PDA

Zobacz pełną wersję : [ Canon ] Canon R - bezlusterkowiec



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

Jacek_Z
14-08-2019, 00:54
Sens stałek 1.2 widzę i to ogromny. Sens stałek 1.0 tez widzę. Ale sensu zooma o krotności 1,6x i świetle 1.1 nie widzę. Taki to już jestem ślepy ;)

akustyk
14-08-2019, 08:55
No.... szczególnie na ogniskowych których te stałki nie mają ;)....
Ta dyskusja zmierza trochę w dziwnym kierunku. Jakby w systemie który się użytkuje by ł obowiązek kupienia każdego szkła. Po co się martwić wadami czegoś czego i tak się nie kupi? Z kolei może warto jednak założyć, że w takiej firmie jak Canon nie siedzą sami idioci i nie wydają pieniędzy na produkcję szkieł które są po nic.... ;)
nie no, OK, potrafie sobie wyobrazic, ze dla kogos taki 28-70/2 jest jakims rozwiazaniem na dluzsza mete.

mialem to w lapie i wiem jakie to cholerstwo wielkie i ciezkie (i jak cholere nie pasuje nawet do R, bo o wpinaniu tego do RP lepiej zapomniec), wiec dla mnie to bardzo pachnie szklem "medialnym", o ktorym duzo piany moga bic wszelkiej masci pismaki/testerzy i na ktore rzuca sie w pierwszej kolejnosci zwolennicy maksymy "zawsze wieksze i lepsze" niz inni. tylko ze w realu 1,5kg obiektywu to nie jest cos co sie kupuje dla zabawy i konczy sie na nieuzywaniu/odsprzedazy :(

natomiast potrafie sobie wyobrazic, ze dla niektorych osob zarabiajacych na chleb zdjeciami takie szklo nie ma zaporowej wagi a otwiera nowe mozliwosci. w polaczeniu z odpowiednia puszka (funkcjonalnie klasy 5D IV) to moze byc dobre rozwiazanie chocby do kotleta, bo f/2 wystarczy a nie marnuje sie czasu na przekladanie szkiel.



Podobnej światłosile? To obiektyw 1.1. Mało jest stałek 1.2, nie mówiąc o ich gabarytach.
Teu, cytujesz mnie jak pisze o 28-70/2 (i to explicite) i polemizujesz o tym patencie na 50-80 :)
nie wiem teraz jak ci odpowiedziec, o ktorym mam dalej pisac :)

ale nie no... gdybym pisal o stalkach alternatywnych do tego 50-80 (z jego przewidywana waga), to raczej napisalbym o 5 (slownie "pieciu") nie 3 ("trzech") :D



Nie wiem co robisz z palcem w d*, ale mimo że 28-70 f2 to wiadro to zyskujesz ogromną wygodę w postaci jednego szkła- nie przepinasz tylko focisz. Jak dla mnie to ogromny i niezaprzeczalny plus - dla Ciebie widocznie nie. Swoją drogą gdzie mieścisz 3 stałki robiąc repo i jak je szybko przepinasz? Tylko nie czaruj teraz o pracy na dwa korpusy. ;)

no wtedy to trzy korpusy, prawda? :)

poza tym, to oczywiscie masz racje, funkcjonalnie taki 28-70/2 ma ogromna przewage. moj entuzjazm pod jego adresem jest mniejszy tylko dlatego, ze mialem to w lapie (nie uzytkowalem, zeby byla jasnosc) i wiem ile to cholerstwo wazy. mysle, ze nawet gdybym bardzo cenil jego 3-w-1, to na dluzsza mete jednak rozwazalbym zmiane na stalki. nawet taki 50/1.2 to grubo ponizej polowy wagi tego wiaderka.

mam tez mocne watpliwosci na ile szklo, w ktorym siedzi az 19 soczewek (tyle ma 28-70) jest w stanie dac obraz taki jak stalka. ze stalkowym rysowaniem, oddaniem kolorow i mikrokontrastem. powazne watpliwosci.



1.1 może być nowym otwarciem - będzie pewnie absurdalnie drogi, absurdalnie dobry i wielki, ale obrazek da takki, że ślinić się będą wszyscy (oprócz malkontentów).
mysle, ze na patencie i jakims objezdzajacym targi prototypie ("patrzcie, to nasze, i to nie jest nasze ostatnie slowo") sie skonczy :)

cybulski
14-08-2019, 09:44
mam tez mocne watpliwosci na ile szklo, w ktorym siedzi az 19 soczewek (tyle ma 28-70) jest w stanie dac obraz taki jak stalka. ze stalkowym rysowaniem, oddaniem kolorow i mikrokontrastem. powazne watpliwosci.



Są sample na dpreview i dla mnie bardziej się podobały foty z nowego RF 24-105/4 niż z 28-70/2.

akustyk
14-08-2019, 10:44
Są sample na dpreview i dla mnie bardziej się podobały foty z nowego RF 24-105/4 niż z 28-70/2.
przejrzalem te sample.

mysle, ze przy takim doborze tematyki to to szklo nie mialo szansy. nie zeby dpreview mialo dobrych fotografow, ale nawet na nich to raczej slaby dzien. przy takich ujeciach to i Nikkor 58/1.4 wygladalby drewnianie :/

na dwoch zdjeciach wyglada to nienajgorzej (nie stalkowo, ale tez nie ma wstydu biorac pod uwage takie szklo): https://1.img-dpreview.com/files/p/sample_galleries/6689405339/5610276202.jpg i https://3.img-dpreview.com/files/p/sample_galleries/6689405339/7986517095.jpg
na dwoch innych IMHO niepowalajaco (tzn. jak wszystkie 19 soczewek ;) ): https://3.img-dpreview.com/files/p/sample_galleries/6689405339/5906242326.jpg i https://2.img-dpreview.com/files/p/sample_galleries/6689405339/8400889953.jpg
a ma tych dwoch to ja sie zastanawiam jaki jest faktyczny f-stop, bo tej glebii ostrosci wydaje sie za duzo jak na f/2 ? https://4.img-dpreview.com/files/p/sample_galleries/6689405339/1145102259.jpg (50mm) i https://2.img-dpreview.com/files/p/sample_galleries/6689405339/5671091425.jpg (70mm). no i zbyt apteczne rogi, jakbym to pierwsze zrobil EF 50/1.4 na f/2 to tam by byla i winieta i upadek ostrosci. a tu zero "stalkowosci" :)

cybulski
14-08-2019, 10:54
exif pokazuje f2 i ogniskowa 50 https://4.img-dpreview.com/files/p/sample_galleries/6689405339/1145102259.jpg
Ten kadr to nawet jest ostry i ładnie rysuje z bliska.

cdc
14-08-2019, 11:28
Taki RF 28-70/2 może zachęcić (dość zamożnego na polskie standardy) posiadacza lustrzanki do zakupu bezlusterkowca Canona.
Podobnie RF 50/1.2 i 85/1.2 -które w przeciwieństwie do odpowiedników EF są ostre.

Canon może montuje swoją reprezentację na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020.
Z profesjonalnym korpusem w rękach zawodowców będą świetną reklamą systemu. Zobaczymy.

- - - - kolejny post - - - - - -

No i poza tym jest ich sponsorem https://tokyo2020.org/en/organising-committee/marketing/sponsors/

ksh
14-08-2019, 14:53
Mogliby lepiej wypuścić zgrabne 24-105 f/4 zamiast bawić się zdobywanie szacunu na dzielni.

cdc
14-08-2019, 14:57
Taki :?:
https://www.photographyblog.com/reviews/canon_rf_24_105mm_f4_l_is_review

Kolekcjoner
14-08-2019, 14:57
Racja, większość tego nie kupi. Marwić może za to kwestia taka, że na razie w systemie myśli się o dużych misiach a o tych natywnych szkłach dla szaraczków jakoś się zapomina.
Może Ciebie, mnie jako użytkownika tego systemu martwi zupełnie co innego ;). "Natywnych szkieł dla szaraczków" jest akurat aż za dużo. To by było już totalnie bez sensu jakby się nad tym skupiali - przynajmnieje dla mnie ;).


Taki RF 28-70/2 może zachęcić (dość zamożnego na polskie standardy) posiadacza lustrzanki do zakupu bezlusterkowca Canona.
Podobnie RF 50/1.2 i 85/1.2 -które w przeciwieństwie do odpowiedników EF są ostre.

Canon może montuje swoją reprezentację na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020.
Z profesjonalnym korpusem w rękach zawodowców będą świetną reklamą systemu. Zobaczymy.

- - - - kolejny post - - - - - -

No i poza tym jest ich sponsorem https://tokyo2020.org/en/organising-committee/marketing/sponsors/
Dokładnie, a wbrew temu co się potocznie sądzi to sami mówili, że szkła projektuje się i produkuje dużo wolniej niż puszki - to powinno w zupełności odpowiedzieć skąd takie, a nie inne premiery Canona.

cdc
14-08-2019, 15:01
https://mirrorlesscomparison.com/wp-content/uploads/2018/11/canon-24-105mm-1.jpg

ksh
14-08-2019, 15:03
Takie :?:
https://www.photographyblog.com/reviews/canon_rf_24_105mm_f4_l_is_review

Nie, chodzi mi o zgrabne, jeśli się ma potencjał do robienia kosmicznego zooma z f/1.1 to dlaczego nie zrobić zgrabnego 24-105/24-120 itp f/4 ?

cdc
14-08-2019, 15:07
Trujesz.

https://camerasize.com/compact/#815.788,777.681,814.814,ha,t

https://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=obiektyw&ile=3&add0=1559&add1=1491&add2=1595

akustyk
14-08-2019, 15:25
Nie, chodzi mi o zgrabne, jeśli się ma potencjał do robienia kosmicznego zooma z f/1.1 to dlaczego nie zrobić zgrabnego 24-105/24-120 itp f/4 ?

RF 24-105/4 jest bardzo dobrze zbalansowany z R. moze i sie wydawac duzy, ale razem to lezy bardzo dobrze.

poki co Canon nie robi czegos takiego jak male szkla RF, nawet stalka 35/1.8 nie jest az takim maluchem. bo skupiaja sie na wypuszczaniu szkiel przede wszystkim porzadnych optycznie. co bedzie pozniej zobaczymy.

ja bym na wielkosc RF 24-105 nie narzekal. co najwyzej po zapieciu do RP, ale tam wszystko poza 50 STM jest nieproporcjonalne :)

cybulski
14-08-2019, 15:36
no RF 24-105 jest zgrabny, niewiele większy niż nikonowski 24-70
http://j.mp/2yYEfsm

cz4rnuch
14-08-2019, 15:43
Może Ciebie, mnie jako użytkownika tego systemu martwi zupełnie co innego ;)Nawet nie będę zgadywał co martwi Ciebie :) Ja pisałem o sobie. Tattoo Sony sobie jeszcze nie zrobiłem więc nie wykluczam, że kiedyś system zmienię. Poza tym konkurencja ogólnie jest zdrowa więc kibicuję każdemu systemowi bezlusterkowemu.


"Natywnych szkieł dla szaraczków" jest akurat aż za dużo...Natywnych użyłem nie bez powodu. Wiem, że definicja systemowości to tutaj sprawa otwarta dlatego dopiszę, że chodziło mi o szkła z bagnetem R a tu z powodów oczywistych wyboru za dużego nie ma. Przelotka to bardzo fajna sprawa (sam właśnie sobie szukam fajnej i niedrogiej makrówki z mocowaniem EF), ale nie zawsze i nie dla wszystkich.

ksh
14-08-2019, 15:46
No właśnie ani w sony ani w canonie nie są zgrabne dlatego kpie z ich tej całej polityki sprzedażowej i marketingowej.
W sony zawalili bo wymyślili sobie że na najciekawszym zakresie dla amatora trzeba skubać ile się da i zrobili szkło G zamiast coś w stylu 24-70 f/4 co może by dało mniejszy i lżejszy obiektyw.
Ostatnio jak przeglądałem allegro to był ten soniak wystawiony używany i nawet mnie nie zdziwiło opis w stylu "powodem sprzedaży jest wielkość".
Ponownie napiszę to samo, będzie kolejny raz płacz i zdziwienie ze im rynek maleje bo przecież oni chcieli tak dobrze dla klienta i zaoferowali armaty albo szkła f/1.2, głupota ale póki co stać na to tylko canona, no może i sony bo jakiś tam rynek zdobyli i są obecni, dlatego liczę że takich błędów nikon nie będzie robił i skupi się też na szkłach do Zetek bez S.

Zgrabny to jest ciemny 24-240 w sony.

nikoniarz
14-08-2019, 15:48
ja bym na wielkosc RF 24-105 nie narzekal

Ale ktoś inny pewnie by narzekał na światło...
Znalazłem ten wątek zupełnie przypadkowo. I zacząłem szukać informacji, zdjęć itd. Mnie osobiście ten obiektyw zainteresował. Gdybym nie siedział w tym co siedzę, myślę, że mógłby mieć istotny wpływ na wybór systemu.

cybulski
14-08-2019, 15:52
kesz truje zawsze, albo małe i do niczego albo niby dobre ale za duże, albo jasne ale za ciężkie .... może zrób swoje idealne szkło taki wiesz "kesz edyszyn" :mrgreen:
Ja tak sobie myślę, że po prostu pełna klatka mentalnie nie jest po prostu dla Ciebie ale się na nią uwziąłeś.

cz4rnuch
14-08-2019, 15:52
...dlatego liczę że takich błędów nikon nie będzie robił i skupi się też na szkłach do Zetek bez S......do aps-c :):):)

ksh
14-08-2019, 16:03
kesz truje zawsze, albo małe i do niczego albo niby dobre ale za duże, albo jasne ale za ciężkie .... może zrób swoje idealne szkło taki wiesz "kesz edyszyn" :mrgreen:
Ja tak sobie myślę, że po prostu pełna klatka mentalnie nie jest po prostu dla Ciebie ale się na nią uwziąłeś.

Mi wystarcza to co mam ale obserwuje rynek i widzę że co kwartał po podaniu wyników jest ubolewanie że rynek maleje, a żaden z nich nic nie robi żeby zachęcić do zakupu kogoś kto porzucił ten sprzęt ze względów oczywistych czyli wielkość i waga.
Wiele osób rezygnuje w mniejszych wyjazdach z takiego sprzętu bo nie ma na niego miejsca w bagażu podręcznym.
No ale canon pokazał ostatnio co potrafi i zapowiedział zooma jasnego, oby się zmieścił w wymiary bagażu w bieda liniach lotniczych ;)

Zdziwiłbyś się ilu ludzi zachęciłem do powrotu do aparatów jak pobawili się A7II+SY24, a ci co byli zafascynowani sprzętem jak D750 z dużymi obiektywami to albo juz dawno sprzedali cały sprzęt albo wmawiają sobie że na kolejną wycieczkę go jednak zabiorą, ale kurzu przybywa raczej na tym sprzęcie.

Jak tak dalej pójdzie to sprzęt foto będą kupować u nas tylko kotleciarze ;)

cybulski
14-08-2019, 16:03
Ale ktoś inny pewnie by narzekał na światło...
Znalazłem ten wątek zupełnie przypadkowo. I zacząłem szukać informacji, zdjęć itd. Mnie osobiście ten obiektyw zainteresował. Gdybym nie siedział w tym co siedzę, myślę, że mógłby mieć istotny wpływ na wybór systemu.

Sample z tego szkła na dpreview wg mnie są zaskakująco obiecujące.

ksh
14-08-2019, 16:04
...do aps-c :):):)

:) może i tak będzie, zresztą tworzenie systemu aps-c w 2019/2020 roku to nadaje się do kabaretu raczej.

nikoniarz
14-08-2019, 16:04
Sample z tego szkła na dpreview wg mnie są zaskakująco obiecujące.

Nie mam względem tego żadnych wątpliwości...

Kolekcjoner
14-08-2019, 16:07
Natywnych użyłem nie bez powodu. Wiem, że definicja systemowości to tutaj sprawa otwarta dlatego dopiszę, że chodziło mi o szkła z bagnetem R a tu z powodów oczywistych wyboru za dużego nie ma. Przelotka to bardzo fajna sprawa (sam właśnie sobie szukam fajnej i niedrogiej makrówki z mocowaniem EF), ale nie zawsze i nie dla wszystkich.
Mnie interesuje tylko to co i do czego mogę podpiąć, pod warunkiem że później na tzw. sztuce mi się nic nie będzie krzaczyć. Kwestia nazewnictwa jest mi kompletnie obojętna. Ponieważ sprzętu używam prawie wyłącznie do pracy to te kwestie są zupełnie kluczowe. Gdybym miał fotografować/filmować wyłącznie na własne potrzeby to pewnie skończyłoby się na telefonie - może na jakimś mikrobezlustrze - pewnie Panasa :).


No właśnie ani w sony ani w canonie nie są zgrabne dlatego kpie z ich tej całej polityki sprzedażowej i marketingowej.

Wiesz jeśli kpisz z firm, które robią najlepszy hajs na rynku foto to obawiam się, że pozostaje popatrzeć w lustro i zgłosić samokrytykę ;)...

cybulski
14-08-2019, 16:08
Mi wystarcza to co mam ale obserwuje rynek i widzę że co kwartał po podaniu wyników jest ubolewanie że rynek maleje, a żaden z nich nic nie robi żeby zachęcić do zakupu kogoś kto porzucił ten sprzęt ze względów oczywistych czyli wielkość i waga.
Wiele osób rezygnuje w mniejszych wyjazdach z takiego sprzętu bo nie ma na niego miejsca w bagażu podręcznym.
No ale canon pokazał ostatnio co potrafi i zapowiedział zooma jasnego, oby się zmieścił w wymiary bagażu w bieda liniach lotniczych ;)

Zdziwiłbyś się ilu ludzi zachęciłem do powrotu do aparatów jak pobawili się A7II+SY24, a ci co byli zafascynowani sprzętem jak D750 z dużymi obiektywami to albo juz dawno sprzedali cały sprzęt albo wmawiają sobie że na kolejną wycieczkę go jednak zabiorą, ale kurzu przybywa raczej na tym sprzęcie.

Jak tak dalej pójdzie to sprzęt foto będą kupować u nas tylko kotleciarze ;)

Ja myślę, że tego trendu nic nie zmieni. Producenci foto też nie mają złudzeń więc przestają walczyć o normalnego klienta, bo długoterminowo to już jest klient stracony. Klientami pozostaną zawodowcy i tacy hobbyści pasjonaci jak my. Taka prawda i trzeba sie do tego przyzwyczajać.

ksh
14-08-2019, 16:13
To tak jakby producent lodów wdział że spada mu sprzedaż o smaku gorzkiej czekolady i wpada na pomysł zrobimy je o 100% droższe z jeszcze bardziej gorzkiej czekolady ale ziarna kakaowca zbierane po południowej stronie kuczapukcza między godziną 14:00 i 14:30 :)

nikoniarz
14-08-2019, 16:18
To tak jakby producent lodów wdział że spada mu sprzedaż o smaku gorzkiej czekolady i wpada na pomysł zrobimy je o 100% droższe z jeszcze bardziej gorzkiej czekolady ale ziarna kakaowca zbierane po południowej stronie kuczapukcza między godziną 14:00 i 14:30 :)

Ale co to ma do rzeczy- jeśli mogą sobie pozwolić na eksperymenty to zwyczajnie korzystają z tego. A Ty jeśli masz tak świetne pojęcie o prowadzeniu biznesu to powinieneś być czołowym biznesmenem przynajmniej w swoim województwie. I nie ma w tym złośliwości a jedynie wnioski wynikające z Twoich wypowiedzi.

cybulski
14-08-2019, 16:32
Sprzedaż na rynku foto wraca do poziomów sprzed boomu i schodzi niżej więc trend jest jasny.

https://live.staticflickr.com/65535/48536519407_172cf908e5_z.jpg (https://flic.kr/p/2gX1mev)

- - - - kolejny post - - - - - -

Ja nie wiem skąd Ty koesh te swoje teorie bierzesz, że szkła dla ludu są potrzebne ?

Borat1979
17-08-2019, 14:40
To tak jakby pytać po co jest:
-nikkor 200 f2
-fuji 200 f2
-sigma 105 1.4
-500 f4
-600 f4
-wpisz cokolwiek dużego i ciężkiego..

Porównanie obiektywu o zakresie 50-80 do teleobiektywów 200, 500 czy 600 mm jest kompletnie z od czapy.

Teu
17-08-2019, 19:20
Porównanie obiektywu o zakresie 50-80 do teleobiektywów 200, 500 czy 600 mm jest kompletnie z od czapy.

Tak samo jak bezmyślne hejtowanie każdej nowości, która wytacza nowe możliwości (światło siła+zoom).

epicure
17-08-2019, 19:49
To tak jakby producent lodów wdział że spada mu sprzedaż o smaku gorzkiej czekolady i wpada na pomysł zrobimy je o 100% droższe z jeszcze bardziej gorzkiej czekolady ale ziarna kakaowca zbierane po południowej stronie kuczapukcza między godziną 14:00 i 14:30 :)

Akurat popyt na dobra luksusowe utrzymuje się na w miarę stałym poziomie nawet w czasach kryzysu. W czasie boomu lustrzanki z kitem leżały w koszu w Media Markcie za 999 zł, a przyszłość prawdopodobnie rysuje się nieco inaczej: 9.999 zł za korpus z kitem dla hobbysty/pasjonata (wcale nie mam na myśli profesjonalisty) za parę lat już nie będzie kogo dziwił.

cybulski
21-08-2019, 16:57
No dobrze, wróćmy do sedna jednak. Mała recenzja eRki https://wardakaszuba.com/canon-eos-r-recenzja/

Dla tych co filmują zapewne wiedzą z czym to się je, ja nie bardzo.

"EOS R + ATOMOS NINJA V
Co się okazało?


Jeśli podpiąć do EOS R rekorder Atomos NINJA V (który i ja posiadam i używałem z Panasonikiem GH5 a teraz z Lumixem S1) dostajemy po HDMI czyste 10 bit, 4.2.2 w Logu który koloruje się tak samo lub niemal tak samo jak C200. WOW! Za ponad trzy razy mniejszą cenę mamy baby C200 z logiem i super kolorem. Nie bez powodu filmowcy pracujący Sony używają specjalnych profili z EOSHD by symulować kolory z Canona.


I co z tego, że EOS R ma 4k w kropie. Nie jest to może dokładnie Super 35 (APS-C fotograficznie) ale jest blisko. Wystarczająco blisko, by nie zauważyć większej różnicy. Przecież większość hollywoodzkich filmów kręcona jest w Super 35! A mały EOS ma do tego świetny Dual Pixel AF działający w trybie Video. A że ostatnio sporo kręcę i szukam czegoś co da radę na RONIN S.. "

MstrG
23-11-2019, 22:32
Canon EOS R + Adapter EF-EOS R + EF 24-240mm f/4-6.3 IS USM:
https://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/canon-aparat-eos-r-adapt-obiekt-rf24-240-canon.bhtml

9999zł - cashback na aparat 860zł i obiektyw 430zł = 8709
Chyba dobra cena, obiektyw jest z bagnetem chyba R a nie EF jak stoi w tytule.

//edit
https://www.euro.com.pl/cms/fk-canon-cashback-promo.bhtml

cybulski
06-12-2019, 14:31
Rumorsy mówią że premiera luty 2020
https://www.canonrumors.com/rumoured-canon-eos-rs-specifications-cr1/


Canon EOS Rs Specifications:
75mp full-frame CMOS
Sensor “focused on the dynamic range”
Frames per second “… Sounded similar to the EOS R”
DIGIC 9
Dual Card Slots
Joystick the same as the EOS-1D X Mark III
Larger and higher resolution EVF than the EOS R
Fully articulating LCD screen
Fully weather-sealed
Similar ergonomics as the EOS R (No touch bar)

cz4rnuch
06-12-2019, 15:23
Ciekawe czy to szczątkowa specka i o czymś jeszcze nie wiadomo czy faktycznie Canon znowu "zapomniał" o IBIS?

cybulski
06-12-2019, 17:35
Mógł zapomnieć. Przecież oni nie są do tego podobno przekonani. Kiedyś czytałem coś na ten temat że jakość wg nich to psuje i optyczna lepsza. Ale to było jakiś czas temu. Może wiatr się zmienił.

ksh
06-12-2019, 17:48
To ma być ten sprzęt do astro chyba, wiec stabilizacja nie potrzebna.

cybulski
06-12-2019, 17:56
A wiecie co znaczy fully wheather sealed?
A może być częściowo?

akustyk
06-12-2019, 18:35
A wiecie co znaczy fully wheather sealed?
A może być częściowo?
Moze. Odporne na slonce i wiatr, ale nie na wode czy mroz :)

Ligo
06-12-2019, 18:47
To ma być ten sprzęt do astro chyba, wiec stabilizacja nie potrzebna.
Do astro już jest w sprzedaży - Canon Ra w cenie $2500 + tax.

ksh
06-12-2019, 19:40
No to canon szaleje, R, Rp, Ra, Rs, no no ładnie.
Może boją się że odbieranie tak dużej ilości informacji z matrycy 75Mpix może powodować problemy w połączeniu ze stabilizacją ?
Wiemy że to było poruszane w Sony A7rIV i Sony udało się to zrobić dobrze ale czy canon ma taki potencjał w kwestii ibis i matryc jak Sony ?

cybulski
06-12-2019, 19:54
Moze. Odporne na slonce i wiatr, ale nie na wode czy mroz :)

Kolor biały na dużych eLach to żeby się nie nagrzewaly...

- - - - kolejny post - - - - - -

Jak pamiętam jesxze z czasów pierwszych cyfrowek minolty dimage to tam ten anty hand szejk w matrycy i na tamte czasy to optyczna stabilizacja była lepsza niż z matrycy. Najwidoczniej obecnie olek i Sony przez te lata dopracowaly technologie i jest odwrotnie, przynajmniej w testach.

Kolekcjoner
06-12-2019, 20:28
Wiemy że to było poruszane w Sony A7rIV i Sony udało się to zrobić dobrze ale czy canon ma taki potencjał w kwestii ibis i matryc jak Sony ?
Nie ma na to szans, Canon to zacofana firma na pewno sobie z tym nie poradzą - nie to co Sony czy Nikon ;)....

ksh
06-12-2019, 20:45
Nie ma na to szans, Canon to zacofana firma na pewno sobie z tym nie poradzą - nie to co Sony czy Nikon ;)....
Póki co jak widać są na końcu w tej kwestii, podobnie jak z szumem na matrycach, tu lepiej sobie radzi każdy inny producent sensorów.

Kolekcjoner
06-12-2019, 21:11
Póki co jak widać są na końcu w tej kwestii, podobnie jak z szumem na matrycach, tu lepiej sobie radzi każdy inny producent sensorów.
No niestety na to nic nie poradzimy. Wiem że to jest straszne i dziwi mnie iż niektórzy jeszcze się męczą z tym zacofanym sprzętem ale myślę że niedługo odkryją świetlaną jedynie słuszną drogę i zaczną nią podążać :D.

ksh
06-12-2019, 21:19
Ale czemu taka ironia ?
Nie korzystasz ze stabilizacji w body, wiec nie wiesz co tracisz.

Ligo
06-12-2019, 21:56
Na moje oko stabilizacja w taniutkim 55-250 STM jest co najmniej 2 razy lepsza, jak matrycy w A7II.

- - - - kolejny post - - - - - -


dziwi mnie iż niektórzy jeszcze się męczą z tym zacofanym sprzętem ale myślę że niedługo odkryją świetlaną jedynie słuszną drogę i zaczną nią podążać :D.
Tylko proszę mi tu nic o autostradach...;-)

Jacek_Z
06-12-2019, 22:00
IBIS mocno traci na znaczeniu jeśli ma się stabilizowane szkła. Za to jest istotna gdy szkło nie ma stabilizacji.

Kolekcjoner
06-12-2019, 22:17
Ale czemu taka ironia ?
Nie korzystasz ze stabilizacji w body, wiec nie wiesz co tracisz.
Ale to nie ironia tylko prawda - wszędzie o tym piszą 8). I co ma z tym wspólnego stabilizacja matrycy?

cybulski
06-12-2019, 23:01
Na moje oko stabilizacja w taniutkim 55-250 STM jest co najmniej 2 razy lepsza, jak matrycy w A7II.

- - - - kolejny post - - - - - -


Tylko proszę mi tu nic o autostradach...;-)

;) tu nikt nie nawiązuje do wątki drogi

- - - - kolejny post - - - - - -

No puszki nie są mocną stroną Canona.

Ligo
19-12-2019, 01:14
Pytanie mam takie, bo mnie tu panowie pejsaci z B&H usilnie molestują...;-)
Canon R z adapterem za $1300, warto to wziąć?

Kolekcjoner
19-12-2019, 01:25
Pytanie mam takie, bo mnie tu panowie pejsaci z B&H usilnie molestują...;-)
Canon R z adapterem za $1300, warto to wziąć?
To już musisz sam sobie odpowiedzieć czy warto 8). Cena dobra :).

an
19-12-2019, 01:27
Teraz dobra. Za pół roku będzie niedobra. Bardzo niedobra wobec 750 usd...

Ligo
19-12-2019, 01:35
Tak sobie myślę, że cena może być ok.
Tyle, że nie jestem do końca przekonany, czy to jest to, o czym naprawdę marzę.;-)

cybulski
19-12-2019, 09:14
Pytanie mam takie, bo mnie tu panowie pejsaci z B&H usilnie molestują...;-)
Canon R z adapterem za $1300, warto to wziąć?

Pełna Rka czy to RP?

an
19-12-2019, 10:35
Pełna Rka czy to RP?

A jak myślisz?

cybulski
19-12-2019, 10:48
Pisząc Canon R rozumiem R a gdyby było napisane Rp to bym nie zapytał.
Różnie się wypowiadają znajomi którzy kupili Rp - ogólnie niby ta sama matryca co 6dII ale szumi bardziej i to chyba sporo bardziej. Ale może ktoś kto ma powinien się wypowiedzieć.

Kolekcjoner
19-12-2019, 12:43
Tak sobie myślę, że cena może być ok.
Tyle, że nie jestem do końca przekonany, czy to jest to, o czym naprawdę marzę.;-)
Nadal niestety nikt poza Tobą tego nie rozstrzygnie ;)....

ksh
19-12-2019, 15:06
W sprzedaży modelu Rp działa wyłącznie magia pełnej klatki i przy okazji dostęp do obiektywów canon, cała reszta od strony technicznej i to co w tym aparacie zostawili raczej podpowiada omiń to szerokim łukiem.

cz4rnuch
19-12-2019, 15:15
No nie cała reszta, bo jest jeszcze waga tego aparatu. Jest on znacznie lżejszy od współczesnych pełnych klatek.

akustyk
19-12-2019, 15:39
No nie cała reszta, bo jest jeszcze waga tego aparatu. Jest on znacznie lżejszy od współczesnych pełnych klatek.
to jest dosc nieprecyzyjne sformulowanie.

znaczy sie, ja nie widze jakos racji bytu dyskusji o korpusach luzem, w oderwaniu od podpinanych do nich sloiczkow. a do RP jest tylko 35/1.8 (co do ktorego uniwersalnosci bym polemizowal) w polaczeniu z ktorym mozna mowic o "najlzejszej pelnej klatce", choc to wbrew pozorom nadal tak kompaktowe nie jest

z samej tylko mniejszej wagi korpusu wiele nie wynika. ma ona sens jesli podpinamy lekki i maly obiektyw do malenkiego korpusu i dostajemy duzo drobniejszy (wiec i bardziej przenosny) zestaw o funkcjonalnosci duzego. tak jak taki Z50 + 16-50 (bez porownania mniejsze od FF + jakis 24-70/4) czy Canon M50 + 22/2 albo nawet 32/1.4 (wyj* optycznie obiektyw o ulamku gabarytu pelnoklatkowej Sigmy 50 ART). ale tutaj? nawet do R nie ma dobrze dopasowanej optyki, poza 24-105 czy na upartego 50/1.2 (to, o dziwo, jest wygodne razem), bo takich wypierdow jak 24-240 to nie bede nawet komentowal (to byloby mi osobiscie wstyd wciskac do amatorskiej M-ki)...

dla mnie w sprzedazy RP dziala nie tyle magia pelnej klatki, co tolerancji na nieumiejetnosc obslugi swiatlomierza (czyt. celownik elektroniczny). ta sama matryce mozna kupic w duzo lepszym korpusie 6D2, w podobnej cenie... i jeszcze obiektywy bez adaptera mozna wpinac :)

cz4rnuch
19-12-2019, 16:21
to jest dosc nieprecyzyjne sformulowanie...Z całym szacunkiem dla mnie jest dostatecznie precyzyjne. Wśród ff trudno o coś lżejszego i nadal po podpięciu obiektywu, którego odpowiednik znajdziemy w innym systemie pełnoklatkowym będzie ok 200g lżej od combo z innej stajni. A taki z50, który żadnym cudem nie jest, waży tyle samo co RP, a w dodatku jedyne co do niego możesz podpiąć to standardowy kit ze światłem 6,3 na końcu lub klekoczące ciemne tele. Nie dla każdego jest to kusząca alternatywa :) Poza tym 35/2 jak dla mnie to bardzo fajna i w miarę uniwersalna ogniskowa, dla wielu to podstawowy obiektyw. Inna sprawa, że wielu godzi się na pewien kompromis tak by mieć w miarę lekko i do tego pełnoklatkowo i jeśli ktoś ma właśnie takie kryteria to Canon RP może zapunktować swoją niższą wagą. Tylko tyle. Sam miałem pierwsze A7, które lubiłem właśnie za jego wagę i kompaktowość. Teraz niby mam niewiele ciężej i tylko trochę bardziej pękato, ale różnicę czuję i dla mnie to ma znaczenie.

Kolekcjoner
19-12-2019, 16:30
W sprzedaży modelu Rp działa wyłącznie magia pełnej klatki i przy okazji dostęp do obiektywów canon, cała reszta od strony technicznej i to co w tym aparacie zostawili raczej podpowiada omiń to szerokim łukiem.
Używałeś tego sprzętu że wyrażasz tak skrajne opinie?

- - - - kolejny post - - - - - -



dla mnie w sprzedazy RP dziala nie tyle magia pelnej klatki, co tolerancji na nieumiejetnosc obslugi swiatlomierza (czyt. celownik elektroniczny). ta sama matryce mozna kupic w duzo lepszym korpusie 6D2, w podobnej cenie... i jeszcze obiektywy bez adaptera mozna wpinac :)
Jak ktoś lubi nosić takie kloce to tak ale jest pewna ilość osób które cenią sobie gabaryt i wtedy priorytety się zmieniają ;)...
Pomijam kwestie "darmowego" konwertera po podpięciu dłuższych szkieł np. świetnego EFS 55-250..

akustyk
19-12-2019, 16:49
Jak ktoś lubi nosić takie kloce to tak ale jest pewna ilość osób które cenią sobie gabaryt i wtedy priorytety się zmieniają ;)...
Pomijam kwestie "darmowego" konwertera po podpięciu dłuższych szkieł np. świetnego EFS 55-250..

mamy rozne definicje kloca :)

i tym bardziej swietnosci obiektywow.

- - - - kolejny post - - - - - -


Wśród ff trudno o coś lżejszego i nadal po podpięciu obiektywu, którego odpowiednik znajdziemy w innym systemie pełnoklatkowym będzie ok 200g lżej od combo z innej stajni.

ale to niekoniecznie jest zaleta.

mniejsza waga jest bezdyskusyjnie lepsza tylko do noszenia sprzetu. do uzywania... kwestia preferencji. do takiego 200/2.8 to ja wole ciezszy (ale tez wiekszy) 6D2 od chocby M5 (bo RP nie mam). lepiej sie balansuje, duzo wygodniej trzyma (pomijajac przepasc w jakosci AF i responsywnosci, no ale nie o tym mowa byla). podobnie do 70-300L czy nawet 135/2. do malizny pokroju 50/1.4 czy 85/1.8 juz mozna by sie zastanawiac.

wiec powtarzam mantre: sam korpus bez odniesienia do docelowej optyki, ma znikome znaczenie.



A taki z50, który żadnym cudem nie jest, waży tyle samo co RP, a w dodatku jedyne co do niego możesz podpiąć to standardowy kit ze światłem 6,3 na końcu lub klekoczące ciemne tele. Nie dla każdego jest to kusząca alternatywa :)

zgadzam sie. z tym ze ja konsekwentnie uzywazm, ze zawsze zaczyna sie dyskusje od optyki. a bez uzywania suboptymalnych ergonomicznie przelotek ten Z DX chwilowo lezy i kwiczy. a RF w Canonie, poza studyjnymi (50, 85) lub wakacyjnymi z nareczem baterii (24-105 czy dla bardzo zdesperowanych 24-240) tez ma... room for improvement :)

cybulski
19-12-2019, 17:11
W Canonie jest tego do wyboru, apsc eMki są małe i większe. Podobnie w Fuji i Sony. Na wyjazdy 24-105 to dobry zakres więc w do R/RP podróżniczo jest ok. Jak ktoś potrzebuje małe na wyjazdy czy do noszenia ze sobą to ff nie jest najlepszym wyborem, tak sądzę. W FF wybór staje się ograniczony albo kiepsko optycznie jeśli jednocześnie ma być kompaktowo.

cz4rnuch
19-12-2019, 17:15
...ale to niekoniecznie jest zaleta...Tak, nie zawsze i nie dla wszystkich, ale jest. O czym tu dyskutować? Napisałem, że RP jest lżejszy od innych fulfrejmów i o ile komuś na tym zależy to niewątpliwie można mu to zapisać na plus. To chyba nie wymaga jakiegoś doprecyzowywania? A to, że są i tacy, którzy wolą ciężar 1DX to chyba rozumie każdy, kto zdaje sobie sprawę, że różne mamy preferencje.

ksh
19-12-2019, 17:16
Używałeś tego sprzętu że wyrażasz tak skrajne opinie?
Nie napisałem nic o używaniu tylko o wątpliwościach technicznych bo jest to tragicznie wykastrowany aparat i jedynie do zakupu zachęca 1. cena, 2. że to canon, 3. że to pełna klatka.


EFS 55-250..
...a to czasem nie jest aps-c ?

Ligo
19-12-2019, 17:27
Pełna Rka czy to RP?


W sprzedaży modelu Rp.
Zagaworzyłem o modelu R, nie o Rp.:-)

cybulski
19-12-2019, 17:34
Pełna R za taką cenę z przelotką? To brać.

- - - - kolejny post - - - - - -

Jakiś arjanita zadał durne pytanie i stwierdziłem że chodziło pewnie o Rp bo cena sugeruje RP.

Kolekcjoner
19-12-2019, 17:37
mamy rozne definicje kloca :)

i tym bardziej swietnosci obiektywow.
:)
Zapewne, tylko różnica między nami jest taka, że ja nie feruje wyroków o sprzęcie tylko na podstawie moich preferencji. Oczywiście masz do tego pełne prawo ale musisz przyjąć, że może to być obarczone bardzo dużym błędem, bo niekoniecznie Twoje potrzeby są tymi jedynie słusznymi ;)....



Nie napisałem nic o używaniu tylko o wątpliwościach technicznych bo jest to tragicznie wykastrowany aparat i jedynie do zakupu zachęca 1. cena, 2. że to canon, 3. że to pełna klatka.
Czyli nie miałeś, nie używałeś, poczytałeś dane w necie. I dziwić się że potem tworzą się mity na podstawie takich opinii wyssanych z palca :).



...a to czasem nie jest aps-c ?
Tak.


Miałem przez pewien czas RP, ma go dwóch moich znajomych (nomen omen - krajobrazowcy ;)) i moja opinia na jego temat nie jest tak negatywna jak niektórzy tu próbują pisać. Do tego jeszcze trafiają IMHO kulą w płot jeśli chodzi o wymienianie wad tego sprzętu - owszem są takowe ale do tego trzeba mieć dany sprzęt, poużywać i dopiero później pisać ;)....

cz4rnuch
19-12-2019, 18:19
Nie dajmy się też zwariować. Nie trzeba lądować na Księżycu by móc twierdzić, że ciężko się tam oddycha. Tak samo nie trzeba mieć RP i go samemu zważyć by móc wtedy pisać, że jest lżejszy od innych, które również sami zważymy. To samo się tyczy baterii, której pojemność znamy, szybkości serii, ustawień video, rozdzielczości wizjera czy ilości slotów. Nie jest to oczywiście obraz całościowy, ale jak najbardziej na podstawie nawet szczątkowych danych można pisać o wadach czy inaczej o tym co nam nie pasuje.

ksh
19-12-2019, 18:38
Czyli nie miałeś, nie używałeś, poczytałeś dane w necie. I dziwić się że potem tworzą się mity na podstawie takich opinii wyssanych z palca :).
Przypuszczam że dane w specyfikacji są prawdziwe, a testy je potwierdzające nie naginają rzeczywistości jakby to chcieli użytkownicy.
Ja potrafię zrozumieć że najlepszy sprzęt jest taki jaki się posiada albo chce się go kupić ( jak już się sprzeda swój "ten najlepszy na świecie" ;) ).

Do czego można porównać canona Rp ?
Póki co do niczego, żadna inna firma nie zrobiła takiego kastrata, porównania cenowe tez sa trudne bo jak tu porównywać aparat sprzed pięciu lat jakim jest A7II, który i tak ma kilka rozwiązań, które canon nie dał w swoim modelu, A7III i Z6 to nie ta półka.

cybulski
19-12-2019, 18:42
A wiesz koesh co to jest Magic Lantern? Stare Canony przez to mają opcje jakie są w nowych bezlustrach np zebra, fokus peaking itp może tutaj też będzie taki "dodatek" a może i pozostanie kastratem.

https://magiclantern.fm/

ksh
19-12-2019, 18:52
Znam znam, świetna sprawa.

Pawel92
19-12-2019, 18:53
Uzywales kiedys Magic Lantern? W jakiej puszce?
Ligo. za $1300 warto kupic R-ke.

cybulski
19-12-2019, 19:05
Uzywales kiedys Magic Lantern? W jakiej puszce?
Ligo. za $1300 warto kupic R-ke.

byl jakiś klops ale kolega to ma na 5dmk3 i mówił że dziala.

Ligo
19-12-2019, 19:15
Ligo. za $1300 warto kupic R-ke.
Za późno, przegapiłem, to było wczoraj.:-)
Ale myślę, że znowu przyślą ofertę, bo ostatnio ich polityka sprzedaży zrobiła się dosyć agresywna. Pewnie od czasu, kiedy musieli zacząć doliczać tax przy sprzedaży wysyłkowej i obroty im siadły.
Swoją drogą taka R-ka pewnie tyle jest warta w detalu i to z przelotką, bo nie sądzę, by nawet w promocjach dopłacali do interesu.

ksh
19-12-2019, 19:17
Ceny w usa zawsze fajne były, nie wysłałbyś gołębiem kart XQD ? :)

Ligo
19-12-2019, 19:19
Jeśli chodzi o gołębia pocztowego, to jest on dość drogi w eksploatacji.;-)

Kolekcjoner
19-12-2019, 19:23
Póki co do niczego, żadna inna firma nie zrobiła takiego kastrata, porównania cenowe tez sa trudne bo jak tu porównywać aparat sprzed pięciu lat jakim jest A7II, który i tak ma kilka rozwiązań, które canon nie dał w swoim modelu, A7III i Z6 to nie ta półka. AII która przy RP praktycznie nie ma AF-a - świetne porównanie ;)...
BTW: "rewelacyjny" A7III ma identycznej rozdzielczości wizjer jak RP - rozumiem że według Twoich kryteriów to też do niczego nie nadający się kastrat - przynajmniej tak wynika z "danych technicznych" ;)....


Nie dajmy się też zwariować. Nie trzeba lądować na Księżycu by móc twierdzić, że ciężko się tam oddycha. Tak samo nie trzeba mieć RP i go samemu zważyć by móc wtedy pisać, że jest lżejszy od innych, które również sami zważymy. To samo się tyczy baterii, której pojemność znamy, szybkości serii, ustawień video, rozdzielczości wizjera czy ilości slotów. Nie jest to oczywiście obraz całościowy, ale jak najbardziej na podstawie nawet szczątkowych danych można pisać o wadach czy inaczej o tym co nam nie pasuje.
Znakomity sposób na stwierdzenie "omiń to szerokim łukiem" czy "tragicznie wykastrowany aparat" - czytanie specyfikacji :lol:....

Panowie - ja nie twierdzę, że RP to jakaś rewelacja - sam bym z kilku powodów go nie kupił. Natomiast wokół tego aparatu narosło sporo mitów, które są bezmyślnie powielane, głównie przez osoby które nie miały go w ręce a jedynie czytały opisy.
Dla mnie zasadniczą wadą tego sprzętu jest jego cena - grubo przesadzona IMHO.

Ligo
19-12-2019, 19:41
Ceny w usa zawsze fajne były, nie wysłałbyś gołębiem kart XQD ? :)
Sprawdziłem z ciekawości i to się nie opłaca.
XQD Sony 32GB w B&H kosztuje $90 plus około dycha taxu plus minimum $20 za ubezpieczoną przesyłkę.
To na Skąpcu taniej.

ksh
19-12-2019, 19:44
Patrz na 120GB no i na promocje jakie były bo mieli po 120$, ceny regularne zgadza się nie ma rewelacji jeśli doliczymy koszty.

aldam
19-12-2019, 19:52
Ciekawe rzeczy piszecie o rp
Mam całkiem dobrą cenowo ofertę na rp plus rf35 w niemieckim sklepie i rozważam czy kupić czy nie.
Szukam niedrogiej pełnej klatki . Typowo pod portrety . Do tego max 2 szkła typu 35/85
Nic więcej .
Gdyby nie pamięć o ciągłej walce z ff/bf to wróciłbym do d750.
I trochę przyzwyczaiłem się już do rozpoznawania twarzy . Ułatwia mi to skupienie się na kadrze, nie wspominając o zadowoleniu fotografowanych osób z uwagi na szybkość operacji ;)

cybulski
19-12-2019, 19:56
Ciekawe rzeczy piszecie o rp
Mam całkiem dobrą cenowo ofertę na rp plus rf35 w niemieckim sklepie i rozważam czy kupić czy nie.
Szukam niedrogiej pełnej klatki . Typowo pod portrety . Do tego max 2 szkła typu 35/85
Nic więcej .
Gdyby nie pamięć o ciągłej walce z ff/bf to wróciłbym do d750.
I trochę przyzwyczaiłem się już do rozpoznawania twarzy . Ułatwia mi to skupienie się na kadrze, nie wspominając o zadowoleniu fotografowanych osób z uwagi na szybkość operacji ;)

A to Ty już nie kupiłeś jeszcze Zetki lub Sony? Sony dawałem linia a7ii za 2799. Taniej już trudno a szkła są.

Pawel92
19-12-2019, 20:20
byl jakiś klops ale kolega to ma na 5dmk3 i mówił że dziala.
Pytałem kolegi koesha, który nas poinformował, iż "zna" ML

ksh
19-12-2019, 20:35
Uzywales kiedys Magic Lantern? W jakiej puszce?

40D, wiem wiem staroć ale od tej puszki zaczęły się konkretne właśnie możliwości jakie dawał magic lantern.

cz4rnuch
19-12-2019, 20:39
...BTW: "rewelacyjny" A7III ma identycznej rozdzielczości wizjer jak RP...Rozdzielczość identyczna, ale wizjer mniejszy. Pozostaje jeszcze kwestia jasności, odświeżania itd. Tak czy inaczej o wizjerze A7III również się pisze, że jak na dzisiejsze możliwości trochę odstaje od czołówki i stawia się go raczej po stronie minusów. Nie piszę tu o moich wrażeniach, bo wizjer jest i działa, pewnie podobnie jak ten z RP, ale nie zmienia to faktu, że obecnie wszyscy robią lepsze.


...Znakomity sposób na stwierdzenie "omiń to szerokim łukiem" czy "tragicznie wykastrowany aparat" - czytanie specyfikacji :lol:...Nie za bardzo rozumiem. Czy to jest odnośnie tego co napisałem? To co napisałem jest raczej normalne. Dla dzieci wszystko jest nowe, my jesteśmy stare dziady i mamy doświadczenie wiec nie zawsze musimy dotknąć ognia by sprawdzić czy parzy. Ze specyfikacji, o ile w miarę dobrze idzie nam czytanie, możemy się sporo dowiedzieć. Nie mówię, że wszystkiego, ale czasami wystarczająco dużo by móc coś uznać za wadę lub zaletę. I piszę tu raczej o rzeczach oczywistych jak wielkość, waga, bateria, brak ibis, braki w filmowaniu itd. To można określić bez trudu. A czy mimo to narzędzie nadaje się do użytku to już inna sprawa. A7, którego kiedyś miałem, też na papierze nie zachwyca, ale mimo to dobrze wspominam ten aparat. Ale dobrze wiem, że nie dla każdego się nadaje. To oczywiste.


...Dla mnie zasadniczą wadą tego sprzętu jest jego cena - grubo przesadzona IMHO.Dla ciebie to cena (choć może z czegoś to wynika, zazwyczaj nie mamy info odnośnie tego ile firmę kosztuje wyprodukowanie konkretnego modelu) a dla kogoś innego może to być mała bateria albo zbyt wolna seria. I żadne ML tego nie naprawi, porzućcie nadzieję :)

Ligo
19-12-2019, 20:40
40D, wiem wiem staroć ale od tej puszki zaczęły się konkretne właśnie możliwości jakie dawał magic lantern.
Trochę od czapy, ale takie ficzery, jak zebra, czy histogram live, to były fabrycznie już w protoplaście bezluster, czyli Sony R-1 około 2005 roku.:-)

Kolekcjoner
19-12-2019, 20:47
Nie za bardzo rozumiem. Czy to jest odnośnie tego co napisałem? To co napisałem jest raczej normalne.
Nie, to taki sarkazm wobec ogólników kolegi którymi nas tu raczy :).

cz4rnuch
19-12-2019, 21:01
Oprócz ogólników napisałem konkretnie, że ma słabą baterię, okrojone video oraz słabą serię i że dla mnie są to wady. A ogólnie wyjaśniłem skąd to wiem. Dziwi mnie tylko, że umiejętność czytania specyfikacji ze zrozumieniem może dziwić dorosłą osobę ;) Niech będzie RP ma świetną serię, pewnie w specce jest taka a nie inna, ale można to sobie w menu pomnożyć tylko Canon się tym nie chwali. A baterię dodmuchać tylko nie mogłem tego wiedzieć, bo nie śpię z tym aparatem przy uszku.

cz4rnuch
19-12-2019, 21:09
Forum Ci się pomyliło? :)

aldam
19-12-2019, 21:30
A to Ty już nie kupiłeś jeszcze Zetki lub Sony? Sony dawałem linia a7ii za 2799. Taniej już trudno a szkła są.


Zetka za droga na moje nie wygórowane potrzeby.
Tej oferty sony nie widziałem ale w podobnej cenie mogę mieć rp.
Wiec to mniej więcej taki wybór ;)

Ligo
19-12-2019, 22:38
Jak na mój gust, to zasilanie zarówno w A7II, jak i w RP leży i kwiczy. Pierwsza rzecz pod rozwagę.
Druga rzecz, to trochę inne oddawanie kolorów. No i co najbardziej istotne - migawka. Jeśli tylko dwie jasne stałki głównie pod portrety, to tak na moje oko 1/8000s w Sony sprawdzi się lepiej, jak połowa tego w RP.

cz4rnuch
19-12-2019, 22:45
No, ale Ty chyba eRkę rozważasz a w niej jest normalna migawka 1/8000 (od razu wyjaśniam, że tego nie zmierzyłem tylko wyczytałem ze specki).

Ligo
19-12-2019, 22:47
Ja tylko chciał koledze pomóc...

cz4rnuch
19-12-2019, 22:50
Myślałem, że głośno myślisz :)

Ligo
19-12-2019, 22:54
No tak, z reguły myślę na głos...;-)

I nie, w zasadzie R-ki nie rozważam, trochę nie pasuje to dziwaczne sterowanie, a ja tradycjonalistom jestem. Poza tym następny sprzęt już by mi się w szufladzie nie zmieścił.
Ale przyszły model - kto to wie..?

cybulski
19-12-2019, 23:00
Masz jedną tylko szufladę?

Ligo
19-12-2019, 23:03
Jedną, za to dużą.:-)

- - - - kolejny post - - - - - -

Ale jak się okazuje, i tak za małą...

Kolekcjoner
20-12-2019, 00:35
Oprócz ogólników napisałem konkretnie, że ma słabą baterię, okrojone video oraz słabą serię i że dla mnie są to wady. A ogólnie wyjaśniłem skąd to wiem. Dziwi mnie tylko, że umiejętność czytania specyfikacji ze zrozumieniem może dziwić dorosłą osobę ;)
Albo ja tak nie jasno napisałem albo Ty zbytnio nadinterpretujesz - przecież ja nie pisałem o Tobie :roll:.


No tak, z reguły myślę na głos...;-)

I nie, w zasadzie R-ki nie rozważam, trochę nie pasuje to dziwaczne sterowanie, a ja tradycjonalistom jestem. Chłopaki na CB sterowanie chwalą - tam jest bardzo duża możliwość dopasowania pod siebie.

Ligo
20-12-2019, 00:40
Chłopaki na CB sterowanie chwalą - tam jest bardzo duża możliwość dopasowania pod siebie.
Może i tak. Musiałbym kupić "na Kuźniara" i popróbować przez miesiąc.

cz4rnuch
20-12-2019, 00:50
Piszą, że Canon USA przedaje odnowione eRki w okazyjnych cenach. A co do sterowania to chyba jednak nie wszystkim odpowiada skoro w nowym body ten dotykowy pasek ma zniknąć i zamiast niego pojawi się dżoj. Tylko nie pamiętam gdzie o tym czytałem :)

cybulski
20-12-2019, 00:54
Mogliby zrobić kopię body 5dmk4, po co te śmieszne pomysły :)

Ligo
20-12-2019, 01:10
Piszą, że Canon USA przedaje odnowione eRki w okazyjnych cenach.)
A to ciekawe, podaj z łaski swojej źródełko, proszę.
Interesuje mnie, czy przypadkiem B&H nie weszło w ten biznes, bo fabrycznie odnowionego można nie rozróżnić od fabrycznie nowego. Swoją drogą, jeśli takich refurbów jest dużo, znaczy że coś się chrzani i odsyłane są na gwarancji do fabryki.

ksh
20-12-2019, 01:21
Reburby mają z rozdawnictwa na imprezach masowych, to są tysiące zestawów.

Jacek_Z
20-12-2019, 01:46
Bawiłem się dzisiaj 4 Canonami. 6D z 85/1.4 (zapomniałem, że jest takie szkło), Canon R z 28-70/2, drugi R z podpiętym na przejściówce EF 85/1.2L i RP z RF 85/1.2.
Usiłuję często bawic sie bezlustrami i "odkryć" wizjer elektroniczny. I testować eyefocus. Aparaty fajne, ale wizjer elektroniczny mnie wk...., szczególnie gdy kwadraty Afu wykrywszy oko skaczą po ekraniku. Dekoncentrują. Masakra. I jeszcze miałbym włączyć histogram? ("zaleta" wizjera elektronicznego). Mi strasznie przeszkadza to co lata w wizjerze. Chcę eyefocus, ale naprawdę wolę wizjer optyczny. To co pokazuje wizjer elektroniczny jest strasznie sztuczne, jak można mówić, że to symuluje ostateczne zdjęcie! Pomijam fakt, że w studiu te symulacje trzeba i tak wyłączyć, bo inaczej w wizjerze jest czarno.
W ogóle juz wizjer RP, mający tylko 1 Mpx jest niefajny, jeszcze sztuczniejszy niz ten z R.
Przynajmniej w R dali juz od razu gripa do pionów, ze spustem.
Na dniach chcę coś kupić. D850 lub Z7. Oba nietanie aparaty mają poważne mankamenty. D850 nie ma EAF, Z7 nie ma gripa. Ciągle nie wiem co robić. I Canon mnie zniechęca do bezluster.
Musiałem sie wyżalić ;)

ksh
20-12-2019, 01:59
Kup panasa :)

Ligo
20-12-2019, 02:07
Też o tym w pierwszej chwili pomyślałem.;-)

Albo lepiej przespać się z tematem i poczekać, bo a nuż dadzą EAF do D860, a może dorobią gripa do Z8?

Jacek_Z
20-12-2019, 02:20
Co ja zrobię z panasem z 15 obiektywami do Nikona?

Albo lepiej przespać się z tematem i poczekać, bo a nuż dadzą EAF do D860, a może dorobią gripa do Z8?
Kiedy będą te sprzęta, jaka specyfikacja (cena zapewne kosmos)?
Żebym choć wiedział ile będę czekał. Ja jestem cierpliwy, ale już z rok odkładam zakup.
Najśmieszniejsze, że ja nie chcę Mpx, wystarczy mi ze 30, a zapewne oba nowe body będa miały z 50+ Mpx. Ja chcę więcej fps.
Spadam z wątku.

Aha - wkurza mnie tez to, że jak smyram palcami po ekranie to mi się LCD wyłącza, bo czujnik przyłożenia oka wykrywa dłoń i przełącza na wizjer.

cz4rnuch
20-12-2019, 08:38
A to ciekawe, podaj z łaski swojej źródełko, proszę.
Interesuje mnie, czy przypadkiem B&H nie weszło w ten biznes, bo fabrycznie odnowionego można nie rozróżnić od fabrycznie nowego. Swoją drogą, jeśli takich refurbów jest dużo, znaczy że coś się chrzani i odsyłane są na gwarancji do fabryki.

https://www.canonrumors.com/canon-store-refurbished-sale-eos-r-body-1377-eos-6d-mark-ii-918-more/

Mają też refurby 1DXów i 5d także to po prostu taka akcja. A co do B&H to nawet w Polsce sklepy zazwyczaj informują o tym, że towar jest odnowiony a u was przecież jest inna jakość jeśli chodzi o obsługę klienta. Inna sprawa, że dla mnie taki refurb jest bardziej pewny niż nówka ze sklepu, bo przynajmniej jest pewność, że towar został dokładnie sprawdzony :) No może tak nie do końca, ale jeśli do tego cena jest odpowiednio niższa to czemu nie? Akurat w Twoim przypadku jest trochę inaczej, bo masz opcję na nówkę niewiele droższą od tego odnowionego.

akustyk
20-12-2019, 10:46
Bawiłem się dzisiaj 4 Canonami. 6D z 85/1.4 (zapomniałem, że jest takie szkło), Canon R z 28-70/2, drugi R z podpiętym na przejściówce EF 85/1.2L i RP z RF 85/1.2.
Usiłuję często bawic sie bezlustrami i "odkryć" wizjer elektroniczny. I testować eyefocus. Aparaty fajne, ale wizjer elektroniczny mnie wk...., szczególnie gdy kwadraty Afu wykrywszy oko skaczą po ekraniku. Dekoncentrują. Masakra. I jeszcze miałbym włączyć histogram? ("zaleta" wizjera elektronicznego). Mi strasznie przeszkadza to co lata w wizjerze. Chcę eyefocus, ale naprawdę wolę wizjer optyczny. To co pokazuje wizjer elektroniczny jest strasznie sztuczne, jak można mówić, że to symuluje ostateczne zdjęcie! Pomijam fakt, że w studiu te symulacje trzeba i tak wyłączyć, bo inaczej w wizjerze jest czarno.

dokladnie to samo notorycznie powtarzam. z lustra moge zrezygnowac dla mniejszych obiektywow 35mm/50mm/85mm a pomimo celownika elektronicznego. jako pocztowkowiec/landszafciarz uwazam celownik optyczny za nie do pobicia. zwlaszcza w polaczeniu z podgladem LV na tylnym ekranie (ktory ma normalny kontrast i odswiezanie) daje fantastyczne combo.



W ogóle juz wizjer RP, mający tylko 1 Mpx jest niefajny, jeszcze sztuczniejszy niz ten z R.

zgoda, choc nie jest to az tak przepastna roznica.



Na dniach chcę coś kupić. D850 lub Z7.

chcesz czy musisz?

bo jak musisz, no to bierz to co jest sprawdzone i z czym nie bedziesz mial dysonansu poznawczego w obsludze (z polskiego na nasze: "q* je* szmelc pi* guano, co za * to wymyslil?!" przez pierwsze 2 miesiace obslugi, a potem albo Allegro albo syndrom sztokholmski :D )

a jak chcesz... to prosta metoda: usiadz, poczekaj az przejdzie. robic mozesz tym co masz, to tylko nakretka do obiektywow :)

Jacek_Z
20-12-2019, 12:12
Chcę, nie muszę. Mam D800 z roku 2012.
Wizjer mnie odrzuca, eyefocus zachwyca, adapterem do optyki lustrzankowej sie nie przejmuję. Byłoby fajnie móc podpiąć inne obiektywy (z innych systemów) jakie mam. Bądź tu mądry.

cybulski
20-12-2019, 12:32
Bawiłem się dzisiaj 4 Canonami. 6D z 85/1.4 (zapomniałem, że jest takie szkło), Canon R z 28-70/2, drugi R z podpiętym na przejściówce EF 85/1.2L i RP z RF 85/1.2.
Usiłuję często bawic sie bezlustrami i "odkryć" wizjer elektroniczny. I testować eyefocus. Aparaty fajne, ale wizjer elektroniczny mnie wk...., szczególnie gdy kwadraty Afu wykrywszy oko skaczą po ekraniku. Dekoncentrują. Masakra. I jeszcze miałbym włączyć histogram? ("zaleta" wizjera elektronicznego). Mi strasznie przeszkadza to co lata w wizjerze. Chcę eyefocus, ale naprawdę wolę wizjer optyczny. To co pokazuje wizjer elektroniczny jest strasznie sztuczne, jak można mówić, że to symuluje ostateczne zdjęcie! Pomijam fakt, że w studiu te symulacje trzeba i tak wyłączyć, bo inaczej w wizjerze jest czarno.
W ogóle juz wizjer RP, mający tylko 1 Mpx jest niefajny, jeszcze sztuczniejszy niz ten z R.
Przynajmniej w R dali juz od razu gripa do pionów, ze spustem.
Na dniach chcę coś kupić. D850 lub Z7. Oba nietanie aparaty mają poważne mankamenty. D850 nie ma EAF, Z7 nie ma gripa. Ciągle nie wiem co robić. I Canon mnie zniechęca do bezluster.
Musiałem sie wyżalić ;)

A czy 850 na LV ma face detection ? W 5dmk4 to całkiem dobrze działa i w miarę szybko. Wiadomo żę to stary sprzęt ale matryca ta sama co w R.
Jednak Jacku ja nie wiem po co Ty się męczysz :) Sony a7r3 naprawdę jest aż tak nieznośne aby tym wzgardzać :) ? przecież to ma wszystko oprócz tego optycznego wizjera - dużo pikseli, eye-deteciotn, ustawisz sobie jak chcesz, szkieł dużo. Dlaczego nie, próbuję zrozumieć ?
NIe jest dla mnie argumentem że posiada sie szkła z lustra, te szkła zazwyczaj są nieostre na brzegach na tyle że aparat nie złapie ostrości bocznym więc argument szklarni odpada. Do starej szklarni wystarczy zostawić stary aparat :)

A tak to działa w wykrywanie twarzy w 5dmk4 https://youtu.be/N2huCxfFBKY to jest chyba na wizjerze optycznym bo na LV jest inaczej. Ja na optycznym jeszcze nie sprawdzałem bo nie dokopałem się do tych ustawień jeszcze.

- - - - kolejny post - - - - - -

Z drugiej strony - studio mówisz więc tethering i zapomnij o tych wizjerach i małych ekranikach bo tam nic nie widać.

Do studia to wydaje sie że mogą być już lepsze takie modele jak np. 5dsr albo Fuji gfx 50r.

aldam
09-01-2020, 09:27
Odebrałem zamówionego RP z Rf35
Na chwile obecną mogę tylko odnieść się do jakości wykonania .
Przy Pen f wyglada mocno plastycznie .

jo44
09-01-2020, 12:14
Czy plastykowo?

aldam
09-01-2020, 15:25
Dokładnie .
Przenośnia w kontekście plastyki obrazka ff

Pomijając materiał całość jest bdb spasowana
Nic się nie ugina , nie trzeszczy itp
Jest dużo lepiej niż M50

Biorąc do ręki pen f czuje się , że to produkt z innej półki jakościowej.

cz4rnuch
09-01-2020, 18:59
Powoli zbliżają się jakieś tanioszki dla ludu:

https://www.canonrumors.com/nifty-50-and-or-a-pancake-lens-are-coming-to-the-rf-mount-in-2020-cr3/

aldam
09-01-2020, 19:58
Liczyłem na rf 85 1.8 w tym roku...

aldam
11-01-2020, 12:35
Porównanie rozmiarów m43 i najmniejsze ff na rynku.
m43 z obiektywem 17mm czyli ok 35mm na ff.

https://s6.ifotos.pl/mini/IMG0987Ea_qanpwew.jpg (https://ifotos.pl/z/qanpwew/)

https://s6.ifotos.pl/mini/IMG0988-2_qanpwes.jpg (https://ifotos.pl/z/qanpwes/)

https://s6.ifotos.pl/mini/IMG0989-2_qanpwea.jpg (https://ifotos.pl/z/qanpwea/)

Borat1979
01-02-2020, 20:54
Porównanie rozmiarów m43 i najmniejsze ff na rynku.
m43 z obiektywem 17mm czyli ok 35mm na ff.

Najmniejszym FF na rynku jest Sony A7 i jest podobnej wielkości jak ten Olympus.

Maro66.
01-02-2020, 23:59
Eeee, nie.
https://camerasize.com/compare/#548,654
Może porównajmy A7 do np e-pl 5. Różnica jest znaczna, a z obiektywem, to już w ogóle.
https://camerasize.com/compare/#548,382

Dla mnie takie porównania są po prostu niepoważne. Uważam, że jeśli chodzi o mały rozmiar, to najwięcej sensu ma system m4/3. Małe body, małe szkło. Te FF, to dla mnie takie potworki są, szczególnie z przelotką, ale każdemu według potrzeb i upodobań.

ksh
02-02-2020, 00:23
Ale m4/3 raczej konkuruje z fonami i w wielu przypadkach przegrywa.

Kolekcjoner
02-02-2020, 00:41
Dla mnie takie porównania są po prostu niepoważne. Uważam, że jeśli chodzi o mały rozmiar, to najwięcej sensu ma system m4/3. Małe body, małe szkło.
I tak i nie. Systemy bezlusterkowe APSC są praktycznie tej samej wielkości co Olek, szkła do nich też można kupić bardzo małe, a matryca jednak zbiera sporo więcej światła ;).

Maro66.
02-02-2020, 00:48
Ale m4/3 raczej konkuruje z fonami i w wielu przypadkach przegrywa.

No tak, zadzwonić się z nich nie da. 8-)

aldam
02-02-2020, 00:48
Jasne ;)

Przez ponad rok a może dłużej miałem tylko aparat w iPhonie (nowe modele) .
Także wiem co pisze . Generalnie takie bajki można gawiedzi na YT puszczać .
M43 imo to jedna z najlepszych opcji jeżeli ma być lekko i w dobrej jakości .
Świetny system .
Wiadomo, że nie idealny . Takiego jeszcze nie stworzyli .

ksh
02-02-2020, 12:22
Fony niedługo będą miały po 100Mpix i więcej, do tego ciekawe algorytmy, łączenie kadrów, usuwanie degradacji wielokrotną ekspozycją, tworzenie głębi i rozmycia z wielu kadrów, to wszystko z ręki i w każdej chwili bo fona mamy w kieszeni.
System m4/3 czeka to samo co kompakty, które swego czasu były tak popularne i jako pierwsze zostały wyeliminowane przez fony, za to nie rozumiem dobrze sprzedających się aps-c z ciemnymi obiektywami, niby mają fajne gabaryty, zgrabne i lekkie ale osobiście chyba wolałbym jakiegoś olympusa epl z naleśnikiem albo A7 ze stałką samyanga, tylko że przekonałem się dawno że logika i własne upodobania nie mają nic wspólnego z realiami :)

epicure
02-02-2020, 12:33
Nawet A7 na wielu polach przegrywa z fonami.

poste
02-02-2020, 15:43
Nawet A7 na wielu polach przegrywa z fonami.

To już ustaliliśmy 8-):mrgreen:


No tak, zadzwonić się z nich nie da. 8-)

ksh
11-02-2020, 18:00
Ja rozumiem kompromisy bo ma być tani i zgrabny obiektyw ale bez takich wygłupów panowie z Canona :)
Canon RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM

76.6 mm x 88.8 mm
395g

akustyk
11-02-2020, 18:02
oj ta oj ta.. f/7.1 to przeciez nie koniec swiata, w kolejnym modelu bedzie f/8 na dlugim koncu i to wcale nie bedzie ostatnie slowo

smiech na sali

epicure
11-02-2020, 18:13
Wspaniały przykład wykorzystania potencjału dużej matrycy.

ksh
11-02-2020, 18:23
Nikon ma ciut większy bagnet i bliżej matryce, więc może f/8 stuknie w jakimś kit zoomie i wykorzysta ten potencjał :)

...a potem płacz bo im spada sprzedaż.

grissley
11-02-2020, 18:24
Canon RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM

Oho - może darcie łacha z kita do Z50 trochę się zmniejszy :lol:

C_K
11-02-2020, 20:16
Ja rozumiem kompromisy bo ma być tani i zgrabny obiektyw ale bez takich wygłupów panowie z Canona :)
Canon RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM

76.6 mm x 88.8 mm
395g

Jawne plucie klientowi w twarz, nie dość że licza sobie coraz większe pieniądze to drwią z nas tym f7.1. Myslałam że nikon tylko jest taki zartobliwy z kitem do zetki ale Ci ich przebili. czekamy na kita ze światłem f9....

ksh
11-02-2020, 20:21
Ale coś za coś, ma być malutkie, lekkie i tanie to nie da się zrobić tego inaczej, jak ktoś tego nie rozumie to nic na to nie poradzę.
Jak chcesz mieć pseudo jasne obiektywy, które są ostre po przymknięciu to ok tak też można i tak było robione, a podawanie przykładów obiektywów, które na matrycy 24Mpix wyciągają jakieś 7-8Mpix i ostrość jest tylko na środku kadru nie jest argumentem.

Jacek_Z
11-02-2020, 23:57
Mam obiektyw o świetle 7.1 Lysioskop (z roku chyba ... 1896) i mam Nikkora o świetle 9
(wielkoformatowy).

cz4rnuch
13-02-2020, 08:53
Pośmieliśmy się trochę z okrojonych na maksa eRek, ale żarty się skończyły. Co prawda to nie gotowy produkt, ale Canon oficjalnie ogłosił, że pracuje nad prawdziwą bestią. Właściwie wszystko jest poprawione. Dwa sloty na kartę, jakieś 8K (choć nie podali więcej szczegółów), stabilizowana matryca o rozsądnie jak na dzisiejsze standardy dobranej rozdzielczości (40Mpx, jak dla mnie dużo, ale nie aż tak dużo by sprawiało to jakieś większe kłopoty), 12 i 20 fps odpowiednio przy użyciu migawki mechanicznej i elektronicznej. Poprawki są też w guzikologii, bo pozbyli się tej dziwnej dotykowej belki i dali normalnego dżoja. Na papierze to wygląda jak marzenie. Pewnie cena będzie zabójcza, ale mimo wszystko.

https://www.dpreview.com/news/8022128608/canon-announces-development-of-eos-r5-with-8k-video-and-20fps-shooting

akustyk
13-02-2020, 10:04
ten100-500 wyglada jak szklo wielkosci EF 70-300L. jesli to bedzie podobna kategoria wagowa i w dlugim koncu po przymknieciu do f/8 uzyteczne, to kurcze z grubej rury strzal.

zreszta, ten 24-105 (jakkolwiek zenujaca to by nie byla ciemnica) to jest kit za 400$, a to jest smieszna cena. jeszcze chwila i beda RP z tym sloikiem gonic za 1200$...

a za jakies 1,5 roku wypuszcza pewnie takie R50 i pozamiataja rankingi sprzedazy


mysle, ta zapowiedz Canon to jest dosc wyrazny sygnal, ze zarty sie skonczyly. RF juz nie bedzie posmiewiskiem na tle reszty rynku... raczej w druga strone.

poste
13-02-2020, 10:16
Nawet konwertery widzę do tego 100-500/4.5-7.1. Ten x2 będzie wyzwaniem dla af na długim końcu;-). Nie to, że się naśmiewam, gdyby ważył poniżej 800g i był w miarę kompaktowy to do bagażu podręcznego nawet dało by się zabrać i pewnie taka jest rola tego szkiełka.

Czornyj
13-02-2020, 10:17
Pośmieliśmy się trochę z okrojonych na maksa eRek, ale żarty się skończyły. Co prawda to nie gotowy produkt, ale Canon oficjalnie ogłosił, że pracuje nad prawdziwą bestią. Właściwie wszystko jest poprawione. Dwa sloty na kartę, jakieś 8K (choć nie podali więcej szczegółów), stabilizowana matryca o rozsądnie jak na dzisiejsze standardy dobranej rozdzielczości (40Mpx, jak dla mnie dużo, ale nie aż tak dużo by sprawiało to jakieś większe kłopoty), 12 i 20 fps odpowiednio przy użyciu migawki mechanicznej i elektronicznej. Poprawki są też w guzikologii, bo pozbyli się tej dziwnej dotykowej belki i dali normalnego dżoja. Na papierze to wygląda jak marzenie. Pewnie cena będzie zabójcza, ale mimo wszystko.

https://www.dpreview.com/news/8022128608/canon-announces-development-of-eos-r5-with-8k-video-and-20fps-shooting

W Canonie duża rozdziałka nie przeszkadza, bo ma mRAW/sRAW. Szczerze mówiąc mam srogi ból dupy o to że w eRkach Sony nie ma opcji mniejszych RAWów, najlepiej z możliwością binningu jak w smartfonach.

sv
13-02-2020, 10:57
Pośmieliśmy się trochę z okrojonych na maksa eRek, ale żarty się skończyły. Co prawda to nie gotowy produkt, ale Canon oficjalnie ogłosił, że pracuje nad prawdziwą bestią. Właściwie wszystko jest poprawione. Dwa sloty na kartę, jakieś 8K (choć nie podali więcej szczegółów), stabilizowana matryca o rozsądnie jak na dzisiejsze standardy dobranej rozdzielczości (40Mpx, jak dla mnie dużo, ale nie aż tak dużo by sprawiało to jakieś większe kłopoty), 12 i 20 fps odpowiednio przy użyciu migawki mechanicznej i elektronicznej. Poprawki są też w guzikologii, bo pozbyli się tej dziwnej dotykowej belki i dali normalnego dżoja. Na papierze to wygląda jak marzenie. Pewnie cena będzie zabójcza, ale mimo wszystko.

https://www.dpreview.com/news/8022128608/canon-announces-development-of-eos-r5-with-8k-video-and-20fps-shooting

To będzie niewątpliwie trudny rok dla konkurencji. Dobrym przykładem tutaj jest porównanie 1dx mk III i wczorajszej premiery Nikona D6. Tak to miej więcej będzie wyglądało.

cz4rnuch
13-02-2020, 11:11
W Canonie duża rozdziałka nie przeszkadza, bo ma mRAW/sRAW...Tym bardziej. Chodziło mi głównie o to, że 40 Mpx, choć to może zabrzmi trochę dziwnie, to rozsądna wartość. Za 2 lata pewnie na nikim to nie będzie robiło większego wrażenia, bo będą (i już są) maszynki o większej rozdzielczości. Zapas mpxów może się czasami przydać a mRaw to bardzo dobry pomysł. Szkoda, że Sony tego nie stosuje. Głupota.


To będzie niewątpliwie trudny rok dla konkurencji...To ogólnie będą bardzo ciężkie lata dla całego rynku. Pożyjemy, zobaczymy. Na razie to tylko papierowe zapewnienia a diabeł tkwi w szczegółach. No i trzeba pamiętać, że większość z rzeczy, które dopiero będzie miał ten R5 konkurencja ma już od jakiegoś czasu (dwa sloty, dżoja, wysoką rozdzielczość, szybkostrzelność i stabilizację). Tylko 8K to zupełna nowość a tu nie podano szczegółów. Dla niektórych to dobra wiadomość, ale nie wiadomo czy to nie będzie jakoś okrojone. Co do 20fpsów to też trzeba zauważyć, że o ile tam nie będzie centralnej migawki lub takiej z własną pamięcią, to ta szybkostrzelność będzie okupiona efektem rolling shutter, być może klatkowaniem, zaczernieniem evf itd. a to mocno ograniczy zastosowanie tego bajeru. Na pewno ciężko będzie w ten sposób fotografować coś w ruchu. Niemniej jednak Canon mocno podgoni tą premierą. Rynek się kurczy, ale jednocześnie powoduje to, że firmy w końcu zaczynają ze sobą konkurować. Kto wie, może te ruchy zmuszą Nikona do zrobienia gripa ze spustem migawki :)

sv
13-02-2020, 11:34
To ogólnie będą bardzo ciężkie lata dla całego rynku. Pożyjemy, zobaczymy. Na razie to tylko papierowe zapewnienia a diabeł tkwi w szczegółach. No i trzeba pamiętać, że większość z rzeczy, które dopiero będzie miał ten R5 konkurencja ma już od jakiegoś czasu (dwa sloty, dżoja, wysoką rozdzielczość, szybkostrzelność i stabilizację). Tylko 8K to zupełna nowość a tu nie podano szczegółów. Dla niektórych to dobra wiadomość, ale nie wiadomo czy to nie będzie jakoś okrojone. Co do 20fpsów to też trzeba zauważyć, że o ile tam nie będzie centralnej migawki lub takiej z własną pamięcią, to ta szybkostrzelność będzie okupiona efektem rolling shutter, być może klatkowaniem, zaczernieniem evf itd. a to mocno ograniczy zastosowanie tego bajeru. Na pewno ciężko będzie w ten sposób fotografować coś w ruchu. Niemniej jednak Canon mocno podgoni tą premierą. Rynek się kurczy, ale jednocześnie powoduje to, że firmy w końcu zaczynają ze sobą konkurować. Kto wie, może te ruchy zmuszą Nikona do zrobienia gripa ze spustem migawki :)

Porównaj sobie ostatnie premiery Canona i Nikona (1dx mk III i D6); to są dwa różne światy. Zobacz na premierę A9II, która również niczego właściwie nie wnosi.
Sony do dzisiaj nie jest w stanie zaoferować 4k/60p, dalej nie jest w stanie zaoferować 10bit 422. Canon oferuje to wszystko już teraz i dodatkowo RAWy 5,5k/60p.
Co do stabilizacji Sony: miałeś kiedyś w ręku Panasonica S1h? Działa tak fenomenalnie, że Panasonic musiał dodać funkcję obniżającą tą skuteczność, bo filmowcy filmujący z ręki zaczęli marudzić, że wygląda to nienaturalnie. Stabilizacji matrycy Sony nie jest w stanie poprawić z uwagi na średnicę bagnetu.
Canon długi czas miał problem z utrzymaniem temperatury (dlatego 4k było z cropem). Nowy procesor w 1dx mk III jest na tyle dobry, że zastąpił 2 procesory z 1dx mkII, a oferuje znacznie więcej, pobierając mniej energii i generując mniej ciepła.
Krótka era Sony właśnie się kończy, bo o ile część błędów z przeszłości dało się poprawić (bateria, ergonomia), o tyle innych nie są w stanie poprawić (bagnet APS-C).
Nikon też ma pod górkę, bo jest zdany na sensory Sony i związane z tym ograniczenia technologiczne (Sony nigdy się nie zgodzi na to, żeby Nikon zaoferował więcej niż Sony). Drugim problemem jest oczywiście wielkość zasobów i związane z tym możliwości rozwoju technologii.

ksh
13-02-2020, 12:17
Sony do dzisiaj nie jest w stanie zaoferować 4k/60p, dalej nie jest w stanie zaoferować 10bit 422.
Bo jesteśmy przed premierą sprzętu do tego czyli A7sIII.


Co do stabilizacji Sony: miałeś kiedyś w ręku Panasonica S1h? Działa tak fenomenalnie, że Panasonic musiał dodać funkcję obniżającą tą skuteczność, bo filmowcy filmujący z ręki zaczęli marudzić, że wygląda to nienaturalnie. Stabilizacji matrycy Sony nie jest w stanie poprawić z uwagi na średnicę bagnetu.
Zgadza się, o ile Sony ogarnia kwestie małej średnicy bagnetu to w stabilizacji zaczyna brakować miejsca ale radzą sobie programowym zmieszaniem kadru co przy video jest ok bo tak to działa zazwyczaj i bagnet przestaje przeszkadzać.


Canon długi czas miał problem z utrzymaniem temperatury (dlatego 4k było z cropem). Nowy procesor w 1dx mk III jest na tyle dobry, że zastąpił 2 procesory z 1dx mkII, a oferuje znacznie więcej, pobierając mniej energii i generując mniej ciepła.
Temperatury sensora nadal są i to jest problem wszystkich, do tego wewnętrzny zapis powoduje że pojawiają się pomysły na wiatraki chłodzące.


Krótka era Sony właśnie się kończy, bo o ile część błędów z przeszłości dało się poprawić (bateria, ergonomia), o tyle innych nie są w stanie poprawić (bagnet APS-C).
Czyli upadnie Sony tak jak Nikon od dziesięciu lat ? ;)


Nikon też ma pod górkę, bo jest zdany na sensory Sony i związane z tym ograniczenia technologiczne (Sony nigdy się nie zgodzi na to, żeby Nikon zaoferował więcej niż Sony).
Nie znamy dokładnych układów jakie są miedzy firmami, R&D Nikona jednak jest znaczącym działem w patentach i konstruowaniu sensorów, nie sugeruj się tym gdzie te sensory są produkowane, to tak jak AMD produkuje w TSMC, a Intele u Samsunga.


Drugim problemem jest oczywiście wielkość zasobów i związane z tym możliwości rozwoju technologii.
Póki co wydaje się że Canon nadal ma zapóźnienia ale nie przeszkadza im to robić sprzedaż, wiec jest to takie pitu pitu od lat.

sv
13-02-2020, 12:22
Temperatury sensora nadal są i to jest problem wszystkich, do tego wewnętrzny zapis powoduje że pojawiają się pomysły na wiatraki chłodzące.

.

W 1dx mk III nie ma wiatraka. Body jest w pełni uszczelnione.

cybulski
13-02-2020, 13:00
W 1dx mk III nie ma wiatraka. Body jest w pełni uszczelnione.

A tu taki wpis https://wardakaszuba.com/pojedynej-gigantow-canon-1dx-markii-sony-a9-2/
(Zmienia sprzęt co roku, pisze że zajeżdża sprzęt w pracy średnio po roku, nie sugeruje sie sentymentami do marki takiej czy innej)

cz4rnuch
13-02-2020, 13:51
Porównaj sobie ostatnie premiery Canona i Nikona (1dx mk III i D6); to są dwa różne światy. Zobacz na premierę A9II, która również niczego właściwie nie wnosi...Na premierę D5s spuśćmy zasłonę milczenia. Poza tym nie interesują mnie lustrzanki, bo to ich ostatnie podrygi (subiektywna opinia) :) A9II faktycznie niewiele się różni od prekursora. To bardziej ukłon w stronę pro, dodanie potrzebnych funkcjonalności. III od Canona wygląda zacnie, to trzeba uczciwie przyznać.


Sony do dzisiaj nie jest w stanie zaoferować 4k/60p, dalej nie jest w stanie zaoferować 10bit 422. Canon oferuje to wszystko już teraz i dodatkowo RAWy 5,5k/60p...Sony to taka sama firma jak każda inna więc myśli o zysku. Minął już ponad rok od premier Zetek i eRek i nie wpłynęło to zasadniczo na sprzedaż Sony więc nadal wciskają starszy sprzęt póki się sprzedaje. Druga sprawa to podobnie jak Canon firma ma dobrze prosperujący dział kamer, który musi chronić a tam jest już i 8K i 4K/120 i inne kosmosy. O 4k/60 lub nawet coś bardziej ekstra w Sce jestem spokojny, nie po to dodawali wiatraczek by z tego nie skorzystać, ale na jakieś hiper coś bym nie liczył, bo mogłoby to zacząć podgryzać pro kamerki.


Co do stabilizacji Sony: miałeś kiedyś w ręku Panasonica S1h? Działa tak fenomenalnie, że Panasonic musiał dodać funkcję obniżającą tą skuteczność, bo filmowcy filmujący z ręki zaczęli marudzić, że wygląda to nienaturalnie. Stabilizacji matrycy Sony nie jest w stanie poprawić z uwagi na średnicę bagnetu.Pisząc o stabilizacji u konkurencji miałem też na myśli Panasa. Właściwie wszystkie firmy oprócz Canona mają już stabilizowane matryce. I o tym pisałem. W tej materii Canon dopiero ma (bo na razie nic nie ma) zrównać się z szeregiem. I nie jest prawdą, że z Sony nie da się nic wyciągnąć. Z każdą premierą wydajność stabilizacji się poprawia. Nie jest to Panas czy Oly, ale jest ona dobra.



Canon długi czas miał problem z utrzymaniem temperatury (dlatego 4k było z cropem). Nowy procesor w 1dx mk III jest na tyle dobry, że zastąpił 2 procesory z 1dx mkII, a oferuje znacznie więcej, pobierając mniej energii i generując mniej ciepła.Ale też i będzie musiał się bardziej napracować. W półprzewodnikach nie dokonała się żadna rewolucja więc nadal borykają się one z tymi samymi problemami. 1 III jest aparatem większym, R5 będzie wielkości Rki więc i wyzwanie jest większe. Wiatraczka nie przewidzieli więc domyślam się, że znowu mogą się pojawić jakieś gwiazdki w specce. Zobaczymy.



Krótka era Sony właśnie się kończy, bo o ile część błędów z przeszłości dało się poprawić (bateria, ergonomia), o tyle innych nie są w stanie poprawić (bagnet APS-C)...No, ale Ty już od dawna piszesz, że Sony jest skończone i jakoś na razie idzie im całkiem dobrze. Bagnet jest do apsc, ale Sigmie nie przeszkodziło to w zrobieniu świetnej 35/1.2. O tym, że Rka będzie się sprzedawać lepiej niż Nikon i Sony razem wzięte też pisałeś i na razie ta Rka gdzie tam w 5 dziesiątce sprzedaży się pałęta. Albo o tym jak przed i po premierze Rki zachwycałeś się jej specyfikacją. Tylko potem wiele gwiazdek się pojawiło w tej specyfikacji. Także spoko, przewiduj dalej, jestem za tym by każdy tu pisał to co uważa, ale trzeba też czasami cofnąć się w czasie i sprawdzić jak się sprawdzają te przewidywania. To co się dziś pojawiło brzmi bardzo dobrze, ale bezpieczniej jest poczekać do premiery, bo jeszcze różnie może być.

grissley
13-02-2020, 21:38
Byś tak raz potrafił być obiektywny.
Akurat ja zauważam ostatnio dość dużą dozę obiektywizmu u svena. Konkretnie - odzywa się tylko wtedy, kiedy obiektywna sytuacja jest miła temu, co mu w duszy gra ;)
Swoją drogą - premiera D6 faktycznie wygląda co najmniej dziwnie. O ile nie zaskoczy czymś, czego jeszcze nie wiemy.

ksh
13-02-2020, 23:06
Co to za informacje w internetach że D6 ma najlepszy na świecie AF ? :)

epicure
13-02-2020, 23:12
Widziałeś kiedyś aparat, którego producent nie chwaliłby się najlepszym AF na świecie?

cybulski
13-02-2020, 23:23
Co to za informacje w internetach że D6 ma najlepszy na świecie AF ? :)

Spokojnie, chodzi pewnie o świat Nikona. Są jeszcze inne światy równoległe :)

ksh
13-02-2020, 23:23
Myślisz że za takie teksty dostali po samplu ? :) Możliwe.

sv
13-02-2020, 23:59
..... Albo Nikon Z7 vs Canon R - biłeś się w klatę pisząc o mniejszej ilości Mpx czy braku IBIS?...


Przecież to są aparaty z różnych półek. O Z7 pisałem, że niepotrzebnie wypuścili od razu body wyższej klasy. I miałem rację, bo się nie sprzedaje, a zanim zrobią następcę konkurencja będzie daleko z przodu (już jest A7rIV, a latem będzie EOS R5).
Jeżeli chodzi o ilość mpx to dla mnie optymalne jest body 18-24 mpx, nie potrzebuję też 8k, a specyfikacja 1dx mk III załatwia wszystkie moje potrzeby. Czekam aż wypuszczą to w jakimś mniejszym (bezlusterkowym) body. To nie R5 pozamiatał, tylko 1dx mk III.
Nikon nie ma żadnej nowej technologii żeby zagrozić komukolwiek. Widać to po premierze D6. Odgrzewany kotlet, dlatego tak wstydliwie zaprezentowali światu ten aparat. Canon mimo spadku sprzedaży utrzymuje swoją pozycję i generuje jakiś zysk. Zobaczymy co pokaże Nikon. Cudów się nie spodziewam, bez straty się nie obejdzie, a czasy idą ciężkie.

Ligo
14-02-2020, 23:21
Czyli co? Canon wprowadza nowy standard dla zoomów - f/7.1 ???

krzysztofz24
15-02-2020, 04:06
Czyli co? Canon wprowadza nowy standard dla zoomów - f/7.1 ???

Ano taka moda, nie chcial byc gorszy niz Nikon i go pobil z tym 7.1:-).
Zreszta w dzisiejszych czasach bokeh to sie robi smartfonem nawet a od jasnego szkla lepsze jest iso trylion.
To nie wiem czemu sie dziwisz;-).

cz4rnuch
15-02-2020, 10:58
U Canona raczej w modzie stałki f/1.2 i zumy f/2. Jest to szalenie trudne, ale da się tym zrobić bokeh metodą tradycyjną.

ksh
15-02-2020, 11:36
Większość klientów pyta pana w markecie jaki zoom kupić do RP to oczywiście bierze zooma f/2, dobiera do tego dwie stałki f/1.2 i... budzi się wtedy :)

Teu
15-02-2020, 11:47
Ale wojenki toczycie...

Siedzę w branży, ale po drugiej stronie i z tego co obserwuje, rynek idzie w kierunku rozwiązań bezkompromisowych i Canon tutaj pozamiatał. Już w tym momencie posiada szklarnię R z serii L, która wiele lat będzie dawała radę. Body? R'ka z najnowszym softem jest OK, R5 będzie kombajnem - zobaczymy czy jeszcze polepszą AF bo już teraz R'ka posiada eye af zbliżony do tego z sony.

Że drogo? To nieistotne. Naprawdę - konsument-amator lub pro pozwoli sobie na to, jeżeli uzna że oferta jest znacząco lepszą od konkurencji.

Nie, prywatnie nie lubię Canona - z różnych względów, ale myślę że znaleźli remedium na tendencje rynkowe. Pamiętajcie, że powinniśmy przestać oceniać ceny polską kieszenią - na zachodzie na prawdę inaczej sprawa wygląda. Jasne, biadolą że drogo, ale jak przyjdzie co do czego to kupią top, aby uniknąć uczucia niedosytu (bo mogłem wydać X$ więcej i miałbym lepiej).

1D mk III pomijam milczeniem - wiele osób napisało tyle o nim że więcej nie potrzeba. Świetny sprzęt.

Ligo
15-02-2020, 21:23
Ale wojenki toczycie...
Nie ma żadnych wojenek. Jestem tylko zniesmaczony tym f/7.1. Canon to sprzęt jak każdy inny, mnie tam nie przeszkadza w robieniu zdjęć, chociaż do ergonomii Nikona trochę mu brakuje.

Teu
15-02-2020, 21:37
F/7.1 to faktycznie nowy rekord ciemnicy. Ale bądźmy poważni, Kowalski który kupi sobie aparacik RP (woooo pełna klatka!), kupując uniwersalnego zooma nie będzie wgryzał się w szczegóły że przy gorszych warunkach ma "brzydkie ciemne zdjęcia". Po prostu uzna to za fakt i nie będzie polemizował, bo używa go w 90% podczas spacerków za dnia i wycieczek.

Ba!

Podczas pewnych targów w DE na których byłem wystawcą klient by mi umarł na zawał, jak odczepiłem mu obiektyw od body (Nikon seria 5xxx + kit) bo myślał że urwałem obiektyw. xD

ksh
15-02-2020, 21:55
Wszystko ok ale są pewne granice, jeśli mamy wyśmiewane 24-200 z ograniczeniem aż na f/6.3 to można sobie to tłumaczyć że gabaryty, waga itd ma to sens i jestem na TAK żeby powstawały takie obiektywy, talk samo jak kit do Z50 bo to naleśnik i nie trzeba wiele zgadywać że to sprzeda się lepiej niż jakieś super nowe konstrukcje f/4 gdzie postawiono sobie za zadanie gonić pikselki.
Ale wrzucenie obiektu o tak małym zakresie ogniskowych i ze świtałem f/7.1 to już komedia i nie obroni się tu w żaden sposób Canon, całe szczęście że to nie geniusze z Nikona wpadli na ten pomysł bo by był hejt niesamowity.

sv
15-02-2020, 21:55
Nie ma żadnych wojenek. Jestem tylko zniesmaczony tym f/7.1..

To będzie kitowy obiektyw do taniego bezlustra FF. Wiadomo jak to działa; obiektyw na półce za 2000,- a w "kicie" z body za 500,- zł. Sprzedawca powie klientowi; pacz Pan, ma Pan 1500,- zł rabatu ;-)

Ligo
15-02-2020, 21:56
Ba!

Podczas pewnych targów w DE na których byłem wystawcą klient by mi umarł na zawał, jak odczepiłem mu obiektyw od body (Nikon seria 5xxx + kit) bo myślał że urwałem obiektyw. xD
Psuja jesteś.:-)

A RP to malutki, leciutki sprzęt w sam raz do plecaka, albo do samolotu. Nawet zooma nie trzeba, bo z 35/1.8 zrobi się prawie wszystko.

Kolekcjoner
16-02-2020, 02:28
Ale wrzucenie obiektu o tak małym zakresie ogniskowych i ze świtałem f/7.1 to już komedia i nie obroni się tu w żaden sposób Canon, ......
Ależ obroni się i to znakomicie. Jedyną wadą tego szkła jest tylko to, że pokazali je dopiero teraz. Premiera tego słoja powinna być razem z RP.

cz4rnuch
16-02-2020, 08:16
Jeszcze szkła nie ma a już wiadomo, że bez wad :)

ksh
16-02-2020, 10:55
Ależ obroni się i to znakomicie. Jedyną wadą tego szkła jest tylko to, że pokazali je dopiero teraz. Premiera tego słoja powinna być razem z RP.

Nie wątpię że fani danej marki zaakceptują wszystko ale przynajmniej nie będzie słowa krytyki odnośnie ciemnych kitów Nikona bo Canon poszedł o krok dalej :)

cybulski
16-02-2020, 12:00
Nie wątpię że fani danej marki zaakceptują wszystko ale przynajmniej nie będzie słowa krytyki odnośnie ciemnych kitów Nikona bo Canon poszedł o krok dalej :)

Takich zoomów nie rozumiem, niezależnie od marki. f5.6 wydawało się wartością graniczna dla ciemnych zoomów.

Teu
16-02-2020, 12:24
Tego typu produkt nie jest do rozumienia.
Konsument takich obiektywów nawet nie wie o co chodzi z tymi F/x. Chodzi o połączenie "pełnej klatki+fajego zuma+małego rozmiaru".

Kolekcjoner
16-02-2020, 12:41
Nie wątpię że fani danej marki zaakceptują wszystko ale przynajmniej nie będzie słowa krytyki odnośnie ciemnych kitów Nikona bo Canon poszedł o krok dalej :)
Ten obiektyw nie jest dla fanów. To zatyczka do body. Dla fanów to jest 28-70/2 8).

ksh
16-02-2020, 12:54
Takich zoomów nie rozumiem, niezależnie od marki. f5.6 wydawało się wartością graniczna dla ciemnych zoomów.
Takich posunięć może bronić tylko gabaryt, waga i zachowanie dobrej ostrości w całym zakresie, oczywiście cena ma znaczenie najważniejsze ale wiemy jakie potworki produkowano.
Z drugiej strony to tylko 24-120 zatem szału nie ma i trudno się broni takiej jasności.

- - - - kolejny post - - - - - -


Tego typu produkt nie jest do rozumienia.
Konsument takich obiektywów nawet nie wie o co chodzi z tymi F/x. Chodzi o połączenie "pełnej klatki+fajego zuma+małego rozmiaru".

Dokładnie tak, klient raczej sugeruje się wagą i gabarytami, logo firmy i cena.
Z drugiej strony może się lekko rozczarować jak trzeba będzie wchodzić w wysokie ISO zwłaszcza na matrycach canona i będzie miał zdjęcie zdegradowane bardziej niż z fona, kolejny powód do spadków sprzedaży sprzętu foto.
Takie obiektywy to takie podcinanie sobie gałęzi na, której siedzi cały konserwatywny rynek foto.

- - - - kolejny post - - - - - -


Ten obiektyw nie jest dla fanów. To zatyczka do body. Dla fanów to jest 28-70/2 8).

Przypuszczam że ta zatyczka wygeneruje im więcej zysku niż zoom f/2 dla "entuzjastów" plus rozdawanie wszystkim tego za darmochę żeby robili legendy w internetach.

darekw1967r
16-02-2020, 14:29
Tego typu produkt nie jest do rozumienia.
Konsument takich obiektywów nawet nie wie o co chodzi z tymi F/x. Chodzi o połączenie "pełnej klatki+fajego zuma+małego rozmiaru".

Przeciez Canon nie odkrył tutaj żadnej Ameryki a pelna klatka ma swoje wymagania.

- - - - kolejny post - - - - - -


Ale wojenki toczycie...

Że drogo? To nieistotne. Naprawdę - konsument-amator lub pro pozwoli sobie na to, jeżeli uzna że oferta jest znacząco lepszą od konkurencji.



Niestety bardzo istotne jezeli masz do wyboru tansze rozwiazania.
Profesjonalisci wcale nie foca najnowszym i najdrozszym sprzetem a bardziej korzystaja z dobrych i sprawdzonych rozwiazan.

90s
16-02-2020, 15:15
Osobiscie widziałbym sen tego obiektywu gdyby miał większy zakres ogniskowych. Ogólnie do krajobrazu i wielu innych dziedzin gdzie i tak się przymyka od f9 w górę nie jest to żadna wada. Może nadrobi to światło rozdzielczością i brakiem większyw wad potycznych.
Ale szczerze mówiąc to patrząc na specyfikacje odnosze wrażenie że ma to być nowy drogi "tani KIT". Ktory w odróżnieniu od jego poprzedników ma skłonić kupującego do dlaszych inwestycji w optykę.
Gdzie stare KITy doskonale się sprawdzały do swojej roli i niejeden entuzjasta lustrzanke na nich kończył swoją przygodę w optyką. Tak więc zabieg jak najbardziej sensowy i uzasadniony w nowym systemie z punktu widzienia producenta.


Drugim czynnikiem jaki mogą próbować forsować to robienie serii L ze światłem f4 gdzie dotej pory to było to takie L z przymrózeniem oka. Teraz jest skok f7.1 v f4 i będzie pretekst do większych różnic w cenach. Zwłaszcza jak taki badziew już sobie na 400 dolców wycenili.

ps. Sam się sprostuje bo własnie zobaczyłem Canon RF 100-500 mm f/4.5-7.1 L IS USM wygląda że jesteśmy świadkami nowej "jakości" w świecie optyki Canona.

aldam
16-02-2020, 15:17
Psuja jesteś.:-)

A RP to malutki, leciutki sprzęt w sam raz do plecaka, albo do samolotu. Nawet zooma nie trzeba, bo z 35/1.8 zrobi się prawie wszystko.

Dokładnie . Potwierdzam .
Chociaż na wypad narciarski wolałem mimo wszystko m43

Teu
16-02-2020, 17:12
Przeciez Canon nie odkrył tutaj żadnej Ameryki a pelna klatka ma swoje wymagania.

- - - - kolejny post - - - - - -



Niestety bardzo istotne jezeli masz do wyboru tansze rozwiazania.
Profesjonalisci wcale nie foca najnowszym i najdrozszym sprzetem a bardziej korzystaja z dobrych i sprawdzonych rozwiazan.

Nie doceniasz siły marki. Zdziwiłbyś się jak silne jest myślenie "aparat = canon/nikon" potem długo nic i reszta. Entuzjaści zauważają inne marki.

Canon oddzielił bardzo wyraźną kreską w serii R linię pro i linię amatorską i uważam że na tym zyska w długiej perspektywie czasu. Nikon ma puki co w większości (f/1.8) i tutaj jest problem - dla laika za drogo, dla profi za "ciemno". Repo 2.8? Tak jest, w dodatku bardzo dobre 24-70. 70-200 to tak na prawdę wersja lustrznakowa, co jest o tyle dobre bo wersja E jest na prawdę spoko. Jednak znów - nie ma żadnej nowości.
Widziałem i bawiłem się 70-200 2.8 pod R'kę i na prawdę robi wrażenie - dobrze leży w reku i po złożeniu jest zabawnie mały - taki słoiczek.

Kolekcjoner
16-02-2020, 17:22
Z drugiej strony może się lekko rozczarować jak trzeba będzie wchodzić w wysokie ISO zwłaszcza na matrycach canona i będzie miał zdjęcie zdegradowane bardziej niż z fona, ..
Ale czemu mają służyć takie bzdury?

Teu
16-02-2020, 17:34
Też mnie dziwią takie sformułowania.
Owszem matryca RP szału nie robi (miałem, testowałem, bawiłem się). Wiele apsc posiada po prostu lepsze matryce, ALE w jasny słoneczny dzień foto-ziutek nie będzie ciągnął cieni 4EV.
I tak - zdjęcie będzie lepsze (bardziej szczegółowe, subiektywnie ładniejsze) od tego z telefonu, a nawet jak NIE będzie to aparat dzięki swojej szybkości działania (głównie AF i zoom) daje znowu - ładny efekt w łatwy sposób.
I podkreślam słowo łatwy - bo to jest też często klucz przy wyborze sprzętu dla absolutnego laika.

ksh
16-02-2020, 22:09
Ale czemu mają służyć takie bzdury?

Temu że taki sprzęt szybciej trafi na sprzedaż lub do szuflady niż da satysfakcje większości co to kupili, tak było i tak jest.
Przecież to jest kpina zeby 24-105mm było z takim światłem, do tego sprawdziłem gabaryty i nie ma tu żadnego usprawiedliwienia.
Czy nie lepiej kupić zestaw aps-c ?
Chyba że to magia pełnej klatki ?

- - - - kolejny post - - - - - -


Też mnie dziwią takie sformułowania.

Przy takiej ciemnicy na 105mm ale i niżej jest walka z ISO, wiem to po sobie bo miałem A7II, które szumiało mocno, porównywalnie do RP, stare D600 dawało mniej szumu i to odczuwałem, mam też teraz komfort i spory zapas na Z6, a wydawałoby sie ze to wszystko jedno bo pełna klatka, a tak nie jest.
Walka w ekspozycji i wydłużanie czasu była normą.
Zwyczajnie połączenie matrycy canona z tym obiektywem nie jest fortunnym zabiegiem, jakby ta ciemnica była serio malutkim obiektywem to ok, rozumiem to tak samo jak inne w nikonie do Zetek ale Nikon przynajmniej dał zakres solidny.

Kolekcjoner
16-02-2020, 22:49
Temu że taki sprzęt szybciej trafi na sprzedaż lub do szuflady niż da satysfakcje większości co to kupili, tak było i tak jest.
Przecież to jest kpina zeby 24-105mm było z takim światłem, do tego sprawdziłem gabaryty i nie ma tu żadnego usprawiedliwienia.
Czy nie lepiej kupić zestaw aps-c ?

Nie rozumiem tego biadolenia. Canon Ci pistolet do głowy przykłada, jest jakiś obowiązek zakupu tego szkła ;).
A moja uwaga była do Twoich stwierdzeń o degradacji obrazu - miałeś w ogóle RP - robiłeś zdjęcia tym sprzętem - porównywałeś w jakichś warunkach zdjęcia z telefonem, że wypisujesz takie bzdury?

Reglas
16-02-2020, 22:59
Podoba mi się zapowiedziany R5 a nowy 1DX Mark III wygląda na duże ulepszenie względem poprzednika.
Brawo Canon!

Teu
16-02-2020, 23:35
Temu że taki sprzęt szybciej trafi na sprzedaż lub do szuflady niż da satysfakcje większości co to kupili, tak było i tak jest.

Podaj dane. Raporty. Opracowania. Wystawiasz się na targach? Rozmawiasz z dealerami foto? Masz kontakt z klientem końcowym?
Nie?
To w takim razie jedyne co jest i bedzie to bullshit.



Chyba że to magia pełnej klatki ?


Dokładnie tak. To jest główny selling point tego aparaciku.



Przy takiej ciemnicy na 105mm ale i niżej jest walka z ISO, wiem to po sobie bo miałem A7II, które szumiało mocno, porównywalnie do RP, stare D600 dawało mniej szumu i to odczuwałem, mam też teraz komfort i spory zapas na Z6, a wydawałoby sie ze to wszystko jedno bo pełna klatka, a tak nie jest.
Walka w ekspozycji i wydłużanie czasu była normą.
Zwyczajnie połączenie matrycy canona z tym obiektywem nie jest fortunnym zabiegiem, jakby ta ciemnica była serio malutkim obiektywem to ok, rozumiem to tak samo jak inne w nikonie do Zetek ale Nikon przynajmniej dał zakres solidny.

Klient low-end ma w dupie badania nad szumem - bo tu mniej, bo tu więcej, ale co z tego? Jest noc a)nie robię zdjęć b)muszę kupić statyw za 100zł. Koniec.

epicure
17-02-2020, 00:46
Jest noc a)nie robię zdjęć b)muszę kupić statyw za 100zł. Koniec.

Nawet użytkownicy komórek robią zdjęcia nocą, więc i pełniklatkowym Canonem z ciemnozoomem da radę. Stabilizacja + użyteczne wysokie ISO i nie będzie żadnego problemu w fotografii podróżniczo-spacerowo-miejskokrajobrazowej, czyli takiej, którą uprawia większość amatorów (i robią to pewnie na szerokim kącie, a nie na >100 mm).

Taki obiektyw ma jedno zadanie: być tani jak barszcz. Jeśli w tej samej cenie amator będzie miał do wyboru kitowy zestaw FF lub kitowy zestaw cropowy o podobnych możliwościach, to się zastanowi, czy nie zostawić sobie furtki na przyszłe inwestycje w szkła i nie pójdzie właśnie w takiego bieda-fulfrejma.

Ja jestem zwolennikiem cropa i jaśniejszego szkła, ale nauczyłem się nie lekceważyć Canona. Oni tam wiedzą, co robią, żeby utrzymywać się na szczęście popularności.

akustyk
17-02-2020, 09:46
Dokładnie tak. To jest główny selling point tego aparaciku.

z drugiej strony ja dla siebie tak kminie: jakbym sobie zmienil M5 + 32/1.4 na RP z 50/1.4 STM (doraznie EF, kiedys moze jakis RF) no to mam skok uzytecznych ISO o dobre 2 dzialki. bo matryce z RP mam w 6D2 i wiem co potrafi (wbrew temu co "Internety" wygaduja: bardzo, bardzo duzo). jej ogromna zaleta sa tez duzo lepsze kolory i tonale (w sumie jedno i to samo) niz w M5. wiec magia pelnej klatki jak magia - RP jest juz zwyczajnie na tyle tanie, ze mozna sie nie bawic w cropa. a w bezlustrze taki temat jak pokrycie kadru punktami AF czy ich skutecznosc odpada (jak to jest w przypadku DSLR FF)

doraznie raczej nie zmienie, bo EF 50/1.4 ma sie do EF-M 32/1.4 jak Mini Morris do nowiutkiego Aurisa (tez maly i do tego o klasycznym designie... ale ten nowy model, nawet jesli troche bezduszny, ma taki high-tech w srodku ze glowa mala!), a dla mnie system to nadal nieodmiennie obiektywy, obiektywy, obiektywy.... i dlugo potem rozwazanie o jakichs nakretkach do nich.

poza tym poki co nie jestem zainteresowany zabawkami, ktorymi Canon eksperymentuje ergonomicznie na napalonych na bezlustro. M5 to jest ergonomiczny dramat (projektowal to ktos od Powershotow, dla uzytkownika wychowanego na 10D, 30D, 5D, ... to UX tego aparatu jest koszmarny), RP tez nie mozna posadzic o normalna canonowska galkologie. jako ze w gre wchodza szkla EF to moglbym rownie dobrze 6D1 miec, tez jest ta "magia" pelnej klatki :)



Klient low-end ma w dupie badania nad szumem - bo tu mniej, bo tu więcej, ale co z tego? Jest noc a)nie robię zdjęć b)muszę kupić statyw za 100zł. Koniec.

wiesz co... dawniej bym sie z Toba od reki zgodzil. ale w 2020 roku zastanawiam sie, czy istnieje jeszcze cos takiego jak klient low end. taki, zeby chcial sie bawic w dedykowany aparat zamiast po prostu je* focie komorka.

ksh
17-02-2020, 13:07
Podaj dane. Raporty. Opracowania. Wystawiasz się na targach? Rozmawiasz z dealerami foto? Masz kontakt z klientem końcowym?
Nie?
To w takim razie jedyne co jest i bedzie to bullshit.

Dane masz wszędzie i widać jak rynek leci na pysk, w ostatnich miesiącach sprzedaż trzymają aps-c zestawiki z ciemnymi kitami, canon, nikon i sony, reszta to nisza.
Jeśli chodzi o to co napisałem że ludzie kupują duże zestawy, ciemne obiektywy i potem okazuje się że fon daje lepsze zdjęcia to od wielu lat typowa sytuacja, po znajomych sprzęt porządny leży w szufladzie i robią pstryki na messengera, fejsa czy insta fonami bo tak wygodniej i tyle, nie trzeba żadnych analiz, wystarczy wyjść w miejsce atrakcji turystycznej żeby się przekonać o tym.
Taki potworek 24-105 canona może ruszy im sprzedaż zestawów ale uważam ze jeszcze bardziej zepsuje już zepsuty rynek, klient zwyczajnie będzie rozczarowany jak wieczorkiem ustawi 105mm i wejdzie w ISO 256000.

Canon i Nikon po pięciu latach nagle sie obudzili że warto pełną klatkę bezlustra zrobić, nooo geniusze, Sony juz ma miejsce na rynku, istnieje mocno i tylko sobie teraz wrzucać będzie uzupełnienie szklarni i nowe body, do których nadal te dwie firmy będą gonić i próbować coś zarobić, a klient ma to faktycznie w du... bo jak chce logo canona na pasku to tak zrobi, a potem i tak koniec końców będzie jak napisałem wcześniej w tym poście.

Kolekcjoner
17-02-2020, 13:24
z drugiej strony ja dla siebie tak kminie: jakbym sobie zmienil M5 + 32/1.4 na RP z 50/1.4 STM (doraznie EF, kiedys moze jakis RF) no to mam skok uzytecznych ISO o dobre 2 dzialki. [....]

Dobrze że się dalej poprawiłeś - bo byłoby dla mnie skrajnie dziwne zastąpienie 32 tym denkiem od słoika ;)...
Co do ergonomii eMek to ona jest skrojona przede wszystkim tak jak pozwalają rozmiary. Moim zdaniem przy tych rozmiarach jest całkiem nieźle.

cz4rnuch
17-02-2020, 13:45
...klient zwyczajnie będzie rozczarowany jak wieczorkiem ustawi 105mm i wejdzie w ISO 256000...Klient, którego zadowala fotka z komórki raczej nie będzie narzekał na obrazek z pełnej klatki. Jestem prawie pewny, że w ogóle nie będzie go analizował tylko zrobi fotkę i na tym się zakończy rozkminianie. Ja rozumiem, że taki obiektyw nie jest dla większości z tu obecnych zbyt ekscytujący, dla mnie też nie, ale skoro kilka lat temu dało się fotografować D90 z 18-105 i generalnie ludzie byli tym zachwyceni to ciemniaczek od Canona na jakimś fulfrejmie raczej nie da gorszych efektów. Focenie po nocach to ogólnie nie jest zbyt popularna dyscyplina w świecie fotografii i dla zdecydowanej większości (z tych co to kupią) będzie to po prostu pstrykadełko do focenia wycieczek, spacerów itp.

epicure
17-02-2020, 13:53
Odsetek ludzi, którzy kupią taki zestaw zupełnie przypadkiem, nie mając pojęcia do czego on służy i w jakich warunkach się sprawdzi, a w jakich nie, będzie znikomy. Kiedyś tacy ludzie kupowali aparaty tylko dlatego, że nie mieli wyboru. Teraz nie kupują, bo mają smartfony.

cz4rnuch
17-02-2020, 14:09
Na pewno nie jest to już to co kiedyś, ale myślę, że nadal tego typu obiektywy kupią w większości osoby przypadkowe. Takie dla których lustrzanka czy bezlustro kojarzą się (poniekąd słusznie) z lepszą jakością zdjęć. Z jakością, której i tak nie potrzebują.

epicure
17-02-2020, 14:20
Dyrektorzy działów sprzedaży śnią po nocach o takich klientach, ale jakoś z roku na rok ich ubywa i raczej już nie przybędzie. Producenci marzą o takim "problemie", jak ten, że ktoś zielony kupił sprzęt, który okazał się niewystarczający technicznie - takiemu zawsze można zaoferować coś lepszego, niech wpadnie w pułapkę onanizmu sprzętowego i goni króliczka, wydając coraz więcej siana na swoje zabawki. Prawdziwy problem polega jednak na tym, że takich klientów już prawie nie ma w porównaniu do sytuacji sprzed jeszcze kilku lat.

cz4rnuch
17-02-2020, 14:38
Zgadzam się z Tobą, że zielonych kupujących lustrzanki czy bezlustra z kitem z roku na rok ubywa. O tym nie ma sensu dyskutować, bo to widać po wynikach sprzedaży. Ja jednak piszę o czymś innym. Chodzi mi o to, że wśród tych którzy jednak kupią taki zestaw nie zabraknie ludzi nieświadomych, którzy nie będą sobie zaprzątać głowy obiektywem. Ważne, że jakiś będzie. To przecie aparat robi zdjęcia.

akustyk
17-02-2020, 14:53
Dobrze że się dalej poprawiłeś - bo byłoby dla mnie skrajnie dziwne zastąpienie 32 tym denkiem od słoika ;)...
oj nie, tu sie nie zgodze. 50/1.4 to jest stary projekt optyczny, ktory ma sporo nazwijmy to "cech" optycznych, ktore dzisiaj nazwanoby predzej "wadami" :)
ale to jest tez czesc tego co ja lubie w tym szkle. i o ile jego jakos mechaniczna jest podla a AF suboptymalny (zeby to ladnie nazwac), o tyle optycznie naprawde mi bardzo lezy. ostrosci ma zupelnie wystarczajaco a bokeh mi odpowiada. w pazdzierniku kupilem sobie Sigme 50/1.4 EX (dawno temu juz ja mialem ale sprzedalem) na przymiarke, zobaczyc jak mi sie teraz sprawdza. przefocilem jeden wiekszy wyjazd i pare luznych plenerow i... jednak zostaje przy EF 50/1.4. jednak wole staroswiecki obrazek 50/1.4 z jego "cechami" niz bardziej nowoczesna (i ogolnie nieco ostrzejsza) Sigme. zwlaszcza biorac pod uwage roznice w wadze i rozmiarach

32/1.4 to jest obiektyw 2 polki wyzej niz cala reszta systemu M i jak dla mnie jedyny realny powod, zeby wybrac M a nie jakiekolwiek Fuji czy tym podobne. optycznie to jest mistrzostwo swiata



Co do ergonomii eMek to ona jest skrojona przede wszystkim tak jak pozwalają rozmiary. Moim zdaniem przy tych rozmiarach jest całkiem nieźle.
IMHO, guziki z grubsza tak. natomiast ogolne zachowanie menu w takim M5 moznaby sporo przyspieszyc (tzn. wyp* te wszystkie animacje) i zrobic bardziej intuincyjnymi dla kogos pracujacego z DSLR. no i te ISO posrednie wywalic, po kiego czorta mi to (w DSLR mozna bylo juz w 30D to wylaczyc, pierwszym modelu, w ktorym te szopowane czulosci wymyslili)

cybulski
17-02-2020, 15:20
W Fuji zapewne będą zwolennicy xf35/1.4 a w canonie M 32/1.4. Fuji to dość stara konstrukcja że stycznia 2012 i chwali się ją za to oldskulowe podejście. Canonowskiej 32/1.4 nie znam.

W Fuji są głosy aby zrobić mk2 tej 35tki 1.4, 18/2 czyli tych najstarszych szkieł ale Fuji wolało chyba wypuścić 35/2 oraz "pracować" nad 33/1 a teraz się okazuje że chyba 55/1.... No ja wolałbym poprawiony model 35/1.4 typu uszczelnienia szybszy AF ale optycznie bez zmian.

- - - - kolejny post - - - - - -

Do eM do canona są sigmy f1.4 ale wiadomo że tam ostrość to priorytet i niestety powstaje zbyt kliniczny obraz.

Kolekcjoner
17-02-2020, 16:40
IMHO, guziki z grubsza tak. natomiast ogolne zachowanie menu w takim M5 moznaby sporo przyspieszyc (tzn. wyp* te wszystkie animacje) i zrobic bardziej intuincyjnymi dla kogos pracujacego z DSLR.
Jakie animacje? Ja ani w M100 ani w M6 nie mam nic takiego? W M5 są jakieś animacje w menu :shock:???

akustyk
17-02-2020, 16:50
Jakie animacje? Ja ani w M100 ani w M6 nie mam nic takiego? W M5 są jakieś animacje w menu :shock:???

nie mam M100 ani M6, zobacze jak bede w media macalni.

w M5 jak zmieniasz ustawienia (ISO, WB) to zmiana nie jest natychmiastowa po ruchu kolkiem, tylko na ekraniku jest wyrazny lag zanim ta zmiana bedzie potwierdzona. widac to bardzo wyraznie np. przy zamianie balansu bieli z Q menu (ten ruch jest animowany) ale rowniez jak krecisz ISO - jak zmieniasz ze 100 do 400 (6 klikniec) to ekranik jest wyraznie pozniej niz ruch palcem.

w DSLR-ach to wszystko jest niemal natychmiastowe.

Kolekcjoner
17-02-2020, 21:07
nie mam M100 ani M6, zobacze jak bede w media macalni.

w M5 jak zmieniasz ustawienia (ISO, WB) to zmiana nie jest natychmiastowa po ruchu kolkiem, tylko na ekraniku jest wyrazny lag zanim ta zmiana bedzie potwierdzona. widac to bardzo wyraznie np. przy zamianie balansu bieli z Q menu (ten ruch jest animowany) ale rowniez jak krecisz ISO - jak zmieniasz ze 100 do 400 (6 klikniec) to ekranik jest wyraznie pozniej niz ruch palcem.

w DSLR-ach to wszystko jest niemal natychmiastowe.
Dziwne. Nie wiem czy nie masz coś włączone co Ci tak spowalnia?

Jacek_Z
17-02-2020, 21:25
Odsetek ludzi, którzy kupią taki zestaw zupełnie przypadkiem, nie mając pojęcia do czego on służy i w jakich warunkach się sprawdzi, a w jakich nie, będzie znikomy. Kiedyś tacy ludzie kupowali aparaty tylko dlatego, że nie mieli wyboru. Teraz nie kupują, bo mają smartfony.
Mam inne zdanie na ten temat. Większość kupujących nie będzie miało świadomości co kupuje, a sprzedawca w sklepie ich nie wyprowadzi z błędu. Wręcz przeciwnie, powie że to sie nada do wszystkiego.
To kupią ci, co będą chcieli pokazać, że mają "profi sprzęt, a nie foca tylko komórką. Tacy, co się chcą wyróżniać. Oni będą mieli taki bezlusterkowy kit (zestaw) oprócz iphona 11, bo pieniądz nie jest dla nich problemem, a pokazać się chcą.
Dlaczego zakładacie, że kupujący ma być choćby śedniozaawansowanym fotografem?

Czornyj
17-02-2020, 22:06
Dlaczego zakładacie, że kupujący ma być choćby śedniozaawansowanym fotografem?
Bo tak jest - coraz więcej osób się profesjonalizuje, coraz mniej amatorów zawraca sobie głowę aparatami foto. Widać to wyraźnie we wskaźnikach - ilość sprzedawanych aparatów drastycznie maleje, przeciętna wartość rośnie.

Kolekcjoner
17-02-2020, 23:08
Poza tym są fora, grupy. Teraz świadomość kupujących jest coraz większa. Inna rzecz że tu nie ma jakiegoś problemu, bo to jest kwestia godzenia się na kompromisy. Do tego godzenia się jesteśmy tym bardziej skłonni im cena niższa. Ten kit może zwyczajnie zwiastować dalsze obniżenie ceny RP 8).

Jacek_Z
18-02-2020, 00:49
Bo tak jest - coraz więcej osób się profesjonalizuje, coraz mniej amatorów zawraca sobie głowę aparatami foto.
Tylko że to nie wyklucza tego co ja napisałem.

Czornyj
18-02-2020, 01:48
Tylko że to nie wyklucza tego co ja napisałem.

Nawet profesjonaliści często mają relatywnie blade pojęcie na temat tego, co kupują - to prawda. Natomiast czytają grupy, oglądają jutuby, pytają na feju...

sv
18-02-2020, 17:35
Warto zobaczyć jak działa AF w trybie LV w Canon 1dx mk III. Mam nadzieję, że taki AF zobaczymy w kolejnych body serii R:
https://www.youtube.com/watch?v=ypLxPmXuGGY

ksh
18-02-2020, 18:40
Robi wrażenie, ciekawe jak to wypadnie teraz w porównaniu do A9II.

Teu
18-02-2020, 18:57
Mam inne zdanie na ten temat. Większość kupujących nie będzie miało świadomości co kupuje, a sprzedawca w sklepie ich nie wyprowadzi z błędu. Wręcz przeciwnie, powie że to sie nada do wszystkiego.
To kupią ci, co będą chcieli pokazać, że mają "profi sprzęt, a nie foca tylko komórką. Tacy, co się chcą wyróżniać. Oni będą mieli taki bezlusterkowy kit (zestaw) oprócz iphona 11, bo pieniądz nie jest dla nich problemem, a pokazać się chcą.
Dlaczego zakładacie, że kupujący ma być choćby śedniozaawansowanym fotografem?

Uważam dokładnie tak samo.
Fora takie jak to to miejsce dla nerdów. Spora część profi-fotografów na prawdę nie zna technikaliów i nie wnika w szczegóły. Oni zarabiają na obrazku a nie fapaniu się nad tabelkami.
Podobnie jest z klientem low-end - kidyś kupował kompakt, teraz kupuje takiego RP. Cena się zmieniła bo komórki wycięły segment "tani", ale zachowania już niekoniecznie.

andystar
18-02-2020, 20:19
Wg mnie większość aparatów cyfrowych (lustrzanek i bezlusterkowców) będących obecnie w sprzedaży (od najtańszych do najdroższych) ma co najmniej 70 % nadwyżki możliwości nad umiejętnościami 90 % użytkowników.
Więc problem jest w wiedzy, praktyce i doświadczeniu fotograficznym użytkowników aparatów a nie w aparatach.

Teu
18-02-2020, 23:33
Ależ oczywiście, że tak, ale braki w warsztacie są trudno definiowalne. Każdy zauważy że zdjęcie które zrobił jest kiepskie, ale mało kto potrafi przyznać się do braku umiejętności - łatwiej polecieć i kupić nowszy sprzęt.
I nie, nie hejtuje nowinek technologicznych - ba - sam je lubię, bo składają się na całokształt doświadczenia z fotografowaniem, które powinno sprawiać jak najwięcej frajdy.

A coś czuję, że Canon R5 będzie sprawiał BARDZO dużo frajdy. ^_^

ksh
19-02-2020, 00:23
Mając 250 koników w autku jedni wykorzystują do tego żeby na kolejnym czerwonym być pierwszym, a inni w rajdach walczą o zwycięstwo, umiejętności takich kierowców na pewnym etapie są podobne ale jeśli rajdowiec nie dotrze do mety to jest gorszy od tego co dojechał do kolejnego czerwonego światłą ? ;)

Osobiście nie wykorzystuję kompletnie potencjału EyeAF, nawet AF-C z śledzeniem, a teraz jakieś zwierzaki dodali, wiec można by stwierdzić że mój pierwszy Nikon D80 pewnie wystarczyłby nadal :)

Ten nowy Canon może być hitem, ciekawe jak z ceną będzie.

jjj
19-02-2020, 01:19
Mając 250 koników w autku jedni wykorzystują do tego żeby na kolejnym czerwonym być pierwszym, a inni w rajdach walczą o zwycięstwo
Eeee..., 250 to nie wystarczy do odjechania byle hothatch-a a co dopiero w motosporcie :p

Ligo
19-02-2020, 01:24
250 to ma sąsiadka w przechodzonym Buicku. 70-cio latka.
Ale nie zauważyłem, żeby śpieszyła się kiedykolwiek do sklepu po fajki.

g0trek
19-02-2020, 02:03
Jeszcze liczy się stosunek mocy do masy :). Ale fakt, obecnie 250KM nie robi wrażenia.

jjj
19-02-2020, 08:52
Jeszcze liczy się stosunek mocy do masy :). Ale fakt, obecnie 250KM nie robi wrażenia.
Z wagą auta to prawda, dlatego dla mnie kryterium to nie więcej niż 1600kg i nie mniej niż 350KM ;)
A co do R5 to zapowiada się "konkretnie", tylko ciekawe jak będzie z buforem przy tych 20kl/s... Ile będzie trwała tak szybka seria przy RAW+jpg zanim zwolni/zapcha się ?

akustyk
19-02-2020, 09:44
IMHO, przy calym onanizmie pod adresem nieistniejacego R5... :)

nadal jestem zdania, ze niech Canon wypusci tego g* 24-105 i jeszcze jakies budzetowe RF 50/1.8 (dajmy na to 400$) i wydmuszkowy RP mimo duzo mniejszej marzy zarobi im 20x tyle jenow przez najblizszy rok co ten wypasiony R5. i pewnie sam jeden zarobi tyle co wszystkie wy* specyfikacyjnie Alfioki i Z-tki... zarobi = roznica miedzy cena sprzedazy (wcale nie mala w przypadku RP!) a kosztem produkcji (smiesznym w przypadku RP, bo caly R&D dawno odwalili, a koszty skladania tak prostego aparatu sa nieduze).

cybulski
19-02-2020, 10:16
Niech firmy zarabiają na masach a nam dają lepsze zabawki, które lubimy, w mniej kosmicznych cenach :)

Ligo
22-02-2020, 22:25
Właśnie rumors się pojawił, że za R5 mają sobie żądać kwotę na poziomie 10 tysi Euro!!
Hy, hy...:mrgreen:

ksh
22-02-2020, 22:30
Czyli to jakiś flagowiec ma być ?
No to czekamy na Z8 i Z9, a cenę mamy już zasugerowaną przez Canona :)

Kolekcjoner
22-02-2020, 22:39
Właśnie rumors się pojawił, że za R5 mają sobie żądać kwotę na poziomie 10 tysi Euro!!
Hy, hy...:mrgreen:
A nie 100 tyś. ;)...

Ligo
22-02-2020, 22:48
Czyli to jakiś flagowiec ma być ?
No to czekamy na Z8 i Z9, a cenę mamy już zasugerowaną przez Canona :)
Raczej klasa średnia - średnio wyższa, możliwościami z grubsza na poziomie 5D4. Flagowiec to pewnie będzie jakiś R1. Ten rumors to z jakiejś luksemburgskiej strony, ale oni zawsze byli odjechani...
Nawiasem mówiąc już jeden R1 mi leży w szufladzie.;-) Zobaczymy.


A nie 100 tyś. ;)...
Trzeba się pomału przyzwyczajać...

ksh
22-02-2020, 22:58
Nie interesowałem się tym R5 ale teraz jak patrzę na specyfikacje prawdopodobną to nie wydaje mi się żeby Canon rozwalił swoje eRki jakie już ma, więc cena będzie wysoka.
Ciekawe gdzie wciśnie Canon swój pierwszy sensor z global shutter, to będzie rewolucja, a jak Sony teraz zwalnia, Pana nie wchodzi w pełną klatkę to tylko Canona będzie stać na taki ruch.

Ligo
22-02-2020, 23:22
Niska cena na pewno nie będzie, ale to 10 tysi E to już jakaś abstrakcja.
A jeśli nawet byłaby połowa z tego, i musiałbym koniecznie kupić coś nowego, to i tak wolałbym się pozbyć klamotów Canona i zakupić w zamian "średniego" Hasska ze stałym ekwiwalentem 35mm i centralną migawką za niewiele wyższą cenę.

Teu
22-02-2020, 23:29
Cena zbliżona do GFX100...

ksh
22-02-2020, 23:30
Ale to R5 ma oferować to czego nie ma obecnie nic w sprzęcie foto.

Ligo
22-02-2020, 23:34
Jak klozet z prysznicem, to bierę...

jjj
22-02-2020, 23:40
Ale to R5 ma oferować to czego nie ma obecnie nic w sprzęcie foto.
A co konkretnie ? Inni pewnie też w przyszłości będą (bo R5 jeszcze nie ma jak i oficjalnej jego specyfikacji) oferować coś czego teraz nie ma ;)

Teu
22-02-2020, 23:48
Ale to R5 ma oferować to czego nie ma obecnie nic w sprzęcie foto.

Nie krytykuje, bo nowości ze specyfikacji są imponujące, ale czy konieczne?
Filmy 8k? Super, ile osób obecnie ma telewizor 4k? Matryca 45mpx przy 20kl/s? Haha, dobre - powinni dawać rabat na nośniki danych.
To będzie specyficzny sprzęt dla bogatych-nerdów lub bardzo wąskiego grona profesjonalistów, choć po dobrej sprzedaży GFX100 rynek pokazuje, że jest miejsce na takie konstrukcje.

ksh
22-02-2020, 23:53
Taki sprzęt może być drogi tak samo jak zoom f/2 i będą się do tego ślinić wszyscy widząc na pasku logo Canon nawet jak na nim wisie bieda RP :)

Ligo
23-02-2020, 00:04
Ślinić?? Czy bierzesz pod uwagę również tych, którzy traktują Canona, jako zło konieczne?

ksh
23-02-2020, 00:09
Nie mam na myśli zawodowców, wtedy nie ma miejsca na jakieś głupotki, raczej bierze się to co spełnia wymagania techniczne i cenowe, a nie sugeruje się logo na pasku.
Tylko że to nie zawodowcy generują sprzedaż w sztukach co jest istotne dla rynku, patrz co się stało w bezlustrach aps-c/m43 jak canon wszedł, nagle nr1 i pozamiatali rynkiem nie dlatego że super sprzęt.

Ligo
23-02-2020, 00:18
Na pewno super sprzęt to nie jest, tylko w przeciwieństwie do Sony, Canon nie traktuje ludzi jak ostatnich idiotów i jeśli wypuszcza nowe body, np. M, to daje od razu odpowiednie szkła do niego, patrz M22/2, M32/1.4 i dobre optycznie, tanie zoomy. U mnie Sony jest skreślone właśnie z powodu 35/1.8 do A7.

jjj
23-02-2020, 00:23
Matryca 45mpx przy 20kl/s.
Tylko kluczowe pytanie: ile przy tych 20kl/s, czasu będzie można robić zdjęcia (jpg + RAW) zanim się zapcha bufor i czy będzie to przy pełnym działaniu af-c ? Bo co mi z tych 20kl/s kiedy będzie to 3s fotografowania i bez skutecznego af-c ... Ale jak będzie to tak długa seria przy 20kl/s jak w 1dxIII/A9II/d6 i z szybkim i skutecznym af-c to będzie mega...

cz4rnuch
23-02-2020, 09:23
20kl/s to tylko jedna z niewiadomych. Czy będzie z pomiarem i z afem pomiędzy klatkami, czy w RAW, czy z całej matrycy, czy przy elektronicznej migawce, jak długa będzie seria itd. 8K ma tyle samo niewiadomych. Sądzę, że nie bez powodu Canon podał tylko szczątkową speckę. A w to 10 tysi ojro to jakoś nie wierzę. Nawet jeśli przyjąć, że macie rację i sprzęt będzie drożał i będzie coraz bardziej niszowy, też mi się tak wydaje, to w Polsce oznaczałoby to 45 tysi za pełną klatkę. Tyle może będzie kosztował bezlusterkowy następca 1DX, ale jak na odpowiednik 5D to chyba trochę za grubo. Sądzę, że to jest raczej taka ploteczka prosto z zadu.

90s
23-02-2020, 12:52
Niska cena na pewno nie będzie, ale to 10 tysi E to już jakaś abstrakcja.
A jeśli nawet byłaby połowa z tego, i musiałbym koniecznie kupić coś nowego, to i tak wolałbym się pozbyć klamotów Canona i zakupić w zamian "średniego" Hasska ze stałym ekwiwalentem 35mm i centralną migawką za niewiele wyższą cenę.

Wyszedłem dokładnie z tego samego założenia. I myślę że to najlepsza decyzja obserwując to przedstawienie w całym segmencie bezlusterkowców.
Pamiętam też początki tego segmentu i masowe opinie że będzie taniej bo nie ma pryzmatu, nie ma lustra i mechanicznych elementów. I okazuje się że bezlustra to segment kosmicznych technologii albo po prostu rzecz ujmując produkty przewartościowane.
Podobny trend panuje teraz odnośnie SUVów i specjaliści z branży motoryzacyjnej już nie jeden raz zwracają właśnie uwagę na te mechanizmy rynkowe. Że czym większe zainteresowanie danym typem produktu tym większe ceny, spadek jakości i sensowności kupowania takich produktów.
Nie wiem dlaczego branża foto kompletnie ignoruje właśnie te mechanizmy a wręcz sama nakręca te spirale absurdu.
Ale na to też pozytywne aspekty.
Kupno MF i zwykłych lustrzanek staje się najlepszym momentem bo wielu zwykłych użytkowników, maniaków, fascynatów i całej rzeszy ofiar pandemii problemów z kręgosłupem patrzy w ten segment jak w jedyny sensowny kierunek.

Muszę jednak też przyznać że samo bezlustro ma sens bo patrząc właśnie segment MF to mówimy już o konkretnych kilogramach i gabarytach co w tutaj patrząc po tych jasnych szkłach mamy nawet efekt odwrotny od oczekiwanego. A same puszki to jakieś tabliczki czekolady i kilka cm.
Oczywiście zaraz zarażeni i zdobywcy mount everest będą udowadniać ile to znaczy.

Do tego jak ten sprzęt Canona będzie w cenie jaką tutaj sugerujecie to faktycznie bez sensu cała ta impreza.
Dodałbym na koniec do tych zachwytów o prędkości wytrzymałość baterii i długość pracy takim sprzętem. Ile to bateryjek połknie podczas jednego meczu piłkarskiego? jak z tego co pamiętam to 400 jest teraz na jednej baterii? A może battery pack ? ale co z tymi gabarytami i wagą i znowu kolejne dolce lecą.

ksh
23-02-2020, 13:45
Jak trzaskasz serie to na Z6 rekord na imprezie sportowej ktoś zrobić coś ponad 2000 zdjęć ale tu akurat zasilanie obok A7III chyba najlepiej wypada, na Canona R widziałem że ludzie narzekają tak samo jak na wcześniejsze A7.

Aparaty są napchane elektroniką niesamowicie, to kosztuje nawet jeśli się tworzy jakieś modułowe konstrukcje i upraszcza się produkcje, jednak selekcja jakości powoduje że od procesu produkcji sensora po półkę na sklepie straty są gigantyczne i to napędza spadek zysków, wzrost kosztów.
Czy analogowy aparat z porównywalnej "półki" był sporo tańszy od cyfrowego obecnie ? ( nie wiem tak pytam )

cz4rnuch
23-02-2020, 14:02
Wysokie ceny to w tej chwili nie tylko domena bezlusterkowców. Nowe szkła niezależnie od systemu są po prostu drogie. Starsze lustrzanki to łakomy kąsek, ale te nowe tanie przecież nie są. Taki Z6 to przy D780 taniusi jest jak barszczyk w barze mlecznym. Poza tym odnośnie tej ceny R5 to piszemy tu o 100% plotce także nie ma się co tak stresować. Będzie drogo lub bardziej drogo, ale nowe lustrzanki ( o ile cały czas będą wychodzić) tanie również nie będą. Odnośnie wagi to nie ma co drwić. Niektórzy po prostu wolą mniejszy sprzęt i tyle. Nie każdy z tych, którzy wolą mniejsze i lżejsze ma skoliozę i łapki jak u pająka. Nie każdy też tego małego sprzętu potrzebuje. I póki co nie ma jeszcze na rynku sprzętu dla wszystkich także myślę, że focący sport o ile będą potrzebowali tego co da im bezlustro, pogodzą się jakoś z gripem na bateryjki lub większymi gabarytami sprzętu. Kto wie, może nawet z ochotą przyjmą cięższe i większe bezlustro wielkości S1 z gripem ;)

PS Na jednej baterii bezlustrem robię nawet kilka tys. fotek. W serii bateria starcza na więcej strzałów. Myślę, że wszyscy są tu zgodni, że lustrzanki mają tu nadal dużą przewagę, ale w niektórych nowych bezlustrach jest z tym znacznie lepiej niż się niektórym wydaje.

90s
23-02-2020, 14:12
Z tego co kiedyś mówiono to właśnie pryzmat i mechanika luster powodowała że były to drogie urządzenia, później matryce bo czym większy plaster tym trudniej o idealny. Stąd tak drogie MF i brak LF.
Ale same ceny to bardziej składowa wielu czynników bo sam proces pewnie jest dużo niższy niż możemy sobie wyobrazić.
Doskonale pokazały to wyliczenia ile kosztuje wyprodukowanie iPhona albo jedna koszulka Jordana koszt 10 centów sprzedaż 100 dolców. W końcu firma która ma budżet większy od niektórych państw nie sprzedaje na poziomie rentowności tylko ostro przebija.

Więc w dużym stopniu to chęć posiadania konsumentów tak naprawdę ustala granice wartości jaką są wstanie wyłożyć. A później idzie to przez całe sztaby które pracują nad tym na ile to wycenią.A że jest trend, moda i pęd ku takiemu produktowi stąd te kosmiczne ceny.
Nawet nie trzeba zbytnio główkować bo każdy się zgodzi że elektronika jest niczym przy optyce i sam fakt wywalenia pryzmatu i mechaniki powinien diametralnie obniżyć wszelkie koszta.
Tak samo było a może nawet dalej jest z CD, kosztowały nawet 5x tyle co kaseta pomimo że proces nagrywania i samego nośnika był dużo droższy w stosunku do tłoczenia płyt CD.

cz4rnuch
23-02-2020, 14:22
Jedno się jednak zmieniło. Popyt na lustrzanki i bezlustra z wymienną optyką z roku na rok maleje. To ma duży wpływ na wycenę produktów, bo zabawek potrzebujemy coraz lepszych a koszty z tym związane wcale nie maleją. Canon już dwa lata temu przepowiadał załamanie się rynku, Nikon od kilku lat kroi koszty np na klasycznie pojętą promocję, Sony ponoć (choć nie wiadomo ile w tym prawdy) też przykręca kurka. Ostatnio nawet gdzieś można było wyczytać, że dla oszczędności Canon wywalił część ze swoich oficjalnych dystrybutorów. W czasach prosperity pewnie byłoby nie do pomyślenia ciąć koszty na promocję i sprzedaż, przecie to dźwignia handlu, ale teraz czasy są inne i trzeba przejść w tryb przetrwania. A jeśli nie teraz to pewnie w niedalekiej przyszłości.

ksh
23-02-2020, 14:44
Canon i Nikon są zbyt konserwatywni w marketingu, nie dostrzegli i nie dostrzegają zmian jakie miały miejsce, od dawna to nie sprzedawca w markecie jest głównym "dystrybutorem" sprzętu, to nie konkursy fotograficzne, nawet nie imprezy sportowe, jak bym wiedział jak jest to bym niesmacznie bogaty :)
Więcej dla marki obecnie złego/dobrego robią pseudo testerzy jacy tu na forum są wstawiani często jako wyrocznie.

Nie zmienia to faktu że Canon ma najłatwiej na malejącym rynku, przywiązanie do marki zwiększało się cały czas, jak Nikon wprowadzał bezlustra 1" to Canon przygotowywał aps-c i osiągnął sukces, co ciekawe jeszcze przed premierą N1 wielu wypowiadało się że to błąd.
Zastanawiające jest że Olympus spadając szybko z pierwszego miejsca sprzedaży i to już trzy lata temu nic nie zrobił w kierunku wejścia w pełną klatkę.

Myślałem że najbliżej "rewolucji" z matrycami jest Sony, które ma połowę rynku sensorów, myślałem że patenty Nikona i jakaś tam współpraca z Sony nad sensorem z globalną migawką da efekty, to samo TowerJazz Panasonica gdzie od trzech lat są informacje o takim sensorze FF, a tu okazuje się że najbliżej jest Canon, który był od zawsze uważany za najsłabszego w sensorach.
Czyżby to Canon miał być tym, który zdominuje rynek, a reszta będzie dzielić się sprzedażą w statystykach pod nazwą "inne" ?

90s
23-02-2020, 14:46
cz4rnuch masz racje, tak drwię zawsze z tymi plecami bo pamiętam jak wierzono że naprawdę będzie to jakaś znacząca różnica. Większość tego co pisze to właśnie przez ten "pryzmat":) tego co miało być a co jest.
Nie ma tu złośliwości a raczej odniesienie że dziś naprawdę lustrzanki zwłaszcza z drugiej ręki to najlepszy wybór bo wiele leci w segment bez lustra i się wysprzedaje.
Nawet sam myślę czy w końcu 5dmkII nie zamienić na mkIV bo w tej samej cenie co za nowe mkII w tamtym okresie widziałem .Co przed tymi bezlustrami nie było nawet do pomyślenia.

Natomiast co do rynku foto to jest dość kuriozalna sytuacja. Bo z jednej strony fotografia przeżywa niespotykany rozkwit co drugi już jest fotografem i wszędzie widzę jak coraz więcej ludzi odnajduje swoją pasje w robieniu zdjęć.
Rynek się więc kurczy może nie dlatego że klient odpływa tylko że ceny odpływają od realiów i możliwości większości osób które by chciały nabyć taki sprzęt.

Zauważ ilu ludzi się pyta o aparat i podają budżety niemałe a w odpowiedzi dostają jakieś stare trupy i xxxx modele. Więc takie błędne koło sprzedajemy mniej to podnosimy ceny i sprzedajemy jeszcze mniej.

cz4rnuch
23-02-2020, 15:00
Nie do końca zgadzam się z tym, że jest to błędne koło. Są różne strategie rynkowe, jedną z nich jest utrzymywanie wysokich cen i skupianie się na najbardziej zamożnych klientach. Od wielu lat tak działają niektóre firmy foto. Canon i Nikon działały inaczej, bo był popyt na tanie lustrzanki i małpki a fotografia smarkfonowa była jeszcze w powijakach. Teraz to się zmienia. My patrzymy na to od trochę innej strony, bo mamy droższe zabawki, ale dla takich firm jak C i N najbardziej dochodowe były tanie lustrzanki, kitowe obiektywy a wcześniej małpki. Teraz ten strumyk powoli wysycha, tamę postawili producenci smartfonów więc trzeba się powoli zaczynać adaptować do nowych warunków. Mnie się to nie podoba, bo na fotografii nie zarabiam więc pewnie za jakiś czas nie będzie mnie stać na nowe zabawki, ale inni przeboleją i kupią mimo, że drogie, bo to ich narzędzie pracy. Podobnie zrobią amatorzy z zapasem gotówki. Oczywiście teraz jest okres przejściowy więc można za rozsądne pieniądze kupić cały czas dobry sprzęt używany.

90s
23-02-2020, 15:21
Masz racje, tęgie głowy nad marketingiem siedzą i na pewno wiedzą co robią. Nie popadałbym jednak w taką dramaturgię bo sam stałem przed podobnymi rozterkami 3 lata temu.
Trzeba się tylko otworzyć że jest coś więcej jak FF C, N i S.

poste
23-02-2020, 15:34
90s. Rynek przeżywa rozkwit w sensie ilosci fotografii bo takiego dostępu do aparatów nigdy nie było. Nie dość, że każdy ma telefon i to nie starą Nokię:) to lustrzanki jako produkt w schylkowej razie cyklu marketingowego są tanie. Tyle że producenci robią wszystko, żeby wciąż gonić króliczka. Jak ktoś na forum pyta o aparat "do zwyklych zdjeć, dzieci" ta zaraz FX, jasne zoomy reporterskie... po co to większości pytajacych? I kupują zamiast DX z kitem, który wystarczy do takich zdjęć na 200%. Bo stać na kupno, tylko tyle.

ksh
23-02-2020, 15:41
Ale zobacz ile kosztują teraz nowe zabawki aps-c, często taniej wyrwiesz Z6, a tym bardziej A7II nie wspominając o lustrzankach FF.

Na ceny też nie marudziłbym bo marketing poszedł w kierunku wysokich cen i okazjonalnych obniżek bo wtedy klient myśli że jest szczęściarzem bo kupił tanio.
Ceny też spadają szybciej ogólnie niż dawniej, dobra lustrzanka trzymała cenę przez parę lat, teraz ro od premiery to czasami nawet 50%.

Inna sprawa to obiektywy, tu dzieją się jakieś koszmarne rzeczy, skupienie się na jakości tworzy monstrualne drogie armaty.
Obiektywy jak sigma 17-50 powinny być w każdym systemie i głównie chodzi o cenę.

poste
23-02-2020, 15:48
No nie każdy ma talent do "wyrwania" Z6 taniej niż d3400;). O obiektywach nie wspomnę. Ale dokładnie tak uważam, dobry sprzęt jest tani, ci co chcą gonić króliczka i ekscytować się tabletkami też mają na co wydawać kaskę.

90s
23-02-2020, 16:04
Doszukiwać się można powodów jeszcze w kilku innych miejscach. Np stawki za usługi fotograficzne. W moim mieście dziecięcą widziałem już od 50złotych. Co jest jakimś żartem jak na koszta, czas i całą resztę. Weselniaki i masa innych dziedzin też leci na łeb na szyję.
Spadek zysków ciągnie za sobą spadek środków na takie inwestycje.
Sam np wolałem iść w MF zamiast zmienić 5D mkII na innego Canona. Bo z czystej kalkulacji ceny nie były proporcjonalne do ulepszeń które miałem otrzymać a same te ulepszenia z perspektywy tylu lat były kosmetyczne.
Dobrze oddaje te przepaści właśnie rynek smartfonów który wystrzelił i cały czas dynamicznie się rozwija. Obecnie 4 różne obiektywy, jakieś zoomy i inne cuda. Wiadomo na telefonie to może i fajnie wygląda ale na kompie to już tak radośnie nie jest. Ale skala, rozwój i możliwości robią wrażenie.
Już nie będę pisał nawet o video.

Tak więc chyba Kolega koes dobrze pisze że konserwatywność i odcinanie kuponów spowodowało że rynek wygląda jak wygląda.

cz4rnuch
23-02-2020, 16:27
Nie sądzę by ludzie przesiedli się na smartfony z powodu tego, że C i N trochę się zasiedzieli. Nadal jest różnica w jakości między lustrzankami i bezlustrami czy nawet zaawansowanymi kompaktami a smartfonami. Po prostu większość nie potrzebuje tej jakości a smartfony doszły już do tego poziomu, który większość akceptuje. Lub nawet nie wie, że smarki są niby gorsze, bo konsumuje to na małym ekraniku.
A wracając do ploteczek to wczoraj pojawiła się dość ciekawa na temat eRki apsc i obiektywów do niej. Ponoć już w przyszłym roku. To jest o tyle ciekawe, że system M dość dobrze sobie radził na rynku i jest jeszcze względnie świeży a już go chcą ukatrupić? :( To tylko plotka, ale jeśli się sprawdzi to bardzo wątpię by Canona było stać, szczególnie w obecnych czasach, na prowadzenie dwóch bezlustrzanych linii apsc z różnymi i niekompatybilnymi bagnetami.

90s
23-02-2020, 16:45
Różnica dla Ciebie, mnie i innych. Dla zwykłych ludzi? nie sądze. Stąd jak sam zauważyłeś segment małpek itd zostal zabity przez takie urządzenia. Pamiętasz może temat tej osoby która pisala że "smartphone robi mu lepsze zdjęcia jak lustrzanka"?
Do tego masa appek upiększających i flitrów którymi się ludzie malują.

Jakby ten sprzęt był tak różniący dla zwykłego zjadacza to by go kupowali. Ludzie bardziej nieużyteczne rzeczy kupują za większe kwoty. Choćby te własnie smartphony. 99% jedyne do czego używa to przegladanie neta i YT. A nie jeden leci po kolejnego flagowca co premiera.

cz4rnuch
23-02-2020, 16:56
Piszę o tym samym co Ty. Sam z resztą wcześniej zauważyłeś i to samo napisałeś, że smarki robią fajne fotki, ale jak się to ogląda na monitorze to już nie za bardzo. Dla większości z tu bywających różnica jest na tyle duża, że usprawiedliwia to kupowanie tych wszystkich klamotów, ale dla zwykłych ludzi to nieistotne czy na zdjęciu skintony są poprawne, czy nie ma przepałów (w sumie i tak pewnie nie ma, bo hdry itd), czy tęczówka ma odpowiednią ilość detalu itd. itp. I nie oglądają już tego na monitorze :) Tak ludzie kupują bezużyteczne rzeczy, ale nie zawsze. Widocznie dla nich lustrzanka czy dobry kompakt są już tak bezużyteczne, że po to nie sięgają. Podobnie jak po tygodnik z programem TV. Moja kobiałka już przestała, ale nie raz się mnie pytała po co ja to wszystko wożę na wakacje skoro mam komórkę. I nie widzi tego co ja. A przede wszystkim nie interesują jej te wszystkie pierdoły na które my zwracamy uwagę.

90s
23-02-2020, 17:41
Dla większości z tu bywających różnica jest na tyle duża, że usprawiedliwia to kupowanie tych wszystkich klamotów, ale dla zwykłych ludzi to nieistotne czy na zdjęciu skintony są poprawne, czy nie ma przepałów (w sumie i tak pewnie nie ma, bo hdry itd), czy tęczówka ma odpowiednią ilość detalu itd. itp. I nie oglądają już tego na monitorze :) .... Moja kobiałka już przestała, ale nie raz się mnie pytała po co ja to wszystko wożę na wakacje skoro mam komórkę. I nie widzi tego co ja. A przede wszystkim nie interesują jej te wszystkie pierdoły na które my zwracamy uwagę.

Wiesz najgorsze w tym wszystim jest to że to oni mają racje a nie my:) Jedno zdanie zawsze gasi mnie jak kiepa w takich dyskusjach "Najlepszym aparatem jest ten który masz przy sobie" Zaraz po tych słowach mam przed oczami zdjęcie ktore wygrało world press photo. I chyba pierwszego nagrodzonego wykonanego tragiczną komórką. Był to podpalony człowiek który spadał z pomnika. ( może ktoś zna i przylinkuje, bo szukałem i nie mogłęm znaleźć)
Straszna jakość, ale nawet ta jakość w tych okolicznościach jak ziarno na starych zdjęciach w trudnych warunkach potęgowało doznania. Więc tak naprawdę to emocje decydują o wartości zdjęcia, jak jest jakość to super dodaktowy plus.

Dla mnie zawsze i oboecnie chociaż w dużo mniejszym stopniu jakość była piorytetem. Jednak od pewnego czasu staram się przewartościować i w sumie zmian systemu uwolniła mnie od takich zachwytów nowym sprzętem. Bo i tak wiem że w moim przypadku nic by to nowego nie wniosło do tego co i jak robię.

ksh
23-02-2020, 18:46
No nie każdy ma talent do "wyrwania" Z6 taniej niż d3400;). O obiektywach nie wspomnę. Ale dokładnie tak uważam, dobry sprzęt jest tani, ci co chcą gonić króliczka i ekscytować się tabletkami też mają na co wydawać kaskę.

Miałem na myśli aps-c, które w dniu premier są wyceniane po 7-8 tysiaków, modeli takich jest sporo.

Jacek_Z
23-02-2020, 22:46
Parcie na nowości jest na forach foto. A realia są takie, że nowicjusze pracują na starym sprzęcie. Może to się wydawać nielogiczne, ale tak jest. Kasa, kasa, kasa. Młodzież szkolna (a właściwie rodzice) kupują kit za max 3000 zł (ale za to sa to współczesne modele, Canony serii trzycyfrowej albo Nikony D3xxx, najwyżej D5xxx, wtedy używka), reszta foci aparatami jakie są w domu, czyli lustrzankami sprzed 10-15 lat. Na kursach, dorośli focą w praktyce samymi starymi lustrzankami, 90% to format APS-C. Jakiś zestaw kosztujący 5 tys lub więcej to widzę u tych ludzi raz na rok.
Drogim sprzętem focą ślubniacy albo hobbyści z kasą.

poste
24-02-2020, 00:27
Miałem na myśli aps-c, które w dniu premier są wyceniane po 7-8 tysiaków, modeli takich jest sporo.

Widać firmy traktują aps-c jako pełnoprawny sprzęt, nie "kastraty" jak pieszczotliwie określają ten format forumowi spece;)

Ligo
24-02-2020, 00:41
Forumowi spece to elita, która wie co i jak.
Natomiast ludki z korporacji przypadkiem produkującej sprzęt, mają w umysłach powiększanie zysku i w zasadzie nic więcej.

cybulski
24-02-2020, 10:03
Traktowanie po macoszemu apsc tutaj może wynikać też z tego że konkurencja ma całkiem rozbudowane apsc w bezlustrach a nikon nie. Apsc to sprzęt gdzie odbiorca przede wszystkim docenia i oczekuje bezlustra. Mniej świadomi wybieraja lustro apsc bo gdzieś im dzwoniło że pierwszy poważny sprzęt to "lustro". Tak to funkcjonuje podświadomie jak "adidasy". Niektórzy początkujący nawet wejdą na takie fora i pytając jakie porady otrzymają :)? Kupuj lustro Nikona apsc? Czyli nawet takie fora doradzają wybór starej technologii, gdzie potem wielu takim początkującym ten słomiany ogień przechodzi i porzucą te klocki, bo za duże, niewygodne, słabe lv, ciężko mieć przy okazji ze sobą,itp itd.
A dziś sensowne jest doradzanie bezluster apsc Fuji Sony Canon. Tylko forumowi spece z tego forum widzą only nikon.