Zobacz pełną wersję : [ Canon ] Canon R - bezlusterkowiec
Strony :
[
1]
2
3
4
5
6
7
8
meliszipak
31-08-2018, 13:43
A więc wojna!
https://photorumors.com/2018/08/29/canon-eos-r-full-frame-mirrorless-camera-coming-on-september-5th/ (https://photorumors.com/2018/08/29/canon-eos-r-full-frame-mirrorless-camera-coming-on-september-5th/)
EOS R body
EOS R 24-105mm kit
RF 35mm f/1.8 M IS
RF 50mm f/1.2 L USM
RF 28-70 mm f/2 L USM
RF 24-105mm f/4 L USM
EF-M 32mm f/1.4 STM
EF 400mm f/2.8 L III
EF 600mm f/4 L III
Wreszcie jakaś konkurencja. Będzie wybór i to jest ważne.
Obiektywy zapowiadają się interesująco.
A najlepsze z tego wszystkiego jest to:
EF-M 32mm f/1.4 STM
Oby Canon wziął się na poważnie też za APS-C. Jeszcze kilka tego typu szkieł i będzie super.
czupacabra
31-08-2018, 14:36
Noo , super . Fajna kolekcja szkieł jak na początek . Te 50/1.2 natywne faknie wygląda.
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
28-70/2? Wow. To brzmi świetnie. Pewnie mniej świetnie będzie wyglądało w rzeczywistości (wielki, ciężki i mega drogi kloc).
meliszipak
31-08-2018, 19:06
Na czerwonym zamarli z wrażenia i nie są w stanie nic wystukać:grin:
Oj jak mi się podoba taka licytacja na konkrety, teraz czekam co wrzuci sony w obiektywach.
Canon ciekawe obiektywy, można napisać że rewelacja ale coś czuję że ochłoniemy jak zobaczymy ceny.
meliszipak
31-08-2018, 19:13
Ta 50 mnie kręci.
nikoniarz
31-08-2018, 19:23
RF 28-70mm f/2L USM
RF 28-70 mm f/2 L USM
28-70/2? Wow
Ja tam widzę 24-70/2 a nie 28-70...
https://screenshotscdn.firefoxusercontent.com/images/ea625b3e-b36c-46eb-a0fa-cf83a008fb01.png
źródło (https://screenshotscdn.firefoxusercontent.com/images/ea625b3e-b36c-46eb-a0fa-cf83a008fb01.png)
meliszipak
31-08-2018, 19:36
Na rumorsach Canona jest także 28-70.
A ja chetniej bym widział 28-50 f2
28-70 f/2 patrząc na rynek to rewolucja może być i mocny ruch canona.
Na rumorsach jest podawany 28-70 i 24-70, wiec nie wiem.
nikoniarz
31-08-2018, 19:42
Chyba jednak 28-70 ze względu na to, że łatwiej taki zrobić...
nordwind
31-08-2018, 19:55
Niejasna jest kwestia adaptera. Oznaczenie "M Adapter R" sugeruje możliwość
podłączenia nowych szkieł RF do bezluster systemu apsc EF-M.
Jeśli w RF zrobią rejestr o parę mm dłuższy niż w EF-M, to taki adapter może wyglądać bardzo zgrabnie.
Tylko co z adapterem EF na RF ?
nordwind
31-08-2018, 23:15
Okazuje się, że będzie możliwość używania EF na RF bezpośrednio !?!? Ciekawie wszystko zapowiada się.
https://www.canonrumors.com/a-hypothesis-concerning-the-rf-mount/
Borat1979
31-08-2018, 23:27
Oby Canon wziął się na poważnie też za APS-C. Jeszcze kilka tego typu szkieł i będzie super.
Podejrzewam, że polityka będzie taka sama jak w lustrzankach czyli najważniejsza jest pełna klatka a w APS-C wali się latami odgrzewane kotlety.
nordwind
31-08-2018, 23:44
Też bym na cuda nie liczył, oferta Canona EOSa M przygotowana jest pod klienta masowego i wydaje się
całkowicie kompletna https://www.canon.pl/lenses/ef-m/
Wyjątkiem jest EF-M 22mm f/2.0 i zapowiadany EF-M 32mm f/1.4 STM.
Firma Nokishita zaktualizowała swoje informacje i umieściła informacje na temat mocowania. Wygląda na to, że mocowanie RF jest krótsze niż mocowanie EF i wymaga adaptera do używania obiektywów EF.
https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.canonrumors.com/&prev=search
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/canon_8-1.jpg
źródło (https://www.canonrumors.co/wp-content/uploads/2018/09/canon_8.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/canon_7-1.jpg
źródło (https://www.canonrumors.co/wp-content/uploads/2018/09/canon_7.jpg)
Ale szkła szacun wielki ;) Szkła Nikona Z w tym porównaniu to nieporozumienie
nordwind
01-09-2018, 08:28
jaki pośpiech, podoba mi się :)
13340
13341
13343
Canon i Nikon widać że tak jak w lustrzankach tak i teraz dobrze się dogadują, żaden za dużego kroku przed drugiego nie zrobi, od 2016 roku puszczali plotki o bezlustrach że pracują na nimi, potem że w 20119 roku będą premiery ale zaskoczyli rynek już teraz.
Bezpośrednie podpięcie obiektywów z luster do bezlustra technicznie nie jest możliwe, nawet jakby zrobili styki i elektronikę to pozostaje odległość do matrycy, tego nie przeskoczy nawet canon, adapter musi być, na 100% nie wpakują nic z osobną optyką bo za drogo i zmienia parametry.
Czy canon mógłby zrobić ponownie odcięcie się od starej szklarni jak zrobił to po wejściu w cyfrowe lustrzanki to nie wiem, musieliby stworzyć błyskawicznie gigantyczny wybór obiektywów, a to chyba jedyna firma na dzień dzisiejszy, która to może zrobić.
Ciekawe jaką rozpiętość tonalną będzie miała ta matryca 30mp. może w końcu będzie sens wymienić 5D mkII.
Koesh wątpię bo bez adaptera ten aparat moim zdaniem nie ma sensu. Nie widzę podstaw by sprzedawać 50mm f/1.2 i kupować to samo aby zaoszczędzić tylko trochę na wadze. Dla wchodzących w system OK ale dla canoniera przejście powinno być płynne.
cz4rnuch
01-09-2018, 08:59
Okazuje się, że będzie możliwość używania EF na RF bezpośrednio !?!?...
Hipotetycznie ;) Nie doczytałem do końca, bo jakieś to mocno zagmatwane, ale jak do cholery byłoby to możliwe?
Aparat wygląda jak lustrzanka, nie poszli w klony Sony. Mimo to podoba mnie się znacznie bardziej niż Nikon czy Sony. Ciekawe czy nie będzie większy. Szkła też prezentują się całkiem fajnie. 35/1.8 wygląda znacznie zgrabniej niż ta od Nikona, przynajmniej takie odnoszę wrażenie.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/CanonRF50mmf12LUSMlens1-1.jpg
źródło (https://photorumors.com/wp-content/uploads/2018/08/Canon-RF-50mm-f1.2L-USM-lens-1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/CaninRF24105mmF4LISUSMlens-1.jpg
źródło (https://photorumors.com/wp-content/uploads/2018/08/Canin-RF-24-105mm-F4L-IS-USM-lens.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/CanonRF2870mmF2LUSMlens-1.jpg
źródło (https://photorumors.com/wp-content/uploads/2018/08/Canon-RF-28-70mm-F2L-USM-lens.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/CanonRF35mmF18MacroISSTMlens-1.jpg
źródło (https://photorumors.com/wp-content/uploads/2018/08/Canon-RF-35mm-F1.8-Macro-IS-STM-lens.jpg)
Chyba zaczynam kibicować Canonowi.
PS No i ten 28-70. Cena pewnie chora, mały też nie jest, ale Canon jednym ruchem zrobił 4 stałki :) Dla reporterów i kotleciarzy pewnie miód na serce.
nordwind
01-09-2018, 09:15
cz4rnuch, wszystko właściwie wiadomo oprócz ceny, nie ma sensu wracać do wczorajszych spekulacji portali plotkarskich....
Jeszcze może interesuje mnie tylko czy w matrycy jest stabilizacja.
28-70/2 wielka krowa, za to 24-105/4 świetny spacerzum :) 50/1.2 i 35/1.8 na starcie również bdb posunięcie.
2 szkła już mam zachomikowane gdybym zdecydował się :)
cz4rnuch
01-09-2018, 09:21
Sądząc po oznaczeniu to 35 ma stabilizację więc mam pewne obawy co do IBIS, ale nie sądzę, by Canon tego nie dał. Byłby to duży błąd na starcie. Oprócz ceny mnie najbardziej interesują rozmiary i waga szkieł oraz samej aparatki. Dla mnie to kluczowe. Same szkła prezentują się bardzo fajnie, cena chyba też będzie "fajna".
PS Zauważyłem też, że 35 ma na pierścieniu napisane macro. Nie wiem czy to zabieg marketingowy, ale właśnie jeszcze bardziej zaczęła mi się podobać.
nordwind
01-09-2018, 09:23
Gabaryty podobno takie :
Size: Width of about 136 mm × height of about 98 mm
Weight: Approximately 580 g
Mount: inner diameter 54 mm, flange back 20 mm, 12 pin
dla porównania :
nikon Z6 134 x 100.5 x 67.5 mm
sony A7III 127 x 96 x 74 mm
cz4rnuch
01-09-2018, 09:36
Ciekawe czy podana waga uwzględnia baterię. Jeśli tak to świetny wynik, jeśli nie to wychodzi dzisiejsza norma. Sama bateria chyba lustrzankowa, może być trochę za mało jak na bezlustro, ale tragedii chyba nie będzie.
- - - - kolejny post - - - - - -
Jeszcze znalazłem wymiary szkiełek (chyba nieoficjalne z SAR):
RF 35mm F1.8 Macro IS STM
φ74mm×62mm
306g
RF 24-105mm F4L IS USM
φ83mm×107mm
698g
nordwind
01-09-2018, 09:42
Z zasilaniem Canon ma te swoje patenty na ubicie chińczyków z tanimi zamiennikami akumulatorów.
W EOS M3 oryginalna bateria ma czip zabezpieczający, więc chińczyków nie można ładować w oryginalnej ładowarce :)
cz4rnuch
01-09-2018, 09:45
Czytam sobie właśnie speckę i nawet się nie zająknęli na temat IBIS :(
Nie ma stabilizacji w body ale zyskują na wadze i mniej będzie żarło prądu, czyli dwa mocne plusy wobec jednego nie koniecznie wielkiego minusa.
Ciekaw jestem matrycy czy zrobili jakiś solidny krok do przodu żeby dorównać sony i nikonowi ?
nordwind
01-09-2018, 09:57
Nie podoba mi się ta stabilizacja w opisach :
RF 35mm F1.8 Macro IS STM
RF 24-105mm F4L IS USM
Wątpie aby zrobili prezent dla manuali i starszych szkieł :(
- - - - kolejny post - - - - - -
Nie ma stabilizacji w body ale zyskują na wadze i mniej będzie żarło prądu, czyli dwa mocne plusy wobec jednego nie koniecznie wielkiego minusa.
Ciekaw jestem matrycy czy zrobili jakiś solidny krok do przodu żeby dorównać sony i nikonowi ?
Wolę sobie dokupić baterię niż płacić w każdym szkle za IS i toto nosić.
W dodatku kastruje to starsze szkła bez IS.
No już widzę, jak szkła Sony czy Nikona Z są tańsze, bo nie mają IS. I tak samo puszka Canona nie będzie tańsza z powodu braku IBIS.
Aparat jest lżejszy o okolo 300 gram od typowej lustrzanki Canona. Nie znam też żadnej ze stabilizacją matrycy. Canon nigdy za wiele nie daje aby nie było za różowo. Więc nie ma się co napalać bo na pewno coś będzie studzić zapał poza ceną oczywiście. I pewnie będzie to matryca :)
Wracając do wagi to zmieniając aparat i optykę ile damy rady jej zrzucić 2kg? Ja śmigam z 15kg więc waga jest drugorzędną kwestią.
nordwind
01-09-2018, 10:09
Jeszcze tylko Fuji w zapowiadanym X-T3 jest takie oporne z wprowadzeniem IBISa :)
Fuji... pewnie tydzień po panasonicu będzie prezentacja pełnej klatki ;)
nordwind
01-09-2018, 10:13
....Wracając do wagi to zmieniając aparat i optykę ile damy rady jej zrzucić 2kg? Ja śmigam z 15kg więc waga jest drugorzędną kwestią.
Ja noszę maksymalnie 2kg (body+3szkła) jeśli bym je zrzucił zostałoby 0kg... null :) :) :)
To w Twoim przypadku warto zmienić bo profity nieporównywalnie:)
nordwind
01-09-2018, 10:23
Gdybym jeszcze wrzucił na plecy monitor 24 i komputer stacjonarny.... kto wie może zbliżyłbym się do tych 15kg. :)
cz4rnuch
01-09-2018, 10:23
Nie ma stabilizacji w body ale zyskują na wadze i mniej będzie żarło prądu...A to stabilizacji nie można wyłączyć, żeby mniej prądu żarło? :)
Gdybym jeszcze wrzucił na plecy monitor 24 i komputer stacjonarny.... kto wie może zbliżyłbym się do tych 15kg. :)
Ja bez monitora i komputera nie wychodzę z domu, podlgad trzeba mieć wiarygodny a nie takie śmieszne wyświetlacze w aparatach:)
A to stabilizacji nie można wyłączyć, żeby mniej prądu żarło? :)
Stabilizacja matrycy zawsze jest włączona. Nawet jak jest wyłączona, to elektromagnesy muszą pracować, żeby utrzymać bezwładną matrycę w pozycji zero.
cz4rnuch
01-09-2018, 10:40
Stabilizacja matrycy zawsze jest włączona. Nawet jak jest wyłączona, to elektromagnesy muszą pracować, żeby utrzymać bezwładną matrycę w pozycji zero.
Pobiera wtedy tyle samo prądu?
Stabilizacja matrycy zawsze jest włączona. Nawet jak jest wyłączona, to elektromagnesy muszą pracować, żeby utrzymać bezwładną matrycę w pozycji zero.
Nie ma jakiegoś "parkowania" w pozycji zerowej? Analogia - obiektywy z VR - VR nie pracuje gdy jest wyłączony. A soczewka wisi ;)
- - - - kolejny post - - - - - -
Bagnet 1 mm mniejszy niż Nikon Z, rejestr o 1 mm większy.
Edit - rejestr Canona jednak o 4 mm większy, da się zrobić przejściówke tak by podpiąć szkła Canon R na body Nikon Z.
Pobiera wtedy tyle samo prądu?
Pewnie mniej, bo jest utrzymywana nieruchomo zamiast się ruszać, a i dane z czujników bezwładnościowych nie są przetwarzane. Ale zawsze coś tam żre...
Nie ma jakiegoś "parkowania" w pozycji zerowej?
W tych stabilizacjach, z którymi miałem do czynienia, nie było czegoś takiego.
Analogia - obiektywy z VR - VR nie pracuje gdy jest wyłączony. A soczewka wisi ;)
Soczewka jest przymocowana w pozycji zero na stałe, bo porusza się tylko w trzech osiach. Matryca zaś przesuwa się dodatkowo w dwóch płaszczyznach, więc nie można jej przyczepić. Tak mi się zdaje.
Stabilizacja matrycy zawsze jest włączona. Nawet jak jest wyłączona, to elektromagnesy muszą pracować, żeby utrzymać bezwładną matrycę w pozycji zero.
Dokładnie tak! I to dotyczy też stabilizacji w obiektywach, która musi pracować nawet gdy jest wyłączona.
cz4rnuch
01-09-2018, 11:43
No, ale pobiera wtedy sporo mniej prądu. Przynajmniej w obiektywach, które kiedyś używałem. Nie robiłem jakichś testów, ale tak z obserwacji różnica w ilości zdjęć na jednym aku była widoczna. Ja w każdym razie bym się nie obraził za IBIS w aparatce. Jeśli potwierdzi się brak stabilizacji to chyba oznacza to, że Canon nadal stosuje swoją taktykę oszczędnego uszczęśliwiania swoich klientów. W trosce o ich zdrowie psychiczne i serducho. Nie ma dżoja (choć może będzie wybierak na ekranie, mam nadzieję), nie ma eye AF, nie ma drugiego slotu na karty (choć ten co jest to zdaje się, że SD). No i podejrzewam, że sensor jednak będzie odrobinę gorszy od konkurencji.
PS Ale te 35 macro mi się nadal podoba :) A stabilizacje ma swoją.
nordwind
01-09-2018, 12:35
Jak na razie nic nie donoszą o parametrach wizjera, czyżby nie było czym się chwalić.... :)
Ci którzy krzywili się na ceny szkiełek do Sony niech spojrzą na Nikona Z i wkrótce Canona R...
Spokojnie, to tylko przecieki. W materiałach marketingowych będą się chwalić wszystkim, nawet tym, czym nie powinni ;)
cz4rnuch
01-09-2018, 13:09
...Ci którzy krzywili się na ceny szkiełek do Sony niech spojrzą na Nikona Z i wkrótce Canona R...Jeśli chodzi o zestawienie szkieł Sony z tymi do Canona i Nikona to na razie nie ma czego porównywać. Jedyny wspólny mianownik to kolejno 24-105 i 24-70. Reszta szkieł nie ma na razie odpowiedników. I chyba nieprędko w Sony pojawią się 28-70/2 czy 50/1.2.
Jak na razie nic nie donoszą o parametrach wizjera, czyżby nie było czym się chwalić.... :)
Ci którzy krzywili się na ceny szkiełek do Sony niech spojrzą na Nikona Z i wkrótce Canona R...
Gdzie tu problem? Do Canon R masz tony szkieł EF, które bez problemu możesz podpiąć, z gwarancją, że przez oryginalną przejściówkę będą działały jak natywne szkła R.
cz4rnuch
01-09-2018, 13:33
Gdzie tu problem?...Dla tych, którym prześciówki nie przeszkadzają to pewnie żaden problem. Dla dwusystemowców to nawet zaleta. Tym, którym zależy na małym pełnoklatkowym body z małym obiektywem może to jednak robić różnicę. Kiedyś mocno się zasanawiałem nad 35/2 IS od Canona, ale wraz z przejściówką waga się prawie podwaja w porównaniu z tym pięknym Canonem 35 macro. No i cały zestaw rośnie o kilka centymetrów. Oczywiście rozumiem, że dla niektórych jest to zupełnie nieistotne.
nordwind
01-09-2018, 14:20
Spokojnie, to tylko przecieki. W materiałach marketingowych będą się
chwalić wszystkim, nawet tym, czym nie powinni ;)
Nadzieja umiera ostatnia, ale....zdjęcia produktów to już przemyślana akcja marketingowa....nie przecieki :)
Więc miejmy nadzieję.
Gdzie tu problem? Do Canon R masz tony szkieł EF, które bez problemu możesz podpiąć, z gwarancją, że przez oryginalną przejściówkę będą działały jak natywne szkła R.
Chodzi mi raczej o oczekiwania typu, wejdzie Canon i Nikon w bezlustra i wypuści szkła za pół ceny... :)
W bezlusterku EOS M3 jakoś nie wszystkie EFy chcą działać jak natywne EF-M... wiem to z własnego doświadczenia
No i podpinam również Canona EF do Sony, gdzie to samo szkło działa lepiej...
cz4rnuch
01-09-2018, 14:24
Na rumorsach zauważyli, że wszystkie nowe szkiełka mają dodatkowy pierścień. Myślałem, że to tylko taka dekoracja, ale jeżeli to będzie miało jakąś funkcję lub będzie programowalne to super.
Jedna z przejściówek EF -> R też ma pierścień.
Dla tych, którym prześciówki nie przeszkadzają to pewnie żaden problem. Dla dwusystemowców to nawet zaleta. Tym, którym zależy na małym pełnoklatkowym body z małym obiektywem może to jednak robić różnicę Sorry ale jak to przejsciowka ma przeszkadzać? Mowa o przejsciowce w kontekscie duzego wyboru szkieł. Jak ktos chce kupic natywne to nikt nikomu tego nie zabrania. To tak jabys zabranial konkurencyjnosci rozwiazań.
Pomijam fakt ze teleobiektywy do bezlustra to i tak będą w praktyce takie same.
Czytam sobie 4 fora. Wszędzie to samo. Zwolennikow małych sprzętów w ogole nie obchodzą potrzeby innych. Wyjątek forum canona gdzie sie troche osób ucieszyło ze bezlustro będzie większe i przypomniało lustrzankę. Te inne fora to Olkowe i Sony. Tam narzekaja ze nie mogą kupić małego Canona czy Nikona? Maja Sony i Olympusy nie bez powodu. Soniacze i Olympusowcy chcą by inne systemy (N i C) byly jak ich tylko mały plakietkę Canon lub Nikon? Jestescie w odpowiednich systemach. Sony i Olympus.
Chcecie mniejszych systemow i nie chcecie przejsciowek - to nie wymuszajcie tego u nikona i canona. Bez sensu. Te firmy MUSZĄ myslec o pro.Male dostaniecie u Sony itd. Teraz to moge pisac wprost bo znane sa rozmiary bagnetów.
Jesli chcecie natywnych szkiel (i brzydza was przejsciowki) to co was trzyma w Nikonie i Canonie??? Przeciez i tak byście budowali system od zera. Nie ma natywnych szkiel N i C. Zadnych. Sa w Sony. Nikon ma dziurę 55 mm, Canon 54 mm. Zapomnijcie o miniaturkach. Może ze 2 naleśniki o słabych parametrach (winieta) i to tyle będzie małego.
A propos pierścienia:
Myślę, że mogli skopiować pomysł Samsunga z przyciskiem iFn na obiektywie, którego kolejne naciśnięcia mogą zmieniać funkcję pierścienia na obiektywie, który może służyć do ustawiania ostrości, ale i parametrów naświetlania, przełączać pomiędzy programami, itp. To jest bardzo wygodnie.
Wygląda na to, że będą 3 przejściówki:
1. "zwykła"
2. Z tym pierścieniem funkcyjnym (pewnie chodzi o udostępnienie funkcjonalności pierścienia na obiektywach "R" dla obiektywów EF
3. Przejściówka z mocowaniem filtra (fajna sprawa).
Co do wielkości body: dla mnie im większe tym lepsze.
Ciekawi mnie jeszcze funkcja tego "suwaka" poniżej górnego wyświetlacza (po prawej od wizjera).
cz4rnuch
01-09-2018, 14:59
Wiesz co Jacek. Sprzedam Ci translatora do swoich wypowiedzi, tanio (za darmo), bo co dziś nie napiszę to Ty sobie coś ubzdurasz i piszesz rozumiejąc na opak to co napisałem. Boje się już cokolwiek napisać, bo zaraz to skomentujesz i albo będę to musiał zostawić tak jak jest (czego niestety nie znoszę) albo się będę musiał tłumaczyć. A to zazwyczaj prowadzi do dalszych nieporozumień. Przecież piszę w czym niektórym może przejściówka przeszkadzać, sam to przecież zacytowałeś. Więc co mam jeszcze napisać żeby Cię zadowolić. Ze przejściówka to dwa połączenia, potencjalnie mniejsza sztywność zestawu, że przejściówka może jednak nie zawsze działać tak jak natywne szkło, że samo natywne szkło może być w bezlustrze w niektórych przypadkach mniejsze, bardziej wypasione niż starsza konstrukcja, mieć dodatkową funkcjonalność (to akurat nie jest potwierdzone, ale dodatkowy pierścień w Canonach jest, albo tak jak w przypadku 35 ma też jakąś namiastkę macro). Albo dalej, że zwolenników małych sprzętów w ogóle nie obchodzą potrzeby innych. Wybacz, ale bzdury piszesz. W poście powyżej piszę, że dla niektórych przejściówki to żaden problem, piszę, że dla tych którzy siedzą w lustrach i bezlustrach to nawet zaleta, albo na końcu dodaję, że dla niektórych kwestia rozmiarów i wagi jest zupełnie nieistotna. Że czegoś zabraniam. Serio gdzieś coś takiego wyczytałeś? Jeden kolega zasugerował, że natywne szkła od Canona będą drogie, na co drugi kolega zapytał w czym problem skoro są przejściówki na co ja odpisałem, że niektórzy wolą szkła natywne i będą musieli zmierzyć się jednak z wyższymi cenami. Coś za coś. Nigdzie nie napisałem, że przejściówki są złym pomysłem. Są super, sam stosuję. Ale szkła natywne są generalnie lepsze (pomijając cenę). Sory, ale to raczej Ty czegoś nie zrozumiałeś więc sugeruję byś jednak uważniej czytał to co sam cytujesz. Wybacz ton wypowiedzi, ale to już któryś post z kolei.
Widzę, że piszesz "dla niektórych" Ale jednak po prostu z tego co piszesz słychać żal i niezadowolenie.
Ja piszę, że są różne systemy i mają pewne cechy. Napiszę skrajnie - chce ktoś małe - kupuje Oka czy Panasa, ewentualnie jak koniecznie już musi FF to Sony. Chce duże - kupuje C lub N (pomijam Hasa, duże Fuji itp.).
Z uniwersalnością jest ciągły problem. Zawsze jest czymś okupiona. I choć FF Canona i Nikona (dslr i ML) są dosyć uniwersalnie, to nie tak do końca. Ani nie będą małe lekkie, ani nie będą miały matrycy 40x50 mm.
cz4rnuch
01-09-2018, 17:32
Widzę, że piszesz "dla niektórych" Ale jednak po prostu z tego co piszesz słychać żal i niezadowolenie.Wolę mniejsze, ale rozumiem, że ktoś lubi większe. Jedno z drugim się nie wyklucza. Nie jestem niezadowolony z tego, że jest przejściówka. Przychylam się tylko do tego, że bezlustrzane obiektywy raczej będą drogie. Z kolei Ty piszesz, że wolałbyś by Z7 było większe. Mam przez to rozumieć, że w ogóle nie obchodzą Cię potrzeby innych? ;)
...Napiszę skrajnie - chce ktoś małe - kupuje Oka czy Panasa, ewentualnie jak koniecznie już musi FF to Sony. Chce duże - kupuje C lub N (pomijam Hasa, duże Fuji itp.)...Dziwna logika, tym bardziej, że nie piszemy o skrajnych przykładach tylko o wypośrodkowaniu pewnych zalet i kompromisów. Piszesz tak to napisz skrajnie, że jak ktoś chce wygodne i duże to niech nie zawraca sobie głowy bezlustrami i kupuje lustrzanki ;) W tych kilku zdaniach wychodzi, że samego ciebie nie interesuje za bardzo czego chcą inni. Oczywiście stosując Twoją metodę, nie twierdzę, że tak jest w rzeczywistości. Mnie się podoba 35 pod bezlustro Canona bardziej niż opcja 35/2 z przelotką. Możliwe, że jak zasugerował kolega będzie to droższe. To hipoteza a jak się potwierdzi to będzie faktem. I tylko o tym pisaliśmy.
Niezadowolony jestem, bo wolę mniejsze, ale rozumiem, że ktoś lubi większe.
Tak samo jak Ty piszesz, że wolałbyś by Z7 było większe. Mam przez to rozumieć, że w ogóle nie obchodzą Cię potrzeby innych? ;)
Tylko ty piszesz, że chcesz małe natywne szkła, czyli chcesz zbierać szkła od początku. Co za różnica jaki system zaczniesz od zera? Masz do wyboru systemy mniejsze i większe. Chcesz mniejsze - masz co kupic.
Ja nie chcę kupować nowych obiektywów. Mniejszych czy większych, żadnych. Nie chcę nowej optyki. Chcę te co mam. Ludzi takich jak ja jest multum. To nie o mnie chodzi. Ja jestem drobna mróweczka.
Tą samą scieżką poszedł Canon R. Firmy te muszą dbać o profi w pierwszym rzędzie, nawet jak stanowią oni poniżej 1% fotografów. Nie mogą zrezygnować z jedynej ewidentnej przewagi nad Sony. Mają olbrzymie systemy, m.in "stara" szklarnia. Olanie profi to walka o klienta na warunkach Sony. Canon i Nikon chcą dominować, a nie schodzić na półkę Sony.
Ja kiedyś napisałem, że bym odszedł z Nikona gdyby mi nie dał kompatybilności szklarni z Nikon Z. I bym sukcesywnie sprzedawał moje nascie obiektywów. Kiedyś odszedłem z Canona jak mi nie dał kompatybilności optyki.
Kogo ma kochać bardziej Canon i Nikon? Profi robiących foty na Olimpiadzie, mających wiele szkieł i to takich za grube pieniądze, gdzie jeszcze ma reklamę i 1000% więcej do prestiżu, marki, czy kogoś co ma małe bezlustra z 3 pleśniakami, który to daje mu 0 prestiżu, może zmieniać system co 2-3 lata jak konkurencja (w dużej liczbie) pokaże coś ciekawego? Lepiej mieć duopol C - N i jednego konkurenta niż 5 czy 10 i być na niższej półce.
To brutalne co napisałem, ale ...
To nie o moje potrzeby chodzi. Ale jeśli N czy C nie będą dbali o potrzeby takich jak ja to stracą przewagę. Ja świadomie wybrałem firmę dbającą o profesjonalnych fotografów i się cieszę, że czyni to dalej. Wybrałem ponad 30 lat temu. Dziś się tak nie patrzy na wierność firmie, a i firmy nie zawsze są wierne swoim "klientom". Są ludzie z zasadami, co cenią pewne sprawy. Gdyby Nikon nie zrobił kompatybilności AF-S z Nikon Z to bym się poczuł podle.
Pisząc o sobie piszę o pewnych fotografach, a nie tylko o sobie.
cz4rnuch
01-09-2018, 18:17
Miej litość Jacku. Myślisz, że jestem jedyny, który chce małych szkieł? Czym się to różni od tego o czym Ty piszesz. Gdy ja piszę o swoich potrzebach, to zarzucasz mi, że w ogóle nie myślę o innych a jak Ty piszesz o Tobie i innych pro to kierujesz się troską o nas? Przeczytaj co napisałeś o mnie i innych w pierwszym poście a potem się zastanów czy Twój punkt widzenia tak bardzo się różni od mojego. Mam też szkła z przejściówkami, nie jestem wrogiem przejściówek. Zupełnie nie o tym pisałem. Nie wmawiaj mi czego chcę i co napisałem, bo się mijasz z prawdą. W moim systemie nie ma wszystkiego co bym chciał, w nowych też nie ma więc nie jest to tak, że mogę sobie kupić co chcę. Ale i nie o tym była dyskusja. Napisałem o czym była w poście powyżej i zupełnie nie rozumiem czemu poruszasz jakieś problemy pro, prestiżu itd. Ja rozumiem, że wszystkich trzeba nakarmić, ale nie o tym rozmawialiśmy. Dla przypomnienia. Istnieje uzasadnione przypuszczenie, że natywne szkła nie będą należeć do najtańszych, z czym się zgadzam, i przejściówka nie dla wszystkich jest satysfakcjonującym rozwiązaniem (czego jestem pewny). Stwierdzenie faktów i tyle. A cała dyskusja, którą rozpętałeś o tym, że nie rozumiemy waszych potrzeb to jakieś nieporozumienie więc nie czaję dlaczego mi to wmawiasz.
Porównanie wielkości zoomów Canona:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/canon2728x512-1.jpg
źródło (https://www.canonrumors.com/wp-content/uploads/2018/09/canon-2-728x512.jpg)
Myślisz, że jestem jedyny, który chce małych szkieł? Oczywiście, że nie jedyny. Jeśli się chce mieć system bazujący na małych natywnych szkłach to można wybrać jeden z kilku innych systemów. Jeśli się chce wybrać system ze szkłami natywnymi to się nie jest przywiązanym do bagnetu F, czyli do Nikona, bo się nie ma szkieł Nikkor S. (a skoro poruszasz sprawęm ze nie masz wszystkiego (kto ma? ;) ) to bezlustra maja mniejszy rejestr i dotychczasowa szklarnia chodzi ci na innych systemach - Sony itp.)
Nikon = bagnet F, no przecież nie system Nikon 1 ;), a jeśli teraz to także Nikon Z to tylko dlatego, że jest kompatybilny z Nikon F.
Borat1979
01-09-2018, 19:57
Nie ma stabilizacji w body ale zyskują na wadze i mniej będzie żarło prądu, czyli dwa mocne plusy wobec jednego nie koniecznie wielkiego minusa.
Zużycie energii przez stabilizację matrycy jest pomijalne w porównaniu z resztą podzespołów szczególnie gdy zestawimy to ze zużyciem energii ekranu LCD i wizjera.
No, ale pobiera wtedy sporo mniej prądu. Przynajmniej w obiektywach, które kiedyś używałem. Nie robiłem jakichś testów, ale tak z obserwacji różnica w ilości zdjęć na jednym aku była widoczna.
W obiektywach stabilizacja musi przesuwać zespół soczewek, który jest znacznie cięższy i porusza się kilka razy większym zakresie niż matryca.
Bechowiec
01-09-2018, 20:40
Wygląda na to, że będą 3 przejściówki:
1. "zwykła"
2. Z tym pierścieniem funkcyjnym (pewnie chodzi o udostępnienie funkcjonalności pierścienia na obiektywach "R" dla obiektywów EF
3. Przejściówka z mocowaniem filtra (fajna sprawa).
Co do wielkości body: dla mnie im większe tym lepsze.
Ciekawi mnie jeszcze funkcja tego "suwaka" poniżej górnego wyświetlacza (po prawej od wizjera).
I ten AF -6EV; ciekawym jak to wypadnie w praktyce. W sumie Canon posiada rozwiązanie na kształt tego z SONY/Nikona czyli fazowy hybrydowy. Wypuścił nawet trzy generacje, ale z jakiegoś powodu to rozwiązanie porzucił. Do tego 28-70/2..... Zobaczymy jak to wszystko wyjdzie w praktyce, ale może być tak że po cichu bez żadnego szumu Canon przygotował coś naprawdę fajnego. Nowe szkła + pełna zgodność z EF przez adaptery. Jak to dobrze rozegrają to mogą pozamiatać Playstation do spółki z Zkami.
http://www.canon-board.info/bezlusterkowce-canon-m-77/canon-eos-r-108527/index2.html#post1375777
Jak to dobrze rozegrają to mogą pozamiatać Playstation do spółki z Zkami.
Za rumorsami:
EOS R 4K Spec
30p 4K All-I or IPB
Canon Log, internal or external
10-bit 4K HDMI clean output support BT.2020 color matrix, not the old BT.709.
Focus Guide from Cinema EOS, no need to worry about using MF Lens
The bar next to EVF is a touch Bar, swipe or tap OK, can be mapped for different functions.
The traditional back dial is moved to the top because there’s where your thumb will put on a smaller body.
The ring on the lens is a control ring, it lets you use both hands to control the camera, like in M mode, you use it with the dials on the body, then you can adjust Tv, Av and ISO with both hands.
No distance scale on the as the distance info will be projected on the EVF directly.
0.05sec AF speed should be the fastest among the FF ML DSLR.
Podoba mi się;
10-bit 4K HDMI clean output support BT.2020 color matrix, not the old BT.709
a jeszcze bardziej to:
Focus Guide from Cinema EOS, no need to worry about using MF Lens
i na końcu killer :-) :
0.05sec AF speed should be the fastest among the FF ML DSLR
A ja bez kozery napiszę 0,01s i AF od -10 EV.
Specyfikacja robi wrażenie, tylko obawiam się, że wypluwany obrazek będzie siny, jak w ostatnich wypustach Canona.
Bechowiec
01-09-2018, 22:32
i na końcu killer :-) :
0.05sec AF speed should be the fastest among the FF ML DSLR
Specyfikacja jest niepełna, mimo wszystko dobrze poczekać na premierę. Pozostaje mieć nadzieję że rzeczywistość pokryje się z zapowiedziami, ale coś czuję że podeszli do tematu poważnie. Fajną rzeczą jest to obiektywy RF mają z przodu dodatkowy pierścień sterujący, czyli wygląda na to że będzie można sterować aparatem oburącz, natomiast adapter z pierścieniem sterującym wprowadzi tę funkcjonalność do szkieł EF :)
Na pewno Canon podszedł poważnie, ale info są z plotek, a nie producenta.
Bechowiec
01-09-2018, 23:07
info jest od Nokishita. Nigdy się jeszcze nie pomylili. To raczej tzw. kontrolowany wyciek.
Specyfikacja jest niepełna, mimo wszystko dobrze poczekać na premierę. :)
To prawda, choć wygląda to dosyć prawdopodobnie. To co podoba mi się w obu (Nikon i Canon) premierach, to fakt, że przyłożyli się do ergonomii. To są przemyślane systemy, a Sony będzie się jeszcze musiało sporo nauczyć.
nordwind
01-09-2018, 23:18
A7,A7R,A7S,A7II,A7RII,A7SII,A7III,A7RIII,A9 na horyzoncie A7SIII.... naprawdę Sony będzie musiało się sporo nauczyć ? :)
Ta firma jest prekursorem bezluster FF (pomijając mf Leikę), w użytku jest 9! modeli i trzecia generacja... Nikon ma dopiero preorder, Canon "plotki"...... :)
A7,A7R,A7S,A7II,A7RII,A7SII,A7III,A7RIII,A9 na horyzoncie A7SIII.... naprawdę Sony będzie musiało się sporo nauczyć ? :)
Sony to dobre matryce i niewiele więcej.
Sony to dobre matryce i niewiele więcej.Wg kogo?
A7,A7R,A7S,A7II,A7RII,A7SII,A7III,A7RIII,A9 na horyzoncie A7SIII.... naprawdę Sony będzie musiało się sporo nauczyć ? :)
Tak, będzie musiało. Sony jest fajne, ale jeszcze niedopracowane, co najmniej pod względem ergonomii. Duopol ze swoim doświadczeniem pokazuje właściwą drogę.
Wg kogo?
Chyba każdy z nas pisze w swoim imieniu?
Z tymi matrycami też nie do końca tak różowo :-)
http://filmuser.pl/sony-f6,a7iii-i-problem-z-niebieskim-t2077.html
nordwind
01-09-2018, 23:33
Tak, będzie musiało. Sony jest fajne, ale jeszcze niedopracowane, co najmniej pod względem ergonomii. Duopol ze swoim doświadczeniem pokazuje właściwą drogę.
Mi ergonomia Sony nie wadzi :)
Mi ergonomia Sony nie wadzi :)
Podobno do wszystkiego można się przyzwyczaić ... choć do menu w Sony ... nie wiem...
Mi ergonomia Sony nie wadzi :)
A teraz sobie wyobraź, że masz podparcie na wszystkie trzi palce i bateria jest odpowiednio dłuższa...;-)
nordwind
01-09-2018, 23:48
A teraz sobie wyobraź, że masz podparcie na wszystkie trzi palce i bateria jest odpowiednio dłuższa...;-)
Mam niedużą dłoń więc i podparcie na 3palce i cenię sobie umiarkowane rozmiary puszki, gdybym potrzebował uchwytu i gabarytu D5 to bym go sobie kupił :)
- - - - kolejny post - - - - - -
Podobno do wszystkiego można się przyzwyczaić ... choć do menu w Sony ... nie wiem...
Jeśli nie ogarniasz menu w Sony, to już nie mój problem :)
aha... i pokaż mi sprzęt który świetnie sobie radzi z niebieskimi ledowymi reflektorami.
Jeśli nie ogarniasz menu w Sony, to już nie mój problem :)
aha... i pokaż mi sprzęt który świetnie sobie radzi z niebieskimi ledowymi reflektorami.
Nie muszę ogarniać, bo nie używam. Co do niebieskich ledów, Canon i Panasonic radzą sobie bez problemu.
nordwind
02-09-2018, 00:11
Nie muszę ogarniać, bo nie używam
aha...
Canon i Panasonic radzą sobie bez problemu.
Ja tam się nie znam, ale...dziwnym trafem oprócz Sony fotografowałem również Nikonen, Fuji, Canonen
podobne sytuacje i również nie radziły sobie z prześwietleniami po niebieskim reflektorze...
aha...
...
napisałem, że nie używam, a nie, że nie używałem (miałem i szybko sprzedałem).
Nie wiem jak Fuji, ale Canon nie ma problemów z niebieskim ledem.
Podobno do wszystkiego można się przyzwyczaić ... choć do menu w Sony ... nie wiem...Powiem ci, że dla mnie canon miał dziwaczną ergonomię. I gdyby nie to, że mam teraz Canony z dotykowym LCD to dalej bym nie umiał ich jakoś intuicyjnie obsługiwać.
Ba, własciciele canonów (na kursach) nie wiedzieli jak ustawić predefiniowany WB albo jak zmienić ilość punktów AF itd. itd. Proste w obsłudze są Nikon i Pentax.
Chyba każdy z nas pisze w swoim imieniu?
Z tymi matrycami też nie do końca tak różowo :-)
http://filmuser.pl/sony-f6,a7iii-i-problem-z-niebieskim-t2077.html
Oni tam zdaje się o wideo piszą.
marcin90
02-09-2018, 05:02
Powiem ci, że dla mnie canon miał dziwaczną ergonomię. I gdyby nie to, że mam teraz Canony z dotykowym LCD to dalej bym nie umiał ich jakoś intuicyjnie obsługiwać.
Ba, własciciele canonów (na kursach) nie wiedzieli jak ustawić predefiniowany WB albo jak zmienić ilość punktów AF itd. itd. Proste w obsłudze są Nikon i Pentax.
Dla mnie na przykład ergonomia w nikonie d7200 była kompletnie nieintuicyjna w porównaniu do Canona 70d, nie mówiąc już o kolorach... teraz mam a7 mk I i z ergonomii jestem jeszcze bardziej zadowolony (3 koła nastaw plus korekta ekspozycji wyciągnięta na wierzch) i kolory również bardzo mi odpowiadają, więc takie generalizowanie, że tylko N jest trochę nie na miejscu, bo biorąc pod uwagę wiek firmy (ponad 100 lat) to... trochę mało postępowi są w porównaniu do tak opluwanego Sony, które w rynku foto jest ze dwie dekady ;)
cz4rnuch
02-09-2018, 06:26
..W obiektywach stabilizacja musi przesuwać zespół soczewek, który jest znacznie cięższy i porusza się kilka razy większym zakresie niż matryca.W obiektywach, które znam układ IS porusza jedną, małą soczewką umieszczoną w bardzo lekkiej ramce.
Okrojona specka nowych lensów:
Canon RF 28-70mm f/2L USM
Lens composition: 13 groups 19 sheets
Minimum focus distance: 39cm (15.35 inches)
Filter diameter: 95mm
Size: 103.8mm (4.08 inches) × 139.8mm (5.5 inches)
Weight: 1430g (3.15lbs)
Canon RF 50mm f/1.2L USM
Lens construction: 9 groups of 15
Minimum focus distance: 40cm (15.74 inches)
Filter diameter: 77mm
Size: 89.8mm (3.53 inches) x 108.0mm (4.25 inches)
Weight: 950g (2.09lbs)
Canon RF 35mm f/1.8 IS STM Macro
Lens construction: 9 groups 9 pieces
Minimum focus distance: 17cm (6.69 inches)
Filter diameter: 52mm
Size: 74.4mm (2.92 inches) × 62.8mm (2.47 inches)
Weight: 305g (0.67lbs)
Canon RF 24-105mm f/4L IS USM
Lens construction: 14 groups 18 pieces
Minimum focus distance: 45cm (17.71 inches)
Filter diameter: 77mm
Size: 83.5mm (3.28 inches) × 107.3mm (4.22 inches)
Weight: 700g (1.54lbs)
No to zum f2 bedzie ciezki i spory. Dodatkowo, duze mocowanie. Z drugiej strony niweluje potrzebe zakupu srednio jasnych stalek.
cz4rnuch
02-09-2018, 11:07
Wyciekła pełna specka nowego R:
Number of effective pixels: 30.3 million pixels (Total number of pixels: 31.7 million pixels)
Image type: JPEG, RAW (14 bit), C-RAW
Dual pixel RAW support
EVF: organic EL, 0.71 times
AF point (when cross key is selected): 5,655 points
Auto Focus range: EV – 6 to 18 (23 ° C at room temperature · ISO 100 with F1.2 lens)
ISO sensitivity: 100 to 40000 (extended ISO: 50, 51200, 102400)
Shutter speed: 1/8000 to 30 seconds, bulb
Continuous shooting performance: Up to 8 frames per second (at servo AF: up to 5 frames / sec)
Video: 4K30p, full HD 60p, HD 120p
Rear liquid crystal: 3.15 type 2.1 million dots touch panel
Battery: LP – E 6 N / LP – E 6 (LP – E 6 can not charge the camera USB)
Recording medium: SD / SDHC / SDXC card
Size: 135.8 x 98.3 x 84.4 mm
Weight: 660 g (including battery / memory card) · 580 g (body only)
Looking through the full system specification PDF, we noticed some important things mentioned in there;
UHS type SD cards are used
The number of pixels of the viewfinder is unknown / not mentioned. The .71x magnification is the same as the 5D Mark IV
The EVF eyepoint is a relaxed 23mm
No AF point spot metering
4k up to a 480Mbps bitrate (no mention of bit depth)
it appears as if the camera will auto-crop with EF-S lenses to some extent
Five thousand six hundred and fifty five AF points.
No mention of eye AF, only face tracking is mentioned.
USB 3.1
370 shots CIPA rating 450 with power saving
3 custom shooting modes
Seems to support electronic shutter (silent shutter)
The strange looking < > bar on the back of the camera seems to be called the m-fn bar and can be programmed for ISO Speed, white balance, check focus / display info, movie shooting, Flexible Priority AE or User customization. It supports four types of actions, left, right, slide and press.
4 mm różnicy w rejestrze w stosunku do Nikona skutkuje chyba 2 zasadniczymi różnicami:
- brak IBIS
- obiektywy cięższe
Te 4 mm nie mają żadnego wpływu na wagę i IBIS.
cz4rnuch
02-09-2018, 11:28
35/1.8 Canona jest lżejszy od Nikona mimo, że ma dodatkowo stabilizację i jakieś makro (choć pewnie maksymalnie 1:2 jak zgaduję). EVF dość mały jak na dzisiejsze standardy, bateria na razie wygląda słabo, brak Eye-AF, jeden slot na kartę SD, 4K mam nadzieję, że bez cropa, ale 1080/60p to chyba trochę zawód. Seria wolna no i potwierdził się brak stabilizacji. Na plus samo body wygląda na bardziej przemyślane niż Sony i Nikon, ekranik się kręci we wszystkie strony, oraz ten AF - ponad 5 tys punktów AFu to jakieś wariactwo.
35/1.8 wygląda najlepiej z wszystkich bezlustrowych opcji full frame, reszta szkieł bardzo ciekawa i sensowna. Na tym tle szklarnia Nikon Z wygląda jak ponury żart :D
cz4rnuch
02-09-2018, 11:39
Same założenia Nikona były super, przynajmniej dla mnie. W dwa lata cała gama obiektywów f/1.8. Szkoda tylko, że wychodzą im te 1.8 takie trochę kobylaste.
cz4rnuch faktycznie video szału nie robi ale i nie jest źle. W sumie taki obecny standard. Pewnie i tak będzie jeszcze crop.
370 shots CIPA rating 450 with power saving ciekawe ile minut nagrywania na jednej baterii uda się uzyskać.
Był już oficjalny spec ? https://drive.google.com/file/d/1CAZOijAyrUJcOMWNHbjFpGq2CznrIAoN/view
Borat1979
02-09-2018, 11:48
W obiektywach, które znam układ IS porusza jedną, małą soczewką umieszczoną w bardzo lekkiej ramce.
Poruszania czymś takim jednak wymaga więcej energii niż odchylanie o ułamki milimetra cienkiej matrycy.
13458
13457
13459
cz4rnuch
02-09-2018, 11:55
Poruszania czymś takim jednak wymaga więcej energii niż odchylanie o ułamki milimetra cienkiej matrycy...Po pierwsze pisałem o swoich obiektywach gdzie nie mam "czegoś takiego" edit:jak na pierwsze fotce (inna sprawa, że na fotkach są całe układy stabilizujące, jeśli myślisz, że tym wszystkim trzeba poruszać to jesteś w wielkim błędzie) a po drugie ruch matrycy może być znacznie większy niż wspomniane przez Ciebie ułamki milimetra. A matryca porusza się wraz z elektroniką, ramką i innym ustrojstwem. Nie twierdzę, że na stabilizację optyczną nie może iść więcej prundu, ale nie sądzę, żeby to były różnice kilku rzędów wielkości jak tu niektórzy sugerują.
Był już oficjalny spec ? https://drive.google.com/file/d/1CAZOijAyrUJcOMWNHbjFpGq2CznrIAoN/view
Wymienili wszystkie pierdoły poza dynamiką tonalną, więc można wnioskować że szału nie będzie jak to u Canona w tradycji przystało:)
Poruszania czymś takim jednak wymaga więcej energii niż odchylanie o ułamki milimetra cienkiej matrycy.
Skąd przekonanie, że matryca jest cienka na ułamki milimetrów? Może sam półprzewodnik tak, ale on jest na płytce, na której jeszcze siedzi przetwornik, radiator, szklany filtr przed marcą i jakichś "ultradźwiękowy" mechanizm czyszczący wprawiający ten filtr w wibracje. Obawiam się, że soczewka jest mniejsza i lżejsza, a w dodatku rusza się w trzech osiach, podczas gdy matryca musi się poruszać dodatkowo jeszcze w dwóch płaszczyznach.
https://youtu.be/vos8EdHtUdw
Na 5:07 widać grubość.
Gdy Sony dodało stabilizację do dwóch puszek, to grubość korpusów zwiększyła się o kilka milimetrów.
Canon RF 28-70mm F/2L USM
Filter 95 mm
1430 g
Canon RF 50mm F/1.2L USM
950 g
Canon RF 35mm F/1.8 Macro IS STM
305 g
Canon RF 24-105mm F/4L IS USM
700 g
nordwind
02-09-2018, 22:23
Szkła dla zawodofcóf !
Gdzieś było chyba jeszcze info o wersji body R w późniejszym terminie dla uboższej dziatwy.
cz4rnuch
02-09-2018, 22:27
Ja myślę, że to co wypłynęło w ploteczkach to jest wersja dla uboższej dziatwy. Dość mocno jednak okroili tę puszencję.
Jeśli cena się potwierdzi czyli 1900$ to tańszej pełnej klatki raczej nie będzie.
nordwind
02-09-2018, 22:45
uboższa z 24Mpx, także odwrotnie...
mogą jeszcze wyciągnąć z rękawa 50Mpx !
Z rękawa może nie, ale ze złogów magazynowych Canon może jeszcze coś wyciągnąć. ;)
Z rękawa może nie, ale ze złogów magazynowych Canon może jeszcze coś wyciągnąć. ;)
W złogach to specjalistą jest raczej sony, bo do dzisiaj można jeszcze spotkać A7 "classic" na pólkach. To już jest mocny klasyk :-)
nordwind
02-09-2018, 23:56
A7 "classic" przejdzie do historii i bardzo dobrze, że jest jeszcze dostępny
... swego czasu Leikarze stali po ten model w kolejkach :) :) :)
Zgadza się, to świetna ścianka do manuali i pleśniaków wszelakich.
Jak co roku na święta Sony zrobi super promocje na body i czuję, że te ceny będą rewelacyjne biorąc pod uwagę, że nowe bezlustro Canona na starcie powinno być trochę tańsze od A7III. Swoją drogą to Canon w końcu się bierze do roboty i nadrobi zaległości. Jeszcze ze szklarnią jaką zapowiedział...nie zapeszając na papierze nowy system w systemie wygląda dużo lepiej niż w Nikonie :)
cz4rnuch
03-09-2018, 07:03
uboższa z 24Mpx, także odwrotnie...Jeśli cena się potwierdzi to raczej będzie to półka Z6 i A7III więc podejrzewam, że taniej już nie będzie. W ploteczkach też przepowiadali, że najpierw wyjdzie tańsza wersja. Z resztą gdyby to miał być chwilowo najbardziej wyczesany model bezlustra to jednak słabo, bo ta specka jest gorsza od 6DII :) No i z czego mieliby jeszcze okroić tańszą wersję, z wizjera?
W złogach to specjalistą jest raczej sony, bo do dzisiaj można jeszcze spotkać A7 "classic" na pólkach. To już jest mocny klasyk :-)No jest, ale cena czyni cuda. Poza tym, jeśli ta specka się potwierdzi to ten 6 letni złóg od Sony w części specyfikacji ma takie same parametry jak najnowsze dzieło Canona (migawka, wizjer, seria, brak stabilizacji, bateria, jeden slot na kartę, a jak się potwierdzi wieść o matrycy z 5DIV to i sensorem za bardzo Canon nie zawalczy). Oczywiście reszta lepsza u Canona, ale tyle cech wspólnych i tak nie za dobrze świadczy o tym sprzęcie.
badtorro
03-09-2018, 07:25
Jak co roku na święta Sony zrobi super promocje na body i czuję, że te ceny będą rewelacyjne biorąc pod uwagę, że nowe bezlustro Canona na starcie powinno być trochę tańsze od A7III. Swoją drogą to Canon w końcu się bierze do roboty i nadrobi zaległości. Jeszcze ze szklarnią jaką zapowiedział...nie zapeszając na papierze nowy system w systemie wygląda dużo lepiej niż w Nikonie :)
chyba wizualnie, to się zgodzę. zwłaszcza obiektywy z czerwonym paskiem fajnie wyglądają
jeśli chodzi o specyfikacje techniczną aparatu czy obiektywy na premierę, to jednak Nikon wypada lepiej i to znacznie - body dla entuzjastów + obiektywy dla tej samej grupy. Canon dał amatorskie body + profi obiektyw. Jaki amator kupi kloca 28-70/2 ...
cz4rnuch
03-09-2018, 07:40
Wizualnie Canon bije Nikona. Nawet ten górny wyświetlacz w Canonie wygląda jakby zawsze tam był a w Nikonie tak jakby komuś niechcący upadł :) Ale sama specyfikacja w Nikonie lepsza. Oczywiście o samym body piszę, bo te obiektywy Nikona dla entuzjastów to ceny mają słabe, w dodatku są duże i ciężkie, a w Canonie przynajmniej nie udają, że chcą na obiektywach zarobić i dodatkowo dali 35/1.8 który wygląda na znacznie lepszą propozycję od wersji Nikona, nawet a może i szczególnie dla amatorów.
badtorro
03-09-2018, 08:39
Cięższe? Większe tak, cięższe chyba nie. Wszyscy którzy mieli obiektywy Z w ręce pieją jakie są leciutkie
cz4rnuch
03-09-2018, 08:53
Cięższe? Większe tak, cięższe chyba nie. Wszyscy którzy mieli obiektywy Z w ręce pieją jakie są leciutkie
Przecież masz podaną wagę. Jestem jeszcze w stanie tyle unieść :) ale są relatywnie ciężkie jak na parametry, bo to tylko światełko f/1.8. 35/1.8 od Nikkora 370g, wersja Canona 305g a ta ma jeszcze dodatkowo IS oraz funkcję Macro. I mimo to jest mniejsza. 50/1.8 od Nikona 415g podczas gdy ich wersja lustrzankowa to 185g a chrust od Sony 186g. Nie czepiam się oczywiście samej optyki, pewnie będzie super, ale ciężko o tych obiektywach powiedzieć, że w porównaniu z konkurencją są małe czy lekkie.
Nawet ten górny wyświetlacz w Canonie wygląda jakby zawsze tam był a w Nikonie tak jakby komuś niechcący upadł :)
A psu on na budę! Często z niego korzystasz w swoim Sony? :)
cz4rnuch
03-09-2018, 09:01
A psu on na budę! Często z niego korzystasz w swoim Sony? :)Nie piszę o tym czy jest potrzebny tylko jak wygląda ;) Przecież ci, którzy będą musieli patrzeć na to brzydactwo w Nikonie sobie tego nie wygumkują :)
Wizualnie Canon bije Nikona.
13521
Ja widzę to chyba inaczej. Wizualnie, to i jeden i drugi jest pasztetem, chociaż Nikon wygląda mi jakoś bardziej ergonomicznie i symetrycznie, a Canon to jakiś dziwny ulep. Nie zmienia to faktu, że kształty mają podobne, co już samo w sobie jest dziwne.
cz4rnuch
03-09-2018, 09:19
Oczywiście obaj mamy rację, bo o gustach się nie dyskutuje :) Mnie wizualnie Nikon kojarzy się z Sony. I to nie jest komplement.
Nikon jest ładniejszy, ale dlaczego ma taką dużą 35-tkę? Nie rozumiem, co poszło nie tak... Ten brzydal Canona wydaje się lepszym wyborem na ulicę.
nordwind
03-09-2018, 09:49
Zetka za to ma takie kfiatki :
• Kreatywne ustawienia Picture Control: Sen, Poranek, Pop, Niedziela, Smutek, Dramat, Cisza, Surowość, Melancholia.... :)
cz4rnuch
03-09-2018, 10:06
Nie wspominając już o: "...Dżins, Zabawka, Sepia, Błękit, Czerwień, Róż, Węgiel, Grafit, Dwoistość, Czerń". Koniec cytatu.
nordwind
03-09-2018, 10:16
Nie chciałem już być złośliwy do końca... :)
A widzieliście nowego Fujifilm GFX 50R? To jest dopiero ładny bezlusterkowiec.
Oczywiście obaj mamy rację, bo o gustach się nie dyskutuje :) Mnie wizualnie Nikon kojarzy się z Sony. I to nie jest komplement.
Oba są szpetne i sonopodobne - do szpetoty A7 przynajmniej już przywykłem, te nowe wyglądają jak ofiary wiejskiego tuningu Sony na Canona/Nikona. Ogólnie poziom nowatorstwa jak u chinoli, przy czym Canon przynajmniej broni się arcyciekawymi obiektywami.
90s
Fuji GFX 50R camera concept by Mario C? https://photorumors.com/2018/04/11/fujifilm-gfx-50r-medium-format-mirrorless-interchangeable-lens-rangefinder-camera-concepts/
A widzieliście nowego Fujifilm GFX 50R? To jest dopiero ładny bezlusterkowiec.
Widziałem fotkę centymetrowego fragmentu obudowy, na podstawie której za wiele nie da się powiedzieć. Wyciekło jakieś nowe zdjęcie?
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/FujifilmGFX50R-1.jpg
źródło (https://www.fujirumors.com/wp-content/uploads/2018/09/Fujifilm-GFX-50R.jpg)
capo-di_tutti-capi oszukali mnie:( tak poza tym to przeraża mnie jakość tych konceptów.
cz4rnuch
03-09-2018, 11:38
Oba są szpetne i sonopodobne - do szpetoty A7 przynajmniej już przywykłem, te nowe wyglądają jak ofiary wiejskiego tuningu Sony na Canona/Nikona. Ogólnie poziom nowatorstwa jak u chinoli, przy czym Canon przynajmniej broni się arcyciekawymi obiektywami.
Ewentualnie mogę się zgodzić, że od strony bagnetu oba są brzydkie, na szczęście da się to częściowo zakryć szkłem, ale od góry i z tyłu Canon mi bardziej odpowiada. Poza tym nie widzę jakiegoś większego podobieństwa do Sony u Canona, ponad to, że oba to aparaty dość zaawansowane więc muszą mieć grip, spust migawki, bagnet i miejsce na telewizorek. Inna sprawa, że być może w tych przypadkach po prostu ergonomia kłóci się z wyglądem. A Sony, ponoć, nie ma wyglądu i ergonomii :)
Zmartwię Was, wszystkie aparaty są do siebie podobne. Bagnet, nad nim wizjer, z boku grip, jakieś gałki i guziki, tu trochę obłości, tam odrobina kanciastości... Od lat 60-tych żadnej rewolucji we wzornictwie nie było (oprócz kilku epizodycznych wyskoków).
Pawel Pawlak
03-09-2018, 11:49
24-70f2.0 brzmi świetnie - niestety musi ważyć - prawie 1.5KG w połączeniu z lekkim body będzie chyba mniej komfortowe w pracy (przy podobnej wadze) niż 1dx z 24-70/2.8
Zmartwię Was, wszystkie aparaty są do siebie podobne. Bagnet, nad nim wizjer, z boku grip, jakieś gałki i guziki, tu trochę obłości, tam odrobina kanciastości...
Racja, tak jak kobiety. Głowa, dwie ręce, dwie nogi, odrobina obłości... :lol:
cz4rnuch
03-09-2018, 11:57
Diabeł tkwi w szczegółach :evil:
Racja, tak jak kobiety. Głowa, dwie ręce, dwie nogi, odrobina obłości... :lol:
Dokładnie. A jakby spojrzeć z większego dystansu, to wszyscy jesteśmy tylko biomasą ;)
Pawel Pawlak
To jest 28-70mm.
https://www.canonwatch.com/more-details-about-the-four-upcoming-rf-lenses-for-canon-eos-r/
Zmartwię Was, wszystkie aparaty są do siebie podobne. Bagnet, nad nim wizjer, z boku grip, jakieś gałki i guziki, tu trochę obłości, tam odrobina kanciastości... Od lat 60-tych żadnej rewolucji we wzornictwie nie było (oprócz kilku epizodycznych wyskoków).
Nieee, no skąd...
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/canon73-1.jpg
źródło (https://www.cameraquest.com/jpg3/canon73.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/7005125139_f9b0e6ba4b-1.jpg
źródło (http://farm7.staticflickr.com/6232/7005125139_f9b0e6ba4b.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/t90front-1.jpg
źródło (http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/canont90/images/t90front.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/eos_1_compared-1.jpg
źródło (https://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/eos/EOS-1n/images/eos_1_compared.jpg)
Pamiętam moj szok, jak pojawił się T90 - wyglądał jak sprzęt zajumany ufoludkom :D
13532
Bo kiedyś to były aparaty, a teraz jak te smartphony, wszystko podobne do siebie.
Kolekcjoner
03-09-2018, 23:11
T90 to był spektakularny sprzęt. Coś zupełnie nowego. Zresztą prototyp to już był totalny kosmos. Cóż się dziwić, za tym wszystkim krył
się wizjoner Colani. Podobnie jak Giger tacy ludzie to wielka rzadkość i wyraźnie ich teraz brakuje.....
Borat1979
03-09-2018, 23:39
[MENTION=340]
To jest 28-70mm.
https://www.canonwatch.com/more-details-about-the-four-upcoming-rf-lenses-for-canon-eos-r/
Średnica filtra 95 mm o długość 14 cm! Aż z ciekawości zmierzyłem i dokładnie taką średnicę ma litrowy słoik na ogórki :grin:
Jest tylko 2 cm dłuższy od tego obiektywu.
Czaicie coś takiego podpięte pod belusterkowca :shock:
13564
13565
13564
13565
tak dokladnie wyglada moja percepcja bezlusterkowcow Sony :) tylko sloiki ciezsze do tego pudelka fajek sie zapina. i znacznie drozsze (od tych na ogorki)
Niektóre są wyśmienite https://www.lensrentals.com/blog/2017/06/sony-fe-12-24-f4-g-mtf-tests/
Tu wyglada bardziej "kompaktowo":
13588
Marudzenie nad wielkością i wagą zooma 28-70 e światłem f/2 jest dziwne, ciekawa jaka będzie cena.
W Samsungu można było zobaczyć jak się robi kompaktowe obiektywy i bezkompromisową jakość,
z lewej 16-50 f/2-2.8 i z prawej ciemny 16-50mm
https://i.imgur.com/j54aNfE.jpg
źródło (https://i.imgur.com/j54aNfE.jpg)
Marudzenie nad wielkością i wagą zooma 28-70 e światłem f/2 jest dziwne, ciekawa jaka będzie cena.
W Samsungu można było zobaczyć jak się robi kompaktowe obiektywy i bezkompromisową jakość,
z lewej 16-50 f/2-2.8 i z prawej ciemny 16-50mm
No spoko, ale temu po prawej brakuje jednego pierscienia. Nie uwazasz, ze przez to wlasnie mozna bylo zrobic tak kompaktowe szklo? Jak juz cos porownujesz to rzetelnie.
A poza tym, ten po lewej ma swiatlo 2/2.8 a ten po prawej 3.5/5.6 (wspomniales o tym).
że co ?
Dałem porównanie w samsung NX jak wygląda kompaktowy ciemny zoom 16-50 i bezkompromisowy w jakości jasny 16-50.
Ma być jasno i dobrze to musi być duże, a małe zgrabne można zrobić też dobre i tyle odnośnie czepiania się do wielkości 28-70 f/2 w canonie.
cz4rnuch
04-09-2018, 11:56
Ten słoik na tle firanek prezentuje się całkiem nieźle.
Kolekcjoner
04-09-2018, 14:28
Marudzenie nad wielkością i wagą zooma 28-70 e światłem f/2 jest dziwne, ciekawa jaka będzie cena.
W Samsungu można było zobaczyć jak się robi kompaktowe obiektywy i bezkompromisową jakość,
z lewej 16-50 f/2-2.8 i z prawej ciemny 16-50mm
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/j54aNfE-1.jpg
źródło (https://i.imgur.com/j54aNfE.jpg)
A to jest FF?
Nie chodzi o to czy FF czy nie tylko że jakość i jasność powoduje że konstrukcje rosną nieproporcjonalnie zarówno w ff jak i nie ff.
To będzie coś mniej więcej jak Sigma 85 Art.
no i stało się
Canon EOS R
BE THE REVOLUTION
https://www.optyczne.pl/12800-news-Canon_EOS_R.html
https://www.theverge.com/2018/9/5/17822310/canon-eos-r-full-frame-mirrorless-camera-announced
https://www.youtube.com/watch?v=ETU0evTI6a8
Jak na razie na PLUS:
matryca 30Mpix z ISO 100-40,000, dual-pixel autofocus
no i w pełni obrotowy i dotykowy LCD.
NA MINUS: szkoda tylko że nie ma stabilizacji matrycy ale...
no i naprawdę fajne jasne szkła 50mm f/1.2mm L, a 28-70mm f/2 L, and a 35mm f/1.8 macro
Borat1979
05-09-2018, 10:26
Brak stabilizacji matrycy, eye-AF, tryb seryjny 5 klatek i cena pewnie z 10 koła. Typowy Canon specyfikacja z przed trzech lat w dzisiejszej cenie :grin:
cz4rnuch
05-09-2018, 10:33
Miało być najtaniej a jest najdrożej $2299 za samą aparatkę. Za to Nikoniarze mogą już zacząć zazdrościć prawdziwego battery gripa :)
Chyba na głowy upadli z tymi cenami.
EOS R body and mount adapter - £2,349.99/ €2,729.99
EOS R body, mount adapter and RF 24-105mm f/4L IS USM lens - £3,269.99/ €3,819.99
RF 50mm f/1.2L USM lens - £2,349.99/ €2,729.99
RF 24-105mm f/4L IS USM lens - £1,119.99/ €1,319.99
Mount adapter EF-EOS R - £99.99/ €119.99
Control mount ring adapter EF-EOS R - £199.99/ €239.99
Available to purchase from December 2018 with the following RSPs:
RF 28-70mm f/2L USM lens - £3,049.99/ €3,549.99
RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM lens - £519.99/ €599.99
Lol, Canon R będzie miał gripa z dodatkową baterią/bateriali, a Nikon Z nie. Żenua na całego.
- - - - kolejny post - - - - - -
I jeszcze to: USB 3.1 in-camera charging support
cz4rnuch
05-09-2018, 10:57
Od chłopców z TheCameraStoreTV (tfu DpreviewTV):
"@thatJordanDrake
Still a huge ass crop in 4K recording. Looks the same as 5D IV. Heavy rolling shutter as well."
A co do cen słoików to chyba można się było tego spodziewać. Wersja lustrzankowa 35/2 IS startowała z tego samego poziomu co nowy 35/1.8 Macro, a 28-70/2 to coś czego nikt nie ma więc i nie ma za bardzo z czym tego porównać.
Czyli to taki 5D mk IV tylko wersja bez lustra.
Co do szkieł to np za 50mm f/1.2 płaciłem 900 funtów ten nowy kosztować będzie 2,349.99 przy takim stosunku ceny do wagi to dla mnie sensowniejszy wydaje się bezlusterkowiec ale średnioformatowy a nie FF. Raz że jakość dużo lepsza, waga znacznie niższa to i cenowo różnice coraz mniejsze.
Hasselblad 90mm f3.2 XCD Lens kosztuje 2500. więc prawie tyle co ta 50tka.
Hasselblad 90mm f3.2 XCD Lens kosztuje 2500. więc prawie tyle co ta 50tka.
No ale obrazek jednak ciężko porównać z 1.2 do tego 3.2, pomimo większej (niewiele) matrycy. Jak komuś zależy na małej GO albo pracy w cięższych warunkach to jest to żadna alternatywa. Poza tym to odpowiednik 71mm, a nie 50... więc no trochę bez sensu to porównanie :D
cz4rnuch
05-09-2018, 11:13
Co do samej matrycy, ten sam pan:
"@thatJordanDrake
It is indeed the 5D IV sensor with more phase detect pixels."
i mocowania:
"@thatJordanDrake
Canon will not be opening up the RF mount specs to third parties.."
Ciekawie wygląda za to sam AF. Możliwe, że będzie to główny atut tej aparatki. Eye-AF ponoć jednak jest, ale tylko w trybie AF-S (czy jak tam się on u Canoniarzy nazywa), punktów jest od groma a czułość, przynajmniej jednego z nich, wygląda nieźle (mimo, że podają dla szkiełka o jasności F/1.2 a nie jak się wcześniej zwykło podawać f/2.8 ).
Zabawne że czytam regularnie jakie to wielkie są różnice pomiędzy cropem a FF a różnica pomiędzy FF a tym cropem MF jest "niewielka" pomimo że jest większa. Podałem to szkło bo cenowo jest na tym samym poziomie co tam 50. Co dla mnie jest mocno zastanawiające nad sensem zmiany systemu na te bezusterkowe aby zaoszczędzić kilka gram na samej puszce, kosztem dużo większego wydatku finansowego i zerowego zysku jakościowego bo matryca zostaje ta sama co lustrzance C5D mk IV.
Poza tym szkła MF mają migawkę centralą w obiektywie i pozwalają robić na niżach czasach jak odpowiedniki z małego obrazka. Ale faktycznie do sportu się nie nadają, ale do sportu ten buzlustrowiec bez gripa też będzie slaby bo 400 fotek na jednej baterii to niewiele. A nawet z nim też szału nie ma i klasyczne lustro lepiej wypada nawet z ilością klatek na sekundę.
cz4rnuch
05-09-2018, 11:32
Niby te 2 lata to nie jest jakiś dramat dla matrycy, ale skoro startują z nowym systemem to trochę dziwi, że nie postarali się o nowy sensor. Oczywiście o ile to prawda.
Canon robi sam matryce i dlatego pakują ciągle i gdzie się da to samo. Ja 6 lat czekałem aby zmienić 5D mk II na nową puszkę z dużo lepszym DR. Aż w końcu zmieniłem system bo bym się nie doczekał. Ogólnie jako Canonier wolałbym kupić 5D mk IV 800gram jak tego bezlusterkowaca 660gram.
Zabawne że czytam regularnie jakie to wielkie są różnice pomiędzy cropem a FF a różnica pomiędzy FF a tym cropem MF jest "niewielka" pomimo że jest większa. Podałem to szkło bo cenowo jest na tym samym poziomie co tam 50.
X1D ma crop factor 0.8x w stosunku do FF, więc raczej nie jest większa niż 1.5x DX vs FF. To jest taki bieda MF jeśli chodzi o rozmiar (44x33mm, szału ni ma). Różnice widać w crop vs FF przy podobnej jasności szkieł (takiej samej, lub poniżej 1EV różnicy), a szkło podaleś o prawie 3EV ciemniejsze.
Canon nie musi agresywnie konkurować ceną bo ma rzeszę wiernych wyznawców. Jestem pewien, że aparat będzie się świetnie sprzedawał.
50/1.2L i 28-70/2 to coś, co go wyróżni na tle innych systemów. Oczywiście ceny z kosmosu i większość kupi tylko z podstawowym kitem ale świadomość istnienia w systemie takich perełek działa budująco na użytkowników. To jak 85/1.2L i 50/1.2L w systemie eos.
cz4rnuch
05-09-2018, 11:59
Canon robi sam matryce i dlatego pakują ciągle i gdzie się da to samo. Ja 6 lat czekałem aby zmienić 5D mk II na nową puszkę z dużo lepszym DR. Aż w końcu zmieniłem system bo bym się nie doczekał. Ogólnie jako Canonier wolałbym kupić 5D mk IV 800gram jak tego bezlusterkowaca 660gram.Niby tak, pomijając fakt, że 5D to raczej 900 gram z baterią. Jeśli dla kogoś ogólnie te kilka funkcji, które mają bezlustra nie robi różnicy, podobnie jak waga i rozmiary, to bezlustra ogólnie nie mają sensu. Canon R jest jednak, moim zdaniem, dość mocno okrojony więc i funkcjonalność nie ta. Jak się już tyle czekało to może warto poczekać do R II :)
Ogólnie chyba lepiej przeczekać te pierwsze puszki i nastawić się na kolejne wersje zarówno u C jak i u N (chyba, że ktoś ma mega parcie na zmiany), bo na razie to, delikatnie mówiąc, jest bez fajerwerków.
Kolekcjoner
05-09-2018, 12:51
Oczywiście ceny z kosmosu i większość kupi tylko z podstawowym kitem ale świadomość istnienia w systemie takich perełek działa budująco na użytkowników. To jak 85/1.2L i 50/1.2L w systemie eos.
Może u nas. Na świecie podejrzewam że masa entuzjastów kupi to dla samych szkieł. To jest dobrze pomyślane pod tym względem. A gdyby się jeszcze okazało że to użytkowo całkiem niezły sprzęt to wyniki sprzedaży mogą przerosnąć oczekiwania.
X1D ma crop factor 0.8x w stosunku do FF, więc raczej nie jest większa niż 1.5x DX vs FF. To jest taki bieda MF jeśli chodzi o rozmiar (44x33mm, szału ni ma). Różnice widać w crop vs FF przy podobnej jasności szkieł (takiej samej, lub poniżej 1EV różnicy), a szkło podaleś o prawie 3EV ciemniejsze.
Jest 67% większy od FF. Poza tym masz też znaczą różnicę w dynamice tonalnej, rozdzielczości itd.
https://diglloyd.com/prem/s/MF/HasselbladX/HasselbladX1D-sensor.html
Co do trudnych warunków to napisz o jakie ci dokładnie chodzi abym wiedział do czego się odnosić bo jak już pisałem migawka centrala pozwala robić zdjęcia o dłuższych czasach naświetlania. większa matryca pozwala uzyskiwać lepszą jakość obrazu itd. Bo ten bezlusterkowiec też nie nadaje się do ciężkiej profesjonalnej roboty.
Słaba bateria, mało klatek. Do krajobrazu, portretu itd szału nie ma. Wolałbym do sportu i ciężkich warunków 1D. A płacić tyle kasy za 240 gram mniej i po kilkanaście gram mniej od obiektywu gdzie ich ceny są ponad 2 razy większe, jest "dziwne".
W takiej sytuacji ten biedny MF wydaje się być dużo ciekawszym ruchem bo optyka cenowo nie jest dużo droższa, jakość za to i waga zdecydowanie robią różnice w stosunku do ich odpowiedników z lustrem i tu już mówimy o kilogramach. a nie kilku tabliczek czekolady.
Dla mnie jako Canoniera ten system sensu nie ma, zwłaszcza mając kompletną szklarnie i odradzałbym wchodzącym w ten system dla kilku Elek,bo matryca Canona są słabe a Sigma wypuściła bardzo dobrą serie art.
Dzięki Canonowi za te ceny! Przynajmniej już mi przeszła ochota na zmianę systemu.
Jest 67% większy od FF. Poza tym masz też znaczą różnicę w dynamice tonalnej, rozdzielczości itd.
https://diglloyd.com/prem/s/MF/HasselbladX/HasselbladX1D-sensor.html
Różnica 67% to jednak mniej niż 125% (FF vs DX). Ale generalnie chyba nie do końca się zrozumieliśmy :)
Rozdzielczość i dynamika - zgadzam się. Z tym, że ja cały czas pisałem o głębi. Ktoś kto kupuje 50 1.2 raczej nie rozważy szkła 3.2, bo najczęściej kupuje się taki obiektyw właśnie dla 1.2 i obrazka jaki daje (jak nie potrzebujesz tego 1.2 to bierzesz coś ciemniejszego 1.4-1.8 za ułamek ceny 1.2), więc alternatywą ten obiektyw hassla nie jest. Oprócz podobnej ceny praktycznie nic ich nie łączy - tylko o to mi chodziło ;)
Co do trudnych warunków to napisz o jakie ci dokładnie chodzi abym wiedział do czego się odnosić bo jak już pisałem migawka centrala pozwala robić zdjęcia o dłuższych czasach naświetlania. większa matryca pozwala uzyskiwać lepszą jakość obrazu itd. Bo ten bezlusterkowiec też nie nadaje się do ciężkiej profesjonalnej roboty.
Centralna migawka - masz rację, niweluje to nieco różnice w jasności, ale z kolei tylko przy statycznych scenach. Plus synchro z lampami na wszystkich czasach.
W takiej sytuacji ten biedny MF wydaje się być dużo ciekawszym ruchem bo optyka cenowo nie jest dużo droższa, jakość za to i waga zdecydowanie robią różnice w stosunku do ich odpowiedników z lustrem i tu już mówimy o kilogramach. a nie kilku tabliczek czekolady.
Optyka cenowo może i podobnie (nie wiem, nie sprawdzałem w sumie innych szkieł), ale cena body jednak robi różnicę.
Dobra, w sumie EOT.
Dzięki Canonowi za te ceny! Przynajmniej już mi przeszła ochota na zmianę systemu.
Rynek szybko zweryfikuje te ceny. 6d mk II w dniu premiery kosztował 9 tyś. Dzisiaj już poniżej siedmiu. Abstrahując od specyfikacji podoba mi się ergonomia tego body. Całość przemyślana jako system (body, szkła i możliwości customizacji). Użytkownicy EF w bonusie dostali możliwość zastosowania przejściówki z filtrem polaryzacyjnym i ND (variable). Jeżeli AF będzie działał tak jak obiecują, to wchodzę w to.
https://youtu.be/BQ1buQm9VZE
https://youtu.be/OgW3FnZNO2g
A mi się podoba tylko 35 f/1,8 i gibany ekran. Cała reszta co najwyżej poprawna i mało zaskakująca.
cz4rnuch
05-09-2018, 14:32
A mi się podoba tylko 35 f/1,8 i gibany ekran...Mnie właściwie to samo. Reszta, ummm, może być. Video, niegdyś mocna strona Canona w tym modelu jednak trochę rozczarowujące. No chyba, że nie potwierdzi się to co zacytowałem wcześniej.
S4INT Każdy ocenia przez pryzmat własnych doświadczeń. Zgadzam się że 50mm f/1,2 ma bardzo fajną plastykę, odpowiednik może być Hasselblad HC 80mm F2.8 światła nie traktowałbym jednakowo tak jak nie traktujesz jednakowo ogniskowej.
Najjaśniejsza stałka to H100 f.2.2 kiedyś czytałem że nie ma przeszkód aby zrobić jaśniejsze szkła tylko być nad GO nie zapanował. Dlatego często robi się ze statywem i kontrolą abyś miał pewność że ostre jest oko a nie rzęsy.
Tutaj masz przykład, szkło przymkniętego do 4,8
13620
Ogólnie ja bym rozdzielił aparaty na te do szybkiej roboty i jakości. Z tego co mi się kojarzy to Ty robisz krajobrazy prawda? tutaj bez dwóch zdań 14EV robi robotę i duża rozdzielności, brak filtra dolnoprzepustowego itd.
Masz racje puszka kosztuje 2x tyle co FF ale zmieniając system koszta masz i tak dużo większe. sprzedajesz optykę, aparat itd. Więc można założyć że kupując takiego bieda MF zaoszczędzasz kasę bo parametry matrycy prześcigają to co potrafi zaoferować FF więc nie będziesz jej zmieniał przez lata. A optyka ze zbliżonymi kwotami to już kwestia kompletowania takiego samego jak wejście w bezlusterkowca dowolnej firmy.
Powiem szczerze że nie wiem jak radzi sobie AF w MF bezlusterkowcach więc się na ten temat nie wypowiem.
Do dynamicznej fotografii gdzie robi się tysiące zdjęć i AF jest priorytetem to bezlusterkowiec też ma tyle zalet co też wad.
Dlatego mnie osobiście dziwi ta fascynacja bezusterkowymi ludzi którzy mają już FF, bo poza naprawdę śmiesznymi oszczędnościami wagi i wielkości nie zyskują nic. Zresztą nie słychać było przed wyjściem bezlusterkowców aby tylu fotografów miało problemy z kręgosłupem. Jakby powodem tego był ciężki sprzęt a nie siedzący tryb życia.
Fuji... pewnie tydzień po panasonicu będzie prezentacja pełnej klatki ;)
Sekta Fuji na ich grupie na Fb gromkim chórem krzyczy, że oni nie potrzebują pełnej klatki... Aaa.... i wszystko co ma jeden slot nie nadaje się ich zdaniem do robienia zdjęć... :grin:
https://i1.adis.ws/i/canon/richard-walch-shooting-on-the-canon-eos-r-and-rf-28-70mm-f-2l-usm-lens_199380525874315?w=1200&sm=aspect&aspect=16:9&qlt=70&fmt=jpg&fmt.options=interlaced&fmt=jpg&fmt.options=interlaced&bg=rgb(255,255,255)
Ten zoom f2 waży ponad półtora kg... :)
cz4rnuch
05-09-2018, 14:48
90s Nie spłycaj. Tak jak napisałeś każdy ocenie wedle siebie. To co dla Ciebie jest niepotrzebne dla kogoś innego wcale takie być nie musi. Niższa waga to nie tylko mniejsze problemy z kręgosłupem (powiedziałbym nawet, że to powód jedynie dla ułamka kupujących) a mniejszy rozmiar i czy waga w plecaku, a więcej miejsca w bagażu podręcznymi. Albo mniej rzucający się w oczy aparat, albo funkcje wideo, albo evf, albo cicha migawka, albo praca z manualami itd itp. Akurat zaleta mniejszej wagi z nowym Canonem trochę nie idzie w parze, bo szkła ciężkie, ale to była bardziej ogólna uwaga.
Na jakimś klipie widziałem, że ekranik w trybie evf zamienia się w wybierak więc dżoj w zasadzie nie jest potrzebny. Każde bezlustro powinno mieć coś takiego.
Ogólnie chyba lepiej przeczekać te pierwsze puszki i nastawić się na kolejne wersje zarówno u C jak i u N (chyba, że ktoś ma mega parcie na zmiany), bo na razie to, delikatnie mówiąc, jest bez fajerwerków.
Coś mi mówi, że fajerwerki będą u Panasa. Ich puszki zawsze były naładowane fajnymi, przemyślanymi ficzerami. Nie miałbym nic przeciwko, bo mam do tej firmy mega sentyment :)
cz4rnuch
05-09-2018, 14:53
Oczywiście za tymi ficzerami pójdzie też pewnie cena. GH5 po premierze wyceniony był chyba na 2 tysie zielonych to ile może kosztować taki wypasiony fulfrejm ze znaczkiem P.?
Bez fajerwerków i ceny dość wysokie, szczególnie szkieł RF...
korpus Canon EOS R - 11109 zł
korpus Canon EOS R plus podstawowy ADAPTER - 11109 zł
korpus Canon EOS R plus obiektyw Canon RF 24-105 mm f/4L IS USM - 15549 zł
korpus Canon EOS R plus obiektyw Canon RF 24-105 mm f/4L IS USM + podstawowy ADAPTER - 15549 zł
obiektyw Canon RF 28-70 mm f/2L USM - 14439,99 zł
obiektyw Canon RF 50 mm f/1.2L USM - 11109,99 zł
obiektyw Canon RF 24-105 mm f/4L IS USM - 5329,99 zł
obiektyw Canon RF 35 mm f/1.8 M IS STM - 2439,99 zł
Poza tym, sporo osób narzeka na brak IBIS i obecność filtra dolnoprzepustowego.
Borat1979
05-09-2018, 14:54
Oż ku... :grin:
13623
13624
Ten 28-70 to bydle, ale to dla tych co chcą mieć zoom z f/2 i mają wolne prawie 15 tysi.
S4INT Każdy ocenia przez pryzmat własnych doświadczeń. Zgadzam się że 50mm f/1,2 ma bardzo fajną plastykę, odpowiednik może być Hasselblad HC 80mm F2.8 światła nie traktowałbym jednakowo tak jak nie traktujesz jednakowo ogniskowej.
Najjaśniejsza stałka to H100 f.2.2 kiedyś czytałem że nie ma przeszkód aby zrobić jaśniejsze szkła tylko być nad GO nie zapanował. Dlatego często robi się ze statywem i kontrolą abyś miał pewność że ostre jest oko a nie rzęsy.
Tutaj masz przykład, szkło przymkniętego do 4,8
13620
Załącznik nie działa :(
Nie musisz mi tłumaczyć, ja miałem i używałem (w sumie to nadal mam, ale nie używam) LF 18x24cm ze szkłem o świetle 2.5, więc znam zabawę z naprawdę małą głębią :D
Ogólnie ja bym rozdzielił aparaty na te do szybkiej roboty i jakości. Z tego co mi się kojarzy to Ty robisz krajobrazy prawda? tutaj bez dwóch zdań 14EV robi robotę i duża rozdzielności, brak filtra dolnoprzepustowego itd.
Hobbystycznie krajobraz/podróże (a wcześniej portret/akt na analogu), ale zawodowo to komercja i śluby. Akurat sam bym najchętniej miał kilka różnych systemów, do różnych zadań, ale staram się jednak zdroworozsądkowo i ekonomicznie podchodzić do wywalania kasy na kolejne graty ;)
Dlatego mnie osobiście dziwi ta fascynacja bezusterkowymi ludzi którzy mają już FF, bo poza naprawdę śmiesznymi oszczędnościami wagi i wielkości nie zyskują nic. Zresztą nie słychać było przed wyjściem bezlusterkowców aby tylu fotografów miało problemy z kręgosłupem. Jakby powodem tego był ciężki sprzęt a nie siedzący tryb życia.
Tu się zgadzam w pełni. Chyba trochę moda i hype w każdym kącie internetu to trochę powoduje.
Po obejrzeniu filmu o obsłudze powiem szczerze, że nie przekonuje mnie ergonomia. Nie rozumiem tego przesuwanio-klikania. Ogólnie to te bezlusterkowce S, N i C są podobne i mówienie o jakiejś wielkiej przewadze jest kwestią gustu. Ergonomicznie chyba najbardziej z racji przyzwyczajenie wygrywa Nikon, bo wszystko jest tam, gdzie było. Inna rzecz, że grip mogliby doprodukować.
Jedna rzecz cieszy, powrót do wyświetlaczy na górze - bardzo przydatna rzecz.
Oż ku... :grin:
a mozna tez tak:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/215291_nbigmini__9050101-1.jpg
źródło (https://www.optyczne.pl/upload2/215291_nbigmini__9050101.jpg)
i nagle okazuje sie, ze Canon ma porownywalnej wielkosci obiektyw. nawet w porownywalnej (przynajmniej zaraz po premierze) cenie, za to optycznie przyzwoity, gdzie FE 24-70/4 to zenula
Oż ku... :grin:
Strasznie Cię boli to szkło. Nic się nie martw. Do Twojego Sony takiego nie zrobią, bo nie pozwala na to szerokość bagnetu (takie szkło w sony, to byłaby jedna wielka winieta, albo musiałoby być ze dwa razy większe). Porównaj sobie wymiary i wagę takiego 200/2,0 z 200/2,8 to może zrozumiesz dlaczego 28-70/2,0 jest większe od 24-70/4. Jak myślisz dlaczego Canon i Nikon pokazały jasne szkła do nowego systemu? Po to, żebyś mógł popatrzeć na to, czego w Sony nigdy mieć nie będziesz.
https://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=obiektyw&ile=5&add0=1560&add1=1555&add2=1308&add3=1091&add4=1173
https://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=obiektyw&ile=3&add0=1561&add1=515&add2=1511
Dlatego mnie osobiście dziwi ta fascynacja bezusterkowymi ludzi którzy mają już FF, bo poza naprawdę śmiesznymi oszczędnościami wagi i wielkości nie zyskują nic. Zresztą nie słychać było przed wyjściem bezlusterkowców aby tylu fotografów miało problemy z kręgosłupem. Jakby powodem tego był ciężki sprzęt a nie siedzący tryb życia.
Dobre podsumowanie!
Eye-AF ponoć jednak jest, ale tylko w trybie AF-S (czy jak tam się on u Canoniarzy nazywa), punktów jest od groma a czułość, przynajmniej jednego z nich, wygląda nieźle (mimo, że podają dla szkiełka o jasności F/1.2 a nie jak się wcześniej zwykło podawać f/2.8 ).Ja się tak dziwiłem temu -6EV. Czyli normalnie licząc to jest od -3,5 EV, norma, a nie szok.
Przypomina to oszukiwanie na LP lamp błyskowych gdzie robić coraz dłuższe zoomy i podaja wartość dla pozycji tele. I nagle lampa zamiast LP 36 ma LP 50.
Dlatego mnie osobiście dziwi ta fascynacja bezusterkowymi ludzi którzy mają już FF, bo poza naprawdę śmiesznymi oszczędnościami wagi i wielkości nie zyskują nic.
Nie patrz na największe bezlusterkowce na rynku, a przestanie Cię to dziwić.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/1517091634IMG_2142_xJPG-1.jpg
źródło (http://www.epicure.pl/wp-content/uploads/2018/01/1517091634IMG_2142_x.JPG)
Spróbuj do takiej saszetki zmieścić lustrzankę z jednym obiektywem, a co dopiero z trzema i to jeszcze FF.
cz4rnuch Oczywiście nie narzucam swojego punkty widzenia tylko okazuje swoje mocne zdziwienie bo zyskujemy TYLKO 200 gram i TYLKO kilka cm. Gdzie cena za szkło RF 28-70mm f/2L USM lens - £3,049.99/ €3,549.99 to już karnawał tak samo 50mm. Przy takich wytycznych jak podałeś to taki bezlusterkowiec powinien być ostatnią myślą. Aparat kompaktowy bije ma głowę każde takie bezlustro:)
Hobbystycznie krajobraz/podróże (a wcześniej portret/akt na analogu), ale zawodowo to komercja i śluby. Akurat sam bym najchętniej miał kilka różnych systemów, do różnych zadań, ale staram się jednak zdroworozsądkowo i ekonomicznie podchodzić do wywalania kasy na kolejne graty ;)
Bardzo szerokie spektrum i faktycznie są duże zalety kilku systemów, tak samo jak posiadanie kilku szkieł zamiast jednego standardowego.
Osobiście dawno nie sprawdzałem cen i nie interesowałem się nowymi aparatami i obiektywami i bardzo mnie zaskoczyło ze seria 5D jest tak droga. tak samo w szoku jestem że za stałkę 50mm w systemie canon chcą ponad 2000funtów już o 28-70mm f/2L nie wspominając.
Co do załącznika to ten chciałem wrzucić.
13625
Co do tego trendu na bezusterkowe to mnie to tak samo dziwi jak i cieszy, bo tanieją cięższe puszki i można lustrzanki wyhaczyć w dobrych cenach z małym przebiegiem. Wiec sprawdza się zasada by kupować odwrotność tego co inni.
Borat1979
05-09-2018, 15:37
Strasznie Cię boli to szkło. Nic się nie martw. Do Twojego Sony takiego nie zrobią, bo nie pozwala na to szerokość bagnetu (takie szkło w sony, to byłaby jedna wielka winieta, albo musiałoby być ze dwa razy większe). Porównaj sobie wymiary i wagę takiego 200/2,0 z 200/2,8 to może zrozumiesz dlaczego 28-70/2,0 jest większe od 24-70/4. Jak myślisz dlaczego Canon i Nikon pokazały jasne szkła do nowego systemu? Po to, żebyś mógł popatrzeć na to, czego w Sony nigdy mieć nie będziesz.
:grin:
A na co mi takie wiadro?
nordwind
05-09-2018, 15:39
Dobre NIC :) np. do chodzenia z tym po ulicy :)
to są odpowiedniki w swojej klasie...
13626
cz4rnuch
05-09-2018, 16:04
a mozna tez tak:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/09/215291_nbigmini__9050101-1.jpg
źródło (https://www.optyczne.pl/upload2/215291_nbigmini__9050101.jpg)
i nagle okazuje sie, ze Canon ma porownywalnej wielkosci obiektyw. nawet w porownywalnej (przynajmniej zaraz po premierze) cenie, za to optycznie przyzwoity, gdzie FE 24-70/4 to zenula(Nie)Widać na tym zdjęciu, że Sony jest jednak sporo mniejsze. Ale Sony ma też odpowiednik w postaci FE 24-105 OSS i ten jest już porównywalny i bardzo dobrze oceniony optycznie (np przez lens rentals)
- - - - kolejny post - - - - - -
Ja się tak dziwiłem temu -6EV. Czyli normalnie licząc to jest od -3,5 EV, norma, a nie szok.
Przypomina to oszukiwanie na LP lamp błyskowych gdzie robić coraz dłuższe zoomy i podaja wartość dla pozycji tele. I nagle lampa zamiast LP 36 ma LP 50.To jeszcze zauważ, że to -6EV to tylko na środkowym punkcie :)
cz4rnuch Oczywiście nie narzucam swojego punkty widzenia tylko okazuje swoje mocne zdziwienie bo zyskujemy TYLKO 200 gram i TYLKO kilka cm...Wiem, że nie narzucasz, ale i mnie dziwi, że Ciebie dziwi, że ludzie mają różne oczekiwania. Co do wagi i rozmiarów to zależy co porównasz. Akurat w Canon R chwilowo nie widać nic kompaktowego, ale jest wiele systemów bezlusterkowych i gwarantuje Ci, że zależnie od wybranej konfiguracji różnice w wadze i wymiarach mogą być dość znaczne. Tutaj nawet między różnymi systemami bezlusterkowymi różnice mogą być spore.
Mnie nie podoba się nic. Ani Canon ani Nikon. Ani to lepsze od Sony, ani tańsze. Obiektywy od lustrzankowych poprzedników po przejsciowkach, powodów do kupna mało nawet jak się siedzi w systemie, zwłaszcza w C.
Dlatego mnie osobiście dziwi ta fascynacja bezusterkowymi ludzi którzy mają już FF, bo poza naprawdę śmiesznymi oszczędnościami wagi i wielkości nie zyskują nic. Zresztą nie słychać było przed wyjściem bezlusterkowców aby tylu fotografów miało problemy z kręgosłupem. Jakby powodem tego był ciężki sprzęt a nie siedzący tryb życia.
+1
Pelna zgoda.
Jakby lustrzanki miały te kilka fajnych użytecznych rzeczy co mają bezlustra to zostałbym w lustrzance bo obrazek ten sam, gabaryty i waga nie jest istotna.
Wygląda na to, że nadal najlepszym bezlusterkowcem systemu canona jest sony a7rIII ;)
nordwind
05-09-2018, 16:33
Oficjalne Polskie ceny :
BODY EOS R - 11 109 zł
BODY EOS R + podstawowy ADAPTER - 11 109 zł
BODY EOS R + obiektyw RF 24-105 mm f/4L IS USM - 15 549 zł
BODY EOS R + obiektyw RF24-105/4L IS USM + podstawowy ADAPTER - 15 549 zł
RF 28-70/2L USM - 14 439.99 zł
RF 50/1.2L USM - 11 109.99 zł
RF 24-105/4L IS USM - 5 329.99 zł
RF 35/1.8 M IS STM - 2439.99 zł
Podstawowy adapter EF-EOS R - 489.99 zł
Adapter Control Ring M-ADAPT EF-EOS R - 979.99 zł
Więc, body z z adapterem na ef 1100zł drożej niż Nikon Z z adapterem,
biorąc pod uwagę, że nie trzeba nowej karty pamięci, ceny prawie identyczne :)
Wygląda na to, że nadal najlepszym bezlusterkowcem systemu canona jest sony a7rIII ;)
Wrzuciłem najmniejszy dostępny system bezlusterkowy z FF :)
Ceny obiektywów... jakby to ująć żeby nie dostać bana na forum hmm... imponujące :)
A tak fajnie było krytykować sony za wysokie ceny obiektywów.
nordwind
05-09-2018, 16:42
24-105/4 Canona w identycznej cenie jak 24-105/4 Sony :)
RF 35/1.8 M IS STM - 2439.99 zł na start bez bólu zębów...
cz4rnuch
05-09-2018, 16:52
...RF 35/1.8 M IS STM - 2439.99 zł na start bez bólu zębów...Dokładnie to samo chciałem napisać. Bym się ucieszył gdyby w sony dali coś podobnego (w miarę jasne 35, stabilizację i macro 1:2 czyli 3in1) w podobnej cenie. Reszta już, jak by to dyplomatycznie ująć, nieco mniej przystępna cenowo.
Nikkor ostrzejszy na brzegu ;)
https://camerasize.com/compact/#795.785,799.790,ha,t
otwieracz
05-09-2018, 17:11
No i Canon w pi...u wylądował... Cała nadzieja w Panasie i Olku. Miała być większa konkurencja i niższe ceny. Jak na razie to Nikon z Canonem ścigają się między sobą - kto się wyżej wyceni... Dalej chyba Sony może spać spokojnie. jak na razie puki co, zanim się Tamron ze Sigmą nie wezmą za bagnety konkurencji. O ile konkurencja nie da im bana w oprogramowaniu na ich obiektywy :-)
Te wszystkie firmy pewnie ze sobą współpracują.
cz4rnuch
05-09-2018, 17:20
...O ile konkurencja nie da im bana w oprogramowaniu na ich obiektywy :-)Już dali. Zarówno Nikon jak i Canon oficjalnie przyznali, że nie będą udostępniać danych odnośnie bagnetu ani wspierać producentów firm niezależnych. To nie przekreśla szans na nowe Sigmy, Tamrony czy Samyangi z mocowaniami R czy Z, ale trochę jednak sprawę komplikuje. Zapewne też Zeissy, tak jak wcześniej wersje lustrzankowe, będą miały problemy lub nawet tak jak to było wcześniej firma ograniczy się do wypuszczania manuali.
No i Canon w pi...u wylądował... Cała nadzieja w Panasie i Olku. Miała być większa konkurencja i niższe ceny.
kto ci takie cos obiecywal?
lub tez: co paliles, ze doszedles do takiego wniosku? :)
na oko, to i R i Z to jest rzut na uzytkownikow obu firm, ktorzy probkowali bezlusterkowce Sony. teraz maja opcje bezlusterkowca z normalnym menu, normalna galkologia i z mozliwoscia pojechania w podroz bez zlodziejki i 3 ladowarek :D no i z natywna kompatybilnoscia ze starymi szklami.
Jak na razie to Nikon z Canonem ścigają się między sobą - kto się wyżej wyceni... Dalej chyba Sony może spać spokojnie.
watpie. i R i Z to jest uklon w strone tych onanistow, ktorzy jaraja sie tym co popularne i drogie. do tej pory musieli kupowac Sony, teraz maja wiecej opcji do wyboru :) a to jest raczej zla wiadomosc dla Sony
Borat1979
05-09-2018, 17:34
Zapewne też Zeissy, tak jak wcześniej wersje lustrzankowe, będą miały problemy lub nawet tak jak to było wcześniej firma ograniczy się do wypuszczania manuali.
A jaki mogą mieć problem jak obiektywy Zeiss do Canona i Nikona nigdy nie były za AF?
cz4rnuch
05-09-2018, 17:40
Takie małe omówienie tego co dobre i co niekoniecznie dobre w nowym Canonie:
https://youtu.be/no_x-q1VXlI
- - - - kolejny post - - - - - -
A jaki mogą mieć problem jak obiektywy Zeiss do Canona i Nikona nigdy nie były za AF?
Piszę o tym, że o ile będą miały AF to może być z nim problem taki sam jak mają inne firmy, ale może być też tak, że jak wcześniej pozostaną przy produkcji obiektywów manualnych.
k
na oko, to i R i Z to jest rzut na uzytkownikow obu firm, ktorzy probkowali bezlusterkowce Sony. teraz maja opcje bezlusterkowca z normalnym menu, normalna galkologia i z mozliwoscia pojechania w podroz bez zlodziejki i 3 ladowarek :D no i z natywna kompatybilnoscia ze starymi szklami.
tylko przypomnę bo jak widać nie wszyscy zauważyli.
Z7 - 330 zdjęć na aku, a7III - 610, a7RIII - 530.
tylko przypomnę bo jak widać nie wszyscy zauważyli.
Z7 - 330 zdjęć na aku, a7III - 610, a7RIII - 530.
https://www.youtube.com/watch?v=ekke2klnR9w
https://www.youtube.com/watch?v=ekke2klnR9w
Szwagra passat w tedeiku pali 2 litry na 100km. Tyle, że musi być z góry, bez klimatyzacji, radia i świateł ;)
Po to ktoś wymyślił standard testowania, żeby można było porównywać różne aparaty testowane w ten sam sposób.
Wiem, że nie narzucasz, ale i mnie dziwi, że Ciebie dziwi, że ludzie mają różne oczekiwania. Co do wagi i rozmiarów to zależy co porównasz. Akurat w Canon R chwilowo nie widać nic kompaktowego, ale jest wiele systemów bezlusterkowych i gwarantuje Ci, że zależnie od wybranej konfiguracji różnice w wadze i wymiarach mogą być dość znaczne. Tutaj nawet między różnymi systemami bezlusterkowymi różnice mogą być spore.
Mnie dziwi że Ciebie dziwi że mnie dziwi:) Ja nie mam nic przeciwko że ludzie kupują sobie różne rzeczy bo to nie moja sprawa. Dla mnie właśnie bezlusterkowce w średnim formacie Fuji i hasselblad mają najwięcej sensu. Bo body kosztują tylko 50% wartości dużego odpowiednika a wymiary to np. H6 15.3 x 13.1 x 20.5 cm 2kg v X1D 15 x 9 x 7cm 720gram więc różnica kolosalna a waga ponad dwukrotnie niższa i cena też. Z czego zachowano taką samą ilość zdjęć na jednej baterii. Co do cen optyki to Fuji już w ogóle ma najlepszą ofertę a H ma porównywalną z jego systemem H.
https://www.camerapricebuster.co.uk/Fujifilm/Fujifilm-GF-Medium-Format
https://www.camerapricebuster.co.uk/Hasselblad/Hasselblad-X-System-Medium-Format
A teraz zestawić to z bezlusterkowcem Canona 200 gram różnicy i szkło 50mm f.1/2 ponad 2 tysiące funtów gdzie jego odpowiednik w EOS chodzi po 1000. Dla mnie to sensu nie ma. Dlatego jak pisałem nie rozumiem tych co mają FF i się zachwycają 2 i 3 cm różnicy i 200 gramami mniej. Serio wolałbym zainwestować w lżejszą odzież i buty jak zrzucać gramy z puszki kosztem tysięcy złotych aby uciąć 200 gram i 2 albo 3 cm jak to ktoś tutaj przylinkował na przykładzie Sony i Nikona.
cz4rnuch
05-09-2018, 18:37
...Dlatego jak pisałem nie rozumiem tych co mają FF i się zachwycają 2 i 3 cm różnicy i 200 gramami mniej. Serio wolałbym zainwestować w lżejszą odzież i buty jak zrzucać gramy z puszki kosztem tysięcy złotych aby uciąć 200 gram i 2 albo 3 cm jak to ktoś tutaj przylinkował na przykładzie Sony i Nikona.To może trochę bardziej obrazowo. Bezlustro z małą stałką mogę sobie wsadzić do kieszeni od spodni i wyjść na miasto. Niestety żadna lustrzanka mi się w nią (tą kieszeń) nie mieści. Oczywiście mógłbym zainwestować w większe kieszenie, ale wolę żeby zostało tak jak jest ;)
Zresztą spod przepaski biodrowej lustro wypada...
:p
https://lastedenblog.files.wordpress.com/2016/07/loinclothm4promo1.jpg
Szwagra passat w tedeiku pali 2 litry na 100km. Tyle, że musi być z góry, bez klimatyzacji, radia i świateł ;)
Po to ktoś wymyślił standard testowania, żeby można było porównywać różne aparaty testowane w ten sam sposób.
Wszyscy piszą że podane info o 330 zdjęciach w Zetkach jest dziwne i nie przekłada się na realia, a wielu testowało lub ma też soniacze i tam raczej te dane się potwierdzają, "testy" wydajności bateryjki w Zetkach to nawet 1600 zdjęć ale to już spreparowane pod taki wynik, raczej przewija się ilość ~1000 zdjęć przy testowaniach solidnych i spadek to ~500 przy intensywnych siedzeniu w menu czy testowaniu wizjera itp.
nordwind
05-09-2018, 19:03
W Sony cokolwiek podłącze mam stabilizację która jest mi niezbędna.
W Canonie od 35mm do 85mm dziura, stałki bez stabilizacji, korpus również...
Wyjątek to Canon EF 85 mm f/1.4L IS USM, ale takie ogóry mnie nie interesują.
Nawet jeśli zdecydowałbym się na niestabilizowany Canon EF 85 mm f/1.8 USM,
nie wytrzymuje on w jakimkolwiek aspekcie porównania do świetnego Sony FE 85 mm f/1.8 .
A przecież Canon to nieograniczony wybór optyki dla każdego....
Znam temat sam kilka razy robiłem streeta nocą. Z kieszeni ciężko nawet telefon wyciągnąć jeżeli chodzisz w rurkach a gdzie dopiero aparat:)
A z drugiej strony aparat lepiej mieć przełożony przez ramie i pod kurtką albo bluzą by mieć szybki dostęp.
badtorro
05-09-2018, 19:07
umówmy się, że jest też istotny aspekt ceny w tych słoikach które wymieniłeś
Dowcipne te chłopaki z DPReview: 2300$ a oni na to "sweet spot", czyli nie za tanio, nie za drogo.
EOSHD
https://www.eoshd.com/2018/09/dishonest-misleading-unnecessary-eos-r-and-cropped-4k/
Na Dpreview pojawiły się zdjęcia przykładowe. Już wiem dlaczego 50/1,2 jest taki drogi :-)
https://www.dpreview.com/samples/3774151354/canon-eos-r-first-sample-images-posted
Jak widać AF radzi sobie świetnie nawet z tak jasnym szkłem.
To kąt widzenia np na tej 35-tce będzie mało ciekawy.
Matryca w canonie ma 5655 punktów AF, może to dać świetne działanie AF zwłaszcza af-c, ciekaw jestem testów, matryca jest zwykła nie BSI czyli ISO może nie być ciekawe.
cz4rnuch
05-09-2018, 19:55
Znam temat sam kilka razy robiłem streeta nocą. Z kieszeni ciężko nawet telefon wyciągnąć jeżeli chodzisz w rurkach a gdzie dopiero aparat:)
A z drugiej strony aparat lepiej mieć przełożony przez ramie i pod kurtką albo bluzą by mieć szybki dostęp.No znasz temat ze strony "się nie da", bo używasz luszczanki ;) (sorki za powtóreczkę)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/06/xkMG9LY-1.jpg
źródło (https://i.imgur.com/xkMG9LY.jpg)
W kieszeni od kurtki też często noszę. Albo w majty i na rower. W rurkach tylko od święta. Dla mnie temat wielkości i ciężaru jest oczywisty. Trzeba sobie tylko niektóre rzeczy przeliczyć (nie piszę na razie o Canonie, bo nie ma do niego szkieł) albo pójść na jakieś ustępstwa.
https://i1.adis.ws/i/canon/richard-walch-shooting-on-the-canon-eos-r-and-rf-28-70mm-f-2l-usm-lens_199380525874315?w=1200&sm=aspect&aspect=16:9&qlt=70&fmt=jpg&fmt.options=interlaced&fmt=jpg&fmt.options=interlaced&bg=rgb(255,255,255)
cz4rnuch
05-09-2018, 19:59
To kąt widzenia np na tej 35-tce będzie mało ciekawy...No, ale tylko w 4K. Canoniarze już tłumaczą, że do 4K można używać szklarni aps-c :)
Matryca w canonie ma 5655 punktów AF, może to dać świetne działanie AF zwłaszcza af-c, ciekaw jestem testów, matryca jest zwykła nie BSI czyli ISO może nie być ciekawe.W AF-C niestety seria jest trochę upośledzona, szczególnie w trybie focus priority. Hejterzy, czyli Northrup'owie już pisali, że przy idącej w stronę aparatu osobie mieli mieszane uczucia, bo aparat często pudłował.
Czy dobrze zrozumiałem, że Canon ma teraz trzy bagnety: EF, EF-M i R (EF-R?)?
Czy dobrze zrozumiałem, że Canon ma teraz trzy bagnety: EF, EF-M i R (EF-R?)?
Prawie dobrze. z EF-S bedzie 3,5
Prawie dobrze. z EF-S bedzie 3,5
W końcu; kto bogatemu zabroni, albo: od przybytku głowa nie boli :-)
A tak na poważnie, to z R wszystko jest kompatybilne oprócz M. Swoją drogą fajną 32 do M wypuścili (na dodatek tanią).
cz4rnuch
05-09-2018, 20:57
Ahtystyczne fotki przykładowe od apteczniaków <<50/1.2>> (https://www.optyczne.pl/12809-news-Canon_EOS_R_i_RF_50_mm_f_1.2L_USM_-_przyk%C5%82adowe_zdj%C4%99cia.html) i <<24-105>> (https://www.optyczne.pl/12810-news-Canon_EOS_R_i_RF_24-105_mm_f_4L_IS_USM_-_przyk%C5%82adowe_zdj%C4%99cia.html)
hostman22
05-09-2018, 20:58
canon wystartował z fajna nowa 50/1.2 a my dostaniemy mf 58/0.95.... :-|
Ahtystyczne fotki przykładowe od apteczniaków <<50/1.2>> (https://www.optyczne.pl/12809-news-Canon_EOS_R_i_RF_50_mm_f_1.2L_USM_-_przyk%C5%82adowe_zdj%C4%99cia.html) i <<24-105>> (https://www.optyczne.pl/12810-news-Canon_EOS_R_i_RF_24-105_mm_f_4L_IS_USM_-_przyk%C5%82adowe_zdj%C4%99cia.html)
Jaki jest choć jeden powód, żeby sobie kupić bezlustro z takim słoikiem i to za ciężkie pieniądze? Przecież to tak pokraczne i tak zdupy że rozumem nie ogarniam.
badtorro
05-09-2018, 21:04
canon wystartował z fajna nowa 50/1.2 a my dostaniemy mf 58/0.95.... :-|
Tak, też trochę tego nie rozumiem. Po latach zazdrosnych spojrzeń na 85/1.2L, zrobili w końcu nowy bagnet i zaszczycili nas 50/1.8... co lepsze w następnych dwóch latach dostaniemy przekrój stałek f1.8 oraz zoomów f2.8 oraz f4, ale tak naprawdę nic co pokazało by moc nowego bagnetu. Marzy mi się duo 35+85/1.2
58/0.95 ciekawy, ale to armata jest nie obiektyw, brak AF (wtf?!) a cena pewnie będzie z kosmosu
Sent from my iPhone using Tapatalk
cz4rnuch
05-09-2018, 21:12
Jaki jest choć jeden powód, żeby sobie kupić bezlustro z takim słoikiem i to za ciężkie pieniądze? Przecież to tak pokraczne i tak zdupy że rozumem nie ogarniam.
Mnie nie pytaj. Ja jestem głupawy i lubię małe ciemniaki.
Jaki jest choć jeden powód, żeby sobie kupić bezlustro z takim słoikiem i to za ciężkie pieniądze? Przecież to tak pokraczne i tak zdupy że rozumem nie ogarniam.
Wiesz, niektórzy wydają 30 kloców na Leicę. Też tego nie ogarniam :-)
Ale ona ma sens. Głęboki, zapewniam. I tak btw, moja kosztowała z obiektywem zauważalnie mniej niż ten Canon czy te Nikony Z-cośtam.
Natomiast mała puszka z czymś takim jak te dwa obiektywy które Czarnuch podlinkował to jakiś ponury absurd.
Nie neguję sensownosci kompaktów, nie neguję sensownosci np. Fuji. Nie neguję sensownosci półtora kilogramowej cegły reporterskiej typu D4 czy EOS 1. Tam to się jakoś spina. Ale taki setup?
cz4rnuch
05-09-2018, 21:25
Swoją drogą przydałby Ci się Coolpix A z 35ką (ewentualnie ekwiwalentem) :)
PS Plilip Bloom też zapłakał <<klik>> (http://philipbloom.net/blog/canoneosr/)
A ja to żałuję, że nie będzie Coolpixa A2 z fazowym AF i paroma duperelami które od tamtego czasu wymyślono. 28 mm jest całkiem fajną ogniskową, jak się do nie przyzwyczaić.
W Canon EOS R system white paper pdf https://downloads.canon.com/nw/camera/misc-pages/eos-r/pdf/canon_eos_r_white_paper.pdf jest porównanie mtf z istniejącymi obiektywami.
Swoją drogą przydałby Ci się Coolpix A z 35ką (ewentualnie ekwiwalentem) :)
:)
(znaki bez znaczenia, żeby przekroczyć liczbę 8 )
A ja to żałuję, że nie będzie Coolpixa A2 z fazowym AF i paroma duperelami które od tamtego czasu wymyślono. 28 mm jest całkiem fajną ogniskową, jak się do nie przyzwyczaić.Fuji X100, Sony R1, cropowe bezlustro Canona z naleśnikiem 22 f/2.
No znasz temat ze strony "się nie da", bo używasz luszczanki ;) (sorki za powtóreczkę)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/06/xkMG9LY-1.jpg
źródło (https://i.imgur.com/xkMG9LY.jpg)
W kieszeni od kurtki też często noszę. Albo w majty i na rower. W rurkach tylko od święta. Dla mnie temat wielkości i ciężaru jest oczywisty. Trzeba sobie tylko niektóre rzeczy przeliczyć (nie piszę na razie o Canonie, bo nie ma do niego szkieł) albo pójść na jakieś ustępstwa.
Jesteś jedyną osobą jaką znam która kupowała aparat kierując się rozmiarem kieszeni:)
Ogólnie z tego co czytam po forach to ludzie mają mieszane uczucia, raz że to obcięte video 4K, dwa brak stabilizacji matrycy. Płaczą też na brak drugiego slota. Ceny szkieł przesadzone. Matryca z 5dkmIV więc i ona najsłabsza w stosunku do reszty.
Więc można podsumować jednym zdaniem, starego nowe początki.
cz4rnuch
05-09-2018, 22:01
Jesteś jedyną osobą jaką znam która kupowała aparat kierując się rozmiarem kieszeni:)
Różne są zboczenia :)
Kolekcjoner
05-09-2018, 22:12
Jesteś jedyną osobą jaką znam która kupowała aparat kierując się rozmiarem kieszeni:)
Ogólnie z tego co czytam po forach to ludzie mają mieszane uczucia, raz że to obcięte video 4K, dwa brak stabilizacji matrycy. Płaczą też na brak drugiego slota. Ceny szkieł przesadzone. Matryca z 5dkmIV więc i ona najsłabsza w stosunku do reszty.
Więc można podsumować jednym zdaniem, starego nowe początki.
Co do kieszeni to jedyne co mi się w niej mieści to komórka i to nie każda. Nie wyobrażam sobie chodzenia w jakiś szerokich majtach po to żeby tam nosić aparat. Dla mnie to dopiero jest totalne nieporozumienie ;) :).
Co do tego co piszą ludzie na forach to nie przywiązywałbym się zbytnio. Większość nawet nie ma zamiaru kupować czegokolwiek ale ma masę do powiedzenia jak to czy tamto jest do niczego i jak zaraz firma, która to wypuściła po prostu musi upaść. A że właśnie mieli mokre sny, że dostaną hiperduper sprzęt za miskę ryżu to ich frustracja jest podwójna ;).
BTW: Canon gdzieś potwierdził że matryca jest z 5D??
Nie neguję sensownosci kompaktów, nie neguję sensownosci np. Fuji. Nie neguję sensownosci półtora kilogramowej cegły reporterskiej typu D4 czy EOS 1. Tam to się jakoś spina. Ale taki setup?
Następca 1 DX, czy D5 też pewnie będzie bezlusterkowcem. Czy to znaczy, że ma mieć wielkość pudełka zapałek? Nie wszyscy oczekują absurdalnej miniaturyzacji. Jak chcę małe body na wyjście w góry, to wezmę M5, ale do pracy chcę body z dobrym chwytem i nie zależy mi, żeby było najmniejsze. Te szkła, które Canon pokazał, to jest dowód, że traktuje wejście w ten system poważnie. Za tym pierwszym body przyjdą kolejne i mam nadzieję, że jeszcze urosną :-)
cz4rnuch
05-09-2018, 22:29
Co do kieszeni to jedyne co mi się w niej mieści to komórka i to nie każda. Nie wyobrażam sobie chodzenia w jakiś szerokich majtach po to żeby tam nosić aparat...Mylicie przyczynę ze skutkiem towarzyszu. Poza tym mniejszy i lżejszy aparat ma te dziwną przypadłość, że zajmuje mniej miejsca i mniej waży nie tylko w gaciach, ale i w kieszeni kurtki, na pasku, w bagażu podręcznym, w ręku czy w damskiej torebce. Ogólnie jest mniejszy i tyle. A czy to komuś potrzebne i czy widzi w tym sens to już inna sprawa.
lubię małe ciemniaki.
Cokolwiek niejednoznaczne...:shock:
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.