PDA

Zobacz pełną wersję : D200 - same zachwyty ;)



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9

Rycerz
23-12-2010, 18:21
a czego ci brakuje w d90 ? ;)

Sotowiec84
23-12-2010, 18:22
iso 100, szybszego i celniejszego af

Sapphiron
23-12-2010, 18:35
wszystko zależy od tego co Ci sie nie podoba w d90? Co byś chciał mieć itp?

EDIT:

Hmmm, to teraz sobie odpowiedz czy warto zamieniać sprzęt dla tych rzeczy? w jak wielu sytuacjach to wykorzystasz?

Rycerz
23-12-2010, 18:41
ja dla celnego AF sprzedałem canona 40d ;)

Sapphiron
23-12-2010, 18:45
no owszem, że zamieniłeś z Condona i to jeszcze tego to sie nie dziwie... Mój kumpel robił ze mną w to lato dwa śluby tym 40d i mimo ze niby mniej szumi jego matryca itp to poległ... 580tka nie chciała gadać z body tak jak trzeba, były ciągłe jazdy z AFem bo nie dawał rady wstrzelić się w punkt, na drugim ślubie wysiadł mu główny spust migwki i mógł tylko używać pionowego... A s5 z Sabinką śmigało jak gdyby nigdy nic :)

nem
23-12-2010, 21:21
Panie i Panowie mam takie pytanko. Czy warto jest zmienić prawie nowe (9 miesięczne) d90 na d200? Czy lepiej dozbierać i kupić d300?

Zależy czego Ci w D90 brakuje. Jeżeli robisz zdjęcia w trudnych warunkach i potrzebujesz niezawodności oraz sporej ergonomii puszki, to D200. Jeżeli dodatkowo potrzebujesz lepszego wysokiego ISO (niż w D200), lepszego AF i LiveView, to D300. A jeżeli chciałbyś po prostu nowy gadżet, to zostań przy D90, kupuj szkła i rozwijaj się :)

Sotowiec84
23-12-2010, 22:26
Zaczynam robić śluby i inne imprezy okolicznościowe, poza tym fotografia portretowa. Nie chce nowego gadżetu tylko narzędzie do pracy. Potrzebuje szybkiego aparatu z celnym fokusem no i w rozsądnej cenie.

Marcin Borkowski
23-12-2010, 23:06
jeżeli to 2 body to wziąłbym d200, ale jako jedyne do ślubów musiałbym się bardzoo zastanowic

Grygolas
24-12-2010, 00:40
jeżeli to 2 body to wziąłbym d200, ale jako jedyne do ślubów musiałbym się bardzoo zastanowic

Dlaczego?
Jednym D200 zrobiłem 3 śluby i 1 wesele. Póki co to moje całe doświadczenie w fotografii ślubnej, i chyba ostatnie:)
Dało radę:) A jaki dreszczyk emocji, kiedy akumulator pada - bezcenne;)
Pazurki D200 pokazuje na sesji, gdzie są dobre warunki oświetleniowe. W kościele za to waliłem lampami i max iso 640. Efekty wyszły poprawne.
Ale jednak przydałoby się w takich momentach iso>1000...

nem
24-12-2010, 09:49
Zaczynam robić śluby i inne imprezy okolicznościowe(...)

Skoro więc ma to być sprzęt zawodowy to chyba sam sobie odpowiedziałeś. D90 jako zapasowa puszka i minimum D300 w kościółkach.

lukaszD1x
24-12-2010, 10:47
Do kościoła D300 jest naprawde wystarczający a i D200 da rade :)swego czasu musiałem ratować się D40 i było ok:) Fakt że ISO 1000 w D200 czasem nie powala na kolana ale też nie ma co płakać.Dziś wigilia więć życze wam koledzy wszystkiego fotograficznego,a co do tego wątku to Firmie Nikon życze wyprodukowania lepszej puszki niż D200:P

k4mik4z3
24-12-2010, 17:08
Milego fotografowania dzisiaj przy stole wygilijnym swoimi d200 :)

Drop Test :(

http://www.kenrockwell.com/nikon/d200/drop-test.htm

Girdian
25-12-2010, 14:12
Gdyby DXXX miały inne mocowanie paska to nic takiego by się nie stało, bo te mocowanie co mają to wbija się w korpus jak gwoźdź.

lukaszD1x
03-01-2011, 10:42
Jeśli post będzie głupi to zdjąć go proszę,wczoraj był u mnie zanjomy i zapytał mnie czy D200 ze szkłem f/2.8 i SB900 wystarczy na Śluby jeśli ktoś planuje zacząć to robić (chodziło mu o pierwszy sezon) poleciłem mu ten wątek na naszym forum a co wy myślicie na ten temat.

lodzermensch
03-01-2011, 10:52
czy D200 ze szkłem f/2.8 i SB900 wystarczy na Śluby jeśli ktoś planuje zacząć to robić

Odpowiedź: Tak, wystarczy.

hddk
03-01-2011, 11:11
Wystardzy i D40 i D60 i nawet D70 , kazdym da sie zrobić ładne zdjęcia ślubne, ważniejsze od sprzętu są umiejetności :P
Ale D200 da radę, u mnie tak do ISO 1250 daje radę, potem już nieciekawie.

stachmuszel
04-01-2011, 08:34
Wystardzy i D40 i D60 i nawet D70 , kazdym da sie zrobić ładne zdjęcia ślubne, ważniejsze od sprzętu są umiejetności :P
Ale D200 da radę, u mnie tak do ISO 1250 daje radę, potem już nieciekawie.

To i tak dobrze, bo u mnie D200 daje radę tylko do ISO640 :-).

hddk
04-01-2011, 08:50
To i tak dobrze, bo u mnie D200 daje radę tylko do ISO640 :-).

Zalezy co komu przeszkadza. Mój LR po upgrade do wersji 3 bardzo ładnie sobie radzi z szumami na wyzszych ISO, znaczy w sensie że ładnie usuwa szum ze zdjęć, ale i tak ISO 1250 z D200 w porównaniu do ISO 400 z HP5+ to bajka :-D

Sapphiron
04-01-2011, 10:56
szumofoby...

1250 dobrze naświetlone (sic!) na odbitkach ślubnych czyli zwykle 10x15 15x18 są mniamniuśne. Spoko, można się przyglądać 1:1 każdy cm zdjęcia na monitorze itp ale po co?

Klient bedzie zadowolony, on nie wie co to takiego szum, ziarno, koma i inne pierdoły... Dla niego liczy się dokumentacja tego wydarzenia...

tonacja
04-01-2011, 11:29
Ostatnio moim D70s pstrykałam zdjęcia na wigilii na iso 1600. Były dobrze naświetlone, szumy na miniaturkach zadziwiająco dobrze się prezentowały, aż sama byłam zaskoczona, bo nigdy przedtem nie odważyłam się używać aż tak wysokiego iso. Potem puściłam rodzince na telewizorze 42". Jak myślicie? Czy ktoś w ogóle wiedział co to są szumy, czy ktoś na to zwrócił uwagę?

Myślę, że zwykły człowiek, który nie jest maniakiem fotografii nie będzie zwracał uwagi na takie pierdoły - tak jak pisał Sapphiron. Takim ludziom (szczególnie starszej daty) bardziej przeszkadza, że niektóre zdjęcia były B&W, bo "czarno-białe brzydkie, przecież już się nie robi czarno-białych zdjęć", bardziej im przeszkadzało kadrowanie, bo "to zdjęcie jest fantastyczne, jakie piękne oczy, ale dlaczego ona ma głowę uciętą?" dla nich dobra fotka to taka, gdzie człowiek stoi na środku kadru, patrząc się wprost w aparat i uśmiecha się od ucha do ucha - nie koniecznie szczerze. A szum? To jak zauważyłam najmniejszy problem.

burz
04-01-2011, 12:58
dla nich dobra fotka to taka, gdzie człowiek stoi na środku kadru, patrząc się wprost w aparat i uśmiecha się od ucha do ucha - nie koniecznie szczerze.

Skąd ja to znam:)))
Koleżanka do tej pory mi wypomina (niby w żartach), że na jej zdjęciach ślubnych (niektórych) "menżu ma uciętą głowę"... a to już ponad 20 lat minęło...:)

tonacja
04-01-2011, 20:52
:) no to bardzo pamiętliwa osóbka. Co śmieszniejsze - dostałam w prezencie gwiazdkowym książkę "fotografia ślubna w praktyce". Rodzice mojego narzeczonego przeglądali sobie tą książkę... ojjj... ile się nakomentowali. "A dlaczego ten chłop ma uciętą głowę", "a dlaczego tło takie zamazane", "a po co robić zdjęcia kieliszków", "a po co zdjęcie samych rąk", "czarno-białe są brzydkie, mamy nadzieję, że wy nie pozwolicie fotografowi takich sobie robić na ślubie", "a to zdjęcie takie ciemne...co w tym ładnego?", "jak można założyć czerwoną suknię ślubną". Także próbowałam tłumaczyć to i owo, aczkolwiek wiem, że to na nic się nie zdało i rodzice raczej nie będą zadowoleni z naszego reportażu ślubnego ;) no ale kończę już ten Off

marcinez
05-01-2011, 18:19
Może będę trochę nieoryginalny, ale ja się wcale tym ludziom nie dziwię. Nie robię sam zdjęć ślubnych, ale moim zdaniem fotograf powinien porozmawiać czego potrzebują fotografowani. Przecież zdjęcia mają się podobać fotografowanym, a nie fotografowi.

hddk
05-01-2011, 23:36
Poważnie? A jak ci młodzi powiedzą, że chcą nago w ruinach, albo na łóżku wklejonym w PS w jezioro to też zrobisz?
Fotograf ma swoje portfolio, ma swój styl, robi prezentacje i skoro para go wybiera to znaczy że szukała właśnie takiego i takie ma oczekiwania co do zdjęć.
Ale ja tam pewnie się nie znam.

remnaj
06-01-2011, 00:02
Tak z innej beczki panowie (to dla tych którzy uważają ze niewiadomo jaka puszka to wspaniałość). mam d300, d80 i d50. Wiecie co uwielbiam brać do ręki i robić zdjęcia? wiecie jaka puszka mnie nie zawiodła ? D50.
http://img98.imageshack.us/img98/1958/41532183.jpg
http://img405.imageshack.us/img405/6653/beznazwy2mi.jpg
Kto mi powie jaka tu jest czułość? dodam ze to D50
Pracowałem przez jakiś czas na ślubach d200 i powiem wam ze to bardzo dobra puszeczka. AF? hmm wg mnie kreci śrubokrętem o wiele szybciej niż d300.

Sapphiron
06-01-2011, 00:38
Najwazniejsze jest żeby poznać swój sprzęt. Bez poznania wad i zalet nawet D3x/s da ciała a podobno pro pucha która powinna robić zamiast fotografa super zdjecia...

Rycerz
06-01-2011, 00:40
prosze mi tu OT nie robić ;-) bo zgłoszę moderatorowi do posprzatania ;)
to jeden z nielicznych wątków na forum który posiadając ponad 500 postów trzyma się tematu!

Sapphiron
06-01-2011, 12:22
Ależ oczywiście. Konkludując moją wypowiedź, ktoś kto się dobrze zapozna z d200 które jest naprawdę dobrym sprzętem, może wyczyniać naprawdę dobre foty :)

Ja zaczynam coraz bardziej poznawać i coraz bardziej mi się ryjek cieszy :)

nem
06-01-2011, 14:54
Ja zaczynam coraz bardziej poznawać i coraz bardziej mi się ryjek cieszy :)

Ale przecież masz funię :)

lukaszD1x
06-01-2011, 15:46
Panowie a ile macie już za sobą na naszych wspaniałych D200:)

AlleG
06-01-2011, 16:38
ja mam 35k na migawie

bogdi64
06-01-2011, 16:47
mam pierwsze, on chyba nie lubi zmian bo przy 210 000 działa dalej bez zarzutu

lukaszD1x
06-01-2011, 17:06
bogdi 64 oby i mój tak dawał rade narazie 140k

Sapphiron
06-01-2011, 17:28
nem owszem mam Funię ale to przecież młodsza siostra bliźniaczka d200 :)

A na liczniku jak narazie 48tyś i działa znakomicie :) ale to przecież tylko rozgrzewka :)

stachmuszel
06-01-2011, 18:28
Niezle stany licznikow macie. Moja ma 30k a mnie sie wydaje, ze to duzo. Ale puszeczka jest "z dusza" i za to ja bardzo cenie.

Sapphiron
06-01-2011, 18:33
no co poradzić... to jest pucha która można strzelać duuuuużo klatek :P wg mnie te moje 48k to jest bardzo malutko no ale cóż...

Cosnek
07-01-2011, 15:24
Nie cale 20 tys. i guma pod palcem wskazujacym zaczyna się odklejać, myślę o sprzedaży / zamianie na F 5pro.

Marcin Borkowski
07-01-2011, 15:24
od kiedy mam grip, jeszcze bardziej kocham mojego d200 <3

sprocket
07-01-2011, 15:46
Ja mam strasznie potliwe rece i guma w D200 to prawie z kazdej strony mi zlazla :) Od spodu to oderwalem i przykleilem silikonem a tak to pucha na medal. Szum nie jest duzym problemem jak dla mnie tylko ten spadek jakosci obrazu powyzej iso 800, odkad mam D700 zobaczylem co mozna zdzialac w ciemnicy, duza przewaga Fx-a ale do iso 400 nie ma roznicy jak dla mnie.

lukaszD1x
07-01-2011, 17:26
Mi gumy już dawno odeszły były już klejone:) A co do ISO dziś zrobiłem pare fotek na 1250ISO i na 1000 z lampą i było ok:) ale dalej to już strach:)

ajphotography
07-01-2011, 18:03
U mnie w starym body ktore musialem sprzedac tez gumy odeszly, ale 3 lata wytrzymal bez najmniejszej awarii to bardzo ważne!

lukaszD1x
07-01-2011, 18:09
A można wiedzieć czemu sprzedałeś tą puszke?

AlleG
07-01-2011, 18:20
zapewne kupil d300 i/lub d700?:d

mycza
07-01-2011, 18:32
U mnie guma pod kciukiem odchodzi, a przebieg to ~24.000(kupiłem z przebiegiem 5200).
Życzę miłego weekendu wszystkim użytkownikom jedynej słusznej puszki:mrgreen:

lukaszD1x
07-01-2011, 19:51
dzięki wzajemnie:)

Nemeth
07-01-2011, 21:16
Panowie a ile macie już za sobą na naszych wspaniałych D200:)

Dobija do 30.000 :)

Cold
07-01-2011, 22:31
Panowie a ile macie już za sobą na naszych wspaniałych D200:)
147 tys. bez kilku klatek i robi dalej. :)

Szuwar
08-01-2011, 00:14
147 tys. bez kilku klatek i robi dalej. :)

Widzę, że przed moim jeszcze dużo pracy :) Zrobił dopiero 14 tyś.

Sapphiron
08-01-2011, 00:17
cóż, nie liczy się ile nastrzelane, liczy się ile strzałów celnych :)

Ja wyznaję teorię Wielkiego Teologa Snajpera :) Uzurpator Kałasznikow jest be...

Szuwar
08-01-2011, 00:26
cóż, nie liczy się ile nastrzelane, liczy się ile strzałów celnych :)


Problem polega na tym , że niektórzy myślą odwrotnie :lol::lol::lol:

Aha .... D200 to jest najlepsza puszka na świecie :lol:

ajphotography
08-01-2011, 03:10
Puszka świetna i daje duże mozliwości ale mi do ślubniaków potrzebne było cos mocniejszego ale powiem Wam ze z tego co poruwnuje to plastyka z d200 bardziej mi sie podoba niz z d300. Tak wiem zaraz mnie zkrytykuja za ta wypowiedz ale tak jest.

Grand.
08-01-2011, 11:56
Bo D200 to CCD a D300 to CMOS, krążą nawet słuchy, że matryca CCD ostrzej rysuje niż CMOS, w którymś z wątków natknąłem się na takie stwierdzenie "CMOSowe mydełko"

mOSAd
08-01-2011, 21:35
Puszka świetna i daje duże mozliwości ale mi do ślubniaków potrzebne było cos mocniejszego ale powiem Wam ze z tego co poruwnuje to plastyka z d200 bardziej mi sie podoba niz z d300. Tak wiem zaraz mnie zkrytykuja za ta wypowiedz ale tak jest.

Zmniejsz kontrast na zdjęciach z D300 - będzie to o wiele bardziej przypominać D200. Od D300/D3 Nikon domyślnie bardzo podniósł kontrast właśnie, zmniejszył dynamikę tego co otrzymujemy z puszki domyślnie. Należy trochę to odwrócić i będzie dobrze. W RAW jest wystarczający zapas. Może być konieczna mała korekta krzywej.

Rycerz
08-01-2011, 21:37
co wy tak chwalicie ten stary aparat? dajcie spokój, bo jeszcze ktoś uwierzy, że on jeszcze zdjęcia robi :-P

;-) ;-)

lukaszD1x
08-01-2011, 22:07
Ja wierze mocno w niego:)

bogdi64
09-01-2011, 13:07
SPOWIEDŹ - powiem wam, że moja dwu-setka używana była zawodowo, przeżyła śnieg, deszcz, pył, błoto, kurz, upadek też jej nie obcy, kiedyś zgubiłem gumę z pod kciuka, połaziłem po lesie i się odnalazła, taśma dwustronna i nożyczki są zawsze pod ręką, fakt D2 lepiej mi leżał, ale ze względu na cenę (wtedy) w torbie zagościł D200, chciałem dokonać zdrady przy przebiegu ok 180 tyś i pobawiłem się D90, wszystko fajnie było, ale gdy w łapę powrócił D200 zrozumiałem, że chciałem zejść co najmniej o poziom niżej - NIKONOWI D90 MÓWIĘ NIE - nikon D300 tak, ale te kolorki z D200, no właśnie znów powrót - teraz odchodzę od rynku zawodowego i znów fotografia staję się moją przyjemnością, a nie sposobem na przeżycie, fakt, że mój aparat ma już bardzo słuszny przebieg i niestety trzeba będzie dokonać kiedyś zmian, jednak po analizach kiedyś w mej torbie zagości aparat który "już nie robi zdjęć" i jeśli nie uda mi się kupić D2 to na pewno będzie to D200
ps: od paru lat przeglądając forum to w tej klasie najmniej narzekań na kaprysy i awarie jest właśnie na nikona D200, więc nikonowi udało się stworzyć godnego następcę D100, czyli narzędzie pracy, które ma być pewne w użytkowaniu jak młotek

Sapphiron
09-01-2011, 13:14
Jako młotek też daje radę :)

lukaszD1x
09-01-2011, 13:41
To fakt ale mnie zawiudł ostatnio:(

bogdi64
09-01-2011, 13:52
To fakt ale mnie zawiudł ostatnio:(

wcale cię nie zawiódł (mi też się to już zdarzyło parę razy) po prostu już pada aku - ma napięcie (pokazuje to wskaźnik) ale już nie ma "natężenia" - następuje duży pobór w momencie wyzwolenia i zaczyna brakować mu mocy, może to być spowodowane fotkami seryjnymi, temperaturą, stykami, gripem, ale przede wszystkim to sprawa aku, sprawdź czy w gripie masz dwa jednakowe aku, później zacznij pracować na jednym aku w gripie i porównaj ich wydajność i sam stwierdzisz, że jeden z nich już niestety nie wydala i koniecznie sprawdź wszystkie styki - podstawą to od czasu do czasu odpiąć grip i poczyścić styki i koniecznie w gripie gwint i kółko do odkręcania zalać silikonem to tworzyw i gum aby pewnego czasu grip się nie zablokował w korpusie - tak, że nie narzekaj na D200 i nie mów, że zwodzi, po prostu sprawdź prąd

lukaszD1x
09-01-2011, 14:00
Spoko a mam pytanko czym to wyczyścić tak żeby było ok?Ponawiam pytanko czy ktoś u Pana Bykowskiego Witolda oddawał sprzęt do naprawy?Pozdrawiam

Sapphiron
09-01-2011, 14:18
Ja czyściłem salicylem. Podobno odpowiedni do styków miedzianych i im pochodnych.

Grygolas
10-01-2011, 15:52
Wracając do zachwytów, to chwilkę pobawiłem się D5000 w sklepie, i zrozumiałem dlaczego wolę D200, i dlaczego mój następny aparat również będzie tej klasy. Po prostu: Wizjer, gabaryt, "guziczki".
Mogłem sobie kupić D2h/s tak sobie po czasie myślę...:)

lukaszD1x
10-01-2011, 15:55
Lepiej by było D2xs ale D200 to super maszyna :)

Sapphiron
10-01-2011, 16:29
tyle że za d2xs wybulisz więcej niż za d700...

nem
10-01-2011, 23:41
tyle że za d2xs wybulisz więcej niż za d700...

Mam nadzieję, że wiesz czym się różni D2x od D2xs? :)

http://allegro.pl/nikon-d2x-body-i1389732284.html

A ta: http://allegro.pl/nikon-d2xs-nowy-f-vat-raty-gwar-od-reki-i1382716615.html aukcja raczej nie ma sensu.

Sapphiron
10-01-2011, 23:48
wiem wiem, jednak i tak bardziej przychylny byłbym do d700...

Marcin Borkowski
10-01-2011, 23:53
powróćmy do naszego kochanego d200 :)

lukaszD1x
11-01-2011, 11:27
tak to wspaniały aparat:)

lukaszD1x
11-01-2011, 13:10
Pytanko może głupie:)ale jaka wersja oprogramowania jest najlepsza dla D200?Jutro idzie na przegląd:)

rychu_cmg
12-01-2011, 00:05
Pytanko może głupie:)ale jaka wersja oprogramowania jest najlepsza dla D200?Jutro idzie na przegląd:)
jeśli masz na myśli firmware to ja miałem wgrane najnowsze.

lukaszD1x
12-01-2011, 17:37
Dziś Pan w BT foto powiedział że 140tyś dla D200 to mało bo on widział takie po 300tyś i latały :) Kocham mjego D200

mOSAd
12-01-2011, 17:56
bo on widział takie po 300tyś i latały :)

Ja czynię cuda i sprawiam, że latają aparaty z dowolnym przebiegiem.
Wystarczy wysoki blok i nawet długo lecą...

;)

rg2000
17-01-2011, 10:52
A u mnie problem :( Naładowałem 2 akumulatory, włożyłem jeden to aparatu i pokazuje od razu rozładowanie, drugi to samo, zasilanie na paluszkach z gripa to samo :( Czyżby awaria body? Miał ktoś coś podobnego?

Sapphiron
17-01-2011, 12:07
a styki przeczyścił?

rg2000
17-01-2011, 12:12
Dopiero dziś podejdę do znajomego, co serwisuje sprzęt i to zrobię. Mam nadzieje, że pomoże :(

lukaszD1x
17-01-2011, 13:22
A baterie są dobre?

rg2000
17-01-2011, 13:45
Baterie do tej pory wskazywały stan zużycia zerowy. Dziwne, że dwie by padły w tym samym czasie i eneloopy też by zdechły? To za duzy zbieg okoliczności jak dla mnie, ale wszystko jest możliwe.

Marcin Borkowski
18-01-2011, 14:11
dziś chciałem odkręcić grip i zonk..
grip troszeczkę się odkręcił, i klapa, kółeczko kręci się luźno, ale mogę nim kręcić i kręcić żadnej reakcji..
wie ktoś z was może jak to ustrojstwo w takim przypadku zdjąć?

Marcin Borkowski
19-01-2011, 11:14
ehh, udało się - przekłądnie w gripie się po prostu zmieliły.. :(
ale może coś wymyślę :)

rg2000
19-01-2011, 11:31
A u mnie problem z bateriami wywołuje kitowy obiektyw. Zapinam inne słoiki i jest ok. Jak zapnę kita, to zasilanie zaczyna wariować. Do kitu ten kit :)

Rycerz
19-01-2011, 12:32
A u mnie problem z bateriami wywołuje kitowy obiektyw. Zapinam inne słoiki i jest ok. Jak zapnę kita, to zasilanie zaczyna wariować. Do kitu ten kit :)

dziwne, naprawdę dziwne

choc z drugiej strony jak się tak zastanowić dłużej, to taki fajny aparat jak d200 po prostu nie chce się spoufalać z byle jakim szkłem, powinieneś to zrozumieć i podpinać takie wypasy jak 24-70/2.8

rg2000
19-01-2011, 14:42
To ja bardzo przepraszam w takim razie :)

Sapphiron
19-01-2011, 14:47
A ja czekam na drugi koszyczek do Gripa... Ciekawe kiedy dojdzie... bo na oryginalnych aku można się pochlastać, 400 zdjęć i puste a niby pokazuje w Maintenace że jest 0 zużycie baterii w tej skali 0-4......

lukaszD1x
19-01-2011, 17:15
dziwne, naprawdę dziwne

choc z drugiej strony jak się tak zastanowić dłużej, to taki fajny aparat jak d200 po prostu nie chce się spoufalać z byle jakim szkłem, powinieneś to zrozumieć i podpinać takie wypasy jak 24-70/2.8

albo 17-55 DX :)

gromi
19-01-2011, 18:33
albo 17-55 DX :)

Tylko pamiętaj żeby wybrać dobry egzemplarz! Rzeczy typu FF/BF, albo mydło na 2.8 są niedopuszczalne - D200 i tego nie zaakceptuje :mrgreen:

maciek_apocaliptic
22-01-2011, 22:04
Ach, bardzo chętnie wracam tutaj do tematu o d200. Żałuję, że musiałem się rozstać z tym klockiem. D200 nie znosi tandetnych szkieł, do tego to iso wrrr ale i tak wspominam go z sentymentem, aaa d200 to tylko z gripem...

Sapphiron
22-01-2011, 22:06
Chyba żaden aparat nie znosi tandetnych obiektywów... a co do gripa to masz waćpan rację:)

Marcin Borkowski
23-01-2011, 12:42
co do gripa, mam pytanko, nigdy się nad tym nie zastanawiałem:
wokół spustu migawki w gripie jest taki jakby przełącznik z kropeczką (ala takie coś co służy do podświetlenia górnego lcd normalnie w aparacie), co daje przełączenie tego przycisku?
aktualnie mój grip nie działa, więc nie mogę sprawdzic, ale byłbym wdzięczny za odpowiedź :)

Shah
23-01-2011, 12:43
co daje przełączenie tego przycisku?

Zablokowanie spustu migawki.

Marcin Borkowski
23-01-2011, 12:52
ok, dzięki wielkie :)

stachmuszel
23-01-2011, 17:32
Zablokowanie spustu migawki.

A dokładniej rzecz biorąc wyłączenie obsługi z gripa, tzn. spustu ale również kółek nastawczych.
Pozdr.

Girdian
23-01-2011, 21:37
A dokładniej rzecz biorąc wyłączenie obsługi z gripa, tzn. spustu ale również kółek nastawczych.
Pozdr.

Tak.

Marcin Borkowski
25-01-2011, 21:14
ok, i jeszcze pytanko używając w gripie baterii en-el3e, w menu którą pozycję wybieracie (dot bat w gripie) ?
być moze jestem mało kumaty, ale wg mnie wszystkie 4 dotyczą baterii AA..

Sapphiron
25-01-2011, 21:42
jak masz zwykłe paluszki takie nieładowalne to bierzesz alkaline. jak akumulatory to ni-mh... proste raczej...

Marcin Borkowski
25-01-2011, 21:57
HR6(AA-size Ni-Mh) ?

Sapphiron
25-01-2011, 22:37
Zgadza się :) a wyżej powinieneś mieć to samo tylko Alkaline. Jak używasz paluszków zwykłych to to wybierasz. Różnica jest taka że zwykłe paluszki mają napięcie około 1.6V, aku około 1.2V

EDIT:
Wróć kurde...

Ty pytałeś o en-el3e... a tu w ogóle trzeba wybierać coś? bo nie mam pojecia już... skołowałem się trochę...

Shah
25-01-2011, 22:53
Ty pytałeś o en-el3e... a tu w ogóle trzeba wybierać coś? bo nie mam pojecia już... skołowałem się trochę...
Nie trzeba.

Marcin Borkowski
25-01-2011, 22:54
a da się "skasować wybór" czy teraz to nie robi różnicy?

AlleG
25-01-2011, 23:03
nie robi. aparat wie ze w gripie jest enel3, bo w baterii jest chip.

ja natomiast ponawiam pytanie, odn bateryjek,
Uzywając eneloopow, standardowo dajemy ni-mh? tak na wszelki wypadek...

Sapphiron
25-01-2011, 23:34
Tak ja mam ustawione na NiMh i bangla cacy :) Tu jest kwestia Napięcia bardziej a nie technologii w której zostało stworzone. Czy Eneloop, czy aku mają około 1,2V

rg2000
28-01-2011, 11:43
Moich problemów ciąg dalszy. Okazuje się, że każde szkło z wbudowanym silnikiem w momencie wciśnięcia spustu do połowy, powoduje jakieś zwarcie i wskaźnik naładowania zaczyna migać, że bateria pusta. Szkła ze śrubokrętem działają ok. I bądź tu mądry człowieku. :( No przecież nie zmienię puszki na inną :(

hddk
28-01-2011, 12:43
Szkła z AF-S maja dodatkowe 2 styki wiec może przeczyść styki w body, może jakieś zwarcie mają.

Ale-ksander
29-01-2011, 13:57
Gdy się przesiadłem z D70 na D200 przeżyłem pozytywny szok. O różnicach nie będę tu mówił, chyba już wszystko powiedziano. Niestety, 2 dni temu po oddaniu ok 50 strzałów podczas mroźnej pogody coś w nim padło. Ze smutkiem wysłałem do serwisu. Ciekawe ile policzą i jak długo poczekam.

pateb
29-01-2011, 16:52
Gdy się przesiadłem z D70 na D200 przeżyłem pozytywny szok. O różnicach nie będę tu mówił, chyba już wszystko powiedziano. Niestety, 2 dni temu po oddaniu ok 50 strzałów podczas mroźnej pogody coś w nim padło. Ze smutkiem wysłałem do serwisu. Ciekawe ile policzą i jak długo poczekam.

Ja też taki szok przeżyłem, ale po przesiadce na d300 :) A co do zimowej usterki, to też kiedyś miałem przy temp -10, zepsuł się mechanizm popychacza przysłony...

danutapm
30-01-2011, 12:12
HELP! oddałam D200 do czyszczenia w serwisie i zonk, błąd migawki wyskoczył. Zaproponowali mi wymianę 1300zł. czy ktoś mógłby mógłby podzielić się własnymi doświadczeniami z wymianą, dodam, że i przed i po czyszczeniu aparat jest sprawny

stachmuszel
30-01-2011, 12:27
A jaki przebieg migawki?

Rycerz
30-01-2011, 12:52
HELP! oddałam D200 do czyszczenia w serwisie i zonk, błąd migawki wyskoczył. Zaproponowali mi wymianę 1300zł. czy ktoś mógłby mógłby podzielić się własnymi doświadczeniami z wymianą, dodam, że i przed i po czyszczeniu aparat jest sprawny

Wymiana migawki za 1300zł ??? to za 300zł więcej można kupić sprawną i piękną puszkę d200 z niskim przebiegiem
żarty jakieś

Ale-ksander
30-01-2011, 12:53
1300? Terrible! Wczoraj na aukcji D200 z przebiegiem ok. 150 tys. klapnięć poszedł na aukcji w Alledrogo za 800zł (z ogonkiem).

jo44
30-01-2011, 13:39
1300? Terrible! Wczoraj na aukcji D200 z przebiegiem ok. 150 tys. klapnięć poszedł na aukcji w Alledrogo za 800zł (z ogonkiem).
Trzeba wyjątkowego optymizmu by kupić D200 z przebiegiem 150 tysięcy klapnięć. :)
Nawet za 800 zł.

Rycerz
30-01-2011, 13:42
ale koszt wymiany migawki potęzny
wyślij do Uk tam się może okazać że zrobią za ułamek tej ceny ;-)

Grygolas
30-01-2011, 16:40
Znajomemu padła migawka w D300 po 80 tys i też zaśpiewali ok 1200 zł, plus 2 miechy naprawa:)
Było to z 2 lata temu.

Rafał Czarny
30-01-2011, 18:06
Mam pytanie do użytkowników D200 - czy można zaprogramować na przycisku AE-L/AF-L taki myk, żeby po przyciśnięciu przełączał się automatycznie na pomiar punktowy? Mówiąc prościej - zwykle używam trybu centralnie ważonego. Chciałbym pod kciukiem mieć możliwość przez przałączania trybu (tylko dociskając AE-L/AF-L) mierzenia punktowego.

ps. Nie jestem leniem, przeglądnąłem instrukcję i albo takiej możliwości nie ma, albo gdzieś coś przeoczyłem.

ps. 2 Stary, poczciwy Olek E-500 ma taką możliwość, więc mam nadzieję, że o wiele bardziej zaawansowany Nikon D200 też ma.

tomek s
30-01-2011, 18:30
Rafał jak dobrze pamiętam (ale mogę się mylić :smile: ) możesz tą opcje przypisać do klawisza funkcyjnego (tego z przodu body przy bagnecie), przytrzymując ten przycisk powinna się zmieniać pożądana funkcja pomiaru punktowego.
pozdr

slawek213
30-01-2011, 18:31
Mam pytanie do użytkowników D200 - czy można zaprogramować na przycisku AE-L/AF-L taki myk, żeby po przyciśnięciu przełączał się automatycznie na pomiar punktowy? Mówiąc prościej - zwykle używam trybu centralnie ważonego. Chciałbym pod kciukiem mieć możliwość przez przałączania trybu (tylko dociskając AE-L/AF-L) mierzenia punktowego.

ps. Nie jestem leniem, przeglądnąłem instrukcję i albo takiej możliwości nie ma, albo gdzieś coś przeoczyłem.

ps. 2 Stary, poczciwy Olek E-500 ma taką możliwość, więc mam nadzieję, że o wiele bardziej zaawansowany Nikon D200 też ma.

Kolega raczy żartować!? Przełącznik pracy światłomierza jest właśnie wokół przycisku AE-L/AF-L.

Rafał Czarny
30-01-2011, 18:38
Kolega raczy żartować!? Przełącznik pracy światłomierza jest właśnie wokół przycisku AE-L/AF-L.

Kolega nie przeczytał uważnie mojego postu. Doskonale wiem, gdzie jest "pokrętełko" zmiany trybu pracy światłomierza. Chodzi mi o to, żeby błyskawicznie bez kręcenia tym "dinksem" przycisk AE-L przełączał mnie w tryb punktowy i zapamiętywał to ustawienie przed przekadrowaniem i ustawieniem ostrości.


Rafał jak dobrze pamiętam (ale mogę się mylić :smile: ) możesz tą opcje przypisać do klawisza funkcyjnego (tego z przodu body przy bagnecie), przytrzymując ten przycisk powinna się zmieniać pożądana funkcja pomiaru punktowego.
pozdr

Wiem o tym, ale nie w tym problem. Jeśli zaprogramuję ten przycisk to mogę się przełączyć w tryb punktowy, ale nie zapamiętuje mi ekspozycji. A na tym mi właśnie zależy - jeśli mam jakąś trudniejszą scenę, mierzę punktowo i jednocześnie zapamiętuję przyciskiem AE-L parametry. Ostrzę, przekadrowuję i pstrykam fotę.

Teraz tak właśnie mam ustawione - punktowy pomiar jest przypisany do przycisku o którym piszesz, ale żeby ten pomiar zapamiętać muszę wcisnąć jednocześnie AE-L, potem przekadrować i wyostrzyć, potem przekadrować do ostatecznej kompozycji i pstryknąć.

Wolałbym mieć to pod jednym przyciskiem. Ale chyba tak się w Nikonie D-200 nie da. Może się mylę?

Ale-ksander
31-01-2011, 16:46
Ja też taki szok przeżyłem, ale po przesiadce na d300 :) A co do zimowej usterki, to też kiedyś miałem przy temp -10, zepsuł się mechanizm popychacza przysłony...
Możliwe, że w moim będzie to samo. Nie wierzę w padnięcie migawki, tylko ok. 1500 klapnięć było. Dużo zapłaciłeś?

slawek213
31-01-2011, 19:56
Kolega nie przeczytał uważnie mojego postu. Doskonale wiem, gdzie jest "pokrętełko" zmiany trybu pracy światłomierza. Chodzi mi o to, żeby błyskawicznie bez kręcenia tym "dinksem" przycisk AE-L przełączał mnie w tryb punktowy i zapamiętywał to ustawienie przed przekadrowaniem i ustawieniem ostrości.



Wiem o tym, ale nie w tym problem. Jeśli zaprogramuję ten przycisk to mogę się przełączyć w tryb punktowy, ale nie zapamiętuje mi ekspozycji. A na tym mi właśnie zależy - jeśli mam jakąś trudniejszą scenę, mierzę punktowo i jednocześnie zapamiętuję przyciskiem AE-L parametry. Ostrzę, przekadrowuję i pstrykam fotę.



Jedynie przychodzi mnie na myśl zdefiniowanie przycisku AE-L/AF-L jako zapamiętanie pomiaru z poddtrzymaniem. Przyciskasz przycisk by przełączyc na pomiar punktowy potem przyciskasz AE-L/AF-L; pomiar jest zapamietany, kadrujesz, ustawiasz ostrośc i oto super fotka.

Rafał Czarny
31-01-2011, 20:17
Jedynie przychodzi mnie na myśl zdefiniowanie przycisku AE-L/AF-L jako zapamiętanie pomiaru z poddtrzymaniem. Przyciskasz przycisk by przełączyc na pomiar punktowy potem przyciskasz AE-L/AF-L; pomiar jest zapamietany, kadrujesz, ustawiasz ostrośc i oto super fotka.

Dokładnie tak mam teraz ustawione. Myślałem, że może da się to ustawić pod jednym przyciskiem. Starusieńki Olek E-500 miał taką możliwość.

Trudno. Pogodzę się z tym.

danutapm
31-01-2011, 22:51
wracając do wymiany mechanizmu wybierania przysłony, to koszt 1300zł obejmuje również wymianę mechanizmu napinania, kompletu oklein, zaślepki, matówki, regulację, testy, w tym robocizna 559zł.
Po tylu wymianach będę miała właściwie prawie nowy aparat ;-) chociaż do tej pory nie mam zastrzeżeń do jego pracy. Czy mnie wkręcają?
I wybaczcie starszej pani, ale nie wiem jak odczytać ilość kliknięć (wstyd wiem)

Marcin Borkowski
31-01-2011, 22:55
ściągasz program "opanda"
i wrzucasz do niego zdjęcie zrobione w jpg bez żadnej obróbki, i gdzieś na dole będzie okienko total number of shots i obok będzie liczba klapnięć

danutapm
31-01-2011, 23:16
dzienks, a co to UK, o którym pisze rycerz?

Cosnek
31-01-2011, 23:37
dzienks, a co to UK, o którym pisze rycerz?


Skrot od United Kingdom.

danutapm
01-02-2011, 01:53
thx, rada z pewnością dobra, jednak ja nieangielskojęzyczna zdana jestem na usługi krajowe, myślałam, że może doświadczeni poradzą amatorce

Grygolas
09-02-2011, 15:27
Właśnie doczytałem U Pana od Barbie (http://www.kenrockwell.com/nikon/d200/users-guide/menus-custom-ctls.htm#center)
Zrobił to ktoś może swojemu D200? Przyznam, że po przesiadce z D40 brakowało mi jedynie prostego powiększenia zdjęcia w podglądzie. W D200 trochę to uciążliwe jest to powiększanie.

deep
09-02-2011, 19:36
Ja tak mam od lat, klik i masz 100% (tylko trzeba pamiętać że maksymalne powiększenie to nie 100% a więcej i wtedy nie widać czy jest ostro więc trzeba ustawić mniej)

gromi
10-02-2011, 00:28
Właśnie doczytałem U Pana od Barbie (http://www.kenrockwell.com/nikon/d200/users-guide/menus-custom-ctls.htm#center)
Zrobił to ktoś może swojemu D200? Przyznam, że po przesiadce z D40 brakowało mi jedynie prostego powiększenia zdjęcia w podglądzie. W D200 trochę to uciążliwe jest to powiększanie.

Eeee tam uciążliwe :-)
Też miałem to ustawione, ale po jakimś czasie zmieniłem na przełączanie punktu AF na centralny.

mancur
10-02-2011, 00:49
W D200 trochę to uciążliwe jest to powiększanie.

Ja tam wolę zgrać do komputera ;)... Na tym ekraniku to w ogóle oglądanie zdjęć jest uciążliwe. Raczej odczytuję histogram...

Grygolas
10-02-2011, 11:26
Pobawiłem się wysokim Iso (HI), rawek, odszumiałem Noise Ninja i powiem, że całkiem przyzwoicie to wygląda. Nie ma szału, ale chyba zacznę powoli odkrywać te niezbadane rejony D200:) Do zdjęć w domowych pieleszach w sam raz.

Swoją drogą, jak sobie policzyłem, iż na zmianę body kaski brak, to postanowiłem jeszcze bardziej poznać kolegę D200.
Jak to ekonomia wymusza szukanie innowacyjności hehe:)

stachmuszel
10-02-2011, 12:08
Ja też kiedyś bawiłem się Noise Ninja i efekty były akceptowalne z D200. Podobno LR3 nieźle sobie radzi z odszumianiem RAW z D200.

Rycerz
10-02-2011, 12:11
przedwczoraj robiłem pierwszy raz na iso 1600 ;-)

Cosnek
10-02-2011, 13:53
Szumofoby! :D

W plenerze mam nastawione iso auto 1600 i spoko daje rade, ciekawe wartosci przy tym mozna zauwazyc np: iso 220 czy 720 ;)
Jak ktos wczesniej zauwazyl trzeba dobrze naswietlac, iso auto sprawdza sie imo bardzo dobrze.

Z wczorajszego spaceru, wieczor prawie zmrok, WB Auto, ISO 800, zmniejszone/wyostrzone, troche saturacji bez odszumiania.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img824.imageshack.us/i/dsc0047om.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Edit: ptak to Gesiowka Egipska.

hddk
10-02-2011, 14:30
Wiesz... w dzień to pokazywałem chyba w tym watku na ISO 1600 portret. Zrób tak w kościele na ślubie to pogadamy ;)

stachmuszel
10-02-2011, 14:36
Wiesz... w dzień to pokazywałem chyba w tym watku na ISO 1600 portret. Zrób tak w kościele na ślubie to pogadamy ;)

Dokładnie :-)

Cosnek
10-02-2011, 14:41
Jak chcesz robic sluby, sprzedaj D200 i kup 5D od konkurencji, bedziesz zadowolony ;D

hddk
10-02-2011, 14:52
żółtaczkę z dieslem do ślubów? No weź nie żartuj ;)

Rafał Czarny
10-02-2011, 15:11
Szumofoby! :D

W plenerze mam nastawione iso auto 1600 i spoko daje rade, ciekawe wartosci przy tym mozna zauwazyc np: iso 220 czy 720 ;)

Auto ISO w D200? Kucze, mam ten aparat i nie wiedziałem, że jest taki mykens. Na pewno? Nie mogę tego nigdzie znaleźć.

stachmuszel
10-02-2011, 15:13
Auto ISO w D200? Kucze, mam ten aparat i nie wiedziałem, że jest taki mykens. Na pewno? Nie mogę tego nigdzie znaleźć.

Jest napewno. Fukcja b1. Instrukcja strona 153.

Rafał Czarny
10-02-2011, 15:14
Jest napewno.

Znalazłem. Sorki za zamieszanie. Używacie tego? Użyteczny myk?

stachmuszel
10-02-2011, 15:20
Znalazłem. Sorki za zamieszanie. Używacie tego? Użyteczny myk?

"Użyteczny myk", ale przy pracy z lampą wyłączam. Było już na forum mnóstwo pisania na ten temat.

Grygolas
10-02-2011, 15:30
Jak chcesz robic sluby, sprzedaj D200 i kup 5D od konkurencji, bedziesz zadowolony ;D

5d chodzi za 3k, w tej cenie to można już d300 ładne wyrwać:)
Jak będzie u mnie kaska to pewno zmienię.

Co do ślubu i D200, to puszczę sample mojej pierwszej w życiu roboty ślubniackiej.
Nie jestem z nich specjalnie dumny (dużo nauki przede mną), przytaczam tylko przykład zastosowania D200.
Wszystkie iso 640 f@ 3,2-4 + lampa studyjna w sufit.
Odszumiałem w PS, "wtyczka-nie-pamiętam-jaka"





https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://4.bp.blogspot.com/_lJlq7xE5bhA/TUuazWhi_NI/AAAAAAAAG7Q/RCdMH78WIv8/s1600/DSC_4071.JPG)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://4.bp.blogspot.com/_lJlq7xE5bhA/TUuaosykwUI/AAAAAAAAG68/51qCNfDhwYM/s1600/DSC_4046.JPG)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://4.bp.blogspot.com/_lJlq7xE5bhA/TUuaqL1It8I/AAAAAAAAG7A/NOYzMQVndo4/s1600/DSC_4050.JPG)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://1.bp.blogspot.com/_lJlq7xE5bhA/TUubTZC3SzI/AAAAAAAAG8o/bNp_BMoeKxw/s1600/DSC_4173.JPG)

Cosnek
10-02-2011, 15:53
Znalazłem. Sorki za zamieszanie. Używacie tego? Użyteczny myk?


Uwazam ze swietna sprawa tam gdzie chodzi o szybkosc ustawien. Ciekawe jest ze robiac serie zdjec 5/s kazde moze miec inne iso - szybkosci stary D200 nie musi sie wstydzic.

lukaszD1x
10-02-2011, 19:10
żółtaczkę z dieslem do ślubów? No weź nie żartuj ;)

Nie do końca tak jest ja zmieniłem D200 na 5D i jest lepiej naprawde z niezłym szkłem jest super

hddk
10-02-2011, 20:30
Nie do końca tak jest ja zmieniłem D200 na 5D i jest lepiej naprawde z niezłym szkłem jest super

Wierzę Ci że jest lepiej dlatego też w mojej wypowiedzi użyłem emotki na końcu zdania. Bawiłem się 5D z 50/1.4 i 85/1.8 bardzo fajny zestaw ale ja mam dużo klamotów od nikona i jakoś nie mam odwagi ani pieniędzy by przejść na system C.

lukaszD1x
11-02-2011, 11:25
Fakt odwage to podstawa:) ja się bałem troche ale jest ok , a D200 to i tak fajna pucha

Grygolas
14-02-2011, 15:44
Byłem na spacerze, podpiąłem w końcu N50G w plener.
D200 zostaje:)
Mi było potrzeba światła a nie zmiany body:))))
Nareszcie można fajne zdjęcia robić!
A D200 ma piękne kolorki!

Rycerz
14-02-2011, 16:01
Mi było potrzeba światła a nie zmiany body:))))



i tego się trzymaj! ;-)

tomek s
18-02-2011, 16:42
i tego się trzymaj! ;-)

Koniec świata główny zachwalacz D200 sprzedaje swoja puszkę :lol:
Wątek zupełnie podupadnie :mrgreen:
pozdr

kondziu
18-02-2011, 16:47
Koniec świata główny zachwalacz D200 sprzedaje swoja puszkę :lol:
Wątek zupełnie podupadnie :mrgreen:
pozdr

Ciekawe na jaki korpus zmienia?

Rycerz
18-02-2011, 17:17
znudziła mi się fotografia
ileż to można robić zdjęcia? ;-)

mycza
18-02-2011, 17:42
Koniec świata główny zachwalacz D200 sprzedaje swoja puszkę :lol:
Wątek zupełnie podupadnie :mrgreen:
pozdr

Nie pierwszy raz ją sprzedaje;)

Cold
18-02-2011, 18:18
Właśnie przeedytowałem swój podpis... Nie ma w nim już niestety D200 + MBD200. Stary kumpel D200 poszedł do ludzi, a batterypack czeka zarezerwowany dla kolegi z forum.

Rycerz
18-02-2011, 19:41
Nie pierwszy raz ją sprzedaje;)

fakt, od sierpnia 3 raz ;-) bo nigdy nie miałem dość siły by się z nim pożegnać, ale dzisiaj to coś innego :( :(

Błażej
18-02-2011, 19:51
eee tam sprzedaje, zaraz się rozmyśli. Mi miesiąc sprzedawał i w końcu nie sprzedał, teraz będzie tak samo. D200 nie da się sprzedać;)

Rycerz
18-02-2011, 20:01
czasem nie ma wyjścia ale nie dobijajcie mnie...

Grygolas
18-02-2011, 20:12
Tylko d200 zrobię zdjęcie prawdziwego Lasu, i jak pokażę odbitkę synowi to się go spytam:
- co to jest?
- las
- co robi las?
- szumi
- tak synku, widać to zwłaszcza w cieniach.

P.S. ciężki dzień w pracy=ciężki dowcip...

hddk
18-02-2011, 20:20
Tylko d200 zrobię zdjęcie prawdziwego Lasu, i jak pokażę odbitkę synowi to się go spytam:
- co to jest?
- las
- co robi las?
- szumi
- tak synku, widać to zwłaszcza w cieniach.

P.S. ciężki dzień w pracy=ciężki dowcip...

Padłem :mrgreen:

Cold
18-02-2011, 21:36
Rotfl :d

mazador
22-02-2011, 12:33
D200 dla mnie byl skokiem technologicznym po D100, i 7 lat po premierze nie duzo mu brakuje (mam go 4 lata). Wystarczajaco MP jak nie drukujesz na billboardy, super odwzorowanie kolorow. W sumie jedyne co mnie draznilo to DX i szumy przy wysokim ISO (pare lat temu byly super, ale rynek poszedl dalej). Uzywalem D7000 i o ile bije D200 na lopaty w wielu kwestiach po prostu nie 'lezy' w reku jak powinien. Zatem dzis za 1800pln to super zakup. Az boli ze tylko tyle wart... (dla posiadajacych oczywiscie).

sprocket
23-02-2011, 04:28
Mnie nie boli bo postanowilem nie sprzedawac :)

karolo
23-02-2011, 11:18
Dobry kawał :-)
Ja od niedawna użytkuje d200 i po przesiadce z d70s odczuwam dużą różnice na plus :-) świetna puszka i napewno prędko nie zmienię :-).

Rycerz
23-02-2011, 11:20
a mój leci jutro do nowego właściciela, mam nadzieję że też będzie go tak wychwalać jak ja do tej pory ;-)

Grygolas
23-02-2011, 12:19
Mój dzisiaj leci...farewell...
Jeszcze paczka leży niedaleko, co jakiś czas czule szepcę w jej kierunku....
a ze środka paczki ku mym uszom dociera delikatny szum (*)...

* - w końcu w środku ciemno, nie?

Będę żałował paru bajerów D200...

rg2000
23-02-2011, 12:49
Rycerz a co w zamian?

sprocket
23-02-2011, 14:03
Smutek i nostalgia ;) Kazdy nastepny dzien nie bedzie juz taki sam.

Rycerz
24-02-2011, 00:29
nic :(

Robinson73
24-02-2011, 20:06
hahahaha za to ja stałem się nowym użytkownikiem D200 . Piękna pucha , z deko cięzka ale widzialy gały co brały ;) . Zdradzilem system pentaxa

Squier
24-02-2011, 20:53
Dobry kawał :-)
Ja od niedawna użytkuje d200 i po przesiadce z d70s odczuwam dużą różnice na plus :-) świetna puszka i napewno prędko nie zmienię :-).

Ja też przesiadłem się z D70s i niestety mam mieszane odczucia co do celności AF, a w szczególności punktów poza centrum (niekrzyżowych).
Może coś źle robię lub po prostu moje dziecko jest bardziej ruchliwe :)

karolo
24-02-2011, 21:22
Wg mnie tu lepiej działa af niż w d70s troszkę szybszy jest.

rg2000
24-02-2011, 21:31
nic :(

Nie martw się. jeszcze sobie d200 kupisz. U mnie nie za to działa autofocus z obiektywami afs. :(

Sapphiron
26-02-2011, 10:39
kurde coś trefny ten twój egzemplarz... jesli dobrze pamiętam były jeszcze wcześniej jakies cyrki z nim...

lukaszD1x
26-02-2011, 11:21
Czasem tak jest ,mi też ciężko było jak moje D200 dawałem Panii na poczcie :)

Drogis
14-03-2011, 11:28
To i ja dorzucę swoje 5 groszy.

Uwielbiam D200 za ergonomię. Pod tym względem zawsze mi ten korpus przypominał Minoltę 7D - wszystkie opcje są po prostu wywalone na zewnątrz.
Inną jego zaletą jest całkowity brak kompromisów, tak popularnych w nowszych konstrukcjach, takich jak:
- brak silnika w body (D3100/D5000)
- brak pomiaru światła z manualnymi szkłami (najbardziej boli to w D90)
- brak dedykowanych gripów (D3100/D5000)
- małe wymiary/słabszy chwyt (szkoda, że i w D7000 poszli tą drogą)
- beznadziejna guzikologia (znowu D3100/D5000)
- ograniczenia co do szybkości robienia zdjęć (3kl/s w D3100/D5000 to jednak trochę mało)
...i cała masa innych mniej lub bardziej wkurzających rzeczy.

Jedynym poważnym minusem D200 jest dla mnie (uwaga, niespodzianka) matryca.
Można wiele pisać o poprawnym naświetlaniu, o post-procesie, itp, ale prawda jest jednak taka, że ten aparat po prostu nie wybacza błędów, szczególnie w gorszych warunkach oświetleniowych.
Jeżeli bez zastanowienia potrafisz obsługiwać korpus, wiesz dokładnie na co możesz sobie pozwolić, a na co nie - wtedy ten aparat to jest bajka. Jeżeli jednak widzisz scenę wartą uwiecznienia i zaczynasz kombinować, co tu zrobić, żeby nie było szumów, to ten aparat nie jest dla Ciebie.

lukaszD1x
14-03-2011, 14:13
D200 to bardzo dobry aparat ale trochę ograniczony a ten wątek wcale nie jest ortodoksyjny:)

kondziu
15-03-2011, 17:37
Ja kocham swoje :D200, za wszystko, szczególnie za kolorki, ostrość fotek, rzeczywiste odwzorowanie obrazka, to z CMOS mi nie pasuje.

Ps. W/g DXO D3100 jest lepsze od D300s w kategorii iso, D5000 w każdej kategorii, tak jakby Nikon zaniedbywał segment semi-pro, może niedługo ten segment przestanie istnieć, przejdzie do lamusa a pro to tylko zostanie FX.

http://dxomark.com/index.php/en/Camera-Sensor/Compare/Compare-sensors/(appareil1)/587%7C0/(appareil2)/664%7C0/(appareil3)/614%7C0/(onglet)/0/(brand)/Nikon/(brand2)/Nikon/(brand3)/Nikon

mancur
15-03-2011, 21:04
Ja kocham swoje :D200 (...)
Ps. W/g DXO D3100 jest lepsze od D300s w kategorii iso, D5000

Rozumiem twoją namiętność, z tym że ja go kocham za to, że jest czyli bezwarunkowo ;). A co do drugiego to łaska boska, że chociaż w dwóch kategoriach przewyższa d3100.

sprocket
15-03-2011, 22:25
Odkad rycerz sprzedal swoje D200 to watek zszedl na psy :) i chyba kwalifikuje sie juz do zamkniecia.

Ale-ksander
16-03-2011, 19:45
A mój D200 już półtora miesiąca jest w naprawie i nie zamierzam prędko się z nim rozstawać. Ma wszystko czego potrzeba amatorowi w aparacie. Po pierwszej naprawie dostałem go po miesiącu czekania i zapłacie dla serwisu ale odesłałem, bo źle zrobiony, fokus do bani, mydlenie. Na razie nie stać mnie na D300 czy nawet bliźniaczego dla D200 -Fudżika.

spril87
17-03-2011, 22:38
Witam

2 miesiące temu kopiłem D200 i jakość do ceny jest naprawdę super. Sprzęt bardzo ergonomiczny. Jak dla mnie amatora 100% satysfakcji. Od około 5 lat bawię się w fotografie, najpierw Canon EOS 300 potem Nikon EM i teraz w torbie :D nosze Nikona EM + D200. Przy okazji chciałem zapytać się posiadaczy tej wspanialej puszki na jakim statywie ja przytwierdzić żeby było stabilnie (statyw który mam to jakiś no name, który się rozpada). Czy Velbon Sherpa 600R utrzyma Nikona D200 + N 70-300 f/4.5-5.6 G VR IF-ED. Szkło wymienione powyżej mam zamiar kupić w nie długim czasie wiec chce sie przygotować. Pozdrawiam

Rycerz
17-03-2011, 22:53
za rok go odkupie ;-)

mduraj
20-03-2011, 13:02
Problem w tym, że D200 nie ma następcy. D300 i D700 nie mają ISO 100, więc nie można uznać za pełnoprawnego następcę. Nie widzę zysku z przesiadki na nowszy model chyba, że byłby to D3x, ale to inna kategoria cenowa.

pateb
20-03-2011, 13:11
Problem w tym, że D200 nie ma następcy. D300 i D700 nie mają ISO 100, więc nie można uznać za pełnoprawnego następcę. Nie widzę zysku z przesiadki na nowszy model chyba, że byłby to D3x, ale to inna kategoria cenowa.

Czy tylko iso ma decydować o tym, czy jakiś model jest, czy nie jest następcą? Myślę, że nie. Gdybym miał myśleć podobnie, chyba nigdy nie kupiłbym sobie D3x i robiłbym do końca życia z d200. Gdybym był bardziej praktyczny, szybko zamieniłbym d200 na d300, bo ten ostatni zbyt wiele zalet nad d200.

stachmuszel
20-03-2011, 14:13
Czy tylko iso ma decydować o tym, czy jakiś model jest, czy nie jest następcą? Myślę, że nie. Gdybym miał myśleć podobnie, chyba nigdy nie kupiłbym sobie D3x i robiłbym do końca życia z d200. Gdybym był bardziej praktyczny, szybko zamieniłbym d200 na d300, bo ten ostatni zbyt wiele zalet nad d200.

Wbrew pozorom, to dwa różne aparaty. Ja jednak bym ich nie porównywał, choć w kategoriach bezwzględnych D300 jest napewno "lepszym" aparatem. Najlepiej mieć oba.
Pozdr.

Passiv
23-03-2011, 11:06
Gdybym miał wybierać pomiędzy D300 a D200 w zastosowaniu tylko do plenerów to z pewnością wybrałbym D200. Jak dla mnie kolory są takie realistyczne... Magia CCD.

Reed
23-03-2011, 11:58
We wrzesniu zeszlego roku zastanawialem sie na co zamienic moja D60. Myslalem nad D90 i D300. Wybralem D200 i to byl swietny wybor. Znalazlem 2 letni aparat z przebiegiem 5tys zdjec. I jestem z niego bardzo zadwolony.

wesu
23-03-2011, 12:51
Kolory w D200 ładniejsze niż w D300? Hm.
Moje doświadczenie z przesiadki z D200 na D700 było takie, że wreszcie zobaczyłem sensowne kolory produkowane przez cyfraka. D200 bardzo lubiłem, nie powiem, ale kolory to miał mizerne, oj mizerne.

Nie kolory mizerne ale obróbka :P
D200 wymaga umiejętnego postprocessingu.

camrak
23-03-2011, 13:23
Moje trzy grosze, choć już to tu pisałem chyba rok temu. Większość projektów zarobkowych foce D3s ale gdy przychodzi do oderwanie się od pracy i ruszenia w krajobrazowy teren to tylko D200 (wszystkie moje krajobrazy (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=136791) na tym forum to 85% D200 a reszta z zamierzchlych dni z D70)- nigdy nie pozbede się tej puszki, zreszta D70 tez jeszcze w szafce ale to już z sentymentu. Wiec Reasumujac D200 w krajobrazie wymiata, a ze DX to plecak kręgosłupa nie urywa, czego nie powiem o powrocie z sesji z D3s i jego FX szklarnią. Po prostu niema narzędzi uniwersalny. Tyle mam na ten temat do dodania.

Mariusz888
23-03-2011, 13:27
O i to jest sensowna opinia... ja gdyby nie kasa to nigdy bym nie sprzedał S10-20/4-5.6+D200 bo do krajobrazu były genialne... :) więc podpisuję się pod tym w 100% :)

Pawel92
23-03-2011, 13:55
Moje trzy grosze, choć już to tu pisałem chyba rok temu. Większość projektów zarobkowych foce D3s ale gdy przychodzi do oderwanie się od pracy i ruszenia w krajobrazowy teren to tylko D200 (wszystkie moje krajobrazy (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=136791) na tym forum to 85% D200 a reszta z zamierzchlych dni z D70)- nigdy nie pozbede się tej puszki, zreszta D70 tez jeszcze w szafce ale to już z sentymentu. Wiec Reasumujac D200 w krajobrazie wymiata, a ze DX to plecak kręgosłupa nie urywa, czego nie powiem o powrocie z sesji z D3s i jego FX szklarnią. Po prostu niema narzędzi uniwersalny. Tyle mam na ten temat do dodania.


O i to jest sensowna opinia... ja gdyby nie kasa to nigdy bym nie sprzedał S10-20/4-5.6+D200 bo do krajobrazu były genialne... :) więc podpisuję się pod tym w 100% :)
Jak już krajobraz i żeby "nie było za ciężko", to może ... 5D2 :oops: Nikkory do niego pasują :smile:

Mariusz888
23-03-2011, 14:02
Eeee ja tam wolę jednak D200 ;) jak mam brać 5D MkII to równie dobrze mogę nieść D700 ;) po za tym mnie osobiście to najbardziej było szkoda sprzedawać Sigmę - to jest G E N I A L N E szkło do krajobrazu ;)

Aeon88
23-03-2011, 15:11
No widzicie co człowiek to inna opinia, jedni wolą kolory z D700, inni z D300, jeszcze inni z D200 :)

Hmm, ja powiem tak, miałem D70, D70s, D80, D90, i D200 mam teraz... I kolory najbardziej to mi sie podobały z..... D80. A jeszcze z moją stałką N35 1.8 to już jest cudo połączenie. Zresztą wszystkie sesje plenerowe dziewczyn (http://www.foto.adriankraska.pl/portfolio/plenerprywatny.html) robiłem z żonką takim tandemem, i sprawdzał się genialnie - nie zakładałem stałki do D200 choć go miałem, lepszy do tego celu był D80. Dziś gdybym nie potrzebował pancernej puszki, robiłbym zdjęcia hobbistycznie nie w ciemnościach tylko w dzień, kupiłbym sobie zestaw D80 + N35 1.8 + ewentualnie jakiś tani kit zoom żeby mieć szeroki kąt na domowe rodzinne imprezki. i byłbym bardzo szczęśliwy. Zdjęcia z tego wychodzą super, jeszcze jak sie pobawisz w LR... miodzio :)

Jeśli chodzi o D200 to wg mnie kolory w dzień przy niskim ISO są troche gorsze. Już tylko jak podepnę N35 i popatrzę na wyświetlacz po zrobieniu zdjęcia to odrazu widać różnicę, zdjęcia są takie jakby ciemniejsze, żółtsze (gorszy AWB?) i ogólnie gorzej wyglądają, z D80 mogłem pokazywać gościom na weselu fotki zaraz po zrobieniu, z D200 najpierw oglądałem sam bo różnie to bywało.. :) Plus jest taki że jak się zdjęcie wsadzi na kompa to ta duża różnica sporo maleje, ale dalej jest moim zdaniem ciut na minus w stosunku do D80. D80 to prostszy i tańszy sprzęt, ale portrety w plenerze robi ładniejsze w połączeniu choćby z N35 1.8. Za to D200 ma bardzo celny i sprawny AF. Robiłem na weselu zdjęcia podczas całkowicie zgaszonych świateł gdzie jedynie kilka zielonych i niebieskich laserów rozświetlało salę więc widać było tylko dym i czarne kontury osób. Moja asystentka żonka z D80 opuściła ręce, bo nie dała rady zrobić 1 fotki. Ja na D200 ustawiałem ostrość bez problemu i zdjęcia wyszły nawet nawet :) D200 ma wygodniejsze przyciski, jest cięższy, lepiej leży w dłoni, po przesiadce z D80 i poużywaniu D200 przez kilka miesięcy, kiedy brałem D80 to ręki to sie czułem jak był brał kompakcik.. Do focenia ludzi w dzień jakimiś jasnymi stałkami polecam D80, do wszystkiego innego - D200. Oczywiście w budżecie do 1300-1500zł, bo w budżecie do np 1800zł jak ktoś robi koncerty czy ciemne kościoły to wyższe użyteczne ISO w D90 będzie bardziej przydatne niż kolory z D80/D200.

Zastanawia mnie jedno, czy wam wszystkim kolory z D200 podobają się już po zrobieniu fotki jak je wrzucacie na kompa? Mówię o RAWach... Pytam, bo mi żadne zdjęcia z aparatów które miałem, w tym i D80 i D90 i D200 surowe mi się nie podobają, kolory są blade, zdjęcia nie mają kontrastu.. Dopiero solidny postprocessing moim zdaniem potrafi zdjęcia przerobić na coś ślicznego. Oczywiście podtrzymuję zdanie że surowe zdjęcia z D80, jak i obrobione zdjęcia z D80 są lepsze od D200 (to moje zdanie oczywiście), ale tych surowych RAWów kontrastowych i kolorowych raczej nazwać nie można :D

Przeglądnijcie zdjęcia z D80 które podlinkowałem wyżej, nie ma tam praktycznie fotki z D200, wszystko D80 + N35, ew. kilka najstarszych na końcu jeszcze z tamronem 17-50 2.8, może nie są super bo do super zdjęć to im dużo brakuje, ale jak na zestaw za 1500zł to myślę że są jak najbardziej ok, fotki z D200 czy D90 nawet po obróbce wyglądają ciut gorzej. Dlatego D80 uważam za najlepszy kolorystycznie aparacik z tych co miałem.

deep
23-03-2011, 21:51
i D200 mam teraz... I kolory najbardziej to mi sie podobały z..... D80.

Robiąc nefy te dwa aparaty mają identyczne (nie podobne) kolory.

lukaszD1x
23-03-2011, 22:06
W D200 można się zakochać naprawdę fajna pucha do wszystkiego wykorzystywałem go w fotografii ślubnej przez dłuższy czas i było bardzo fajnie można było sporo wyciągnąć jeśli chodzi o krajobrazy i Canona to fakt 5D jest bardzo dobry plastyka. Szczerze to w fotografii Ślubnej nadal wykorzystuje system Nikon tylko już nie mój prywatny ale kolegi i czasem żałuje sprzedania D200 :)

Aeon88
23-03-2011, 22:48
Robiąc nefy te dwa aparaty mają identyczne (nie podobne) kolory.

serio? :D mi sie wydawało zawsze że D80 ma ładniejszy obrazek w RAW :) czyli D90 i D300 (albo D300s już nie kojarzę która pucha ma tak jak D90) mające te same matryce też mają identyczny obrazek w RAW? :)

deep
23-03-2011, 22:50
czyli D90 i D300 (albo D300s już nie kojarzę która pucha ma tak jak D90) mające te same matryce też mają identyczny obrazek w RAW? :)

????
Nie mam i nie miałem tych aparatów. Mam D200 kolega D80 więc ....
Na dodatek w C1Pro jest dokładnie ten sam profil do D200 i D80, tak samo jak do D3 i D700.
W jpgi nie wnikam bo to dla mięczaków :) (wiadomo, że wszystko zależy od krzywej wgranej do aparatu i tyle)

Mariusz888
23-03-2011, 22:52
Ja miałem oba (D80 i D200) i wg mnie D200 ma lepszy obrazek ALE dlatego że po prostu lepiej działa AWB więc i trzeba mniej korygować. D80 mimo że nowszy to AWB dużo częściej się mylił i miał tendencję do wpadania w cieplejsze odcienie - może to + preferencje cieplejszych odcieni na zdjęciach sprawia że wolisz D80 ;)

sprocket
24-03-2011, 02:33
W D700 jest wieksza mozliwosc ustawienia obrazka dla siebie, dla mnie teraz D200 nie ma polotow :) ale to wlasne odczucia, czytam ciagle o wspanialym AWB w D200 ale moim zdaniem to D700 jest bardziej nieomylny, przy korekcie 2B prawie 80%zdjec ma odpowiednie aWB ale D200 zostaje w torbie dla jednej sprawy, dla dx-a

Aeon88
24-03-2011, 07:14
Ja miałem oba (D80 i D200) i wg mnie D200 ma lepszy obrazek ALE dlatego że po prostu lepiej działa AWB więc i trzeba mniej korygować. D80 mimo że nowszy to AWB dużo częściej się mylił i miał tendencję do wpadania w cieplejsze odcienie - może to + preferencje cieplejszych odcieni na zdjęciach sprawia że wolisz D80 ;)

może, nie wiem :) nie mam pojęcia czy to jest zależne od obiektywu, chyba nie, ale przy podpięciu do D200 i D80 np stałki N35 to nawet w kościele AWB w D80 lepiej sie sprawował, przy podpięciu zooma mniej to było widoczne (ta różnica).. wiadomo że i jeden i drugi miały swoje gorsze chwile, ale jakoś tak inaczej wyglądały zdjęcia z D80.. Może mi sie tylko wydawało, choć dałbym sobie rękę uciąć że tak było :P bo zawsze po założeniu stałki na D200 po kilku fotkach przekładałem ją na D80... :) szkoda że nie zrobiłem bezpośredniego porównania tego samego kadru dwoma puszkami z tym samym szkłem, miałbym coś na poparcie mojej tezy :P

stachmuszel
24-03-2011, 08:40
Witam!
D200 i D80 mają matryce, które w sensie elektonicznym (interface) są różne (D80-dwukanałowy, D200-czterokanałowy), ale obrazowanie w RAW mają identyczne. W D200 lepiej działa AWB, jak kolega wyżej napisał, dlatego mnie bardziej odpowiadały fotki z D200 (miałem obie puszki).
Natomiast w jpg D80 jako puszka amatorska wypluwała bardziej "gotowy" plik, bardziej wyostrzony, nasycony etc. Dlatego niektórym jpg z D80 może podobać się bardziej. D200 jako puszka semi-profi jest zorientowana bardziej na RAW. JPG z D200 prosto z puszki jest mało "przyjazny" powiedziałbym i trzeba go poddać procesowi postprocesingu. Tylko kto robi D200 w jpg? Chyba tylko ja :-)
Pozdr.

Aeon88
24-03-2011, 09:01
no widzisz, to musiałem miec zwidy jakieś bo pracuję wyłącznie na RAWach a byłem pewien że z N35 1.8 właśnie D80 poczyna sobie lepiej ;) ot taka ludzka ułomność :D

deep
24-03-2011, 09:46
Może uległeś magi nowszego :)

Sapphiron
24-03-2011, 11:03
W oku łezka się kręci jak widać że na liczniku mija 50k...

Aeon88
24-03-2011, 11:07
napisał kiedyś Paweł Pawlak:
50 000 to sprzęt dotarty i wstępnie przetestowany :D

stachmuszel
24-03-2011, 11:15
napisał kiedyś Paweł Pawlak:
50 000 to sprzęt dotarty i wstępnie przetestowany :D

W przypadku D200 tak właśnie chyba jest :-)

karolt
24-03-2011, 14:43
Nie kolory mizerne ale obróbka :P
D200 wymaga umiejętnego postprocessingu.

No błagam, właśnie to jest najlepszy dowód, który sam przytoczyłeś (dzięki!), że kolory aparat produkuje mizerne, skoro wymaga zaawansowanej obróbki.
Że się da, to wiem, bo go używałem do niedawna do ślubów i sporo moich zdjęć w portfolio jest z tej puszki, tylko że edycja plików z D700 zajmuje mi kilkakrotnie mniej czasu, żeby uzyskać tak samo zadowalający efekt. Magia CCD? Bzdura. D200 nie rozumie za bardzo kolorów :-) W porównaniu z D700 oczywiście, jak się przesiadałem na D200 ze starszych puszek, to byłem zachwycony. Za to D200 się świetnie nadaje, żeby go przerobić na aparat do podczerwieni - żałuję, że musiałem go sprzedać.

deep
24-03-2011, 15:03
Eee i znów kotleciarz ślubny. D200 według mnie najlepiej oddaje zielenie. Robię zdjęcia reprodukcji i muszę mieć kolor najbliżej oryginalnego. Kiedyś natknąłem się na problem z zielenią którą aparat (D70s) nie był w stanie zarejestrować, rejestrował w brązie i nie dało się tego naprawić w obróbce bo tam nie było zielonego. Sprawdziłem wtedy D90, D200, Fuji S3Pro, S5Pro, C5D, D3 i tylko D200 sobie poradził. Inne mniej lub bardziej traktowały tą oliwkę jak brąz (robiąc w Rawach) i nawet PS nie był wstanie nic wyciągnąć. Zmiana wywoływarki nic nie zmieniała, po prostu matryca nie była wstanie zarejestrować odpowiedniej barwy. D700 (D3) radzi sobie nieźle w sztucznym słabym świetle (hura dla ślubniaków) ale nie koniecznie wiernie to oddaje. Jak widać każda puszka ma swoje przeznaczenie, chyba na tą chwilę nie ma takiej uniwersalnej która w każdej kategorii jest najlepsza.

stachmuszel
24-03-2011, 15:12
No błagam, właśnie to jest najlepszy dowód, który sam przytoczyłeś (dzięki!), że kolory aparat produkuje mizerne, skoro wymaga zaawansowanej obróbki.
Że się da, to wiem, bo go używałem do niedawna do ślubów i sporo moich zdjęć w portfolio jest z tej puszki, tylko że edycja plików z D700 zajmuje mi kilkakrotnie mniej czasu, żeby uzyskać tak samo zadowalający efekt. Magia CCD? Bzdura. D200 nie rozumie za bardzo kolorów :-) W porównaniu z D700 oczywiście, jak się przesiadałem na D200 ze starszych puszek, to byłem zachwycony. Za to D200 się świetnie nadaje, żeby go przerobić na aparat do podczerwieni - żałuję, że musiałem go sprzedać.

Jeżeli uważasz, że D700 oddaje wierniej kolory niż D200 to znaczy, że zupełnie inaczej definiujemy pojęcie "wierności" koloru.
Apropo's obróbki plików. Zazdroszczę Ci, że jesteś takim mistrzem obróbki plików z D700, bo mnie obróbka z D700 zajmuje sporo więcej czasu niż z D200. Kiedyś robin102 o tym pisał tu na forum.
Pozdr.

tomek s
24-03-2011, 15:15
Z tym zielonym to za bardzo się nie zgodzę, bo u mnie trawa często miała radioaktywny, żółty zafarb :roll: Sama puszka dobrze wykonana (poza gumami) i wygodna w użytkowaniu :wink:
pozdr

Aeon88
24-03-2011, 15:15
karolt nie jest tragicznie, jak ustawisz tryb VIVID i format na JPG a nie RAW to całkiem całkiem to wychodzi :D

ot dla przykładu wczorajsze placuszki, czyż nie wyglądają soczyście? :D


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.adriankraska.pl/nikoniarze/d200/d200_jpg_kolory.JPG)

deep
24-03-2011, 15:21
Z tym zielonym to za bardzo się nie zgodzę, bo u mnie trawa często miała radioaktywny, żółty zafarb :roll: Sama puszka dobrze wykonana (poza gumami) i wygodna w użytkowaniu :wink:
pozdr

To tak wychodzi z gównianego NX, jak to samo wywołasz C1Pro to się można zdziwić. Czasami mam wrażenie że Nikon specjalnie promuje odpowiednio swoje puszki obróbką w NX, jak tego samego nefa zapodasz do C1 lub CR to wychodzi cała prawda na wierzch.
Ale to już wybiegamy poza temat.

Rycerz
29-03-2011, 15:51
Odkad rycerz sprzedal swoje D200 to watek zszedl na psy :) i chyba kwalifikuje sie juz do zamkniecia.


jakiś moderator posprzątał ;-)

r0s1k
29-03-2011, 18:07
Obecnie posiadam d3000 jednak mam okazję kupić d200 z niedużym przebiegiem.
Czy opłaca się taka zmiana? Czy odczuję jakąś zmianę w zdjęciach (kolor itp.).
Rozumiem że szum na wyższych wartościach iso będzie porównywalny z d3000.

Pozdrawiam.

Passiv
29-03-2011, 19:38
W zdjęciach niekoniecznie, lecz w użytkowaniu z pewnością. D200 ergonomią, af, wb bije na łeb D3000 i ma śrubokręt, a to dla mnie bardzo duży plus. Weź D200 do ręki a poczujesz różnice od razu.

mancur
29-03-2011, 23:01
Jeśli chcesz robić w trybie M to poczujesz różnicę w ergonomii. D200 ma drugie pokrętło (przysłona), sporo dodatkowych przycisków na korpusie, które z czasem zaczynasz intuicyjnie obsługiwać bez odrywania aparatu od oka. Większe rozmiary powodują, że inaczej pucha leży w ręku. Mam D60 i D200 żona woli D60 a ja D200. Ona robi głównie w trybie P i ceni lekkość 60-tki, ja robię na manualu i ciężar mi odpowiada. Jakość zdjęć porównywalna (jak na nasze potrzeby). Większe braki widzę w kompozycji niż jakości fotek. Szumy mi specjalnie nie przeszkadzają nawet do ISO 1600. Ma to swój urok. W razie czego mam lampę. Myślę z D3000 jest podobnie jak z D60. Po prostu pomyśl czego Ci brakuje w D3000 to poszukamy tego w D200. Ja oczywiście uważam, że zamiana jest opłacalna ale moja żona by się z tym nie zgodziła. Ja jestem bieglejszy w technice ona robi ciekawsze fotki. Kolor przy fotografii cyfrowej też w sumie rzecz względna...

AlleG
31-03-2011, 11:56
czy aby w d3000 nie ma tej samej matrycy co d3000? (10 mpix ccd?) tak ze obrazek prawdopodobnie bedzie identyczny.

Zyskasz na ergonomii. naprawde duzo zyskasz. Do tego d200 jakos tak przyjemniej działa ;D, tak mi sie przynajmniej wydawalo jak przesiadalem sie z D80. Ogolnie jakos najlepiej mi sie robilo zdjecia D200, chociaz nie ukrywam ze D700 to super maszyna ;D. Ale jednak ergonomia D200 jest ciut lepsza :D

pozatym zyskujesz:
tryby pracy af,
wygodniejsza zmiane af-s i af-c,
wygodniejszy dostep do wiekszosci funkcjii
uszczelnienia
mozliwosc podpiecia gripa
etc.

Ja bym sobie zmienil d3000 na d200 bez pytania. bo to całkiem inne puszki mimo ze obrazek taki sam.
ale ostrzegam, kiedy raz zakosztujesz puszek z serii Dxxx/Dx nie ma już powrotu.
Kiedys ergonomia D80+grip wydawała mi się "spoko"
teraz mnie odrzuca na kilometr :D

hddk
31-03-2011, 12:00
czy aby w d3000 nie ma tej samej matrycy co d3000?


Na 100% jest :D

stachmuszel
31-03-2011, 12:01
...ale ostrzegam, kiedy raz zakosztujesz puszek z serii Dxxx/Dx nie ma już powrotu.
Kiedys ergonomia D80+grip wydawała mi się "spoko"
teraz mnie odrzuca na kilometr :D

Oj tak, zdecydowanie potwierdzam.

AlleG
31-03-2011, 20:57
Na 100% jest :D
cicho :D
oczywiscie D200 i D3000

lukaszD1x
02-04-2011, 14:14
Jeśli chodzi o ergonomie to napewno D200 wygrywa ale co do czułości to osobiście wolał bym D31000 lub D90

kurp
12-04-2011, 17:33
Witam. Podpinam się pod temat bo nie wiem co mam zrobić. Trafiła mi się pucha Nikon D200 z przebiegiem 8 tyś. klapnięć. Koleś chce 1800 zł. Do tej pory używam D50, który działa jak zegarek i ma przebiegu 6 tyś. Myślałem nad D300 ewentualnie D300s, ale raz że drożej, dwa nie mam parcia na wysokie ISO, a fotki z mojego D50 mają ładniejsze kolorki niż z D300 mojego kumpla, tak, że myślę zostać przy CCD. Czy w tej cenie warto brać D200 ?

starosta
12-04-2011, 17:59
Moim zdaniem warto jeśli chcesz pozostać przy CCD. Myślę, że cena jest ok choć w tej można dostać nowe d3100 z podstawowym szkłem. Wiadomo, że d3100 to nie d200 ale ja mam zamiar kupić właśnie d3100 jako zapas a pozbyć się d200 (każdemu według potrzeb). Powodem jest tylko i wyłącznie możliwość nagrywania filmów. Miałem kupić d7000 ale poczekam na wyjaśnienie się sprawy wadliwego działania AF w niektórych egzemplarzach.

Jeśli chcesz CCD i wyższy model niż d50 to chyba d200 będzie rozsądnym wyborem. 8000 klapnięć to mało a cena wydaje się przystępna.

Roxer
12-04-2011, 18:11
ja dwa tygodnie temu kupiłem D200 z oryginalnym gripem MB-D200 (koszt gripa używanego to ok. 400zł) za 1600 zł.
Aparat miał 45 tys klapnięć. Z minusów
- odklejające się gumy - norma w Nikonie
- ciężko chodzące kółka nastawcze - można używać, koszt naprawy w zaprzyjaźnionym serwisie ok. 100zł
Plusy:
reszta bez zarzutu
Możesz też poszukać na forum, np: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=177491 12tys. klapnięć za 1600. Inne pozycje też są. Kupując swój szukałem do 50-60 tys zdjęć. Bezusterkowe przebiegi 150-200tys to norma.

Podsumowując aparat jest wart zakupu, fantastycznie się sprawuje, piekielnie dobra ergonomia. Jeśli nie potrzebujesz wysokiego ISO gorąco polecam. Używane D90 w sumie w podobnej cenie, gdzie masz lepsze wysokie ISO, reszta podobna. Cena 1800 jest trochę wysoka moim zdaniem 8tys czy np. 30 tys to żadna różnica, ponegocjuj więc z Twoim egzemplarzem.

kurp
12-04-2011, 18:41
Przyczyny zakupu są różne, ale u mnie są chyba te zdrowe; D50 nie wytrzymuje eksploatacji w moim wykonaniu. Lubię sobie połazić w plenerze i porobić fotki w nie zawsze sprzyjających atmosferycznie warunkach. Po za tym tryb pomiaru światła w D50 jest dostępny z poziomu menu i szybkie zmiany nastaw są po prostu niemożliwe. No i te 10 mln pikseli by się jednak przydało.

Aeon88
12-04-2011, 19:21
kurp, po pierwsze jeśli chodzi o D200 - dobrze wybrałeś. z puszek CCD daje jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) obrazek. miałem go przez ostatni rok i szczerze polecam jesli robisz zdjęcia do ISO640, max 800, nie bujasz sie po ciemnych kościołach i tego typu miejscach.

teraz cena, patrząc OBECNIE na allegro to cena jaką podał jest ok moim zdaniem jeśli przebieg ma rzeczywiście poniżej 10k i gumy są w idealnym stanie. ale.. i na allegro i na forum zdarzają się sztuki tańsze. jeśli czas cię naprawdę goni, kup tego za 1800, zawsze możesz wynegocjować stówkę i będzie za 1700, potem sobie na lensa dozbierasz albo na jakiś grip. ale jeśli masz czas - poczekaj. często są tańsze z przebiegiem do 30-40k i gripem lub jakimś kitem (np z takim N18-70 który jest bardzo dobrym szkłem wśród kitów).

nie bój się przebiegu, jeśli używałeś D50 to napewno jakiś czas go miałeś, a dalej ma 6k przebiegu, z takim przerobem (czyli z taką ilością zdjęć jakie robisz statystycznie w ciągu roku) D200 kupiony z 40k posłuży CI jeszcze pare lat a to naprawdę solidna puszka, 40k to sprzęt dotarty i wstępnie przetestowany.

jeśli znajdziesz D200 z gripem lub kitem poniżej 1800zł z przebiegiem max 30pare tys. (a jak poczekasz to znajdziesz napewno) to kupuj i ani sie nie zastanawiaj, nawet jeśli gumy są nie bardzo - gumy wymienisz za 150-200zł w każdym serwisie i będzie wyglądał jak nowy więc gumami W OGÓLE się nie przejmuj, chyba że są w bardzo złym stanie pobabrane w kleju czy poobdzierane (jak np tu http://allegro.pl/lustrzanka-nikon-d200-nikkor-18-70-3-5-4-5-afs-i1549885064.html - nie wiem jak można tak zapuścić sprzęt) bo jak są tragiczne to właściciel raczej nie dbał o sprzęt i może ukrywać inne wady np techniczne.

PS. jeśli będzie jakiś z gripem to bierz tylko z oryginałem, zamienniki używane warte są stówkę, raczej nie wiecej, więc to mało wart dodatek.. jeśli obiektyw to coś konkretnego, nie jakiś stary soligor, nawet jeśli byłby jakiś podobny do Twojego - zawsze możesz sprzedać i zwróci ci sie kilka stówek.

PS#2. np taki o: http://allegro.pl/nikon-d200-super-i1548285131.html - licytacja teraz stoi na 1420, może nie przekroczy 1600, 2h do końca. ma tylko 30k przebiegu, wizualnie bdb, do wymiany tylko przednia guma i ta pod kciukiem, i to tylko jesli jestes pedant bo nie są jakieś straszne :)

Albo ten: http://allegro.pl/body-ideal-nikon-d200-d-200-ideal-body-i1558667220.html targuj stówkę i zamiast tamtego za 1800 masz za 1900 z oryginalnym gripem też w super stanie :) no i ma dwie ORYGINALNE baterie co jest ważne, bo nawet 3letnia używka oryginalna może mieć stan zużycia 0 czyli jak nowa, sam taką kupiłem ostatnio za 80zł, od D200 który sprzedałem miała 5 lat i też było 0 :) - to jest obecnie dużo lepszy wybór niż ten twój za 1800, nawet jeśli nie zejdzie z 2000zł.

kurp
12-04-2011, 19:48
Aeon88 dzięki. Rzeczowa odpowiedź i dobra rada, jeszcze raz dzięki.

Sapphiron
12-04-2011, 19:50
Aeon, mówienie że d200 jest najlepsza puchą z CCD jest trochę na wyrost... Jego młodszy brat bliźniak niestety jest lepszy...

Roxer
12-04-2011, 20:06
ja do tej pory pracowałem na D70. Nie mogę na niego nic złego powiedzieć ale D200 jest o 400% lepszy. W stosunku do D70
+ matryca
+ AF
+ WB
+ pomiar światła
+ szybkość
+ bufor
+ LCD
+ jakość obrazka
+ wiele, wiele innych funkcji i cech
Generalnie dużo lepsza pucha
Co do ceny i przebiegu to jak napisał Aeon88 warto ponegocjować. Opisałem mój przykład bo uważam zakup za udany.
Moim zdaniem rozsądna cena z gripem to 1600-1900.

Rycerz
12-04-2011, 22:40
proponuje przestać pisac o cenach i ofertach handlowych bo zaraz pewnie będą nagrody :-P

AlleG
12-04-2011, 22:53
Ok, zostałem upomniany, wybaczcie ;)

Aeon88
12-04-2011, 23:36
Aeon, mówienie że d200 jest najlepsza puchą z CCD jest trochę na wyrost... Jego młodszy brat bliźniak niestety jest lepszy...

napisał właściciel młodszego brata bliźniaka :P

być może masz rację, ja tego nie ocenię bo fuji nie miałem (dlatego napisałem "jeden z najlepszych"), d200 chwalę bo używałem i coś mogę o tej puszcze powiedzieć, D70 bym np nie polecił, chyba że ktoś ma max kilka stów na body, ale D200.. to już jest sprzęt którym można wygodnie zdjęcia robić z zadowalającym efektem i w trudnych warunkach :)

kurp - nie ma sprawy :)

rycerz - ok ok, spokojnie tam z tymi nagrodami przyjęliśmy uwagi do wiadomości :D

stachmuszel
13-04-2011, 07:14
Aeon, mówienie że d200 jest najlepsza puchą z CCD jest trochę na wyrost... Jego młodszy brat bliźniak niestety jest lepszy...

Jeśli myślisz o D80 to zdecydowanie się nie zgodzę. Miałem obie.

Sapphiron
13-04-2011, 07:19
Jeśli myślisz o D80 to zdecydowanie się nie zgodzę. Miałem obie.

a czy d80 jest bliźniakiem d200?

stachmuszel
13-04-2011, 07:22
a czy d80 jest bliźniakiem d200?

W mojej ocenie jest. D80 to "zubożony" D200, prawie ta sama matryca. Bardzo podobne obrazowanie. Ale nie wiem jak Ty definiujesz "bliźniaka".

Sapphiron
13-04-2011, 07:24
ja definiuję bliźniaka jako coś identycznego a nie zubożonego.

I chodziło mi o s5 który jest właśnie młodszym bliźniakiem d200 i jest nim spoooooro bardziej niż ochlastane d80...

KS
13-04-2011, 07:28
D200 ma się nijak do S5. Całkowicie inna matryca. Opakowanie tylko to samo.

stachmuszel
13-04-2011, 07:36
D200 ma się nijak do S5. Całkowicie inna matryca. Opakowanie tylko to samo.

Dokładnie. Nie pomyślałbym o S5pro, że to bliźniak D200 :-)

Sapphiron
13-04-2011, 07:38
Dokładnie. Nie pomyślałbym o S5pro, że to bliźniak D200 :-)

Czemu?

Wyglądają identycznie, a to cecha bliźniaków ;) TO że dają zupełnie różną jakość obrazowania, no cóż...

barracuda
13-04-2011, 07:43
Ja jeszcze niedawno temu chciałem brać D200, bo D90 miał parę stówek wyższą cenę. Teraz ceny obu tych body są praktycznie takie same.
I pytanie do ludzi, którzy używali wcześniej D200... Czy to body poradzi sobie w normalnych warunkach kościelnych? Pytam wprost, jak oceniacie zdjęcia ślubne z tego body?

KS
13-04-2011, 07:44
Czemu?

Wyglądają identycznie, a to cecha bliźniaków ;) TO że dają zupełnie różną jakość obrazowania, no cóż...

No tak, to D300 to też bliźniak D200... bo wygląda identycznie. ;)


Ja jeszcze niedawno temu chciałem brać D200, bo D90 miał parę stówek wyższą cenę. Teraz ceny obu tych body są praktycznie takie same.
I pytanie do ludzi, którzy używali wcześniej D200... Czy to body poradzi sobie w normalnych warunkach kościelnych? Pytam wprost, jak oceniacie zdjęcia ślubne z tego body?

Do ISO 800 możesz robić spokojnie, chociaż już widać spadek DR. Na wydrukach 20x30 nie widzę szumu z tej czułości.

Aeon88
13-04-2011, 09:44
barracuda - do ISO800 możesz robić, pod warunkiem ŻE NIE BĘDZIESZ FOTEK POTEM ROZJAŚNIAŁ W PS !!! bo na ISO800 szumów nie widać jako tako na zdjęciu, ale przesuń suwak rozjaśniania chociaż trochę, to wszystko wyłazi i trzeba odszumiać. ja osobiście używając D200 na slubach jeśli kościół był jasny to brało sie ISO 200-400 + jasne szkło i nie było problemu, ale jeśli był ciemny to lepiej już pobawić się lampami niż próbować wyciągnąć coś z fotek na ISO800 bez lampy robionych.. to taka moja osobista rada.. chyba że tak jak pisałem - ISO 800 pozwoli na zrobienie na tyle jasnych zdjeć żeby ich nie rozjaśniać, ale z drugiej strony jeśli pozwoli, to na ISO640 zrobisz niewiele ciemniejsze i też będzie ok a szumów będzie mniej.

powiem ci tak.. jeśli będziesz trafiał robiąc śluby wyłącznie na jasne kościoły to nie będziesz musiał się o nic martwić, D200 daje dobry obrazek, ale kościoły jakie są każdy wie, i myślę że wkońcu zacznie ci doskwierać mus używania w nich lampy.. chyba, że lubisz i umiesz posługiwać się lampami - wtedy problemu miał nie będziesz - jasno = jasne szkło, ciemno = lampy, i po kłopocie.

biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny d90 zastanowił bym się jednak czy nie byłby lepszy na śluby niż D200... musisz sobie odpwiedzieć co CI potrzeba, czy wysokie ISO czy wygoda pracy (np taki AF w D200 jest sporo lepszy niż w Dxx, trafia szybciej i celniej a to duży plus bo nic nie wkurza bardziej przy obrączkach jak gubiący się AF). jak zdecydujesz, będziesz miał sprawe jasną.

barracuda
13-04-2011, 09:45
Dzięki za informacje.

Rycerz
13-04-2011, 09:48
proszę nie róbcie OT, to jedyny niezaśmiecony wątek ;-) nie psujmy go :-)

barracuda
13-04-2011, 09:50
proszę nie róbcie OT, to jedyny niezaśmiecony wątek ;-) nie psujmy go :-)

Przecież bardzo od tematu nie odchodzimy, nadal wymieniamy plusy D200:)

Rycerz
13-04-2011, 10:29
;-) niech ci będzie, w końcu to forum na OT stoi ;-)


w temacie:
Dla kogoś kto nie fotografuje na wysokich czułościach d200 to znakomity wybór. Kupiłem używane d200 - choć za 200zł więcej - mogłem mieć nowe d90 ;-)
Nie wiem, ale d200 wydawało mi się solidniejsze i mniej zabawkowe. Te wszystkie programy tematyczne na kółku i wygląd d90 mnie jakos odrzucił ;-)

Bez wątpienia jednak iso 800 we wnętrzu bez lampy to już duże wyzwanie dla d200 ;-) oczywiście jak ktoś nie lubi szumów na ekranie.

Sapphiron
13-04-2011, 10:48
jak ktoś więcej drukuje zdjęć a mniej się onanizuje przy monitorze to iso 1000 do formatu a4 jest miodzio a 1250 dla formatu 18x21

barracuda
13-04-2011, 12:03
jak ktoś więcej drukuje zdjęć a mniej się onanizuje przy monitorze to iso 1000 do formatu a4 jest miodzio a 1250 dla formatu 18x21

No takie zdanie przekonuje mnie trochę bardziej do D200 na niekorzyść D90.
A co do odbitek, to staram się większość zdjęć wrzucać na papier (gorzej potem z wklejaniem do albumu:)).
Z aktualnie używanego D50 zdjęcia na papierze bardzo mi się podobają, domyślam się, że w przypadku D200 efekt będzie jeszcze lepszy.

sabur
13-04-2011, 17:09
Jakiś czas temu zrobiłem wydruk 30x45cm z d200. Zdjęcie zostało przycięte i zostało 6MPx, obiektyw jakiś stary 28-80 od analoga. Efekt? Rewelacja! :)

Aeon88
13-04-2011, 18:51
jak ktoś więcej drukuje zdjęć a mniej się onanizuje przy monitorze to iso 1000 do formatu a4 jest miodzio a 1250 dla formatu 18x21

nie polecam stwierdzeń o onanizacji przed monitorem, niektórzy ludzie (w tym ja) drukują zdjęcia baardzo sporadycznie, a szumów nie chcą nie po to żeby sie onanizować przy zdjęciach bez szumu, tylko dlatego że ich praca tego wymaga.

Sapphiron
13-04-2011, 18:54
szumów nie chcą nie po to żeby sie onanizować przy zdjęciach bez szumu, tylko dlatego że ich praca tego wymaga.

Np? bo nie rozumiem za bardzo?

Aeon88
13-04-2011, 21:53
np jak idę na koncert to robię na 1600 i też jest ok, ale idąć na ślub zależy mi żeby szumów nie było lub było jak najmniej, nie dlatego że jestem szumofob tylko dlatego że zdjęcia bez szumu wyglądają ładniej, nie trzeba odszumiać, tracić detali itp. a skoro dzisiejsza technika na to pozwala, to czemu z tego nie korzystać? dziś nikt sie nie onanizuje przy zdjęciach bez szumu na wysokich ISO, bo dziś takie zdjęcia to norma. praca przy koncertach nie wymaga aż takich bezszumowych matryc, praca przy ślubach moim skromnym zdaniem bardziej. nie ma tu czego nie rozumieć :)

Sapphiron
13-04-2011, 21:57
Czyli pewnie ja robiąc na ślubie zdjęcia na iso 1000-1250 i oddając potem je na płycie jak i na odbitkach daje gorszy jakościowo materiał?

Powiedz mi, czy jesteś w stanie odróżnić na zdjęciu 1600pix na szerszym czy jest na takim czy na takim iso zrobione? Albo na odbitce?
Po drugie, powiedz mi kto tak na prawdę z klientów patrzy na to czy jest szum czy go nie ma? Młodzi patrzą czy mamusia dobrze wyszła, czy wujek nie jest w kompromitującej sytuacji... Uwierz mi że zmniejszając zdjęcia np z 12 czy nawet z 10mpix do rozmiaru 1600pix to jest baaaaaardzo mała różnica...