Szukaj
NORTHPHOTO.PL // PROFIL NA FACEBOOK'U // BLOG
Zdecydowanie w plener. Trochę widoczków średnim formatem, trochę makro cyfrą. Masa im niższa, tym lepiej - dociążyć można zawsze, w drugą stronę jest już trudniej.
W poprzednim poście nie napisałem nic o cenie - o ile na wersję ProB jestem w stanie sobie pozwoić, to Pro3 kosztuje już troszeczkę za dużo.
189.
Pozdrawiam,
Marcin
Pozdrawiam Serdecznie Jacek PawłowskiF70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE
sorevell
A więc tak, po rozłożeniu wszystkich nóg i nie wyciąganiu ani o 1cm kolumny centralnej,
zamontowaniu głowicy Triopo B-3, przyczepieniu puszki bez gripa musiałem podnosić
pięty o jakiś 1cm aby komfortowo i równo patrzeć w wizjer. Mam 174 cm wzrostu...
Sam statyw jest po prostu rewelacyjny, bardzo stabilny, wszystko ładnie chodzi.
Oczywiście jest ciut ciężkawy ale akurat dla mnie to nie problem.
Przy Twoim wzroście bierz w ciemno 055, będziesz go miał na 10 lat albo i dłużej.
Ja niestety przy swoim wzroście mam dylemat czy kupić 055 czy 190XPROB.
055 zdecydowanie bardziej mi się podoba, jest ciut stabilniejszy, jest bardziej
masywny, ma grubsze dolne nogi. W 190 przy dużym obciążeniu nóżki troszkę
się rozjeżdżają.
Teoretycznie mógłbym nie wyciągać dolnych nóżek i wysuwać centralną kolumnę na max
ale wtedy statyw troszkę traci na stabilności i tak na prawdę nie wiem czy takie
ustawianie statywu jest optymalne, dobre i zgodne z sztuką?
Można też nie wyciągać kolumny centralnej i jednocześnie wyciągać dolne nóżki
na przykład do połowy ale wtedy muszę się bawić aby statyw dokładnie wypoziomować.
Co mam robić? Jakieś rady/porady? Chciałbym kupić na prawdę dobry statyw i używać go
przez 10 czy nawet 15 lat.
Ehh, gdybym był wyższy te 5 cm to problem by znikł.![]()
NORTHPHOTO.PL // PROFIL NA FACEBOOK'U // BLOG
Kolumna centralna jest najsłabszym ogniwem statywu, więc im jej mniej, tym lepiej.
Pozdrawiam Serdecznie Jacek PawłowskiF70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE
Muszę się przejść w takim wypadku do jakiegoś sklepu foto, gdzie mają takie cuda i zważyć 055 w dłoni...
Jacku, z czystej ciekawości, jakich problemów dociążenie nie rozwiązuje? Czy statyw ważący 2,5 kg jest lepszy od tego półtorakilowego dociążonego kilogramowym plecakiem? Pod jakim względem?
Moim zdaniem owo dociążenie wpływa nawet korzystniej na całokształt, gdyż zdecydowanie obniża środek ciężkości. Poza tym dociążyć mogę nie tylko tym brakującym kilogramem, a jego wielokrotnością. Natomiast zarówno w statywie mającym 1,5 (załóżmy 055xpro3), jak i 2,5 kg (055xproB) środek ciężkości (przy tej samej geometrii i kilku innych założeniach czysto mechanicznych) jest w tym samym punkcie.
Pozdrawiam,
Marcin
Owszem, obniża środek ciężkości... i stanowi dodatkową powierzchnię dla wiatru
Przerabiałem to w Karkonoszach, ale nawet koło domu miałem przykład jak D200 z gripem i 400mm, dociążony siatką z ok 2kg kamieniem nie dał rady się ustabilizować na tyle, żebym mógł zrobić nieporuszone zdjęcie na odległości ok 1,5km. A robiłem również z woreczkami na obiektywie - lepiej, ale dalej nie idealnie. Ideałem był stary, drewniany statyw kolegi, ale on ważył (tzn statyw) 15kgPo prostu, statyw za lekki, wiatr za silny
Co innego szkło 100mm, krótkie odległości od celu. Tu dociążenie sprawdziło się.
Pozdrawiam Serdecznie Jacek PawłowskiF70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE
Heh, na szczęście ja ogniskowych rzędu 600mm na małym obrazku nie używam :P
Jutro poszukam gdzieś 055xprob i postaram się dopasować jakąś głowicę. A może ktoś mi podpowie, gdzie w Warszawie mają to cudo na stanie?
Pozdrawiam,
Marcin
Już 300 jest niebezpieczna![]()
Pozdrawiam Serdecznie Jacek PawłowskiF70+D50+D200+Tamron 28-75/2.8+Tamron 17-35/2,8-4+Sigma 70-200/2,8HSM+Nikkor 12-24/4+Nikkor 85/1,8+Metz 54MZ4i+MF055PRO+MF479B ANKIETA - LAMPY BŁYSKOWE
Skontaktuj się z nami