PDA

Zobacz pełną wersję : D200 - same zachwyty ;)



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]

Senketsu
06-08-2019, 01:19
Dziękować bogdi64, bo nie bardzo widziałem sens stosowania tej zapomogi AF, bez niej też ostrzy przy słabym świetle. W ogóle nie wiem, czy ktoś z was to zauważył, ale D200 wcina sporo energii podczas uruchamiania, jest to dla mni dość dziwne, ale nie mogłem zrozumieć dlaczego wydajność moich aku (5 sztuk Nikona, kupowane do D300 i D300s) mają znacznie słabszą wydajność :)

madebyzosiek
06-08-2019, 10:18
Przyzwyczaj się do tego, że prąd w D200 szybko znika. Taki urok CCD... Jak masz sporo baterii, to nie ma problemu.

Senketsu
06-08-2019, 11:58
Na szczęście mam sporo, ale myślę by jeszcze dokupić :) według obliczeń wychodzi na to, że około 500 zdjęć można zrobić na jednym aku, więc też nie ma co narzekać ;) w ogóle chyba upoluje sobie drugą sztukę na zapas, póki tanie są, bo mój obecny to ma taki przebieg, że tylko czekać na awarię, a oszczędzać go nie będę :D

leighadams
06-08-2019, 12:44
Fakt, że d200 jest prądożerny, ale porównując z aktualnymi bezlustrami to nie ma co narzekac[emoji3] i tak jest luksus[emoji6]

Senketsu
06-08-2019, 14:49
Dokładnie, wyświetlacz to pobiera energii... Sam mam NEX-5n i widzę jak w nim bateria schodzi w dół... :D

bogdi64
06-08-2019, 19:38
ok 500, jest szansa ;), zależy też od optyki - przy -27 stopniach do 30 sztuk z 18-200 :)

Senketsu
07-08-2019, 12:57
Serio przy takim mrozie zrobisz tylko 30 zdjęć? W sumie w większym niż -5 nie miałem okazji robić, przyznam, że nie bardzo lubię wystawiać lustrzankę na mróz, potem w domu zbiera się na nim para (zawsze to martwi, bo obiektyw jakichś super uszczelnień raczej nie ma).

nikoniarz
07-08-2019, 12:59
Serio przy takim mrozie zrobisz tylko 30 zdjęć? W sumie w większym niż -5 nie miałem okazji robić, przyznam, że nie bardzo lubię wystawiać lustrzankę na mróz, potem w domu zbiera się na nim para (zawsze to martwi, bo obiektyw jakichś super uszczelnień raczej nie ma).
To jest właśnie plus, bo bez uszczelek swobodniej odparuje.

bogdi64
07-08-2019, 16:15
dlatego lubię d200, w takim mrozie -27, około 10 godzi, następnego dnia - 22 i poziomo padający śnieg ;), wszystko białe na maksa, trzeci dzień "upał" +4, sztolnie i wilgotność powyżej 90%, z paska woda kapała :), stworzono aparat do pracy, przy przebiegu 270 tyś, nawet jednej zawiechy, zero problemu z jakimkolwiek obiektywem, na brak ostrości zwracałem tylko jeden (okazał się uszkodzony :)), dlatego złego słowa nie powiem, później mając już inne modele, przy konieczności zrobienia zdjęć w bardzo ekstremalo pogodowych sytuacjach w zasadzie tylko jego używałem (najniższa wartość w przypadku utraty) i nigdy nie zająknął się :), ba cztery dni na plaży morskiej, monopod się zablokował, statyw klinował d200 pracował :)

Senketsu
07-08-2019, 16:22
Dobrze wiedzieć, to może te moje 187k jeszcze spokojnie pociągnie do 250k :D w sumie będę go zabierał że sobą w trasy rowerowe itp, sprawdzi się na pewno, nie będę musiał się martwić, że zaraz coś uszkodzę :)
nikoniarz mimo wszystko zawsze wtedy martwię się obiektyw :D

poste
07-08-2019, 17:52
Przyzwyczaj się do tego, że prąd w D200 szybko znika. Taki urok CCD... Jak masz sporo baterii, to nie ma problemu.

To nie jest urok CCD, raczej d200 i szkieł ze stabilizacją. W d80 z kitem bez vr bateria wytrzymywała 2 tygodnie i ładną parę setek zdjęć. Pamiętam, bo byłem kiedyś na wakacjach drugi raz w tym samym miejscu i jakoś bez chęci na robienie fotek ;), baterię naładowałem raz pod koniec pobytu, żeby nie było, że ładowarkę na próżno woziłem. Nie miałem nawet z d80 zapasowej baterii, bo i po co.

bogdi64
07-08-2019, 19:31
Pochwal się co to za brzydki obiektyw:) tez najbardziej mi się podoba 6:) a na 7 co tak za flarowało?[emoji3]

stara sigma 24 f2.8 af

Senketsu
07-08-2019, 23:58
No nie wiem, teraz podpięty mam Nikkor 28-80mm 3.3-5.6, wcześniej Nikkor 50mm 1.8G... One nie posiadają stabilizacji :D bogdi64, spoko ta Sigma jest?

bogdi64
08-08-2019, 17:24
nie wiem czy mogę napisać to na forum nikona, ale nikkora 24 - f2,8 bije na głowę i to w każdej kategorii

Senketsu
08-08-2019, 22:59
Możesz, bądźmy szczerzy, nie ma nigdzie w regulaminie, że mamy tylko chwalić Nikona :D idę się zorientować, czy można jeszcze gdzieś dostać tą Sigme :) w ogóle kupiłem dwie gumy do D200, jedna ta pod kciuk, a druga ta po stronie trybu AF :) matryca póki co przeszła dmuchanie gruszką i na moje szczęście praktycznie nic nie było przyklejone, efekt jest świetny, obejdzie póki co bez czyszczenia na mokro ;)

stachmuszel
09-08-2019, 07:59
Miałem kiedyś Sigmę 24/2,8 w wersji manualnej (optycznie to samo co wersja AF). Bardzo dobre szkło (podpięte miałem do Sony NEX), jednak w przypadku Sigm trzeba uważać, bo rozrzut jakościowy był wtedy dosyć duży.

bogdi64
09-08-2019, 19:30
Miałem kiedyś Sigmę 24/2,8 w wersji manualnej (optycznie to samo co wersja AF). Bardzo dobre szkło (podpięte miałem do Sony NEX), jednak w przypadku Sigm trzeba uważać, bo rozrzut jakościowy był wtedy dosyć duży.

piszę o wersji af i coś tam makro w nazwie, co do rozbieżności jakości, to się z tym nie spotkałem, bym nawet stwierdził, że były dokładniej justowane, wtedy nie było korekcji w korpusach :)

krzysztofz24
10-08-2019, 12:51
Tak sobie poczytuje ten watek bo mam Fuji S5pro a D200 to jego bardziej popularny blizniak, tyle ze Fuji ma inna matryce plus pare szczegolow.
O Fuji czytalem jakies stare wpisy sprzed lat z martwego forum Fuji.
A jak to jest w D200 ( w koncu to blizniaki;-) ).

Czyli jakich najwiekszych pojemnosciowo kart CF uzywacie w D200?

Mam 2x4GB Sandiska. Dorzucil bym do kompletu 8GB. Ale juz je bardzo ciezko dostac jako nowe. Tylko 16 i wiecej.
Niektorzy laduja do Fuji bez problemu 16, podobno tez 32. A nawet znalazlem wpos o 64GB.

No ale ponowie pytanie.
Jaki macie gameplay co do uzytkowania duzych kart w D200;-)?

bogdi64
10-08-2019, 14:55
największy CF mam 8 i działa bezproblemowo, w zasadzie to używam 4 bo łatwiej segregować

madebyzosiek
10-08-2019, 16:45
Ja w D200 miałem 16 GB i bez problemu.

Maro66.
14-08-2019, 14:22
No i stało się. Kliknąłem. :mrgreen:
Teraz czekam aż dojdzie. Nigdy go nawet w ręce nie miałem. Jestem bardzo ciekawy pojedynku, który od dawna chodzi mi po głowie, czyli porównanie z CMOSem z epoki. Do tego od konkurencji. Jakieś dwa lata temu, może więcej sprawiłem sobie z ciekawości (bo tanio było) Canona EOSa 40D. Bardzo fany aparacik za grosze, podobnie jak D200, ilość pikseli taka sama. Podepnę do obydwu pięćdziesiątki i zobaczymy, co pokażą. Canona mam 50 mm 1,8 STM, Nikona 50 mm 1,8 G. Biorąc pod uwagę ceny, pod D200 powinienem podpiąć 50 mm 1,8 D, ale niestety nie mam i nie będę kopał leżącego ponieważ uważam, że 50 STM daje znacznie przyjemniejszy obrazek od ponad dwa razy droższego Nikkora. Myślę, że ustawienia iso 200 i 2,8 będą dla obydwu optymalne. Zrobię na standardzie i na żywych w jpg. Fajnie byłoby znaleźć jakiś kolorowy kwiatek na tle niebieskiego nieba, chyba że jakieś inne sugestie?

stachmuszel
14-08-2019, 14:40
Tez mnie kiedyś korciło 30D/40D, jednak zaniechałem pomysłu. Co za dużo to niezdrowo:-)

Maro66.
14-08-2019, 15:19
Do tego czasem można się zdziwić. Zrobiłem kiedyś portrecik własnie 50 mm. Ta sama chwila, piękny, słoneczny dzień, z tym, że drugim aparatem był D7100. Każdy, nie większość, każdy któremu pokazywałem wybierał zdjęcie z 40D... :twisted:

Maro66.
16-08-2019, 18:00
No i dotarł. Fajna z niego puszka. Mając D90, D7100 i D610 chwilę rozkminiałem jak się dostać do gniazda karty :-P Pierwsze strzały bardzo pozytywnie, jak na wiek aparatu. Migawka ma fajny dźwięk w odróżnieniu do sygnału potwierdzenia ostrości. Na szczęście da się wyłączyć. RAWów jeszcze nie ruszałem, ale wychodzi mi, że w jpg najlepiej robić na przetwarzaniu obrazu "Normal". Vivid - za dużo cukru w cukrze...
To tak na szybko pierwsze wrażenia. :grin:

Senketsu
16-08-2019, 22:16
Gratuluję zakupu Maro66. :) ja podobnie, robie w jpg, bo używam D200 bardziej do takiej fotografii wycieczkowej, za dużo mam zdjęć do obróbki z sesji, by jeszcze dorzucać sobie pracy, a tak gotowe JPG, idealnie żeby sobie wrzucić na Flickr, czy FB, który masakruje jakość zdjęć :D W moim przypadku nie myślałem jeszcze o kupnie Canona, bo żadnych szkieł do niego bym nie miał, chyba, że od razu z jakimś kitem, który zapewne byłby kiepskiej jakości :) wracając do D200, to tak jak pisałem, chyba kupię z czasem drugi na zapas, bo mam wrażenie, że z czasem jego cena może zacząć iść w górę, tym bardziej jak zacznie maleć ilość sztuk na rynku, a mój ma ogromny przebieg :3 Szczególne atuty D200, patrząc na jego datę produkcji, to ISO 100, migawka do 1/8000 ;) D300 nie miał natywnego ISO 100 :D

nikoniarz
16-08-2019, 22:25
wracając do D200, to tak jak pisałem, chyba kupię z czasem drugi na zapas, bo mam wrażenie, że z czasem jego cena może zacząć iść w górę, tym bardziej jak zacznie maleć ilość sztuk na rynku, a mój ma ogromny przebieg :3 Szczególne atuty D200, patrząc na jego datę produkcji, to ISO 100, migawka do 1/8000 ;) D300 nie miał natywnego ISO 100 :D

Raczej będzie tylko spadać z ceną. Podobnie jak "kultowe" D3 czy D700. Owszem, D300 nie ma ISO-100, ale D200 nie ma ISO-3200... Także chyba nie tędy droga który co ma. Bo korekty AF też w D200 nie ma, 51 pkt AF również, i paru innych rzeczy... I żeby ktoś nie zrozumiał mnie źle- nie ujmuję niczego D200, tylko stwierdzam, że coś ma, a czegoś nie ma.

Senketsu
16-08-2019, 22:36
No to prawda, ale wychodzę z założenia, że w tym temacie wytłuszczamy tylko jego atuty... czyli same zachwyty :D Co do D3, to ten korpus cały czas za mną "chodzi", swego czasu było to moje marzenie i ten sentyment pozostał, więc niewątpliwe, że kiedyś go sobie sprawię. Tej korekty faktycznie brakuje, ale ciii, nie piszmy tutaj o tym...

Maro66.
16-08-2019, 23:17
Dzięki. D3 również chodzi mi po głowie. Tym bardziej, że jak dobrze poszukać można wyrwać ładną sztukę w cenie jakiej każą sobie płacić właściciele D700.
Nie wiem, czy jakoś kręcą liczniki w D200, ale jak sprawdzam swojego, wychodzi mi ponad 12000. Bateria - stan zużycia 0. Zdążyłem podpiąć Nikkora 50 1.8 G, Sigmę 17-50 i Nikora 18-105. Ostatni jakoś słabo wypadł, chociaż z D90 jest OK. Najlepiej pięćdziesiątka, której nieznacznie tylko ustępuje Sigma. AF może nie szatan, ale w punkt.
Czekają mnie jeszcze eksperymenty w ustawieniach, żeby na maksa wycisnąć co się da z matrycy.

nikoniarz
16-08-2019, 23:22
Dzięki. D3 również chodzi mi po głowie. Tym bardziej, że jak dobrze poszukać można wyrwać ładną sztukę w cenie jakiej każą sobie płacić właściciele D700.
Interesujące :D Piszę to jako właściciel obu...

Maro66.
16-08-2019, 23:44
Również mnie to zaintrygowało. D700 poniżej 2000 PLN z reguły wrak. Za takie w lepszym stanie krzyczą od 2200 do prawie 3000. A można znaleźć D3 w świetnym stanie za 2800.
Jako właściciel obydwu, D3 to bardziej pancerny D700?

nikoniarz
16-08-2019, 23:55
D3 w stanie adekwatnym do D700 to +1000 zł. A co do pancernosci- żaden nie nadaje się do wbijania gwoździ...

Maro66.
17-08-2019, 00:24
Ale już jakość, pewność mechanizmów i konstrukcji jest po stronie D3. Co do tej ceny, to przyjąłbym raczej przedział, a nie sztywną kwotę, który zaczynałby się znacznie niżej niż 1000. Adekwatność stanu niestety ciężko obiektywnie określić.

madebyzosiek
17-08-2019, 07:22
Ale już jakość, pewność mechanizmów i konstrukcji jest po stronie D3. Co do tej ceny, to przyjąłbym raczej przedział, a nie sztywną kwotę, który zaczynałby się znacznie niżej niż 1000. Adekwatność stanu niestety ciężko obiektywnie określić.Umówmy się, że trwałości i pewności mechanizmów w D700 ciężko cokolwiek zarzucić i choć to nie jest poziom jednocyfrych body, to jednak konstrukcje D610 czy D750 są przy nich jak zabawki z paczki chrupek... Jak masz w ręce D200, to właściwie D700 jest prawie identyczny pod każdym względem ;)

nikoniarz
17-08-2019, 10:45
Ale już jakość, pewność mechanizmów i konstrukcji jest po stronie D3. Co do tej ceny, to przyjąłbym raczej przedział, a nie sztywną kwotę, który zaczynałby się znacznie niżej niż 1000. Adekwatność stanu niestety ciężko obiektywnie określić.

Kwota była napisana nie tyle sztywno, co ogólnikowo, bo mniej więcej tak wyglądają różnice przy adekwatnym stanie. Owszem, można kupić D700 za tysiaka, i wtedy adekwatny D3 będzie kosztował powiedzmy 1500, ale można też znaleźć ładną sztukę D700 za 3500, i podobny D3 będzie kosztował już wtedy 5000. Wszystko zależy jak ktoś interpretuje stan sprzętu, ile przebiegu akceptuje, czy istotny jest pierwszy właściciel, zestaw sklepowy wraz z dokumentem zakupu itd. A to wszystko wpływa na cenę. Ceny owszem, w przypadku tych dwóch modeli bywają bardzo rozbieżne ale zwykle te skrajne się odrzuca, bo nie każdy lubi kupować sprzęt który wypracował już swój "limit". A adekwatność stanu przy zakupie każdy określa chyba tak samo, oceniając stopień zużycia w stosunku do przebiegu i tego co otrzymuje w zestawie.
W przypadku D200 sprawa jest chyba o tyle prostsza, że raczej ciężko kupić coś co ma naklepane 100-400 tys.
Jak też słusznie wyżej zauważono, D700 to budowa praktycznie jak D200. Aczkolwiek przy równoległym używaniu D3 i D700 ten drugi kuleje prawie pod każdym względem. Nie jest do duża różnica, ale ja się swojego pozbywam na rzecz drugiego jednocyfrowca.

Maro66.
17-08-2019, 11:58
Co prawda wątek o D200 i już kończę nie na temat, ale tak z ciekawości, twoim zdaniem. Czy D700 ma w jakimś aspekcie przewagę nad D3, czy w żadnym?

Żeby nie było całkiem nie na temat, tak na szybko wygląda moja sztuka D200 ;-)
https://live.staticflickr.com/65535/48557207116_1d64152628_o.jpg

nikoniarz
17-08-2019, 12:07
Czy D700 ma w jakimś aspekcie przewagę nad D3, czy w żadnym?

Pewnie, że ma- mniejszy, lżejszy, a więc bardziej mobilny. Aczkolwiek ja postawiłem na jeszcze większą mobilność, więc D700 nie ma już u mnie sensu. D700 jest wymiarowo prawie jak D200- różnica jest w wysokości pryzmatu.
Lampa również potrafi się przydać.
Jeśli ktoś lubi D200 za budowę/ergonomię, to D700 polubi chyba bardziej.

Maro66.
17-08-2019, 12:22
Dzięki :grin:

madebyzosiek
17-08-2019, 12:25
Co prawda wątek o D200 i już kończę nie na temat, ale tak z ciekawości, twoim zdaniem. Czy D700 ma w jakimś aspekcie przewagę nad D3, czy w żadnym?

Wagi, wielkości i ciężaru. Ale jest kilka aspektów, w których D700 jest lepszy od D610 ;)


Żeby nie było całkiem nie na temat, tak na szybko wygląda moja sztuka D200 ;-)
https://live.staticflickr.com/65535/48557207116_1d64152628_o.jpg

Ładna sztuka :)

nikoniarz
17-08-2019, 12:27
Wagi, wielkości i ciężaru.

Myślę, że albo wagi, albo ciężaru :)

jurkarol
17-08-2019, 12:49
Robicie mi smak na D200 ale mam już d80. Jedyne co bym chciał to pomiar światła ze starymi manualami ai, ai-s, bo kupiłem ostatnio stary 28mm f2,8 ai. Zgrabny i dość ostry choć trzeba panować nad ręką i czasem.

madebyzosiek
17-08-2019, 13:59
Myślę, że albo wagi, albo ciężaru :):) Bo te kilogramy takie ważne są ;)
Robicie mi smak na D200 ale mam już d80. Jedyne co bym chciał to pomiar światła ze starymi manualami ai, ai-s, bo kupiłem ostatnio stary 28mm f2,8 ai. Zgrabny i dość ostry choć trzeba panować nad ręką i czasem.D80 ma jednak dwie zalety... Karty SD i ekran, na którym widać czy zdjęcie wyszło ;) Ma też słabszy filtr AA, więc zdjęcia nie wymagają tak dużego wyostrzenia. Szkoda mi było D200 sprzedawać, no ale jak ma leżeć, to bez sensu.

jurkarol
17-08-2019, 17:16
Prawda, słabszy filtr, jest nieco ostrzej

Senketsu
18-08-2019, 00:30
D3 w stanie adekwatnym do D700 to +1000 zł. A co do pancernosci- żaden nie nadaje się do wbijania gwoździ...

Podobno D300 i D300s się nadaje, ale nie próbowałem :D uważasz, że warto dopłacać do D3? D700 widuje już po 1000zł... D700 kusi ergonomią jak w D200/D300 i D300s, ale też nie miałem okazji jeszcze mieć w ręku nic z serii Dx

Co do D80 to i łatwiej tam przybliżać zdjęcia na lcd, w d200 trochę to dziwnie rozwiązali ;) Aku też mniej pożera D80, ale nie czuć w nim tej solidności co w D200, patrząc na obecne amatorksie lutrzanki, to kiedyś było lepiej, taki D5300 i inne nie mają dwóch pokręteł, górnego LCD, a to wszystko miał D70/D80/D90, więc obecnie w sumie prócz lepszej matrycy, gibanego ekranu dostajemy kastrata bez śrubokrętu, porządnej ergonomii... teraz to wszystko jest dopiero w semi-profi...

jurkarol, D80 i D200 to dwie różne matryce ;)

Maro66.
18-08-2019, 01:11
Różne, ale nie pod względem obrazowania. TOP67 tłumaczył kiedyś. Ta z D200 szybciej zrzuca dane, czy coś. Reszta taka sama.

Senketsu
18-08-2019, 01:15
Jeśli specyfikacja z DxOmark nie kłamie, to D200 ma lekko większą matryce, ale nie wiem ile w tym prawdy :) żeby nie było nudno, wrzucam dzisiejsze dwa pstryki z D200 w połączeniu z Sigmą 17-70mm 2.8-4
29286
29287

Senketsu
18-08-2019, 02:18
Jeszcze dorzucę foto mojego D200, myślę nad kupnem gumy (tej pod napisem D200, bo porządnie odpada i jej wymiary są już większe).
29289
ps. D80 za to mam w stanie jak nowy, to samo D40 :D D300 ostro zajechany, a D300s zadbany, to samo D5300 i D600 jak nowy ;)

jurkarol
18-08-2019, 09:53
jurkarol, D80 i D200 to dwie różne matryce ;)

To właściwie ta sama matryca ccd tyko - za Kenem Rockwellem:

"[D80] it's the Sony ICX493AQA sensor, which is a two-channel version of the four-channel Sony ICX483AQA used in the D200. The difference is one has more pins so it can read out data quickly enough for the D200's 5FPS, otherwise it's the same data and image quality"

Dlatego dane szybciej obrabia

Senketsu
18-08-2019, 17:53
No to wszystko jasne, dzięki za informację.

Maro66.
18-08-2019, 19:18
Pierwsze koty za płoty. Powiem tylko "ŁAŁ" :shock:
29321
29322
29323

JPGi prosto z puszki. Zmniejszone i wyostrzone. Nie mam pytań. Już wiem dlaczego tyle kosztował, jak wchodził na rynek...

W zasadzie, jakby nie wysokie ISO, resztę puszek mógłbym sprzedać.

Senketsu
18-08-2019, 21:35
Ja tak samo, prosto JPG z puszki i od razu mamy te cudne kolorki :D jak działa się na niskim ISO, to jest cudnie ;) ja standardowo w picture control mam ustawione wyostrzenie na +2 :) też wielbie D200!

stachmuszel
19-08-2019, 07:39
Kurcza felek, mój nie robił takich jotpegów, zawsze musiałem je troszkę "poPSuć" LR.

jurkarol
19-08-2019, 08:37
Jeszcze z ostatnich z matrycą CCD jest d3000 tylko nie wiem jak z niego wychodzą, bo to uproszczony model

kurp
19-08-2019, 11:32
Cześć. Ostatnio zakupiłem Nikona D200 z niewielkim przebiegiem. Stan bardzo dobry. Powód był taki, że jego matryca ma więcej pikselozy jak mój drugi aparat, Nikon D70s. Nieraz z tych pikseli trzeba skorzystać. Gdyby D70s miał 10 a jeszcze lepiej 12 mln pikseli to 200-setki bym nie kupował. D70s współpracuje głównie z Nikkorem AF-S 18-70. Zdjęć nietrafionych ( ostrość ) z tej puszki nie ma, stuprocentowa skuteczność autofokusa. JPG-i prosto z aparatu są bardzo dobre i ta kolorystyka oraz ogólny wygląd fotografii kładzie wiele nowszych konstrukcji z matrycą CMOS. Zaczynałem od analogów ( Zenith TTL , Praktica ) i nauczyłem się kadrować nogami tak , że wielkiego babrania się z powiększaniem wycinka kadru robić z reguły nie muszę. Nikona D200 odpaliłem z Nikkorem 1,8/D. JPG-i jakościowo porównywalne z tymi z D70s ale mają trochę większą rozdzielczość i o to mi chodziło. Parę nowych funkcji i trochę inna guzikologia jak w D70s ale wielkich różnic nie ma. Jedno i drugie body to kawał porządnego sprzętu i obydwa zostają na stałe u mnie, a dlatego, że wygląd fotografii z CCD to jest TO. Podczas wiejskich imprez moja D70-ka JPG-ami prosto z puszki położyła jakiegoś lokalnego fotoreportera okolicznych mediów. Teraz naprzemiennie jej miejsce zajmie Nikon D200. RAW-y też nieraz robię ale to już w większości z kaprysu a rzadziej z potrzeby bo i taka nieraz zachodzi.

stachmuszel
19-08-2019, 15:04
Tak wtrącę tylko, że:

"Nikona D200 odpaliłem z Nikkorem 1,8/D"

chodziło chyba o Nikkora 50/1.8D. W podpisie też masz niepełną nazwę tego szkła.

kurp
19-08-2019, 15:24
Tak , oczywiście chodziło o Nikkora 50 1,8 D. Poprawiłem, dzięki za uwagę.

Senketsu
19-08-2019, 20:09
U mnie też ze stałkami Nikkora zagrywa się idealnie, a podpinając 50tkę zyskujemy niezłą portretówkę :) mi w szklarni brakuje obecnie jakiegoś tele, bo sigma 17-70mm (26-105mm) bywa za krótka.

leighadams
19-08-2019, 20:57
U mnie też ze stałkami Nikkora zagrywa się idealnie, a podpinając 50tkę zyskujemy niezłą portretówkę :) mi w szklarni brakuje obecnie jakiegoś tele, bo sigma 17-70mm (26-105mm) bywa za krótka.

W zależności od tego czy ma być lżej czy bardziej uniwersalnie to polecam dokupić 85/1.8d albo 80-200/2.8d:-)
zooma chociażby w ostatniej wersji pompki czyli ed d lub jak są $$ to w wersji dwupierścieniowej i będzie pełnia szczęscia8)

stachmuszel
20-08-2019, 10:24
Tak wspominam sobie te czasy, kiedy D200 były jeszcze w sklepach, a na półkach zaczął pojawiać się D300, pierwszy CMOS od Nikona. Jakie to były "achy i ochy", przełom, w końcu oczekiwane wyższe użyteczne ISO (choć tylko o niecałe 1EV, ze względu na naciągane czułości w D300). Zaczęły się migracje z D200 do D300. W końcu "aparat skończony, sprzętowo nic nas już nie ogranicza", "teraz tylko szlifowanie warsztatu" etc. (Notabene podobne głosy były po pojawieniu się D700). Niektóre wpisy takie jak "D200 to muzeum, szrot" etc, o innych nie wspomnę;-). A teraz po latach zachwycamy się tym korpusem, zapominamy o dolegliwościach, eksponujemy zalety. Przewrotna ta nasza natura Panowie;-)

kurp
20-08-2019, 13:01
Bo to body i jego matrycę zaczęto doceniać dopiero po latach. Ja już się przekonałem, że JPG-i prosto z dobrze skalibrowanej puszki są natychmiast gotowe do użycia. Można się bawić w RAW - NEF i obrabiać fotki ale po co ? To zajmuje czas. Żeby nie być gołosłownym to dam taki przykład. Fotograf robił jakimś Canonem fotki na weselu mojego syna, a ja swoim Nikosiem D70s pstryknąłem parę ujęć ( głównie na zewnątrz ). Po tych wielkich obróbkach te profesjonalne fotografie były w nieco dziwnych kolorach i jakieś z innego świata a moje fotki były po prostu " przyjazne dla ludzi ". Ja testuję fotki przy udziale żony i jej dwóch sióstr. One po prostu siedząc przed komputerem i oglądając fotografie z wesela natychmiast po " babsku " mówią , że im się to nie podoba. Po to kupiłem Nikona D200 bo matryca CCD daje genialne kolorki i przyjazny, ogólny wygląd zdjęcia. A że to zaczęto doceniać po latach to już inna sprawa, ale warto.
Tak na marginesie to dodam, że robiłem zdjęcia nocne Nikonem D50 z ustawionym najmniejszym ISO ale ze statywu. Jakość znakomita. Oczywiście CMOS ma tą przewagę , że w wysokich czułościach ma o wiele mniejsze szumy ale pomimo pewnych ograniczeń ja wolę te starsze puszki. Dlatego kupiłem Nikona D200.

Maro66.
20-08-2019, 13:22
Ze swojej strony powiem, że jak się pojawił D300 i zobaczyłem zdjęcia z niego, to doszedłem do wniosku, że w końcu powstała cyfrówka, która daje świetny obrazek. Znacznie lepszy niż wszystko, co do tej pory wyszło. Aparat kompletny. I dalej mam takie zdanie. Świetny sprzęt, mógłbym mieć. Mam w zasadzie namiastkę w postaci d90, który ma u mnie również dożywocie.

A tak z innej beczki. Czy ktoś wie, jak się ma możliwość filmu małoobrazkowego do matrycy? Chodzi mi o rozdzielczość i rozpiętość tonalną. W którym momencie cyfra prześcignęła analogi? czy jest jeszcze jakaś granica do pokonania?

kurp
20-08-2019, 13:48
Ciężko powiedzieć. Na wskutek biedy ustrojowej okres przejścia pomiędzy zachodnim, dobrym kolorem a cyfrą był stosunkowo szybki. Jak założyłem film Konica-Minolta do Zenitha TT-L to obrazek był z innego świata. Na papierze fotografie nie różniły się od obecnej cyfry ale więcej nic powiedzieć nie mogę. Na Konicy-Minolcie było znakomicie ale komputerów jeszcze w tedy nie było ( przynajmniej w domu ).

andystar
20-08-2019, 14:03
A tak z innej beczki. Czy ktoś wie, jak się ma możliwość filmu małoobrazkowego do matrycy? Chodzi mi o rozdzielczość i rozpiętość tonalną. W którym momencie cyfra prześcignęła analogi? czy jest jeszcze jakaś granica do pokonania?

Fuji Velvia 50 (24x36) po dobrym skanowaniu daje 87 mpx

Maro66.
20-08-2019, 14:20
To grubo. Czyi jeszcze trochę zostało do nadrobienia. Dla zwykłych śmiertelników biją ten wynik nowe Panasy S dopiero w trybie rozszerzonej rozdzielczości.

stachmuszel
20-08-2019, 15:51
Fuji Velvia 50 (24x36) po dobrym skanowaniu daje 87 mpx

Eeee...chyba przesadziłeś. To, że skaner może osiągać taką rozdzielczość, nie znaczy że negatyw ją ma. Które szkło ma taką rozdzielczość?! Nie znam takiego. Ja sobie przypominam materiały Nikona, mówiące o około 14MPx jako ekwiwalent negatywu.

Przykładowo D800E z Nikkorem 24/1,8G daje około 30MPx.
https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/Nikon-AF-S-NIKKOR-24mm-F18G-ED-on-Nikon-D800E-versus-Nikon-NIKKOR-Z-24-70mm-F28-S-on-Nikon-Z7-versus-AF-S-Nikkor-24-70mm-f-2.8G-ED-on-Nikon-D800E__1584_814_2025_1270_175_814

dranio
20-08-2019, 16:05
Otóż to. Nie ma takiego obiektywu, który przeniesie rozdzielczość Velvii czy Kodachrome i nie ma takiego skanera. O ile dobrze pamiętam, to maksymalna efektywna rozdzielczość klatki małoobrazkowej to ok. 20 MPix.

bogdi64
20-08-2019, 16:09
teraz już nie znajdę źródła, ale gdzieś czytałem, że średniej jakości negatyw to ok 10 a diapozytyw 14, robiłem kiedyś "test" w tych samych warunkach (iso 400 grupa ludzi, oświetlenie sztuczne), gdzie cyfra 10 mpix już wypadła lepiej w detalach, za to negatyw ma inną kolorystykę i ułożenie ziarna, które mniej przeszkadza w odbiorze, co do rozpiętości to tu nie analizowałem (testowałem), negatyw jest dość tolerancyjny na błędy oświetlenia, ale jak to się ma już w liczbach to nie odpowiem, negatyw to "inna " filozofia ;), teraz na wyjeździe 6 dniowym zrobiłem ok 46 klatek i to nie w ciągu godziny ;)

124miko
21-08-2019, 12:35
Może tutaj wkleję mój post z wątku o gumach ( tam już chyba nikt nie wchodzi :-) ) :

Potrzebuję 3 komplety gum do D200 i jeden komplet do S5Pro. Czy przez ostatnie 5 lat coś się zmieniło na rynku ?
Czy wiecie może gdzie, za ile ?

krzysztofz24
21-08-2019, 15:33
Zapomnij ze kupisz gumy do S5pro, orientowalem sie jakis czas temu szeroko w temacie. Nawet z Fuji Polska.
Oczywiscie pasuja od D200 jakby co, bo to ta sama...karoseria:-).

Ale jakbys chcial przednia gume z czarnym znaczkiem zamiast czerwonym jak w Nikonach - to nie ma opcji.

Ebay i Alliexpress twym przyjacielem;-).

Maro66.
21-08-2019, 18:23
A sprawdzał ktoś czy w serwisie Nikona mają jeszcze gumy?

andystar
21-08-2019, 21:19
Gumy do D200 są praktycznie nie do kupienia.
Można jedynie spróbować wydrukować je na drukarce 3D

124miko
21-08-2019, 22:22
Dzisiaj otrzymałem odpowiedź z serwisu Nikona z Czech ( tam naprawiają DX-owe body ):


„bardzo nam przykro, ale wszystkie części zamienne do tego modelu nie są już dostępne. Wsparcie producenta zakończyło się. Przepraszamy, nie możemy już dostarczać gumy.”

Tak więc z oficjalnego źródła nici :-(

Jeśli chodzi o serwis Fuji to korespondencja dotyczy uściślenia zapytania:

„Chodzi o wymianę oklein?”

Poinformuję o dalszym przebiegu „rozmów” :-)

krzysztofz24
21-08-2019, 22:43
A po co ci ASO jak fura po gwarancji;-)

Ja nie wiem, pisze sie ludziom, chce sie pomoc a oni wogole tego nie widza...

http://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20190821124158&SearchText=nikon+d200+rubber+complete&switch_new_app=y
O i nawet komplety maja.

124miko
22-08-2019, 00:12
No to jest tak jak się zakłada, że interlokutor jest przynajmniej tak bystry jak Ty ������.

Dzięki za podpowiedź ! , ale przy cenie ok. 240,- PLN, to miłość do sprzętu za 300-400 traci na mocy :-))

krzysztofz24
22-08-2019, 00:17
Ale te gumy sa tak samo nowiuskie jak te do D850 np:-).
Jak tam jedna guma troche odstaje to jeszcze mozna dac sobie spokoj mz. Ale jak juz wiekszosc zdecydowanie odlazi a aparat ma z nami zostac...to niech ma facelifting za 240PLN;-).

stachmuszel
22-08-2019, 07:02
Nie sądzę, aby to były oryginalne gumy. Ta wiadomość o braku wsparcia trochę zniechęca, niestety.

kurp
22-08-2019, 07:43
Nie sądzę, aby to były oryginalne gumy. Ta wiadomość o braku wsparcia trochę zniechęca, niestety.

Własnie dlatego można go nabyć w cenie max. 500 złotych. Zresztą specjalnie bym się tym nie przejmował bo obecną politykę szeroko pojętego marketingu prowadzą księgowi i wiele nowszych modeli będzie uziemianych aby tylko sprzedawały się te najnowsze. D200 był produkowany w czasach kiedy jeszcze nie oszczędzano na jakości stosowanych materiałów i technologiach produkcji - tak, że to wytrzymała maszyna. Nabyłem i cieszę się ze znakomitych fotografii dawanych przez tą puszkę.

dranio
22-08-2019, 07:50
(…) Zresztą specjalnie bym się tym nie przejmował bo obecną politykę szeroko pojętego marketingu prowadzą księgowi i wiele nowszych modeli będzie uziemianych aby tylko sprzedawały się te najnowsze. (…).

Wszyscy powtarzają to hasło jak mantrę, a życie pokazuje coś zupełnie innego...

124miko
22-08-2019, 13:16
Odpowiedź z Fuji:

Dzień dobry

Niestety nie mamy już możliwości wymiany oklein w tym modelu


Pozdrawiam / Kind regards

Zespół FujiFilm

leighadams
22-08-2019, 23:01
Wszyscy powtarzają to hasło jak mantrę, a życie pokazuje coś zupełnie innego...

Co niby to życie pokazuje?

dranio
22-08-2019, 23:12
Co niby to życie pokazuje?

Że nie chodzi o sprzedaż najnowszych modeli kosztem tych trochę starszych.

Maro66.
22-08-2019, 23:21
To jak nazwiesz brak kompatybilności AF-P z nie tak bardzo nawet starszymi korpusami?

Postęp, nie? :twisted:

dranio
22-08-2019, 23:24
O ile wiem D800 i D810 miały nowy soft w celu zgodności z AF-P.

Senketsu
22-08-2019, 23:25
W zależności od tego czy ma być lżej czy bardziej uniwersalnie to polecam dokupić 85/1.8d albo 80-200/2.8d:-)
zooma chociażby w ostatniej wersji pompki czyli ed d lub jak są $$ to w wersji dwupierścieniowej i będzie pełnia szczęscia8)
No właśnie tych szkieł mi brakuje, do FX 85mm, a do DX tele typu 80-200mm :D

- - - - kolejny post - - - - - -


Może tutaj wkleję mój post z wątku o gumach ( tam już chyba nikt nie wchodzi :-) ) :

Potrzebuję 3 komplety gum do D200 i jeden komplet do S5Pro. Czy przez ostatnie 5 lat coś się zmieniło na rynku ?
Czy wiecie może gdzie, za ile ?

Mogę dać namiar na tanią gumę pod kciuk i tą pod napisem D200 ;) reszta droga...

krzysztofz24
22-08-2019, 23:35
To jak nazwiesz brak kompatybilności AF-P z nie tak bardzo nawet starszymi korpusami?

Postęp, nie? :twisted:

Otoz to, mam takie samo zdanie.
Chamstwo.
No ale jak Nikon nie chce na mnie zarobic na obiektywach...

124miko
22-08-2019, 23:51
Mogę dać namiar na tanią gumę pod kciuk i tą pod napisem D200 ;) reszta droga...

Odłażą te z czerwonym „trójkącikiem”...

Maro66.
23-08-2019, 00:00
Znaczy drogie :D

Senketsu
23-08-2019, 00:11
Mi akurat ta się trzyma, a reszta nie i zamówiłem nowe.

stachmuszel
23-08-2019, 07:49
Kiedyś miałem w ręku D200 z odklejonymi, rozciągniętymi i klejącymi się gumami. Paskudny widok, a tu jeszcze brak dostępu do nowych :-(

Senketsu
23-08-2019, 11:19
Podróbki tylko dostać można... Ale lepsze to niż nic.

nikoniarz
23-08-2019, 11:27
To jak nazwiesz brak kompatybilności AF-P z nie tak bardzo nawet starszymi korpusami?

Postęp, nie? :twisted:

Jakie konkretnie masz na myśli korpusy? A co do ostatniego zdania- postęp to niekoniecznie kompatybilność...

Maro66.
23-08-2019, 12:01
Od D7100 w dół. Już kiedyś o tym pisałem w przypadku innego wątku. Jakoś w Canonie dali radę wprowadzić S-TM i Nano USM, które są kompatybilne ze starszymi korpusami.

nikoniarz
23-08-2019, 12:07
Od D7100 w dół. Już kiedyś o tym pisałem w przypadku innego wątku. Jakoś w Canonie dali radę wprowadzić S-TM i Nano USM, które są kompatybilne ze starszymi korpusami.

Ja rozumiem po części ludzki "żal". Ale ta "poczęść" dotyczy tylko tego, że człowiek z natury chciałby tylko lepiej pod każdym względem. Nie chcę być zrozumiany źle, ale te AF-P to raptem 5 obiektywów? Obiektywów wcale nie rewelacyjnych, zupełnie budżetowych, które nie wiadomo jak będą służyć po 5 czy 10 latach użytkowania. Myślę, że zupełnie nie ma powodów do zmartwień dla posiadaczy D7100 i starszych.

Maro66.
23-08-2019, 12:13
W zasadzie święta racja. Ja tam żadnego z tych AF-P nie potrzebuję. Są jednak tacy, którzy by chcieli.

nikoniarz
23-08-2019, 12:41
W zasadzie święta racja. Ja tam żadnego z tych AF-P nie potrzebuję. Są jednak tacy, którzy by chcieli.

Oczywiście. Na pewno są tacy. Tylko myślę, że warto rozważyć czy chcą dla "chcenia", czy taki obiektyw oferuje im coś "niepowtarzalnego".

OjTam
23-08-2019, 13:53
ale te AF-P to raptem 5 obiektywów?

Cztery, jeśli liczyć wersje VR i nonVR jako jedno. 3 do DX i 1 FX.

Obiektywów wcale nie rewelacyjnych, zupełnie budżetowych, [ciach] Myślę, że zupełnie nie ma powodów do zmartwień dla posiadaczy D7100 i starszych.

Racja. Gorzej będzie, jak zrobią jakieś zoomy f/2.8 albo jasne stałki.

Wracając do tematu D200, większym bólem niż brak obsługi AF-P, może być brak obsługi szkieł z elektromagnetyczną przesłoną.

nikoniarz
23-08-2019, 14:08
Gorzej będzie, jak zrobią jakieś zoomy f/2.8 albo jasne stałki. Niestety nie rozumiem...
Wracając do tematu D200, większym bólem niż brak obsługi AF-P, może być brak obsługi szkieł z elektromagnetyczną przesłoną. Tutaj przyznam rację. Niby najstarszy korpus obsługujący nowe obiektywy E to D3, ale jednak nie wszystko po D3 je obsluguje. Chociaż z drugiej strony ci narzekający na brak obsługi AF-P raczej nie są zainteresowani obslugą E...

OjTam
23-08-2019, 14:12
Niestety nie rozumiem...
Wyobraź sobie np. takiego AF-P 16-55/2.8.
Przypuszczam, że kilku chętnych ze starszymi puszkami na takie szkło by się znalazło. A tu kicha.


Tutaj przyznam rację. Niby najstarszy korpus obsługujący nowe obiektywy E to D3, ale jednak nie wszystko po D3 je obsluguje. Chociaż z drugiej strony ci narzekający na brak obsługi AF-P raczej nie są zainteresowani obslugą E...

Obiektywy z przesłoną elektromagnetyczną to nie tylko kilka nikkorów, ale też nowsze Sigmy i Tamrony.

nikoniarz
23-08-2019, 14:16
Wyobraź sobie np. takiego AF-P 16-55/2.8

Nie wyobrażam sobie bo to bez sensu. Przecież można sobie wyobrazić również jakiegoś 18-30/2 czy cokolwiek innego. Nie o to chodzi. Rozmawiamy o faktach. A faktem jest, że do D200 można kupić na prawdę fajne szkła bez AF-P. Matryca 10mpx nie jest wymagająca, śrubokręt całkiem wydajny...

OjTam
23-08-2019, 14:19
Nie wyobrażam sobie bo to bez sensu. Przecież można sobie wyobrazić również jakiegoś 18-30/2 czy cokolwiek innego. Nie o to chodzi. Rozmawiamy o faktach. A faktem jest, że do D200 można kupić na prawdę fajne szkła bez AF-P. Matryca 10mpx nie jest wymagająca, śrubokręt całkiem wydajny...

Nie zrozumiałeś mnie.
Pisałeś, że AF-P to tylko średniaki. I to prawda. Na tą chwilę. Więc czy puszka obsługuje af-p czy nie jakoś wielkiej różnicy nie robi.
Gorzej będzie, jeśli zrobią tanie i jasne szkła af-p. Wtedy brak obsługi może zaboleć.

nikoniarz
23-08-2019, 14:22
Nie zrozumiałeś mnie.
Pisałeś, że AF-P to tylko średniaki. I to prawda. Na tą chwilę. Więc czy puszka obsługuje af-p czy nie jakoś wielkiej różnicy nie robi.
Gorzej będzie, jeśli zrobią tanie i jasne szkła af-p. Wtedy brak obsługi może zaboleć.

Chyba jednak zrozumiałem. Po prostu nie ma sensu przejmować się czymś co może nastąpi, a może nie.
A jeśli już zrobią to przecież można wymienić puszkę, prawda? Jeśli szkła będą wyjątkowo wyjątkowe to nawet należało by wymienić. W końcu panuje opinia, że to optyka najważniejsza.

OjTam
23-08-2019, 14:24
@Up (coby nie cytować)
Otóż to. W całej rozciągłości.
Tylko wiesz. Te kolorki z D200... ;)
PS. Osobiście mnie rybka, czy mi puszka obsługuje af-p, czy nie. :D

nikoniarz
23-08-2019, 14:32
Tylko wiesz. Te kolorki z D200...
Bardzo subiektywna sprawa patrząc na zdjęcia.

OjTam
23-08-2019, 14:35
Bardzo subiektywna sprawa patrząc na zdjęcia.

Wiem. Stąd emotka na końcu.

leighadams
23-08-2019, 16:05
Pany o czym Wy w ogóle dyskutujecie?? Myśle, ze każdy posiadający d200 zadowoli się obiektywami z serii g i d i innymi kompatybilnymi. Czy komuś brakuje aktualnie jakiś ogniskowych żebym musiał sobie zawracać gitarę jakimiś af-p i podobnymi wynalazkami??

nikoniarz
23-08-2019, 16:25
Pany o czym Wy w ogóle dyskutujecie?? Myśle, ze każdy posiadający d200 zadowoli się obiektywami z serii g i d i innymi kompatybilnymi. Czy komuś brakuje aktualnie jakiś ogniskowych żebym musiał sobie zawracać gitarę jakimiś af-p i podobnymi wynalazkami??

No przecież ja właśnie o tym pisałem. Przeczytałeś w ogóle?

leighadams
23-08-2019, 19:45
No przecież ja właśnie o tym pisałem. Przeczytałeś w ogóle?

Wybiorczo[emoji3] zwracam honor.

Senketsu
24-08-2019, 13:15
Gumy chyba dotarły, tzn dowiem się jak wrócę do Polski :D

124miko
27-08-2019, 00:32
Gumy chyba dotarły, tzn dowiem się jak wrócę do Polski :D

Daj znać jak wyglądają i czy warto myśleć o zakupie ?

Senketsu
29-08-2019, 02:40
Spoko, jak będą coś warte to też podrzucę namiar :)

FelTom
29-08-2019, 09:59
Gorzej będzie, jeśli zrobią tanie i jasne szkła af-p. Wtedy brak obsługi może zaboleć.

Nikon??

Tanie, jasne ... jeszcze z bardzo dobrą jakością obrazowania, lekkie i niedużych gabarytów ;)

Taki cud zdażył się tylko raz, gdy Samsung zwijał swój fotograficzny biznes.
Wówczas jasne, lekkie i niewielkich gabarytów obiektywy, o świetnej jakości obrazowania, można było kupić tanio.

Nie liczył bym na to w Nikonie.

Obiektywy do D200 są. Tragedii nie ma.
Przez ten Wasz wątek odkopię swojego D80.
Za co chciałem podziękować - dziękuję.

Senketsu
29-08-2019, 13:29
Nie tak dawno wziąłem D80 na wycieczkę i okazało się, że nadal robi dobre zdjęcia ;)

Maro66.
13-09-2019, 19:51
D200 zatańczy jeszcze na grobach młodszych puszek ;-)
30651

Senketsu
18-09-2019, 07:58
Dokładnie, a zdjęcia świetne :)

Maro66.
18-09-2019, 12:21
Wcale się nie dziwię, że ludzie chwalą D200. Ten aparat praktycznie sam robi zdjęcia. Nowe matryce dają świetne efekty, ale często okupione dużymi ingerencjami w post procesie. D200 wypluwa świetne prosto z puszki.

nadir
22-09-2019, 12:12
31084

Zgadzam się , D200 robi świetne zdjęcia. Ustawiłem aparat jak radzi Ken Rockwell ...

- - - - kolejny post - - - - - -

31085

Kolory ekstra ... prosto z aparatu

bogdi64
23-09-2019, 19:02
pierwszy dzień jesieni - motocyklowo

1
31172
2
31173
3
31174
4
31175
5
31176
6
31177
7
31178

Maro66.
23-09-2019, 19:15
Super! :grin:

leighadams
23-09-2019, 23:07
Zgadzam się , D200 robi świetne zdjęcia. Ustawiłem aparat jak radzi Ken Rockwell ...


Mogę być leniwy i prosić o te ustawienia?[emoji3] chętnie potestuję, liście lecą z drzew, czas najwyższy wyprowadzić d200 na spacer[emoji6]

bogdi64
24-09-2019, 09:51
ustawienia :) - raw i później lekki dopasowanie kolorków pod własne upodobanie, lekko przyciemnione niebo i na końcu ostrość i kontrast gdyż zawszę robię "mydłowate" zdjęcia, wolę mydło niż przepalenia i za dużo czerni, to wyciągam dopiero na kompie, z tym rawem jest tak, że na pewno dużo mniej roboty niż w d300, tam jest zabawa, a w d200 lekka korekta ;)

AnuBezsenny
07-10-2019, 01:07
Mogę być leniwy i prosić o te ustawienia?[emoji3] chętnie potestuję, liście lecą z drzew, czas najwyższy wyprowadzić d200 na spacer[emoji6]

Proszę:

https://kenrockwell.com/nikon/d200/users-guide/index.htm

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

sprocket
07-10-2019, 04:12
Pamietam swego D200 ze robil zielone zdjecia :), i potrafil pokazac kolorowa kaszke juz przy iso200 :)

leighadams
07-10-2019, 20:14
Pamietam swego D200 ze robil zielone zdjecia :), i potrafil pokazac kolorowa kaszke juz przy iso200 :)

Widocznie jakieś zepsute D200 Ci się trafiło:mrgreen:

szoton
08-10-2019, 06:35
Widocznie jakieś zepsute D200 Ci się trafiło:mrgreen:


Dokładnie. Ja pamiętam foty z mojego d70 i o ile to nie było wyżej niż ISO400 to kolory i ogólnie obrazek był ekstra. Lubiłem tą matrycę bardzo. Ahhhh jestem sentymentalny ;)

Maro66.
20-10-2019, 18:29
Niestety będąc jakieś dwa tygodnie temu w 3mieście, nie zauważyłem, że miałem AF przełączony na ciągły i wyszło, jak wyszło, ale kolorki ma fenomenalne.
32362
32363
32364
32365
32366

Senketsu
03-12-2019, 02:55
Piękne :D dziękuję Panowie za zdjęcia :) ostatnio katamz D600 i D7100 po konwentach, ale o D200 oczywiście nie zapominam, coś dorzucę mojego na dniach jak znajdę chwilę. Ostatnio nabyłem fotograficzny miecz świetlny i często lepiej się sprawdza niż lampa reporterska.

Jacula1
16-06-2020, 18:39
To kilka moich zdjęć z odświeżonego D200:
1.
40489
2.
40490
3.
40491
4.
40492
5.
40493

Pozdrowienia

Pypeszt
16-06-2020, 19:19
Co w nich jest takiego niezwykłego czego nie zrobiłbyś innym aparatem? Śmiem twierdzić że to i smartfony potrafią.

sprocket
17-06-2020, 02:00
Ja swojego oddalem bo mnie wkurvial ze potrafil juz zaszumiec od iso 200 i ta zielona poswiata na kazdej focie, ;)

siwyozzman
20-06-2020, 17:52
Panowie opanujcie się :) ! Tytuł zobowiązuje, lata lecą, ale mają być same ZACHWYTY. Może warto wybrać bardziej malownicze sceny, wtedy wyjdą zalety staruszka... Zresztą ja w nim lubiłem też dźwięk migawki i szybkość. Jak nie możecie pochwalić to milczcie :):)

Kartofelinder
20-06-2020, 23:13
Ja odwiesilem D200 na haczyk jesli chodzi o zabieranie aparatu na wyprawy/spacery na rzecz Fuji. Kiedy jednak zabieram sie za bardziej ustawiane zdjecia, blyskanie lampami itd, to nadal nie znalazlem dla D200 nastepcy, do ktorego chcialbym sie na nowo przyzwyczajac.

https://forum.nikoniarze.pl/attachment.php?attachmentid=40166&d=1591559502&thumb=1

stachmuszel
21-06-2020, 16:36
Rozumiem, że piszesz o Fuji S5pro?

Kartofelinder
25-06-2020, 22:01
Ha, kupiłem sobie kilka lat temu xt1 z zoomem i jakoś się dogadaliśmy. Sesje dalej d200 .....i S5pro.

eeo
17-07-2020, 00:04
D200 jest doskonale ergonomiczny; dzięki temu szybki, bo wszystko jest tam, gdzie trzeba, czyli pod palcami. Solidny, niezawodny, stabilny, dobrze trzymający się rąk korpus. D600, którego zacząlem używać potem - wydaje się być jak konstrukcyjny nieokrzesany eksperyment przy d200. No i coś bardziej organicznego jest w obrazach z ccd, ale nie wiem, co to, może większa doza ambiwalencji i przypadku?

Senketsu
03-08-2020, 15:04
D200 nadal wypluwa piękne JPG i na wycieczki rowerowe jest dla mnie super (mimo wagi) :) do tego dodać przyjemność pstrykania tym body... Polecam :D

stachmuszel
03-08-2020, 19:02
To ja miałem chyba popsute D200, bo *.jpg były dla mnie nie do zaakceptowania. Robiłem tylko NEF. Wyjątkiem były warunki bardzo dobrego oświetlenia.

Senketsu
03-08-2020, 22:27
Wewnątrz faktycznie bez lampy ciężko coś ładnego pstryknąć, ale na zewnątrz lubię kolorki jakie daje JPG, generalnie korzystam tylko z manuala, jedynie WB na auto zostawiam (zazwyczaj)

bogdi64
24-03-2021, 18:45
https://www.youtube.com/watch?v=I4K-fHGDJOE

Maro66.
24-03-2021, 19:43
Jak mam być szczery, po zmniejszeniu obrazków wybieram foty z D200. Tam w kolorze nie ma różnicy delikatnej. Jest przepaść. Do tego D200 z zapiętym 24-85 :grin:
Z drugiej strony szczegół z Zetce jest porażający.

stachmuszel
24-03-2021, 19:46
https://www.youtube.com/watch?v=I4K-fHGDJOE

Prośba do kolegów znających dobrze mówiony angielski o krótkie streszczenie i konkluzję z tego filmu, będę wdzięczny.

bogdi64
24-03-2021, 20:29
Prośba do kolegów znających dobrze mówiony angielski o krótkie streszczenie i konkluzję z tego filmu, będę wdzięczny.
przecież jest opcja automatycznego tłumacza

markB
24-03-2021, 20:41
Pomijam pierwszy etap, gdzie gościu opowiada o wędrowaniu. Na wstępie zaskoczony jest jakością starego aku w D200, który po tylu latach nadal wskazuje brak zużycia. Z przyzwyczajenia zaczął dotykać tylnego ekranika zanim zorientował się, że nie jest on dotykowy. Zapomniał do czego służą te przyciski z tyłu. Dalej bla bla o kompozycji, mgłach itp. Twierdzi, że po trzech latach używania ML nie może przyzwyczaić się do optycznego wizjera, tylny ekranik w D200 jest do kitu, fałszuje kolory, brakuje mu histogramu w wizjerze, autofokus w D200 dużo gorszy niż w Z7. Jeśli chodzi o zdjęcia, to Z7 ma dużo lepszą rozdzielczość, aczkolwiek tak dużych różnic nie widać na wydrukach zdjęć (w tej wielkości co je pokazuje). Ponadto duża różnica w kolorystyce, musiał się trochę napracować, żeby uporządkować kolorystykę w zdjęciach z D200, w Z7 dużo łatwiej w tym względzie.

PM.M
24-03-2021, 21:06
Przecież D200 to zabytek i tak należy do niego podchodzić. Jak do samochodu na żółtych tablicach. Działa, jest fajny itd, ale nie oczekujmy od 15 letniego aparatu możliwości współczesnych sprzętów.

- - - - kolejny post - - - - - -

50009
Jak już odkurzyliście wątek, to coś tam z domowo-covidowego archiwum wyszukałem.

krzysztofz24
24-03-2021, 21:13
Ale patrząc na te zdjęcia to Z7 sa bardziej detaliczne, ale jakieś takie sterylne, z przesadzonym kontrastem. Nie, nie użyje określenia że cyfrowe a D200 to jak analog:-);-).
No ale o ile scena zmieści się w rozpiętości tonalnej matrycy, to ja bym wolał taki plik z D200 do obróbki.
Jakoś tak mi się po prostu bardziej podoba...żółtaczka Nikona z tamtego okresu jest bardzo łatwa do usunięcia. A te z Z7 jakieś takie sterylne i chłodne jak że szpitala. Mam na myśli plik wyjściowy. Bo. W obróbce można niemal wszystko. Tylko można też wziąść pod uwagę ile tej obróbki robimy bo chcemy a ile bo musimy...

No ale o gustach się nie dyskutuje;-).
I a propo porównania stricte technicznego. Kiedyś aktywnie się udzielałem w wątku krajobraz.
Pamiętam jak jeden user regularnie dawał foty "morskie" z D200 i opisywał ile to już razy mu fale zalały to D200 a on dalej działa. Śmiem wątpić czy obecne nowoczesne hiper i wogole Z-tki by wytrzymały takie traktowanie jak D200.

bogdi64
24-03-2021, 21:22
odnośnie wytrzymałości - moje d200 oddałem koleżance, przebieg (aparatu nie koleżanki) był ok 270 tyś, nie miał już oklein, klapka baterii na taśmę, kilka upadków, o przemoczeniach już nie wspominam, mróz, śnieg, pył, po czterech dniach na plaży, jeszcze tydzień później wypadał z niego piach, żadnego zająknięcia, kiedyś w korpusie zamarzł 18-200, wszystkie pierścienie, aparat dalej działał.
Żadnego serwisu !!! - aparat dział dalej jako rekwizytorski, czyli kto go złapie robi zdjęcia, a pomiędzy planami przewożony luzem w bagażniku i .... działa :), niestety d300 już się okazał bardzo delikatny

robanto
24-03-2021, 21:33
Ja do dzisiaj mam w aucie przy sobie D200 - tak na wszelki wypadek . Mam go od nowości. Nastukał z 200k zdjęć i ciągle na pierwszej oryginalnej baterii. Działa, trzyma, nawet jak leży w zimnym aucie dwa tygodnie. Gumy odeszły - zakleiłem starą taśmą. Aha, raz wpadł do głębokiej kałuży, szybko wydobyty, osuszony i na tym koniec. Nigdy nie był w serwisie. Działa i robi zdjęcia.

ksh
24-03-2021, 21:37
Fajne są takie porównania ale to tak jakby udowadniać że np maluch i jakiś mustang w korku jadą podobną prędkością :)

Nie widzę problemu żeby obecnie pstrykać fotki czymś sprzed wielu wielu lat zwłaszcza od Nikona, który matrycami był lata świetlne od konkurencji.

Ja czekając na Z7 byłem zmuszony pstrykać D7000 i porównałem sobie zdjęcia do Z6, a teraz do Z7, generalnie dostosowując się w dół do D7000 nie ma różnicy wielkiej w dobrych warunkach ale kadrując zdjęcie wychodzi jaka jest przepaść do Z6, a Z7 rzuca na kolana.
Popracowanie nad kolorem i ogólnie stylem nie jest problemem, jak do tej pory najwięcej problemu na początku miałem z Sony A7II i źle wspominam też D700 ale wszystko się da zrobić.
Z6 jest tak banalnie łatwy do ogarnięcia przy obrabianiu RAW że prościej się już nie da, bardzo poprawny, podobnie widzę teraz w Z7 ale to pierwsze pstryki i się zobaczy w przyszłości.

Mała matryca 10-12Mpix nie pozwala na szaleństwo z kadrowaniem, wiec trzeba targać przynajmniej dwa obiektywy albo jakiś zoom z szerszym zakresem, na 24mpix już jest lepiej, a w Z7 to dla mnie bajka, 14-30mm daje mi taki komfort jakiego szukałem cały czas i wspominałem o tym nie raz dawniej.

Co ciekawe, podpinając Heliosa 44M-4 takiego najlepszego, który ma w polotach swoją rozdzielczość może max 8-9mpix między matryca na D7000, a Z6 i teraz Z7 widać przyrost detalu gigantyczny, czyli rozdzielczość zestawu nie kończy się na optyce.

krzysztofz24
24-03-2021, 21:50
Fajne są takie porównania ale to tak jakby udowadniać że np maluch i jakiś mustang w korku jadą podobną prędkością :)(.....)

Tylko tutaj była mowa o odporności mechanicznej na zle warunki. Czyli trzymając się analogi samochodowej to powiedzmy strefach zgniotu i jak to się będzie składać przy ewentualnym dzwonie.
Czyli wychodzi na to że D200 to mustang a Z6/7 to maluch:-).

Z tym argumentem o rozdzielczości i swobodzie kadrowania.
Niezbyt mi się podoba takie coś. W końcu kadrować się powinno przed naciśnięciem spustu migawki.
Takie są jakby podstawy fotografii;-).
Ja rozumiem że potem można sobie trochę poprawić ale wycinać kilka nowych zdjęć z całego kadru to już chyba dziwne trochę.
Osobiście wolałbym żeby producenci się ścigali na inne parametry matrycy a nie upakowanie pikseli...

ksh
24-03-2021, 22:00
Ja z premedytacją używam UWA zoom i duża matryca daje mi taki komfort że zrezygnowałem z uzupełniania ogniskowej do 100mm, a Z7 da mi dodatkowy komfort w większej ilości detalu.

Ściganie się w innych parametrach matrycy jest, przecież masz rewelacyjne BSI od Nikona, Sony tłucze podobne swoje rozwiązania z nawiązką i obie wielkie matryce praktycznie przegoniły zwykłe 24mpix.

Co do odporności mechanicznej, z jednej strony chcemy lżejszy i mniejszy sprzęt, który ma w sobie upakować całą technologię ostatnich 10 lat albo i więcej ale zaraz porównujemy do czołgów bez wielu wodotrysków :)
Zresztą ta niby nie odporność Zetek nie wiem skąd się bierze, użytkownicy raczej odczuwają to inaczej.

cybulski
24-03-2021, 22:22
Koesh nie powinieneś się ograniczać do tych marnych czterdziestu kilku mpix. Uderz od razu w 100mpix i szersze szkuo :grin: będziesz miał o czym pisać w każdym wątku przez next five years...

IMO kolory z d200 fajniejsze na tym filmie.

ksh
24-03-2021, 23:42
Oj to bym musiał celować w zapowiedzianą R-kę z ponad 100mpix :)

stachmuszel
25-03-2021, 12:54
...Co ciekawe, podpinając Heliosa 44M-4 takiego najlepszego, który ma w polotach swoją rozdzielczość może max 8-9mpix między matryca na D7000, a Z6 i teraz Z7 widać przyrost detalu gigantyczny, czyli rozdzielczość zestawu nie kończy się na optyce.

Rozdzielczość zestawu kończy się na "wąskim gardle" tego zestawu. W tym przypadku to Helios 44M-4. Ten "przyrost detalu" to nic innego jak wyostrzanie i inne algorytmy programowe, subiektywnie odbierane jako detal. Cudów nie ma i praw optyki nie oszukasz.

ksh
25-03-2021, 16:01
Niestety tak nie jest, większa matryca rejestruje więcej detalu mimo że obiektyw ma swoje granice, łatwo to potwierdzić porównując zdjęcia, może coś wrzucę wieczorem.

zeberek1
25-03-2021, 16:54
Porównywałem już sobie kiedyś ten sam obiektyw na matrycy 12mpix w D700 i 45mpix w D850. Różnice są oczywiste i raczej łatwe do przewidzenia.

stachmuszel
25-03-2021, 18:23
Ok Panowie, ja takich testów nie robiłem, więc polegam na tym co piszecie. Choć lekko kłóci się to z moją wiedzą teoretyczną :-)

PM.M
25-03-2021, 20:26
Odeszliście w bok od D200 :-) A co do ostrości zdjęć, to D200 ma (prócz tego, że zaledwie 12 MPx) to jeszcze mocny filtr antyaliasingowy.

robanto
25-03-2021, 21:48
O i le pamiętam to ma 10 MPx

PM.M
25-03-2021, 23:23
Racja, pomyliło mi się z D700.

bogdi64
03-04-2021, 16:14
Dziś wrzuciłem do torby aparat, który nie robi już zdjęć, do niego włożyłem akumulator zamiennik, zawiesiłem na pasku od "przyjaciela z Chin" do tego obiektywy, które TU na forum zaproponowano mi abym już dawno wyrzucił do śmieci i pojechałem się zrelaksować do lasu.


1.
50334

2.
50335

3.
50336

4.
50337

5.
50338

6.
50339

7.
50340

8.
50341

9.
50342

10.
50343

11.
50344

12.
50345

stachmuszel
03-04-2021, 17:59
Bogdi, super. Nawet staruszek D200 w dobrych rękach nie ma się czego wstydzić. Dzisiaj każdy jest wygodny, źle wykadruje do wytnie z 45mPx, etc. :-) Obiektyw musi być super-hiper ostry, bo inaczej to złom do kosza :-) A tu masz, zaskoczenie. Fotki ładne i kolorowe ze sprzętu za grosze. Jest frajda? Jest, i o to chodzi:-)

Cosnek
05-04-2021, 20:47
https://www.youtube.com/watch?v=I4K-fHGDJOE

Dzisiaj to juz `retro` ale jeszcze daje rade.

bogdi64
05-04-2021, 20:51
https://www.youtube.com/watch?v=I4K-fHGDJOE

Dzisiaj to juz `retro` ale jeszcze daje rade.

post #2137 - o to poszła ta cała dyskusja ;)

Cosnek
05-04-2021, 20:53
A rzeczywiscie, sorki nie zauwazylem;}

Senketsu
28-07-2021, 22:51
Dziś wyciągnąłem D200, naładowałem aku i porobiłem zdjęcia, nadal lubię jego kolorki, nie muszę bawić się potem z LR :D reasumując, mój D200 nadal żyje i robi zdjęcia!

stachmuszel
29-07-2021, 10:15
Dziś wyciągnąłem D200, naładowałem aku i porobiłem zdjęcia, nadal lubię jego kolorki, nie muszę bawić się potem z LR :D reasumując, mój D200 nadal żyje i robi zdjęcia!

A ja żałuję, że kiedyś wpadłem na genialny pomysł, aby go sprzedać. Miał tylko 14tys przebiegu :-(

jurkarol
30-07-2021, 11:24
Dziś wrzuciłem do torby aparat, który nie robi już zdjęć, do niego włożyłem akumulator zamiennik, zawiesiłem na pasku od "przyjaciela z Chin" do tego obiektywy, które TU na forum zaproponowano mi abym już dawno wyrzucił do śmieci i pojechałem się zrelaksować do lasu.]
A no właśnie, jakich obiektywów tu użyłeś?

Senketsu
30-07-2021, 22:16
A ja żałuję, że kiedyś wpadłem na genialny pomysł, aby go sprzedać. Miał tylko 14tys przebiegu :-(

To musiała być piękna sztuka... w moim odłazi guma (tą na kciuk wymieniłem już) i jest generalnie wytarty, obity... Przebieg bodaj ponad 200k. Plus taki, że może kiedyś był przynajmniej coś wart, teraz to by była dopiero głupota go sprzedawać za grosze :) lubię nim robić zdjęcia, czasem nawet jakieś domowe zrobię w połączeniu z lampą ;)

bogdi64
30-07-2021, 23:45
A no właśnie, jakich obiektywów tu użyłeś?

50/1,8D - 85/1,8 Nikkory i Tokina 11-16

robanto
31-07-2021, 10:32
Ja swoje odłażące gumy okleiłem czarną taśmą ze trzy lata temu. Do teraz to mi wystarcza, ba nawet działa wszystko.

Senketsu
03-08-2021, 00:05
Chętnie bym wszystkie te gumy wymienił, kiedyś miałem nawet taki plan, ale ostatecznie jednak nic z tego nie wyszło... A D200 nadal jest bardzo fajny :D

Barbur007
26-08-2021, 01:30
Witaj mam D200 zachwyca mnie obraz, bo w tej starej matrycy ziarno zbliżone do negatywu. Chodzi na starym gripie nieoryginalnym. Moim zdaniem znacznie lepsze rozwiązanie z tym gipem jak w D800, gdy jest tylko koszykiem na dodatkową baterię. Wolę D200 od D300. U mnie D200 to był wół roboczy ma chyba 170000 zdjęc, ale wszystko działa sprawnie.

Cosnek
27-05-2022, 15:46
Odświeżam wątek. Stary D200 ciągle robi zdjęcia. Tutaj ze starym Tamronem 200mm f3.5 z bagnetem Minolty, przez przejściówkę z soczewką.
63203

P.S. Jpeg z puszki, bez obróbki, lekko kropowany.

Cosnek
29-06-2022, 23:30
D200 + Rokkor 28mm f3.5

64299

Brooklyn
30-06-2022, 20:53
Posiadam D200 od jakiś 5 lat, przesiadłem się z D70. Przeżył ze mną naprawdę sporo czasu, w różnych warunkach.
Głównie robię nim sesje portretowe, czasami zabieram go na wycieczki, coby zobaczył trochę świata.

Oprócz niego używałem jeszcze D3100, D5100, wspomnianego D70 oraz D90.
Z nich wszystkich D200 wydał mi się najbardziej intuicyjny, przyjemny w obsłudze oraz najsolidniejszy. D3100 oraz D5100 nie dla mnie - za "wąskie" i bez ekranika na górze, musiałem grzebać w opcjach żeby zmienić parametry. D70 już lepszy, ale ekran miał fatalny. D90 za to naprawdę przyjemny w obsłudze, lecz nie sprawiał wrażenia tak solidnego jak D200.

Biorąc pod uwagę, co D200 ze mną przeszedł, dochodzę do wniosku że by uszkodzić ten aparat trzeba zrobić to umyślnie, bo przypadkiem się nie da :D Był na śniegu, uciekałem z nim przed deszczem, robiłem foty w jeziorze - nic nie zrobiło na nim wrażenia. Jedyne uszkodzenie to powszechnie znana gumka pod spustem migawki, ale to defekt wyłącznie kosmetyczny. Czasami szwankuje wyłącznik i po wyłączeniu górny wyświetlacz cały czas się świeci, ale włącza się za każdym razem - to najważniejsze!
Oryginalny akumulatorek dokonał żywota, wymieniłem na zamiennik o większej pojemności i problem rozwiązany. Ekran może nie jest najwyższej jakości, ale porównując do D70 (gdzie ekran chyba wzięli z pierwszych kolorowych modeli Nokii...) to niebo a ziemia. Przy powiększeniu można ocenić, czy zdjęcie jest na pewno ostre, na D70 była taka pikseloza że próżno dopatrywać się detali.

Jakość zdjęć mi w zupełności wystarcza. D200 pięknie odwzorowuje kolory, ostrość niczego sobie, rozdzielczość zdjęć wystarczająca do internetu i mniejszych odbitek. Przy użyciu 50tki AF-D zdjęcia wychodzą naprawdę przyjemne, jak na puszkę kosztującą ledwo parę stówek, ciężko coś zarzucić. Dlatego właśnie dzisiaj D200 to dobre body dla nowicjuszy - tanie w zakupie, idioto-odporne, bardzo dużo używanych szkieł na rynku, jakość dla amatora więcej niż dobra.

W sumie jedyne jego minusy na dzień dzisiejszy to droższe/mniej popularne karty CF, wyświetlacz odbiegający od standardów i... w sumie tyle? Bo zużycia akumulatora i przebiegu migawki nie wliczam, to jest kilkunastoletni sprzęt i trzeba mieć tego świadomość.

pawl_s
30-06-2022, 21:19
Rzadko, ale czasem wyciągam D200 z szuflady. To moja druga lustrzanka po D70s.
64325

Pawel Pawlak
30-06-2022, 21:52
Kłamstwa powtarzane odpowiednią ilość razy staje się prawdą. A dziś to bardzo łatwe do zrealizowania (niestety).
W taki sposób 10mpix to dziś rozdzielczość dobra do internetu i do małych odbitek.
Wow ! Brooklyn; to normalne że D200 jest najsolidniejszy i ma najlepsza ergonomię - to aparat semi pro - aparat dla zawodowców. O ile obrazek mógł się technologicznie zestarzeć, o tym aspekty ergonomiczne i wytrzymałościowo - konstrukcyjne raczej się nie starzeją. A pod tym względem to odpowiednik d850

lukasz_kk
30-06-2022, 22:03
Rzadko, ale czasem wyciągam D200 z szuflady. To moja druga lustrzanka po D70s.
64325
Hmmm, dziś w okolicach Szklarskiej Poręby widziałem turystę z D200 (a przynajmniej pasek był od tego modelu :)). Jednocześnie w lasach wokół Szklarskiej pełno tych kwiatów, które widać na zdjęciu, niestety nie wiem jak się nazywają. To zdjęcie z cytowanego postu nie ma EXIF, a przynajmniej ja nie widzę zapisując je w telefonie, więc nie wiem kiedy było zrobione, ale czy nie za dużo tu przypadku? ;) Dziś nawet wyjątkowo słońce świeciło, wszystko się zgadza ;)

Cosnek
30-06-2022, 22:22
64326
D200 + Rokkor 28mm

pawl_s
30-06-2022, 23:26
Hmmm, dziś w okolicach Szklarskiej Poręby widziałem turystę z D200 (a przynajmniej pasek był od tego modelu :)
:) nie ja, do Szklarskiej Poręby mam 740km. A kwiat to Naparstnica, podobno trujący.

Brooklyn
01-07-2022, 05:43
W taki sposób 10mpix to dziś rozdzielczość dobra do internetu i do małych odbitek.

Małe odbitki (typu 10x15, 15x21) robiłem nawet z kompaktu 7Mpx, jakościowo były naprawdę w porządku. Natomiast zdjęcia w internecie są dziś najczęściej przeglądane na smartfonach, albo ekranach 1080p lub 1440p (bo 4K to nisza), gdzie te 10Mpx po prostu wystarcza. Może nie jest dobra, ale na pewno - wystarczająca.

Pawel Pawlak
01-07-2022, 10:14
@Brooklyn (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=93086); nie załapałeś ironii. D200 ma wystarczającą ilość pikseli do zapełnienia ekranu 4K. Co do wydruków to dobrze przygotowany materiał będzie będzie wyrywał z butów przy powiększeniu 45x30cm (nie nazwałbym tego małą odbitką) przy 220DPI, a w praktyce biorąc pod uwagę optymalny dystans oglądania i percepcji ludzkiego oka (min. równy przekątne oglądanego obrazu) wystarczy do wykonania dowolnej wielkości powiększenia które będzie z "normalnej" odległości wyglądało świetnie (do tego wystarcza 6-8mpix). I to tyle... Niestety, jest tak jak napisałem na początku mojej wypowiedz - świadomość kształtują powtarzane pierdoły (i bełkot marketingowy).

andystar
01-07-2022, 11:08
Największą zaletą D200 jest obecnie cena. Więc świetnie nadaje się do eksperymentów np. do samodzielnych przeróbek na podczerwień. W razie niepowodzenia mało się traci.

robanto
02-07-2022, 09:46
Zrobiłem kiedyś, na wystawę, materiał 90x60 z D200. Wyglądał świetnie i bez problemu znalazł nabywców.

JK
02-07-2022, 12:48
Wspaniały. Genialny. Pamiętajcie, że mówimy tu o bardzo starym sprzęcie, który za rok osiągnie już pełnoletność. Jeśli to prawda, że taki wspaniały, to po co koncerny nadal prowadzą badania, wykonują projekty, produkują aparaty, które przewyższają tego D200 pod każdym względem. No to po kolei:
- przedpotopowa matryca o bardzo małej rozdzielczości,
- i jeszcze mniejszym używalnym zakresie czułości,
- AF na poziomie obecnych smartfonów, albo nawet nie,
- szybkostrzelność praktycznie żadna,
Kontynuować? Przypominam, że to był aparat semi-pro dający przepustkę do NPS-u. Wtedy, w porównaniu z D70, czy D100 to było cudo. Sam to kupiłem zaraz po premierze i przez kilka lat używałem. Tyle, że od tego czasu minęło już prawie 17 lat. A 17 lat w dziedzinie sprzętu elektronicznego to przepaść. To nawet nie są stare modele, tylko modele o charakterze muzealnym. Wystarczy popatrzeć na telefon komórkowy z 2005 roku i zestawić to ze współczesnym smartfonem za kilka stówek. To, że komuś uda się w idealnych warunkach zrobić dobre zdjęcie to nic nadzwyczajnego - po to D200 był projektowany, ale nazywanie go wspaniałym jest raczej nie na miejscu. Przecież nie kopiecie saperką fundamentów pod budynek mieszkalny, choć podobno też się da, tylko zamawiacie jakąś koparkę. Nie mylmy pojęć. Do zabawy D200 się nadaje wyśmienicie. Jak ktoś napisał, do przeróbek mechanicznych też - bo bardzo tani i ryzyko uszkodzenia niewielkie. Do nauki podstaw także się nadaje - ale na krótko bo zaraz czegoś zaczyna brakować. Do normalnej pracy fotografa już dawno się nie nadaje. Już dawno przestał spełniać wymagania stawiane segmentowi, w którym został pozycjonowany przez Nikona, czyli fotografii profesjonalnej. Nawet na wyjazd wakacyjny bym go nie zabrał. Dziś jedynymi jego zaletami są niska cena i wartość sentymentalna. Wybaczcie, ale innych zalet trudno się doszukać.

krzysztofz24
02-07-2022, 13:10
Robi ładne zdjęcia, dobrze działa (to porównanie AF fazowego do smartfona to już pieprzenie 3 po 3), jest nie do zajechania itp.
No fajny aparat podsumowując. A i CCD daje fajne kolory.
Ja mam Fuji S5pro, czyli ta sama buda, tylko bebechy ciut inne. Świadomie go sobie kupiłem na dożywocie jakby.

Po co się spuszczać nad osiągami elektroniki, jak nam się zdjęcia podobają:-).
Trzeba zadać sobie zaj...scie ważne pytanie;-). Co lubię w życiu robić. I po prostu zacząć to robić.
Niektórzy odpowiadają "Lubię robić zdjęcia aparatem, który mi po prostu pasuje".

No a niektórzy maja łzy w oczach jak wychodzi nowszy model i ich dotychczasowy aparat właśnie przestaje robić zdjęcia:-D.

markB
02-07-2022, 13:16
Mam przerobionego na podczerwień w LifePixel. Działa OK:

64355

Brooklyn
02-07-2022, 13:59
Nikt nie twierdzi, że D200 jest cudem techniki w 2022 roku. To po prostu bardzo solidne body, które można dostać za kilka stówek.
Matryca może i przedpotopowa, może ma "tylko" 10Mpx, lecz taka wielkość wystarcza nawet do większych wydruków. Nikt na kilkunastoletnim aparacie nie robi sesji która ma iść na bilbordy reklamowe.
To jest dzisiaj fajne body do zabawy, dla amatorów jak i osób trochę bardziej zaawansowanych. Profesjonaliści zarabiający na zdjęciach mają dużo lepszy sprzęt...
Może porównując suche dane można kręcić nosem, ale dla mnie ważne są efekty - i tutaj (biorąc pod uwagę cenę) nie mam zastrzeżeń. W ciągu 4 lat natrzaskałem nim całą masę sesji, nikt nie zgłaszał uwag, że zdjęcia są brzydkie czy niewyraźne.


Nawet na wyjazd wakacyjny bym go nie zabrał.

Widzisz, a ja zabieram go nie tylko na wyjazdy wakacyjne - właściwie używam go całorocznie, niezależnie od pogody. Mam podejście, że trzeba wykorzystywać to, co się ma na 100%, zamiast narzekać. Zaczynałem od kompaktowego Canona z jeszcze mniejszą rozdzielczością, mimo jego ograniczeń narobiłem nim mnóstwo zdjęć, często nawet opuszczając zajęcia w szkole, żeby pójść na zdjęcia. Do głowy mi nie przyszło grymasić, że nie mam lustrzanki i wielkiego obiektywu, więc nie mogę sfotografować tego czy tamtego. Potem przesiadłem się na sporo lepszy kompakt, dopiero po kilku latach fotografowania kupiłem lustrzankę. Każdego sprzętu uczyłem się dokładnie, żeby wiedzieć jak i co osiągnąć.
Pewnie za jakiś czas się przeniosę znów na lepszy sprzęt, ale na razie to, co mam wystarcza do tego co robię.

Ligo
02-07-2022, 21:29
D200 to bardzo zacny sprzęt i długo takim będzie, dopóki działa.
Matryca CCD okazała się stosunkowo droga w produkcji i chyba za dobra dla pospólstwa, więc firmy przeszły na ersatz, czyli na tańsze CMOS. I teraz wszyscy musimy z tym jakoś żyć. I jeszcze chwalić, jakie to dobre jest...:-(

bogdi64
02-07-2022, 21:57
No a niektórzy maja łzy w oczach jak wychodzi nowszy model i ich dotychczasowy aparat właśnie przestaje robić zdjęcia.

podsumowanie :)

topgun25
30-03-2023, 15:01
Pytanie do tych co podklejali gumy - jakim klejem najlepiej, butapren ??

jurkarol
30-03-2023, 17:00
Najlepiej specjalna dwustronna taśma 3M bardzo cienka, którą fabrycznie jest to przyklejone. Chyba że gumy już za bardzo sie zdeformowały to butapren

topgun25
11-04-2023, 14:33
Witam, kupiłem uzywanego D200 dla zabawy, na oko wygląda super, ale zdaje się , że górny LCD ciągle świeci na zielono. Gaśnie dopiero po wyłączeniu aparatu. Mam też problem aby włączyć dźwięk AF w trybie one shot. Ktoś coś wie???

jurkarol
11-04-2023, 14:47
Witam, kupiłem uzywanego D200 dla zabawy, na oko wygląda super, ale zdaje się , że górny LCD ciągle świeci na zielono. Gaśnie dopiero po wyłączeniu aparatu. Mam też problem aby włączyć dźwięk AF w trybie one shot. Ktoś coś wie???
W menu custom setting, symbol ołówka, c -> c3 auto meter - może jest no limit, a od niego zależy pozycja menu d7 - LCD illumination gdy jest on. Off całkiem wyłącza LCD

markB
11-04-2023, 15:24
Mam też problem aby włączyć dźwięk AF w trybie one shot. Ktoś coś wie???

W a2 (AF-S mode priority selection) musisz wybrać Focus, a wtedy w d1 (Beep) możesz wybierać między High, Low lub Off. Jak masz wybrane jedno z dwóch pierwszych, to na górnym panelu powinien pojawić się symbol nutki.

topgun25
11-04-2023, 20:01
W menu custom setting, symbol ołówka, c -> c3 auto meter - może jest no limit, a od niego zależy pozycja menu d7 - LCD illumination gdy jest on. Off całkiem wyłącza LCD

Dzięki, pomogło!


W a2 (AF-S mode priority selection) musisz wybrać Focus, a wtedy w d1 (Beep) możesz wybierać między High, Low lub Off. Jak masz wybrane jedno z dwóch pierwszych, to na górnym panelu powinien pojawić się symbol nutki.

Również pomogło!
Zdaje się, wszystko działa jak należy!

jurkarol
11-04-2023, 21:11
W tych zależnościach, w d700 też, można się pogubić. Trzeba pamiętać na wyrywki jak regulamin.
Brakuje tu jakiegoś guzika C1, C2 choćby na ustawienia użytkownika.

bogdi64
11-04-2023, 22:15
Brakuje tu jakiegoś guzika C1, C2 choćby na ustawienia użytkownika.
dlatego TYCH aparatów nie wolno dawać nikomu do ręki, a zwłaszcza tym co lubią sobie ponaciskać, szczęście, że d200 ma w miarę jeszcze "ubogie" meni :)

jurkarol
11-04-2023, 23:28
Istotna uwaga - bardzo dobrze to ująłeś - :) dasz komuś się pobawić i potem już nic nie będzie jak dawniej. A nawet jak ustawienia przywrócisz, to nie będziesz pewien czy aby na pewno jest tak samo jak było.

topgun25
22-04-2023, 20:42
Inna sprawa - ok ja rozumiem, że D200 nie słynie z wydajności prądowej, jedni piszą, że zwykle starcza im na 300 zdjęć, inni na 400, ok jestem w stanie to zrozumieć. Jednak nie jestem w stanie zrozumieć tego, że udaje mi sie raptem zrobić 50 zdjęć i aparat pada - choć bateria oryginalna wydaje się byc w miarę nowa - załączam obrazek. Kupiłem też inną nową baterię nieoryginalną - tu sprawa jest jeszcze śmieszniejsza - ładowarka ładuje ją do 100% a aparat dalej twierdzi, że zostało 5% chociaż ładowała sie parę godzin, doszło do tego, że kupiłem tez inną ładowarkę aby sprawdzić, czy ta nikonowska może jest jakas trefna - ale to samo - bateria niby naładowana na 100% a aparat widzi 5% - ale jak ją wsadziłem od nowości to pokazywalo 80%. Nie rozumiem już nic, wydaje mi sie, że mam jakiś wyjątkowo prądożerny egzemplarz, być może coś jest w środku uszkodzone, poza tym aparat działa jak trzeba, wszystko sprawne. 71443

jurkarol
22-04-2023, 20:52
Kup newell i sprawdź. Te dziwne wskazania to wady baterii - miałem taką niewiadomoco, no albo elektronika aparatu już szwankuje

bogdi64
22-04-2023, 21:08
wyczyścić i sprawdzić styki baterii w aparacie, też miałem podobną sytuację gdy bateria byłą w aparacie po podłączeniu BP , było wszystko OK

markB
23-04-2023, 12:18
U mnie wszystkie baterie EN-EL 3e mają zerowy licznik zużycia mimo, że niektóre mają ponad 17 lat. Chyba coś nie tak z tym licznikiem.

Jacek_Z
23-04-2023, 12:43
Mam D200 i oryginalna bateria nadal jest na 0. Ten typ tak ma ;)
Nie mam pojęcia ile bym na tej baterii zrobił, bo od lat nie używam tego aparatu.

topgun25
20-05-2023, 23:35
Dzięki za poprzednie odpowiedzi - troche rozjaśniły mi sytuację. A teraz pytanie z innej beczki -da się fotografować na samowyzwalaczu przy podniesionym lustrze ???? Bo te dwie opcje sa rozdzielone - chodzi o statyw i dłuższe czasy. Będe musiał kupić pilot ?

markB
21-05-2023, 11:34
Niestety tak. Co prawda migawka będzie wyzwolona automatycznie przy podniesionym lustrze, ale trzeba czekać aż 30 sekund.

bogdi64
26-05-2023, 17:22
Mam d200, nawet mam trzy d200 :), bardzo lubię obrazek z tego aparatu, dlatego też szykuję go w tym roku na wyjazd w Pieniny, oczywiście z obiektywami z epoki :).
Gdy ten model był nowością pracowałem nim, zrobione ok 270 tyś klatek, nigdy nawet się nie zająknął, gumy odpadły i działał dalej ;). zmieniając aparaty znów mi się "go zachciało" i kupiony pierwszy, drugi kupiłem dla syna mając nadzieję, że się zniechęci do foto, niestety dziś fotografuje głównie enduro.
Trzeci, to przypadek, zgodnie z trendem "ekologia" dzieci znajomej chciały oddać go na elektro śmieci, na szczęście byłem w odpowiednim momencie i odpowiednim miejscu, dziś go zabrałem na spacer dl małego testu z obiektywami, które zabiorę na wyjazd, efekty testów poniżej

72530
72531
72532
72533
72534

!AGresT
26-05-2023, 19:16
Dla mnie największa zaletą D200 był fakt, ze podarowało body do stworzenia Fuji s5 :D

bogdi64
26-05-2023, 20:18
Dla mnie największa zaletą D200 był fakt, ze podarowało body do stworzenia Fuji s5 :D

bo PONOĆ lepiej gumy miał przyklejone ;)

Cosnek
26-05-2023, 22:52
D200 ciągle robi zdjęcia. Fajny rower, też lubię trekingi na 700c.

!AGresT
27-05-2023, 06:23
bo PONOĆ lepiej gumy miał przyklejone ;)

Fakt. Nie odlazły jeszcze. A aparat kupiłem jako jeden z pierwszych w kraju (miałem s2 i s3). Jest u mnie nadal i po wymianie migawki ma zapewnione dożywocie.
Zdarzyło mi się kiedyś poprawiać robotę po kimś, kto robił D200 i nie ogarnął zakresu tonalnego (architektura, biało dość, półtony zniknęły). Miałem na wzór jego zdjęcia i jednak detal w D200 bił Fuji na głowę. Coś za coś.

bogdi64
27-05-2023, 09:27
Fuji miał swoją matrycę, bardzo dobrą matrycę, niestety zaprzestali pracy nad nią :(

Szuwar
27-05-2023, 12:01
Mam nadzieję, że to nie jest wbrew przepisom :), ale wystawiłem kilka rzeczy do D200 - może ktoś byłby zainteresowany.

Jeżeli post niezgodny z przepisami proszę to zrzucić na moją starość i proszę o skasowanie.

A D200 to był najlepszy sprzęt, który uskrzydlał w dążeniu do perfekcji fotografowania.

robanto
27-05-2023, 12:12
Ja ilekroć sięgnę po mojego D200, którego mam od nowości (premiery) zawsze "odkryam" jak lubię obrazek przez niego produkowany. Gumy odpadły, okleiłem taśmą i nadal pięknie pracuję.

jurkarol
28-05-2023, 10:36
Lubię D200 w obsłudze, no i tak w ogóle... ale że chciałem jeszcze coś starszego i jakby bliżej filmowemu wyglądowi to kupiłem 2 Canony 5d mk1 jeden do majstrowania. I okazuje się że mają więcej mpix niż D200, no ale to FF.
A miałem poczucie że D200 jest o wiele nowszy ;)

Banderas
16-06-2023, 19:54
Obydwa aparaty tj. D200 i 5d mają ten sam rok urodzin - 2005 r.

Jacek_Z
16-06-2023, 21:50
Nadal go mam. Z tego wynika, że muszę mu wyprawić 18-te urodziny ;)

bogdi64
20-06-2023, 12:47
73419

73420

73422

73424

73425

73426

73427

PM.M
20-06-2023, 16:36
Jezioro Czorsztyńskie, o... bym się wybrał gdzieś tam.

Greg81
01-07-2023, 21:51
Fuji miał swoją matrycę, bardzo dobrą matrycę, niestety zaprzestali pracy nad nią :(
no właśnie nowsze serie typu x to już coś innego,chociąz kolory moim zdaniem wypluwa jedne z najlepszych na rynku w wśród współczesnych matryc

Bonthyc
17-09-2023, 23:00
A mnie coś ostatnio wzięło na wspomnienia i korzystając z okazji odkupiłem używanego D200 od pierwszego właściciela. Udało mi się też na allegro upolować grip MB-D200. To już trzeci D200 w moich rękach. :D I po raz trzeci docinam te verfluchte gumy żeby jako tako pasowały na swoje miejsce. :D
Ogólnie cieszę się jak dzieciak. Mam profesjonalny zestaw do focenia który w połowie lat 2000 był obiektem westchnień nie jednego fotografa z pod znaku "N". Na niedzielny retro-spacer z podpiętą 50 1.8D jak znalazł. :)
Pamiętam, że ten aparat szumiał jak dzik ale te jego szumy bardzo przypominały mi analogowe ziarno. W każdym razie szum z D200 podobał mi się dużo bardziej niż szum z D300 którego miałem później. :)

Jacek_Z
18-09-2023, 00:10
Ja mam D200 od nowego. Nie używany od wielu lat. Co najciekawsze co jakis czas ładuję akku i pokazuje, że zużycie 0, czyli jak nowy ;)

bogdi64
18-09-2023, 14:08
Ja mam D200 od nowego. Nie używany od wielu lat. Co najciekawsze co jakis czas ładuję akku i pokazuje, że zużycie 0, czyli jak nowy ;)

ja staram się regularnie, czytaj ok 6 razy w roku, mam dwie sztuki

Greg81
02-10-2023, 13:36
Wycieczkowy pstryk dla utrzymania wątku, bez grzebania, bez prostowania i wyostrzania jpeg prosto z puchy. Zamek Czocha, D200+18-105

.
_______________ 76042