PDA

Zobacz pełną wersję : [ Samsung ] Samsung NX 300



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Valdek_Tychy
08-05-2015, 11:33
Dla mnie wadą lustrzanek jest ich waga,niestety mam problemy z kregosłupem (nie tym moralnym) i to decyduje.Na onczas pozbyłem się całego ciężkiego sprzętu nikona i zakupiłem soniacza plastik-fantastik HX300 który oprócz tego,że robił takie trochę dziwne zdjęcia to miał jedną zasadniczą wadę - ne był lustrzanką. Wróciłem do nikona ale kupiłem lekkiego d5100,że też wcześniej nie pomyślałem o bezlusterkowcach :[ W konu trafiłem na siamsiunga i praktycznie nikon nie wyłazi z torby.

FelTom
08-05-2015, 17:38
Szkoda Waldek. Medycyna idzie do przodu, może za jakiś czas będziesz mógł i do luster wrócić.

Na szczęście zdrowie jeszcze pozwala na tyle, że ani waga ani gabaryty lustrzanek mi nie przeszkadzają.

Czasem z lustrem nie ma się co po prostu pchać, żeby niepotrzebnie nie obsorbować rodziny. Jak wezmę bezlusterkowca to nikt na mnie tak nie zwraca uwagi. Łatwiej o bardziej naturalne, codzienne zdjęcia.
Druga sprawa - obiektywy - do NX mogę podpiąć wszystko.

Ale teraz dzieciak się coraz szybciej porusza, będzie trzeba częściej spoglądać w stronę lustra;)

chaos
09-05-2015, 21:51
nx3000 + 16-50 + klymczok ;D


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/tumblr_no3lrbJajR1urmjnzo1_1280-1.jpg
źródło (http://36.media.tumblr.com/270772a628a0ceaaf81f2899ae29f104/tumblr_no3lrbJajR1urmjnzo1_1280.jpg)

Valdek_Tychy
10-05-2015, 12:03
W przyszły weekend wybieram się na Klimczoka to i jakieś foty strzelę.Wczoraj wybrałem się do opolskiego Zoo i muszę stwierdzić,że to w Chorzowie nie umywa się od tego w Opolu.
Sporo fotek zrobiłem ale bardziej rodzinnie, tu dwie fotki ale zastrzegam,że gość na pierwszej do rodziny nie należy:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/SAM_0408-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-cFPYA556uRY/VU8rumSBGEI/AAAAAAAAASA/Rp0961XCpBk/s1600/SAM_0408.jpg)
tu iso 1250 bez lampy z ręki czas 1/40 jpg

panorama fokarium zrobiona programem nx300 tylko zmniejszona


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/SAM_0510-1.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-uPKwm1bm1o8/VU8ruu-84FI/AAAAAAAAAR8/34ypVY7Ng6A/s1600/SAM_0510.jpg)

puch24
10-05-2015, 21:28
Nieoficjalne wróbelki zaćwierkały, że być może w kolejnych aparatach serii NX pojawi się stabilizacja matrycy, dzięki czemu stabilizacja działałaby z dowolnym obiektywem. Czyżby miał to być jakiś ogólniejszy "trynd"?

FelTom
10-05-2015, 22:13
Fajnie jakby była. Bardziej zależy mi jednak na tym, żeby następca NX500 wyszedł jak najszybciej. Najlepiej jeszcze w tym roku. ;) Żeby NX500 ztaniał do poziomu NX300.

Pytanko, ile czasu po premierze NX300 była premiera NX500 w Polsce?

puch24
10-05-2015, 22:25
Myślę, że nieprędko pojawi się coś nowego. NX3000 pojawił się stosunkowo niedawno i raczej na pewno nie zostanie szybko wymieniony, NX500 wypuszczono dopiero co, myślę, że następnym aparatem będzie coś w rodzaju NX50, czyli następca NX30 z wnętrznościami NX500 i wizjerem, ale nie tak wypasiony, jak NX1.
Od NX300 do NX500 minęły równe 2 lata. NX300 pokazano w styczniu 2013.
Jeśli więc ta plotka miałaby być prawdziwa, to pewnie nie wcześniej niż gdzieś za półtora roku.

Valdek_Tychy
11-05-2015, 08:43
Stabilizacja matrycy to by było coś fajnego.Pewnie szkła mogłyby być trochę tańsze (może)poprzedniego nx1100 kupiłem z obiektywem 20-50 który nie miał stabilizacji i o ile przy robieniu zdjęć to mi nie przeszkadzało to już przy filmowaniu tak dlatego dokupiłem do niego 18-55 a w efekcie później kupiłem nx300 z tym obiektywem.Fakt przyznać trzeba,że stabilizacja w 18-55 mistrzostwa świata nie osiąga

puch24
11-05-2015, 09:58
Firmy lansujące stabilizację w obiektywach (Nikon, Canon, Panasonic, Samsung) twierdzą, że stabilizacja w obiektywie jest skuteczniejsza od stabilizacji matrycy, bo jest robiona pod konkretny obiektyw.
Zwolennicy stabilizacji matrycy (Pentax, Sony, Olympus) twierdzą, że ruchome soczewki w obiektywach powodują pogorszenie jakości optycznej (no bo siłą rzeczy decentruje to układ), no i jest to tańsze i działa z każdym obiektywem.
Prawda pewnie jest gdzieś pośrodku.
Sony jakby nie mogło się zdecydować: lustrzanki mają stabilizację matrycy, bezlusterkowce NEX - w obiektywach, a A7 - znów matrycy. Możliwe zresztą, że firma uznała, że stabilizacja matrycy powiększyłaby i podrożyła korpus małego bezlusterkowca; w przypadku większych i znacznie droższych A7 nie miało to już wielkiego znaczenia.
Fuji w X-ach stosuje stabilizację w obiektywach, ale mam kompakt Fuji, który ma stabilizację matrycy. Jak więc widać, system nie musi wcale być przypisany do firmy.
Stabilizacja w 18-55 może nie bije rekordów, ale lepsza taka niż żadna.
Miałem kiedyś lustrzankę Pentaxa; skuteczność stabilizacji matrycy nie powalała, zwłaszcza z dłuższymi obiektywami. Obiektywy ze stykami elektrycznymi same podawały ogniskową, dla niededykowanych obiektywów ogniskową wprowadzało się ręcznie, miało to poprawiać skuteczność, ale... była gorsza, niż w obiektywach ze stabilizacją do Nikona. Za to działała z każdym obiektywem.

Lucas1981r
11-05-2015, 14:13
Pamietajmy takze o tym ze stabilizacja w body z modelu na model jest coraz lepsza (przyklad ostatniego Pentaxa K-3II - poprawili stabilizacje specjanie chyba aby mogli wrzucic funkcje pixel shift) - wiec ciekawe jak sie uda ona Samsungowi.

puch24
16-05-2015, 22:09
NXy wszystkim się popsuły? ;-)

Ptaszki znów zaćwierkały o zoomie, sięgającym 400 mm. Fajnie by było; ciekawe, ile by kosztował...

FelTom
16-05-2015, 22:42
Mój testował pleśniaki :)
Bardziej zastanawia mnie, jak te wykonane naprędce pseudotesty zaprezentować? Jak zrobić jakieś porównanie?

puch24
16-05-2015, 22:46
No, to zależy, czy sprawdzałeś coś konkretnego (np. rozmycie tła w różnych obiektywach), i możesz wrzucić podobne zdjęcia z różnych obiektywów, które sobie obejrzymy i porównamy, czy po prostu zrobiłeś fajne/ciekawe zdjęcia, które chcesz pokazać, i tyle.

FelTom
16-05-2015, 22:49
To pierwsze. Chciałem zobaczyć, nakręcony tematem "manualne szkła z odjechanym bokeh", jak różnie rysują moje szkła. Wbrew pozorom łatwo nie było. Brak informacji o ogniskowej mocno utrudnia sprawę.

1. Between light and dark... A little daisy.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/10059171_betweenlightanddarkalittledaisy-1.jpg
źródło (http://nozaki.flog.pl/wpis/10059171#w)
NX1000 + ...

Kto zgadnie, jaki obiektyw tak rysuje? Na stronie powiększenia 1:1. Podoba Wam się taki efekt?
Zdjęcie bez jakiejkolwiek ingerencji.

HYPER
16-05-2015, 23:39
ja czekam na 300/2,8. jesli wierzyc plotkom to powinien sie pojawic w ciagu 12 miesiecy.

FelTom
17-05-2015, 02:33
Ja nie czekam. Cena takiego szkła mogłaby mnie zabić.

Pytanie brzmi, kto tak świetne obiektywy robi Samsungowi? Jeżeli od początku do końca robią je sami, to jak się tego nauczyli?

Jedno mnie martwi, to szkła pod format DX. W przyszłości, jeżeli Samsung wypuści pełną klatkę, będą w pewnym sensie bezużyteczne (inaczej mówiąc matryca nie w pełni wykorzystana). No i jak się weźmie pod uwagę ich przeznaczenie do mniejszej matrycy, to ceny Samsungowych szkieł nie są już tak atrakcyjne...

puch24
17-05-2015, 09:45
Dokładnie tak samo: nie czekam na 2,8/300, bo i tak go sobie nie kupię.

A oficjalne ceny obiektywów Samsunga wcale nie są takie bardzo atrakcyjne. Weźmy przykład obiektywu 18-200 - jaki inny kosztuje ok. 3 tys. zł.? 2/30, bez stabilizacji, za prawie 1 tys. zł? 18-55, w podobnej cenie? 50-200, za ok. 1200? Do lustrzanek można je kupić za połowę tych sum.

Kiedyś trafiłem na informację, kto robi obiektywy do Samsunga, ale nie pamiętam i nie trafię teraz na tę informację. Jakaś firma w Korei. Dobrze im to wychodzi.

FelTom
17-05-2015, 11:30
Tak strzelam z pamięci, a Schneider Kreuznach nie robił przypadkiem jakiś obiektywów dla Samsunga? Np tych w kompaktach?
Wersja o firmie Koreańskiej wydaje się dość logiczna i prawdopodobna. Skoro Samyang robi całkiem niezłe szkła... To czemu inni w Korei nie mieliby osiągnąć tego samego?

puch24
17-05-2015, 14:44
Nie, nie, to na pewno jakaś inna firma.
Schneider Kreuznach to bardzo szacowna firma niemiecka, ale oni chyba tylko firmowali swoją nazwą niektóre obiektywy do lepszych kompaktów Samsunga. Także w okresie, gdy Samsung firmował lustrzanki Pentaxa, obiektywy nosiły tę nazwę, ale były to bez wątpienia obiektywy Pentaxa.

A Samyang robi obiektywy od co najmniej 30 lat, albo i więcej, tylko nie sprzedawał ich pod własną marką - w latach 80-tych można je było kupić pod dziesiątkami różnych nazw, np. w Europie pod markami Beroflex, Exakta, Tokura, itp., ale też pod różnymi nazwami w USA (Focal, Polar, Star D, itp.). Na przełomie lat 80-tych i 90-tych Samyang pod swoją własną nazwą próbował wejść na rynek USA - nawet mam gdzieś prospekt z owego okresu - ich flagowym obiektywem był wtedy szerokokątny zoom 18-28.

Sin
18-05-2015, 00:12
Schneider Kreuznach rzeczywiście był dostawcą obiektywów do niektórych kompaktów Samsunga i Kodaka oraz smartfonów LG, ale obiektywy dla systemu NX robi koreański Optrontec (http://www.optrontec.com/eng/index.jsp).

HYPER
18-05-2015, 00:56
ja sobie 300/2,8 kupie. dlatego czekam na to szklo jak na zadne inne. mam w zasadzie wszystko jesli chodzi o szklarnie nx to miejsce dla tego malenstwa tez sie znajdzie ;)

FelTom
18-05-2015, 01:10
Gdybym mógł sobie pozwolić na taki wydatek, bez wątpienia kupiłbym go także.
Jak to mawiał mój kolega: "Cieszę się, że się cieszysz." :)
Jak tylko to nastąpi, pochwal się wynikami. To, że obiektyw będzie świetny jest prawie pewne.

2. Nadciąga burza.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/10088045_nadciagaburza-1.jpg?1431889016
źródło (http://nozaki.flog.pl/wpis/10088045/nadciaga-burza#w)
NX1000 + 20-50. Na 20mm.
Wiem, że obróbka aż się prosi, żeby nadać kolorów i spotęgować efekt... lub wręcz odwrotnie b&w i większy kontrast... Wiem, że linie średniego napięcia... Wiem, że przez małą ilość światła wyprane kolory...
Ale raz, że jestem naturystą , a dwa, leniuchem ;)
No a trzy... potęgę natury chyba widać? A przy okazji, jaki szary jest świat, przy małej ilości słońca.

puch24
18-05-2015, 13:08
FelTom,
A co byś powiedział na:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/17788494806_76fee77f3c_o-1.jpg
źródło (https://c1.staticflickr.com/9/8771/17788494806_76fee77f3c_o.jpg)

FelTom
18-05-2015, 14:28
Właśnie o czymś takim myślałem :)
Widywalem już co prawda grozniejsze widoki, szczególnie na morzu... Ale ten też uzmysłowia potęgę natury.

Dzięki. W wolnej chwili chyba też trochę się tym pobawię.

puch24
18-05-2015, 14:39
Przepraszam, jeśli zmasakrowałem Twoje zdjęcie. ;-)

No więc powtórzę po raz kolejny to, co już tu pisałem wcześniej - moim zdaniem JPG z aparatów Samsunga jest "płaski", przeważnie ma spłaszczoną dynamikę, bez partii zdecydowanie ciemnych i zdecydowanie bardzo jasnych. I nawet jeśli oddaje to stan faktyczny w chwili robienia zdjęcia (stonowane oświetlenie pozbawione kontrastów, itp.), to żeby poprawić odbiór, żeby zdjęcie nie było "mdłe", warto mu trochę rozciągnąć gamę tonów - nawet jeśli będzie to "niewielkie kłamstewko" w stosunku do natury. Często też przydaje się zwiększyć nasycenie barw.
Przypuszczam, że taki "asekuracyjny" JPG jest celowym dziełem inżynierów Samsunga na wypadek fotografowania obrazów o bardzo dużym kontraście, żeby ludzie nie skarżyli się na wypalone światła i czernie, zaszumione kolorową papką.

chaos
18-05-2015, 20:33
to ja też przepraszam :D


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/LgaSB0c-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/LgaSB0c.jpg)

FelTom
19-05-2015, 01:59
Hahaha.
Takie przeprosiny jak powyższe dwa to można codziennie otrzymywać.

Sam chyba też spróbuję obrobić to zdjęcie. Co prawda aż tak dramatycznie jak po obróbkach nie było, ale chodzi o spotęgowanie wrażenia.

Dwukrotnie testowałem swoje obiektywy na NX1000. Raz, podczas szybko zmieniającego się oświetlenia- mocny wiatr i średnio gęste chmury.
To trywialne, wie to każdy, że efekt najbardziej zależał od światła. W drugiej kolejności od obiektywu. A aparat... Podpinając jakikolwiek inny, niewiele bym zmienił.

puch24
19-05-2015, 11:13
Chaos zrobił to lepiej. Ja zrobiłem dwa szybkie machnięcia suwakami w Irfanie - chciałem usunąć nadmiar niebieskiego w chmurach, to wyszło za dużo żółtego na dole. :-(

To, co piszesz o roli poszczególnych czynników to prawda, ale... rola samego aparatu bardzo zwiększyła się z chwilą wejścia fotografii cyfrowej. Wcześniej na tonalność (i ew. barwy) zdjęcia aparat wpływał w minimalnym stopniu i nie bezpośrednio; zależało to od materiału światłoczułego i jego obróbki. Teraz "materiał światłoczuły" mamy na stałe wbudowany w aparat, i jeden aparat robi to lepiej, a drugi gorzej.

FelTom
19-05-2015, 22:45
To prawda. Ludzie często twierdzą, że najważniejszy jest obiektyw, zaś aparat, to tylko do obsługi. Zapominając przy tym, że kiedyś na zdjęcia miał wpływ obiektyw i założony film... Jak wspomniałeś, teraz film mamy na stałe. Ten aspekt zależy teraz od wybranego korpusu.

Jak testowałem sobie te obiektywy zauważyłem kilka rzeczy. Jedną z nich jest bardzo duży rozrzut w sposobie obrazowania starych obiektywów. Obiektywy relatywnie nowe, obrazują dość podobnie do siebie, dość realnie oddając widziany obraz. Przy tych starszych, jeden rozmywa obraz jakby na stałe posiadał filtr glamour... Każdy obiektyw jakby z innym bokeh. Nawet kolorystyka inna, mimo tych samych ustawień.
Podobnie rzecz miała się z filmami. Kodak kolor plus... To kolorystyczna masakra XD Zupełnie inna kolorystyka niż Fuji provia np. Przy tym, to współczesne matryce aparatów są do siebie naprawdę bardzo zbliżone. Tzn obraz, jaki wytwarzają przy standardowych ustawieniach.

2. Dlaczego Puch twierdzi, że jpg z NX jest płaski?

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/9427411_pierwszyrazufryzjera-1.jpg
źródło (http://nozaki.flog.pl/wpis/9427411#w)

NX1000 + 45/1.8
Zdjęcie szybkie u fryzjera. Wygląda na pozowane, albo zrobione w studio. Poprosiłem tylko żonę, żeby ustawiła się w odpowiednim miejscu i na odpowiednim tle. Tam gdzie światło oraz tło najbardziej mi się podobało. Chyba takie płaskie nie jest to zdjęcie?

puch24
20-05-2015, 08:20
Bardzo fajne!
Gość trochę wystraszony, trochę niepewny, ale zaciekawiony. :-)

FelTom
21-05-2015, 17:17
Dzięki za komentarz.
Samemu trudno o subiektywną ocenę swoich zdjęć.

A z technicznego punktu widzenia, płaskie zdjęcie chyba nie jest? Chyba rozumiem Twoją opinię odnośnie tego, że zdjęcia z NX są mniej kontrastowe (kontrast lokalny) generalnie i sprawiają wrażenie bardziej płaskich. Z drugiej strony dzięki temu, rejestrowanych jest chyba więcej przejść tonalnych. Łatwiej jest uzyskać suwakami zdjęcie o większym kontraście lokalnym samodzielnie, niż ze zdjęcia kontrastowego w drugim kierunku, do zdjęcia o wielu przejściach tonalnych...
Mam nadzieję, że idzie zrozumieć sedno mojego wywodu. Jeżeli się mylę, prośba o poprawkę.

puch24
21-05-2015, 18:35
Tak, chodziło mi o to, że wiele zdjęć prosto z korpusu ma za mały kontrast i za małe nasycenie barw, i przez to wydają się "płaskie" i "mdłe" - nie w sensie braku głębi w zdjęciu, tylko "płaskiej dynamiki", zbyt małej rozpiętości pomiędzy cieniami a światłami - cienie nie są dość ciemne, a światła nie dość jasne. Zobacz parę stron temu moje zdjęcia panoramiczne z budowy autostrady A1 koło Uci - bezpośrednio z aparatu i po leciutkiej obróbce.

FelTom
21-05-2015, 19:25
Oglądałem je i obejrzę ponownie. Podobnie można powiedzieć o moim zdjęciu przed burzą.

FelTom
21-05-2015, 19:41
10-tka może nieźle udawać, że nie jest rybim okiem:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/14490753288_05a5d0209c_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/o5uU6W)
2014-05-04_13-44-05_05040042_NX2000 (https://flic.kr/p/o5uU6W)

Rozpiętość tonalna wysoka - od granicy przepału - do ciemnych prawie czarnych pod krzakami.
Imho: Obraz sprawia trochę wrażenie płaskiego przez niskie kontrasty lokalne i nieduże nasycenie. Takie wrażenie w obszarze chmur.
Drzewa i liście, imho płaskie już się nie wydają.

Mniej więcej wiem o co Ci chodzi i czasem też odnoszę takie wrażenie. Jednak generalnie rzadko o zdjęciach z NX 1000 mogę powiedzieć, że są płaskie. Nie są tak podkoloryzowane jak z Nikona czy Canona.

puch24
21-05-2015, 19:45
Nie łapię?

FelTom
21-05-2015, 19:49
Kontrast calego zdjęcia to konrast od najciemniejszego obszaru do najjaśniejszejszego. Kontrast lokalny to kontrast w określonym obszarze, np konrtast liści na drzewie obok pałacu. Tu jest wysoki, od bardzo ciemnej do jasnej zieleni. Chmury są albo bardzo jasne, albo na granicy przepału.

puch24
21-05-2015, 20:10
Przed edycją pierwszego postu był on trochę zbyt enigmatyczny i nie załapałem.
Zdjęcia mają być prawdziwe czy mają się podobać?

FelTom
21-05-2015, 20:41
Dla mnie prawdziwe.
Wydaje mi się, że większość ludzi woli, gdy się podobają.

Moje zdjęcie przed burzą, odwrotnie niż na Twoim zdjęciu. Chmury zarejestrowane w dużej rozpiętości tonalnej, wysokie kontrasty lokalne. Zaś zieleń na dole dość ciemna i płaska.

Patrząc na oba zdjęcia - u Ciebie przeważają zielenie i to zostało zarejestrowane w największej rozpiętości tonalnej. U mnie przeważały chmury i to one zostały zarejestrowane najlepiej. Czyli wszystko gra. Może aparaty innych marek poradziłyby sobie lepiej? Nie wiem. W każdym razie pomiar światła mojego NX 1000 uważam za rewelacyjny! D80 daje obrazy generalnie za mocno naświetlone. D80 i D90 nie zawsze naświetlają tak, jakbym sobie tego życzył.

chaos
21-05-2015, 21:13
akurat powyższe zdjęcie ma tragiczną rozpiętość tonalną, chłopaki, nie gadajcie głupot bo przestaną nas czytać*;D

FelTom
21-05-2015, 22:12
Chaos. Pisząc chmury w dużej rozpiętości tonalnej miałem na myśli moje zdjęcie przed burzą.
Powyższe zdjęcie autorstwa Pucha zawiera w kadrze od ciemnych cieni pod drzewami do nieba w pełnym słońcu. Trudno, żeby aparat zarejestrował wiele przejść tonalnych w takim zakresie. To niemozliwe, nie znam i nie ma takiego aparatu.

puch24
24-05-2015, 11:58
Chaos ma rację. Zdjęcie pałacu w Nieborowie ma zupełnie czarne i pozbawione szczegółów cienie. Co prawda to jpg prosto z aparatu i w ogóle nie próbowałem poddawać srw żadnej obróbce, być może coś dałoby się wycisnąć czy wyciągnąć.

A Wam znów popsuły się wasze NXy? Bo mnie "popsuły" się wszystkie ;-), obiektywy zaszły pleśnią ;-), i leżą w kącie. :-(

BaCaaa
24-05-2015, 12:33
Ja cos pstrykam ale tylko rodzinnie. Jak cos znajdę to podesle 300m + 30mm f2

Michał M
26-05-2015, 19:39
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/18102706466_3e94cc856a_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/tzF6WJ)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/17941295738_12a8089001_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/tkpQa9)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/17508637213_5e0410ea7e_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/sFbkRp)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/17942971679_12286687aa_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/tkyqmF)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/17941413918_c2bab54a72_o-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/tkqrhJ)

ostatnie zdjęcie iso2000 w nieciekawym świetle, 5,6 55mm

chaos
31-05-2015, 09:03
trochę sie obraziłem na nx300, zabrałem go w góry ostatnio i lepsze zdjęcia zrobiłem telefonem niż samsungiem, nie wiem co jest, inteligentny zakres dynamiczny to jakaś porażka jest

puch24
31-05-2015, 09:06
A nie mówili Ci, że potoczna polska nazwa tej firmy dobrze oddaje istotę jej produktów? ;-)

Valdek_Tychy
31-05-2015, 09:14
Chcę do mojej 300-tki dokupić szkiełko 30mm f2 i pytanie, jest dobre,warto? na alle gość sprzedaje 2obiektywy po niecałe 800 jako nowe ale bez gwarancji i opakowania http://allegro.pl/samsung-30mm-f2-nowy-bialy-lub-czarny-i5381130508.html
cena nie jest zła,jak myślicie warto w to wejść?

puch24
31-05-2015, 09:24
Obiektyw jako taki jest fajny, jasny, ostry i malutki, choć silnik AF jest głośnawy - to najstarszy obiektyw w systemie; nie zmienił się od początku. Nie ma nawet przycisku iFn (jego rówieśnicy 18-55 i 50-200 przeszli kilka modyfikacji w międzyczasie).
Dość duża jasność pozwala na zabawę z wybiórczą głębią ostrości.

O sprzedawcy trudno coś powiedzieć, nie kupowałem u niego. Wystawia obiektywy już od dość dawna, komentarzy ma niewiele.

piwko2
31-05-2015, 09:45
Valdek odezwij się na priv w sprawie obiektywu.
Mam na zbyciu w bardzo dobrym stanie.

Valdek_Tychy
04-06-2015, 16:29
No to dokupiłem 30-tkę (dzięki piwko2) i jest to całkiem fajne szkiełko,ostre od pełnej dziury,fajna plastyka,myślę,że znajdzie u mnie dość częste zastosowanie m.in. do fotografowania mojej ulubionej modelki Julki - mojej wnuczki. :]
Taki jeden przykładzik na f:2


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/SAM_0620-1.jpg
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-FzaEzKJ4388/VXBe4BucvFI/AAAAAAAAASU/rQ3lUNbn-O4/s1600/SAM_0620.jpg)

czas 1/60 f:2 iso 400 pomiar centr,światło zastane.

puch24
04-06-2015, 16:58
Mówiłem! ;-)

FelTom
04-06-2015, 20:38
Świetne światło. Bardzo udany portret.

To zdjęcie to żywy dowód na to, że zakup trafiony w 10.

Jacenty Z.
06-06-2015, 09:52
Dla mnie prawdziwe.
Wydaje mi się, że większość ludzi woli, gdy się podobają.
Kolory w JPEG dla mnie to powinien być udany kompromis pomiędzy tym co rzeczywiście moje oko widziało, a tym co aparat zarejestrował. Dobre są w tym np. marki C i N - moje długoletnie uczucie, D60, widzę tu bardziej w kategorii "prawdziwe", zaś nieskonsumowaną fascynację, 600D, w kategorii "podobają się".

IMHO mój NX1100 w tej kwestii daje ciała, bo domyślnie wypluwa JPEG-i zbliżone wyglądem do RAW-ów z Panasonica, które wyglądają jak kobieta bez makijażu - dopiero pod podkręceniu WB, kolorów i kontrastu zaczyna to mieć ręce i nogi (na 11MB pliku .RW2 w SilkyPix jest to parę minut, przy zabawie w min. 3-krotnie większy plik .SRW i LR przestaje mieć dla mnie sens). Drażni mnie też wypalone i anorektycznie blade niebo, które w małomatrycowym LX3 mogło być główną atrakcją, a którego w NX1100 lepiej w kadrze unikać.

Jacenty Z.
06-06-2015, 10:04
No to dokupiłem 30-tkę (dzięki piwko2) i jest to całkiem fajne szkiełko,ostre od pełnej dziury,fajna plastyka[...]
Zaryzykowałbym stwierdzenie, że to szkiełko było jednym z głównych powodów dla których wszedłem w ten system :) Bez niego NX nie miałby dla mnie większego sensu.

Valdek_Tychy
08-06-2015, 21:22
Na dzień dzisiejszy zostałem więc z samsungiem nx300 z dwoma obiektywami 18-55 i 30mm jako,że sprzedałem mojego nikona z wyposażeniem.Lustrzanka praktycznie nie była wyjmowana z torby bo po różnych kombinacjach z kupnem różnych aparatów trafiłem w końcu na nx-a i wydaje mi się,że jest to sprzęt w pełni odpowiadający moim potrzebom. Fakt, ma pewne niedoskonałości ale w tej cenie nie można mieć wszystkiego.Dla mnie istotnym jest,że dla moich amatorskich potrzeb (fotografowanie rodziny plus wypady turystyczne) jest to sprzęt w sam raz. W niedzielę wybrałem się do Wisły,byłem przy okazji obok pałacyku prezydenckiego to go pstryknąłem (niestety lokatora nie było) a i widok z tych okolic na tamę w Wiśle też niezły.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/SAM_0657-2.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-qOPSaJANfQ8/VXXps1-7AwI/AAAAAAAAASo/UeLpC2UJtG8/s1600/SAM_0657.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/SAM_0662-2.jpg
źródło (http://4.bp.blogspot.com/-d8aq7Dlu_6k/VXXpsxidCNI/AAAAAAAAASk/vSYZkJUJU4g/s1600/SAM_0662.jpg)

HYPER
09-06-2015, 12:51
to koniecznie dokup sobie jeszcze 10mm i 45mm f1,8 (jak z allegro to wez wersje 3D bo z twoim aparatem dziala) i masz super komplet lekkich i malych szkiel.

puch24
09-06-2015, 12:53
Może nie "koniecznie", ale popieram.

HYPER
09-06-2015, 15:20
koniecznie w sensie, ze warto bez dwoch zdan :)

puch24
09-06-2015, 15:47
Warto, ale trzeba też pamiętać, że różni użytkownicy mają różne potrzeby i różne możliwości. Jeden sobie kupi obiektyw z tego, co ma przy sobie "na lody", a drugi musi solidnie pooszczędzać.

HYPER
09-06-2015, 15:49
jasne, ale pasjonaci fotografii czesciej maja na lody banknoty niz monety ;)

puch24
09-06-2015, 15:56
A z tym to akurat różnie bywa.

puch24
09-06-2015, 17:39
Opaczni przetestowali NX500. Najbardziej narzekają na... politykę działu foto Samsunga w Polsce! Aparat musieli wypożyczyć ze sklepu, bo firma go... nie ma!

FelTom
09-06-2015, 19:24
Hahaha.
To prawda. Samsung Polska to tragedia.
Niech się Koreańczycy otrząsną, zwolnią osobę odpowiedzialną za dział foto w Polsce. W taki sposób, tylko denerwują klientów.
Ps. Nie wiem, kto to jest, ale ze stołka powinien polecieć już dawno.

puch24
09-06-2015, 20:19
Co więcej, firma nie tylko go nie ma, ale nawet nie wiedziała, czy i kiedy będzie go miała. To samo w przypadku NX1, którego w ogóle nie ma jeszcze w dystrybucji w Polsce, więc nawet nie ma go skąd pożyczyć do testów, a nawet jeśli, to po co, skoro nie można go kupić?
Nie pamiętam, gdzie to czytałem, ale podobno w Samsung Polska dział foto jest jakoś kątem podczepiony pod coś innego i jest całkowicie bezwładny.

Valdek_Tychy
09-06-2015, 20:24
Postaram się skorzystać z dobrych rad dot.zakupu odpowiednich szkiełek, wszak pod jednym warunkiem, dorzucicie się do tego zakupu :mrgreen:

puch24
09-06-2015, 20:54
Ano właśnie... Ja też chciałbym np. kupić 60 makro...

koberek
10-06-2015, 00:19
puch24 a co się stało z wątkiem samsunga na pentaksie ?

puch24
10-06-2015, 00:39
Pisaliśmy już tutaj o tym. Pentaksiarzom nagle się nie spodobał i wszystko zamknęli i przenieśli do archiwum. Próby napisania czegokolwiek o jakimkolwiek Samsungu były natychmiast likwidowane w ten sam sposób (ktoś coś nowego napisał, i zostało zamknięte po 11 minutach!). Do archiwum można dotrzeć (żeby sobie poczytać) po zalogowaniu się, bez logowania nie jest dostępne.
Faktem jest, że niektóre toczące się tam "dyskusje" pozostawiały wiele do życzenia, ale reakcja Pentaksiarzy też (moim i nie tylko moim zdaniem) była "nieco" przesadna.

Michał M
11-06-2015, 23:04
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/18096714333_a81f9f64c1_o-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/tz9oG6)Libellula depressa (https://flic.kr/p/tz9oG6)[/url]


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/18096716523_3f5df2cd3d_o-1.jpg
źródło (https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/)Lacerta agilis (https://flic.kr/p/tz9pkR)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/18094949304_2b8093b711_o-1.jpg
[url=https://c1.staticflickr.com/9/8896/18094949304_2b8093b711_o.jpg]źródło (https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/)sunset lover (https://flic.kr/p/tyZm1y)

puch24
11-06-2015, 23:27
Bardzo fajne zdjęcia. Czy to naprawdę jest bocian na sośnie?!?! :-)

Michał M
12-06-2015, 09:41
Bardzo fajne zdjęcia. Czy to naprawdę jest bocian na sośnie?!?! :-)

dzięki,

nawet osoba zajmująca sie kilkanaście lat bocianami stwierdziła, że czegoś takiego w życiu nie widziała ;p

puch24
12-06-2015, 10:17
No to możesz robić furorę zdjęciem! :-)
Tylko pisz zawsze, że to z Samsunga. Może dostaniesz coś od firmy za reklamę? ;-)

AdaX666
25-06-2015, 09:09
Witam
Właśnie zakupiłem NX 300, póki co z tylko z kitem 18-55 OIS
jak robię nim zdjęcia na trybach P,A,S,M to na brzegach jest mega mydło, jak go ustawiam na AUTO (czyli tryb dla ....) to zdjęcia są juz ok
jakaś rada?

Archibald6803
25-06-2015, 10:48
Witam
Właśnie zakupiłem NX 300, póki co z tylko z kitem 18-55 OIS
jak robię nim zdjęcia na trybach P,A,S,M to na brzegach jest mega mydło, jak go ustawiam na AUTO (czyli tryb dla ....) to zdjęcia są juz ok
jakaś rada?

trochę głupia ale skuteczna : robić w trybie AUTO ;-)

AdaX666
25-06-2015, 11:02
troche głupie :)
gdzieś wyczytałe, że upgrade softu pomoże.
akurat padła bateria więc sprawdzę później.
BTW jakie polecacie baterie do NX300 na zapas?

puch24
25-06-2015, 11:41
Adax,
trzeba by było zobaczyć zdjęcia i ich exify, żeby coś powiedzieć. Sam obiektyw nie pracuje inaczej, ale mogą być inne wartości przysłony, inne ustawianie ostrości, inne wyostrzanie zdjęcia czy kontrast, i stąd różnica. W trybie Auto aparat sam tym rządzi i nie wiemy nawet, co i jak robi.

Akumulatory niefirmowe, z mojego doświadczenia, mają przeciętnie 60-70% pojemności oryginałów, niezależnie od tego, co na nich napisano.
Nie kupuję takich z niewiarygodnie wielkimi pojemnościami, bo nie lubię, jak mi ktoś na dzień dobry kit wciska.

AdaX666
25-06-2015, 13:12
po upgradzie firmwaru , o ile nie pomoże, wstawię fotki.

Ma toś do sprzedania 30mm f2?

chaos
25-06-2015, 13:23
Mam baterie zastepczaka i dziala normalnie jak oryginał.

AdaX666
25-06-2015, 13:34
a jakiej marki?
oryginalna na ile fotek Wam wystarcza?

AdaX666
25-06-2015, 22:36
po upgradzie softu wszystko gra i buczy :)

puch24
25-06-2015, 22:53
Ja mam jakąś Fomax czy jakoś tak. Nie ma pojemności takiej, jak oryginał.
Trudno powiedzieć, na ile zdjęć starcza oryginał - nie liczę zdjęć, tylko ładuję, gdy wskaźnik spada. Starcza na jakieś 150-200, ale to bardzo zależy od tego, jak długo przegląda się zdjęcia, jak długo celuje się i kadruje przed zrobieniem zdjęcia, jak długo aparat jest włączony w gotowości do zdjęcia, ile razy ustawia się ostrość, a nie robi potem zdjęcia, jak często używa się flesza, itp.

puch24
25-06-2015, 23:49
Do Samsunga NX1 pojawił się nowy firmware. Cały jeden użytkownik NX1 w Polsce pewnie się ucieszył.

zyggy
26-06-2015, 11:42
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://ecqimg.by3301.livefilestore.com/y2pRix0itFw-JKD63jAX8QyTmuEC433PpnNRsGmOPhxp43GlrDngT5_vqmC_ai lnfJ9xxo20n1HFbnzeDkFn_xeSmT8nnvmKrl6crbylxks48W1x 8nJv0cvuKeuB8uU-5oTB9JNhh43uUqbKzxtsR7lbMTZFc-6miBkSEsTOBU6Uqw/SAM_0860_1.jpg)

puch24
26-06-2015, 13:32
Nie widać. Zdjęcie musisz wrzucić na jakiś serwer, a tu wklej adres url.

zyggy
26-06-2015, 16:14
To ciekawe, u mnie jest. Zapodałem link do foto na OneDrive. Wstawię link i zobaczmy czy się otworzy z linku.
https://ecqimg.by3301.livefilestore.com/y2pgYJ6zJzKeJjI8CEmrLI6nYOiEbSViIpHFsRVsR_ui8nXrxY Sc6HiV5xUhHYwQRFGUPTc4i7vyidkLy1FlyqgJD2DjygX0HetI su3QThvlTab0V0kG1pvk2zOstyTL8wzUOLlkB_YIBJcoRXK1aE gIG4jjb9oQy_3ewZetA_JDK0/SAM_0860_1.jpg?psid=1
sorry za długi link ;-)

puch24
26-06-2015, 17:57
Nic z tego. Link każe się zalogować do swojego Microsoft account. :-(

chaos
26-06-2015, 22:03
a jakiej marki?
oryginalna na ile fotek Wam wystarcza?

nie wiem, nie pisze, made in china, 1200 mAh

zyggy
27-06-2015, 10:32
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/911/foRg9n.jpg]źródło ([URL=https://imageshack.com/i/pbfoRg9nj)[/URL]

wuzet
27-06-2015, 17:02
Cały jeden użytkownik NX1 w Polsce Jeden który się tym chwali ;-)

Valdek_Tychy
27-06-2015, 18:02
Mam dwa zamienniki Newell po 30 zeta sztuka i jak do tej pory sprawują się bardzo dobrze.Jeśli chodzi o ilość zdjęć nie odstają od oryginalnego samsunga.

piwko2
27-06-2015, 18:04
Valdek, jak 30 się sprawuje? Wszystko w porządku?

Valdek_Tychy
27-06-2015, 18:30
Sprawuje się super,praktycznie cały czas jest założona na aparat.

piwko2
27-06-2015, 18:33
No to udanych kadrów życzę

Valdek_Tychy
27-06-2015, 18:37
Przyda się jak nic, we wtorek wyjeżdżam na 3 tygodnie na urlop do Chorwacji więc będzie okazja popstrykać

piwko2
28-06-2015, 19:16
3 tygodniowy urlop. Zazdraszczam:)

zyggy
29-06-2015, 10:17
Panowie, kto posiada zamiennik akumulatora? Jakiej "firmy" i jak się sprawuje?

puch24
29-06-2015, 10:38
Przejrzyj 2 strony wstecz!

Valdek_Tychy
29-06-2015, 15:48
Na poprzedniej stronie napisałem jakie mam zamienniki - czytać trzeba.

puch24
29-06-2015, 18:41
Rok temu zabawiłem się w sprawdzenie pojemności akumulatorów oryginalnych i zamienników do kilku różnych aparatów, różnych firm (Nikon EN-EL14, Fuji NP50, Samsung BP1030, 1130, 1310, SLB10A, i jeszcze paru).
Zrobiłem to, nagrywając filmy "do oporu", jak długo starczyło mocy, sumując potem długości klipów z jednego akumulatora, i porównując łączną długość filmu dla aku oryginalnego i zamiennika/ów.

Zamienniki - bez wyjątku! - wykazały pojemność rzędu 60-70% oryginałów, niezależnie od marki i typu aparatu, marki zamiennika i pojemności deklarowanej na jego etykiecie.

Ponadto mam wrażenie, że zamienniki mają wyższe samorozładowanie, tzn. szybciej tracą ładunek, gdy nie są używane.

Valdek_Tychy
29-06-2015, 20:33
Nie ma nic za darmo.Jeśli oryginał kosztuje 150 złociszy a zamiennik 30 to cudów nie ma,musi być słabszy.Jak pisałem wcześniej mam 2x Newell i jak na razie sprawują się dobrze zbyt wielkich różnic między nimi a oryginałem samsunga nie ma ale stan ten zapewne nie utrzyma się wiecznie z czasem zamienniki będą coraz gorsze to wówczas beż żalu wywalę je i kupię nowe.Swoją drogą oryginalny samsung do nx 300 wydajnością d... nie urywa, przynajmniej w moim przypadku bo nie wiem jak u innych

chaos
29-06-2015, 20:38
ja złego nie powiem o zamiennikach zarówno do sama jak do nikona
zawsze były ok, a sporo tańsze, nie zdziwił bym się jak by klepali je w tych samych fabrykach

a teraz uwaga sensacja !

kupiłem canona ;D

zyggy
29-06-2015, 21:17
Dzięki puch24 dobrze to zrobiłeś. Valdek_Tychy :-P

puch24
29-06-2015, 21:21
Waldek,
Moja dooqa też na swoim miejscu. ;-) Akumulator jest trochę mały.

Chaos,
Kiedyś miałem okazję porównać wnętrzności oryginału i zamiennika EN-EL3e - zdecydowanie nie jest to to samo, ani akumulatory, ani elektronika. Co by nie mówić, wysoka cena oryginałów jest jakoś tam uzasadniona wyższą jakością (nie twierdzę, że uczciwa, bo nadal jest chora, ale naprawdę są one lepsze).
Jakiego Canona?

chaos
29-06-2015, 21:25
Jakiego Canona?

niby odpowiednik d300s

FelTom
29-06-2015, 21:27
Dlaczego? ;p
Żeby załapać się na ichniejsze forum? W takim razie trzeba było kupić Fuji. Ichniejsze forum jest najlepszym forum poświęconym aparatom.
Ze względu na podejście przedstawicieli producenta- odwrotnie do Samsunga XD

chaos
29-06-2015, 21:39
nie wiem, brakowało mi dużej puszki ;)

FelTom
29-06-2015, 21:40
Trzeba było D300S a nie jakis bubel XD
A który to model? Używany?

Ja czaję się na NX500... A w Nikonie brak czegoś rownie niezawodnego jak D300 lub D700... To co teraz wychodzi jest nie na moje nerwy XD

chaos
29-06-2015, 21:50
wiele lat z nikonem, pora na zmiany ;)

Valdek_Tychy
29-06-2015, 22:03
Ja po 15 latach z nikonem rozstałem się z tym systemem i w tej chwili bawię się samsungiem. Nie twierdzę,że definitywnie pożegnałem nikona,być może jeszcze kiedyś zdecyduję się na kupno jakiejś nikonowskiej puchy :D

puch24
29-06-2015, 22:03
NX500 wygląda fajnie na papierze, choć ma trochę dziwnych uproszczeń, np wideo 4K nagrywa z dodatkowym cropem, pewnie żeby zmniejszyć ilość danych (?). Zacznę się na niego napalać, gdy stanieje znacząco.

waldek
29-06-2015, 22:13
Może ktoś potrzebuje zamiennik litowo-jonowy do Samsunga NX5 i NX10 - Ansmann A-Sam BP 1310
Został mi tylko on po sprzedaży aparatu.
Jak jeszcze trochę poleży to i tak będę zmuszony go wyrzucić.

puch24
30-06-2015, 13:10
Tak jeszcze wracając do pojemności akumulatora do NX300, to Samsung powiększył jego pojemność m/w w czasie, gdy wypuszczał ten model, bo wcześniejsze akumulatory o tych samych wymiarach, stosowane w NX200/210 i NX1000 to model 1030, o takiej właśnie pojemności. Powiększono ją do 1130, zmieniając także chip w środku, z taką konsekwencją, że oryginalne ładowarki zewnętrzne, ładujące model 1030, nie ładują modelu 1130. :-( Jest np. bardzo fajna skądinąd uniwersalna szybka ładowarka Samsunga, model ED-QBC1NX01
http://www.samsung.com/uk/consumer/smart-camera-camcorder/smart-nx/smart-nx-accessories/ED-QBC1NX01 , ładująca modele 1030 i 1310 (te większe do NX5/10/11/100/20), z wyświetlaczem LCD, pokazującym stopień naładowania i możliwością wyboru trybu szybkiego - i nie rozpoznaje ona modelu 1130, podobnie jak standardowe modele, dostarczane z NX200 itp. Szkoda.

maxwawa
30-06-2015, 13:18
NX300 z 30mm f2 jako...macro ;)

Zmieniony rozmiar
30mm f3.2

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/19287081792_76a183a1c8_z-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/vokksY)
30fmm f2.8

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/06/19287081862_be96a0dd63_z-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/vokkub)

na f2.0 też mamy niezłą ostrość.
Generalnie 30m f2 to rewelacyjne szkło - malutkie,lekkie i bardzo uniwersalne.

puch24
30-06-2015, 13:45
To sam obiektyw, czy z pierścieniami pośrednimi albo soczewkami nasadkowymi?

maxwawa
30-06-2015, 14:17
To sam obiektyw, czy z pierścieniami pośrednimi albo soczewkami nasadkowymi?

tylko body i obiektyw bez żadnych pierścieni pośrednich, soczewek itp.
Zdjęcia są wy-cropowane/zmniejszone bo 30mm raczej jest słabe do Macro - podobno :)

puch24
30-06-2015, 14:22
Ano tak. Próbowałem użyć 30-tki z pierścieniami pośrednimi, i wyszła bardzo silna krzywizna pola obiektywu - przy fotografowaniu płaskich obiektów ostry był tylko środek. Lepsze efekty z pierścieniami osiągnąłem z 45-tką 3D (oczywiście z wyłączonym 3D).

chaos
30-06-2015, 20:45
motyl super !

maxwawa
02-07-2015, 12:47
motyl super !
dzięki :0 to były zwykłe "pstryki" ale cieszę się ze się podobają

Czy ktoś ma pomysł jak w trybie BULB w NX300 nie trzeba było trzymać cały czas spustu migawki?
jest jakaś możliwość żeby działał np. na zasadzie przełącznika itp.

puch24
02-07-2015, 14:41
Wyzwalacz zewnętrzny, kablowy, z końcówką micro USB. Przez zakupem sprawdź dokładnie, czy ma właściwą końcówkę, w opisach aukcji czasem są błędy.
Np. ten: http://allegro.pl/wezyk-do-samsung-nx-zam-sr2nx2-90cm-i5506835007.html, sądząc ze zdjęcia, jest właściwy, ma końcówkę USB, ale na pewno nie pasuje do NX10 i NX100, wbrew info w opisie.

maxwawa
02-07-2015, 15:08
Dzięki puch24
Czyli pozostaje wyzwalanie tylko po kablu.

puch24
02-07-2015, 15:20
No, można jeszcze wyzwalać smartfonem przez wifi, ale aplikacja Samsunga jest beznadziejna i pozwala tylko na pracę w trybie full Auto, bez żadnych ustawień, więc i bez B.
Dopiero nowe NX1 i NX500 mają o wiele lepszą aplikację o większych możliwościach.

zyggy
02-07-2015, 21:50
Można także zrobić kabelek samemu. Ja mam DIY i działa super.

maxwawa
02-07-2015, 23:09
Można także zrobić kabelek samemu. Ja mam DIY i działa super.
To może spróbuje z kolegą coś zmontować,
podeślesz mi jakiś schemat, namiary jak to zmajstrować?

zyggy
03-07-2015, 05:48
Mówisz, masz: https://antibore.wordpress.com/2013/04/30/diy-remote-shutter-release-for-samsung-nx20-nx210-and-nx1000-cameras/
Kwestia klawiszy / przycisku. Można zastosować dwa osobne włączniki (focus i migawka) i np. do migawki zastosować dodatkowo jakiś przełącznik stabilny aby mieć BULB. W sumie ten gotowy ceną nie powala. Ja jednak lubię sobie czasem coś zmajstrować. Ja stosuję ten kabelek głównie do szkła 50-200 aby zniwelować drgania nawet od samowyzwalacza.

maxwawa
03-07-2015, 10:08
Mówisz, masz: https://antibore.wordpress.com/2013/04/30/diy-remote-shutter-release-for-samsung-nx20-nx210-and-nx1000-cameras/
Kwestia klawiszy / przycisku. Można zastosować dwa osobne włączniki (focus i migawka) i np. do migawki zastosować dodatkowo jakiś przełącznik stabilny aby mieć BULB. W sumie ten gotowy ceną nie powala. Ja jednak lubię sobie czasem coś zmajstrować. Ja stosuję ten kabelek głównie do szkła 50-200 aby zniwelować drgania nawet od samowyzwalacza.
Dziękuję za info
Też czasami lubię coś zmontować samemu

maxwawa
03-07-2015, 16:31
czego to człowiek nie znajdzie w necie :)

Z TEJ (https://sites.google.com/site/nxcryptophotography/downloads) strony do pobrania zmodyfikowany firmware NX300 oraz inne programy.
Program/skrypt do uruchomienia Time Lapse w NX300 po zainstalowaniu
będzie dostępne spod klawisza KOSZ.
Przy okazji bug-a tego skryptu czasami można robić zdjęcia w trybie BULB bez trzymania spustu migawki :) a takiego rozwiązania własnie szukałem
Sprawdzone i.... działa.

puch24
03-07-2015, 16:45
Ha! Zabieram się za czytanie! Jakiś czas temu szukałem po necie hacków do NXów, i niczego nie znalazłem. Udało Ci się! ;-)

chaos
03-07-2015, 20:11
Program/skrypt do uruchomienia Time Lapse w NX300 po zainstalowaniu

;D

zyggy
04-07-2015, 12:03
szacun
działa to jak działa myślę, że można sobie przygotować jedną kartę z tym skryptem

maxwawa
04-07-2015, 12:26
w pierwszej kolejności instalujemy
NX300_Encryption_Firmware_v1p45 (https://sites.google.com/site/nxcryptophotography/downloads)
Po instalacji, po rozpakowaniu, bezpośrednio na kartę SD kopiujemy pliki skryptu Auto_Shutter_Script_v0p2.zip (https://sites.google.com/site/nxcryptophotography/downloads)
i uruchamiamy poprzez przycisk KOSZ
Nie jest to tak wypasiona i ładna aplikacja jak np na Panasonicu GX7 ale działa :)
Programów do time lapse jest naprawdę sporo więc stworzenie filmików w 4K a nawet 8K nie będzie problemem :)

zyggy
04-07-2015, 12:31
Sorry, nie łapię :-( Po co na początek ładować Encryption Firmware?

puch24
04-07-2015, 12:57
Nie jest to w ogóle potrzebne, może być zwykły firmware. Sprawdzałem, działa. Aparat włącza się chwilkę dłużej, i potwierdza wczytanie tych skryptów mignięciem zielonej diody z przodu. Czasem aparat trochę się zawiesza. :-(

puch24
10-07-2015, 13:46
Wlazłem wczoraj do FJ i NX500 spadł już o 2 stówy, do 2799 czy jakoś tak.

FelTom
11-07-2015, 15:20
Na koniec wakacji spadnie jeszcze niżej.
Trzeba mieć nadzieję, że szybko wypuszczą następcę i będzie za naprawdę rozsądne pieniądze XD

puch24
12-07-2015, 03:10
Dla mnie nadal, jeśli chodzi o ergonomię i wygląd, NX100 (pierwszy bezwizjerowiec NX) jest lepszy od wszystkich nowszych bezwizjerowców.

Oczywiście cała reszta, tzn. przede wszystkim jakość obrazu, już jest z trochę innej epoki. Ale nadal bardzo go lubię i czasem biorę go do ręki.

Michał M
12-07-2015, 19:01
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/07/19395048788_b37ff0d49e_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/vxSGhU)9 (https://flic.kr/p/vxSGhU)[/url]


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/07/19395039710_cebe816ab7_b-2.jpg
źródło (https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/)6 (https://flic.kr/p/vxSDAo),


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/07/19576127512_cf0d913ec5_b-2.jpg
[url=https://farm1.staticflickr.com/404/19576127512_cf0d913ec5_b.jpg]źródło (https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/)2 (https://flic.kr/p/vPSLFS)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/07/19412522120_d613f762fc_b-2.jpg
[url=https://farm1.staticflickr.com/518/19412522120_d613f762fc_b.jpg]źródło (https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/[/url)7 (https://flic.kr/p/vzqfvf)

Valdek_Tychy
15-07-2015, 21:32
Wlazłem wczoraj do FJ i NX500 spadł już o 2 stówy, do 2799 czy jakoś tak.
Czyli jest szansa,że w przyszłym roku do wakacji cenowo zejdzie do poziomu nx300

Kolego z postu powyżej,fajnie byłoby gdybyś podał przynajmniej czym robione te zdjęcia,że o podstawowych parametrach ekspozycji nie wspomnę

Michał M
15-07-2015, 22:23
Czyli jest szansa,że w przyszłym roku do wakacji cenowo zejdzie do poziomu nx300

Kolego z postu powyżej,fajnie byłoby gdybyś podał przynajmniej czym robione te zdjęcia,że o podstawowych parametrach ekspozycji nie wspomnę

Obiektyw 18-55, nx300
1 - 18mm
2 - 27mm
3 - 54mm
4 - 18mm
wszystkie na iso sto i pełnej dziurze, gdzie jeśli chodzi o kit to właściwie dziurce.

AdaX666
16-07-2015, 09:12
ma ktoś z Was do sprzedania używany 10mm lub 45mm?

Michał M
17-07-2015, 10:21
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/07/19579656650_2545b754a9_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/vQbRM5)TatryXIII (https://flic.kr/p/vQbRM5)

NX300, 18mm @8,0 iso100

Valdek_Tychy
17-07-2015, 13:03
fajny widoczek

i coś na szybko ode mnie.Chorwacja miejscowość Tribunj NX300 iso 1000 f:8 bez jakiejkolwiek obróbki bo mam tylko lapka


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/07/SAM_1044-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-xkJowAcI-OA/VajlxJkQUSI/AAAAAAAAAS8/2PANQqjN47o/s1600/SAM_1044.jpg)

puch24
17-07-2015, 15:02
Ha! Byłem w Tribuniu! W 1969... ;-)

Valdek_Tychy
18-07-2015, 07:35
Piękne miejsce,jak cała zresztą Chorwacja.Wczoraj byłem w Trogirze - wow

puch24
18-07-2015, 09:38
Mam nikłe wspomnienia z tamtego pobytu, a na pewno wszystko się tam przez ten czas zmieniło. ;-) Ale te wspomnienia, które pozostały, są przyjemne.

Valdek_Tychy
18-07-2015, 16:16
Mam nikłe wspomnienia z tamtego pobytu, a na pewno wszystko się tam przez ten czas zmieniło. ;-) Ale te wspomnienia, które pozostały, są przyjemne.

No podejrzewam,że od 1969 to trochę tam się zmieniło.Jeszcze jestem w Chorwacji ale po powrocie wrzucę parę fotek

HYPER
22-07-2015, 19:03
ma ktoś z Was do sprzedania używany 10mm lub 45mm?

na alle sa w bardzo fajnej cenie (nowe).
w sumie uzywki ciezko dostac i sa wcale nie tansze, wiec chyba lepiej wziac niesmigany.

chaos
22-07-2015, 19:36
Ha! Byłem w Tribuniu! W 1969... ;-)
Nie mów że malczakiem z przyczepka :)

puch24
22-07-2015, 20:01
Wtedy jeszcze nie było malczaków z przyczepkami. Co najwyżej np. Zastava 750, których tam wtedy było zatrzęsienie. ;-)
Ale nie, ja tam wtedy dotarłem Tu-134 (do Belgradu), Caravelle (do Splitu) i Austinem 1800 (do Tribunia), jeśli jesteś ciekaw...
A potem tym samym samochodem szosą nadmorską do Ljubljany i dalej do Wiednia, skąd z powrotem samolotem do domu. Była to emocjonująca podróż dla 6-latka.

W samochodzie były zainstalowane bezwładnościowe (!) pasy bezpieczeństwa z przodu (wtedy naprawdę ewenement), i właściciel bezwzględnie nakazywał ich używać - co zresztą łatwo uzasadniały widoki z podróży szosą nadmorską. ;-)

AdaX666
23-07-2015, 13:01
na alle sa w bardzo fajnej cenie (nowe).
w sumie uzywki ciezko dostac i sa wcale nie tansze, wiec chyba lepiej wziac niesmigany.

na te niesmigane trochę mi brakuje
dlatego liczę na troszkę tańsze używki

puch24
23-07-2015, 13:07
Czasy tanich obiektywów NX na Allegro już niestety minęły. Musisz polować, może się trafi.

HYPER
23-07-2015, 16:02
na te niesmigane trochę mi brakuje
dlatego liczę na troszkę tańsze używki

puch24 ma racje.
z tego co widze na alle to ceny uzywanych obiektywow sa z 10-15% nizsze niz nowych - to w sumie niewiele.
trzeba by sie zastanowic czy warto czekac zeby oszczedzic te 100-150zl?

ja bym chyba wolal dolozyc i miec obiektyw nowy niz uzywany (nigdy nie wiadomo jak intensywnie), ale to oczytwiscie tylko moje zdanie.

puch24
23-07-2015, 16:30
Te 2-3 lata temu, gdy się zaopatrywałem w to, co mam, na Allegro były zarówno te "serwisowe" w sporej obfitości, jak i sporo niedrogich używanych, sprzedawanych przez ludzi, którzy, być może, zawiedli się na systemie Samsunga NX? Poza tym trafiały się też jeszcze ex-firmowe egzemplarze okazowe, również w cenach okazyjnych, a w naprawdę dobrym stanie. Teraz już ta laba się skończyła. System wcale nie jest taki tani, jaka fama kiedyś o nim krążyła. Nawet wręcz przeciwnie, w większości jest drogi, a oferta używek jest niewielka w porównaniu do np. Sony E.

chaos
27-07-2015, 21:54
nx300 + 10 mm


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/07/8KXjDGH-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/8KXjDGH.jpg)

puch24
27-07-2015, 22:20
A, już wiadomo, gdzie zniknąłeś bez rowerza!

puch24
27-07-2015, 22:54
W weekend byłem (jak co rok pod koniec lipca od kilku już lat) w MRU - Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym, i jak zwykle przeszliśmy się trochę po bunkrach i tunelach. W poprzednich latach zabierałem, kolejno, Nikony D70, D80, D200, z lampami SB800 (dla wzmocnienia siły błysku, dwie lampy przymocowane do aparatu na szynie, wyzwalane i sterowane błyskiem lampy wbudowanej, albo jedna Sabina jako główna, druga jako Slave, oczywiście z iTTLem w systemie CLS). Nikonom do pracy AF wystarczało światło latarek albo czerwony wspomagacz "Sabiny".
Tym razem wziąłem ze sobą Samsungi. Do jakości zdjęć nie mam zastrzeżeń, ale ogniskowanie po ciemku to totalna kaszana. W panujących tam ciemnościach zielony oświetlacz aparatu okazał się zupełnie niewystarczający, światło latarek również. Jako błysku używałem SEF-42A, i moc lampy była wystarczająca, ale, niestety, w połączeniu z NX-ami nie działa czerwony wspomagacz AF w lampie, i trzeba polegać na zielonym oświetlaczu aparatu, a ten jest niewystarczający! Ostatecznie musiałem wyłączyć AF i ostrzyłem ręcznie, wykorzystując światło latarki i Focus Peaking.

Fotografowałem też w niemieckim Forcie Gorgast, gdzie oświetlenie (sztuczne) wcale nie jest złe. NX300 dawał sobie radę, ale NX2000 zawiódł zupełnie mimo tego, że wcale nie były to ciemności zupełne. Potwierdziło to moją wcześniejszą obserwację o różnicy w tej dziedzinie pomiędzy tymi dwoma aparatami, o której już tu pisałem wcześniej.

chaos
28-07-2015, 06:12
Niestety tego właśnie nie lubię w samsungu. Trochę ciemno i AF kaszanka.

puch24
28-07-2015, 07:38
Dlatego bawią/irytują mnie różne opowieści o tym, jakie to doskonałe są bezlusterkowce. Mają wiele zalet, ale szybkość działania i sprawny AF generalnie do nich nie należą. Do fotografowania szybkiej akcji i/lub w ciemnościach raczej się nie nadają, i często byle jaka, tania lustrzanka bije je bez problemu.

chaos
29-07-2015, 21:23
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/07/H1oIs3A-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/H1oIs3A.jpg)

puch24
29-07-2015, 21:51
O, żeż...

Valdek_Tychy
01-08-2015, 07:41
Dlatego bawią/irytują mnie różne opowieści o tym, jakie to doskonałe są bezlusterkowce. Mają wiele zalet, ale szybkość działania i sprawny AF generalnie do nich nie należą. Do fotografowania szybkiej akcji i/lub w ciemnościach raczej się nie nadają, i często byle jaka, tania lustrzanka bije je bez problemu.

Ojtam,ojtam. Wszyscy by chcieli żeby ich aparat był szybki jak Kubica.szczelny jak batyskaf i robił zdjęcia jak Gudzowaty a do tego kosztował mnie więcej niż 49,99 zł.:D

puch24
01-08-2015, 11:30
Należy zwalczać myślenie magiczne i zaprzeczanie faktom. Bezlusterkowce mają swoje zalety, ale mają też wady, a ignorowanie tych wad wbrew faktom jest przejawem myślenia magicznego. Na własnej skórze przekonałem się, że nie zdołałem zrobić ostrych zdjęć w takich samych warunkach, w których lustrzanka robiła je bez problemu. Wcześniej zawodności AF doświadczyłem też w przypadku obiektów ruchliwych. Do takich zadań lustrzanki lepiej się nadają.
Każdy aparat do odpowiednich dla niego zadań.

J51
01-08-2015, 18:55
E,ja robiłem Samsungiem NX1000 zdjęcia Futbolu Amerykańskiego,a to jest dość szybki sport i zdjęcia są żyletka,wszystko zależy od ustawień,nie trzeba generalizować że się bezlusterkowcem nie da zrobić ostrego zdjęcia w ruchu,jak będę w domu to podam przykład.

puch24
01-08-2015, 21:12
No cóż, udało Ci się. Mój NX20 nie chciał zdążyć za moim 3-letnim siostrzeńcem. A NX300 (który podobno ma drugi z kolei najlepszy AF w systemie NX) zawiódł zupełnie w ciemnościach, w których zielona lampa doświetlająca AF nic nie pomogła. A czerwony oświetlacz lampy SEF-42A nie działa z NX-ami. :-( AF NX-a 2000 zawiódł kompletnie w o wiele lepszych warunkach oświetleniowych. Obiektywy nie mają skali odległości, nie można więc nawet ustawić ostrości, oceniając odległość na oko (przy ogniskowej 16 czy 18 mm i otworze 3,5 głębia ostrości powinna zniwelować ew. błąd). Wróciłem z wycieczki z pewną liczbą zupełnie nieostrych zdjęć, które niełatwo będzie powtórzyć, gdybym chciał. Jestem więc zrozumiale zawiedziony. Lustrzanki Nikona z lampami SB w tych samych warunkach radziły sobie o wiele lepiej. Kropka.
Wniosek: pojechałem nieprzygotowany, trzeba było zostawić w domu to koreańskie badziewie i wziąć porządną lustrzankę. A więc moja wina: źle oceniłem warunki zdjęciowe i źle dobrałem sprzęt. Nie można od sprzętu oczekiwać tego, czego on nie jest w stanie dać. Daje niską wagę, łatwość przenoszenia, niewielkie wymiary, i wiele innych zalet. Szybkość działania i sprawność AF do nich nie należą. Druga kropka.
Jestem zły.

J51
02-08-2015, 09:36
Ja mam zieloną lampkę doświetlającą wyłączone na stałe,aparat przy niej faktycznie trochę głupieje,a tak z innej beczki,czy oryginalna ładowarka będzie ładowała zamienniki ? chcę taki sobie kupić i nie jestem tego pewien.(może ustawiasz za wolne czasy że nie możesz zrobić ostrego zdjęcia)

puch24
02-08-2015, 11:35
Zacznę od końca:
Nie, nie ustawiam zbyt długiego czasu. Nieostrość nie wynika z poruszenia, tylko z tego, że AF aparatu nie łapie ostrości.

A zdjęcia w czasie wycieczki robiłem, jak napisałem, w tunelach MRU. Panuje tam ciemność 100%-owa, absolutna. Wspomaganie AF-u dodatkowym światłem jest więc niezbędne. Czerwone oświetlacze nikonowskich Sabin wystarczały. Zielony oświetlacz NX300 zawiódł całkowicie, nawet z dość niewielkiej odległości (~ 1,5-2 m) nie dał dość światła, by AF złapał ostrość. Musiałem wspomagać się latarką i ustawiać ostrość ręcznie. Nie zawsze się udało.
A AF w NX2000 jest O WIELE gorszy, niż w NX300, jeśli chodzi o wymaganą ilość światła - zawodził w oświetlonych pomieszczeniach. :-( Jestem więc bardzo zawiedziony. ;-)

A jeśli chodzi o ładowarkę:
Nie wiem, który model ładowarki masz, ale, o ile powinna bezproblemowo ładować zamienniki, to może nie ładować oryginału model BP1130 (standard z NX300 i NX2000).

J51
02-08-2015, 14:05
Ja mam model BC1030B właśnie BP1130 nie chce ładować,zobaczę jak będzie z zamiennikiem,w końcu to tylko 30 zł,jestem zwolennikiem oryginałów,ale trudno je dostać,chodzi o BP1030.Ja nie twierdzę że ten aparat nadaje się do sportu,użyłem go raz tylko dla sprawdzenia, miałem migawkę 1/1000,ale to były zdjęcia w piękny słoneczny dzień,w ciemnicy bym się nie odważył go użyć,

Valdek_Tychy
02-08-2015, 14:06
Myślę,że większość ludzi kupujących aparat taki jak nx300 ma już jakieś pojęcie o fotografii i kupuje go ze świadomością,że aparat ten (w przypadku nx300) ma pewne ograniczenia i godzi się na to skoro wydaje na niego kasę. Oczywiście pewna grupa użytkowników będzie zawiedziona bo uwierzyła w reklamę samsunga i żyła w przekonaniu,że samsung nx300 to najlepszy,najszybszy,najskuteczniejszy i jeszcze ze 100 naj a tu kicha.Inna sprawa,że część ludzi uważa,że sprzęt za 1500 zł. składa się z samych wad bo nie ma AF takiego jak D4,nie ma szybkości bolidu F1,nie ma uszczelnień a obiektyw powinien być 18-1000 f/1:8,korpus winien być magnezowy obciągnięty skórą aligatora. Prawda jest prozaiczna,kupując aparat za 1,5k zł.należy się spodziewać sprzętu za 1,5k zł. Ja tam jestem zadowolony (mimo,że wcześniej fotografowałem aparatami znacznie lepszymi) a nawet udało mi się ostatni dokupić body nx5 za śmieszne pieniądze i i też uważam,że robi świetne foto - jest w sam raz odpowiedni do moich potrzeb.

J51
02-08-2015, 14:12
Co prawda to jest wątek o NX300,ale ja z NX1000 też jestem zadowolony :p

Valdek_Tychy
02-08-2015, 14:27
Co prawda to jest wątek o NX300,ale ja z NX1000 też jestem zadowolony :p

wątek przeszedł już z nx300 na ogólny o systemie nx - taki mi się zdaje

- - - - kolejny post - - - - - -

Nx5-tkę wziąłem ostatnio na wycieczkę do Krakowa i spisał się jak należy


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/001-1.jpg
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-GYS57pJjSKQ/Vb4MabhMiGI/AAAAAAAAATM/R_E33EEXPTg/s1600/001.jpg)

puch24
02-08-2015, 14:30
Wątek jest raczej o NXach w ogóle, mimo nazwy.

Do BP1130 potrzebna jest BC3NX01 - droga jak zaraza i trudno u nas kupić; kupiłem stosunkowo tanio na jebaju, chyba z Austrii, jeśli dobrze pamiętam. Oczywiście ładuje też BP1030 i zamienniki.

Ja ogólnie jestem zadowolony z NXów, sportu raczej nie fotografuję, ale zawiodły mnie AFem. Stare/tanie lustrzanki radzą sobie lepiej, wcale nie porównuję do F4 ani nie mam takich oczekiwań.
Jestem raczej doświadczonym fotoamatorem i nie spodziewam się cudów po sprzęcie. NXami dotychczas nie fotografowałem w takiej ciemności i NX300 niemiło mnie zaskoczył, a NX2000 to porażka zupełna.

J51
02-08-2015, 14:43
Czy ktoś posiada lub podpinał Samyanga 12/2 do któregoś NX-a,bardzo interesuje mnie to szkiełko,chyba sobie takie kupie,myślę że z ustawianiem ostrości nie będzie z nim problemów.(Valdek-zdjęcie super)

puch24
02-08-2015, 14:46
Popatrz w wątkach o NEXach i Fuji X - tam kilka osób o nich wspominało.

J51
02-08-2015, 14:57
Jak zobaczyłem ile tam jest postów,to odechciało mi się szukać :sad:

puch24
02-08-2015, 15:17
To zapytaj uprzejmie, albo użyj szukajki. Tylko nie forumowej, bo jest... wiadomo, co czego.

Zobacz np.: https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&rlz=1C1ASUT_enPL417PL417&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=samyang+12/2,0+nikoniarze+inne+systemy+site:forum.nikoniarze. pl

Uncle G zwykle pomaga. ;-)

J51
03-08-2015, 09:51
Dzięki Tobie.

puch24
03-08-2015, 10:13
No, ja też staram się pomagać. :-)

Chodziło mi o to (bo nie napisałem tego dość jasno), żebyś o Samyanga 2/12 zapytał w owych wątkach. Jeśli zrobisz to odpowiednio uprzejmie ;-), ludzie odpowiedzą, zamiast odesłać Cię do diabła ;-), czyli do szukajki, z uzasadnieniem, że "już było". :-)

Valdek_Tychy
03-08-2015, 16:10
Zabrałem nx300 na urlop do Chorwacji i mogę stwierdzić,że spisał się.Jedyne co mi przeszkadzało to to,że w pełnym słońcu niewiele widać na wyświetlaczu,brak wizjera daje się we znaki,dlatego m.in.kupiłem nx5
Poniżej kilka zdjątek,wszystkie zrobione 300-tką

1.Sibenik - widok od strony zatoki

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/001-2.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-SOvgpF00Mi8/Vb9y5gb0C8I/AAAAAAAAATg/E3i4kR90XHM/s1600/001.jpg)
2. Sibenik - jedna z uliczek starego miasta

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/002-1.jpg
źródło (http://4.bp.blogspot.com/-J7UzZkfAh4Y/Vb9y8KMZDqI/AAAAAAAAAT0/Q70zHMyrw3c/s1600/002.jpg)
3.Dalej Sibenik - po zmroku wąskie uliczki zaczynają odkrywać swoje uroki

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/006-1.jpg
źródło (http://4.bp.blogspot.com/-CIzfDw7yzRA/Vb9y_lnM8jI/AAAAAAAAAUI/ELWE2JZDmJw/s1600/006.jpg)
4. Sibenik - stary rynek

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/005-1.jpg
źródło (http://4.bp.blogspot.com/-EPqPJSyuCd8/Vb9y-nY8DwI/AAAAAAAAAUA/lRkkiZfry_0/s1600/005.jpg)
5.Tribunij - tam trzeba być żeby to zobaczyć

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/003-1.jpg
źródło (http://4.bp.blogspot.com/-f36CNGs_3Ho/Vb9y7p1IU5I/AAAAAAAAATs/2n4qjqMdKZs/s1600/003.jpg)
6.Codzienny widok o zachodzie słońca

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/08/004-1.jpg
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-kX2FIvPRdlY/Vb9y824fOUI/AAAAAAAAAT4/chZnTu-JBeo/s1600/004.jpg)

Wszystko robione nx300 z obiektywem 18-55, czasami zakładałem 30-tkę,Zdjęcia zmniejszyłem i minimalnie poprawiłem kontrasty

puch24
03-08-2015, 16:22
Gledam , ali ne sećam se mnogo. :-( Od tada prošlo 45 godina.

Valdek_Tychy
03-08-2015, 19:51
Gledam , ali ne sećam se mnogo. :-( Od tada prošlo 45 godina.

ale ososieroschosi ?

puch24
03-08-2015, 20:30
No kto tam niedawno był i ma to "świeżo", ja czy Ty? ;-)

"Patrzę, ale niewiele pamiętam. Minęło 45 lat. " Czy jakoś tak.

chaos
03-08-2015, 22:18
valdek -> super slike, zavidim ;)

puch24
03-08-2015, 22:36
O, właśnie! ;-)

Valdek_Tychy
04-08-2015, 14:22
valdek -> super slike, zavidim ;)


hvala :D

puch24
09-08-2015, 19:41
Arek z Optycznych jakoś mimochodem przebąknął coś o tym, że Samsung ma zamiar wycofać się z rynku foto w Polsce, a może nawet w Europie:

http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?p=494743#494743&sid=08befabcf04c804197c800a9cb938565

Prawdę mówiąc, polityka marketingowa firmy w PL wskazywała na to już od dłuższego czasu, że firma nie traktuje naszego rynku poważnie.

Teraz pytanie: co robić dalej?
Wyprzedawać sprzęt, póki jeszcze w ogóle jest coś wart?
Zachować sprzęt, bo zyska na wartości przez niedostępność?
Kupić coś, co jeszcze jest dostępne, bo niedługo nie będzie?

Krzysztof_BB
10-08-2015, 13:53
Na wstępie witam wszystkich,
Czytuję od jakiegoś czasu to forum i w końcu postanowiłem się zarejestrować bo widzę,
że są tu ludzie z okolic Bielska-Białej (mieszkam w okolicy)w dodatku robiący fajne foty .

Nie mam NX300 ale skoro wątek zszedł na całość to ja mogę się wymienić doświadczeniami z NX30.
Chcę kupić lampę - zamawiałem Metz 26AFbo fajna malutka idealna na turystyczne potrzeby,
ale niestety po złożeniu zamówienia otrzymałem info iż est niedostępna - nie wie ktoś gdzie to można dostać?
W przeciwieństwie do Nikona kwestia akcesoriów nie wygląda różowo.

puch24
10-08-2015, 17:05
Witaj!

To zupełnie nowa lampa. Problemem może być zarówno to, że jest zupełnie nowa, jak i to, że szukasz wersji do Samsunga NX. Może spróbuj gdzieś w Niemczech?

A info o NX30 będzie mile widziane, przynajmniej przeze mnie, bo zastanawiam się nad zamianą NX20 na NX30 (choć na razie ciągle jeszcze muszę na to zarobić).

HYPER
10-08-2015, 18:11
Arek z Optycznych jakoś mimochodem przebąknął coś o tym, że Samsung ma zamiar wycofać się z rynku foto w Polsce, a może nawet w Europie:

http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?p=494743#494743&sid=08befabcf04c804197c800a9cb938565

Prawdę mówiąc, polityka marketingowa firmy w PL wskazywała na to już od dłuższego czasu, że firma nie traktuje naszego rynku poważnie.

Teraz pytanie: co robić dalej?
Wyprzedawać sprzęt, póki jeszcze w ogóle jest coś wart?
Zachować sprzęt, bo zyska na wartości przez niedostępność?
Kupić coś, co jeszcze jest dostępne, bo niedługo nie będzie?

Ten sprzet nie znika z rynku zupelnie. Malo tego - nawet jesli zniknie z rynku europejskiego to nadal bedzie dostepny na swiecie tyle, ze wtedy koszt zakupu wzrosnie o clo i VAT, czyli ja bym radzil kupic co kto potrzebuje.
Ja mam w zasadzie wszystkie obiektywy systemu NX i czekam tylko na obiecana 300mm f2,8 :)

Uwazam jednak, ze taka 30mm powinna sie znalezc w torbie kazdego uzytkownika spod znaku NX.

Jak sprzet zniknie z oficjalnej dystrybucji to wzrosna ceny (na allegro) zarowno nowych jak i uzywanych obiektywow (zwlaszcza).

Krzysztof_BB
11-08-2015, 09:51
Witaj!

To zupełnie nowa lampa. Problemem może być zarówno to, że jest zupełnie nowa, jak i to, że szukasz wersji do Samsunga NX. Może spróbuj gdzieś w Niemczech?

A info o NX30 będzie mile widziane, przynajmniej przeze mnie, bo zastanawiam się nad zamianą NX20 na NX30 (choć na razie ciągle jeszcze muszę na to zarobić).


Witaj!

To zupełnie nowa lampa. Problemem może być zarówno to, że jest zupełnie nowa, jak i to, że szukasz wersji do Samsunga NX. Może spróbuj gdzieś w Niemczech?

A info o NX30 będzie mile widziane, przynajmniej przeze mnie, bo zastanawiam się nad zamianą NX20 na NX30 (choć na razie ciągle jeszcze muszę na to zarobić).

Ten model teoretycznie występuje do wszystkich systemów.
Miałem kiedyś Metza do analoga i mam miłe wspomnienia więc ponownie zainteresowałem się Metzem właśnie.
Jest większy model ale w tym właśnie problem że jest większy a do bezlusterkowca na podróże taki malutki flash to jest to.
No cóż będę szukać dalej.

Co do porównani a NX30 vs NX20 w skrócie - co na początku widać słychać i czuć.
Lepszości:
1. Zdecydowanie lepszy AF - czytałem tu narzekania na pracę NX300 w ciemnościach . Przy NX30 nie stwierdzam problemów lampka działa i AF trafia super.
2. Jaśniej naświetla - to samo ISO i parametry a naświetlony RAW z NX30 wygląda jak NX20 korygowane na +2/3EV.
To powoduje że porównania czułości ISO biorą w łeb. Ostatnio do naświetlenia zdjęcia bardzo ciemnego kościółka wystarczyło mi F2,8 i ISO 1000....
W PP (Lightroom 5) trochę co prawda popchnąłem ale też miałem korekcję -1EV w trakcie ekspozycji.
3. Zdecydowanie wygodniejszy grip - praca z ciężkim 50-200 jest przyjemniejsza.
4. Odchylany wizjer - kapitalna rzecz - coraz częściej używam no ale szkoda , że podgląd nie jest większy, byłoby idealnie.
5. Więcej fajnych opcji w menu
6. Dotykowy ekran ale to chyba jest podobne jak w NX300 - fajne jest sprzężenie punktu AF wskazanego palcem z wyzwoleniem migawki - coś dla mojej żony:)
7. Lepszy bufor a więc szybsze seryjne.

Gorszości:
1 Gabaryt mniej kieszonkowy - szkoda że pionier systemu NX10 który miał świetne gabaryty tak się stopniowo rozrósł no ale coś za coś. Tak czy inaczej 30stkę z naleśnikiem dalej da się wcisnąć w tą samą kieszeń tylko jest ciut ciaśniej.
2. Nie podoba mi się umieszcznie gniazda karty SD w komorze akumulatora - do tego akumulator z NX10/20 nie pasuje i trzeba kupić nowy zamiennik. Tu za radą Valdka nabyłem Newella za całe 35 PLN i jest OK.
3. Ładowarka jest wewnątrz aparatu w pudełku tylko podróżna taka jak do smartfona. Muszę więc dokupić zewnętrzną.
Po zastanowieniu stwierdziłem że ta w aparacie nie przeszkadza można będzie ładować 2 aku w tym samym czasie a poza tym przy podłączonym aparacie do ładowania można coś na nim robić np. zdjęcia w studio bo da się go włączyć.

No i takie ogólne:
Cena NX30 jest już na poziomie NX20 a często niższa - obecnie najkorzystniejszy zakup w kwestii wartości technicznej do ceny.
Myślałem nad upgradem D90 do 7200 ale coraz bardziej niechętnie zabieram ciężkiego kloca poza tym D90 działa dalej i w tym obszarze gdzie go używam 7200 nic nowego nie wniesie.
W sumie to jeszcze jest dylemat czy nie dołożyć ociupinkę do D750 skoro już się myśli nad lustrzanką.
Na razie zostawiłem to na później wydać kasę zawsze zdążę a nowości pojawiają się co chwilę.
NX 30 jest dla mnie kompromisem między gabarytem a wygodą obsługi przy bardzo korzystnej cenie. Ta różnica w cenie pozwala nabyć dodatkowe obiektywy a to poważny atut.
Wymagam dobrej jakości prezentacyjnej na TV 4k i tu w zupełności ten aparat wystarcza o FHD nie mówiąc.
Ponoć NX1 ma znacznie lepszy wizjer i AF więc może kiedyś trafi mi w łapki.
Może dzięki takim wieściom o manewrach taktycznych Samsunga będzie tak, że jego cena poleci na np. 2 tysiące?
W Niemczech jakiś sklep sprzedaje zooma 50-150/F2,8 za 1000 Euro - tyle mógłbym rozważyć za to szkło zastąpiłoby ono moje 50-200.

puch24
11-08-2015, 11:41
Ten Metz teoretycznie jest dostępny do wielu różnych systemów, ale wiadomo, że do tych mniej popularnych (jak NX) jest produkowany w małych ilościach, mało które sklepy go mają, itd., podczas gdy do systemów popularnych będą one w sklepie na półce.

Valdek_Tychy
12-08-2015, 14:29
Witaj!
zastanawiam się nad zamianą NX20 na NX30 (choć na razie ciągle jeszcze muszę na to zarobić).
A ile za owe NX20 ewentualnie byś chciał jak już będziesz zdecydowany ?

puch24
12-08-2015, 15:18
Oczywiście jak najwięcej ;-), a zdecydowany w zasadzie jestem, tylko nie mam kasy, żeby dopłacić do NX30. Myślałem, że jakoś uskubię na NX30, a potem sprzedam NX20, jak już nie będzie potrzebny. Ale coś się chwilowo nie zanosi. :-(
Poza tym mam też niepotrzebnego już NX11, tylko nie mam siły zabrać się za wystawienie go na Allegro. Mam też NX100, którego właściwie nie używam i mógłbym sprzedać, ale trzymam go ze względów sentymentalnych, bo to mój pierwszy NX, i ciągle cholernie mi się podoba wizualnie i ergonomicznie. Ach, żeby można było wsadzić do niego flaki z NX300! W pewnym sensie NX500 jest takim NX300 z dodanym tym, co użytkowo było lepsze w NX100. Ale i tak NX100 jest ładniejszy. ;-)

zyggy
19-08-2015, 10:11
Mam pytanie do Waldka. Czy szkło 30 mm faktycznie nie posiada przycisku iFn? I dodatkowo pytanie do ogółu, co lepiej kupić 30 mm czy 20 mm?

waldek
19-08-2015, 11:10
Nie ma. Ale ten przycisk jest przereklamowany.
Lepsza optycznie jest 30 ale 20 szersza.
Dla mnie 30 to rewelacja.
Wiem, że nie o tego Waldka chodziło ale miałem oba obiektywy to podpowiem.

HYPER
19-08-2015, 11:39
Mam oba i zdecydowanie polecam 30mm.

puch24
19-08-2015, 11:48
30 to jedyny obiektyw, który od starości (nowości) nie został zmodyfikowany i nie ma przycisku iFn. Jak napisano wyżej, iFn jest trochę przereklamowany, w każdym razie ja nie potrafię się nauczyć z niego korzystać na co dzień. Np. fajnie byłoby, żeby można było wykorzystać pierścień na obiektywie do przesuwania programu - a tego akurat nie można zrobić.

30 jest bardzo dobra optycznie, 20 jest trochę nijaka - ani bardzo szeroka, ani bardzo jasna, ani bardzo ostra.

FelTom
19-08-2015, 11:57
Przereklamowany??
Ten przycisk... Nie wyobrażam sobie życia bez. Obsluga idzie szybko jak w D90... Prawie.
Klik, pokrętłem przesłona, klik, pokrętłem ISO... Na priorytecie przesłony. Szybko i sprawnie.

puch24
19-08-2015, 12:26
Drażni mnie to, że trzeba się naklikać tym przyciskiem, żeby dojść do ustawień tego, co się chce zmienić.

FelTom
19-08-2015, 12:55
Jeden klik na wejście.
Pokrętłem na zmianę parametru.
Drugi klik na przejście z przesłony do ISO...
Pokrętłem zmiana ISO.
To raptem 2x użycie przycisku żeby obskoczyc wszystko. XD

Dla mnie to niedużo. Chyba, że wybrałeś więcej parametrów do zmiany za pomocą przycisku. Wtedy rzeczywiście będziesz go używał kilka razy. Na priorytecie przysłony, którego używam w 90%, mam ustawione tylko te 2 parametry. W 90% tylko nimi operuje.
No i cała zabawa odbywa się naprawdę szybko. Te rozwiązanie naprawdę sobie chwalę.

Pozdrawiam

HYPER
19-08-2015, 13:14
ja mam chyba wszystkie szkla systemu NX (no dobra nie mam dwoch dla mnie niepotrzebnych) i w zadnym nie uzywam tego przycisku iFn. jest mi zupelnie zbedny.

puch24
19-08-2015, 13:15
Może masz rację...
Korzystam z tego, ale czasami...

chaos
19-08-2015, 13:19
30 jest bardzo dobra optycznie, 20 jest trochę nijaka - ani bardzo szeroka, ani bardzo jasna, ani bardzo ostra.

Tak wlasnie [emoji4]

zyggy
19-08-2015, 13:30
Dziękuję wszystkim za ich opinie na temat 30 mm i iFn. W sumie zakres 30 mm mam w 18-55 tylko jasność nie ta. Robiłem kiedyś Canon'em 550D + stałka 50 mm i powiem, że była to przyjemność. Może zamiast 30 kupić 45 2/3D?

puch24
19-08-2015, 13:33
45 jest mz ostrzejszy od 30, ale jest też węższy, no i nie jest naleśnikiem.

zyggy
19-08-2015, 13:48
To racja co piszesz puch24. Dla mnie 3D jest zupełnie zbędne.

HYPER
19-08-2015, 13:54
co znaczy 3D zbedne? zbedny caly obiektyw 45mm czy ta jego funkcja?

45mm to bardzo fajne szklo mogace robic za krotka portretowke. nie jest oczywiscie tak male jak 30mm, ale jest rownie dobre optycznie.
funkcje 3D mozna wylaczyc i zapomniec i jej istnieniu. jednak lepiej ja miec niz nie miec.

puch24
19-08-2015, 13:57
Z 3D nie musisz korzystać w ogóle, z boku jest wyłącznik ;-).
Jeszcze przyszły mi do głowy przewagi 45 nad 30 - lepiej nadaje się do portretów, i ma znacznie cichszy i chyba szybszy AF. To bardzo dobry obiektyw. Z pierścieniami pośrednimi używałem trochę do makro - lepiej się w tym sprawdza od 30.

Valdek_Tychy
19-08-2015, 21:43
Mam pytanie do Waldka. Czy szkło 30 mm faktycznie nie posiada przycisku iFn? I dodatkowo pytanie do ogółu, co lepiej kupić 30 mm czy 20 mm?

wcześniej już odpowiedzieli co do iFn.


Przereklamowany??
Ten przycisk... Nie wyobrażam sobie życia bez. Obsluga idzie szybko jak w D90... Prawie.
Klik, pokrętłem przesłona, klik, pokrętłem ISO... Na priorytecie przesłony. Szybko i sprawnie.

Bardzo przydatny gadżet,często korzystam szczególnie przy nx300 dlatego,że wyświetlane normalnie cyferki iso,czy przysłony są bardzo małe a dodatkowo przy jasnym świetle prawie ich nie widać.Używając przycisku iFn mam przynajmniej większe te cyferki


Może zamiast 30 kupić 45 2/3D?

kupując 45-tkę będziesz miał fajną portretówkę ale musisz liczyć się wtedy z ograniczeniami wąskiego obiektywu

maxwawa
19-08-2015, 23:12
Do ogólnego stosowania zdecydowanie 30 - stka
Zaryzykuję stwierdzenie że dla tego bardzo fajnego "nalesnika" warto dokupić jakiś aparat :-o
miałem 45-tkę też fajny obiektyw ale jakoś bardzo rzadko jej używałem.

Krzysztof_BB
20-08-2015, 13:15
Drażni mnie to, że trzeba się naklikać tym przyciskiem, żeby dojść do ustawień tego, co się chce zmienić.

Ja się już przyzwyczaiłęm przynajmniej do tego na naleśnikach.
W trybie M np. bardzo uprzyjemnia zmianę przysłony - iFn obrót pierścieniem i spust migawki.
Czas na bazowym kółku a ISO ma Auto więc nie potrzeby klikania tym przyciskiem.
Należy tylko zostawić IFn w odpowiedniej opcji.

- - - - kolejny post - - - - - -


Z 3D nie musisz korzystać w ogóle, z boku jest wyłącznik ;-).
Jeszcze przyszły mi do głowy przewagi 45 nad 30 - lepiej nadaje się do portretów, i ma znacznie cichszy i chyba szybszy AF. To bardzo dobry obiektyw. Z pierścieniami pośrednimi używałem trochę do makro - lepiej się w tym sprawdza od 30.

Tak naprawdę to trzeba mieć obydwa + 16/F2,4.
A kolejność zakupu adekwatna do priorytetów potrzeb.
U mnie było to tak: 30-16-45. Na szczęście nie kosztowało to dużo:-D

HYPER
20-08-2015, 13:27
Tak naprawdę to trzeba mieć obydwa + 16/F2,4.:-D

Tak naprawde to wypada miec wiecej niz te 3.

Moj zestaw obowiazkowy to:

10mm
30mm
45mm
60mm (jak ktos lubi makro)
85mm
12-24mm
16-50/2-2,8
50-150mm/2,8

:mrgreen:

Valdek_Tychy
20-08-2015, 13:43
Tak naprawde to wypada miec wiecej niz te 3.

Moj zestaw obowiazkowy to:

10mm
30mm
45mm
60mm (jak ktos lubi makro)
85mm
12-24mm
16-50/2-2,8
50-150mm/2,8

:mrgreen:


Ho,ho :mrgreen: nie każdy jest tak bogaty z domu :mrgreen:

HYPER
20-08-2015, 14:58
Ho,ho :mrgreen: nie każdy jest tak bogaty z domu :mrgreen:

uzbieranie takiego zestawu zajelo mi pare ladnych lat, wiec to nie tak, ze to wydatek jednorazowy.

wersja skrocona byloby dla mnie:
10mm, 30mm i 16-50mm/2-2,8

chaos
20-08-2015, 15:00
Popieram.

Krzysztof_BB
20-08-2015, 15:48
Tak naprawde to wypada miec wiecej niz te 3.

Moj zestaw obowiazkowy to:

10mm
30mm
45mm
60mm (jak ktos lubi makro)
85mm
12-24mm
16-50/2-2,8
50-150mm/2,8

:mrgreen:

OK namówiłeś mnie na 10/3,5:)
Nigdy oczkiem się nie bawiłem i widzę tu pole do nowych odkryć (wrzucisz jakieś fajne okrągłe focie?)
Reszta wykracza poza segment naleśników.

Zabawa w tele chyba lepiej wychodzi jednak w lustrzankowym Nikonie czy Canonie
Owszem 50-150/2,8 jest super ale kosztowny no i NX1 by się do niego przydało mieć.

Co do macro gdzie nie mam doświadczenia (takie cuś robię kompaktem) to się zastanawiam czy lepiej nabyć 60/F2,8 czy do 45 pierścienie pośrednie?

HYPER
20-08-2015, 16:16
gratulacje z podjetej decyzji. 10mm to rewelacyjne szklo. bardzo male, lekkie i ostre. nie bedziesz zawiedziony.

nie moge w tej chwili nic wrzucic bo jestem na wyjezdzie sluzbowym, ale koledzy juz wrzucali wczesniej fotki z 10mm.

jesli chodzi o makro to oczywiscie lepiej miec 60mm, ale jak ktos sie chce okazyjnie pobawic w taka fotografie to 45mm + pierscienie spokojnie wystarczy.

zyggy
21-08-2015, 07:17
Powrócę do tematu 30mm. Czy ktoś to jeszcze sprzedaje w jakimś sklepie? Mam na to powiedzmy dofinansowanie i konieczna mi jest faktura. Poszukałem troszkę i powiem, że jest bieda znaleźć. Może wiecie gdzie znaleźć te 30mm w sklepie?

HYPER
21-08-2015, 09:32
w sklepach jest bardzo ciezko. nawet te sklepy co maja w ofercie tak naprawde tych obiektywow nie maja. np. cyfrowe niby ma, ale jak kolega chcial kupic to dostepnosc mu okreslili na 4-6 tygodni. minely 2 miesiace i obiektywu nadal nie mial. zrezygnowal z nich i kupil na allegro.

edit: zauwazam, ze proces wychodzenia samsunga z systemu NX w Europie juz sie chyba zaczal. drastycznie mniejsza jest dostepnosc obiektywow nie tylko w Polsce, ale i w UK i Niemczech (chodzi nie tylko o 30mm). Wyglada to tak jakby sklepy wyprzedawaly to co mialy na stanie.

puch24
21-08-2015, 10:17
Spróbuj w sklepach mjmkielce i czescisamsung - ale, zdaje się, mają tylko rybkę i 45 3D.

zyggy
21-08-2015, 11:14
Dzięki puch24 za wskazówkę, tam też ich brak.

puch24
21-08-2015, 11:21
Parę miechów temu zalazłem do salonu Samsunga w dużym centrumie handlowym, i o dziwo mieli tam na miejscu zaskakująco dużo obiektywów (12-24, 60, 85, i te różne małe). Nie wiem, czy jeszcze mają, ale może? Może spróbuj w takim miejscu?

ksh
21-08-2015, 11:27
Znajoma stwierdziła że pora wymienić na coś innego nikona D90 i tak sobie oglądała bezlusterkowce ale cena zwala z nóg, więc ma pytanie bo ja nie mam rozeznania.
Czy system samsunga umiera czy to jakaś czkawka regionalna z dostępem obiektywów i aparatów ?
Druga sprawa czy ten model da podobną jakość jak D90 z sigmą 17-70 ?
Zdjęcia to ogólnie spacerowe plus ze statywu produkty do sklepu, oświetlenie wyzwala radiowo.

HYPER
21-08-2015, 11:41
System Samsunga ma sie doskonale, ale w Azji i US. Z Europy powili sie zawijaja. Juz to widac w ofercie sklepow. W UK np. taki 10mm i 16mm zniknal ze sklepow calkowicie, 30mm jest dostepny juz tylko w kilku sklepach a jeszcze pol roku temu tych sklepow bylo chyba ze 30. W Niemczech jeszcze troche tych szkielek jest, ale z dnia na dzien coraz mniej i coraz drozsze. Ja uwazam, ze wejscie w NX jest dobra decyzja, ale bym sie pospieszyl z kupnem szkielek bo pozniej bedzier to troche utrudnione.

puch24
21-08-2015, 11:43
Po pierwsze primo:
Jeśli szukacie PODOBNEJ jakości, to po co zmieniać?

Wg testów DxOMark: http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D90-versus-Samsung-NX-300___439_851 wyniki sumaryczne są zbliżone, a szczegółowe dane pokazują, że D90 ma odrobinkę lepszy odstęp od szumów, dynamikę, itd. Za to NX300 ma prawie dwukrotnie większą rozdzielczość matrycy, więc teoretycznie powinien lepiej rejestrować drobne szczegóły.

Ale Sigma 17-70 to dobry obiektyw, jaśniejszy i na szerokim, i na długim końcu, i ma większy zakres; nie wiem, czy macie wersję ze stabilizacją OS, czy bez. Samsung 18-55 jest troszeczkę węższy na szerokim końcu, zauważalnie krótszy na długim, i jest ciemniejszy, za to ma stabilizację.
Nikon ma dobry celownik lustrzany, którego NX300 nie ma wcale. Za to ma gibany ekran AMOLED, naprawdę dobry.

Trudno ocenić, czy to byłaby dobra zamiana - moim zdaniem znajoma musiałaby wziąć sprzęt do ręki i sprawdzić, jak się jej go używa. Na pewno Samsung jest mniejszy i lżejszy. Czy dokona się skok jakościowy w zdjęciach? Trochę wątpię, chyba, że ocenimy samą rozdzielczość.

Czy system Samsunga umiera, musisz zapytać u Samsunga, ale wątpię, czy Ci odpowiedzą, bo chyba sami nie wiedzą, a już na pewno nie w Samsung Polska, bo tam chyba w ogóle nie wiedzą, co to jest NX. :-(

A co do cen - nie dziwię się, że ceny bezlusterkowców zwalają z nóg, bo bezlusterkowce jako grupa są DROŻSZE od lustrzanek, i osprzęt do nich (obiektywy, lampy, itd.) także.
Ludzie automatycznie zakładają, że jak aparat jest mniejszy, to powinien być tańszy. Tymczasem produkcja bezlusterkowców ciągle jest kilkakrotnie niższa, niż lustrzanek (i odpowiedniego osprzętu), co odzwierciedla się w cenach.

tomek_jj
21-08-2015, 12:38
Czy system Samsunga umiera, musisz zapytać u Samsunga, ale wątpię, czy Ci odpowiedzą, bo chyba sami nie wiedzą, a już na pewno nie w Samsung Polska, bo tam chyba w ogóle nie wiedzą, co to jest NX. :-(


Niedawno zainteresował mnie aprat NX300/NX500. Popatrzyłem na ceny korpusów z kitami i nawet nie było tak źle, szczególnie ceny NX300 były atrakcyjne. Potem zacząłem szukać obiektywów (stałek) i tu jest tragedia. W PL nie ma w sklepach, nie ma na rynku wtórnym. Samsung nie dorobił się swojego forum, wątki o NX na forum Pentaxa zostały zamknięte, podobnie jak giełda. Na dzisiaj wchodzenie w system NX jest co najmniej nierozsądne, chyba, ze ktoś potrzebuje w miarę taniego pstrykadła z matrycą APSC i z jednym obiektywem kitowym.

ksh
21-08-2015, 12:41
Zakup dobrego bezlusterkowca fuji czy olympus odpada bo to ceny topowych lustrzanek dx, samsung tu wypada całkiem korzystnie cenowo.

Zmiana D90 wynika z tego że jak padła stabilizacja w sigmie to nagrywanie filmów stało się niemożliwe, naprawa nieopłacalna, a zmiana obiektywu pociąga za sobą spore koszty, drugi powód to wielkość zestawu co jest zaletą dla znajomej obecnie.

Z obiektywów pewnie gdzieś poczytam testy ale tak na szybko widzę że w ofercie w zestawie jest czesto 18-55mm i 20-50mm, czy może lepiej kupić samo body i szukać jakiegoś lepszego obiektywu w zakresie 18-50mm, a może odpuścić inne obiektywy bo jakośc będzie wystarczająca do w/w rzeczy czyli produkty do sklepu i pstrykanie spacerowe ?

HYPER
21-08-2015, 13:01
Na dzisiaj wchodzenie w system NX jest co najmniej nierozsądne, chyba, ze ktoś potrzebuje w miarę taniego pstrykadła z matrycą APSC i z jednym obiektywem kitowym.
Bzdura. Jesli chcesz kupic topowego bezlusterkowca NX (NX300, NX500) to ceny sa duzo korzystniejsze niz w innych systemach. Obiektywy mimo iz rzeczywiscie ciezko dostepne to maja calkiem przyjemne ceny. Dla amatora mozliwosc zakupu 30mm za 700-1000zl czy rybiego oka za 1000zl to wg. mnie gratka. Do tego dochodzi mozliwosc kupna bardzo fajnego zooma 16-50mm PZ za mniej niz 1000zl (w tej chwili duzo mniej).

Nie mozna patrzec na wejsce w system bezlusterkowy przez pryzmat taniosci sprzetu. Z jednej strony chcemy jak najlepszego obrazowania, super jakosci wykonania, mnogosci akcesoriow a z drugiej strony niskiej ceny. To nie idzie w parze.
Pewnie niewielu z Was miało w ręce topowe szkła Samsunga. One naprawde są zbudowane jak czołgi. Dużo porządniej niż Nikony czy Canony. Za takie rzeczy się płaci.

ksh
21-08-2015, 13:27
Tak przeglądam obiektywy i widzę że wybór jest między 18-55mm, 16-50mm i 20-50mm, kazdy w dwóch wersjach z tego co znalazłem, więc sporo tych kitów, czy faktycznie warto wybrać wspomniany tu 16-50mm PZ ED OIS ?
Pytam bo jak widzę takiego naleśnika i pozytywne opinie użytkowników to nie dowierzam :)

HYPER
21-08-2015, 13:30
16-50PZ jest naprawde bardzo dobrym obiektywem za niewielkie pieniadze.
Nalesniki sila rzeczy to inna bajka, ale takie 30mm czy 10mm sa naprawde swietne optycznie (16mm i 20mm minimalnie slabsze).

tomek_jj
21-08-2015, 13:41
Bzdura. Jesli chcesz kupic topowego bezlusterkowca NX (NX300, NX500) to ceny sa duzo korzystniejsze niz w innych systemach. Obiektywy mimo iz rzeczywiscie ciezko dostepne to maja calkiem przyjemne ceny. Dla amatora mozliwosc zakupu 30mm za 700-1000zl czy rybiego oka za 1000zl to wg. mnie gratka. Do tego dochodzi mozliwosc kupna bardzo fajnego zooma 16-50mm PZ za mniej niz 1000zl (w tej chwili duzo mniej).


Hyper - nie ma się co podniecać. Napisałem przecież, że korpusy są tanie i można kupić ze szkłami kitowymi. Poza tym trudno , lub bardzo trudno jest kupić coś poza tym, a w ofertach innych producentów można przebierać. Mogę polować na jakieś używane szkło, bo chce kupić taniej, ale jak bardzo trudno jest kupić nowe obiektywy u dystrybutorów, to jak wchodzić w system?. Atrakcyjna cena to nie wszystko.

maxwawa
21-08-2015, 13:43
Samsung w bezlusterkowcach APS-C jest najtańszy i bezkonkurencyjny oferując bardzo dobrą jakość zdjęć.
Polecam NX300
Ze szkieł, ze standardowych zoomów najlepszy optycznie jest 18-55 III
16-50 i 20-50 są przyzwoite optycznie ale jednak słabsze od 18-55.
Stałki też są świetne a moja ulubiona i najbardziej uniwersalna jest 30/f2 ZDJECIA TUTAJ (https://www.flickr.com/groups/nx30mm/pool/)
a wiec NX300 +30f2 to zestaw lekki i na każdą w zasadzie okazję

Samsung w jakości zdjęć jak dla mnie jest na równi lub tuż za FUJI.
W SONY zawiodłem się zarówno w FF i APS-C dziwnie i brzydko obrazuje, dużo na zdjęciach bardzo ciemnych i bardzo jasnych tonów co ciekawe starsze Sony np. 5N obrazuje dla mnie lepiej niż A6000.
Samsung upada w Europie bo trochę u nich słabo z reklamą i dostępnością.

puch24
21-08-2015, 14:25
NX300 ma niezłe ceny, bo to model sprzed 2 lat. Teraz można go kupić za cirka jebałt 1500 zł lub mniej, z obiektywem 18-55 w wersji III.
Uwaga! Wersja III miała DWIE wersje, różniące się rozkładem ogniskowych na pierścieniu zooma. Starsza ma 18-24 w dużej odległości od siebie, a 45-55 ciasno obok siebie.
Nowa wersja ma odwrotnie - 18 i 24 blisko siebie, a 45 i 55 trochę dalej od siebie. Nowa wersja jest lepsza, pierścień zooma chodzi płynniej i bez tendencji do skoków.
W zasadzie w sprzedaży powinny być już tylko III New, ale może trafić się też III Old - proponuję szukać jednak nowej.
NX300 był u nas sprzedawany chyba wyłącznie z 18-55; nie można go kupić ani jako body only, ani z 20-50, ani z PZ16-50.

NX500 jest nowym aparatem, ale też spada, zaczął od 3 kafli, a wczoraj widziałem go w FJ za 2,5 - z PZ16-50.
Moim zdaniem PZ16-50 też zasługuje na miano naleśnika, to malutki obiektyw i bardzo wygodny w użyciu, mniejszy niż 20-50 (w pozycji złożonej, bo po starcie wyciąga się prawie dwukrotnie), a jakości optycznej nie czepiam się. Nie robiłem bezpośrednich porównań z 18-55, może dlatego, że nie chciałem zobaczyć jakichś wad, ale tak bez porównań ich nie widzę. ;-)

Trafiłem na pogłoskę, że Samsung w ogóle chce wycofać NX z Polski i z Europy, zapewne wobec dominacji na rynku bezlusterkowych innych firm. Co więcej chyba w ogóle chce wycofać się tutaj z rynku foto.
Co ciekawe, nie tylko na tym polu Samsung wycofuje się z Europy, bo jakiś czas temu wycofał laptopy, a niedawno czytałem o spektakularnej porażce Samsunga w Japonii chyba na wszystkich frontach - i telewizorów, i smartfonów, i innej elektroniki także.
Polityka Samsung Polska wobec NX wydaje się to potwierdzać - po początkowej próbie wprowadzenia systemu na nasz rynek, gdy pojawiły się NX10 i 5, a potem 100, i trochę akcesoriów do nich, firma chyba położyła na tym laskę, i jakby z wielkiej łachy sprzedawała tylko trochę aparatów (i to nie wszystkich!) w podstawowych zestawach - na przykład praktycznie w ogóle nie było w sprzedaży NX11 ani chyba NX210, a kupienie w sklepie jakiegokolwiek akcesorium już rok - dwa temu graniczyło niemal z cudem. Nawet prospekty Samsunga NX z owych lat wykazywały to niezdecydowanie firmy - np. na zdjęciach w katalogu był NX11, w danych technicznych - NX10, a w sklepach - od biedy NX10, jak się trafiło. Aparaty w podstawowych zestawach, to prawda, były i są w dość atrakcyjnych cenach, zwłaszcza jakiś czas po premierze, no ale z założenia mają to być podobno aparaty systemowe - pytam więc, gdzie ten system? Skoro brak go w sklepach, to znaczy, że firma nie przykłada do tego wagi i raczej nie planuje ekspansji, tylko przeciwnie - sprzedaje same aparaty na karcianej zasadzie "wziąć co swoje i do domu".

O jakości obrazowania trudno dyskutować, bo to subiektywne, ale są ludzie, którzy bardzo chwalą sobie obraz z SONY NEXów, i to JPG prosto z puszki. Mnie JPG Samsunga prosto z korpusu podoba mi się mniej od JPGa z lustrzanek Nikona DX; niby można coś wyciągnąć w obróbce RAWów, ale zdecydowanie nie jest to moja mocna strona. Rzadko to robię, bo nie umiem i przeważnie nie jestem zadowolony z efektów.

Tak użytkowo, to do szału doprowadza mnie zapychanie się bufora w aparatach Samsunga przy zrobieniu kilku zdjęć raz po razie. Wystarczy nawet zwykły autobracketing naświetlania, by aparat się zatkał - oczywiście chodzi mi o zapis par JPG + RAW, bo RAWy jednak zapisuję na wszelki wypadek. Zdecydowanie NIE są to aparaty do fotografowania w szybkich i długich seriach. Zabawne to, że Samsung dla NX300 deklaruje prędkość 9 kl/s. - ale nie pisze, że tylko przez pół sekundy... ;-)
Samsung działa jak w tym dowcipie:
- Dlaczego przekracza pani prędkość? Jechała pani 120 km na godzinę!
- Na godzinę? Niemożliwe, dopiero 10 minut temu wyjechałam!
;-)

ksh
21-08-2015, 18:05
Czyli NX300 + 18-55mIII, ok oglądnę to cudo bo z tego co widzę za 1300zł idzie kupić.

HYPER
21-08-2015, 18:07
NX500 jest nowym aparatem, ale też spada, zaczął od 3 kafli, a wczoraj widziałem go w FJ za 2,5 - z PZ16-50.

Juz jest z 16-50mm PZ do wziecia od reki za 2119zl. To jest oferta nokautujaca konkurencje.

chaos
21-08-2015, 19:45
Juz jest z 16-50mm PZ do wziecia od reki za 2119zl. To jest oferta nokautujaca konkurencje.
gdzie tak ?

HYPER
21-08-2015, 20:12
http://www.pcrtv.pl/samsung-nx500-16-50mm-power-zoom-bia%C5%82y,ev-nx500zbmhpl,225219o

chaos
21-08-2015, 21:43
czarny brałbym ;D

puch24
21-08-2015, 21:46
Czarny masz za 2,5 w FJ. Kup ten za 2119, puszkę czarnej farby w spraju za 30 PLN, i zaoszczędzisz 351 zł... ;-)

chaos
21-08-2015, 21:53
:) niezły plan, poczeka na używkę tak czy siak :D

ekajana
22-08-2015, 14:10
No i ja jako sierota po pentaxowym forum samsunga tutaj przytuję swe zziębnięte kości :lol:Otóż chciałem se poprawić i zamieniłem rewelacyjnego NX1000 na NX300. Kiedyś na fotopolisie recenzowałem trzysetkę i był to świetny aparat. A poprawić se chciałem ruchomym i dotykowym LCD i symbolicznie lepszym iso. Zakupiłem używkę. Popstrykałem i patrzę a tu szum. Jak to szum? Wszak NX1000 robił łądnie po ćmoku. Mówimy oczywiście o rawie. Porównałem i faktycznie - 300 jakby szumiał bardziej. I to jest mój drugi przypadek, że puszki mogą się różnić nie tylko występowaniem FF/BB ale i szumami! I to jest drugi przypadek w samsungu. Kiedyś odesłałem NX200, bo szumiał bardziej niż rawy z sieci. W tym przypadku mam wrażenie, ze pomimo większego szumu nx300 daje też więcej szczegółu. Trochę ząłuję tej zamiany, bo nx1000 był mały i lekki. Pewnie nie żałowałbym gdyby nie isowe niepokoje. NX300 to używka, więc może matryca wyeksploatowana. A indyjską wycieczkę obskoczyłem NX1000 + 16 mm i 30 mm. Jak widać w exifach, zdecydowana większość trzydziestką:https://www.flickr.com/photos/133295965@N06/sets/72157654003893074

puch24
22-08-2015, 14:42
Nie wiem, jak to uzasadnić, porównania nie mam, bo nigdy nie miałem NX1000, a zresztą ostatnio nie robię zdjęć "techniczno-porównawczo-testowych", bo nie chcę dowiedzieć się czegoś złego o posiadanym sprzęcie i się potem tym stresować. ;-) Dlatego też np. całkowicie celowo nie zrobiłem porównania 18-55 z PZ16-50, czy jakości obrazu z NX300, NX2000 i NX20... Na robionych normalnych zdjęciach nie zauważyłem niczego niepokojącego i o wyborze jednego czy drugiego obiektywu czy aparatu decydują tylko względy użytkowe.

Może faktycznie winne jest zużycie matrycy, może różnica wynika z innego działania oprogramowania aparatów, a może różnice pomiędzy egzemplarzami?

maxwawa
22-08-2015, 14:58
... A indyjską wycieczkę obskoczyłem NX1000 + 16 mm i 30 mm. Jak widać w exifach, zdecydowana większość trzydziestką:https://www.flickr.com/photos/133295965@N06/sets/72157654003893074
Naprawdę dawno nie widziałem tak fajnych zdjęć.

chaos
22-08-2015, 20:18
zdjęcia super

właściwie jak też czuję jakiś niedosyt po zmianie nx1000 na nx300, ten drygi lepszy i wogóle, ale jak by obrazek dawał gorszy ;/

puch24
22-08-2015, 21:24
Znalazłem coś takiego: http://www.dpreview.com/forums/post/56214244 - nie miałem siły przeglądać wszystkich postów, przejrzałem niektóre randomly, i wygląda na to, że regresja Samsunga z rynku foto nie dotyczy tylko Europy.

HYPER
22-08-2015, 21:30
to trzeba skoczyc na nx500 ;)

ja mam cala szklarnie NX i NX200 i nie narzekam. pewnie obrazek odstaje, ale nie mam parcia na nowe body... no chyba ze nx1

- - - - kolejny post - - - - - -


Znalazłem coś takiego: http://www.dpreview.com/forums/post/56214244 - nie miałem siły przeglądać wszystkich postów, przejrzałem niektóre randomly, i wygląda na to, że regresja Samsunga z rynku foto nie dotyczy tylko Europy.

tez przejrzalem ten watek.
jesli to by byla prawda to jedyne czego bym sobie zyczyl bardziej niz wszystkich szkiel nikona to samsungowego 300/2,8
to szklo + to co mam + nx1 i na moje system moze umierac w Europie :P

FelTom
22-08-2015, 22:06
Tak mi się wydaje, że nie tylko w Polsce, ale i Europie, za dział foto odpowiadał jakiś cieć malinowy...
1. Reklamy sprzętu foto praktycznie wcale.
2. Wsparcie dla użytkowników - zerowe. Forum brak od początku.
3. Brak sponsoringu i współpracy z jakimkolwiek znanym fotografem. Prestige marki...
4. Nikt w Samsungu nie ma pojęcia do kogo chcieli skierować swoje aparaty...

Co do NX1000. Mój wybór padł właśnie na niego. Ze względu na obrazek - sample i opinie na necie.

ekajana
23-08-2015, 08:25
Miło, że zdjęcia się podobają. A co do sprawdzania szczegółowego też unikam z tej samej obawy. Ale tutaj normalnie pstrykałęm na weselu kuzyna ciotki od strony bratowej i byłem przekonany, że na tych czułościach nic nie ma prawa być złego a tu patrzę poza GO ZIARNO aaaaaaa..... No i sprawdzanie. Myślę, że skasowaółem porównawcze sample, ale jak znajdę to może gdzie podrzucę do pokazania. W każdym razie mam nadzieję, że to po prostu NX1000 odszumia rawy a NX300 nie. Delikatnie na to wskazuje, że szczegół jest lepszy wraz z większym szumem. Ale popatrzcie na te indyjskie zdjęcia w kompletnych ciemnościach - poziom szumu świetny a detalowi niczego nie brakuje|! Okazuje się, że już można za parę zł kupić aparat, który właściwie funkcjonalnie pozwoli wykonać to samo co pucha za kilkadziesiąt tysięcy. Skończyło się co prawda eldorada serwisantów, ale korpusy są niedrogie. MIałem 3 obiektywy a okazało się że wystarczą mi tylko 2. Pomyśleć, że za 1650 zł można było kupić 85 mm, która jakością optyczną nawet zeissy przebija. Nie żałuję, jednak , że nie kupiłem - portretówkę mam przy lustrzance (choć nie taką). Jedyne czego mogę żałować, to to, że przy tamtych cenach i dzisiejszej dostępności nie zaopatrzyłem się w zapasową trzydziestkę. Upadł mi ten obiektyw z 10, może 8 cm na kamyk i nie mogłem uwierzyć, że zostało wgłębienie a jednak. Z przerażeniem obawiałem się, że może rozjustowały się soczekwki. Na szczęście nie. Na szczęście, bo to genialny obiektyw - waga, wielkość, jasność i ostrość. Samsung powstrzymuje mnie przed wielką pokusą jaką jest Sigma DP Merrill, ale wiem, ze tak na prawdę, wszystko co mi potrzebne ma NX. A NX300 też daje ładny obrazek. Na niższych iso może nawet plik wyjściowy jest łądniejszy niż w NX1000. Naprzykład taki widoczek: https://www.flickr.com/photos/133295965@N06/19997266052/in/album-72157655937299718/

zyggy
24-08-2015, 12:44
ekajana świetne foty z Indii. :D

chaos
24-08-2015, 12:55
hdr z nx300 to porażka jest jakaś

zyggy
24-08-2015, 14:05
Mam podobne zdanie jak chaos. HDR jest tak plastikowy, że masakra.

ksh
24-08-2015, 14:13
oj tam oj tam, hdr już nie modne ;)

Jak wygląda sprawa współpracy z manualnymi obiektywami, zwykłe adaptery nx-m42 ?
NX300 ma pomiar światła z obiektywami bez cpu ?

puch24
24-08-2015, 15:52
Tak, pomiar światła działa przy przysłonie roboczej, oczywiście tylko w trybie A i M. Jest też możliwość powiększenia obrazu do ręcznego ostrzenia (wcisnąć OK).
Z adapterami jest taki myk, że nie wszystkie prawidłowo wciskają taki stożek pod bagnetem, który jest czujnikiem założenia obiektywu.