PDA

Zobacz pełną wersję : [ Samsung ] Samsung NX 300



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15

zielik
08-01-2017, 01:15
Nie ma to prawa działać! Po pierwsze, odległość od matrycy jest niewłaściwa, po drugie, w obiektywach NX zarówno przysłona jak i ostrzenie (nawet ręczne) są sterowane elektrycznie z korpusu.

Czeka nas kiedyś wysyp tanich mało używanych obiektywów których "nikt" nie będzie chciał :)
(korpusy umrą wcześniej na jakieś tam niedomagania - choćby upadek, a w szufladzie zostaną obiektywy) :)

Ja swoje NX500 traktuję jak kompakt i body do obiektywów manualnych.
Sprzedałem 30mm, chciałem kupić 20mm (bo to bardziej moja ogniskowa) ale koledzy z forum (w tym Ty puch24 :))
pomogli podjąć właściwą (dla mnie) decyzję i zrezygnowałem z kupna 20/2.8.
Mam fajny kompakt do którego mogę podpinać co dusza zapragnie.

FelTom
09-01-2017, 21:14
No i to jest zdrowe podejście!! Szklanka jest do połowy pełna ;)
Jak przystało na chomika - korpusy do szkieł NX mam dwa. Mam naiwną nadzieję, że kiedyś ktoś ten świetny system reanimuje... Druga nadzieja, równie naiwna - że inny system będzie potrafił wykorzystać te świetne obiektywy. W ostateczności pozostaje Twoje podejście - kompakty z rewelacyjną wymienną optyką. :)

zbyszko666
09-01-2017, 23:38
Mam go w swojej kolekcji można powiedzieć, lecz wtedy po raz pierwszy zabrałem go na koncert z którego powstał mały reportaż. Zdjęcia robione z płyty, a efekty takie z 18-55IS

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/01240175-1.jpg
źródło (http://zbyszkophoto.pl/wp-content/grand-media/image/01240175.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/01240070-1.jpg
źródło (http://zbyszkophoto.pl/wp-content/grand-media/image/01240070.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/01240152-1.jpg
źródło (http://zbyszkophoto.pl/wp-content/grand-media/image/01240152.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/01240234-1.jpg
źródło (http://zbyszkophoto.pl/wp-content/grand-media/image/01240234.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/01240233-1.jpg
źródło (http://zbyszkophoto.pl/wp-content/grand-media/image/01240233.jpg)

cwic
11-01-2017, 12:32
Ma ktos korpus nx100 ? Potrzebuje zrobić test czy nadaje się do astrofotografii, głównie chodzi o wyłączenie redukcji szumów w trybie bulb.

largo
11-01-2017, 13:47
Ma ktos korpus nx100 ? Potrzebuje zrobić test czy nadaje się do astrofotografii, głównie chodzi o wyłączenie redukcji szumów w trybie bulb.
https://matteverglade.com/photography/how-to-photograph-the-stars/
(Plastikowy zwarty korpus = słabe odprowadzanie ciepła).

A ja jeszcze z innej beczki. Przejrzałem wątek o samsungowej dwudziestce f/2.8 i to jest naprawdę taki zły obiektyw? Nic tańszego nie ma aktualnie ze stałek systemowych, 30mm już nie idzie nigdzie znaleźć, a potrzebuję zestawu mieszczącego się w większej kieszeni. Czy jest jakaś różnica między wersjami made in Korea, a made in China?

FelTom
11-01-2017, 14:07
Hm...
Na razie nie mam czasu zebrać się i gdzieś wrzucić porównania... Ale na NX500 porównałem sobie 13 obiektywów w tym 20/2.8. Tak na pierwszy rzut oka, jest poprawna, ale w porównaniu do tego, co wypuszczał Samsung - 30, 45, 10, które są wyjątkowo ostre to ten wypada przy nich słabiej.
Muszę się rzeczywiście sprężyć, bo sam jestem ciekaw, który z nich jak rysuje, w porównaniu do innych. Tzn mniej więcej wiem, czego po każdym się spodziewać.

Co do nx100 niestety nie wypowiem się, bo nie miałem.

mrawi
11-01-2017, 20:35
Czy jest jakaś różnica między wersjami made in Korea, a made in China?
W obrazowaniu nie sprawdzałem, ale np. aparat nx10 i obiektywy nx30, nx16 są wykonane jakby z innego materiału. Mam koreańczyki i chińczyka nx10 i miałem w ręku obiektywy z Chin. Może tworzywo z Chin jest równie wytrzymałe, ale sprawia z wyglądu wrażenie trochę gorszej jakości i jest mniej estetyczne.

puch24
11-01-2017, 21:19
W NX100 można wyłączyć redukcji szumów dla długich naświetlań. Zrobię próby i później tu wrzucę.

Nie robiłem krytycznych porównań 2,8/20 z innymi obiektywami. w ogóle rzadko z niego korzystam, prawdę mówiąc, kupiłem go, bo tanio sprzedawali... ;-) O wiele bardziej wolę 2,4/16.
Ale wiem, że przez jakiś czas, na początku, NX100 był na niektórych rynkach sprzedawany właśnie z 2,8/20 w komplecie podstawowym (jako alternatywą dla zooma 20-50). W tej postaci miał być mały, prawie kieszonkowy.
Moim zdaniem nie jest to ZŁY obiektyw; po prostu na tle innych NX niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jest jedynie poprawny.

HYPER
11-01-2017, 21:46
ja mam 30mm Korea i nie rozni sie on obrazkiem w zaden sposob od tych z Chin. Wykonanie jest tez identyczne.

mrawi
11-01-2017, 21:50
ja mam 30mm Korea i nie rozni sie on obrazkiem w zaden sposob od tych z Chin. Wykonanie jest tez identyczne.

A masz tego z Chin lub porównywałeś? Dekielek od obiektywu też jest identyczny? Przyjrzyj się dokładnie.
Mi się od razu rzuciło w oczy to, że plastik jest inny. Porównam na dniach aparaty nx10 z Korei i z Chin i wrzucę fotki.

HYPER
11-01-2017, 23:02
miałem i z Chin i z Korei. Zostawiłem sobie Korea chociaż różnic żadnych między nimi nie było.

puch24
12-01-2017, 02:41
NX100. Bulb, ISO100, maksymalny możliwy czas naświetlania 8 minut.

Redukcja szumów dla długiego naświetlania wyłączona (OFF):

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/32107355862_d9fb275fe2_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/QVdAi5)2017-01-12_00-33-11_01126048_NX100_Bulb 8 min NR OFF (https://flic.kr/p/QVdAi5) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr

Redukcja szumów dla długiego naświetlania włączona (ON):

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/31415213314_a64e467d32_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/PS4bqS)2017-01-12_00-25-10_01126047_NX100_Bulb 8 min NR ON (https://flic.kr/p/PS4bqS) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr

Kliknij na obrazy i wejdź bezpośrednio na moją stronę Flickra, można zobaczyć obrazy w pełnej rozdzielczości i powiększeniu, i dokładnie przeczytać EXIF.

Przy włączonej redukcji szumów aparat robi po właściwym zdjęciu jeszcze drugie "zdjęcie" z tym samym czasem naświetlania, z zamkniętą migawką, które potem jest "odejmowane" od pierwotnego. Dlatego faktyczny czas wykonania zdjęcia z (maksymalnym) naświetleniem 8 minut wynosi bez redukcji szumów 8 minut, a z redukcją: 16 minut.

cwic
12-01-2017, 10:15
No i "alegancko", mam pomysła jak bym znalazł kogoś z forum astronomicznego z Łodzi z montażem astrofotograficznym skusiłbyś się kiedyś na test?
Kilka zdjęć z czasem naświetlania 1 -2 minuty na montażu podążającym za gwiazdami.

Mam NX300 (z kitowcem i 50-200mm), ale tam nie da się wyłączyć szumów powyżej 30 sekund, jak test by poszedł dobrze to bym dokupił tylko body nx100.

puch24
12-01-2017, 13:20
No, tak alegancko to wcale nie jest. Jeśli obejrzysz te zdjęcia w pełnym formacie i w powiększeniu, zobaczysz całkiem sporo "gwiazdek" różnych kolorów.

O astrofotografii nie mam nawet najbledszego pojęcia i to zupełnie nie moja jebajka, ale jeśli kiedyś byś tego potrzebował, to mogę udostępnić aparat do testów.

NX100 to mój pierwszy Samsung NX, kupiony na Allegro używany z 20-50 (sprzedałem) i 30-tką, głównie z myślą, że będzie cyfrową dupką do różnych pleśniaków, ale okazało się, że jego własnymi obiektywami daje się całkiem przyjemnie fotografować. Cholernie go lubię, mimo różnych jego wad - w porównaniu do konkurencji daje jednak gorszą jakość obrazu. Ale jest bardzo przyjemny w użyciu i po prostu cholernie ładny! ;-) I nie zamierzam się go pozbywać, z przyczyn sentymentalnych, choć teraz rzadko go używam, mając już nowsze modele 20-megowe.
A znane mi modele 20-megowe (NX20, 2000, 30, 300) mają w trybie B redukcję szumów dla długich ekspozycji włączoną zawsze i na sztywno, i wyszarzoną.
Nie pamiętam, jak jest w NX10 i 11 - miałem je oba, ale już sprzedałem. Przypuszczam, że pewnie jak w NX100.

cwic
12-01-2017, 13:41
Jeśli chodzi o "gwiazdki" różnych kolorów to jestem na nie przygotowany.
Alternatywą dla body nx100 jest kupno używki canona 450d do astrofoto ale tutaj od razu muszę zainwestować w obiektywy. Na wiosnę chciałbym zrobić test porównawczy pojedyńczych ujęć (z czasem naświetlania 1-2 min) z canona 450d i własnie nx100. Nie mam wielkich wymagać w astrofoto, więc jak zdjęcia (szerokie pola) wyszły by podobnie w obu modelach to wtedy dokupie body nx100 i powiedzmy minimum 1000 zł zostaje w kieszeni.

FelTom
12-01-2017, 14:19
W domu zerknę, jak to jest w NX1000 i NX500. Ten drugi pewnie poza Twoim zasięgiem cenowym, ale sprawdzę sam dla siebie. Podobnie jak puch24 nie interesowałem się astrofotografią.

Daarex72
19-01-2017, 15:22
Witam ,
mam pytanko do osób fotografujących manuałami . Czy na waszych zdjęciach są widoczne strefowe rozjazdy WB ? Zauważyłem że u mnie centrum leci w magnete a boki w zielenie . Z obiektywem nx takiego problemu nie widać ....

Najbardziej jest to widoczne w Rawie . W jpegu centrum jest korygowane prawidłowo ale boki dalej zostają zielonkawe . A już myślałem że tanim kosztem pobawię się manuałami ....

FelTom
19-01-2017, 17:09
Z tego co pamiętam - z każdym manualnym obiektywem ten balans bieli / zafarb trochę szaleje... Zerknę w domu jeśli mi się uda.

W wątku o NX500 przestrzeliłem moje obiektywy. Wszystko na AWB. Pod tym kątem jeszcze nie patrzyłem, choć zjawisko zafarbu zauważyłem dawniej przy innej okazji.

Daarex72
19-01-2017, 17:27
FelTom ,
dzięki za informację . Czyli problem jest raczej ogólny ... Bo już myślałem że coś jest nie tak z aparatem . Zapewne kara Samsunga za podpinanie niefirmowych szkieł ...
Tylko dziwne że wypuścili firmowy adapter na bagnet K .

mrawi
20-01-2017, 18:16
Witam ,
mam pytanko do osób fotografujących manuałami . Czy na waszych zdjęciach są widoczne strefowe rozjazdy WB ? Zauważyłem że u mnie centrum leci w magnete a boki w zielenie . Z obiektywem nx takiego problemu nie widać ....

Najbardziej jest to widoczne w Rawie . W jpegu centrum jest korygowane prawidłowo ale boki dalej zostają zielonkawe . A już myślałem że tanim kosztem pobawię się manuałami ....

A co to za obiektyw? Z moim pancolarem 50 mm nie ma żadnych zielonych zafarbów. Cały kadr jest cieplejszy od np. nx30/f.2, ale mi to właśnie bardzo odpowiada. Zdjęcia są cudne, a z nx30mm bardziej chłodne. Dziecko wolę fotografować pancolarem zdecydowanie. I nie ma różnic w centrum i na brzegach. Aż przed chwilą przejrzałem kilkanaście zdjęć i wszystko jest w porządku.

Daarex72
21-01-2017, 18:15
mrawi ,
podpinałem SMC A 50/1.4 oraz SMC F 28/2.8 . Na tym drugim zielony zafarb jest jakby trochę mniejszy . W przyszłym tygodniu sprawdzę działanie z innymi obiektywami na bagnet K które posiadam . Gdyby ktoś miał chwilę czasu i sprawdził
jakiś manual na swoim body to byłbym wdzięczny za spostrzeżenia . Najlepiej sfotografować białą lub szarą kartkę lub inną równo oświetloną płaszczyznę na otwartej przysłonie i np. na f8 .

Michał M
22-01-2017, 13:21
mrawi ,
podpinałem SMC A 50/1.4 oraz SMC F 28/2.8 . Na tym drugim zielony zafarb jest jakby trochę mniejszy . W przyszłym tygodniu sprawdzę działanie z innymi obiektywami na bagnet K które posiadam . Gdyby ktoś miał chwilę czasu i sprawdził
jakiś manual na swoim body to byłbym wdzięczny za spostrzeżenia . Najlepiej sfotografować białą lub szarą kartkę lub inną równo oświetloną płaszczyznę na otwartej przysłonie i np. na f8 .

Mam to samo, manuale m42 bardziej, ale przy długim naświetlaniu nawet 18-55 daje zafarb magneto-zielony po bokach.

ravbog
22-01-2017, 18:00
mrawi ,
podpinałem SMC A 50/1.4 oraz SMC F 28/2.8 . Na tym drugim zielony zafarb jest jakby trochę mniejszy . W przyszłym tygodniu sprawdzę działanie z innymi obiektywami na bagnet K które posiadam . Gdyby ktoś miał chwilę czasu i sprawdził
jakiś manual na swoim body to byłbym wdzięczny za spostrzeżenia . Najlepiej sfotografować białą lub szarą kartkę lub inną równo oświetloną płaszczyznę na otwartej przysłonie i np. na f8 .

Mam tylko jeden manualny obiektyw - Pentax 50mm SMC-M 1:1.4. Teraz było już dość ciemno i test robiłem na długich czasach naświetlania. Sprawdziłem pipetą kolorów w Lightroomie wartości RGB
dla środka i krawędzi kadrów. Różnice między R i G wynosiły dziesiąte procenta. Przy B już były bardziej zauważalne. około 1 % w centrum kadru i kilka na krawędzi.
Ale nie wiem jaki wpływ na wynik testu miała mała ilość światła. W pełnym dziennym świetle będę mógł sprawdzić obiektyw dopiero w przyszły weekend. Jak wychodzę i wracam z pracy jest ciemno :(

Daarex72
23-01-2017, 13:00
Podpiąłem dziś samyanga 14/2.8 . Jest git ! . Kolory piękne i zero zafarbów . Coś mi się zdaje że problemem były powłoki w starych obiektywach .

walsodar
28-01-2017, 19:19
Mam problem z adapterem M42 -> NX. Całkowicie przestał działać, o ile można to tak nazwać. Jakbym go nie ustawił, wciąż mam informację Brak obiektywu. Od początku miałem z nim problemy, czasem wystarczyło delikatnie poruszać i działał. W związku z tym pytanie, macie jakieś "pewne" źródła tych adapterów? Na portalach aukcyjnych wszystkie wyglądają tak jak mój, a więc różnie może z tym być. Ewentualnie czy da się mu jakoś pomóc? Dodam, że z systemowym szkłem nie ma problemu, działa normalnie.

draco_krk
28-01-2017, 20:17
Sprawdź, czy adapter dociska bolec na body (aparat w ten sposób identyfikuje czy obiektyw jest założony czy nie), może tam się coś poluzowało, choć to i tam dziwne, że wcześniej działało, a teraz nie.

puch24
29-01-2017, 00:34
Złap szczypcami występ bagnetu w adapterze, ten który wciska ten srebrny stożek, i odegnij go lekko "w stronę aparatu", czyli od adaptera. Wystarczy pół milimetra. Sposób chamski, ale jedyny. Moje adaptery działały bezproblemowo w NX100, NX10, NX11. Im nowszy aparat (NX20, NX300, NX2000), tym większy był z tym problem. W NX30 już prawie żaden z adapterów nie działał. Widocznie Samsung minimalnie inaczej ustawił ten bolec.

walsodar
29-01-2017, 22:51
Bolec jest dociskany. Dzięki puch24, to chodziło właśnie o ten stożek. Co prawda bagnet adaptera jest już tak "zmaltretowany", że jakiekolwiek próby pogorszą tylko sytuację. Tymczasowo rozwiązałem to w taki sposób, że małe ciało obce dociska ten stożek na stałe :) Kupię nowy adapter i może podkleję go w jednym miejscu, żeby był grubszy.

Daarex72
29-01-2017, 23:49
Czy ktoś posiada ściągnięty plik z firmware 1.18 do Nx 2000 i mógłby przesłać mi na email ? Od tygodnia próbuję ściągnąć ze strony Samsunga ręcznie i przez i-lauchera i d... blada . Ściąga się do połowy a potem wywala błąd . I tak w koło Wojtek ....

puch24
30-01-2017, 01:40
Niestety, najnowszy, jaki mam to 1.16. Potem już aktualizowałem przez i-launchera i nie mam plików zachowanych. Błąd?

Spróbuj ściągnąć z tej strony: https://matteverglade.com/cameras/nx-firmware/
Jeśli nie zadziała, to znaczy, że coś jest nie tak z Twoim ściąganiem.

Daarex72
30-01-2017, 11:04
puch24 ,
próbowałem z tego linka co podałeś ale sytuacja wygląda podobnie ... Może masz rację że coś jest nie tak z moim pobieraniem ... ale ściągałem już różne rzeczy z sieci i raczej z sukcesem .
Czy potencjalnie mógłbyś mnie poratować chociaż tym 1.16 ? Zamówiłem PZ 16-50 a na starym sofcie ten obiektyw może nie działać prawidłowo i nie będę go w stanie sprawdzić .
Może dałbyś radę przesłać sam plik do wgrania na kartę lub umieścić na jakimś zewnętrznym serwerze ?

Daarex72
31-01-2017, 00:10
FIRMWARE 1.18 już na pokładzie .
raz jeszcze wielkie podziękowania dla Kol . puch24 za pomoc , poświęcony czas i wielką wyrozumiałość .

HYPER
31-01-2017, 01:24
ja sciagnalem ten plik bez zadnego problemu. wina musie wiec lezec po stronie Twojego kompa/lacza.

cwic
01-02-2017, 12:50
Jak to jest z systemem NX, czy rzeczywiście samsung przestaje supportować i produkować NX?
Czy nadzieja na to że kiedyś redukcje szumów w bulb na nx300 będzie można wyłączyć jest tylko marzeniem ściętej głowy?

puch24
01-02-2017, 18:25
Samsung już oficjalnie wycofał się z rynku fotograficznego i trwa to już od ponad roku. Towary zniknęły ze sklepów, nie pojawiło się nic nowego, nie pojawia się też żadne nowe oprogramowanie systemowe. Najnowsze wersje firmware'u dla różnych aparatów datowane są np. na 12/2014 (NX300/300M), 07/2015 (NX3000/3300), a dwa najnowsze są do najnowszych modeli NX1 i NX500, i datowane 05/2016. Wątpię bardzo, by komukolwiek u Samsunga chciało się inwestować czas i pieniądze w coś już minionego. Chyba, że ktoś zrobi to amatorsko na własną rękę.

ekajana
01-02-2017, 19:45
Świetny system, zaprzepaszczony potencjał, po który schylił się tylko jakiś producent oskórowanych dziwolągów z usługą drukowania wysyłkowego. To podlinkuję jeszcze zdjęcia z NX1000, które już tu pokazywałem, ale dzisiaj ukazały się na stronie National Geographic:
http://www.national-geographic.pl/national-geographic/ludzie/indyjska-podroz-w-czasie-tu-starozytnosc-spotyka-nowoczesnosc-i-obu-mozna-doswiadczyc

FelTom
02-02-2017, 08:08
ekajana - gratulacje!! W pełni zasłużone wyróżnienie.

puch24
02-02-2017, 09:08
Świetny system, zaprzepaszczony potencjał, po który schylił się tylko jakiś producent oskórowanych dziwolągów z usługą drukowania wysyłkowego.

Co masz na myśli, bo chyba czegoś nie wiem?



To podlinkuję jeszcze zdjęcia z NX1000, które już tu pokazywałem, ale dzisiaj ukazały się na stronie National Geographic:
http://www.national-geographic.pl/national-geographic/ludzie/indyjska-podroz-w-czasie-tu-starozytnosc-spotyka-nowoczesnosc-i-obu-mozna-doswiadczyc

GRATULACJE!

ekajana
02-02-2017, 12:31
A proszę to o tę usługę zwaną Relnoch chodzi:
http://www.optyczne.pl/10514-news-Relonch_-_aparat_i_edycja_zdj%C4%99%C4%87_w_abonamencie.htm l

puch24
02-02-2017, 13:19
A dziękuję. Jakoś mi się ten Relonch przesunął przed oczami nie rejestrując się w umyśle. ;-)

No cóż, pomysł jak pomysł. Kiedyś się naśmiewano z pomysłu oprogramowania w abonamencie, a teraz jest to już codzienność, i nie mówię tu o Microsoft Office 365 czy programach Adobe, ale np. programach antywirusowych, księgowych, nawigacyjnych, które już od kilku lat kupuje się na rok czy na dwa lata. A kiedyś to wykpiwano. A ilu ludzi leasinguje samochody czy maszyny, zamiast je kupować na własność? Pomału robi się to normą. Dziś pomysł Relonch może wydawać się dziwaczny, ale kto wie, jak to będzie wyglądało za lat 5 czy 10?
Szkoda tylko, że wykorzystują do tego Samsunga, przez co kolejny raz cierpi wizerunek Samsungów NX. :-(

FelTom
03-02-2017, 10:40
To że wykorzystują samsunga to akurat nic dziwnego. To dobry sprzęt. Ciekawe tylko na jakiej zasadzie? Czy te wyprodukowane już egzemplarze? Czy w przypadku ewentualnego powodzenia tego przedsięwzięcia nastąpiła by produkcja dodatkowych egzemplarzy? Raczej to wątpliwe. Pytanie, co Samsung zrobił z maszynami / liniami produkcyjnymi?
Mnie zastosowanie akurat Samsungów do tego wcale nie dziwi. Bardziej dziwi mnie to, że nic nie słychać o odsprzedaży technologii foto. Że nikt jakby się o to nie stara. Albo nic o tym nie wiadomo.

maxwawa
03-02-2017, 11:43
niedawno pisałem o obiektywie Samsunga 50-200 w wersji III (miałem dwie wersje "trójki") który miał kiepską stabilizację i słabą ostrość, szczególnie na długich ogniskowych,
mając doświadczenie z różnymi wersjami 18-55 wiedziałem że obiektyw ten w wersji III jest najlepszy i byłem przekonany że wszystkie obiektywy w wersji III są najbardziej dopracowane.

Miałem własnie okazję testować Samsunga 50-200 chyba w pierwszej wersji bo nie ma żadnych oznaczeń na froncie obiektywu i ma dodatkowy przełącznik stabilizacji (przyznam że zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż grzebanie w menu OIS w wersji III)
i okazało się że ta pierwsza wersja obiektywu jest zdecydowanie lepsza od tej ostatniej wersji tego modelu nie dość że świetna optycznie w całym zakresie ogniskowych to i stabilizacja jest o niebo lepsza od tej z wersji III
to Ja już nie wiem o co chodzi ?

puch24
03-02-2017, 12:39
No cóż, nie wszystko idzie w tę samą stronę. II wersja III wersji 18-55 jest najlepsza, bo w końcu zmienili układ krzywek pierścienia zoomowania i robi się to wygodniej. Pewnie coś za coś, i obiektyw 50-200 dla odmiany spsuli...
Mam I i II wersję 50-200 (bez iFn i z iFn), ale ich nie porównywałem. Chciałem jeden z nich sprzedać; może nie powinienem?

Grzegorz, w końcu dokładnie przeczytałem Twój artykuł o Indiach i obejrzałem dokładnie zdjęcia; poczułem się jak w magicznej podróży, po prostu odjechałem, czytając! :-)

maxwawa
03-02-2017, 12:58
No cóż, nie wszystko idzie w tę samą stronę. II wersja III wersji 18-55 jest najlepsza, bo w końcu zmienili układ krzywek pierścienia zoomowania i robi się to wygodniej. Pewnie coś za coś, i obiektyw 50-200 dla odmiany spsuli...
Mam I i II wersję 50-200 (bez iFn i z iFn), ale ich nie porównywałem...


ten był bez iFn,
czyli wnioskuje że to pierwsza wersja.

puch24
03-02-2017, 13:10
Tak, 18-55 i 50-200 bez iFn ale z przełącznikiem IOS to wersje I, które pojawiły się wraz z NX10 i NX5. Potem pojawił się NX100 z obiektywem 20-50, który jaki pierwszy miał iFn, i z nim też pojawił się 2,8/20, też oczywiście z iFn. Wtedy też przerobiono 18-55 i 50-200 na wersję II, w miejsce przełącznika IOS wprowadzając przycisk iFn. Jedynym obiektywem, który nigdy nie został przerobiony na iFn jest 2/30. Wszystkie obiektywy, które pojawiły się po NX100 mają przycisk iFn.

maxwawa
03-02-2017, 14:04
Dzieki puch24 za informację.
Bardzo rzadko wykorzystuje iFn ale przełącznik OIS na "wierzchu" to jest to co cenię

a tu mała próbka NX50-200 na najdłuższej ogniskowej czyli 200m (300mm) i f 5,6
normalnie szok :shock: jaki jest ostry na niby najsłabszej ogniskowej.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/32641455046_4cdda22e36_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/RJpZnG)

puch24
03-02-2017, 14:09
Tak, ten zoom jest naprawdę niezły. Digital Foto Video przestestowało go kiedyś i byli zaskoczeni dobrą jakością. Zwłaszcza na tle innych popularnych 50-200.
A ja akurat wolę iFn od przełącznika IOS. IOS rzadko się wyłącza. Inna rzecz, że z iFn też nie korzystam bardzo często. Niemniej jednak, kiedy mogłem, to wymieniłem I wersję 18-55 na II, bez żalu. A I wersja 50-200 wpadła mi później przypadkiem w zestawie z kupowanym aparatem.

sasa
08-02-2017, 14:23
Część, kupiłem niedawno NX300 i wydaje mi się, że coś jest nie tak z balansem bieli w moim egzemplarzu. Na ustawieniach pokrętła AUTO, tryb I oraz Smart, (czyli tam, gdzie nie można sobie ustawiać własnego WB - balans jest ok, natomiast na P/A/S/M balans jest skopany, niezależnie czy wybiorę automatyczny WB, czy światło pochmurne jest źle. (nie jest ustawiona żadna korekta WB) Zdjęcia przez szybę, więc na jakość nie patrzcie ;)

Skopany WB

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://postimg.org/image/5btyjbiqd/)
Dobre zdjęcie z trybu Auto

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://postimg.org/image/qziwtrj4l/)

FelTom
08-02-2017, 14:54
Dziwnie to wygląda. Takie zielenie (zazielenienie) najczęściej uzyskuję gdy podłączę jakiś stary obiektyw z powłokami do kliszy.
Nie mam co prawda NX300, lecz NX500 i NX1000, ale sprawdzę, jak to u mnie z powtarzalnością sprawa wygląda.

puch24
08-02-2017, 17:58
sasa,

Prawdopodobnie masz ustawioną indywidualną korektę WB dla każdego z ustawień, automatycznego i poszczególnych pozostałych. Wejdź w menu ustawiania WB i naciśnij przycisk "w górę", powinno otworzyć się podmenu ustawiania korekty barw na dwóch osiach: pionowej Green-Magenta i poziomej Blue-Amber. W każdą stronę od punktu centralnego jest 7 ustawień, czyli łącznie jest 15*15 = 225 możliwych ustawień korekty, i to dla każdego z ustawień (Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, itd.) oddzielnie. Albo ustawiłeś przez pomyłkę, albo poprzedni właściciel (jeśli kupiłeś używany) zmienił te ustawienia.

sasa
08-02-2017, 19:19
pisałem "nie jest ustawiona żadna korekta WB" :)
P.S. Zrobiłem całkowity RESET i wygląda że jest OK - jutro za dnia się upewnię, ale przy żarówkach jest dobrze - białe jest białe

puch24
08-02-2017, 22:08
A to przepraszam, nie zauważyłem.

maxwawa
09-02-2017, 01:18
Masz na obiektywie założony jakiś filtr?

Daarex72
09-02-2017, 10:06
Niestety , te aparaty mają kiepski WB . Nawet z obiektywami firmowymi . Przetestowałem świeżo kupionego pz 16-50 i było gorzej niż z kitem 20-50 . Zielono - magnetowe zafarby widoczne na jasnych tonach . Jak dla mnie sprawa całkowicie nieakceptowalna . Dziwne że optyczni nie wyłapali tego w testach .

sasa
09-02-2017, 10:56
WB jest już OK, ale kolejna rzecz której nie potrafię rozkminić... MF ustawiony na nieskończoność i cały kadr jest totalnie nieostry. Testowane na szkle 18-55 oraz 12-24. Ostrość jest gdy się pierścień ostrości ciutkę cofnie. Macie tak samo?

Daarex72
09-02-2017, 11:17
sasa to akurat przy obiektywach AF tak ma być . Nieskończoność jest ciutkę przed końcem .

puch24
09-02-2017, 13:25
Niezbędne w każdym aparacie/obiektywie, przy ustawianiu ostrości na maksimum kontrastu. Obiektyw musi móc przejechać poza nieskończoność, żeby aparat mógł wykryć pogorszenie kontrastu i wrócić do najlepszego ustawienia.

sasa
09-02-2017, 14:20
Hm, dotychczas w leciwym Sony DCS-R1 przy ustawieniu ostrości na nieskończoność zdjęcia miałem ostre :) Ale to inna epoka była ;)

Daarex72
09-02-2017, 15:06
W tym soniaku pierścień ostrości nie był sprzężony mechanicznie z soczewkami . Dlatego mogłeś odnieść takie wrażenie .

sasa
09-02-2017, 15:36
Rozumiem, ale czy w NX czy tym podobnych obiektywach pierścień ostrości też nie jest przecież jakoś na sztywno połączony, tylko jest sterowany elektronicznie, nieprawdaż?

Daarex72
09-02-2017, 16:09
W tych obiektywach jest sprzęgło które działa elektromagnetycznie ( bez włączonego aparatu nie wyostrzysz manualnie chyba że masz przełącznik af/mf , ale w S chyba tylko w trybie włączonego aparatu ). W sony pierścień ostrości był dodatkowym ,, kółkiem ,, nastaw .

sasa
09-02-2017, 19:50
Dziś dotarło do mnie szkło 30mm i kolejny problem... Niestety nie da się na nim kręcić filmów w AF. Co parę sekund obiektyw robi bzz/bzz jakby szukał lepszej ostrości ale wówczas gubi ją na pół sekundy. Czy to normalne w stałkach czy defekt egzemplarza?

ekajana
09-02-2017, 21:02
Też tak mam. To raczej normalne.

draco_krk
09-02-2017, 21:45
To normalne w przypadku tego obiektywu. AF w 30mm pracuje głośniej niż w pozostałych.

puch24
09-02-2017, 21:53
Czeba wyłączyć AF-C w czasie filmowania i włączać tylko na chwilkę jeśli potrzebne jest przeostrzenie, i zaraz potem znów wyłączyć. W trakcie fimowania robi się to przyciskiem AF, który przełącza pomiędzy AF-C a MF.

HYPER
10-02-2017, 00:23
jesli ktos mi powie, ze nx nie jest najlepszym systemem (na dzien dzisiejszy) na swiecie to go wysmieje.
wlasnie dotarly do mnie szkla: 85mm, 12-24mm i 16-50mm 2-2,8 S zupelne nowki. za.... zgadnijcie ile je wyhaczylem?

kocham ten system :P

draco_krk
10-02-2017, 06:58
Napisz lepiej gdzie je dostać i czy jeszcze można je tam kupić.

FelTom
10-02-2017, 06:59
Na pewno nie z alledrogo, bo byś się tak nie cieszył ;p

FelTom
10-02-2017, 08:47
Nie mogę już edytować.
Do filmowania najlepszy chyba jest 16-50 pz w systemie NX.

Mógłby ktoś podrzucić linka do tego niesławnego forum Pentaxa i owianego złą sławą wątku o systemie NX który wywołał tam swego czasu tyle kontrowersji? Podobno jest zamknięty i w archiwum. Ale nie mogę znaleźć :/

puch24
10-02-2017, 09:10
http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=102

Potwierdzam, że PZ16-50 przy filmowaniu sprawdza się dobrze. Ma umiarkowaną tendencję do ciągłego szukania ostrości, a przy tym jego motorki są dość ciche.

HYPER
10-02-2017, 10:52
kupilem te 3 szkla za 2200zl :)

staly sobie na polce w zagranicznym sklepie. bez ceny. na pytanie za ile sa uslyszalem 509 euro. myslalem, ze za sztuke a sie okazalo, ze za wszystkie 3 ;P

FelTom
10-02-2017, 14:06
Dzięki puch24. HYPER - za mało się szwendram po zagranicznych sklepach :( Chyba czas zacząć. Normalnie 85 i 16-50 po tysiaku a ten 12-24 za darmo w gratisie. Dlaczego dla kolegów nie wziąłeś? ;)

draco_krk
10-02-2017, 14:31
W jakim kraju i sklepie udało Ci się je kupić? Zostało coś jeszcze?:)

HYPER
10-02-2017, 16:44
kupilem w Austrii. nic juz nie zostalo. wzialem co bylo za te 509 eurakow i tyle mnie widzieli ;)

ravbog
11-02-2017, 15:21
jesli ktos mi powie, ze nx nie jest najlepszym systemem (na dzien dzisiejszy) na swiecie to go wysmieje.
wlasnie dotarly do mnie szkla: 85mm, 12-24mm i 16-50mm 2-2,8 S zupelne nowki. za.... zgadnijcie ile je wyhaczylem?

kocham ten system :P

Gratulacje z wypatrzenia okazji. Ja ledwo opuszczam rodzinne miasto, a co dopiero kraj. Takie obiektywy kupiłem za większe pieniądze (choć nadal mniejsze niż były warte) i nie żałuję wydanej kwoty. Świetnych zdjęć życzę :)

zielik
13-02-2017, 01:38
HYPER - niezła okazja za 509 Euro :) - gratulacje

sasa - do filmowania również polecam 16-50PZ bo 30/2 się do tego nie nadaje :( właśnie przez to myszkowanie.
albo coś co w zeszłym tygodniu kupiłem do mojego NX500 (właśnie do filmowania)
czyli 24mm Samyang F1.4 (który daje piękne 36mm na APSC)
Wygląda to nieco zabawnie :) (mocowanie Canon + adapter)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://zapodaj.net/images/3ccebf10a7735.jpg)

Ligo
13-02-2017, 04:52
kupilem te 3 szkla za 2200zl :)

staly sobie na polce w zagranicznym sklepie. bez ceny. na pytanie za ile sa uslyszalem 509 euro. myslalem, ze za sztuke a sie okazalo, ze za wszystkie 3 ;P
Trzeba było zrobić znudzoną minę i urwać ze 20%. :-)

Daarex72
13-02-2017, 16:47
Ciekawe czy jest na forum szczęściarz który ostatnio zakupił czarny 16-50 pz na znanym portalu aukcyjnym ?

zielik
14-02-2017, 01:11
Ciekawe czy jest na forum szczęściarz który ostatnio zakupił czarny 16-50 pz na znanym portalu aukcyjnym ?

a za ile go kupił że taki szczęściarz ? :)

draco_krk
14-02-2017, 20:58
Jakby co, w tym momencie na tym samym portalu pojawiło się kilka sztuk na sprzedaż po 649zł, niestety nie jestem w stanie odnieść się do ceny, czy to dużo czy mało. Jak wygląda sprawa jakości zdjęć w porównaniu do 18-55? Pomijam zakres ogniskowych.

HYPER
14-02-2017, 21:36
tylko, ze to sa jakies powystawowe sztuki ze sladami uzywania. czytaj: uzywane.

zioma1
18-02-2017, 19:50
Chyba powoli ludziska zaczynaja wychocgic z systemu nx. Ostatnio na ebay z Anglii kupilem 50-200 mm III razem z nx 1000 za 700 zł z przesyłką. A w ostatni poniedziałek kupiłem 12-24 za 600 ze starej tablicy. W sumie nie miałem zamiaru kupowac tego obiektywu ale za taka kase sie pobawie. Dzis widzialem 30 mm za 600zł ale po godzinie zniknął. Z a 500 stow to drugiego bym kupil sobie na zapas. Rrewelacyjne szlo.

puch24
18-02-2017, 21:09
Na naszym Allegro jeszcze nie widać tego spadku.

tomfoot
18-02-2017, 21:13
Pewnie dlatego, ze u nas sam system nie jest zbyt popularny, to i używek mniej i cenę trzymają.

puch24
18-02-2017, 21:26
Cały czas zastanawiam się, co dalej z moimi Samsungami. Czy próbować sprzedać je, póki jeszcze w ogóle są cokolwiek warte? A jeśli tak, to co w zamian? Bo system Sony ciągle do mnie nie przemawia, a Fuji średnio, zresztą to nie moje progi cenowe. W Canona M nie chcę iść, bo nie mam całej reszty Canona (miałoby to sens, gdybym miał Canony i mógł używać obiektywów Canona przez przejściówkę, oczywiście elektryczną).
Na razie raczej nastawiam się na używanie Samsungów aż się rozlecą, a może za jakiś czas będzie można kupić coś zastępującego uszkodzone, za grosze?

tomfoot
18-02-2017, 21:38
Wartość pewnie będzie sukcesywnie spadać, aż staną się "bezcenne". Trochę to kijowe wejść w system i zostać na lodzie. Wiem coś o tym, bo tak mnie na lodzie zostawila moja minolta. Pewnie dlatego nie mogę patrzeć na sony :-) które zresztą i tak co rusz kogoś gdzieś zostawia, albo daje cos bez czegoś. Fuji jest piękne, ale nie widzę powodu do finansowania wybujałej marzy koncernu. Zostaje canon, bo wspaniały skądinąd Olympus nudzi juz swoim uporem w zakresie dziwno rozmiarowej matrycy.

zielik
18-02-2017, 22:22
Chyba powoli ludziska zaczynaja wychocgic z systemu nx. Ostatnio na ebay z Anglii kupilem 50-200 mm III razem z nx 1000 za 700 zł z przesyłką. A w ostatni poniedziałek kupiłem 12-24 za 600 ze starej tablicy. W sumie nie miałem zamiaru kupowac tego obiektywu ale za taka kase sie pobawie. Dzis widzialem 30 mm za 600zł ale po godzinie zniknął. Z a 500 stow to drugiego bym kupil sobie na zapas. Rrewelacyjne szlo.

Możesz powiedzieć gdzie widziałeś 30mm za 600zł ?

ksh
18-02-2017, 22:28
Pamiętam jak kupiłem po 280zł na allegro 16mm, 20mm i 30mm, NX300 z kitem za 900zł nówka i NX3000 nówke bez kita za coś 380zł, to były czasy.

puch24
18-02-2017, 22:33
Format 4/3 zawsze i nieodparcie kojarzy mi się z systemem 110 Pocket Instamatic i związaną z nim jakością zdjęć. :-( Wiem, że oczywiście jakość jest zupełnie inna, ale nadal mi się kojarzy. I nic na to nie poradzę. ;-)
Za Sony nie przepadam, nie podoba mi się polityka firmy, robiąca wrażenie, że firma produkuje rzeczy, służące głównie do sprzedawania, na karcianej zasadzie "wziąć co swoje i do domu", czyli zarobić ile się da na byle czym, nie oglądając się zupełnie na długoterminową lojalność klienta. Pod tym względem jest całkiem podobna do odziedziczonej przez siebie Minolty, o której też mam bardzo krytyczne zdanie, a która działała na podobnych zasadach, wymyślając co jakiś czas różne dziwne wynalazki, kosztowne, a też służące głównie do sprzedawania.
Fuji dość sensownie forsuje format APS-C, produkując do niego bardzo jasne obiektywy, co ma zrekompensować zwiększoną formatem głębię ostrości (np. taki 1,2/56 jest dość dokładnym odpowiednikiem 1,8/85 w pełnym formacie), tyle, że ma to cenę zupełnie nie na moją kieszeń.
Nikon wydaje się robić bokami i w najbliższym czasie chyba będzie raczej rozpaczliwie bronił się przed upadkiem, a nie inwestował w nowy system bezlusterkowy. Nikon 1 to śmiech na sali.
Czyli zostaje Canon M, i kto wie, czy to nie jest przyszłościowe. W dodatku przez przejściówki chyba można podłączyć cokolwiek canonowego.

zielik
18-02-2017, 22:37
Wartość pewnie będzie sukcesywnie spadać, aż staną się "bezcenne". Trochę to kijowe wejść w system i zostać na lodzie. Wiem coś o tym, bo tak mnie na lodzie zostawila moja minolta. Pewnie dlatego nie mogę patrzeć na sony :-) które zresztą i tak co rusz kogoś gdzieś zostawia, albo daje cos bez czegoś. Fuji jest piękne, ale nie widzę powodu do finansowania wybujałej marzy koncernu. Zostaje canon, bo wspaniały skądinąd Olympus nudzi juz swoim uporem w zakresie dziwno rozmiarowej matrycy.

W sumie to wartość całego "normalnego" sprzętu tak spada. Canona 20d można teraz kupić za 200-300 zł a kiedyś kosztował 4000 zł.
Obiektyw Canon EF 35-80 mm F4-5.6 II można już od 10 lat kupić za 100 zł a gdy miał premierę w 93 roku był "chyba" ciut droższy.
Nie ma co panikować i ulegać złudzeniu że żyjące systemy mniej tracą na wartości. Może L Canona wolniej traci. Ale zwykły sprzęt leci zawsze w jedną stronę.

tomfoot
18-02-2017, 22:37
Tak. I ten Canon, którego użytkownikiem stałem się z przypadku, jest teraz bodaj najsensowniejszym systemem. Nie wiem jaki obrazek produkować będą m5 i m6, ale jezeli taki jak wyglądają, to będzie ok. I jakoś nie obawiam się o wady w stylu najka.

ksh
18-02-2017, 22:43
W cenie canona można spokojnie kupić świetne fuji lub sony z jasnym obiektywem, oba systemy dają ładne gotowe jpg, a raw do obróbki to obojętne, ważne że matryce dobre, użyteczne ISO też dobre, kwestia własnych preferencji co do logo na aparacie.

tomfoot
18-02-2017, 22:56
Ba. W cenie dwóch canonow można kupić jedno świetne Fuji lub pół Sony (Sony oczywiście bez obiektywu).

FelTom
19-02-2017, 09:58
Ale Wy się przejmujecie. Macie jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze obiektywy DX na rynku. Tylko niektóre Fuji albo Sigmy art mogą tu konkurować. Nic lepszego niż obiektywy NX i wspomniane Fuji oraz Sigmy do matryc DX nie wymyślono.
Matryce w NXach też są jedne z lepszych. NX500 i NX1 jest w topie jakości obrazka dla tego formatu. Canon wypuścił niedawno 80D ... I jest to porażka, której jakość obrazka konkuruje z tą Nikona sprzed wielu lat.
http://www.optyczne.pl/335.8-Test_aparatu-Canon_EOS_80D_Zakres_i_dynamika_tonalna.html

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/c916f84835507015768e6de29be15fdd-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170219/c916f84835507015768e6de29be15fdd.jpg)
Ten "nowy" a w zasadzie "mocno odgrzewany" Canon u góry, w porównaniu do starego D7000.
Canon będzie musiał jeszcze z 5-10 generacji korpusów wypuścić, żeby zbliżyć się do matryc NX500. Pod tym względem można spać spokojnie.

zioma1
19-02-2017, 13:17
Odpowiedź dla zielik


Tak był 18.02.17 na OLX tak koło 15.30 - miałem zamiar jeszcze negocjować :) ale zniknął. Komuś chyba musiało zależeć na szybkiej kasie. Był krótki opis, że niby prawie nówka ale nie zdążyłem nawet zadać pytania bo jak zajrzałem po godzinie to już go nie było.

sasa
20-02-2017, 09:31
Ja parę dni temu kupiłem nowe 30mm za 600zł od tego sprzedawcy http://allegro.pl/show_user.php?uid=40760120
Jak widać miał 85mm za 2000zł, 10mm za 850zł i jeszcze kilka innych NX-ów w dobrych cenach + ceny do negocjacji... ale że podaż mała to się nie targowałem. BTW pewnie kupił je za pół darmo.

Rycerz
20-02-2017, 13:43
co sądzicie o obiektywie 16/2.4 ?

nie mogę odkopać tego nigdzie a pamiętam, że w jakimś starym wątku były wasze wrażenia z różnych szkiełek samsunga

HYPER
20-02-2017, 14:10
ceny szkiel nx wcale nie spadaja a wrecz rosna i co wazne nadal sie sprzedaja w tych wysokich cenach. zarowno na alle jak i ebay.
czasem gdzies sie pojawi jakas okazja, ale to nie jest wyznacznik globalnego trendu.

jak koledzy juz wczesniej pisali w aps-c samsung nadal rzadzi i dzieli a biorac pod uwage jakos szkiel samsungowych to pewnie jeszcze dlugo nie bedzie porzadnej alternatywy w kategorii cena/jakosc.

Rycerz
20-02-2017, 14:57
a używasz lub używałes 16/2.4 ?

ksh
20-02-2017, 15:35
2.4/16mm i 1.8/45mm plus kit 18-55 w wersji III to jak dla mnie wzorce dla innych firm, a cenowo było super, fakt że obiektywy "wyciekające" z serwisu w Polsce zniszczyły rynek bo oficjalna dystrybucja siadła co też miało jakieś przełożenie na dostępność i podejście sprzedawców do samsunga, który dodatkowo nie "nagradzał" jak inni.

tomek_jj
20-02-2017, 16:16
jak koledzy juz wczesniej pisali w aps-c samsung nadal rzadzi i dzieli a biorac pod uwage jakos szkiel samsungowych to pewnie jeszcze dlugo nie bedzie porzadnej alternatywy w kategorii cena/jakosc.

Samsung nie rządzi w APSC z dwu powodów. Po pierwsze jest nieobecny o dłuższego czasu. Naturalny proces postępu powoduje, że nowe konstrukcje chociażby Fuji, czy Sony są coraz lepsze, a samsungowe bezlustra dalej takie same.
Po drugie Samsung nie rządził w APSC nawet w momencie wypuszczenia NX500 i NX1. Obie te konstrukcje powodowały, że Samsung równał do najlepszych, ale miał jeszcze co nieco do zrobienia. Przykład: NX500 nie miał wizjera, matryca niezbyt dobrze sobie radziła z długimi czasami, AF pewnie tez wymagał dopracowania. NX1 - miał być kilerem i może był, ale trudno to zweryfikować, bo mało się tego sprzedało i tak na prawdę nie wiadomo, czy jakieś większe wady by nie wlazły (oczywiście nie musiało tak być).
Co do kategorii jakość/cena - niska cena NX500 i NX1 była spowodowana kuriozalną decyzją o wycofaniu się z biznesu foto zaraz po wprowadzeniu dwu niewątpliwie bardzo dobrych, rozwojowych konstrukcji i bardzo dobrych jasnych zomów. Sprzedawcy w tej sytuacji nie mieli innego wyjścia jak wyprzedawać po kosztach i tak NX500 można było kupić za mniej za 2kPLN. To nie była normalna sytuacja.
Szkoda tego systemu, bo zapowiadał sie naprawdę dobrze.

puch24
20-02-2017, 18:59
To prawda. Samsung mimo wszystko nigdy nie rządził i zawsze był jakoś na marginesie - w dużej mierze na własną prośbę. Owszem, były to pierwsze bezlusterkowce APS-C w ogóle. Ale ludowa plotka głosiła, że Samsung po krótkim romansie z lustrzankami Pentaxa został "na lodzie" z linią produkcyjną niezbyt udanych matryc APS-C 14 MP, i zastanawiał się, co by tu z nimi zrobić, a tu Pasikonik wypuścił pierwszego bezlusterkowca! No to Samsung szybko wziął go trochę powiększył, wepchnął tę matrycę APS-C, którą miał w nadmiarze, i wyszedł mu NX10... ;-) Aparat miał znakomity wyświetlacz AMOLED i niezłą ergonomię, i trzy naprawdę dobre pierwsze obiektywy: 18-55, 50-200 i 2/30, ale sam aparat miał wiele niedostatków, świadczących o tym, że Samsungowi po prostu brakowało wiedzy i doświadczenia w produkcji sprzętu foto, a przede wszystkim - o tym, że aparaty te były chyba projektowane przede wszystkim przez elektroników i ewentualnie optyków, a fotografów, czyli faktycznych użytkowników, nikt nie pytał o zdanie. NX10 miał przede wszystkim słabą matrycę i słabą elektronikę, która ledwie się wyrabiała, produkował bardzo duże RAWy, które bardzo wolno przepychał z małego bufora na kartę, no więc jakość obrazu była taka sobie mimo dobrych obiektywów, a do tego aparat miał słaby wizjer o takiej sobie użyteczności, i sporo niedoróbek funkcjonalnych, np. nie wyzwalał błysku lamp niededykowanych (udało mi się to tylko z jedną lampą Metza z kostką SCA do lustrzanek Pentaxa, choć ta dedykacja Samsunga jest inna niż Pentaxa), w trybie M symulował jasność zdjęcia na ekranie, co utrudniało fotografowanie w tym trybie, jeśli było ciemno, i nie miał żadnego wspomagania ręcznego ustawiania ostrości, poza jednym sztywnym powiększeniem centrum kadru.
Niektóre z tych wad zostały stopniowo usunięte w kolejnych modelach NX11 i NX100, ale pierwszych skrzypiec Samsung nigdy nie grał, chyba m.in. dlatego, że dział foto Samsunga jako taki miał mizerne pojęcie o fotografowaniu i o potrzebach fotografów. Albo i je znał, ale nie brał pod uwagę.
Do tego dochodził jeszcze dość chaotyczny marketing i reklama, słaba dostępność w sklepach czegokolwiek poza podstawowymi zestawami, i wcale nie takie atrakcyjne ceny aparatów, i naprawdę raczej wysokie na tle innych ceny akcesoriów. Na Zachodzie Samsungi NX były dostępne w różnych fajnych kitach wykraczających poza podstawowy obiektyw, a u nas w zasadzie nie - może na początku było trochę zestawów np. z zoomem i z 2/30, ale później już nie było nic poza zestawami standardowymi, podczas gdy na Zachodzie były zestawy z dwoma obiektywami, czy z jakimiś akcesoriami, np. dodatkowym akumulatorem i kartą pamięci, itp.
Poza tym Samsung jakby sam nie mógł się zdecydować, co chce u nas sprzedawać, i plątał się w materiałach reklamowych. Jest taki jeden pamiętny prospekt Samsunga, gdzie zamotał się już zupełnie - na zdjęciu całego systemu NX jest model NX11, potem, przy indywidualnych opisach jest NX10, a w danych technicznych nie ma, jeśli dobrze pamiętam, ani jednego, ani drugiego... I tak naprawdę NX11 chyba w ogóle nie był w Polsce sprzedawany. Przetestowało go DFV... ale nigdy nie widziałem go w żadnym sklepie, we wszystkich jeszcze przez dobry rok zalegały NX10...
Poza tym, Samsung "bardzo oszczędnie gospodarował informacjami" np. w kwestii detektorów fazowych w matrycy w modelu NX300 i NX30. Z instrukcji obsługi w ogóle nie można się dowiedzieć niczego o działaniu układów AF i o tym, kiedy działa który system, czy działają jednocześnie, czy jakoś się uzupełniają, czy działają tak samo z wszystkimi obiektywami - kompletnie nic! W menu aparatów nie można niczego ustawić w tej kwestii, tzn. wybrać jednego czy drugiego czy obu. Jedynie w jednym folderku reklamowych Samsung pokazał obszary na których działa detekcja kontrastu i na których działa detekcja fazy, i to wszystko. W instrukcji nie ma nawet tej informacji. :-(
Jednym słowem, klienci byli stopniowo coraz bardziej olewani i dało się to odczuć, i w końcu Samsungi kupowali albo ludzie zupełnie niezorientowani, np. namówieni przez kogoś, albo szaleni i zaślepieni aficionados... :-P

HYPER
20-02-2017, 21:18
Samsung nie rządził w APSC nawet w momencie wypuszczenia NX500 i NX1. Obie te konstrukcje powodowały, że Samsung równał do najlepszych, ale miał jeszcze co nieco do zrobienia. Przykład: NX500 nie miał wizjera, matryca niezbyt dobrze sobie radziła z długimi czasami, AF pewnie tez wymagał dopracowania. NX1 - miał być kilerem i może był, ale trudno to zweryfikować, bo mało się tego sprzedało i tak na prawdę nie wiadomo, czy jakieś większe wady by nie wlazły (oczywiście nie musiało tak być).

Zupełnie widze nie znasz tematu NX500 i NX1. Podaj mi choc 1 bezlustro, ktore bylo lepsze od NX1 w momencie jego premiery. To byl zabojca i nadal jest.
Od jego premiery minelo juz chyba z 2 lata, albo wiecej i jesli mozesz to podaj mi bezlustra aps-c, ktore w chwili obecnej oferuja lepsza jakosc za podobna do NX1 cene. Jego normalna, ustabilizowana cena byla na poziomie 5kzl.

Jesli do tego dolozyc takie obiektywy jak 10mm, 85mm, 16-50S, 50-150S to nie mam pytan.
Oczywistym jest, ze nic nie moze trwac wiecznie i pojawia sie lepsze aparaty w rozwojowych systemach, ale na moment swojej premiery (i nadal) NX500 i NX1 sa najlepsze na rynku aps-c... a, ze bez wsparcia producenta to juz inna bajka.

FelTom
20-02-2017, 22:54
Wszystko zależy od tego, co rozumiemy pod pojęciem "rządził". Jeśli rządził w rozumieniu sukcesu sprzedażowego - jak wiemy, taki sukces nigdy nie nastąpił. Jeśli chodzi o jakość obrazka i możliwości - rządził jak najbardziej, tylko niewielu zdaje sobie z tego sprawę.
Samsunga trapiły dwie dolegliwości - odszumianie, we wszystkich prawie modelach, niekiedy wręcz groteskowe. W takich jak NX300, NX30 nieduże - akceptowalne. W NX1000 było tak jak należy. Analiza NX500 jest bardziej złożona ze względu na bardzo dużą rozdzielczość. Druga bolączka Samsungów to duże Rawy zapychające bufor. Do pewnych zastosowań NX500 i pozostałe niższe się po prostu nie nadaje. Nie wiem jak NX1.

O poziomie matryc Samsunga niech świadczą wyniki na dxomark.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/40a37cbc97a9e58b93972e49448098c8-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170220/40a37cbc97a9e58b93972e49448098c8.jpg)
NX500 to poziom D7200, D500. Czyli top formatu DX. Żadne stękania Canonierów i innych tego nie zmienią. Coś takiego jak Fuji, czy inne bezlusterkowce daleko w tyle. Canony pokroju 80D w tyle całe lata świetlne.

AF. maxwawa linkował filmik, jak NX500 radzi sobie z AF.

Porównanie autofocusa NX500 z NX30 LINK (https://youtu.be/zhUzjSffIBU)
Jakieś komentarze?? Czy jakieś bezlustro da tak radę?? Które lustro?? Niewiele tego będzie. Wiadomo, to nie wszystkie aspekty AF. Ale ten pokaz siły i sprawności już cieszy, bo niewiele modeli konkurencji mogłoby w takim teście dotrzymać pola NX500.

Kiedy sprawę matrycy i AF mamy już wyjaśnione... Wyzwalanie zdalne - sterowanie z telefonu lub tabletu.
Niech znowu przemówią zdjęcia/praktyka.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/74e71b94ea3ebb921c09113839b55dbe-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170220/74e71b94ea3ebb921c09113839b55dbe.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/93385760589a9a1f2afdfd82c647e228-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170220/93385760589a9a1f2afdfd82c647e228.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/882e549fe672017b4bc6deaad30f2a6b-2.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170220/882e549fe672017b4bc6deaad30f2a6b.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/02/cd8957e6d0e7b20ad5e63edc0d1b72e3-2.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170220/cd8957e6d0e7b20ad5e63edc0d1b72e3.jpg)
Który producent pozwala na taką kontrolę z telefonu/tabletu? Jak duże możliwości ma NX500 tak duże są możliwości obsługi za pomocą telefonu/tabletu.

Obiektywy? HYPER wspomniał co nie co. 10/3.5 bezkonkurencyjny wśród bezluster. 16, 30... 45-3D jedny 3D wśród bezluster. 16-50pz - świetny, najlepszy obiektyw podstawowy o tak niewielkich gabarytach. Wszystkie wyżej wymienione o świetnej jakości optycznej i niewielkich gabarytach. O takich, stworzonych do bezluster. 16-50/2.0-2.8. Tylko Sigma 18-35/1.8... Zakres podstawowy z najlepszym światłem vs najlepsze światło w mniejszym zakresie... Nic lepszego nie znajdziecie. 85/1.4... W gronie top o tej ogniskowej. Najgorsze obiektywy w tym systemie są co najmniej dobre: 20/2.8, 20-50... Zaś wspomniane wcześniej po prostu wyśmienite.

Krótko - Samsung wydał komplet świetnych obiektywów. Niektóre bezkonkurencyjne, inne na najwyższym poziomie porównywalnym z najlepszą konkurencją. Korpusy - w wielu aspektach wyprzedzające konkurencję. Matryce na najwyższym poziomie DX. Możliwości sterowania i obsługi także. Podzielam zdanie i entuzjazm HYPER.

Ps Bez obrazy, ale opinie z którymi spotkałem się wielokrotnie, o braku wizjera w serii NX300, NX500 uważam za śmieszną. Ta seria z definicji producenta miała być pozbawiona wizjera. Najmniejszy, najbardziej zaawansowany aparat bezlusterkowy bez wizjera. Jego odmiana z wizjerem to seria dwucyfrowa. NX30. Fakt, ludzie czekali na odpowiednik NX500 z wizjerem. Taki NX50 byłby hitem. NX1 to korpus z aspiracjami do walki z najlepszymi. Stąd jego pułap i target to najlepsze konstrukcje pod każdym względem. Użytkownicy oczekiwali czegoś trochę tańszego, o możliwościach NX500 z wizjerem. Taki NX50 jak nic.
Dla mnie NX500 to strzał w 10. Wizjer fajnie, ale bez też przeżyję. Jak najmniejszy wymiar - to dla mnie dużo większy priorytet. Fakt - wizjer - jako niewielkie akcesorium, powszechnie dostępne, rozwiązałby ten problem!! Użytkownicy oczekiwali wizjera... Samsung tego nie rozumiał...

HYPER
20-02-2017, 23:16
Zgadzam sie ze wszystkim co napisal FelTom (zreszta ciesze sie, ze kupiony ode mnie NX500 daje Ci tyle frajdy).
Od siebie dodam jeszcze tylko tyle, ze w kwestii filmowania systemy takie jak Nikon czy Canon to dramat zarowno jesli chodzi o jakosc jak i wydajnosc. Nie wspominam juz nawet o jakosci filmow NX500 i NX1 ze zhackowanym oprogramowaniem bo wtedy taki np. Nikon to dramat do kwadratu, albo szescianu.

Zeby bylo jasne nie pisze o kwestach marketingowych, pozycjonowania sprzetu czy dostepnosci na danych rynkach. Ja odnosze sie do bezkompromisowej jakosci, pozycjach czesto unikatowych (niektore obiektywy) i dodatkowych funkcjonalnosci danych w gratisie (jak chocby wspomniane sterowanie z tabletu/smartfona, wbudowane wi-fi, itd.)

ekajana
02-03-2017, 10:49
Wspominałem o pięknych kolorach jakie daje NX300. Żeby nie być gołosłownym:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/19997266052_3ce113aea4_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/wt6dvb)SAM_0124 (https://flic.kr/p/wt6dvb) by Grzegorz Piaskowski (https://www.flickr.com/photos/133295965@N06/), on Flickr

Krzysztof_BB
05-03-2017, 14:17
Wspominałem o pięknych kolorach jakie daje NX300. Żeby nie być gołosłownym:


Tyle narzekania na dyrdymaly ekajana obalił jednym zdjęciem:)

Ja właśnie wróciłem z gór i utwierdziłem sił w przekonaniu,że dla mnie nie istnieje na dziś nic lepszego ponad NX30 z 16/F2,4.
Lekkiejak piórko poręczne - grip piękna sprawa, szybkie i ostre a nawet pod światło daje radę..
Matryca bez filtra AA to jest to co lubię.
A wlaśnie zapomniałbym się podzielić wrażeniami z krótkotrwałego użytkowania Fuji X-E1.
Taką maszynkę tachały na szlaku dwie turystki z Tajlandii.
Zaczepiiły mnie, żeby im focię na tle górek cyknąć oczywiście nie odmówiłem zawsze to miło liznąć trochę egzotyki:)

Z początku to usiłowałem im tą focie zrobić - one w cieniu horyzont w słońcu więc wicie rozumicie wyszła kaszana.
Użyłem więc flasha kaszana jeszcze większa więc poddałem się z ta automatyką i przeszedlem na własne metody więc w końcu po japońsku jakotako się udało.

Fujik ciężki jak lustrzanka, migawka kopie jak lustrzanka starej daty, AF jak w Pentaksie starszej generacji, uchwyt niewygodny.
Przystawiłem oko do wizjera i nic sie nie dzieje tzn widzę ciemność nawet na czujnik oka poskąpili.
Współpraca ze smarkfonem żarty jakieś..
Generalnie aparat technologicznie o całą epokę za moim NX30.
Zupełnie nie rozumiem z czego te peany o Fuji na forach wynikały.

Dla mmnie Szajsung jest tańszy i lepszy.
Za różnicę w cenie do przereklamowanych Fuji, OLY-PANów czy Sonny kupie sobie fajny rowerek enduro i będę ścigał Chaosa z Canonem:)

No ale fajnie się z dziewczynami pogadało pośmiało i było miło.
Można rzec, że liznąłem egzotyki (bo Fujik też jest egzotyczny) podwójnie:)

waldek
05-03-2017, 14:22
...Dla mmnie Szajsung jest tańszy i lepszy...
Zauważyłem pewną prawidłowość.
Najlepszy jest ten sprzęt co go już nie ma. :)
Najpiękniejszy system to ten co już nie istnieje.

FelTom
05-03-2017, 15:37
Z Minoltą też tak było. Może i z Nikonem też będzie? ;) Miejmy nadzieję, że nie. Kastrowany Canon z kiepskimi matrycami jako jedyna alternatywa to jakiś fotograficzny horror science fiction.
Krzysztof_BB - fakt, szajsung ma świetny pomiar światła i matryce...
waldek - zmieniłeś awatar?

mrawi
05-03-2017, 17:42
Zauważyłem pewną prawidłowość.
Najlepszy jest ten sprzęt co go już nie ma. :)
Najpiękniejszy system to ten co już nie istnieje.

Kto nie ma to nie ma :). U mnie NX ma się wręcz kwitnąco. Dla mnie najlepsza opcja obecnie i wcześniej, tanio i solidnie. Czegóz więcej chcieć?

puch24
05-03-2017, 19:17
To fakt. Ja też nie zamierzam uciekać od Samsunga.
Minolty akurat nigdy nie lubiłem i od zawsze uważałem je za szatańskie wynalazki od czasów XG, X, a potem kolejne AF - co model, to większe dziwadło. (Choć AF działał!).
Już o wiele bardziej podobały mi się Pentaxy (przed AF) i Olympusy OM (też przed AF). AF tak naprawdę wyszło tylko Minolcie, Nikonowi i Canonowi, a pozostałe firmy to była II i III liga.
Nie wiem, skąd bierze się magia obecnego Fuji. Jedni lubią kolory Fuji, inni ich nie cierpią. Miałem kompakt Fuji z tą ich matrycą EXR, jpgi wychodziły z niego słabe, z dużą stratą szczegółów w światłach, ale bardzo dużo można było wyciągnąć z RAFów. Więc możliwości matrycy były niezłe, zawodził silnik jpg.
Niewątpliwie mocnym elementem systemu Fuji są obiektywy o tak dobranych parametrach, by dobrze udawały odpowiednie obiektywy FF, np. Fuji 1,2/56 doskonale udaje portretowy 1,8/85. Duże otwory tych obiektywów dają małą głębię ostrości jak obiektywy FF.

Krzysztof_BB
05-03-2017, 19:39
Zauważyłem pewną prawidłowość.
Najlepszy jest ten sprzęt co go już nie ma. :)
Najpiękniejszy system to ten co już nie istnieje.

Ależ jest istnieje i robi zdjęcia.

Zabierając sprzęt na rower nie chciałbym się przewrócić i roztrzaskać aparat za 10-20 tys.
Szajsung jest tani ale przyzwoity.
Taki coolpix A lub Fuji X100 tyle, że można wymienić obiektyw albo z cenę podanych aparatów kupić sobie jeszcze drugi korpus z innym obiektywem co kto woli.

puch24
05-03-2017, 21:26
Ja w ogóle mam awersję do drogich zakupów. Nie jestem zamożny i ewentualna strata bardzo boli. Ile razy się szarpnąłem na coś naprawdę drogiego, źle na tym wychodziłem. Więc właśnie np. nie chciałbym się wychrzanić na rowerze z drogim sprzętem, czy go zalać, utopić, itd. A trochę mam do tego talentu... :-( A skłonność do tego wzrasta wraz z wartością sprzętu. ;-) Więc wolę po prostu nie ryzykować.

Natomiast "sprzęt nie istnieje" miało pewnie oznaczać "system nie istnieje", w sensie: nie jest produkowany, nie ma kontynuacji. Istniejący sprzęt działa, ale się zużywa, psuje, wykrusza. Na Allegro co jakiś czas pojawiają się uszkodzone aparaty i obiektywy NX. I pewnie będzie ich stopniowo więcej.

sasa
06-03-2017, 10:55
A co powiecie o 50-200mm. Ostatnio używka poszła na aukcji za 1150zł a od chińczyka nowe są już od 600zł. Ktoś wie o co chodzi???

draco_krk
06-03-2017, 11:03
Gdzie widziałeś nowe od chińczyka za 600zł?

ksh
06-03-2017, 11:19
Dla mnie decydujący żeby pozbyć się samsunga nx był brak tetheringu w Lr, a miałem w pewnej chwili dwa NX3000 i NX30, pierwsze bez obiektywów można było kupić nawet po 300zł, a NX30 nóweczka z obiektywem w Niemczech w sklepach stała po przeliczeniu 1300zł na wyprzedażach, u nas na allegro 16mm i 20mm kupiłem po 280zł, 45mm za 400zł, ech... to były czasy.

yugolex
06-03-2017, 12:42
a używasz lub używałes 16/2.4 ?
Ja używam i potwierdzę, że szkiełko jest rewelacyjne :) Szybki, celny AF, szkło malutkie, naprawdę przyjemne. U mnie służy najczęściej w pomieszczeniach, troszeczkę się nim też bawiłem w focenie gwiazd (ale zupełnie amatorsko).

---
A tak w ogóle to witam wszystkich po długiej przerwie :)

puch24
06-03-2017, 13:05
Dla mnie decydujący żeby pozbyć się samsunga nx był brak tetheringu w Lr

Ludziom to się w głowach poprzewracało od dobrobytu! Kiedyś dostatecznym argumentem za zakupem aparatu było to, że (czasami) robił zdjęcia, a teraz... a to uchwyt nie taki, a to nie ma WiFi albo GPS, a to nie ma tetheringu z LR... Koniec świata! Niedługo ludzie będą się pozbywać aparatów, bo nie mają drona wbudowanego... i rakiety kosmicznej! :-P

ksh
06-03-2017, 13:11
Ja potrzebuję tethering, walczyłem z rożnymi metodami ale były zawodne i wkurzające.

yugolex
06-03-2017, 13:18
Chłopaki, obaj macie rację i jednocześnie - obaj troszkę się z nią mijacie w mojej ocenie.
To jest trochę jak łączenie ognia z wodą. Z jednej strony - owszem, przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań jest czymś zrozumiałym, taki puryzm, klasyka - ma swoje zalety. Z drugiej jednak strony - wszak gdyby nie nowinki i ludzie którzy je doceniają->używają->nie mogą się bez nich obejść... cóż, nie mielibyśmy całej masy rzeczy tak wydawałoby się oczywistych jak AF, czy w ogóle fotografia cyfrowa :)

sasa
06-03-2017, 13:39
Gdzie widziałeś nowe od chińczyka za 600zł?

https://pl.aliexpress.com/item/Black-white-NX-50-200mm-III-f-4-5-6-ED-OIS-telephoto-lens-For-Samsung/32796623191.html

Sprzedawca odpisał mi, że są nowe i oryginalne. Nic tylko brać poużywać i sprzedać u nas dwa razy drożej...

yugolex
06-03-2017, 13:42
https://pl.aliexpress.com/item/Black-white-NX-50-200mm-III-f-4-5-6-ED-OIS-telephoto-lens-For-Samsung/32796623191.html

Sprzedawca odpisał mi, że są nowe i oryginalne. Nic tylko brać poużywać i sprzedać u nas dwa razy drożej...

Hmm, jakby się ktoś decydował na zakup - chętnie się dołączę, zawsze to lepiej razem kupić dwa niż samemu jeden ;)
Chociaż... chyba nie do końca - bo przy paczce z 2 sztukami chyba już cło dojdzie? Orientuje się ktoś?

ksh
06-03-2017, 13:55
Duża szansa na 23% vat plus opłaty celne, cło nie wiem czy jest na obiektywy, 150$ nie umknie przed czujnym okiem nadgorliwych celników w Polsce, choć zdarza się że przechodzą droższe rzeczy.

zielik
06-03-2017, 14:13
Duża szansa na 23% vat plus opłaty celne, cło nie wiem czy jest na obiektywy, 150$ nie umknie przed czujnym okiem nadgorliwych celników w Polsce, choć zdarza się że przechodzą droższe rzeczy.

Chińczycy z Aliexpress potrafią zamiast faktycznego dokumentu zakupu
dołączyć jakiś kwit z czapki na 10$, więc wszystko jest możliwe :)

ksh
06-03-2017, 14:33
To nie tak działa, celnik nie sugeruje się tym co nagryzmoli chińczyk tylko jeśli na jego oko towar jest wartościowy to proszą ciebie o potwierdzanie kwoty przelewu za towar i kopie karty produktu zakupionego ale nie zawsze tak jest, teraz po sezonie zakupowym może im się nudzić :)

yugolex
06-03-2017, 14:50
To nie tak działa, celnik nie sugeruje się tym co nagryzmoli chińczyk tylko jeśli na jego oko towar jest wartościowy to proszą ciebie o potwierdzanie kwoty przelewu za towar i kopie karty produktu zakupionego ale nie zawsze tak jest, teraz po sezonie zakupowym może im się nudzić :)

No też mi się tak wydaje, że celnik aż tak łatwo się nie nabierze ;)

cwic
06-03-2017, 16:17
Ma ktoś doswiadczeniez adaperami na t2 do NXa? Mozecie polecic jakiś?

puch24
06-03-2017, 18:08
Eh, no jasne, przecież sobie pokpiwam. ;-)
Po prostu nigdy w życiu nie potrzebowałem tetheringu (dobrze chociaż, że wiem co to jest! ;-) ), więc odrobinkę bawi mnie, że dla kogoś może to być podstawowe kryterium wyboru aparatu. Dla mnie to trochę tak, jakbym wyeliminował aparat bo nie ma kaczego dzioba... ;-)

ksh
06-03-2017, 18:28
Wpisz w google "Tethering Lightroom" to będziesz wiedział co to jest, dla mnie jest istotne bo chciałem zastąpić nikona samsungiem.

puch24
06-03-2017, 19:23
Nie, no, napisałem, że WIEM, co to jest, tylko nigdy tego nie potrzebowałem, więc jest to DLA MNIE taka dość abstrakcyjna potrzeba. ;-)

yugolex
06-03-2017, 21:11
No i mnie chyba skusiliście na 50-200 z ali :)

cwic
06-03-2017, 21:39
Nikt nie ma adaptera t2/m42 ?

Ma ktoś doswiadczeniez adaperami na t2 do NXa? Mozecie polecic jakiś?

ksh
06-03-2017, 21:49
Nie, no, napisałem, że WIEM, co to jest, tylko nigdy tego nie potrzebowałem, więc jest to DLA MNIE taka dość abstrakcyjna potrzeba. ;-)Za to nie mogę pogodzić się że samsung mógł, a nikon nie może zrobić tak prostej rzeczy jak działające normalnie zrzucanie zdjęć po wifi, guzik na obudowie i zatwierdzenie na ekranie, po chwili zdjęcia na kompie lub w pamięci czegoś mobilnego.

puch24
06-03-2017, 22:31
Ale podobno ten system Samsunga nie ma żadnych zabezpieczeń (gdzieś o tym czytałem), sieć WiFi jest otwarta, każdy to może przechwycić, itd. Oczywiście może to mieć niewielkie znaczenie, ale jednak.

FelTom
06-03-2017, 23:06
...
Po prostu nigdy w życiu nie potrzebowałem tetheringu... Dla mnie to trochę tak, jakbym wyeliminował aparat bo nie ma kaczego dzioba... ;-)
Dla mnie to eliminacja aparatu z powodu tego, że nie robi kawy ;)
koesh, ile razy korzystałeś z tego tetheringu LR? Albo robienie zdjęć, albo obrabianie. Nie można dwóch tak różnych rzeczy robić dobrze jednocześnie. Przynajmniej ja nie potrafię. Nastawiam się albo na jedno, albo na drugie. Nie widzę przydatności tej funkcji u mnie. Choć nie przeczę, dla fotografa studyjnego to może być przydatne. Ale tylko przydatne, a na pewno nie niezbędne.


Nikt nie ma adaptera t2/m42 ?

Mam trzy różne: M42, OM, Nikon. Jedyny problem jest z jednym obiektywem Sunagor z bagnetem OM, ale to jego wina, bo ma badziewiaskie dzyndzle do wypięcia bagnetu. Poza tym do Nikona - produkcji Novoflex, pozostałe to jakaś chińszczyzna. Chyba nie ma nawet marki na adapterze.

puch24
06-03-2017, 23:18
Mnie też się wydaje, że ten tethering to takie wymyślanie potrzeb na siłę, ale ponieważ nigdy z tego nie korzystałem, to nie wiem... Tak mi się tylko wydaje. W każdym razie, nigdy nie odczułem braku takiej funkcji.

Adaptera do T2 nie mam - mam sporo różnych, ale nie do T2.
Pamiętaj, że powszechnym problemem adapterów do Samsunga NX jest to, że bardzo często nie wciskają dzyndzla, wykrywającego zamontowanie obiektywu. Co ciekawe, adaptery, które bez problemu działały na NX10 i NX11, nie chcą działać w nowszych modelach. Wydaje się, że Samsung w nowszych modelach minimalnie zmienił pozycję tego dzyndzla. Musiałem sobie w końcu poradzić po chamsku, wyginając skrzydełko bagnetu adapterów za pomocą szczypiec. Wystarczy dosłownie milimetr, i adapter zaczyna działać.

ksh
06-03-2017, 23:25
Ja używam często tetheringu i dlatego wrócił na statyw nikon, nie wiem dlaczego to was dziwi, dla mnie jest to funkcjonalność tak samo potrzebna jak drugie pokrętło, które wielu nie jest potrzebne do szczęścia.

puch24
07-03-2017, 00:19
No dobra, jestem pokonany, ale nie przekonany... ;-)

FelTom
07-03-2017, 01:12
Może dlatego, że zdjęć przy komputerze nie wykonuję wcale?? XD Albo dlatego, że gdy je robię, przez myśl mi nie przejdzie od razu je obrabiać? ;)

Ale fakt, podgląd na TV by się przydał, a tego niestety jeszcze nie rozgryzlem i nie wiem, czy jest możliwe? To akurat miałoby zastosowanie.

Daarex72
07-03-2017, 11:32
Odnośnie tego obiektywu wyżej .... Na zdjęciach nie widać dekli i osłony p. słonecznej . To jest golas ?

walsodar
07-03-2017, 23:33
Kurcze faktycznie ta opcja z ali wydaje się być interesująca, patrząc na ceny w PL. Chyba i ja bym się skusił :)

FelTom
08-03-2017, 00:15
Nikt nie ma adaptera t2/m42 ?

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/34b26ed89e73163cca88cc487f090032-2.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170307/34b26ed89e73163cca88cc487f090032.jpg)
Adapter na M42. Czarny, bez żadnych firmowych wstawek. Także ciężko mi teraz określić producenta. Zapewne gdzieś w Chinach ;) Adapter kupowałem przez portal aukcyjny, bo wyglądał ok na zdjęciach.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/aff72639c1661caf6f2dd5748905ea31-2.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170307/aff72639c1661caf6f2dd5748905ea31.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/0acf603e6bf944bdec62ce27aa8cd5ae-2.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170307/0acf603e6bf944bdec62ce27aa8cd5ae.jpg)
Dwa powyższe adaptera na OM. Też czarny. Też bez logo producenta. Też pewnie z Chin. Też na portalu aukcyjnym i z tego samego powodu akurat ten - po zdjęciach wyglądał ok.

Nie żongluję za dużo nimi. Najczęściej latem do czegoś statycznego. Większość używam 16-50 pz, 45/1.8 3d.

Novoflexa na Nikona mogę wrzucić, jak ktoś będzie się przymierzał. Na internecie zdjęcia są, ale na żywo to co innego. Można zrobić inne ujęcia.

yugolex
08-03-2017, 13:50
Panowie, pewnie powiecie że upadłem na głowę, ale właśnie kliknąłem nowy, powystawowy NX500 z gwarancją na rok, wraz z 16-50PZ za 1779zł... Wydaje mi się całkiem korzystną ceną. A mój poczciwy nx300 będzie na zapas :)

ksh
08-03-2017, 14:24
Dobra cena, a gdzie to takie prezenty robią ?

yugolex
08-03-2017, 14:27
Dobra cena, a gdzie to takie prezenty robią ?

Na znanym portalu aukcyjnym. Tyle że... kurdę, działałem trochę pod wpływem impulsu, ponoć był problem jakoś kilka/kilkanaście dni wcześniej, wysyłali aparat z usuniętym nr seryjnym i śladami gmerania na obudowie, puch24, znasz temat? Przejrzałem właśnie wątek NX500 i lampka ostrzegawcza mi się zapaliła. W najgorszym razie - odeślę go po prostu.

draco_krk
08-03-2017, 15:07
Miałem go kupić, zadzwoniłem do sprzedającego i miał wysłać zdjęcia za godzinę, ale chyba międzyczasie zdążyłeś go kupić. W zestawie nie ma lampy błyskowej, sprzedawca twierdzi że aparat z polskiej dystrybucji ale nie znał dokładnego stanu, dlatego poprosiłem o zdjęcia. Twierdził jednak że numer seryjny zgodny z pudełkiem i fakturą.

Jak zapytałem o możliwość zwrotu w ciągu 14 dni, powiedział że w porządku, ale żebym się nie zdziwił jak on będzie czekał do ostatniego dnia terminu z przelewem. Niemniej jeśli aparat faktycznie w dobrym stanie to była naprawdę atrakcyjna oferta.

draco_krk
08-03-2017, 16:23
PS. Jak już otrzymasz aparat daj znać, czy wszystko w porządku.

yugolex
08-03-2017, 16:36
Rozmawiałem ze sprzedawcą, ma mi jeszcze dosłać fotki, potwierdził że numer seryjny jest jak najbardziej, że zgadza się z tym na opakowaniu, będzie też wpisany na FV.

Zobaczymy, od jakiegoś czasu myślałem o nx500 dlatego jak zobaczyłem go - kliknąłem :)

FelTom
08-03-2017, 16:44
Tak, był taki wątek w temacie o NX500. Miejmy nadzieję, że to nie ten egzemplarz. A nawet jeśli byłby, to że tym razem wszystko ok.
W moim też nie było lampy. Lampy to w zasadzie temat rzeka, jak i wszystkie akcesoria dodatkowe do systemu NX. Rzeka okresowa. Po okresie reklamy dostępnych akcesoriów do systemu, nastąpił okres wyschnięcia. Nie wyszło tego za dużo. GPSa nie wiem nawet, czy ktokolwiek widział?

Zresztą nie dla akcesoriów brałem NXa. Miało być małe, tanie i świetnej jakości zdjęcia, na poziomie lustrzanek formatu DX. No i wszystko takie jest.

Faktem jest, że to co teraz widnieje na portalu aukcyjnym, to coraz bardziej żałosny widok. Wchodzić od zera w to już nie ma sensu. Ewentualnie dokupić jakieś niedrogie, za kilka stówek, powystawowe body. Powystawowych już coraz mniej, używki zaczynają wciskać jako powystawowe. Nieuczciwy Polak potrafi.

Daarex72
08-03-2017, 19:29
Taaaa , u tego sprzedającego wszystko jest nowe .... Z Pentaxem K10d włącznie , nieprodukowanym od wielu lat .

yugolex
08-03-2017, 19:52
Taaaa , u tego sprzedającego wszystko jest nowe .... Z Pentaxem K10d włącznie , nieprodukowanym od wielu lat .

Hmm, faktycznie ma k10d, ale nie ma tam nigdzie informacji, że jest on nowy. Jest "absolutnie super stan", jest przebieg 2900 fotek, ale nie ma info żeby był nowy...
Nie bronię go, bo czekam sam na rozwój wydarzeń, ale po co taki atak?

Daarex72
08-03-2017, 20:34
Główna tabela aukcji . Stan - Nowy . Z opisu jednak wynika że używany .... Nikogo nie atakuję ale jeśli ktoś aparat używany wystawia jako nowy to nie świadczy to dobrze o sprzedającym i budzi uzasadnione wątpliwości co do stanu faktycznego innych przedmiotów . Życzę Ci aby aparat który kupiłeś był zgodny z oczekiwaniami :)

puch24
08-03-2017, 21:35
To chyba nie ten sprzedający od tego trefnego NX500. Tamci - z Puszczykowa - sprzedawali wyłącznie wyroby Samsunga - odkurzacze, telewizory, jakieś odtwarzacze, itd.

Z akcesoriami faktycznie zawsze był problem - były słabo dostępne i przeważnie drogie lub bardzo drogie. Bardzo przeciętna - na tle innych producentów - lampa SEF42A kosztowała jakieś 750 zł. GPSa kiedyś gdzieś widziałem, kosztował chyba też jakieś 750 zł. Podobnie jak dokładany wizjer elektroniczny do NX100, który, zdaje się, miał oszałamiającą rozdzielczość rzędu 200x300 czy coś w tym rodzaju (QVGA, czyli quarter VGA, bo na pewno nie było to pełne VGA 640x480). I tak dalej.
Chyba widziałem tę małą lampkę SEF8A na Allegro niedawno, a poza tym mają ją w czescisamsung.pl: http://www.czescisamsung.pl/lampa_blyskowa_do_nx-300__nx-1000_i_nx-2000_czarna,49,4347.html - ale nie jest tania (172 zł + wysyłka). A biała jest jeszcze droższa - 183 zł: http://www.czescisamsung.pl/lampa_blyskowa_do_nx-300__nx-1000_i_nx-2000_biala,49,5065.html
Dlatego kupowanie zdekompletowanych zestawów może się okazać całkiem kosztowne, jeśli trzeba dokupić brakujące elementy. Głupia dedykowana osłona p-słoneczna potrafi kosztować kilkadziesiąt złotych. Oryginalny dekielek też potrafi kosztować np. 62 zł, a gdy zastąpiłem oryginalny nieoryginalnym 58 w obiektywie 18-55, okazało się, że muszę go podszlifować od wewnątrz, bo dotykał do soczewki na środku! (miał wypukłe napisy ze średnicą, i one dotykały do soczewki!). Więc czasem nawet głupiej pokrywki nie można tak prosto zastąpić zamiennikiem. Nie mówię już o tej cholernej pokrywce do fishaja 10 mm, której nie można zastąpić niczym.

yugolex
08-03-2017, 21:47
Masz pełną rację puch24. Akurat ta lampka nie jest mi potrzebna, jak wiesz - udało mi się trafić na sef42, zasadniczo nie mogę na nią narzekać, poza drażniącym palnikiem ruchomym tylko w zakresie góra/dół.
A tą małą sef8a, miałem w zestawie ze swoim nx300, więc nie ma problemu wielkiego. Zresztą zupełnie szczerze to ona dość nędzna była ;)

sasa
08-03-2017, 22:27
Odnośnie aukcji nx500 - jest napisane - nowy powystawowy. Czyli nie sprzedany (nowy) ale używany przez tysiące różnych łapek - tak ja to rozumiem. To tak jak przy samochodach, "autentyczny przebieg" czyli ni mniej ni więcej taki, jaki widnieje na liczniku... a 95% kręconych.

A odnośnie lampy - ja kupiłem aparat razem z Metz 44 AF1. Całkiem przyjemna lampka, choć jeszcze mocno jej nie testowałem. Powiedzcie mi jedno - dźwignia i siły działające na stopkę są spore. Czy trzeba mocno uważać, aby jej nie wyrwać? Mam przykre doświadczenie Soniakiem, gdy po pierwszym dopięciu lampy, momentalnie wyrwałem stopkę...
BTW mała SEF8A jest na Ali za 70zł

Odnośnie 50-200mm za 600zł na Ali, przejrzałem trochę pełnowymiarowych zdjęć z tego szkła na phttp://pl.pixelpeeper.com/cameras/?camera=1783&p=17 i jakościowo mnie nie zachwycił. Macie jakieś zachęcające zdjęcia z tego obiektywu?

puch24
09-03-2017, 00:16
Bo ja wiem? SEF8A przydaje się np. do delikatnego dobłyśnięcia cieni w dzień, bo oczywiście na poważne błyskanie jest za słaba.
A SEF42A, choć ją mam, to mnie wkurza, bo za te piniędze mogłaby być lepsza. Reflektor tylko w górę, a LP raptem 28 (m) przy normalnym ustawieniu zooma. Bo 42 to ona, owszem, ma, ale przy zoomie na maxa. Czyli zupełnie niczym d..y nie urywa.
Jeśli chodzi o wyrwanie lampy, to nie zdarzyło mi się to w Samsungu, ale oczywiście trzeba uważać, bo to jednak dość delikatne aparaty, i myślę, że projektowane były raczej z myślą o niewielkich własnych lampach firmowych. Jeśli do malutkiego aparacika przyczepi się lampę dwa razy większą i cięższą od niego, to różne rzeczy mogą się zdarzyć.

Co do 50-200 to tak na szybko nie znajdę zdjęć (chyba), ale wydaje mi się, że wśród licznych tanich obiektywów klasy 50-200 (lub zbliżonych) do APS-C wypada zupełnie nieźle zarówno pod względem jakości i ostrości, jak i wyposażenia. Np. przez krótki czas miałem Nikkora DX 55-200. Moim zdaniem był gorszy optycznie, a na pewno pod względem mechanicznym. Samsung ma wewnętrzne ogniskowanie, przednia soczewka nie obraca się (a w wielu innych tanich obiektywach to robi), ostrość ustawia szybko i cicho, no i ma stabilizację (podstawowa wersja Nikkora na przykład jej nie ma).
Pamiętajmy zawsze, że nie tylko bezwzględną ostrością obiektyw stoi, ale także funkcjonalnością i możliwościami. W końcu jest to coś, czego UŻYWAMY, i funkcje użytkowe są co najmniej równie istotne. Moim zdaniem można nawet poświęcić trochę jakości optycznej (jeśli w ogóle jest jakiś wybór - w przypadku Samsunga nie ma go!) na rzecz funkcji użytkowych, wygody użytkowania.
Digital Foto Video kiedyś testowało ten obiektyw i byli bardzo pozytywnie zaskoczeni jego jakością.

FelTom
09-03-2017, 00:25
...
Nie mówię już o tej cholernej pokrywce do fishaja 10 mm, której nie można zastąpić niczym.
Znalazłem zamiennik, który dla mnie spełnia tę funkcję. Musiałem jednak go trochę przystosować - przerobić.
1.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/8db30b066009c5d2e4913a2161890815-2.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170308/8db30b066009c5d2e4913a2161890815.jpg)
2.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/b2c4f52ad53d196fd40a5dec276c1917-2.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170308/b2c4f52ad53d196fd40a5dec276c1917.jpg)
3.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/9814e951c6bfa61843a06e06a5a26493-2.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170308/9814e951c6bfa61843a06e06a5a26493.jpg)
4.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/a77451b46f398efc6edd73a6ffcfe197-2.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170308/a77451b46f398efc6edd73a6ffcfe197.jpg)
Na 1 i 3 chyba widać wypukłą ściankę zamiennika. Na 4 zastosowana przeróbka i pokazany problem. Musiałem nożykiem monterskim ściąć trochę tej ścianki - białej przykrywki, żeby te dwa listki - pseudo osłonka przeciwsłoneczna, schowały się pod dekielkiem. Zostawiłem tyle, żeby nie było tu szczeliny - zachować ciągłość pomiędzy czarnym a białym tworzywem - pierścieniem a przednią ścianką. Jednocześnie przydałoby się ściąć także trochę w tym miejscu tego czarnego tworzywa, żeby te listki schowały się całkowicie. Na tę chwilę, z boku jest minimalna szczelinka na grubość włosa, dlatego, że listki są minimalnie wyższe. W każdym razie osłonka jest.

puch24
09-03-2017, 00:30
To jest np. NX300 + 50-200 @200 @ISO25600


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/14490677958_246febae9f_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/o5uvH9)2014-05-21_21-10-21_05210052_NX300 (https://flic.kr/p/o5uvH9) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/14490832757_9508bc7d80_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/o5viJ6)2014-05-21_21-12-27_05210060_NX300 (https://flic.kr/p/o5viJ6) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr

A to ten sam obiektyw, ale na NX11, ISO200, f11, czas 10s:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/09/9625969144_94f2067363_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/fEBBgf)2013-08-29_23-38-45_08290754_NX11 (https://flic.kr/p/fEBBgf) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/9622734465_9281ecc281_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/fEk2GV)2013-08-29_23-37-12_08290752_NX11 (https://flic.kr/p/fEk2GV) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/9622731245_fd368d3866_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/fEk1Kp)2013-08-29_23-18-36_08290737_NX11 (https://flic.kr/p/fEk1Kp) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr


NX11, 181s, f8.0, 200 mm


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/9607376209_878d340e52_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/fCYjep)2013-08-26_01-09-36_08260609_NX11 (https://flic.kr/p/fCYjep) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr

NX11, 50 mm, f/5, 42 s


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/9607354141_b31bb3b776_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/fCYcEV)2013-08-25_23-50-19_08250602_NX11 (https://flic.kr/p/fCYcEV) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr


NX11, 130 mm, f16, 120 s

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/9610559244_3800b02e3d_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/fDfCrj)2013-08-25_22-09-11_08250597_NX11 (https://flic.kr/p/fDfCrj) by Maciej (https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/), on Flickr

yugolex
09-03-2017, 00:50
Masz rację, puch24, SEF42A potrafi wkurzyć. Ale jednocześnie - już nieraz sprawiła mi niemałą frajdę, ratując sytuację w pomieszczeniach, gdzie przy odrobinie pomysłowości można odbić światło tak by dopieściło zdjęcie. Nie jest idealna, o co to, to nie ;) no ale z braku lepszej (poza SEF 580A, która jest chyba rzadsza niż jednorożce) - biorę ją z dobrodziejstwem inwentarza.
To trochę tak jak z Alfa Romeo... Jest kapryśna, ma swoje wady (i wcale się z nimi nie kryje), ale i tak ma swoje grono zadowolonych użytkowników.
Moja SEF8A leży sobie grzecznie w pudełku odkąd mam SEF42A, nie pomagają jej malutkie wymiary, mobilność. 42-ką też można błysnąć delikatnie przecież ;-)
Swoją drogą - jak musi wyglądać NX300 z tym wielkim Metzem, skoro już z SEF42A wygląda trochę... karykaturalnie :)

FelTom, dobra robota, widać że oglądałeś MacGyvera ;)

cwic
09-03-2017, 09:56
NX300, stack 20x30s na 50mm (50-200).


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://astrob.in/285015/0/)

Michał M
09-03-2017, 12:00
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/32524092343_d53ed650dd_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/Ry3twP)[/url][url=https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/Ry3twP)

yugolex
09-03-2017, 14:49
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/32524092343_d53ed650dd_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/Ry3twP)[/url][url=https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/Ry3twP)

Świetne foto, dobra robota, Michał M :)

---
Dostałem real foto zakupionego NX500, wygląda świetnie. Opłacony, czekam na przesyłkę. Nie omieszkam podzielić się wrażeniami :)

puch24
09-03-2017, 15:14
Oby! Miejmy nadzieję.

yugolex
09-03-2017, 15:16
Pytanie tylko w którym wątku teraz pisać ;) tu czy w nx500 ;) Ale chyba zostanę tutaj, wątek obszerniejszy, no i sentyment ;)

maxwawa
09-03-2017, 16:28
NX300, stack 20x30s na 50mm (50-200).


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://astrob.in/285015/0/)

bardzo fajne.

yugolex
10-03-2017, 12:26
No to od dzisiaj jestem już dwiema nogami w systemie NX ;) 500-ka właśnie przyszła, żona odebrała, więc jeszcze nic nie jestem w stanie konkretnego powiedzieć, w weekend potestuję troszkę, o ile czas pozwoli :)

PS. Wiem, to forum Nikoniarze i nie powinienem tu takich bluźnierstw wypowiadać, ale w ten weekend jadę do brata przejąć od niego jakąś puszkę Canona (nic wielkiego, któryś z modeli Kiss) i kilka szkieł... Zobaczymy co to za sprzęt, co to warte ;) Jeśli ma się kurzyć u niego w szafie, to ostatecznie mogę się poświęcić i czasem na spacer wyprowadzić :D

puch24
10-03-2017, 12:29
Jesteś w Innych Systemach, więc możesz pisać wszelkie herezje. :-D

yugolex
10-03-2017, 13:00
Jesteś w Innych Systemach, więc możesz pisać wszelkie herezje. :-D

Dzięki Maciej :D Z Twoim błogosławieństwem jakoś mi raźniej ;)

Michał M
10-03-2017, 13:24
Świetne foto, dobra robota, Michał M :)

Dzięki, zapomniałem dodać parametrów, 18mm f/8, iso 100

jak masz jeszcze nx300, to mogłbyś porobić porównanie jednoczesne w tych samych warunkach.

yugolex
10-03-2017, 13:39
... jak masz jeszcze nx300, to mogłbyś porobić porównanie jednoczesne w tych samych warunkach.

Taki mam plan - zrobić test na tych samych (nie takich samych, tylko TYCH samych) szkłach, żeby wykluczyć różnice indywidualne między szkłami. Tyle że - to nie w ten weekend, w przyszły dopiero. Niemniej - zrobię taki head-to-head na pewno :)

Zakładam że NX500 przejmie na siebie ciężar tego co pstrykam (no chyba, że okaże się jakaś felerna, ale zakładam raczej optymistyczny wariant), NX300 zostanie awaryjnie, na wszelki wypadek. System martwy i pogrzebany głęboko, trzeba się jakoś zabezpieczyć na sytuację awarii itp.

Gdyby jeszcze udało się trafić gdzieś 85mm/1.4 :) Cóż, w dobrą cenę na NX500 też nie wierzyłem, co nie przeszkodziło mi kontrolować przed długi czas, czy aby się gdzieś nie pojawi :) Nieco ponad 1300zł za NX500 z PZ16-50 (bo VAT mam możliwość sobie w całości odliczyć) to przyznacie sami, cena więcej niż korzystna :)

HYPER
11-03-2017, 12:35
jesli chodzi o 85mm to wiem gdzie jest nowka, kartonowa wersja za 3200zl, ale nie wiem na ile to dobra cena biorac pod uwage niemal zerowa dostepnosc tego szkla.

puch24
11-03-2017, 12:52
Nie do Samsunga, ale Tamron 1,8/85 VC - ciemniejszy, ale za to z wibratorem w przeciwieństwie do Samsunga, kosztuje ok. 3 tys. Tak dla porównania.

HYPER
11-03-2017, 12:53
czyli cena za samsunga 85mm akceptowalna biorac pod uwage jak doskonale jest to szklo. swiatlo 1,4 zupelnie unikatowe w tym segmencie rynku.

yugolex
11-03-2017, 16:27
czyli cena za samsunga 85mm akceptowalna biorac pod uwage jak doskonale jest to szklo. swiatlo 1,4 zupelnie unikatowe w tym segmencie rynku.

Fakt, zresztą gdzie by nie czytać o nim - w polskich czy zagranicznych serwisach - każdy jest nim zachwycony :) 3200 to niezła cena...

yugolex
13-03-2017, 11:26
No to zapowiada mi się dość intensywny tydzień :) Testy NX500 ruszą z miejsca. Aparat doszedł w piątek, z racji wyjazdu nie testowałem go jeszcze, zabrałem ze sobą tylko 16-50 PZ, miałem czas na dosłownie kilkanaście fotek tym szkłem na NX300. Wrażenia mam bardzo pozytywne, podoba mi się bokeh, całkiem dobry AF, no i rozmiar mniejszy niż kit (a więc jak już kiedyś puch24 wspominałeś - na spacery chyba lepsza opcja niż wspomniany kit). Na minus zaliczam mu brak tulipana (tak ze względów redukcji wpadającego światła jak i - może nawet bardziej - ochrony przedniej soczewki w razie upadku), jak również sam mechanizm PZ - kwestia gustu, można regulować prędkość działania mechanizmu, ale mnie osobiście lepiej korzysta się z klasycznego, pierścieniowego mechanizmu - rzecz gustu, a więc to taki minus na siłę, bo sam mechanizm działa dobrze.

Z takich luźnych spostrzerzeń - coraz mocniej zastanawiam się nad sprzedażą 30/2, już na NX300 miałem do niego pewne zastrzeżenia, na NX500, w moim odczuciu - jeszcze bardziej odczuwalne jest to że obiektyw był projektowany pod starsze puszki. W porównaniu z 45/1.8 ostrzy w tempie liczonym w jednostkach geologicznych, na dodatek dość niecelnie. Co prawda, testowałem to bardzo pobieżnie i w świetle sztucznym, postaram się podejść do testu uczciwiej, ale jak na razie - wrażenia są mocno na niekorzyść trzydziestki.

Jakby zajęcia z NX500 było mało - przywiozłem torbę z heretyckim sprzętem, któremu też chcę się przyjrzeć. Puszka nędzna (400d, a dokładnie: Kiss Digital X), natomiast są 4 szkła tworzące całkiem uniwersalny zestaw ogniskowych: 10-22 f3.5-4.5, 18-105 f3.5-5.6, 70-300 f4-5.6 i 50 f1.8 - zakres ogniskowych fajny, ale cóż, mogłoby być jaśniej ;) No ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda, więc jest OK :)

To tyle na gorąco, na razie skoncentruję się na NX500 - jeśli cokolwiek mi się nie spodoba w nim, chciałbym się wyrobić w 14 dniach, tak więc intensywnie go muszę testować. Jeśli chodzi o stan - ideał, zero rys, kurzu, jakichkolwiek śladów ingerencji, czegokolwiek. Matryca czysta, jedyne czego brakuje to zaślepka stopki.

ksh
13-03-2017, 11:37
Ja zrobiłem mały powrót do samsung nx, póki co pożyczyłem od znajomej NX30 z 12-24, który to obiektyw chce sprzedać ( wystawiłem na giełdzie forumowej ) bo częściej używa węższe ogniskowe.
Jak mi się podoba ten aparacik prze to że dobrze się go trzyma, a patent z ruchomym wizjerem sprawdza się świetnie.

yugolex
13-03-2017, 11:50
Ja zrobiłem mały powrót do samsung nx, póki co pożyczyłem od znajomej NX30 z 12-24, który to obiektyw chce sprzedać ( wystawiłem na giełdzie forumowej ) bo częściej używa węższe ogniskowe.
Jak mi się podoba ten aparacik prze to że dobrze się go trzyma, a patent z ruchomym wizjerem sprawdza się świetnie.

Zastanawiałem się dość mocno nad 12-24 w swoim czasie, jednak wybór padł na naleśnika 16 i nie żałuję. Wystarcza nawet do małych pomieszczeń jak dla mnie. Niemniej - z czystym sumieniem mogę polecić sprzęt od koesha :)

ksh
13-03-2017, 12:05
Mój ulubiony obiektyw 16mm i 45mm.
Ten 12-24 mogłem porównać z sigmą 10-20 na nikonie, jakość w samsungu dużo lepsza, głownie więcej ostrości w całym kadrze na tych samych przysłonach, no i wielkość/ciężar na plus, tu samsung też się spisał dobrze, kurcze dlaczego oni się wycofali z rynku :(

yugolex
13-03-2017, 12:11
Mój ulubiony obiektyw 16mm i 45mm.
Ten 12-24 mogłem porównać z sigmą 10-20 na nikonie, jakość w samsungu dużo lepsza, głownie więcej ostrości w całym kadrze na tych samych przysłonach, no i wielkość/ciężar na plus, tu samsung też się spisał dobrze, kurcze dlaczego oni się wycofali z rynku :(

Dokładnie takie same mam odczucia - zarówno odnośnie obiektywów jak i wycofania się Samsunga z gry... Naprawdę mniej by bolało gdyby szkła/puszki były mierne, czy co najwyżej przeciętne. Natomiast było naprawdę nieźle, stąd też pewien żal za tym systemem.
No ale jeszcze niektórzy NXami coś tam pstrykają przecież ;)

puch24
13-03-2017, 12:16
Nie porównywałem 30-tki krytycznie z innymi, ale faktycznie może być tak, że na matrycy 28 MP już może się ona nie wyrabiać, tym bardziej, że to najstarszy obiektyw w systemie, i nigdy nie był modyfikowany, nawet przycisku iFn się nie dorobił. Ma też dość archaiczny napęd AF zwykłym silniczkiem DC. Więc jego niedostatki są zrozumiałe.

yugolex
13-03-2017, 12:25
Nie porównywałem 30-tki krytycznie z innymi, ale faktycznie może być tak, że na matrycy 28 MP już może się ona nie wyrabiać, tym bardziej, że to najstarszy obiektyw w systemie, i nigdy nie był modyfikowany, nawet przycisku iFn się nie dorobił. Ma też dość archaiczny napęd AF zwykłym silniczkiem DC. Więc jego niedostatki są zrozumiałe.

Chyba tak właśnie jest jak piszesz, sprawdzę to dokładniej i dopiero powiem co myślę.
Swoją drogą - dlaczego nie porównywać? :) To NX i to NX, a może ktoś akurat kiedyś będzie rozważał czy (skądinąd bardzo chwalona i to uczciwie) trzydziestka to dobry pomysł na NX500. Dziś pościągam upgrade softu, możliwe że to troszkę pomoże temu naleśnikowi, no ale soft nie załatwi kwestii optycznych - jak pisałeś, bardzo możliwe że obiektyw nie wyrabia najzwyczajniej w świecie.

Natomiast AF na 45/1.8 jest autentycznie - błyskawiczny. Nie wiem czy to jakaś autosugestia, czy po prostu jeszcze lepiej się dogaduje z nowszym body, ale mam wrażenie że jest jeszcze szybciej i celniej niż na NX300, a już tam było z tym bardzo dobrze.

HYPER
13-03-2017, 18:59
Nie porównywałem 30-tki krytycznie z innymi, ale faktycznie może być tak, że na matrycy 28 MP już może się ona nie wyrabiać,

optycznie wyrabia sie doskonale.

ksh
13-03-2017, 19:22
Potwierdzam że w 45 był bardzo dobry af, celny i szybki, do tego z matrycami w nx3000/300/30 wypadał świetnie z rozdzielczością w testach ale nie pamiętam już gdzie to było bo na dxo mają test z nx20 tylko.

puch24
13-03-2017, 20:30
Od jakiegoś czasu przestałem robić porównania. Np. nie zdobyłem się na porównanie 18-55 z PZ16-50. Może nie chcę się dowiedzieć, że któryś z tych obiektywów ma niedostatki? ;-)

FelTom
13-03-2017, 23:27
A ja wręcz przeciwnie...

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/58d8ec73f750b3796c72f16d4835bed7-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170313/58d8ec73f750b3796c72f16d4835bed7.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/4bf32c9525048a6e2f1295796e876b0d-1.jpg
źródło (https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170313/4bf32c9525048a6e2f1295796e876b0d.jpg)
Zrobiłem sobie porównanie, żeby wiedzieć, który obiektyw do czego najlepiej użyć ;)
Choć mniej więcej wiem, na co je stać, to chciałem przekonać się naocznie i dokładnie.

yugolex
14-03-2017, 11:53
A ja wręcz przeciwnie.... Ale zestaw :) Super sprawa :) Ale.. zaraz zaraz - masz jeszcze choinkę? ;)

Panowie, może ktoś ma jakieś doświadczenia z adapterem dla obiektywów Canon EF na NX? Widzę że coś tam na Ali jest, ale wolę zapytać :) Jakiś czas temu mocno byłem zainteresowany obiektywem NX 50-200, ale tak wyszło że mam 70-300 od Canona na składzie, a zamarzyła mi się jakiś czas temu fota Księżyca w pełni... :)

maxwawa
14-03-2017, 12:28
Nie porównywałem 30-tki krytycznie z innymi, ale faktycznie może być tak, że na matrycy 28 MP już może się ona nie wyrabiać, tym bardziej, że to najstarszy obiektyw w systemie, i nigdy nie był modyfikowany, nawet przycisku iFn się nie dorobił. Ma też dość archaiczny napęd AF zwykłym silniczkiem DC. Więc jego niedostatki są zrozumiałe.

optycznie wyrabia sie doskonale.

30-tka f2.0 w NX30/300 tak samo i na NX500 ostrość nawet na f2.0 jest wyśmienita.
czasami używam tego obiektywu jako ... Macro, oczywiście nie jest to skala 1:1
ale wycinając fragment z kadru (a jest z czego-28Mpix) jest super.

puch24
14-03-2017, 12:33
Obiektywy Canon EOS EF mają elektrycznie sterowaną przysłonę, więc jest problem z ustawieniem pożądanego otworu przysłony. Do tego niektóre obiektywy Ultrasonic mają elektryczne ustawianie ostrości - bez zasilania z aparatu po prostu nie działają. Dokładnie tak samo, jak obiektyw Samsung NX, odłączony od aparatu... jest tylko przyciskiem do papieru (i to kiepskim, bo Samsungi są lekkie...).

yugolex
14-03-2017, 12:40
30-tka f2.0 w NX30/300 tak samo i na NX500 ostrość nawet na f2.0 jest wyśmienita.
czasami używam tego obiektywu jako ... Macro, oczywiście nie jest to skala 1:1
ale wycinając fragment z kadru (a jest z czego-28Mpix) jest super.

Racja, wczoraj troszkę potestowałem i generalnie to nie jest tak że nie jest ostro. Trzydziestka jest diablo ostra, a więc optycznie - z powodzeniem sobie radzi. Problemem jest najwyraźniej elektronika - ustawianie ostrości trwa dłużej niż np na 16-50 PZ, a z 45 w ogóle nie ma porównania, no ale to znacznie nowszy obiektyw przecież

- - - - kolejny post - - - - - -


Obiektywy Canon EOS EF mają elektrycznie sterowaną przysłonę, więc jest problem z ustawieniem pożądanego otworu przysłony. Do tego niektóre obiektywy Ultrasonic mają elektryczne ustawianie ostrości - bez zasilania z aparatu po prostu nie działają. Dokładnie tak samo, jak obiektyw Samsung NX, odłączony od aparatu... jest tylko przyciskiem do papieru (i to kiepskim, bo Samsungi są lekkie...).

Rozumiem, więc nie ma sensu się w to bawić :) Zobaczymy w takim razie czy 400d jeszcze potrafi jakieś foto trzasnąć ;)

puch24
14-03-2017, 12:45
Przypuszczam, że można by było skonstruować układ elektryczny, tłumaczący język Samsunga na język Canona, tak jak to zrobiono dla par Sony - Canon i Sony - Nikon (w tym drugim przypadku musiało dojść mechaniczne sterowanie przysłoną), tylko komu by się chciało, poza jakimś entuzjastą, skoro system Samsunga jest o wiele mniej popularny, no i "umarły"? Próby z zaadaptowaniem obiektywów Canona do Sony widziałem na YouTube już kilka lat temu, były to wtedy z trudem, powolnie działające potworki z kłębami kabli, itd. Teraz są już produkowane seryjnie w kilku modelach, kosztują kilkaset złotych, ale nadal mają liczne ograniczenia i rozmaitą skuteczność. Z danym adapterem działają tylko określone kombinacje obiektyw-aparat, lepiej, gorzej albo wcale. Adaptery do Nikona są o wiele droższe, chyba ze względu na napęd przysłony, i chyba dają AF tylko z niektórymi obiektywami z wbudowanym silnikiem SWM.
Pewnie dałoby się jakoś oprogramować procesor tłumaczący sygnały Samsunga na język zrozumiały dla obiektywów Canona, ale komu by się chciało, wobec zerowych perspektyw sprzedaży - chyba, że hobbystycznie.

maxwawa
14-03-2017, 12:51
Ale zestaw :) Super sprawa :) Ale.. zaraz zaraz - masz jeszcze choinkę? ;)

Panowie, może ktoś ma jakieś doświadczenia z adapterem dla obiektywów Canon EF na NX? Widzę że coś tam na Ali jest, ale wolę zapytać :) Jakiś czas temu mocno byłem zainteresowany obiektywem NX 50-200, ale tak wyszło że mam 70-300 od Canona na składzie, a zamarzyła mi się jakiś czas temu fota Księżyca w pełni... :)

Dlatego ja specjalnie do Nikona kupowałem obiektywy serii D w których manualnie można ustawiać przysłonę i ostrość.
moje małe próbki z S3pro i oczywiście NX500 z Nikkorem 80-200 f2.8 - LINK (https://500px.com/fotoremix)
a TU (https://500px.com/photo/202936459/nx500-nikon-80-200-f2-8-on-200mm-by-fotoremix-world?ctx_page=1&from=user&user_id=19823039) crop z NX500 z Nikkorem 80-200 f2.8 na 200mm

yugolex
14-03-2017, 13:02
Przypuszczam, że można by było (...) ale komu by się chciało, wobec zerowych perspektyw sprzedaży - chyba, że hobbystycznie.

Masz rację, skoro dla "żyjącego" sytemu jest problem i zasadniczo bez jakiegoś dobrego rozwiązania, to tym bardziej - nie ma co liczyć na coś dla zombie ;)

Po prostu luźny pomysł miałem że skoro jest 70-300 to może akurat by ruszył ;)

- - - - kolejny post - - - - - -


Dlatego ja specjalnie do Nikona kupowałem obiektywy serii D w których manualnie można ustawiać przysłonę i ostrość.
moje małe próbki z S3pro i oczywiście NX500 z Nikkorem 80-200 f2.8 - LINK (https://500px.com/fotoremix)
a TU (https://500px.com/photo/202936459/nx500-nikon-80-200-f2-8-on-200mm-by-fotoremix-world?ctx_page=1&from=user&user_id=19823039) crop z NX500 z Nikkorem 80-200 f2.8 na 200mm

Właśnie tego typu fotki mam w głowie... No ale tylko dla nich nie ma sensu inwestować ;) Lepiej zapiąć Canona do... Canona ;)

maxwawa
14-03-2017, 13:04
Z canonami seri FD pewnie można się pobawić ale nie podłączałem ich do Samsunga,
z kolei obiektywy Nikona np 80-200D f2.8 czy 85 f1.8D są piekielnie ostre podłączone do NX500 nie wiem czy to zasługa przejściówki czy możliwości matrycy?
ale zdjęcia z tymi obiektywami są ostrzejsze niż na lustrzance...Nikona.

puch24
14-03-2017, 14:33
Z Canonami FD-n jest problem, żeby ruszyć przysłonę, gdy obiektyw jest zdjęty z aparatu, i dodatkowy problem, żeby zablokować dźwignię przysłony tak, by przysłonę móc domknąć.
Na obiektywy Nikon G jest prosta rada - adapter ze sterowaniem przysłoną. W końcu ciągle jest ona napędzana mechanicznie, z wyjątkiem najnowszych Nikkorów E, w których jest napędzana elektronicznie, jak w Canonach. Są też podobne adaptery do Pentaxów J (bez pierścienia przysłon), i Minolty A. Obrotowy pierścień na adapterze ma bolec, który otwiera przysłonę w obiektywie. Co prawda problemem jest dokładne sterowanie przysłoną, bo ruch dźwigni o milimetr powoduje znaczną zmianę przysłony. Także firmowy adapter Samsunga do obiektywów Pentaxa ma taki pierścień.

walsodar
14-03-2017, 15:07
Panowie, w moim nx300 mam wygaszoną opcję kompensacji ekspozycji pod przycisk iFn w trybie manualnym. A o ile dobrze pamiętam, kiedyś miałem to podpięte pod iFn. Jakieś pomysły jak to podpiąć?

yugolex
14-03-2017, 15:18
Panowie, w moim nx300 mam wygaszoną opcję kompensacji ekspozycji pod przycisk iFn w trybie manualnym. A o ile dobrze pamiętam, kiedyś miałem to podpięte pod iFn. Jakieś pomysły jak to podpiąć?

Zerknę dzisiaj jak jest u mnie, rzadko korzystam z iFn, jakoś nie przyzwyczaiłem się - jest wygodne, owszem, ale nie jakoś wybitnie wygodne ;)

puch24
14-03-2017, 15:23
Wydaje mi się, że w trybie M nie można korzystać z korekcji +/-.

walsodar
14-03-2017, 15:34
Pod przyciskiem Fn ta opcja też jest przygaszona. Więc możliwe że nie można. yugolex, jak sprawdzisz będę wdzięczny.

yugolex
14-03-2017, 15:40
Wydaje mi się, że w trybie M nie można korzystać z korekcji +/-.

Też mi się tak wydaje...

- - - - kolejny post - - - - - -


Pod przyciskiem Fn ta opcja też jest przygaszona. Więc możliwe że nie można. yugolex, jak sprawdzisz będę wdzięczny.

Sprawdzę na pewno, wieczorem napiszę :)

puch24
14-03-2017, 15:47
To zależy od logiki aparatu. W lustrzankach Nikona np. można wprowadzić korekcję ekspozycji także w trybie M. W Samsungach NX nie można. To właśnie odróżnia aparat projektowany przez fotografów dla fotografów od aparatu projektowanego przez księgowych i elektroników do sprzedawania. :-P

yugolex
14-03-2017, 15:57
To zależy od logiki aparatu. W lustrzankach Nikona np. można wprowadzić korekcję ekspozycji także w trybie M. W Samsungach NX nie można. To właśnie odróżnia aparat projektowany przez fotografów dla fotografów od aparatu projektowanego przez księgowych i elektroników do sprzedawania. :-P

I za to się płaci :D Fakt faktem - tym księgowym i elektronikom wyszedł naprawdę udany system :) Zwłaszcza, że do pracy przy szkłach zatrudnili fachowców ;)

maxwawa
14-03-2017, 16:25
To zależy od logiki aparatu. W lustrzankach Nikona np. można wprowadzić korekcję ekspozycji także w trybie M. W Samsungach NX nie można...

a właśnie że można :)
w NX500 ta opcja działa w każdym trybie w Manual także

yugolex
14-03-2017, 16:36
a właśnie że można :)
w NX500 ta opcja działa w każdym trybie w Manual także

Tak się spodziewałem maxwawa, w końcu NX500 to prawie NX1, a NX1 to killer :)

ksh
14-03-2017, 17:04
W NX300 chyba tez można, w NX30 na 100%.

FelTom
14-03-2017, 18:07
A "po co na co" komu kompensacja ekspozycji w trybie M?
W Nikonie używałem, bo pomiar matrycowy pozostawiał trochę do życzenia... Ale w Samsungu?? Jest taki, jak należy.
Co więcej, gdyby nie chęć kontroli ruchu oraz GO, można by się całkowicie zdać na automatykę.

yugolex
14-03-2017, 18:14
Pod przyciskiem Fn ta opcja też jest przygaszona. Więc możliwe że nie można. yugolex, jak sprawdzisz będę wdzięczny.

Sprawdziłem. W NX300 rzeczywiście w M, kompensacja ekspozycji jest niedostępna.
W NX500 działa w każdym trybie :)

walsodar
14-03-2017, 18:18
Szczerze mówiąc i ja tego nie używam, ale zauważyłem, że ta opcja w M jest wyłączona, a w P, A itd. działa. Myślałem że znów coś mam włączone, jak to było z zakresem dynamicznym i ISO100. Dzięki Panowie :)

puch24
14-03-2017, 19:06
W MOIM NX30 kompensacja ekspozycji NIE działa w trybie M... Może macie innego NX30...

A to, że działa w NX500, świadczy o tym, że z upływem czasu u Samsunga coraz częściej dopuszczali kogoś fotografującego w pobliże projektantów... ;-)

Ale wiecie, to naprawdę widać, w kolejnych modelach NXów (i innych aparatów też, np. WB), że stopniowo coraz bardziej do projektowania dopuszczani byli ludzie, mający coś wspólnego z fotografowaniem, bo kolejne modele są coraz bardziej przyjazne dla użytkownika, pomijając już jakość obrazu, itd.

yugolex
15-03-2017, 10:02
(...) stopniowo coraz bardziej do projektowania dopuszczani byli ludzie, mający coś wspólnego z fotografowaniem, bo kolejne modele są coraz bardziej przyjazne dla użytkownika, pomijając już jakość obrazu, itd.

Chyba właśnie to powoduje taki żal za systemem, który już na starcie był niezły, a stawał się coraz lepszy, by w szczycie swojej świetności z dnia na dzień zniknąć z rynku.
Sam jestem pod wrażeniem jak wiele drobnych, ale jakże przyjemnych poprawek wprowadzono w NX500 w stosunku do NX300. Niby to samo, ale o wiele bardziej rozbudowane, o wiele użyteczniejsze i widać, że przemyślane. Więcej opcji, więcej możliwości (ot choćby drugie pokrętło nastaw, mała rzecz a cieszy), więcej funkcji pod palcem, na wyświetlaczu co znacząco wpływa na ergonomię.


A "po co na co" komu kompensacja ekspozycji w trybie M?
W Nikonie używałem, bo pomiar matrycowy pozostawiał trochę do życzenia... Ale w Samsungu?? Jest taki, jak należy.
Co więcej, gdyby nie chęć kontroli ruchu oraz GO, można by się całkowicie zdać na automatykę.

W sumie, zgadzam się - w trybie M w moim NX300 to ja dbałem o odpowiednie naświetlenie. Teraz w NX500 mam dostępną tą kompensację w M, ale nie wiem czy ją do czegoś wykorzystam ;)

A tak poza wszystkim - pojawił się pewien problem z moim NX500 :( RAWy z niego za nic na świecie nie chcą się otworzyć w Lightroomie 4.4 (który miałem dołączony do NX300) więc czeka mnie upgrade Lr niebawem :(

ksh
15-03-2017, 11:09
Pomieszało mi się bo zasugerowałem się używaniem pleśniaków w trybie A, faktycznie w trybie M w nx300 i nx30 nie ma regulacji ekspozycji, właściwie nie wiem czemu ona by miał służyć, więc to że jest w nx500 to zagadka :)

yugolex
15-03-2017, 11:18
Pomieszało mi się bo zasugerowałem się używaniem pleśniaków w trybie A, faktycznie w trybie M w nx300 i nx30 nie ma regulacji ekspozycji, właściwie nie wiem czemu ona by miał służyć, więc to że jest w nx500 to zagadka :)

No też nie do końca wiem :) Może chodzi o wskazania poprawności ekspozycji na wyświetlaczu? Ale niby jak by to miał aparat ocenić jeśli np wyzwalam lampę zdalnie, a ona z kolei przez fotocelę wyzwala kolejną - nie ma szans żeby w takiej sytuacji aparat wiedział ile jest źródeł światła i z jaką mocą one świecą :)

Ale może do czegoś się to przydaje, nie wiem :)

puch24
15-03-2017, 12:50
Po co korekta w trybie M?
Bardzo proste: żeby wprowadzić stałą korektę ekspozycji dla większej liczby zdjęć, np. jeśli fotografujemy w trybie Auto ISO. W tym trybie narzucamy stały czas i przysłonę, a aparat reguluje ekspozycję automatycznie, dobierając ISO. W ten sposób nie można wymusić celowego prześwietlenia czy niedoświetlenia poprzez ręczne ustawienie czasu i przysłony, bo aparat i tak to automatycznie wyrówna za pomocą ISO.
A po co wprowadzać taką korektę? Ano na przykład gdy fotografujemy coś, co nie jest typową szarością, odbijającą 18% światła. Np przysłowiowy skok czarnego kota w piwnicy z węglem. Aparat w takich warunkach automatycznie da nam szarego kota i szary węgiel. Tak samo, biały niedźwiedź polarny na krze też wyjdzie szary, na szarej krze. ;-)

ksh
15-03-2017, 13:00
Ale po co mam używać korekty ekspozycji jeśli sam ustawiam w trybie M ekspozycje czasem, przysłoną i iso ? :)

Merde
15-03-2017, 13:04
Ale po co mam używać korekty ekspozycji jeśli sam ustawiam w trybie M ekspozycje czasem, przysłoną i iso ? :)
A tak swoją drogą - który z trzech powyższych parametrów ulega jeśli używamy korekty ekspozycji i dlaczego akurat ten?

puch24
15-03-2017, 13:49
Po co używać korekty w trybie M?
1) Jeśli jest włączone Auto ISO, inaczej nie wymusisz prześwietlenia czy niedoświetlenia, bo Auto ISO zawsze sprowadzi do "prawidłowego" naświetlenia.
2) jeśli jest wyłączone Auto ISO, zamiast ustawiać ekspozycję na prześwietlenie czy niedoświetlenie, można zadać stałą korektę i ustawiać do zera światłomierza.

Który parametr będzie się zmieniał, jeśli wprowadzimy stałą korektę? No, pomyśl chwilę... Ten, który będziemy ręcznie zmieniali... :-) Zadana korekta będzie tylko wpływała na wskazania światłomierza, który będzie wskazywał zero, choć faktycznie będziemy prześwietlali bądź niedoświetlali o określoną wartość.
Jako użytkownik Nikonów, które pozwalają wprowadzić korektę w trybie M, mogę potwierdzić, że jest to wygodne rozwiązanie. Szczególnie, jeśli aparat ma Auto ISO w trybie M.

yugolex
15-03-2017, 14:07
Podpowie ktoś (najchętniej koledzy używający NX500) - jaki Lr go obsługuję? Po pobieżnej lekturze forów zagranicznych wychodzi mi na to że 6 i CC tylko, zgadza się?

W konwertowanie RAWów do DNG bawić się nie chcę...

Merde
15-03-2017, 14:13
Podpowie ktoś (najchętniej koledzy używający NX500) - jaki Lr go obsługuję? Po pobieżnej lekturze forów zagranicznych wychodzi mi na to że 6 i CC tylko, zgadza się?

https://helpx.adobe.com/camera-raw/kb/camera-raw-plug-supported-cameras.html

Lr 6.0 lub ACR 9.0 (PS CS6).

yugolex
15-03-2017, 20:18
Hmm, więc trzeba uaktualnienie zakupić. Orientuje się ktoś, czy po zainstalowaniu uaktualnienia na jednym komputerze, możliwa będzie reinstalacja lub instalacja od nowa po zmianie komputera? Mam mocnego lapka (i7, 8GB RAM) ale ma 2,5 roku, więc należy liczyć się z tym że jeszcze z rok może 2 i trzeba będzie zmieniać na nowszego...

FelTom
16-03-2017, 08:16
Po co korekta w trybie M?
Bardzo proste: żeby wprowadzić stałą korektę ekspozycji dla większej liczby zdjęć, np. jeśli fotografujemy w trybie Auto ISO. W tym trybie narzucamy stały czas i przysłonę, a aparat reguluje ekspozycję automatycznie, dobierając ISO. W ten sposób nie można wymusić celowego prześwietlenia czy niedoświetlenia poprzez ręczne ustawienie czasu i przysłony, bo aparat i tak to automatycznie wyrówna za pomocą ISO.
A po co wprowadzać taką korektę? Ano na przykład gdy fotografujemy coś, co nie jest typową szarością, odbijającą 18% światła. Np przysłowiowy skok czarnego kota w piwnicy z węglem. Aparat w takich warunkach automatycznie da nam szarego kota i szary węgiel. Tak samo, biały niedźwiedź polarny na krze też wyjdzie szary, na szarej krze. ;-)
To się zgadza. Tylko jak dobrać odpowiednią korektę w takich warunkach?

Podchodzę do tego inaczej. Zmieniam na punktowy pomiar światła i wykonuję pomiar elementu, który odzwierciedla światło zastane - jest reprezentatywny.
W przypadku niedźwiedzia na krze będą to np sanki lub foka.

W NX500 np jest jeszcze taka genialna możliwość, że możemy rozdzielić punkt AF od pomiaru światła... Które inne aparaty dają taką możliwość?

yugolex
16-03-2017, 09:30
W NX500 np jest jeszcze taka genialna możliwość, że możemy rozdzielić punkt AF od pomiaru światła... Które inne aparaty dają taką możliwość?

Masz rację FelTom, jest jak mówisz :) Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony tym :)
Mój zachwyt NX500 jest coraz większy z dnia na dzień :)

puch24
16-03-2017, 10:07
NX30 też to może. Fajne. NX30 funkcjami jest pomiędzy NX300 a NX500. Pomijając już wizjer, jest to o wiele więcej aparatu, niż NX300. Pozwala np na zmianę wielu parametrów z poziomu komórki, ma dwa pokrętła i swobodnie gibany ekran, i wiele innych udoskonaleń w menu.

Merde
16-03-2017, 10:07
W NX500 np jest jeszcze taka genialna możliwość, że możemy rozdzielić punkt AF od pomiaru światła... Które inne aparaty dają taką możliwość?
Jeśli mowa o pomiarze punktowym, to Canon daje taką możliwość... w jedynkach ;-)

puch24
16-03-2017, 10:30
To się zgadza. Tylko jak dobrać odpowiednią korektę w takich warunkach?


Na oko. A od czego Ci doświadczenie fotografa? ;-)

ksh
16-03-2017, 10:52
NX30 też to może. Fajne. NX30 funkcjami jest pomiędzy NX300 a NX500. Pomijając już wizjer, jest to o wiele więcej aparatu, niż NX300. Pozwala np na zmianę wielu parametrów z poziomu komórki, ma dwa pokrętła i swobodnie gibany ekran, i wiele innych udoskonaleń w menu.
Dlatego żal że nie doszło do planowanego NX50, który miał mieć matryce jak nx500 bo to co oferuje NX30 może zawstydzić konkurencje, wizjer daje radę i ten patent z wyciąganiem go do tyłu i do góry pod kątem 90 stopni to dobry pomysł, do tego pełna funkcjonalność aplikacji na fonie, interwałometr pełny, sterowanie lampami zewnętrznymi i ogólnie to co jest w nx500 dodane w porównaniu do nx300..

yugolex
16-03-2017, 11:05
A propos aplikacji - jeszcze mi się nie udało uruchomić jej. Niby tel widzi aparat, próbuje się łączyć ale coś nie gra. Zainstalowałem upgrade softu w NX500 (wcześniej w ogóle nie widział go tel) ale dalej coś nie trybi... W sumie to nie wnikałem jakoś bardzo w to, może jakiś konflikt na linii Motorola - Samsung, gdybym miał Samsunga pewnie działałoby to lepiej :D

puch24
16-03-2017, 11:10
Ja też mam z tym problem. Głaskofon Samsung gadał, Wiko gadał, zupełnie dziadowski no-name Vkworld też gadał, a porządniejszy od niego Wileyfox nie gada. Nie miałem siły walczyć. Na pewno problemem jest konfiguracja głaskofonu. Ale z początku miałem problemy z Samsungiem także, a on jedyny z nich ma NFC.

yugolex
16-03-2017, 11:22
Ja też mam z tym problem. Głaskofon Samsung gadał, Wiko gadał, zupełnie dziadowski no-name Vkworld też gadał, a porządniejszy od niego Wileyfox nie gada. Nie miałem siły walczyć. Na pewno problemem jest konfiguracja głaskofonu. Ale z początku miałem problemy z Samsungiem także, a on jedyny z nich ma NFC.

Może tu jest pies pogrzebany - mój "mądrofon" nie ma NFC, widzi aparat poprzez WiFi i Bluetooth, ale jeśli aplikacja wykorzystuje NFC to kicha ;)

Juriko
16-03-2017, 13:31
...
W NX500 np jest jeszcze taka genialna możliwość, że możemy rozdzielić punkt AF od pomiaru światła... Które inne aparaty dają taką możliwość?
W Canonie G7X mamy możliwość rozdzielenia punktu AF od pomiaru światła przy pomiarze punktowym.

FelTom
16-03-2017, 14:04
Jeśli mowa o pomiarze punktowym, to Canon daje taką możliwość... w jedynkach ;-)
XD Słono za taki luksus trzeba zapłacić XD Piękna jest świadomość, że ma się coś, za co w innym przypadku trzeba wybulić znacznie więcej.

NXy to był najlepszy wybór w kategorii możliwości / cena. Wychodzą kolejne Canony formatu APS-C, a jakość dalej daleko w tyle za NX1/NX500, NX300, NX30 itd... Ceny używanego sprzętu spadają, a człowiek użytkuje z poczuciem, że dalej to jest lepszy wybór niż nowości konkurencji...

puch24
16-03-2017, 14:49
Może tu jest pies pogrzebany - mój "mądrofon" nie ma NFC, widzi aparat poprzez WiFi i Bluetooth, ale jeśli aplikacja wykorzystuje NFC to kicha ;)

Nie, nie, to nie chodzi o NFC. NFC tylko ułatwia nawiązanie połączenia, bez potrzeby potwierdzania połączenia na obu urządzeniach, itd. Problem na pewno jest w konfiguracji NCF. Mój telefon Samsunga nie chciał zagadać z Samsungami NX i WB, mimo tego, że jedno i drugie Samsung, i wszystkie mają NFC. Z kolei dwa inne telefony nie mają NFC, a bez problemu się sparowały. Z kolei ostatni telefon nie ma NFC, i za cholerę nie mogę go sparować. Nie pamiętam już, co zrobiłem w telefonie Samsunga, żeby w końcu nawiązał łączność. Myślę, że odpowiedzi trzeba szukać w internatach.

ravbog
16-03-2017, 22:59
Podpowie ktoś (najchętniej koledzy używający NX500) - jaki Lr go obsługuję? Po pobieżnej lekturze forów zagranicznych wychodzi mi na to że 6 i CC tylko, zgadza się?

W konwertowanie RAWów do DNG bawić się nie chcę...

Do RAWów z NX1 używam Ligtrooma 5.7.1 - ta sama matryca więc te z NX500 chyba również powinny dać się obrabiać.

maxwawa
17-03-2017, 01:03
NX500 z wyglądu to niepozorny aparacik ale o wielkim potencjale i możliwościach który może zasmucić nie jednego użytkownika Fuji , Sony, NIkona, Canona itp.
Szkoda że Samsung zakończył swoją przygodę z tym systemem ale z punku widzenia producenta zrobił bardzo mądrze ponieważ rynek systemów bezlusterkowców, DLSR czy kompaktów przestaje być opłacalny !
i nie ma co się łudzić że NX w jakiekolwiek formie czy przez inną firmę się odbuduje.
To już kwestia bardzo krótkiej przyszłości jak inne firmy będą wycofywać się z tego segmentu rynku.
a powodem tego są coraz lepsze fotograficznie... Smartfony.
Takie są realia że jakość zdjęć nie jest na pierwszym miejscu.

ksh
17-03-2017, 01:26
Rynek bezluster nie rośnie i jak widać na tym podsumowaniu co było na forum wklejane trzyma się na stałym poziomie, pewnie dla samsunga była to czysta kalkulacja, fony zniszczyły rynek kompaktów, a lustrzanki padły ofiarą dojścia do pewnej granicy jakości i braku sensu zmiany na nowy, do póki była gonitwa za pikselami czy użytecznym iso to chętnie kupowano, drabinka zakupowa np D3100 potem D5200, potem D7200 i teraz nie wiem co może masowo zachęcić użytkownika do zakupu jego następcy, przejście na pełna klatkę to jednak koszty.

Merde
17-03-2017, 10:45
Do RAWów z NX1 używam Ligtrooma 5.7.1 - ta sama matryca więc te z NX500 chyba również powinny dać się obrabiać.
Prawidłowa odpowiedź na to pytanie już padła. Nie, nie da się.
A przynajmniej bez używania dng convertera lub grzebania hexedytorem.

yugolex
17-03-2017, 11:42
NX500 z wyglądu to niepozorny aparacik ale o wielkim potencjale i możliwościach który może zasmucić nie jednego użytkownika Fuji , Sony, NIkona, Canona itp.
Szkoda że Samsung zakończył swoją przygodę z tym systemem ale z punku widzenia producenta zrobił bardzo mądrze ponieważ rynek systemów bezlusterkowców, DLSR czy kompaktów przestaje być opłacalny !
i nie ma co się łudzić że NX w jakiekolwiek formie czy przez inną firmę się odbuduje.
To już kwestia bardzo krótkiej przyszłości jak inne firmy będą wycofywać się z tego segmentu rynku.
a powodem tego są coraz lepsze fotograficznie... Smartfony.
Takie są realia że jakość zdjęć nie jest na pierwszym miejscu.

Trudno się z tym nie zgodzić, maxwawa. Pozostaje się cieszyć, że jednak postanowili stworzyć ten system i zdążyli pokazać co potrafią :)

- - - - kolejny post - - - - - -


Prawidłowa odpowiedź na to pytanie już padła. Nie, nie da się.
A przynajmniej bez używania dng convertera lub grzebania hexedytorem.

Ale Lr 6.x sobie poradzi? :)

cwic
19-03-2017, 10:25
O ile osiągi mojego Nx'a nie raz mnie zaskoczyły to sprawa wadliwego pokrętła jest żenująca, kupiłem aparat w marcu 2015, zeszłego roku padł, wymienili na gwarancji, wczoraj znowu się zaczęło.
Co roku aparat 2 tygodnie w serwisie... Całe szczęście jeszcze gwarancja jest, ale jak się skończy to co?! Aparat do kosza. Że padnie kolejny raz to jestem pewien.

yugolex
20-03-2017, 12:01
Panowie, dzięki za podpowiedzi w sprawie Lr 6 :) Pobrałem Trial 30-dniowy i RAWy z NX500 czyta bez problemu. Pozostaje tylko kupić uaktualnienie, na szczęście nie liczą jakoś bardzo dużo za nie, a Lr 4 miałem w komplecie z NX300, więc w miarę bezboleśnie upgrade u mnie pójdzie ;)

gusi
22-03-2017, 11:08
Z racji tego, że czekam na zakupiony nx500 czytam ten wątek, dotarłem do strony 100 i zauważyłem , że większość prezentownych zdjęć ma lekką, zielonkawą dominantę. Wydaje mi się, czy tak jest faktycznie?

cwic
22-03-2017, 12:22
W swoim NX300 nic takiego nie zauważyłem, krzywe też nic takiego nie wykazały.
Ściągnij sobie zdjęcia i wrzuć do PS jak chcesz być pewien.
Sprawdź jeszcze monitor. Ja w swoim monitorze co 2-3 miechy musiałem "kalibrować" kolory.


Z racji tego, że czekam na zakupiony nx500 czytam ten wątek, dotarłem do strony 100 i zauważyłem , że większość prezentownych zdjęć ma lekką, zielonkawą dominantę. Wydaje mi się, czy tak jest faktycznie?

yugolex
23-03-2017, 00:38
Dawno nikt nic nie wrzucał panowie :)

NX500, 45mm f8.0, 1/160s, ISO 100

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/32752798764_5fd6a4cb12_z-2.jpg
źródło (https://c1.staticflickr.com/4/3839/32752798764_5fd6a4cb12_z.jpg)

puch24
23-03-2017, 01:45
Moje Samsungi przestały robić zdjęcia. Wszystkie. :-(

yugolex
23-03-2017, 09:21
Moje Samsungi przestały robić zdjęcia. Wszystkie. :-(

Jak to tak? :) Pogniewałeś się na nie, czy one na Ciebie? ;)

puch24
23-03-2017, 10:08
Wzajemnie.

HYPER
23-03-2017, 20:53
a moj nx1 robi cudowne fotki i filmy. za to d810 pokryl sie juz chyba centymetrowa warstwa kurzu :)

puch24
23-03-2017, 21:36
Z Nikonami też żeśmy się poobrażali. Zdjęcia, jeśli w ogóle, robię głaskofonem.

yugolex
24-03-2017, 01:04
Z Nikonami też żeśmy się poobrażali. Zdjęcia, jeśli w ogóle, robię głaskofonem.

Niedobrze to brzmi... Oby to była tylko chandra, bo kiepsko to wróży, Maciej ;) mój brat złapał to samo - to po łacinie fonofotia nieregularis się nazywa czy jakoś tak... Paskudztwo, grozi niewesołymi powikłaniami - mój brat np po długiej i ciężkiej chorobie - oddał mi cały swój sprzęt foto... ;D
Wracaj do żywych, czekamy :)

puch24
24-03-2017, 08:03
To jakieś przedwiośnie, czy cuś. :-(
W kieszeni kurtki nosiłem sobie kompakta z zoomem 20x. Niestety, zgubiłem go (wypadł z kieszeni po prostu), i choć mam inny, podobny, już nie noszę... Jakoś przeszła mi ochota... :-(

Ale Tobie choroba brata wyszła na dobre, zyskałeś... :-D

W takich momentach człowieka nachodzi pytanie: "Po co?"
Tzn. "po co fotografujemy". Czy mamy należyty poklask otoczenia? Czy pokazujemy zdjęcia rodzinie i znajomym, i zyskujemy podziw i pochwały? Robiny zdjęcia na konkursy, itp.? (i zbieramy nagrody). Czy robimy je "do szuflady" i rzadko kiedy sami do nich wracamy? A inni nigdy ich nie oglądają?

ekajana
24-03-2017, 14:36
Też już prawie nie robię zdjęć, lecz by dodać koloru wątkowi wrzucę coś z NX1000, z szuflady oczywiście.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/03/26039344130_78483b534e_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/FF1rP9)SAM_6075 (https://flic.kr/p/FF1rP9) by Grzegorz Piaskowski (https://www.flickr.com/photos/133295965@N06/), on Flickr

Michał M
24-03-2017, 19:40
W takich momentach człowieka nachodzi pytanie: "Po co?"
Tzn. "po co fotografujemy". Czy mamy należyty poklask otoczenia? Czy pokazujemy zdjęcia rodzinie i znajomym, i zyskujemy podziw i pochwały? Robiny zdjęcia na konkursy, itp.? (i zbieramy nagrody). Czy robimy je "do szuflady" i rzadko kiedy sami do nich wracamy? A inni nigdy ich nie oglądają?

Podnoszenie swojego poziomu satysfakcji/szczęścia poprzez twórczą ekspresję, która może zostać doceniona przez innych. Obiektywnie nie różni się niczym od zrobienia sobie selfie z dwoma seksownym paniami na Karaibach. Irracjonalne, tak jak całe życie.

puch24
24-03-2017, 20:16
No, moja ekspresja jest ostatnio wyłącznie tfurcza.