklepowym w fajnej cenie.

MrQba
10-05-2012, 13:00
raczej nie ma obawy że będzie to obudowa z d7000 i problemy z AFem te same. FX wymaga komory lustra która nie zmieściłaby się w D7000 (tak jak D300 i d700), samo lustro też musi być zupełnie inne.

Dokładnie tak. Łatwiej będzie zaprojektować nową obudowę dostosowaną do koncepcji D600 niż siedzieć i przerabiać istniejącą puszke która ma wady jak udało sie wyczytać z forum. Wywalają silnik, pewnie nowa bateria więc nowy kształt, podobny na pewno do D800 więc zgrabne body będzie. ;)

Grimes
10-05-2012, 13:05
Moduł AF tez musi być inny jak w D7000, bo by krył tylko środek kadru ;)

rjb
10-05-2012, 13:07
Bateria w D600 będzie ta sama co w D7k i D800/e. D600 powinien byc w cenie D700+-

LordYoghurt
10-05-2012, 13:09
Jeśli w D600 będzie AF z D7000, to ten z D700 nadal lepszy. Brak silnika też trudno uznać za zaletę. Na solidne uszczelnienia też pewnie trudno będzie liczyć. Znajdzie się jeszcze parę innych "ale", których suma może zaważyć o wyborze D700. Oczywiście ciekaw jestem obrazka - ten z D700 mnie satysfakcjonuje, ale może D600 da jakość ISO D3s z rozdzielczością D3x.

Ogólnie bardzo się cieszę na D600 - nie tyle patrząc na tą konkretną puszkę, ale na koncepcję entry level FF jako taką. Za kilka lat jak D700 mi padnie, będę miał większy wybór puszek FF Nikona, a i pewnie dzięki wejściu w nowy segment na pewno przybędzie nowych, stosunkowo niedrogich (w porównaniu do świętej trójcy 1.4 i 2..8 rzecz jasna) szkieł dla ambitnych amatorów.

Pawel Pawlak
10-05-2012, 13:11
Moduł AF tez musi być inny jak w D7000, bo by krył tylko środek kadru ;)

to normalne w FXach - bezwzględne pole krycia cam3500DX i FX w d300 i d700 jest takie samo. sądzę że nazwa jest tylko marketingowa. Sensory są te same. Co więcej, wg informacji z serwisu NP, zgodnie ze specyfikacją sensor AF jest dokładnie ten sam we wszystich body - FXowych; D700, d3, d3s, d3x, d800, d4 a wyższa czułość w d800 i d4 jest nie zależna od samego sensora. Czyli pewnie od softu i szybkości expeeda.

edit:
co do jakości obrazka to w zasadzie wiadomo czego się spodziewać - iso niskie - genialne jak w d3x, d800, d7000, iso wysokie po optymalizacji poziom d800, 5d3, d4 czy d3s oczywiście z dokładością +/- 0.5EV - czyli też mistrzostwo.

swider
10-05-2012, 14:19
A nikt jeszcze nie narzekał, że tylko 5 fps? :) Specyfikacja raczej nie stawia tego body jako następcę D700, ale co by nie pisać te dwie konstrukcje dzielić będzie dobrych kilka lat… i ta sama prędkość zapisu? Jak dla mnie to śmiech… przez łzy. Kolejna puszka która nie wiadomo czym będzie i jak ją pozycjonować… bo raczej nie tańszą alternatywą dla reportażystów, których nie stać na D4.

Pawel Pawlak
10-05-2012, 14:28
no zgodnie z tym co spekuluje NR, to wiadmo jak pozycjonować - entry level FX za 1500$. Specyfikacja którą podali jest więc aż za dobra, a cena lepiej niż fantastyncza.

Być może N pokaże jakieś tanińsze body reporterskie, ale nie sądzę. Reporterka która nie opiera sięna FPSach ma świetne D800, "sportowcy" mają kupić D4 i koniec, kropka.

swider
10-05-2012, 14:43
no zgodnie z tym co spekuluje NR, to wiadmo jak pozycjonować - entry level FX za 1500$.
Nie chce mi się w taką cenę wierzyć, ale kto wie… ;)


Być może N pokaże jakieś tanińsze body reporterskie, ale nie sądzę. Reporterka która nie opiera sięna FPSach ma świetne D800, "sportowcy" mają kupić D4 i koniec, kropka.
I ja wątpię, że Nikon wypuści jakąś sensowną, tańszą alternatywę dla jednocyfrowego body.
Co do reporterki na mniejszych fps… raczej każdy jej rodzaj mniej lub bardziej potrzebuje szybkostrzelności, bo liczy się złapany moment. Fakt, nie ma co demonizować -- 5 fps nie jest tragedią, ale jak wspomniałem wcześniej, po tylu latach (w świecie cyfrowym to już epokach ;)) chciałoby się trochę więcej… choćby tych 6/7 fps. :)

Pawel Pawlak
10-05-2012, 15:18
wiesz, ja się odniosłem tylko do tegu ilu reporterów "nie sportowych" bigało do tej pory z 5d2 - który ma podobną szybkość jak d800 tyle że jest zdeeeeeccccyyyddowanie bardziej opieszały w reakcjach na naciśnięcie spustu, a o AF nawet nie wspomnę ;) Wielkość pliku też nie była probleme - w końcu są małe JPGi - w d800 też jest 20 albo 9mpix. Tylko 4fps, można nawet bez gripa zamienić na 5fps przy 25mpix, a corp 1.2 często nie będzie zbytnio przeszkadzał. A wysokie iso na poziomie najlepszych ns rynku i AF od -2EV pomoże :)

bradley
10-05-2012, 16:41
Ja wolę nie ryzykować nie z powodu obudowy, tylko "klątwy D7000" ;-)
Tym razem poczekam z pół roku, może dłużej........

.....No nie! Fatman! Nawet cały rok nic nie da. Nikt jak ty nie zlustruje puszki!! Musisz kupić pierwszy i "zbadać" korpus :-)))

Fatman
10-05-2012, 17:33
I tak nie dam rady finansowo ;-) D800 na horyzoncie (podobno w przyszłym tygodniu) więc nastąpi wyprucie skarbonki..

bradley
10-05-2012, 20:40
...do czasu premiery się zregenerujesz ;-)
pozdr

wojtas0009
10-05-2012, 20:56
tak z perspektywy użytkownika amatora, który lubi czasem strzelić portret, przydałoby mu się mieć czasem szerzej, czasem z wyższym iso, a innym razem jeszcze dłużej- według mnie, jeżeli ze szkłami z af-s prędkość byłaby co najmniej taka jak na D90, którego mam teraz- bardzo chętnie przytuliłbym taki aparat.
24mpx, na cropie pewnie koło 10mpx (?) co z zupełności wystarcza, cena może by jeszcze spadła... :)

A w sumie ciągle zastanawiam się, czy D300s doczeka się następcy...

bradley
10-05-2012, 23:32
...niestety ja mam wątpliwości :-/. choć uważam, że byłaby to wielka szkoda!!!

soja
11-05-2012, 07:44
użytkownicy standardu DX stanowią znaczący procent nabywców, tych z kolei mozna dzielić na mniej lub bardziej wymagających.
Raczej nie zakładałbym, że N zrezygnuje z tych odbiorców. Za produkty wysoko przetworzone marża jest większa i pewnie z tego nie zrezygnują.
Chociaż z drugiej strony nastepcy D700 nie widzimy, za to pojawia sie wysoko pozycjonowany D800 i w planach entry level D600 - takie D3200 dexowe
Może to informacja, że skończyła się era wytrzymałych, topowych puszek z ukierunkowaniem na amatora - nie na pracę zarobkową.
Oczywiście na wszystkim można pracować i zarabiać: D300s i D700 moga do tego służyć, ale ta "wyższa liga" kupuje inny sprzęt.
może to bedzie tak
D7000 puszczony jako tester [zdał egzamin] i teraz wejdzie D7100/d7000s lub jak go zwał tak zwał i to będzie następca D300s
D600 kontynuując trend dexowy zastępuje D700, a chcesz więcej to masz D800 [moze wejdzie D900] lub D4
i na koniec zaprzeczyłem sam sobie do tego co napisałem w pierwszym zdaniu ;) ;) ;)

SlaWasII
11-05-2012, 09:26
A zamieszanie w numeracji jest dla zmylenia przeciwnika... znaczy, konkurencji! :D

soja
11-05-2012, 09:49
o nic innego nie chodzi,
a jak ktoś z rozpędu kupi dwie/trzy puszki więcej to tylko na dobre mu wyjdzie ;)

fotouśmieszek
12-05-2012, 15:58
Ja wolę nie ryzykować nie z powodu obudowy, tylko "klątwy D7000" ;-)
Tym razem poczekam z pół roku, może dłużej........

Chyba popadles w groźny syndrom d7kfobię ;) ale FX to zupełnie inne zwierzę :-) nie uogolniej bo zaczniesz podejrzewać kazdą puszkę:razz:

kendo73
12-05-2012, 16:31
Napisał Fatman Zobacz post
Ja wolę nie ryzykować nie z powodu obudowy, tylko "klątwy D7000"
Tym razem poczekam z pół roku, może dłużej........


Chyba popadles w groźny syndrom d7kfobię ;) ale FX to zupełnie inne zwierzę :-) nie uogolniej bo zaczniesz podejrzewać kazdą puszkę:razz:

D7000 = to DX , D700 = TO FX

ja osobiscie wolałbym by N zrobiło rozsądnego nastepcę D300s = może D400 lub zwał jak zwał D600 ??
jedyna co nam pozostaje to cierpliwioe czekać ......... i uzbierać kasę

kendo73
12-05-2012, 17:20
czy tak to będzie wyglądało ????


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/05/nikond400specs-1.jpg
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2009/04/nikon-d400-specs.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/05/nikond750specs-1.jpg
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2009/04/nikon-d750-specs.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/05/nikond750-1.jpg
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2009/04/nikon-d750.jpg)

Fatman
12-05-2012, 17:29
Chyba popadles w groźny syndrom d7kfobię ;) ale FX to zupełnie inne zwierzę :-) nie uogolniej bo zaczniesz podejrzewać kazdą puszkę:razz:

Ja już podejrzewam każdą puszkę ;-)


D7000 = to DX , D700 = TO FX

No to każdy chyba wie.

docxxx
12-05-2012, 18:17
czy tak to będzie wyglądało ????


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/05/nikond400specs-1.jpg
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2009/04/nikon-d400-specs.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/05/nikond750specs-1.jpg
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2009/04/nikon-d750-specs.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/05/nikond750-1.jpg
źródło (http://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2009/04/nikon-d750.jpg)

Co to za g... ten D400? Gdzie tu poprawa wzgledem D300? Matryca musi* byc do 12800 + H. Inaczej byc nie moze.

MaciekW
12-05-2012, 22:39
W tym wydaniu D400 nie oferuje nic lepszego (godnego uwagi) w porównaniu do D7000, po co więc mieliby wypuszczać taki model?

Fatman
12-05-2012, 22:56
Ludzie, to przecież stare jak świat przerobione zdjęcia D300 i D700........... z dwa lata temu to było "modne".

fotouśmieszek
12-05-2012, 22:59
Ja już podejrzewam każdą puszkę ;-)


"...ktoś nie śpi,żeby spać mogł ktoś..." serio:jeszcze raz szacun:) dzieki Tobie od dawna przyzwyczailem sie do 5100.Przy priorytecie obrazka do wszystkiego mozna przywyknąć,nawet do braku srubokreta;) Dlatego sledze d600...

skrzynka97
12-05-2012, 23:04
śmieszny temat... D600... Science Fiction
a tym czasem Europejczycy kupując body z wymiennym obiektywem wybrali 20% bezlusterkowców,
Japończycy 50%,
lustra są pase

NIKOLAY
12-05-2012, 23:55
śmieszny temat... D600... Science Fiction
a tym czasem Europejczycy kupując body z wymiennym obiektywem wybrali 20% bezlusterkowców,
Japończycy 50%,
lustra są pase

... to fakt, że kundle są mądre i wdzięczne ... na szczęście kochamy rasowe D700, D800, D4 :smile::lol::D

shaolin
13-05-2012, 03:43
śmieszny temat... D600... Science Fiction
a tym czasem Europejczycy kupując body z wymiennym obiektywem wybrali 20% bezlusterkowców,
Japończycy 50%,
lustra są pase

Japonczycy maja tez automaty z uzywanymi damskimi gaciami do niuchania wiec ich jako przyklad w czym przoduja bym nie podawal :lol:

Co do D600, jezeli specyfikacja spelni sie w 80% i bedzie cena, o ktorej sie mowi (czyli 1500$ = w Europie pewno 1500E) to bedzie git. Nie zebym czekal na ta puszke, ale to znak ze linia szkiel 1.8 i tanich FX zoomow jeszcze urosnie... nawet jesli ceny nie beda w okolicach 18-55dx (na co pewno wiekszosc liczy, chociaz to dziwne bo amator nie znaczy automatycznie ktos bez kasy, a ze jest moda na lustra to trzeba za to placic i tyle, nawet jak bez tej kasy jest ;)) to i tak jest dobry znak ;)

fotouśmieszek
13-05-2012, 23:00
śmieszny temat... D600... Science Fiction
a tym czasem Europejczycy kupując body z wymiennym obiektywem wybrali 20% bezlusterkowców,
Japończycy 50%,
lustra są pase

Byc moze,ze powstaje nowy trend,zobaczymy jak sie rozwinie...a spekulowanie nt luster nie jest takie smieszne dla posiadaczy szklarni do nich.Na rynku funkcjonują miliony obiektywow lustrzankowych i one obniżą popyt na bezlusterkowce,z pewnością go nie zatrzymując.

wer
14-05-2012, 03:28
Z tego co podali w plotkach na optyczne mam złe wieści dla Fatmana. Wygląda, że to będzie zmodyfikowany AF z D7000 (39 punktów), dwa sloty kart SD też pewnie z D7000. Do tego tryby U1 i U2. Cała konstrukcja mocno oparta o D7000, tyle, że silnik wyjmą.

Fatman
14-05-2012, 07:51
Sam AF (układ) jest ok. Nie on powodował problemy w D7000. Problemem w D7000 był (jest) mechanizm naciągu lustra.

soja
14-05-2012, 07:54
ano
u mnie nie wymienili AF, tylko ten naciąg - i śmiga - jak na razie - ;)

kendo73
20-05-2012, 11:55
DX Cropped Sensor Cameras

D3200- Entry-level
D5200 – Mid-range
D7200 – High-end

FX Full-Frame Cameras

D600 – Entry-level
D800 – Mid-range – High-megapixel
D4 – High-end

więcej info TU (http://www.technobuffalo.com/cameras/photography/rumor-nikon-d600-full-frame-camera-coming-in-the-summer/)

Lvcas
20-05-2012, 22:09
Czyli Nikon całkowicie zrezygnował ze starych linni D300 i D700, przynajmniej numerologia aparatów będzie bardziej logiczna i zrozumiała. A D600 ma być raczej bardziej osiągalny dla niskobudżetowego fotografa, czyli taka półka niżej do D700 :)

LordYoghurt
20-05-2012, 22:31
Czyli Nikon całkowicie zrezygnował ze starych linni D300 i D700, przynajmniej numerologia aparatów będzie bardziej logiczna i zrozumiała. A D600 ma być raczej bardziej osiągalny dla niskobudżetowego fotografa, czyli taka półka niżej do D700 :)
Nic to nie znaczy. Gdybania jakiegoś blogera, równie dobrze Ty czy ja możemy założyć bloga o fotografii i być wyrocznią.

grissley
21-05-2012, 00:10
Nic to nie znaczy.
Co zresztą sam bloger podkreśla:


Is this Nikon’s future DSLR product map? We’ll just have to wait and see.

batonMR
23-05-2012, 21:50
Nowa specyfikacja D600 na NR - http://nikonrumors.com/2012/05/23/newupdated-nikon-d600-specifications.aspx/. ;)

LordYoghurt
23-05-2012, 21:57
czyli jednak z silnikiem AF! Fajnie, że Nikon planuje nową linię FX, dla amatorów jak ja może być to wcale nie gorsza opcja od D800. A jak za tym pójdą jeszcze kolejne amatorskie obiektywy FX to już w ogóle będzie cudownie ;-)

kendo73
23-05-2012, 22:24
......... Nikon planuje nową linię FX, dla amatorów jak ja może być to wcale nie gorsza opcja od D800. A jak za tym pójdą jeszcze kolejne amatorskie obiektywy FX to już w ogóle będzie cudownie ;-)


co do tańszych szkiełek FX ...... to bym za wiele nie oczekiwał

LordYoghurt
23-05-2012, 22:33
co do tańszych szkiełek FX ...... to bym za wiele nie oczekiwał

A czemu? Na takie 70-200/4, 24-85/4 czy 16-35/4-5.6 jest jeszcze miejsce na rynku. Tak jak i na 35/2 czy 24/2 (28/1.8 nie jest tu żadną przeszkodą do ich powstania).

aikidudi
23-05-2012, 22:48
puszeczka zapowiada się ciekawie :) Jestem ciekaw tylko kiedy będzie dostępny :) Podejrzewam, że znajdzie miejsce u mnie w torbie

hostman22
23-05-2012, 23:22
a mnie w spałej tej specyfikacji martwi to "39 AF points (with an option of 11 AF points), 9 cross-type AF points" ;)

Sin
23-05-2012, 23:33
Dlaczego Cie to martwi?

Badol
23-05-2012, 23:39
NO - jak będzie AF w puszce to będzie super! Jest spora szansa, że zamiast używki D700 kupię sobie właśnie to jako drugą puchę FX :)

Yanluk
24-05-2012, 00:34
Oj jesli cena ~$1500 sie potwierdzi to bedzie zmiana na FX.

Luke210
24-05-2012, 00:47
Dlaczego Cie to martwi?

Bo to uklad z D7000, ktory niektorzy uwazaja za zawodny.

wojtas0009
24-05-2012, 00:47
dokładnie tak jak wyżej ;) tylko aż mi się wierzyć nie chce, że miałoby to być FX... to by pasowało do następcy D300s, ale gdyby matryca była 24mpx w DX, od Sony... :o
Życzyłbym sobie i wielu innym amatorom takiego korpusu... no nic, zaczynam zbierać kasę :)

Sin
24-05-2012, 00:59
Bo to uklad z D7000, ktory niektorzy uwazaja za zawodny.

Zawodny to byl jego mechanizm naciagu lustra, ktory raczej malo prawdopodobne by migrowal do pelnoklatowej puszki.

Anar
24-05-2012, 03:49
http://fstoppers.com/new-rumor-good-news-for-the-nikon-d600

chyba będzie trzeba zamienić S10-20 na S12-24 I ...bo przy cenie 1500$ kupować d7000 to nieopłacalny wydatek :)

jarvik
24-05-2012, 07:06
W Polandii cena byłaby ok 7-8tys na bank... ale to i tak nie byłoby tragicznie. D700 będą po 3tys :P

soja
24-05-2012, 07:45
na razie to kolejna prognoza, może jednak będzie 51 polowy z 15 krzyzowymi, sprawdzony i niezawodny ;)

soja
24-05-2012, 07:47
dokładnie tak jak wyżej ;) tylko aż mi się wierzyć nie chce, że miałoby to być FX... to by pasowało do następcy D300s, ale gdyby matryca była 24mpx w DX, od Sony... :o
Życzyłbym sobie i wielu innym amatorom takiego korpusu... no nic, zaczynam zbierać kasę :)

i to by było idealnie + AF z D300s i nic więcej nie potrzeba - no może HDR, ale to pewnie będzie ;)

erbe
24-05-2012, 07:58
najbardziej martwi mnie: "Auto DX crop mode" - to chyba strzał wymierzony w użytkowników 35/1.8G na FX

prz3mo
24-05-2012, 08:14
najbardziej martwi mnie: "Auto DX crop mode" - to chyba strzał wymierzony w użytkowników 35/1.8G na FX

Ale to nie znaczy wcale, że nie będzie można wymusić pracy tylko w FX.

erbe
24-05-2012, 08:18
Ale to nie znaczy wcale, że nie będzie można wymusić pracy tylko w FX.

mam nadzieje ,że będzie jak piszesz choć mam obawy

TOP67
24-05-2012, 09:26
eee, może da się zakleić styki? Albo będę dorabiał na hackowaniu obiektywów ;)

wojtas0009
24-05-2012, 09:40
dokładnie... w końcu to Polska ;) tu się kombinuje :D więc działanie 35 1.8 na FX to by była kwestia dni, jak nie godzin po zakupie przykładowego D600 ;)

pinio
24-05-2012, 09:57
Jeśli wróżby się spełnią, to może w końcu dokupię sobie FX. Poziom cenowy D700 na tyle mnie wkurzał (zawziąłem się, że powyżej pewnej ceny nie zakupię), że byłem już bliski wyprzedaży szkiełek zbieranych z myślą o FX.
Specyfikacja bardzo mi pasuje, a cenę przepowiadają poniżej pułapu, który zakładałem :) Z zaciekawieniem będę oczekiwał na konkrety, a nie niesprawdzone przecieki.

P.S>Jeśli takie D600 wypuszczą, to obstawiam ostry spadek cen używek D700 (w końcu ;) )

Badol
24-05-2012, 10:19
Jeśli takie D600 wypuszczą, to obstawiam ostry spadek cen używek D700 (w końcu ;) )

Muszą - ceny za używane D700 są MOCNO przegięte. To świetna puszka ale... W cenie używki można kupić Nowego 5Dmk2. Ja wiem :) Canon, inne szkła itd, itp ale zawsze.

Jacek_Z
24-05-2012, 10:30
Będę bronił D700. Niby dlaczego ma być nagle w cenie puszek DX, skoro w dodatku jest modelem wyższym od D600 ?

shaolin
24-05-2012, 10:35
Bo D3X tez byl wyzej modelowo niz D800 ;)

erbe
24-05-2012, 10:37
Będę bronił D700. Niby dlaczego ma być nagle w cenie puszek DX, skoro w dodatku jest modelem wyższym od D600 ?

Bo nie ma tego czym zachwycają się amatorzy czyli filmowania,
mając do wyboru nowe D600 a używane D700 wiele osób będzie wolało mieć
dziewiczy sprzęt niż używkę.

Bardzo podobna sytuacja robi się przy D3 oraz D800.

TOP67
24-05-2012, 10:42
Jacki, ale nie porównuj ceny używanych D700 (zwykle mocno zajechanych) do nowych DX. Cena na pewno będzie wyższa niż używane DX, ale zapewne niższa niż nowe D600. Ta ostatnia nie spadnie szybko poniżej 6tys. Ale to już jest poziom, który wielu uzna za stosowny.
Mi się te spekulacje bardzo podobają, zwłaszcza cena i waga.

Badol
24-05-2012, 10:46
Będę bronił D700. Niby dlaczego ma być nagle w cenie puszek DX, skoro w dodatku jest modelem wyższym od D600 ?

Nawet używki D700 nie są w cenie nowych puszek DX (D3oos) :)
Tak jak pisałem - to świetna puszka ale... ma już prawie 4 lata.
Ja potrzebuję drugiego FXa. Głównie jako zapas i jeśli specyfikacja będzie taka jak podaje NR a cena rzeczywiście będzie ok. 2000$ to kupię D600 zamiast "starej" D700ki. Nowa puszka w cenie używanej! W wielu rzeczach będzie pewnie troszkę gorsza ale będzie miała też kilka innych "ficzerów" których brak w starszym modelu.

prz3mo
24-05-2012, 10:58
Trzeba poszukać to się znajdzie D700 używkę wcale nie w chorej cenie.
Też potrzebowałem drugiego FX. D800 w zaporowej cenie (póki co) i brak dostępności, więc odpuściłem na razie. Znalazłem prawie nowego D700 w fajnej ceniem u nas na forum :) Jak stanieje D800, albo D600 będzie na tyle fajny to sprzedam pewnie jednego D700 i kupię któregoś z 600/800.
Wszystko rozbija się o priorytety, jak ktoś potrzebuje puszek do pracy to czekanie na niewiadomo co i ile... nie wchodzi w grę. Jeśli ktoś nie ma parcia i nie uzywa aparatu w pracy to jasne, że lepiej poczekać, na tego, być może fajnego D600. Ja czekać nie za bardzo mogłem.

pinio
24-05-2012, 11:20
Większość osób zarabiających na fotografii potrzebujących FX już dawno je ma. Jeśli kupują, to jako zapasy lub przesiadają się na nowości.
Pozostaje jednak spora grupa amatorów chcących FX, która nie jest przyparta do muru koniecznością zarabiania. Marzy im(nam ;) ) się FX, ale nie za każdą cenę. D700 trzyma cenę, bo nie ma jeszcze alternatywy. D800 to nie jest alternatywa dla tej grupy.


Będę bronił D700. Niby dlaczego ma być nagle w cenie puszek DX, skoro w dodatku jest modelem wyższym od D600 ?

Prawda, że liczba 700 jest większa od 600 ;) Jednak co z tego? D700 przy obecnym pędzie do nowych modeli na rynku jest już sędziwym dziadkiem. Można zakładać, że z dużym prawdopodobieństwem ten niższy model jednak wygra w obrazku z wyższym modelem D700. Jeśli cena nowych D600 będzie porównywalna do D700, to który model będzie wybierany? D700 będzie miał szansę się sprzedać, jeśli jego cena będzie sporo niższa nowe D600.


Trzeba poszukać to się znajdzie D700 używkę wcale nie w chorej cenie.

Pytanie tylko, co kto uważa za poziom chorej ceny?

kendo73
24-05-2012, 11:34
tu pytanie do wszystkich co robić ? , chcę kupić sobie inna puchę mam na oku d300s z przebiegiem 8k i w cenie 4000 zł , i szczerze mówiąc nie wiem czy sobie odpuścić i czekać na D600 , ale jak d600 wyjdzie tro troche potrwa zanim cena spadnie , po drugie jak wyjdzie to cena D700 i D300/s pójdzie w dół , czyli co czekać bo teraz przepłacę ?

bradley
24-05-2012, 11:54
Wychdząc z tanich załoźeń, a dotyczy to nie tylko twojej obecnej sytuacji, to czas na zakupy zawsze jest zły! Sam sobie musisz odpowiedzieć, jak bardzo potrzebujesz i jaki chcesz.

Wysłane z mojego HTC Desire

prz3mo
24-05-2012, 12:41
Prawda, że liczba 700 jest większa od 600 ;) Jednak co z tego? D700 przy obecnym pędzie do nowych modeli na rynku jest już sędziwym dziadkiem. Można zakładać, że z dużym prawdopodobieństwem ten niższy model jednak wygra w obrazku z wyższym modelem D700. Jeśli cena nowych D600 będzie porównywalna do D700, to który model będzie wybierany? D700 będzie miał szansę się sprzedać, jeśli jego cena będzie sporo niższa nowe D600.


Tyle tylko, że D700 jest na rynku, a D600 to na razie plotka. Pewnie bardzo realna, ale cały czas plotka, więc te dywagacje są póki co bez sensu. A w przyszłości rynek sam zweryfikuje ceny używanych D700.

Greg81
24-05-2012, 12:50
tu pytanie do wszystkich co robić ? , chcę kupić sobie inna puchę mam na oku d300s z przebiegiem 8k i w cenie 4000 zł , i szczerze mówiąc nie wiem czy sobie odpuścić i czekać na D600 , ale jak d600 wyjdzie tro troche potrwa zanim cena spadnie , po drugie jak wyjdzie to cena D700 i D300/s pójdzie w dół , czyli co czekać bo teraz przepłacę ?

Mam podobną sytuację ,cena d300s na pewno spadnie gdy pojawi sie d600 na ten moment d300s jest trochę z dziwną ceną w ubiegłym roku d300s nowy byl za 4300 a teraz tyś więcej pomijając przyczyny to są wygórowane ceny za tak starą puszkę.

pinio
24-05-2012, 12:51
Tyle tylko, że D700 jest na rynku, a D600 to na razie plotka. Pewnie bardzo realna, ale cały czas plotka, więc te dywagacje są póki co bez sensu. A w przyszłości rynek sam zweryfikuje ceny używanych D700.
Cały wątek jest wielką dywagacją, ale czemu od razu bez sensu? Dywagacje w tym wątku to nic w porównaniu z podobnym, historycznym już wątkiem o D800 :)

terrago
24-05-2012, 13:14
Troche mnie zastanawia jak d600 bedzie sie mialo do 5dIII?
Matryca podobna - ponad 20mpix, szybkosc mysle powyzej 4kl/s, filmowanie (mi niepotrzebne) i cena ~1500$? To kto wtedy kupi tego marka 3 za 3.200 €? Czy w czyms ten Canon bedzie lepszy, poza cena? :p

Jacek_Z
24-05-2012, 13:17
Jacki, ale nie porównuj ceny używanych D700 (zwykle mocno zajechanych) do nowych DX. Cena na pewno będzie wyższa niż używane DX, ale zapewne niższa niż nowe D600. Ale cena nowego D700 a używki (w dobrym stanie) to nie jest taka przepaść jak bywała dawniej. Dawniej stare body wypadało z rynku i ceny szły straszliwie w dół. Fakt, był przeskok technologii (cena D200 po wejściu D300). Ale teraz takiego przeskoku nie ma. Ceny mogą stać. W dodatku 12 Mpx to wystarcząjco dużo (dla reporterki, ale nie tylko), a sporo fps jest argumentem za D700. D600 nie zastąpi reporterskiego FX (D700). Może być zachętą dla przesiadających się z DX (i naganiać klientów na optykę pod FX, która jest droższa). Oni to sobie dokładnie skalkulowali :)
Na miejscu czekających na następcę D700 (tanie reporterskie pełnoklatkowe body) bardzo bym się informacją o D600 zmartwił. Bo nadal nie dostaną następcy D700, a do kolejnej premiery musi minąć trochę czasu. Co ci ludzie zrobią ? Nie wiem. D3s znika, D4 strasznie drogie.
Z drugiej strony - znam faceta, ma dużą firmę foto, kilku pracowników, robią kilka slubów w weekend i pracownicy na robotę dostają body klasy D90. O co więc fotografowi chodzi, należałoby zapytać ? O zarobki? O jakość ? O najdoskonalsze narzędzie?


... D700
Tak jak pisałem - to świetna puszka ale... ma już prawie 4 lata..
I to jest chyba największa wada tej puszki (poza brakiem filmów - dla mnie). Czyli to bariera psychologiczna u nabywcy. A nie sprawa "kiepskich" możliwości puszki.
Ja będe lansował tezę, że już od przejścia na CMOS w Nikonie (D300/D700/D3) to nie puszki ograniczają. To tylko usprawiedliwienie dla fotografa :). Żyje nadzieją, że następca pozwoli mu robić lepsze zdjęcia. No bo aparat lepszy to zdjęcia też.


Tyle tylko, że D700 jest na rynku, a D600 to na razie plotka. Pewnie bardzo realna, ale cały czas plotka, ...
. A w przyszłości rynek sam zweryfikuje ceny używanych D700.
Dokładnie.

Pawel Pawlak
24-05-2012, 13:19
poczekajmy na premierę D600 ;)
Ale sądzę że aparat za 1500$ będzie musiał być w czymś gorszy niż taki za 3000-3200 (nie tylko 5d3, także D800).Nie wydaje mi się jednak, żebyśmy to zobaczyli na zdjęciach, raczej w szysbkości, komforcie pracy, celności AF, trwałości itp.


.
Z drugiej strony - znam faceta, ma dużą firmę foto, kilku pracowników, robią kilka slubów w weekend i pracownicy na robotę dostają body klasy D90. O co więc fotografowi chodzi należałoby zapytać ? O zarobki? O jakość ? O najdoskonalsze narzędzie?

Jacek, właśnie datego że prowadzi firmę a nie "wydaje mu się że robi biznes" potrafi liczyć... Skoro określił że jego target jest zadowolony z materiału z d90, to po kiego wała inwestować w ultradrogie narzędzie jak d700, d3s, d800 czy d4 ? Tak przeinwestowują jedynie amatorzy albo hobbyści.

TOP67
24-05-2012, 13:26
Mark 3 będzie wciąż kupowany do filmowania nietoperzy ;)

D600 będzie miał ograniczenia, zwłaszcza dla reporterów. 5fps (nie wiadomo czy szybciej z gripem), moduł AF z D7000, słabsza obudowa. Ale w tej cenie i tak byłby hitem.

dinus
24-05-2012, 13:28
Mam podobną sytuację ,cena d300s na pewno spadnie gdy pojawi sie d600 na ten moment d300s jest trochę z dziwną ceną w ubiegłym roku d300s nowy byl za 4300 a teraz tyś więcej pomijając przyczyny to są wygórowane ceny za tak starą puszkę.

A jak ceny sprzętu foto wzrosną, to będziesz dalej czekał?

Pozdrawiam
d

prz3mo
24-05-2012, 14:03
A jak ceny sprzętu foto wzrosną, to będziesz dalej czekał?

Pozdrawiam
d

Znam takich co "cały czas" czekają...
Ma to wiele plusów:
- kasa jest cały czas w kieszeni, można nią obracać (giełda, kasyno etc)
- nie ma problemów z nietrafiającym AF (a propo D7K), z BF/FF
- ciągle ma się to miłe wrażenie, że nie ma się "starej" puszki, bo przecież te stare (patrząc na ten temat) to już wstyd kupować
- puszka się nie starzeje, nie traci na wartości, nie leci jej przebieg, bo jej po prostu nie mamy
- nie odklejają się gumy
- jesteśmy obecni tylko w wątkach o najnowszych puszkach

Minusów... brak :-P

;)

LordYoghurt
24-05-2012, 14:39
Minusów... brak :-P

;)

No jest jeden, zdjęcia trudno robić, jak się aparatu nie ma. Ale dla niektórych jakby sprawa poboczna ;-)

pinio
24-05-2012, 14:40
Znam takich co "cały czas" czekają...
Też należę do tych co "cały czas" czekają na tańszego FX-a. Czy to coś złego?


Ma to wiele plusów:
- kasa jest cały czas w kieszeni, można nią obracać (giełda, kasyno etc)
Obracanie na giełdzie (szczególnie ostatnimi czasy), kasyno(zawsze) jest niebezpieczne. Kasa może się "rozpłynąć" i z plusa robi się minus

- nie ma problemów z nietrafiającym AF (a propo D7K), z BF/FF
Większość obecnych na forum "cały czas czekających" na czas czekania ma jakąś puszeczkę, więc miewają takie problemy - nie unikamy tego minusa


- ciągle ma się to miłe wrażenie, że nie ma się "starej" puszki, bo przecież te stare (patrząc na ten temat) to już wstyd kupować
Temat jest D600 - czyli coś więcej niż nowość. Mamy przecież "starą" puszeczkę na czas czekania, więc hipotetycznego miłego wrażenia nie ma - minus pozostaje


- puszka się nie starzeje, nie traci na wartości, nie leci jej przebieg, bo jej po prostu nie mamy
Przy tej, na którą czekamy należy się zgodzić. Ta starsza w posiadaniu się starzeje, przebieg leci.


- nie odklejają się gumy
Jak już wiadomo, mamy starą puszeczkę, więc i gumy się odklejają - minus nie znika


- jesteśmy obecni tylko w wątkach o najnowszych puszkach
Posiadacze nowych puszek też uczestniczą w wątkach o "nowszych" nowościach - patrz np. na swoją aktywność w tego typu wątkach.


Minusów... brak :-P

;)

Podsumowując, minusów czekania "cały czas" jest całe mnóstwo.

;) ;)

hostman22
24-05-2012, 16:34
Troche mnie zastanawia jak d600 bedzie sie mialo do 5dIII?
Matryca podobna - ponad 20mpix, szybkosc mysle powyzej 4kl/s, filmowanie (mi niepotrzebne) i cena ~1500$? To kto wtedy kupi tego marka 3 za 3.200 €? Czy w czyms ten Canon bedzie lepszy, poza cena? :p

mniemam że ci którzy maja obiektywy canona a nie nikona :P

BTW spoko jak nikon wypuści d600, canon na pewno coś pokaże podobnego ;)

LordYoghurt
24-05-2012, 16:56
BTW spoko jak nikon wypuści d600, canon na pewno coś pokaże podobnego ;)

coś tam się mówi o jakimś 6D, ale przyznam że nie słuchałem ;-) W każdym razie ma być tym czym w Nikonie D600.

prz3mo
24-05-2012, 16:59
Też należę do tych co "cały czas" czekają na tańszego FX-a. Czy to coś złego?


Miałem na myśli raczej osoby, które "czekają" na jakąkolwiek nową puszkę... Nie FX, tylko cokolwiek nowego... czekają, bo to co się pokazuje jest do dupy... następca będzie dopiero OK... tzn. potem się okazuje, że to jednak nie to... ale może kolejny... i kolejny... i jest rok 2040. Nie ma aparatów, każdy ma wszczepione w oko coś co potrafi zapisywać obrazy w milionie mpx...

;)

rjb
24-05-2012, 17:04
Wg mnie przyszłemu D600 bliżej w chwili obecnej (specyfikacja) do obecnego canona 5DmkIII. Więc to canon powinien scigać D800 jakimś nowym korpusem 3D????

Jacek_Z
24-05-2012, 17:14
....Temat jest D600 - czyli coś więcej niż nowość. Mamy przecież "starą" puszeczkę na czas czekania, więc hipotetycznego miłego wrażenia nie maTo D800 jest już stary ??? ;) ;) ;) osz kurcze, ale szybko ten czas leci :)

prz3mo
24-05-2012, 17:19
To D800 jest już stary ??? ;) ;) ;) osz kurcze, ale szybko ten czas leci :)

No pewnie, że stary! :-P
Ja czekam na następcę, hahahahaa.... ;)

Lvcas
24-05-2012, 18:39
Nikon według mnie moooocno skopał sprawę wycofując D700 - to jest tak idealna puszka pod kazdym względem że jego sprzedaż pewnie wciąż by utrzymywała się na nieco niższym poziomie niż ostatni czasy ale byłaby w obiegu. Do kolegi Grzesiulla , który czeka na na moment aby kupić puszkę. Powiem, że niedawno miałem bardzo podobny dylemat... Powinieneś kupować nową d700 z gwar lub używkę jeżeli boisz się że ceny pójdą w dół i będziesz miał mega satysfakcje :) Jak popatrzysz na to co niektórzy wyciskają z D700 to nasuwa się pytanie po co te D800, po co? Mówie pod kątem reporterki :) Nawet jak wyjdzie te D600 czy kupisz D800 nic Ci to nieda bez umiejętności. Według mnie bierz używke D700 i masz kompromis + dobre szkła i bardzo pewne body, ewentualnie po zakupie D600 bedzie dylemat w stylu "ej chłopaki co jest AF mi przestrzeliwuje target" :) Sorki za lekki offtop

Pawel Pawlak
24-05-2012, 19:19
D700, D3, d3s, d3x to wspaniałe body nikon ale przez ostatnie 2 miesiące i 3-4 sesje w naprawde niesprzyjających pod względem sytacji zdjęciowych warunkach, korzystając z wolnego, max 5fps-owego d800 zrobiłem więcej dynamicznych, dobrych technicznie ujęć niż przez ostatnie 3 lata za pomocą szybkich, 8fps-owych D300 i D700. Iso12800 i 25600 też zacząłem częściej używać - zwłaszcza wsytuacjach rodzinno-albumowych. na najbliższym slubie, także bez wahania zapodam 12800 bez obawy co wyjdzie, nawet jeśli będę musiał jeszcze trochę wyciągnąć cienie w PP. Więc coś tam to d800 mi dało ;)

Badol
24-05-2012, 20:13
Nikon według mnie moooocno skopał sprawę wycofując D700 - to jest tak idealna puszka pod kazdym względem że jego sprzedaż pewnie wciąż by utrzymywała się na nieco niższym poziomie niż ostatni czasy ale byłaby w obiegu.

D700 w dalszym ciągu jest produkowane/sprzedawane!
I tak sobie myślę, że wycofają go właśnie jak pojawi się D600 bo patrząc na linię puszek Nikona to właśnie będzie następca 700ki jako entry level w FX.

Lvcas
24-05-2012, 21:30
Badol no tak, ale czuje juz zapach tego D 600 w powietrzu i widze jak wypycha starego D700 z półki :) a swoją drogą to powiem Wam, że przy tak dokładnej matrycy i tak dobremu odwzorowaniu kolorów obraz traci swoją plastykę szczególnie w zdjęciach statycznych gdzie są zdjecia pozowane. 12 mpx dawało taki obrazek jakbyś malował pędzlem a D800 to już taka rzeczywistość każdy detal a nie obraz :) Teoretyczne spełnia rolę zdjęcia ale gdzie te kolorowe pastele? :) myślę, ze to samo bedzie w D600 :P hehe

Aeon88
24-05-2012, 22:29
Fajnie by było mieć 3 linie FX:

- D600 - FX do reportażu, 12-16mpix, szybkostrzelne i praktyczne, lekkie rawy,
- D800 - FX do studia i fotografii produktowej, z masą mpix, wolny, ale dający bardzo szczegółowy obrazek z masą detali, body do pracy w normalnych studyjnych warunkach bez potrzeby posiadania pancernej obudowy
- D4 - FX do reportażu w bardzo trudnych warunkach typu dżungla, pustynia, lasy deszczowe itp itd :) również 12-16mpix, jeszcze szybsze niż D600, z pojemniejszą baterią, uszczelnione, pancerne, duże. Wszędzie tam gdzie D600 nie da rady.

D4x potrzebne nie jest, bo w studiu nie trzeba pancerności (przeważnie). Więc takie 3 linie by sobie szły i byłoby git, dla każdego profesjonalisty odpowiedni sprzęt. Dla paparazzi D600, do agencji reklamowej D800(E), dla podróżnika D4. Jak nikon tak to poukłada, to to nawet z sensem będzie.

PS. Tylko co z następcą? D4 -> D5, D800->D900. A D600? D700 przecież znowu nie dadzą, a D610 debilnie brzmi... :) oj będą mieli orzech do zgryzienia znowu za 3 lata z tymi nazwami :)

Pawel Pawlak
24-05-2012, 22:58
dlaczego ? Ja chce d4x z matrycą d800 i szybkością d4 bardziej niz taniego d4:)

Aeon88
24-05-2012, 23:03
Przy cenach d4, taki d4x można by uznac za high-end dostepny dla garstki :P

Jacek_Z
24-05-2012, 23:27
.- D600 - FX do reportażu, 12-16mpix, szybkostrzelne i praktyczne, lekkie rawy,.No ale w D600 tego nie obiecują. To też nie będzie następca D700, podobnie jak D800 nim nie jest.


.. a swoją drogą to powiem Wam, że przy tak dokładnej matrycy i tak dobremu odwzorowaniu kolorów obraz traci swoją plastykę szczególnie w zdjęciach statycznych gdzie są zdjecia pozowane. 12 mpx dawało taki obrazek jakbyś malował pędzlem a D800 to już taka rzeczywistość każdy detal a nie obraz :) Teoretyczne spełnia rolę zdjęcia ale gdzie te kolorowe pastele? :) myślę, ze to samo bedzie w D600 :P heheHm, co to jest plastyka?
Lepiej nie zaczynajmy tej dyskusji.

MaciekW
24-05-2012, 23:41
No ale w D600 tego nie obiecują. To też nie będzie następca D700, podobnie jak D800 nim nie jest.

Czyli co, będziemy mieć w Nikonie jednocześnie aż 4 korpusy FX? D600, D700, D800 i D4? O ile rzeczywiście D 700 jest nadal produkowany :)

siona
24-05-2012, 23:42
dlaczego ? Ja chce d4x z matrycą d800 i szybkością d4 bardziej niz taniego d4:)

ślepy zaułek - d3x to pokazał

terrago
24-05-2012, 23:50
Czyli co, będziemy mieć w Nikonie jednocześnie aż 4 korpusy FX? D600, D700, D800 i D4? O ile rzeczywiście D 700 jest nadal produkowany :)

Na Amazonie ostatnie sztuki D700.
.

swider
25-05-2012, 00:50
W dodatku 12 Mpx to wystarcząjco dużo (dla reporterki, ale nie tylko), a sporo fps jest argumentem za D700. D600 nie zastąpi reporterskiego FX (D700).
Ale skąd ta pewność, że nie zastąpi? :) Obudowa ma być magnezowa, uszczelniona, szybkostrzelność na tym samym poziomie… Jeśli tylko nowy układ AF będzie działał jak należy, widzę tylko jedną różnicę na korzyść staruszka (choć trzeba przyznać, że jest ona poważna) -- 51 punktów AF. Podejrzewam natomiast, że osiągi (szumy, DR) nowej matrycy będą jeszcze lepsze od tej z D700… w końcu minęło już trochę czasu i technologia poszła na przód (zarówno softwear, jaki i sama matryca). Dlatego ja nie dostrzegam paraliżującej niemożności zastąpienia D700. :)
To, że ma niższy numer też niczego nie oznacza, bo po D7000, D800 widać, że Nikon reorganizuje swoje puszki. Kolega Aeon88 dość sensownie i logicznie podzielił segment FX:



- D600 - FX do reportażu, 12-16mpix, szybkostrzelne i praktyczne, lekkie rawy,
- D800 - FX do studia i fotografii produktowej, z masą mpix, wolny, ale dający bardzo szczegółowy obrazek z masą detali, body do pracy w normalnych studyjnych warunkach bez potrzeby posiadania pancernej obudowy
- D4 - FX do reportażu w bardzo trudnych warunkach typu dżungla, pustynia, lasy deszczowe itp itd :) również 12-16mpix, jeszcze szybsze niż D600, z pojemniejszą baterią, uszczelnione, pancerne, duże. Wszędzie tam gdzie D600 nie da rady.


Ja jestem optymistą w tym względzie. :)
No chyba, że Nikon bardzo chce zmusić reportażystów do zakupu D4 i usilnie będzie pozycjonował D600 jako słabiznę z jedną jedyną zaletą w postaci pełnoklatkowej matrycy. Mnie już nic nie zdziwi… chociaż… ;)

PS Nie przesadzałbym jedynie z zawężaniem pola eksploatacji D800 do samego studia. Spokojnie można z nim wyjść w plener i to trudny, o czym cały czas świadczy nam tutaj opinia (wyniesiona z praktyki -- co ważne!) Pawła i jego zdjęcia.

Jacek_Z
25-05-2012, 00:52
.No chyba, że Nikon bardzo chce zmusić reportażystów do zakupu D4 i usilnie będzie pozycjonował D600 jako słabiznę z jedną jedyną zaletą w postaci pełnoklatkowej matrycy. Oczywiście. I dlatego będzie max 5 fps, a bufor będzie się zapełniał po kilkunastu klatkach.

swider
25-05-2012, 00:57
Srutututu… :D;)
W D700 też się zapełnia po kilkunastu… zresztą w D3 tysz (chyba po 17).

PS Jacek -- trochę optymizmu i wiary, daj się nacieszyć. Wy już dostaliście swoje D800. ;)

Jacek_Z
25-05-2012, 01:36
Oczekujecie taniego body, ale ono ma mieć sporo MPx i sporo fps. No przecież tego nie dadzą. Ekonomia panie ...

prz3mo
25-05-2012, 07:39
Ja na podstawie polityki Nikona także jakoś nie wierzę w szczodrość tej firmy. Owszem miło by było, jakby N dał coś w stylu D700, ale taniej. Ja w to póki co - nie wierzę. No chyba, że skalkulowali sobie, że takiego D600 sprzedadzą w dużej liczbie egzemplarzy i suma sumarum dobrze zarobią, na spuściźnie po D700... Czas pokaże.
Zwróćcie też uwagę na jedną rzecz, plotki o cenie D800 były też swego czasu bardzo optymistyczne. A puszka kosztuje jakby nie było 13k pln. O ile w ogóle można ją dostać...

Badol
25-05-2012, 08:39
prz3mo - dlatego cena min. 2000$, max 5fps (bo tak naprawdę w takiej puszce więcej nie trzeba i patrząc na D4 nie powinno), AF 39, pucha tak jak w D7000 tylko częściowo magnezowa itd, itp. Ale dalej myślę, że to będzie ciekawa propozycja i może nie w prostej linii ale dalej następca D700 (entry level FX). Czasy się trochę zmieniły ;)

grissley
25-05-2012, 09:45
D700, D3, d3s, d3x to wspaniałe body nikon ale przez ostatnie 2 miesiące i 3-4 sesje w naprawde niesprzyjających pod względem sytacji zdjęciowych warunkach, korzystając z wolnego, max 5fps-owego d800 zrobiłem więcej dynamicznych, dobrych technicznie ujęć niż przez ostatnie 3 lata za pomocą szybkich, 8fps-owych D300 i D700.

W ciągu 3 sesji zrobiłeś sumarycznie więcej poprawnych dynamicznych ujęć niż przez całe 3 poprzednie lata...
Nie przesadziłeś trochę?
Bo brzmi to tak, jakby różnica między AF w D800 a tym w D700 (gdzie nawet nie zmienili nazwy modułu) była co najmniej taka, jaka jest między CAM900 i np CAM 1300 czy wręcz CAM2000 (?)...

Pawel Pawlak
25-05-2012, 10:17
D800 jest tańszy niż 5d3 i na pewno nie gorszy, D4 tańszy niż 1dX i też z całą penwnością będą to porównywalne aparaty. D600 wg spekulacji ma być taką d7000tką w FXową matrycą - w sumie na upartego to konkurent dla 5d3 - tyle że w cenie 1500$. No to jaki to brak szczodrości ?
jeśli nikon pokaże jakikolwiek korpus - minireporterski, to bedzie nie wcześniej niż w przyszłym roku na jesień i w cenie ok4500$. róznice w cenie FXowych body są obecnie za duże i najwyraźniej jest miejsce na coś pomiędzy 3000$ za d800 i 6000$ za d4. Zwłaszcza jeśli niebawem zobaczymy EntryLevel D600 za 1500$.
Ostatecznie byłby:
1500$ - D600 (24mpix, 5fps, cam4800FX)
3000$ - D800 (znamy konfigurację)
4500$ - D800s (???) (24mpix - być może lekko bardziej wypasiona wersja matrycy z D600, z iso 100-12800, 8fps, multicam3500FX, bufor na poziomie 35-40RAWów), być może XQD
6000$ - D4 (znamy konfigurację)

Pawel Pawlak
25-05-2012, 10:28
W ciągu 3 sesji zrobiłeś sumarycznie więcej poprawnych dynamicznych ujęć niż przez całe 3 poprzednie lata...
Nie przesadziłeś trochę?
Bo brzmi to tak, jakby różnica między AF w D800 a tym w D700 (gdzie nawet nie zmienili nazwy modułu) była co najmniej taka, jaka jest między CAM900 i np CAM 1300 czy wręcz CAM2000 (?)...

Zdecydowanie nie przesadziłem. Oczywiście mowa o długich ogniskowych. Najwięsze znaczenie w multicam3500fx ma szybkość inicjacji ostrości a potem precyzja śledzenia - AF cały czas bardzo intensywnie kontroluje położenie obiektu. W przypadku fotografii ptaków wodnych, dynamiczne sytuacje zmieniają się błyskawicznie. D300 i d700 najczęściej po prostu nie zdażyły znaleźć ostrości a już było po akcji albo ptaki były w innym miejscu niż pierwotnie więc nie mogłe w nie celować bo ich nie widziałem. D800 w większości przypadków po prostu natychmiast ustawia ostrość - nie przeszukuje całej skali ostrości obiektywym tylko tak jakby podejrzewał na jakim dystansie znajduje się obiekt i momentalnie ustwia ostrość. Wygląda to tak, że jak widzę że coś się dzieje, to celuję w to miejsce, wciskam AF-ON i już mam ostry obraz w wizjerze. Nie twierdzę że w każdych sytuacjach będzie taka sama róznica, ale w przypadku mojej fotografii to jest niesaowita poprawa.

R
25-05-2012, 10:48
w d800 mozesz robic ptaki 14-24 i kadrowac... bedziesz wtedy widzial nie tylko ptaka ale i swoje kalosze... a jak wszyscy stwierdzili - jest z czego kadrowac... o koncowy efekt mozesz sie nie martwic.

moze wlasnie takie bylo zalozenie tworcow tej matrycy? ;)

rjb
25-05-2012, 10:49
Ostatecznie byłby:
1500$ - D600 (24mpix, 5fps, cam4800FX)
3000$ - D800 (znamy konfigurację)
4500$ - D800s (???) (24mpix - być może lekko bardziej wypasiona wersja matrycy z D600, z iso 100-12800, 8fps, multicam3500FX, bufor na poziomie 35-40RAWów), być może XQD
6000$ - D4 (znamy konfigurację)
D700 musi zniknàć z lini produkcyjnej ze względu na baterie.
Co do korpusu "D800s" dla nas byłby to fajny korpus, dla nikona nie koniecznie. Wielu z nas pewnie wolałoby kupić tańszy korpus D800s nawet dwa, zamiast D4. (analogia D3/s -D700)
W canonie mieli podobny problem 1Ds MkIII 5DMkII.
Ceny nowych korpusów zdrożał w porównaniu z "obecnymi od pewnego czasu modelami".
Rynek fotograficzny jest nasycony. Amaror co ma dx zostanie z nim lub dokupi kolejne obiektywy, albo zagryzie zęby i sprawi sobie upragnionà FX. Amatorzy Fx zrobià podobnie. Osoby żyjàce z fotografii kupià najnowsze body nijako z musu, ale odpisza od podatku wciàgna w koszty itp. Dla nich z jednej strony to dobrze, bo mniej hobbystow bedzie im odbierac prace (tani fotograf slubny itp).
Jak wspomniałem rynek foto jest juz nasycony, kazdy znajdzie obecnie coś dla siebie, a jak masz parcie na Fx i chcesz byc profi to płać.
Popatrzcie ilu było fotografów przed cyfrà, a ilu jest teraz. Teraz kazdy to prawie Pan fotograf bo ma korpus 2 obiektywy i strone www.
Teraz z fotografii żyć trudno- konkurencja, trzeba sie naprawde wybić lub znaleźć swoja nisze, aby godnie z tego żyć.

Pawel Pawlak
25-05-2012, 10:59
Jeśli D800s sprzedwałby się dobrze w cenie 4500$, to nawet lekkie kanibalizowanie rynku d4 nie martwiłoby chyba specjalnie nikona :) weźmy pod uwagę że 4500$ to prawie cena D3/d3s, więc z całą pewnością dająca spore zadowolenie (zyski) producentowi. A dzięki pewnym ograniczenim D800s jak solidność obudowy, wielkość bufora, FPSy zakres iso i tak sporo osób wybierałoby topowe D4.

pinio
25-05-2012, 11:00
To D800 jest już stary ??? ;) ;) ;) osz kurcze, ale szybko ten czas leci :)

Źle mnie zrozumiałeś. Pisząc miałem na myśli, że większość "cały czas czekających" mają już w szafie jakieś body. Określiłem je jako stare, D800 jest nowe, hipotetyczne D600 z racji, że to tylko dywagacje określiłem jako "więcej niż nowość" ;) :)


Oczekujecie taniego body, ale ono ma mieć sporo MPx i sporo fps. No przecież tego nie dadzą. Ekonomia panie ...


Ja na podstawie polityki Nikona także jakoś nie wierzę w szczodrość tej firmy. Owszem miło by było, jakby N dał coś w stylu D700, ale taniej. Ja w to póki co - nie wierzę. No chyba, że skalkulowali sobie, że takiego D600 sprzedadzą w dużej liczbie egzemplarzy i suma sumarum dobrze zarobią, na spuściźnie po D700... Czas pokaże.
Zwróćcie też uwagę na jedną rzecz, plotki o cenie D800 były też swego czasu bardzo optymistyczne. A puszka kosztuje jakby nie było 13k pln. O ile w ogóle można ją dostać...

A czy przed pojawieniem się D700 ktoś by uwierzył, że wsadzą matrycę z D3 w rozsądnych pieniądzach jak na nowość i to nie byle jaką, jak na ówczesne czasy.

Co do ceny obecnej D800. Pierwotnie kalkulowane ceny opierały się na cenie walut w danym momencie. Od tego czasu sporo się zmieniło i w dodatku niestety na gorsze.

Uważam, że środowisko Nikonowców jest w stanie pochłonąć znaczną ilość "niskobudżetowych" FX-ów - oczywiście przy zachowaniu "przyzwoitych parametrów ;) :)

Badol
25-05-2012, 11:19
D600 czyli "tani" FX (bo nie oszukujmy się, kwota powiedzmy +/- 6000pln nie jest najniższa vs D3xxx czy D5xxx) to może być mądre posunięcie ze strony Nikona.
wielu zamożniejszych amatorów przesiądzie się z DXa, czyli 1) kupią nową puszkę; 2) kupie jedno, dwa albo więcej szkieł pod FX = $$$$ :)
A i część PRO czy semi PRO zakupi taką puszkę jako backup = $$$$ ;)

raider
25-05-2012, 11:20
D800 jest tańszy niż 5d3 i na pewno nie gorszy, D4 tańszy niż 1dX i też z całą penwnością będą to porównywalne aparaty. D600 wg spekulacji ma być taką d7000tką w FXową matrycą - w sumie na upartego to konkurent dla 5d3 - tyle że w cenie 1500$. No to jaki to brak szczodrości ?

Może Canon też odpowie jakimś tanim FX-em. Ogólnie chyba spadają już (w końcu) ceny tych większych matryc i jest to pozytywny trend. Może za dwa lata czy coś prawie wszystkie lustrzanki Nikona będą z dużą matrycą np. D3xxx FX za 2.5 tys, do tego pojawią się różne bezlusterkowce Nexy itp. również z dużą matrycą. Fotografowie będą wtedy czekać na jeszcze większe matryce w lustrzankach Nikona/Canona, takie jak obecnie w Pentaxie 645D i Leice S2 :)

prz3mo
25-05-2012, 11:24
A czy przed pojawieniem się D700 ktoś by uwierzył, że wsadzą matrycę z D3 w rozsądnych pieniądzach jak na nowość i to nie byle jaką, jak na ówczesne czasy.


D700 był dla Nikona pewną deską ratunku. MUSIAŁ pokazać taniego FX, bo tracił klientów, którzy w poszukiwaniu "taniej" pełnej klatki szli do C. To całkiem inna sytuacja niż obecna. Tak uważam.
Każdy ma swoją teorię i niech tak zostanie.

Jacek_Z
25-05-2012, 11:26
Co do ceny obecnej D800. Pierwotnie kalkulowane ceny opierały się na cenie walut w danym momencie. Od tego czasu sporo się zmieniło i w dodatku niestety na gorsze.
Zmiana kursu euro od tamtego czasu powinna spowodować zmianę (podwyższenie ceny) o niecałe 600 zł. Tymczasem zamiast 10.400 mamy 12.999. To nie jest 600 zł róznicy ;). Mała podaż, duży popyt. Jak się rynek nasyci (przy tak małych dostawach to to potrwa z pół roku) to cena się zrobi normalna. Obstawiam około 10 tys.

pinio
25-05-2012, 11:30
D700 był dla Nikona pewną deską ratunku. MUSIAŁ pokazać taniego FX, bo tracił klientów, którzy w poszukiwaniu "taniej" pełnej klatki szli do C. To całkiem inna sytuacja niż obecna. Tak uważam.
Każdy ma swoją teorię i niech tak zostanie.

Rozumiem, że teraz opływa w dostatku i może sobie odpuścić segment "tanich" FX-ów (D800/D4 raczej do nich nie należy)?

prz3mo
25-05-2012, 11:32
Zmiana kursu euro od tamtego czasu powinna spowodować zmianę (podwyższenie ceny) o niecałe 600 zł. Tymczasem zamiast 10.400 mamy 12.999. To nie jest 600 zł róznicy ;). Mała podaż, duży popyt. Jak się rynek nasyci (przy tak małych dostawach to to potrwa z pół roku) to cena się zrobi normalna. Obstawiam około 10 tys.

Oczywiście, że tak. Ta cena to wynik zapotrzebowania na tę puszkę. Nikon to wykorzystał i tyle w temacie.
Nie tłumaczmy wszystkiego kryzysem, kursem walut itd... bo to nie do końca prawda, akurat w tym przypadku.


Rozumiem, że teraz opływa w dostatku i może sobie odpuścić segment "tanich" FX-ów (D800/D4 raczej do nich nie należy)?

Nie, ale nie ma takiego parcia jak w przypadku D700.
Dobra, dla mnie EOT, bo i tak do niczego ta rozmowa nie prowadzi :-D

pinio
25-05-2012, 11:34
Zmiana kursu euro od tamtego czasu powinna spowodować zmianę (podwyższenie ceny) o niecałe 600 zł. Tymczasem zamiast 10.400 mamy 12.999. To nie jest 600 zł róznicy ;). Mała podaż, duży popyt. Jak się rynek nasyci (przy tak małych dostawach to to potrwa z pół roku) to cena się zrobi normalna. Obstawiam około 10 tys.

Nie wiem, czy pod uwagę należy brać tylko euro. Są jeszcze jeny i dolary mogące mieć istotny wpływ.

P.S> Niektórzy kalkulowali wstępną cenę na około 20kzł ;) :)

raider
25-05-2012, 12:07
W UK aktualnie chodzą po ok. 2500-2600 funtów więc w Polsce też cena musi oscylować w okolicy 13000 zł. (5.4 x 2500 = 13500). http://www.pricerunner.co.uk/pl/29-2788536/Digital-Cameras/Nikon-D800-Compare-Prices A czy w przyszłości relacje walut się zmienią, cena aparatu się obniży.. who knows.

swider
25-05-2012, 15:01
Oczekujecie taniego body, ale ono ma mieć sporo MPx i sporo fps.
Ale kto tak napisał? Chyba przesadzasz. ;)
Przecież 24 mpx i 5 fps -- są zupełnie wystarczające do reporterki (a przynajmniej znakomitej większości sytuacji). Nie widzę osób narzekających na te cechy aparatu. I cena też nie koniecznie musi być aż tak niska (o ile 1500$ można nazwać niską ceną), ludziska spokojnie przełkną powiedzmy te 1800$.

Gwynbleidd
25-05-2012, 15:03
Nasuwa mi się pewna refleksja. Z tego co pamiętam to od dawna modele Nikona i Canona generalnie się nie pokrywały... ostatnio trochę się to zmieniło i może obecne plany Nikona dążą do wyprostowania tej sytuacji?

Wydaje mi się poza tym, że D600 mógłby być spozycjonowany trochę wyżej niż C7D. Taki bonus dla klientów N - dostajesz puszkę w cenie topowego cropa z matrycą FX.

TOP67
25-05-2012, 15:05
Raczej między 5DII a 5DIII. C7D to crop i nijak się ma do D600.

erbe
25-05-2012, 15:17
Wydaje mi się poza tym, że D600 mógłby być spozycjonowany trochę wyżej niż C7D. Taki bonus dla klientów N - dostajesz puszkę w cenie topowego cropa z matrycą FX.

Na Canon Rumors też pojawiły się dywagacje o budżetowym FX o spekulowanym oznaczeniu 6D.
http://www.canonrumors.com/tag/6d/


Tak więc wyścig trwa...

Zorro1212
25-05-2012, 16:17
Jesli specyfikacja D600 sie potwierdzi to obawiam sie ze zapotrzebowanie na niego bedzie takie duze ze bedzie niedostepny w cenie oficjalnej(przypominam ze D800 mial byc w cenie 10990zl a na dzien dzisiejszy jest niedostepny w tej cenie)Obawiam sie ze specyfikacja D600 zbyt przypomina D800 i Nikon nie bedzie ulatwial nam zycia a wiec moze sie okazac ze nowa puszka bedzie wspolpracowala tylko z obiektywami AF-S badz cos w tym stylu(znam plotki o silniku w body ale epodaje to jako przyklad)

NIKOLAY
25-05-2012, 17:16
... ostatnio trochę się to zmieniło i może obecne plany Nikona dążą do wyprostowania tej sytuacji?

Plany Nikona to robić tak by zarabiać gruby szmal. Będzie dążył do każdej sytuacji przeliczalnej na mnożenie dolarów/jenów/euro. To normalne.
Tak na marginesie to ... coś mnie ominęło ? D4 i D800 przestali produkować, że wciąż ktoś tam marudzi i smędzi za kolejnym D coś tam coś tam ? :D

Niektóre wypowiedzi sprawiają, że sprawdzam podtytuł posta czy nie chodzi przypadkiem o "Moje Wilgotne Marzenia z kieszonkowym mamusi 50zł".
\cóż powiedzieć kiedy kolega XYZ opisany w stopce jako posiadacz D 80 + jakiś tam Tamron za 600zł nagle wybrzydza i marszczy czoło, że jednak będzie musiał kupić D4 oraz dwa D 800 jako zapasowe body\.

Wiem, wiem, że jak zwykle czepiam się ... ale zastanawia mnie czy koledzy z forum to jeszcze fotografują czy już tylko tworzą wpisy fantasty ... Normalnie jeśli aparat nie robi 230 klatek na sekundę to nie wiem czy dam radę zrobić fotę staruszki przebiegającej przez pole kukurydzy

No dobra .... piszcie dalej bo na stronach z dowcipami zastój jak cholera :( ... i tak was czytam ...

grissley
25-05-2012, 17:45
50 jak 50, ale realna cena D800 zmierza w kierunku niedawnej ceny D3s, cena D4 jest nieodległa niedawnej cenie D3x, a dla tych, co chcą coś porządnego w ludzkiej cenie, jest albo leciwy i niemal niedostępny D700, albo leciwy i niemal niedostępny D300s.
Więc daj ludziom pogdybać i się nie czepiaj ;)

soja
25-05-2012, 18:48
ten silnik to jak zwrot akcji :)
puszka od razu zyskała, a AF 39-cio polowy to pewnie plotka ;)
a poważnie to jakoś nie chcę wierzyć by N zafundował gorszy AF niż ten w D300s, już prędzej tego silnika poskąpi.

szymek2327
26-05-2012, 12:53
Silnik powinien być w D600, tak ostatnio plotki głoszą a i cenę zapowiadają przystępną aczkolwiek moim zdaniem nie będzie lepsza niż D700

mOSAd
26-05-2012, 13:04
Cena powinna być niższa niż D700, gdyż przedstawiona specyfikacja jest po prostu gorsza. Gdyby układ AF był z D800 to co innego. Jednak układ, jaki tu widzą prorocy, nie będzie raczej miał racji bytu w zadaniach, w których D700 działa całkiem sprawnie.
Można jednak rozważyć, czy nadal nie znaleźliby się kupcy na taki produkt w cenie D700. Ze specyfikacji wygląda on niemal dokładnie jak Canon 5D mk II. Z ciut lepszym AF i porównywalnym trybem filmowym. Nie chce mi się wierzyć, że Nikon widząc taki konkurencyjny produkt na rynku, projektuje coś niemal identycznego i w zbliżonej cenie. Tylko o wiele lat później. Zatem albo cena musi być niższa, albo dodatki bardziej konkurencyjne i cena zbliżona.

Mnie bardziej interesuje, czy pojawi się następca D700, w którym zachowana zostanie jego cena, a możliwości nieznacznie wzrosną i nic nie ulegnie atrofii.

szymek2327
26-05-2012, 13:08
A są jakieś przewidywania labo szacunki kiedy to coś się pojawi?

mOSAd
26-05-2012, 13:09
a są jakieś przewidywania labo szacunki kiedy to coś się pojawi?

17.11.2012

Pawel Pawlak
26-05-2012, 13:11
Tak jak napisalem jest miejsce dla mini d4 -czyli następcę d700, ale w cenie 4500$. Zauważ ze d4 jest o 20% droższy niz d3.

mOSAd
26-05-2012, 13:15
Tak jak napisalem jest miejsce dla mini d4 -czyli następcę d700, ale w cenie 4500$. Zauważ ze d4 jest o 20% droższy niz d3.

Wiem. A co dla ludzi, którzy chcą wydać mniej więcej 2000-2500$ na uniwersalny korpus pełnoklatkowy? W aktualnej sytuacji jest to miejsce D700. Kto tu wskoczy, gdy go zabraknie?

szymek2327
26-05-2012, 13:28
Dokładnie do D4 coś by się przydało do kompletu np. jako zapasowe body...D3s + D700 moim zdaniem pasują do siebie idealnie.

mOSAd
26-05-2012, 13:39
Dokładnie do D4 coś by się przydało do kompletu np. jako zapasowe body...D3s + D700 moim zdaniem pasują do siebie idealnie.
No tak, tylko wówczas cena również będzie... Kompletowa. :)

Aeon88
26-05-2012, 20:44
Oj tam, niech się lepiej wezmą za zakres tonalny w nowych puszkach. Nie wiem jak w D4, ale fotografując D700 ciągle trzeba zdjęcia traktować korekcją lokalną i część zdjęcia przyciemniać a część rozjaśniać (punktowo) bo aparat ma tak mały zakres że w 1 kadrze są i białe plamy i mroczne miejsca w których słabo z detalami. Jasne za szybko wpada w biel, ciemne za szybko wpada w czarne. To by była wygoda, przestać musieć poprawiać większość zdjęć punktowo, żeby uzyskać równomiernie doświetlony obraz.

Jacek_Z
26-05-2012, 21:07
Oj tam, niech się lepiej wezmą za zakres tonalny w nowych puszkach. Nie wiem jak w D4, ale fotografując D700 ciągle trzeba zdjęcia traktować korekcją lokalną i część zdjęcia przyciemniać a część rozjaśniać (punktowo) bo aparat ma tak mały zakres że w 1 kadrze są i białe plamy i mroczne miejsca w których słabo z detalami. Jasne za szybko wpada w biel, ciemne za szybko wpada w czarne. To by była wygoda, przestać musieć poprawiać większość zdjęć punktowo, żeby uzyskać równomiernie doświetlony obraz.Przesiądź się na canona 5d mk2 albo 3 ;) Nowsze puszki, a DR słabszy niż u D700. Przy czym spróbuj tam puscic uwagę, że większe DR jest potrzebne :)

Co do D600. To nie ilość punktów AF pozycjonuje puszki. Od wieków ;) na pozycje wskazuje ilość fps.
AF nawet w słabszych i starszych puszkach nikona był na tyle dobry, że to by nie była za wielka kara ;) umieszczać go w D600.
To co jest teraz w plotach o D600 to zyczenia ludzi (zresztą te życzenia to nic nowego - zawsze ludziska mieli chęc i nadzieję na FX dla mas (także w canonie i w innych systemach). Jesli nikon ma chęć pozycjonowac te puszkę jako tanią to musi dać w niej mało fps. 4-5 max i z gripem nie więcej.

Ja nawet nie wiem czy te ploty o D600 traktowac jako prawdopodobne, a już w ogóle powątpiewam choćby w zapowiedź tej puszki w roku 2012. O dostępności nie mówię, ale jak juz to rok 2013.
Wg mnie bardziej prawdopodobny jest wcześniej następca D700, bo pierw będa chcieli zarobić więcej, wypuszczać droższe modele.

swider
26-05-2012, 21:15
Przesiądź się na canona 5d mk2 albo 3 ;) Nowsze puszki, a DR słabszy niż u D700. Przy czym spróbuj tam puscic uwagę, że większe DR jest potrzebne :)
O to, to, to…
Kolega Aeon88 nie miał w rękach chyba innego aparatu, gdzie faktycznie nad każdym zdjęciem z ciupkę większą rozpiętością trzeba siedzieć przed monitorem, modląc się żeby cokolwiek wyciągnąć z cieni/świateł. Nie liczmy na to, że za rok matryce będą miały DR jak czarno-białe filmy. ;)

Aeon88
26-05-2012, 21:25
Miałem, na D700 przesiadłem się z D200 i D300, na D200 jak na zdjęciu miałem jasną lub białą plamę to wiedziałem że tam bedzie przepał i z tym już nic kompletnie nie zrobię. D700 to przepaść w porównaniu do D200 pod tym względem, bo w D700 jak mam białą plamę to poprostu jadę z ekspozycją punktowo na minus i mam normalny obraz w tym miejscu z normalnymi detalami, to samo z cieniami. To była pierwsza rzecz która powaliła mnie na kolana po pierwszych zdjęciach z tej puszki na otwartym terenie, odczuwa się to momentalnie jak tylko siądzie się przed kompem do obórbki. Co nie zmienia faktu że patrząc gołym okiem na kadr, a patrząc na zdjęcie z D700, to widać jak wiele można jeszcze zrobić - tu jest kolejna przepaść. A że człowiekowi apetyt stale rośnie, to przyzwyczajony do DR z D700 zaczynam marudzić :D bo fakt, detale wyciągnę i ze świateł i z cieni, ale dalej je wyciągać muszę :P

hehe, wiem, leń ze mnie :)

Zorro1212
26-05-2012, 21:52
Jak na razie dam sobie spokoj z wymiana body bo nie lubie sytuacji kiedy cena jest wyzsza od oficjalnej o jakies 15% a specyfikacja D600 jest zbyt piekna aby byla prawdziwa

LordYoghurt
26-05-2012, 22:57
D700 musi zniknàć z lini produkcyjnej ze względu na baterie.
Tylko w Japonii, reszty świata to nie dotyczy.

Trevor
27-05-2012, 00:35
Odn. AF to pytanie jak rozłożenie tych 9 krzyżowych w kadrze.

Jeśli będą rozpierzchnięte bardziej po kadrze a nie tak, jak w d700 to moim zdaniem mógłby być nawet lepszy (jeśli o mnie chodzi).

Pawel Pawlak
27-05-2012, 10:13
Z cala pewnoscia jesli af bedzie mial 39/9 pkt. To bedzie to cam albo multicam4800 i juz wiadomo jak pkt,beda rozmieszczone w kadrze. jesli bedzie to multicam, z czuloscia jak d4/d800 do tego 5fps to d600 dla 80% fotografów obecnie uzywajacych d700 bedzie mogl byc kolejnym body. Pozostale 20% naprawde potrzebuje mini d4.

swider
27-05-2012, 12:32
Z cala pewnoscia jesli af bedzie mial 39/9 pkt. To bedzie to cam albo multicam4800 i juz wiadomo jak pkt,beda rozmieszczone w kadrze. jesli bedzie to multicam, z czuloscia jak d4/d800 do tego 5fps to d600 dla 80% fotografów obecnie uzywajacych d700 bedzie mogl byc kolejnym body. Pozostale 20% naprawde potrzebuje mini d4.
Jestem absolutnie tego samego zdania i nie rozumiem usilnego wmawiania innym, że za żadne skarby D600 nie może być następcą D700.


Cena powinna być niższa niż D700, gdyż przedstawiona specyfikacja jest po prostu gorsza.
Dlaczego gorsza? Mniej punktów AF oznacza automatycznie gorszy AF… gorszą specyfikację? Bez przesady. :)

Jacek_Z
27-05-2012, 12:53
.. nie rozumiem usilnego wmawiania innym, że za żadne skarby D600 nie może być następcą D700...Bo niższy numer oznacza niższy model. Co to znaczy "następca" D700 ? Jesli ma oznaczać wypuszczony na rynek po D700, to następcą jest D800. Ale jeśli ma sie na mysli cechy "reporterskie" to D800 nie jest następcą. I D600 też nim nie będzie jesli chodzi o fps.
Dorzucą Mpx, spowolnią i być może dadzą mniej punktów AF. To tyle.

swider
27-05-2012, 13:10
Bo niższy numer oznacza niższy model.
Tylko, że teraz Nikon ewidentnie reorganizuje całą numerację body (przeznaczenie też) i takie myślenie jest błędne.
W momencie wyjścia na rynek D3000 automatycznie powinno się uważać go za następcę D90 (bo ma wyższy numer), a tak nie było.

Jacek_Z
27-05-2012, 13:24
Nie, oczywiście, że tak nie było bo to seria z innego segmentu. 3000 to najniższy z numerów w serii czterocyfrowej, nie następca D90. Raczej odpowiednik D40. Oznakowania dwucyfrowe chyba sobie podarowano i to cała reorganizacja o jakiej piszesz. Oznaczenia DXX były mylące, bo liczba była dwucyfrowa, a model stał niżej od serii trzycyfrowej. Teraz jest seria jednocyfrowa - najwyższa, trzycyfrowa - wysoka i czterocyfrowa - najniższa.
Trzycyfrowa seria niestety jest ciut "zakręcona" bo są w niej body FX i DX.

W obrębie body z tej samej półki (oznaczenie ma tyle samo cyferek) rosnąca numeracja oznaczała albo następcę, albo wyższy model. Niższa oznaczała niższy model.

Pawel Pawlak
27-05-2012, 15:14
Ale to chodzi o cechy a nie o numerki. 80% zadowoli sie nie gorszym pewnie af tyle ze z mniejsza iloscia pkt, lepsza matryca, lzejszym bodu, za znaczni mniejsza ceme

wyrwiflak
27-05-2012, 16:17
Raczej między 5DII a 5DIII. C7D to crop i nijak się ma do D600.

a to już oficjalnie potwierdzili że D600 będzie FX?

swider
27-05-2012, 16:39
Nie, oczywiście, że tak nie było bo to seria z innego segmentu. 3000 to najniższy z numerów w serii czterocyfrowej, nie następca D90. Raczej odpowiednik D40. Oznakowania dwucyfrowe chyba sobie podarowano i to cała reorganizacja o jakiej piszesz. Oznaczenia DXX były mylące, bo liczba była dwucyfrowa, a model stał niżej od serii trzycyfrowej. Teraz jest seria jednocyfrowa - najwyższa, trzycyfrowa - wysoka i czterocyfrowa - najniższa.
Trzycyfrowa seria niestety jest ciut "zakręcona" bo są w niej body FX i DX.
Zgadza się, ale zauważ też, że wyszedł D7000 czyli coś pomiędzy D90, a D300s (może -- choć naturalnie nie musi, a osobiście wątpię -- oznaczać to zlikwidowanie trzycyfrowej serii DX), wyszedł D800, który jednak coby nie pisać nie jest następcą D700 w prostej linii (mimo takiego a nie innego numeru), teraz plotkujemy o budżetowym FX -- D600… A jak wprowadzą hipotetycznego następcę D300s czyli D400, to dwie serie -- DX i FX zaczynają nam się dziwnie zbiegać do liczby 500. I co będzie dalej? :) Jak sam zauważyłeś seria trzycyfrowa jest „zakręcona”. Reorganizacja cały czas trwa. Nie skończyła się na wprowadzeniu najtańszej serii czterocyfrowej (D3000, D5000 itd.). Mało tego -- myślę, że nie tylko numerki o tym mówią, a przede wszystkim specyfikacje, które nieco inaczej zaczynają pozycjonować puszki Nikona.

Stąd wniosek o którym pisałem kilka stron wcześniej i Paweł teraz -- w pozycjonowaniu aparatu nie chodzi w żaden sposób o numerki, bo te mogą być bardzo mylące w obecnej sytuacji.

szymek2327
27-05-2012, 19:18
...jak N dojdzie do D500 to pewnie dwie matryce wsadzą i dopiero będzie problem do rozważenia przy zakupie:)

Jacek_Z
27-05-2012, 19:40
Zgadza się, ale zauważ też, że wyszedł D7000 czyli coś pomiędzy D90, a D300s (może -- choć naturalnie nie musi, a osobiście wątpię -- oznaczać to zlikwidowanie trzycyfrowej serii DX), No i .. to nic nie zmienia w hierarchii, oznacza tylko reorganizację oznaczeń.



Stąd wniosek o którym pisałem kilka stron wcześniej i Paweł teraz -- w pozycjonowaniu aparatu nie chodzi w żaden sposób o numerki, bo te mogą być bardzo mylące w obecnej sytuacji.Wbacz, ale nie zgodzę się. Po numeracji idzie poznać czy model jest wyższy czy niższy. I ty tez nie masz chyba z tym problemu jak uszeregować D40 - D90, D1-D4, D100-D300, D700-D800, 3000-D7000.
Wyższy numer oznacza albo lepszą specyfikację albo nowszy model. Jesli model wychodził później (wewnątrz danej serii!!!), a miał niższy numer to miał gorszą specyfikację (albo inną ważną cechę).

swider
27-05-2012, 20:23
Oj Jacek… :) Szkoda energii na te nic nie wnoszące dyskusje. Każdy wie swoje, inaczej może rozumieć pewne kwestie, dlatego pozwolę sobie nie ciągnąć dalej tematu i króciutko podsumować swoje zdanie. :)
Jak dla mnie -- D600 (o ile w ogóle taka puszka ujrzy światło dzienne) odpowiednik D700, czyli alternatywa dla reportażystów których nie stać na D4 -- ew. robiąca jako backup; D800 typowo do studia, pejzażu; D4 dla najbardziej wymagających.

robin102
28-05-2012, 11:26
Nie drapcie się dziewczyny ;) bo mi tam oznaczenie D600 bardzo się widzi. Wydaje się, że Nikon wie co robi jeśli będzie to rzeczywiście korpus FX to jak najbardziej nadanie mu oznaczenia D600 pozycjonuje go właściwie w nowym zabałaganionym z jakimś rozmysłem nadawaniu cyferek. 600 to dość daleko od prawie flagowego D800 który jest NAJ pod względem matrycy i czegoś tam pewnie jeszcze dla użytkowników, chociażby wyższej ceny. D800 jest też oczkiem w głowie dla producenta, przynajmniej na razie :), Taki D600 o ile FX to będzie całkiem możliwe, że fotograficznie nie będzie ustępował D700, a jakością obrazowania z racji nieuchronnego postępu zakasuje siedemsetkę w przedbiegach, wide D200-D90 :)
Czekam z niecierpliwością na rozwój wydarzeń w temacie D600. Plotkarskiej specyfikacji nawet celowo nie czytałem, ale jeśli to będzie FX to w polskich warunkach do pracy się nada zapewne.

Jacek_Z
28-05-2012, 14:30
. a jakością obrazowania z racji nieuchronnego postępu zakasuje siedemsetkę w przedbiegach, wide D200-D90 :)D200 to był CCD, dający zresztą fajny obrazek na niskim ISO, choć niestety z nie najlepszym DR. D90 to był przeskok na CMOS.

Teraz następcy nie będą masakrować poprzedników jakością pliku - patrz D4 a D3s.

mOSAd
30-05-2012, 15:51
Jest jakimś pomysłem pozostawienie trzech numerów z jednym w zapasie na pełnoklatkowe małe puszki. Czyli:
D600 - budżetówka, najtaniej jak się da, co będzie miała, to nieistotne, ważne, że tani FX
D700 - reporterka, szybkostrzelna, z dobrym wysokim ISO
D800 - wysoka rozdzielczość plus dobre niskie ISO
D900 - rezerwa na przyszłe technologie lub bardzo drogą, ale niewielką konstrukcję
D400, D500 - prawdopodobnie dla korpusów DX w przyszłości
I teraz jedynie je ulepszać dodając przyrostki na kształt d70s, d300s, d3s.
Inaczej należałoby wkrótce wprowadzić jeszcze inne nazewnictwo, czego na pewno firma stara się uniknąć. Bo po prostu zabraknie cyferek. Można też dodawać dziesiątki, czyli następca D700 to byłby D710. Powinno to być wiadome, kiedy na rynek japoński wejdzie wersja D700 z nowym zasilaniem, lub właśnie tenże następca. Tak się stało z serią czterocyfrową i mamy D3100, D3200 oraz D5100.

krzysztof jot
31-05-2012, 00:07
z tego co się plotkuje w necie "...So far I have been projecting that Nikon would continue the development of its pro DX line with a D400 DX, but if a budget FX camera comes out at the same or lower price point as the D300s, then forget about the D400 DX...." to faktycznie jesli D600 pojawi sie jako FX i w cenie 1500 $ - będzie to oznaczało planowany koniec rozwoju lini DX.

Jacek_Z
31-05-2012, 00:25
.. jesli D600 pojawi sie jako FX i w cenie 1500 $ - będzie to oznaczało planowany koniec rozwoju lini DX.Wiesz, nadal 1500 USD to więcej niż 500 czy 800 czy 1 tys USD. Więc nadal będą wypuszczać nowe body DX.

jo44
31-05-2012, 09:16
Wiesz, nadal 1500 USD to więcej niż 500 czy 800 czy 1 tys USD. Więc nadal będą wypuszczać nowe body DX.
Chodzi raczej o koniec linii "semi profi" DX, bo to ten sam poziom cen.