Zobacz pełną wersję : Nikon D850 oficjalnie
Strony :
1
2
3
4
[
5]
6
7
8
9
Nie dali 85mm 1.8 bo to lista "Prime Lenses"
prime = stalka
85/1.8 zoomem raczej nie jest :)
madebyzosiek
12-10-2017, 11:15
Nie dali 85mm 1.8 bo to lista "Prime Lenses"Nie ma też 35 1.8 ED i 50 1.8G, więc może tych "zwykłych" nie dawali ;) Ale czemu nie ma Nikkora 17-55 2.8? ;)
prime = stalka
85/1.8 zoomem raczej nie jest :)
Za duży skrót myślowy :) na liście są obiektywy z "golden ring" :) dali 24mm 1.4 i 1.8.
madebyzosiek
12-10-2017, 11:17
... na liście są obiektywy z "golden ring" :)
Tych brakuje sporo ;)
kurczeblade
12-10-2017, 11:18
A ja się nie zgodzę, że to tylko lifty. Aparat to głównie mpx, fps, af, dr, iso, guzikologia (oraz masa drobiazgów). Ma określone zadanie jakim jest wykonanie zdjęcia i by lepiej je wykonywał poprawia się tych kilka składowych. Inna sprawa, czy jest nam to potrzebne. Oczekujesz by nazwać coś nowym modelem, to musi umieć wiązać krawaty?
Z takim podejściem, musiałbym(inni również) co rok lub dwa lata zmieniać aparat, bo inaczej nie mógłbym robić tego co teraz robię. Bo przecież jak wyjdzie nowy aparat, to starszym się nie da robić bo jest guzikologia inna, i pół FPS fps mniej :D
Takie aparaty gdzie jest dużo FPS to raczej do zadań specjalnych i rozumiem jak ktoś robi reporterkę i idzie na mistrzostwa świata w piłce nożnej i każdy FPS się liczy i kupuje takiego D5. I w przypadku megapixeli w D850 Rozumiem jak ktoś robi studio i wielkość zdjęcia pozwala mu zrobić wygodniej profesjonalny retusz i sprzedać zdjęcie na wielki bilbord, albo rozumiem jak ktoś robi fotografię stockową i sprzedając zdjęcie z dużą ilością megapixeli dostanie więcej hajzu. Teraz pomyśl ile takich FPS potrzebuję przeciętny kowalski jak tutaj większość na forum jest, który sobie robi śluby, i robi sobie portrety, lub jakoś sobie tam coś foci, ale do końca nie wiadomo co. Chyba nie będziesz walił na plenerze z modelką seriami po 11 klatek/s na takim plenerze? Z resztą mi chodzi o różnice.
Napisałeś o DR, napisałeś o iso itp. Napisz teraz proszę w czym dla Ciebie lepszy będzie taki D850 w tych kwestiach od takiego D750 - z Twojego praktycznego punktu widzenia.
Tych brakuje sporo ;)
Żeby nie było, dla mnie ta lista też jest bzdurna :D
madebyzosiek
12-10-2017, 11:21
Żeby nie było, dla mnie ta lista też jest bzdurna :DNo dokładnie ;)
Z takim podejściem, musiałbym(inni również) co rok lub dwa lata zmieniać aparat, bo inaczej nie mógłbym robić tego co teraz robię. Bo przecież jak wyjdzie nowy aparat, to starszym się nie da robić bo jest guzikologia inna, i pół FPS więcej :D
Nikt nie napisał, że stare przestaje robić zdjęcia. Tak jest w każdej dziedzinie - ostatnio kupiłeś pralkę, za dwa lata wyjdzie nowszy model, będzie odwirowywał pranie z prędkością 1400 obr/min, w starszym modelu było 1200. Dali fajniejszy programator, dotykowe przyciski i dozownik płynu do płukania. Czy stara zaczęła gorzej prać? Nie. Tak samo jest tutaj. Wyszło nowe, lepsze. Jest jakiś postęp i nie trzeba tego od razu negować.
kurczeblade
12-10-2017, 11:32
Nikt nie napisał, że stare przestaje robić zdjęcia. Tak jest w każdej dziedzinie - ostatnio kupiłeś pralkę, za dwa lata wyjdzie nowszy model, będzie odwirowywał pranie z prędkością 1400 obr/min, w starszym modelu było 1200. Dali fajniejszy programator, dotykowe przyciski i dozownik płynu do płukania. Czy stara zaczęła gorzej prać? Nie. Tak samo jest tutaj. Wyszło nowe, lepsze. Jest jakiś postęp i nie trzeba tego od razu negować.
No i trafione. Nie neguję postępu i nowego. Nie porównuję też fotografii do pralek, lub motoryzacji bo to bezsensu. Twierdze tylko tak jak kolega grissley że już nie ma co liczyć na jakieś przepaście między modelami, tak jak kiedyś to było: jak wyszedł 5dmk1 a później 5dmk2 a później 5dmk3. Albo taki D700->D750 - gdzie były diametralne różnice np. w takim wysokim używalnym iso między tymi modelami i kupując nowy sprzęt, wiedziało się że będzie przeskok w jakości materiału który się będzie robiło. Teraz na takim D600 iso 3200/6400 spokojnie można używać - a kiedy aparat wyszedł? d750 to już w ogóle . Dla mnie to były przeskoki w przód i nowe modele które dawały większe możliwości. Teraz co jest tym przeskokiem? wg. mnie nic, co by mogło w jakiś sposób poprawić efekt końcowy tego co robi większości użytkowników aparatów. Chyba że tak jak wcześniej pisałem, ktoś wali sport, i potrzebuje dużo FPS - więc kupuję takiego D5 który właśnie jest do takich zadań, albo potrzebuję megapixeluf w cholerę do przykładowo fotografii reklamowej i bierze takiego D850 - chociaż i D810 to samo może zrobić, bo jakiś mega duży przyrost wielkości obrazka nie jest, a w fotografii reklamowej spokojnie wystarczy ten AF z D810 jeszcze z nawiązką. Nie wiem, wcześniej jakoś te premiery aparatów bardziej były dla mnie spektakularne, teraz albo się starzeje, albo rzeczywiście między tymi sprzętami są jakoś mało istotne różnice, które zachęciłyby na wymianę, dla samej wymiany :)
Śmieszne są te co niektóre argumentacje... jak się komuś nie chce przyciskiem zmniejszyć rozdzielczości 45Mp na niższą lub na mRaw, to niech kupuje 2x D750. Tam na pewno jej nie zwiększy, gdy będzie potrzebował więcej Mp.
A wystarczyło zostawić 36 Mpx jak w D810, dać po jednym rzędzie na górze, dole i po bokach pkt AF, i 9fps, poziom szumów przy nowej matrycy niższy o 1EV w stosunku do D810 i na pewno nikt by nie marudził.
A tak... No cóż, to tylko marzenia, choć piszę o tym (również pisał o tym Jacek) chyba już od dwóch lat.
Ja po długich analizach jednak czekam cierpliwie z zamianą D750 na coś takiego jak wyżej.
Nie zgodzę się z tym. Akurat D3s otrzymał względem D3 całkiem sporo- zauważalnie lepszy obraz, bufor, wideo... Przy takich różnicach ciężko pisać o liftingu...Litości. Jak nie tu to kiedy jest lifting? Ja bym się zastanawiał czy D4s nie jest liftingiem D3, bo między nimi są mniejsze różnice niż między D810 a D850.
badtorro
12-10-2017, 12:16
No i trafione. Nie neguję postępu i nowego. Nie porównuję też fotografii do pralek, lub motoryzacji bo to bezsensu. Twierdze tylko tak jak kolega grissley że już nie ma co liczyć na jakieś przepaście między modelami, tak jak kiedyś to było: jak wyszedł 5dmk1 a później 5dmk2 a później 5dmk3. Albo taki D700->D750 - gdzie były diametralne różnice np. w takim wysokim używalnym iso między tymi modelami i kupując nowy sprzęt, wiedziało się że będzie przeskok w jakości materiału który się będzie robiło. Teraz na takim D600 iso 3200/6400 spokojnie można używać - a kiedy aparat wyszedł? d750 to już w ogóle . Dla mnie to były przeskoki w przód i nowe modele które dawały większe możliwości. Teraz co jest tym przeskokiem? wg. mnie nic, co by mogło w jakiś sposób poprawić efekt końcowy tego co robi większości użytkowników aparatów. Chyba że tak jak wcześniej pisałem, ktoś wali sport, i potrzebuje dużo FPS - więc kupuję takiego D5 który właśnie jest do takich zadań, albo potrzebuję megapixeluf w cholerę do przykładowo fotografii reklamowej i bierze takiego D850 - chociaż i D810 to samo może zrobić, bo jakiś mega duży przyrost wielkości obrazka nie jest, a w fotografii reklamowej spokojnie wystarczy ten AF z D810 jeszcze z nawiązką. Nie wiem, wcześniej jakoś te premiery aparatów bardziej były dla mnie spektakularne, teraz albo się starzeje, albo rzeczywiście między tymi sprzętami są jakoś mało istotne różnice, które zachęciłyby na wymianę, dla samej wymiany :)
Inaczej to wygląda jak nie zmienia się aparatu co generację. zmiana z D700 na D850 spodziewam się ze będzie znaczna
Inaczej to wygląda jak nie zmienia się aparatu co generację. zmiana z D700 na D850 spodziewam się ze będzie znaczna
A nie jest?! o_0
4k, focus peaking, szybkosc, AF itd. To nie jest mega postęp? Widze, ze zafiksowaliscie sie na tak blahej sprawie jak liczba mpix. Ech...
KrzysztofKozicki
12-10-2017, 12:45
Kurczeblade przeczytaj proszę moją wypowiedź jeszcze raz. Gdzie neguję, że starymi modelami nie da się robić zdjęć. Obecnie częściej my jesteśmy ograniczeniem, a nie aparat. Ja się tylko niezgadzam, że obecne modele to lifting.
Popatrzyłem na analizy DxoMark i na zdjęcia na Dpreview i pomiędzy D850 a D750 są naprawdę niewielkie różnice.
W DxoMArk w , DR, TR, CR, SNR w zakładce SCREEN niewielka przewaga D750 w zakładce PRINT praktycznie ten sam obrazek
W jakości zdjęć ISO na Dpreview praktycznie to samo na niskich i wysokim ISO,
widać natomiast niewielką przewagę D850 przy wyciąganiu z cieni przy tym wygrywa D850 szczegółowością obrazka ale jest to okupione 3 razy większymi RAW-ami niż z D750.
Każdy kupuje aparat zależnie od swoich potrzeb (i portfela:)) miałem kiedyś D800 ale przeszedłem na D600 ponieważ nie wykorzystywałem jego rozdzielczości (a tym bardziej nie wykorzystałbym D850) , komputer dostawał zadyszki a moje szkła na D800 były jednak za "słabe".
Gdybym miał się sugerować tylko jakością obrazka to nie zamienił bym na D850 a zakup byłby nieopłacalny (doszła by też wymiana szkieł na lepsze)
poza tym wkurzył mnie brak wbudowanej lampy błyskowej w tym modelu, (niektórzy pewnie się z tego powodu uśmiechną ale GPS-em sobie nie doświetlę zdjęć a dodatkowej nie chce mi się nosić).
Jestem super zadowolony z obrazka z D600 jedynie czego czasami brakuje to uchylnego LCD więc naturalnie że niedługo przejdę na D750 :)
Nie mniej uważam że w tej chwili na rynku D850 to najlepszy aparat FF z wieloma usprawnieniami, cechami itd. i na pewno wielu zawodowców go zakupi.
nikoniarz
12-10-2017, 13:07
Litości. Jak nie tu to kiedy jest lifting? Ja bym się zastanawiał czy D4s nie jest liftingiem D3, bo między nimi są mniejsze różnice niż między D810 a D850.
1EV zysku na ISO, 3x większy bufor, możliwość wideo... Dla mnie zdecydowanie to nie lifting.
KrzysztofKozicki
12-10-2017, 13:40
Lepszy af
Lepszy af, focus peaking, focus stacking, kolega Bres wspomnial tez o bardzo dobraj wspolpracy z sigmami. To istotne nowosci sa. Nie ma przelomu, ale jest duzo lepiej. Naprawde zainteresowani wydadza naprawde wiecej i kupia D5 (do sportu) i PhaseOne (do wszystkiego innego)- taki duet egzotyczny.
Jak dla mnie D850 to najlepsze i najbardziej wszechstronne body DSLR na rynku. Oczywiście w sporcie ustąpi D5.
Jest lepszy od 5Dmk4 i 5DS / 5DS R. Wydaje się bezkonkurencyjny, do tego w moim mniemaniu jest optymalnie wyceniony.
Znajomy, którego 5Dmk4 regularnie lubi się zawiesić napisał mi, że tak pierwszy raz poważnie myśli o przejściu na żółtą stronę mocy. W czerwonym systemie oczywiście najbardziej trzyma torba pełna obiektywów, lamp i wyzwalaczy.
Ciekawe jak wygląda wrześniowy ranking sprzedaży i jak uplasuje się najnowsze dziecko Nikona, bo w lipcu Canonowi jakoś nie szło, za to Sony całkiem nieźle sobie zaczyna radzić:
https://photorumors.com/2017/08/21/interesting-map-cameras-digital-camera-sales-ranking-for-july-2017/
Pawel Pawlak
12-10-2017, 15:03
Waga każdej zmiany jest względna; Jeśli kogoś ograniczają jakieś parametry obecnego modelu, to nawet ich delikatna poprawa może dla niego być kluczowa i usprawiedliwiać wydanie konkretnej sumy na aktualizację. Jeśli natomiast sprzęt który obecnie używa spełnia jego oczekiwania, albo nawet je przerasta, może postrzegać przyrostowość parametrów nowego model jako nieistotną i nic nie wnoszącą. Subiektywnie oboje mają rację, ale bez sensu jest żeby przekonywali się do swoich racji bo one są właściwe tylko dla odmiennych perspektyw.
Jeśli spojrzymy natomiast obiektywnie - to jeśli nowy model ma lepsze parametry (a tak najczęściej jest) to jest lepszy i już ;)
edit:
trochę o AF w d850
https://www.dpreview.com/reviews/nikon-d850-first-impressions-review/7
i o śledzącym
https://www.dpreview.com/reviews/nikon-d850-first-impressions-review/7
Generalnie bardzo dobrze, tylko nie nie bardzo można porównywać go do d5, który przy 12fps zdecydowanie lepiej sobie radzi niż d850 przy 7fps ;)
Czekam żeby samemu go przetestować, bo z tego co na razie czytam, to średni sens ma inwestycja w 9fps, skoro 7fps to już dość sporo dla tego body (co nie oznacza że nie jest lepszy niż odpowiedniki canona czy sony z podobną prędkością)
warto tutaj porownac sobie kilka body. zawsze tutaj przeglądam ISO.
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=nikon_d810&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=1600&attr16_1=1600&attr16_2=1600&attr16_3=1600&normalization=full&widget=1&x=0.41367756741250733&y=0.43420738974970197
wyraźnie widać najlepsze ISO ma d750 i nie ma co z tym dyskutować potem d850 a za nimi 5dmarkIV i na końcu d810. Nikon zrobił zatem świetną robotę ale nadal d750 wyraźnie mniej szumi.
Czekaj, czy Ty właśnie porównywałeś szum na powiększeniu 1:1 z matrycy 24 i 45 Mpix?
nikoniarz
12-10-2017, 17:05
warto tutaj porownac sobie kilka body. zawsze tutaj przeglądam ISO.
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=nikon_d810&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=1600&attr16_1=1600&attr16_2=1600&attr16_3=1600&normalization=full&widget=1&x=0.41367756741250733&y=0.43420738974970197
wyraźnie widać najlepsze ISO ma d750 i nie ma co z tym dyskutować potem d850 a za nimi 5dmarkIV i na końcu d810. Nikon zrobił zatem świetną robotę ale nadal d750 wyraźnie mniej szumi.
Wyraźnie też widać, że obraz z D750 traci na ostrości względem D850... O utracie koloru nie wspomnę. Porównuję jednynie D750 i D850.
Pawel Pawlak
12-10-2017, 17:05
Jeśli bierzesz pod uwagę obrazek jako całość to do porównania trzeba raczej wybrać normalizację wielkości, albo "wydruk". Te matryce przecież mają zupełnie inne rozdzielczości, więc porównując 1:1 zestawiasz 2 różne fragmenty kadru. Droga sprawa to porównanie wysokiego iso w silnym świetle ma sens głównie przy sporcie - kiedy winduje się iso żeby utrzymać czasy na poziomie 1/500-1/2000 przy przysłonach 2.8-4. PRzy repo warto porównać scenę z małą ilością światła - różnice między body mogą być znacznie większe.
Ciekawe - Japończycy mają szerszą listę rekomendowanych szkieł do D850 niż reszta świata: http://www.nikon-image.com/products/slr/lineup/d850/system_lens.html#a1
madebyzosiek
12-10-2017, 17:09
warto tutaj porownac sobie kilka body. zawsze tutaj przeglądam ISO.
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=nikon_d810&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=1600&attr16_1=1600&attr16_2=1600&attr16_3=1600&normalization=full&widget=1&x=0.41367756741250733&y=0.43420738974970197
wyraźnie widać najlepsze ISO ma d750 i nie ma co z tym dyskutować potem d850 a za nimi 5dmarkIV i na końcu d810. Nikon zrobił zatem świetną robotę ale nadal d750 wyraźnie mniej szumi.Już wszyscy wiemy, że nie chcesz D850 i akceptujemy to... Możesz spokojnie przestać to uzasadniać ;)
Chyba wszystkie te listy można o kant dupy potłuc, bo na każdej z nich są szkła, które wypadają mocno przeciętnie na matrycach 16-24 Mpix.
Pawel Pawlak
12-10-2017, 17:19
Ale to że szkło wypada przeciętnie na matrycye 16-24 nie oznacza że na matrycy z d850 będzie przeciętnie :)
400G VR + TC20e3 wypada na D4/d4s przeciętnie w stosunku do tego jak sobie fantastycznie radzie na D500 (sądzę że na d850 podobnie, albo lepiej)
Te same szkła na D4 i d4s też potrafią radzić siebie trochę inaczej.
Ale trudno faktycznie nie odnieść wrażenia że listy są średnio przemyślane ;)
Wręcz przeciwnie, lista dla użytkowników z USA jest dobrze przemyślana. Przecież chodzi o to, aby przeciętny Amerykanin nie zauważył na tej liście np. starego 24-70 (bez VR), co zmusiłoby go do pogalopowania do sklepu w celu zakupu nowej wersji. Bo przecież stara już nie zadziała z D850.
Raczej miałem tutaj na myśli takie obiektywy jak:
24-70 VR/bez VR
70-200 2.8 VR II
czy 85 1.8G, które no... są optycznie przeciętne.
Rozumiem, że to jest żart, bo np. mój 24-70 bez VR na pewno nie jest optycznie przeciętny.
nikoniarz
12-10-2017, 17:43
Rozumiem, że to jest żart, bo np. mój 24-70 bez VR na pewno nie jest optycznie przeciętny.
Wiele zależy od interpretacji i odniesienia ;) Dla mnie to obiektyw po prostu przyzwoity optycznie.
Co bierzesz jako punkt odniesienia?
nikoniarz
12-10-2017, 17:50
Co bierzesz jako punkt odniesienia?
Inne zoomy. Ale to chyba nieistotne. Ja wyraziłem swoją opinię, Ty swoją. Nie sądzę by ktokolwiek musiał cokolwiek udowadniać. A już szczególnie w tym wątku.
Inne zoomy. Ale to chyba nieistotne. Ja wyraziłem swoją opinię, Ty swoją. Nie sądzę by ktokolwiek musiał cokolwiek udowadniać. A już szczególnie w tym wątku.
Miałem na myśli markB'a ;)
Z określeniem przyzwoity na matrycach 16-24 Mpix jestem się w stanie zgodzić ;)
nikoniarz
12-10-2017, 17:57
Miałem na myśli markB'a ;)
Napisałeś post pod moim i nie cytowałeś, więc sądziłem, że dotyczy to mojej wypowiedzi. Ważne, że wyjaśnione. Ale mimo wszystko 24-70 nie wypada wcale źle nawet na gęstszych matrycach jeśli porównamy go z innymi zoomami o takim świetle...
Tak przeglądam na https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d850&attr13_1=nikon_d810&attr13_2=sony_a7rii&attr13_3=canon_eos5dsr&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=100&attr16_1=100&attr16_2=100&attr16_3=100&attr171_2=1&normalization=compare&widget=1&x=-0.22915805348416995&y=-0.6101946182168004
i te zdjęcia z Nikon D850 + Nikkor 1.8G są tak szczegółowe że można spokojnie z nich zrobić niezłe zdjęcia Macro :)
Czyli mój 50 mm 1,4 G też o kant d.. rozbić względem D850?
nikoniarz
12-10-2017, 18:48
Czyli mój 50 mm 1,4 G też o kant d.. rozbić względem D850?
50/1.4G to zdecydowanie...
maxwawa Na tym porównaniu D850 rozkłada na łopatki nawet D750 hehe. Niesamowita szczegółowość zdjęć. Ach, naprawde szkoda, że D850 nie ma więcej pkt AF...
kurczeblade
12-10-2017, 21:38
Nie widzicie tych zielonych zafarbów na twarzach z tych porównań ? :D Szczególnie Pani o azjatyckiej urodzie po prawej stronie, przy nosie i pod nosem ?
Ja mam wrażenie że czym wyższe Iso w tym D850 tym bardziej kolor świruje (po tych zdjęciach) kurcze, a gdzieś już widziałem na necie zdjęcia właśnie z tym zafarbem z D850.
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=nikon_d810&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=3200&normalization=full&widget=1&x=-0.8832312368895223&y=-0.19960837731993886
Mam wrażenie że w tym porównaniu jednak D850 najgorszej wypada, przy ISO 3200 ten szum w D850 jest bardzo kolorowy, taki "obrzygany" widać to na włosach Pani Azjatki. Generalnie ładniejszy mi się obrazek wydaje z D810.
Tak jak mówiłem, rewolucji nie ma. No i dobrze zostawiam to co mam, zaoszczędzę sobie :)
Faktycznie kolor skóry w ciemniejszych partiach Azjatki w porównaniu do D750 https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=fujifilm_gfx50s&attr13_3=hasselblad_x1d&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=3200&normalization=compare&widget=1&x=0.8524663699462157&y=0.14951052427285363
w D850 wyszedł blado tzn. zielonkawo :)
ale średnie formaty Hasselblad x1d i Fuji GFX50s też wyszły jakoś dziwnie, myślę że to wina różnych "wołarek".
kurczeblade
13-10-2017, 01:20
O to będzie jazda z tematami o kolorach :) tylko że ten zafarb jest w konkretnych miejscach. Ciekawe jestem od czego to i czy ligtroom to ogarnie jeśli to wywolywarka?
Pawel Pawlak
13-10-2017, 01:29
taki kolor szumów - a że w cieniach jest ich dużo to się zafarb robi ;)
taki kolor szumów - a że w cieniach jest ich dużo to się zafarb robi ;)
Się robi. Ale dlaczego się robi? Co te algorytmy usiłują tam niby osiągnąć? W kosmos latamy, a nie potrafimy zrobić algorytmu, który rozjaśniając obraz nie będzie dodawał zielnego zafarbu, bo ma taką fantazję?
Opinii na temat "przeciętności" 24-70 itp. nawet nie skomentuję, bo witki mi opadły. :-D
Miało być pięknie, a wyszło jak zawsze. ?
madebyzosiek
13-10-2017, 09:11
Są tacy co szukają zafarbu żółtego w D700, są tacy którzy widzą czerwony w D750, są tacy co zobaczyli zielony w D850... Są też tacy, co robią zdjęcia i je obrabiają, nie oglądając się na zafarby :D
Ps. Wydawało mi się jak zacząłem przygodę z D500, że on ma brązowy zafarb... Dobrze, że już mi się nie wydaje ;)
Pawel Pawlak
13-10-2017, 09:26
Są tacy co szukają zafarbu żółtego w D700, są tacy którzy widzą czerwony w D750, są tacy co zobaczyli zielony w D850... Są też tacy, co robią zdjęcia i je obrabiają, nie oglądając się na zafarby :D
Ps. Wydawało mi się jak zacząłem przygodę z D500, że on ma brązowy zafarb... Dobrze, że już mi się nie wydaje ;)
no właśnie...
Niestety, wszystkie te testy niewiele dają. Fotograf powinien aparatem porobić zdjęcia zanim coś o nim powie- dlatego w NPS (pewnie podobnie w CPS) przewidziana jest możliwość pożyczenia sprzętu do testów.
Trzeba porobić zdjęcia w warunkach które się zna, potem trzeba spróbować uzyskać z materiału oczekiwany efekt - na czym niestety wiele osób się zniechęca, bo jeśli jakieś body wymaga innego potraktowania RAWów niż poprzednik to z założenia jest oceniany jako porażkę. Także nie zrażajcie albo nie podniecajcie się samplami albo opiniami innych, tylko szukajcie możliwości powalczenia d850 w typowych dla waszej pracy sytuacjach :)
kurczeblade
13-10-2017, 10:12
Tak, tylko że w innych sprzętach zdjęcie całościowo leciało w jakiś kolor, i przeważnie ten zafarb był mniej więcej o "naturalnych" kolorach. gdzie na poziomie zwykłego balansu bieli dało się to zmienić. Tutaj ten zafarb pojawia się w selektywnym miejscu, w dodatku w newralgicznych miejscach bo na skórze człowieka i nie na całej skórze, tylko w punktowych miejscach - i co będziecie oznaczać lokalnie każde takie miejsce na skórze żeby tą zgniłą zieleń ściągnąć ? Mało tego jest okropnie brzydkim zafarbem. To nie przypadek jak w D750 i D700 że kolory całego zdjęcia leciały w bardziej ciepłą stronę i buzia która była pomarańczowa... na zdjęciu była bardziej pomarańczowa, gdzie wystarczyło przygotować preset i każde zdjęcie nim pojechać żeby było ok.
Ja czekam na więcej informacji, co do reszty i jakości obrazka ISO, DR itp. w nocy przeglądałem chyba z 3 godziny porównania i pierwsze testy, aparat jest bardzo fajny, ale w stosunku do poprzednika dopy nie urywa, nawet śmiem uznać że szum z takiego D810 dużo ładniejszy, w D850 w ciemnych detalach bardzo kolorowo się robi i "płasko" dla mnie dziwne jest to że od premiery D810 i D750 minęło ponad 3 lata, a taki D750 który jest modelem niższym i starszym "wypluwa ładniejszy" obrazek. Dlatego wciąż jestem zdania że to lift takiego D810, raczej ciężko mi nazwać to next-genem, dlatego że dorzucili jakiś jeden przycisk i dotykowy ekranik i kilka punktów AF w stosunku do poprzedników. Ale to moje zdanie, ja chciałbym sprzęt który bardziej zmieni technicznie mój efekt końcowy na moich zdjęciach, bo o to mi głównie chodzi - EFEKT KOŃCOWY :) Jedyne co mnie bardzo jara, to te boczne krosowe pkt AF :)
ale średnie formaty Hasselblad x1d i Fuji GFX50s też wyszły jakoś dziwnie, myślę że to wina różnych "wołarek".
Myślę, że z dużym prawdopodobieństwem właśnie tak jest. W moim odczuciu Lightroom nie jest mistrzem w cyzelowaniu cieni i odszumiania. W dodatku profil kolorów do LR nie jest tworzony przez Nikona, więc może przeoczono jakieś niuanse.
Jeśli to kwestia wywoływarki to trzeba by wywołać pliki w NX-D i się o tym wtedy przekonamy.
Test na Optyczne (https://www.optyczne.pl/381.1-Test_aparatu-Nikon_D850_Wst%C4%99p.html)
Jest też na dpreview.com
Sent from my SM-G930F using Tapatalk
badtorro
16-10-2017, 19:52
Test na Optyczne (https://www.optyczne.pl/381.1-Test_aparatu-Nikon_D850_Wst%C4%99p.html)
optyczne jak zwykle pojechali bo bandzie
narzekanie na automatyczny balans bieli w jpg'ach...
czekam kiedy zaczną wpisywać w listę minusów ze DSLR FX słabo się nadaje do selfików z ręki, a selfiesticki się łamią pod ciężarem aparatu
nikoniarz
16-10-2017, 19:56
narzekanie na automatyczny balans bieli w jpg'ach...
Akurat w nich jest najważniejszy bo później już niewiele zdziałamy...
No i tradycyjnie, kultowo, legendarnie i historycznie
- brak stabilizacji matrycy
badtorro
16-10-2017, 20:06
Akurat w nich jest najważniejszy bo później już niewiele zdziałamy...
Chodzi mi o to, że to czepialstwo do potęgi. dzielenie włosa na czworo.
Mam wrażenie, że nikt nie kupuje aparatu za tyle kasy, kiedy podstawowym scenariuszem użycia jest robienie fot w jpg. No chyba że się jest studentem prawa, a foty robi głównie w Starbucks :twisted:
Mnie ciekawi na optycznych zestawienie -
wizjer D850 4.29, 5Ds R 4.36 - w czym jest lepszy wizjer Canona?
funkcje specjalne D850 3.33, 5Ds R 3.57 - jakie to są funkcje?
Menu to dla mnie bardzo subiektywna sprawa, dla mnie czytelniejsze jest Nikonowskie.
AF wg tej tabelki w D850 jest minimalnie lepszy od 5Ds R, trochę gorszy od A7R II.
nikoniarz
16-10-2017, 20:10
Chodzi mi o to, że to czepialstwo do potęgi. dzielenie włosa na czworo.
Mam wrażenie, że nikt nie kupuje aparatu za tyle kasy, kiedy podstawowym scenariuszem użycia jest robienie fot w jpg. No chyba że się jest studentem prawa, a foty robi głównie w Starbucks :twisted:
A widzisz, ja to inaczej traktuję. Płacąc kupę kasy chciałbym mieć dobre Auto-WB. Czemu? Bo robię też w jpg. Czemu robię w jpg? Bo czasem muszę oddać materiał od razu. Dla mnie to nie jest dzielenie włosa na czworo, a zwrócenie uwagi, że coś nie do końca działa tak jak by ktoś oczekiwał.
badtorro
16-10-2017, 20:13
A widzisz, ja to inaczej traktuję. Płacąc kupę kasy chciałbym mieć dobre Auto-WB. Czemu? Bo robię też w jpg. Czemu robię w jpg? Bo czasem muszę oddać materiał od razu. Dla mnie to nie jest dzielenie włosa na czworo, a zwrócenie uwagi, że coś nie do końca działa tak jak by ktoś oczekiwał.
ok, moze masz racje
ja jpg'i robie wylacznie iphone'm, stąd inna perspektywa
hehe D850 dostał 1.50 punkta za lampę błyskową, a canon 1.0 :)
kurczeblade
16-10-2017, 20:19
Dużo osób robi lub nie JPG. Ja nie robię ? fakt jest taki że aparat dobrze wypadł w testach, i ciężko powiedzieć że nie jest wart swojej ceny ?
hehe D850 dostał 1.50 punkta za lampę błyskową, a canon 1.0 :)
Bo D850 ma synchro 1/250, 5Ds R 1/200
nikoniarz
16-10-2017, 20:22
hehe D850 dostał 1.50 punkta za lampę błyskową, a canon 1.0 :)
Może za synchronizację 1/250?
Pawel Pawlak
16-10-2017, 20:24
Generalnie jak się czyta/słucha wielu reporterów, to podstawa skuteczności ich działania w wielu sytuacjach to wysyłka kluczowych zdjęć na bieżąco, ze zlecenia. Trudno sobie w takim wypadku wyobrazić walkę z WB w RAWie bo transmiter radiowy po prostu wysyła pliki prosto z aparatu - JPGi oczywiście. Więc AWB bywa dość istotny dla zawodowców.
kurczeblade
16-10-2017, 20:40
A nie lepiej takim reporterom kupić jednocyfrowke ? ;)
.Mam wrażenie, że nikt nie kupuje aparatu za tyle kasy, kiedy podstawowym scenariuszem użycia jest robienie fot w jpg. No chyba że się jest studentem prawa, a foty robi głównie w Starbucks :twisted: :) czego to się tu o sobie człowiek nie dowie ... :)
Ja generalnie mam małe wymagania i robię duecik RAW+JPG, po czym najczęściej .. używam jpg, a RAW nawet często nie archiwizuje.
Plus to co Paweł napisał - w repo jpg jest bardzo ważny.
Generalnie jak się czyta/słucha wielu reporterów, to podstawa skuteczności ich działania w wielu sytuacjach to wysyłka kluczowych zdjęć na bieżąco, ze zlecenia. Trudno sobie w takim wypadku wyobrazić walkę z WB w RAWie bo transmiter radiowy po prostu wysyła pliki prosto z aparatu - JPGi oczywiście. Więc AWB bywa dość istotny dla zawodowców.
Robiąc zdjęcia w znanym miejscu(najczęściej sport) po prostu ustawiam WB na sztywno w puszcze.
Robiąc zdjęcia przy świetle słonecznym lecę na auto.
Robiąc zdjęcia przy żarowym, sodowym czy innym "fajnym" rodzaju światła jedyne co zostaje to ręczne poprawianie WB na komputerze.
A widzisz, ja to inaczej traktuję. Płacąc kupę kasy chciałbym mieć dobre Auto-WB. Czemu? Bo robię też w jpg. Czemu robię w jpg? Bo czasem muszę oddać materiał od razu. Dla mnie to nie jest dzielenie włosa na czworo, a zwrócenie uwagi, że coś nie do końca działa tak jak by ktoś oczekiwał.
W RAW'ach też można ;)
nikoniarz
16-10-2017, 22:20
W RAW'ach też można ;)
Zapewne można, tylko ja nie mogę ;)
kurczeblade
17-10-2017, 09:40
Ja się chyba skuszę na D810 - dzięki D850 pojawiają się bardzo fajne oferty D810 za dobrą kase. Ale nie na allegro, tylko na ebay'u można szarpnąć zadbane egzemplarze za fajną cenę, a później jak będzie więcej testów praktycznych i opinii to może D850.
Ja rozumiem, że AF w droższym D5 musi być lepszy, ale to, że Nikon celowo olał WB w D850 źle świadczy o tej firmie.
Pawel Pawlak
17-10-2017, 12:56
A nie lepiej takim reporterom kupić jednocyfrowke ? ;)
I często kupują - choćby jako główne body. Tym bardziej, że do jednocyfrowego body (d4/d5) podepną maleńki transmiter - np WT-5 a nie kolosa wielkości gripa, z dodatkowym zasilaniem jak WT-7 (do D850)
Ale wielu zapewne potrzebuje wysokorozdzielczego body klasy d850 i także chcą wykorzystać je nie tylko w RAWach.
Troszkę chyba nie zrozumiałem testu na Optyczne. To w końcu wychodzi na to, że RAW i sRAW są używalne, a mRAW nie? (rozdzielczość).
Troszkę chyba nie zrozumiałem testu na Optyczne. To w końcu wychodzi na to, że RAW i sRAW są używalne, a mRAW nie? (rozdzielczość).
mRaw po prostu wypada słabo. Rawy extra i sRawy też całkiem ok natomiast mRaw słabiutko.
Pawel Pawlak
17-10-2017, 17:15
dokładnie - najwyraźniej duże rawy są extremalnie detaliczne, srawy też bardzo -bo mają więcej detalu niż większe rawy z D3, natomiast mrawy są kiepskie jak na swoją rozdzielczość.
krzysztofz24
17-10-2017, 17:25
Ja rozumiem, że AF w droższym D5 musi być lepszy, ale to, że Nikon celowo olał WB w D850 źle świadczy o tej firmie.
Bez przesady. Te przykladowe zdjecia z Optycznych normalnie wygladaja.
Napisali, ze WB nie jest idealny i maja pewne zastrzezenia, a nie ze Nikon olal ten temat:-).
.. natomiast mrawy są kiepskie jak na swoją rozdzielczość.Ale czy trzeba takiej rozdzielczości "na styk", tak, że mniej nie wolno? Jeśli komuś wystarczy 18 Mpx to śmiało może używać, a będzie i tak miał więcej niż z D4 i tyle co z D5.
D850 nie ma proporcji 5:4?
Pawel Pawlak
17-10-2017, 19:14
Ale czy trzeba takiej rozdzielczości "na styk", tak, że mniej nie wolno? Jeśli komuś wystarczy 18 Mpx to śmiało może używać, a będzie i tak miał więcej niż z D4 i tyle co z D5.
Oczywiście - generalnie w większości zastosowań reporterskich 24mpix to za dużo. Jeśli komuś będzie zależało na możliwości kadrowania (np. kopana) to może pracować na pełnych 46mpix - zresztą w sporcie, powodem uzywania L RAWów może być też najkorzystniejszy bufor - w M i S RAWach jest mniejszy. Natomiast do zastosowań np. ślubnych m RAWy pewnie wystarczą, ale biorąc pod uwagę że sporej grupie wystarcza 12mpix z D3/d3s, a S RAWy z D850 zajmują najmniej miejsca, najmniej szumią a przedstawiają większą ilość detalu niż 12mpix nikony ( i tylko nieznacznie mniej niż M RAWy), to może właśnie one będą popularne w tych zastosowaniach.
Edit:
Sprawdziłem; M RAWy mają wg optyczne.pl praktycznie taką rozdzielczość jak RAWy D4s i wyższą niż D4. Nie sądzę więc żeby w praktyce brakowało detalu, jeśli nie zamierza kropować 30% pierwotnego kadru.
Oczywiście - generalnie w większości zastosowań reporterskich 24mpix to za dużo. Jeśli komuś będzie zależało na możliwości kadrowania (np. kopana) to może pracować na pełnych 46mpix - zresztą w sporcie, powodem uzywania L RAWów może być też najkorzystniejszy bufor - w M i S RAWach jest mniejszy. Natomiast do zastosowań np. ślubnych m RAWy pewnie wystarczą, ale biorąc pod uwagę że sporej grupie wystarcza 12mpix z D3/d3s, a S RAWy z D850 zajmują najmniej miejsca, najmniej szumią a przedstawiają większą ilość detalu niż 12mpix nikony ( i tylko nieznacznie mniej niż M RAWy), to może właśnie one będą popularne w tych zastosowaniach.
Edit:
Sprawdziłem; M RAWy mają wg optyczne.pl praktycznie taką rozdzielczość jak RAWy D4s i wyższą niż D4. Nie sądzę więc żeby w praktyce brakowało detalu, jeśli nie zamierza kropować 30% pierwotnego kadru.
No to kwestię rozdzielczości mamy chyba rozpracowaną. Pozostaje kwestia kolorów/zafarbów w sRAW w porównaniu do RAW.
Tak na mój rozum (bo się nie znam, to muszę polegać na rozumie), o ile rozdzielczość jest kwestią, gdy się gada o różnych rozmiarach rawów, to kolory nie powinny(?). 12 vs 14 bit ewentualnie ma znaczenie w sprawie kolorów/zafarbów podczas edycji/wyciągania.
Może ktoś, kto dokonał zakupu Nikona D850 podzieli się z nami jakimiś konkretniejszymi uwagami i pomoże w podjęciu decyzji.:shock:
Pawel Pawlak
19-10-2017, 15:44
Ja bym ze strachem przed tymi zafarbami poczekał na samodzielne testy ;) To że ktoś uzyskał w głębokich cieniach zielony zafarb, przełączając się z 14bitów niekompresowanych, na 12bitów z kompresją bezstratną przy iso64 nie oznacza że podobnie będzie przy np. iso400 - bo np. tak głębokie cienie przy takiej czułości mogą już być z założenie zdegradowane szumem, niezależnie czy to będzie LRAW 14bit czy MRAW ;)
Ja bym ze strachem przed tymi zafarbami poczekał na samodzielne testy ;) To że ktoś uzyskał w głębokich cieniach zielony zafarb, przełączając się z 14bitów niekompresowanych, na 12bitów z kompresją bezstratną przy iso64 nie oznacza że podobnie będzie przy np. iso400 - bo np. tak głębokie cienie przy takiej czułości mogą już być z założenie zdegradowane szumem, niezależnie czy to będzie LRAW 14bit czy MRAW ;)
Też tak opornie idzie Ci wypożyczenie D850 z NPS'u? ;)
Pawel Pawlak
19-10-2017, 16:44
Nawet za bardzo się nie staram, nie mam czego i kiedy dokładnie przetestować więc nie cisnę. D5 dostałem w takim okresie że mogłem tylko moją córkę uczącą się jazdy na rowerze przećwiczyć (no prawie tylko to) i z d850 nie chciałbym być tak ograniczony ;) Zacznę starania jak będę miał pewność że go dobrze sprawdzę.
Pawel Pawlak
21-10-2017, 07:59
Jak się okazuje bufor w trybie 9fps daleki jest od tego do czego przyzwyczaił nas D4-D500-D5: 25zdjęć, wykorzystując najszybszą na rynku XQD. 2,8s - Często wystarczający, ale zapewne nie idealna wartość. Trochę przypomina mi to czasy D700 z gripem - jedyna nadzieją że utylizacja bufora następuje szybciej.
http://www.naturalart.ca/voice/blog.html
edit: przy 12bitach - max 45zdjęć do czkawki - czyli już niemal pełne bezpieczeństwo ;)
kurczeblade
21-10-2017, 09:14
A co z tymi zielonymi zafarbami na skórze ?
A co z tymi zielonymi zafarbami na skórze ?
Na razie jedynie widać to tutaj, gdzie ewidentnie twarz jest niebieskawa, zwłaszcza w ciemniejszych partiach, zresztą na innych twarzach widać to samo.
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=fujifilm_gfx50s&attr13_3=hasselblad_x1d&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=3200&normalization=compare&widget=1&x=0.8524663699462157&y=0.14951052427285363
No i ten filmik, który był omawiany, gdzie mocno widać również bardzo zielono niebieskawe cienie.
https://www.youtube.com/watch?v=JxoTx2QcUdM
Nie jest to jedno źródło, więc musi coś w tym być.
Czytając test na optycznych odnoszę wrażenie, że Nikon chyba coś przekombinował z funkcją balansu bieli i od modelu D500 wsadza do swoich puszek jakąś niedopracowaną technologię.
Bolączka D850 w tym zakresie wygląda mi znajomo (jak w D500).
kurczeblade
21-10-2017, 11:10
Na razie jedynie widać to tutaj, gdzie ewidentnie twarz jest niebieskawa, zwłaszcza w ciemniejszych partiach, zresztą na innych twarzach widać to samo.
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=fujifilm_gfx50s&attr13_3=hasselblad_x1d&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=3200&normalization=compare&widget=1&x=0.8524663699462157&y=0.14951052427285363
No i ten filmik, który był omawiany, gdzie mocno widać również bardzo zielono niebieskawe cienie.
https://www.youtube.com/watch?v=JxoTx2QcUdM
Nie jest to jedno źródło, więc musi coś w tym być.
Na necie jak poszukasz, to znajdziesz więcej takich przykładów.
yahooo8 ale rozumiesz o co mi chodzi ? Najgorsze że te przebarwienia są "lokalnie" i okropnie brzydkie ... bo gdyby to był problem z tonacją całego zdjęcia, gdzie zdjęcie jest w całości bardziej "pomarańczowe" to ustawiasz preseta i po problemie, a tu ściągaj zieleń z każdego zdjęcia oznaczając konkretne miejsce na zdjęciu? Myślałem że tylko ja popadam w takie paranoje i źle widzę. Dlatego czekam na dalsze testy. Niech opadną emocje i podniecenie specyfikacją...
Pawel Pawlak
21-10-2017, 13:12
z tego co widzę, 5d4 i 6d2 też "cierpią" na zafarb w cienach na twarzy tej pani ze zdjęcia testowego dpreview:
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6dmkii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&normalization=compare&widget=1&x=0.8446647973549966&y=0.06026377571941506
nikoniarz
21-10-2017, 13:14
A co powiecie na to: https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6dmkii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&normalization=compare&widget=1&x=-0.6322097324118946&y=0.34346076242989265
Pawel Pawlak
21-10-2017, 13:16
ostrość ma swoją cenę ;)
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dsr&attr13_3=nikon_d810&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&normalization=compare&widget=1&x=-0.6322097324118946&y=0.34346076242989265
Rafał_Sz
21-10-2017, 13:34
No w tym przypadku D750 na ISO 100 rządzi. ;)
nikoniarz
21-10-2017, 13:35
Każdy powinien wiedzieć, że Król jest tylko jeden :mrgreen:
Na necie jak poszukasz, to znajdziesz więcej takich przykładów.
yahooo8 ale rozumiesz o co mi chodzi ? Najgorsze że te przebarwienia są "lokalnie" i okropnie brzydkie ... bo gdyby to był problem z tonacją całego zdjęcia, gdzie zdjęcie jest w całości bardziej "pomarańczowe" to ustawiasz preseta i po problemie, a tu ściągaj zieleń z każdego zdjęcia oznaczając konkretne miejsce na zdjęciu? Myślałem że tylko ja popadam w takie paranoje i źle widzę. Dlatego czekam na dalsze testy. Niech opadną emocje i podniecenie specyfikacją...
Dokładnie, niech opadnie otoczka nowości. Sprzęt szykuje się zacny ale poczekajmy troszkę na opinie, czy pojawią się wady bo ostatnio Nikon potrafi wypuszczać babole. Fakt faktem te zabarwienia się pojawiają i jest to dziwna sprawa. Bardzo możliwe, że wywoływarki jeszcze sobie nie radzą z plikami wypuszczanym z d850. Trzeba by porównać te same fotki z różnych wywoływarek. Jest to nowa matryca więc może software być jeszcze nie do końca kompatybilny. Zobaczymy.
nikoniarz
21-10-2017, 14:57
Właściciele D750 mogą spać spokojnie ;)
Ale tych co są przed akcjami serwisowymi, czy po? :wink:
Panowie (i panie), czy przeczytaliscie cytowany juz kilkakrotnie artykul z dpreview? Koledzy, ktorzy wykonuja zdjecia na slubach i do tej pory uzywali 810 powinni byc z 850 bardzo zadowoleni...
Xavier80
21-10-2017, 17:47
ten podszyty sarkazmem hejt na D750 jest nawet zabawny :) a swoją drogą to wygląda na to, że z technologicznego punktu widzenia dochodzimy powoli do kresu możliwości poprawy wysokiego ISO. Z każdym nowym modelem zysk z tego tytułu jest coraz mniejszy i mniejszy.
Nie koniecznie ponieważ jest jeszcze miejsce na świetne matryce BSI o mniejszej rozdzielczości, widać to np w A7s/A7IIs, jeśli by Nikon wykorzystał tą technologie przy 20-24Mpix to można by zobaczyć duży skok odnośnie ISO.
Ale jak się cofniesz z dziesięć lat i wcześniej, to jesteśmy obecnie w odjechanym kosmosie pod względem wysokiego ISO
KrzysztofKozicki
21-10-2017, 18:07
Czym więcej czytam tym bardziej jestem przekonany, że nie sprzedam D810 i nie kupię w zamian na D850. Zostanę przy tym co mam i zaczynam odkładać na D5 ?
hostman22
21-10-2017, 19:28
https://www.dpreview.com/samples/2550969624/more-nikon-d850-samples-images-added
wyglądają całkiem normalne... jakoś nie widzę zielonego zafarbu.
nikoniarz
21-10-2017, 19:33
https://www.dpreview.com/samples/2550969624/more-nikon-d850-samples-images-added
wyglądają całkiem normalne... jakoś nie widzę zielonego zafarbu.
Ale dyskusja dotyczyła porównania zdjęć z różnych matryc w identycznych warunkach. To, że na powyższym przykładzie ich nie ma o niczym nie przesądza. Za to przykłady na dpreview sygnalizują, że w pewnych warunkach może być coś "nie tak".
Xavier80
21-10-2017, 20:30
Ale jak się cofniesz z dziesięć lat i wcześniej, to jesteśmy obecnie w odjechanym kosmosie pod względem wysokiego ISO
Pełna zgoda, tylko, ze im dalej w las tym ten postęp rodzi się w coraz większych bólach i z każdym upgradem wartość dodana w tym względzie jest niewielka
hostman22
21-10-2017, 21:57
Ale dyskusja dotyczyła porównania zdjęć z różnych matryc w identycznych warunkach. To, że na powyższym przykładzie ich nie ma o niczym nie przesądza. Za to przykłady na dpreview sygnalizują, że w pewnych warunkach może być coś "nie tak".
aha, dobra dzięki za info ;-)
Niech koledzy nie zapominaja, ze na dpreview oceniaja zdjecia zdjec. Jest w sieci mnostwo sampli, takze RAW, na ktorych zafarbu nie widac. Najprosciej, jesli juz dpreview byl cytowany, sciagnac pliki RAW https://www.dpreview.com/sample-galleries?category=cameras
nikoniarz
22-10-2017, 09:20
To jak wyjaśnisz zafarb który na D850 występuje, a na innych puszkach (przy identycznej scenie i warunkach oświetleniowych) już nie? Dla mnie to informacja, że mimo wszystko może on wystąpić. To, że na innych zdjęciach go nie ma nie przesądza o tym, że nigdzie się nie pojawi.
Nie potrafie niczego wyjasnic. Polecam jednak szukac zafarbow w dostepnych na dpreview RAWach. Dyskusja staje sie akadamicka z elementami humoru- "dlaczego nie kupie D850? Ano dlatego ze to dobry fotograf (czyli ja) i ciagle swietny Nikond90 robia swietne zdjecia. D5 nie potrzebuje, bo nie ma u nas na wsi zawodow zuzlowych, Hassela tez nie kupie bo mi sie niechce a w PhaseOne guzikologia niedobra jest bardzo. Nie jestem tez snobem, zeby z Leica i nakreconym na nia noctiluxem po miescie latac"
To raczej wygląda jak mora, a nie zafarb https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6dmkii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&normalization=compare&widget=1&x=-0.5528721148443777&y=0.3624402415252487
krolewicz
22-10-2017, 10:17
raczej efekt braku filrta AA i duzo mpx, 5ds r tez ma podobne efekty
Gęstość wydruku jest już za mała do tych matryc.
Prawie identycznie ma matryca bsi sony https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=sony_a7rii&attr13_3=canon_eos6dmkii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr171_2=1&normalization=compare&widget=1&x=-0.5528721148443777&y=0.3624402415252487
To raczej wygląda jak mora, a nie zafarb https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6dmkii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&normalization=compare&widget=1&x=-0.5528721148443777&y=0.3624402415252487
Dokładnie. Z igły widły... A obrazek z D750 mniej szumi. Tylko, że delikatnie mniej. Do tego w porównaniu do D850 jest mydlany. Nie zapominajmy ile ma Mpx ta matryca, a rewolucji w temacie matryc nikt jeszcze nie poczynił. Świetna puszka, szukacie dziury w całym. Tak zachwalany D700 (nawet obecnie) przy D850 w zasadzie nie istnieje, ale z D850 niby jest coś nie tak... :mrgreen:
Sami laboranci, doktoranci rozwodzący się nad 100% powiększeniem przy iso 6400 i w górę. Ja się wyleczyłem, bo nie to stanowi o wartości zdjęć. Jak się nie ma co pokazać, to przynajmniej niech będzie ostro i kolorowo, najlepiej walnąć w nocy na pierdylionie iso i wyciągnąć, żeby wyglądało jak w dzień przy iso 100...
kurczeblade
22-10-2017, 11:44
Nie potrafie niczego wyjasnic. Polecam jednak szukac zafarbow w dostepnych na dpreview RAWach. Dyskusja staje sie akadamicka z elementami humoru- "dlaczego nie kupie D850? Ano dlatego ze to dobry fotograf (czyli ja) i ciagle swietny Nikond90 robia swietne zdjecia. D5 nie potrzebuje, bo nie ma u nas na wsi zawodow zuzlowych, Hassela tez nie kupie bo mi sie niechce a w PhaseOne guzikologia niedobra jest bardzo. Nie jestem tez snobem, zeby z Leica i nakreconym na nia noctiluxem po miescie latac"
W tym sęk że nikt tutaj nie udowadnia że chcę lub nie chcę czegoś kupić. Gdybym chciał to już by leżał u mnie D850 w torbie, ale jednak wole poczekać na pierwsze testy praktyczne, niż później żałować że wydałem prawie 20 kafli na aparat który ma takie właśnie problemy i pluć sobie w twarz że 2 krotnie tańszy sprzęt czegoś takiego nie ma. Chyba to normalne że każdy podchodzi ostrożnie do tak 'dużego" zakupu ? Ja nie chcę mieć później na twarzach swoich klientów ogromnego zielonego mechu. Nikon to firma która wypycha często sprzęt na rynek bez większej kontroli jakości, i później wychodzą kwiatki... a są takie czasy i taka technologia, że mogliby zrobić to dokładniej i lepiej.
apropo tej mory, pokazujecie to na Iso 6400, ale zobaczcie że na iso 100 też występuje :
https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=nikon_d750&attr13_1=nikon_d850&attr13_2=canon_eos5dmkiv&attr13_3=canon_eos6dmkii&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=100&attr16_1=100&attr16_2=100&attr16_3=100&normalization=compare&widget=1&x=-0.5600973190450778&y=0.39231431881573936
hostman22
22-10-2017, 12:56
na Tym wycinku problem mają także hass X1D, fuji GFX50s, Leica SL ..itp. ogólnie wszystkie aparaty które mają więcej szczegółów od iso100. Swietnie natomiast radzi tam sobie ścinaka od PhaseOne, ale szczerze to wątpię aby Wam to sen z powiek spędzało :lol:
Tak więc ten niby zafarb to nic innego tylko zjawisko mory, które występuje niezależnie od wybranego ISO.
Jest już sporo rawów do pobrania i można sobie wywołać według uznania. W mojej ocenie żeby uzyskać magentowy zafarb trzeba było mocno ciągnąć bazowe iso 10 000, a i tak obrazek do odratowania (pociągnijcie analogicznie z 750, czy 810). Wszystko wskazuje na to, że matryca jest po prostu rewelacyjna. A wycinki tablic testowych sugerują, że to poziom właściwie tanich średnich formatów (tych z cropem 0,8 ). No ale na przykładzie sampli nie można wyrokować na 100% i w wątku brakuje opinii posiadaczy tej puszki.
tu https://www.amazon.com/Nikon-D850-FX-format-Digital-Camera/dp/B07524LHMT/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1508681891&sr=8-3&keywords=nikon+d850+body#customerReviews opinie uzytkownikow
Sony nie daje z wygraną. https://www.optyczne.pl/11645-news-S...II.html
kurczeblade
25-10-2017, 10:12
Sony kalesony, jak biorę do ręki serie tych aparatów na ślubach od kamerzystów, to palce sobie można połamać trzymając to cudo, szczególnie jak ktoś ma jakieś większe szkło, to w ogóle masakra. Ale dla filmowców to nie ma różnicy bo sprzęt na gimbalach itp.
W sony zaczęło się teraz męczenie z premierami bo mają A9 i jak tu teraz zrobić coś rewolucyjnego co będzie gorsze od flagowca ?
Nikon mam nadzieje z nowymi premierami dokończy układanie swoich lini sprzętowych, brakuje jeszcze D650 i będzie można czekać na jakieś D5s.
Sony zyska dopiero wtedy jak pojawi się pełna klatka bezlustrowa od nikona i canona co jest zapowiedziane, wtedy sigma/tamron/tokina zacznie produkować obiektywy, a takiej alternatywy brakuje przy koszmarnych cenach obiektywów sony.
U Grangera pojawiły się super materiały, sporo przemyśleń, wraz z opisem utopionej 850tki tutaj klik1 (https://www.youtube.com/watch?v=913B5jvL5SA)oraz test bufora z gripem i bez klik2 (https://youtu.be/cSeBw7ASyGo).
Sony kalesony, jak biorę do ręki serie tych aparatów na ślubach od kamerzystów, to palce sobie można połamać trzymając to cudo, szczególnie jak ktoś ma jakieś większe szkło, to w ogóle masakra. Ale dla filmowców to nie ma różnicy bo sprzęt na gimbalach itp.
Filmujący mają w klatkach/na gimbalach bez gripów z racji mniejszej masy, do foto jednak uchwyt pionowy to chyba w nich obligatoryjny. Wprowadzają ułatwienia względem foto, jak af-on, których nie mają tanie Nikony (przypisanie do źle umiejscowionego ae-l to nie jest to samo), kibicuję im, chciałbym móc w przyszłości kupić aparat w realną możliwością bezgłośnej pracy (tryb lv w dslr to nie to samo).
Sony nie daje z wygraną. https://www.optyczne.pl/11645-news-S...II.html
Info o A7III pojawiło się na forum w odpowiednim wątku: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=237671&page=951&p=3896716&viewfull=1#post3896716
Dyskusję o tym korpusie proszę prowadzić tam :)
Niepotrzebne komentarze usuwam. Pozdrawiam ;)
Jest aktualizacja Lightrooma 6.13 (niestety ostatnia pudełkowa) ze wsparciem m.in. dla D850.
Szum informacyjny. Pojawił się uproszczony LR a stary nazywa się Adobe Lightroom Classic CC.
Ale obydwa są chmurowe
Classic nie jest chmurowy. Jest abonamentowy. Z miejscem na przechowywanie w chmurze, ale przetwarzanie jest lokalne.
Tak, chodzi tylko o sposób płatności. Wykasowałem zbędne posty, żeby nie wprowadzać w błąd.
kurczeblade
04-11-2017, 18:32
No i cisza zapadła, w sumie to trochę aparat widmo :)
Pawel Pawlak
04-11-2017, 19:17
Normalne - jak w przypadku wszystkich "drogich" body - trochę krzyku na początku, głównie od osób które oglądają zdjęcia w necie i czytają specyfikację, a potem cisza.... te osoby które chciały kupić, zapewne po prostu robią zdjęcia, realizują zlecenia i są zadowolone z dobrego narzędzia.
Tylko, że aparatu w praktyce nie ma w sklepach. Więc ciężko nim focić. I w konsekwencji jest mało opinii.
tgollob_jamessuchar
05-11-2017, 00:38
Tylko, że aparatu w praktyce nie ma w sklepach. Więc ciężko nim focić. I w konsekwencji jest mało opinii.
Jak to nie ma?
W Norwegii pełna dostępność, leżą w sklepach... ba, Tato był dzisiaj na spacerze i zawitał do bydgoskich "(...) Arkad" jako szpieg cenowy... stał na półce D850, prawie jak żywy. ;)
Mikis525
05-11-2017, 10:13
W Warszawie większość FJ w galeriach handlowych ma, więc to chyba jakiś mit ;)
Jest szansa i to spora że w dobrych rękach ktoś wykorzysta potencjał D850, wystarczy połączyć trzy podstawowe rzeczy, dobry af, rozdzielczość, szybkość i już można sobie wyobrazić że wydana kasa była dobrą inwestycją.
Jeśli ktoś nie wykorzystuje nawet tego co oferuje tańszy/starszy aparat to trudno sobie wyobrazić by zyskał coś kupując nowszy/lepszy/droższy.
D850 są na półkach za szkłem pancernym i dodatkowymi kłódkami, dostępność jest jesli ktoś chce kupić, jeśli pomacać to tylko przez szybkę :)
Ta legenda o niedostępności d850 to nic innego jak oficjalna informacja ze strony Nikona. Niby przepraszają za utrudnienia w zakupie, bo taki popyt:mrgreen:
Wiadomo, marketing, dla podgrzania atmosfery.
Nie tak do końca, bo w mojej dziurze w sklepach nie ma, w cyfrowe.pl jest jako brak-zapytaj kiedy będzie
Może chodzi o to, że trzeba jednak być solidnie pokręconym żeby na aparat fotograficzny wydać 16.000?? Zapytaj nabywców serii jednocyfrowej. Sa tacy?
No i nie zapominajcie, że lepszy AF oraz więcej fps czasami oznacza mieć zdjęcie, albo go nie mieć. D850 jest jakąś tam alternatywą dla jednocyfrowców, stąd cena.
Jak to nie ma?
W Norwegii pełna dostępność, leżą w sklepach...Możesz dokładnie napisać w jakich sklepach leżą? Pytam ponieważ nie są dostępne w żadnym sklepie internetowym a wielu kolegów na niego czeka. Mógłbym im trochę pomóc podając namiary gdzie te korpusy można kupić.
Pawel Pawlak
05-11-2017, 14:53
Może chodzi o to, że trzeba jednak być solidnie pokręconym żeby na aparat fotograficzny wydać 16.000?? Szczególnie jeżeli niedawno kupiło się nieco tylko gorszy model za 10.000. Są takie sprzęty, które popularne są tylko na forach... Czy kupując d850 będę robił lepsze zdjęcia niż d810 czy d750...?
Równie dobrze można stwierdzić że trzeba być nieźle pokręconym żeby kupić jakikolwiek aparat zwłaszcza jak się niedawno wydało sporo kasy na wypasionego smartfona. To tylko kwestia potrzeb, ich świadomości i zasobności kieszeni. Z całą pewnością "solidne pokręcenie" nie musi tu być najistotniejszym czynnikiem ;)
kurczeblade
05-11-2017, 16:13
Dzisiaj jestem z żoną na zakupach i 3 galeria handlowa w której odwiedziłem sklep foto i w kazdym sklepie był d850. Obecnie Pasaż Grunwaldzki i Abfoto jest d850 ;) z tą niedostępnością to jakiś mit ;)
Jaki mit, jak od 2 miesięcy nie mogę wypożyczyć z NPSu do testów :D
A znając życie możliwość wypożyczenia pojawi się jak skończy się sezon w piłkę kopaną :D
kurczeblade
05-11-2017, 16:42
Jaki mit, jak od 2 miesięcy nie mogę wypożyczyć z NPSu do testów :D
A znając życie możliwość wypożyczenia pojawi się jak skończy się sezon w piłkę kopaną :D
A co ma wypożyczanie z NPS wspólnego z dostępnością w sklepie ? ;) Ja właśnie jestem po macaniu D850. W Abfoto 16999zł od ręki i nie mają tylko jednego na sklepie. ;) Aparat jak aparat, nie mogłem raczej się pobawić bardziej, ale nie wygląda jak na sprzęt za 17 koła ;)
Rozmawiałem też w jednym ze sklepów i leżą już jakiś czas temu aparaty i ani jeden nie poszedł od momentu dostawy. Wiec nie wiem jakim cudem one tak znikają i brakuje dostępności ? ;)
nikoniarz
05-11-2017, 16:52
Rozmawiałem też w jednym ze sklepów i leżą już jakiś czas temu aparaty i ani jeden nie poszedł od momentu dostawy.)
A który to sklep? Będzie wiadomo gdzie są dostępne poza Abfoto...
grissley
05-11-2017, 22:01
Zapytaj nabywców serii jednocyfrowej. Sa tacy?
No i nie zapominajcie, że lepszy AF oraz więcej fps czasami oznacza mieć zdjęcie, albo go nie mieć. D850 jest jakąś tam alternatywą dla jednocyfrowców, stąd cena.
A mi się wydaje, że tym modelem Nikon wprowadził "nową jakość" w kontekście relacji cena/jakość i tym samym dość mocno zawęził grupę docelową nabywców, nawet pomimo ogólnej zaj***ści puszki.
.. dość mocno zawęził grupę docelową nabywców, nawet pomimo ogólnej zaj***ści puszki.Oczywiście. Cena ma znaczenie. Bo inaczej to co drugi ślubniak by chodził z Nikonem D5.
Wszyscy co mają problem z ceną czekają na następcę D750/D610 lub godzą się z D810.
Cena ma znaczenie. Bo inaczej to co drugi ślubniak by chodził z Nikonem D5.
Ale to dobrze, czy źle? Bo nie kumam.
Nie wartościuje. Takie jest życie. Realia. Ma się kasę i się chce - się kupuje. Nie ma się kasy - się nie kupuje.
grissley
06-11-2017, 01:27
Oczywiście. Cena ma znaczenie. Bo inaczej to co drugi ślubniak by chodził z Nikonem D5.
Wszyscy co mają problem z ceną czekają na następcę D750/D610 lub godzą się z D810.
Tak, ale dotychczas było tak, że ceny w kolejnych segmentach rosły stopniowo, potem była przepaść i za nią jednocyfrowiec.
Teraz są dwie przepaści - jedna przed D850, a zaraz za nim druga - przed jednocyfrowcem.
Czy to mądra marketingowo decyzja to się dopiero okaże - wzrost ceny (zakładam, że wynikający głównie z wzrostu marży) musi zrekompensować spadek sprzedaży, który w stosunku do D810 pewnie będzie spory. A dla Nikona przecież lepiej by było właśnie, żeby co drugi ślubniak latał z D5 (albo D850), niż z D610/D750.
Ciekawe, na jakim poziomie cena się ustabilizuje po ~roku.
Między D850 a D750 jest duża dziura, ale jeden z nich to nowość i wyższa półka, a drugi to już model sprzed lat. Może się okazać, że nastepca D750 będzie kosztował ponad 10 tys, a nastepca D610 poniżej, i wtedy ceny będą bardziej logicznie rozłożone. Ale .. faktycznie u nikona jest coraz drożej. Zresztą nie tylko u nikona.
kurczeblade
06-11-2017, 10:49
Dla mnie i pewnie dla wielu ... taki D760 w okolicach 10 tys to idealne rozwiązanie. Jeśli D850 ma taki możliwości jakie są nadmuchane przez internet to cena jest ok, tym bardziej że jeśli ktoś kupuję taki aparat to może sprzedać poprzedni i dorzucić do D850. Ja bym był nawet wstanie sprzedać swojego D750 i kupić D850. Fajny można zrobić przeskok z D810 ->D850. Takiego D810 w dobrym stanie można spokojnie sprzedać za 7000zł i taką kwotę dorzucić do D850. Gorzej jak ktoś zaczyna od zera :)
badtorro
06-11-2017, 11:28
Zaraz, ale przecież cena D810 w dniu premiery była identyczna.
Tylko trochę mniej kosztuje Canon 5DMK4 zapewne przez to że to nie jest już nowość, a nowe Sony A7R3 będzie kosztować identyczne pieniądze. Więc gdzie ta drożyzna?
Pawel Pawlak
06-11-2017, 12:11
Wiem że są osoby dla których najważniejszą cechą jest AF w LV i w tym przypadku canon 5d4 jest lepszy ;) Ale całą reszta w D850 jest zauważalnie lepsza a sprzęt kosztuje naprawdę niewiele więcej. Ale to d850 jest niemiłosiernie drogi a canon 5d4 jest tylko super ;)
Takie już mamy skrzywienie na tym forum ;)
kurczeblade
06-11-2017, 12:48
Zaraz, ale przecież cena D810 w dniu premiery była identyczna.
Nie wiem gdzie Ty masz te premiery, ale chyba nie mówisz o naszej matce ziemi :D Cena z jaką startowało D810 z tego co pamiętam to 13 klocków. D850 kosztuje już po premierze, leżąc na półkach w sklepie 16,999zł. Pomyliłeś się o jakieś 4 klocki :)
Generalnie widzę wzrost cen całego sprzętu i w sumie z jednej strony to dobrze, bo będzie trudniej zostać "fotoziutkiem z przypadku" mam tylko nadzieję że taki wzrost cen sprzętu będzie miał wpływ na jakość sprzętu w praktyce, choćby że kosztem tego wzrostu cen, będzie lepsza kontrola jakości i będzie mniej problemów i wad fabrycznych...
496
badtorro
06-11-2017, 12:52
Nie wiem gdzie Ty masz te premiery, ale chyba nie mówisz o naszej matce ziemi :D Cena z jaką startowało D810 z tego co pamiętam to 13 klocków. D850 kosztuje już po premierze, leżąc na półkach w sklepie 16,999zł. Pomyliłeś się o jakieś 4 klocki :)
Generalnie widzę wzrost cen całego sprzętu i w sumie z jednej strony to dobrze, bo będzie trudniej zostać "fotoziutkiem z przypadku" mam tylko nadzieję że taki wzrost cen sprzętu będzie miał wpływ na jakość sprzętu w praktyce, choćby że kosztem tego wzrostu cen, będzie lepsza kontrola jakości i będzie mniej problemów i wad fabrycznych...
496
Cena wyrażona w € była taka sama
Może wówczas był lepszy kurs waluty?
Pawel Pawlak
06-11-2017, 12:54
no tak... ale takie fotoziutki jak ich nazwałeś jeszcze długo będą mogli focić z powodzeniem sprzętem "za grosze"- np. d700 a jak ktoś będzie chciał solidniej i bardziej PRO to D3. Jak pokazuje portfolio wielu fotografów ślubnych obrazek z tego sprzętu nadal się broni w zastosowaniach w których "fotoziutków" jest najwięcej ;)
kurczeblade
06-11-2017, 13:22
"za grosze"- np. d700
Nie zapominajmy też o D750/D610. Więc w sumie nie ma co narzekać na cenę, bo każdy coś dla siebie i pod swój portfel znajdzie. :)
Cena D850 jest obecnie wyśrubowana przez nowość. Mnie udało się kupić na rynku polskim bez tego narzutu jedną z pierwszych sztuk, tak trochę "po znajomości". Możecie spodziewać się, że cena spadnie do 14 tyś z niewielkim kawałkiem. Trzeba tylko poczekać. I wtedy będzie już naprawdę ok.
Cena D850 jest obecnie wyśrubowana przez nowość. Mnie udało się kupić na rynku polskim bez tego narzutu jedną z pierwszych sztuk, tak trochę "po znajomości". Możecie spodziewać się, że cena spadnie do 14 tyś z niewielkim kawałkiem. Trzeba tylko poczekać. I wtedy będzie już naprawdę ok.
Jeśli cena D850 byłaby w PL około 14k sam bym zakupił to body u nas w kraju . i w moim przypadku nie chodzi o różnice 3k tylko bardziej o "chciwość" (lub zmowę cenową) sprzedawców.....więc lepiej niech się "kurzy" na półce w sklepie.
Xavier80
07-11-2017, 13:55
Między D850 a D750 jest duża dziura, ale jeden z nich to nowość i wyższa półka, a drugi to już model sprzed lat. Może się okazać, że nastepca D750 będzie kosztował ponad 10 tys, a nastepca D610 poniżej, i wtedy ceny będą bardziej logicznie rozłożone. Ale .. faktycznie u nikona jest coraz drożej. Zresztą nie tylko u nikona.
Wydaje się, że nie ma co na to liczyć. Któraś z linii zostanie wygaszona, więc będzie albo następca D610 albo D750. Patrząc na specyfikację 850ki obstawiam, że D750 nie będzie miało kontynuatora a D6x0 będzie takim FF entry level, znając Nikona to za jakieś 8-5 do 10 tys. :)
badtorro
07-11-2017, 14:04
Wydaje się, że nie ma co na to liczyć. Któraś z linii zostanie wygaszona, więc będzie albo następca D610 albo D750. Patrząc na specyfikację 850ki obstawiam, że D750 nie będzie miało kontynuatora a D6x0 będzie takim FF entry level, znając Nikona to za jakieś 8-5 do 10 tys. :)
Dużo wskazuje ze tak właśnie będzie
Xavier80
07-11-2017, 14:09
Moim zdaniem sukcesor 610ki dostanie lepsze video, gibany ekran, najnowszy Expeed itp. Można jednak zapomnieć, że dostanie Multi-Cama z d850. Dostanie af z D750/d7500
Xavier80
08-11-2017, 22:13
Dość obszerna recenzja D850
https://youtu.be/nRC6dhUF-H0
Dość obszerna recenzja D850
https://youtu.be/nRC6dhUF-H0
Miałem linkować właśnie, fajnie tłumaczy ocenę ostrości bez i po przeskalowaniu do niższych rozdzielczości (od 18:48 ).
Rafał_Sz
15-11-2017, 13:58
A w Polsce dostępny od ręki. I kto tu jest debeściak? :)
Rafał_Sz
15-11-2017, 15:09
Albo zamiast czekać nie wiadomo ile, robi zlecenia, zarabia, a VAT sobie odliczył. ;)
nie.Znajomy
15-11-2017, 15:45
No tak, bo już niczym innym od pewnego czasu nie da robić się zdjęć..... :-(
Rafał_Sz
Obecnie posiadanymi "starymi" puszkami... ;)
Rafał_Sz
15-11-2017, 16:37
Życie jest sztuką wyboru, powiadają. ;) Dla mnie, swego czasu rewolucją było przejście na FX i zainwestowanie w wielką trójkę w szklarni Nikona. Zmiany puszek to zmiany kosmetyczne i są raczej kaprysem i łechtaniem własnej próżności niż rzeczywistą potrzebą.
znajomy ma 850 i jak ja sigme 85 arta i uwaga po kalibracji centralny petarda a boczne skrajne +20 BINGO :D
Ciekawe informacje o D850
https://nikonrumors.com/2017/12/01/interview-with-the-team-who-worked-on-the-nikon-d850-camera.aspx/#more-117874
KrzysztofKozicki
02-12-2017, 09:00
Dopiero teraz zaczęli stosować miedziane, zamiast aluminiowych przewody?
Pawel Pawlak
05-12-2017, 18:11
https://alikgriffin.com/best-memory-cards-nikon-d850
Wydaje się D850 praktycznie nie widzi różnicy szybkości TOPowych kart XQD w stosunku do tych wolniejszych, albo SD UHS-II. Wygląda jakby miał interfejs XQD 1.0 - jak D4. D4s, D500 i D5 ewidentnie potrafią wykorzystać najszybsze karty. A może to tylko mała wtopa programowa i kolejny FW to poprawi.
Z tych porównań na stronie Griffina widzę, że D500 (i D5) jest o ok. 60% szybszy w zapisie na kartę SD UHS II niż D850 (158 vs 93 MB/s). D500 nie był testowany z kartami XQD, ale nawet zapis na SD jest w tym przypadku sporo szybszy niż na XQD w D850. BTW D810 to już ślimak, na SD ledwo ca 58 MB/s.
Griffin nie wie gdzie tkwi problem. Co jeszcze: sugeruje, że być może z gripem będzie lepiej, a w realu jest gorzej. Z gripem i aku EN-EL18b pojemność bufora spada znacząco, co jest opisane w manualu, np. dla 14-bitowego NEFa skompresowanego bezstratnie bufor ulega zmniejszeniu z 51 do 29 klatek. Czyżby projektanci z Nikona świadomie zadziałali tak, aby jednak D850 nie był reportersko-sportowym konkurentem dla D5?
Pawel Pawlak
06-12-2017, 18:24
podejrzewam że ograniczenie długości serii przed "czkawką" w przypadku gripa wynika raczej z szybkości oferowanej serii. długość seria dla samego body podawana jest przy prędkości 7fps a z gripem i "atomowym" zasilaniem dla 9fps.
A to nie jest tak że możliwości sprzętu mogą być większe ale trzeba niestety dostosować go np programowo do realiów rynku i swojej oferty ?
Może D850 potrafiłby obsługiwać karty szybciej ale po co jeśli ma takie, a nie inne ustalone szybkości/parametry ?
Body z serii trzycyfrowej ostatnio Nikon wypuścił w 2014 roku (D750, D810) więc popyt powinien być duży. Albo mają małe moce produkcyjne. Czyżby firma z Izraela nie dawała rady z produkcją matryc?
Widać Sony jeszcze ustępuje rywalom w niektórych kwestiach. Szkoda, że Nikon również nie dopracował AF-a w trybie filmowania. Gdyby D850 miał stabilizację matrycy i użyteczny AF w trybie filmowania to mógłby zawojować rynkiem. Tymczasem nie widać aby Canoniarze masowo się przesiadali na system Nikona.
https://www.youtube.com/watch?v=lFvpJSmB_Ps
Nie widać też, żeby przesiadali się na Sony mimo, że ta ma stabilizację matrycy, a Canon nie.
Widać Sony jeszcze ustępuje rywalom w niektórych kwestiach. Szkoda, że Nikon również nie dopracował AF-a w trybie filmowania. Gdyby D850 miał stabilizację matrycy i użyteczny AF w trybie filmowania to mógłby zawojować rynkiem. Tymczasem nie widać aby Canoniarze masowo się przesiadali na system Nikona. Pytanie kto kupuje teraz lustrzanki czy nawet duże sony do video jak mają rynek zawalony małymi i spełniającymi w 100% swoje zadanie m4/3 czyli panas/oly plus małe sony A6xxx, a kamerek malutkich też multum, większość youtuberów jak i bardziej ambitnych kręcaczy nie pcha się w ciężkie wielkie sprzęty.
Video w lustrze to dodatek i zapewne tak zostanie.
Maciek N
01-01-2018, 20:22
Pytanie kto kupuje teraz lustrzanki. Video w lustrze to dodatek i zapewne tak zostanie.
Np. Ja:) Bardziej ambitny filmowiec do których mam nadzieję się zaliczam, ocenia sprzęt nie tylko po iso czy kolorach. Ważniejszy jest dostęp do szerokiej gamy jasnych obiektywów. Jeśli takie obiektywy już mam to po co dublować cały sprzęt?
Dlatego przesiadłem się na D750 i pilnie obserwuję ceny D850. To się opłaca finansowo i zdrowotnie:)
Cześć,
Przepraszam, że na fotki będziecie jeszcze musieli poczekać. Czekam na światło. Zreszta jest cała masa dobrych fotek w Internecie. Pewnie nie zrobię lepszych.
Testów i porównań też jest sporo. Poniżej wrzucę kilka moich spostrzeżeń, tak na szybko. Porównuję do D800, którego używam od kilku lat.
1. Bardzo czuły spust migawki, trzeba uważać, jeśli ktoś nie planuje serii, to lepiej ustawić AF-S.
2. Dużo cichsze lustro niż a D800, dźwięk nieco mniej "szlachetny", ale jest to duży krok do przodu.
3. Głośniejsze (gorsze wg mnie) dźwięki przy potwierdzaniu AF (jeśli ktoś to ustawi, tak jak ja). W D800 można ustawić bardzo subtelne dźwięki, ciche i dyskretne, w D850 niestety nie.
4. Mniejszy (moim zdaniem mniej wygodny) wybierak wielofunkcyjny.
5. Duże zalety: tryb Quiet i Silent Live View.
6. Ewidentnie przyjemniejszy i pewny chwyt.
7. Jakość gum wydaje się lepsza, ale poczekam z ostateczną opinią jeszcze trochę.
8. Piękny, duży wizjer. Porównuję z D800 z dołączonym DK-17M i "na oko" wydaje się większy.
9. Reszta zalet i różnic dostępna w wielu testatch w necie.
Pozdrawiam,
Robert
W necie. Ok. Napisz tylko z którymi się zgadzasz
Właściwie bez większych uwag zgadzam się ze spostrzeżeniami Nasima Mansurova:
https://photographylife.com/reviews/nikon-d850
Tak w ogóle, to moim zdaniem bardzo rzetelny gość. Polecam.
Jeszcze niewiele zdjęć zrobiłem, więc nie mam własnej opinii w wielu kwestiach, ale nadrabiam, więc będę miał więcej do powiedzenia juz niedługo.
pzdr
sylwas
Podzielisz się sklepem?
2. Dużo cichsze lustro niż a D800, dźwięk nieco mniej "szlachetny", ale jest to duży krok do przodu.
6. Ewidentnie przyjemniejszy i pewny chwyt.
Pozdrawiam,
Robert
Dla mnie ten dźwięk jest beznadziejny, cały czas mam wrażenie, że za chwilę odleci lustro. Dźwięk podobny do tego z D200. A sama puszka niestety mała, ciężko się foci bez gripu. Szczególnie w pionie, ale i w poziomie spada mi mały palec z uchwytu. Dodam jeszcze, że nawet bez włączenia funkcji ochrony świateł, zdjęcia mają histogram ewidentnie przesunięty w lewo w przypadku pochmurnego nieba obecnego w kadrze.
Ciekawe testy https://www.youtube.com/watch?v=AMbkE1dO8D4
Dla mnie ten dźwięk jest beznadziejny, cały czas mam wrażenie, że za chwilę odleci lustro. Dźwięk podobny do tego z D200. A sama puszka niestety mała, ciężko się foci bez gripu. Szczególnie w pionie, ale i w poziomie spada mi mały palec z uchwytu. Dodam jeszcze, że nawet bez włączenia funkcji ochrony świateł, zdjęcia mają histogram ewidentnie przesunięty w lewo w przypadku pochmurnego nieba obecnego w kadrze.
Dźwięk, zgoda, niepiękny, ale aparat znacznie cichszy. Przyzwyczaję się. Co do uchwytu ja nie mam takiego wrażenia, a nie mam małych dłoni. Dla mnie jest wygodniejszy niż ten w D800.
pzdr
Wydzieliłem wątek o zakupach D850 w Szwajcarii itp. http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=286775
W ogóle rozważania cenowo - zakupowe powinny być poruszane w dziale Giełda - Rynek. Zostawiłem informacje o dostępności (lub jej braku) w Polsce tylko dlatego, by to o Szwajcarii było na początku wydzielonego wątku. Bo to o dostępności u nas też w sumie powinno być wydzielone.
Jakby ktoś jeszcze nie wiedział, jest dostępny update firmware do D850.
Fixed the following issues:
- Users exiting Clean image sensor after adding it to and entering via MY MENU would be returned not to MY MENU but to the SETUP MENU.
- Photos taken with On selected for Long exposure NR would sometimes have increased noise or shadows with a greenish cast.
- Slight aperture reset lag would sometimes occur after shooting at shutter speeds under 1/10 s (type E and PC-E lenses excluded).
Źródło: http://downloadcenter.nikonimglib.com/en/download/fw/254.html
Wady i zalety D850 - wywiad z hesją: http://blog.cyfrowe.pl/2018/01/15/wady-i-zalety-nikona-d850/
Chyba trochę podlewane sosem o smaku słodkim...
...klient płaci, klient wymaga :)
Co chyba nie zmienia faktu, że to w końcu może być korpus idealny dla każdego (nie poruszając kwestii wielkości plików ale to czeka każdego).
demos7enes
18-01-2018, 12:29
Żeby dodać trochę dzięgciu do tej beczki miodu [emoji6] ostatnio znalazłem takie porównanie d850 vs A7RIII vs PENATAX K1
https://youtu.be/bOHzyPlk7Aw
Żeby dodać trochę dzięgciu do tej beczki miodu [emoji6] ostatnio znalazłem takie porównanie d850 vs A7RIII vs PENATAX K1
https://youtu.be/bOHzyPlk7Aw
aż trudno uwierzyć że D850 wypadł tak ... słabo
bo tutaj wypadł lepiej niż A7III https://youtu.be/8MaFBWGwcF8?t=284
Ja coraz mniej wierzę w aktywnych yutuberów. Co kilka dni plotą nowe głupoty, czym bardziej kontrowersyjne tym dla nich lepiej - więcej wejść. Przecież oni nawet nie mają okazji dobrze poznać sprzętu.
Ja bym podchodził z dystansem do testów na yt ponieważ tam przecież nie chodzi o rzetelność tylko właśnie kontrowersje generujące oglądalność i zarobek, a w tle jest walka o sample do testów i przytulanie się do tych firm co mają dużo takich rzeczy do testów, czasami taki sprzęt zostanie u testera w nagrodę ale to raczej nie u takich przeciętniaków tylko tych co mają wielką oglądalność.
Chyba trochę podlewane sosem o smaku słodkim...
Chyba? Napisz w takim razie w którym miejscu.
Ja miałem okazję się bawić tą puszką i widziałem efekty jakie wypluwa - przede wszystkim Rawy; dlatego ciekawią mnie Twoje spostrzeżenia.
demos7enes
18-01-2018, 15:48
Chyba? Napisz w takim razie w którym miejscu.
Ja miałem okazję się bawić tą puszką i widziałem efekty jakie wypluwa - przede wszystkim Rawy; dlatego ciekawią mnie Twoje spostrzeżenia.Trochę dystansu i mnie spiny [emoji3].
Podałem link do "recenzji" czy jak tam to zwał z YouTube na który trafiłem i tyle.
Btw: Osobiście nie miałem okazji korzystać z d850 [emoji4] i tym samym nie wyrażam na jego temat opinii...
Kojocisko
18-01-2018, 16:39
To może jeszcze dasz radę porównać "renomę" azjaty z YT i renomę Hesji.
Bo bardziej się liczy kto mówi niż co mówi. A jak tego nie wiesz, to może nie warto komentować?
Trochę dystansu i mnie spiny [emoji3].
Podałem link do "recenzji" czy jak tam to zwał z YouTube na który trafiłem i tyle.
Btw: Osobiście nie miałem okazji korzystać z d850 [emoji4] i tym samym nie wyrażam na jego temat opinii...
Nie cierpię, jak ktoś nie ma nic do powiedzenia, ale za to sieje ferment.
Następnym razem, jak nic nie masz do powiedzenia to się nie wypowiadaj.
Momencik, bo zrobiło się nieporozumienie. Kolega dał linka do YT
Podałem link do "recenzji" czy jak tam to zwał z YouTube na który trafiłem i tyle....
Hesje skomentował kto inny - Paapaj
demos7enes niepotrzebnie się odezwałeś na uwagę skierowana nie do ciebie. I teraz musisz się bronić, zupełnie niepotrzebnie.
Podobno D850 jest najlepszy dla takich osób.
https://www.youtube.com/watch?v=EB6510d3CxQ
O rany, tyle postów i tak mało treści. Nie ma to jak kontrowersyjny temat :)
A ja mam pytanie - czy ktoś używa tego aparatu z Sigmą Sport 150-600, po wymianie z D810? Jeśli tak to byłbym wdzięczny za informację (tu, czy na priv), jak zestaw się sprawuje i jakie są różnice w stosunku do D810 .
Niestety, mój D810 pod kilkoma względami mnie rozczarował (nawet w stosunku do D800). Teoretycznie, D850 powinien być sporym krokiem na przód, ale różnie to bywa.
Kolejne pytanie - D850 w macro, w zestawie z Tamronem 90 VC lub Nikkorem 105 Micro VR ? Tutaj D810 okazał się kompletną porażką ze względu na drgania wywołane przez lustro. Korzystanie z migawki elektronicznej było zaś w D810 bardzo ograniczone w użyteczności. Czy ktoś ma porównanie i wie jak to wygląda w D850 ? Chodzi mi o praktykę. Teoria ma to do siebie, że często kompletnie się z nią rozjeżdża. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Chyba? Napisz w takim razie w którym miejscu.
Ja miałem okazję się bawić tą puszką i widziałem efekty jakie wypluwa - przede wszystkim Rawy; dlatego ciekawią mnie Twoje spostrzeżenia.
To moje czysto subiektywna ocena tego co zobaczyłem.Może jestem uczulony na peany pisane na cześć sprzętu itd.
Każdy aparat ma wady i zalety,nie ma ideału,ale ja to odebrałem jako przesłodzone,taka moja refleksja.
I od razu mówię nie mam tego aparatu i nic do niego nie mam,chodzi tylko o treść wywiadu.
Kolejne pytanie - D850 w macro, w zestawie z Tamronem 90 VC lub Nikkorem 105 Micro VR ? Tutaj D810 okazał się kompletną porażką ze względu na drgania wywołane przez lustro. Korzystanie z migawki elektronicznej było zaś w D810 bardzo ograniczone w użyteczności. Czy ktoś ma porównanie i wie jak to wygląda w D850 ? Chodzi mi o praktykę. Teoria ma to do siebie, że często kompletnie się z nią rozjeżdża. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Jakiekolwiek makro będę miał dopiero, kiedy w przyrodzie pojawi się coś odpowiedniego do focenia. Na razie deszcz + śnieg i nie ma co fotografować.
Co do drgań powtarzam moja opinię: przez pięć lat użytkowania D800 nie zauważyłem żadnych drgań związanych z lustrem. Jedyne poruszenia wywołane były drżeniem ręki przy znacznie dłuższych czasach niż odpowiednie dla konkretnego szkła. To jest dużo bardziej widoczne na 36 MP niż na 24, nie mówiąc o 12 MP.
Dariusz Breś
20-01-2018, 17:08
Z tymi porównaniem odnośnie poruszonych fot między 800, 810 i 850 to bym podszedł do tego olewczo.
Wg. info (między innymi od znajomego w serwisie nps) d800 był pod tym względem najgorszy (cytuję w skrócie, bo więcej nie mogę: nie bierz d800 tylko d810) w d810 poprawili komorę i tłumienie ale też łapał poruszone focisze nawet na statywie. W d850 nie złapałem jeszcze ale pewnie też jest, ale tak naprawdę nie ma to najmniejszego znaczenia, nawet jeśli jest to jakiś super chiper kadr to albo jest kolejna klatka albo poruszenie widać na 1:1 normalnie na druku czy w necie nikt tego nie zauważy. O przymusowym zwiększeniu szybkości na wiekszej matrycy to każdy wie więc nie ma co o tym pisać.
Sporo już pofociłem d850 i jeśli miałbym określić w kilku zdaniach to bym napisał, że jak masz kasę to bierz i zarabiaj na nim. Względem d810 czy staruszka 800 każdy element jest na plus.
Z tymi porównaniem odnośnie poruszonych fot między 800, 810 i 850 to bym podszedł do tego olewczo.
Wg. info (między innymi od znajomego w serwisie nps) d800 był pod tym względem najgorszy (cytuję w skrócie, bo więcej nie mogę: nie bierz d800 tylko d810) w d810 poprawili komorę i tłumienie ale też łapał poruszone focisze nawet na statywie. W d850 nie złapałem jeszcze ale pewnie też jest, ale tak naprawdę nie ma to najmniejszego znaczenia, nawet jeśli jest to jakiś super chiper kadr to albo jest kolejna klatka albo poruszenie widać na 1:1 normalnie na druku czy w necie nikt tego nie zauważy. O przymusowym zwiększeniu szybkości na wiekszej matrycy to każdy wie więc nie ma co o tym pisać.
Sporo już pofociłem d850 i jeśli miałbym określić w kilku zdaniach to bym napisał, że jak masz kasę to bierz i zarabiaj na nim. Względem d810 czy staruszka 800 każdy element jest na plus.
Nigdy nie narzekałem na poruszone zdjęcia w D800 - jeśli były to z mojej winy, nie sprzętu. Podobnie jak z działaniem AF w tym aparacie - spisywał się rewelacyjnie. Nie miałem także najmniejszych problemów z odklejającymi się czy marniejącymi gumami. Służył mi cztery lata, zrobiłem nim prawie 40 tys. zdjęć i byłem zachwycony. D810 zaś okazał się rozczarowaniem. Raz, że zdjęcia poniżej 1/2000 s były zwyczajne nieostre, co w makrach dawało efekt fatalny. Dwa, że już po kilku tygodniach i raptem 2 tys. zdjęć zaczął wyglądać na bardziej zmęczony sprzęt niż "stary" D800 z racji fatalnych gum. Jedyne co bezdyskusyjnie w D810 było lepsze to balans bieli i pomiar światła. Niemniej sprzedałem go bez wahania - za dużo kosztuje by wybaczać mu tak duże błędy.
Nie mam problemu w wydaniem dużych pieniędzy na sprzęt, ale chcę żeby był on adekwatny do ceny. W sieci jest pełno zachwytów nad D850, wolę jednak upewnić się i zasięgnąć opinii ludzi , którzy realnie go używają a nie tylko , pożal się Boże, teoretyków-fantastów i autorów testów od siedmiu boleści.
Jeśli jednak używasz tego sprzętu i możesz potwierdzić, że jest pod każdym względem lepszy od poprzedników - zostaję przy systemie Nikona .
Z tymi porównaniem odnośnie poruszonych fot między 800, 810 i 850 to bym podszedł do tego olewczo
Wg. info (między innymi od znajomego w serwisie nps) d800 był pod tym względem najgorszy (cytuję w skrócie, bo więcej nie mogę: nie bierz d800 tylko d810) w d810 poprawili komorę i tłumienie ale też łapał poruszone focisze nawet na statywie. W d850 nie złapałem jeszcze ale pewnie też jest, ale tak naprawdę nie ma to najmniejszego znaczenia, nawet jeśli jest to jakiś super chiper kadr to albo jest kolejna klatka albo poruszenie widać na 1:1 normalnie na druku czy w necie nikt tego nie zauważy. O przymusowym zwiększeniu szybkości na wiekszej matrycy to każdy wie więc nie ma co o tym pisać..Olewczo powiadasz, ale za chwile piszesz, że choćby z serwisu wiesz o poruszeniach i że D800 był najgorszy z tej trójki. Jakoś ciężko wierzyć w olewanie poruszeń skoro jedziesz po nikkkorach (vs Sigmy Art) jako o szkłach mających kiepska ostrość (co widać tak naprawdę dopiero przy cropach 1:1). Czyli nieostre z nikkora jest złe, a poruszone przez body może być? Pierw wymieniasz całą optykę Nikkor -> Sigma, a potem piszesz, że w necie i na wydruku nikt nie zauważy nieostrości. To po co zmieniałeś optykę? Bądź konsekwentny.
Nigdy nie narzekałem na poruszone zdjęcia w D800 - jeśli były to z mojej winy, nie sprzętu. .
.... D810 zaś okazał się rozczarowaniem. Raz, że zdjęcia poniżej 1/2000 s były zwyczajne nieostre,.to chyba pierwszy i jedyny wpis będący w tak oczywistej kontrze do tego co wszyscy piszą. D810 był lepszy a nie gorszy (jeśli chodzi o unikanie poruszonych zdjęć). Piszesz dalej opiniach teoretyków - fantastów. To nie ja i znam kilku świetnych fotografów - praktyków, którzy zauważają to samo co ja.
Mam do teraz D800, narzekam na poruszone zdjęcia przy czasach niestety całkiem nawet krótkich (stałka 85 mm - nie mogę być pewien czasu 1/160, wolę 1/200 a i to nie daje 100% gwarancji). Ba, miewam takie zdjęcia nawet przy .. błysku lamp studyjnych (wbrew pozorom błysk trwa długo - potrafi to być 1/300s). By było jeszcze ciekawiej to dodam kolejną rzecz - prawie zawsze używałem body z gripem (oryginalnym, gdyby się ktoś chciał czepiać). Kiedyś nie chcąc nosić za wiele odpiąłem grip i .. jest lepiej niż z gripem. Dodatkowa masa powinna stabilizować, ale nie wiem dlaczego w tym przypadku tak nie jest. W każdym razie od pewnego czasu fotografuje bez gripa i się wkurzam, bo musze inaczej trzymać aparat. Ja robię niemal wyłącznie piony więc lubię spust na gripie. A tu kicha - nie mogę go używac.
Zapewne się przesiądę (prędzej czy później) na D850. Ze względu na (kolejność wg ważności) AF, fps, mRAW i mniejsze poruszenia. Mpx mnie nie interesują, jak jest więcej niż 30 Mpx to mi wystarczy. AF w D800 jest super, tylko pola AF po boku to fikcja. Odchylany LCD mnie nie interesuje, filmowanie czy tam jakieś 4K tez nie.
nikoniarz
21-01-2018, 00:07
wymieniasz całą optykę Nikkor -> Sigma
Niekoniecznie cała optyka Sigmy... źródło www.dariuszbres.pl/
https://dariuszbres.pl/wp-content/uploads/2015/08/gear.png
źródło (https://dariuszbres.pl/wp-content/uploads/2015/08/gear.png)
to chyba pierwszy i jedyny wpis będący w tak oczywistej kontrze do tego co wszyscy piszą. D810 był lepszy a nie gorszy (jeśli chodzi o unikanie poruszonych zdjęć). Piszesz dalej opiniach teoretyków - fantastów. To nie ja i znam kilku świetnych fotografów - praktyków, którzy zauważają to samo co ja.
Mam do teraz D800, narzekam na poruszone zdjęcia przy czasach niestety całkiem nawet krótkich (stałka 85 mm - nie mogę być pewien czasu 1/160, wolę 1/200 a i to nie daje 100% gwarancji). Ba, miewam takie zdjęcia nawet przy .. błysku lamp studyjnych (wbrew pozorom błysk trwa długo - potrafi to być 1/300s). By było jeszcze ciekawiej to dodam kolejną rzecz - prawie zawsze używałem body z gripem (oryginalnym, gdyby się ktoś chciał czepiać). Kiedyś nie chcąc nosić za wiele odpiąłem grip i .. jest lepiej niż z gripem. Dodatkowa masa powinna stabilizować, ale nie wiem dlaczego w tym przypadku tak nie jest. W każdym razie od pewnego czasu fotografuje bez gripa i się wkurzam, bo musze inaczej trzymać aparat. Ja robię niemal wyłącznie piony więc lubię spust na gripie. A tu kicha - nie mogę go używac.
Zapewne się przesiądę (prędzej czy później) na D850. Ze względu na (kolejność wg ważności) AF, fps, mRAW i mniejsze poruszenia. Mpx mnie nie interesują, jak jest więcej niż 30 Mpx to mi wystarczy. AF w D800 jest super, tylko pola AF po boku to fikcja. Odchylany LCD mnie nie interesuje, filmowanie czy tam jakieś 4K tez nie.
A nie jest tak, że forum służy do wymiany wrażeń/opinii a nie ich ujednolicania ? Jeśli nawet wszyscy inni mieli odmienne od moich doświadczenia, to mam swoje przemilczeć bo nie pasują do standardu ? I owszem, piszę o teoretykach, ale nie wskazałem nikogo stąd, prawda ? Gdybym za takich uważał użytkowników (a zaznaczyłem wcześniej wyraźnie, że tak nie jest) to nie byłoby sensu o cokolwiek ich pytać. Miałem na myśli raczej wysyp nic nie dających testów.
Dla mnie masa zestawu ma niewielkie znaczenie, D800 z Nikkorem 200-500 czy Tamronem G2 150-600 bez problemu robię zdjęcia z jednej ręki, z Sigmą Sport 150-600 to już mniej możliwe.
Ilość pikseli w D850 także i dla mnie nie ma znaczenia - 36 MPix w D800/D810 to już bardzo dużo. Mam nadzieję, że nowy aparat nie będzie tak wrażliwy na drgania. Liczę też na jeszcze skuteczniejszy autofocus. Fajnie by też było nie użerać się z balansem bieli i pomiarem światła. Małych RAWów nie mam zamiaru używać - zdjęcia robię raczej bliżej kliszowej oszczędności niż cyfrowej rozwiązłości a mój komputer z wywoływaniem radzi sobie bardzo sprawnie. Cieszę się też, że w D850 nie ma wbudowanej lampy - jakoś zawsze psuła mi obraz profesjonalnego korpusu i nigdy jej nie użyłem, poza tym irytowało grzechotanie metalowych prowadnic wewnątrz.
Bardzo wiele obiecuję sobie po korekcie pracy AF w D850. W zestawieniu ze szkłami Nikkora , szczególnie zmiennoogniskowymi to nie musi się sprawdzić, ale z taką Sigmą Sport i USB Dockiem funkcja Nikona powinna pozwolić na perfekcyjne dostrojenie obiektywu. Odskakując odrobinę od tematu - wiecie dlaczego , jeśli wyślecie nowy obiektyw Sigmy z aparatem do naszego serwisu na kalibrację, będziecie zachwyceni efektami po jego powrocie ? Nie, wcale nie z powodu cudownej pracy serwisu - zauważyłem (czterokrotne , więc raczej to nie przypadek), że serwis zmienia ustawienia aparatu przy zapisie plików - ostrość w standardowych podnoszą z 3 na 9 .
Przez chwilę zastanawiałem się nad przesiadką na Sony E z A7RIII. Tyle, że tam ceny szkieł są astronomiczne a jeśli nie używa się aparatu do filmowania (w życiu nawet nie spróbowałem) to lustrzanka nadal sprawdza się lepiej.
A nie jest tak, że forum służy do wymiany wrażeń/opinii a nie ich ujednolicania ?
Dla mnie masa zestawu ma niewielkie znaczenie, D800 z Nikkorem 200-500 czy Tamronem G2 150-600 bez problemu robię zdjęcia z jednej ręki, z Sigmą Sport 150-600 to już mniej możliwe.
Owszem, forum jest do wymiany opinii.
To dziwne rzeczy piszesz, bagnet jeszcze jest na miejscu? Do tego ciekawe jak jedną ręką zoomujesz?
Owszem, forum jest do wymiany opinii.
To dziwne rzeczy piszesz, bagnet jeszcze jest na miejscu? Do tego ciekawe jak jedną ręką zoomujesz?
Ograniczenia tkwią w nas samych, tak fizyczne jak i wyobraźni :). Nikkor nie zmienia ogniskowej przy opuszczeniu czy podniesieniu, wystarczy ustawić odpowiednią, Tamrona można zablokować na dowolnie wybranej. A gdybyś przeczytał to co napisałem wcześniej - bagnet nie mój problem, aparaty sprzedane - a tak poważnie - nic mu nie było.
nikoniarz
21-01-2018, 12:17
aparaty sprzedane
To czego teraz używasz?
A nie jest tak, że forum służy do wymiany wrażeń/opinii a nie ich ujednolicania ? Jeśli nawet wszyscy inni mieli odmienne od moich doświadczenia, to mam swoje przemilczeć bo nie pasują do standardu ? Owszem, do wymiany poglądów. Tylko że poglądy można mieć na kwestie subiektywne - czy podoba się bardziej zdjęcie X czy Y. Natomiast w kwestiach technicznych pole manewru na subiektywizm i poglądy jest zdecydowanie mniejsze. Tu wiele rzeczy da się pomierzyć itd. Mocno wątpliwe jest byś miał odmienne egz body D800 i D810. Skłaniam się raczej ku temu, że to co najwyżej może być kwestia użytkownika i tego jak używa on sprzętu. Tu może to być związane z autosugestią po sesji na której sprzęt był używany nie tak jak się powinno. Tu mogą być różne przyczyny. Zdjęcie z ręki lub ze statywu, włączony lub wyłączony VR, przekadrowanie z VR itd. itp. Nie szukałbym w twoim przypadku winy w body, tylko się zastanowił nad innymi czynnikami, nad używaniem sprzętu w różnych sytuacjach zdjęciowych.
(...)wiecie dlaczego , jeśli wyślecie nowy obiektyw Sigmy z aparatem do naszego serwisu na kalibrację, będziecie zachwyceni efektami po jego powrocie ? Nie, wcale nie z powodu cudownej pracy serwisu - zauważyłem (czterokrotne , więc raczej to nie przypadek), że serwis zmienia ustawienia aparatu przy zapisie plików - ostrość w standardowych podnoszą z 3 na 9(...)
Robią to, aby ułatwić sobie pracę (ocenę rozkładu GO), nie szukałbym teorii spiskowych.
nikoniarz
21-01-2018, 15:02
Robią to, aby ułatwić sobie pracę (ocenę rozkładu GO), nie szukałbym teorii spiskowych.
Ale to również może być teoria spiskowa...
madebyzosiek
21-01-2018, 15:20
Sigmy z aparatem do naszego serwisu na kalibrację, będziecie zachwyceni efektami po jego powrocie ? Nie, wcale nie z powodu cudownej pracy serwisu - zauważyłem (czterokrotne , więc raczej to nie przypadek), że serwis zmienia ustawienia aparatu przy zapisie plików - ostrość w standardowych podnoszą z 3 na 9 .
A robisz jpgi? Bo chyba tylko wtedy miałoby to jakieś znaczenie ;) Ja to zauważyłem więcej niż cztery razy, ale też nie zauważyłem, żeby nie było różnicy w celności przed i po wizycie w serwisie...
Dariusz Breś
21-01-2018, 15:45
Olewczo powiadasz, ale za chwile piszesz, że choćby z serwisu wiesz o poruszeniach i że D800 był najgorszy z tej trójki. Jakoś ciężko wierzyć w olewanie poruszeń skoro jedziesz po nikkkorach (vs Sigmy Art) jako o szkłach mających kiepska ostrość (co widać tak naprawdę dopiero przy cropach 1:1). Czyli nieostre z nikkora jest złe, a poruszone przez body może być? Pierw wymieniasz całą optykę Nikkor -> Sigma, a potem piszesz, że w necie i na wydruku nikt nie zauważy nieostrości. To po co zmieniałeś optykę? Bądź konsekwentny.
Po pierwsze wiem o poruszeniach z serwisu i sam ich doświadczyłem ale wiem że sporo ludzi foci i nie widzi tego problemu, więc nie ma jedynej prawdy a to jest jedna z opinii.
Po drugie, nawet nie chce ci się czytać mojej historii, bo jakbyś czytał to byś wiedział że mam nikkory.
A i poruszone z winy budowy komory lustra a nieostre z jakości optyki to nie to samo, panie "konsekwentny"
Jesteś tu póki co aby zament robić na forum. Taki troll aby pisać byle co. Tak to widzę.
Jacek pls, zróbmy sobie przyjemność i nie odzywajmy się do siebie, ja nie trawię ciebie ty mnie i nie chce mi się tego już zmieniać bo to strata czasu.
kurczeblade
21-01-2018, 16:10
Panowie, dajcie sobie po jednym i później na kielicha... (kto się czubi, ten się lubi) :D a tak serio, Jacek moim zdaniem trochę czepiłeś się tych Sigm i Nikkorów u Dariusza. Mało jest opinii od użytkowników D850 i każda taka opinia jest na wagę złota. Dlatego po co zniechęcać? Ja jestem bardzo ciekaw opinii Dariusza i innych, na temat tego aparatu, więc wolałbym poczytać coś o D850 niż czytać takie spiny, a temacie robi się straszny bałagan! :) Ja nie miałem okazji zobaczyć tych poruszeń w D800->D810 ale przez właśnie krążące opinie na temat poruszeń w tych modelach powstrzymywałem się z kupnem, ciągle zastanawiam się czy faktycznie w D810 poprawiono poruszenia, i czy w stosunku do D810 w D850 jeszcze zostało to bardziej poprawione.
Owszem, do wymiany poglądów. Tylko że poglądy można mieć na kwestie subiektywne - czy podoba się bardziej zdjęcie X czy Y. Natomiast w kwestiach technicznych pole manewru na subiektywizm i poglądy jest zdecydowanie mniejsze. Tu wiele rzeczy da się pomierzyć itd. Mocno wątpliwe jest byś miał odmienne egz body D800 i D810. Skłaniam się raczej ku temu, że to co najwyżej może być kwestia użytkownika i tego jak używa on sprzętu. Tu może to być związane z autosugestią po sesji na której sprzęt był używany nie tak jak się powinno. Tu mogą być różne przyczyny. Zdjęcie z ręki lub ze statywu, włączony lub wyłączony VR, przekadrowanie z VR itd. itp. Nie szukałbym w twoim przypadku winy w body, tylko się zastanowił nad innymi czynnikami, nad używaniem sprzętu w różnych sytuacjach zdjęciowych.
Ojej, przepraszam - nie sądziłem, że mam do czynienia nie tylko z kimś kto zna się na sprzęcie, ale i doskonałym psychoanalitykiem. Masz jakiegoś bloga w typie "Wpływ autosugestii na odbiór ostrości zdjęć " ? Bo jeśli nie to dość arogancko podchodzisz do opinii ludzi z którymi się nie zgadzasz . Nie słyszałem jeszcze o technologii produkcji dającej 100% powtarzalności. Mogło się zdarzyć, że trafiłem na wyjątkowo dobrego D800 i wyjątkowo kiepskiego D810... oczywiście jeśli pozwolisz na takie zrządzenie losu.
Długo można pisać o obiektywach pod aparat. Ja uważam Sigmy za rewelacyjne optycznie. Tyle, że podczas robienia zdjęć to tylko jeden z czynników. Trzeba tez brać pod uwagę sprawność AF w obiektywie i ogólną współpracę z body. Z tego właśnie powodu po pracy z Sigmą 70-200 OS i później Tamronem 70-200 G2, ostatecznie zostałem z Nikkorem 70-200 F4. W tego typu obiektywie wartości wnoszone przez Nikkora są ogromne. Za to w przypadku dłuższych szkieł wymieniłem Nikkora 200-500 na Sigmę 150-600 Sport i pod każdym względem widzę poprawę. Obecnie, jeśli zdecyduję się na D850, Sigma daje mi jeszcze możliwość perfekcyjnego skalibrowania dla każdej odległości co jest bezcenne.
Czasy w których szkła producentów niezależnych były wyłącznie tańszą i gorszą alternatywą dla systemówek mamy już dawno za sobą.
Odpowiedź na pytanie "Czym teraz robisz zdjęcia" - niczym. Nie mam aparatu. Skoro sprzedałem obydwa korpusy, zastanawiam się czy kupić D850 czy zmienić cały system na Sony. Tam ceny szkieł astronomiczne, ale recenzje bardzo dobre. Tyle, że ... gdy oglądam zdjęcia z tego systemu , jakoś nie widzę powodów do zachwytów i wydawania aż takiej góry pieniędzy. Dziś siedziałem nad fotkami z tak zachwalanego Sony 100-400 i nie widzę by były lepsze niż to co można uzyskać w systemie Nikona z Nikkorem 200-500, Tamronem 150-600 G2 albo Sigmą Sport 150-600. Portrety też takie sobie - niby ostre , ale bez plastyki. Tak samo w macro - Sony 90 pod pagnet E kosztuje 4500 zł, a zdjęcia nie są lepsze niż z Tamrona 90 VC (to może ten sam obiektyw)? Zatem - rozglądam się. W miarę kompletny system to wydatek rzędu 50 tys. w przypadku Nikkora i dobrych 70 tys w przypadku Sony. Niekoniecznie mam ochotę płacić więcej za coś gorszego.
.. bo jakbyś czytał to byś wiedział że mam nikkory. I nie ma tu na forum Twoich opinii o tym jak to twoje nowe Sigmy są wiele ostrzejsze od nikkorów, których się pozbyłeś? Mam poszukać i zacytować? Ja nie napisałem, że wymieniłeś 100% optyki.
.. A i poruszone z winy budowy komory lustra a nieostre z jakości optyki to nie to samo Oczywiście, że to nie to samo. Ja się tylko zastanawiałem, jak to fan ostrości wybacza poruszenia, a nie wybacza nieostrej optyki.
.. Jesteś tu póki co aby zament robić na forum. Taki troll aby pisać byle co. Tak to widzę. To Twoja opinia, totalnie bez sensu. Moją rolą jest rozwój forum i robię i robiłem dla niego znacznie więcej niż ty. Od kilkunastu lat.
.. Jacek pls, zróbmy sobie przyjemność i nie odzywajmy się do siebie, ja nie trawię ciebie ty mnie i nie chce mi się tego już zmieniać bo to strata czasu.
Nie wiem skąd wniosek, że cie nie trawie. Masz jeden problem - nie znosisz gdy się ktoś z Tobą nie zgadza. Nie o mnie tu chodzi, to wyszło i w innej dyskusji (i to niejednej). Musisz przyjąć do wiadomości, że nie jesteś ostateczną instytucją wydającą wyroki. Że będą tu ludzie, którzy będą mieli inne zdanie i poglądy niż Ty. I że to oni będą mieli czasami rację.
Najśmieszniejsze jest to, że nie ma tu zagadnienia które interpretujemy inaczej. Dopraszam się jedynie konsekwencji w twoich poglądach na ostrość/nieostrość. Bardzo cenię Twoje wpisy, bardziej gdy przedstawiasz fakty niż gdy przedstawiasz ich ocenę - to bywa kwestią interpretacji i można mieć inną niż Twoja.
Ojej, przepraszam - nie sądziłem, że mam do czynienia nie tylko z kimś kto zna się na sprzęcie, ale i doskonałym psychoanalitykiem. Masz jakiegoś bloga w typie "Wpływ autosugestii na odbiór ostrości zdjęć " ? .Niby co w tym dziwnego? To całkiem częsta przypadłość. Naprawdę. idź do pierwszego z brzegu labu i porozmawiaj z osobą obsługującą maszynę. Klienci reklamują kolor czy ostrość. Lab bierze zdjęcia, przyjmuje reklamacje. Klient przychodzi po poprawione zdjęcia i jest zadowolony. Sek w tym, że często dostaja te same zdjęcia, które oddali. I nagle sa one w takich kolorach jak chcieli, ostrzejsze itd. Czysta psychologia. Nie pracowałm nigdy w labie, mam natomiast wielu zaprzyjaźnionych laborantów, oddaje w końcu im zdjęcia do zrobienia, stoje im nad głową (stały klient). Nie są to więc jakies jedynie moje analizy, ale informacje od praktyków. Zbieżne z tym co sam wiem o sugestii i autosugestii.
Nie słyszałem jeszcze o technologii produkcji dającej 100% powtarzalności. Mogło się zdarzyć, że trafiłem na wyjątkowo dobrego D800 i wyjątkowo kiepskiego D810... oczywiście jeśli pozwolisz na takie zrządzenie losu. Brałem to pod uwagę, choć traktowałem jako wątpliwe:
Mocno wątpliwe jest byś miał odmienne egz body D800 i D810. Może ten mój skrót myslowy był zbyt wielki, przyznaję.
Rafał_Sz
22-01-2018, 11:42
Jacek pls, zróbmy sobie przyjemność i nie odzywajmy się do siebie, ja nie trawię ciebie ty mnie i nie chce mi się tego już zmieniać bo to strata czasu.
OT
Jako nowemu na forum, zalecam Ci przestrzeganie zasad netykiety i etykiety oraz zasad pisowni. Trochę dystansu też by nie zaszkodziło. Ode mnie ostrzeżenie słowne.
EOT
Maciek N
23-01-2018, 15:29
Uważam że do momentu gdzie nie ma osobistych wycieczek z każdego sporu da się wyciągnąć ciekawe wnioski.
Mój apel: spierajmy się, wytykajmy sobie błędy ale bez oceny wypowiadającego się. Będzie lepsza atmosfera i bardziej merytoryczna rozmowa.
No dobra, poświęciłem kilka dni na sprawdzenie tego co oferuje konkurencja. Oczywiście na tyle, na ile w takim czasie jest to możliwe. Konkretnie - Sony A7RIII i kilka bardzo drogich szkieł do niego.
W sieci co i rusz czytam i słyszę jakim to dinozaurem jest lustrzanka i jak to za chwilę jej nie będzie. Jeśli używa się aparatu do kręcenia filmów to faktycznie trudno temu zaprzeczyć, ale jeśli chcemy tylko robić zdjęcia sytuacja całkowicie się odwraca. Zacząłem od obejrzenia zdjęć i , prawdę pisząc , te z Sony jakoś mnie nie zachwyciły. Niby fajne, ale zupełnie bez wyrazu. Najpierw pojechałem do salonu, później znalazłem kogoś kto z takiego sprzętu korzysta. I wicie co - pod względem obrazka , system Sony nawet nie zbliża się do Nikona D810, nie mówiąc już o 850. W fotografii sportowej, spotterce, ptakach czy innych zwierzakach nawet zastosowanie tam szkła 100-400 za 12 tys. daje taki sobie efekt. To samo w portrecie - bardzo drogi Zeiss Sony 85 1.4 daje plastykę gorszą niż Nikkor 85 1.8. Macra , choć teoretycznie powinny łeb urywać, także nie zachwycają.
Jednocześnie widzę w salonach Sony ogromny ruch i powodzenie ich serii A7. Z jednej strony to efekt doskonałej reklamy (na różnych poziomach), z drugiej możliwości filmowych. Ale i nie da się zaprzeczyć, że dla kogoś kto chce trzaskać zdjęcia na "auto" ten system jest idealny. Lustrzanka wymaga wiedzy, wprawy i talentu, bezlusterkowiec to bezstresowe pstrykadełko. Tyle, że ktoś kto rzeczywiście zna się na fotografii i chce w tym rozwijać, z użyciem lustrzanki przekroczy granice możliwości bezlusterkowców i dotrze znacznie dalej. Dla takich osób (pewnie bardzo nielicznych) D850 to faktycznie Bóg fotografii - coś najlepszego na dziś, co przez wiele lat może nie zostać przebite. Zdecydowanie mój wybór.
Sądzę, że jednak wpływ na to ma obecnośc na matrycy pikseli do łapania AF fazowego. To super sprawa, by działał AF w LV (a jak inaczej w bezlustrze ;) ) natomiast nie pozostaje to bez wpływu na obraz. Tak to sobie tłumaczę. Wychodzi na to, że do filmowania z AF lepsze jest Sony i Canon, ale od robienia zdjęć to jednak Nikon.
nikoniarz
28-01-2018, 02:37
od robienia zdjęć to jednak Nikon.
Oj tam, przecież wypasione A9 "świetne" zdjęcia robi :mrgreen: Można pobrać i pooglądać :mrgreen: https://m.dpreview.com/reviews/sony-a9-full-review
Najlepiej jest jak ktoś ogląda porównania D850 z A9, a potem w sklepie się zastanawia czy brać D3300 czy A5000 ;)
grissley
28-01-2018, 12:02
A co w tym dziwnego - w końcu system wybiera się (czasem) na całe życie... ;)
Myśląc racjonalnie - bezlusterkowiec to nic innego jak kompakt z wymienialnym obiektywem. To ma wiele zalet, ale i wad. Nie tak dawno znajomy z Kanady, wrócił z A7 do systemu Nikona. Wymienia wiele zalet systemu Sony, ale głównie w kontekście filmów i amatorskiej fotografii.
W międzyczasie miałem okazję pobawić się (bo kilkadziesiąt zdjęć na inne słowo nie zasługuje) D850 i jestem pod wrażeniem. To coś niesamowitego. Ale ma i wady - tolerancja na błędy fotografa jeszcze mniejsza niż w D800/810, trzeba zamienić karty z CF na XQD i wymaga najdoskonalszych szkieł. Przy okazji sprzedam swojego 24-70. Kurczaczki, przeleżał w sumie w szafie 4 lata. Kupiłem go wraz z D800 i zrobiłem nim z 1000 zdjęć. Jednak wolę stałki.
Autofocus w D850 moim zdaniem nie jest gorszy niż w D5. Uzyskuje jednak w pewnych przypadkach wyraźnie gorsze wyniki. Wynika to z jednego faktu - na matrycy 46 MPx tolerancja błędu jest z 10 razy mniejsza niż na 21 MPix.
No i co bardzo ważne - udało się mi stargować cenę w polskim sklepie do 15300 :)
No i co bardzo ważne - udało się mi stargować cenę w polskim sklepie do 15300 :)
Jaki to sklep ?
Myśląc racjonalnie - bezlusterkowiec to nic innego jak kompakt z wymienialnym obiektywem. To ma wiele zalet, ale i wad. Nie tak dawno znajomy z Kanady, wrócił z A7 do systemu Nikona. Wymienia wiele zalet systemu Sony, ale głównie w kontekście filmów i amatorskiej fotografii.
W międzyczasie miałem okazję pobawić się (bo kilkadziesiąt zdjęć na inne słowo nie zasługuje) D850 i jestem pod wrażeniem. To coś niesamowitego. Ale ma i wady - tolerancja na błędy fotografa jeszcze mniejsza niż w D800/810, trzeba zamienić karty z CF na XQD i wymaga najdoskonalszych szkieł. Przy okazji sprzedam swojego 24-70. Kurczaczki, przeleżał w sumie w szafie 4 lata. Kupiłem go wraz z D800 i zrobiłem nim z 1000 zdjęć. Jednak wolę stałki.
Autofocus w D850 moim zdaniem nie jest gorszy niż w D5. Uzyskuje jednak w pewnych przypadkach wyraźnie gorsze wyniki. Wynika to z jednego faktu - na matrycy 46 MPx tolerancja błędu jest z 10 razy mniejsza niż na 21 MPix.
No i co bardzo ważne - udało się mi stargować cenę w polskim sklepie do 15300 :)
nie chclabym sie wymadrzac , ale jakos staram sie w dyskusjach zachowac pewna starannosc okreslen - przyznaje jestem pod tym wzgledem purysta.
bezlusterkowiec to nie jest kompakt.
tutaj wyjasnienie co oznacza kompakt.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aparat_kompaktowy
bezlusterkowiec to aparat , w ktorego ukladzie celowniczym nie zastosowano lustra
bezlusterkowcem sa formalnie biorac aparaty z celownikiem dalmierzowym , z tym ze ta nazwa powstala znacznie pozniej , niech wiec aparaty dalmierzowe pozostana dalmierzowymi , bezlusterkowce cyfrowe - Digital Single Lens Mirrorless.
Mamy hasselblada czy fuji w srednim formacie i sa one DSLM , z cala pewnoscia nie sa to aparaty kompaktowe. Ale powiedzmy , to formalizm bez wiekszego znaczania.
Skad to przypuszczenie , ze d850 ma 10 razy mniejsza tolerancje na bledy AF od d5 ?
przy 2 razy wiekszej liczbie pixeli , gestosc liniowa pixeli rosnie o pierwiastek z dwoch = 1,4 , tym samym maleje krazek rozproszenie o 1,4 , tzn tolerancja na bledy jest mniejsza o 40 % - nie 10 razy czyli 10 000%
oczywiscie nie ma przymusu podpiecia do aparatu 45 mpx optyki o absolutnie najwyzszej mozliwej rozdzielczosci. Mozna podpiac kazdy do tej chwili wyprodukowany obiektyw , z tym ze jesli slabszy to oczywiscie on bedzie limitowal rozdzielczosc ukladu.
w przyblizeniu rozdzielczosc ukladu zachowuje sie wedlug zaleznosci 1/R ukl = 1/ R obiektywu + 1/ R matrycy ( role odgrywa jeszcze obrobka czyli przetworzenie obrazu , ale pominmy to teraz , dlatego pisze w przyblizeniu ).
Wiadomo , jesli rzeczywiscie potrzeba najwyzszej mozliwej rozdzielczsoci to dobiera sie wszystkie elementy najbardziej rozdzielcze , ale to nie jest tak , ze kupujac aparat 46 mpx musimy jednoczesnie wymienic starsza optyke.
Nie , przechodzac np z d800 na d850 ta sama optyka dostaniemy nieco bardziej rozdzielcze obrazowanie.
jeszcze raz przepraszam , nie chce sie wymadrzac , ale zbyt duze skroty myslowe prowadza do blednych przekonan.
przy 2 razy wiekszej liczbie pixeli , gestosc liniowa pixeli rosnie o pierwiastek z dwoch = 1,4 , tym samym maleje krazek rozproszenie o 1,4 , tzn tolerancja na bledy jest mniejsza o 40 % - nie 10 razy czyli 10 000%
Dla formalności, to nic nie może być mniejsze o więcej niż 100% (przy wartościach dodatnich). 10 razy mniejsza tolerancja to o 90% mniej. Słynny casus Wałęsy, zmniejszymy ceny o 100%.
Poza tym się zgadzam.
Jednocześnie widzę w salonach Sony ogromny ruch i powodzenie ich serii A7. Z jednej strony to efekt doskonałej reklamy (na różnych poziomach), z drugiej możliwości filmowych.
Może jest to też zasługa ceny. "Magiczną" pełną klatkę (A7) można kupić już za niecałe 3499zł za sam aparat, lub w kicie za 3999.
TOP67 już wyjaśnił Ci podstawy matematyki, ale Nican, jak Ci wyszło 10 x 100 = 10000 ? :D
Co do "magicznej" FF to chyba już ostatecznie straciła swoją magię. Dziś MZ wybór między APSC a FF to wybór między GO / ogniskową (w sensie wydłużenia/skrócenia - crop) i obiektywami (większość dobrych i cholernie drogich obiektywów jest pod "magiczny" format). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by używać szkieł FX na DX. Przewaga sensora FF w ISO już nie jest tak duża jak kiedyś.
A co do oferty Sony, to masz rację sl001 że Sony ofertą (przynajmniej samych body) miażdży konkurencję.
TOP67 już wyjaśnił Ci podstawy matematyki, ale Nican, jak Ci wyszło 10 x 100 = 10000 ? :D
Co do "magicznej" FF to chyba już ostatecznie straciła swoją magię. Dziś MZ wybór między APSC a FF to wybór między GO / ogniskową (w sensie wydłużenia/skrócenia - crop) i obiektywami (większość dobrych i cholernie drogich obiektywów jest pod "magiczny" format). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by używać szkieł FX na DX. Przewaga sensora FF w ISO już nie jest tak duża jak kiedyś.
A co do oferty Sony, to masz rację sl001 że Sony ofertą (przynajmniej samych body) miażdży konkurencję.
jedno zero sie za duzo wcisnelo
zwyczajnie jesli 1 raz to 100 % to 10 razy to 10 00 %
zauwazylem wowczas , gdy czas na korekte minal.
wiec czekalem , az zwrocisz uwage.
(jesli tempertaura wynosi +1C i przyjmiemy ze to 100 %
to - 20 C oznacza spadek o 2100 % czyli przyrost o -2100%
reprezentacja liczbowa zjawisk zachodzacych w naturze zalezy od przejetego umownie zera i kierunku , czyli od skali.)
w przyblizeniu rozdzielczosc ukladu zachowuje sie wedlug zaleznosci 1/R ukl = 1/ R obiektywu + 1/ R matrycy .I to powinno być gdzieś przyklejone, bo jest sporo wpisów będących zbyt wielkimi skrótami myślowymi.
Nie wszystko da sie ujac w prosta matematyke. Moim zdaniem tak wlasnie jest w tym przypadku. Szukajac porownania - jesli jade samochodem 100 km\h i zwieksze szybkosc do 200 km\h to wyzwanie nie bedzie dwukrotnie wyzsze, ale wielokrotnie wiecej.
Nie wszystko da sie ujac w prosta matematyke. Moim zdaniem tak wlasnie jest w tym przypadku. Szukajac porownania - jesli jade samochodem 100 km\h i zwieksze szybkosc do 200 km\h to wyzwanie nie bedzie dwukrotnie wyzsze, ale wielokrotnie wiecej.
powiedzilabym , iz jest to porownanie poetyckie.
w aparacie mamy konkretna sytuacje
pisze z pamieci ale tak jest
dla d850 masz KR = 9 mikrometrow ( opierajac sie na teorii probkowania Nyquista - Shanonna - Kotelnikowa)
dla d5 masz KR = 13 micrometrew. KR to dopuszczalna wielkosc plamki rozmycia , czyli dopuszczlna nieostrosc , by w skali 100% byla niezauwazalna. ( dygresja - teoria N-S-K zostala zrewidowana , uzyskano nieco inny wynik , ale to teraz bez znaczenia )
Z tego wynikaja rozne wymagania w stosunku do precyjzi AF dla matrycy d5 i d850 ale nie jest to roznica 10-cio krotna.
Tolerancja na bledy AF matrycy d5 jest o ok 40 % wyzsza od tolerancji na bledy AF w d850 wyrazajac ja w wielkosci plamki rozmycia - ta jest miara jakosci ostrzenia. ( w rzeczywistosci nawet nieco mniej , poniewaz istnieje wstepne rozmycie spowodowane bledami optycznymi i dyfrakcja , ale pominmy to teraz)
Kojocisko
06-02-2018, 13:33
To własnie jest matematyka, tylko funkcja nie jest liniowa. Matematyka ma szereg narzędzi do opisania niezwykle złożonych zjawisk.
Akurat w tym wątku wpływ upakowania matrycy na wielkość krążka rozproszenia, a co za tym idzie na tolerancję na błędy AF to czysta arytmetyka.
Wy tu dyskutujecie o takich rzeczach dość zaawansowanych, a ludzie mają problem z odejmowaniem i dodawaniem vat-u, nie dawno musiałem tłumaczyć pewnej kobiecie że od kwoty brutto nie odejmuje się na kalkulatorze 23% i po całej dyskusji nadal byłem w jej oczach dość podejrzanym osobnikiem, który próbuje ją oszukać :)
Wy tu dyskutujecie o takich rzeczach dość zaawansowanych, a ludzie mają problem z odejmowaniem i dodawaniem vat-u, nie dawno musiałem tłumaczyć pewnej kobiecie że od kwoty brutto nie odejmuje się na kalkulatorze 23% i po całej dyskusji nadal byłem w jej oczach dość podejrzanym osobnikiem, który próbuje ją oszukać :)
:D
Wytłumaczyłeś?
To własnie jest matematyka, tylko funkcja nie jest liniowa. Matematyka ma szereg narzędzi do opisania niezwykle złożonych zjawisk.
Akurat w tym wątku wpływ upakowania matrycy na wielkość krążka rozproszenia, a co za tym idzie na tolerancję na błędy AF to czysta arytmetyka.
przykro mi , nie mam az takiego poczucia humoru aby z faktu, iz energia kinetyczna samochodu rosnie proporcjonalnie do kwadratu predkosci (" wyzwanie" - bo chyba to ma na mysli szacowny adwersaz ?) wyciagnac wniosek , iz d5 jest 10 razy bardziej tolerancyjny na bledy ostrzenia.
No co ja zrobie , ze matka natura nie chciala mnie obdarzyc az tak poetycka fantazja.?
... i wymaga najdoskonalszych szkieł. Przy okazji sprzedam swojego 24-70.
Z praktyki: 24-70 jest całkiem ok na D850, nawet 24-120/4 starcza. Może nie dla tych co oglądają pojedyncze piksele w powiększeniu 100% z bliska na monitorze.
Można prościej - porównywać identycznej wielkości pliki/odbitki i nie trzeba bawić się w przeliczenia.
Pawel Pawlak
06-02-2018, 20:41
Nican; W zasadzie trudno się nie zgodzić z tym co piszesz. Ale w rozważaniach na temat innej precyzji AF wynikającej z różnej gęstości matrycy nie można nie brać pod uwagę, że nikon (przynajmniej deklaratywnie) wprowadza odpowiednią korektę do pracy AF; Nie czytałem dokładnie informacji o D850, ale w przypadku D810 vs d4s, w prospekcie do D810 można było przeczytać że system AF otrzymał inne algorytmy mające na celu zachowanie większej precyzji ustawienia ostrości. Oczywiście dzieje się to kosztem szybkości pracy tego układu - co jest łatwo zauważalne biorąc do ręki D810 i D4s - podobnie zapewne jest w przypadku D850 i D5. Tyle że w praktyce te tańsze body z topowymi AF nie dość że są wolniejsze, to jeszcze są mniej dokładne. Oczywiście nie wszyscy użytkownicy to zauważą - bo jeśli komuś wystarcza szybkość i precyzja pracy AFa z d600 to i tak dostanie więcej niż oczekiwał. Ale Ci którzy oczekują na D5s z poprawionym względem D5 AFem, zapewne taką różnicę zobaczą. Obstawiam więc na podstawie doświadczeń ze wszystkimi do tej pory nikonami do czasu D850/d5 (d850/d5 pewnie pobawię się w swoim czasie), że to po prostu dostajemy słabszy AF bo aparat jest prostszy i bardziej kompromisowy niż topowe body.
Wypowiedzi ambasadorów marki, na temat "takiego samego" AFa w d850 i D5 pomijam; oni tak samo pisali za czasów d700/d3, d800/d4, d810 i d4s i zawsze była to "prawie" prawda.
Nican; W zasadzie trudno się nie zgodzić z tym co piszesz. Ale w rozważaniach na temat innej precyzji AF wynikającej z różnej gęstości matrycy nie można nie brać pod uwagę, że nikon (przynajmniej deklaratywnie) wprowadza odpowiednią korektę do pracy AF; Nie czytałem dokładnie informacji o D850, ale w przypadku D810 vs d4s, w prospekcie do D810 można było przeczytać że system AF otrzymał inne algorytmy mające na celu zachowanie większej precyzji ustawienia ostrości. Oczywiście dzieje się to kosztem szybkości pracy tego układu - co jest łatwo zauważalne biorąc do ręki D810 i D4s - podobnie zapewne jest w przypadku D850 i D5. Tyle że w praktyce te tańsze body z topowymi AF nie dość że są wolniejsze, to jeszcze są mniej dokładne. Oczywiście nie wszyscy użytkownicy to zauważą - bo jeśli komuś wystarcza szybkość i precyzja pracy AFa z d600 to i tak dostanie więcej niż oczekiwał. Ale Ci którzy oczekują na D5s z poprawionym względem D5 AFem, zapewne taką różnicę zobaczą. Obstawiam więc na podstawie doświadczeń ze wszystkimi do tej pory nikonami do czasu D850/d5 (d850/d5 pewnie pobawię się w swoim czasie), że to po prostu dostajemy słabszy AF bo aparat jest prostszy i bardziej kompromisowy niż topowe body.
Wypowiedzi ambasadorów marki, na temat "takiego samego" AFa w d850 i D5 pomijam; oni tak samo pisali za czasów d700/d3, d800/d4, d810 i d4s i zawsze była to "prawie" prawda.
dobry wieczor.
oczywiscie , jesli przed snem nie skresli sie kilku slow n. t . fotografii to wieczor nie moze byc dobry ;-)
ustosunkowalem sie do wypowiedzi:
"Autofocus w D850 moim zdaniem nie jest gorszy niż w D5. Uzyskuje jednak w pewnych przypadkach wyraźnie gorsze wyniki. Wynika to z jednego faktu - na matrycy 46 MPx tolerancja błędu jest z 10 razy mniejsza niż na 21 MPix. "
nie ma podstaw przyjac ze az z 10 razy , nawet w przyblizeniu.
wieksza tolerancja na bledy AF dla d5 wynika z wiekszego KR dla D5.
mozna to latwo przeliczyc na GO. Im wieksza GO - tym wieksza toleranacja na bledy AF.
porownajmy konkretnie , biore przykladowo odleglosc 400 cm , ogniskowa 50 mm
dla p 2.0 mamy GO
d5 - 33 cm
d850 - 23 cm
dla p 8.0 mamy GO
d5 - 135 cxm
d850 - 92 cm
to jest roznica rzedu ok 40 - 50 %
podnoszac rozdzielczosc wzgledna matrycy , wymagania w stosunku do precyzji AF sa coraz wieksze.
W przeciwnym wypadku wyzsza rozdzielczosc matrycy nie przekladalaby sie na wzrost rozdzielczosci obrazowania przy uzyciu af.
pzdr
Kojocisko
06-02-2018, 21:29
Ale czy jakość AF i podatność na błędy wynikająca z gęstej matrycy to nie są dwa ciut inne zagadnienia? Dobry AF to m.in AF szybki, dokładny, dobrze śledzący itp. Podatność na błędy jak ja to rozumiem mniejsza tolerancja na błędy kalibracji układu korpus-obiektyw, poruszenia, błędy techniki ostrzenia i wreszcie braki precyzji AF.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.