PDA

Zobacz pełną wersję : [ Samsung ] Samsung NX 300



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Michał M
15-03-2015, 18:39
@puch24
No skoro zagina przestrzeń to raczej jest wyjątkowy, a nie tylko uniwersalny ;p

puch24
16-03-2015, 14:36
Można już pobrać obstrukcję insługi do NX500 i dowiedzieć się dokładnie, co w aparacie poprawiono (bądź popsuto) w stosunku do NX300.
http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201503/20150313082358453/NX500_Polish.pdf

CHAOS ucieszy się: aparat ma możliwość robienia zdjęć z interwałem, a także zmontowania ich w film.

Valdek_Tychy
16-03-2015, 17:08
Cykam foty moim nx300 i jak do tej pory znalazłem dwie niedoróbki (moim zdaniem), aparat nie wyświetla na ekranie ilości zrobionych zdjęć i ilości zdjęć jakie można zrobić na karcie, drugi to brak możliwości zmiany jakości zdjęcia np. z jpg na raw tak jak to jest w nx1100 przez przycisk funkcja i wybór z menu funkcji. W nx300 trzeba wejść w menu. Głównie jednak przeszkadza mi pierwszy problem, brak ilości zdjęć.

Daniel*1977
16-03-2015, 17:17
Cykam foty moim nx300 i jak do tej pory znalazłem dwie niedoróbki (moim zdaniem), aparat nie wyświetla na ekranie ilości zrobionych zdjęć i ilości zdjęć jakie można zrobić na karcie, drugi to brak możliwości zmiany jakości zdjęcia np. z jpg na raw tak jak to jest w nx1100 przez przycisk funkcja i wybór z menu funkcji. W nx300 trzeba wejść w menu. Głównie jednak przeszkadza mi pierwszy problem, brak ilości zdjęć.

Strona 40 :) koło baterii - 10 liczba pozostałych zdjęć
http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201412/20141227100910022/NX300_Polish.pdf

Valdek_Tychy
16-03-2015, 17:55
no tak ale trzeba włączyć wszystkie praktycznie ikony na wyświetlaczu żeby to zobaczyć.W 1100 jest to wyświetlane na stałe

puch24
16-03-2015, 18:43
Cóż, tttm.

chaos
16-03-2015, 20:32
nie stać mnie ;/
nie cieszę się

puch24
16-03-2015, 20:47
Poczekasz trochę i będzie Cię stać.
Jako znacznie tańszą alternatywę proponuję elektroniczny wyzwalacz z interwałem i odpowiednie kabelki przejściowe. To działa!

Przeczytałem instrukcję, i pomijając kilka oczywistych różnic mechanicznych (inna matryca, drugie kółko nastawcze), inne udoskonalenia mają charakter elektroniczny i pewnie bez większego problemu można by je było wprowadzić także np. w NX300.

chaos
16-03-2015, 21:14
trzeba napisać petycję do szajsunga

FelTom
16-03-2015, 21:21
A jak z tym oprogramowaniem do wyzwalania z talefonu / tableta? Czy jest to samo co z NX1?

puch24
16-03-2015, 21:25
Z instrukcji wynikałoby, że to nowe oprogramowanie obsługuje NX500.

FelTom
16-03-2015, 22:13
Kurde... Płakać się chce. Uciekających zdjęć żal... Przyjdzie czekać do późnej jesieni aż cena znormalnieje...

chaos
16-03-2015, 23:03
Rób tym co masz :)

FelTom
16-03-2015, 23:17
Hahaha :)
Słuszna uwaga.
D80 i D90 dalej robią zdjęcia i nie przestaną. Ich jakość mi wystarczała i od momentu kupna wcale się nie pogorszyła ;)
NX1000 dalej zdjęcia robi także. A na ostatniej rodzinnej imprezie, spisał się dobrze. Nawet wykorzystałem możliwości programu na telefon, który tak żeśmy niezbyt przychylnie opisali.

Daniel*1977
17-03-2015, 07:19
OT
Ja wczoraj pod osłoną nocy ryzykowałem mandacik :twisted:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/16650961990_44ce3f342c_c-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rnowTy)Between symmetry in color (https://flic.kr/p/rnowTy) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr

chaos
17-03-2015, 07:21
Najs

FelTom
18-03-2015, 18:14
Bezpieczeństwo chyba też :D
Efekty wyglądają bardzo ładnie.

chaos
21-03-2015, 23:18
co tu taka cisza ?

moja córka znalazła dziś w górach jelonka ;)

oto jelonek (nx300 + 30):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/qrvgLL6-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/qrvgLL6.jpg)

Daniel*1977
22-03-2015, 08:58
Trzeba mieć wyobraźnie :) dorosły często nawet nie pomyśli w ten sposób.

Ja tam tylko tyle ostatnio wymyśliłem ;)


Samsung NX1
NX 50-200mm F4-5.6


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/16874565482_b068276811_c-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rH9yqb)Underwater (https://flic.kr/p/rH9yqb) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/16669647697_4f98a4a9ce_c-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rp3iuV)Sharp rods (https://flic.kr/p/rp3iuV) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


Samsung NX1
NX 10mm F3.5 Fish Eye


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/16254596534_0756ea4eb4_c-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/qLn4fo)More Q22 (https://flic.kr/p/qLn4fo) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr

MariuszJ
22-03-2015, 21:34
Wspaniałe te czarnobiałe kompozycje.
Daniel nie odpuszcza :)

Daniel*1977
23-03-2015, 07:39
@MAriujszJ - Dziękuję!
Pięterka jeszcze w takim wydaniu ;)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/16851083316_eb784d0899_z-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rF5cZf)Floors (https://flic.kr/p/rF5cZf) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr

chaos
23-03-2015, 07:51
Pieterka super.
NX1 przyjmuje te same szkła co pozostałe nx'y ?

Daniel*1977
23-03-2015, 08:33
Tak, do niektórych był nowy FW.
Tu można sprawdzać do wszystkich https://samsungnx.herokuapp.com http://matteverglade.com/lenses/nx-firmware/

puch24
23-03-2015, 13:29
Daniel,

Dzięki za linki, bardzo wartościowe!

puch24
23-03-2015, 15:05
Swoją drogą, ciekaw jestem, dlaczego w rozwiązaniu, przyjętym przez Samsunga w NXach (i chyba u SONY w NEXach też), wypuszczenie nowego aparatu skutkuje koniecznością aktualizacji firmware'u w obiektywach, i odwrotnie - konieczna jest aktualizacja firmware'u aparatów, by móc korzystać z nowych obiektywów (tak było, np. gdy wypuszczono 60 i 85 - wystarczy przejrzeć informacje o kolejnych usprawnieniach firmware'u). W systemach lustrzankowych z kilkudziesięcioletnią już tradycją jest to nie do pomyślenia, by wypuszczenie nowego aparatu wymuszało aktualizację oprogramowania dziesiątków obiektywów, i odwrotnie.

puch24
24-03-2015, 21:10
Wlazłem dziś do sklepu Orange/Samsung w uckiej Manufuckturze, i zaskoczonym oczom mym ukazała się wystawa większości obiektywów systemu NX, z wyjątkiem najnowszej serii S. Bliższy ogląd wykazał jednak, że są to makiety, i to "bezcenne", zainteresowałem się więc, jak to jest z ich dostępnością i cenami. Tu pojawił się mały problem, bowiem czterej młodzi subiekci byli bardzo zajęci zabawianiem się wzajemnie rozmową, podczas gdy potencjalni klienci plątali się "bezpańsko" po sklepie. Po małej chwili jednak udało mi się przyciągnąć uwagę jednego z panów, który bardzo uprzejmie odpowiedział na moje pytania. Oczywiście nie pytałem o wszystkie, ale dowiedziałem się, że np. 12-24 i 60 makro mają na stanie, a 18-200 musieliby zamówić. Ceny też wcale nie takie złe, inaczej niż aparaty: wybór aparatów niewielki (Galaxy NX, NX30, NX300, NX mini), a ceny wyższe o parę setek niż w "zwykłych" sklepach.

chaos
24-03-2015, 21:53
co to w "uckiej" ?

piwko2
24-03-2015, 22:10
Jedyne polskie miasto na dwie litery "uć"

chaos
24-03-2015, 22:40
o nie ;) jakie jakie gadaj ;)

puch24
24-03-2015, 23:29
"Uć", w centrum Polski, kiedyś drugie, teraz chyba trzecie pod wzgl. ludności... ;-)
Skoro to Uć, to przymiotnik od tego to "ucki".

A wracając "do ad remu", Samsung mnie dziś dość "pozytywnie rozczarował" ;-) bo okazuje się, że jednak COŚ do systemu NX można kupić, jak się poszuka.

chaos
24-03-2015, 23:33
A jam myślał żeś pan z Chorwacji Uć :)

puch24
24-03-2015, 23:38
"Łódź (właściwie Uć) - duża wioska (omyłkowo tylko nazywana miastem) położona na styku północnej, południowej, wschodniej i zachodniej Polski. Nie ma jej na żadnej mapie pogodowej." ;-)

Michał M
25-03-2015, 20:43
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/16928076911_07808191d6_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rMSPv2)Audience (https://flic.kr/p/rMSPv2)

chaos
25-03-2015, 20:50
masz paprochy na matrycy ;D

serio, fajna fota

Valdek_Tychy
26-03-2015, 21:49
Skoro inni się chwalą to i ja pokażę co pstryknąłem swoim nx300
Nic nie korygowałem w barwach i ostrości tylko trochę wykadrowałem i zmniejszyłem do regulaminowej wielkości :confused:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/SAM_0294-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-SUmJ_sm1bt8/VRRhmumJp1I/AAAAAAAAAPU/0hfHIBiq9OE/s1600/SAM_0294.jpg)

piwko2
26-03-2015, 22:21
Ładne kolorki. Robiłeś w rawie czy jpegu?

FelTom
26-03-2015, 23:10
Kolory i światło... Świetne.

Valdek_Tychy
27-03-2015, 08:15
Zrobione w jpg

piwko2
27-03-2015, 10:13
Zrobione w jpg

Podzielisz się ustawieniami?

zyggy
27-03-2015, 12:16
Witam serdecznie. Na początek chciałem się przywitać. Od pewnego czasu szukałem polskiego forum o NX'ach i trafiłem tu z czego się cieszę :) NX'a używam od roku. Jest to NX300. Ogólnie jestem zadowolony. Z racji cen i polityki Samsung'a nie mam wielkiej szklarni. Lubię pobawić się światłem z kadrem nieco gorzej bo nie mam duszy artysty. W miarę możliwości przedstawię jakieś foty w przyszłości.

Valdek_Tychy
27-03-2015, 14:55
priorytet przyslony (A) iso 800, f 6,3 , czas 1/250, balas bieli auto, pomiar światła centralnie ważony

piwko2
27-03-2015, 15:57
A w samych ustawieniach jpega coś dłubałeś, czy masz fabryczne?

FelTom
27-03-2015, 19:08
Witam serdecznie. Na początek chciałem się przywitać. Od pewnego czasu szukałem polskiego forum o NX'ach i trafiłem tu z czego się cieszę :) NX'a używam od roku. Jest to NX300. Ogólnie jestem zadowolony. Z racji cen i polityki Samsung'a nie mam wielkiej szklarni. Lubię pobawić się światłem z kadrem nieco gorzej bo nie mam duszy artysty. W miarę możliwości przedstawię jakieś foty w przyszłości.
Znam ten ból [emoji3]
Samsung nie rozpieszcza swoich użytkowników foto. Zaś zachowanie polskiego oddziału można chyba określić jako skandaliczne.

Do ostatniego zdjęcia , nie parametry , który obiektyw poszedł w ruch?

Valdek_Tychy
27-03-2015, 22:00
NIe wiem dlaczego ale nie mogę cytować postów na które odpowiadam :[
Odpowiedź dla piwko2 : w kreatorze obrazu zwiększyłem nasycenie do +1, samego jpga nie zmieniałem barw,tonacji itd. tylko lekko wykadrowałem (obciąłem ok. 30% zdjęcia) i zmniejszyłem do odpowiednich wymiarów.
Dorzucę podobne zdjęcie również poza kadrowaniem i zmniejszeniem bez żadnej obróbki. Coraz bardziej podoba mi się ten nx


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/SAM_0309-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-xYKTe8_jNR8/VRW2I34UeKI/AAAAAAAAAQU/pHOXRZlO1uc/s1600/SAM_0309.jpg)

Valdek_Tychy
27-03-2015, 22:02
Edytować swoich postów też nie mogę (nie wiem czemu) więc muszę dopisać w osobnym poście:
Obiektyw 18-55 OIS III zdjęcia robione z odległości ok.25-30cm

FelTom
27-03-2015, 22:09
priorytet przyslony (A) iso 800, f 6,3 , czas 1/250, balas bieli auto, pomiar światła centralnie ważony
Dzięki także za informację.

Edytować swoich postów też nie mogę (nie wiem czemu) więc muszę dopisać w osobnym poście:
Obiektyw 18-55 OIS III zdjęcia robione z odległości ok.25-30cm
Dzięki drugi raz.
Do forum używam tapatalk. Mimo, że ostatnie aktualizacje tylko pogarszają program, multicytaty są dość proste i szybkie w użyciu.

Kolejnego zdjęcia też gratuluję.

Do nxa ja również przyzwyczajam się coraz bardziej. Mam około dwóch lat nx1000.
Do nx300 może nie przystaje, ale całkiem niezły aparat. Mały , poręczny... Obrazki cieszą oko.

chaos
27-03-2015, 23:54
zyggy

"remote shutter release (DIY)" robi tajmlapsy ? :)

puch24
28-03-2015, 01:20
chaos,

Mam takiego Pixela TW-282 http://allegro.pl/pilot-radiowy-pixel-tw-282-nikon-d5200-d5100-d5000-i5139442423.html. On ma odłączany kabel i może funkcjonować albo jako sterownik kablowy bezpośrednio, albo jako zdalny wyzwalacz radiowy - wtedy kabel podłącza się do odbiornika. Urządzenie dostarczane jest z różnymi kablami do różnych aparatów, ale można też kupić same kabelki, i w ten sposób mogę sterować bardzo różnymi aparatami.
Można też kupić jego prostszą i tańszą wersję wyłącznie kablową TC-252 http://allegro.pl/wezyk-spustowy-pixel-tc-252-nikon-mc-30-interwal-i5175531196.html - funkcjonalnie różni się tylko brakiem zdalnego sterowania radiowego.

Pewnym problemem było "tylko" zdobycie odpowiedniego kabla zdalnego sterowania, zakończonego wtyczką micro USB. Pozyskałem go, kupując taki wyzwalacz: http://allegro.pl/wezyk-spustowy-sn-x-do-samsung-i5188936110.html z odłączanym kablem. Bez problemu podłącza się go do sterownika Pixel i gotowy jest wyzwalacz interwałowy.

chaos
28-03-2015, 10:00
puch ja zwykle miszcz ;)
czyli wystarczy mi to za 129, jak nie chcę bezprzewodziaka ?

valdek ! i o to chodzi max zadowolenia bez siedzenia przed fotoszopami wyczesując surówki ;)

zyggy
28-03-2015, 11:14
zyggy

"remote shutter release (DIY)" robi tajmlapsy ? :)

No niestety nie :( Służy mi zamiast samowyzwalacza, którego nie lubię. Robiąc foty 50-200 bardzo się przydaje. Budowa jest banalna. Oto przepis: https://antibore.wordpress.com/2013/04/30/diy-remote-shutter-release-for-samsung-nx20-nx210-and-nx1000-cameras/

puch24
28-03-2015, 12:50
chaos,
Nie mogę Ci w 100% zagwarantować, że ten Pixel TC-252 za 129 zł bez radia na pewno zadziała, bo go nie używałem, tylko go oglądałem (a ściśle rzecz biorąc: miałem go może przez pół godziny, kupiwszy go na targach w mojej Uci kilka lat temu, ale szwędając się po wystawach postanowiłem go wymienić na radiowego TW-282 za dopłatą ;-) ) - ale TC-252 nigdy nie użyłem praktycznie. Oba wyglądają praktycznie identycznie, oba mają odłączany kabel, więc nie widzę powodu, dla którego TC-252 nie miałby działać tak, jak TW-282. Myślę, że można uczynić takie założenie na 99,9%.
Poza tym, tego radiowego TW-282 można kupić trochę taniej, nie za 225, tylko za 199.
Oczywiście poza wyzwalaczem Pixel musisz jeszcze kupić ten drugi za 39 zł, żeby mieć kabel do NX (nowy typ z gniazdem micro USB - stare NX-y miały okrągły wtyk typu micro jack - uważaj na to, bo często w opisach aukcji na Allegro są błędy, i piszą po prostu "Samsung NX", albo mylą typy).
Jeśli będziesz kupował Pixela, proponuję ten: http://allegro.pl/wezyk-spustowy-pixel-tc-252-canon-rs-60-interwal-i5175531235.html - on ma wyjście do niektórych Canonów, Pentaxów i starych Samsungów, czyli typowy micro jack - łatwo zmajstrować sobie jakąś złączkę-przejściówkę i np. przedłużyć kabel, itp.
Tu: http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=pixel&search_scope=category-11741&bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-1-e-0113 są wymienne kable Pixela, ale, niestety, nie ma do nowego Samsunga. Niemniej jednak, dzięki wymiennym końcówkom, jeśli ma się kilka różnych aparatów, nie trzeba kupować różnych sterowników.

Valdek_Tychy
29-03-2015, 16:16
Taki jeden pstryk z dzisiaj nx300,A, pomiar centr.ważony. iso 320, f/11,czas 1/320 robione w raw, w ps skorygowane nasycenie barw


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/SAM_0345-2.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-Onhy7SlnnZY/VRgHJ4BFKwI/AAAAAAAAAQk/hQ46LiiPSWA/s1600/SAM_0345.jpg)

puch24
29-03-2015, 16:59
Fajna pogoda, fajne zdjęcie. U mnie od rana mgła i przygnębiająca szarówka.

puch24
29-03-2015, 17:38
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/16941473986_cc09396f7c_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rP4tZ5)2015-03-29_06-05-19_03290009_NX300 (https://flic.kr/p/rP4tZ5) by MaciejLK (https://www.flickr.com/people/99229681@N04/), on Flickr
Samsung NX300 ƒ/6.3 21.0 mm 1/250 ISO 200


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/03/16345049224_7b383cb268_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/qUmDFw)2015-03-29_06-04-51_03290007_NX300 (https://flic.kr/p/qUmDFw) by MaciejLK (https://www.flickr.com/people/99229681@N04/), on Flickr
Samsung NX300 ƒ/7.1 50.0 mm 1/250 ISO 200

Dziś rańcem, prosto z aparatu. NX300, PZ 16-50.

Lucas1981r
01-04-2015, 04:53
No prosze na pentax.org.pl powstal osobny dział Samsung -> http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=102
:D

puch24
01-04-2015, 12:19
Ciekawe, czy to żart primaaprilisowy? Może jutro go zlikwidują?

FelTom
01-04-2015, 12:54
Żart primaaprilisowy to NX500 dostępny w Polsce XD

chaos
01-04-2015, 18:01
a ja nie mam tam konta

chaos
01-04-2015, 18:33
dziewczynka + nx300 + 30 + winieta program ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/9yTC2jR-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/9yTC2jR.jpg)

puch24
01-04-2015, 18:49
Porąbana dziś pogoda (a raczej sto pogód na minutę):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16794037577_b8af03963e_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rA2Qh2)2015-04-01_18-31-32_04010001_NX300 (https://flic.kr/p/rA2Qh2) by MaciejLK (https://www.flickr.com/people/99229681@N04/), on Flickr

Samsung NX300, PZ16-50
f/4.5 16.0 mm 1/125 ISO 200

Spóźniłem się ze zdjęciem dosłownie parę sekund :-(, chwilkę wcześniej jeszcze ostro świeciło słońce, widok był zaskakujący.

Coś mi się wydaje, że u Pentaxa stworzono "getto" dla Samsungowców NX-owców ;-) - dostępne tylko dla zarejestrowanych, bo trzeba się zalogować. Pierwszokwietniowy żart administratorów? ;-)

puch24
02-04-2015, 17:09
Piękną mamy zimę tej wiosny:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16824206219_7930dbb7f3_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rCGsn2)2015-04-02_16-40-44_04020003_NX300 (https://flic.kr/p/rCGsn2) by MaciejLK (https://www.flickr.com/people/99229681@N04/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16822887570_2f89106a2a_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rCzGnG)2015-04-02_16-41-08_04020004_NX300 (https://flic.kr/p/rCzGnG) by MaciejLK (https://www.flickr.com/people/99229681@N04/), on Flickr

PiKa
02-04-2015, 17:36
Gdzie to tak?

puch24
02-04-2015, 17:52
U mnie w Uci - widok z okna. ;-)

chaos
02-04-2015, 20:39
puch rusz dupę z chałupy ;)

FelTom
02-04-2015, 20:58
Dostałeś drugą szansę od życia na narty, sanki i zimowe ujęcia !
Korzystaj!

puch24
02-04-2015, 21:36
He, he...

Na ogół, jak wychodzę z chałupy, mam w kieszeni Fuji F770, więc nie nadaje się do tego wątku. ;-)

Poza tym, pogoda jest w tej chwili tak łobziedliwa, że wszelkie outdoor activities ograniczam do minimum, a już na pewno nie chce mi się wyciągać aparatu w padającym mokrym śniegu!

chaos
03-04-2015, 08:36
a tam nie marudź, aparaty sa do aparatowania a nie do leżenia w szafie ;)

valdek, okazja w tychach: http://allegro.pl/samsung-nx-30mm-f2-i5234965468.html

waldek
03-04-2015, 08:50
Może ktoś potrzebuje zamiennik litowo-jonowy do Samsunga NX5 i NX10 - Ansmann A-Sam BP 1310
Został mi tylko on po sprzedaży aparatu.
Pozdrawiam świątecznie.

Valdek_Tychy
03-04-2015, 08:57
Już zakończone. Na razie nie będę inwestował w system bo muszę pozbyć się nx1100 z 20-50 a puki co nie ma chętnych

chaos
03-04-2015, 09:15
okazja była 20 min temu ktoś kupił
mojego nx1000 i 20-50 puściłem na allegro od 1 zł i zeszły po ok 350 zł

FelTom
03-04-2015, 16:08
Jak za darmo. Mam taki zestaw, ale nie jest na sprzedaż. XD

Valdek_Tychy
03-04-2015, 16:49
aż tak nie jestem zdesperowany żeby prawie nowy zestaw na gwarancji za połowę ceny wypuścić

chaos
03-04-2015, 19:57
życie ;)
cena nie wzrośnie raczej spadnie, zresztą ja nie żałuje kupiłem rok temu za 650 używany ;D

ps, od 2005 jak wyczesałem ostatnią kasę 3,6k na nowy d70 a potem za dwa lata bieda była za 2k sprzedać wyleczyłem się z kupowania nowego sprzętu
życie jest za krótkie żeby aparat trzymać więcej niż dwa lata ;)

Michał M
03-04-2015, 21:59
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16835411320_998573a506_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rDFTfq)[/url] (https://flic.kr/p/rDFTfq)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16835173978_d07daa2a02_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rDEEGj) [url=https://www.flickr.com/people/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/rDEEGj)

zyggy
06-04-2015, 10:38
Koledzy pomóżcie! Gdzieś w wątku (nie mogę niestety wyszukać) ktoś pisał o tym, że aparat sam się cyklicznie przełącza z trybu A na S i vice versa. Czy wykryto problem i znaleziono rozwiązanie? U mnie coś takiego dzieje się w chłodne dni w plenerze. Nie wiem czy to temperatura czy wilgotność, czy czeka mnie serwis gwarancyjny?

Valdek_Tychy
06-04-2015, 16:07
Nx300 z 18-55OIS, iso 400 f/7,1 t:1/1600s, abw-auto, pomiar światła centralny.Zdjęcie tylko przekadrowane i zmniejszone bez ingerencji w barwy czy tonację.Świetnie spisał się przy chmurach.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/SAM_0414-1.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-clGCevY1eVc/VSKREAcRHCI/AAAAAAAAAQ0/8H5jGbQw50o/s1600/SAM_0414.jpg)

zyggy
06-04-2015, 16:26
No ładnie niebo Waldku. Czy próbowałeś kiedyś polaryzatora kołowego?

Valdek_Tychy
06-04-2015, 16:51
oczywiście,jest nawet na moim stałym wyposażeniu.

zyggy
06-04-2015, 18:31
Ja ma dwa do różnych szkieł i przydały się do fotek zaćmienia.

gavin
06-04-2015, 19:58
Nie lepiej iso 100? Chyba az tak Ci sie rece nie trzęsą żeby robic w dzień na 1/1600? ;-)

chaos
06-04-2015, 21:47
michał pierwsze fajne, drugie trochę "pastelowe za bardzo"

Valdek_Tychy
06-04-2015, 22:18
Pogoda była bardzo dynamiczna z przewagą bardzo paskudnej,więc iso 400 było dobre a,że trafiłem na takie właśnie chmurzaste widowisko to nie przestawiałem wartości tylko cyknąłem tak jak było. A co nie wolno mi ? ;)

Michał M
07-04-2015, 00:29
michał pierwsze fajne, drugie trochę "pastelowe za bardzo"

hehe, a specjalnie suwaczkiem w prawo pojechałem, żeby trochę życia w fotke tchnąć;p

piwko2
08-04-2015, 21:35
No prosze na pentax.org.pl powstal osobny dział Samsung -> http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=102
:D

Hehe. Widzieliście co zrobili z działem Samsunga? Archiwum, wszystkie tematy zamknięte, a w "innych systemach" zostawili tylko jeden wątek. Chyba za dużo było pyskówki w plotkach i luźnych gadkach.

chaos
08-04-2015, 22:04
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/vBcDq3S-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/vBcDq3S.jpg)

puch24
09-04-2015, 00:04
Chyba za dużo było pyskówki w plotkach i luźnych gadkach.

Nie tylko w "luźnych gatkach". ;-) Zaczęły się "rozmowy" o wszystkim, a najmniej o aparatach Samsung.
Natomiast nie bardzo rozumiem decyzję o wrzuceniu wszystkiego o nazwie Samsung do rezerwatu i wyrzuceniu klucza. Czyżby ksenofobia pentaksiarzy, czujących się coraz bardziej zmarginalizowanym systemem? ;-) Administratorzy jednym ruchem wychrzanili wszystko, zarówno to, co nie miało sensu, jak i to, co miało sens. Jak to się mówi, wylali dziecko z kąpielą. Trudno, skoro taka ich wola. Nie będę składał reklamacji.

FelTom
09-04-2015, 07:33
Szkoda. Zawsze mi się wydawało , że ktoś kto wybrał Pentaksa, zrobił to świadomie i powinien być otwarty na inne rozsądne rozwiązania. Nawet takie wbrew trendom i obiegowym opiniom jak Samsung w fotografii.

BaCaaa
09-04-2015, 10:30
Proszę panowie, nie rozmawiajcie o pentaksie w tym wątku, bo czekam na każde powiadomienie z utesknieniem. A tu zonk - o innym forum rozmawiają :-D

chaos
09-04-2015, 13:37
dobra cena na nx3000 + 16-50 na alle

BaCaaa
09-04-2015, 13:39
dobra cena na nx3000 + 16-50 na alle
Wychodzi, ze aparat dodawany gratis do obiektywu i lightrooma :-)

Valdek_Tychy
09-04-2015, 14:00
Niech mi ktoś powie,jest w ogóle jakieś forum na temat NX-a po polsku,bo szukam i nie mogę niczego znaleźć

piwko2
09-04-2015, 14:05
Nie ma. Jedyne informacje są tutaj i jeszcze do niedawna były na forum Pentaxa

puch24
09-04-2015, 14:31
Jest jeszcze wątek na Canon Board, jakoś ostatnio trochę odżył, ale przez długi czas był dość martwy, aż przestałem na niego zaglądać. Ale swego czasu właśnie stamtąd dowiedziałem się różnych ciekawych rzeczy. Zdaje się, że był on wcześniejszy od wątków tutaj i u Pentaxa.

A ta nowa cena NX3000 to chyba robienie miejsca na nowy NX3300. Do mnie NX3000 jakoś mniej przemawia niż 2000, jego zaletą jest obiektyw ;-) i spora bateria. Lightroom w zestawie też może być zaletą, ale... to już schyłek wersji 5, ma się pojawić LR 6 jeszcze w tym miesiącu, a to oznacza koniec rozwoju wersji 5 i brak wsparcia dla nowych aparatów. Już od kilku miesięcy nie pojawiły się żadne aktualizacje "piątki". Więc będzie problem, jakby ktoś chciał na tej "piątce" jechać z nowymi aparatami.

chaos
09-04-2015, 21:11
Wychodzi, ze aparat dodawany gratis do obiektywu i lightrooma :-)

no, chyba się skuszę, zostawię szkło, a puszkę puszczę na alle pewnie zejdzie za pińcset ;), gdzie kupię ten obiektyw za połowę ?

piwko2
09-04-2015, 21:31
no, chyba się skuszę, zostawię szkło, a puszkę puszczę na alle pewnie zejdzie za pińcset ;), gdzie kupię ten obiektyw za połowę ?

Hehe. Ja tak zrobiłem. Kupiłem nowy na OLX za 800 zł, bez gwarancji i paragonu, był z niemieckiej dystrybucji i sprzedałem na Allegro za 900 razem z 18-55. Stwierdziłem, że nie będę dublował zakresów. I tak mam wymianę z 18-55 na 16-50 za free.

Lucas1981r
10-04-2015, 16:46
Hehe. Widzieliście co zrobili z działem Samsunga? Archiwum, wszystkie tematy zamknięte, a w "innych systemach" zostawili tylko jeden wątek. Chyba za dużo było pyskówki w plotkach i luźnych gadkach.

No wlasnie troche pyskuwki bylo - nie potrzebnej calkowicie.
Ale z tego co widze mimo ze tamaty zamkniete to mozna w "archiwum Samsunga" zakladac nowe tematy ;)

http://pentax.org.pl/viewforum.php?f=102&sid=7817536bcfdd6bffb17ad089fc826fa1

puch24
10-04-2015, 18:34
Przeniesiono do "Archiwum Samsung" i zamknięto ostatni wątek: "Obiektywy i akcesoria do systemu NX", który pominięto poprzednio przy "czyszczeniu"; zrobiono to, gdy tylko dziś pojawiły się nowe wpisy. Wygląda to na zmasowaną i konsekwentną akcję antysamsungową. ;-)

FelTom
10-04-2015, 18:43
Cóż , chyba nie mogą przeżyć , że Samsung wypuszcza bardzo udane bezlusterkowce... Zaś Pentakts coś , co tylko potworkiem można nazwać XD

Lucas1981r
10-04-2015, 19:26
Potworkiem? czemu? ze wyglad inny od konkurencji? (rozumiem ze mowisz o KS-1?) jednak trzeba przyznac ze w swojej klasie bardzo dobre puszki robia - wiecej czesto daja z w nich niz konkurencja od C i N. Bardziej przeczuwam ze powodem byl smietnik ktory zaczal sie robic - coraz mniej rozmowy bylo na temat Samsunga ;/ - choc osobiscie uwazam ze zle to rozwiazal admin - zamiast zamykac tematy - mogl po prostu zBANowac osoby ktore robia balagan na forum i tyle.

FelTom
10-04-2015, 20:30
Wcześniej napisałem , że użytkownik Pentaksa jest świadomy , gdyż wybrał go za jego niewątpliwie zalety, czego o użytkownikach C i N nie zawsze można powiedzieć.

Masz rację. Admin na forum Pentaksa zle rozwiązał sprawę. Moim zdaniem dał ciała , bo użytkowników trzeba zdyscyplinowac a nie zamykać rozsądny temat.

U nas też było kilka kontrowersyjnych tematów takich jak D90, którego to zalet użytkownicy nowszych, lecz bardziej okrojonych modeli nie byli w stanie zrozumieć.
Wypowiedzi schodzily z tematu , dochodziło do przytyków.
Wypowiedzi zbędne zostały pokasowane i ludzie się uspokoili. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie.

Miałem lepsze zdanie o użytkownikach Pentaksa. Takim rozwiązaniem problemu się rozczarowałem.

chaos
10-04-2015, 20:50
nie jęczeć, nie kłócić się ;)
fory z nx'ksów wrzucać

nx1000 + fiszka + ja


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/Svva5bY-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/Svva5bY.jpg)

matys
10-04-2015, 22:33
To ja juz wiem skąd ty taki szybki jesteś na tym rowerzu ;-)

Michał M
10-04-2015, 22:35
nie jęczeć, nie kłócić się ;)
fory z nx'ksów wrzucać


Dołączam się.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17076039006_b19cd07c96_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s1XatC)[/url] (https://flic.kr/p/s1XatC)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17100476152_e317429a1a_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s47pMJ)[url=https://www.flickr.com/people/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/s47pMJ)

druga fotka 55mm, 1/60, iso1000(Lubię ;p)

Lucas1981r
10-04-2015, 23:04
Miałem lepsze zdanie o użytkownikach Pentaksa. Takim rozwiązaniem problemu się rozczarowałem.

Ale to przeciez nie wina uzytkownikow Pentaxa - tylko wina jednego z adminow - dla mnie to tak bardziej z lenistwa...latwiej zablokowac tematy niz poczytac - poczyscic i zBANowan (lub dac ostrzezenie) :)

chaos przeciez nikt sie nie kłoci ;)

Wracajac do Samsunga....kiedy ten NX500 stanieje :P
https://www.youtube.com/watch?v=G6aygu1iOsg

Tak sobie mysle...gdyby jeszcze Sigma zaczela robic swoje szkla pod bagnet NX :razz:

puch24
11-04-2015, 00:24
Ponieważ jednym ruchem zlikwidowano tam wszystkie tematy o Samsungu - nie tylko o NXach, ale też i np. o EX, o Mini, o Galaxy, robi to nieprzyjemne wrażenie zmasowanej akcji ogólnie anty-Samsungowej.
Teraz, jak widzę, jeden z aktywnych użytkowników "ośmielił się" założyć nowy wątek z pytaniem o to, dlaczego tak się stało, i temat został natychmiast - po 11 minutach - zamknięty przez moderatora i też wrzucony do "rezerwatu".

Jakiś czas temu prezes Sigmy w wywiadzie powiedział oględnie, że raczej nie przewidują produkcji obiektywów do NX. W innym, późniejszym wywiadzie, ani nawet nie zająknął się o Samsungu, natomiast mówił, że jest zapotrzebowanie na obiektywy do Sony E-mount, ale że nie będą przerabiali na to mocowanie żadnych istniejących obiektywów lustrzankowych, bo obiektywy do bezlusterkowców wymagają innego systemu ustawiania ostrości, nie tylko ze względu na napęd, ale na sam sposób ustawiania ostrości - "hunting", niepożądany w lustrzankach, jest niezbędny w bezlusterkowach, gdzie ustawianie ostrości jest kontrastowe albo hybrydowe. To zresztą, jak sądzę, jest powód dla którego lustrzanki tak kiepsko ostrzą w trybie Live View - ich obiektywy nie są do tego dostosowane.

puch24
11-04-2015, 01:05
Jak dotąd jednak Sigma wypuściła do NEXów tylko obiektywy 19, 30 i 60 mm ze światłem 2,8 - które prawdopodobnie pochodzą z aparatów Sigma DP i można było ich użyć bez potrzeby projektowania ich całkowicie od nowa. Obiektywy te, choć dobre optycznie, nie są jakoś szczególnie atrakcyjne pod względem ogniskowych i jasności. Z wywiadu wynikało, że Sigma ostrożnie podchodzi do pomysłu angażowania środków w opracowanie innych obiektywów do aparatów bezlusterkowych. Trzeba pamiętać, że Sigma to w gruncie rzeczy stosunkowo niewielka firma "rodzinna", która nie ma za sobą wielkiego zaplecza finansowego i technicznego wielkiego konsorcjum. Z wypowiedzi szefa wynika, że bardzo rozważnie podchodzi do wchodzenia w nowe obszary, które wymagałyby inwestycji, które być może nie zwróciłyby się i stanowiłoby to zagrożenie dla firmy.

Myślę więc, że raczej nie ma co liczyć na obiektywy Sigmy do NXa, skoro nawet w przypadku znacznie popularniejszego NEXa Sigma poszła po linii najmniejszego oporu.

chaos
11-04-2015, 08:06
Nie ma miejsca na spekulacje. Puch jak zwykle trzasnal encyklopedyczny wykład i wszystko jasne :)

FelTom
11-04-2015, 09:15
Ale to przeciez nie wina uzytkownikow Pentaxa - tylko wina jednego z adminow - dla mnie to tak bardziej z lenistwa...latwiej zablokowac tematy niz poczytac - poczyscic i zBANowan (lub dac ostrzezenie) :)

chaos przeciez nikt sie nie kłoci ;)

Wracajac do Samsunga....kiedy ten NX500 stanieje [emoji14]
https://www.youtube.com/watch?v=G6aygu1iOsg

Tak sobie mysle...gdyby jeszcze Sigma zaczela robic swoje szkla pod bagnet NX :razz:
Miałem na myśli tych użytkowników , nie zainteresowanych NX, którzy torpedowali wątek oraz administratorów , którzy zamiast zrobić porządek dali ciała.

Przepraszam za przynudzenie, ale jeśli czytają czasem to forum , niech wiedzą, co ludzie o nich myślą.

W tym wątku NX wypowiadają się tylko użytkownicy i osoby zainteresowane. Wszystko gra jak powinno.
Puch udziela nam odpowiedzi na wszystkie pytania natury technicznej a Chaos pokazuje zdjęcia , popierające teorię i pokazujące możliwości systemu.
Mimo braku forum NX, to miejsce tutaj sprawia , że jestem bardziej niż zadowolony ;)
Pozdrawiam

Michu
11-04-2015, 12:37
Tych użytkowników nie dało się zdyscyplinować (to były 3 osoby). Poza tym wątków o Samsungach było na forum Pentaksa od zatrzęsienia, pozostał jeden - zresztą na tym forum też jest jeden. Sorry, ale trolling nie jest mile widziany na żadnym forum. Argumentacja moderatorów: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=1179740#1179740.
Mam nadzieję, że na forum Nikoniarzy zwolennicy systemu NX znakomicie się odnajdą się, czego szczerze życzę...

chaos
11-04-2015, 17:40
To ja juz wiem skąd ty taki szybki jesteś na tym rowerzu ;-)

że co niby ? co ? ;)

chaos
11-04-2015, 17:41
Dołączam się.

fajna panoramaka, widzę pogodę macie już świetną, co to za potwór na drugim zdjęci ? ;)

puch24
11-04-2015, 19:56
Jak klikniesz na zdjęcie, to wejdziesz na Flickra i dowiesz się, że to ropuch. ;-)

chaos
11-04-2015, 20:14
roPUCH ;D


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/tEfzKWN-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/tEfzKWN.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/ebzcFFW-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/ebzcFFW.jpg)

puch24
11-04-2015, 20:36
;-)

To zdzisie?

BaCaaa
11-04-2015, 20:37
Gdzie to jest ???

Michał M
11-04-2015, 20:40
fajna panoramaka, widzę pogodę macie już świetną, co to za potwór na drugim zdjęci ? ;)

Pogoda to była z soboty świątecznej. Notabene, takiej konwekcji na początku kwietnia to jeszcze nie widziałem, w ciągu ca 50minut niebo przeistoczyło się od niemal wolnego od chmur, w całkiem pokryte ciemnymi chmurami.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17085946066_08e7d446b0_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s2PWv1)[/url][url=https://www.flickr.com/people/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/s2PWv1)

A ten potwór to de facto nie ropuch, a Pelobates fuscus, ale ponieważ grzebiuszka nie brzmi tak jak wygląda, umyślnie nazwałem ją po imieniu kuzyna :p

puch24
11-04-2015, 20:57
Dla takiego lajkonika jak ja ropuch wystarczy... ;-)

Poszedłem za radą Chaosa, ruszyłem to co radził i też dziś zrobiłem zdjęcie (!):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17086135646_fb32f24280_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s2QURC)
(klik przeniesie na Flickra z pełną rozdzielczością)

Na obrzeżach Uci powstaje brakujące ogniwo A1. Może nasze wnuki nią pojadą... :-(

Tryb Panorama w NX300 nie podoba mi się. Rozdzielczość zaledwie 5504x1008 px.
Nie podobają mi się też JPGi z NXów. Są trochę mało nasycone, mają spłaszczoną dynamikę. Trzeba nauczyć się obróbki w LR.
Obiektyw PZ16-50 @16, f/5, 1/2000s

chaos
11-04-2015, 20:57
ciemne chmury i trochę słonka zawsze są super ...
filis holifilis ;)

tak, to dzisiaj:

https://maps.google.pl/maps?q=49.769375,19.169984&hl=pl&num=1&t=m&z=15

MiGo
12-04-2015, 13:39
Nie podobają mi się też JPGi z NXów. Są trochę mało nasycone, mają spłaszczoną dynamikę. Trzeba nauczyć się obróbki w LR.


Obiektyw PZ16-50 @16, f/5, 1/2000s a polaryzator stosujesz? Już przy odrobinie słońca zaczyna się zabawa. :)

puch24
12-04-2015, 15:01
Czasami. Ale "domyślne" jpgi z Nikonów są ładniejsze i bez polaryzatora.

puch24
12-04-2015, 15:45
Jest NX500 w Fotojokerze za jedyne 2999,- PLN. Dokładnie 2x tyle, co NX300.

puch24
12-04-2015, 22:48
Może troszkę lepsze?

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17125198621_d36d284270_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s6i7Vc)2015-04-11_14-43-30_04110009a_NX300 (https://flic.kr/p/s6i7Vc)
Parę ruchów suwaczkami w IfranView.

zyggy
14-04-2015, 12:45
Jak tak ładnie nie umiem. To z kolana pstryknięte 50-200 i wykadrowane.
https://www.dropbox.com/sc/0dm8jp088ymv24x/AAD4VVEPtF-ktepwpRXl8gTZa

Jacenty Z.
15-04-2015, 23:27
Nie podobają mi się też JPGi z NXów. Są trochę mało nasycone, mają spłaszczoną dynamikę. Trzeba nauczyć się obróbki w LR.
Popieram w całej rozciągłości. Co do zakresu tonalnego, WB w świetle dziennym i kolorków mojego NX-a (NX1100) kładzie na łopatki nie tylko amatorska 8-letnia lustrzanka Nikona, ale nawet RAW-y z równie starego Panasonica LX3. O dziwo, NX natomiast potrafi bardzo dobrze sobie radzić w świetle sztucznym (kolory i naświetlanie). LR nie odpalam z obawy że mi przy przetwarzaniu ponad 30-megowych SRW komp wypali dziurę w stole;)

Czytałem kiedyś artykuł o klimacie pracy w koreańskich fabrykach AGD/RTV/foto - oni są mentalnie przystosowani do produkcji karabinów raczej niż aparatów, stawiają bardziej na czyste osiągi niż na "to coś" niemierzalne, co sprawia, że fotki wydają się po prostu ładne (patrz np. Canon 600D, też matryca CMOS i mniej zbędnych pikseli).

Ale ten sam irracjonalny upór w "wiedzeniu wszystkiego lepiej niż użytkownik" Samsung przejawia w niektórych innych produktach - modele pralek w których nie można prać w 50 stopniach, tylko albo 40 albo 60, lodówki w których nie można ustawić temperatury +10, tylko co najwyżej +7, telewizory tak płaskie, że żeby mieć wejście SCART trzeba dokupować specjalną przejściówkę...

puch24
16-04-2015, 00:14
(...) komp wypali dziurę w stole;)

He, he, he... Dobre!

Zainwestuj w dobrą podstawkę chłodzącą! ;-)

Abstrahując od wielkości tych plików i zupełnie serio - zrobiłem to, i przestałem dostawać komunikaty o grzejącym się dysku twardym. To działa!

marfot.com
16-04-2015, 16:48
Na co dzień używam D300 i D7100, ale potrzebuję dodatkowo coś do timelapsów. Mam kilka pytań do użytkowników NX300, bo nigdzie nie mogę znaleźć tych informacji.
1. NX300 ma migawkę mechaniczną czy elektroniczną?
2. Czy w trybie M można robić zdjęcia (wyzwalanie zewnętrznym interwalometrem) z wyłączonym ekranem, żeby oszczędzić baterię?
3. Czy po podłączeniu ładowarki (USB) NX300 można robić zdjęcia i czy wtedy aparat pobiera prąd z ładowarki? Potrzebuję zrobić 500-1000 zdjęć bez poruszenia aparatu.
4. Czytałem, że wężyk spustowy podłącza się do USB. Czy jest możliwe podłączenie równocześnie ładowarki i wężyka?

zyggy
16-04-2015, 20:25
Powiem co wiem:
ad 2. można tyle, że ekranu nie wyłączysz
ad 4. użycie ładowarki wyklucza wężyk (jedno gniazdo USB)

puch24
16-04-2015, 21:38
1. Migawka jest mechaniczna
2. Ekranu nie można wyłączyć, bo jest on jedynym celownikiem
3. Aparat po podłączeniu ładowarki można włączyć i normalnie używać. Pobiera wtedy z zasilacza prąd 0,89-0,92A.
4. Nominalnie nie, ale w sieci można znaleźć układ styków we wtyczce micro USB i być może udałoby się zmajstrować rozgałęźnik z dwoma wejściami micro USB - jednym dla zasilania, drugim dla wyzwalania.

PS. Kup NX500. On, zdaje się, ma wbudowany interwalometr, ominie Cię problem podłączenia dwóch urządzeń do jednego gniazda. ;-)

chaos
16-04-2015, 21:51
trzydziestka na alle w dobrych piniondzach




PS. Kup NX500. On, zdaje się, ma wbudowany interwalometr, ominie Cię problem podłączenia dwóch urządzeń do jednego gniazda. ;-)

wrrr ;)

puch24
16-04-2015, 22:01
No co?! Daję dobre rady, a Ty się złościsz! :-P

FelTom
16-04-2015, 22:15
Właśnie w tym problem, że dobre. Chaos już kombinuje, jak nx500 zdobyć ;)

puch24
16-04-2015, 22:28
Ba! Ja też bym se go chętnie strzelił! Ale nie za 3 kafle!

FelTom
16-04-2015, 22:34
Znam ten "bul" XD
Aparat marzeń. Ale za 1500-2000.
Pożyjemy zobaczymy. Może na jesień stanieje. Na razie nie można nawet powiedzieć , żeby był dostępny. XD

puch24
16-04-2015, 23:15
NX300 na początku też kosztował ze 3 kafle albo i więcej, a teraz połowę tego. NX20 rok temu jeszcze sprzedawali za prawie 3800 w FJ.
Myślę, że na odczuwalną obniżkę ceny NX500 trzeba będzie poczekać jakiś rok, rok i trochę. :-(

chaos
16-04-2015, 23:17
Spoko nie ma co gledzic. Zdjęcia cza robić :).

Valdek_Tychy
17-04-2015, 09:38
Jak wejdzie nx 700 to 500 stanieje ;)

BaCaaa
17-04-2015, 09:45
Trzeba poczekać aż zaczną sprzedawać samo body bez obiektywu.

Michał M
17-04-2015, 12:29
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16990024179_bd556601d9_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rTmjgn)XIII (https://flic.kr/p/rTmjgn)[/url]


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16990023539_53cae030a8_b-1.jpg
źródło (https://www.flickr.com/people/66390010@N03/)XII (https://flic.kr/p/rTmj5k),


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17175602951_a12f0eafb4_b-1.jpg
źródło (https://www.flickr.com/people/66390010@N03/)XI (https://flic.kr/p/saKsnn),


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17175570131_856e0a9b18_b-1.jpg
[url=https://farm9.staticflickr.com/8705/17175570131_856e0a9b18_b.jpg]źródło (https://www.flickr.com/people/66390010@N03/)XIII (https://flic.kr/p/saKhBv),

puch24
17-04-2015, 12:30
Jeszcze poględzę: beznadziejna dystrybucja w Polsce powoduje, że NXy sprzedawane są tylko w jednym podstawowym zestawie. :-(

Michał, bardzo ładne!

HYPER
17-04-2015, 12:47
na szczescie wiekszosc obiektywow NX jest dostepna na allegro i to trzeba przyznac, ze w dobrych cenach. ja mam skompletowane w zasadzie wszystkie obiektywy NX, ale jak ktos szuka szkielek to mozna zanabyc ;)

ja zastanawiam sie nad wyborem pomiedzy NX1 i NX500. Obydwa sa zdecydowanie za drogie teraz, ale jak stanieja to nie wiem, ktory bedzie lepszym wyborem... chyba jednak NX1.

puch24
17-04-2015, 12:58
NX1 będzie lepszy, ale też znacząco droższy. Jest i będzie to aparat z segmentu Premium wśród bezlusterkowców. A cena NX500 być może spadnie, a ma on w sobie sporo techniki z NX1.
Chodziło mi o to, że w Polsce nabywca NXa nie ma wyboru. W Niemczech czy w GB oferowane są zestawy z różnymi obiektywami podstawowymi do wyboru, niektóre aparaty można też kupić jako sam korpus. A u nas, jak ktoś chce mieć kilka NXów, to kończy z trzema obiektywami 18-55, albo z trzema 20-50, itd. Poza tym, są tam też fajne zestawy z np. 18-55 i 50-200, albo z dodatkowymi akumulatorami i kartą, itp. U nas - tylko jeden "do wyboru". Tak jak kiedyś u Henry'ego Forda: "Może pan mieć samochód w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny".

HYPER
17-04-2015, 13:03
Racja. Jest mniejsza dostepnosc, ale dla chcacego ;)
NX500 obawiam sie moze byc za maly ze wzgledu na posiadane przeze mnie szkla (16-50/2-2,8 i 50-150/2,8). Miejmy nadzieje, ze NX1 tez zleci z ceny.

chaos
17-04-2015, 21:59
Nie podobają mi się też JPGi z NXów. Są trochę mało nasycone, mają spłaszczoną dynamikę. Trzeba nauczyć się obróbki w LR.
Obiektyw PZ16-50 @16, f/5, 1/2000s

a tam gadanie, jak światło dobre i ekspozycja to fajne foty wychodzą,

prosto z puszki, super kolory, na kadr nie patrzcie ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/xSCHgRv-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/xSCHgRv.jpg)

FelTom
18-04-2015, 02:29
Racja. Jest mniejsza dostepnosc, ale dla chcacego ;)
NX500 obawiam sie moze byc za maly ze wzgledu na posiadane przeze mnie szkla (16-50/2-2,8 i 50-150/2,8). Miejmy nadzieje, ze NX1 tez zleci z ceny.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/676fbd00c044f2885559729595323552-1.jpg
źródło (http://images.tapatalk-cdn.com/15/04/17/676fbd00c044f2885559729595323552.jpg)
Od razu za mały...
Sigma 70-200/2.8 z adapterem Nikon/NX. Podpięta do NX1000. Twoje obiektywy większe nie są. Daje to radę.
Mając obiektywy do Nikona żal było nie skorzystać z NX.
Ktoś wyżej napisał , słusznie , że z powodu polityki polskiego dystrybutora Samsunga, wierny klient systemu zostaje z kilkoma obiektywami 20-50 i 18-50... Dzięki adapterom, możliwości i wybór obiektywów są prawie nieograniczone.

Brawo Chaos!
Jak to mówią - zdjęcia bronią się same. Obroniles system NX.
Moje wrażenia z czystego jpg NX1000 są pozytywne. A powiem więcej - bardzo dobry pomiar światła matrycowy.

Valdek_Tychy
18-04-2015, 11:50
Napisał puch24
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/05/viewpost-1.gif
źródło (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=3546219#post3546219)
Nie podobają mi się też JPGi z NXów. Są trochę mało nasycone, mają spłaszczoną dynamikę. Trzeba nauczyć się obróbki w LR. (cytuję tak bo nie mam innej możliwości)

Pozwolę sobie nie zgodzić się z takową tezą.
Foto prosto z puchy tylko zmniejszone do regulaminowych :evil: rozmiarów,biorąc pod uwagę,że zieleń w tym czasie jeszcze była zeszłoroczna to i tak kolorki są oki


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/SAM_0418-1.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-A0bSHP30L5U/VTIoGfwatTI/AAAAAAAAARE/5Nn34KIPeqU/s1600/SAM_0418.jpg)

chaos
18-04-2015, 12:07
Valdek macie latarnię w Tychach ? ;)

Valdek_Tychy
18-04-2015, 12:12
toć do morza tylko rzut beretem

chaos
19-04-2015, 01:01
morze ;)

nx1000 + 10 mm


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/dUMQrQT-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/dUMQrQT.jpg)

FelTom
19-04-2015, 01:56
Te dwa zdjęcia pasują do siebie idealnie.
Brawa dla obu autorów.

HYPER
19-04-2015, 12:58
morze ;)

nx1000 + 10 mm


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/dUMQrQT-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/dUMQrQT.jpg)

prostowane? jesli tak, to czym i ile kadru zostaje po prostowaniu?

chaos
19-04-2015, 13:50
Nie kadrowane i nie prostowane :D

HYPER
19-04-2015, 14:00
bardzo fajna fotka. wyglada jak prostowana :)

puch24
19-04-2015, 14:06
10-tka może nieźle udawać, że nie jest rybim okiem:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/14490753288_05a5d0209c_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/o5uU6W)
2014-05-04_13-44-05_05040042_NX2000 (https://flic.kr/p/o5uU6W)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/09/14675058074_da1f990c15_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/omMvuE)
2014-05-04_13-29-50_05040041_NX2000 (https://flic.kr/p/omMvuE)

FelTom
20-04-2015, 00:46
Piękne , szczególnie to drugie. Trudno mieć zastrzeżenia do obrazka. Fotograficznie też bym się nie przyczepił.
Gdzie tak ładnie ?

puch24
20-04-2015, 04:04
Pałac w Nieborowie.

FelTom
20-04-2015, 06:57
Dzięki.

puch24
20-04-2015, 11:05
Ale to było rok temu i z NX2000. ;-)

FelTom
20-04-2015, 17:11
Nikomu i niczemu to nie ujmuje ;)
A dzięki za dodatkowe informacje.

Pomiędzy wątkowym nx300, nx2000 którego użyłeś , a nx1000 którego posiadam, jakiś większych różnic w jakości obrazka chyba nie ma?

Przy odrobinie szczęścia , pewnej porcji pracy i staranności... Być może i ja kiedyś stamtąd wrócę z takimi zdjęciami:)

Valdek_Tychy
20-04-2015, 17:27
Ma ktoś jakieś zdjęcia z nx-a zrobione przy pomocy obiektywu 135 albo 200 mm manualnego z mocowaniem M42 z adapterem do nx-a ? Zastanawiam się nad kupnem takiego szkiełka i adaptera i ciekaw jestem efektów,czy warto się w to pchać. Jak wygląda sprawa ostrzenia przy takim obiektywie,można wówczas wykorzystać focus peaking ?

puch24
20-04-2015, 17:32
FelTom,
Już weź się nie kryguj! ;-)
Przy okazji, jeśli spojrzysz powyżej na nazwy moich plików, zauważysz, że mają w sobie datę, godzinę, numer pliku i typ aparatu - stosuję ten schemat nazewnictwa dla utrzymania porządku, mając kilka różnych aparatów, czasem też zdjęcia znajomych i przyjaciół ze wspólnych wycieczek, itp.

Bardzo zasadniczych różnic pomiędzy nimi chyba nie ma (nigdy nie miałem NX1000 ani 1100, więc nie mogę się wypowiadać o nich). W testach DxO Mark NX300 wypadł z nich najlepiej, ale mz. te różnice nie są jakieś bardzo znaczące.

Samsungowa ryba 10 mm to bardzo fajny obiektyw - dobry optycznie, malutki, leciutki, użyty ostrożnie może udawać, że to nie rybie oko, tylko zwykły super-szerokokątny. Jedyną jego wadą jest specjalna pokrywka, przeznaczona do niego i tylko niego, której nie można zastąpić żadną inną, a która, niestety, "spadywuje" i gubi się. W czasie tamtego spaceru i zwiedzania w Nieborowie spadła mi kilkakroć. W końcu przymocowałem ją za pomocą takiej przyklejanej taśmą dwustronną "pastylki" ze sznureczkiem, który przyczepiam do paska aparatu. Nawet jak spadnie, to przynajmniej dynda a nie ginie. A kupić jej nie można.

Valdek,

Tak, mam, choć raczej z 300 a nie 200 (mam firmowego zooma 50-200, więc nie muszę używać pleśniaczej 200), ale teraz na szybko nie znajdę i nie wrzucę - może później.
Korzystać można bezproblemowo, aparaty działają w trybach A i M, bo w nich aparat nie musi sterować przysłoną, natomiast nie działają tryby P, S, i oczywiście wszystkie tematyczne i "kreatywne".
Jako pomoc przy ostrzeniu działa Focus Peaking i/lub powiększenie ekranu - żeby powiększyć ekran trzeba nacisnąć przycisk OK pośrodku przycisków wielokierunkowych.

Valdek_Tychy
20-04-2015, 17:33
Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn nie mogę edytować swoich postów (cytować też) więc muszę w osobnym poście dodać:

Taki wiosenny pstryk z wczorajszego lasu:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/SAM_0529-2.jpg
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-r-Z9sh9oBhM/VTUbm4BfZ2I/AAAAAAAAARU/OgKia4SUmoA/s1600/SAM_0529.jpg)

puch24
21-04-2015, 15:04
Valdek,
próbowałem na Twoje "zamówienie" zrobić zdjęcia Makinonem 4/300, i duqa: mój adapter do Minolty MD (obiektyw ma takie mocowanie) nie współpracuje z NX300 i NX20, a z trudem z NX2000. W aparacie pod bagnetem, mniej więcej na godzinie 5, jest taki stalowy stożek, którego wciśnięcie przez bagnet obiektywu czy adaptera informuje aparat, że został założony obiektyw. Bez tego aparat wyświetla komunikaty Lens detached albo No lens, i nie pozwala wyzwolić migawki. Niestety nie wszystkie adaptery wykonane są dostatecznie precyzyjnie, i niektóre nie wciskają tego bolca wystarczająco. Ponadto drobne różnice pomiędzy różnymi NXami powodują, że problem ten może wystąpić w jednym modelu aparatu, a w innym nie. Wcześniej używałem tego adaptera z NX10 i 11 i nie było problemu. NX2000 pozwala zrobić zdjęcie, jeśli dociśnie się adapter w jedną stronę. NX20 i 300 nie odblokowują się w ogóle. Problem niestarannie wykonanych adapterów był już wcześniej sygnalizowany na innych forach.
Poza tym, praktyczna obserwacja: jako-tako daje się takim obiektywem 300 mm - z ręcznym ustawianiem ostrości - celować aparatami z wizjerem, NX11 czy 20. Na zombie, na ekranie, jest to trudne, niewygodne.

gavin
21-04-2015, 15:11
Wow 300mm, dla mnie max to 100mm na zombie.

puch24
21-04-2015, 16:57
Eh, mam kompakty, które podciągają pod ekwiwalent 500, i daje się tym fotografować na zombie - ale z AF, i ze stabilizacją.
Gdy trzeba jedną ręką kręcić pierścieniem ostrości na obiektywie, a palcem co 20 czy 30 sekund wciskać OK na aparacie, żeby powiększyć obraz do ustawienia ostrości, a obraz powiększony 5 albo 8x lata jak szalony (bo brak stabilizacji), fotografowanie przestaje być przyjemnym hobby.

Valdek_Tychy
21-04-2015, 18:48
Czyli nie warto sobie zawracać głowy

puch24
21-04-2015, 19:55
Eh, warto, tylko nie można przesadzić z ogniskową! ;-)

puch24
21-04-2015, 20:59
Zdziś, Vivitar 3,5/200 z mocowaniem Nikon, przysłona 8. Zdjęcie w formacie kwadratowym (7 MP).


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17226264045_9298c24974_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/sfe79v)


I to samo, ale przy pełnej przysłonie (3,5).


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17018880607_3fd4d018b0_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rVUdgZ)

Po kilknięciu Flickr i zdjęcie w pełnej rozdzielczości.

puch24
21-04-2015, 22:23
Znalazłem jeszcze zdjęcia z NX20 ze starym radzieckim Jupiterem-11, 4/135 do Zorki/Feda (M39). (Obiektyw jest moim równolatkiem ;-) ). Ten obiektyw jest na tyle mały i lekki, że używa się go bardzo przyjemnie. Niestety, nie pamiętam użytych przysłon.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16606798293_b6fe4afc8f_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/riubyv)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17226446581_4ec6a81da6_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/sff3pF)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17039221418_8fe32fc053_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rXGsTC)

chaos
22-04-2015, 08:40
hm... może warto zainteresować się jakimś adapterem ;D

puch24
22-04-2015, 08:48
Warto, jeśli masz jakieś obiektywy od innego systemu, albo możesz je tanio zdobyć (uwzględniając to, co napisałem wyżej o niedorobionych adapterach), i jeśli obiektyw, którego chcesz użyć, ma umiarkowaną wagę i rozmiary. Małym, lekkim bezlusterkowcem bez wizjera fatalnie fotografuje się z dużym, ciężkim obiektywem.

puch24
22-04-2015, 10:46
Jeszcze jedno takie starszawe, jako ciekawostka:
NX100 + Jupiter 3, 1,5/50, przy pełnym otworze


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/01/15636864613_cbe0825d37_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/pPM252)

I to samo, ale trochę przymknięte (jakieś 8, jak sądzę):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/01/16069229588_960773cf11_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/qtZ17y)

Valdek_Tychy
22-04-2015, 12:51
Mam właśnie takiego stareńkiego jupitera 135mm f/4 (srebrna obudowa,taki beczkowaty) dość dobrej jakości w idealnym stanie i właśnie jego chcę podpiąć do nx-a

puch24
22-04-2015, 14:08
Ty masz pewnie z mocowaniem do lustrzanki, Zenita, skoro beczkowaty. Mój jest cieniutki, chudziutki, do dalmierzowych.
Sprawdź, jakie obiektyw ma mocowanie, bo nowszy Zenit miał typowe M42 z odległością roboczą 45,5 mm, ale stary miał M39 z odległością 45,2 mm. A Leica/Zorkij to też M39, ale z odległością 28,8 mm. Gdyby ten obiektyw był do Zenita M39, to nie ma takich adapterów, potrzebny jest dodatkowy pierścień.

puch24
22-04-2015, 16:34
To jeszcze przynudzę zdzisiami z tego Jupitera 11 i NX300:

f/4

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17234730655_f588c0c02f_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/sfYuYx)

f/8

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17046941618_80c6512240_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rYo2Qw)

Valdek_Tychy
22-04-2015, 17:36
mój ma wymienną dupkę M42 i mam przykręconą z bagnetem nikona,ostrzy do nieskonczoności

Daniel*1977
22-04-2015, 19:44
Puch na pierwszym bardzo ciekawy bokeh.
A ja ostatnio zaliczyłem Ursus, chociaż nie wszystko ponieważ sporo ochrony a bydynków coraz mniej.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17041596549_dc5fffc151_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rXUCWa)Inside-2 (https://flic.kr/p/rXUCWa) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17227782945_00f602aba5_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/sfmTEr)Bomb the world (https://flic.kr/p/sfmTEr) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17040023298_cd9ab33c50_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rXLzg9)Inside-6 (https://flic.kr/p/rXLzg9) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17201858656_1694d82807_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/sd52gW)Inside-8 (https://flic.kr/p/sd52gW) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17041612209_b9956ddeab_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rXUHAa)Horror walls-2 (https://flic.kr/p/rXUHAa) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17040037178_cfc90e1575_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rXLDos)Horror walls-5 (https://flic.kr/p/rXLDos) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16607615573_e9818e7f03_c-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/riynvx)Up, Up and jump-3 (https://flic.kr/p/riynvx) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17040038278_e73fa4f3d7_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rXLDHq)Zigzags (https://flic.kr/p/rXLDHq) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17227256451_35a1fe157f_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/sfjc9X)STOP (https://flic.kr/p/sfjc9X) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr

Valdek_Tychy
22-04-2015, 21:17
Dobre miejsce na dobre zdjęcia

puch24
22-04-2015, 22:05
Ciekawe zdjęcia, smutny widok. :-(

Bokeh tego Jupitera 3 jest może ciekawe, ale na pewno nie ładne - choć oczywiście zależy od doboru tła. Zdjęcie ma podbity kontrast i nasycenie - przy pełnym otworze są słabe.

chaos
23-04-2015, 08:54
daniel dobra robota, fajne zdjęcia

maxton
23-04-2015, 18:31
Witam wszystkich
Fajnie temat poczytać, tym bardziej, że o NX 500 za wiele nie ma.
Właśnie się do niego przymierzam i mam pytanie czy ma bardzo szybki AF i bufor, równie skuteczny co np. A6000 ?

Przede wszystkim będę robił foto/video relacje sportowe z wyścigów.

puch24
23-04-2015, 18:57
NX500 jest w sklepach od paru dni, więc skąd mamy to wiedzieć?

FelTom
23-04-2015, 19:36
"Jest" w sensie "na zamówienie". Czyli jak dla mnie to nawet fizycznie nie ma. Czy w tej sytuacji jest już ktoś w Polsce kto go kupił ? Jeżeli tak, to najpewniej z zagranicznej dystrybucji.

Też jestem zainteresowany NX500 lub NX300. Mam nadzieję , że uda się wyjechać gdzieś w tym roku za granicę i przymierzyć się do niego w jakimś sklepie. No i czekać na jakieś testy w internecie.

Albo jak mowi Puch - robić zdjęcia i cieszyć się tym, co się ma :)

puch24
23-04-2015, 21:27
Nie, NX500 jest fizycznie - parę stron temu pisałem, że widziałem go w sklepie FotoJokera za 3 tysie, więc realnie można go kupić. Ale nikt z "nas" jeszcze go nie ma (a przynajmniej nie chwalił się), więc trudno coś o nim powiedzieć.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17247150821_dd8ab3e681_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/sh5a4k)

FelTom
23-04-2015, 21:58
Jeżeli dobrze pamiętam , napisałeś że widziałeś go w Fotojoker.
Myślałem , że na stronie internetowej. Na wszystkich stronach www, na które wchodziłem , był dostępny na zamówienie.
Nie ważne zresztą już. Skoro jest fizycznie. :)

Tylko ta dwójka z przodu kłuje w oczy ;)

A jakieś testy ukazały się już?

puch24
23-04-2015, 22:09
Fakt, napisałem lakonicznie i niejasno.
Nie kupię go teraz za trzy tysie, więc nie podniecam się.
Z tego też powodu - żeby się nie nakręcać (bo jakby się okazało, że jest znakomity, zachciałoby mi się go kupić) - nawet nie szukałem żadnych testów w sieci, więc nie wiem, czy ktoś już go testował. Z różnych zapowiedzi wynikałoby, że powinien mieć bardzo szybki AF, dobry bufor, i niezłą jakość obrazu.

sam77
23-04-2015, 22:27
Nie wiem ile warte są testy na tym blogu ale ja zawsze ogladam tu sample foto i wideo.
http://www.photographyblog.com/reviews/samsung_nx500_review/

maxton
23-04-2015, 22:32
http://www.imaging-resource.com/PRODS/samsung-nx500/samsung-nx500-shooters-report.htm
http://www.dpreview.com/articles/2617394279/samsung-nx500-shooting-experience

Nie są zbyt pochlebne. Mocno okroili NX1 mówiąc w skrócie
I bufor nie bardzo

Lucas1981r
23-04-2015, 23:05
maxton ze niby gdzie nie sa? dziwne zeby nie okroili czegos - chyba nie liczyles ze bedzie identyczny jak NX1 tylko ze mniejszy?
Wazne ze AF -> "autofocuses extremely quickly" :)

puch24
23-04-2015, 23:28
Maxton,
W pierwszej recenzji na blogu piszą wyraźnie, że to nie jest NX1 w obudowie NX300 i za połowę ceny NX1, bo nie może być! Gdzieś musieli coś przyciąć, żeby móc zmniejszyć wymiary i cenę. Np. bufor mieści maksymalnie 40 jpgów (pewnie najmniejszych) i tylko 4 czy 5 RAWów. No, trudno, coś za coś. Ale dzięki temu aparat nie kosztuje 6 tys., tylko 3. Za jakiś czas jeszcze trochę stanieje.
Poza tym, zapowiedziano już NX1 w wersji z mniejszą rozdzielczością (dla lepszej jakości), i być może pojawi się też coś w rodzaju NX500 z wizjerem, czyli następcy NX30 (można by się spodziewać nazwy NX50). Zresztą początkowe przecieki sugerowały, że nowy aparat pojawi się w wersji z EVF i bez, więc być może pojawi się coś jak NX50 - słabszy od NX1, ale z wizjerem.

chaos
24-04-2015, 08:31
mi to te wysokie rozdzielczości nie podobają się, niedługo jeden plik będzie ważył stomega, założę się że w tym segmencie mało kto drukuje większe zdjęcia niż 10x15, a co dopiero formaty typu "pół bloku" ;D

mxmini będę sprzedawał, chętny ktoś ? ;)

Daniel*1977
24-04-2015, 09:43
W sumie nie wiele brakuje, to wielkość plików z NX1. W NX500 jest jeszcze drugi format zapisu RAW, w NX1 też ma być, ale nie ma jeszcze nowej aktualizacji FW.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/5a94413e436a47b7b97a3fde6390b39b-1.jpg
źródło (http://2.static.img-dpreview.com/files/p/E~forums/55699328/5a94413e436a47b7b97a3fde6390b39b)

Valdek_Tychy
24-04-2015, 12:42
Obejrzałem sample z nx500 i szczerze mówiąc w porównaniu z nx300 na kolana nie rzuca

BaCaaa
24-04-2015, 12:43
Mnie jedyne co przeszkadza w nx300 to mały bufor i blokowanie się aparatu przy zapisie

puch24
24-04-2015, 12:44
Valdek,
No wiesz, znów, coś za coś - większa rozdzielczość ma swoją cenę. Najwyraźniej nie bez powodu zapowiedziano wersję NX1 z sensorem o mniejszej rozdzielczości.

BaCaaa
24-04-2015, 12:57
Szkoda, ze nie ma opcji małych rawow, rozwiazalby się problem bufora

puch24
24-04-2015, 13:14
Chcielibyśmy, żeby aparat miał wszystko, i jeszcze żeby nic nie kosztował. ;-)
A żaden producent nie wyprodukuje wszystkomającego aparatu, bo to nie jest w jego interesie, bo jak by namówił klientów do zakupu nowego modelu.
W NX500 podoba mi się kółko nastawcze z tyłu, oraz wszelkie usprawnienia programowe, które pewnie można by było bez problemu wprowadzić także w NX300. 28 MP jakoś mnie nie rusza, 20 MP mi (na razie) wystarcza.

Valdek_Tychy
24-04-2015, 19:41
Dla mnie 20 Mpix to w sam raz,praktycznie wywołując zdjęcia nie robię większych powiększeń niż 20x30cm a w większości 10x15 czy 15x21.

puch24
25-04-2015, 11:00
Z drugiej strony, nie da się zaprzeczyć, że megapiksele przydają się, gdy nie starcza ogniskowej. Dwukrotny "zoom cyfrowy" zmniejsza ilość pikseli czterokrotnie.

Daniel*1977
28-04-2015, 20:18
Kilka fotek zapodam, bo temat jakoś zamarł :)

Pojawiła się ochrona budynku. Pan miło zapytał czy robię zdjęcia czy filmuję, powiedziałem, że robię zdjęcia.
Poprosił o to, żeby nie było widać nazw najemców biur, podziękował i poszedł :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16648937903_2acea88ab1_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rndacv)Twist around (https://flic.kr/p/rndacv) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17081613100_53f2be4721_c-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s2rJsG)Twist around-2 (https://flic.kr/p/s2rJsG) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17082947969_22abab2833_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s2yzgF)Twist around-4 (https://flic.kr/p/s2yzgF) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16646699414_b24c8692e3_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rn1FLS)Twist around-8 (https://flic.kr/p/rn1FLS) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17268622511_07a647a78c_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/siYcQT)Twist around-10 (https://flic.kr/p/siYcQT) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17082941059_7ac62574ef_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s2yxdx)Twist around-9 (https://flic.kr/p/s2yxdx) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17082946119_1d1b5b5cd9_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s2yyHM)Twist around-5 (https://flic.kr/p/s2yyHM) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17082938509_5a6ae0eefd_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s2ywsz)Twist around-11 (https://flic.kr/p/s2ywsz) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17061735607_d4a9e63288_c-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rZFRzi)Twist around-12 (https://flic.kr/p/rZFRzi) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17082934959_45a49d42ca_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s2yvpn)In memory of (https://flic.kr/p/s2yvpn) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr

Mdłe kolory można uzyskać pobierając darmowe ustawienia do Lightroom z VSCO
http://vsco.co/film/00/lightroom


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17288748491_5c958f7fc0_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/skKmAx)Far (https://flic.kr/p/skKmAx) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17081809417_5a9d06487a_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s2sJPt)One-2 (https://flic.kr/p/s2sJPt) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/17081811607_1e91f162c2_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s2sKte)Two v 2 (https://flic.kr/p/s2sKte) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16669012643_741cf0e362_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/roZ3HH)Lying at the bottom (https://flic.kr/p/roZ3HH) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/04/16669016513_f785379270_c-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/roZ4Sr)Walking Dead (https://flic.kr/p/roZ4Sr) by Daniel Kulinski (https://www.flickr.com/people/7729940@N06/), on Flickr

FelTom
28-04-2015, 21:29
Daniel, jakby zobaczyli te zdjęcia , to by prosili o umieszczenie banerów reklamowych najemców. :)

puch24
28-04-2015, 23:21
Fajne zdjęcia! Przy rozdzielczości NX1, to można by to tak powiększyć, żeby jednak było widać te szyldy najemców. ;-)

ramba
29-04-2015, 11:04
http://www.valuebasket.pl/pl_PL/mainproduct/view/17422-AA-BN?AF=SKAPL
http://www.valuebasket.pl/pl_PL/mainproduct/view/18606-AA-BK?AF=SKAPL
Witam znazlem takie samsungi nx 300 z 16x50 dzwonilem do Sasunga Polska i powiedziano mi żę od tego sprzedawacy ralizują gwarancje

HYPER
29-04-2015, 17:42
dziwne. ja przed chwila dzwonilem i powiedziano mi, ze ten sklep sprzedaje spoza oficjalnej dystrybucji i gwrancja na terenie Polski nie bedzie honorowana.

ramba
29-04-2015, 21:58
Pani z sasunga powiedizała mi że gwarancja jest honorowana
Inaczej gdzie kupić sasunga nx300m

puch24
29-04-2015, 22:11
Powinna być honorowana z dystrybucji w UE - a więc aparatów, kupionych u autoryzowanych sprzedawców np. w Niemczech czy GB. Można poszukać na ebay czy Amazon.
Poza tym, przy zakupie z Hong Kongu itp. na polskiej granicy mogą (nawet powinni) doliczyć VAT i cło.

ramba
29-04-2015, 22:18
http://www.redcoon.de/B598333-Samsung-NX300M-16-50-braun_Systemkameras-Wechselobjektiv?xtor=CS1-39&refId=billigerlist&utm_source=Billiger.de&utm_medium=Price-Comparison&utm_campaign=cpc

piwko2
29-04-2015, 22:32
Poza tym, przy zakupie z Hong Kongu itp. na polskiej granicy mogą (nawet powinni) doliczyć VAT i cło.

Na aukcjach na Allegro deklarują pokrycie wszystkich kosztów związanych z cłem i podatkiem. Na ich stronie internetowej już nie znalazłem takiej informacji.
Jest na forum osobny wątek dotyczący tego sklepu. Generalnie wszyscy, którzy zrobili tam zakupy są zadowoleni.
Ciekawe, czy po jakimś czasie nie będzie narzekania jak to się oszukali na zakupach w internecie.
Oby nie.

puch24
29-04-2015, 22:37
Sprawdź dokładnie ten redcoon, bo jakiś czas temu czytałem, że sklep ten nie był na liście honorowanych dystrybutorów - chyba Tamrona, co obudziło moją podejrzliwość wobec tego sklepu. Sprawdź dokładnie, czy oferowana gwarancja jest sklepu, czy producenta, i czy jest honorowana.

HYPER
30-04-2015, 13:26
Czy ktos ma wiedze jakie aparaty Samsunga wspieraja funkcje 3D obecna w obiektywie 45mm 2D/3D? Czy wszystkie nowe obsluguja te funkcje?

puch24
30-04-2015, 14:24
Na pewno obsługują NX300 i NX2000; na pewno NIE obsługuje jej NX20, i wydaje mi się, że NX3000 też jej nie obsługuje.

HYPER
30-04-2015, 15:24
a NX1, NX500 ?

puch24
30-04-2015, 15:33
Nie wiem. Podałem to, co wiem.
Jeśli jesteś zainteresowany, ściągnij sobie instrukcje obsługi, przejrzyj, i sprawdź. O tym, że NX3000 nie obsługuje tej funkcji przeczytałem właśnie w jego instrukcji (w danych technicznych w punkcie "available lens" jest notka: "3D lens not supported").

Sprawdziłem: w instrukcji NX500 jest rozdział o używaniu obiektywu 3D, więc obsługuje. Instrukcji do NX1 nie mam.

Marcin1111
30-04-2015, 22:12
Witam,
mam do Was jedno pytanie, kupiłem do NX 300 adapter na obiektywy m42 i mam mały problem, po podłączeniu adaptera i obiektywu mam komunikat "brak obiektywu" w każdym trybie aparatu, jak myślicie czy mam wadliwy adapter, czy też w menu aparatu trzeba coś włączyć/ wyłączyć aby widzieć obiektyw ???, aha podłączam Wołnę 50/2,8

HYPER
30-04-2015, 22:23
znaczy w trybie M tez nie dziala?

Marcin1111
30-04-2015, 22:55
No też nie działa

BaCaaa
30-04-2015, 22:57
Pewnie nie wciska się do końca bolec w

puch24
30-04-2015, 23:15
...aparacie pod bagnetem, który jest czujnikiem założenia obiektywu. Niektóre adaptery są wykonane nie dość starannie i nie wciskają tego bolca całkowicie.

chaos
03-05-2015, 11:19
Puchu słyszałem że zanabyles nowego nx'a :) jak wrażenia ?

DarekK D5000
03-05-2015, 11:32
Marcin1111 kawałek taśmy klejącej lub "cenówka" rozwiąże problem. Naklej na bagnet adaptera w miejscu, gdzie styka się z bolcem w body.

puch24
03-05-2015, 16:02
Tak, za sprawą chaosu wpadł na kilka dni w moje ręce NX3000 z ob. PZ16-50. Dziś miałem okazję wypróbować go w Ogrodzie Botanicznym w Uci. Tak na marginesie, dzisiaj 1/3 Uci pojechała do parku na Zdrowiu, 2/3 do Zoo, a 1/3 do Ogrodu Botanicznego. Wychodzi wam z tego 4/3, ale to nie pomyłka, bo niektórzy odwiedzili zapewne wszystkie te miejsca kolejno, bo są jedno obok drugiego... ;-) Tłum niesamowity, kolejki do kas także, w Botanicznym więcej zwiedzających niż roślin ;-), a w ZOO to już przewaga zwiedzających nad "eksponatami" murowana. Zdjęcia jeszcze w aparatach, ale za małą chwilkę coś podrzucę.
Ogólna uwaga: NX3000 da się fotografować! ;-)

ramba
03-05-2015, 16:46
Aparat Samsung NX300 z obiektywem 18-55 mm - Biały 1 299 zł
http://www.vobis.pl/aparat-samsung-nx300-z-obiektywem-18-55-mm-bialy-2-100203.html

puch24
03-05-2015, 17:02
No, jako "przebrzmiały staroć" tanieje, żeby zrobić miejsce dla następcy, NX500. Ciekawe, kiedy okaże się, że NX300-tki już przestały robić zdjęcia? ;-)

FelTom
03-05-2015, 18:22
To czekamy na efekty Twoich wycieczek :)

Dla odmiany przetestowałem na NX1000 prawie wszystkie obiektywy, które mogę do niego podpiąć. Bardziej nastawiłem się na wątek "Manualne szkła z odjechanym bokeh", ale tu chyba też się nada ;)

Marcin1111
03-05-2015, 19:23
Marcin1111 kawałek taśmy klejącej lub "cenówka" rozwiąże problem. Naklej na bagnet adaptera w miejscu, gdzie styka się z bolcem w body.

Dziękuję, odpaliłem adapter:), pozdrawiam

puch24
04-05-2015, 11:22
Z wczorajszego spaceru:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/17359702851_9284a69b36_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/ss21Rz)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/17152585687_f8f18494f6_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/s8Hu8Z)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/16737711924_02018600fb_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/rv49C5)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/17358893835_9ec22e5497_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/srWSn2)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/17358048432_c96bd503af_b-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/srSx47)

Pozostałe zdjęcia na Flickr: https://www.flickr.com/photos/99229681@N04/

Większość robiona NX3000 z PZ16-50, niektóre NX20 z 50-200.


Kilka luźnych uwag:

Firmowe pokrywki obiektywów Samsung słabo trzymają się na obiektywach, mają słabe zaczepy, toteż mają skłonność do życia własnym życiem i oddalania się w nieokreślonym kierunku bez podania adresu. Niestety, nawet przy przenoszeniu aparatu w torbie czy futerale, co grozi porysowaniem soczewki.
Niemal w ogóle nie zagłębiona przednia soczewka jest bardzo podatna na zarysowanie albo wymacanie palcami przy przenoszeniu aparatu np. na pasku na szyi. Zdecydowanie polecam filtr UV albo sztywną osłonę przeciwsłoneczną.

W porównaniu do NX300, ekran w NX3000 nie jest dotykowy, ma mniejszą przekątną i mniejszą rozdzielczość, ale choć jest LCD a nie AMOLED, ma wysoki kontrast i jest bardzo czytelny, o wiele lepiej czytelny niż np. w NX2000, który jest większy, ale mniej kontrastowy i jakiś bardziej rozmyty.
Jest odchylany do góry aż o 180 stopni do selfies, przy tym ustawieniu obraz automatycznie odwraca się w pionie, ale można to wyłączyć w menu. W odróżnieniu od NX300 nie można ekranu odchylić w dół.

Ustawianie ostrości jest tylko kontrastowe, więc przy słabym oświetleniu i słabym kontraście bywa trochę ślamazarne. Typowo dla AF kontrastowego, obiektyw zawsze minimalnie przejeżdża poza maksymalną ostrość i wraca, ale w obiektywie PZ16-50 odbywa się to naprawdę szybko. I cicho. W menu można też włączyć funkcję DMF – Direct Manual Focusing (domyślnie jest wyłączona), czyli możliwość ręcznego poprawienia ostrości po ustawieniu automatycznym. Przydaje się to, jeśli AF zawiedzie.

W stosunku do NX300, NX3000 pozbawiony został pewnej liczby funkcji, np. możliwości robienia zdjęć 3D z obiektywem 1,8/45 mm 3D (co wszyscy na pewno bardzo boleśnie odczują!). Nie ma też, niestety, Focus Peakingu przy ręcznym ustawianiu ostrości, jedynie możliwość powiększenia centrum kadru 5x albo 8x. Brak też funkcji usuwania kurzu z matrycy.

Niewątpliwą zaletą jest bateria od smartfonu – duża, płaska, o pojemności 2250 mAh, czyli praktycznie 2x większej, niż w innych NX-ach. Gdy ktoś ma odpowiedni smartfon, może się tym wspomóc w biedzie i przełożyć akumulator z jednego urządzenia do drugiego. Trochę niedogodny jest kształt baterii, nie zabezpieczający jej przed odwrotnym włożeniem – dopiero gdy jest wsunięta, odmienne występy nie pozwalają wsunąć jej całkowicie i zatrzasnąć zatrzasku. Pod tą samą klapką jest gniazdo karty pamięci Micro SD.

Pod względem obsługi, trochę utrudnia ją tylko jedno koło nastawcze, na tylnej ściance. Np. w trybie ręcznym trudno szybko przestawiać czas i przysłonę – naciśnięcie dolnej części kółka przełącza pomiędzy tymi parametrami; trzecim możliwym jest ISO. Można też wspomóc się przyciskiem iFn na obiektywie i do zmiany parametrów wykorzystać pierścień na obiektywie.

chaos
04-05-2015, 11:29
w nx300 ustawienie ostrości w ciemnym radzi sobie dość dobrze, nx3000 ustawia ostrość inaczej niż nx300 ?

wczoraj odkryłem rysę na 16 mm :/ ciekawe czy uda się usunąć, czy zostanie na stałe

puch24
04-05-2015, 11:33
Musiałbym porównać oba w tej samej ciemności na tym samym obiekcie z takim samym obiektywem - a tego nie robiłem. Zrobię wieczorem ;-).
Gdy porównywałem NX300 i NX2000 w takich warunkach (z obiektywem 18-55), ten pierwszy radził sobie o wiele lepiej, choć zdarzało mu się spudłować, tzn. sygnalizował ostrość, gdy faktycznie była źle ustawiona (na powtarzającym się wzorku - typowe dla systemów fazowych, lustrzanki też na tym wysiadają). Ale czasem udawało mu się trafić, widocznie pomagał w tym AF kontrastowy.
Natomiast NX2000 po prostu jeździł beznadziejnie w przód i w tył i bezradnie wyświetlał czerwone ramki.

puch24
04-05-2015, 12:16
Jeszcze z takich ciekawostek: patrzyłem, czym ludzie fotografują, bo fotografowali prawie wszyscy. Jak Japończycy. Najwięcej oczywiście komórek i smartfonów oraz kompaktów, ale wśród tych ostatnich całkiem sporo dużych zoomów. Parę osób fotografowało tabletami. Trochę lustrzanek, najwięcej Nikonów, potem Canony i tylko jedno Sony widziałem. Nie widziałem ani jednego bezlusterkowca!

FelTom
04-05-2015, 17:28
Bo to obciach panie ;)
Jak ktoś chce jakość bierze lustro, a jak małe rozmiary to kompakta.
A kto uwierzy, że można mieć jakość lustra w małej obudowie , toć to niemożliwe ;)

puch24
05-05-2015, 02:25
Wykorzystując wieczorne "zaciemnienie" pokoju zrobiłem próbę ustawiania ostrości na słabo oświetlonym, ciemnym, niezbyt kontrastowym obiekcie, używając obiektywu PZ16-50 przy dwóch skrajnych ustawieniach. W aparatach włączona zielona lampa doświetlająca AF.
Prawidłowość ogólna: aparaty ustawiają ostrość znacznie sprawniej przy szerokim kącie i otworze 3,5 niż przy wąskim i otworze 5,6.
Druga prawidłowość: wyłączenie wspomagania AF lampą zdecydowanie pogarszało ustawianie ostrości przy wąskim kącie, przy szerokim aparaty walczyły, ale w końcu jakoś się to udawało.

NX300: przy 16 szybko i sprawnie, przy 50 czasem zdarza się, że nie trafi ale raczej ustawia dość wolno, ale w końcu skutecznie.
NX3000: przy 16 bez problemu, przy 50 nie udało się ani raz mimo wielokrotnych prób.
NX2000: trochę lepiej niż niż NX3000, kilka razy udało się przy 50, choć przeważały pudła.
NX20: gorzej, niż NX300, ale lepiej niż NX2000; przy 50 mm trafiał częściej.
NX100: zaskoczenie: mimo bardzo ziarnistego obrazu na ekranie, który niewiele obiecywał, trafiał dobrze przy 16 i całkiem nienajgorzej przy 50, mniej więcej tak, jak NX20
NX11: też zaskoczenie, ale w drugą stronę: przy 16 OK, ale przy 50 pudło, podobny do NX3000.

Podsumowując:
NX300 - zdecydowanie lepszy AF od pozostałych, potem:
NX20
NX100
NX2000
NX3000/NX11

chaos
05-05-2015, 07:03
Puch dobra robota !
Spodziewałem się takiej kolejności :
nx300
nx3000
cała reszta :)

Cóż, jednak minie trochę czasu jeszcze zanim prosi wybiorą bezlusterkowce do fotografii sportu.

puch24
05-05-2015, 10:26
Przyznaję, że też zaskoczyło mnie to, że NX3000 wypadł słabo, ale i to, że stary NX100 jakoś tam sobie poradził mimo wieku. Zdziwiło mnie też trochę, że NX100 poradził sobie lepiej od swojego niemal równolatka, NX11. Ale ten ostatni jest niewielką modyfikacją najstarszego NX-a, NX10, więc to może być zrozumiałe.

Pamiętaj jednak, że był to statyczny "test OKD" trybu AF-S na ciemnym, mało kontrastowym przedmiocie z powtarzającym się wzorkiem, a więc w dość specyficznych warunkach. Na typowych obiektach w dobrym oświetleniu, o ile nie poruszają się zbyt szybko, AF jest szybki i pewny także w NX3000. Przy fotografowaniu w Botaniku miałem może ze trzy chybione zdjęcia. Natomiast w trybie AF-C na poruszających się obiektach wszystkie te aparaty walczą, choć NX300 wypada chyba najlepiej, jak mi się wydaje.
Podobno NX1 (i być może NX500) radzą sobie lepiej, choć nadal nie dościgają dobrych lustrzanek.

Valdek_Tychy
05-05-2015, 17:48
W nx300 (w moim przypadku) brakuje mi wizjera a z wcześniejszych wypowiedzi wynika,że ten brak doskwiera nie tylko mnie.Ekran wyświetlacza gdy słońce mam z tyłu staje się prawie nieczytelny,trzeba kombinować z zasłanianiem itd.Przyznacie,że jest to niewygodne.Dzisiaj wpadłem na pomysł jak to rozwiązać. Wykonanie jest mocno prototypowe więc nie przywiązujcie wagi do estetyki wykonania bo jest to dopiero wersja 1.0.0.
W moich fotograficznych zapasach wygrzebałem stareńką jeszcze PRL-owską przeglądarkę do slajdów i po usunięciu matowego plastiku z przodu,oklejeniu tego czarną taśmą i przytwierdzeniu tegoż za pomocą tej samej taśmy do ekranu otrzymałem nawet dość funkcjonalny wizjer.Chodzi o sam pomysł, w przyszłości (jak czas pozwoli) zamierzam zrobić to bardziej "profi"

1.Niemal jak wizjer w lustrzance


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/CAM00663-2.jpg
źródło (http://4.bp.blogspot.com/-FRE3gk-HRhE/VUjjzj0wOwI/AAAAAAAAARk/6W1f415nWtE/s1600/CAM00663.jpg)

2. a tu można sobie np. z góry patrzeć


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/05/CAM00664-2.jpg
źródło (http://1.bp.blogspot.com/-V7LeYmZwLjk/VUjjzTMh9KI/AAAAAAAAARo/alQ8wUKZf8M/s1600/CAM00664.jpg)

w tym przypadku przeglądarka jest nieco mniejsza niż ekran ale obraz jest wyraźny widać ok.90 % obszaru ekranu

FelTom
05-05-2015, 17:57
Super to wygląda!
Czekam na pierwsze wrażenia z użytkowania w pełnym słońcu.

puch24
05-05-2015, 18:00
Gratulacje!
Takie wynalazki można kupić np. na Allegro, ale kosztują ze 150 zł.
Gdzieś mam jakąś starą (ale inną, niż Twoja) przeglądarkę do slajdów, ale pamiętam, że ona miała plastikową soczewkę i jakość obrazu była... no, mocno taka sobie. A jak w Twoim przypadku?

Valdek_Tychy
05-05-2015, 18:06
Obraz jest - no jest ;) widać wszystko dość dobrze a to już coś.

Valdek_Tychy
05-05-2015, 19:07
Faktycznie na alle są do dostania i to nawet za 70-75 zł. wprawdzie nie ma do nx ale można dostosować,nie wiedziałem,że takie ustrojstwa są, a już chciałem patentować swój wynalazek :]

puch24
05-05-2015, 20:57
Kiedyś widziałem takie z opisem że pasują do NX300, ale właśnie za ok. 150 zł. Patent nie patent, ale może wzór zastrzeżony? ;-)

chaos
05-05-2015, 21:43
valdek słodowy tychy ;D
fajne, ale trza uważać żeby nie odleciało ;D

chaos
06-05-2015, 20:49
Niewątpliwą zaletą jest bateria od smartfonu – duża, płaska, o pojemności 2250 mAh,

mini ma 2330 ;)
nawiasem mówiąc bateria bardzo długo trzyma

puch24
06-05-2015, 21:24
Tak, pomyliłem się, NX3000 też ma chyba 2330, chyba to taka sama bateria. Okazało się, że mój smarkfon ma podobną, ale inną - większą fizycznie, ale o mniejszej pojemności (ki czort?). :-(

Opaczne chyba opublikują test NX500: http://www.optyczne.pl/8343-news-Samsung_NX500_-_zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe.html

Valdek_Tychy
07-05-2015, 15:08
To iso 3200 podoba mnie się bardziej niż w nx 300

puch24
07-05-2015, 15:18
Samsung robi postępy.
A pod tymi zdjęciami próbnymi na Optycznych znów rozgorzała bitwa Samsungofilów i Samsungofobów, przywołano też kwestię Pentalibów i ich samsungofobii. ;-)

DarekK D5000
07-05-2015, 15:41
puch24
Przyznaj, że jpegem samsung nie grzeszy.

z optycznych: "...W Fuji słaby detal" ale się uśmiałem, dobre.

puch24
07-05-2015, 16:15
O jpgu napisałem parę stron temu, to zostałem zakrzyczany. ;-)
Wcale nie jestem bezrefleksyjnym i bezkrytycznym samsungofilem; w system wdepnąłem trochę przypadkiem a nie po długich deliberacjach i oglądaniu pikseli; być może, gdybym dokonał wyboru po głębszym rozeznaniu (i dysponował wtedy inną kasą), wybór byłby inny, ale stało się jak się stało, w kolejne aparaty i akcesoria władowałem trochę kasy i nie chce mi się tego zmieniać, zwłaszcza, że wcale nie jestem przekonany, że inny system bezlusterkowy będzie O WIELE lepszy. Znam jego mocne i słabe strony, wiem, czego mogę się spodziewać i nie oczekuję rzeczy niemożliwych.
W zasadzie nie fotografuję sportu, szybki ruch (np. dzieci) fotografuję nieczęsto, większość moich zdjęć to ujęcia dość statyczne, więc nie za bardzo przeszkadza mi niezbyt szybki AF czy zapychający się bufor.
Natomiast podoba mi się to, że do jednej niezbyt dużej torby mogę wsadzić TRZY Samsungi z trzema obiektywami, i robić zdjęcia na wycieczce nie wymieniając obiektywów (co zwykle irytuje moich niefotografujących towarzyszy).
I wszystko to nie zmienia faktu, że od czasu do czasu i do niektórych zastosowań nadal chętniej korzystam z lustrzanki (Nikona).

FelTom
07-05-2015, 17:17
Puchu cieszę się że wdepnales w ten system ;) Bo i wielu z nas skorzysta.

Mój wybór przypadkowy nie był. Swego czasu do wyboru , w rozsądnym rozmiarze, był tylko Samsung i Panasonic. Z czego ten drugi dużo droższy.

Podobno NX1000 ma najlepsze jpg z NXow. W każdy razie ja o jpg z niego nie mogę złego słowa powiedzieć.

Mam nadzieję że z NX500 gorzej nie będzie , a pod względem ISO - szumów - nawet lepiej.

chaos
08-05-2015, 09:47
przyznajcie jednak że obcowanie z lustrzanką, jej gabaryty, trzask lustra, wizjer i zapach to jest przyjemność ;)

puch24
08-05-2015, 10:35
Hmmm... W zasadzie tak, ale...
Bezlusterkowce bez lustra potrafią hałasować (i wstrząsać) nie mniej niż lustrzanka, bo dwa razy bardziej pracują migawką - pomijam przypadki migawki całkowicie elektronicznej albo pierwszej kurtyny elektronicznej (np. w NX20).
Pseudo-pryzmat sklejony z luster zamiast prawdziwego pryzmatu pentagonalnego, stosowany w tańszych lustrzankach, daje mały, ciemny obraz w wizjerze - może i lepszy od marnych wyświetlaczy elektronicznych, ale też nic to rewelacyjnego. Ręczne ustawianie ostrości w takim celowniku wcale nie jest dogodne.
Więc wszystko ma zady i walety.

chaos
08-05-2015, 10:39
Dla mnie lustro ma tylko jedną wadę - gabaryty.

puch24
08-05-2015, 10:43
Toteż pisałem, że do jednej małej torby (Tamrac Rally 4) wpycham TRZY Samsungi z TRZEMA obiektywami. Do tej samej torby wchodzi jedna lustrzanka bez gripa z obiektywem + telezoom + ew. jeden nieduży obiektyw albo lampa.
Ale sam komfort fotografowania jako taki - no cóż, wolę jednak lustrzankę, ale z prawdziwym pryzmatem, nie penta-mirror.