PDA

Zobacz pełną wersję : [ Canon ] Canon R - bezlusterkowiec



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8]

TOP67
08-12-2021, 21:05
Canona też dopadł problem chipów. Dostawy R3 najwcześniej w wakacje

https://www.pcworld.pl/news/Canon-dostawy-EOS-R3-dopiero-za-pol-roku,434252.html

ksh
08-12-2021, 22:17
Teraz się okazuje że najlepiej ustawił się Nikon bo współpracuje z TSMC, Samsungiem, TowerJazz i oczywiście Sony :)

Ligo
08-12-2021, 22:22
Dywersyfikacja.

ksh
08-12-2021, 22:29
Jakby jeszcze opanowali dostawy dobrej gumy to by rządzili na rynku ;)

Ligo
08-12-2021, 22:32
Mówiłem - Durex.:-)

Maro66.
08-12-2021, 23:09
Aleś wymyślił... I co? Zmiana gum po każdej sesji? :mrgreen:

OjTam
08-12-2021, 23:15
No nie?
Raczej Dunlop albo... LEGO. ;)

Maro66.
09-12-2021, 01:31
Jestem za LEGO. W końcu największy producent opon na świecie. I dają radę przez wiele, wiele lat. :wink:

Ligo
25-05-2022, 22:29
Tymczasem coś umiera...
Canon wypuścił dwa modele kropa z nowym bagnetem RF, więc system EF-M odchodzi w niebyt.
Trochę szkoda, bo tam były perełki, jak choćby 22/2, albo 32/1.4 i całkiem niezłe zoomy.
Z drugiej strony gratka dla tych, którzy chcą robić zdjęcia i nie muszą mieć najnowszego sprzętu.

OjTam
25-05-2022, 23:00
jak choćby 22/2, albo 32/1.4 i całkiem niezłe zoomy.

Spoko, zrobią taką manianę jak z 800/5.6 i 1200/8. Przepakują je w obudowę z bagnetem R na końcu i jechane, za 2x większą cenę. ?

Ligo
25-05-2022, 23:11
... i ściemnione ze dwie działki...:-(

Kolekcjoner
26-05-2022, 09:54
Tymczasem coś umiera...
Canon wypuścił dwa modele kropa z nowym bagnetem RF, więc system EF-M odchodzi w niebyt.
Trochę szkoda, bo tam były perełki, jak choćby 22/2, albo 32/1.4 i całkiem niezłe zoomy.
Z drugiej strony gratka dla tych, którzy chcą robić zdjęcia i nie muszą mieć najnowszego sprzętu.

Póki co M jeszcze nie zapowiedzieli likwidacji :lol:...
A co do 22/2 to ;) :
63162

BTW: Teraz ciemne szkiełka typu 600/11 nabierają zupełnie innego znaczenia. Dla amatora fajna możliwość pobawienia się długimi tele bez wydawania furmanki kasy.

Ligo
26-05-2022, 22:43
Póki co M jeszcze nie zapowiedzieli likwidacji :lol:...
Ale przecież nie będą tego ciągnąć.
O co chodzi z tym obrazkiem 2/22, że niby ma być to samo pod RF?

Kolekcjoner
26-05-2022, 22:48
Ale przecież nie będą tego ciągnąć.
O co chodzi z tym obrazkiem 2/22, że niby ma być to samo pod RF?
Rzekomo tak - zobaczymy.

akustyk
26-05-2022, 22:53
Ale przecież nie będą tego ciągnąć.
O co chodzi z tym obrazkiem 2/22, że niby ma być to samo pod RF?

ale jak: to samo???

zeby byla taka taniocha jak EF-M 22/2 i jeszcze moze z metalowym bagnetem?

w d* sie normalnie poprzewracalo :grin: takie rzeczy to nie w Canonie :neutral:

OjTam
26-05-2022, 22:57
Będzie to samo, ale cena 2-3x. xD

Ligo
27-05-2022, 00:04
ale jak: to samo???

zeby byla taka taniocha jak EF-M 22/2 i jeszcze moze z metalowym bagnetem?

w d* sie normalnie poprzewracalo :grin: takie rzeczy to nie w Canonie :neutral:
Akurat to obiektyw tego typu, że często go się nie zmienia, więc bagnet może być nawet ze spiekanego wąglika.;-)
Mogliby trochę rozjaśnić, tak do 1.4, w końcu dziura zobowiązuje. Wtedy cena x2-3 byłaby do przełknięcia.
A poza tym sądzę, że pomimo światowych perturbacji ceny plastikowej obudowy i plastikowych soczewek aż tak bardzo nie wzrosły.:-)

OjTam
27-05-2022, 09:49
Mogliby trochę rozjaśnić, tak do 1.4, w końcu dziura zobowiązuje. Wtedy cena x2-3 byłaby do przełknięcia.

Wtedy rozmiar byłby x3, a cena x10. xD

PS. Żeby było jasne. Nie jestem antyfanem C. To dość ciekawy system. Ale... Po tej manianie z 800/5.6 czy 1200/8 sami się proszą, żeby z nich drzeć łacha. xD

TOP67
27-05-2022, 09:59
Po tej manianie z 800/5.6 czy 1200/8 sami się proszą, żeby z nich drzeć łacha. xD

A co chcesz od tych obiektywów? Parametry OK. Za drogie, czy mają jakieś wady?
Może masz na myśli 600/11 i 800/11?

A co do systemu M, to był bardzo fajny, kompaktowy. Tylko niszowy dla Canona i nie dorobił się wielu obiektywów.

OjTam
27-05-2022, 10:04
A co chcesz od tych obiektywów? Parametry OK. Za drogie, czy mają jakieś wady?


A to, że to (odpowiednio) EF400/2.8 i 600/4 z doczepionymi TC2x. A kosztują tyle, że można za każdego kupić RF400/2.8 czy 600/4 + tc2 + R3.


A 600/11 czy 800/11 to akurat ciekawy pomysł, zwłaszcza przy ich cenie.

akustyk
27-05-2022, 12:11
A co do systemu M, to był bardzo fajny, kompaktowy. Tylko niszowy dla Canona i nie dorobił się wielu obiektywów.

jako byly uzytkownik M5 to ja powiem tak: jest szansa, ze R naprawi to wszystko co Canon sp* dokumentnie w M-kach. w znaczeniu: nie pozwolic projektowac aparatow na wymienna optyke (w tym wyj* stalke 32/1.4, dla mnie jedyny wowczas powod zakupu M) do projektowania zespolom klepiacym Powershoty. bo ci ludzie maja wylacznie pojecie jak projektowac UI/UX dla kompletnych pstrykaczy. i takie cos zrobili z M-ek: gdzies jakis knefli nap* bo im ksiegowi kazali (zeby wygladalo na pro), ale przepuscic to przez rece fotografow z nawykami do DSLR Canona, to juz im nie przyszlo do glowy. wyszedl im potwor (M5), ktory z jednej strony robi wrazenie aparatu na wymienna optyke wiec z aspiracjami, a z drugiej strone wszystko doszczetnie laguje (ruszenie pokretla przyslony robi "animacje" w celowniku, zamiast natychmiastowej zmiany paratetru), w menu jest burdel jak nie przymierzajac w jakims Sony, a do tego obraz przelacza sie sam z siebie miedzy celownikiem a ekranikiem w zupelnie niepotrzebnych momentach (bo czujnik zblizeniowy reaguje na wszystko, zamiast na oko i cieplo). nie znecajac sie nad nadpodbudliwoscia aparatu, ktory sam z siebie sie budzi w plecaku i potem ten non stop chodzacy telewizor zzera bateryjki (gdzie LP-E17 to nawet w DSLR byla porazka, a pakowac to w aparat z telewizorem to jest kryminal)


R10/R7 wydaja sie przynajmniej wyjsc spod dluta kogos, kto uzywal normalnego aparatu na wymienna optyke. nadal Canon robi ergonomiczne testowanie na zwierzetach, nie mogac sie zdecydowac ile, jakich i gdzie uzytkownicy powinni miec kolek, joystickow i gladzikow... ale moze chociaz podstawowe kwestie uzytkowe tym razem dali przetestowac przed premiera i nie bedzie w tym idiotycznych babokow. chociaz ten LP-E17 w R10 i brak stabilizacji matrycy... patrze na moje 80D i tylko rechocze, bo ten stary kapec ma praktycznie wszystko sensowniejsze niz to "nowe-lepsiejsze" R10 :) tematu optyki w to juz nawet nie wciagajac (ani cen)...

Kolekcjoner
27-05-2022, 14:40
A co do systemu M, to był bardzo fajny, kompaktowy. Tylko niszowy dla Canona i nie dorobił się wielu obiektywów.
Jest. Na premierze przedstawiciele Canona twierdzili że M zostaje.

cybulski
13-08-2022, 14:47
Spirytus czemu przesiadka z Nikona Z na Canona R6
https://forum.nikoniarze.pl/threads/312582-Wyprzeda%C5%BC-systemu-Nikon-Z-jeszcze-na-gwarancji?p=4235026#post4235026

lukasz_kk
13-08-2022, 17:11
Sam jestem ciekaw i przy okazji poprawnie zawołam spiritus ;) i dodam, że ja wiem, że pewnie nieużywany i prawie nowy, ale 24-120/4 tyle co w ogłoszeniu, to kosztuje nowy ze sklepu :)

spiritus
13-08-2022, 17:23
Spirytus czemu przesiadka z Nikona Z na Canona R6
https://forum.nikoniarze.pl/threads/312582-Wyprzeda%C5%BC-systemu-Nikon-Z-jeszcze-na-gwarancji?p=4235026#post4235026

Sprawniejszy AF. Jakoś tak lepiej śledzenie mi pasuje. W dodatku lubię robić zdjęcia w ciemnościach a AF w Z6 wtedy mocno błądzi. R6 jeżeli się nie mylę wykrywa detale w warunkach o 2 EV gorszych.



Sam jestem ciekaw i przy okazji poprawnie zawołam spiritus ;) i dodam, że ja wiem, że pewnie nieużywany i prawie nowy, ale 24-120/4 tyle co w ogłoszeniu, to kosztuje nowy ze sklepu :)

Kurde faktycznie. Nie patrzyłem na ceny w sklepach tylko na cenę jaką miałem w mailu podaną. Kupiłem ten obiektyw za 5900 i obniżyłem wstępnie o 200... gdzie teraz nowe po tyle chodzą. 14-30 np poszedł mocno do góry cenowo ale też się tym nie sugerowałem.
Ceny są do negocjacji więc się nie ma co przyczepiać, że jakaś może być wysoka :D

cybulski
13-08-2022, 17:34
spiritus, teraz poprawnie poprzednio telefon mi zmienił :) Po stopce wnioskuję, że R6 służbowo więc masz porównanie z pierwszej ręki. Ciekawi mnie jakie szkła będziesz dobierać prywatnie.

A czy Z6ii odstaje z afem od R6? Może taniej zmienić tylko body niż cały system?

spiritus
13-08-2022, 17:44
spiritus, teraz poprawnie poprzednio telefon mi zmienił :) Po stopce wnioskuję, że R6 służbowo więc masz porównanie z pierwszej ręki. Ciekawi mnie jakie szkła będziesz dobierać prywatnie.

R6 bawiłem się już wcześniej. Kolega co siedzi biurko obok ma dwie sztuki i mi pokazywał co to potrafi. Widziałem wcześniej w jakich warunkach trafiał w oczy, kiedy ja ze swoją Z6 modliłem się aby w obiekt trafić :D
Służbowy zakup to w sumie jego starania i byłem na kilku uroczystościach i widziałem co to potrafi. Dodatkowo w pracy postawiłem kolegę w ciemnym pokoju gdzie obiektów nie widać gołym okiem i do niego celowałem z R6... oczy wykryte bez problemu.

Szkła?
Hmm... wziąłem bo tanie tą 50/1.8 pod RF ale będę celował też w arta 85/1.4. Do tego 24-70/2.8 II gen przez adapter, który nomen omen jest bardziej poręczny niż FTZ. Zobaczę ile kasy zostanie ze sprzedaży obecnego grajdołka i będę celował albo w 70-200/2.8 albo w 15-35. W przyszłości pewnie będę miał oba te zakresy.

Można by było cenowo zamiast sigmy i 24-70 (dodając kilka tys) i kupić RF 28-70... ale jednak wolę mieć więcej szkieł i taką 85mm polubiłem właśnie z Z :D



A czy Z6ii odstaje z afem od R6? Może taniej zmienić tylko body niż cały system?

Nie sprawdzałem ale z tego co się doszukiwałem to R6 dalej z większych ciemności wyciąga ostrość.

cybulski
13-08-2022, 17:47
Z tego co piszesz wnioskuję też, że przez przelotkę ef-r problemów z AFem w szklach EF nie ma?

spiritus
13-08-2022, 17:50
Z tego co piszesz wnioskuję też, że przez przelotkę ef-r problemów z AFem w szklach EF nie ma?

A czemu by miały być?
Adapter to w sumie tylko kawałek metalowej rurki przenoszącej impuls aparat-->obiektyw-->aparat.
Rozmawiałem z kilkoma osobami (nieznającymi się) co mają R6/R5 i zgodnie mówią, że stare szkła canona dostały drugie, lepsze życie.

Miałem zamiar w tym tygodniu powrzucać kilka zdjęć z R3 bo śmigałem po różnego rodzaju uroczystościach ale kompletnie nie było czasu.
Może jutro (jak ogarnę plac Piłsudskiego) to wieczorem wrzucę zdjęcia z jutra ;)

EDIT...
nie jutro tylko w poniedziałek

cybulski
14-08-2022, 09:03
R6 bawiłem się już wcześniej. Kolega co siedzi biurko obok ma dwie sztuki i mi pokazywał co to potrafi. Widziałem wcześniej w jakich warunkach trafiał w oczy, kiedy ja ze swoją Z6 modliłem się aby w obiekt trafić :D
Służbowy zakup to w sumie jego starania i byłem na kilku uroczystościach i widziałem co to potrafi. Dodatkowo.. R6 dalej z większych ciemności wyciąga ostrość.

No tak, nowoczesna matryca 20mpix z topowego 1dx III, do reportazy, ślubów itp idealne narzędzie.
Nie za mało pikseli będzie? Niby mi starcza 20 bo tyle samo ma stary 6d ale mam też inne aparaty z większym mpix jednak bardzo lubię 6d, gdyby był lepszy af to niczego więcej mi nie potrzeba tak naprawdę.

Z drugiej strony lubię mieć różne aparaty, przy jednym zawsze by mi czegoś brakowało :)

spiritus
14-08-2022, 13:12
Zapewne będzie za mało ale widziałem jakie wydruki powstają z tych 20 Mpx :D

aldam
18-08-2022, 09:21
Będzie w tym roku podobno następca R
Ma być pozycjonowany poniżej R6. Pewnie gorsze video czy af ale niewykluczone ze wiecej mpix

cybulski
18-08-2022, 10:07
Będzie w tym roku podobno następca R
Ma być pozycjonowany poniżej R6. Pewnie gorsze video czy af ale niewykluczone ze wiecej mpix

R6 20mpix, R 30mpix, R5 45mpix - o 50% więcej piksli pomiędzy modelami, i niech tak pozostanie.
Lepiej niech R-ka ma w końcu normalną guzikologię canona z 5dmk4 a nie piksle dodawać. canon nie zrobi chyba pośredniej między 30 a 45 bo po co ? lepiej by zostawili to 30, bo mnie nie potrzeba aż 45 a Szymonem Brodziakiem nie jestem, co pomyka z 28-70/2 i R5 :)

Bym obstawiał może na 30mpix ze stabilizacją i normalną klawiszologią i wtedy w końcu bym apdejt zrobił :)

cybulski
20-08-2022, 11:39
aldam w stopce masz 135, to elka EF ? jak pracuje na Rce ?

Kolekcjoner
20-08-2022, 16:49
@aldam (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=67442) w stopce masz 135, to elka EF ? jak pracuje na Rce ?
Większość EFów na eRkach dostaje nowe życie. Szczególnie dotyczy to pracy AF.

aldam
21-08-2022, 19:15
aldam w stopce masz 135, to elka EF ? jak pracuje na Rce ?

Tak to ef135l. Pracuje wyśmienicie. Eye af działa bdb.
Wszystko w punkt. Dodam, że nie mam doświadczenia z pracą tego szkla na lustrach canona.
Na plus zaliczę jeszcze wygląd z adapterem. Ma on średnice zbliżoną do szkła przez co wyglada jak element obiektywu.
Generalnie nie wiem co będzie musiało mieć szkło rf 135l jak wyjdzie, aby wydać na nie pewnie z 10-12kzl skoro ef135l można znaleźć używkę w idealnym stanie za 20-30% tej kwoty.

cybulski
31-08-2022, 08:30
Wczoraj zagościła u mnie R-ka. Pierwsze wrażenie - jest to mniejsze 5dmk4 ale bez lustra. Menu, ustawienia, identyczne, inna trochę guzikologia.
AF różni się tym że dodano eye-af do śledzenia facjaty, w lustrze śledzi tylko face. Skuteczność i wygoda AF już po godzinie widzę że jest półkę wyżej niż to co mam obecnie czy to w canonie czy w fuji . Nie chcę zatem myślec co ma R6 czy R5 w af bo to musi być jakiś kosmos z tego wniosek :)

Jutro powinienem mieć już adapter ef-r więc pora będzie na sprawdzenie szkieł EF. Aha wziąłem RF 50/1.8 .... jestem zaszokowany jak w tej cenie można zrobić dobre RF entry level małe szkło o dobrych parametrach (nie rewelacyjnych ale dobrych). Za 700 zł z cahsbackiem !!! w dzisiejszych czasach to prawie za darmo .... już widzę po paru kadrach że ładnie rysuje i łapie od 30 cm chyba. Nawet nie zakładałem, że kupię to szkło, myślałem że to jakieś "szajse" ale sprzedawca w fotoformie mnie namówił, że za tą cenę rewelacja.

- - - - kolejny post - - - - - -

Przy okazji jeszcze sklepu fotoforma w Warszawie (Andersa 21) - na wystawie mają dużo Canona, Nikona, Sony, Fuji (X i GFX), Sigmę, Tamrona, Voitlandera, kilka TTartisan-ów.
Jeśli ktoś chce zrobić wypad (do naszej kochaniutkiej stolicy) między innymi celem pomacania sprzętu to obok komisów e-oko, interfoto, fotoforma z nowym sprzętem też daje radę, mają też małą wystawkę sprzętu używanego.

Teu
31-08-2022, 09:13
Tak, 50 1.8 RF był nie lada zaskoczeniem. Ja za swój dałem 599 z CB. :)
Polecam dokupić osłonę JCC - bardzo dobrze się wklikuje (ma blokadę) i osłania wysuwający się ryjek.

Maro66.
31-08-2022, 09:19
No i gratulacje!
Ja od tygodnia oswajam się z RP z "przedłużką", kitem i również pięćdziesiątką. Myślałem nad R-ką, ale doszedłem do wniosku, że lepiej potestować możliwości systemu na czymś tańszym, a jak się sprawdzi, to z czasem wymienię na R6, albo coś innego jak wyjdzie za jakiś czas. Dodam jeszcze, że AF w RP także daje radę. I coś o czym nie pisałeś, a uważam, że mimo wszystko ma znaczenie, to ergonomia trzymania sprzętu. Ja dokupiłem ten mini grip do RP, który robi na wysokość z RP R. I powiem, że jest to pierwsze body od lat w którym mały palec mi nie ucieka, chwyt jest pewny, grip wygodny i głęboki. Jedyne co mi na początku przeszkadzało, to włącznik i przycisk "Menu" z lewej strony patrząc od tyłu. Dlaczego Canon? Ze względu na obiektywy, które chcę mieć. Jak przeliczyłem, wyszło mi taniej i lepiej w Canonie. Ergonomia, to taka wartość dodana.

cybulski
31-08-2022, 09:20
Tak, 50 1.8 RF był nie lada zaskoczeniem. Ja za swój dałem 599 z CB. :)
Polecam dokupić osłonę JCC - bardzo dobrze się wklikuje (ma blokadę) i osłania wysuwający się ryjek.

Własnke od razu wczoraj pomyślałem o osłonie. Wolałbym taką pełną, to typ chyba 65b w canonie ? Można prosić o linka jakiegos?

Teu
31-08-2022, 10:13
https://pl.aliexpress.com/item/1005003908015908.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21e f1c249xicQZ&gatewayAdapt=glo2pol
https://pl.aliexpress.com/item/1005002678307631.html?spm=a2g0o.detail.1000013.2.4 98854b1GaAeq7&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.300834.0&scm_id=1007.13339.300834.0&scm-url=1007.13339.300834.0&pvid=22dd66c6-8983-4a35-aa85-88b29c7d6c30&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreThisSeller,scm-url:1007.13339.300834.0,pvid:22dd66c6-8983-4a35-aa85-88b29c7d6c30,tpp_buckets:668%232846%238113%231998&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000021678643640%2 2%2C%22sceneId%22%3A%223339%22%7D&pdp_npi=2%40dis%21PLN%2182.4%2182.4%21%21%21%21%21 %402101d1b016619335374005913eac44%2112000021678643 640%21rec
JCC ma oba typy, zarówno okrągłe jak i skrzydełkowe. Mnie tam skrzydełkowy bardziej leży bo jest w moim odczuciu ładniejszy.

Maro66.
31-08-2022, 10:22
Zamawiałem na allegro. Coś poniżej 60 pln jest. Jakość bardzo dobra.

aldam
31-08-2022, 16:00
Gratuluje zakupu i polecam zamienić ef35 na rf35.

poste
31-08-2022, 19:24
Widzieliście, co Canon odwala? Oby inni producenci nie poszli tą drogą :roll:

https://blog.interfoto.eu/2022/08/31/mocowanie-canon-rf/

cz4rnuch
31-08-2022, 20:39
Canon dba o wysokie dywidendy dla swoich akcjonariuszy. To szlachetna postawa.

Kolekcjoner
31-08-2022, 23:15
Canon dba o wysokie dywidendy dla swoich akcjonariuszy. To szlachetna postawa.
Nie ma to nic wspólnego ze szlachetnością. Raczej rzadko która spółka robi inaczej ;)...

Teu
31-08-2022, 23:31
Tak, news obiegł internet lotem koszącym. Ale czy dziwić się canonowi?
Rozwój softu to IT. IT kosztuje. Kosztuje dużo. Dodatkowo rynek się kurczy.
Kto teraz nie bedzie mieć finansowania na rozwój softu odpadnie (co już się dzieje) albo będą mówić jak to bezlustra to ślepa drogą (vide Pentax).

Czy się cieszę z działań canona? Nie. Czy je rozumiem? Absolutnie tak.

cz4rnuch
01-09-2022, 08:19
Ja też rozumiem intencje Canona, bo to nie organizacja non-profit, ale myślę, że nie chodzi o pieniądze na rozwój softu. Te koszty już zostały poniesione. Teraz Canon mógłby odzyskać przynajmniej część z tych kosztów sprzedając licencje, ale tego nie robi, bo chińczyki trochę za tanie i w sumie dość dobre. Jeszcze jakieś użyszkodniki by uznały, że wystarczająco dobre, a wtedy to by się mogło odbić na zyskach firmy. Canon w sumie chyba nigdy nie ułatwiał sprawy niezależnym producentom optyki, byl czas przywyknąć, i pewnie i tym razem będzie trochę szumu, ale ostatecznie wierne grono canoniarzy i tak nie odejdzie z systemu tylko kupi oryginały.

aldam
01-09-2022, 08:37
Nikon przynajmniej dał świetnej jakości optykę bazową 1.8. Canon jednak jest w tym względzie za Nikonem. Szukasz czegoś bardzo dobrego w Canonie to pozostają tylko drogie zumy i stałki 1.2.
Ale to już wszyscy wiedzą ;)

cybulski
01-09-2022, 08:49
I co z tego że Canon sprzedałby licencję na RF i np Viltrox musiałby odprowadzać fee np 500$ za każdy wyprodukowany obiektyw .... nie miałoby to sensu dla Viltroxa raczej.

- - - - kolejny post - - - - - -


Nikon przynajmniej dał świetnej jakości optykę bazową 1.8. Canon jednak jest w tym względzie za Nikonem. Szukasz czegoś bardzo dobrego w Canonie to pozostają tylko drogie zumy i stałki 1.2.
Ale to już wszyscy wiedzą ;)

Teoretycznie mamy na EF szkła Sigmy, które powinny chyba chodzić na RF przez adapter. Oczywiście Sigma zrobiła już dużo zaje...ch szkieł natywnych do Sony no ale cóż, Sony ma inną strategię którą póki co niestety Canon nie podąży. Na szczęście mamy wolny wybór i możemy zmieniać systemy jak rękawiczki oby tylko hajs był :D

cz4rnuch
01-09-2022, 09:02
I co z tego że Canon sprzedałby licencję na RF i np Viltrox musiałby odprowadzać fee np 500$ za każdy wyprodukowany obiektyw .... nie miałoby to sensu dla Viltroxa raczej...Gdyby to faktycznie było 500 baksów od sztuki to pewnie by nie miało, ale myślę, że mocno przeszacowałeś wycenę tej licencji :) O ile faktycznie w tego typu umowach są w ogóle zapisy odnośnie opłat "za sztukę" a nie np. jednorazowa opłata za dostęp do dokumentacji. Albo cykliczna za odnawianie. W każdym razie są jednak systemy w których takie licencje funkcjonują i niektóre firmy chyba widzą w tym sens. Ale czy faktycznie ktoś za to płaci to nie wiem, bo trudno w ogóle odszukać tego typu dane. Raczej plotki i domniemywania :)

aldam
01-09-2022, 09:04
Kiedyś była informacja, że zeiss płacił za licencje ef

cybulski
01-09-2022, 10:19
Gdyby to faktycznie było 500 baksów od sztuki to pewnie by nie miało, ale myślę, że mocno przeszacowałeś wycenę tej licencji :) O ile faktycznie w tego typu umowach są w ogóle zapisy odnośnie opłat "za sztukę" a nie np. jednorazowa opłata za dostęp do dokumentacji. Albo cykliczna za odnawianie. W każdym razie są jednak systemy w których takie licencje funkcjonują i niektóre firmy chyba widzą w tym sens. Ale czy faktycznie ktoś za to płaci to nie wiem, bo trudno w ogóle odszukać tego typu dane. Raczej plotki i domniemywania :)

W przypadku Sony to z Zeissem można mówić o wzajemnej współpracy, natywną Sigma jest korzystna dla bagnetu, co Sony zapewne sobie skrupulatnie zasymulowało a Tamron to obecnie spółka zależna od Sony. Następnie Leica-Lumix-Sigma, wygląda na współpracę ale wiadomo że diabeł tkwi w szczegółach. Te szczegóły wzajemnych licencji, (licencji udzielanych przez Sony, licencji Fuji też) są tajemnicą handlową. Umowy między firmami są ogólnie strzeżone tajemnicą handlową i nie trafiają do szerokiej publiki. A że nie trafiają to nie oznacza że licencja jest za darmoszkę :) nie bądźmy naiwni, to są licencje na technologię przecie a forma opłaty jest ustalana między stronami (win-win) lub pod dyktando silniejszego (casus Canon). Najtrudniej zrozumieć tu będzie Nikona bo nie jest chętny zapewne na udzielanie licencji ale nie ma zastosowania w jego przypadku "casus silniejszego" a do win-win ciężko mi ich o to podejrzewać.
Dla mnie zagadką są przelotki, na jakich zasadach tutaj jest udzielany know-how. Nie wierzę w żadne inżynierie wsteczne i że to dobrze zadziała do Z/RF/X/GFX - tu trzeba mieć knowhow od producenta, aby to było pewne narzędzie a nie amatorski gadżet i jest to zapewne z zastrzeżeniem, że tylko przelotki.

Zdebik
01-09-2022, 13:23
Nie dziwie się Canonowi, przy kosztach RnD musza jakoś zarobić. Nie po to robisz elke 1.2 żeby potem leżała w magazynie, a 70% szkieł na RF to chińczyki.

lukasz_kk
01-09-2022, 14:01
eLkę f/1.2 kupią profesjonaliści i majętni hobbyści, to dla nich Canon je projektuje i tym szkłom chińczyki nie zagrażają. Na drugim biegunie są amatorzy którym wystarczy kit f/4-7.1 (na marginesie: po co w takich przypadkach wchodzić w sprzęt full frame?). Zostaje, myślę że całkiem spory, kawałek tortu, składający się z mniej majętnych hobbystów/entuzjastów lub pół-zawodowców (dla których fotografia nie jest głównym źródłem dochodu, i w związku z tym nadmiernych kosztów też by nie chcieli ponosić), którzy zamiast Canona, przynajmniej moim zdaniem, chętnie wybraliby może nie Viltroxa czy Yongnuo, ale już np. dobrze działające Sigmy lub Tamrony, w cenie wynoszącej powiedzmy 3/4 ceny Canona. Canon, jak każda tego typu firma, nie zatrudnia głupków na stanowiskach decyzyjnych, i widocznie z obliczeń wyszło im być może, że lepiej sprzedać trochę mniej korpusów, ale ze swoimi obiektywami, niż sprzedać trochę więcej korpusów za cenę mniejszych przychodów ze sprzedaży obiektywów. W innym przypadku, może nadal niechętnie, lub wcale, nie dzieliliby się protokołami z innymi producentami, ale przynajmniej nie zakazywaliby im (jak sądzę pod groźbą pozwu sądowego) sprzedaży obiektywów ze złamanym protokołem.

OjTam
01-09-2022, 14:12
(na marginesie: po co w takich przypadkach wchodzić w sprzęt full frame?).

RP kosztuje tyle, co Z50/Zfc czy DXy sony, więc... Chyba lepiej mieć FX z ciemnym zoomem, niż DX z ciemnym zoomem, nie? ;)

lukasz_kk
01-09-2022, 14:27
OK, przyznam, że pisząc poprzedni post, nie sprawdzałem ceny Rp :)

cybulski
01-09-2022, 17:54
OK, przyznam, że pisząc poprzedni post, nie sprawdzałem ceny Rp :)

Aktualnie cena RP zgarnia tych, którzy na body mają budżet rzędu 4 tysie z okładem. Do tego kitowy 24-105/4-7,1 (nie mogę zrozumieć tej 7,1 na długim końcu, czy judasz w drzwiach nie jest jaśniejszy ?) a dla ambitniejszego nabywcy znajdzie się dodatkowo RF50/1,8 za osiem stów i klient zadowolonym będzie. Na grupie FB okazuje się że i śluby takimi body da sie robić, co mnie nie dziwi bo fotograf ślubny nie czytał tego forum czy CB więc skąd ma wiedzieć, że nie można :D

cz4rnuch
01-09-2022, 18:13
Ja to się dziwię, że wszyscy bezlustrzani canoniarze nie kupują rf 35/1.8. Tanie, ostre, w miarę uniwersalne, z makro i IS. Dla mnie to byłaby perełka. Prawie jak kultowe 35dx na D700 :)

Teu
01-09-2022, 18:43
rf 35/1.8 to dobryy obiektyw ale po prostu drogi przy tym co oferuje. W tym zestawieniu 50mm i 16mm dają doskonały stosunek cena/jakość dodatkowo uzupełniając obiektyw który, nie ważne czy "L" stały f4 czy też f/7.1. Do tego 100-400/100-500 (w zależności od budżetu) i zestaw zrobiony. :)

cybulski
01-09-2022, 19:01
16tke Canon pozycjonuje jako małe, tanie, wygodne szkiełko dla vlogerów

Teu
01-09-2022, 19:44
Chrzanić vlogerów. To przyzwoicie dobre szkło na wycieczkę w mieście lub budżetowe astro.

Maro66.
01-09-2022, 22:23
Dokładnie tak. Mnie intryguje ten 15-30. W planach mam 24-105 f4 i to chyba będzie najdroższe szkło, jakie kupię w tym systemie. 70-200 planuję jakieś EF z "tutką". 85 chyba zostanie to biedne ze światłem 2.0. Mam oczywiście kita startowego i puki co, złego słowa o nim nie powiem. 50 1.8 również i uważam, że to świetne i tanie szkło. Te obiektywy 1.2 są w kosmicznych cenach, ale jak mam być szczery, to trochę sztuka dla sztuki. 1.4 były mniejsze, tańsze i nie wiem, czy prawdę powiedziawszy nie lepsze. Jednak Canon chciał pokazać, no i pokazał.

Teu
01-09-2022, 23:51
24-105 f4 mam i polecam - optycznie bardzo dobry (choć nie wzorcowy) ale szybkość AF jest piorunująca. Na wycieczkę jak znalazł, poniżej kadr przez grubą szybę z Wrocławia:
65955

A co ciekawe ze zwykłą R'ką nagrywając w 4K ma się ekwiwalent 210mm na najdłuższej ogniskowej. xD

Maro66.
02-09-2022, 00:47
Super! Co ciekawe cena, z tego co widziałem na juzaphoto jest taka sama, jak była na wersję EF. Wychodzi na to, że to nie do końca takie drogie są teraz obiektywy, tylko nasza waluta jest taka coraz bardziej "mocna", żeby nie napisać inaczej...

cybulski
02-09-2022, 06:48
Na Canona przesiadłem się z Nikona w 2018, dwa lata wcześniej zagościł u mnie Fuji jako mały sprzęt.
Patrząc z dzisiejszej perspektywy te zmiany były dla mnie słuszne. W mojej ocenie Canon daje mi szerszy wybór niż Nikon obecnie. W RF są małe szkiełka oraz duże pro. Widziałem w fotoformie te nowe zoomy 70-200 ... Aż gębą się uśmiecha na sam widok gdy półkę dalej patrzę na klocki Sigmy czy Nikona.
Film z fotoformy https://photos.app.goo.gl/2djidrgjoLDQ91My6

W między czasie miałem też próbę z Sony równolegle, jednak nie przekonałem się, dodatkowo obrazek średnio mi podchodził mimo, że na papierze i w testach tak super opisują. Sony wtedy brałem poważnie pod uwagę ze względu na największy wybór szklarni, który obecnie jest wręcz rewelacyjny. Ale wyborów podjętych wtedy ostatecznie nie żałuję.

cybulski
02-09-2022, 08:18
Bardzo mi się podoba to, że przy zmianie obiektywu na wyłączonym body, matryca jest zasłonięta migawką. Może i nie ma to praktycznie takiego aż znaczenia ale psychologiczne na pewno. Gdzieś tutaj na forum nikoniarze chyba udowadniali że to nawet gorzej panie jest że ona zamknięta bo kurz w środku się kłębi zamiast wylecieć spokojnie .... oj nieładni zazdrośnicy :D
W fuji mam kłopot mentalny z wymianą szkieł w terenie a tutaj nie mam tego :) Duży plus dla mnie.

Maro66.
02-09-2022, 08:42
W RP nie mam tego dobrodziejstwa:-( Ta zasłonka spada tylko po odłączeniu obiektywu, czy przy wyłączeniu aparatu również? Jakby tak było ma to sens, bo bezlustra cały czas eksponują matrycę, którą przy braku założonego na obiektyw dekla można uszkodzić w niesprzyjających, nazwijmy to, warunkach oświetleniowych. Lustrzanki mają ten plus, że matryca poza podglądem jest cały czas zakryta aż do momentu zrobienia zdjęcia. Nie wiem, czy faktycznie przekłada się to na częstsze uszkodzenia matrycy globalnie w bezlusterkowcach, ale sam mam taką nerwicę natręctw, że albo co chwila zakładam dekiel, albo uważam, żeby aparat trzymać obiektywem w dół, jak nie robię zdjęć.

cybulski
02-09-2022, 09:23
Chrzanić vlogerów. To przyzwoicie dobre szkło na wycieczkę w mieście lub budżetowe astro.

Zobacz jak to wg znafców fizyki jest https://www.canon-board.info/threads/118267-Viltrox-wycofuje-się-z-systemu-Canona-RF-Canon-blokuje-działania-Viltroxa/page7?p=1436406&viewfull=1#post1436406

Opinia jest choć na oczy nawet nie widział i foty nie zrobił :) ale testy już z góry zna :)

cz4rnuch
02-09-2022, 10:42
Zobacz jak to wg znafców fizyki jest https://www.canon-board.info/threads/118267-Viltrox-wycofuje-się-z-systemu-Canona-RF-Canon-blokuje-działania-Viltroxa/page7?p=1436406&viewfull=1#post1436406

Opinia jest choć na oczy nawet nie widział i foty nie zrobił :) ale testy już z góry zna :)Z tego co pisze ten keczup to akurat obiektyw ma i używa :) Tylko mu się nie podobają jakieś jego wady więc wraca do tego co miał wcześniej.

cybulski
02-09-2022, 16:08
Z tego co pisze ten keczup to akurat obiektyw ma i używa :) Tylko mu się nie podobają jakieś jego wady więc wraca do tego co miał wcześniej.

Rozumiem, małe szkło dla vlogerów za tysiaka nie pykło na R5 .... historia tez niezła irix 15/2.4, rf15-35/2.8 i na koniec rf16 :D
kumam priorytetem był R5 a nie świetne szkła. I tacy ludzie potem coś piszą na forach właśnie .... :D

Teu
02-09-2022, 17:57
Norma - zajarać się na najlepsze body a potem czepiać się że szkła drogie, że nie ma sigm/tamronów a tym bardziej chinoli. Potem są takie kwiatki po forach że używają R5/Z7 z M42 bo "magia obrazka" "vintage" "analogowy look". :p
Jak to mawia Jared: glas, glas, glas, glas. https://www.youtube.com/watch?v=b_jDEy43oH0


W RP nie mam tego dobrodziejstwa:-( Ta zasłonka spada tylko po odłączeniu obiektywu, czy przy wyłączeniu aparatu również?

Tak jest - brak zasilania (baterii), wyłączenie aparatu lub odłączenie obiektywu sprawia że migawka zakrywa matrycę.

Maro66.
02-09-2022, 18:25
Dzięki. No i to jest super patent.

cybulski
02-09-2022, 18:27
Dzięki. No i to jest super patent.

Potwierdzam. Czuję się przy zmianach szkła pewnie jak z lustrem.

Maro66.
02-09-2022, 18:39
A ja się zastanawiam z jakim szkłem zapiętym na aparat wyjdę z domu. :mrgreen:

cybulski
02-09-2022, 20:37
Cóż, co byś nie założył i tak będzie to w miarę "zgrabne" (https://bit.ly/3TBrlsh) :) i eleganckie. Sytem R wg mnie jest dobrze przemyślany, i tam gdzie jest to wskazane są kompromisy a gdzie niewskazane ich nie ma.

Ketchup
02-09-2022, 21:37
W RF są małe szkiełka oraz duże pro. Widziałem w fotoformie te nowe zoomy 70-200 ... Aż gębą się uśmiecha na sam widok gdy półkę dalej patrzę na klocki Sigmy czy Nikona.
Film z fotoformy https://photos.app.goo.gl/2djidrgjoLDQ91My6

W między czasie miałem też próbę z Sony równolegle, jednak nie przekonałem się, dodatkowo obrazek średnio mi podchodził mimo, że na papierze i w testach tak super opisują. Sony wtedy brałem poważnie pod uwagę ze względu na największy wybór szklarni, który obecnie jest wręcz rewelacyjny. Ale wyborów podjętych wtedy ostatecznie nie żałuję.

Podziwiam znawców gawędziarzy którzy podziwiają obiektywy RF na półkach sklepowych zamiast ich używać :).



Zobacz jak to wg znafców fizyki jest https://www.canon-board.info/threads/118267-Viltrox-wycofuje-się-z-systemu-Canona-RF-Canon-blokuje-działania-Viltroxa/page7?p=1436406&viewfull=1#post1436406

Opinia jest choć na oczy nawet nie widział i foty nie zrobił :) ale testy już z góry zna :)
Tak się składa, że mam/miałem każde z wymienionych szkieł - w przeciwieństwie do ciebie gdzie jak tutaj czytam oglądasz je (RF)na wystawach sklepowych ;).
Nie każdy musi w stopce wypisywać każdą część swojego zestawu - szkoda że gripów nie dopisałeś i akumulatorów - w sumie o torbach i plecakach też zapomniałeś.
Więc proponuję niech każdy idzie swoją drogą i nie przeszkadza drugiemu :).



Norma - zajarać się na najlepsze body a potem czepiać się że szkła drogie, że nie ma sigm/tamronów a tym bardziej chinoli. Potem są takie kwiatki po forach że używają R5/Z7 z M42 bo "magia obrazka" "vintage" "analogowy look". :p
Jak to mawia Jared: glas, glas, glas, glas. https://www.youtube.com/watch?v=b_jDEy43oH0

Nie bardzo rozumiem twojego wywodu - gdzie ja się czepiałem, że szkła za drogie ? Biorąc pod uwagę że miałem RF 15-35 2.8 wymieniłem je na RF 24-70 2.8 (bardziej podeszły mi te ogniskowe i więcej pracuję na nich) plus RF 70-200 2.8 i RF 100-500 to raczej Canon na mnie zarobił :D . Jeśli kogoś jak cybulskiego rajcuje jakość RF 16 mm 2.8 gdzie optyka jest wielkości monety 5 zł a wszystko odbywa się za pomocą korekt cyfrowych, do tego wiedzę o obiektywach RF czerpie z przeszklonych witryn fotoformy to ja nic nie poradzę ;).

cybulski
02-09-2022, 22:42
Ketchup doecniam ostry dowcip i ciętą ripostę :D
@Ketchup (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=80923) wal śmiało co Ciebie interesuje z mojego sprzętu EF abym mógł uzupełnić stopkę, co miałem, co sprzedałem w Nikonie, Canonie, Fuji i dlaczego :D
Masz zacne szkła RF, ja dopiero wchodzę w R ale mając równolegle 5d czuję sie jak u siebie. R5 super body, mi jako amatorowi nie są potrzebne aż tak duże rozdzielczości. jakby co chętnie podpytam o RFy.

Ketchup
02-09-2022, 23:32
Z tego co pisze ten keczup to akurat obiektyw ma i używa :) Tylko mu się nie podobają jakieś jego wady więc wraca do tego co miał wcześniej.
Brawo jeden co zrozumiał :). Miałem do testów tak chwalone w testach youtuberów tanie RF 16 mm i po wcześniejszym obcowaniu z Irixem 15 mm na Nikonie Z6 nie spełniał moich oczekiwań (do czego chciałem go wykorzystać). Później miałem okazję przez kilka miesięcy używać RF 15-35 f/2.8 i to szkło "nie brało jeńców" ale okazało się, że większość czasu pracowało w okolicach 22-35 mm i brakowało czegoś więcej do 50-70 mm (dalej miałem Sigmę Sport 70-200 którą przeniosłem z Nikona Z6) więc gdy nadarzyła się okazja zastąpiłem RF 24-70 2.8 i tak już zostało. Teraz gdybym potrzebował czegoś stosunkowo taniego i szerokiego to bym wrócił do Irixów 15 ewentualnie 11 a nie żadnego RF 16 - ot cała bajka :).



Ketchup doecniam ostry dowcip i ciętą ripostę :D
@Ketchup (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=80923) wal śmiało co Ciebie interesuje z mojego sprzętu EF abym mógł uzupełnić stopkę, co miałem, co sprzedałem w Nikonie, Canonie, Fuji i dlaczego :D
Masz zacne szkła RF, ja dopiero wchodzę w R ale mając równolegle 5d czuję sie jak u siebie. R5 super body, mi jako amatorowi nie są potrzebne aż tak duże rozdzielczości. jakby co chętnie podpytam o RFy.
Teraz Ty dowcipkujesz nazywając siebie amatorem :).
Nie bardzo rozumiem czemu zaatakowałeś mnie razem z Teu jakobym płakał, że zły Canon blokuje innym dostęp do RF. Ja się nie dziwię Canonowi - poniósł jakieś koszty opracowania technologii i teraz chce zarobić a na obiektywach lepiej się zarabia niż aparatach. Z drugiej strony nie każdy musi pchać się od razu w RF. Osobiście wydaje mi się, że jest dużo szkieł EF które oferują dobre osiągi po podpięciu do R-ek (masz większą wiedzę na ten temat bo używasz 5d i EF plus R). Osobiście przez 1,5 roku z R5 używałem np. Sigmy Sport 60-600 czy Sigmy Sport 70-200 2.8 (przeniosłem ją z Nkona Z6 - można zmienić bagnet) i bawiły mnie teksty o "kundlach" - po prostu robiłem zdjęcia a później było zdziwienie jak tak można kundlem :) ?

cybulski
02-09-2022, 23:57
No widzisz, mało kto wie, że w Sigmach można zmienić dupki u producenta pomiędzy systemami, dobrze że o tym wspomniałeś. Czasem posiadacze sigm nie mają o tym po prostu pojecia.
My jako użytkownicy mamy dobrze bo ostatecznie zawsze możemy zmienić system. Ja np nie rozumiem niektórych co narzekają na system w którym są ale kurczowo się go trzymają jakby wzięli ślub z nazwą firmy.

Ketchup
03-09-2022, 00:27
No widzisz, mało kto wie, że w Sigmach można zmienić dupki u producenta pomiędzy systemami, dobrze że o tym wspomniałeś. Czasem posiadacze sigm nie mają o tym po prostu pojecia.
My jako użytkownicy mamy dobrze bo ostatecznie zawsze możemy zmienić system. Ja np nie rozumiem niektórych co narzekają na system w którym są ale kurczowo się go trzymają jakby wzięli ślub z nazwą firmy.

No tylko należy pamiętać że taka przyjemność kosztuje coś koło 1300 zł (nie wiem ile teraz) i była ciekawa zależność o ile z bagnetu Nikona na Canona można było zrobić w serwisie w PL to w drugą stronę czyli z Canona na Nikona obiektyw musiałby zostać wysłany do Japonii a co za tym idzie dłużej cała procedura trwa.
Co do zmiany systemu to przecież to są tylko narzędzia - jak komuś nie odpowiada dane narzędzie to po co się męczyć - dla znaczka :) ? Oczywiście takie zmiany są mniej lub bardziej kosztowne więc czasami warto wynająć do testów sprzęt i samemu sprawdzić. Materiały producenta i youtuberzy nie zawsze są dobrym źródłem informacji przy wyborach - sam się o tym przekonałem.

aldam
12-11-2022, 18:00
Canon R w połączeniu z CB jest obecnie do kupienia za 5400zl
Warto jeżeli ktoś rozważa wejście w rf

cybulski
13-11-2022, 09:53
Canon R w połączeniu z CB jest obecnie do kupienia za 5400zl
Warto jeżeli ktoś rozważa wejście w rf
https://www.abfoto.pl/produkty/aparat-canon-eos-r-body

markB
13-06-2023, 16:02
Canon R1 już się zbliża: https://www.canonrumors.com/lets-talk-canon-eos-r1-the-flagship-of-flagships/

OjTam
13-06-2023, 16:05
Plotki, ploteczki, plotunie.

Najciekawsza z tą migawką globalną (która pojawia się w kontekście R1 już od dawna). To chyba najsensowniejszy powód, dlaczego Canon jeszcze R1 nie wypuścił.
Jak się potwierdzi, może się ciekawie zrobić.

morzon
13-06-2023, 16:24
Niech wypuszczają, canonem nie jestem zainteresowany, ale konkurencja będzie też musiała działać żeby nie zostać w tyle :D A globalna migawka to trochę święty grall od dawna i dla fotografów i dla filmowców.

OjTam
13-06-2023, 16:35
Myk taki, że Canon ma matryce (jedną, w paru odsłonach) z migawką globalną.
19mpix (5688 x 3336), prawie FF, [email protected] FPS.
Oznaczenia:
LI5030SA
LI5030SAM
LI5030SAI
LI5030SAC

Jacek_Z
13-06-2023, 22:34
Sęk w tym, że na razie te globalne obsługują nie za dużo MPX i postęp w tym względzie idzie bardzo opornie. Wątpię w globalną migawkę w topowym modelu w roku 2023.

g69
12-10-2023, 00:47
Fajne ofert cenowe pod Canona na festiwalu Fotoformy.... https://fotoforma.pl/festiwal-fotoforma-oferta-canon

cybulski
12-10-2023, 00:48
Fajne ofert cenowe pod Canona na festiwalu Fotoformy.... https://fotoforma.pl/festiwal-fotoforma-oferta-canon

Tak na canoniarzach już pisałem że będzue kuszenie na R5.

g69
12-10-2023, 00:53
Warto jesli ktos ma zamiar coś kupić to chyba lepiej niz na BF te oferty... R5 za 12,5 wow... pod Nikona i Sony również mozna fajnie cos trafić.

maxwawa
24-10-2023, 10:10
Dlaczego w ogłoszeniach często widzę ze ktoś sprzedaje prawie nowego Canona R6 II (który jest bardzo dobrym aparatem ze świetnym AF) i chce go zamienić na Sony a7 IV ? czyżby zbyt mały wybór obiektywów RF?

cybulski
24-10-2023, 10:30
Dlaczego w ogłoszeniach często widzę ze ktoś prawie nowego Canona R6 II (który jest świetnym aparatem z bardzo dobrym AF) chce zamienić na Sony a7 IV ? czyżby wybór obiektywów ?

Na canoniarzach trza spytać w wątku R6mk2.

g69
24-10-2023, 12:49
Dlaczego w ogłoszeniach często widzę ze ktoś sprzedaje prawie nowego Canona R6 II (który jest bardzo dobrym aparatem ze świetnym AF) i chce go zamienić na Sony a7 IV ? czyżby zbyt mały wybór obiektywów RF?

Trzeba by zapytac sprzedajacego ;) ale stawiam,że jak ktos chciał kupic jakis zestaw szkieł,to dotarło jakie bedą rachunki ;) ostatnio była promka na Sigme 135 1.8 pod FE, była za 3 tys.... ile wiecej trzeba dac za odpowiednik Canona czy Nikona?? I kto zauważy różnice tej wydanej kasy w relacji do obrazka.... Nikon swoja polityka juz stracił pozycje na rzecz Sony,a teraz Canon niech dalej bedzie taki chytry i kiedy podliczy zyski ze swej polityki czas pokaże.. wchodząc na allegro to chyba bez wiekszego kombinowania bym zebrał zestaw Sigm 1.4 35,50,85 mm w cenie Canona 85mm tyle,że 1.2 :)

cybulski
24-10-2023, 13:29
Różnicy w obrazie chybq nie widać na gole oko między tą Sigmą 135 konkurencyjnym Canonem i Nikonem. Ale widać wyraźną różnice w cenie nawet bez okularów.
Ta mega promocja Sigmy to chyba dlatego że to mało popularna ogniskowa, tak sądzę. Do sesji ciążowych, dzieciaczków w polu i maniakow :)
Chociaż kto wie, gdyby taka promka była w Canonie to czy bym się nie skusił. Kurz by pewnie tylko zbierała na półce :)

MstrG
24-10-2023, 13:53
Trzeba by zapytac sprzedajacego ;) ale stawiam,że jak ktos chciał kupic jakis zestaw szkieł,to dotarło jakie bedą rachunki ;) ostatnio była promka na Sigme 135 1.8 pod FE, była za 3 tys.... ile wiecej trzeba dac za odpowiednik Canona czy Nikona?? I kto zauważy różnice tej wydanej kasy w relacji do obrazka.... Nikon swoja polityka juz stracił pozycje na rzecz Sony,a teraz Canon niech dalej bedzie taki chytry i kiedy podliczy zyski ze swej polityki czas pokaże.. wchodząc na allegro to chyba bez wiekszego kombinowania bym zebrał zestaw Sigm 1.4 35,50,85 mm w cenie Canona 85mm tyle,że 1.2 :)

Do Nikona pod F też była promka i S135A kosztowała przecież tyle samo.

m_a_g
24-10-2023, 14:04
Dlaczego w ogłoszeniach często widzę ze ktoś sprzedaje prawie nowego Canona R6 II (który jest bardzo dobrym aparatem ze świetnym AF) i chce go zamienić na Sony a7 IV ? czyżby zbyt mały wybór obiektywów RF?

Trzeba by się spytać sprzedającego, ale stawiam na ceny obiektywów. Jakiś czas temu na innym forum była burzliwa dyskusja zainspirowana przez nowych użytkowników systemu Canon RF, jeden z nich zakupił chyba R7 a ktoś inny R6 bo im się puszki podobały, a potem był płacz i zgrzytanie zębów bo na obiektywy do amatorskiej fotografii ich nie było stać. Czuli się oszukani przez Canona (nie zgadzam się z tym - zwyczajnie nie sprawdzili cen obiektywów, jeżeli o to chodzi) i zakładali tematy wylewając swoje żale i ostrzegając innych użytkowników przed wchodzeniem w system RF, bo jak pisali zakup fajnego body w tym systemie to jak zakup ferrari i pensji na utrzymanie nie starcza.

OjTam
24-10-2023, 14:14
Do Nikona pod F też była promka i S135A kosztowała przecież tyle samo.

Wszystkie 4 były wtedy na promocji. Nawet w innym wątku żartowałem, że to czyszczenie magazynów przed wprowadzeniem DG DN. ;)
Więc akurat ta Sigma to słaby powód do przesiadki.
Sensowniejsze jest to, co m_a_g pisze.

m_a_g
24-10-2023, 14:30
Wszystkie 4 były wtedy na promocji. Nawet w innym wątku żartowałem, że to czyszczenie magazynów przed wprowadzeniem DG DN. ;)
Więc akurat ta Sigma to słaby powód do przesiadki.


Mnie również się wydaje że Sigma zwyczajnie czyści magazyny i pozbywa się wersji lustrzankowej - chyba mało kto już je kupuje (w sensie nówki).
Zwłaszcza ze Sigma 135 f1.8 to już dość stara konstrukcja i bardzo możliwe że niedługo wyjdzie nowa wersja dedykowana pod bezlusterkowce (obecna "bezlusterkowa" wersja pod Sony E to zwykła lustrzankowa wersja z "dospawanym" adapterem MC11).
Zwyczajnie, w systemie RF brak jest "średniej półki". Albo tanie ciemne plastikowe szkłą albo profesjonalne drogie obiektywy L. Ktoś kupi sobie fajne body jakim jest R6II czy inny i szuka np. standard zooma 24-70 f2.8 do rodzinnej fotografii spacerowo / domowej, czy innej stałki 85 f1.4 do portretów, i nagle okazuje się że nie ma. Znaczy jest - ale trzeba kupić systemowe obiektywy L w cenie dużo wyższej niż sam aparat. To takie streszczenie dyskusji o której wspomniałem wyżej.

Zresztą mam podobne doświadczenia - z tym że ja świadomie wszedłem w RF bo Canon był wtedy moim podstawowym systemiem i miałem rozbudowaną szklarnię obiektywów L i Sigmy ART z bagnetem EF, które zwyczajnie używałem przez adapter Canona.
Natomiast kiedy przyszło wymienić szklarnię na wersje bezlusterkowe, lepiej i taniej mi było mi zwyczajnie zmienić system.

OjTam
24-10-2023, 14:38
Wiesz, jak ta promka była, to 135 nówka nieśmigana kosztowała mniej, niż za używki wołają. :lol:
I tylko ona. Na inne też były promocje, ale nie aż takie.
Stąd ta rozkmina o czyszczeniu.

PS. 105/1.4 na bezlustra to też wersja DSLR z doklejoną dupką. Chyba już tylko te dwa Arty zostały nie wymienione.


Do Canona może ciągnąć nowych ludzi (z grubymi portfelami, nie ukrywajmy) to, czego nie ma w innych systemach: 85/1.2DS, 28-70/2 czy świeży 10-20/4.

m_a_g
24-10-2023, 14:57
PS. 105/1.4 na bezlustra to też wersja DSLR z doklejoną dupką. Chyba już tylko te dwa Arty zostały nie wymienione.


Dokładnie tak jak piszesz, miałem ten obiektyw. Koszmarnie wielki i ciężki jak na 105mm, na lustrzance Canona z gripem jakoś dało się używać, na Sony już nie (ba, wersja Sony była jeszcze większa niż lustrzankowa prez ten adapter).



Do Canona może ciągnąć nowych ludzi (z grubymi portfelami, nie ukrywajmy) to, czego nie ma w innych systemach: 85/1.2DS, 28-70/2 czy świeży 10-20/4.

Jeżeli ktoś specyficznie potrzebuje dokładnie takich szkieł... może. Ale to margines. Dla mnie Canon w tej chwili nie dość że ma drogie szkła (to bym jeszcze przeżył gdybym musiał) to nie ma dobrego szybkiego wysokorozdzielczego body.
R5 jest fajny, ale co z tego jak tylko na migawce mechanicznej, bo na elektronicznej jest taki rolling shutter że szkoda gadać. R3 - duży, drogi i mało megapikseli.
Jeżeli już miałbym płacić premium za obiektywy L pod RF, to chciałbym jeszcze aparat taki jak Z9/Z8/A1 aby je do niego podpinać.

OjTam
24-10-2023, 15:18
Musiałbyś czekać na tego mitycznego R1. :mrgreen:

g69
24-10-2023, 16:21
Wszystkie 4 były wtedy na promocji. Nawet w innym wątku żartowałem, że to czyszczenie magazynów przed wprowadzeniem DG DN. ;)
Więc akurat ta Sigma to słaby powód do przesiadki.
Sensowniejsze jest to, co m_a_g pisze.

Temat jest o Canonie R i chyba nie ma Sigmy pod ten bagnet... więc jaka przesiadke masz na mysli w ogóle??

cybulski
24-10-2023, 16:25
Będzie retro Canon? https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/37214-czy-canon-planuje-wypuscic-aparat-w-stylu-retro

Jeśli już to tylko ff.

g69
24-10-2023, 16:30
Puszki Canon ma juz fajne... gorzej ze szkłami jak wyżej się pisało.

OjTam
24-10-2023, 16:31
Temat jest o Canonie R i chyba nie ma Sigmy pod ten bagnet... więc jaka przesiadke masz na mysli w ogóle??
A kto zaczął?

Trzeba by zapytac sprzedajacego ;) ale stawiam,że jak ktos chciał kupic jakis zestaw szkieł,to dotarło jakie bedą rachunki ;) ostatnio była promka na Sigme 135 1.8 pod FE, była za 3 tys.... ile wiecej trzeba dac za odpowiednik Canona czy Nikona?? I kto zauważy różnice tej wydanej kasy w relacji do obrazka.... Nikon swoja polityka juz stracił pozycje na rzecz Sony,a teraz Canon niech dalej bedzie taki chytry i kiedy podliczy zyski ze swej polityki czas pokaże.. wchodząc na allegro to chyba bez wiekszego kombinowania bym zebrał zestaw Sigm 1.4 35,50,85 mm w cenie Canona 85mm tyle,że 1.2 :)
Tylko napisałem, że wersja Canon EF tej Sigmy też się łapała na promkę. Adapter pewnie i tak zainteresowany ma, więc jej cena nie jest jedynym powodem, dla którego z C na S ucieka ten sprzedający.

Będzie retro Canon? https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/37214-czy-canon-planuje-wypuscic-aparat-w-stylu-retro

Jeśli już to tylko ff.

Co by o C mówić, raczej nie będzie na tyle głupi, żeby APS-C w stopę sobie strzelić... Pytanie tylko co w niego władują i ile za to zawołają.

m_a_g
24-10-2023, 16:35
Puszki Canon ma juz fajne... gorzej ze szkłami jak wyżej się pisało.

Wymień jedną, która ma 40mpx lub więcej, 20fps, i brak rolling shutter na elektronicznej migawce :-)

g69
24-10-2023, 17:38
A kto zaczął?

Tylko napisałem, że wersja Canon EF tej Sigmy też się łapała na promkę. Adapter pewnie i tak zainteresowany ma, więc jej cena nie jest jedynym powodem, dla którego z C na S ucieka ten sprzedający.




Oczywiście mozna sobie gdybac i przypuszczać :) po podpieciu tej Sigmy EF przez przejściówke,szybko bym wrócił do szukania obiektywów oryginalnie pod R... :)) a tak naprawde zanim kupie puche,to poszukam co chce kupić teraz do podpiecia i co w późniejszym czasie i czy mnie stać. Nie rozumiem takich decyzji i ktoś budzi sie jak ma sprzet w domu.

- - - - kolejny post - - - - - -


Wymień jedną, która ma 40mpx lub więcej, 20fps, i brak rolling shutter na elektronicznej migawce :-)

No każdy pewnie sam robi sobie plan wobec wymagań dla puszki. Mi osobiście nie jest potrzebne 40mpx lub wiecej... 30 to optymalne max,więc S 7IV byłby super a kto jeszcze ma tyle..więc np r7 jest fajna pucha za normalne pieniadze,ale u C wiecej korpusów APSC niż szkieł do nich.

OjTam
24-10-2023, 17:49
Oczywiście mozna sobie gdybac i przypuszczać :) po podpieciu tej Sigmy EF przez przejściówke,szybko bym wrócił do szukania obiektywów oryginalnie pod R... :))
135 są tak krowiaste, że adapter różnicy nie robi. Bez znaczenia na system. :lol:
Do tego Canon ma te fajne adaptery z pierścieniem FN czy kieszonką na filtr.


a tak naprawde zanim kupie puche,to poszukam co chce kupić teraz do podpiecia i co w późniejszym czasie i czy mnie stać. Nie rozumiem takich decyzji i ktoś budzi sie jak ma sprzet w domu.

Prawidłowe podejście.



No każdy pewnie sam robi sobie plan wobec wymagań dla puszki. Mi osobiście nie jest potrzebne 40mpx lub wiecej... 30 to optymalne max,więc S 7IV byłby super a kto jeszcze ma tyle..
Ale s7IV dalej ma migawkę elektroniczną z lagiem... ;)


np r7 jest fajna pucha za normalne pieniadze,ale u C wiecej korpusów APSC niż szkieł do nich.

A to już jest całkiem zabawne. Wygląda, jakby chcieli wykosić EF-M, więc wrzucili puszki, ale zapomnieli o szkłach. xD

poste
25-10-2023, 00:49
Może S a7IV ma laga w porównaniu z topowymi puchami, ale można normalnie fotografować przyrodę na migawce elektronicznej. Dla przykłady a7RII nie nadaje się za bardzo do fotografowania np. motyli ruszających skrzydłami... trafienie rozpostartych jest frustrujące. W a7IV nie ma w mojej ocenie różnicy między migawka elektroniczną a mechaniczną.

poste
25-10-2023, 10:40
Ale s7IV dalej ma migawkę elektroniczną z lagiem... ;)




Doprecyzuję tylko odnośnie postu powyżej, w sumie oczywistość, że przez lag rozumiem czas od naciśnięcia migawki do zrobienia zdjęcia. Ruch skrzydła motyla jest dobrym porównaniem, mnie w zupełności wystarcza, kiedy nacisnę przycisk migawki (elektronicznej) przy rozłożonych skrzydłach motyla i mam w tym momencie zdjęcie. Niby oczywiste, ale w dwójce S to się rzadko udawało.

Kwestia wybudzenia aparatu po włączeniu czy hibernacji to inna kwestia. a7IV jest dość szybkie, ale to jeszcze nie poziom lustrzanki (nie piszę o LV ;) ). Kwestia przyzwyczajenia, nie przeszkadza to zasadniczo w robieniu zdjęć. Natomiast szybkość ostrzenia, lag w sensie jak napisałem, dla mnie są w tym aparacie w pełni akceptowalne, zrobiłem wiele zdjęć przyrody, zwierząt, ptaków, itd. Lustrzanka może i klapnie lustrem ułamek sekundy wcześniej, ale nie koniecznie celniej, delikatnie mówiąc ;)

OjTam
25-10-2023, 11:53
Doprecyzuję: oczywiście chodziło mi o rolling-shutter. ;)
Człowiek myśli jedno, pisze drugie.


Podobno R5II ma mieć matrycę stacked 45mpix+, stąd opóźnienie z premierą.

poste
25-10-2023, 11:59
OK:mrgreen:
Ja jeszcze nie zauważyłem tego efektu, choć najczęściej używam migawki elektronicznej. Ale pewnie jest jak piszesz.

OjTam
01-11-2023, 00:18
200-800/6.3-9:
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2023/10/Canon-RF-200-800mm-f6.3-9-IS-USM-lens.jpg

24-105/2.8. :O
A podobno się nie da. ;)
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2023/10/Canon-RF-24-105mm-f2.8L-IS-USM-Z-lens.jpg


Obrazki dziwnej jakości, ponieważ to (niby) wycieki-przecieki przedpremierowe.

MstrG
02-11-2023, 10:39
24-105/2.8. :O
A podobno się nie da. ;)
https://photorumors.com/wp-content/uploads/2023/10/Canon-RF-24-105mm-f2.8L-IS-USM-Z-lens.jpg

https://store.canon.pl/canon-obiektyw-canon-rf-24-105mm-f2-8l-is-usm-z/6347C005/
16 929,99 zł
ZAMÓWIENIE W PRZEDSPRZEDAŻY SZACOWANA DATA WYSYŁKI: 1/6/2024

OjTam
02-11-2023, 13:08
17k obiektyw, adapter napędu ~1k funcioków (tyle Google pokazuje), do tego cena stopki, bo w zestawie najprawdopodobniej nie ma... No, nieźle...

Za to ten RF-S 10-18 ciekawie wygląda. I niedrogi.

cybulski
02-11-2023, 13:11
Kto potrzebuje może zamawiać
76904

maxwawa
03-11-2023, 11:14
Oczywiście da się zrobić taki 24-105 f2.8 ale kosztem wad optycznych, wagi, rozmiarów, stawiam na początek że będzie rekordowe winietowanie.