PDA

Zobacz pełną wersję : [ Leica ] Leica M ... cyfrowa.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9

Keek
04-09-2018, 19:12
To jest podstawowy zestaw mobilnego fotografa dokumentalisty:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://robertkresa.com/GARBAGE/m910.jpg)

Pawel92
04-09-2018, 19:57
Ja też bym wolał M9 od M240: CCD. Pewnie nie używam za często, ale moja M9-P nigdy mi się nie zawiesła. Pamiętaj, żeby był dowód o wymianie matrycy. Koniecznie, bo inaczej to duże koszty i...czekanie na powrót z naprawy. Też mi się wydaje, że ewentualna dopłata do -P nie jest obowiązkowa ;-) Obrazek i działanie jest takie samo. Pozostaje brak czerwonej kropki i ponoć bardziej wytrzymałe szkło na wyświetlaczu LCD (kiepściwym, nota bene). Warto, tak jak wyżej radzone, sprawdzić czy Ci dalmierz odpowiada pożyczając puszkę. Będzie Pan zadowolony :grin:

czupacabra
04-09-2018, 20:05
A dlaczego admin wyciął część podtów?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

wpkx
04-09-2018, 22:26
Mariusz, wrzuciłem do fafniakowego wątku, ale i tu wrzucę zamiast linkować, żeby Ci jeszcze bardziej obrzydzić M9 - też szuflandia, obróbka minimalna:


https://wpkx.pl/L1011866C%20Yellow%20Chairs%20on%20Blue%20Table.jp g
źródło (https://wpkx.pl/L1011866C%20Yellow%20Chairs%20on%20Blue%20Table.jp g)

krzysztofz24
04-09-2018, 22:58
Panowie widze ze tu eksperci sami od czerwonej kropki. Strasnie mnie ciekawi Leica Monochrom. Juz mniej istotne czy ta pierwsza wersja czy ta druga.
Strasznie ciezko znalezc o tym cos w necie. Albo opisy z bloga i pare zdjec na krzyz, lub pusta gadka na youtube.
A ja bym chcial solidny test co ta matryca potrafi, jaka ma rozpietosc tonalna.
Co zobacze jakies zdjecie w necie to mi sie podoba.
Tylko nie moge przykladowo znalezc np strony jakiegos fotografa od streetu czy krajobrazu co by mial duzo a najlepiej tylko z ktorejs Leici Monochrom...
Macie jakies namiary na test albo strony bogate w zdjecia z tych aparatow?

I tak go nigdy nie kupie bo musialbym chyba sprzedac samochod i motocykl naraz:-). Ale juz pozyczyc za gruby hajs bylbym sklonny;-).
ale chcialbym cos poczytac konkretnego o tym aparacie czy zdjecia poogladac z jakiejs sensownej galeri.

Franek_
05-09-2018, 00:10
'fotografa od streetu' robiącego monochromem o tyle nie ma sensu linkować, że to wszystko będzie i tak obrobione i nie ocenisz.

generalnie m9 monochrom ma iso używane w praktycznie pełnym zakresie, czyli.. absolutna norma dziś z aparatów takich jak choćby sony a7 itp. do tego, to nie jest przekonwertowane na cz-b, tylko tak rejestrowane od początku, co powoduje że nie możesz sobie w postprocesie rozjasniac/zciemniac itp poszczegolnych kolorów.

gadzeciarski ten aparat na maksa jest, ale jakbym chcial bardzo duzo robic w cz-b, to bym rozważał; w stosunku do zwykłej m9 dużo lepsze iso i no ładniej te czarnobiale wyglądają niż konwertowane do cz-b kolorowe pliki z m9, tak jeden do jednego porownywane.

krzysztofz24
05-09-2018, 01:26
No wlasnie nie nazwal bym go gazdzeciarskim, tylko czyms niezwyklym. Aparaty z cz-b matrycami to mozna na palcach jednej reki w sumie policzyc.
I tutaj plus dla Leici, ze wogole poszla ta droga.

cz4rnuch
05-09-2018, 07:58
... tylko czyms niezwyklym...Podobnie jak szczerozłote packi na muchy wysadzane czerwonymi diamentami.

wpkx
05-09-2018, 08:11
Krzysztof, kolega Piotr (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=70194) ma w stopce między innymi Monochroma.

cybulski
05-09-2018, 11:37
... . Strasnie mnie ciekawi Leica Monochrom. ...
Strasznie ciezko znalezc o tym cos w necie. Albo opisy z bloga i pare zdjec na krzyz, lub pusta gadka na youtube.
A ja bym chcial solidny test co ta matryca potrafi, jaka ma rozpietosc tonalna.
Co zobacze jakies zdjecie w necie to mi sie podoba.
Tylko nie moge przykladowo znalezc np strony jakiegos fotografa od streetu czy krajobrazu co by mial duzo a najlepiej tylko z ktorejs Leici Monochrom...
Macie jakies namiary na test albo strony bogate w zdjecia z tych aparatow?

I tak go nigdy nie kupie bo musialbym chyba sprzedac samochod i motocykl naraz:-). Ale juz pozyczyc za gruby hajs bylbym sklonny;-).
ale chcialbym cos poczytac konkretnego o tym aparacie czy zdjecia poogladac z jakiejs sensownej galeri.

http://alanschaller.com/biography/
https://www.instagram.com/alan_schaller/
ambasador Leici - używa głównie monochroma

meliszipak
05-09-2018, 11:48
Cena za wydruki podobna jak u Tomaszewskiego.

- - - - kolejny post - - - - - -

Ogólnie to znów zgłupiałem,.
Ale fajnie będzie pobawić się M1O :)

Franek_
05-09-2018, 11:55
to jest monochromem robione:

http://www.jacobauesobol.com/arrivals-and-departures/

cybulski
05-09-2018, 13:08
tautaj też chyba większość monochromem https://www.instagram.com/hansvanleeuwen.one/

hostman22
05-09-2018, 16:53
chciałbym dodać, że XF IQ3 100MP Achromatic jest jednak droższa od monochroma typ246 ;). Chociaż ja leniwy jestem więc zamiast filtrów wolę mieć możliwość zmiany w obróbce z kolorowej matrycy ;)

czupacabra
05-09-2018, 17:04
Hostamann chyba coś nie teges bo achromatic to kosztuje 50 tys usd za samą ściankę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

hostman22
05-09-2018, 17:13
Hostamann chyba coś nie teges bo achromatic to kosztuje 50 tys usd za samą ściankę.


nie wszystko ok... to było do tego, że Leica typ246 jest jako drogi gadżet... ;) - teraz jaśniej..?

czupacabra
05-09-2018, 17:15
[emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji3][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

czupacabra
05-09-2018, 17:16
Nie no używkę w dobrym stanie już można trafić za ok 24 tys zł. To już nie jest jakoś drogo


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Franek_
05-09-2018, 17:49
:shock:

Nie jest jak?

krzysztofz24
05-09-2018, 18:13
Dziek iza linki, zawsze cos. Ciekawe jak z wypozyczeniem tego modelu, chyba nie chca kaucji?:-)


Podobnie jak szczerozłote packi na muchy wysadzane czerwonymi diamentami.

Pozwole w calej rozciaglosci sie nie zgodzic. Cz-b matryca w obecnym swiecie jest czyms tak niespotykanym, ze w pelni zasluguje na okreslenie niezwykla.
Z czysto technicznych aspektow to ta matryca prawdopodobnie bije 99% obecnie produkowanych matryc "kolorowych" pod wzgledem rozpietosci tonalnej. Ale rzetelnego testu w sieci nie uswiadczysz.

Po za tym pozwol ze mi sie bedzie obrazek z Leici monochrom bardzo podobal, tak samo jak "Zeiss look" z ich szkiel czy niektorych obiektywow Leici :-). Bo tak i juz.

cz4rnuch
05-09-2018, 18:23
Ależ Krzysztofie. To, że coś jest niespotykane wcale nie wyklucza tego, że jest gadżetem. Dlatego zgadzam się z tym co napisał Franek i pozwól mnie mieć takie zdanie. I niczego Ci nie zabraniam, możesz cieszyć oko zejs lukiem, czerniami z lejki i czym tam sobie jeszcze wymarzysz :)

- - - - kolejny post - - - - - -


...prawdopodobnie...Ale rzetelnego..nie uswiadczysz...To są słowa klucze. Szczególnie gdy się ocenia po obrobionych fotkach z netu ;)

Keek
05-09-2018, 18:56
Nigdy nie rozumialem uzytkownikow monochroma. Pozbawiac sie mozliwosci mieszania poszczegolnymi kanalami dla...? Wiekszej rozdzielczosci? Pozornej rozdzielczosci tonalnej? Zdecydowanie zamiast BW Lajki wolalbym M10.

zeberek1
05-09-2018, 19:06
A ja bym zdecydowanie wolał Monochroma gdybym tylko mógł sobie na niego pozwolić! I tak teraz 90% swoich pstryków przewalam na b&w.

Keek
05-09-2018, 19:16
A ja bym zdecydowanie wolał Monochroma gdybym tylko mógł sobie na niego pozwolić! I tak teraz 90% swoich pstryków przewalam na b&w.

No ale mieszanie kanalow daje wiecej mozliwosci, cos o czym sie nikomu nie marzylo w czasach analogowych. Dlaczego sie tego pozbawiac??? Moim zdaniem mozna uzyskac ciekawsze BW z M10 niz z Monochroma.

czupacabra
05-09-2018, 19:26
Panowie widze ze tu eksperci sami od czerwonej kropki. Strasnie mnie ciekawi Leica Monochrom. Juz mniej istotne czy ta pierwsza wersja czy ta druga.
Strasznie ciezko znalezc o tym cos w necie. Albo opisy z bloga i pare zdjec na krzyz, lub pusta gadka na youtube.
A ja bym chcial solidny test co ta matryca potrafi, jaka ma rozpietosc tonalna.
Co zobacze jakies zdjecie w necie to mi sie podoba.
Tylko nie moge przykladowo znalezc np strony jakiegos fotografa od streetu czy krajobrazu co by mial duzo a najlepiej tylko z ktorejs Leici Monochrom...
Macie jakies namiary na test albo strony bogate w zdjecia z tych aparatow?

I tak go nigdy nie kupie bo musialbym chyba sprzedac samochod i motocykl naraz:-). Ale juz pozyczyc za gruby hajs bylbym sklonny;-).
ale chcialbym cos poczytac konkretnego o tym aparacie czy zdjecia poogladac z jakiejs sensownej galeri.

to jeszcze to :
http://www.overgaard.dk/leica-M-Monochrom-Type-246-Digital-Rangefinder-Camera-black-and-white-sensor-page-28-The-Leica-M246-Goes-to-Paris.html

wpkx
05-09-2018, 19:45
No ale mieszanie kanalow daje wiecej mozliwosci, cos o czym sie nikomu nie marzylo w czasach analogowych. Dlaczego sie tego pozbawiac??? Moim zdaniem mozna uzyskac ciekawsze BW z M10 niz z Monochroma.

Bez wątpienia.
Tylko kwestia, co kto rozumie przez ciekawsze? Takie jak np. z Tri-Xa na MF, czy właśnie kompletnie inne?
SD, Robert - nie tęsknisz za obrazkiem z Hassla? (Pytanie bez podtekstów i bynajmniej nie dla sportu.)

Keek
05-09-2018, 20:02
Kompletnie inne. Na analogu nie da sie rozjasniac, przyciemniac, zmieniac kontrastu itd, pojedynczego koloru. Mozna bawic sie filtrami ale w ograniczonym zakresie. Analogowy obrazek z Hassela na pewno byl bardzo przyjemny dla oka. Ale to juz nie wroci. Nie ma takich filmow co kiedys, w TriXie srebra coraz mniej...
Trzeba isc za nowym i wykorzystywac mozliwosci jaką daja dzisiejsze sposoby obrazowania. Taplanie sie w starych procesach zostawmy nostalgicznym dziadkom. Ja nie chce byc nostalgicznym dziadkiem, bo poza tą nostalgią, technika foto jest obecnie lepsza niz kiedys.

zeberek1
05-09-2018, 20:06
To samo miałem i ja. Kilka prób powrotu do analoga a i tak zawsze w wyjsciach wygrywała cyfra. No to w koncu dałem na luz.

wpkx
05-09-2018, 20:24
Kompletnie inne. Na analogu nie da sie rozjasniac, przyciemniac, zmieniac kontrastu itd, pojedynczego koloru. Mozna bawic sie filtrami ale w ograniczonym zakresie. Analogowy obrazek z Hassela na pewno byl bardzo przyjemny dla oka. Ale to juz nie wroci. Nie ma takich filmow co kiedys, w TriXie srebra coraz mniej...
Trzeba isc za nowym i wykorzystywac mozliwosci jaką daja dzisiejsze sposoby obrazowania. Taplanie sie w starych procesach zostawmy nostalgicznym dziadkom. Ja nie chce byc nostalgicznym dziadkiem, bo poza tą nostalgią, technika foto jest obecnie lepsza niz kiedys.
Powiedzmy, że rozumiem.

To co tam masz w tej torbie - 2xM10 z 2.8/28 i 2/50?

Franek_
05-09-2018, 20:25
Eee...

Dla samej frajdy procesu można się czasem pobawić.

A jak do zdjęć podchodzi się hobbystycznie, to o co niby innego ma chodzić niż o frajdę właśnie?

Keek
05-09-2018, 21:57
Powiedzmy, że rozumiem.
To co tam masz w tej torbie - 2xM10 z 2.8/28 i 2/50?

Zgadles w polowie. Teleobiektywow nie uzywam.


Eee...
Dla samej frajdy procesu można się czasem pobawić.
A jak do zdjęć podchodzi się hobbystycznie, to o co niby innego ma chodzić niż o frajdę właśnie?

Mozna. W mokry kolodion tez. Tyle, ze to nie moja bajka. Dla mnie tresc jest na pierwszym miejscu. Forma to dodatek - ozdoba, ladne opakowanie.

Franek_
05-09-2018, 22:10
Mozna. W mokry kolodion tez. Tyle, ze to nie moja bajka. Dla mnie tresc jest na pierwszym miejscu. Forma to dodatek - ozdoba, ladne opakowanie.

Nie pisałem o Tobie, bo u Ciebie wiadomo jak jest, a i fotografię w Twoim wydaniu trudno nazywać 'hobby'.

meliszipak
05-09-2018, 23:57
Teleobiektywow nie uzywam.
Czym robiłeś Wenecję?

Keek
06-09-2018, 00:34
Czym robiłeś Wenecję?

28+21+18+16.

zeberek1
06-09-2018, 09:49
Witam!
Kto przygarnie?...


13653

Franek_
06-09-2018, 11:23
na l-camera-forum wystaw.

za jakieś 2300 PLN powinien pójść.

w Polsce trudniej Ci będzie sprzedać.

meliszipak
06-09-2018, 11:33
Nie no 3000 to spoko cena raczej jest, a nawet ciut wyżej.
Przynajmniej według ebaya.

Franek_
06-09-2018, 11:37
niesprzedawalne w tej cenie Z POLSKI.

a w Polsce niesprzedawalne, bo userów bagnetu M jest mało.

a do Sony.. w sumie nie wiem co się do Sony kupuje, więc może tam jest szansa.

swoje szkło za 2700 próbowałem sprzedawać, pisałem z gościem zainteresowanym, ostatecznie wyrwał za 2500 z Niemiec chyba.

te 2300 to moim zdaniem cena transakcyjna, że wystawiasz i sprzedajesz. oczywiście można wystawić za ponad 3000 i.. czekać :)


z drugiej strony, moją specjalnością jest drogo kupić tanio sprzedać

zeberek1
06-09-2018, 11:49
Biorąc pod uwagę ceny nowego to jest jak atrakcja! Tym bardziej ze ten akurat jest w bardzo eleganckim stanie. Na ebay tez nie taniej a u nas takich uzywek brak. A szkło wg recenzji jest na równi z Summicronem 35 a to juz coś...

Franek_
06-09-2018, 11:52
ja mówię o praktycznych możliwościach sprzedaży, a nie czekania miesiącami aż się ktoś napatoczy za kwotę wyższą, po czym posmęci i stwierdzi że jednak voigtlander.

ale oczywiście życzę powodzenia.




Biorąc pod uwagę ceny nowego to jest jak atrakcja!

specyfika egzotyki - czy to foto czy cokolwiek innego...

chory
06-09-2018, 11:57
Nie no 3000 to spoko cena raczej jest, a nawet ciut wyżej.
Przynajmniej według ebaya.

Zobacz za ile ten pójdzie, jeśli pójdzie. Gość na dzień dobry jest otwarty na oferty poniżej ceny startowej, co jest bliżej Franka prognozy.


https://www.ebay.co.uk/itm/ZEISS-Zeiss-Biogon-T-35mm-F-2-ZM-Lens/253850348830?epid=15023251293&hash=item3b1aa8ed1e:g:kWMAAOSw~X1biETU

meliszipak
06-09-2018, 13:24
Biogon 35 f2 vs f2,8
Za i przeciw?

Franek_
06-09-2018, 13:40
Biogona 35/2.8 ma (miał?) doktor.

2.8 jest mniejszy, ciemniejszy, ma więcej kontrastu, bardziej winietuje.

meliszipak
06-09-2018, 13:55
2120 za miętowego 35 2,8 z osłoną voitka to dobra cena?

Franek_
06-09-2018, 14:00
Myślę że tak.

Po tańszej cenie z 35tek jedynie Voigtlandery do wyrwania.

Jeśli możesz, to przymierz się do tego szkła przed zakupem, jest bardzo małe (krótkie).

meliszipak
06-09-2018, 14:08
Już patrzyłem wcześniej ;)

zeberek1
06-09-2018, 14:11
Między Biogonami 2.0 i 2.8 różnice są duże w wielu aspektach...

meliszipak
06-09-2018, 14:14
To powiedz:)

zeberek1
06-09-2018, 14:20
W internetach już wsio o tym napisali nie raz i nie dwa... Ładny 2.0 na Ciebie czeka a Ty marudzisz... Ech!

Franek_
06-09-2018, 14:21
W internetach już wsio o tym napisali nie raz i nie dwa..

podlinkuj coś. sam się z ciekawością dowiem. bo z tego co czytałem jak kupowałem swoje szkło, to poza mniejszym kontrastem i większym rozmiarem jaśniejszej wersji oba szkła rysują bardzo podobnie.

JacekB
06-09-2018, 14:40
U Kena jest szczegółowe omówienie obu. Charakterystyki wydają się być bardzo podobne. I opinie użytkowników są generalnie podobne o wszystkich Biogonach 35, wlącznie z pierwowzorami od Contaxa. To znaczy, wszystkie wedle zgodnych opinii są znakomite. Mnie to rybka, bo nie mam żadnej trzydziestkipiątki, ale ogólnie urzekają mnie małe obiektywy, które nie blokują wizjera. Poza tym w danym przypadku warto patrzeć na rozmiar filtrów, czy podpasują konkretnemu użytkownikowi, bo oba mają 43 mm, a normalnie typowa Leica to 39 albo 46 mm.

Franek_
06-09-2018, 14:43
po co filtry do cyfry?

poza tym, jak kolega rozważa 50tkę zeissową również, to ona też ma 43mm.

35/2.8 nie będzie blokował wizjera. 35/2 blokuje.

oba szkła robią robotę, różnice (poza kontrastem) z tego co widziałem b. subtelne.

Ken to wariat.

JacekB
06-09-2018, 15:26
Jak już się nacieszy Leiką na cyfrę, to może zechcieć posmakować oryginału na kliszę.:smile: O to chodzi, żeby pasowało systemowo, na przykład do tego pięćdziesiątka Zeissa też z takim rozmiarem. Sprawa względna, bo kilkanaście euro kosztują doskonałe adaptery, ale dla niektórych ma znaczenie. Ken jaki jest wiadomo, ale akurat jego lajkowo-cajsowe opisy, gdy odcedzić wariactwo, są bardzo przydatne dla usystematyzowania wiedzy.

zeberek1
06-09-2018, 15:34
Ja do swojego mam Hoya Orange czyli chyba najbardziej potrzebny do b&w i takowy mogę dołożyć nabywcy....

wpkx
06-09-2018, 16:25
Mariusz... Nie bierz ciemniaka... Bądź Leicamanem.

zeberek1
06-09-2018, 16:50
Wziął by człowiek pogadał trochę to może i promocje jaką dostał a nie kombinował nie wiadomo co i jak i gdzie... ;-)

meliszipak
06-09-2018, 20:47
Spokojnie, spokojnie...
Wydaje mi się. że mi leży 35 2,8 i 50 f2 i pod moje potrzeby jak ulał.
Ale wiadomo, że lepiej móc otworzyć niż nie móc jak mawiał klasyk.
Bawiłem się troche na Jarmarku Dominikanskim tą 35 ciemniejszą na analogu i się podnieciłem.
Co do analoga to też mówię tak, zwłaszcza cz-b.

meliszipak
06-09-2018, 23:13
Na Optycznych w komentarzach Mate napisał:

Panasonic to wszedł w ff w 2015 r. robiąc Leikę SL (która nota bene ma lepszą specyfikację niż premiera Canona z 2018 r.) :)

Prawda li to czy fałsz?

Keek
07-09-2018, 13:36
Na Optycznych w komentarzach Mate napisał:

Panasonic to wszedł w ff w 2015 r. robiąc Leikę SL (która nota bene ma lepszą specyfikację niż premiera Canona z 2018 r.) :)

Prawda li to czy fałsz?

No ba! Inzynierowie z Panasonica - jeszcze pod nazwa National, projektowali przed wojna pierwsza maloobrazkowa Lajke na film 35mm.

wpkx
07-09-2018, 13:41
A przed którą wojną?

Keek
09-09-2018, 01:03
Kupię używaną M8 do projektu artystycznego. Może być poobijana, bez dalmierza, bez matrycy, bez... Bez wszystkiego oprócz monitorka LCD. Monitorek musi być sprawny. Pewnie nikt tutaj już takimi starociami nie fotografuje, ale sprobować zawsze można.

meliszipak
13-09-2018, 07:59
Niby obrazek z M240 nie jest zły, ale jednak to nie to samo co M9.
M10 jest świetna, ale jakby bardziej cyfrowa w porównaniu z 9.
M10 obrazuje podobnie jak Leica SL.

Szkła Leiki boskie, ostrość, rozmycie, kolory.
Niby biogony i planary nawet lepsze, a jednak gorsze.

bradley
13-09-2018, 08:38
Oczywiście Mariuszu! Napoleon też miał Leicę. W Rosji mu ukradli i co z tego wyszło. Choć niektórzy, że to nie w Rosji, a po drodze, w Polsce...

Wysłane z mojego Tapatalka

meliszipak
13-09-2018, 08:59
Napoleon miał Bucefała.

bradley
13-09-2018, 10:55
:-);-)

Wysłane z mojego Tapatalka

meliszipak
13-09-2018, 21:17
I sama filozofia dalmierza fajna i małe szkła...

chory
14-09-2018, 10:09
I sama filozofia dalmierza fajna i małe szkła...

Nie życzę Ci żle, a nawet wręcz przeciwnie, ale chciałbym te ochy i achy usłyszeć po roku robienia zdjęć, lecz nie na zasadzie - pańskie oko konia tuczy.

Franek_
15-09-2018, 01:18
Nie życzę Ci żle, a nawet wręcz przeciwnie, ale chciałbym te ochy i achy usłyszeć po roku robienia zdjęć, lecz nie na zasadzie - pańskie oko konia tuczy.

przeca lajka jest zajebiaszcza. same ochy i achy (w przerwach między kuwrami) :grin:

meliszipak
15-09-2018, 06:49
Na nastepny weekend dostanę M10 z 35 cron to sobie poużywam :)

Keek
15-09-2018, 09:50
Na nastepny weekend dostanę M10 z 35 cron to sobie poużywam :)

Super aparat. Mecze sie z nim juz rok. Pisz jakbys mial pytania pomocnicze :D

meliszipak
15-09-2018, 14:44
Ktoś się zemścił na tej q... i zmył jej makijaż
https://www.ebay.pl/itm/Leica-Q-Typ-116-Digitalkamera/142931215696?hash=item21475d4550:g:0pMAAOSwR7Bbk3O h

zeberek1
15-09-2018, 15:16
I żeby tak ta q... miała nie 28 a 35... Ech!

wpkx
15-09-2018, 15:29
Super aparat. Mecze sie z nim juz rok. Pisz jakbys mial pytania pomocnicze :D

Zupełnie jak "Super partia..."
A czy ja też mogę PISać pytawszy?

zeberek1
15-09-2018, 15:51
wpkx jeśli Prezes pozwoli... A (nie)Filemon potwierdzi... Wtedy Ci wolno słówko PiSnąć...

Rycerz
15-09-2018, 17:28
Trolli się namnożyło na wsi i na czerwonej kropce.

cz4rnuch
15-09-2018, 18:15
To nie trolluj :)

Rycerz
15-09-2018, 18:21
Nie widzisz? Czy bronisz kolegów? Niedługo zatopią forum bzdetami.

cz4rnuch
15-09-2018, 18:26
Widzę, już naprawiam. Wojtuniu nie trolluj. Zeberka nie znam. A teraz prośba do Ciebie rycerzu byś nie przytapiał wątków swoimi "bzdetami" :)

Rycerz
15-09-2018, 19:17
Niestety nie skorzystam.
Wy możecie śmiecić forum?
ja jako pełnoprawny forumowicz też.

wpkx
15-09-2018, 19:35
Nikoniarze to forum sprzętowe.
A Leica M to sprzęt szczególnie nikoniarski.
Podobnie jak gramofon (nie mylić z grafomanem).
Zatem, z dedykacją dla P.:

(…) trolli trollalla la, trolli trollalla la (…)

https://www.youtube.com/watch?v=mJopMg-_VGM

meliszipak
15-09-2018, 20:50
I żeby tak ta q... miała nie 28 a 35... Ech!

35 masz w dng zaznaczone ramkami. Wtedy 17mpx. Przy 50 mm o ile pamiętam już tylko 7mpx.

- - - - kolejny post - - - - - -

Jak by dali 35 to było by
super, ale by siadły emki.

zeberek1
19-09-2018, 20:04
Leica M... (chyba nie) z drugiej reki…

https://allegro.pl/b1227-body-leica-m3-do-renowacji-naprawy-i7559917035.html#imglayer

Ja cie nie mogę! Ma facet tupet z podaniem ceny za wraka!

fan911
22-09-2018, 19:06
Dzień dobry!

Wypada mi się przywitać w wątku jako szczęśliwego nabywcę :)

Robiąc zdjęcia M240 mam wrażenie... jakbym uczył się fotografii od początku. Ciężko ogarnąć, że SONY i Leica służą do tego samego.

Poniżej kilka pstryków z Łodzi i pytanie o 50 mm - Summliux czy Summicron?

14416


14417


14418


14420


14419

cdc
22-09-2018, 19:47
Ale, jak widać, da się nią robić zupełnie normalne zdjęcia.

Coman
22-09-2018, 21:13
Też stoję przed wyborem jakiejś 50-tki do mojej M9 i chyba zdecyduję się na Luxa, trochę jaśniejszy, lepszy do portretów.

puch24
22-09-2018, 21:21
fan911,
Księży Młyn?

fan911
22-09-2018, 21:50
Też stoję przed wyborem jakiejś 50-tki do mojej M9 i chyba zdecyduję się na Luxa, trochę jaśniejszy, lepszy do portretów.

Ja na razie ... nie wiem. Pytanie jak bardzo widoczne są różnice między "lux" a "cron". Bo cenowo bardzo.


fan911,
Księży Młyn?

Tak :)

meliszipak
25-09-2018, 12:58
@fan911 (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=51794)
Jakie szkło użyłeś do tych zdjęć?

- - - - kolejny post - - - - - -

Uff, trzy upojne dni z legendarnym summicronem 35 i najnowszą M10 za mną! :)
Wrzucę na spokojnie kilka zdjęć, jak trochę ochłonę :)

zeberek1
25-09-2018, 13:11
Csłowiek całe życie marzy o tej jednej marce... ;-)

14533

meliszipak
25-09-2018, 13:29
M10 35 summicron.
14535

meliszipak
25-09-2018, 13:59
M10 summicron f 9,5 iso 200
14537

fan911
25-09-2018, 14:39
@fan911 (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=51794)
Jakie szkło użyłeś do tych zdjęć?

- - - - kolejny post - - - - - -

Uff, trzy upojne dni z legendarnym summicronem 35 i najnowszą M10 za mną! :)
Wrzucę na spokojnie kilka zdjęć, jak trochę ochłonę :)

Summicron 28 f/2 :)

Lepszego szkła w życiu nie miałem, a miałem sporo :) Jest moc.

fan911
25-09-2018, 15:30
Siedzenie :)

14539

meliszipak
26-09-2018, 01:39
M10 35mm
14578

wpkx
26-09-2018, 07:08
Przysłona?

meliszipak
26-09-2018, 09:01
Iso 1250 f 13 1/30 sec.

Franek_
26-09-2018, 10:00
dziwna konfiguracja..

meliszipak
26-09-2018, 10:24
Z ręki, chciałem dużą głębię.

puch24
26-09-2018, 10:36
Meli, światła jakby takie trochę przepalone.

meliszipak
26-09-2018, 10:54
Chyba nie ma dramatu, przynajmniej u mnie.

chory
26-09-2018, 13:57
3 dni i tylko 3 zdjęcia? Nie powiem, powściągliwe podejście do tematu.

bradley
26-09-2018, 13:59
Się czepiacie! Delektuje się!

Wysłane z mojego SM-T530 przy użyciu Tapatalka

meliszipak
26-09-2018, 23:54
M10 Summicron 35mm iso 200 f/2.0 1/45 sec
14682

- - - - kolejny post - - - - - -

M10 Summicron 35mm iso 200 f/2.0 1/45 sec
14685

- - - - kolejny post - - - - - -

iso200 f/8.0 1/1500
14689

- - - - kolejny post - - - - - -

iso 200 f/2,0 1/350 sec
14690
Stanisław Marzec.
Mistrz Świata w biegach przełajowych i w biegach pod górę.
Wystartował ponad 1000 razy.
Wygrał 250 zawodów.
90% maratonów przebiegł na boso.
Mam honor znać osobiście Stanisława.

meliszipak
27-09-2018, 10:33
iso 200 f/2 1/750 sec
14693

Jai pur
27-09-2018, 12:30
meliszipak, Ty mi powiedz, skąd to zauroczenie lajką. Ramki kadru, ustawianie ostrości, obsługa?

meliszipak
27-09-2018, 12:56
Tego się nie da powiedzieć, z tym się trzeba urodzić :)

- - - - kolejny post - - - - - -

Wszystko jest fajne. Inny wymiar.
Szybko się z tym działa bo do tego jest.
Summarit szokuje .

- - - - kolejny post - - - - - -

Podobnie jak ceny dla amerykanskich dentystów.

- - - - kolejny post - - - - - -

iso 200 f4.0 1/180sec
14712

meliszipak
27-09-2018, 13:28
iso 200 f 2,8 1/30sec
14714
Kazimierska bohema.
Niezwykle osobości, wspaniali ludzie.

meliszipak
27-09-2018, 14:21
iso1600 f/ 8,0 1/12 sec
14715

nordwind
27-09-2018, 15:01
M10 35 summicron.
14535

Imponująca kolekcja pędzelków i wszystkie maja ślady użycia... :)

meliszipak
27-09-2018, 19:54
iso 200 f2,8 1/750 sec
14773

wpkx
27-09-2018, 20:04
Nie rozumiem - dlaczego 2.8?

Jai pur
27-09-2018, 20:05
Tego się nie da powiedzieć, z tym się trzeba urodzić :)

Wszystko jest fajne. Inny wymiar.
Szybko się z tym działa bo do tego jest.
Summarit szokuje .


Czyli chęć poznania, nowe doświadczenie. OK.
Myślałem, że może wybór ze względu na cechy/zalety.

Parametry, które podajesz...no niektóre pozostają zagadką ;)

wpkx
27-09-2018, 20:14
Dla mnie też. Ale nigdy nie miałem eM Dziesięć.

meliszipak
27-09-2018, 20:22
Dla mnie też. Ale nigdy nie miałem eM Dziesięć.
Przepisuje z lightrooma, przecież nie z pamięci

- - - - kolejny post - - - - - -


Czyli chęć poznania, nowe doświadczenie. OK.
Myślałem, że może wybór ze względu na cechy/zalety.

Parametry, które podajesz...no niektóre pozostają zagadką ;)
Na cechy i zalety oczywiście tak.

- - - - kolejny post - - - - - -

Specyfika pracy, rozmiar, zwłaszcza szkła, obrazek

meliszipak
27-09-2018, 21:36
iso200 f / 2,0 1/500 sec
14786

- - - - kolejny post - - - - - -



Myślałem, że może wybór ze względu na cechy/zalety.
Wypożyczyłem na 3 dni.
Myślałeś, że kupiłem?
Za biedny jestem, niestety.

cdc
28-09-2018, 13:37
Voigtländer Ultron 35/2, Color-Skopar 21/3.5 i inne https://www.dpreview.com/articles/0335309033/photokina-2018-hands-on-with-new-voigtlander-m-and-e-mount-prime-lenses?slide=12

jo44
28-09-2018, 13:57
Uwaga na okazje: https://fotoblogia.pl/12911,skradziono-sprzet-leiki-warty-miliony-wlasciciele-sklepu-prosza-o-pomoc

cybulski
28-09-2018, 16:24
Takie kolorowe obrazki i ten BW wychodzą wprost z puszki czy gmyrane w komputerze ?

iso1600 f/ 8,0 1/12 sec
14715

Jai pur
28-09-2018, 17:18
Wypożyczyłem na 3 dni.
Myślałeś, że kupiłem?
Za biedny jestem, niestety.

Pomyślałem, że się tak zachwycasz, bo poczułeś tę dziwną energię, która uskrzydla (bo zmusza do wysiłku), dzięki specyfice samego aparatu.
No i dajmy na to taki projekt "Kazimierz od podwórka" zrobiony lajką to brzmi dobrze ;)

wpkx
28-09-2018, 17:25
Maćku, dla mnie samo słowo "projekt" w takim kontekście nie brzmi dobrze - to jest jakaś korporacyjno-marketingowa nowomowa i kompletnie nie kojarzy mi się ze sztuką.

Franek_
28-09-2018, 18:39
semantyka.

projekt - wiadomo o co chodzi.

i kto powiedział, że sztuka ma być zaraz?

puch24
28-09-2018, 19:14
Borrowing z angielskiego. ;-)
Projektem może być np. remont w mieszkaniu, porządki w garażu, odbudowa starego samochodu, urządzenie ogródka, sklejenie modelu samolotu, czy zrobienie odbitek z wakacji... Po prostu jakieś prywatne przedsięwzięcie.

Ale mnie też razi w polskim like hell.

nordwind
28-09-2018, 19:20
"projekt artystyczny" przecież to określenie jest co najmniej tak stare jak..... sztuka współczesna :)

Jai pur
28-09-2018, 19:44
Ja się bardzo często spotykam z określeniem projekt fotograficzny, ale coś w tym jest, że to niedelikatne.
Niech więc będzie, że esej fotograficzny.

Coman
28-09-2018, 19:45
M9, Elmarit 28
14823

meliszipak
28-09-2018, 21:15
Uwaga na okazje: https://fotoblogia.pl/12911,skradziono-sprzet-leiki-warty-miliony-wlasciciele-sklepu-prosza-o-pomoc
Dobrze, że jest lista z numerami skradzionego sprzętu.

- - - - kolejny post - - - - - -


Pomyślałem, że się tak zachwycasz, bo poczułeś tę dziwną energię, która uskrzydla (bo zmusza do wysiłku), dzięki specyfice samego aparatu.
No i dajmy na to taki projekt "Kazimierz od podwórka" zrobiony lajką to brzmi dobrze ;)
Coś w tym jest.

- - - - kolejny post - - - - - -


Takie kolorowe obrazki i ten BW wychodzą wprost z puszki czy gmyrane w komputerze ?
Jak chcesz to podeślę dng.
Uwierz, że te pliki są fenomenalne i praktycznie gotowe. Drobne korekty, albo i nie.
Poza tym genialne się poddają obróbce, robisz co chcesz, jak chcesz i to łatwo przychodzi.

- - - - kolejny post - - - - - -

Nad wywołaniem tych zdjęć spędziłem dosłownie chwilę.

- - - - kolejny post - - - - - -


M9, Elmarit 28
Jakieś nieostre i zielony jakiś taki ;-)

meliszipak
30-09-2018, 00:20
iso 200 f/8,0 1/350sec
14883

Keek
30-09-2018, 00:29
Gdybyś wrzucił od czasu do czasu jakiegoś HiResa to wniosłoby to coś dobrego do wątku. Podobne prewki to ja moge zasymulować na iPhonie. :D

meliszipak
30-09-2018, 00:41
Nietykany crop z dng zamieniony na jpg w LR
14884

- - - - kolejny post - - - - - -


Gdybyś wrzucił od czasu do czasu jakiegoś HiResa to wniosłoby to coś dobrego do wątku. Podobne prewki to ja moge zasymulować na iPhonie. :D
Pokaż :)

Keek
30-09-2018, 00:48
Nietykany crop z dng zamieniony na jpg w LR
14884

O właśnie. Przynajmniej widać, że detal w porówniu do M9 gorszy.




Pokaż :)

Niestety nie stać mnie na taki luksusowy telefon.

meliszipak
30-09-2018, 00:55
Tu jest chyba ostrość
14886

meliszipak
30-09-2018, 09:42
Jeszcze fragment
14887

Keek
30-09-2018, 10:46
Jeszcze kilka fragmentow a bedziemy mogli zrobic sobie puzzle :D
Zrob kilka kadrow przy roznych parametrach: dzien, noc, wysokie ISO, niskie ISO, high key, low key, wrzuc HiResy (jak nie tu sie nie zmieszcza to na inny serwer), mozesz pokazac kilka DNG. Bedzie to cos mowilo o jakosci zdjec robionych aparatem. Zainteresowani beda wdzieczni. Wrzucanie takich prewek nie sluzy zupelnie niczemu, zabiera tylko czas w przewijaniu sie przez watek. Oczywiscie to uwaga do nas wszystkich.
Zeby nie skonczylo sie tylko na pouczaniu - ponizej link do pelnej klatki:

Leica M9, Elmarit 28 ASPH, zapewne f8. (http://robertkresa.com/GARBAGE/28.jpg)

meliszipak
01-10-2018, 01:30
Mam inny podgląd na tę sprawę :)
Moje cropy są mojsze.

- - - - kolejny post - - - - - -

Twój przykład pokazuje bardzie analogowy charakter ccd.
Sam to wszystko poukładałeś? Nawet ładnie.

Jai pur
01-10-2018, 08:22
Jeszcze kilka fragmentow a bedziemy mogli zrobic sobie puzzle :D
Zrob kilka kadrow przy roznych parametrach: dzien, noc, wysokie ISO, niskie ISO, high key, low key, wrzuc HiResy (jak nie tu sie nie zmieszcza to na inny serwer), mozesz pokazac kilka DNG. Bedzie to cos mowilo o jakosci zdjec robionych aparatem. Zainteresowani beda wdzieczni. Wrzucanie takich prewek nie sluzy zupelnie niczemu, zabiera tylko czas w przewijaniu sie przez watek. Oczywiscie to uwaga do nas wszystkich.
Zeby nie skonczylo sie tylko na pouczaniu - ponizej link do pelnej klatki:


Robert, pokazywanie wysokiej jakości plików z lajki M jest potencjalnie szkodliwe i może skutkować błędnymi decyzjami zakupowymi wśród "napaleńcow" sprzętowych. Tym świadomie zainteresowanym nie jest to do niczego potrzebne. Jest jednak druga strona medalu, o większym walorze edukacyjnym i poznawczym. I właśnie takie zdjęcia, na dodatek z opisem, jak ostatnio przedstawione (przepraszam za szczerość meliszipak) mogą się temu przysłużyć. Mianowicie zrozumieniu, że ta legendarna lajka niczego w naszej fotografii nie zmieni.

meliszipak
01-10-2018, 14:28
No cóż. Po niecałych trzech dniach testów chcę powiedzieć, że Leica jest aparatem niezwykłym.
Mała, poręczna, dyskretna i szybka, kiedy tego od niej wymagamy. Idealny kompan w podróży i na ulicy.
Manualne ustawianie ostrości w połączeniu ze skalą głębi ostrości jest szybkie i łatwe do opanowania.
Wielkość zestawu i obraz jaki otrzymamy z tego tandemu (35mm summicron) wynagradza ewentualne niedogodności.
Jest genialny i nie wymaga dużej ingerencji. Niezwykle łatwo otrzymać pożądany "look".
W nowszej generacji emek są udogodnienia w postaci live view i możliwego elektronicznego wizjera co powiększa uniwersalność sprzętu.
Obiektywy Leiki to cuda optyki i mechaniki.
Tak więc wcześniej czy póżniej w mojej torbie zagości Leica.
Nie dajcie się zniechęcić gadaniem o błędach zakupowych, że leica nie dla każdego.
Jakiś niesamowity opór stawiają niektórzy i dziwnie próbują zniechęcić, tak jakby tylko Oni, wybrani
mogli wykorzystać taki aparat. Czyżby mieli innych za idiotów?
Spróbujcie i zdecydujcie sami.
Przed zakupem warto wypożyczyć i przetestować bezpłatnie sprzęt w Leicastore (http://www.leicastore.pl/).

- - - - kolejny post - - - - - -

Zapisałem się w kolejkę do przetestowania aparatu Leica Q.
Jedno już wiem. Niesamowity obiektyw, świetny obraz.

czupacabra
01-10-2018, 14:58
+1


Wysłane za pomocą Tapatalk

Franek_
01-10-2018, 15:10
ee..

zawsze przychodzi taki zachwyt.

potem przychodzi faza negacji.

a potem ma się to w d*pie.

meliszipak
01-10-2018, 15:14
Ale zdjęcia trza czymś robić :)

Jai pur
01-10-2018, 15:29
Ależ lajka jest jak najbardziej dla każdego, i nikomu nie odradzam, a wręcz przeciwnie. I to wcale nie jest aparat niezwykły, a wręcz najzwyklejszy z możliwych. Ma to, co trzeba i co wystarczy, by robić świetne zdjęcia.
Chodzi o odrobinę świadomości, a nie pompowanie balonu egzaltacji. To ślepa uliczka.

meliszipak
01-10-2018, 15:37
Prostota obsługi niesamowita.
Menu genialne i oczywiste.
Wyważenie zestawu idealne. W połączeniu z masywną budową pozwala utrzymać dłuższe czasy z ręki.
Fajna jest.

bradley
01-10-2018, 17:07
Pisz tak dalej to może ambasadorem zostaniesz [emoji6]

Wysłane z mojego Tapatalka

wpkx
01-10-2018, 17:09
Rzekł ambasador Tapatalka?

bradley
01-10-2018, 17:12
Rzekł ambasador Tapatalka?Nie lubimy tapatalka?

Wysłane z mojego Tapatalka

cz4rnuch
01-10-2018, 17:30
Wojciech stroni od nowych technologii.

wpkx
01-10-2018, 17:31
Nie lubimy tapatalka?

Wysłane z mojego Tapatalka

My czy Wy?
Ja tylko sam, nie w liczbie mnogiej, grzecznie - a może nawet z pewną taką nieśmiałością - zapytałem, zauważywszy, że chyba każdą wypowiedź podpisujesz jak wyżej.
A ponieważ stanowi to w tym wypadku prawie 50% wypowiedzi, lecz nie ma związku z tematem, to jest dla mnie na tyle osobliwe, że aż intrygujące.
Lubienie czy nielubienie nie ma tu nic do rzeczy.

cz4rnuch
01-10-2018, 17:33
Czyli nie lubimy.

wpkx
01-10-2018, 17:39
Ty też?

Wysłane z Internetu.

bradley
01-10-2018, 18:01
My czy Wy?
Ja tylko sam, nie w liczbie mnogiej, grzecznie - a może nawet z pewną taką nieśmiałością - zapytałem, zauważywszy, że chyba każdą wypowiedź podpisujesz jak wyżej.
A ponieważ stanowi to w tym wypadku prawie 50% wypowiedzi, lecz nie ma związku z tematem, to jest dla mnie na tyle osobliwe, że aż intrygujące.
Lubienie czy nielubienie nie ma tu nic do rzeczy.Podpis jest wynikiem mojego lenistwa. Nie chce mi się edytować podpisów we wszystkich urządzeniach z androidem.
My lubimy tapatalka

Wysłane z mojego Tapatalka

nordwind
01-10-2018, 18:06
Jeśli te wszystkie zastrzeżenia kolegów są prawdziwe, to Lejka powinna być sprzedawana na receptę ... :)

Wysłane z kosmodromu.

cybulski
01-10-2018, 19:01
Jeśli te wszystkie zastrzeżenia kolegów są prawdziwe, to Lejka powinna być sprzedawana na receptę ... :)

Wysłane z kosmodromu.

Najlepiej z refundacją

wpkx
01-10-2018, 19:20
Podpis jest wynikiem mojego lenistwa. Nie chce mi się edytować podpisów we wszystkich urządzeniach z androidem.
My lubimy tapatalka

Wysłane z mojego Tapatalka

Dziękuję - leniwy leniwego zrozumie najlepiej - solidarność musi być. I już się nie czepiam.


Jeśli te wszystkie zastrzeżenia kolegów są prawdziwe, to Lejka powinna być sprzedawana na receptę ... :)

Wysłane z kosmodromu.

I aplikowana przez lejek.

To może zdjęcie dam...


https://wpkx.pl/L1019196C%20The%20Scream.jpg
źródło (https://wpkx.pl/L1019196C%20The%20Scream.jpg)

puch24
01-10-2018, 21:28
Szczęśliwi ci, którzy mogą wrzucić zdjęcia do każdego wątku "Innego". ;-)

wpkx
01-10-2018, 21:55
Ta... Fuji mi do szczęścia niepotrzebne.
Chociaż - jakby tak skan z FP-100C wrzucić i X dopisać?

meliszipak
01-10-2018, 23:21
Cztery okna, a Ty żeby wejść wybiłeś dziure?

wpkx
01-10-2018, 23:25
To ten, który przede mną uciekał.

meliszipak
01-10-2018, 23:31
Stąd to tylko tunelem
14963

M10 Summicron iso 200 35mm f / 3,4 1/180sec

puch24
01-10-2018, 23:38
Meli, słabo widać. :-(

meliszipak
01-10-2018, 23:41
Meli, słabo widać. :-(
Poprawione.

Franek_
01-10-2018, 23:54
Dziękuję - leniwy leniwego zrozumie najlepiej - solidarność musi być. I już się nie czepiam.

A myślałeś Woytku, że ktokolwiek te podpisy z jakiegokolwiek innego powodu umieszcza? One same się z automatu ustawiają ludziom i w sumie to rozumiem, że się im nie chce tego za każdym razem zmieniać...

Wysłane z penisa przy użyciu wytrysku

meliszipak
02-10-2018, 00:25
Kontynuujac...
14964

- - - - kolejny post - - - - - -


14965

- - - - kolejny post - - - - - -

14966

Jai pur
03-10-2018, 10:43
meliszipak, jeszcze kilka słów, gdy emocje już opadły. Odebrałeś moje uwagi bardzo osobiście. Chciałbym więc dodać, że wszystko co pisałem wynika z moich doświadczeń, błędów i prób ich zrozumienia. Nie ma więc mowy o wykluczaniu kogokolwiek, postrzeganiu jako idiotę itp. To ja się wykluczyłem z lajki, i podjąłem tę decyzję świadomie. Co nie zmienia faktu, że M9-kę wciąż uważam za najlepszy aparat cyfrowy. W czym więc widzę problem. Jak już pisałem w świadomości i proporcjach. Fotografia to bardzo drogie zajęcie. W sensie pieniądza i czasu jej poświęcanego. Czasu na jej robienie i czasu na jej poznawanie. Znam osobiście kilka osób używających lajki. Prawie wszyscy to bardzo doświadczeni fotografowie z ogromnym dorobkiem. Poświęcili na fotografię niezliczone godziny, dni i lata. Są świadomi, po co im ten właśnie aparat. Nie widzę w ich sytuacji żadnej dysproporcji. Powinieneś zadać sobie takie pytanie. Po co mi ten aparat, czy to nie jest tylko zachcianka. I może kilka pomocniczych. Czy interesujesz się fotografią dokumentalną, reportażową, podróżniczą, portretową czy konceptualną? Jak bardzo i co byś chciał zrobić? Przecież nie może chodzić tylko o brylowanie w jakimś wątku na Nikoniarzach. To znaczy może :) i nic mi do tego! Jednak życzę Ci czegoś więcej.

hostman22
03-10-2018, 16:28
Jai pur (http://forum.nikoniarze.pl/members/42304-Jai-pur) a Ty obecnie posiadasz fuji czy sony? :shock: Poza tym życie jest za krótkie aby ciagle sobie wszystkiego odmawiać ;) M10 testowałem na równi z d600 (matryca w nikonie bardziej " z gumy", ale ile się namęczyłem nad pomiarem światła w d600, a tutaj cyk i zdjęcia jednakowe :-). Inna sprawa, że mi z wadą wzroku lepiej jest ostrzyć na dalmierzu niż przez pryzmat, do tego jeszcze jest kątowy wizjer elektroniczny i nie łamię sobie kręgosłupa jak w lustrzance ;). Są jeszcze gabaryty i sama jakość wykonania więc meliszipak (http://forum.nikoniarze.pl/members/1778-meliszipak)a rozumiem, mowa oczywiście o m10, bo już wizjer w m240 jest słabszy niż bessie r2a :???:

Franek_
03-10-2018, 18:02
Wizjer w m240 jest znakomity.

wpkx
03-10-2018, 18:07
Znakomity to jest w M3.

hostman22
03-10-2018, 18:57
Znakomity to jest w M3.

też o tym słyszałem powiększenie w M3 to 0.92x, w M4 już jest 0.72x, a w cyfrowych w tym M240 jest 0.68x i dopiero w M10 jest 0.73x ;)

meliszipak
03-10-2018, 19:12
@Jai pur (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=42304).
No koniec świata :)

1.Nie odebrałem niczego osobiście :)

2. Pytania o których mówisz zadawałem i zadaje sobie sobie wiele razy.
Także z pomocą wybitnych przyjaciół z kręgu fotografii.

3. Skad ten pomysł o brylowaniu na Nikoniarzach :shock::shock:
Masz wyobraznię :mrgreen::mrgreen:

4. Prowadzę własną Galerię, sprzedaje też swoje fotografie,, mam plany i wiem co chcę :)

- - - - kolejny post - - - - - -

A poza tym trochę luzu.
Leica, Sony Nikon, Fuji do wyboru do koloru :)
Śmiało brać i się nie bać.
Kto ma oczy zdrowe może wygrać nawet krowę
Kto ma oczy z korka ten wyciąga z worka
Raz, raz gdzie teraz? :)

Jai pur
03-10-2018, 21:40
>>hostman22
Teraz po sąsiedzku, w Fuji.
>>meliszipak
Galeria, sprzedaż fotografii... ja to tylko po ulicy za aparatem łażę :-(

meliszipak
03-10-2018, 22:04
Galeria maleńka i bardzo, bardzo skromna.
Ale walczę jak potrafię.

Jai pur
03-10-2018, 22:10
Galeria maleńka i bardzo, bardzo skromna.
Ale walczę jak potrafię.

Odwiedzę kiedy, bo czasem bywam w Kazimierzu...

meliszipak
03-10-2018, 22:16
Zapraszam. Lubelska 8.

bradley
04-10-2018, 21:45
Masz jak w banku! Nie wiem jak kolega ale ja wpadnę na pewno [emoji41]
Zapraszam. Lubelska 8.

Wysłane z mojego Tapatalka

Jacek_Z
19-10-2018, 23:52
Cyfrowa Leica będzie miała "naciąg filmu" ;) https://fotoblogia.pl/12984,leica-m10-d-moze-miec-dzwignie-przesuwu-filmu-dowiedz-sie-po-co

meliszipak
20-10-2018, 00:03
Myślę, że to bzdura.

- - - - kolejny post - - - - - -

Za to fajne jest to tylne koło.

Keek
20-10-2018, 15:31
Cyfrowa Leica będzie miała "naciąg filmu" ;)

Zakładając, że to nie fejk i jeśli jakimś cudem wpłynęłoby to na mniejsze zużycie baterii, a parowanie i włączanie WiFi byłoby szybkie i bezproblemowe, z dobrym podglądem na telefonie, to ja jestem na tak. Na monitorej zerkam tylko raz na dzień i wtedy kiedy chcę coś ustawić w menu. Szkoda tylko, ze tak późno. Przecież nie będę się wydurniał i zmieniał aparatów co sezon :D

wpkx
20-10-2018, 15:55
a parowanie i włączanie WiFi byłoby szybkie i bezproblemowe, z dobrym podglądem na telefonie, to ja jestem na tak. Na monitorej zerkam tylko raz na dzień i wtedy kiedy chcę coś ustawić w menu.
Leicaman naszych czasów.

jurkarol
20-10-2018, 22:47
Myślę, że to bzdura.

- - - - kolejny post - - - - - -

Za to fajne jest to tylne koło.
ale seria Epson r1d... miała te dźwignię po coś.

Franek_
23-10-2018, 09:57
ale seria Epson r1d... miała te dźwignię po coś.

właśnie w celu naciągu migawki.

jurkarol
23-10-2018, 10:22
właśnie w celu naciągu migawki.
no przecież (facepalm czy coś)

JacekB
24-10-2018, 17:54
No i jest M10-D.
Wajcha służy jako oparcie dla kciuka. Nie trzeba kupować ekstrasa jak do M10.
Mnie się podoba. Gdyby jeszcze wywalili WiFi, to byłby perfekcyjny aparat. :p

http://de.leica-camera.com/Fotografie/Leica-M/Leica-M10-D

epicure
24-10-2018, 18:24
Wajcha służy jako oparcie dla kciuka.

Skisłem ze śmiechu :D

cdc
24-10-2018, 19:08
Jakby dali z tyłu taką tarczę http://www.matilo.eu/wp-content/uploads/2015/04/Heemaf-1955-dial.jpg -to można byłoby nawet przy użyciu smartfona do kogoś przekręcić.

meliszipak
25-10-2018, 15:10
Jakby dali z tyłu taką tarczę http://www.matilo.eu/wp-content/uploads/2015/04/Heemaf-1955-dial.jpg -to można byłoby nawet przy użyciu smartfona do kogoś przekręcić.

I byłaby w klimacie, tylko cyferki czerwone.
Z wajchą dali czadu :lol::lol::lol:

GL
25-10-2018, 15:44
Czy ja dobrze zrozumiałem, że ta wajcha to tylko atrapa?!

czupacabra
25-10-2018, 15:50
Nie , wajcha podtrzymuje kciuk


Wysłane za pomocą Tapatalk

GL
25-10-2018, 15:53
Nie , wajcha podtrzymuje kciuk


Jedno drugiemu nie przeczy.
Masakra...

A ja się śmiałem z X100 i jego imitacji wajchy od samowyzwalacza pełniącej rolę przełącznika wizjera...

zeberek1
25-10-2018, 16:20
Skoro w takim sprzęcie wszystko już praktycznie zostało wymyślone a biuro projektównmusi się wykazać... To żadna dziwota że takie cuda powstają.

cybulski
25-10-2018, 16:33
O bardzo przepraszam, proszę bez śmiania ale wajcha w X100 spełnia swoje zadanie bardzo dobrze :)

Jedno drugiemu nie przeczy.
Masakra...

A ja się śmiałem z X100 i jego imitacji wajchy od samowyzwalacza pełniącej rolę przełącznika wizjera...

JacekB
25-10-2018, 17:15
Nie ulega wątpliwości, że wajcha w M10-D również będzie spełniać swoje zadanie bardzo dobrze. Gdyby nie spełniała, to by jej nie było.:mrgreen:

Keek
25-10-2018, 17:22
M-ki to swietny sprzet. Zamiast skupic sie na poprawkach i rozwijaniu sprzetu w strone czynnych fotografow, skupiaja sie na nostalgicznych onanistach sprzetowych. Smutne i glupie.

meliszipak
25-10-2018, 19:26
Może ta fajcha dopasowuje pod wpływem temperatury ciała do kciuka, albo może polewa się goracą woda, no nie wiem.

- - - - kolejny post - - - - - -


a może jest giętka jak gorillapod, albo jeszcze bardziej.

- - - - kolejny post - - - - - -

Bez jaj, może jak się odchyli to rzeczywiście podpiera kciuk.

czupacabra
25-10-2018, 19:37
Dokładnie tak. Jak chcesz to odchylasz i masz podparcie pod kciuk.


Wysłane za pomocą Tapatalk

meliszipak
25-10-2018, 19:41
https://youtu.be/OvzxVpulYEc?t=30
od 0:30

zeberek1
28-10-2018, 08:25
Jak by na to nie patrzeć to jednak piękny sprzęt!

GL
28-10-2018, 10:30
Jak by na to nie patrzeć to jednak piękny sprzęt!

To raczej subiektywna opinia ;)
Aparat jest niespójny koncepcyjnie i raczej świadczy o lekkim pogubieniu się firmy.

czupacabra
28-10-2018, 11:31
Ciekawe koncepcja. Dlaczego tak uważasz ?


Wysłane za pomocą Tapatalk

GL
28-10-2018, 13:22
Uważam tak ponieważ zabrakło w tym aparacie konsekwencji w podjętych decyzjach. Koncepcja braku ekranu, nie jest w zasadzie zła, to znaczy sam wolę mieć, ale jestem w stanie zrozumieć kogoś kto może nie chcieć. Jest coś intrygującego w niemożliwości podglądu zdjęcia. Z jednej strony pozostawia pewną niewiadomą co do rezultatu, z drugiej pozwala po czasie ponownie "odkrywać" fotografowane sytuacje, jest to także w wyraźnej kontrze do dzisiejszej tyranii perfekcjonizmu. Ciekawy aparat do zabrania w długą podróż. Jaki jednak jest sens likwidowania wyświetlacza i jednoczesnego implementowania łączności bezprzewodowej ze smartfonem? Cała idea idzie w diabły, a jedynie podgląd jest mniej wygodny.
Druga kwestia to ta atrapa koła naciągu mechanizmu migawki. Skoro już chcieli pójść w tą stronę, to trzeba było powtórzyć rozwiązanie z Epsona R-D1. W kwestii energooszczędności niewiele by to dało, ale znowu odbiłoby się to na sposobie pracy aparatem. Przy konieczności naciągnięcia mechanizmu migawki przed każdym zdjęciem, wykonanie następnego wymaga większego interwału czasowego. To wymuszone spowolnienie może zwiększać atencję fotografa zarówno na detal fotografowanego kadru, jak i na "wyczucie momentu" przy scenach dynamicznych. Ciekawie uzupełniałoby to brak wyświetlacza.
Generalnie aparat miał szansę mocno wpływać na fotografującego i istotnie przywracać mu niektóre elementy pracy analogowym dalmierzem, ale tego nie robi. Wygląda na to, że marketing wziął górę nad ideą, a szkoda.

fan911
28-10-2018, 13:38
Ładny aparat.

Jak dla mnie Leica jest oprócz robienia zdjęć również "obiektem kolekcjonerskim" :) Chciałbym skompletować sobie zestaw składający się z M9, M240, Monochroma i takiej M-D bez ekranu + M6 analogowa koniecznie :)
Plus do tego zestaw Cronów / Luxów i trochę akcesoriów :D

Generalnie Leica daje zupełnie inne wrażenia z fotografowania i ja rozumiem pomysł braku ekranu. Ale jeżeli ktoś robił całe życie zdjęcia typowym Nikonem, Canonem czy innym "normalnym" aparatem, to ciężko będzie mu zrozumieć koncepcję i filozofię tego sprzętu.

wpkx
28-10-2018, 13:46
Uważam tak ponieważ zabrakło w tym aparacie konsekwencji w podjętych decyzjach. Koncepcja braku ekranu, nie jest w zasadzie zła, to znaczy sam wolę mieć, ale jestem w stanie zrozumieć kogoś kto może nie chcieć. Jest coś intrygującego w niemożliwości podglądu zdjęcia. Z jednej strony pozostawia pewną niewiadomą co do rezultatu, z drugiej pozwala po czasie ponownie "odkrywać" fotografowane sytuacje, jest to także w wyraźnej kontrze do dzisiejszej tyranii perfekcjonizmu. Ciekawy aparat do zabrania w długą podróż. Jaki jednak jest sens likwidowania wyświetlacza i jednoczesnego implementowania łączności bezprzewodowej ze smartfonem? Cała idea idzie w diabły, a jedynie podgląd jest mniej wygodny.
Druga kwestia to ta atrapa koła naciągu mechanizmu migawki. Skoro już chcieli pójść w tą stronę, to trzeba było powtórzyć rozwiązanie z Epsona R-D1. W kwestii energooszczędności niewiele by to dało, ale znowu odbiłoby się to na sposobie pracy aparatem. Przy konieczności naciągnięcia mechanizmu migawki przed każdym zdjęciem, wykonanie następnego wymaga większego interwału czasowego. To wymuszone spowolnienie może zwiększać atencję fotografa zarówno na detal fotografowanego kadru, jak i na "wyczucie momentu" przy scenach dynamicznych. Ciekawie uzupełniałoby to brak wyświetlacza.
Generalnie aparat miał szansę mocno wpływać na fotografującego i istotnie przywracać mu niektóre elementy pracy analogowym dalmierzem, ale tego nie robi. Wygląda na to, że marketing wziął górę nad ideą, a szkoda.

Teoretycznie zgoda.
Ale mając wyświetlacz wcale nie musimy z niego korzystać.
Nie mając wyświetlacza, a mając podgląd na smartfonie, też nie musimy.
A nie mając takiego podglądu, zawsze możemy mieć pod ręką kompa, na którym zdjęcie/zdjęcia jesteśmy w stanie zobaczyć przez USB lub czytnik SD w ciągu minuty po zrobieniu. To wciąż znacznie bliższe podglądowi od razu na wyświetlaczu, niż wywołaniu filmu i zrobieniu powiększeń.

GL
28-10-2018, 14:07
Teoretycznie zgoda.
Ale mając wyświetlacz wcale nie musimy z niego korzystać.
Nie mając wyświetlacza, a mając podgląd na smartfonie, też nie musimy.

Nie można zachowań wszystkich użytkowników mierzyć jedną miarą, zwłaszcza swoją. Skoro poddajesz to w wątpliwość, oznacza że podobna idea nie jest dla Ciebie, ale wtedy sensowniej kupić inny aparat i tyle.


A nie mając takiego podglądu, zawsze możemy mieć pod ręką kompa, na którym zdjęcie/zdjęcia jesteśmy w stanie zobaczyć przez USB lub czytnik SD w ciągu minuty po zrobieniu. To wciąż znacznie bliższe podglądowi od razu na wyświetlaczu, niż wywołaniu filmu i zrobieniu powiększeń.

W ten sposób na to patrząc, to można mieć przy sobie także minilab. Weegee miał np w bagażniku swojego samochodu. Sam znam kilku fotografów obecnie wożących ze sobą ciemnię. W praktyce jednak to wyjątki, a i komputer wiele osób zostawia w domu, o ile wyjazd nie jest stacjonarny, albo służbowy.

Jacek_Z
28-10-2018, 14:09
.Jaki jednak jest sens likwidowania wyświetlacza i jednoczesnego implementowania łączności bezprzewodowej ze smartfonem? Cała idea idzie w diabły, a jedynie podgląd jest mniej wygodny.

Druga kwestia to ta atrapa koła naciągu mechanizmu migawki. ..ale znowu odbiłoby się to na sposobie pracy aparatem. Przy konieczności naciągnięcia mechanizmu migawki przed każdym zdjęciem, wykonanie następnego wymaga większego interwału czasowego. To wymuszone spowolnienie może zwiększać atencję fotografa zarówno na detal fotografowanego kadru, jak i na "wyczucie momentu" przy scenach dynamicznych. Ciekawie uzupełniałoby to brak wyświetlacza. .Co do dania opcji wyświetlania na smartfonie - nie zgadzam się z Twoją opinią. To nic nie odbiera w normalnej pracy. Tzn takiej powolnej, zmuszającej do myślenia. Połączenie ze smartfonem jest zawsze jakąś upierdliwościa i ortodoksi nie będą tego stosowali prawie nigdy.

Co do naciągu - zgoda, mogli to zrobić.

wpkx
28-10-2018, 14:13
Nie można zachowań wszystkich użytkowników mierzyć jedną miarą, zwłaszcza swoją. Skoro poddajesz to w wątpliwość, oznacza że podobna idea nie jest dla Ciebie, ale wtedy sensowniej kupić inny aparat i tyle.

W ten sposób na to patrząc, to można mieć przy sobie także minilab. Weegee miał np w bagażniku swojego samochodu. Sam znam kilku fotografów obecnie wożących ze sobą ciemnię. W praktyce jednak to wyjątki, a i komputer wiele osób zostawia w domu, o ile wyjazd nie jest stacjonarny, albo służbowy.

Odnoszę wrażenie, że odebrałeś mój post negatywnie i personalnie.

GL
28-10-2018, 14:32
Odnoszę wrażenie, że odebrałeś mój post negatywnie i personalnie.

Nie wiem czemu tak myślisz, ale ani jedno ani drugie. Może uwaga o mierzeniu swoją miarą? Ale nie taki był jej powód, lecz zwrócenie uwagi na fakt, że wszyscy oceniamy przez samych siebie, własne nawyki i własne upodobania.

wpkx
28-10-2018, 15:11
OK, w porządku. Może jestem przewrażliwiony - przepraszam.

Wiem, że mając wyświetlacz, ciężko - nawet tylko od czasu do czasu - z niego nie skorzystać. Można go sobie zakleić, ale i tak wiadomo, że jest.
Jednak piszesz o niezabieraniu komputera - równie dobrze można nie zabierać smartfona… I zabrać tylko jedną, małą kartę - wejdzie na nią i tak więcej niż 36 zdjęć. I nie mieć możliwości zrobienia backupu, tak jak z filmami - można je było zgubić lub zniszczyć - "backup" był dopiero w ciemni/labie.
(Kwestię "przewoźny minilab vs komputer" zostawię w spokoju.)

Cyfra zniosła bariery, lecz teraz okazuje się, że tęsknimy za nimi i należałoby je wtórnie narzucić, bo sami sobie już nie umiemy?

Ciekaw jestem, czy Robert Kresa albo Mariusz Janiszewski kupiliby M10-D.

Wydaje mi się, że firma wcale się nie pogubiła, tylko, jak i przy mnóstwie wcześniejszych "Special Editions" jest nastawiona na zysk. I po prostu cyfrowa Leica bez wyświetlacza to niekoniecznie narzędzie dla profesjonalisty, lecz bardziej gadżet dla bogatego snoba do kolekcji.

PS Jeszcze kwestia wajchy - uważam, że pominięcie wyświetlacza jest znacznie prostsze technologicznie (czyli tańsze) niż wyprodukowanie nowej, naciąganej ręcznie migawki.

czupacabra
28-10-2018, 15:36
Ale ta wajcha to jest tylko składane podparcie pod kciuka i nic więcej. A co do aplikacji , to skoro jest jedna do obsługi wszystkich aparatów i już była M10 to dziwne by było nie dodawać M10D


Wysłane za pomocą Tapatalk

jo44
28-10-2018, 16:37
Ciekaw jestem, czy Robert Kresa (...) kupiliby M10-D.


M-ki to swietny sprzet. Zamiast skupic sie na poprawkach i rozwijaniu sprzetu w strone czynnych fotografow, skupiaja sie na nostalgicznych onanistach sprzetowych. Smutne i glupie.
Post #1940 :)

wpkx
28-10-2018, 16:41
Janie, to było pytanie retoryczne.

GL
28-10-2018, 22:33
Jednak piszesz o niezabieraniu komputera - równie dobrze można nie zabierać smartfona…

Można, ale jak sam dobrze wiesz, smartfona zabiera praktycznie każdy, a komputer to już niepotrzebny balast. W końcu smartfon, to trochę taki kieszonkowy komputer, po co więc dublować.


Cyfra zniosła bariery, lecz teraz okazuje się, że tęsknimy za nimi i należałoby je wtórnie narzucić, bo sami sobie już nie umiemy?

Tak dla ścisłości, to ja w ogóle nie piszę o swoim przypadku. Sam nie mam problemu z cyfrą, a wręcz się cieszę z jej ułatwień. Ale z drugiej strony, jakby M10-D było konsekwentnie zrealizowaną koncepcją, to chętnie bym sprawdził jak to jest. Może bym się zdziwił ;)


Wydaje mi się, że firma wcale się nie pogubiła, tylko, jak i przy mnóstwie wcześniejszych "Special Editions" jest nastawiona na zysk. I po prostu cyfrowa Leica bez wyświetlacza to niekoniecznie narzędzie dla profesjonalisty, lecz bardziej gadżet dla bogatego snoba do kolekcji.

Ja jednak myślę, że się pogubiła. Bogatych snobów łapie się na legendę, a tą łatwo zarżnąć kilkoma głupimi posunięciami. M10-D jest takim właśnie posunięciem.


Jeszcze kwestia wajchy - uważam, że pominięcie wyświetlacza jest znacznie prostsze technologicznie (czyli tańsze) niż wyprodukowanie nowej, naciąganej ręcznie migawki.

Myślę dokładnie tak samo, dlatego właśnie widzę w tym "niewidzialną rękę" marketingu...

A tak generalnie, to uważam że seria M powinna pójść w tym kierunku: https://www.kickstarter.com/projects/reflexcamera/reflex-bringing-back-the-analogue-slr-camera
Do wyboru kilka cyfrowych tyłów, różne matryce, z ekranem i bez ekranu, ze stabilizacją i bez stabilizacji oraz analogowa kaseta. M-ki by tak nie traciły na wartości, a system by pozamiatał i dla snobów i dla profesjonalistów. Ale pomarzyć zawsze można ;)

cybulski
29-10-2018, 12:26
Wpadam czasem do Galerii Leici na Mysiej 3 w Warszawie. Aktualnie jest ciekawa wystawa zdjęć http://www.jacobauesobol.com/with-and-without-you/ (robi podobno wszystko Monochromem)
Od jakiegoś roku mają też osobny sklep z albumami i fotografiami. Warto wpaść raz na jakiś czas i przejrzeć nowości.

meliszipak
29-10-2018, 15:17
Wpadam czasem do Galerii Leici na Mysiej 3 w Warszawie. Aktualnie jest ciekawa wystawa zdjęć http://www.jacobauesobol.com/with-and-without-you/ (robi podobno wszystko Monochromem)
Od jakiegoś roku mają też osobny sklep z albumami i fotografiami. Warto wpaść raz na jakiś czas i przejrzeć nowości.

Kiedyś chodziłem jak byli w Blue City. Teraz na Mysiej chyba fajniej jest.
Obsługa i informacja bardzo spoko. Fajnie jest.

cybulski
29-10-2018, 15:55
Mają sklep, galerię, księgarnię, wszystko na końcu holu (2gie piętro). Mysia 3 to taki mini dom towarowy w centrum. Wg mnie Leica pasuje tam. Zmorą jest brak możliwości zaparkowania w sensownej odległości, chyba że w podziemiach pobliskiego Vitkaca albo fartem coś się trafi.


Kiedyś chodziłem jak byli w Blue City. Teraz na Mysiej chyba fajniej jest.
Obsługa i informacja bardzo spoko. Fajnie jest.

- - - - kolejny post - - - - - -

Na podobny wzór wydaje mi się powstał sklep Fuji przy Placu Konsytucji. Jednak Leica robi to zdecydowanie lepiej, wystawy, autorskie albumy. Fuji to spotkania bardziej warsztatowe, Lecia w stronę czystej sztuki fotografii.

GL
30-10-2018, 00:34
Szkoda tylko, że wystawa Sobola tak spieprzona. Zdjecia bardzo małe i tak wyeksponowane, że tłamszą się nawzajem i znacznie lepiej ogląda się je w książce która stanowi element wystawy. W książce zdjęcia też lepiej wyglądają.

cybulski
30-10-2018, 10:28
Może dlatego, że akurat na tą wystawę wejście jest za darmo a po drugie ludzie robią zdjecia telefonami z wystawy (mimo że są dostępne w internecie) więc może chodziło o stworzenie pewnych ograniczeń, lecz o tym wcześniej nie pomyślałem.
Natomiast wydawało mi się że duże rozmiary mogłyby być zbyt przytłaczające, dosłowne może, i dlatego zdecydowano sie pokazać tak dużą kolekcję na małej przestrzeni w ten sposób.


Szkoda tylko, że wystawa Sobola tak spieprzona. Zdjecia bardzo małe i tak wyeksponowane, że tłamszą się nawzajem i znacznie lepiej ogląda się je w książce która stanowi element wystawy. W książce zdjęcia też lepiej wyglądają.

- - - - kolejny post - - - - - -



Na podobny wzór wydaje mi się powstał sklep Fuji przy Placu Konsytucji. Jednak Leica robi to zdecydowanie lepiej, wystawy, autorskie albumy. Fuji to spotkania bardziej warsztatowe, Lecia w stronę czystej sztuki fotografii.

Więc wracając do M10-D to jest wg mnie to leicowskie odzwierciedlenie dążenia do "czystego obcowania ze sztuką fotografi" na początkowym etapie tworzenia. Aparat ten ma dawać radość samego etapu fotografowania. Sprawdzaniem wyników zajmujemy sie dużo później.

Taką chyba dopisałbym tu filozofię.

epicure
30-10-2018, 10:38
W każdym aparacie można wyłączyć podgląd zdjęć na ekranie. Tylko w Leice trzeba zapłacić za to kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej.

cybulski
30-10-2018, 10:44
No niby można. Próbuję sobie po prostu wytłumaczyć czym kierowała sie Leica w swojej filozofii. Myślę żę można to zrozumieć właśnie odwiedzajac na przykład w Warszawie sklep Fuji na Pl.Konstytucji a potem spacerkiem (robiąc przy okazji streeta :)) można przejść do Leici i zrozumieć różnicę.
Wcale nie jestem jakimś zwolennikiem Leici ale podoba mi się to co robią na Mysiej i to o wiele bardziej niż w salonie Fuji.

epicure
30-10-2018, 10:48
Próbuję sobie po prostu wytłumaczyć czym kierowała sie Leica w swojej filozofii.

Chęcią zysku i gadżeciarstwem ludzi :)

matbe
30-10-2018, 11:07
Może dlatego, że akurat na tą wystawę wejście jest za darmo a po drugie ludzie robią zdjecia telefonami z wystawy (mimo że są dostępne w internecie) więc może chodziło o stworzenie pewnych ograniczeń, lecz o tym wcześniej nie pomyślałem.
Natomiast wydawało mi się że duże rozmiary mogłyby być zbyt przytłaczające, dosłowne może, i dlatego zdecydowano sie pokazać tak dużą kolekcję na małej przestrzeni w ten sposób.

What???
Sobol zakończył karierę i zrobili mu laurkę w postaci tej wystawy. Rozmiar technika wydruku/odbitek to kwestia koncerptu wystawy, 150 zdjeć jakoś trzeba było tam pomieścić. A jego zdjęcia takie właśnie są, walą treścią a nie wykonaniem.
Arcydzieła wisiały natomiast latem, na wystawie Bogdona Konopki. Leica 6x7 dba o różnorodność, bardzo ich za to cenię.
Aha i wydaje mi się że całkowicie znieśli pobieranie opłat w tym roku.

Jacek_Z
30-10-2018, 13:30
W każdym aparacie można wyłączyć podgląd zdjęć na ekranie.Ferrari tez można jechać 50 na godzinę.

Chodzi o podejście, a nie o to co można. Można podłączyć smartfon. I to tez nie o to chodzi. Przekaz jest jasny. Aparat dla fotografujących tak, jak to się dawniej robiło. Zmuszający do uwagi przed naciśnięciem spustu, gdyż zdjęcia nie będzie na LCD. Bardzo dydaktyczne narzędzie. Teraz sporo osób robi wpierw zdjęcie, potem patrzy w LCD, potem robi poprawkę. Zapytajcie po co flashmeter w studiu? Po co? Przecież się robi zdjęcie i się koryguje. Norma. Uzywa się w studiu lamp błyskowych reporterskich bez pilotów. No bo zaraz zobaczymy zdjęcia na LCD. Skręciłem tu z przykładami w stronę studia i błysku, bo to wręcz ewidentne i stykam się codziennie z takim podejściem. Ale w normalnej fotografii tez tak jest. Nie dba się o poprawność od pierwszego zdjęcia. Myslenie nad ekspozycją daje naprawdę efekty. Znałem jedną osobę, która będąc gdziekolwiek potrafiła powiedzieć jaka jest ekspozycja. Bez aparatu, światłomierza itp. Teraz nikt nie nabierze takiego doświadczenia, wszyscy wyłączają myślenie.

epicure
30-10-2018, 13:46
E tam, dorabianie ideologii do drogiego gadżetu, nic więcej. W każdym aparacie możne nie podglądać zrobionego zdjęcia. I to raczej każdy aparat jest jak Ferrari w porównaniu do tej Leiki, bo można im jechać i wolno, i szybko (czyt. podglądać zdjęcia albo nie). Furmanką można jechać tylko wolno.

jo44
30-10-2018, 13:51
E tam, dorabianie ideologii do drogiego gadżetu, nic więcej. W każdym aparacie możne nie podglądać zrobionego zdjęcia.
Właśnie... mam teraz taki aparat w którym nie działa wyświetlacz. Dodatkowo nie działa też wizjer!
Niestety, zdjęć też nie robi.... :(

Jacek_Z
30-10-2018, 14:38
.W każdym aparacie możne nie podglądać zrobionego zdjęcia.
Furmanką można jechać tylko wolno.
1. Można, ale wszyscy podglądają. To siedzi w psyche. Nie patrzenie na wyświetlacz jest tak łatwe jak rzucenie palenia albo nie przekraczania 50 w mieście.
2. I ta Leica jest jak taka nowocześniejsza furmanka. Fotografowanie takie jak dawniej (choć cyfrowe).

Bronię Leiki, choć absolutnie nie mam zamiaru jej kupić. Mam jedną, z 1934 - Leica Standard.

jurkarol
30-10-2018, 14:45
a ja lubię np. D80 bo nie ma live view, podgląd po zrobieniu mam wyłączony i często nie patrzę na efekt po każdym zdjęciu.
jakiś taki spokój i skupienie gdy celuje przez wizjer. brak mi go w fajnych aparatach np. fuji x70, i nikonie A. a i kliszowce wcale mnie nie ograniczają.
tak że nawet rozumiem podejście leiki.

motoko
30-10-2018, 14:52
1. Można, ale wszyscy podglądają. To siedzi w psyche.

A w takich na przyklad bezlustrach, właśnie możliwość zobaczenia dopiero co zrobionego zdjęcia w wizjerze, jest podawana jako jedna z większych zalet...

Keek
30-10-2018, 15:03
1. Można, ale wszyscy podglądają. To siedzi w psyche.

I tak i nie. Ja zerkam na wyswietlacz w spokoju po zakonczeniu temtu, lub w przerwie. A i tak, nie przegladam zdjec, tylko kontrolnie sprawdzam czy matryca nie pekla. :)
Tego typu aparat podobalby mi sie bardzo gdyby:
1. Wajcha do naciagu faktycznie naciagalaby migawke + dodatkowy, dolaczany maly motorek jak za starych czasow.
2. Dolaczany (maly, plaski) EVF pozwalaby na kadrowanie i przegladanie zdjec. Powinno zostac do UWA i tele - jak visoflexy za starych czasow.
3. Akumulatorki bylby w postaci AA - nie trzeba by sie bylo martwic, ze za jakis czas skoncza je produkowac, a i pojemnosci moglyby sie zwiekszac w miare postepu technicznego.
4. Tam gdzie teraz jest on/off, powinna byc korekcja ekspozycji, ISO tak jak w pokretle czasow w starej CL, on/off/WiFi jak obecnie pod spustem, a zamiast glupiego pokretla iso z lewej strony, do ktorego trzeba uzywac reki zwyczajowo "opartej" na obiektywie - maly, okragly wyswietlacz e-ink z licznikiem zdjec i poziomem baterii.
5. To juz kosmos, ale newralgiczne czesci aparatu czyli matryca i procesor, powinny byc wymienialne przez uzytkownika w chwile i bez zadnych narzedzi. Cos jak zmiana karty CF.
6. Nie wiem jak jest w obecnej wersji appki i M10D, czy mozna kadrowac na zywo - w M10 i starym programie sie dalo i tak powinno pozostac. Niestety w M10 kamera gubi polaczenie z WiFi po sleepie. Moze to zminili, nie wiem, uzywam starej wersji.

Za taki aparat moglbym przeplacic.

meliszipak
30-10-2018, 15:13
Brak telewizora rozpętał burzę, znaczy ma to jakiś sens.
Leica Q2 na horyzoncie.

nordwind
30-10-2018, 16:32
Za parę lat zrobią M11 z telewizorem i marketing zrobi z tego wielką innowację...
... będzie można jeszcze bardziej podwyższyć cenę :)

GL
30-10-2018, 22:16
Leica Q2 na horyzoncie.
Coś wiadomo?

Jacek_Z
30-10-2018, 22:27
A w takich na przyklad bezlustrach, właśnie możliwość zobaczenia dopiero co zrobionego zdjęcia w wizjerze, jest podawana jako jedna z większych zalet...Oczywiście. Ludzie są różni (i dobrze, bo nie jest nudno). Są tacy co wola robic tysiąc zdjęci wybierać i sa tacy co wolą zrobić rolkę filmu.
Fanom EVF próbuję czasami tłumaczyć, że to co podają jako zaletę ma też wadę. Kij ma dwa końce. Norma.

czupacabra
30-10-2018, 23:04
Coś wiadomo?

Podobno w maju2019


Wysłane za pomocą Tapatalk

meliszipak
30-10-2018, 23:55
Coś wiadomo?
Pikseli mają dowalić, reszta to samo.
Leica rumors (https://leicarumors.com/2018/10/29/leica-q2-camera-rumors-more-megapixels-everything-else-remains-unchanged.aspx/)

czupacabra
31-10-2018, 00:01
No nie to samo bo ma mieć ramkę 75


Wysłane za pomocą Tapatalk

meliszipak
31-10-2018, 00:21
No nie to samo bo ma mieć ramkę 75


Wysłane za pomocą Tapatalk

Im więcej pikseli tym więcej ramek. Niech jeszcze ramkę 100 dołożą. A co!

epicure
31-10-2018, 09:10
Fanom EVF próbuję czasami tłumaczyć, że to co podają jako zaletę ma też wadę. Kij ma dwa końce. Norma.

To, co podają jako zaletę, nie ma żadnej wady, bo podgląd w wizjerze też można wyłączyć.

Franek_
31-10-2018, 14:52
Brak telewizora rozpętał burzę, znaczy ma to jakiś sens.

żadnego. czyste gadżeciarstwo.

JacekB
31-10-2018, 15:09
Ale jest to szczególnego rodzaju gadżeciarstwo i chociażby dlatego ma sens.:p
Normalnie gadżeciarstwo jest wtedy, gdy JEST coś, co nie służy do niczego i nikomu nie jest potrzebne. Leica oferuje nam pionierskie w skali wszechświatowej gadżeciarstwo polegające na tym, że czegoś NIE MA i właśnie za to, że tego nie ma, trzeba ekstra dopłacić. Traktując ściśle terminologię, powinniśmy raczej mówić o antygadżeciarstwie, minusgadżeciarstwie, kontrgadżeciarstwie, przeciwgadżeciarstwie albo czymś w tym guście.:D

epicure
31-10-2018, 15:14
Normalnie gadżeciarstwo jest wtedy, gdy JEST coś, co nie służy do niczego i nikomu nie jest potrzebne.

Tak, a Leica odpowiada na palące potrzeby świata.

JacekB
31-10-2018, 15:17
I to nie jest jej ostatnie słowo.:mrgreen:

jo44
31-10-2018, 15:18
I to nie jest jej ostatnie słowo.:mrgreen:
Następnym będzie Aparat bez aparatu!

sl011
31-10-2018, 15:39
Leica oferuje nam pionierskie w skali wszechświatowej gadżeciarstwo polegające na tym, że czegoś NIE MA i właśnie za to, że tego nie ma, trzeba ekstra dopłacić.
"Za dodatkową opłatą Leica umili Wam fotografowanie nie montując ekranu w aparacie..."
Mam poniekąd poczucie deja vu... Pewnie już niewiele osób pamięta słowa z Kajka i Kokosza: "Za dodatkową opłatą nasz statkowy trubadur umili wam rejs nie śpiewając już przeboju >Bum tralala<."

GL
31-10-2018, 15:44
Obraz w wizjerze elektronicznym jest zawsze elementem przetworzenia i interpretacji. Oznacza to, dodatkowy czynnik pośredni. Różnica pomiędzy obrazem w wizjerze elektronicznym i obrazem w wizjerze optycznym jest mniej więcej taka jak pomiędzy seksem z prezerwatywą a bez. I tu niektórzy powiedzą, że nie ma różnicy, albo będą wskazywać na zalety seksu w prezerwatywie itd. Co jednak nie ma żadnego sensu, bo każdy sam dobrze wie, jaki seks woli i żadne argumenty nie mają tu znaczenia.
Co do braku ekranu, to szczerze mówiąc dziwi mnie jak niektórzy na to reagują, bo nie jest to żadną nowością. Leica zastosowała takie rozwiązaniu już kilka lat temu.

sl011
31-10-2018, 15:56
Różnica pomiędzy obrazem w wizjerze elektronicznym i obrazem w wizjerze optycznym jest mniej więcej taka jak pomiędzy seksem z prezerwatywą a bez. I tu niektórzy powiedzą, że nie ma różnicy, albo będą wskazywać na zalety seksu w prezerwatywie itd.
Różnica w doznaniach oczywiście jest w obu przypadkach. Mimo to porównanie jest moim zdaniem niezbyt trafne.

JacekB
31-10-2018, 16:05
Bardziej trafne byłoby porównanie do lizania loda przez szybę?:twisted:

Co do braku ekranu, to owszem, zaczęli kilka lat temu od jubileuszowej Edition 60. Szczerze powiedziawszy, mnie ta właśnie wersja najbardziej się spodobała, bo była najbardziej konsekwentnie ortodoksyjna. Ale też i cenę miała stosowną do swojej ekstremalności. :D
M-D pochodna od typu 262 i nowa M10-D również są spoko, chociaż nieco mniej ekstremalne od M60, bo w każdej z nich są zachowane jakieś cyfrowe pizdryki. Coraz bardziej przybliżają się do analogowego ideału M3, jednak go nie doganiając. Nie o to wszak chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go. :D

wpkx
31-10-2018, 16:25
Do wizjera z M3 z jego 0.92 raczej nie powrócą, skoro świat już dawno odszedł od standardu na rzecz deformacji siebie samego szerokimi kątami, a znani fotografowie nawet w tym wątku przezywają pięćdziesiątkę teleobiektywem.

GL
31-10-2018, 16:28
Odszedł, bo dostrzegł, że nie ma czegoś takiego jak obraz niezdeformowany ;)

wpkx
31-10-2018, 16:32
Był całkiem konkretnie zdeformowany nawet pięćdziesiątką, ale jak widać niewystarczająco.

GL
31-10-2018, 16:37
Jest całkiem konkretnie zdeformowany już przy patrzeniu "gołym okiem".

wpkx
31-10-2018, 16:46
I mózgiem...
Ale tego jeszcze nie potrafi oddać ani żaden obiektyw ani prezerwatywa na wizjerze.
Chyba, że przypadkiem - nie do powtórzenia...

GL
31-10-2018, 17:00
I mózgiem...

To właśnie miałem na myśli pisząc o "gołym oku", czyli obraz który sobie uświadamiamy już po naszym osobistym photoshopie.
Ale mózg jako prezerwatywa naszego postrzegania... ;) Dobre.

wpkx
31-10-2018, 19:16
Zdjęcia dawno nie było...


https://wpkx.pl/L1010759C%20The%20Red%20T.jpg
źródło (https://wpkx.pl/L1010759C%20The%20Red%20T.jpg)

zeberek1
31-10-2018, 19:44
wpkx M9 plus...?