Zobacz pełną wersję : [ Samsung ] Samsung NX 300
Strony :
1
2
3
4
5
6
7
[
8]
9
10
11
12
13
14
15
Super, gratulacje. Opisz koniecznie swoje wrażenia. Przykładowe zdjęcia bardzo mile widziane. Jak najwięcej. A jakbys pokusil się o jakiś test - recenzję... Dozgonna wdzięczność kolegów z tego działu - bezcenna ;)
Jeszcze raz gratuluję.
Krzysztof_BB
16-12-2015, 13:36
Mój awaryjny i muzealny sprzęt nie che się ani popsuć ani zniknąć z użycia i nijak nie widzę dla niego alternatywy póki co.
Mały to wszędzie wejdzie:)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/odrzut-2.jpg
źródło (http://img4.garnek.pl/a.garnek.pl/030/602/30602318_800.0.jpg/odrzut.jpg)
- - - - kolejny post - - - - - -
No to będziesz tym jednym posiadaczem NX500 w Polsce... ;-)
E tam 500 tki leżały niedawno w Euro i wszystkie zniknęły - na wiosnę ja też sobie dokupię.
Za to nowy NX300 jest jeszcze za 1150 PLN.
NX500 schodza jak swieze bulki. W Pl cena jest nizsza niz na zachodzie, wiec to dobry moment na zakup. Ja mam komplet szkiel, wiec po sprzedazy kitowego obiektywu, mikro lampki i mojego NX200 zupelnie nowiutki i na gwarancji NX500 wyjdzie mnie 750zl. Zadna firma na rynku nie moze sie zblizyc nawet na kilometr relacja jakosc/cena w tej sytuacji.
Krzysztof_BB
16-12-2015, 16:42
A do tego jeszcze legalny Lightroom w pudełku - to też jakiś koszt.
Do stałek dobrze mieć 2-3 aparaty odpada przepinanie w terenie.
Mam plan kupić NX500 do pracy z 16/F2,4 (z uwagi na 28 MP) i NX30 do użytku ze stałkami 45 lub 30.
A kiedyś może NX1+ 50-150/F2,8 i nic więcej mi nie trzeba.
No to 10/3.5 jest moje!!! :)
Do szczęścia brakuje:
16, 30 i 16-50pz ;)
Mam ważną i ciekawą wiadomość dla posiadaczy 10/3.5. Pasuje ten dekielek z linka, którego wcześniej wrzucałem, o średnicy 55mm jak napisał Puch. Trzeba lekko go wcisnąć i wchodzi na wcisk. Może lekko pilniczkiem zwiększę otwór w miejscach osłonki przeciwsłonecznej.
Ps Czekam aż Hyper dostanie i przetestuje NX 500...
paczka juz jedzie, ale ja bede w domu dopiero na swieta.
Jak chcesz moj PZ16-50 z kompletu to daj znac bo ja mam 16-50/2-2,8
Valdek_Tychy
16-12-2015, 21:50
Panowie jak ktoś w niedługim czasie będzie chciał rozstać się z korpusem nx30 to chętnie go przygarnę
tez sie zastanawialem nad nx30, ale jednak wybralem droge nx500-->nx1
Hyper, nie mogę wysłać do Ciebie wiadomości na priw, bo masz pełną skrzynkę XD
Przepraszam za upublicznienie tej informacji :)
Mam ważną i ciekawą wiadomość dla posiadaczy 10/3.5. Pasuje ten dekielek z linka, którego wcześniej wrzucałem, o średnicy 55mm jak napisał Puch. Trzeba lekko go wcisnąć i wchodzi na wcisk. Może lekko pilniczkiem zwiększę otwór w miejscach osłonki przeciwsłonecznej.
Ps Czekam aż Hyper dostanie i przetestuje NX 500...
A sprawdziłeś, czy po nałożeniu tej pokrywki White Balance nie dotyka ona środkiem do wypukłej przedniej soczewki? Bo to może być problem!
Zaraz sprawdzę, słuszna uwaga.
Pierwsze co zauważyłem przy moich próbach na Twoją prośbę, to ryzyko dotykania pokrywki do soczewki.
Komplet dekielek fi55mm z balansem bieli, z wyjętym pierścieniem.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/16/7b3bbca5e69693eb4c1a5a55921f4db5.jpg)
Dekielek nałożony na osłonki przeciwsłoneczne.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/16/e7d7edd3a3d73fd0b667fc37341f4e17.jpg)
Widać niewielką szczelinkę. Ponieważ dekielek nałożony jest na osłonki, jego wierzch-denko nie ma szans dotknąć soczewki. Muszę pilniczkiem, pierścień (nie ten wyjęty z gwintem, lecz okalający białe denko) lekko przeszlifować od wewnątrz, w miejscach i na szerokość osłonek przeciwsłonecznych. Choć i bez tego na pewien oporny wcisk wchodzi. (Najpierw trzeba denko lekko wcisnąć, żeby nałożyć go na osłonki przeciwsłoneczne). Wcisk jest taki, że nie ma mowy o zgubieniu :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/16/ababe10774dd50a74ba06af19d1e39a4.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/16/3647d0961ec5fa39bf18053780656aa2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/16/8ce3d6b8e45ffe21c4e2aabcbba1fb4c.jpg)
Tak wygląda po dociśnięciu. Poprzednie zdjęcia były tylko przy nałożeniu.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/16/c65038166540e345a13fd8fc4d8a1703.jpg)
Niewielka szczelina występuje. Wydaje mi się, że po malej zabawie z pilniczkiem, będzie wchodził gładko i bez szczeliny.
raz widzialem ten oryginalny dekielek ne ebayu za 39$, wtedy to bylo 140zl, teraz 160zl. cena spora jak za dekiel.
No więc właśnie, ten oryginalny jest piekielnie drogi i jeszcze nie sposób go kupić. Dlatego należy go strzec jak źrenicy oka. Ja od razu po zakupie obiektywu się skapnąłem (zresztą ktoś inny o tym wspominał na forum Pentaxa), i kupiłem taką przyklejaną dwustronną taśmą "pastylkę" ze sznureczkiem firmy Hama.
Do tego łatwo go zgubić. Dopiero gdy widzę obiektyw na własne oczy, wiem, jaki głupi sposób mocowania dekielka wymyślili.
Już lepiej było dać grubsze listki osłony przeciw słonecznej i gwintować od zewnątrz. Dekielek powinien nakładać się na nią, a jeszcze lepiej nakręcać.
Przyznam - teraz wcisk jest dość solidny. Czuć naprężenia tego białego denka. Bo pierścień go obejmujący jest troszkę rozciągnięty.
Dam znać, co zmieni oszlifowanie pilniczkiem.
Krzysztof_BB
17-12-2015, 10:03
Panowie jak ktoś w niedługim czasie będzie chciał rozstać się z korpusem nx30 to chętnie go przygarnę
Obserwuj allegro albo olx , czasem mają dużo taniej nówki powystawowe i dają gwarancję.
Trzeba jednak płacić przy odbiorze i sprawdzić czy wszystko OK.
Rozstawać się nie myślę bo bardzo lubię tą zabawkę.
Ja z kolei poszukuję zooma 18-200 OIS Movie do plażowego fotografowania i filmowania.
- - - - kolejny post - - - - - -
tez sie zastanawialem nad nx30, ale jednak wybralem droge nx500-->nx1
Co do NX1...
https://www.selexion.be/fr/samsung-nx1-body-noir/samsung/1438076917377
Że też w Polsce nie ma w takiej cenie...
Zooma 18-200 bardzo trudno u nas kupić. Może na ebay?
Krzysztof_BB
17-12-2015, 11:05
ebay nie dla mnie z uwagi na kłopotliwe płatności.
Ja po staremu wolę kupić w sklepie:)
Może jakaś używka się nadarzy - do wiosny mam czas.
jeden wisi na alle. cena niezbyt niska, ale moze ponegocjuj.
no to trzymajta się chłopy !
może jeszcze kiedyś zanabędę eniksa to wrócę
tymczasem !
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/EN1quM1-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/EN1quM1.jpg)
Dobrze, że nie wypiąłeś się do nas, ani na nas ;)
Widziałem Twoje obiektywy... Ładnie poszły. Nie byłem nawet w stanie stanąć o nie do walki.
Uwielbiany wszędzie 30/2.0... Rywalizował z posiadanym już 45/1.8 3D... Do streeta zanabyłem nie najlepszą optycznie, za to idealną do tego zastosowania i jedną z ulubionych ogniskowych 20/2.8. Później poszedł na celownik fish 10/3.5. Także u mnie z adaptowanym już dekielkiem... W przeciwieństwie do innych, 30/2.0 przegrała rywalizację z 20 i 45... Myślałem o 16/2.4 do kościoła... Bo fish do tego zastosowania także... Ale proste kadry z 16 to inne spojrzenie, więc oba mogłyby znajdować się w torbie. Twój miał rysę, której wpływ nie sposób oszacować na zdjęciach z mocno nieregularną zawartością kadru. A cena po jakiej poszedł, mocno wysoka w porównaniu do fisha. Chciałem licytować Twoją 16tke, ale cena za wysoka. Chciałem ten 16-50pz także, ale też nie w tej cenie, w której poszedł. Nówka z gwarancją tylko 80zl drożej...
Ludzie poszaleli na Twoich aukcjach. Moze to te Twoje zdjęcia zadziałały na wyobraźnię kupujących? ;) W każdym razie rynek wtórnych NX odżył... Ostatnie tchnienie umierającego systemu ;)
Dałeś nam radość zdjęciami, wypowiedziami mógłbyś dalej...
Pozdrawiam
Krzysztof_BB
21-12-2015, 15:59
Chaos świetne zdjęcie szkoda, że zmieniasz sprzęcik.
Po czym Cię teraz rozpoznam na szlaku?
Ja natomiast wczoraj zapiąłem swojego 45/1,8 do użytku na bielskim kiermaszu świątecznym gdzie wystąpila Ania Wyszkoni.
Koncert był bardzo fajny co prawda większość to kolędy ale bardzo dobrze zagrane i zaśpiewane.
W sumie to kręciłem film i tylko kilka fotek z przypadku w wolnych chwilach tzn w przerwach na filmowanie zrobiłem.
Trzymanie aparatu w górze przez dłuższy czas męczy bardzo dobrze że NX30 można utrzymać w dwóch palcach:)
Na przyszłość zabiorę statyw.
Tak przy okazji na tym zdjęciu widać "zalety" wizjera optycznego lustzranki :)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/wyszkoni1-1.jpg
źródło (http://img1.garnek.pl/a.garnek.pl/030/622/30622964_800.0.jpg/wyszkoni-1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/wyszkoni2-1.jpg
źródło (http://img1.garnek.pl/a.garnek.pl/030/622/30622962_800.0.jpg/wyszkoni-2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/wyszkoni3-1.jpg
źródło (http://img1.garnek.pl/a.garnek.pl/030/622/30622960_800.0.jpg/wyszkoni-3.jpg)
- - - - kolejny post - - - - - -
... Myślałem o 16/2.4 do kościoła...
Do kościoła powiadasz?
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/zabytekarchitekturydrewnianej-2.jpg
źródło (http://img1.garnek.pl/a.garnek.pl/030/623/30623020_800.0.jpg/zabytek-architektury-drewnianej.jpg)
Super!! Właśnie o takie zastosowanie mi chodziło. Szkoda, że ten Chaosa z blizną i w takiej cenie... Powalczę o następny...
Ja się wkurzyłem bo w fajnej cenie miałem mieć 85mm, a wyszło jak wyszło że nie mam i teraz poluje ponownie, a miał być taki fajny prezent pod choinkę :)
Znajoma w holandii zakupiła za 350 euro z wystawy 16-50 f/2.0-2.8 to była okazja.
Krzysztof_BB
23-12-2015, 13:16
85? A to jesteś fanem "papierowej" głębi ostrości? :)
Też mi chodził po głowie ale 45 mi jakoś tak wystarcza.
No coż koledzy z Okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Wszystkiego Najlepszego, udanych foci świątecznych i oby nam się systemik NX w Nowym roku nie zapadł pod ziemię:)
Idę szykować autko na podróż i pakować klamoty ze szmatami :) Bywajcie.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wszystkiego co najlepsze, zdrowia, pogody ducha. Wielu świetnych ujęć , nowego i fantastycznego sprzętu foto. :)
Dla jadących na Święta bezpiecznej podróży.
Ps Ciekaw jestem tak szczerze, z czego bardziej ucieszyliby nasi forumowicze (z całego forum), ze świetnych ujęć, czy świetnego sprzętu? ;)
Koesh, w tej cenie mieć ten obiektyw to marzenie... Obawiam się że nasi sprzedawcy prędzej zostaną na lata z niesprzedanym sprzętem, niż oddadzą go bez zysku...
Krzysztof - NXowe długie obiektywy trochę jednak kosztują. Tu korzystam ze szkieł Sigmy z mocowaniem Nikona i M42...
Pozdrawiam
Michał M
23-12-2015, 17:51
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/23630086630_5a07bbaa37_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/C17nuJ)[/url][url=https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/C17nuJ)
18-55 @18mm nx300
Michał M
23-12-2015, 20:32
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/23303603253_85c2ae3f3b_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/Bvg4mZ)[/url] (https://flic.kr/p/Bvg4mZ)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/23302153914_95382cc55f_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/Bv8Cwo) [url=https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/Bv8Cwo)
Pierwsze kroki z heliosem 44-2 na pełnej dziurze. Kupiłem go z pierścieniami do makro, ale tak sobie się spisuje(może mam słaba sztukę). Za to o dziwo nietrudno strzela się chociażby truchtającego psa. Fotki na f2, iso640, 1/1000, zmniejszone i wyostrzone.
Świetne. Lepiej niż u niektórych z AFem.
Valdek_Tychy
23-12-2015, 21:31
Też popstrykałem ostatnio z heliosem ale trochę się nim rozczarowałem.Nie wiem czy jest to efekt braku właściwej pogody czy obiektyw jest nie najlepszy ale zdjęcia wychodzą mi jakieś takie wyprane z kolorów,bez kontrastu.
44-2 jak dla mnie jest słaby, 44M lub 44M-4/6, zwłaszcza ten pierwszy ośmiolistkowy, ma powłoki i zdjęcia całkiem inne.
Michał M
23-12-2015, 22:39
44-2 jak dla mnie jest słaby, 44M lub 44M-4/6, zwłaszcza ten pierwszy ośmiolistkowy, ma powłoki i zdjęcia całkiem inne.
Pobieżnie przeszukałem neta w celu porównania heliosów, ale bez skutku. Jedni piszą tak, drudzy tak, a fotek potwierdzających twierdzenia brak.
@Valdek
Ja z samsungów tylko rawy produkuje i sprawdziłem czy ruszałem kontrast. Otóż tylko pierwsze ma clarity na +31, kontrast w obu nieruszany.
@FelTom , dzięki
Heliosy wymagają ustawienia profilu balansu bieli odpowiednio jeśli chcemy mieć gotowca jpg, ja obrabiam raw zazwyczaj tylko balans i poprawa ekspozycji, czasami jakiś kontrast, nie wyostrzam bo nie lubię nienaturalności.
Minolta 2/50mm i 1.7/50mm lub Olympus OM 1,8/50mm mają większą powtarzalność jakości niż helios.
Michał M
26-12-2015, 17:42
Zabawy heliosem cdn.
F2.8, iso 1000, 1/80,
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/23958546436_6a8328b680_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/Cv8P9Q)[/url][url=https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/Cv8P9Q),
Michał M
28-12-2015, 13:31
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/23395545613_c61e89a1b7_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/BDohC6)[/url][url=https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/BDohC6)
Helios i pierścienie cdn, iso640, 1/50, nx300
Jakiś rzecznik samsunga:
"We do not have any official plans to withdraw from the camera business. We still have employees working in the division."
"Should Nikon seek Samsung's camera business, it could be for diversification of its product portfolio."
Plus info z rumors o patentach samsunga na super naleśnikowe obiektywy do systemu NX.
A pies ich ganiał. Przestałem się tym przejmować, bo wkurzają mnie te niusy. Samsung jest niepoważną firmą.
Michał M
29-12-2015, 15:45
A pies ich ganiał. Przestałem się tym przejmować, bo wkurzają mnie te niusy. Samsung jest niepoważną firmą.
A czym się przejmować? To tylko przedmioty, w dodatku bardzo łatwo zastępowalne :-P
No wiesz, w pewnym sensie jest się czym przejmować. Przykładowo, kupujesz aparat, bo wg informacji handlowych w systemie są określone obiektywy czy lampy błyskowe czy inne akcesoria, a potem okazuje się, że nie sposób je kupić. W prospektach, dostępnych w sklepach, było to, co nie było dostępne w sklepach. W prospekcie jest NX11, w danych technicznych - NX10, a w sklepie nie ma ani jednego, ani drugiego. Firmowy akumulator - nieosiągalny. Itd. To nie jest poważne podejście do rynku, do klienta.
Moduł GPS XD
Mieli coś takiego... Bardzo wirtualny dodać należy. Samsung to kompletnie niepoważna i nieodpowiedzialna firma. Żaden profesjonalista ich nie firmował, od dawna wiemy już dlaczego... Z takimi ludźmi odpowiedzialnie i profesjonalnie nie sposób rozmawiać.
Za to kilka obiektywów wyszło im całkiem fajnie...
Brakuje mi jeszcze 16 i 30. Tego pierwszego raczej kupię, drugiego niekoniecznie.
Teraz myślę nad drugim body... Najlepiej NX 500 z 16-50pz. Ale śpiewają sobie trochę za dużo...
Ceny NX 300 oraz 3000 - te są świetne.
Teraz pytanie, co lepiej? Nx3000 z 16-50pz czy Nx300 z 20-50 lub 18-50. W drugim wypadku obiektyw bez znaczenia. Ani ten drugi ani trzeci wymieniony nie będzie używany.
Które body lepiej? 300 czy 3000?
3000 ma chyba ten nowy system - program obsługi ze smartfona... 300 ma 3D i af hybrydowy... Jakieś ważniejsze różnice, dla których lepiej wybrać jeden lub drugi? Cena podobna... Dokładać do nx500 trochę dużo ...
Do NX100 - pierwszego bezwizjerowca - zrobili jeszcze dokładany celownik elektroniczny, wsuwany w stopkę do lamp błyskowych, i łączący się z aparatem przez specjalne wielowtykowe gniazdo umieszczone z tyłu poniżej stopki. Wizjer miał "oszałamiającą" rozdzielczość chyba QVGA (Quarter VGA), kosztował teoretycznie jakieś 800 zł i był nie do kupienia.
Zdecydowanie lepszym aparatem jest NX300 niż NX3000. Przez krótki czas miałem oba do dyspozycji. NX300 ma o wiele lepszy, skuteczniejszy AF. Pisałem tu trochę o porównaniu - poszukaj moich wpisów z pierwszych dni maja 2015. Za to obiektyw wybrałbym PZ16-50. Przy bliższym porównaniu być może 18-55 jest lepszy optycznie, ale PZ16-50 jest mniejszy i o wiele wygodniejszy w użyciu. 18-55 był projektowany do większego, lustrzankopodobnego NX10 i jego następców, i z nimi lepiej się komponuje. Z mniejszymi, bezwizjerowymi modelami PZ16-50 jest o wiele przyjemniejszy. Natomiast będę zniechęcał Ci do 20-50. To niby niezły optycznie obiektyw, nawet, gdy się pojawił z NX100, dostał nagrodę EISA, bo jest mały i optycznie dobry, ale mechanicznie to porażka - trzeba go ręcznie wysuwać i chować, nie ma OIS, ma głośny AF działający przez obrót przedniej soczewki obiektywu, która przez to chodzi tak leciutko, że strach nawet filtr w nią wkręcić. Poza tym filtr obraca się przy ustawianiu ostrości.
Aha, obsługa ze smartfona przez WiFi jest taka sama dla NX300 i NX3000 - tylko absolutnie podstawowe funkcje. W przypadku PZ16-50 można jeszcze zoomować zdalnie.
Ten lepszy program sterujący współpracuje chyba tylko z NX1 i NX500.
Michał M
29-12-2015, 21:17
Ma ktoś wiedzę, jaką skalę odwzorowania uzyska się poprzez zamontowanie do korpusu obiektywu typu helios 58mm z zamontowanym do niego odwrotnie heliosem, też 58mm?
Poszukaj w sieci, są wzory, z głowy nie przytoczę. Helios zamocowany odwrotnie będzie działał jak soczewka nasadkowa o mocy ok. 17 dioptrii (1/0,058m).
Schwefel
30-12-2015, 01:56
Najlepiej NX 500 z 16-50pz. Ale śpiewają sobie trochę za dużo...
Ceny NX 300 oraz 3000 - te są świetne.
Teraz pytanie, co lepiej? Nx3000 z 16-50pz czy Nx300 z 20-50 lub 18-50. W drugim wypadku obiektyw bez znaczenia. Ani ten drugi ani trzeci wymieniony nie będzie używany.
Które body lepiej? 300 czy 3000?
3000 ma chyba ten nowy system - program obsługi ze smartfona... 300 ma 3D i af hybrydowy... Jakieś ważniejsze różnice, dla których lepiej wybrać jeden lub drugi? Cena podobna... Dokładać do nx500 trochę dużo ...
Przesiadłem się z NX300 na NX500 i mogę tyle powiedzieć, że matryca jest świetna choć ta w NX300 wcale nie była zła. AF działa tak samo w trybie foto, trochę poprawili w trybie filmowania no i jest 4K, którego próżno szukać w tej cenie. Jednocześnie przesiadłem się z 18-55 na 16-50pz i dla mnie ten drugi jest słaby optycznie na 50mm i akceptowalny w zakresie 16-35mm, do tego upierdliwe zoomowanie przyciskiem, ja zawsze wpierw trafiam w iFN. 18-55 był bardzo dobry optycznie w całym zakresie - ostrość i korekcja beczki. Priorytetem była kompaktowość zestawu, a tu 16-50pz zdecydowanie wygrywa.
Ten lepszy program sterujący współpracuje chyba tylko z NX1 i NX500.
W NX300 już nie pamiętam co dało się uzyskać ze smartfona ale w NX500 można sterować trybami pracy, ISO, przysłoną, czasem, AFem, zoomem, nagrywaniem także trochę tego jest.
Ja się zastanawiam dlaczego żadne bezlustrkowce nie mają możliwości theteringu w lightroom, to by otwarło drogę wielu do zastosowań bardziej profesjonalnych.
Znajoma wygrała w loterii w pracy NX30, no i chyba poleci na alledrogo, czy tu na forum można dać ogłoszenie czy nadal tylko nikon sprzęt ?
W jakiej to cenie chodzi ?
Krzysztof_BB
04-01-2016, 10:45
[Pierwsze kroki z heliosem 44-2 na pełnej dziurze. Kupiłem go z pierścieniami do makro, ale tak sobie się spisuje(może mam słaba sztukę). Za to o dziwo nietrudno strzela się chociażby truchtającego psa. Fotki na f2, iso640, 1/1000, zmniejszone i wyostrzone.
No powiem, że "full szacun" dla fotografa za takie fotki takim sprzętem - dla mnie więcej warte niż podobne strzelone jakimś reporterskim sprzete z hiper doskonałym AF.
Mając 45/1,8 do Heliosa mnie nie ciągnie, prędzej bym zanabył jakieś długie tele w zakresie 300-500 mm za jakieś małe pieniądze - polecicie coś? System nieważny - wiadomo adapter.
Wychodzi na to że pierwsza focia w Nowym roku 2016 będzie moja:)
Z wojażu świątecznego "cyknięte" za pomocą mojego ulubionego naleśnika 16/2,4:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/01/zeszlakuarchitektury-2.jpg
źródło (http://img4.garnek.pl/a.garnek.pl/030/681/30681476_800.0.jpg/ze-szlaku-architektury.jpg)
- - - - kolejny post - - - - - -
Znajoma wygrała w loterii w pracy NX30, no i chyba poleci na alledrogo, czy tu na forum można dać ogłoszenie czy nadal tylko nikon sprzęt ?
W jakiej to cenie chodzi ?
Chyba Valdek szuka NX30?.
Swoją droga po co pozbywać się tak świetnego aparatu?
Nic lepszego za te pieniądze nie kupi - nawet kompaktu.
Lepiej kupić naleśniki i "zajadać" :)
- - - - kolejny post - - - - - -
No wiesz, w pewnym sensie jest się czym przejmować. Przykładowo, kupujesz aparat, bo wg informacji handlowych w systemie są określone obiektywy czy lampy błyskowe czy inne akcesoria, a potem okazuje się, że nie sposób je kupić. W prospektach, dostępnych w sklepach, było to, co nie było dostępne w sklepach. W prospekcie jest NX11, w danych technicznych - NX10, a w sklepie nie ma ani jednego, ani drugiego. Firmowy akumulator - nieosiągalny. Itd. To nie jest poważne podejście do rynku, do klienta.
Wszystko prawda ale z drugiej strony żaden "poważny" producent nie oferuje tak dobrego sprzętu w tak korzystnych cenach.
Taki sprzet micro 4/3 ani nie jest poważny ani nie ma poważnych cen - nadmuchany PR za który płaci nabywca.
Żeby w micro 4/3 nabyć coś konkurencyjnego dla 16/2,4 (za który dałem 500 PLN) trzeba kupić jako techniczny odpowiednik np Zuiko 12/F2 a to kosztuje blisko 3 tysiące PLN - żart?
Ja traktuję NX30 z naleśnikami jako taki super kompakt coś jak Coolpix A - tyle, że obiektyw mogę sobie wymienić na jaki chcę
a do tego jakościowo wychodzi to lepiej i sporo taniej więc żalu do Samsunga nie mam:)
Samsungi potrafią być bardzo uniwersalne. Ostatnio przu użyciu NX20 z 50-200 i przystawką do kopiowania slajdów i negatywów skopiowałem koledze mikrofilmy biblioteczne - 1200 kadrów. Rozdzielczość 20 MP daje dobrą czytelność szczegółów. Obracany ekran daje wygodę pracy. Ustawienia Custom pozwalają zapamiętać specyficzne ustawienia do tego zadania (tryb cz-b z obniżonym kontrastem, wyzwalanie samowyzwalaczem, itd.). Przydałby się obiektyw o ogniskowej ok. 70-75 mm, żeby dało się skopiować pełen kadr 24x36.
Krzysztof_BB
04-01-2016, 13:51
A to ciekawe bo mam nieco negatywów i slajdów do "zdjęcia".
Myślałem właśnie jak to przeprpwadzić techniczne bo problem ze slajdami jest taki, że się nieco wywijają i trzeba by je spłaszczyć.
Klisze leżaly w klaserach pocięte na paski więc są prościutkie.
Jaka jest ta Twoja przystawka?
Ja w innym temacie, zakupiłem pierścienie redukcyjne do Heliosa. Zobaczymy jakie macro wyjdzie z tego na NX300 z adapterem NX-M42 :grin:
Krzysztof, z błonami cudów nie ma, prężą się i lekko zwijają w kierunku emulsji. Ewentualnie można próbować zrobić szybkie płukanie i suszenie po ostatniej kąpieli z Fotonalem (czy jak tam nazywa się obecnie dostępny środek zwilżający). Na jakiś czas błona powinna się trochę rozprostować.
Możesz włożyć slajd między szybki (kiedyś były ramki z szybkami, w niektórych skanerach też są szybki dociskające), ale ma to też wady: dodatkowe powierzchnie zbierające kurz, i tzw. pierścienie interferencyjne Newtona, powstające na styku błony ze szkłem.
Lepiej zgodzić się na lekkie wygięcie błony, skompensować je domknięciem obiektywu.
Kopiarka do slajdów to urządzenie firmy JVC, kupione parę lat temu na Allegro. Z grubsza jest to podobne do tego: http://michaelmcbroom.com/blogistan/wp-content/uploads/2011/02/ohnardigitalslidecopier.jpg
Krzysztof_BB
05-01-2016, 11:39
Nawet fajna ta kopiarka muszę sobie sprawić taką:) Ta mleczna szybka przy podświetleniu nie generuje jakichś kropek itp.?
Tak kwestie krążków i kurzu przerabiałem, dlatego skanowałem slajdy ale bardzo długo to trwało i rezultat nie za bardzo.
Dlatego myślę żeby zrobić im zdjęcia w RAWach i obrobić.
Podchodziłem już kiedyś do tego tematu z kompaktem ale brakowało jednak pikseli a konieczny crop jeszcze generował kolejną ich stratę.
Jak kupię NX500 to ponowię te próby.
Dzięki za info.
To zależy od kopiarki. Jeśli mleczna/matowa szyba jest zbyt blisko materiału kopiowanego, to oczywiście po przymknięciu przysłony obiektywu dla poprawy ostrości, ten kurz może znaleźć się w strefie ostrości. Moja kopiarka ma za materiałem kopiowanym lustro pod kątem 45 stopni i dopiero matową szybkę, dzięki czemu ewentualnie w ostrość mógłby wpaść kurz na lustrze, ale nie na matowej szybie.
Z tymi kopiarkami jest ten problem, że one były projektowane do kopiowania negatywów czy slajdów w skali 1:1, czyli oryginał 24x36 mm na format kadru 24x36. Ewentualnie niektóre jeszcze dają możliwość powiększenia wycinka oryginału, czasem nawet do skali 3:1. Tymczasem my kopiujemy w dół, musimy pomniejszać oryginał 24x36 do formatu APS-C, czyli ok. 16x24. I tu zaczynają się schody i trzeba kombinować. Są takie przystawki, które mają własny układ optyczny (własny pełen obiektyw), mocuje się je bezpośrednio do korpusu aparatu - one dają skalę odwzorowania 1:1, czyli do naszych celów są nieprzydatne, bo nie pozwalają skopiować całego oryginału, a jedynie wycinek taki, jak format aparatu (16x24).
Trzeba więc szukać takiej, którą mocuje się na obiektywie aparatu, ale tu też mogą być różne ograniczenia i może okazać się, że jest problem z odwzorowaniem oryginału 24x36 na kadr 16x24. Ta moja przystawka daje takie odwzorowanie, że wymagany jest do tego obiektyw o ogniskowej ok. 70-75 mm, i mogę to uzyskać tylko telezoomem 50-200.
Krzysztof_BB
05-01-2016, 14:39
To i tak dobrze, że nie wymaga 200mm bo tam zoom 50-200 mięknie nieco. A jak do tego by wypadł 85/1,4? Nie obejmie 36x24?
Dzięki za podzielenie się tymi wiadomościami.
Nie, 85 jest za wąskie - na mojej kopiarce! - i wycina fragment z 24x36. Jak pisałem, potrzebne jest ok. 70-75 mm. 18-55 z kolei jest za krótkie - w najdłuższym ustawieniu obejmuje więcej niż 24x36, czyli trzeba by było wycinać fragment zdjęcia, tracąc megapiksele.
Ale to dotyczy mojej konkretnej kopiarki, która ma sztywny tubus i achromatyczną soczewkę makro o mocy ok. 8 dioptrii. Z każdą inną kopiarką ograniczenia będą inne, ale na pewno będą jakieś jaja, bo one nie są obliczone na zmniejszanie obrazu z 24x36 do 16x24, tylko na reprodukcję w skali 1:1 albo nawet większej (niektóre nawet 3:1). A nam jest potrzebne 1:1,5 mniej więcej.
Dlatego mogę mówić, że miałem spore szczęście, że udało mi się kupić właśnie taką, w której udaje mi się to jakoś obejść.
Valdek_Tychy
05-01-2016, 15:38
Chyba Valdek szuka NX30?.
Trochę za późno już kupiłem
I nie pochwaliłeś się... Nieładnie... ;-)
Miał ktoś z kolegów styczność z serwisem Samsung w spr. aparatu? Mi zostało kilka dni gwarancji i odsyłam do serwisu ze względu na źle działające koło wyboru trybów, temat już poruszany na forach. Po prostu samo się chwilowo przełącza. Ciekawe czy to naprawią. Na dpreview pisali, że jakiś czas od naprawy działało i problem powrócił. Miał ktoś z kolegów taki problem?
Waldek chyba miał. U mnie też występował.
Nie miałem z tym problemu, aż do wycieczki nad stawki, gdzie zaczęło szaleć. Teraz spokój, ale staram się tego pokrętła wcale nie używać :( Jak już to robię, to jak z jajkiem. Mam nx1000.
Michał M
05-01-2016, 18:36
Ja mam, raz gorzej raz lepiej, póki co nie przeszkadza za bardzo. Co ciekawe ten sam problem pojawił mi sie po jakimś czasie w EX1 i osiągnął istotny poziom powodowanego dyskomfortu. Na szczęście po jakimś czasie problem zmalał. Sugeruję, to że projekt tego elementu w aparacie jest zły.
Dzięki za odzew. Zobaczymy co wymyślą?
U mnie ostatnio pojawia się rzadko. Po przełączeniu może chwilę wariować, po czym się stabilizuje. W zasadzie tryb A, wifi i tematyczny wystarczają mi w 90 kilku %.
Mam nadzieję, że Ci naprawią i powiedzą, co było nie tak? Znaczy wiadomo w czym problem, ciekawe tylko jak go rozwiążą? Jakby rozwiązali na stałe, to może warto wysłać na naprawę nawet po gwarancji.
Ciekawe, co Ci powiedzą?
Jednak zostawiłem sobie NX30, takie pierwsze obserwacje to przydatne tryby C1, C2, chowanie ekranu to fajna sprawa, wizjer daje rade bardzo dobrze przez to że ma wysuwany okular, pokrętło napędu, no i mam nareszcie interwalometr.
Nie wiem czy to taka sugestia nowością ale wydaje mi się że matryca lepiej znosi wyższe ISO, a wydawało mi się że matryca taka sama jak w NX300.
Ogólnie spory plus i przestałem się interesować NX500 :)
Valdek_Tychy
06-01-2016, 10:56
I nie pochwaliłeś się... Nieładnie... ;-)
nie ma za bardzo czym się chwalić,pospieszyłem się i kupiłem nx20 (nowe)
Waldek chyba miał. U mnie też występował.
Nie miałem z tym problemu, aż do wycieczki nad stawki, gdzie zaczęło szaleć. Teraz spokój, ale staram się tego pokrętła wcale nie używać :( Jak już to robię, to jak z jajkiem. Mam nx1000.
Jakiś czas temu występował u mnie w nx300 problem z dokładnością tego pokrętła,czasami mimo ustawienia na M wybierał tryb S i trzeba było go lekko ruszyć zeby wskoczył na swoje miejsce ale od jakiegoś czasu nie ma z tym problemu, może się dopasowało.
Ja czekam jutro lub pojutrze na kuriera (o dziwo gwarancja door-to-door) i chciałem dołączyć do przesyłki filmik ukazujący problem i za ch...rę nie mogę dzisiaj powtórzyć problemów z wczoraj. Chciałem to nagrać innym aparatem a tu nic. Będę jeszcze próbował, może problem się powtórzy. Wiesz Waldku jak to mówią, jak się coś samo naprawiło, to się samo zepsuje :-(
Valdek_Tychy
06-01-2016, 14:41
Wiesz Waldku jak to mówią, jak się coś samo naprawiło, to się samo zepsuje :-(
No tak ale nawet jak wyślę aparat do serwisu to po uruchomieniu stwierdzą,że jest dobrze i odeślą mi go,wątpię aby którykolwiek serwisant chciał zagłębiać się w sprawę kiedy aparat "chodzi"
Cały czas próbuję powtórzyć problem i go nagrać. Jak na złość dotychczas wszystko działa ok.
Valdek_Tychy
06-01-2016, 16:01
Cały czas próbuję powtórzyć problem i go nagrać. Jak na złość dotychczas wszystko działa ok.
Mam podobnie z samochodem,wystarczy,że mu powiem "pójdziesz cholero do warsztatu" i wszystko chodzi jak lala :D
Mam podobnie z samochodem,wystarczy,że mu powiem "pójdziesz cholero do warsztatu" i wszystko chodzi jak lala :D
Podobno położenie szlifierki kątowej na noc, na masce daje podobne efekty :-)
Jak ktoś nie ma garażu, to przez noc tylko szlifierka zniknie...
Jakiś pomysł dla tych, co nie mają garażu i nocują pod chmurką?
To może szlifierkę pod maskę na noc? Lub groźbą słowną jak Waldek.
Krzysztof_BB
07-01-2016, 13:35
. Z każdą inną kopiarką ograniczenia będą inne, ale na pewno będą jakieś jaja, bo one nie są obliczone na zmniejszanie obrazu z 24x36 do 16x24, tylko na reprodukcję w skali 1:1 albo nawet większej (niektóre nawet 3:1). A nam jest potrzebne 1:1,5 mniej więcej.
.
To w takim razie trzeba kupić aparat FF :)
- - - - kolejny post - - - - - -
Mam podobnie z samochodem,wystarczy,że mu powiem "pójdziesz cholero do warsztatu" i wszystko chodzi jak lala :D
Dopadło mnie to samo.
W czasie podróży poświątecznej kiedy to oczywiście "pociskałem" swojego diesla należycie - zapaliła się lampka check engine.
Po powrocie umawiam się do mechaniora na wtorek co by komputer podpiął i zdiagnozował przyczynę a tu w poniedziałek ścisnął taki mróz, że zgasił kontrolkę:)
No ale spadł też pierwszy śnieg (po prostu szok styczeń i śnieg:) )
Z tej okazji postanowiłem sprawdzić czy w moim NX30 klisza nie pęknie bo śniegu nigdy nie fotografował i wybrałem się po śladach chaosa.
Widziałem kilku śnieżnych rowerzystów ale chaosa niestety nie - za to widać jak lasy są demolowane:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/01/demolkalesna-1.jpg
źródło (http://img3.garnek.pl/a.garnek.pl/030/703/30703872_800.0.jpg/demolka-lesna.jpg)
Rzeka zresztą też ulega dewastacji:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/01/demolkarzeczna-1.jpg
źródło (http://img4.garnek.pl/a.garnek.pl/030/703/30703896_800.0.jpg/demolka-rzeczna.jpg)
Zauważyliście że na alledrogo jakiś gościu bawi się w rekina i wykupuje wszystkie ciekawe obiektywy po czym wystawia dużo drożej, np ma siedem obiektywów 30mm, każdy z innymi zdjęciami, spieprzył ceny niesamowicie.
Ja stałem się już jednosystemowcem, ostatni nikon trafił na giełdę, zostawiłem sobie NX300 i NX30, obiektywy 16mm, 45mm i 18-55mm, szukam w dobrej cenie jeszcze 85mm i będzie spokój w temacie foto na jakiś czas :)
Czekam na jakies fajne słoneczko i trzeba przepstrykac NX30 na mrozie.
W menu NX30 widzę opcje dotyczące lamp zewnętrznych, o co chodzi, nie spotkałem się z żadnymi lampami do samsunga.
I z tymi obiektywami zostanie :) Czego mu tak serdecznie, noworocznie życzę XD Będzie miał 7 dobrych obiektywów, bez żadnego body do nich.
Valdek_Tychy
07-01-2016, 19:32
I z tymi obiektywami zostanie :) Czego mu tak serdecznie, noworocznie życzę XD Będzie miał 7 dobrych obiektywów, bez żadnego body do nich.
kiedyś taki gość nazywał się spekulant teraz to biznesmen
Kilka pytan bo jeszcze nie mialem czasu obczaic dokladnie NX500.
Czy jest jakis wezyk do wyzwalania migawki? Chodzi mi o taki zwykly kablowy a nie jakies apki na smartfona.
Czy uzywajac wi-fi do sterowania aparatem i robienia zdjec/krecenia filmow tylni wyswietlacz w aparacie pozostaje wlaczony czy wylaczony?
Przepraszam, ze pytam zamiast sprawdzic, ale akurat nie mam przy sobie aparatu przez najblizsze kilka dni.
Valdek_Tychy
07-01-2016, 20:00
Kilka pytan bo jeszcze nie mialem czasu obczaic dokladnie NX500.
Czy jest jakis wezyk do wyzwalania migawki? Chodzi mi o taki zwykly kablowy a nie jakies apki na smartfona.
Podejrzewam że jest taki sam jak do nx300,można dostać taki na kabelku za ok.40 zł. i taki radiowy (mam taki) za 80-90zł
a czy ten radiowy ma jakies zauwazalne opoznienia w wyzwalaniu migawki?
z jakiej max odleglosci lapie?
Można też zrobić samemu taki kabelek. Jak kto chce. U mnie kurier był, kurier zabrał NX300. Popstrykam troszkę EOS'em 550D i zobaczę co wróci z serwisu.
a masz moze jakis schemacik wyprowadzen pinow czy cos takiego?
40 zeta niby nie duzo, ale jak mozna samemu to pewnie sie obgoni temat za 2 zeta.
troche sie zdziwilem tymi seryjnymi padami kolka. nie znalem tego problemu... moze dlatego, ze tylko uzywam A i okazyjnie M.
Już zapodaję: https://antibore.wordpress.com/2013/04/30/diy-remote-shutter-release-for-samsung-nx20-nx210-and-nx1000-cameras/ Ja zastosowałem spust migawki z rozbitego Canon'a, a wcześniej miałem na dwóch klawiszach (Focus i Shutter) ze starego pilota do bramy. Powodzenia w montażu, zawsze to jakiś eksperyment na zimowy wieczór. Aha, gdzieś była wersja bez opornika i ona nie działa. Po rezystancji aparat rozpoznaje podłączone akcesorium.
wielkie dzieki. w weekend cos zmontuje.
Valdek_Tychy
08-01-2016, 11:48
a czy ten radiowy ma jakies zauwazalne opoznienia w wyzwalaniu migawki?
z jakiej max odleglosci lapie?
opóźnienia nie zauważyłem a odległość to ok.20 m max
Krzysztof_BB
08-01-2016, 14:13
W menu NX30 widzę opcje dotyczące lamp zewnętrznych, o co chodzi, nie spotkałem się z żadnymi lampami do samsunga.
Jakoś tak w okresie premiery NX30 Samsung wypuścił pro lampę, która nawet strobbing oferuje ale cena jak za dobrą SB.
Nie pamiętam nazwy ale pewnie można odszukać.
Z tańszych była tylko mał SEF 20 lub SEF 42 z odchylanym palnikiem, ale od tej chyba Metz-44 pod NX jest ciekawszy.
Sam chciałem kupić malutkiego Metza 26AF ale w PL były już niestety niedostępne.
W zamian nabyłem 45/1,8 :)
Tak sobie czytam peany o najnowszym Nikonie D500 i dochodzę do wniosku, że nie dorównał parametrami Samsungowi NX1...
Rozglądam się po ofertach NX500 i są aż 3 do wyboru w cenach blisko 2500 a niedawno było po 1900.
Za to nowe NX20 są nawet po 1000 PLN:)
Premier na CES żadnych więc może to wpłynie na zniżki NXów?
Tak sobie czytam peany o najnowszym Nikonie D500 i dochodzę do wniosku, że nie dorównał parametrami Samsungowi NX1...
Rozglądam się po ofertach NX500 i są aż 3 do wyboru w cenach blisko 2500 a niedawno było po 1900.
Za to nowe NX20 są nawet po 1000 PLN:)
Premier na CES żadnych więc może to wpłynie na zniżki NXów?
Masz wlasnie aukcje od 1zl na zestaw NX500 z 16-50PZ. Pewnie jakis ze zwrotow, ale za to z gwarancja i byc moze pojdzie w korzystnej cenie.
To chyba ostatni dzwonek zeby kupic bo wyglada na to, ze wszystkie NX500 w PL wyprzedaly sie jak swieze buleczki (w sumie trudno sie dziwic).
Mi udalo sie jeszcze zalapac na zestaw za 1900zl.
Większość ofert za 1900zł była fikcyjna, obdzwaniałem wtedy wszystkie oferty, jedynie morele i trzy salony eurortv miały dostępne, reszta to pozycja w bazie i gazetce promocyjnej :)
Podobnie jest z dostępnością NX30 i obiektywów, ktoś gdzieś słyszał że są ale na magazynie nie ma.
Na alledrogo czasami pojawiają się wymiotki sklepowe.
Krzysztof_BB
08-01-2016, 15:12
Sprowadziłbym z USA ale $ teraz kosmicznie drogi wiec się nie kalkuluje.
Oto jak rzekome podwyżki pensji są jednak obniżkami.
Znowu dłużej pracujemy na zabawki.
Od czasu ostatnich wyborów waluty i giełda lecą na pysk :-( Tzn. waluty w górę, giełda w dół.
wybory wyborami ale ogólnie rosja, chiny i bliski wschód daje nam kopniaka po złotówce i euro mocno, niestety :(
Ceny w usa teraz już nie takie atrakcyjne, a i chińszczyzna często droższa niż u nas z zawalonych towarem hurtowni.
Samsunga czasami można wyrwać na niemieckim, włoskim, francuskim ebay, jednak nigdy nie kupowałem nic tak.
Valdek_Tychy
09-01-2016, 13:14
Za to nowe NX20 są nawet po 1000 PLN:)
właśnie takiego kupiłem.
Podobnie jest z dostępnością NX30 i obiektywów, ktoś gdzieś słyszał że są ale na magazynie nie ma.
Na alledrogo czasami pojawiają się wymiotki sklepowe.
Polowałem na nx30 ale wymiotło je ze sklepów.Teoretycznie są w sklepach ale jak zamawiałem to dostałem odpowiedź,że akurat już nie ma a że trafił się w dobrej cenie xn20 no to kupiłem.Tydzień później jeden z kolegów z tego wątku wystawił na alle nx30 za 1500zł. ale ja już miałem 20-tkę :[
To zmień stopkę! ;-) Zadowolniony jesteś?
Valdek_Tychy
10-01-2016, 13:18
To zmień stopkę! ;-) Zadowolniony jesteś?
Jestem zadowolony.Parametrami jest podobny do nx300 posiadanego już przeze mnie ale ma coś czego brakuje mi w 300-tce - wizjer ale żeby nie było tak kolorowo brakuje mu tego co ma 300 - focus peakingu.Generalnie jednak pasi mi a że kupiłem za 1kzł nowy z czego mam zamiar sprzedać obiektyw z którym był 18-55 to parę złoty się wróci.
Nie ma fazowych czujników AF w matrycy, trochę mniej skuteczny jest AF niż w NX300, ale poza tym to fajny aparat. Focus peaking faktycznie przydałby się. Dlatego myślę o NX30, tylko ciągle jest z portfelem niekompatybilny.
puch24 to w nx20 nie ma Focus peaking-u ?
A jak praca z manualami ?
Powiększenie obrazu 5x lub 7x, lub tzw. FA (Focus Assist), znany z NX100 i NX11, taki zielony słupek z czerwoną kreską na górze - im wyższy, tym ostrzej. Nie bardzo mu wierzę...
Ok, dobrze znam z nx100, chyba najlepszego swego czasu body :)
Jednak teraźniejszy Focus peaking to jest rewelka, co wyczytałem to w nx300 i nx 30, szkoda, że w nx20 nie ma , w dobrych cenach są ....
Ja sporo robiłem wcześniej zdjęć manualnymi obiektywami nikonem D80, 90, 7000 i bałem się przy przesiadce na nx300 braku wizjera, jednak focus peaking jak dla mnie to świetna sprawa, teraz mam NX30 i doceniam plusy wizjera ale i tak na NX300 mam już wprawę w robieniu zdjęć tylko że strzelam ich więcej "przelatując" ostrością po punktach gdzie chcę i wybieram trafione, w NX30 przez wizjer robię zazwyczaj trzy zdjęcia i trafiam.
Valdek_Tychy
10-01-2016, 21:14
Nie robię w zasadzie zdjęć na szkłach manualnych,mam wprawdzie jupka 135 w takiej stareńkiej wersji i heliosa ale zdjęcia z tymi obiektywami traktuję raczej jako ciekawostkę więc brak tego focus peakingu nie jest dla mnie aż takim problemem.Puki co nx20 wydaje mi się całkiem fajnym korpusem a o wiele lepszym niż nx5 o tego nx300 jako uzupełnienie z drugim obiektywem i "szafa gra"
Michał M
10-01-2016, 21:47
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/01/23670954794_a3ff71f43c_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/C4HQbf)[/url][url=https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/C4HQbf)
NX300, 18-55, 33mm
Valdek_Tychy
10-01-2016, 22:47
Mmmmm,miodzio :)
cudo zdjecie. gratulacje.
Takie pytanko - czy NX20 ma dotykowy ekran?
Przyzwyczaiłem się do tego rozwiązania w NX300.
Valdek_Tychy
11-01-2016, 10:37
Takie pytanko - czy NX20 ma dotykowy ekran?
Przyzwyczaiłem się do tego rozwiązania w NX300.
nie, nie ma
Dzięki.
Tak czy inaczej, chyba zapoluję na niego.
NX30 na razie poza moim zasięgiem, i z dostępnością słabo.
Michał M
11-01-2016, 10:51
Mmmmm,miodzio :)
cudo zdjecie. gratulacje.
Fajniste!
Dzięki, panowie :smile:
Nx20 ma dwa pokrętła, więc dość wygodnie robi się ustawienia, np. w trybie ręcznym.
Michał M
11-01-2016, 16:50
Ok, there are rumors, that Nikon will take over Samsungs camera section. That wouldn't be the worst option
Jesli się sprawdzi to trzeba będzie kupić portfel z głębszą kieszenią.
Valdek_Tychy
11-01-2016, 16:56
generalnie w cenie kompaktu nx20 jest bardzo fajnym bezlustekowcem o dobrych parametrach robiącym przyzwoite zdjęcia.Oczywiście nie jest to aparat dla "profi" ale dla zaawansowanego amatora takiego jak ja jest w sam raz
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/01/23670954794_a3ff71f43c_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/C4HQbf)[/url][url=https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/C4HQbf)
NX300, 18-55, 33mm
Zacytuję, bo chętnie obejrzę raz jeszcze. A nawet nie jeden raz. Gratulacje. Świetna robota.
Krzysztof_BB
12-01-2016, 10:28
generalnie w cenie kompaktu nx20 jest bardzo fajnym bezlustekowcem o dobrych parametrach robiącym przyzwoite zdjęcia.Oczywiście nie jest to aparat dla "profi" ale dla zaawansowanego amatora takiego jak ja jest w sam raz
Dokładnie.
Ja miałem szczęście nabyć NX30 w cenie NX20 i zasadnicze plusy jakie widzę to lepszy uchwyt, który sprawdza się z zoomem 50-200 oraz odchylany wizjer.
Ekranik w 80% jest obrócony do korpusu dzięki czemu jest chroniony przed palcowaniem a i bateria trzyma dłużej kiedy pracuje się tylko z wizjerem.
Oczywiście na koncertach ekranik musi być bo często aparat trzeba daleko od oka odstawić.
Poza tym szybsza seria , szybszy zapis i kilka fajnych opcji w menu. Oczywiście opcje w menu to czasem kwestia aktualizacji Firmware na ten moment nie wiem które z nich są w NX30 a nie ma w NX20.
Z tego co jeszcze porównywałem to NX30 nieco jaśniejsze zdjęcia robi przy tej samej ekspozycji.
Focus peaking jest chyba nieco przereklamowany, poza tym nie mam powodu go używać bo manualnych szkieł zero.
Ważniejszy jest po prostu pewny AF a tu jest zdecydowanie lepiej niż w D90.
I to AF właśnie zniechęca mnie do lustrzanek. Niby jest niby szybki ale nigdy 100% pewności ze trafi. Nie lubię loterii.
No a skoro o zoomie 50-200 wspomniałem to parę pstryków z wakacji zrobionych z ręki.:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/01/bird-1.jpg
źródło (http://img1.garnek.pl/a.garnek.pl/030/687/30687702_800.0.jpg/bird.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/01/water-1.jpg
źródło (http://img1.garnek.pl/a.garnek.pl/030/687/30687704_800.0.jpg/water.jpg)
To tylko wygląda jasno a w rzeczywistości było dużo ciemniej.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/01/tower-1.jpg
źródło (http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/030/687/30687706_800.0.jpg/tower.jpg)
- - - - kolejny post - - - - - -
Zacytuję, bo chętnie obejrzę raz jeszcze. A nawet nie jeden raz. Gratulacje. Świetna robota.
Ja mogę się tylko dołączyć. Co to było za wydarzenie?
Niemniej z technicznej strony widać na niebie ciut kolorowego szumu (albo kompresji jpg) co można by poprawić.
Podobnie jest na moich zdjęciach bo często nie odszumiam wcale.
Mi w NX30 brakuje tylko drugiego pokrętła ( mimo że ifunction to też dobry pomysł ) i ogólnie brak w samsungu live tetheringu na laptopie/kompie ( o współpracy z lightroom to już nawet nie wspominam ), jakby to było to już można pokusić się o określenie że sprzęt dla profesjonalisty nawet.
tzn źle napisałem, ma dwa pokrętła, chodziło mi o taki styl jak w nikonie :)
Krzysztof_BB
12-01-2016, 16:53
Jak się dobrze maszynkę poustawia to nie ma za bardzo powodów aby kręcić.
Ja sobie robię listę czego dotykam najwięcej (zazwyczaj kompensacja EV, tryb AF oraz tryb pomiaru) i zapiszę te nastawy do trybu C.
Przycisk iFN pozwala zmieniać nastawy lewą ręką w tym samym czasie można "coś tam" zrobić prawą:)
Mój NX300 wrócił właśnie z serwisu. Problemem było kółko trybów. Według zapisu w gwarancji wymieniono górną płytkę. Zobaczymy po kilku dniach czy pomogło.
No ciekawe. Dlaczego akurat płytkę? Czy na taką samą? Może te płytki źle skonstruowali? Może ta już jest inaczej skonstruowana.
moze plytka jest zintegrowana z przelacznikiem.
Z fotek w necie wynika, że sam przełącznik jest elementem na stałe połączonym (przylutowanym) z płytką elektroniki. Samo "kółko" na zewnątrz to tylko element mechaniczny. Potestuję i sprawdzę.
Krzysztof_BB
15-01-2016, 10:33
No ciekawe. Dlaczego akurat płytkę? Czy na taką samą? Może te płytki źle skonstruowali? Może ta już jest inaczej skonstruowana.
Wiele elementów jest produkowanych jako zmontowany moduł.
Zapewne jakiś poddostawca wytwarza takie płytki z pokrętłem (albo jakiś WYSPECJALIZOWANY wydział produkcyjny) - fabryka to kupuje/magazynuje i cały taki moduł wędruje na linię montażową.
Wykonanie takiej płytki może zabrać więcej czasu niż montaż całego aparatu na linii.
To tak jakbyś silnik auta chciał montować na linii montażowej - tam nie ma czasu na taką misterną robotę - silnik jest przygotowany w całości i tylko montowany do nadwozia.
W kwestii części zamiennych jest podobnie w zależności od stopnia skomplikowanie podzespołu.
Valdek_Tychy
15-01-2016, 13:02
Długo trzymali aparat w serwisie ?
No tu jestem pod wrażeniem, w rozmowie miało być do 30 dni a faktycznie 4 dni wraz z przesyłkami. :-)
Dokładnie . Wymieniają całe moduły.
Daaaawno temu miałem
Problema z af w d90. Oddałem na serwis. Wymienili cały modół af.
Szybciej chyba a ze ciut drozej ? Przeca to nie oni płaca za naprawę :)
Ja mam obecnie NX300, NX30, 16mm, 45mm i 18-55mm, całość kosztowała mnie ~3000zł i teraz proste pytanie, co za takie pieniądze da mi porównywalny sprzęt i jakość ?
Odpowiedz jest prosta nic, nawet licząc jakieś używane gnioty nie zakupie żadnego fuji, sony, olympusa, panasa w takich kwotach.
Samsung NX to nadal dobra alternatywa dla chcących robić zdjęcia bardzo dobrym sprzętem za niskie pieniądze.
Pogratulować!!! Taki komplet w tej cenie... No i to świetny komplet i długo jeszcze będzie świetny!
Valdek_Tychy
16-01-2016, 15:52
Mnie do szczęścia brakuje 85mm szkiełka
Wypatrzyłem na alle, dość ciekawą ofertę. ALe dla odważnych. NX300 w aukcji na razie za 300 zł, bo niby ktoś kupił i nie wie gdzie dokupić obiektyw, niby się włącza, ale że nie był sprawdzany z obiektywem to nie przyjmuje zwrotów. Nooo i jeszcze ten język opisu, brak interpunkcji zniechęca.
Też to widziałem. Język taki nie polski lecz bardziej polskawy. Najprościej byłoby po prostu sprawdzić z własnym szkłem na miejscu.
jak przesyła się zdjęcia z nx300 przez NFC?
kiedy wchodzę w galerię zdjęć to są opcje przysłania przez WiFi (maile, facebooki, allshare itp) natomiast nie mam pojęcia jak włączyć NFC.
jakaś rada?
Jak masz w telefonie appke to zbliżasz do aparatu i w aparacie pojawia się połączenie.
GaijinPawel
26-01-2016, 12:28
Szukam bezlustra zamiast mojej puchy. Chciałem Sony A5k lub A6k. Samsungi są tanie tylko martwi mnie to zamknięcie produkcji. Czy Samsung jest lepszym rozwiązaniem pod kątem długich tele. Chce podpiąć coś taniego żeby dawało większe przybliżenie niż mój N55-300.
Podpiąć można jakieś manualne obiektywy ale to do każdego bezlusterkowca, obiektywy systemowe najczęsciej to spory problem nie zależnie czy to samsung czy sony itd, nie wiem może olympus/panas byłby lepszy bo tam mnożnik x2 jest przez mniejszą matryce.
Pytanie co jest taniego większego od 300mm ?
tania jest np Sigma 400mm f5.6 Apo
GaijinPawel
26-01-2016, 22:09
Chodzi mi o stare tele tair 300 albo soligor. Nie mam problemów z ręcznym ostrzeniem.
To przy 300mm bez stabilizacji zaczniesz je mieć.
Zwłaszcza w aparacie bez wizjera, przy ostrzeniu na zombie.
Jak wyżej. Co innego ostrzyć, z okiem przy wizjerze, gdy aparat oparty o twarz... A co innego gdy jedną ręką trzeba trzymać korpus, zaś drugą jej przeszkadzać w stabilnym trzymaniu, kręcąc pokrętłem...
1. Najlepiej body ze stabilizacją.
2. A w zasadzie 1. Kiedyś miałem podobną zachciankę. Jednak jakość budżetowych obiektywów M42 o długiej ogniskowej sprowadza człowieka na ziemię.
3. Sony z przejściówką przenoszącą AF?
Olka kup.
Z wizjerem koniecznie.
M5 ?
Jak masz w telefonie appke to zbliżasz do aparatu i w aparacie pojawia się połączenie.
Jaką appkę?
włączam NFC w telefonie i myslałem, ze bede mógł wysyłac z galerii aparatu.
GaijinPawel
27-01-2016, 11:51
Nie podobają mi się Olki, więc zostaje jedynie A6000. Ok dzięki
Jaką appkę?
włączam NFC w telefonie i myslałem, ze bede mógł wysyłac z galerii aparatu.
W telefonie załączasz NFC i po zbliżeniu do aparatu masz automatycznie instalacje aplikacji w telefonie, potem już działa to normalnie.
W telefonie załączasz NFC i po zbliżeniu do aparatu masz automatycznie instalacje aplikacji w telefonie, potem już działa to normalnie.
no to u mnie coś nie działa :(
włączam NFC w telefonie i nic sie nie dzieje.
BTW - NFC w aparacie jest cały czas włączone?
W telefonie zainstaluj sobie Smart Camera Aps, w aparacie ustaw autoshare, jak w telefonie działa aplikacja i jest załączone NFC to wciskasz w aparacie directlink gdzie masz ustawione autoshare i łączą się urządzenia.
W telefonie zainstaluj sobie Smart Camera Aps, w aparacie ustaw autoshare, jak w telefonie działa aplikacja i jest załączone NFC to wciskasz w aparacie directlink gdzie masz ustawione autoshare i łączą się urządzenia.
u mnie lipa
przez WiFi wszystko śmiga - może moduł NFC w aparacie uszkodzony :(
Hyper, prośba, wyczyść skrzynkę. Bo masz brudną ;) a w zasadzie, pewnie pełną ;)
Hej.
Myslalem, ze to Twoja jest brudna ;)
Juz przeczyszczone. Reszta na priv.
Moja prawie nieużywana. Jak niektóre obiektywy NX na portalu aukcyjnym ;)
Krzysztof_BB
04-02-2016, 12:09
Dotarła do mnie lampka Metz 26AF-1 - cudowne mobilne maleństwo więc nie mogę się doczekać sprawdzenia jak działa.
Zapomniałem już jak się fotografuje z flashem będzie trzeba sobie przypomnieć nieco w tej kwestii.
Doszedłem do wniosku ze kita nie używam często z uwagi na brak światła i w pewnych sytuacjach kiedy potrzebuję jednak zooma to taka lampeczka może pomóc.
Poza tym bywa potrzebne jakieś doświetlanie itp. z wbudowanej bywa problem bo osłona obiektywu generuje cienie.
Jestem ciekaw czy da się odpalić 2 lampy jednocześnie tzn wbudowaną z NX30 i tego Metza bezprzewodowo do doświetlenia tyłu..
Używacie jakichś lampek? Macie jakieś dopracowane metody?
Valdek_Tychy
05-02-2016, 13:47
Ta lampka jest w pełni dedykowana do nx-a tzn. ma TTL itd czy działa tylko w manualu ? Ja błyskam ze swoimi nx-ami przy pomocy Lampki YN460-II działającej tylko w manualu co w moim przypadku nie jest problemem. Ostatnio wyczaiłem,że z nx20 działa na stopce lampa z nx300,daje troche lepsze światło niż ta wbudowana bo jest trochę wyżej.
wlasnie dostalem w lapy mojego NX1. musze 2 godziny odczekac az sie akumulator naladuje, ale juz widze, ze sie zaprzyjaznimy :)
Krzysztof_BB
05-02-2016, 15:58
Ta lampka jest w pełni dedykowana do nx-a tzn. ma TTL itd czy działa tylko w manualu ?
Wczoraj robiłem próbne błyski - pracuje tak samo jak wbudowana czyli w TTL reaguje na auto ISO przysłonę i ma korekcję a nawet symuluje naświetlenie więc raczej trudno spartolić focię:)
Każda opcja tj wypełnienie redukcja czerwonych oczy 1 i 2 kurtyna są dostępne.
Dodatkowy plus to dioda wspomagania AF w ciemności super sprawa. Poza tym ten ledzik przyświeca przy filmowaniu.
Nie udało mi się jeszcze rozgryźć jak ja uruchomić w trybie slave. Przeszukałem instrukcję nie wiem czy uda się uruchomić bezprzewodowe sterowanie wewnętrzne.Jakby się udało to wbudowana jako master a Metz jako slave dałyby większe możliwości.
Niemniej już to maleństwo w górnym położeniu daje lepsze efekty "cieniowe" niż błysk na wprost. O ominięciu tuby obiektywu szczególne z założoną osłoną przeciwsłoneczną nie wspominając.
Ma wysuwany rozpraszacz dla szerokiego kąta i nakładkę na zakres tele.
Możliwe jest wgrywanie firmware po podłączeniu kablem USB do komputera ale póki co wersja Samsung nie ma nic nowszego.
Możliwe 3 rodzaje zasilania: 2x akumulatorki AAA 1,2V lub alkaliczne AAA 1,5V i jakieś tam drogie baterie też.
W dolnym poziomy położeniu nawet nie powiększa zbytnio aparatu. Czegoś takiego szukałem.
Włożyłem ją do torby i nawet nie poczułem że coś dołożyłem:)
Kiedyś chciałem zamówić to była niedostępna.
Ale 3 dni temu dostałem maila, że mają no to decyzja była szybka:)
- - - - kolejny post - - - - - -
wlasnie dostalem w lapy mojego NX1. musze 2 godziny odczekac az sie akumulator naladuje, ale juz widze, ze sie zaprzyjaznimy :)
Pozostaje pogratulować (jakże zazdroszczę ale w pozytywny sposób:))
Czekamy na wrażenia i prezentację "killerowatości" - sądząc po ostatnich premierach powiedzmy sobie szczerze rozczarowujących
ten model jeszcze długo będzie atrakcyjny technicznie.
tomek_jj
05-02-2016, 16:34
ten model jeszcze długo będzie atrakcyjny technicznie.
No szkoda tego systemu. Samsung NX miał wszystko co potrzeba by odnieść sukces i się wycofał. To strata nie tylko dla użytkowników NX, ale dla wszystkich. Znika porządna konkurencja, a jak konkurencja maleje, to konsumenci na pewno stracą.
Tak, ale zauważcie, że w zasadzie jedynym systemem bezlusterkowym APS-C, który pozostał i jest dynamiczny, jest Fuji. Sony straciło impet.
Sony właśnie zaprezentowało model A6300, kilka nowych obiektywów plus telekonwertery, a system m4/3 radzi sobie całkiem dobrze z nowymi matrycami, więc konkurencja jest.
Jest jeszcze canon z bezlustrami aps-c i radzi sobie bardzo dobrze bo ma trzecie miejsce w sprzedaży po Sony i Olympusie, a Fuji dopiero na piątym miejscu.
Nadal pozostaje pytanie co z systemem NX tzn czy ktoś to kupi lub przejmie.
Nadal pozostaje pytanie co z systemem NX tzn czy ktoś to kupi lub przejmie.
Jeżeli chodzi o firmy foto, to sądzę że nikt nie będzie chętny ( deal dekady to zrobiło Sony, kupując bagnet Minolty), ale może Amika lub Electrolux?
Szkoda tego systemu ... żona pożegnała się z Samsungiem w grudniu, w zamian jest Nikon D3300 z kitem.
Jak na razie jest zadowolona, m.in. z użytecznego AF przy fotografowaniu dzieci.
Jak coś to zostały mi dwie redukcje M39 i M42 do tego systemu.
Mam D80, D90, NX1000 i NX500. Tak na pierwsze wrażenia, to AF z tego ostatniego jest zbliżony do Nikonowskich w/w modeli. NX1000 ma AF wyraźnie słabszy.
Niestety, brak mi NXowego tele. Dziś będę mial okazję porównać je w akcji.
Na pod względem ergonomii, funkcjonalności, łatwości i szybkości obsługi, Samsung nie ustępuje Nikonowi.
Od Optycznych:
"Samsung
Pożegnania ciąg dalszy
Firma Samsung na dobre żegna się branżą fotograficzną. Kolejnym na to dowodem jest zlikwidowanie półki z aparatami koreańskiego producenta w nowojorskim sklepie B&H. W miejscu, gdzie jeszcze niedawno mogliśmy oglądać bezlusterkowce systemu NX stanęła lada z amatorskimi kamerami wideo."
Krzysztof_BB
08-02-2016, 09:56
Poczytałem instrukcję NX30 i w końcu ruchomiłem tryb slave na flashu.
NX30 steruje bezprzewodowo Metzem - można wykorzystać TTL i manual, efekty zdjęciowe już rewelacyjne w kwestii cieni a jeszcze trochę nauki przede mną:)
Świetna maszynka ma wszystko co potrzeba poza 4k, ale do zdjęć wystarczy na wiele lat.
Zawsze lekceważyłem wi-fi itp.ale kiedy się wgłębiam w te bezprzewodowe opcje to widzę wiele praktycznych zalet.
Te newsy mogą zbić cenę NX1 do poziomu cen dużo gorszych aparatów.
Jeśli tak będzie to sobie nie odmówię:)
Za to Nikon ogłasza podwyżkę cen o 18%.....:roll:
- - - - kolejny post - - - - - -
Mam D80, D90, NX1000 i NX500. Tak na pierwsze wrażenia, to AF z tego ostatniego jest zbliżony do Nikonowskich w/w modeli. NX1000 ma AF wyraźnie słabszy.
Niestety, brak mi NXowego tele. Dziś będę mial okazję porównać je w akcji.
Na pod względem ergonomii, funkcjonalności, łatwości i szybkości obsługi, Samsung nie ustępuje Nikonowi.
A ja wiem jedno Nikon nie dorównuje Samsungowi w kwestii dokładności AF. D90 potrafił z kitem 18-105 chybić na 18mm/F5,6
NX trafia idealnie w znacznie trudniejszej konfiguracji na F2 (30/F2).
No ale jak wiemy większość posiadaczy lustrzanek kończy na obiektywie kitowym właśnie:)
Valdek_Tychy
16-02-2016, 22:54
Mam w zamiarach kupić obiektyw Samsung 50-200 III ED OIS ale niestety jakoś wyginęły,może ktoś ma i mu przeszkadza w torbie czy szafie?
Test stałek i zoom-ów NX-a w pigułce
http://www.chip.de/ii/741096496_5178e373f2.jpg
http://www.chip.de/ii/741096505_6b65d8cabc.jpg
i bezpośredni LINK (http://www.chip.de/bildergalerie/Test-Die-besten-Samsung-NX-Objektive-Galerie_66475357.html?show=12&exitpage)
Krzysztof_BB
17-02-2016, 12:27
Mam w zamiarach kupić obiektyw Samsung 50-200 III ED OIS ale niestety jakoś wyginęły,może ktoś ma i mu przeszkadza w torbie czy szafie?
Chyba wczoraj widziałem na alledrogo jakiś.
Skoro o tym zoomie mowa to dla rozjaśnienia szarówki pogodowej widoczek z wakacji:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/02/zachod-1.jpg
źródło (http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/030/687/30687708_800.0.jpg/zachod.jpg)
Valdek_Tychy
24-02-2016, 19:09
Kupiłem :) kilkanaście sztuk sprzedawał sklep z Legnicy po 980 zł. dość szybko zaczęły się rozchodzić to przerwali aukcję i wystawili ponownie ale już o 200 zł. drożej,mnie udało się jeszcze kupić taniej. :D
No to daj znać, jak przyjdzie. Ja mam i jestem zadowolony. DFV testowało go, gdy się pojawił, i wystawili mu dobrą cenzurkę.
Mi trafiła się okazja na zakup NX1 i zastanawiam się czy jest sens przejścia z NX30 ?
Jeśli się zdecyduje to prawie nówka NX30 będzie na sprzedaż.
Poniżej 3000zł będzie, ekspozycyjny ale zakup po sprawdzeniu.
Valdek_Tychy
25-02-2016, 12:44
No to daj znać, jak przyjdzie. Ja mam i jestem zadowolony. DFV testowało go, gdy się pojawił, i wystawili mu dobrą cenzurkę.
Już przyszedł ale na razie pokonała mnie grypa to i nie mam jak go wypróbować
Ja jednak zrezygnowałem z tego NX1, troszkę zauroczony tym aparatem zapomniałem że współpraca z lightroom jest mi potrzebna i jednak nikon pozostaje na statywie do tych celów, a do biegania NX30 jest wyśmienity, zmniejszyłem tylko ilość obiektywów bo jak wiemy system wieczny nie będzie.
Nawet nie wiem czy LR obsługuje NX500?
Lightroom to tylko nikon i canon.
Lightroom to tylko nikon i canon.
Coś Ty. Poważnie. :roll:
Coś Ty. Poważnie. :roll:
Qrcze miałem LR 3 mam LR 4 a jedymu Canon u mnie to s120:roll:
Chodzi oczywiście o tethering w lightroom.
Schwefel
01-03-2016, 05:09
Nawet nie wiem czy LR obsługuje NX500?
Nawet jak nie obsługuje to jest Adobe DNG Converter i otworzysz każdego RAWa nawet na starszych wersjach PS czy LR.
Dzięki.
Moja wersja obsługuje D90, D80 i to wystarcza, bo jpg z NX1000 trudno mi coś zarzucić.
Nx500 nie było dane tak dobrze sprawdzić.
Ps zauważyliście awersję Azjatów do liczby 400?
Zarówno Nikon jak i Samsung dopuścili taki model.
Proponuję sprawdzić samemu i pisać bardziej precyzyjnie.
1. Obsługuje - czyli pobiera surowe pliki ( raw - srw - nef itp. ) oraz umożliwia automatyczną korekcję wad obiektywu.
2. To zależy od numeru LR. Mój LR 3.6 obsługuje m.in. Fuji X100, Samsunga NX5, Canon 5D, Nikon D70s
Ponadto pokazuje się jeszcze Pentax, Sony i kilka innych marek aparatów.
Jakie konkretnie modele nie wiem ponieważ nie mam innych surowych plików.
3. Można sobie pobrać testowo na 30 dni kolejne wyższe numery LR i tam pewnie będzie poszukiwany przez Was rodzaj aparatu.
4. Oczywiście pobiera i można obrabiać jpg z każdego aparatu. Wtedy jest do dyspozycji ręczna korekta.
Krzysztof_BB
01-03-2016, 16:44
Ja jednak zrezygnowałem z tego NX1, troszkę zauroczony tym aparatem zapomniałem że współpraca z lightroom jest mi potrzebna i jednak nikon pozostaje na statywie do tych celów, a do biegania NX30 jest wyśmienity, zmniejszyłem tylko ilość obiektywów bo jak wiemy system wieczny nie będzie.
To dałbyś info na priv może ja siem skuszem...
Sprzedałem D90 a NX1 urządziłby mnie na najbliższe 5 lat w zupełności.
Miałem zamiar tu napisać ale zdecydował się znajomy.
Co do tetheringu to ogólnie bezlusterkowce to tylko topowe modele i zazwyczaj własny soft, najlepszy chyba ma olympus ale i panasonic, sony i fuji coś maja dla swoich najlepszych modeli, samsung nie ma nic, a szkoda w tej kwestii lustrzanki mające osiem lat już to oferują :(
Hm... Mam taki luźny pomysł, a próbował ktoś przez bluestack emulować androida? I wykorzystać kompa jako telefon?
Tak tylko że appki androidowe mają mocno ograniczoną rozdzielczość wyświetlania zdjęć z apartu, więc słabo to nadaje się do czegoś konkretnego.
Lightroom to tylko nikon i canon.
RAW z Samsunga NX-300 też. Wersja 5.7.1
Zadam przy okazji pytanie.
Jestem posiadaczem NX-300M.
Dostałem go z oprogramowaniem v1.10
Dostępna jest aktualizacja v1.15
Nie będę żałował po aktualizacji ?
Valdek_Tychy
01-03-2016, 20:47
[...]
właśnie tam kupiłem ale udało mi się kiedy jeszcze mieli po 980 zł. zaraz potem podnieśli cenę
Co do aktualizacji to ładuj każdą jaka jest, to istotne w bezlusterkowcach.
RAW z Samsunga NX-300 też. Wersja 5.7.1
Nie chodzi o obsługę raw tylko o tehtering.
Witam serdeczenie wszystkich :) No gdzie jak gdzie ale ze na forum nikona będzie tak obszerny temat o nx300 to sie nie spodziewałem :D
Planuje zmienić swojego olympusa e-510 na własnie tego nx300, w olku wkurza mnie tragiczne ustawienie ostrości w ciemnych pomieszczeniach, brak nagrywania filmów, karty CF.
I chciałbym kupić używanego nx300 a reszte kasy zainwestować w obiektywy. Mogę kupic nx300 w granicach 210Euro i odebrać osobiście.
Jest jakiś sposób żeby sprawdzić stan migawki ile cyknęła fotek ?
walsodar
04-03-2016, 01:05
To i ja uderzę z pytaniami ;) Posiadam to co w stopce poniżej. Jestem zadowolony z zestawu, ale jest jedno ale. Dużo jeżdżę rowerem, chodzę po górach, podróże dalej i bliżej itp. Nawet podstawowy zestaw czyli D90 + 17-50 i 70-300 trochę waży, a nie chcę rezygnować z żadnego. No i tak czytam trochę i ten nx300 wydawałby się chyba rozsądną opcją. Zaznaczam, że praktycznie wyłącznie na rower/góry. Np. ze stałką 30/2. Jeżeli by mi przypadł do gustu, być może zdecydowałbym się na pozbycie wszystkiego ze stopki poza body i N70-300, bo tego szkła się nie pozbędę. Wiem, że nikt za mnie nie zdecyduje. Ale może przechodził ktoś podobną "metamorfozę". Warto?
Lepiej 16mm f/2.4 i będziesz zadowolony :)
Skok jakości obrazka do D90 będzie duży, komfort też, a brak wizjera i ogólnie komfort lustrzankowy szybko zapomnisz.
Planuje zmienić swojego olympusa e-510 na własnie tego nx300, w olku wkurza mnie tragiczne ustawienie ostrości w ciemnych pomieszczeniach, brak nagrywania filmów, karty CF.
NX y, w ciemności też mają/miewają problemy z ustawianiem ostrości.
Więcej powiedzą Tobie posiadacze NX300. Szczególnie Puch, który porównywał AF w kilku modelach NX.
W nowszym NX500, zrobiłem kiedyś kilka zdjęć na cmentarzu po zmroku. Ustawianie ostrości odbywało się wyraźnie gorzej niż za dnia. Dało się, tylko na światłach, ale na słabo oświetlonych powierzchniach nie było już tak różowo.
Mam D90, którego posiada lub posiadało wiele osob, ale porównań nie robiłem. Z grubsza (wydaje mi się) w ciemności AF NX500 i D90 zachowują się podobnie.
Jest jakiś sposób żeby sprawdzić stan migawki ile cyknęła fotek ?
Sprawdzałeś w Opanda?
Odnośnie porównań NX300 do D90... I zastosowań "rowerowych".
Jak cofniesz się w tym wątku strona po stronie, do zdjęć zrobionych w górach z rowerem... Bardzo wiele takich zdjęć wykonał swego czasu Chaos.
Jako posiadacz D90, wybrałem swego czasu system NX na rower właśnie. Ze względu na ceny, małe rozmiary i wagę, oraz jakość obrazka.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/03/2c7f53d5167afe47ba707c6a862d607c-1.jpg
źródło (http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160304/2c7f53d5167afe47ba707c6a862d607c.jpg)
Obraz generalnie będzie trochę lepszy, przy słabszym świetle - trochę gorszy. Różnice niewielkie raczej.
Nie wiem czy te różnice są aż tak widoczne?
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/03/bd37e069ee2d9c3426ba53f7f0e30982-1.jpg
źródło (http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160304/bd37e069ee2d9c3426ba53f7f0e30982.jpg)
Mój wybór padł na NX1000 i obraz rzeczywiście wydaje się zbliżonej jakości jak z D90.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/03/77592b13b419311cb05d67c4343237bc-1.jpg
źródło (http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160304/77592b13b419311cb05d67c4343237bc.jpg)
Przy NX500 widać znaczną poprawę w stosunku do D90.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/03/eaa6ed032fd9c4aa7a3da5813e970c08-1.jpg
źródło (http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160304/eaa6ed032fd9c4aa7a3da5813e970c08.jpg)
Mówi się, że najlepsza matryca DX jest w D7200...
Można powiedzieć, że NX500 ma matrycę porównywalną, a biorąc pod uwagę większą rozdzielczość, chyba nawet lepszą...
Budżetowo brałbym NX300, ceny porównywalne do NX1000, lepszy AF i kilka innych elementów. NX1000 ma świetne JPG.
Gdyby przeznaczyć więcej - NX500. Najlepsza matryca DX, najlepsze oprogramowanie do zdalnego wyzwalania - obsługi aparatu - ze smartfona...
Krzysztof_BB
04-03-2016, 11:23
NX y, w ciemności też mają/miewają problemy z ustawianiem ostrości.
...
Wszystkie aparaty bez wyjątku mają takie problemy niektóre nawet nie są zdolne ustawić ostrości w ogóle np. stare lustrzanki Pentaxa serii istD*.
Mój NX30 przy wspomaganiu AF daje radę na bliższe dystanse ale od kiedy mam kompaktowego flasha Metza 26-AF1 to i ciemności mi niestraszne a w ciemnościach lampa i tak jest konieczna.
Nawet nie musze tej lampy montować na stopkę bo NX30 steruje nią bezprzewodowo więc mogę sobie ją trzymać w ręce nad głową z boku itp.
Tym sposobem AF pracuje szybciej i naświetlenie z 2 lamp to nie to co z jednej cienie za obiektem już nie straszą.
Nie wiesz może, czy z tym Metzem NX500 też ma wspomaganie AF?
Można wiedzieć, gdzie kupiłeś tę lampę?
Krzysztof_BB
04-03-2016, 12:34
To i ja uderzę z pytaniami ;) Posiadam to co w stopce poniżej. Jestem zadowolony z zestawu, ale jest jedno ale. Dużo jeżdżę rowerem, chodzę po górach, podróże dalej i bliżej itp. Nawet podstawowy zestaw czyli D90 + 17-50 i 70-300 trochę waży, a nie chcę rezygnować z żadnego. No i tak czytam trochę i ten nx300 wydawałby się chyba rozsądną opcją. Zaznaczam, że praktycznie wyłącznie na rower/góry. Np. ze stałką 30/2. Jeżeli by mi przypadł do gustu, być może zdecydowałbym się na pozbycie wszystkiego ze stopki poza body i N70-300, bo tego szkła się nie pozbędę. Wiem, że nikt za mnie nie zdecyduje. Ale może przechodził ktoś podobną "metamorfozę". Warto?
Właśnie niedawno sprzedałem D90 z kitowym 18-105 - ogólnie służył mi dobrze poza wpadkami z dokładnością AF.
Mam 3 naleśniki i korpus NX30 - w zasadzie to wystarcza mi do wszystkiego poza tele.
Mam zooma 50-200 na to minimum posiadania tele ale dłuższych opcji systemowych z AF w NX nie ma - poza tym na dłuższe opcje to już lustrzanka jest lepszym wyborem.
Na pewno używam NX30 częściej niż D90 - na ptaki itp. nie poluję więc to zadecydowało, że przechodzę na sprzęt bardziej mobilny.
Najważniejsze to wybrać optymalnie dla swoich potrzeb.
- - - - kolejny post - - - - - -
Nie wiesz może, czy z tym Metzem NX500 też ma wspomaganie AF?
Można wiedzieć, gdzie kupiłeś tę lampę?
Chyba każdy NX powinien mieć wspomaganie AF do którego przewidziano tą lampę.
To tylko dodatkowa dioda led ulokowana pod palnikiem.(może być też użyta jako ciągłe doświetlenie przy filmowaniu)
W instrukcji powinno być opisane czy aparat steruje zewnętrznymi lampami.
Mój NX30 obsługuje 4 lampy włączone w trybie slave.
Na dpreview jest test tego flasha co prawda z Panasem GH ale funkcjonalność podobna więc można co nieco poczytać.
Ja kupiłem w cyfrowe
walsodar
04-03-2016, 15:42
Dzięki za wyczerpujące wypowiedzi. Wlaśnie chodziło mi o praktyczne różnice z D90. Pucha już wiekowa, ale wciąż można z niej wiele wycisnąć, ale skoro mówicie że jakość podobna albo i lepiej to ekstra. A jak jest z szumami w nx300 na wyższych ISO (800-1600)? Akurat do moich zastosowań nikonowski AF wystarcza, więc tutaj się nie martwię.
Zastanawiałem się też nad nx30, ale rozmiarowo już podchodzi pod lustro, ale za to ma wizjer. Pewnie skończy się na tym, że będę dzwigal i D90 tele i nx300 ;) Ale przynajmniej obejdzie się bez przepinania szkieł, czego szczerze nie cierpię.
NX y, w ciemności też mają/miewają problemy z ustawianiem ostrości.
Więcej powiedzą Tobie posiadacze NX300. Szczególnie Puch, który porównywał AF w kilku modelach NX.
W nowszym NX500, zrobiłem kiedyś kilka zdjęć na cmentarzu po zmroku. Ustawianie ostrości odbywało się wyraźnie gorzej niż za dnia. Dało się, tylko na światłach, ale na słabo oświetlonych powierzchniach nie było już tak różowo.
Mam D90, którego posiada lub posiadało wiele osob, ale porównań nie robiłem. Z grubsza (wydaje mi się) w ciemności AF NX500 i D90 zachowują się podobnie.
Tylko nx300 ma diode która ułatwia ustawienie ostrości, a w e-510 nie wiem czy wiesz jest robiony stroboskop przez lampe i zazwyczaj to trwa dobre 10sekund
Tego nie wiedziałem o Olku. W takim razie powinno być lepiej.
AF w NX500, którego posiadam aż tak długo się nie męczył. Choć z drugiej strony, może to ja aż tak długo nie męczyłem jego? Jak nie dawał rady ustawić ostrości na słabo oświetlonej płycie, przenosiłem wskaźnik na lepiej oświetlone elementy - jakieś znicze lub blisko nich umieszczone kwiaty i dawał radę.
Trochę osób ma te aparaty. Jakby ktoś chciał zobaczyć na żywo, można zaproponować wspólne fotografowanie i sprawdzić na własnej skórze ;)
Krzysztof_BB
04-03-2016, 18:29
.
Zastanawiałem się też nad nx30, ale rozmiarowo już podchodzi pod lustro, ale za to ma wizjer. Pewnie skończy się na tym, że będę dzwigal i D90 tele i nx300 ;) Ale przynajmniej obejdzie się bez przepinania szkieł, czego szczerze nie cierpię.
Pozornie. Na zdjęciach z netu może tak wyglądać bo ma taki canonowski design ale w praktyce to jest jednak mały aparat. Wciskam go ( z naleśnikiem 30 lub 16) do kieszeni spodni i mogę dalej przebierać w marszu nogami. Rejestr 1" robi swoje.
Ja bym nie potrafił zrezygnować z wizjera, w pełni kręconego ekranu i wbudowanego flasha. Przed wszystkim grip NX30 to super wygodna praca pewny uchwyt mała waga
to jest ważne kiedy pracuję aparatem przez kilka godzin.
Szumy? Każdy ma swój próg tolerancji. Sądzę, że wszystkie w miarę aktualne modele prezentują zbliżony poziom.
Jedno jest pewne to co jest super w NX to te maleństwa 16/F2,4 i 30/ F2 no i 45/F1,8.
Na te "dekielki" nawet torby nie potrzeba:)
Ja miałem przez pewien okres NX3000, NX300, D90 i D7000, i najlpesze użyteczne ISO dawał mi NX300 mimo że nie wskazują na to suche testy na dxomark, na oko po zbliżeniu najlepiej wypadał też NX300, obecnie mam NX30 i D300, gibany wizjer w NX30 wymiata, patent świetny.
Samsung NX-300M kółko wskazania trybu szaleje, często wybiera nie to co wskazałem albo sam przełącza na inny tryb po delikatnym muśnięciu palcem podczas robienia zdjęć.
Miał ktoś z tym problem ?
Naprawa przez serwis przyniosła efekt ?
Opisywana usterka nawet tu na forum, wymieniają ten element w serwisie dość szybko.
Samsung NX-300M kółko wskazania trybu szaleje, często wybiera nie to co wskazałem albo sam przełącza na inny tryb po delikatnym muśnięciu palcem podczas robienia zdjęć.
Miał ktoś z tym problem ?
Naprawa przez serwis przyniosła efekt ?
Niestety, nie tylko ten Samsung miewa taki problem.
W moim NX1000 też czasem występuje.
Valdek_Tychy
04-03-2016, 21:11
Samsung NX-300M kółko wskazania trybu szaleje, często wybiera nie to co wskazałem albo sam przełącza na inny tryb po delikatnym muśnięciu palcem podczas robienia zdjęć.
Miał ktoś z tym problem ?
Naprawa przez serwis przyniosła efekt ?
To zdaje się być dość częstą usterką w nx300 też mi to występowało ale po jakimś razie straciło się i mam spokój.
Co do iso w nx300 spokojnie robię zdjęcia na 1600 do 2000,szumy są do zaakceptowania,w nx20 już tak różowo nie jest ale do 1600 daje radę
Tego nie wiedziałem o Olku. W takim razie powinno być lepiej.
AF w NX500, którego posiadam aż tak długo się nie męczył. Choć z drugiej strony, może to ja aż tak długo nie męczyłem jego? Jak nie dawał rady ustawić ostrości na słabo oświetlonej płycie, przenosiłem wskaźnik na lepiej oświetlone elementy - jakieś znicze lub blisko nich umieszczone kwiaty i dawał radę.
Trochę osób ma te aparaty. Jakby ktoś chciał zobaczyć na żywo, można zaproponować wspólne fotografowanie i sprawdzić na własnej skórze ;)
Ja w zasadzie wgl nie używam lampy do doświetlania, ale wyobraź sobie że robisz zdjęcie na jakimś spotkaniu rodzinnym w ciemniejszym pomieszczeniu i 2/3 razy dostajesz z takiego stroboskopu po oczach, tragedia...
Zakupiłem nx300 dzisiaj i trochę się pobawiłem na sucho bo nie mam karty i musze jutro koniecznie lecieć do jakiegoś sklepu i jak narazie to wydaje mi sie że bije na głowę olka z mojej totalnie amatorskiej strony, szybszy AF, szczegółowość zdjęć (wiec pixeli),obiektyw całkiem fajny , ale wszystko sie okaże jak na monitor trafi póki co super sprzęt za małe pieniążki :)
Gratulacje!!
Będziesz zadowolony.
System NX można powiedzieć, jest tak tani, w porównaniu do innych systemów, że aż śmiesznie tani.
Generalnie ma tylko jedną wadę:
Zapychający się bufor - potrafi go przytkać. Do zastosowań reporterskich nie za bardzo się nadaje.
Najczęściej występująca usterka - opisane wcześniej problemy z pokrętłem trybów tematycznych.
W moim NX1000 od jakiegoś czasu też spokój, bez żadnej ingerencji.
Obiektywy fajne, które można niedrogo dostać. Teraz co prawda kilku spekulantów poskupowało większość obiektywów na znanym portalu aukcyjnym, ale jak posiedzą z nimi jeszcze z rok, to chyba powinni zacząć sprzedawać je taniej.
W razie czego są adaptery do starych obiektywów innych systemów.
Gorzej z akcesoriami typu GPS, lampy itd...
walsodar
05-03-2016, 13:34
Wizjer w nx30 kusi, ale jednak to już nieco przekracza mój budżet. Więc pewnie zdecyduję się na nx300. Widziałem powystawowe body za nieco ponad 7 stówek. Do tego jakiś używany kit na początek 18-55 albo 20-50 za 200-300 zł da się znaleźć, zmieściłbym się w tysiącu. Docelowo jakaś szeroka stałka oczywiście.
edit. W sumie w sklepie z czerwonym logiem widzę, że są również końcówki/powystawowe za 1180 z kitem i dwuletnią gwarancją.
Nie mam w tym żadnego interesu bo ogłoszenie nie moje i nie traktujcie tego jako reklamę ale znalazłem http://olx.pl/oferta/samsung-nx300-stan-idealny-CID99-IDehe03.html#d8977d016a sam bym się skusił ale kupiłem nowy kilka dni temu.
W podobnej cenie można kupić powystawowy jeszcze na gwarancji. No może trochę drożej.
Swoją drogą śmieszne pieniądze jak za taki sprzęt.
Tak się tylko mówi że można dopóki nie chce się kupić. Szukałem dwa tygodnie, jedyny jaki znalazłem był w warszawie w sklepie Saturn, kolor biały, Towar z ekspozycji za około 1400 zł.
W innych sklepach nawet jeśli były jakieś informacje o dostępności to przy próbie kupienia info. o braku towaru.
To prawda.
Takie same miałem wrażenia przy kupnie NX500. Oferty... A jak przyszło co do czego, to już ciężko było kupić w dobrej cenie.
Rzeczywiście, na aukcyjnym jakiś czas temu było taniej.
walsodar
07-03-2016, 10:56
Znajdzie się jakaś dobra dusza i udostępni mi ze 2-3 rawy z nx300? Jakiś landsztafcik i coś ze zwiększonym ISO. Pstrykam tylko w rawach, chciałbym zobaczyć jak mi mi pójdzie z samsungowymi. Bo jestem prawie zdecydowany ;)
Krzysztof_BB
07-03-2016, 15:49
Imaging Resource to pewne źródło RAWÓw a do tego możesz sobie porównać podobną scenkę z innymi aparatami np. NX1/NX500
Czy ktoś wie jak zalogować się na Youtube przez samsung nx300 bo moje dotychczasowy próby spełzły na niczym. Login i hasło podaję prawidłowe a mimo to wyświetla że ID lub Hasło nie pasuje.
Chyba się wyjaśniło. Witamy,Ktoś właśnie próbował zalogować się na Twoje konto Google
[email protected] w aplikacji, która nie spełnia aktualnych standardów bezpieczeństwa.
Zablokowaliśmy tę próbę logowania. Sprawdź ostatnio używane urządzenia.
Tak, gdzieś coś o tym czytałem, że aparaty Samsunga z WiFi czegoś tam nie spełniają w kwestii bezpieczeństwa.
Ale i tak lepiej niż w niby wifi nikona ;)
Nie śmiej się z Nikona ;)
Nikon wprowadza Wi-Fi jako hiper super ficzer, do najbardziej prestiżowych modeli ;)
I to taka super nowość jest ;)
Pod względem wyposażenia to Nikony i Canony są daleko z tyłu za stawką. Za to marketing stadny - lemingowy na najwyższym poziomie.
Gdyby ktoś chciał się czepiać - mam na myśli to, że dodatkowe wyposażenie: obracany ekran, dotykowy ekran, uszczelnienie, dodatkowe pokrętła, górny wyświetlacz, Wi-Fi, GPS itd... Konkurencja ma w większej ilości do tego tańszych modeli.
Canon i Nikon tak kroją niższe modele w porównaniu do konkurencji, żeby zachęcać do zakupu swoich wyższych modeli. Sprzedaż niższych opierając głównie na marce, iluzorycznej lub faktycznej (w mniejszej ilości przypadków) możliwości rozbudowy systemu.
Bywały zaprzeczenia tej zasady - np D90, dobrze wyposażony jak na swoją półkę, z bezprzewodowym wyzwalaniem lamp, oraz filmowaniem.
Pamiętam jednak, od dłuższego czasu posiadam już NX1000, pierwsze chwile obsługi smartfonem przez Wi-Fi... Bezcenne
Ale to działa tak, kupuje nikona np D750 za 7500zł i okazuje się że nikon nie ma softu do zrzucania zdjęć po wifi, komedia bo każde bezlustro to ma, a samsung dodatkowo ma przycisk na obudowie np do zrzucania na kompa zdjęć.
Jakby lightroom miał tehtering współpracujący z samsungiem NX30/300/500 to bym o nikonie już dawno zapomniał.
walsodar
12-03-2016, 00:00
No i stało się, zakupiłem nx300 z kitem. Pytanie tylko, nie chcę wyjść na ignoranta, ale nie mogę tego rozkminić. Nie mogę zejść z ISO poniżej 200, tę opcję mam zacienioną. Coś pewnie jest włączone i to blokuje, tylko co?
Włączyłeś rozszerzanie zakresu dynamiki. Jak wyłączysz, będziesz mógł zejść do ISO 100.
walsodar
12-03-2016, 01:35
Dzięki, rzeczywiście to było to. Jutro przy świetle dziennym się pobawię więcej.
walsodar za ile wyhaczyłeś tego nx300 jeśli można zapytać ?
Masz problem z pokrętłem wyboru trybów ?
walsodar
13-03-2016, 15:19
950 zł z kitem. Nic nie zauważyłem póki co, także trochę się zdziwiłem, bo tu na forum był opisywany ten częsty problem. Jeszcze nie miałem okazji go bardziej pomęczyć bo aura jest jaka jest ;)
Witam.
jako, że posiadam system nx to od dłuższego czasu przeglądam wątek, dowiaduję się sporo ciekawych rzeczy jednak zazwyczaj się nie udzielam :) Jednak nadeszła pora kiedy i ja potrzebuję pomocy...właściwie obiektywu 50-200. Jednocześnie chciałbym pozbyć się swojego 30mm, ponieważ przeważnie używam 45mm, stąd pytanie, może jest ktoś komu zbędny 50-200 a potrzebuje 30mm, chętnie bym się zamienił. Możliwość na zasadach znanego portalu aukcyjnego. Pytam, ponieważ nie chciałbym dopłacać kilku stówek do nowego, i tak będzie to obiektyw dość rzadko używany.
Valdek_Tychy
18-03-2016, 16:51
Poradźcie mi dobrzy ludzie w sprawie kupionego przeze mnie szkiełka 50-200.Jak skuteczne jest tam VR bo niby u mnie działa ale ...... no właśnie,nie do końca jestem zadowolony ze skuteczności.Porównując do nikonowskiego 55-200 w przypadku samsunga 50-200 (mojego) skuteczność vr jest sporo żeby nie powiedzieć dużo gorsza.Czy tak jest faktycznie czy to mnie się trafił taki egzemplarz ?
Bo ja wiem? Jakoś tam działa. Nie oczekuj cudów, ale jakieś 2EV da się wycisnąć.
walsodar
19-03-2016, 00:33
W końcu mogłem bardziej potestować sprzęt. I krótko - jestem zadowolony. Tryb filmowania mega. Z ergonomią też nie jest źle, idzie się przyzwyczaić. Mam tylko jedno zastrzeżenie: bateria. W ciągu 1 dnia padły mi dwie baterie - zrobiłem ok 70 zdjęć plus dwa filmiki po 10 minut. Fakt, zdarzyło mi się wyłączać i włączać aparat może trochę za często, co na pewno zżera mocno baterie, ale chyba nie aż tak. Taki pstryk z wczoraj, Śnieżyca wiosenna z bieszczadzkich łąk.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/03/CRcC9Ue-1.jpg?1
źródło (http://i.imgur.com/CRcC9Ue.jpg?1)
Schwefel
19-03-2016, 00:57
Poradźcie mi dobrzy ludzie w sprawie kupionego przeze mnie szkiełka 50-200.Jak skuteczne jest tam VR bo niby u mnie działa ale ...... no właśnie,nie do końca jestem zadowolony ze skuteczności.Porównując do nikonowskiego 55-200 w przypadku samsunga 50-200 (mojego) skuteczność vr jest sporo żeby nie powiedzieć dużo gorsza.Czy tak jest faktycznie czy to mnie się trafił taki egzemplarz ?
Testowałem z NX300 i NX500, w obu wypadkach słabiutko ale po części to wina braku wizjera a co za tym idzie punktu podparcia a po części słabej wydajności układu stabilizacji. W trybie 1 w ogóle nie widzę różnicy, a w trybie 2 coś tam pomaga ale niewiele.
Porównując do nikonowskiego 55-200 w przypadku samsunga 50-200 (mojego) skuteczność vr jest sporo żeby nie powiedzieć dużo gorsza.Czy tak jest faktycznie czy to mnie się trafił taki egzemplarz ?
Faktycznie stabilizacja w obiektywach Samsunga to tak jak napisał puch24 to około 2EV więc bez szału
pamiętaj że 50-200 nie jest "wybitny" optycznie i obraz jest trochę mydlany.
Porównanie autofocusa NX500 i NX30/NX300 (https://www.youtube.com/watch?v=swCHtNZM034)
50-200mm jak się trafiały po 500-600zł to była okazja i zakup miał sens, ja ten obiektyw porównuje do nikonowego 50-200VR, podobnie słaby.
Ogólnie ceny obiektywów samsung nx obecnie zniechęcają, a jeszcze pół roku temu można było zrobić zapasy.
Valdek_Tychy
19-03-2016, 18:37
Testowałem z NX300 i NX500, w obu wypadkach słabiutko ale po części to wina braku wizjera a co za tym idzie punktu podparcia a po części słabej wydajności układu stabilizacji. W trybie 1 w ogóle nie widzę różnicy, a w trybie 2 coś tam pomaga ale niewiele.
czyli mój obiektyw nie odbiega od normy
Faktycznie stabilizacja w obiektywach Samsunga to tak jak napisał puch24 to około 2EV więc bez szału
pamiętaj że 50-200 nie jest "wybitny" optycznie i obraz jest trochę mydlany.
Porównanie autofocusa NX500 i NX30/NX300 (https://www.youtube.com/watch?v=swCHtNZM034)
zdaję sobie sprawę,że nie jest to szkło na poziomie np. nikonowskiego 80-200 f/2,8 i nie oczekiwałem od niego wybitnych wyników,z drugiej strony po pstryknięciu pierwszych fotek stwierdzam,że tragedii nie ma
50-200mm jak się trafiały po 500-600zł to była okazja i zakup miał sens, ja ten obiektyw porównuje do nikonowego 50-200VR, podobnie słaby.
Ogólnie ceny obiektywów samsung nx obecnie zniechęcają, a jeszcze pół roku temu można było zrobić zapasy.
ceny obecnie są jakie są, samsung namieszał tym zaprzestaniem produkcji.Do niedawna można było bez większego problemu kupić 50-200 w cenie jaką podałeś powyżej ale teraz już nie a używek nie ma nawet jak na lekarstwo.Pojawiło się trochę nowych (nie wiem skąd) mnie udało się kupić za 980 zł. a zaraz po tym sklep podniósł cenę o 200 zł. tak że nie jest jeszcze tak źle.
trochę pobawiłem się tym obiektywem w fotografowanie z bliska nie dużych przedmiotów i oto jeden z efektów (zmniejszony bez wyostrzania)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/03/SAM_0013-1.jpg
źródło (https://2.bp.blogspot.com/-gygD268h-ss/Vu1-YeKYKkI/AAAAAAAAAU4/Ob1m8Ert3mQYPW5WSt69p7GnLxA0FXEcg/s1600/SAM_0013.jpg)
Bardzo mi się podoba to Twoje zdjęcie. Bardzo. Światło, barwy. Jeszcze pszczółka na deser. W przenośni rzecz jasna.
d_oldschool
20-03-2016, 19:18
Zastanawiam sie nad zmiana 5n na nx300
Czy ktos z Was mógłby porównać te aparaty z autopsji? interesuje mnie m in AF...
Świetne te zdjęcie a ja tam widzę nawet dwie pszczółki.
Krzysztof_BB
21-03-2016, 12:31
Poradźcie mi dobrzy ludzie w sprawie kupionego przeze mnie szkiełka 50-200.Jak skuteczne jest tam VR bo niby u mnie działa ale ...... no właśnie,nie do końca jestem zadowolony ze skuteczności.Porównując do nikonowskiego 55-200 w przypadku samsunga 50-200 (mojego) skuteczność vr jest sporo żeby nie powiedzieć dużo gorsza.Czy tak jest faktycznie czy to mnie się trafił taki egzemplarz ?
Ja raczej nie używam OIS - dawniej nie było to i dziś mi nie potrzebne:)
Reguła 1/f + współczynnik działa zawsze pewnie (NX30 nawet ma możliwość wybrania takiej opcji) - OIS nie zawsze działa,
poza tym jeżeli coś się rusza to jest kwestia bezwładności lub ucieczki płaszczyzny ostrości z pow. matrycy - to musi wpływać na pogorszenie ostrości.
Co do różnic w OIS to oczywiście teoretycznie powinny istnieć takowe choćby z tej przyczyny, że lekki korpus trzymamy w ręce mniej stabilnie niż ciężki klocek.
Z drugiej strony nie ma tu wstrząsu od lustra to mniej do stabilizowania - skoro mamy inny punkt wyjściowy to na logikę skuteczność musi być mniejsza.
Jestem ciekaw jak się ma wersja III do II pod względem ostrości.
Moja dwójka czasem na 200 mm w przypadku dalszych obiektów potrafi zamydlić i to nie z powodu OIS bynajmniej.
Natomiast z bliska jest ładnie.
Fajna fota Ci wyszła.
Ja nie miałem ostatnio okazji do użycia zooma wiec z wakacji OISowa fota z ręki wieczorem:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/01/tower-1.jpg
źródło (http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/030/687/30687706_800.0.jpg/tower.jpg)
Można ją dopracować w kwestii odszumiania ale mi się nie chciało nie jest tego warta - tylko taki przykład, że wieczorem stabilnie się da.
No a teraz z powodu pogody pozostało mi siedzenie w domu i dla zabawy sportretować kiciaka:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/03/kici-2.jpg
źródło (http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/031/081/31081145_800.0.jpg/kici.jpg)
Skoro już zapiąłem to szkiełko to tak z nudów zabrałem się za testy filmowania w ...3D ..
Chyba będę miał nowe hobby :) Co się będą plazma i okulary 3D marnowały.
Valdek_Tychy
21-03-2016, 19:25
Zastanawiam sie nad zmiana 5n na nx300
Czy ktos z Was mógłby porównać te aparaty z autopsji? interesuje mnie m in AF...
Domyślam,że chodzi Ci o D5100 bo taki masz w stopce. Miałem przez pewien czas nikona d5100 z obiektywem 18-105 i 50 mm f-1,8. W moim odczuciu AF nikona działał nieco sprawniej niż w nx300,był szybszy.W porównaniu z nx300 d5100 ma tą zaletę,że ma wizjer a dla kogoś (w tym wypadku ja)kto kilkadziesiąt lat fotografował lustrzankami przestawienie się na aparat bez wizjera jest ciężkie,dlatego też dokupiłem nx20.Z drugiej strony nx300 ma lepszy obrazek,lepiej działa w wyższych iso,ma lepszy jakościowo film fullHD no i jest mniejszy gabarytowo.
Jestem ciekaw jak się ma wersja III do II pod względem ostrości.
Moja dwójka czasem na 200 mm w przypadku dalszych obiektów potrafi zamydlić i to nie z powodu OIS bynajmniej.
Natomiast z bliska jest ładnie.
Tak naprawdę z powodu najpierw dwutygodniowej grypy a potem syfiastej pogody nie miałem możliwości wypróbować swojego obiektywu więc trudno wypowiadać mi się co do jakości zdjęć bo ich za mało zrobiłem.Jak narazie wydaje się dość dobrze a w każdym bądź razie nie zawodzi moich oczekiwań co do jakości.
Ciekawa sprawa mi się przytrafiła.Nie wiem czy obiektyw taki przyszedł do mnie a ja tego nie zauważyłem choć szczerze wątpię abym przeoczył coś takiego.Kilka dni temu na pierścieniu mocowania filtra od strony zewnętrznej zauważyłem niewielkie pęknięcie.Jakieś dwa tygodnie temu kupiłem filtr marumi i wkręciłem go.Fakt wkręcał się dość ciasno ale bez większych problemów dał się wkręcić,nie zablokowało go.Miałem założoną osłonę p.słoneczną więc ten fragment pierścienia był zasłonięty i nie widziałem czy coś się zrobiło.Czy jest możliwe,że pod wpływem wkręconego filtra mogło to pęknąć?
Schwefel
21-03-2016, 19:26
Z drugiej strony nie ma tu wstrząsu od lustra to mniej do stabilizowania
Tylko, że to się ujawnia przy fotografowaniu z dłuższymi czasami (od sekundy w górę) a stabilizacja wtedy osiąga kres swoich możliwości, nawet najlepsza.
Domyślam,że chodzi Ci o D5100 bo taki masz w stopce.
Sony NEX-5N
Czy jest możliwe,że pod wpływem wkręconego filtra mogło to pęknąć?
Bardzo prawdopodobne, dlatego ja nie wkręcam na siłę jak mam do czynienia z plasticzakami. Sklej póki trzyma się kupy, byle nie cyjanoakrylem bo wyżre plastik.
d_oldschool
21-03-2016, 19:43
Domyślam,że chodzi Ci o D5100 bo taki masz w stopce. Miałem przez pewien czas nikona d5100 z obiektywem 18-105 i 50 mm f-1,8. W moim odczuciu AF nikona działał nieco sprawniej niż w nx300,był szybszy.W porównaniu z nx300 d5100 ma tą zaletę,że ma wizjer a dla kogoś (w tym wypadku ja)kto kilkadziesiąt lat fotografował lustrzankami przestawienie się na aparat bez wizjera jest ciężkie,dlatego też dokupiłem nx20.Z drugiej strony nx300 ma lepszy obrazek,lepiej działa w wyższych iso,ma lepszy jakościowo film fullHD no i jest mniejszy gabarytowo.
?
Miałem na myśli Sony NEX 5n, troszkę mam stopkę zdezaktualizowana ;)
Krzysztof_BB
22-03-2016, 10:43
Ciekawa sprawa mi się przytrafiła.Nie wiem czy obiektyw taki przyszedł do mnie a ja tego nie zauważyłem choć szczerze wątpię abym przeoczył coś takiego.Kilka dni temu na pierścieniu mocowania filtra od strony zewnętrznej zauważyłem niewielkie pęknięcie.Jakieś dwa tygodnie temu kupiłem filtr marumi i wkręciłem go.Fakt wkręcał się dość ciasno ale bez większych problemów dał się wkręcić,nie zablokowało go.Miałem założoną osłonę p.słoneczną więc ten fragment pierścienia był zasłonięty i nie widziałem czy coś się zrobiło.Czy jest możliwe,że pod wpływem wkręconego filtra mogło to pęknąć?
Możliwe że już taki Ci sprzedano - takie czasy kiedy można zwracać towar. Potem ktoś inny go dostaje jako nowy tylko nowy inaczej.
Od wkręcania mogło by pęknąć jeżeli skok gwintu obiektywu i filtra był różny ale to raczej byłoby dziwne.
Możliwe, że wykonanie gwintu na obiektywie było niewłaściwe w kwestii średnicy ale to samo może dotyczyć filtra.
Inna możliwa przyczyna to naprężenia w materiale które się uwolniły.
Mam taki stary obiektyw Pentaxa ma taką właśnie przypadłość, że ma popękany pierścień wokół przedniej soczewki i to było dla tych obiektywów typowe.
Jeżeli nie ma śladu uderzenia itp. to bym reklamował. Niewykluczone, że to pękniecie będzie postępowało z czasem.
- - - - kolejny post - - - - - -
Tylko, że to się ujawnia przy fotografowaniu z dłuższymi czasami (od sekundy w górę) a stabilizacja wtedy osiąga kres swoich możliwości, nawet najlepsza.
.
No i to nie jest takie pewne.
Niektóre aparaty mają przypadłość shutter shock jak np. Sony A7R.
Można o tym poczytać w sieci.
Miałem problem z wkręceniem osłony przeciwsłonecznej 43 mm w niektóre obiektywy Samsunga. W jedne wchodziła OK., w inne nie chciała. Widocznie gwint obiektywu był tak wykonany.
Natomiast jeśli chodzi o wstrząs migawki, cały czas pamiętajcie o tym, że w bezlusterkowcach migawka pracuje dwa razy intensywniej, niż w lustrzankach. Przed zdjęciem musi się zamknąć, potem otworzyć do zdjęcia, zamknąć, i znów otworzyć do celowania. Pierwsza kurtyna elektroniczna trochę redukuje ten wstrząs i zdjęcia mogą być ostrzejsze.
Mój filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=JRbtWZ08x9U
Valdek_Tychy
22-03-2016, 12:29
Bardzo prawdopodobne, dlatego ja nie wkręcam na siłę jak mam do czynienia z plasticzakami. Sklej póki trzyma się kupy, byle nie cyjanoakrylem bo wyżre plastik.
filterek wkręca się z oporem większym niż w innych obiektywach ale bez przesady,nie musiałem używać siły.Podkleiłem to delikatnie ale mimo wszystko jest to widoczne.
Jeżeli nie ma śladu uderzenia itp. to bym reklamował. Niewykluczone, że to pękniecie będzie postępowało z czasem.
Raczej na zwrot jest za późno bo już mam go z miesiąc a po za tym lekko to już podkleiłem więc zwrot nie chwyta.Myślę,że jednak pęknięcie jest spowodowane naprężeniem w skutek wkręcenia filtra.Raczej niemożliwe jest żebym nie zauważył pęknięcia po dostarczeniu mi obiektywu.Obmacałem go na wszystkie możliwe strony więc pewnie zauważyłbym
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/03/SAM_0207-2.jpg
źródło (https://3.bp.blogspot.com/-OsUw3cCGzx4/VvEg-UB9hGI/AAAAAAAAAVI/6nYqpabz-001yIpjSlEQpQd7ikevncFcQ/s1600/SAM_0207.jpg)
w sporym powiększeniu tak to wygląda przy czym podkleiłem to trochę żeby dalej się nie rozszerzało więc trochę tego kleju widać.w sumie długość pęknięcia to ok.10 mm
ja bym reklamował. na zwrot juz jest za pozno, ale po to masz gwarancje zeby sie nie bujac z wadliwym miesiecznym sprzetem.
Krzysztof_BB
22-03-2016, 17:49
Dziwnie to wygląda, przyjrzę się wieczorem swojej sztuce.
Jeśli potraktują to jako uszkodzenie mechaniczne to na reklamację nie ma szans. :(
Trochę kłuje w oczy ale ja bym nie dramatyzował, w końcu nikt z tego strzelał nie będzie.
Valdek_Tychy
22-03-2016, 21:11
Jeśli potraktują to jako uszkodzenie mechaniczne to na reklamację nie ma szans. :(
Trochę kłuje w oczy ale ja bym nie dramatyzował, w końcu nikt z tego strzelał nie będzie.
Też tak myślę,obiektyw działa,robi ostre zdjęcia.To na zdjęciu wygląda tak dramatycznie,w rzeczywistości prawie tego nie widać.
Po bodajże pół godziny nie masz możliwości ani usunąć ani edytować.
Napisz, że już nieaktualne lub poproś moderatora o usunięcie.
ja bym reklamował. na zwrot juz jest za pozno, ale po to masz gwarancje zeby sie nie bujac z wadliwym miesiecznym sprzetem.
Na gwarancję trzeba uważać i warto mieć nawet dopłacając gwarancję producenta.
Widzę że jest przynajmniej jeden sprzedający na "alle.ro" który sprzedaje obiektywy Samsung jako nowe ale bez gwarancji (co niedoświadczonemu użytkownikowi sugerowałoby że z automatu maja gwarancję producenta a nie niestety nie ma).
Z telefonami i pozostałą elektronika jest podobnie niby gwarancja a jak się dopytasz/doczytasz to jest to g.warta tzw gwarancja sprzedawcy, serwisowa itp.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.