PDA

Zobacz pełną wersję : [ Samsung ] Samsung NX 300



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15

Krzysztof_BB
17-11-2015, 11:00
Nie wiem jak NX300 działa ale co do NX30 i jego AF to jestem bardzo zadowolniony - w każdych warunkach daje radę i jest celny.

Chaos jak widzę chodzisz a co gorsza nawet jeździsz po moich górach - dopadnę Cię i zdzielę NXem 50-200 8)

maxwawa
17-11-2015, 12:09
Oczywiście w praktyce skuteczność AF NX30 czy NX300 jest 100%

Ja z NX300 nigdy nie miałem najmniejszych problemow
miałem porównanie do Sony A6000 i co z tego że ma wizjer ale szkła są słabe (oczywiście te w normalnych cenach) no i największa wada to brak dotykowego ekranu ,
Olympus om-d e-m10, GX7 matryce - m4/3 to jednak słaby i "płaski" obrazek a ceny szkiełek też powinny być trochę niższe.
...i Samsung wygrywa jakością obrazka jak i obróbką (te 20mpix jak dla mnie jest idealne, rozmiar pliku czy cropowanie) OBIEKTYWAMI, jakością MENU (poruszanie jest łatwe i szybkie ) no i śmiesznie niskimą CENĄ.

puch24
17-11-2015, 13:35
To także góry Chaosu... Zamiast się bić, idźcie razem na pyffko.

chaos
17-11-2015, 14:14
na alle leży nx300 za szejset, świat zmierza ku końcu

puch24
17-11-2015, 14:27
I to nie jeden - ofert do 800 zł jest kilka. :-(

FelTom
17-11-2015, 15:29
Super!!!
Ech, za te pieniądze gdyby żona się zgodziła, kupilbym ze 2...

puch24
17-11-2015, 15:59
A ja chcę kupić NX30, ale ciągle nie mogę się wyrobić z $. :-(

FelTom
17-11-2015, 17:30
Przeżyje bez wizjera. Od tego mam lustro. Bezlustro musi być jak najmniejsze, kompaktowe, lekkie... I podane z naleśnikiem. W tej materii Samsung jest najlepszy! Tylko jakieś o...łomy z samsunga potrafiły taki potencjał zmarnować.
Tylko ciągle myślę, myślę i myślę... Co do streeta?
16, 20, czy 30?
20 kiepskie, pytanie czy tak bardzo, że nie idzie przeżyć? Ogniskowa dla dx i streeta najlepsza. 16 trochę szeroko, choć z 20mpx jest co wycinać.
30 za wąsko... Choć można polować z większego dystansu...
Oba? XD

PiKa
17-11-2015, 20:58
A tak z ciekawości, jakbym chciał mieć takie obiektywy, to czy znajdę i ile by kosztowały?
10-20
50
70-200
90 macro

ksh
17-11-2015, 21:06
Nie jest kiepskie 20mm, jednak 16 lepsze, a wielkość matrycy pozwala na crop, więc lepiej szeroko bo bardziej uniwersalnie, no i jasno.
Ja zostałem przy 16mm i 45mm, ten drugi to masakrator konkurencji, ostry aż strach naciskać spust by się nie skaleczyć.

50mm nie ma, jest 45mm nowe za drogo zdecydowanie, używane widze od 700zł i to juz warto bo konkurencja wymięka z jakością i ostrością samsunga, 16mm tez min 600zł trzeba dać, 20mm poniżej 500zł, 50-200mm od 700zł chyba idzie wyrwać, makro jest tylko 60mm ale zdecydowanie za drogi obiektyw, chyba że manualnie co tez jest dobrym rozwiązaniem coś kupić ale nie wiem co.

PiKa
17-11-2015, 21:09
To głównie stałki, a zoomy?

puch24
17-11-2015, 21:20
Jest świetne rybie oko 10 mm, ciemny zoom szerokokątny 4-5,6/12-24, którego nie miałem, więc nie znam, dobry telezoom 4-5,6/50-200, ultrazoom 18-200, i standardowe zoomy 20-50, dobry ale duży 18-55 i mały Powerzoom 16-50. Poza tym dwa bardzo jasne ale drogie 2-2,8/16-50 i 2,8/50-150. Jedyna stałka ze stabilizacją to 60 macro. Większość zoomów ma stabilizację z wyjątkiem 12-24 i małego 20-50.

PiKa
17-11-2015, 21:32
Dziękuję.

ksh
18-11-2015, 00:36
Ja pozbyłem się NX3000 i teraz mam już dwa NX300, dziękuje ci samsungu za to zamieszanie na rynku i że można kupić bezlusterkowca w cenie ułamka tego co konkurencja :)

AdaX666
18-11-2015, 09:48
które NX mają wejście na zewnętrzny mikrofon? (wiem, że NX30 i NX1 mają, chodzi mi o coś starszego/tańszego)

ekajana
18-11-2015, 10:13
Z myślą o ulicy kupiłem kiedyś 20 mm (za 250 zł w normalnym sklepie RTV!) I szybko sprzedałem. Nie dlatego, ze była zła, bo była ok, ale miałem za gęsto pomiędzy 16 i 30 mm. Dwudziestką zdążyłem pofocić jeszcze do tej recenzji: http://www.fotopolis.pl/n/17114/samsung-nx300-opinia-grzegorza-piaskowskiego/
Następnie sprawiłem sobie 45 mm z uwagi na cenę i jakość optyczną. Ale co mi po tej jakości jak ogniskowa ni przypiął ni przyłatał... Poszła. Ponadto uznałem, że w małym bezlusterkowcu chodzi o poręczność również w noszeniu, więc ostatecznie 16 i 30 mm okazała się strzałem w dziesiątkę (choć dziesiątki akurat nie mam). Jest to lekkie i mieści się w małym saczku a uniwersalność ogromna, jakość znakomita. Mimo wszystko na indyjskiej ulicy (link wklejałem wcześniej)i tak okazało się, ze w większości wypadków używam 30 mm, choć to ulica ciasna. Długo natomiast biłem się z myślami czy za niewielką względnie cenę nie kupić szkła, które w testach bije nie tylko C i N ale i zeissy i Leiki, a w magazynie foto po teście napisali, ze w system samsunga warto weść tylko dla tego szkła. Mowa jest o 80 mm, czyli jasnej portretówce ze światłem 1.4. Nie kupiłem, bo by leżała.

Zastanawiałem się czy wymieniając mały i lekki NX1000 na NX300 nie sprzeniewierzam się małości i lekkości. Trzycyfrowa seria jest bardzo fajna w uchwycie i też da się nią nieźle focić.

Krzysztof_BB
18-11-2015, 10:28
Przeżyje bez wizjera. Od tego mam lustro. Bezlustro musi być jak najmniejsze, kompaktowe, lekkie... I podane z naleśnikiem. W tej materii Samsung jest najlepszy! Tylko jakieś o...łomy z samsunga potrafiły taki potencjał zmarnować.
Tylko ciągle myślę, myślę i myślę... Co do streeta?
16, 20, czy 30?
20 kiepskie, pytanie czy tak bardzo, że nie idzie przeżyć? Ogniskowa dla dx i streeta najlepsza. 16 trochę szeroko, choć z 20mpx jest co wycinać.
30 za wąsko... Choć można polować z większego dystansu...
Oba? XD

Powiem tak, mi się wydaje, że dla Ciebie optimum będzie NX500+16/2,4. NX500 ma 28 MP więc jest lepsze do cropowania do tego szybszy AF i niższe szumy a cena cóż - całkiem OK.
Ja często focę w ostrym słońcu i wizjer dla mnie jest konieczny. Bez wizjera też mogę focić ale raczej wieczorkiem.
Te 3 cm różnicy wielości korpusów w praktyce mi nie przeszkadza jeden i drugi w kieszeń wejdzie a NX30 ma świetny chwyt.

Co do 30/F2 w porównaniu do 16/2,4 to tu już mocno czuć różnicę w operowaniu GO, więc zależnie od tego czy będziesz potrzebował kontroli GO czy nie weź to pod uwagę.

- - - - kolejny post - - - - - -


Z myślą o ulicy kupiłem kiedyś 20 mm (za 250 zł w normalnym sklepie RTV!) I szybko sprzedałem. Nie dlatego, ze była zła, bo była ok, ale miałem za gęsto pomiędzy 16 i 30 mm. Dwudziestką zdążyłem pofocić jeszcze do tej recenzji: http://www.fotopolis.pl/n/17114/samsung-nx300-opinia-grzegorza-piaskowskiego/
Następnie sprawiłem sobie 45 mm z uwagi na cenę i jakość optyczną. Ale co mi po tej jakości jak ogniskowa ni przypiął ni przyłatał... Poszła. Ponadto uznałem, że w małym bezlusterkowcu chodzi o poręczność również w noszeniu, więc ostatecznie 16 i 30 mm okazała się strzałem w dziesiątkę (choć dziesiątki akurat nie mam). Jest to lekkie i mieści się w małym saczku a uniwersalność ogromna, jakość znakomita.

Co do 20 stki mam podobne zdanie. Gdyby to jeszcze było 20/F1,4 to widziałbym w tym pożytek ale F2,8 to prawie jak kit.
Natomiast 45/1,8 jest dla mnie przydatne choćby na wieczorny koncert czy do portretu. Jest dużo mniejsze niż 85/1,4 dużo tańsze a mimo to jako tako podoła takim wyzwaniom, na pewno lepiej niż kit.
W 16stce bardzo lubię ten kąt widzenia - bez tego często nie dałoby się objąć obiektu, oczywiście najlepiej mieć cały system no ale kiedy trzeba wybierać to istotą jest do czego obiektyw będzie potrzebny.

- - - - kolejny post - - - - - -


Jest świetne rybie oko 10 mm, ciemny zoom szerokokątny 4-5,6/12-24, którego nie miałem, więc nie znam, dobry telezoom 4-5,6/50-200, ultrazoom 18-200, i standardowe zoomy 20-50, dobry ale duży 18-55 i mały Powerzoom 16-50. Poza tym dwa bardzo jasne ale drogie 2-2,8/16-50 i 2,8/50-150. Jedyna stałka ze stabilizacją to 60 macro. Większość zoomów ma stabilizację z wyjątkiem 12-24 i małego 20-50.

W kwestii 12-24/4-5.6 to ja raczej wolałbym w zamian Samyanga 12/F2. pomimo MF.

FelTom
18-11-2015, 18:02
Zrobiłem teścik w domu. 20mm do streeta na DX będzie idealne - tzn ta ogniskowa. 16 za szeroko, chyba nawet jak na cropowanie z ponad 20mpx. 30 chyba za wąsko, jakby chciał ująć szerszą perspektywę - oprócz samej akcji jakieś otoczenie.
16 da większą GO, to na plus, mniej pudeł będzie XD

Dzięki za podpowiedzi.
16 i 30 byłoby na liście życzeń. No i 10 rzecz jasna. Te 2.8 w 20 nie przeszkadzałoby mi.
Gdyby 20 było dobrej jakości, w torbie czekałyby 10, 20 i 45... Trzy szkła samiego wystarczy. A tak,
pozostaje chyba dokupić 10, 16 i 30... 45 jest. Czyli cztery, trochę dużo.
Przyznam się do herezji, z lenistwa najczęściej używam 20-50. Na ogniskowych 20, 30 i 50. Nie uważam że to za gęsto. 20 do zdjęć sytuacyjnych, na spacerze... Do krajobrazu trochę ciężko, od biedy też można, ale do streeta, najbardziej mi pasuje. Coś tak czuję, że to 20 najbardziej mi pasuje... 30 - mniej więcej to co ogarnia się wzrokiem na DX... Zaś 50 to DX owy bieda portret.

Co do portretu... 1.4 czy 1.8 nie musi być. Płytka GO mnie nie jara. W portrecie uważam nawet za skuchę, albo zboczenie gdy ostrość leży tylko na oku, a niekiedy na samej tylko powierzchni gałki ocznej...
Portretowy dla mnie nie musi być nawet wybitnie ostry.
Musi mieć odpowiednią ogniskową 80-105 mm dla DX, świetnie rysować i dawać klimatyczny bokeh.
Swego czasu miał mi służyć Tamron 90/2.8 makro, ale portrety dużo częściej robię Sigmą 70-200/2.8 XD
A do tego jest jeszcze spory wybór wśród plesniakow...

Jeszcze raz dzięki za pomoc - podpowiedzi. Ekajana - gratuluję recenzji.

ekajana
18-11-2015, 20:13
20 mm to bardzo dobra ogniskowa na ulicę, a duża jasność nie jest potrzebna. W pentaxowym limitedzie 21 nie przeszkadza mi nawet f/3,2. Mała GO w portrecie jest pretensjonalna. Ja wyżej cenię dobrą kompozycję z tłem. Ta 80-tka kusiła po prostu wybitną jakością, przy śmiesznej w porównaniu z konkurencją, cenie.

FelTom
18-11-2015, 21:22
Teraz ta cena już taka śmieszna nie jest. Bardziej na płacz mi się zbiera jak widzę jej wycenę.

HYPER
18-11-2015, 21:40
a nad czym tu plakac. normalna sprawa. stare body to i cena uzywek niska.

FelTom
18-11-2015, 21:48
Myślałem o kosmicznie wysokiej cenie za obiektyw 85/1.4 ...

HYPER
18-11-2015, 22:14
tzn? .

FelTom
18-11-2015, 22:18
Jest jeden na znanym portalu aukcyjnym... Cena wydała mi się wysoka. Ale jak spojrzałem na cenę Nikkora na porownywarce, to Sami rzeczywiście jest śmiesznie tani.

HYPER
18-11-2015, 22:39
cena 85mm (biorac pod uwage jak rewelacyjne jest to szklo) jest naprawde okazyjna. Spokojnie moglby kosztowac pod 5k zl. Kosztuje duzo mniej i z tego trzeba sie cieszyc.

maxwawa
18-11-2015, 23:49
a nowe body NX1 można już kupić za mniej niż ...... 4 tys zł.
to chyba dobra cena?

HYPER
19-11-2015, 00:04
z jakiejs oficjalnej dystrybucji czy jakis import ebajowy?

maxwawa
19-11-2015, 00:11
TANI NX1 (http://www.japanphoto.no/samsung-nx1-hus#.Vkz3YXYveUl)
Jak patrzę to Nikon czy Canon w tym sklepie jest droższy niż w Polsce ale NX1 jest już wiele ...tańszy.

HYPER
19-11-2015, 00:53
szkoda, ze to nie EU.

FelTom
19-11-2015, 07:49
Nie potrafię nawet zlokalizować narodowości sklepu. XD 8000, jakich jednostek monetarnych?

chaos
19-11-2015, 07:58
Norge ?

maxwawa
19-11-2015, 09:22
To jest norweski sklep,
waluta: korona norweska

Krzysztof_BB
19-11-2015, 10:36
Co do portretu... 1.4 czy 1.8 nie musi być. Płytka GO mnie nie jara. W portrecie uważam nawet za skuchę, albo zboczenie gdy ostrość leży tylko na oku, a niekiedy na samej tylko powierzchni gałki ocznej...
Portretowy dla mnie nie musi być nawet wybitnie ostry.


Z bliska uzyskasz płytką GO choć kiedy jej nie chcesz z uwagi na "zboczenie" to po prostu przymkniesz przysłonę.
Natomiast do planu amerykańskiego lub dalszego przy tak krótkich ogniskowych nawet na pełnym otworze GO jest duża.
Dobrze jak pasuje ale kiedy jest z jakiegoś powodu za duża nie ma pola manewru.
To nie jest FF i trzeba brać poprawkę ze zamiast F5,6 należy użyć F4 przy tym samym kącie widzenia.
Poza tym jaśniejsze szkło pozwala użyć niższego ISO lub krótszego czasu migawki to są ważne aspekty przy streecie.
20-23/1,4 byłby odpowiednikiem 35/F2 więc tak akurat.
No ale jest maleńki F2,8 i z tego też trzeba się cieszyć.

gavin
19-11-2015, 14:10
Przeżyje bez wizjera. Od tego mam lustro. Bezlustro musi być jak najmniejsze, kompaktowe, lekkie... I podane z naleśnikiem. W tej materii Samsung jest najlepszy!

Nex-6 z wizjerem i wbudowaną lampą jest o 7 gram cięższy od nx300.

puch24
19-11-2015, 14:15
Sony zawsze było pionierem i mistrzem miniaturyzacji. Robili Walkmany, które były wielkości pudełka na kasetę. Jakoś zdołali tam upchnąć wszystko, co potrzebne.

HYPER
19-11-2015, 15:00
Co prawda to prawda. Pamietam szok w jakim byl swiat MD, gdy sony pokazalo playera MZ-E10. Mozna sobie sprawdzic na necie jaki to byl majstersztyk mechaniki i elektroniki.

FelTom
19-11-2015, 17:46
Soniaczowi należą się jeszcze podziękowania za uratowanie dorobku Minolty i możliwość jego wykorzystania. Choć pamiętam traumę, na wieść o przejęciu panny pięknej a biednej przez brzydką a bogatą ;)

BaCaaa
19-11-2015, 17:52
Jakby kogos interesowało, to w x-kom.pl body nx30 jest za 1599zł

puch24
19-11-2015, 19:05
Oj, interesuje. Gorzej, że banku to nie interesuje... :-(

sisteranna
21-11-2015, 01:38
Witam! Chcę kupić nx300. Sieciowy sklep rtv/AGD ma ten model ale podejrzewam że jest to model z wystawy, ostatnia sztuka. Z neta boje się kupować. Doradźcie proszę, na co uważać. Czy można negocjować cenę lub przedłużenie okresu gwarancji? Bo w sumie można aparat uznać za używany skoro z witryny, nie wiadomo kto go miał w rękach i co z nim robił..

puch24
21-11-2015, 02:02
Kupiłem w Euro RTV i w MM kilka rzeczy foto typu "ostatnia sztuka z wystawy, macana", za każdym razem dali ok. 10% upustu - ale zawsze na żywo w sklepie. Nie wiem, czy uda się na odległość.

sisteranna
21-11-2015, 02:44
Kupiłem w Euro RTV i w MM kilka rzeczy foto typu "ostatnia sztuka z wystawy, macana", za każdym razem dali ok. 10% upustu - ale zawsze na żywo w sklepie. Nie wiem, czy uda się na odległość.

Dzięks!

Chcę obadać sprzęt na żywo tylko boję się że jakiś cwaniak coś ukryje żeby tylko sprzedać,
Chcę wiedzieć na co zwrócić uwagę żeby się nie "nabić", liczę na dobre rady profesjonalistów.
Nigdy nie kupowałam nic z witryny. Chodzi o samsung nx 300. Dzięki.


Pisał pan że za każdym razem dali ok.10% upustu, normalne czy trzeba się domagać?

puch24
21-11-2015, 07:47
Trzeba sprawdzić kompletność, zobaczyć, czy coś nie jest porysowane - soczewki obiektywu przede wszystkim, warto też zajrzeć do wnętrza, tzn. zdjąć obiektyw i zobaczyć, czy czysta jest matryca i tylna soczewka obiektywu. O obniżkę zwykle trzeba poprosić/przypomnieć.

chaos
21-11-2015, 09:09
Ja zawsze kupuje uzywki. A nx300 z ebaya z zagranicy jakiejs nawet.

puch24
21-11-2015, 09:35
Ja w zasadzie też; kupowałem "nowe, ale macane", dlatego, że akurat były to zakupy korzystniejsze, niż na Allegro itp. Warto sprawdzić, czy tak kupione przedmioty nie mają jakichś uszkodzeń, które pozwoliłyby sklepowi wycofać się z gwarancji, której udziela. Bo jednak zaletą takiego zakupu jest gwarancja.

Michał M
21-11-2015, 11:57
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/11/21847630573_09d64af756_b-2.jpg
źródło (https://flic.kr/p/zhAPpK)[/url][url=https://www.flickr.com/photos/66390010@N03/] (https://flic.kr/p/zhAPpK)

późno październikowy fruczak gołąbek na ogóreczniku. 18-55 @55 nx300

chaos
21-11-2015, 12:06
Polski koliberek:)

Michał M
21-11-2015, 12:18
Całe lato na niego polowałem, bo mam ogród gdzie rosną przyjazne tego typu organizmom rzeczy. Bez skutku. W ostatni weekend października przechadzam się po nim, a tu patrze lata sobie ten zbój. No to poszedłem po aparat i zrobiłem parenaście zdjęć, oczywiście wszystkie nietrafione, dopiero ostatnim strzałem, przypadkowym, ująłem go szczęśliwie jak mi sam wleciał w obszar ostrości. Dynamiczna bestia, trzeba przyznać.

puch24
21-11-2015, 14:19
Fajne!
Robi wrażenie spasionego. ;-)

ksh
21-11-2015, 15:41
Ostatnio zamiatali na magazynie w fotojoker i mieli NX3000 z 16-50PZ za 799zł, a w rtvagd NX300 z 18-55 za 999zł, powystawowe oczywiście.

ekajana
23-11-2015, 00:19
No tak i ten mój zakup w rtv agd stałki za 250 zł - niewielkie koterie serwisanckie z Europy wschodniej położyły cały dział światowego giganta elektroniki. Czyli jednak Polak potrafi! :p

ksh
24-11-2015, 18:43
Czy NX300 współpracuje z lightroom tethering ?

salas
24-11-2015, 19:22
panowie, jest jakieś sensowne UWA powiedzmy odpowiednik 16/17mm na pełnej klatce i do tego jakieś tele 70-200/300 i nie kosztuje więcej niż odpowiednik w nikonie/canonie? :D

Schwefel
24-11-2015, 20:04
Jest genialny naleśnikowy fish 10/3.5.

Cornelson
25-11-2015, 14:20
Witam. Mam możliwość zakupu NX30 z 18-55 poniżej 1k. Nowy. Nie przewiduje rozbudowy o kolejne szkła. Czy warto się pchać?

puch24
25-11-2015, 14:35
Jeśli nie masz oporów przed wejściem w "umierający" system, który dla Ciebie nie będzie "systemem", to czemu nie? To dobry aparat. Sam chcę kupić NX30, i bym chętnie kupił za < 1kPLN, tylko ciągle nie mogę dojść do ładu z portfelem.

salas
25-11-2015, 14:58
Jest genialny naleśnikowy fish 10/3.5.

znalazłem też 12-24 ale z tego co widzę, to kiedyś kosztowały do 1000zł a teraz już po 2000zł i więcej :D a używanego nie ma żadnego..
widzę, że chyba nic z tego nie będzie :(

Cornelson
25-11-2015, 17:53
Dzięki puch24 za odpowiedź. Po biciu się z myślami odpuszczam temat. Aparat miał być dla córki. Skłaniam się jednak w kierunku lepszego kompaktu - dla niej będzie to chyba lepsze rozwiązanie.

piwko2
25-11-2015, 17:58
Dzięki puch24 za odpowiedź. Po biciu się z myślami odpuszczam temat. Aparat miał być dla córki. Skłaniam się jednak w kierunku lepszego kompaktu - dla niej będzie to chyba lepsze rozwiązanie.
To może daj namiar na tę sztukę w okazyjnej cenie. Może ktoś skorzysta.

Cornelson
25-11-2015, 18:06
Fotojoker outlet. Obecnie trzeba pytać o cenę. Kontaktowałem się z nimi wczoraj i mają być dostępne w cenie 899 zł pod koniec tygodnia. Więc trzeba sprawdzać, albo pisać.

puch24
25-11-2015, 18:18
Dzięki. :-)

piwko2
25-11-2015, 18:22
Ja również dokładam się do podziękowań. ;-)

maxwawa
25-11-2015, 18:27
Dobrze dopytałeś w tym foto-jokerze?
bo to raczej niemożliwe żeby w outlecie sprzedawali aż w tak niskiej cenie nawet NX300 nie mówiąc już o NX30

Cornelson
25-11-2015, 18:38
W weekend były oba aparaty: z cenami 3000 za 799 i 30 za 899. Pytałem na czacie o model nx 30. Odpowiedź była taka iż będą dostępne w tej cenie pod koniec tygodnia. Przekazuję co wiem.

piwko2
25-11-2015, 18:39
Przed chwilą do nich napisałem. Zobaczymy co odpiszą.

PiKa
25-11-2015, 18:49
Może będzie z okazji "czarnego piątku"?

maxwawa
25-11-2015, 18:52
Podejdę wieczorem do fotojokera (mam blisko) i porozmawiam.

PiKa
25-11-2015, 18:54
A tak z ciekawości, to "fotojoker outlet" man jakąś stronę www?

piwko2
25-11-2015, 19:01
Jest odnośnik na ich stronie głównej.

salas
25-11-2015, 19:50
możesz podać linka do tego outletu? ja nie widzę :o nie wiem czy ślepy czy co :cry:

maxwawa
25-11-2015, 20:10
LINK do OUTLETU (http://www.e-fotojoker.pl/webapp/wcs/stores/servlet/DiscountDetailsDisplayView?storeId=12251&errorViewName=AjaxOrderItemDisplayView&errorViewName=AjaxOrderItemDisplayView&productId=340577&code=Oferta+tygodnia-10181001&langId=-22&catalogId=16151)
..ale jak się osobiście dowiedziałem to o sprzedaży w FJ modelu NX30 nikt nie słyszał i nie mieli... nigdy w sprzedaży.
był tylko model NX20 obecnie też już niedostępny.

Potwierdzili że był niedawno outlet ale na modele NX3000 i NX20
generalnie FJ już nie będzie sprzedawać Samsunga, tyle się dowiedziałem.

puch24
25-11-2015, 20:14
Może komuś się pomylił NX30 z NX300 albo NX30 z NX20?

Cornelson
25-11-2015, 20:16
Biję się w piersi. Pisałem z pamięci i napisałem 30 zamiast 20. Przepraszam za zamieszanie. Reszta info poprawna.

piwko2
25-11-2015, 20:22
http://www.e-fotojoker.pl/webapp/wcs/stores/servlet/DiscountDetailsDisplayView?storeId=12251&productId=340577&langId=-22&catalogId=16151&krypto=58Pdhgwq%2BXy%2FY9hOtwK0g1A5QXxlZ5S4O%2B9vL ejSb%2FlssFxeB4%2B7JYuEGI0JB%2F7RhQ8OdRBQ4Nx8u%2BQ 2fOzgV3ubPKRgx75If2zEoa7xIUWF5vl1rneq7rdDqVqZSi0f2 4UXcs4EnyH2Tuo3BPVjqee50kASsCkgvZJwGBoYx2SBo4sM41i TjZIqr8XHWvDzEZyWoIzYpq5%2FffsTh%2Bgtww%3D%3D

Mam nadzieję, że wszystko ok. Bo na telefonie działam.

Spóźniłem się :-(

maxwawa
25-11-2015, 23:01
..były w FJ NX20 z outletu za około 900zł ale były to pojedyncze sztuki pochodzące oczywiście z ekspozycji lub ze zwrotów,
taką politykę stosuję się w wielu sklepach gdzie sprzęt ma jakieś tam ryski, wady, brakuję jakiegoś elementu itp
np x-com tak sprzedaje np laptopy ale cena wtedy jest niższa o około 10% ale nie o połowę.

FelTom
26-11-2015, 00:28
Tak właśnie patrzę... Że NX500 ciężko już znaleźć... Kupił by, ale jeszcze nie za tą cenę... Za 1,500 tak, za 2000 nie. Drugie body warto by mieć na wszelki wypadek. W razie awarii, lepiej mieć zapas, gdy system kompletnie wymrze, żeby nie zostać z samymi obiektywami.
A propos obiektywów. Dziś kupiłem używany, w bardzo dobrym stanie, 20/2.8 o którym krążą niezbyt pochlebne opinie.
Af lepszy od tego z 45/1.8, wyraźnie mogę nawet powiedzieć. W porównaniu do kitowego 20-50 jest przepaść.
Niestety - przednie elementy obiektywu nieznacznie pracują podczas ostrzenia. Podczas streetu, uważniejszy obserwator łatwo się domyśli, że jest namierzany...
Pytanie, czy w 16 i 30 mm podczas ustawiania ostrości poruszają się przednie elementy obiektywu?

puch24
26-11-2015, 03:07
Tak. Poruszają się.

zdyboo
26-11-2015, 07:41
Niestety - przednie elementy obiektywu nieznacznie pracują podczas ostrzenia. Podczas streetu, uważniejszy obserwator łatwo się domyśli, że jest namierzany...
Pytanie, czy w 16 i 30 mm podczas ustawiania ostrości poruszają się przednie elementy obiektywu?

Wygrałeś konkurs, na najbardziej absurdalny argument w temacie: "Zrobiłbym świetne zdjęcie, ale sprzęt mi przeszkadza".

chaos
26-11-2015, 07:43
:D ......

FelTom
26-11-2015, 08:19
Wygrałeś konkurs, na najbardziej absurdalny argument w temacie: "Zrobiłbym świetne zdjęcie, ale sprzęt mi przeszkadza".

Nie powiedziałem że to nie pozwoli wykonać zdjęcia. Źle sformułowałem jedno zdanie - że łatwo się domyśli. Podczas testowania obiektywu - ustawianie ostrości (ruch elementów) było zauważalne dla mnie. Nie wiem, czy fotografowana osoba też to zauważy? Wolalbym żeby nie zauważyła. Po pierwsze, że to wpłynie na samo zdjęcie, a po drugie, że mogłaby mieć do mnie słuszne pretensje. Wolałbym jednego i drugiego uniknąć. Na ile będzie to zauważalne, sprawdzę sobie w praktyce.

maxwawa
26-11-2015, 10:30
Niestety - przednie elementy obiektywu nieznacznie pracują podczas ostrzenia. Podczas streetu, uważniejszy obserwator łatwo się domyśli, że jest namierzany...


...a Ja tu widzę że to może być atut a nie wada.
bo zamiast mówić do kogoś " proszę tu spojrzeć" to obserwator z sokolim wzrokiem sam zauważy i zainteresuję się zgrabnie poruszającym się obiektywem, na niego spojrzy i cyk.... mamy zdjęcie :smile:
Dobrze że przednia soczewka nie rotuje bo fotografowana osoba jeszcze by się uśmiechnęła :-)

zdyboo
26-11-2015, 10:31
Decydując się na streeta, decydujesz się na interakcję z ludźmi. Im szybciej to przyswoisz i się tego nauczysz tym lepsze będą Twoje zdjęcia. Niewidzialność to w zdjęciach przyrodniczych się sprawdza.

HYPER
26-11-2015, 11:28
znalazłem też 12-24 ale z tego co widzę, to kiedyś kosztowały do 1000zł

nigdy nie kosztowaly ponizej 1000zl (nie liczac pojedynczych sztuk, przewaznie uzywanych). Cena za ten obiektyw zawsze sie wahala miedzy 1300-1500zl.
nie zmienia to faktu, ze to swietny obiektyw krajobrazowy i nie tylko.

Krzysztof_BB
26-11-2015, 16:53
A mi tam na zimę wystarczy to co mam. Póki co prawie 3 tysiące trzeba wyłożyć na nowe opony....

W tej sytuacji poczekam do wiosny, może w międzyczasie się wyklaruje gdzie i czy w ogóle NX będzie sprzedawany.
Na razie trzeba poczekać co zaprezentują na CES.

puch24
26-11-2015, 18:45
Moje opony kosztują 600... mogę więcej wydać na aparat... ;-)

FelTom
26-11-2015, 22:55
...a Ja tu widzę że to może być atut a nie wada.
bo zamiast mówić do kogoś " proszę tu spojrzeć" to obserwator z sokolim wzrokiem sam zauważy i zainteresuję się zgrabnie poruszającym się obiektywem, na niego spojrzy i cyk.... mamy zdjęcie [emoji2]
Dobrze że przednia soczewka nie rotuje bo fotografowana osoba jeszcze by się uśmiechnęła :-)

To cecha (oznaka ustawiania ostrości) normalnie bez znaczenia dla mnie. Znam inne sposoby zwrócenia na siebie uwagi. Najprostsze to: pomachać ręką, uśmiechnąć się, zawołać, podnieść lekko aparat, wskazać na aparat itd...
Można zwrócić na siebie uwagę bardziej dosadnie - duży aparat, długie tele skierowane w kierunku fotografowanych przechodniów. Nie takie zdjęcia chcialbym uzyskać.


Decydując się na streeta, decydujesz się na interakcję z ludźmi. Im szybciej to przyswoisz i się tego nauczysz tym lepsze będą Twoje zdjęcia. Niewidzialność to w zdjęciach przyrodniczych się sprawdza.

Jak wyżej - są / znam inne sposoby zwrócenia uwagi. Właśnie chodzi o to, że inaczej rozumiemy streeta, oczekujemy innego typu zdjęć.
Gdybym chciał cudzej reakcji na mnie , interakcji z fotografowaną osobą, szczegół opisany poprzednio zupełnie by mi nie przeszkadzał. Dalej mam nadzieję, że nie jest to coś zauważalnego. Gdybym chciał tego typu zdjęć, zwracałbym na siebie uwagę w jeden z uprzednio opisanych sposobów, uśmiech, wskazanie na aparat itd.
Oczekuję zdjęć bez interakcji, bez oddziaływania fotografa na fotografowaną rzeczywistość. Zdjęć z interakcją jest od groma. Przeważnie polegają na spojrzeniu w obiektyw, co za tym idzie na nas z obrazu, jak sroka w gnat. Od tych spojrzeń bezpośrednich i tej interakcji z fotografem (a przy oglądaniu z odbiorcami), mam już przesyt. Chcę ludzi w życiu codziennym, zaganianych, zajętych swoimi sprawami... Gdzieś biegnących coś obserwujących, na coś czekających... Takich samych, jakimi widzimy ich codziennie bez aparatu. Tak rozumiem streeta. Reakcje na mnie, na mnie z aparatem znam.
Do osiągnięcia streetowych w moim mniemaniu zdjęć, także potrzebuję niewidzialności. Jeżeli będę uzyskiwał efekty jakich oczekuję, będę z tego bardziej zadowolony, niż z tego, co uważasz za lepsze zdjęcia.

Jako dobry moim zdaniem przykład street foto:
http://www.pangarbaty.blogspot.com/2014/12/uliczni-muzykanci.html?m=1

Znalazłem bardzo rozbudowany artykuł traktujący o street foto.
http://www.wywrota.pl/sztuka/18798-street-photography-wprowadzenie-i-naiwna.html
Na szczególną uwagę zasługuje fragment po nagłówku:
To street or not to street?
A szczególnie:
"Mam jedynie nadzieję, że niezależnie od tego, kto ma rację (lub o kim ostatecznie powie się, że „ma rację”), uda się doprowadzić do zmiany w świadomości fotografów i fotografowanych, by tak cenny rodzaj fotografii nie zamienił się w podpisywanie zezwoleń oraz pozowanie do zdjęć ze sztucznym uśmiechem, by tylko wyjść – we własnym rozumieniu – jak najkorzystniej, wzorem komunijnego zdjęcia ze studio. To byłby koniec streetu."
W moim rozumieniu sygnał, przed wykonaniem zdjęcia, o jego zamiarze, zabija naturalną kolej rzeczy, zmienia rzeczywistość. Sama możliwość zapozowania fotografowanej osoby, kończy dla mnie street. Zaczyna się fotografia kreatywna, fotografowana osoba kreuje swój wizerunek na potrzeby zdjęcia.

Chyba już dogłębnie uzasadnilem moje obawy, co do oznak wykonywania zdjęcia. Czy zostanie to zauważone, czy nie, ja je zrobię. (W przypadku zdecydowanego sprzeciwu fotografowanej osoby oczywiście nie). Gdy zostanie zauważone przed wykonaniem, nie będzie to już takie zdjęcie, które chcę osiągnąć.

Wracając do obiektywu, 20/2.8 jest rewelacyjny. Ostrzy wyraźnie szybciej niż 45/1.8 oraz o niebo szybciej niż kit 20-50. Zdjęć na kompie jeszcze nie oglądałem, na monitorze NX1000 jakość zapowiada się rewelacyjnie. Mam nadzieję, że niewidzialność, naturalność uda nam się uzyskiwać. Nawet kosztem interakcji z późniejszym odbiorcą zdjęcia.

zdyboo
26-11-2015, 23:40
Jak dla mnie przykłady zdjęć, które pokazałeś, to nie jest fajny street. To portrety i to w najbardziej banalnej formie, pokazujące ludzi całkowicie wykadrowanych z otoczenia. Tylko ogólna wiedza pozwala na stwierdzenie, że zrobiono je na ulicy, zdjęcia tego nie pokazują.

Fotografia jest zawsze kreatywna. Fotograf przez zdjęcie kreuje sposób odbioru, zmusza odbiorcę do przyjęcia w jakimś tam stopniu punktu widzenia fotografa. I MZ nadal źle podchodzisz do fotografowania na ulicy, bo zamiast stać się jej częścią, starasz się na siłę alienować. A nie dość, że jest to fizycznie niemożliwe, to jeszcze wpływa negatywnie na zdjęcia. Transparentność fotografa, to nie sprzęt jak z filmów szpiegowskich, a sposób w jaki właśnie wtapia się w otoczenie.

Poza tym ja tylko chciałem zwrócić uwagę na absurdalność Twojego argumentu, że coś tam się rusza w niewielkim stopniu, to od razu zwraca uwagę, jak wielka, pulsująca strzałka z napisem: "Uwaga, zdjęcie robię", widoczna nad fotografem. Przymykająca się przysłona nie zwraca za bardzo uwagi? :)
Olek ma szkło dla Ciebie. 15 mm, zatem masz kąty jak 20 mm w NX. Przysłona stała, brak AFu i grubość dekielka. Nic się nie rusza i nic nie hałasuje.

Krzysztof_BB
27-11-2015, 09:35
Jak dla mnie przykłady zdjęć, które pokazałeś, to nie jest fajny street.

Jak dla mnie całkiem fajny.Ogólnie ten Sadowski ma dorobek ogromny w tej kategorii.
No ale sam dla siebie nie robię takich zdjęć bo niby co z nimi bym robił? Na konkursy nie startuję, wystaw nie prezentuję czasu też nie bardzo starczy na "sztukę"/
Pozostaje tylko pstrykać pamiątkowe focie na własny użytek.

Niemniej czasami coś na ulicy się pstryknie i tu zauważam, że często do takich celów dobrze spisuje się zoom 50-200 - można być dalej od akcji i nie zwracać na siebie uwagi.
Oczywiście w innych warunkach lepszy będzie szeroki kąt a więc dużo zależy jaki to street czy jakaś wąska ciasna uliczka czy autostrada czy rozległy rynek ale tu rodzi się filozoficzne pytanie czy foto pstryknięte na rynku to jeszcze street? :):)

- - - - kolejny post - - - - - -


Moje opony kosztują 600... mogę więcej wydać na aparat... ;-)

No widzisz, zostaje Ci 2400 to i nawet na obiektyw zostanie:)
Nie zawsze jest tak że możesz coś kupić nawet jeżeli kasa w portfelu.
A do tego obawiam się czy klocki nie są do wymiany przy moim stylu jazdy szybko je zużywam. Przy wymianie opon się okaże.

W sumie to na pocieszenie powiem że przy tej szarudze odechciewa się pstrykania, lepiej usiąść w fotelu przy szklaneczce whisky i delektować się dobrą muzą.
Blu-ray gorący za to aparaty leżą i śpią.
Może na święta je wyciągnę przy okazji wyjazdu. No ale ostatnimi laty święta bywają szare i brudne nie to co kiedyś piękne zaspy śniegu, białe drzewa, słońce w górach...

FelTom
27-11-2015, 18:26
Jak dla mnie przykłady zdjęć, które pokazałeś, to nie jest fajny street. To portrety i to w najbardziej banalnej formie, pokazujące ludzi całkowicie wykadrowanych z otoczenia. Tylko ogólna wiedza pozwala na stwierdzenie, że zrobiono je na ulicy, zdjęcia tego nie pokazują.

Fotografia jest zawsze kreatywna. Fotograf przez zdjęcie kreuje sposób odbioru, zmusza odbiorcę do przyjęcia w jakimś tam stopniu punktu widzenia fotografa. I MZ nadal źle podchodzisz do fotografowania na ulicy, bo zamiast stać się jej częścią, starasz się na siłę alienować. A nie dość, że jest to fizycznie niemożliwe, to jeszcze wpływa negatywnie na zdjęcia. Transparentność fotografa, to nie sprzęt jak z filmów szpiegowskich, a sposób w jaki właśnie wtapia się w otoczenie.

Poza tym ja tylko chciałem zwrócić uwagę na absurdalność Twojego argumentu, że coś tam się rusza w niewielkim stopniu, to od razu zwraca uwagę, jak wielka, pulsująca strzałka z napisem: "Uwaga, zdjęcie robię", widoczna nad fotografem. Przymykająca się przysłona nie zwraca za bardzo uwagi? :)
Olek ma szkło dla Ciebie. 15 mm, zatem masz kąty jak 20 mm w NX. Przysłona stała, brak AFu i grubość dekielka. Nic się nie rusza i nic nie hałasuje.
Fotografia street nie ogranicza się do ulicy. Ona z ulicy się wywodzi i tam są dogodne dla niej warunki... W skrajnym przypadku dobre zdjęcie streetowe można zrobić nawet w swoim własnym domu... Street właśnie nie polega na kreacji, stara się ją maksymalnie wyeliminować. Do tego stopnia, że dla ortodoksyjnych streetowców także kadr jest bez znaczenia, bo zakłada jakąś kompozycję. Definicji i pomysłów na tę dziedzinę fotografii jest naprawdę wiele.

Co do alienacji... Źle mnie zrozumiałeś. Uważam wręcz odwrotnie. Nie mówię, żeby zachowywać się jak szpieg z krainy deszczowców. Chowając aparat, czając jak partyzant... Niektórzy wyczuwają takie podejrzane zachowanie. Można spowodować podejrzliwość przechodniów, a więc ingerencję w naturalną kolej rzeczy, której jak ognia wolałbym unikać. Ludzie mogą zacząć obserwować takiego podejrzanego delikwenta. Co mi po zajęciach przechodniów patrzących spod byka, jak na złodzieja? Z drugiej strony, gdy ktoś biega z aparatem, wręcz się z tym obnosząc, szukając okazji do zdjęć... Nie jest to normalna, naturalna sytuacja dnia codziennego. Ludzie chcąc nie chcąc zwracają uwagę, zaczynają zachowywać się inaczej niż zwykle. Pozują. Człowiek, który zauważy aparat już jest inny. Sobą jest tylko wtedy, kiedy go nie zauważa. Najlepsze zachowanie fotografa ulicznego, to normalne zachowanie jak innych przechodniów. Wtapianie się w otoczenie, bycie jego częścią... Posiadanie aparatu jest naturalne, natomiast angażowanie napotkanych ludzi, sygnalizowanie im zamiaru wykonania zdjęcia już nie.

Podobnie jak Krzysztofowi, zdjęcia wspomnianego autora, podobają mi się. Dzięki niemu zainteresowałem się tym rodzajem fotografii.

ksh
27-11-2015, 20:10
Ktoś pstryka obiektywem 1.4/85mm i może podzielić się wrażeniami ?

chaos
27-11-2015, 20:48
wy tu gadu gadu a tymczasem

http://www.diyphotography.net/samsung-set-to-kill-off-its-camera-business-in-the-uk/

puch24
27-11-2015, 21:06
No cóż, czego innego można się było spodziewać? Niepewne zapowiedzi od jakiegoś czasu należało interpretować jak to, co mówi dyplomata: "jeśli mówi 'nie wiem', to znaczy 'nie'". Ale to niestety ogólny trend: w okresie do końca września Nikon zanotował ilościowy spadek sprzedaży aparatów i obiektywów o ok. 11%, Canon o ok. 25%, a Sony o ponad 27% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Samsung miał najmniejszy udział na rynku, to i "padł" najszybciej.

salas
27-11-2015, 21:25
No cóż, czego innego można się było spodziewać? Niepewne zapowiedzi od jakiegoś czasu należało interpretować jak to, co mówi dyplomata: "jeśli mówi 'nie wiem', to znaczy 'nie'". Ale to niestety ogólny trend: w okresie do końca września Nikon zanotował ilościowy spadek sprzedaży aparatów i obiektywów o ok. 11%, Canon o ok. 25%, a Sony o ponad 27% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Samsung miał najmniejszy udział na rynku, to i "padł" najszybciej.

skad masz takie informacje o procentowych spadkach sprzedaży? Mogę prosić o jakieś źródło? chętnie bym rzucił okiem i poczytał

puch24
27-11-2015, 21:52
A z tego linku powyżej i linkowanych tam innych stron. Dosłownie parę kliknięć z tamtej strony.

http://www.amateurphotographer.co.uk/latest/photo-news/samsung-to-axe-digital-cameras-and-camcorders-sales-in-uk-66286

http://www.amateurphotographer.co.uk/latest/photo-news/canon-system-camera-sales-drop-17-64908

http://www.amateurphotographer.co.uk/latest/photo-news/nikon-is-latest-camera-maker-to-suffer-sales-drop-65540

http://www.amateurphotographer.co.uk/latest/photo-news/demand-for-sony-cameras-slides-27-65116

FelTom
27-11-2015, 23:50
Ktoś pstryka obiektywem 1.4/85mm i może podzielić się wrażeniami ?
Ja. :) W wersji z 3D.
Najważniejsze pytanie przed Tobą - jak czujesz się z tą ogniskową (45-50mm)?
W obiektywie, imho najważniejsza jest ogniskowa, a 45-50 dla DX/NX owej matrycy... Taka nijaka. Używam tylko w obiektywach kończących się na 50, żeby zrobić okazyjny portret. Specjalnie na nią raczej się nie nastawiam.
Jeżeli w innych obiektywach ta ogniskowa Tobie odpowiada, często jej używasz, będziesz z niego bardzo zadowolony.
Kupiłem go dla światła i 3D. Pod tym względem nie ma innego wyboru. Af jest ok. Wyraźnie lepszy niż w kitowym 20-50. Wydaje mi się, że słabszy niż w 20/2.8.
Z jakości zdjęć jestem zadowolony, choć testów żadnych nie przeprowadzałem, ani zdjęć jakoś wnikliwie nie oglądałem.
Pod względem światła i 3D nie ma w Samsungu innej alternatywy, o czym już wspomniałem... Jeżeli więc zależy Ci na tym, to innego wyboru nie ma.
Jak bardzo Ci zależy na dodatkowych informacjach, mam go pod ręką. Mogę zrobić porównanie z 20-50 oraz 20/2.8.

Co do informacji rynkowych... Samsung się zwija i tego można było się spodziewać. Ciekawe, jak zachowają się ceny? Mam nadzieję, że ktoś przejmie system NX, tylko w branży foto nie mam pojęcia, kto by to mógł być? Czy jest branżowy producent, bez własnego systemu bez lusterkowego?

ksh
28-11-2015, 00:13
Plotki były o lenovo ale jak to plotki.

Co do obiektywu, ja bardzo lubię 45-60mm, jestem ciekaw jak z ostrością na pełnym otwarciu przysłony, często można spotkać jasne obiektywy za dużo kasy, które trzeba przymykać by było ostro, jaki to ma sens ?

puch24
28-11-2015, 00:17
FelTom,
pytanie było o 1,4/85, a nie o 1,8/45... ;-) prawie to samo, ale nie to samo... ;-)

ksh
28-11-2015, 00:21
ahaha, no to 1.7/45mm dla mnie rewelacja jest, pytanie o 1.4/85mm pozostaje :)

puch24
28-11-2015, 00:33
1.8/45, nie 1,7. Różnica nieistotna użytkowo, ale istotna dla nazwy obiektywu.

FelTom
28-11-2015, 01:27
FelTom,
pytanie było o 1,4/85, a nie o 1,8/45... ;-) prawie to samo, ale nie to samo... ;-)
Przepraszam zainteresowanych.
Od tego streeta, chyba mi się wzrok po...ył , posolił miało być.
1,4,5,8 - wszystko się zgadza. Kolejność jakby inna... ;)
Telefon 5,5" wydawał się wystarczający... Ale nie okiełznał koreańskiej magii cyfr ;) Aż dziwne, gdzie w takim razie obiektyw 18/4,5 ja się pytam?? Dlaczego wypuścili 20/2,8?? Żadna cyfra się nie zgadza poza 8. Numerologia się zemściła ;)

ksh
28-11-2015, 01:34
No to poprawnie 45mm f/1.8 lub 85mm f/1.4 i już nikt się nie pomyli :)

puch24
28-11-2015, 02:26
Niekoniecznie "poprawnie". Oznaczenie 1,4/50 itp. jest typowe w "skrótowej" tradycji niemieckiej, która "obowiązywała" także u nas i np. w ZSRR. Zdaje się, że np. Leica do tej pory stosuje taki zapis. Pełen zapis wygląda 1:1,4 50 mm. Zapis otworu względnego jako f/1,4 jest typowy dla literatury anglosaskiej. Ja jestem tradycjonalistą pod tym względem... ;-). Czułość jeszcze niedawno mierzyłem w DINach... ;-)

ksh
28-11-2015, 11:50
hehe... a tym czasem leci do mnie z UK nówka obiektyw 1.4/85mm i będzie fajna mikołajowa zabawka :)

Kupiony razem z białym NX3000, dziwny zestaw, muszę go odsprzedać za jakieś parę stów bo trzeciego body już nie zmieszczę do torby :)

HYPER
28-11-2015, 11:52
gratulacje. rewelacyjne szklo.

puch24
28-11-2015, 13:12
bo trzeciego body już nie zmieszczę do torby :)

A ja właśnie noszę się z trzema, przeważnie: NX2000 z fishem NX10 mm, NX300 z PZ16-50 i NX20 z 50-200. Bezproblemowo mieszczą się do Tamrach Rally 6, która niezbyt wygląda na torbę foto. Do tego jeszcze parę rupieci (obiektywy naleśniki, flesz, itp.). Wygodne rozwiązane wycieczkowe.

maxwawa
28-11-2015, 13:29
A ja właśnie noszę się z trzema, przeważnie: NX2000 z fishem NX10 mm, NX300 z PZ16-50 i NX20 z 50-200. Bezproblemowo mieszczą się do Tamrach Rally 6, która niezbyt wygląda na torbę foto. Do tego jeszcze parę rupieci (obiektywy naleśniki, flesz, itp.). Wygodne rozwiązane wycieczkowe.

Świetne rozwiązanie z którego i ja korzystam( w innej konfiguracji)
Przepinanie szkieł nie zawsze dobrze się kończy i szkoda czasu.

ksh
28-11-2015, 14:12
Obecnie mam dwa NX300, jeden z 16mm drugi z 45mm, teraz będzie 85mm i mam komplet obiektywów, może faktycznie zostawię NX3000 pod 16mm, zobaczę.

Taki zestaw jak dla mnie to rewelacja i w takiej cenie niedostępny w innych systemach bezlusterkowych, ponownie dziękuje szajsungowi za zamieszanie jakie zrobił :)
Miałem okazje zakupić fajne obiektywy pod fuji i sony, jednak odstraszyły mnie wysokie koszty puszek o sensownej jakości.

ksh
29-11-2015, 18:05
Tym razem

Minolta MD 50mm f/2 z NX3000


http://i.imgur.com/CT8GVOZ.jpg
źródło (http://i.imgur.com/CT8GVOZ.jpg)


http://i.imgur.com/CQzWWPx.jpg
źródło (http://i.imgur.com/CQzWWPx.jpg)

Valdek_Tychy
29-11-2015, 21:51
Piękności.Też kupiłem adapter z m42 na nx,mam dwa takie szkiełka Heliosa z zenka i Jupitera 135mm f:4 stareńki taki beczkowaty srebrny ale nie mam teraz co fotografować. :(

chaos
29-11-2015, 21:57
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/11/03i2vjS-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/03i2vjS.jpg)

FelTom
29-11-2015, 22:38
Koesh - fantastyczne zdjęcia i światło. Obiektyw robi swoje. No i matryca i pomiar światła NX...

Chos - jak zwykle... Świetne turystyczno - rowerowe klimaty. Ale jakieś info exif by się przydało...

Valdek - znam ten ból... 3 adaptery na NX, masa obiektywów... Tylko pogoda nie do zdjęć. Myślałem, żeby dziś coś... Ale wiatr zimny wiał... Zostało domowo-rodzinnie testowanie nowego - starego NX 20/2.8 Lubię, bardzo lubię to szkło. Chciałbym jeszcze 10/3.5... Chciałbym... To moje ostatnie marzenie NX, poza NX500 z pz16-50. Marzenie niekonieczne to 16 i 30...
Jaki ten system ma świetne szkła... Za jakie pieniądze... Takie same do Nikona chciałoby się... :(

puch24
29-11-2015, 23:12
A mnie w tym świetnym 1,8/45 3D zaoleiła się przysłona. Olej skleja listki, przysłona przymyka się w najlepszym razie do jakiegoś 2,5 - 2,8. Czasem, jak przekręcę go w określone położenie w przestrzeni (pod określonym kątem względem grawitacji) zdarza się, że się domknie... Obawiam się, że naprawa będzie nieopłacalna. Szczególnie, jeśli firmowy serwis "naprawiał" obiektywy na gwarancji, wymieniając je na nowe.

FelTom
30-11-2015, 00:36
Możesz spytac tu na forum, choć to systemowy nie jest... To chyba innych producentów też potrafią naprawić. Pewnie wiesz, o kim myślę?

puch24
30-11-2015, 00:41
Nie, teraz nie śledzę za bardzo innych wątków, więc nie wiem. :-(

chaos
30-11-2015, 09:37
nx300 + 16 mm


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/11/26O2qxg-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/26O2qxg.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/11/1DvOwiC-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/1DvOwiC.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/11/4mSrY7F-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/4mSrY7F.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/11/9cwxB11-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/9cwxB11.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/11/pG2F5Jo-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/pG2F5Jo.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/11/w8Iod7l-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/w8Iod7l.jpg)

Valdek_Tychy
30-11-2015, 12:50
chaos,czy Ty oprócz jeżdżenia na rowerze i robienia fot to coś jeszcze robisz ? :)

chaos
30-11-2015, 13:19
piję piwo ;D

FelTom
30-11-2015, 17:27
Karmi sarenki salcesonem ;)
Ale o tym trzeba by do czytać w rowerowym wątku...
W każdym razie gratulacje, połączenie dwóch pięknych hobby. Widoki i zdjęcia świetne.
3 i 4 rewelacja. Z sarenka ta GO za mała trochę... Ale co tam, wystawionemu pyskowi w zęby się nie zagląda ;)

puch24
30-11-2015, 20:54
Nie no, ostrość jak trza, na oko!

puch24
30-11-2015, 22:31
A na Optycznych (jak zwykle) trochę mało wybredna kłótnia w komentarzach pod wiadomością o wycofywaniu się Samsunga z rynku foto w Anglii i Niemczech...
Przeciwnicy Samsunga zwierają szeregi pod transparentem "Od początku mówiłem, że Samsung to sh*t". ;-)

ksh
30-11-2015, 23:21
taa... no i jak się wycofa samsung to nam aparaty przestaną robić zdjęcia, a obiektywy ulegną autodestrukcji :(

puch24
30-11-2015, 23:52
Wiesz, to nie do końca jest takie proste. W przypadku awarii, w obecnych czasach, okazuje się, że naprawa jest często niemożliwa albo nieopłacalna. Jak wykazały badania, jeśli koszt naprawy wynosi do 30% ceny nowego urządzenia, ludzie przeważnie naprawiają. Przy koszcie rzędu 30-50% - różnie bywa, a powyżej 50% prawie nikt nie decyduje się na naprawę. Procenty te ponadto mają tendencję do zmniejszania się wraz ze wzrostem "przestarzałości" urządzenia. I teraz, jeśli zepsuje się kompakt, większości użytkowników jest dokładnie rybka, jakiej marki nowy kupią. Ważne, by miał pożądane funkcje i parametry, a marka jest sprawą drugorzędną.
W przypadku bezlusterkowców czy lustrzanek jest inaczej. To aparaty systemowe. "Dyskontynuacja" całej linii produktów oznacza, że jeśli coś się zepsuje albo będziemy mieli ochotę na rozbudowę, ta droga jest zamknięta. No, chyba, że ktoś będzie chciał sobie kupić stary, przestarzały aparat nieistniejącej już marki... A dlaczego ktoś miałby kupować taki aparat? Ano, bo zepsuł mu się, a w domu ma 5 obiektywów, flesz, i co tam jeszcze...

FelTom
01-12-2015, 00:21
Tego się właśnie obawiam... Dlatego byłoby miło mieć przynajmniej dwa korpusy...
Jest jeszcze nadzieja że inny gracz przejmie dział foto Samsunga... Lub Samsung wycofa się do czasu, aż wynajdzie matrycę deklasującą konkurencję.
A do tego czasu, zanim nastąpi to rozstrzygnięcie, mam świetny, mały i podręczny korpus, kilka świetnych szkieł systemowych i sporo pleśniaków...

puch24
01-12-2015, 10:23
Mnie rozbawiło to, jak gorące emocje odejście tego systemu w niebyt obudziło w jego przeciwnikach. ;-) Sądząc po ich aktywności w "dyskusji" na Optycznych. ;-) Jeśli tak go nie znoszą, to powinni dać mu krzyżyk na drogę... i zapomnieć. ;-)

Swoją drogą, ciekaw jestem, jak ma się system Samsung NX, ilościowo, do systemów takich jak Canon EOS M czy Pentax Q. Nie wiem, czy są w PL jakieś fora (czy wątki na forach) im poświęcone, w każdym razie na Nikoniarzach chyba nie powstały, a jeśli, to dawno temu i nie są aktualizowane.

maxwawa
01-12-2015, 10:38
Dyskusja o systemie NX LINK (https://www.youtube.com/watch?v=DtTPCAn6kU8)

Krzysztof_BB
01-12-2015, 11:18
hehe... a tym czasem leci do mnie z UK nówka obiektyw 1.4/85mm i będzie fajna mikołajowa zabawka :)

Kupiony razem z białym NX3000, dziwny zestaw, muszę go odsprzedać za jakieś parę stów bo trzeciego body już nie zmieszczę do torby :)

A tam nie zmieścisz, weź większą torbę od Nikona, zapnij 16/F2,4 i wejdzie:)

- - - - kolejny post - - - - - -


Mnie rozbawiło to, jak gorące emocje odejście tego systemu w niebyt obudziło w jego przeciwnikach. ;-) Sądząc po ich aktywności w "dyskusji" na Optycznych. ;-) Jeśli tak go nie znoszą, to powinni dać mu krzyżyk na drogę... i zapomnieć. ;-)


Wygląda to jak dyskusja marketingowców z użytkownikami bo raczej nie liczyłbym na to że marketing Samsunga bierze w niej udział.
- marketing konkurencji przekonuje użytkowników NX, że powinni zmienić system na 2x droższy albo 2x gorszy bo NX1 wycofano z Niemiec.

A ja bym miał z nich polewkę jakby Samsung ogłosił w styczniu NX2 albo nowy system FF:)

- - - - kolejny post - - - - - -


I teraz, jeśli zepsuje się kompakt, większości użytkowników jest dokładnie rybka, jakiej marki nowy kupią. Ważne, by miał pożądane funkcje i parametry, a marka jest sprawą drugorzędną.
W przypadku bezlusterkowców czy lustrzanek jest inaczej. To aparaty systemowe. "Dyskontynuacja" całej linii produktów oznacza, że jeśli coś się zepsuje albo będziemy mieli ochotę na rozbudowę, ta droga jest zamknięta. No, chyba, że ktoś będzie chciał sobie kupić stary, przestarzały aparat nieistniejącej już marki... A dlaczego ktoś miałby kupować taki aparat? Ano, bo zepsuł mu się, a w domu ma 5 obiektywów, flesz, i co tam jeszcze...

Nie bardzo z tym się zgodzę.
Po pierwsze kompakt, który się zepsuje wpłyni ena brak zufania użytkownika do tej marki.
Mi się popsuł kompakt Canona i już ....nie kupuję Canonów ....

Po drugie bezlusterkowce.
Owszem tak, sytuacja może wyglądać inaczej o ile są one tej samej klasy i w podobnych cenach.
Spójrzmy na NXy co tu mamy? - przecież ich ceny są niższe od kompaktów i to nawet takich z małymi matrycami!
Niektóre modele są w okolicy zaledwie 1000 PLN a to jest taniej niż np Fuji X30, Lumix LX-7, Sony RX100 itp.
Czy można je więc traktować tak samo jak kompakty? IMO jak najbardziej!
No i kiedy taką właśnie przyjąć filozofię można wysnuć logiczny wniosek dlaczefo NX jast tak bardzo solą w oku marketingowi na optycznych
- nie z powodu oferty bezlusterkowców - po prostu z powodu kompaktów - mocno przewartościowanych kompaktów dodajmy.
Ktoś z Was kupiłby najnowszą wersję RX100 za 4 tys PLN? Mi to do głowy nawet nie przychodzi.
Zepsuty hipotetycznie RX100 powędruje do śmieci w całości,
Potencjalnie zepsuty NX zostawi po sobie sprawne obiektywy wtedy kupimy drugi nowy lub używany czasem nawet lepszy niż mieliśmy
i działa dalej przy czym wartość wyrzuconego sprzętu jest sporo niższa niż w przypadku takiego RX100 czy choćby Panasa LX100.

My możemy się tylko cieszyć, że możemy zanabyć sprzęt tani a dobry.
Miejmy nadzieję, że NX się utrzyma bo nie każdemu uśmiecha się płacić horrendalne pieniądze za jakiś kawałek szkiełka obudowanego w plastic
za to z ogromnym PR który robi człowiekowi wodę z mózgu.

puch24
01-12-2015, 11:49
Nie całkiem się zgodzę. Na Optycznych wspomniano o Marketing Mix, czyli 4P. Czy nam się to podoba, czy nie, produkty sprzedają się dzięki marketingowi. Nie wystarczy mieć produkt, ludzie muszą się o nim dowiedzieć i przekonać się do niego. Samsung wydaje się o tym zapominać. A tylko duża sprzedaż uzasadnia w ogóle utrzymywanie w produkcji na tyle złożonego produktu. I kółko się zamyka. Moim zdaniem Samsungowi wydawało się, że te aparaty będą się same sprzedawały. Wydawalo mu się źle. Zobaczmy, jak wyglądały promocja aparatów Sony w tym samym czasie. A Sony jest nowicjuszem na rynku foto w porównaniu do Samsunga, który sprzedawał aparaty na film jeszcze w latach 90-tych, i chyba nawet wcześniej brandował lustrzanki Ricoha.

tomek_jj
01-12-2015, 12:31
Samsungowi może by wybaczono, gdyby miał problemy finansowe i musiał zamknąć dział foto by ratować firmę. Ale wydaję się, że potężna firma "strzeliła focha" zostawiając na lodzie wielu zadowolonych użytkowników. Jest to tym dziwniejsze, że po wejściu NX1 nic tego nie zapowiadało.
Po tym całym zamieszaniu firmie Samsung będzie bardzo trudno powrócić do gry. Bo może łatwo jest zrobić bardzo dobre obiektywy i aparaty w tym NX1, czy jeszcze lepsze jakieś FF, ale zaufanie klientów może być nie do odzyskania.

Krzysztof_BB
01-12-2015, 12:56
Nie całkiem się zgodzę. Na Optycznych wspomniano o Marketing Mix, czyli 4P. Czy nam się to podoba, czy nie, produkty sprzedają się dzięki marketingowi.

Tak ale każdy kij ma 2 końce - dzięki marketingowi produkty są też 2x droższe i dlatego my bez marketingu mamy fajne i tanie kompakty.
A tych reklamowanych innych z przyszłością i przereklamowanych też mamy do wyboru multum. Kwestia kasy.
To jak w aptece - przychodzę z receptą
- ile to kosztuje ?
- 50 PLN.
-50? A nie ma pani czegoś podobnego lecz tańszego?
-Tak mam to jest to samo tylko inny producent skład jest ten sam za 30 PLN.

Dlaczego lekarz przepisał mi to samo droższe? Bo lekarz ma wycieczki lub inne profity od firmy droższej za wypisane recepty i to my na te profity płacimy.
A ile kasy jest wtopione w reklamę w TV?

Jeżeli ktoś się na czymś zna to sam dla siebie wynajdzie coś dobrego i taniego.
Jeżlei się nie zna, polega przy wyborze na marketingu to często po prostu przepłaca albo kupuje coś co nie odpowiada jego realnym potrzebom albo przerasta jego możliwości finansowe.
Znam z autopsji kilka przykładów typowej wtopy jak zakup lustrzanki z kitem gdzie ich właściciele są happy dopóki jest światło :).
Nawet wiedzą, że trzeba by kupić lepszy obiektyw no ale ta kasa...

- owszem bywa że reklamowany product jest rzeczywiście bardzo dobry i wart zakupu mimo wszystko ale bywa też tak że g..owija się w sreberko niczym świstak.

To tak mi się nasuneło przy okazji zakupu opon niereklamowanych (no bo kto by tu całoroczne reklamował jak biznes jest na przekładaniu sezonowych) ale i tak bardzo dobrych i bardzo drogich.
Dlatego przed zakupem musiałem zrobić małe studia poswięcić miesiac czasu na zapoznanie się z testami, opiniami i to po świecie bo kiedy poszedłem do warsztatu to w każdym panie całoroczne to dziadostwo do wszystkiego to do niczego itp teksty. Niestey żadenz tych magikó nigdy takiej opony na oczy nie widziałale opiniami rzuca jak specjalista najwyższej klasy:) To jest właśnie marketing wcisnąć komuś co mi pasuje nawet jeżeli klient tego nie potrzebuje.

Oczywiście oponki trzeba importować z USA bo tam są popularne i oferowane - pewnie NXa też będzie trzeba z USA sprowadzać - taki lajf....


Reasumując ja nie popadam w panikę - mam używam, lubię podoba mi się , nie przepłacam czyli znalazłem kompromis dla siebie a te całe dyskusje niczego nie zmieniają w kwestii pstrykania foci.
Dziś pociskają X jutro Y to ich chleb -kreują to micro 4/3 na FF:)

epicure
01-12-2015, 14:52
Krzysztof_BB, przejdzie Ci za jakiś czas. Samsung zwinie interes, zmienisz system i tym samym obiekt swojej miłości. I pisał peany na cześć innego producenta, który tak jak Samsung oskubie Cię z pieniędzy.

largo
01-12-2015, 16:50
Zanabyłem drogą kupna nowy korpus NX+Lightroom w cenie najgorszej i zużytej luszczanki (czyli za bezcen), więc nikt mi nie wmówi, że mnie producent oskubał.
A raczej to dziękować Szang Tsungowi, że sobie własną gałąź podciął :)

FelTom
01-12-2015, 17:48
Nie chciałem tego mówić, ale powiem. ;)
Kiedyś oglądałem program o firmie Samsung. O funkcjonowaniu, wizji, koncepcji prowadzenia biznesu, właścicielach itd. Porównanie do Sony. Wnioski dlaczego Samsung wypiera Sony w rtv.
Na podstawie tego programu, wnioskuję i wnioskowałem, że przy takim obrocie sprawy jak teraz, niewielu klientów mimo relatywnie niskich cen , Samsung dział foto zamknie lub wstrzyma. To firma, która nie dokłada do interesu. Przewagę nad Sony wypracowała dzięki sprzedaży nowości, topowych produktów, najszybciej jak tylko się da. Na topowe telefony, zapisy były przed trafieniem do sklepów. Dostali pieniądze, duże, za nowość, topowy produkt, zanim się pojawił... W tym wypadku klient , który teraz po latach kupuje Galaxy S3 za nieduże pieniądze, ogranicza tylko ich poniesione koszty. Zarobili głównie na klientach , którzy kupili telefony od razu, często przed wejściem do sklepów. Towar ten sam, dostać za niego 2-3tys a 600-700 zł to podstawowa różnica.
Sprzęt foto wyszedł im dobrze, niestety nie za dobrze zrozumieli konsumentów - fotografów hobbystów i profesjonalistów.
1. Poszli na max w MPix, kiedy one przestały być już trendy a zaczęły fopa (pisownia? XD)
2. Zapychajacy się bufor i lagi. (wynik uboczny poprzedniego).
3. Brak pomysłu na zbudowanie fotograficznej marki. No gdzie znani fotografowie / fotograficy promujący markę? Akcje, hepeningi itd? Reklama? Forum?
4. Tanie obiektywy serwisowe spowodowały, że sklepy znienawidziły sprzęt foto samsunga.
Jak to się weźmie wszystko razem...
Nieważne. Mam sprzęt nie markowy (markowy także, inaczej by mnie tu nie było XD), z którego jestem bardziej niż bardzo zadowolony. Gdy wezmę pod uwagę ceny, to oferowana jakość za te pieniądze, jest wprost niewiarygodna!!!
Gdy zrobię pewien zakup i wrócę do tego posta za kilka mies. napiszę, co miałem na myśli.
Szkoda mi tylko braku czasu dla 20/2.8 z NX1000...
Pozdrawiam

ksh
01-12-2015, 18:45
Samsung podchodzi troszkę inaczej to dystrybucji, podobnie jak apple, czyli chcecie sprzedawać to godzicie się na nasze warunki, w zamian dostaniecie tylko i wyłącznie nasz sprzęt bez dodatkowych profitów.
Zero wsparcia marketingowego, sklepy nienawidzą samsunga za brak bonusów, za brak rozpieszczania i wynagradzania, za niskie marże.
Nie ma rozdawania sprzętu dla portali testowych, dla vlogerów, youtuberów, dla pseudo profesjonalistów itd, nie ma wsparcia też profesjonalnego budującego markę i dobre imię firmy.

ekajana
01-12-2015, 19:03
Dzisiaj widziałem w Płocku w CH Mosty w sklepie RTV AGD 20mm F/2.8 za 579 zł.

epicure
01-12-2015, 19:03
Tyle tylko, żeby działać jak Apple to trzeba się stać marką kultową, wręcz ikoną popkultury. W świecie foto być może tylko Leica mogłaby sobie na to pozwolić. A Samsung jest tylko Samsungiem - dla większości producentem telefonów i lodówek.

FelTom
01-12-2015, 20:07
Ekajana, to 130zl zostało mi w kieszeni ;) Za gwarancję można powiedzieć. Bo obiektyw zamiast na półce sklepowej, przeleżał na półce w mieszkaniu...

Epicure - właśnie tego nie potrafił zrozumieć Samsung, że żadną fotograficzną marką nie jest, a wręcz przeciwnie - "marką odkurzaczy".
Niektórym marka nie robi różnicy, liczy się produkt, ale... Większość ludzi kieruje się instunktem stadnym. Nie analizując produktów, z braku czasu lub wiedzy, kupując to, co inni...

puch24
01-12-2015, 20:43
No tak, ale w ten sposób to można sprzedawać niszowe, specjalistyczne wyroby dla koneserów czy odbiorców przemysłowych - takim wyrobom nie jest potrzebny szeroki marketing, wystarczy reklama w pismach specjalistycznych, branżowych, a trafi do właściwych odbiorców. Zresztą tacy odbiorcy często sami szukają tego, co jest im potrzebne, mają konkretne wymagania i szukają produktu, który je spełni, sami znajdują producenta. W przypadku wyrobu na rynek konsumencki, jak Samsungi NX, dobry marketing jest niezbędny, żeby trafić do świadomości przeciętnego konsumenta. Bo tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie duża, produkcja będzie opłacalna. A aparat fotograficzny jest wyrobem skomplikowanym i koszty jego produkcji są wysokie, duże są też koszty R&D. Więc trzeba tego naprawdę dużo naprodukować i sprzedać, żeby się to opłaciło. Tymczasem Samsung zaoszczędził na marketingu. Wydawało mu się, że sama znajomość marki z rynku RTV i AGD wystarczy do sukcesu na rynku foto. I grubo się pomylili.

nordwind
01-12-2015, 20:55
Co wy ciągle z tym marketingiem. Samsung większość swoich najciekawszych bezluster robi bez wizjera i chciałby konkurować z czołówką w tym segmencie ?
Czy ktoś kto przesiada się dla komfortu z lustrzanki ma robić foty na zoombie ? To dobre jest dla kogoś kto ewoluuje z smartfona :)
Z taka polityką nie pomoże nawet wróżka i kadzidło :)
A taniość widać po flagowym cropie NX1, kosztuje prawie tyle co pełna klatka N,C,S :) Stare firmy foto walczyły o swoją pozycję latami.

ksh
01-12-2015, 21:25
Mi lepsze foty w manualnymi szkłami wychodzą z samsunga bez wizjera, focus peacking pozwala na mniejszą ilość pstrykania i zawsze cos sie wybierze, kwestia przyzwyczajenia, jedynie brak wsparcia w tethering lightroom mnie denerwuje.

nordwind
01-12-2015, 21:50
Focus peaking działa identycznie wizjerze jaki i na tylnym lcd.
Chyba w zależności od sytuacji lepiej mieć dwie opcje do wyboru zamiast jednej.

djhonda
01-12-2015, 22:05
http://www.mirrorlessrumors.com/some-disruptive-samsung-rumor-coming-soon/

Co obstawiacie? Moj typ jakas kolaboracja z albo po prostu kupno Canona :)

Ligo
01-12-2015, 22:28
Może być ściema, ale i też coś na rzeczy. Samsung całkiem nieźle rozwinął system i w sumie szkoda, że to tak się kończy. Powinni wyodrębnić osobną markę dla sprzętu foto, jak Lumix w Panasiu, albo z ich podwórka: Genesis w Hyundai. Prawdopodobne, że dział foto komuś sprzedadzą. Stawiałbym na Nikona.

FelTom
02-12-2015, 00:00
Co wy ciągle z tym marketingiem. Samsung większość swoich najciekawszych bezluster robi bez wizjera i chciałby konkurować z czołówką w tym segmencie ?
Czy ktoś kto przesiada się dla komfortu z lustrzanki ma robić foty na zoombie ? To dobre jest dla kogoś kto ewoluuje z smartfona :)
Z taka polityką nie pomoże nawet wróżka i kadzidło :)
A taniość widać po flagowym cropie NX1, kosztuje prawie tyle co pełna klatka N,C,S :) Stare firmy foto walczyły o swoją pozycję latami.

W aparacie, oprócz wizjera chciałbym jeszcze: GPS, nadajnik podczerwieni (jak zapomnę pilota, będzie jak znalazł), klucz francuski (na wypadek awarii hydrauliki), pompkę do roweru (jadąc na wycieczkę nie musiałby brać normalnej)... Chciałbym jeszcze... Że mógłbym tak do jutra wymieniać jeszcze... ;)
A poważniej - wizjer jest nieoceniony w słoneczną pogodę, ale umowmy się, do życia/fotografowania nie jest konieczny. Samsung posiadał modele z wizjerami i bez. Serie 300 oraz 1000, są pozbawione wszelkich zbędnych wodotrysków zwiększających gabaryt aparatu. Oprócz wizjera wyleciała wbudowana lampa błyskowa, brak modułu GPS... Wiem, niektórzy wbudowanego błyskacza jeszcze zmieszczą, ale dla osób oczekujących minimalizacji gabarytów i wagi, jest to spełnienie marzeń. Serie te charakteryzuje jakość lustrzanek w minimalnej obudowie. Z naleśnikiem można zmieścić je w kieszeni. Którą lustrzankę można tak schować? Rzadko który bezlusterkowiec na to pozwoli, a nawet część kompaktow nie da takiej możliwości.
Krótko mówiąc, mogę mieć zawsze przy sobie, zrobić zdjęcie w dowolnej chwili i cieszyć się jego jakością. Mając świadomość, że nie odbiega ona od tej z wizjerowej lustrzanki. Które bezlusterkowce dają takie możliwości? Oprócz Samsungowych kilka się znajdzie... A które kosztują poniżej 1500, a nawet 1000zł? Chyba jeszcze jakiś Olek się trafi, poza gamą Samsungów...
Zapomniałem dodać, Samsung jako marka producenta odkurzaczy, fotograficznie jest fopa. Sony kilka ładnych lat walczyło, o zbudowanie swojego fotograficznego wizerunku. Mimo początkowej niechęci środowiska, wyrosło na solidnego gracza. Samsung tą sprawdzoną drogą nie poszedł.
Ps Dość dużo osób przesiadło się z lustrzanki na bezlusterkowce, a nie wszystkie posiadające wizjer. Mógłbym powiedzieć, że też tak zrobiłem, ale lustro zostawiłem. Lustro niezbędne jest tam, gdzie niezbędny jest dobry AF (a nie wizjer, którego brak przeżyje), zaś bezlusterkowiec tam, gdzie konieczny jest niewielki gabaryt. Do tego drugiego zadania najlepiej nadawał i nadaje się system Samsunga. A jak wezmę pod uwagę ceny... To mi się gęba śmieje od ucha do ucha :) (poza wspomnianą ceną NX 1 i kilkoma innymi rzeczami).

nordwind
02-12-2015, 00:26
A ja chciałbym żeby bezlusterkowiec zastąpił lustrzankę w 100%.
Myślę że niedługo to nastąpi, do nadrobienia został tylko AF-C.
Nie potrzebuje wykastrowanej protezy którą muszę uzupełniać DSLRem.
Jaki w tym sens ,zamiast jednego systemu muszę używać dwóch w dodatku niekompatybilnych.
Zamiast mniej i lżej mam więcej i drożej i muszę zastanawiać się, co dzisiaj włożyć do torby ?
Wizjer nie jest dla mnie tylko dodatkiem na słoneczną pogodę ,to jest coś zasadniczego, tylnego lcd zupełnie nie używam, chyba tylko do przeglądania zdjęć :)
Sorry, takie przyzwyczajenie z analoga.
Marzy mi się mały (może nie zbyt mały, są przecież kompakty) aparat wielkości dawnych lustrzanek manualnych.
Chyba nie jestem odosobniony w swoich potrzebach , jak na razie firmy które poszły w tym kierunku wygrały.

puch24
02-12-2015, 01:06
Na pewno nie widziałem wszystkich aktualnych aparatów z wizjerem elektronicznym; te, które widziałem, ciągle mnie nie do końca przekonują. Są coraz lepsze, ale ciągle czegoś mi brakuje...
AF w bezlusterkowcach też szwankuje w porównaniu z lustrzankami, zwłaszcza tymi lepszymi. Tym bardziej AF-C.
No z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie powodu producenci bezlusterkowców odbijają się od jakiejś niewidzialnej bariery 200 (210, 230) mm jeśli chodzi o obiektywy. Tak, jakby było tam jakieś niewidoczne pole siłowe, nie pozwalające im przekroczyć tej granicy. O co, do cholery, chodzi? Dlaczego nie można do żadnego bezlusterkowca APS-C czy FF wyprodukować obiektywu 70-300 czy 100-400 itp.?

FelTom
02-12-2015, 09:14
Na moje potrzeby, są dwie kategorie aparatów: open i kieszonkowa.
W kategorii open nie liczą się gabaryty, ani waga. Chciałbym jaszcze, żeby nie liczyły się pieniądze, ale niestety z nimi liczyć trzeba się zawsze. Tu jak na razie wygrywają lustra.
Kategoria kieszonkowa. U większości wygrywa telefon komórkowy. Mnie taka jakość nie zadowala. Od biedy, lepsze to niż nic. Tu wygrywają niektóre bezlusterkowce. Konkretniej, po uwzględnieniu ceny, Samsunga, Olka i Panasa.

piwko2
02-12-2015, 10:07
Puch, a może tu chodzi o gabaryty? Większość bezluster jest kompaktowych rozmiarów i podpięcie do niego szkła o długiej ogniskowej sprawia, że taki zestaw wygląda dosyć groteskowo.
Podejrzewam, że sprzedaż takich szkieł byłaby znikoma, a przecież trzeba zainwestować pieniądze w projekt i produkcję.
Taki Nikon np. po prostu zrobił przejściówkę i po problemie. Jak ktoś potrzebuje długą ogniskową z małym korpusem, to ma.
Firmy, które nie mają drugiego systemu nie mają takiej możliwości, a przecież nie będą robić przejściówek do szkieł konkurencji.

Krzysztof_BB
02-12-2015, 12:31
A ja chciałbym żeby bezlusterkowiec zastąpił lustrzankę w 100%.
Myślę że niedługo to nastąpi, do nadrobienia został tylko AF-C.


Nie miałeś w rękach NX1 ale możesz poszukać testów AF w sieci mógłbyś się zdziwić i to jeszcze było przed aktualizacjami Firmware.

- - - - kolejny post - - - - - -


Co wy ciągle z tym marketingiem. Samsung większość swoich najciekawszych bezluster robi bez wizjera i chciałby konkurować z czołówką w tym segmencie ?.

Ja mam NX30 z wizjerem nawet odchylanym do pionu i dla mnie to najciekawszy korpusik :)




A taniość widać po flagowym cropie NX1, kosztuje prawie tyle co pełna klatka N,C,S :) Stare firmy foto walczyły o swoją pozycję latami.

Nie zapoznałeś się ze specyfikacją, prawda?

Samsung NX1 to wszystkie nowości w kwestii procesora, pamięci, matryca BSI 28 MP z miedzianymi ścieżkami- pierwsza taka na rynku DX, filmowanie 4k bez cropa w standardize h265, szybkostrzelność 15kl./s (porównaj to do NOWSZEGO Nikona D7200) o ekranach chyba nie trzeba wspominać nawet mój NX30 ma super amoled dotykowy, którego nijak u konkurencji nie maa co do ceny to nie odbiega zbytnio od gorszych technicznie Fuji czy Olympysów to nie jest tak że pełna klatka jest zawsze droższa a który z tych aparatów FF ma takie możiwości?

Konkurencje stanowi Sony A7 szczególnie R2 42 MP i też BSI ale póki co kosztowo to mały kosmos.

- - - - kolejny post - - - - - -


Krzysztof_BB, przejdzie Ci za jakiś czas. Samsung zwinie interes, zmienisz system i tym samym obiekt swojej miłości. I pisał peany na cześć innego producenta, który tak jak Samsung oskubie Cię z pieniędzy.

To ma być pocieszenie? Martwisz się omnie? Dziękuję:)
Nic nie trwa wiecznie. Już pisałem kwestia filozofii. Ja NXa traktuję jako kompakt - nie kosztuje więcej - tu i teraz robi zdjęcia mało kosztuje korzystam i się cieszę.
Peany mogę pisać o Sony A7R-2 jest faktycznie dobry na dziś najlepszy ale nie mogę sobie na niego teraz pozwolić szczególnie w komplecie z tyloma obiektywami, które mam do NX "za grosze".
Poza tym czy musze mieć najlepszy aaprat? Muszę mieć najlepszy samochód, TV i resztę sprzętu? Nie muszę. Kupując coś idę na kompromis faktycznych potrzeb i kosztów.
Zobaczymy co będzie za 5 lat. Na razie nie ma co się napinać jeszcze dużo może się zmienić. Za rok może nie być Pentaxa Fuji itd itp.

tomek_jj
02-12-2015, 12:52
Chyba nie jestem odosobniony w swoich potrzebach , jak na razie firmy które poszły w tym kierunku wygrały.

No właśnie- ja kilka razy podchodziłem do NX'a. Nie interesowały mnie konstrukcje typu NX30 wielkości lustrzanki, ale na przykład NX300. Przez brak wizjera nigdy się nie zdecydowałem, bo już miałem bezlusterkowiec bez wizjera i niestety jest to dla mnie porażka. Przez jakiś czas krążyły plotki o NX400 z wizjerem, ale chyba nie aktualne.

Krzysztof_BB
02-12-2015, 13:05
No właśnie- ja kilka razy podchodziłem do NX'a. Nie interesowały mnie konstrukcje typu NX30 wielkości lustrzanki, .

Ale gdzie mu tam do lustrzanki - z naleśnikiem wchodzi w kieszeń nawet tą przednią jeansów.
Panas GH4 jest dużo większy.
A ciężar? Róznica jest kosmiczna. Mogę tego NX30 pól godziny trzymać na wyciągniętej ręce co przy D90 itp. jest raczej trudne.
Owszem NX10/20 były ciut mniejsze głównie okolicy gripu ale też nie były tak wygodne w trzymaniu.
Za to wszystkie kompletne -wizjer,stopka na lampę, wbudowany flash.
Gdyby w korpus NX10 włożono bebechy NX1..

tomek_jj
02-12-2015, 13:45
Ale gdzie mu tam do lustrzanki - z naleśnikiem wchodzi w kieszeń nawet tą przednią jeansów.


Ja jednak lepiej wiem czego potrzebuję/potrzebowałem ;-) .
Rożnica w wymiarach jest znaczna NX30 vs NX300 http://camerasize.com/compare/#497,394
NX30 vs Pentax K-5 http://camerasize.com/compare/#497,372

Nie wiem jakie spodnie nosisz, ale w moje NX30 się nie zmieści nawet bez obiektywu.

maxwawa
02-12-2015, 13:45
Nie interesowały mnie konstrukcje typu NX30 wielkości lustrzanki, ale na przykład NX300.
NX30 wielkości lustrzanki?
której?

Krzysztof_BB
02-12-2015, 17:30
Ja jednak lepiej wiem czego potrzebuję/potrzebowałem ;-) .
Rożnica w wymiarach jest znaczna NX30 vs NX300 http://camerasize.com/compare/#497,394
NX30 vs Pentax K-5 http://camerasize.com/compare/#497,372

Nie wiem jakie spodnie nosisz, ale w moje NX30 się nie zmieści nawet bez obiektywu.

No ale po co mi te "camerasajz" linkujesz. Nie za bardzo polegasz na obrazkach?
Przecież doskonale wiem jakiej jest wielkości bo mam i używam. Do normalnych jeansów wcisnę bez problemu i nawetmogę maszerować
a do bocznej kieszeni kurtki to już luzik.
Z lustrzanką to nie przejdzie bo jest gruba-bardzo gruba a do tego trzeba dołożyć obiektyw. Bądźmy rozsądni.
Poza tym można przypiąć sobie małego "kangurka" na pasku i wcisnaść tam aparat a nawet obiektywy..
Dla mnie te marginalne róznice w wielkości nie są warte rezygnacji z wizjera i wbudowanego flasha.
Nie wiem czego potrzebujesz (może SONY a6000?) ale nie mów mi (i innym), że NX30 jest wielkości lustzranki bo to nieprawda.
To tylko troszkę większy korpus od NX20 i to nieistotnie bo grip nie przkracza płaszczyzny przypiętego naleśnika np 30/F2
a to ta płaszczyzna wyznacza grubość całego zestawu.
Za to naprawdę świetnie się go trzyma - nawet z ciężkim zoomem 50-200 i o to chodzi.

djhonda
02-12-2015, 18:56
No wiec plotka glosi, ze Nikon kupil od Samsunga dywzje NX,czyli bezlusterkowcow:
http://www.mirrorlessrumors.com/hot-rumor-nikon-bought-samsung-nx-mirrorless-tech/

Cieszymy sie chyba, nie?

FelTom
02-12-2015, 19:02
Od siebie dodam tylko, bo wiele osób narzeka na brak wizjera w NX300, że gdyby nie to, to kupili by... Ale z tego co się orientuję, to aparatów z wizjerem o takich rozmiarach nie ma za wiele, a jak są, to raczej wyjątki. Zaś wśród tych wyjątków, dobry wizjer to raczej rzadkość.
W aparatach wielkości NX30 wizjery są częściej. W NX ma go seria X0. Kompletnie nie rozumiem sugestii, żeby robić dwa razy to samo pod dwoma różnymi nazwami. Serie X0 z wizjerem, X00 z założenia mają być go pozbawione.
Gdybym już coś musiał do niego dodać, to bez wątpienia byłby to GPS, a nie wizjer. Aparat turystyczno-wycieczkowy pierwsza klasa :)

Ps Po powyższym poście. ....
Zbieram szczękę z podłogi...
O takim czymś nie mogłem nawet marzyć... To byłby strzał w dziesiątkę... Boję się tylko kosmicznych cen Nikona...

Ligo
02-12-2015, 19:07
No wiec plotka glosi, ze Nikon kupil od Samsunga dywzje NX,czyli bezlusterkowcow:
http://www.mirrorlessrumors.com/hot-rumor-nikon-bought-samsung-nx-mirrorless-tech/

Cieszymy sie chyba, nie?
Co wygrałem? ;-)

Cieszyć się będzie można, kiedy okaże się, że coś z tego wyniknie i nie skończy się, jak w przypadku Minolty.

FelTom
02-12-2015, 19:09
A co by było złego? Wykorzystać istniejące obiektywy NX!!! Tylko TO!!!

nordwind
02-12-2015, 19:11
Proponuje nazwę Samnikon :)

Ligo
02-12-2015, 19:17
To chyba już nie będzie ten_Sam_nikon, kiedy wstawią ichnie matryce. Ciekawe, czy żółtaczka w Nikosiu minie?

nordwind
02-12-2015, 19:28
Ciekaw jestem jak zagospodarują i zmodyfikują pod siebie ten cały inwentarz bezlusterkowy.
Japończycy kupują hi-tech od koreańczyków, świat się zmienia....

puch24
02-12-2015, 19:42
Nikosam...

Co do miniaturyzacji, to trzeba przyznać, że Samsung nie jest jej mistrzem - firmie Sony udało się wcisnąć wizjer do takiego NEXa 6 czy A6000, Samsungowi nie udało się wcisnąć ani wizjera, ani nawet małej lampki-błyskawki.

tomek_jj
02-12-2015, 19:47
Do normalnych jeansów wcisnę bez problemu i nawetmogę maszerować
.
A no jak możesz nawet maszerować to gratuluję.

maxwawa
02-12-2015, 20:17
No wiec plotka glosi, ze Nikon kupil od Samsunga dywzje NX,czyli bezlusterkowcow:
http://www.mirrorlessrumors.com/hot-rumor-nikon-bought-samsung-nx-mirrorless-tech/

Cieszymy sie chyba, nie?

....byłoby bardzo dobrze
Canon chciał kupić Sigmę
to może Nikonowi uda się kupić NX-a?
ale wątpię by bagnet NX został bo co z DX-ami i Nikonami J ?

wystarczy wypuścić NX500 z wizjerem i będzie Super,
ale zobaczymy.

Krzysztof_BB
03-12-2015, 09:34
No wiec plotka glosi, ze Nikon kupil od Samsunga dywzje NX,czyli bezlusterkowcow:
http://www.mirrorlessrumors.com/hot-rumor-nikon-bought-samsung-nx-mirrorless-tech/

Cieszymy sie chyba, nie?

Ja bym się cieszył gdyby to był Nikon a nie Canon:)
Wygląda to jednak wielce prawdopodobnie....

Gdyby tak to powstanie new design dla pełnoklatkowego bezlusterkowca z adapterem do obecnych szkieł NX i adapterem do optyki Nikona do tego matryce Samsunga FF 60MP+ BSI CMOS do lustrzanek Nikona do tego procesory ekrany i konkurencja jest w czarnej d...e
No a dla zwolenników DX taki NX1 z napisem Nikon NX* to juz szał:)

- - - - kolejny post - - - - - -


....byłoby bardzo dobrze
Canon chciał kupić Sigmę
to może Nikonowi uda się kupić NX-a?
ale wątpię by bagnet NX został bo co z DX-ami i Nikonami J ?

wystarczy wypuścić NX500 z wizjerem i będzie Super,
ale zobaczymy.
Technicznie nie ma problem przecież już dziś możesz montować na NXa optykę Nikona prawda? To adapter z protokołem dla AF załatwia sprawę zaróno szkieł Nikona jak I NX.
A w przypadku pełnoklatkowego bezlusterkowca a la Sony A7 musi zostać stworzony całkiem nowy bagnet tak czy inaczej. SKor nowy to nie ma przeszkód opracować go kompatybilnie z istniejącym.
A skoro to bedzie Nikon to powstanie też masa adapterów dla M42 i wszelakich innych systemów.
Ja bym się cieszyl gdyby NX1 poza zmianą napisu zmodernizowano o system błyskiu Nikona pod lampy SB.

ksh
03-12-2015, 11:40
Jakie fajne teorie, faktycznie jakby nikon zakupił system nx i otrzymał wsparcie elektroniki samsunga to nieźle mogłoby się dziać na rynku, jednak dla klienta byłoby wielkie zamieszanie, obecnie mamy bagnet F właściwie w dwóch formatach optycznych czyli DX i FX, bezlusterkowce z bagnetem Nikon 1 i teraz byłby nowy bagnet dla "dużego" bezlusterkowca ?

Krzysztof_BB
03-12-2015, 12:02
Bezlusterkowiec pełnoklatkowy jest konieczny czy to dla Samsunga czy dla Nikona jeżeli chcą powalczyć z Sony A7.
Połączenie sił na pewno byłoby dobre dla obydwu firm.
Nikon nie ma bezlusterkowców w ofercie poza 1" N1 ale to żadna konkurencja dla Sony bądźmy szczerzy.

Widze to tak:
Na starcie obecne Samsungi przechodza małą modyfikację (pierwsza rzecz to flash jak dla mnie bo oferty flasy w NX są w zasadzie zerowe) i są oferowane jako Nikony.
Do tych nowych Nikonow i obecnych NXów powstaje adapter z protokołęm AF i nasze NXy mają użyteczne obecne telei resztę szkieł Nikona. (Nikon zyskuje bo jednak troche tych szkiel by do NXów też kupiono w skali świata)
Obecny NX1 zostaje "powiększony" o nowy większy bagnet i dostaje podwojoną obecną matrycą skoro DX =1/2 FF to 28x2 =56 MP na poczatek bez więszych imwestycji.
Potem modernizacje bebechow o nowszy prcesiing itp.
Zanim powstaną do tego korpusu nowe szkła przez nowy adapter w kilku wersjach mamy możliwość używania zarówno Nikkorów jak i szkieł S i innych z Samsunga.
Po pewnym czasie nieco zwiększone wersje naleśników NX na wersję pełnoklatkową i będzie pięknie :)

Pozstanie kwestia wyboru charaktersytyki matryc czyli 3 wersje jak oferuje Sony A7 -> 12/24/36-42 MP o ile miałoby to sens.

W sumie jest to proste i kompatybilne dla wszystkich ale tak z początku byłoby zamieszanie choc z drugiej stony gdzie go nie było?
Kiedy 4/3 przchodziło na m4/3 tez było Sony miesza od lat ja poza A7 juz nie rozróżniam o co tam chodzi.

Wszystko jest kwestią jaki biznes plan mają Samsung i Nikon. Pożyjemy zobaczymy czy ta plotka się urzeczywistni.

cz4rnuch
03-12-2015, 12:34
do skasowania

cz4rnuch
03-12-2015, 13:09
Głos w dyskusji od n-rumorsów: <<klik>> (http://nikonrumors.com/2015/12/02/10-reasons-why-nikon-acquiring-samsungs-camera-business-doesnt-make-any-sense.aspx/)

ksh
03-12-2015, 14:39
Jeśli faktycznie nikon kupi samsung nx to ma jedno rozsądne wyjście, utrzymanie bagnetu NX, zrobienie nowego było możliwe jak cyfrówki sprzedawały się jak świeże bułeczki, obecnie rynek jest na tyle przesycony że nowy bagnet nie uzasadni wydawania kasy.
Nikon obecnie ma przecież N1 tanie i drogie, DX trzy linie produktów, FX dwie linie produktów, gdzie tu wciskać bezlusterkowca taniego i drogiego ?
Musieliby ostro przebudować swoje linie produktów.

Krzysztof_BB
03-12-2015, 14:45
Plotka z dziś

http://www.mirrorlessrumors.com/

No musze powiedzieć, że robi się gorąco na ten Nowy Rok...
Jeżeli matryca i bezlusterkowiec FF faktycznie są opracowane to bardzo gorąco.

ksh
03-12-2015, 15:49
wow, robi się ciekawie, oby dla nas szarych użytkowników były jakieś korzyści, nikon raczej nie słynie z podejścia dobrego do klienta, metoda kupuj albo spadaj do innego "gorszego" systemu :)

Krzysztof_BB
03-12-2015, 17:04
W sumie jako klient nie mam złych doświadczeń ani z Nikonem ani z Samsungiem.
Chcialbym tylko maly korpus FF i nie za bardzo przychylny jestem Sony a to na ten moment jedyna opcja.
Wolałbym jednak Nikona.
Oby te plotki się ziściły...

ksh
03-12-2015, 17:23
Tylko że jedna istotna rzecz zniknie razem z ewentualnym przejęciem przez nikona - niska cena samsunga nx :(
Nikon albo będzie chciał wejść w rynek na takiej samej fali marketingowej ka Fuji, czyli drogo i bardzo drogo, albo zacznie konkurować z olympusem i sony o klienta, który zwyczajnie nie chce wielkich lustrzanek.
Przychylność sprzedawców mają bo nikon ich rozpieszcza, portale testowe, youtuberzy itp dostana za free sprzęt do testów, więc tu tez będzie dobrze :)

FelTom
03-12-2015, 18:25
Tylko te Nikonowskie ceny... O zgrozo....

Jak myślicie, jaki bagnet dla Nikonowskich bezluster?
Bagnet Nikona jest raczej bez sensu. Za duża odległość... Bagnet NX chyba nie pokryje pełnej klatki? :( Czy może jednak?
Gdyby pokrył, pozostawienie bagnetu NX miałoby sens... Możliwość korzystania z obiektywów lustrzankowych jak u innych producentów bezluster jest. System NX jest już opracowany...

ksh
03-12-2015, 20:58
Za dużo zmiennych przy tych przypuszczeniach, trzeba brać pod uwage ze priorytet ma zarobek dla nikona, jeśli chce konkurować na rynku z fuji, sony, olympus to powinien wykorzystać i kontynuować bagnet NX, jeśli chce tylko zarabiać to nowy bagnet i nowa linia obiektywów, a opcja wykorzystania obiektywów z bagnetu F jest niewykonalna dla bezlustra.
Nikon już ma bagnet N1, F i tez nie jednorodny ponieważ FX i DX są niekompatybilne w obie strony, no i teraz byłby kolejny ?

FelTom
04-12-2015, 08:38
http://www.redsharknews.com/business/item/3083-did-nikon-just-buy-samsung-s-nx-mirrorless-technology
Tu chyba trochę ciekawych / logicznych przypuszczeń...

cz4rnuch
04-12-2015, 10:40
<<klik>> (http://nikonrumors.com/2015/12/03/samsung-officially-denied-all-rumors-about-nikon-buying-their-nx-mirrorless-technology.aspx/) Można płakać.

Krzysztof_BB
04-12-2015, 12:06
Tylko te Nikonowskie ceny... O zgrozo....

Jak myślicie, jaki bagnet dla Nikonowskich bezluster?
Bagnet Nikona jest raczej bez sensu. Za duża odległość... Bagnet NX chyba nie pokryje pełnej klatki? :( Czy może jednak?
Gdyby pokrył, pozostawienie bagnetu NX miałoby sens... Możliwość korzystania z obiektywów lustrzankowych jak u innych producentów bezluster jest. System NX jest już opracowany...

Technicznie jeżeli powstaje nowy korpus bezlusterkowy - zakładam FF to żaden obecny bagnet nie może znim działać bez adaptera. Tworzenie bezlusterkowca z rejestrem lustrzanki ni ema sensu - pamietasz chyba ceglastego Pentaxa K-01 z bagnetem K?
Jeżeli już to bedzie tak jak z Sony A7 nowy korpus FF nowy bagnet jako konieczność a więc zero optyki do niego więc konieczne będą adaptery do obecnych szkieł plus adapter NX-Nikon takie z AF.
Z czasem po ten nowy bagnet pojawiałyby się dedykowane szkła - Wg mnie jakieś małe naleśniki byłyby najbardziej sensowne bo tele są I tak duże i adapter "pogrubiający" w niczym nie przeszkadza jest tylko konieczny dla zachowania rejestru lustrzanek.
To zapewne podtrzymałoby zaintersowanie lustrzankami dla wielbicieli tele obiektywów a zdobyło clientele lubiąca kompaktowe FF ze stałkami.
To znaczy w moim mniemaniu tak by było najlepiej ale to tylko gdybanie dopóki nie ma żadnych oficjalnych wieści i zakladam przy tym że bagnet NX nie może być użyty na FF - gdyby mógł byłoby super ale wątpię.

puch24
04-12-2015, 13:26
Kiedy pojawił się pełnoklatkowy EOS, spekulowano, że bagnet Nikona ma za małą średnicę, by dało się zbudować aparat pełnoklatkowy, przy założeniu wymogu telecentryczności obiektywu. A jednak się dało. To samo z bagnetem Sony E - wydawało się, że jest wąski, a jednak dało się zbudować pełnoklatkowiec. Myślę, że i z NXem by się dało, choć pewnie by ograniczał - jest wąski i ma stosunkowo dużą odległość rejestrową.
Ale być może wszystkie te spekulacje są bezprzedmiotowe...

tomek_jj
04-12-2015, 14:06
<<klik>> (http://nikonrumors.com/2015/12/03/samsung-officially-denied-all-rumors-about-nikon-buying-their-nx-mirrorless-technology.aspx/) Można płakać.

Bo to Samsung kupił Nikona i po nowym roku zaprezentuje pełnoklatkowego bezlusterkowca NX810. Można się było tego spodziewać.

cz4rnuch
04-12-2015, 14:28
Bo to Samsung kupił Nikona i po nowym roku zaprezentuje pełnoklatkowego bezlusterkowca NX810...Albo nową pralko-lodówkę z detekcją fazową i bagnetem F.

tomek_jj
04-12-2015, 16:17
Swoją drogą jak by to brzmiało - samsungoniarze.pl?

maxwawa
04-12-2015, 17:40
chcecie pełną klatkę? prosze bardzo KLIK (http://fotoblogia.pl/8050,pelnoklatkowy-bezulsterkowec-nikona-samsunga-i-blizsza-wspolpraca-miedzy-koncernami)

ksh
04-12-2015, 18:11
Co do wielkości firm to jednak Samsung jest gigantem w porównaniu do małego Nikona, może obecnie twardogłowi wymyślają taktyke wprowadzenia pełnej klatki bezlustra, może być też tak że Samsung pokaże swój model i Nikon swój, a różnica będzie w mocowaniu obiektywów ?
No i pytanie co się stanie z bardzo dobrym oddziałem samsunga związanego z optyką i obiektywami, zaprzestanie produkcji i rozwijania byłoby błędem ponieważ mogą się pochwalić przed takim Nikonem z wieloletnimi tradycjami i bez wstydu uczyć ich robienia świetnych obiektywów.

puch24
05-12-2015, 14:18
Mirrorless Rumors opublikowały statystyki z Flickra http://www.mirrorlessrumors.com/mirrorless-still-counts-for-3-only-on-flickr/
Zaledwie 3% zdjęć na Flickrze pochodzi z bezlusterkowców. Najwięcej (39%) jest z komórofonów, 31% z lustrzanek, 25% z kompaktów. Udział bezlusterkowców jest więc niemal pomijalny.

Borat1979
05-12-2015, 15:09
chcecie pełną klatkę? prosze bardzo KLIK (http://fotoblogia.pl/8050,pelnoklatkowy-bezulsterkowec-nikona-samsunga-i-blizsza-wspolpraca-miedzy-koncernami)

To równie wiarygodne jak bajka o przejęciu działu foto samsunga.

tmc
06-12-2015, 13:48
Wczoraj w Saturnie oglądałem Samsung NX30 + 18-55mm za niecałe 1600 zł.
Głównie fotografuję przyrodę ( http://tomaszm.fotoprzyroda.pl/) i mam czasami dość dźwigania ciężkiego sprzętu.
Kupując ten aparat chciałbym dokupić dwa ob.
-http://allegro.pl/samsung-9-27mm-nx-mini-nowy-i5817809866.html
-http://allegro.pl/obiektyw-samsung-nx-50-200-4-5-6-ed-ois-t50200sb-i5836252023.html
Wybrałem zmiennoogniskowe, wiem ciemne, ale tak lubię. Ponad 50 % moich zdjęć jest na ogniskowej powyżej 100 mm, dlatego szczególnie interesuje mnie ten drugi.
Całość by wyszła ok.3000.
I tutaj mam wątpliwości.
-czy podane ob. pasują do tego aparatu.
-czy jakość zdjęć będzie bardzo odbiegać od D300s
Czy w tej cenie szukać lepiej czegoś innego ?
Za wszelkie opinie będę wdzięczny.

HYPER
06-12-2015, 13:52
9-27mm nie bedzie pasowac.

sprzedac 18-55mm i kupic 16-50mm PZ (tez sa na allegro).

ksh
06-12-2015, 15:50
Ta bym zostawił to co dają w zestawie bo jeśli nie przeszkadza wielkość do obiektyw jest delikatnie lepszy i ma normalny pierścień, a nie "wspaniałe" power :)
Wymienione zoomy tez przyzwoite i pasują do systemu NX czyli tez do NX30.
Osobiście uważam że zdjęcia z tego samsunga będą dawały większą szanse na lepszą jakość niż D300s, raczej szukałbym porównania z D7100.
W tej cenie mimo sytuacji samsunga na rynku brałbym w ciemno, cena/jakość zwala konkurencje na kolana, nawet nie startuj z taką kwotą do fuji czy sony.

tmc
06-12-2015, 22:10
Osobiście uważam że zdjęcia z tego samsunga będą dawały większą szanse na lepszą jakość niż D300s, raczej szukałbym porównania z D7100
Oby tak było, dzięki :)

chaos
06-12-2015, 22:15
pogoda gruuuba ;D

nx300 + 16-50


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/H4QhFhD-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/H4QhFhD.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/f1jHFl9-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/f1jHFl9.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/EbNfDzN-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/EbNfDzN.jpg)

Krzysztof_BB
07-12-2015, 13:28
Dobrze, że wiatr rozwiał smog.
Nawet widzę okolice mojego domu:)
Ale oponki to masz chyba z motocykla:)

puch24
07-12-2015, 21:33
On se kupił tzw grubasa...

FelTom
07-12-2015, 22:12
Ciekawi mnie, czy unosi się na wodzie? ;)
Rower świetnie się prezentuje, zdjęcia także. Świetny zestaw foto-podróżnika rowerowego : nx300 z 16-50pz...

Valdek_Tychy
11-12-2015, 12:27
Nooooo,gumy to masz wypas :D

Cornelson
12-12-2015, 01:28
Gdzie dostanę dekiel do 16-50?

puch24
12-12-2015, 01:54
Oryginalny? Wątpię czy gdziekolwiek. Można próbować tu: http://www.czescisamsung.pl/listaProduktow.php?v57876dc1d6=7&kat=46, ale chyba nie mają.
Jeśli nie oryginał, to możesz kupić dowolną pokrywkę fi 43 np. na Allegro. Ja od początku zrezygnowałem z oryginalnych pokrywek Samsunga, bo moim zdaniem słabo się trzymają i "spadywują". Zwykłe niefirmowe pokrywki trzymają się lepiej.

FelTom
12-12-2015, 03:47
Zabawne, także potrzebuję pokrywki, ale do 10/3.5. Nie wiecie, jakiej średnicy? Od razu chyba zakupię do pozostałych jako zapas.

Cornelson
12-12-2015, 07:33
Dzięki puch24. Spytam tam czy mają. Widziałem też na tej stronie coś takiego jak bagnet do aparatów nx. Czy jest to rodzaj przejściówki czy jest to część do aparatu mocowanie nx/nx?

puch24
12-12-2015, 12:38
Fel Tom, cour de balance, przecież, do cholery, pisałem tu nie raz i nie dwa, że ta pokrywka od fisza sama spadywuje, i że trzeba ją sruneczkiem przywiązać, bo odejdzie nie pozostawiając adresu! Nie sposób jej niczym zastąpić, bo jest jedyna w swoim rodzaju, i kształtem dostosowana do tej mikro-osłony p-słonecznej, którą ma obiektyw. Teraz sam se kombinuj. Ja lojalnie ostrzegałem! :-P

FelTom
12-12-2015, 14:22
Dziękować. Mogles jeszcze ostrzec jednego kolegę, od którego przymierzem się ją kupić bez dekielka XD
Zanim kupię, chcę skombinowac dekielek... Ze sznurkiem rzecz jasna, tylko rozmiaru szukam, bo zero informacji w tym temacie na stronach.

puch24
12-12-2015, 15:13
A, to jakbyś od razu powiedział, że nie sam zgubiłeś, tylko dopiero chcesz zgubić ;-), to bym inaczej opieprzał. I kogo innego. ;-)

średnica zewnętrzna obiektywu z przodu to 57,92 mm - i taka też jest zewnętrzna średnica pokrywki. Średnica wewnętrzna tych występów pseudo-osłony p-słonecznej to 54,29 mm. Zanim kupisz, obejrzyj dokładnie zdjęcia przodu obiektywu, żebyś wiedział, jaki fikuśny kształt ma ten dekielek. Trochę wątpię, by udało Ci się coś dobrać - może pasowałaby pokrywka nakładana od zewnątrz, z miękkiego, elastycznego plastiku, stosowana w obiektywach z gwintem filtra 55 mm - pokrywki miały średnicę ok. 57 mm. Takie obiektywy na polskim rynku to były Pentacon 2,8/29 i Pentacon 2,8/135 i one miały takie pokrywki, nasadzane od zewnątrz na obiektyw, a nie, jak teraz, z wewnętrznymi zaczepami, chwytającymi gwint filtra. Taka z zaczepami nie będzie pasowała, bo te zaczepy chwytają gwint filtra, a ten obiektyw nie ma gwintu. Poza tym, on ma bardzo wystającą przednią soczewkę, i taka pokrywka z zaczepami mogłaby go porysować.

Na Allegro znalazłem tylko jedną taką pokrywkę: http://allegro.pl/dekielek-schneider-kreuznach-fi-57-i5567261043.html

Takie pokrywki miały firmowo te obiektywy:
http://allegro.pl/jasny-pentacon-2-8-135-i5798014496.html
http://allegro.pl/multi-coating-pentacon-auto-2-8-29-i5838975783.html

Przegrzebię moje zasoby rupieci, może znajdę jakąś taką pokrywkę, i doniosę później, czy pasuje.

puch24
12-12-2015, 17:56
Uruchomiłem kopalnię i wykopałem odnośne dekielki.
Po pierwsze, nawet NIE PRÓBUJ użyć dekielka 55 mm typu snap-on (z zatrzaskami). Niby da się przyczepić, ale zatrzaski nie trzymają, bo nie ma o co, a wewnętrzna strona dekielka dotknie do wypukłej przedniej soczewki i ją porysuje.

Pokrywka nakładana 57 mm od biedy pasuje, ale po pierwsze, może być zbyt płytka (nie zasłania tych wycięć z boku oprawy, a po drugie TEŻ może dotykać przedniej soczewki.

Nie wiem, co jeszcze Ci radzić. Dlatego właśnie trzeba WYJĄTKOWO uważać, by nie zgubić tej pokrywki fabrycznej, bo nie ma jej czym zastąpić.

FelTom
12-12-2015, 21:42
Dzięki wielkie. Zastanawiam się teraz, czy go kupować? Bez osłonki to może być słabo utrzymywać go w idealnym stanie.
Najlepiej jakbym znalazł wcześniej odpowiedni dekielek zastępczy.
Czyli pokrywka 57mm nakładana. Najlepiej z elastycznego materiału i relatywnie głęboka.

chaos
12-12-2015, 21:53
miśki kończę z nx'em ;)
będzie wyprz szpejów

FelTom
12-12-2015, 22:02
O rzesz Ty... Brutusie ;)
Nie będę oglądał Twoich zdjęć z rowerowych wojaży, zrobionych innymi aparatami! ;)
Na co się przesiadasz?
A ja akurat odwrotnie. Zanim system padnie całkowicie, postanowiłem kupić kilka rzeczy, żeby mieć fotograficzny spokój zakupowy na kilka ładnych lat.

Valdek_Tychy
12-12-2015, 22:03
miśki kończę z nx'em ;)
będzie wyprz szpejów

a rower też sprzedajesz ;) ? ja ostatnio mam niekłamaną ochotę przygarnąć jakiś korpus nx30-tki

chaos
12-12-2015, 22:06
no co ty, rowerz to akurat nowy będzie niebawem :D


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/dgooh8q-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/dgooh8q.jpg)

zabrałem parę razy w góry 700D + 15-85
wiem ciężkie w ch...olerę
ale zdjęcia mnie się spodobały w ch...olerę ;D

Valdek_Tychy
12-12-2015, 22:16
gdzie taki śnieg jest ? jak jest teraz na Klimczoku bo mam ochotę się wybrać ale czekam na śnieg

chaos
12-12-2015, 22:17
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/BI6BXaD-1.jpg
źródło (http://i.imgur.com/BI6BXaD.jpg)

Valdek_Tychy
12-12-2015, 22:19
No to trza się wybrać

FelTom
12-12-2015, 22:27
Zazdroszczę śniegu i widoków.
D700 świetny sprzęt, ale ciężki i już wiekowy... Na rower system NX wydaje się jednak bardziej odpowiedni.

chaos
12-12-2015, 22:31
700d prodze pana ;)

FelTom
12-12-2015, 22:37
Panie, toż to zdrada podwójna ;)
Nie dość, że inne, to jeszcze Canon ;)
Zerkne sobie, ale nie mam entuzjazmu do tego systemu. Klawiszologia nie teges, ceny nie teges... Na rower się nie nadaje... Dziękuje, postoję... Albo raczej posiedze z tym co mam ;)

chaos
12-12-2015, 23:10
Wazne zeby foty robic ;)

FelTom
12-12-2015, 23:23
To prawda. Niestety, my to głównie gadamy ;) , zdjęć najwięcej robisz Ty :)
Ja nie wiem, jak my Cię tu zastąpimy? Czy kroi się jakiś transfer w kierunku odwrotnym z Canona? ;)

chaos
12-12-2015, 23:28
Chyba nie. Nikona to tez juz chyba ponad rok nie mam ;)

Cornelson
13-12-2015, 00:43
Chaos a co sprzedajesz?

chaos
13-12-2015, 10:10
nx300 + 16 + 30 + 16-50 + 10

puch24
13-12-2015, 11:44
Zestaw godny polecenia. Mały. lekki, a jakość jak dla mnie dobra. Jeśli ktoś nie boi się "umierającego systemu", a potrzebuje po prostu robić zdjęcia bez wyglądania w przyszłość, to fajny komplet.

chaos
13-12-2015, 12:17
I robi fajne zdjecia ;)

ksh
13-12-2015, 16:23
Ja zaopatrzyłem się w obiektywy w dość atrakcyjnych cenach, u konkurencji lustrzankowej jest drożej, u bezlusterkowej sporo drożej, same aparaty trzymają wysoki poziom, a obrazki wychodzą podobne jakościowo, dla mnie liczy się cena za cały zestaw i jest bardzo ok.
Jedynie brakuje mi współpracy z lightroom, tethering ma tylko canon i nikon :(

Cornelson
13-12-2015, 17:49
Chaos napisałem pm. Spytam ile może być wart używany 20 mm?

ksh
13-12-2015, 18:19
400-500zł

FelTom
13-12-2015, 18:28
A 10mm używka? A bez dekielka?
Jaka jest średnica zewnętrzna tego obiektywu? 57mm jak napisał Puch? Czy te 57mm to średnica symbolicznego gwintu?

Valdek_Tychy
13-12-2015, 19:16
Jeśli ktoś nie boi się "umierającego systemu", a potrzebuje po prostu robić zdjęcia bez wyglądania w przyszłość, to fajny komplet.
Ja tam się nie boję a raczej widzę możliwość kupna w niższych cenach sprzętu o dużych możliwościach.Mam nadzieję,że jacyś użytkownicy nx wystraszą się,że jak już samsunga nie będzie to koniec świata itd. i zaczną wysprzedawać i wtedy może uda mi się kupić to na co ostatnio mam chrapkę - korpus nx30 w dobrej cenie :)

zyggy
13-12-2015, 19:41
Mało się tu udzielam, ale potwierdzam opinię Waldka. Sam przeglądam oferty w necie pod katem NX30. Uruchomiłem jeszcze znalezionego Canon'a 550D i powiem, że NX300 lepiej się obsługuje. Brak wizjera rozwiązałem przez zbudowanie sobie LCD viewfinder'a z soczewką. 550D ostatnio używam do makro. Tak na marginesie pomóżcie. W jakiej kolejności najlepiej podpinać obiektywy i które do macro. Do 550D mam Tamron'a 10-24 i Canona 35-80. Obecnie wygląda to tak: 550D z założonym 35-80 i do niego odwrotnie zamontowany Helios 44-M4. Czy lepszy będzie ten Tamron? Chciałbym uzyskać jak największe powiększenie.

chaos
13-12-2015, 21:13
wszystkie szpeje na allegro, tak więc jak ktoś jest zainteresowany to zapraszam :)

ksh
13-12-2015, 23:24
zyggy, do odwracania najlepsze obiektywy z mniejszą ogniskową

puch24
14-12-2015, 02:39
Przyszedł czas na to, by nieużywany już od prawie 2 lat NX11 powędrował w świat. Jeśli ktoś coś, to proszę o pm.
FELTOM, pisałem, że 57 mm z groszami to średnica ZEwnętrzna obiektywu 10mm. Zmierzona "sófmiarką".

zyggy
14-12-2015, 07:02
Thx koesh. Bawię się odwróconym manualem (Helios 58) bo jest najwygodniejszy. A czy ten zapięty do aparatu powinien być jak najkrótszy, czy jak najdłuższy? Jak rozmontuję obecne, to najłatwiej podłączyć mi odwróconego Heliosa do NX300, a do aparatu zapiąć 50-200 bo mają tą samą średnicę gwintu. Czy ten bezpośrednio w aparacie lepszy 50-200 czy np 12-24?

FelTom
14-12-2015, 08:13
Przyszedł czas na to, by nieużywany już od prawie 2 lat NX11 powędrował w świat. Jeśli ktoś coś, to proszę o pm.
FELTOM, pisałem, że 57 mm z groszami to średnica ZEwnętrzna obiektywu 10mm. Zmierzona "sófmiarką".
Dzięki wielkie.
Znalazłem coś takiego:
http://www.afe.pl/791.html?soteshop=1621cfe16a7f9c4ba27aff44e7789283
Nie wiem tylko, czy te 58 to średnica gwintu, czy nakładki z białą powierzchnią? Zapytam, bo może akurat będzie dopasowany do 10mm NX.

chaos
14-12-2015, 08:21
Do fisza musi byc specjalny dekiel. Z wycieciem. I faktycznie latwo go zgubic.

FelTom
14-12-2015, 08:23
Ten ze zdjęcia nie ma szans pasować? Wycięcie mogę zrobić? ;)

puch24
14-12-2015, 08:41
Feltom,
Ta podana średnica tej nakładki do WB to typowy rozmiar gwintu filtra, więc 58 mm nie będzie pasowała, będzie za duża. Jeśli już, to 55 mm - wtedy ta część nakładana może miałaby szansę pasować. Kiedyś miałem niemal pod nosem sklep z akcesoriami foto (jeden z dużych sklepów głównie wysyłkowych w Łodzi), to bym poszedł sprawdzić, ale niestety wyprowadzili się. :-(

FelTom
14-12-2015, 09:03
Mam ten sklep z linka, tak powiedzmy "po drodze", a jednocześnie umawiam się na oglądanie obiektywu...
Myślę, czy kupić na spokojnie drozej z dekielkiem, czy szukać? Ciężko szukać bez obiektywu. Myślę, czy nie kupić z tego linka 3ech rozmiarów w ciemno, spróbować najbliższy dopasować. Gdyby któryś pasował, inni mieliby już łatwiej XD
Ewentualnie, coś prowizorycznego dorobię.
Dzięki wielkie za pomoc.
Pozdrawiam

chaos
14-12-2015, 09:17
Na alle masz fisza za 300 ... narazie ;)

puch24
14-12-2015, 09:36
Zyggy, doczepiany z przodu obiektyw pełni po prostu rolę silnej soczewki skupiającej do zdjęć z bliska, z grubsza takiej jak soczewki makro, które można kupić w sklepach, tyle, że o większej mocy i o wiele lepiej skorygowanej optycznie. Zwykłe sklepowe soczewki to pojedyncze soczewki, a więc obarczone wszelkimi wadami (aberracjami) soczewki pojedynczej: chromatyczną, sferyczną, komą, dystorsją, krzywizną pola, astygmatyzmem. Niektóre drogie soczewki to układy dwu- lub trzysoczewkowe, a obiektyw taki jak Helios to skorygowany układ sześciosoczewkowy o mocy 1/58 mm czyli ok. 17 dpt. Najlepiej użyć go z nizbyt skomplikowanym obiektywem stałoogniskowym, np. 30 albo 45 mm, a jeśli zoom, to 18-55 albo 50-200. Z krótszym obiektywem teoretycznie da silniejsze powiększenie, ale kosztem pogorszenia jakości obrazu. Im dłuższa ogniskowa obiektywu podstawowego, tym osiągane powiększenie słabsze.

zyggy
14-12-2015, 09:51
Dzięki puch24, pobawię się w wolnej chwili.

puch24
14-12-2015, 10:44
Jeszcze żeby postawić kropkę nad i: soczewki nasadkowe (czy cały obiektyw w tej roli) działają na zasadzie skracania ogniskowej obiektywu podstawowego: po dołączeniu soczewki skupiającej ogniskowa całego zespołu jest krótsza, niż obiektywu podstawowego. Ponieważ jednak cały zespół pozostaje w tej samej odległości od matrycy, uzyskuje się ostre obrazy obiektów położonych bliżej, kosztem możliwości wyostrzenia na nieskończoność.
Przy okazji, na tej samej zasadzie działa ostrzenie przez obrót samej przedniej soczewki (spotykane np. w starszych zoomach, czy choćby w NX 20-50), albo wewnętrzne ogniskowanie: skraca się efektywna ogniskowa obiektywu, więc można ostrzyć bliżej. Ale efektem tego jest to, że obiektywy takie mają nominalną ogniskową tylko przy ustawieniu na nieskończoność. Np. klasyczny mega-zoom Tamrona 28-200 przy 200 mm i najbliższej odległości ostrzenia ma rzeczywistą ogniskową zaledwie ok. 110-120 mm. Tamron 24-135 przy 135 mm i najbliższej odległości ok. 40 cm ma wg moich szacunków ogniskową ok. 60-65 mm. Widocznym w wizjerze czy na ekranie efektem jest poszerzanie się obrazu (zwiększanie kąta widzenia) przy ostrzeniu na bliższe odległości.
W przypadku klasycznych obiektywów stałoogniskowych, którymi ostrzy się przesuwając cały obiektyw w przód i w tył, efekt w wizjerze jest odwrotny: ostrzeniu na bliższe odległości towarzyszy zwężanie się kąta widzenia.
Skończyła się encyklopedia... ;-)

FelTom
14-12-2015, 14:29
Na alle masz fisza za 300 ... narazie ;)
To za 400 oddasz? ;)

chaos
14-12-2015, 14:31
Jak tyle sie zakonczy to pewnie ;)

ksh
14-12-2015, 18:16
Co do makro i odwrotnego mocowania obiektywów, widziałem kiedyś gościa co miał zamontowane do sony obiektyw 200mm i odwrócony 28mm, dawało mu to podobno jakieś 3:1 makro, nie siedzę w temacie ale jest to dość duże powiększenie.

puch24
15-12-2015, 00:34
Obiektyw o ogniskowej 28 mm ma moc 35,7 dpt, więc jest bardzo silną soczewką skupiającą. Nie próbowałem takiej kombinacji, ale prawdopodobnie faktycznie dałaby silne powiększenie. Pytanie, z jaką jakością.

HYPER
15-12-2015, 13:28
do wyjscia poza 1:1 najlepiej kupic obiektyw mikroskopowy 2x, 4x lub 5x. Jakosc najlepsza jaka sie da osiagnac.

Romuś
15-12-2015, 14:38
Jakość szkieł szajsunga jest jeszcze przyzwoita, natomiast body lubią się psuć i to często niestety. Ja omijam produkty z Korei czy Chin szerokim łukiem. Na podstawie doświadczenia wiem że z elektroniki / AGD / RTV z Azji (nie wliczam tu Japonii) sprawdzają się właściwie nieliczne produkty (np. laptopy Lenovo, drony DJI czy Samsunga dyski SSD, szczególnie na M.2 - nowa seria super szybkich). Na pewno pominąłem jeszcze parę dobrych produktów (ale chyba niewiele), ale generalnie Azja (poza Japonią) to jedna wielka tandeta.

ksh
15-12-2015, 17:14
oj oj, ale to sa gusta twoje, a nie fakty :)
Dyski ssd opierają się na jak się nie mylę na pięciu producentach kości pamięci, każda z nich to giganty.
Fabryki konkretne robiące dla nikon, canona, apple, samsunga, lg i wielu wielu firm podzespoły, moduły i często gotowe rzeczy sa ulokowane w wielu krajach, chiny, malezja, taiwan, korea, indie, wietnam, japonia itd.
Mam zmywarkę indesit, która przeżyła bosha, mam monitor LG, który przeżył pro Nec-a, odkurzacz elektroluxa padł na gwarancji, myjka karcher podobnie, a za to chińska aeg działa, można tak wymieniać że ho ho...

Obecnie marka nie jest gwarantem małej awaryjności, dobre firmy robiące trwałe rzeczy i chcące konkurowac cenowo na rynku juz zostały dawno wykupione lub ich nie ma na rynku, zasada jest jedna, trzeba produkować i sprzedawać, albo wymuszać to postępem technologicznym albo kontrolowanym postarzaniem.

puch24
15-12-2015, 17:22
W tej chwili większość firm japońskich też przeniosła produkcję do Chin, Tajlandii, Wietnamu, itd. Np. Nikon większość aparatów robi w Tajlandii, Pentax robi aparaty i obiektywy w Wietnamie, itd. Z Japonii nadal pochodzą już tylko obiektywy Sigma (a pewnie część ich komponentów też wywodzi się z Chin, pewnie elektronika), i najdroższe, profesjonalne modele Nikona, Canona, itd. Nawet koreański Samsung przeniósł już większość produkcji NX-ów z Korei do Chin (starsze aparaty i obiektywy NX były Made in Korea, nowsze Made in China).

I pamiętajmy, że 60-70 lat temu napis Made in Japan albo MIOJ (Made in Occupied Japan) był oznaką najgorszej taniutkiej tandety, jaką można było wyobrazić.

HYPER
16-12-2015, 02:23
wlasnie sobie sprawilem NX500. przyszedl czas zmienic NX200, ktorym sie bawilem od chyba 5 lat. Jak dorwe NX1 za 3 tysie to podmienie NX500. poki co nie moge sie doczekac na paczke :)

puch24
16-12-2015, 04:21
No to będziesz tym jednym posiadaczem NX500 w Polsce... ;-)