Close

Strona 8 z 12 PierwszyPierwszy ... 678910 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 111

Wątek: Sigma sd1

  1. #71

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mathu Zobacz posta
    No kurde, co ma jedno do drugiego? W jaki sposób bayer jest bardziej podatny na dyfrakcję? Dlaczego w bayerze szybciej wystąpi problem dyfrakcji? Co ty piszesz???

    Najprościej jak się da:

    Jeśli na Foveonie nie widzisz dyfrakcji, a na bayerze widzisz, to znaczy tylko tyle, że Twój Foveon nie rejestruje tyle szczegółów, co bayer!
    .
    Nie. Bo by mieć te samą ilość detalu bayerowskich pikseli musi być 4x więcej (są 2 zielone, RGBG) od foveonwskich. W konsekwencji muszą byc 4x mniejsze. Bayerowska matryca nie wytrzymuje tego, co jeszcze dla foveona nie jest problemem.
    Na razie problem nie jest wielki, ale zobaczymy kiedyś co będzie dla 40 Mpx bayerowskiej matrycy po przymknięciu. Matryca foveona będzie mogła mieć 15 Mpx, a mimo to dawać więcej detalu i pozwalać na większe przymykanie szkła (większą GO).
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 24-05-2011 o 23:28
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.

  2. #72

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    bo by mieć te samą ilość detalu bayerowskich pikseli musi być 4x więcej (są 2 zielone, RGBG) od foveonwskich. W konsekwencji muszą byc 4x mniejsze.
    Ale skąd! Przecież piksele w mozaice Bayerowskie wyciągają prawie tyle samo detalu, co Foveon - spadek rozdzielczości wynika z konieczności zastosowania interpolacji, w praktyce dochodzi do tego OLPF.

    Warto porównać sobie ekspozycje z matriałów Hasselblada - tam jest porównanie czterokrotnej ekspozycji multishot z przesunięciem pikseli RGBG, oraz singleshot z kolorami dointerpolowanym z sąsiednich lokacji - nie ma przepaści, jest trochę lepsza akutancja i trochę mniej mory...

  3. #73

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nie. Bo by mieć te samą ilość detalu bayerowskich pikseli musi być 4x więcej (są 2 zielone, RGBG) od foveonwskich. W konsekwencji muszą byc 4x mniejsze. Bayerowska matryca nie wytrzymuje tego, co jeszcze dla foveona nie jest problemem.
    Na razie problem nie jest wielki, ale zobaczymy kiedyś co będzie dla 40 Mpx bayerowskiej matrycy po przymknięciu. Matryca foveona będzie mogła mieć 15 Mpx, a mimo to dawać więcej detalu i pozwalać na większe przymykanie szkła (większą GO).
    Nie, nie będzie tak. Nie rozumiesz jak działa dyfrakcja, sorry.

    Jeśli na foveonie nie będzie widać dyfrakcji, to będzie to oznaczać, że ten konkretny foveon będzie mieć niższą efektywną rozdzielczość od tego konkretnego bayera i tyle. Czyli będzie po prostu gorszy pod względem odwzorowania szczegółów. Jeśli to ma chronić przed dyfrakcją, to ja chyba pójdę już spać. By wyleczyć palec, doktor odciął rękę.
    Nikon Z6 II, 14-30/4S, 24-120/4S, 50/1.8S, 85/1.8S, 50/2.8MC, 40/2, Tamron 70-180/2.8 G2
    Fuji S5 Pro, 35/2D, 50/1.4D

  4. #74

    Domyślnie

    Ja traktuję piksel bayerowski jak 4 pisele, a nie jeden. Stąd różnice w naszym podejściu. Oczywiście to nie do końca tak, że to 4 x gorzej (patrząc po powierzchni, bo liniowo to 2x).
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.

  5. #75

    Domyślnie

    Jeszcze raz.

    Dyfrakcja powoduje, że obraz wychodzący z obiektywu nie jest ostry. Obraz pada na matrycę. Na razie nie ma jeszcze pikseli ani fotodetektorów. Teraz coś robisz z tym obrazem i na wyjściu dostajesz plik JPG z pikselami (już po wszystkich przekształceniach). W zależności od rozdzielczości matrycy widzisz w tym pliku mniej lub więcej szczegółów (np. podziałki na tablicy testowej). Jeżeli będziesz patrzeć bardzo uważnie, to zauważysz to rozmycie wychodzące z obiektywu. Wtedy już wiesz, że dalsze zwiększanie rozdzielczości nic nie da. Doszedłeś do granicy i uzyskałeś najwyższą możliwą rozdzielczość w tym układzie optycznym. Więc jeśli na jednej matrycy widzisz dyfrakcję, a na drugiej jeszcze nie, to znaczy, że ta druga nie jest wystarczająco szczegółowa. Czyli jest gorsza. Nie da się widzieć dyfrakcji na matrycy o gorszych parametrach. Dojście do poziomu dyfrakcji jest głównym celem konstruktorów matryc, bo lepiej już się nie da. Jeżeli w pliku JPG widać już dyfrakcję, to ten plik JPG jest lepszy od tego, na którym dyfrakcji nie widać.

    FIN
    Nikon Z6 II, 14-30/4S, 24-120/4S, 50/1.8S, 85/1.8S, 50/2.8MC, 40/2, Tamron 70-180/2.8 G2
    Fuji S5 Pro, 35/2D, 50/1.4D

  6. #76

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mathu Zobacz posta
    .Jeżeli będziesz patrzeć bardzo uważnie, to zauważysz to rozmycie wychodzące z obiektywu. Wtedy już wiesz, że dalsze zwiększanie rozdzielczości nic nie da. Doszedłeś do granicy i uzyskałeś najwyższą możliwą rozdzielczość w tym układzie optycznym. Więc jeśli na jednej matrycy widzisz dyfrakcję, a na drugiej jeszcze nie, to znaczy, że ta druga nie jest wystarczająco szczegółowa. Czyli jest gorsza. Nie da się widzieć dyfrakcji na matrycy o gorszych parametrach.
    Oczywiście. To by dotyczyło matryc tego samego typu. Popatrz jednak na róznicę w budowie matrycy foveona i bayera.
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.

  7. #77

    Domyślnie

    Różnica sprowadza się wyłącznie do sposobu uzyskiwania szczegółów. Nie rozumiem dlaczego bayera bardziej dotyczy problem dyfrakcji i dlaczego z punktu widzenia matrycy jest to problem.
    Nikon Z6 II, 14-30/4S, 24-120/4S, 50/1.8S, 85/1.8S, 50/2.8MC, 40/2, Tamron 70-180/2.8 G2
    Fuji S5 Pro, 35/2D, 50/1.4D

  8. #78

    Domyślnie

    Jacek_Z; to dośc złudne z ttym różnym wpływem dyfrakcji na matrycę foveona albo bayera, ale w rzeczywistości chyba jendak nie związku rodzaj matrycy. Rodzaj matrycy może wpłynąć na ilość rejestrowanych detali (czli np. mozemy przyjąć że z foveona 3x15mpix uzykskamy trochę więcej detalu niż z matrcy bayera o rozdzielczości 15 mpix.) Ale przy tej samej wielkości sensora, wpływ dyfrakcji na utratę ostrości/detaliczności będzie taki sam dla obu typów matryc
    N16-35/N24-70/N70-200VR2/N24/N105VR/N400VR/Z40/Z24-120S/Z70-200S/V16/TT75/T28-75G2
    D800/D500/D4s/Z6/Z63/Z9

    pozdrawiam
    Paweł

  9. #79

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mathu Zobacz posta
    Różnica sprowadza się wyłącznie do sposobu uzyskiwania szczegółów. Nie rozumiem dlaczego bayera bardziej dotyczy problem dyfrakcji i dlaczego z punktu widzenia matrycy jest to problem.
    wielkość piksela bayera jest 4x mniejsza

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    Rodzaj matrycy może wpłynąć na ilość rejestrowanych detali (czli np. mozemy przyjąć że z foveona 3x15mpix uzykskamy trochę więcej detalu niż z matrcy bayera o rozdzielczości 15 mpix.)
    Pawle, nie troche więcej, ale wiele więcej.

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    Ale przy tej samej wielkości sensora, wpływ dyfrakcji na utratę ostrości/detaliczności będzie taki sam dla obu typów matryc
    Sensory nie są tej samej wielkości
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.

  10. #80

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    wielkość piksela bayera jest 4x mniejsza
    Czyli jest lepszy od Sigmy? Ma wyżśzą efektywną rozdzielczość MTF?

    No albo-albo, musisz się zdecydować. Czego nie wybierzesz, przegrywasz. Albo przyznasz, że bayer rejestruje więcej szczegółów i dlatego szybciej widzi dyfrakcję, albo przyznasz, że to co pisałeś wcześniej, to bzdura.
    Nikon Z6 II, 14-30/4S, 24-120/4S, 50/1.8S, 85/1.8S, 50/2.8MC, 40/2, Tamron 70-180/2.8 G2
    Fuji S5 Pro, 35/2D, 50/1.4D

Strona 8 z 12 PierwszyPierwszy ... 678910 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •