PDA

Zobacz pełną wersję : [ Leica ] Leica M ... cyfrowa.



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9

Jai pur
04-10-2016, 00:13
Nie przeszkadza bo dyskusji tutaj zadnej.
Po prostu taka mnie refleksja naszla. Dla mnie to glupie. Podczepiac sie ze zdjeciami pod fotograficzna firme, a nie pod konkretny temat?
Co jest takiego denerwujacego w dziale ludzie/ulica? Krytyka? To lepiej pokazywac zdjecia w celach sprzetowo-onanistycznych? Tylko tyle wartosci maja Wasze fotografie?
Ta Lajka to jest dla Was czy Wy dla Lajki?

To chyba kwestia indywidualna, ja nie odczuwam deprecjacji moich zdjęć tylko dlatego, ze je pokazuję akurat w tym dziale. Cel ich pokazywania też nie jest taki, jak to określiłeś. Nie widzę tego przez pryzmat firmy produkującej aparat. Bardziej odbieram ten temat jako miejsce spotkań ludzi zainteresowanych pewną, szeroko rozumianą, tematyką fotografii.
Podobnie, gdy przeglądam czasopismo LFI czy oglądam nagrodzone prace w konkursie Leica Oskar Barnack, to nie myślę o okazjonalnych aparatach tej firmy w skórce Hermesa.

Pawel92
04-10-2016, 09:56
Było cicho i spokojnie...:wink:

Franek_
04-10-2016, 10:20
Nie przeszkadza bo dyskusji tutaj zadnej.
Po prostu taka mnie refleksja naszla. Dla mnie to glupie. Podczepiac sie ze zdjeciami pod fotograficzna firme, a nie pod konkretny temat?
Co jest takiego denerwujacego w dziale ludzie/ulica? Krytyka? To lepiej pokazywac zdjecia w celach sprzetowo-onanistycznych? Tylko tyle wartosci maja Wasze fotografie?
Ta Lajka to jest dla Was czy Wy dla Lajki?

W działach poświęconych poszczególnym zdjęciom jest dyskusja o poszczególnych zdjęciach. A tu jest taki strumień świadomości, pomieszany czasem z jakimiś informacjami technicznymi...

Owain
04-10-2016, 10:28
A tak chciałem zapytać, bo czasem się zastanawiam, czy Wy tu wstawiacie zdjęcia tylko/głównie z... śmieszne, jak to po polsku odmienić... z Leiec? Lejek? Leiców? :)

Keek
04-10-2016, 10:30
...Podobnie, gdy przeglądam czasopismo LFI czy oglądam nagrodzone prace w konkursie Leica Oskar Barnack...

LFI to reklamowa broszurka firmy za ktora dodatkowo trzeba placic - geniusz marketingu. W LOB nikt sie o aparat nie pyta, mozesz wyslac zdjecia zrobione Smiena. To konkurs fotograficzny a nie sprzetowy.


...A tu jest taki strumień świadomości...

Joyce sie w grobie przewrocil. Strumien swiadomosci to jest cos co sie trzyma za morde i kontroluje. Tutaj jest belkot. Groch z kapusta. Mydlo, powidlo i koty.

Franek_
04-10-2016, 11:55
Ja tu się już praktycznie nie udzielam, ale zwróć Robert uwagę, że we wszystkich tych wątkach jest tak samo. Wątek o A7 to też przeplatane trochę sprzętu, trochę zdjęć, trochę mydła i powidła. I tak jest w większości wątków przecież tu...

Zresztą, mówisz że wątek sprzętowy - wchodzisz tu aby dowiedzieć się czegoś o aparacie, który masz od lat, znasz na pamięć, a on sam jest rozbudowany jak średnio zaawansowany kalkulator z połowy lat dziewięćdziesiątych?

Pawel92
04-10-2016, 12:03
Przecież nikt nikomu nie zabrania prowadzić rzeczowych dyskusji. W moim przypadku niestety, jak mawiał pewien mędrzec z poprzedniej epoki "z pustego i Salamon nie naleje", czyli jestem pewien, ze nie pomogę wam wiele w technicznej dyskusji na temat systemu Leica, a o fotografii to już lepiej zapomnieć...

Keek
04-10-2016, 12:33
Ja tu się już praktycznie nie udzielam, ale zwróć Robert uwagę, że we wszystkich tych wątkach jest tak samo. Wątek o A7 to też przeplatane trochę sprzętu, trochę zdjęć, trochę mydła i powidła. I tak jest w większości wątków przecież tu...
Zresztą, mówisz że wątek sprzętowy - wchodzisz tu aby dowiedzieć się czegoś o aparacie, który masz od lat, znasz na pamięć, a on sam jest rozbudowany jak średnio zaawansowany kalkulator z połowy lat dziewięćdziesiątych?

Tak. Zauwazylem, ze dyskusje na tym forum sa specyficzne. Chyba ludzie maja glod pochlebnych opinni wrzucajac tutaj zdjecia. Bo moim zdaniem fotografie wyrwane z konktekstu, mieszane autorami, tematami tworza totalny szum. Az mnie korci czy nie dorzucic 700 zdjec. Tylko znowu musialbym nie spac pol nocy.
Czego mozna dowiedziec sie o aparacie?: Leicaphilia (http://leicaphilia.com).



Przecież nikt nikomu nie zabrania prowadzić rzeczowych dyskusji. W moim przypadku niestety, jak mawiał pewien mędrzec z poprzedniej epoki "z pustego i Salamon nie naleje", czyli jestem pewien, ze nie pomogę wam wiele w technicznej dyskusji na temat systemu Leica, a o fotografii to już lepiej zapomnieć...

Wbrew pozorom, zeby dyskutowac o sprzecie wcale nie trzeba go posiadac. Dyskusja to tez pytania, nie tylko odpowiedzi.
Ale jak mozna powaznie pogadac w watku w ktorym panuje atmosfera jak z ponizszego fragmenu filmu?


https://www.youtube.com/watch?v=KANQMyoVRro

Franek_
04-10-2016, 12:44
(...) fotografie wyrwane z konktekstu, mieszane autorami, tematami tworza totalny szum.

Pełna zgoda.



Az mnie korci czy nie dorzucic 700 zdjec.

A mnie dziwi, że Ty wrzucasz na tego typu forum COKOLWIEK.

Keek
04-10-2016, 13:08
...Nie musisz juz zwracać na siebie uwagi. Jestes na poczatku stawki.
Cała reszta, nie powinna nawet zbliżać się do aparatu...
Lepiej Ci już ? Połechtany sie czujesz wystarczająco ?

Zle mnie odebrales. Ja tu wystepuje z pozycji odbiorcy. Chetnie bym poczytal o czyms ciekawym, rozrywkowym - linkowalem wczesniej Leicaphilie.
Nie musze sie lechtac. Robie swoje i lechtanie niewiele mi pomoze.


Z pozostała częścią flustracji - forum niestety nie pomoże. To juz tylko - specjaliści (zieloni). Zgłoś temat, pozamiataj. Kolejny wątek "poleci".
Nalezy "im" się.
:)

NIe jestem zwolennikiem cenzury i silowych rozwiazan. Wolalbym, zeby ewentualna refleksja przychodzila z wnetrza a nie byla narzucana sila. Ogranicze sie tylko do uwag.

Marek
04-10-2016, 19:57
Panie i Panowie
Troszeczkę poczyściłem watek z przepychanek i wpisów mających niewiele wspólnego z tematem.

Dział IS przechodzi pod bardziej uważną obserwację.

puch24
04-10-2016, 20:51
Uncle google podpowiada, że to The High Window / Wysokie okno.
Nie czytałem. Ale umiem guglać. :-P

Marek
04-10-2016, 21:02
Panowie, stąpacie po kruchym lodzie.

puch24
04-10-2016, 21:15
https://books.google.pl/books?id=HnUsTH0a6C4C&pg=PT169&lpg=PT169&dq=lead+buttons+raymond+chandler&source=bl&ots=5CYrtWIz49&sig=2j1Pdkgl_XbM13JxacXJ2Zt87Nk&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjGtPvy7cHPAhVMjiwKHSijDOEQ6AEINTAD#v=on epage&q=lead%20buttons%20raymond%20chandler&f=false

wpkx
04-10-2016, 21:32
https://books.google.pl/books?id=HnUsTH0a6C4C&pg=PT169&lpg=PT169&dq=lead+buttons+raymond+chandler&source=bl&ots=5CYrtWIz49&sig=2j1Pdkgl_XbM13JxacXJ2Zt87Nk&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwjGtPvy7cHPAhVMjiwKHSijDOEQ6AEINTAD#v=on epage&q=lead%20buttons%20raymond%20chandler&f=false

Jesteś wielki! :)


Panowie, stąpacie po kruchym lodzie.

No i?


http://wpkx.pl/L1012138C%20Thin%20Ice.jpg
źródło (http://wpkx.pl/L1012138C%20Thin%20Ice.jpg)

Franek_
04-10-2016, 21:39
Panowie, stąpacie po kruchym lodzie.

Żeby nie stąpać może da się go górą?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/10/LQe3Rg-1.jpg
źródło (http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/922/LQe3Rg.jpg)

chory
04-10-2016, 22:53
Woytek w kryminale!
Mglisto to widzę...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/10/L1006658_01_zps4xkbwryx-1.jpg
źródło (http://i1381.photobucket.com/albums/ah221/Chorostian/L1006658_01_zps4xkbwryx.jpg)

Franek_
05-10-2016, 09:00
Mglisto to widzę...

Zdecydowanie.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/10/MiEvL2-1.jpg
źródło (http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/921/MiEvL2.jpg)

Jai pur
05-10-2016, 09:34
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/10/29831617400_5144074eaf_o-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/Ms7Qx3)

burton
05-10-2016, 17:31
Jai pur - chcesz powiedzieć, że czarno to widzisz ? ;) :) Czasami wystarczy przetrzeć szybę, stanąć trochę z boku i od razu obraz jaśnieje ;) :)

Franek_
06-10-2016, 11:54
A nie lepiej kupić ajfona?

http://petapixel.com/2016/10/05/iphone-7-vs-leica-m9-p-side-side-photo-comparison/

Franek_
12-10-2016, 18:53
Dobra, to teraz będzie pytanie merytoryczne - ile Wam aparat myśli po zrobieniu zdjęcia? Tzn. ile czasu miga ta czerwona lampka z tyłu? Kupiłem sobie m9 i mam wrażenie, że mi poprzednia m-e myślała krócej. Albo nie zwracałem na to uwagi... W każdym razie, karta pamięci jest szybka, 95mb/s (zresztą to ta sama, której używałem z poprzednim aparatem). JPGi wyłączone, podgląd po zdjęciu wyłączony, po zrobieniu jednego zdjęcia myśli ok. 15 sek, przy skompresowanych DNG nieco ponad połowę tego czasu.

A może mam jedną z tych special editions, tylko o tym nie wiem? Była M-E, M-D, M-A, może mam M-Z - Model Zamyślony?

Cooder
12-10-2016, 19:03
Firmware aktualne? Stawiałbym na kartę. M9 było (jest) kapryśne pod tym względem. Właśnie szybkich i dużych kart nie lubi. Woli raczej tak zaawansowane technicznie jak samo M9 ;-)

Pawel92
12-10-2016, 19:16
Karta 95mb/s, DNG skompresowany lub nie: 6sek.

pioterkow
12-10-2016, 19:19
Dobra, to teraz będzie pytanie merytoryczne - ile Wam aparat myśli po zrobieniu zdjęcia? po zrobieniu jednego zdjęcia myśli ok. 15 sek, przy skompresowanych DNG nieco ponad połowę tego czasu

Spróbuj z inną kartą. Taj jak piszesz że 15 sek myśli po każdym zdjęciu to zdecydowanie za długo.
M9 czasem lepiej działa z wolniejszymi i mniejszymi kartami np 8-16GB i 30MB/sek itp.
Czasami też krócej działa jak włączysz tryb seryjny do zdjęć pojedynczych.
Pozdrawiam. Piotr

Franek_
12-10-2016, 19:21
Sprawdze inne karty, mam jeszcze 60mb/sek i jakas stara o pojemnosci 256mb. Firmware (z tego co mi wiadomo) to ten przedostatni.

meliszipak
12-10-2016, 19:28
Pokaż jakie zdjęcia robi, nie zwalaj na kartę :)
Oby światło było z Tobą.

pioterkow
12-10-2016, 19:29
Sprawdź jeszcze włączenie trybu C do zdjęć pojedynczych. Mnie i w M9 i w Monochrome (starym 18MP) dużo krócej myślała przy używaniu trybu C.
Nie wiem od czego to zależy... Możę jej włącza się jakiś Turbo Amazing Dopalacz... ;)

Franek_
12-10-2016, 19:31
Sprawdzone karty - czy 95mb/s, czy 60mb/s czy niewiadomo-ile-mb/s-micro-sd-przez-adapter czas taki sam.

meliszipak
12-10-2016, 19:32
Może trzeba mocniej nakręcić, to troche przyśpieszy:mrgreen:

- - - - kolejny post - - - - - -

Albo potrząsnąć i naoliwić:mrgreen:

pioterkow
12-10-2016, 19:36
Sprawdzone karty - czy 95mb/s, czy 60mb/s czy niewiadomo-ile-mb/s-micro-sd-przez-adapter czas taki sam.

To zostaje Ci tylko zakupić M 240-P :mrgreen:

Franek_
12-10-2016, 19:37
M240 za droga.

meliszipak
12-10-2016, 19:40
Najtaniej za 14500 widziałem w polskim komisie na i.
M9 jakoś zdecydowanie poniżej 10000 nie chce spaść.

pioterkow
12-10-2016, 19:44
Najtaniej za 14500 widziałem w polskim komisie na i.
Ja byłbym ostrożny z polskimi komisami...
W jednym jest Leica która z tygodnia na tydzień "zmniejsza" swój przebieg...
Tak się składa że znam doskonale historię tego aparatu.
Jak te samochody od polskich handlarzy którym im bliżej polskiej granicy maleje przebieg. :)

Franek_
12-10-2016, 19:48
Reset ustawien zrobiony, czas myslenia aparatu ten sam. Firmware 1.138. Po nacisnieciu guzika 'play', od razu po zrobieniu zdjecia i jeszcze w trakcie myslenia aparatu zdjecie pojawia sie na ekranie.

Aparat kupiony w polskim komisie, rzekomo 300 zdjec ledwie zrobil, sladow uzytkowania brak.

Pawel92
12-10-2016, 20:04
Może jest dopiero na dotarciu :wink:

meliszipak
12-10-2016, 20:45
Jak nic się rozchodzi :)

Jai pur
12-10-2016, 22:05
U mnie firmware 1.204 - czas na starych Sandiskach 30mb i nowych 95mb taki sam od 3 do 5 sek. Na Sony 95mb jakby dłużej, ale tak o 1 sek.
Maćku, a jak Ci zapisywało na mojej baterii? Może ta twoja nie trzyma parametrów?

Ostatnio kupiłem nieoryginalny zasilacz do MBPro i ładuje niby ok, ale gdy korzystam podczas ładowania, to nieraz gładzik wariuje. Po odłączeniu wraca do normy.

chory
12-10-2016, 22:50
U mnie firmware 1.202 karta 30mb/s i tak do 6 sekund miga. Ale pierwsze zdjęcie po włączeniu tak z 16 sekund migało.

pioterkow
13-10-2016, 09:12
Ostatnio kupiłem nieoryginalny zasilacz do MBPro i ładuje niby ok, ale gdy korzystam podczas ładowania, to nieraz gładzik wariuje. Po odłączeniu wraca do normy.
Sorry za OT ale uważaj z nieoryginalnymi akcesoriami do MBPro i w ogóle Apple. Koleżance taki "prawie oryginalny" uszkodził MBPro. Ja kiedyś byłem zmuszony kupić na stacji beznzynowej na zadupiu kabelek nieoryginalny USB do Iphona i niestety też wariował i wyświetlał np. "Ten sprzęt nie jest obsługiwany" albo telefon wariował po podłączeniu go do ładowarki w samochodzie.

Franek_
13-10-2016, 10:46
U mnie firmware 1.202 karta 30mb/s i tak do 6 sekund miga. Ale pierwsze zdjęcie po włączeniu tak z 16 sekund migało.

Nie wiedziałem, że masz Mkę, myślałem że te koty jakimś Nikonem robisz. Firmware 1.202 ściągnąłem, zainstaluję po pracy i zobaczymy co to da. Zresztą i tak obecnie mi się nie spieszy, bo odesłałem jedno szkło w rozliczeniu za drugie i pewnie do połowy przyszłego tygodnia to potrwa, więc zostałem tylko z Jupiterem-8 50/2 pożyczonym od Mirka.

puch24
13-10-2016, 12:59
Nie mam Lejka, ale w temacie zasilaczy zdarzyło mi się, że mi głaskofon głupiał podłączony do niefirmowej ładowarki USB - przede wszystkim wariował dotyk. Sprawdziłem testerem V/A USB - okazało się, że zasilacz dawał dobrze ponad 5V.

chory
13-10-2016, 22:32
Nie wiedziałem, że masz Mkę, myślałem że te koty jakimś Nikonem robisz.

Mka jest w kieszeń na miacho, Nikon na memłańce, koty w zależności co mam na podorędziu.

!AGresT
13-10-2016, 23:07
Dobrze mieć kota na podorędziu.

Franek_
14-10-2016, 12:12
Mka jest w kieszeń na miacho, Nikon na memłańce, koty w zależności co mam na podorędziu.

Się powodzi się...

Franek_
14-10-2016, 15:58
Ma być nowa pisiontka. Jasne szkła są przereklamowane.

http://leicarumors.com/2016/09/16/voigtlander-heliar-vintage-line-50mm-f3-5-vm-lens-for-leica-m-mount-announced.aspx/

JacekB
14-10-2016, 18:05
Dziwadło jakieś im wyszło.:shock:
Po co kupować takiego dziwoląga, gdy można z drugiej ręki mieć cudownie kompaktowego Elmara 2,8, albo jeszcze bardziej wintydżowego Elmara 3,5?:p

Franek_
14-10-2016, 19:55
Ja lubię dziwadła. W oczekiwaniu na Biogon mam pożyczony Jupiter-8. Nawet działa, ale po roku spędzonym z mikro 4/3 i obiektywem 15mm f/8 ciężko się ogarnia taką małą głębię ostrości. Żona zdziś:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/10/4sHjIO-1.jpg
źródło (http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/922/4sHjIO.jpg)

JacekB
14-10-2016, 21:40
Na który Biogon, że uprzejmie zapytam?
Rozmiar filtra 27 mm przy całości większej od Elmara to dla mnie zbyt ekstremalne dziwadło.

Franek_
14-10-2016, 22:58
Na Biogon 35/2 ZM. Myslalem jeszcze nad Summaritem 35/2.5, ciemniejszym Biogonem 35/2.8 i Hexanonem 35/2. Ten jeden udalo sie dorwac w dobrej cenie i moglem zostawic poprzednie szklo w rozliczeniu, wiec zawazyly wzgledy praktyczne.

JacekB
14-10-2016, 23:32
Gdybyś łyknął edyszyn 60, to nie miałbyś takich myśli i nie musiałbyś na nic czekać, bo tam się dostaje Lux 35 w bonusie. Fakt, że może on być za jasny, a poza tym możliwe, że tymczasem wykupili.:p:mrgreen:

Cajsy są wporzo. A od Elmarita 28 odstąpiłeś? Za szeroki do uniwersalnych zastosowań? Mnie tam 50 bardzo odpowiadają i nie myślę o 35.

Franek_
14-10-2016, 23:58
Odkrylem, ze wygodniej mi sie kadruje 35 niz 28, takze z samych 35tek wybieralem. A moj poprzedni summaron 35/2.8 niestety do wizjera w m9 szkoda przykladac (wersja z goglami). W m7 wizjer gorszy, wiec sie mniej traci i bezproblemowo mozna uzywac. M9 ma bardzo przejrzysty wizjer i dodatkowe szklo go degraduje.

JacekB
15-10-2016, 00:36
35 z goglami to z M3 pięknie podchodzą. Do innych też pasują, ale nie tak perfekcyjnie.

Biogon 2/35 ZM ma trochę lipny rozmiar filtrów 43 mm, a poza tym powinien być miód z najlepszej pasieki. Może też trochę zasłaniać wizjer, bo jest nieco większy od lajkowych, ale chyba niedużo?
Biogona 2,8 też spoko można rozważać, gdyż jest to nowelizacja klasyki gatunku, która rzucała na kolana jeszcze za czasów starożytnych Contaxów. Tak samo ma lipne filtry 43 mm. W kątaksie był cajsowy standard 40,5 mm. Ale to w sumie daje się adapterami obskoczyć. Se kupiłem Heliopany bardzo dobre i mogę działać wymiennie 46/40,5/39 mm. Tylko lajkowego 39 mm na Sonnara 40,5 mm nie założe, bo takich nie dajo. :smile:

Franek_
17-10-2016, 16:26
Taki limited edyszyn:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/10/nuZVRW-1.jpg
źródło (http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/923/nuZVRW.jpg)



Tylko powstaje pytanie, kim był Henry Cartier Bresson.

pioterkow
17-10-2016, 16:39
Tylko powstaje pytanie, kim był Henry Cartier Bresson.
Wszyscy wiedzą że to szef działu sprzedaży Leica.... :mrgreen:

meliszipak
17-10-2016, 17:25
Nieprawda, szefem działu sprzedaży Leica był Ansel Adams.
Henri Cartier Bresson odpowiadał jedynie za dział mikroskopów.
Trzeba było się uczyć:mrgreen:

Jai pur
17-10-2016, 19:17
Taki limited edyszyn:
.

fajny, pozostaje dopisać do niego swoją historię

Franek_
20-10-2016, 11:52
Uaktualniłem firmware do najnowszego 1.202. Czas zapisu krótszy niż był, ale wciąż dość długi. Może ona tak ma.

pioterkow
21-10-2016, 20:29
Uaktualniłem firmware do najnowszego 1.202. Czas zapisu krótszy niż był, ale wciąż dość długi. Może ona tak ma.

To może spróbuj uaktualnić do 1.204 - nie wiem czy to coś pomoże ale i czy ma to jakikolwiek wpływ na szybkość...
Ja nie narzekam na prędkość, używam trybu C do zdjęć pojedynczych. Generalnie M9 demonem szybkości nie jest...

Nie mogę już edytować więc dopisuje - upgrade firmware do 1.204 jest wykonywany w Solms podczas wymiany matrycy.
Z tej zardzewiałej na nową :)
Z tego co wiem to chyba nie ma możliwości ściągnąć oficjalnie tego firmware z serwisów Leica.

Franek_
22-10-2016, 13:27
Wiem o tym. Ale z aparatem dzieja sie jeszcze inne historie (problem z bateria, ladowaniem, formatowaniem karty, odczytem kart, szacowaniem ilosci wolnego miejsca na karcie, dlugim mysleniem aparatu) i w poniedzialek jade go sprawdzic z gosciem od ktorego kupilem i ewentualnie zwrocic. Druga moja cyfrowa Leica i z druga jakies historie sie dzieja.

zdyboo
22-10-2016, 15:23
Kup sobie Sony. Miliony much nie mogą się mylić.

Keek
22-10-2016, 15:27
Wiem o tym. Ale z aparatem dzieja sie jeszcze inne historie (problem z bateria, ladowaniem, formatowaniem karty, odczytem kart, szacowaniem ilosci wolnego miejsca na karcie, dlugim mysleniem aparatu) i w poniedzialek jade go sprawdzic z gosciem od ktorego kupilem i ewentualnie zwrocic. Druga moja cyfrowa Leica i z druga jakies historie sie dzieja.

Przyblizysz te problemy z bateria, ladowaniem, formatowaniem, odczytem i szacowaniem?

!AGresT
22-10-2016, 15:55
Franek wszystko co kupi, to zepsuje.

Franek_
22-10-2016, 19:29
Franek wszystko co kupi, to zepsuje.

Cos w tym jest...



Przyblizysz te problemy z bateria, ladowaniem, formatowaniem, odczytem i szacowaniem?

Laduje baterie 2 godziny - aparat mowi, ze 'too low battery'. Laduje trzecia godzine, ladowarka pokazuje ze naladowano przynajmniej 80%, aparat pokazuje, ze jest ledwie ok. 30%. Pusta karta 32gb - aparat pokazuje, ze moge zrobic 200 zdjec (same RAWy, bez JPGow). Formatowanie karty w trybie 'overwrite' trwa przynajmniej 2h i doi baterie do zera. Po wykonaniu zdjecia aparat miga czerwona lampka ok. 16 sekund. Po wcisnieciu 'play' aparat wyostrza obraz tak ok. 10 sek.

A nowka. Ledwie 300 (juz 400) zdjec przebiegu, potwierdzone aplikacja do weryfikacji tych przebiegow, zadnych sladow uzytkowania, rys, czegokolwiek.

Za dwa dni jade ustalic czy to kwestia baterii / ladowarki czy cos z aparatem i jak sie okaze, ze cos nie hula w aparacie, to bede go oddawal. Takie problemy pierwszego swiata.

pioterkow
23-10-2016, 11:39
A nowka. Ledwie 300 (juz 400) zdjec przebiegu, potwierdzone aplikacja do weryfikacji tych przebiegow, zadnych sladow uzytkowania, rys, czegokolwiek.
Jeśli sam to sprawdziłeś (przebieg) to po tym co opisałeś ewidentnie coś jest nie tak z aparatem.
U mnie np.formatowanie karty trwa kilka sek. i niezależnie ile procent ma bateria.
Na karcie 32 GB przy samych RAW możesz spokojnie zrobić duuuużo więcej.
Po włożeniu pełnej baterii i sformatowaniu karty pokazuje 100%/100% w INFO.
Zresztą jak to Twoja druga M9 to sam to wiesz jak powinno być.
Z tym przebiegiem to jeśli sam tego nie sprawdziłeś to te teksty sprzedawców (zwłascza w komisach) to można między bajki włożyć.
Znam np. jedną Leice która ma przebieg "tylko X" a różnie się realnie o ponad 40.000 zdjęć od rzeczywistego... :(
Mam nadzieje że wszystko się zakończy dla Ciebie pomyślnie.
Pozdrawiam. Piotr
P.S.
Jeśłi faktycznie ma mały przebieg i brak śladów używania to jedyne co mi przychodzi do głowy to utopienie korpusu.
Śladów niby nie ma na zewnątrz ale z elektroniką mogą dziać się cuda.
Właściwie jedyna opcja jeśli zależy Ci na tej Leice to wysłać do Solms na ekspertyze.

Franek_
23-10-2016, 11:58
Przebieg sam sprawdzilem. O formatowaniu mowilem w kontekscie tego trybu 'overwrite', to nigdy nie trwa kilka sekund, ale tez nie powinno trwac az tak dlugo. A z uwagi na baterie i niemoznosc jej naladowania, nie mam jak nawet teraz sprawdzac aparatu dalej (formatu karty czy upgrade'u softu nie zrobie nie majac naladowanej baterii do 80%, bez drugiego aparatu nie mam jak porownac baterii, sprawdzic czy to moze kwestia karty itd).

Tak wiec jutro jade to zalatwic, najwyzej oddam aparat i odzyskam pieniadze.

Leica miala taki fajny koncept przez kilkadziesiat lat, ktory tak pieknie zostal { można napisać zepsuty ;-) } przez te cyfrowki.

zeberek1
23-10-2016, 12:14
O i to jest właśnie problem! W takiej chociażby M6 nie było tyle elektroniki a za to pełna pucha precyzyjnej mechaniki. A teraz prawie dokładnie na odwrót.

samek
23-10-2016, 12:18
...Leica miala taki fajny koncept przez kilkadziesiat lat, ktory tak pieknie zostal zepsuty przez te cyfrowki.

A to po jakiego się męczysz z tym s... konceptem i skarżysz? Kup se filmy nie megapixele - widziałem coś takiego w jakiejś stopce :)

Franek_
23-10-2016, 15:53
Film staje sie coraz bardziej fanaberia. To po pierwsze primo. Po drugie primo, wyjezdzam i ciaganie ze soba tyle czasu filmow nie wchodzi w gre. I wreszcie po trzecie primo, ja nie jestem z tych, co to podejda, spokojnie uslala ekspozycje, wyczekaja moment, raz nacisna spust migawki i maja doskonale ujecie. Ja albo nie robie zdjec wcale, albo robie ich od cholery. I do mojego charakteru fotografowania najlepiej jednak pasuje cyfra... Stosunek zdjec, z ktorych jestem zadowolony do odpadow to jakies 100-150:1.

Poza tym, ja nie lubie tych wszystkich technikaliow. A ostatnio jak na wyjezdzie w 4 miesiace zrobilem kilkadziesiat filmow i wrocilem w sierpniu to do dzis nie widzialem zadnego z tych zdjec, a wziawszy pod uwage, ze znowu zaraz wyjezdzam, to tych zdjec pewnie w ogole nie zobacze przed 2019...

wpkx
23-10-2016, 16:06
Biedny Maciek... Nie ma skanera... Bo sprzedał. :mrgreen:

Franek_
23-10-2016, 16:13
A Ciebie stad nie wyrzucili czasem?

Skaner mozna kupic, to nie jest problem, ale jeszcze trzeba wywolac, poskanowac, przejrzec to wszystko itd. Coraz bardziej mi z tym nie po drodze niestety.

Franek_
23-10-2016, 16:25
Zebym Ci zaraz jakiejs paczki nie podeslal; na wiadoma wycieraczke...

wpkx
23-10-2016, 16:34
Pojemna jest. Sam wiesz. :D

samek
23-10-2016, 16:42
Film staje sie coraz bardziej fanaberia. To po pierwsze primo. Po drugie primo, wyjezdzam i ciaganie ze soba tyle czasu filmow nie wchodzi w gre. I wreszcie po trzecie primo, ja nie jestem z tych, co to podejda, spokojnie uslala ekspozycje, wyczekaja moment, raz nacisna spust migawki i maja doskonale ujecie. Ja albo nie robie zdjec wcale, albo robie ich od cholery. I do mojego charakteru fotografowania najlepiej jednak pasuje cyfra... Stosunek zdjec, z ktorych jestem zadowolony do odpadow to jakies 100-150:1.

Poza tym, ja nie lubie tych wszystkich technikaliow. A ostatnio jak na wyjezdzie w 4 miesiace zrobilem kilkadziesiat filmow i wrocilem w sierpniu to do dzis nie widzialem zadnego z tych zdjec, a wziawszy pod uwage, ze znowu zaraz wyjezdzam, to tych zdjec pewnie w ogole nie zobacze przed 2019...

Maciek... kurna wiem, że wyjeżdżasz i się tylko dziwię po jaką ... uparłeś się na tę łajkę?

Franek_
23-10-2016, 17:25
Na nic sie nie uparlem. Dostalem od zony na prezent. Poza tym, ladne zdjecia robi i - jak dziala - to fajnie sie nia fotografuje.

A o Unimogu zlego slowa nie powiem.

wpkx
23-10-2016, 17:39
Zona?
Rozumiem - odniesienie do "Pikniku na skraju drogi"...
Ale strzeż się czarciej kapusty. ;P

!AGresT
23-10-2016, 17:41
ladne zdjecia robi

Jak lubisz ładne, to serio radzę Ci spróbować Fuji. Pełna klatka przy Twojej fotografii konieczna nie jest. Małe to, dobry .jpg daje.
Dodatkowo w cenie łajki bierzesz dwa korpusy (ja bym się nigdy nie zdecydował na wyjazd z jednym, szczególnie, żeś psujak) i naprawdę porządne szkła. Baterie zamienniki po 20zł. Do tego są wersje z okienkiem, nie trzeba przechodzić na telewizorek, choć idzie się przyzwyczaić.

Owain
23-10-2016, 17:44
Zona?
Rozumiem - odniesienie do "Pikniku na skraju drogi"...
Ale strzeż się czarciej kapusty. ;P

O kurde! Aleś mnie natchnął na odświeżenie Strugackich! I jeszcze Kir Bułyczow...

Franek_
23-10-2016, 22:38
Agrest, ja wiem. I ze 24x36 mi niepotrzebne to tez wiem. Nawet dwa Fuji mialem. Zobaczymy jak to sie skonczy. Jak jutro oddam ta dziewiatke i nic sie nie trafi zamiast, to moze x-pro1 kupie. Kosztuje to teraz tyle co kapsel na Woytkowego noctiluxa.

Franek_
23-10-2016, 23:21
Wróciłem po 3 dniach do domu, włożyłem kartę do komputera i taka ciekawostka:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/10/Gcqbjm-2.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img922/8356/Gcqbjm.jpg)


Aparat prawidłowo wskazywał, że zmieści się tylko 200 zdjęć, bo stworzył 6 plików 'OVWRT' (prawdopodobnie skrót od overwrite), każdy po 4GB, kij wie po co.

ulv
23-10-2016, 23:28
Pisałeś o formatowaniu z nadpisaniem to masz. 4GB na plik, bo to limit rozmiaru dla FAT 32. Pytanie tylko dlaczego pliki nie zostały wykasowane po procedurze...

Franek_
23-10-2016, 23:55
I dlaczego procedura trwała jakieś 2 godziny i wydoiła całkowicie baterię?

czupacabra
24-10-2016, 00:32
Opisane przez Ciebie objawy wskazują, że aparat był zalany


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Franek_
24-10-2016, 06:11
A to liski chytruski...

meliszipak
24-10-2016, 14:29
Franek, ja teraz też bym się szarpnął na używaną leice, może na początek z zeissem lub voitkiem, ale się wycofałem.
Również ze względu na serwis w razie ewentualnych problemów.
Życzę Ci, żeby kasę oddali bez gadania.

Franek_
24-10-2016, 14:33
Temat zalatwiony, aparat wymieniony na inna, m9-p. Porownanie obu aparatow wykazalo, ze z ta ktora mialem zdecydowanie cos bylo nie tak. Byla znacznie wolniejsza, dlugo migala, dlugo wyostrzala obraz, cudowala ze wskazaniem baterii. Ta nowa natomiast dziala jak powinna, czyli Fuji jednak innym razem.

Oddam jednak sprawiedliwosc, ze temat zalatwiony bez gadania i problemow, sprawnie i profesjonalnie. Moglem odzyskac kase, co jednak mnie nie urzadzalo, bo zostawilem poprzedni aparat w rozliczeniu i musialbym sie bujac ze sprzedaza, a moglem wziac ta druga, ktora dziala jak powinna. Niemniej jest to jakas przestroga na przyszlosc, jakby ktos sie chcial uczyc na moich bledach.

meliszipak
24-10-2016, 14:36
No to fajnie, ale trochę żeś się denerwował? Przyznaj się :)

Cooder
24-10-2016, 14:50
Temat zalatwiony, aparat wymieniony na inna, m9-p. Porownanie obu aparatow wykazalo, ze z ta ktora mialem zdecydowanie cos bylo nie tak. Byla znacznie wolniejsza, dlugo migala, dlugo wyostrzala obraz, cudowala ze wskazaniem baterii. Ta nowa natomiast dziala jak powinna, czyli Fuji jednak innym razem.

Oddam jednak sprawiedliwosc, ze temat zalatwiony bez gadania i problemow, sprawnie i profesjonalnie. Moglem odzyskac kase, co jednak mnie nie urzadzalo, bo zostawilem poprzedni aparat w rozliczeniu i musialbym sie bujac ze sprzedaza, a moglem wziac ta druga, ktora dziala jak powinna. Niemniej jest to jakas przestroga na przyszlosc, jakby ktos sie chcial uczyc na moich bledach.

Ciekaw jestem, czy ten aparat znów pojawi się na allegro jako cacuszko z niewielkim przebiegiem...

Franek_
24-10-2016, 15:05
No to fajnie, ale trochę żeś się denerwował? Przyznaj się :)

Rozmawialem ze sprzedawca w sobote, zapowiedzialem zeby sie liczyl z ew. zwrotem. Nie wykrecal sie, wiec bylem dobrej mysli. Ale plan B oczywiscie byl.

A aparat ma niewielki przebieg, tylko ma defekt. Na rynek - zgodnie z zapowiedzia sprzedajacego - nie trafi przed dokladna weryfikacja rzeczywistego stanu technicznego.

pioterkow
24-10-2016, 16:23
A aparat ma niewielki przebieg, tylko ma defekt. Na rynek - zgodnie z zapowiedzia sprzedajacego - nie trafi przed dokladna weryfikacja rzeczywistego stanu technicznego.
Jakoś nie chce mi się wierzyć żeby wysłał do Solms aparat do ekspertyzy i naprawy... :(
Wciśnie następnemu miłośnikowi Leiki i będzię rżnął głupa. Strata czasu na tych oszustów.
Podpytałmem w serwisie i moje wcześniejsze przypuszczenie o zalaniu aparatu się wstępnie potwierdziło.
Objawy jakie podałeś są podobno dość charakterystyczne dla tego typu uszkodzeń.
BARDZO się ciesze że udało Ci się pozytywnie załatwić sprawę. :) :)
Przestroga dla wszystkich żeby nie kupować u cwaniaczków handlarzy.
Myślę że dobrze byloby gdybyś podał numer seryjny aparatu - dzięki temu kolejny fan Leiki nie znajdzie się w takiej sytuacj ijak Ty.
Pozdrawiam. Piotr

Pawel92
24-10-2016, 16:34
No i bardzo dobrze. M9-P ma dodatkową zaletę: brak czerwonej kropki :wink:

Franek_
24-10-2016, 19:07
Kropka lub brak kompletnie mi nie robi. Ale ma ponoc lepszy (bardziej pojemny) bufor.

pioterkow
24-10-2016, 19:14
Kropka lub brak kompletnie mi nie robi. Ale ma ponoc lepszy (bardziej pojemny) bufor.
Kropkę możesz dokleić ;)
Bufor jak bufor ale ten szafir na tylnym ekraniku... BEZCENNY :)
Mam nadzieje że już nie będziesz miał żadnych przykrych niespodzianek.

meliszipak
24-10-2016, 21:12
No właśnie, telewizja jest twardsza w P.

- - - - kolejny post - - - - - -

Odwrotnie.
Lepiej jak nie ma tej kropki, albo izolacją zakleić:)

chory
25-10-2016, 00:21
Na P potrzeba więcej izolacji na ten napis na górze...

A z tym buforem to gdzieś to Franku wyczytał?

mir
25-10-2016, 05:56
Jakoś nie chce mi się wierzyć żeby wysłał do Solms aparat do ekspertyzy i naprawy... :(
Wciśnie następnemu miłośnikowi Leiki i będzię rżnął głupa. Strata czasu na tych oszustów.
Podpytałmem w serwisie i moje wcześniejsze przypuszczenie o zalaniu aparatu się wstępnie potwierdziło.
Objawy jakie podałeś są podobno dość charakterystyczne dla tego typu uszkodzeń.
BARDZO się ciesze że udało Ci się pozytywnie załatwić sprawę. :) :)
Przestroga dla wszystkich żeby nie kupować u cwaniaczków handlarzy.
Myślę że dobrze byloby gdybyś podał numer seryjny aparatu - dzięki temu kolejny fan Leiki nie znajdzie się w takiej sytuacj ijak Ty.
Pozdrawiam. Piotr

Dlaczego wyzywasz ich zaraz od cwaniaczków i złodziei? Jakoś nie robili problemów z przyjęciem aparatu i nie masz pewności że go nie wyślą do serwisu. Gdybym to ja był tym sprzedawcą to miałbyś sprawe w sądzie o pomówienie.

Franek_
25-10-2016, 08:17
Kocham to polskie pieniactwo. Nikt za taki wpis nie mialby sprawy 'o pomowienie'.

Natomiast oddaje sprzedawcy, ze zalatwil temat bardzo w porzadku. Zakladam dobra wiare oraz to, ze faktycznie mogl nie wiedziec, ze cos jest nie tak z tym aparatem.

pioterkow
25-10-2016, 08:46
Dlaczego wyzywasz ich zaraz od cwaniaczków i złodziei? Jakoś nie robili problemów z przyjęciem aparatu i nie masz pewności że go nie wyślą do serwisu. Gdybym to ja był tym sprzedawcą to miałbyś sprawe w sądzie o pomówienie.
Po pierwsze nie napisałem nigdzie słowo "złodziei".
Po drugie napisałeś tak jakby zrobili ŁASKĘ że przyjęli z powrotem USZKODZONY sprzęt który sprzedali naszemu koledze.
Po trzecie - wiesz ile kosztuje ekspertyza w Solms i naprawa Leiki po zalaniu?
Nie wydaje mi się żeby ludzie którzy wcisnęli koledze uszkodzony sprzęt wydali min. kilkaset euro na ekspertyzę i naprawę.
Znam historię kilku aparatów Leica i obiektywów wystawianych w polskich komisach.
I powtórze - w życiu bym od tych CWANIACZKÓW nie kupił używanego sprzętu.
Z tym sądem to wyhamuj. Gdybyś to Ty był sprzedawcą który wciska uszkodzony sprzęt to Ty mógłbyś mieć sprawę w sądzie.
A napewno miałbyś świetną "reklamę" w internecie.

mir
25-10-2016, 10:20
Przeczytaj co napisal Franek, czy tak się zachowuje oszust i cwaniak? Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka myślisz że tylko w polsce są cwaniaki i oszuści? Napewno nie w usa, tam wszyscy tacy uczciwi.

Cooder
25-10-2016, 10:38
Może oszust i nie cwaniak to za mocne słowa w tym przypadku, ale wychwalanie sprzedawcy za to, przyjął wadliwy sprzęt z powrotem to przegięcie w drugą stronę. No kurde łaski żadnej nie zrobił... W jego całkowitą nieświadomość wad sprzętu nie wierzę. A jeśli nie mam racji i faktycznie nie był tego świadom, to też nieprofesjonalne. Handlarz - nie tylko ten konkretny, ale każdy - powinien wiedzieć, co i w jakim stanie sprzedaje. W przeciwnym razie, cóż, naraża się po prostu na opinię cwaniaka lub oszusta.

meliszipak
25-10-2016, 12:03
Dokładnie.
Łaska żadna i heroizm.
Po drugie, powinien sprawdzić co sprzedaje, bo jak inaczej?
Myślicie, że nie sprawdził, czy może nie chciał wiedzieć?

zeberek1
25-10-2016, 12:32
Miałem taki wątek z pewnym komisem stołecznym. Szkło za 8tys. Opisane jako idealny stan itd... foty owszem piekne wstawione. Na szczescie mam do W-wy niecałe 100km. Na miejscu okazuje sie ze AF nie dziala. Głupi uśmiech "nie wiedziałem o tym"... Stówa poszła na marne za wycieczke i parę godIn zmęczenia. Jeden klient mniej dla komisu...

Franek_
25-10-2016, 13:10
Dokładnie.
Łaska żadna i heroizm.
Po drugie, powinien sprawdzić co sprzedaje, bo jak inaczej?
Myślicie, że nie sprawdził, czy może nie chciał wiedzieć?

Łaska zadna, to prawda. Aparat wisial jakis czas, wiec byla mozliwosc sprawdzenia wszystkiego. Ale jak bylo naprawde to nie dojdziesz. Ja zlej woli nie zakladam, ale mozem naiwny. W kazdym razie nowa baterie wskazuje poprawnie, karte formatuje poprawnie, szybko wyostrza obraz na wyswietlaczu, wszystko wydaje sie byc w porzadku. Przebieg 420 zdjec.

Niemniej jest to jakaś przestroga, że jak się kupuje egzotykę, to lepiej podjechać z drugim aparatem i porównać równolegle obydwa.

pioterkow
25-10-2016, 13:31
W kazdym razie nowa baterie wskazuje poprawnie, karte formatuje poprawnie, szybko wyostrza obraz na wyswietlaczu, wszystko wydaje sie byc w porzadku. Przebieg 420 zdjec..

To pozostaje tylko dokleić wielką czerwoną kropkę i można fotografować.... :)
A tak poważnie to fajnie że sprawa zakończyła się pomyślnie dla Ciebie.
Przyznam że troche mnie zastanawia kto sprzedaje nowe Leiki zaraz po zakupie...?
Jedna 300 zdjęć, druga 420... Ale może ja za barzdo podejrzliwy jestem.
Tylko raz w życiu spotkałem się z przypadkiem że ktoś*sprzedawał cały sprzęt Leica zaraz po zakupie.
Znajomy zachęcony "magią" zakupił M9 z Noctiluxem i później stwierdził żę jednak to nie dla niego.
Kupił kompakt Canona :)
Mam nadzieje że już nie będziesz miał żadnych złych przygód z nowym body.
Pozdrawiam.
Piotr

Franek_
25-10-2016, 13:49
No sa tacy. To Leica, tego rozumem nie ogarniesz. Ale jak dwa programy pokazuja taki sam przebieg, a aparat nie ma zadnych rys ani innych sladow, to raczej stal nieuzywany specjalnie. Leicastore potwierdzil numer seryjny, aparat nie byl naprawiany i nie jest zgloszony jako kradziony.

meliszipak
25-10-2016, 14:53
Różnie ludzie mają.
Mógł być na prezent, potem ktoś sprzedaje, użyty raz na pokazach, jako demo w sklepie....są takie fajne okazje.

chory
25-10-2016, 20:08
Ma taką fimę w której kupuję i sprzedaję używany sprzęt fotograficzny, jeśli sprzedadzą mi jakiś przedmiot, to i tak pieniądze dostaję dopiero po miesiącu. W ten sposób, jak mniemam, zabezpieczają się przed takimi niespodziewanymi problemami.

Franek_
25-10-2016, 22:06
No tak, zeby nie kredytowac ewentualnych zwrotow. Choc tak teoretycznie to z rekojmi za wady fizyczne jest rok. Ale takie dzialanie jest fair, a na pewno stanowi dupochron dla tej firmy.
---------------------
To zmieniając temat dam portret rodzinny, znaleziony przed chwilą w poszukiwaniu zupełnie innego zdjęcia, z aparatu który nie migał długo, za to się notorycznie zawieszał.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/10/YHDjKK-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img922/40/YHDjKK.jpg)

Jai pur
26-10-2016, 10:46
Maciek, mam nadzieję, że to koniec sprzętowych niespodzianek dla Ciebie

też wrzucę coś z czerwoną kropką;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/10/30575602955_e916a648d8_o-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/NzRXwc)

Franek_
26-10-2016, 11:33
Maciek, mam nadzieję, że to koniec sprzętowych niespodzianek dla Ciebie

To na pewno nie koniec. Ja znam swoje szczęście w tym zakresie.

meliszipak
26-10-2016, 14:25
He, he, he, ale się roześmiałem :)
Może odczynić u renomowanej szeptunki, wiedżmy albo Cyganki :)
Może pomóc :)

Franek_
26-10-2016, 15:05
Najprędzej z tego typu usług będę mógł skorzystać u czarowników z La Paz.

Jai pur
26-10-2016, 16:30
Najprędzej z tego typu usług będę mógł skorzystać u czarowników z La Paz.

uważaj - spalą wszystkie karty pamięci w ognisku, a aparat zachlapią krwią węża - przyszłość Twojej brody też jest niepewna;)

Franek_
26-10-2016, 18:20
przyszłość Twojej brody też jest niepewna;)

Pewna jest tylko śmierć i podatki.

chory
26-10-2016, 18:30
Pewna jest tylko śmierć i podatki.

La Paz? Ayahuasca to zmieni.

meliszipak
26-10-2016, 19:05
Może zmienić, byle za dużo nie wypić:)

https://www.youtube.com/watch?v=ap20zHTIUBs

Jai pur
26-10-2016, 19:42
Pewna jest tylko śmierć i podatki.

mam nadzieję, że się nie obrazisz za te żarty - sprawa się zakończyła pozytywnie, więc można się pośmiać

choć i tak spokojnie do tego podeszłeś, bo przecież nerwy może taka sytuacja ruszyć

Franek_
26-10-2016, 20:11
Nerwy moze ruszyc 'podeszles' :)

Mam tylko nadzieje, ze to byla jednorazowa wtopa, a nie handlarz okazjami jak to sie zdarza np. w przypadku 'niebitych' samochodow i gdzies w patagonskim stepie aparat wyzionie ducha.

Jai pur
26-10-2016, 20:58
Nerwy moze ruszyc 'podeszles' :)

:):):) jak to napisałem, to pokazałem żonie, a ona "podeszła" do tego ze śmiechem - i tak zostało;)

prawie liść


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/10/30356921205_45ec5ecfa5_o-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/Nfxa4c)

Franek_
27-10-2016, 22:27
Jakby co, M9-P... też uszkodzona. Nie bluzgam[...]

jo44
28-10-2016, 00:08
Ta rada z Sony nie była taka głupia... :)

!AGresT
28-10-2016, 07:27
Nie mówiłem, że popsuje?

Franek_
28-10-2016, 08:06
Nie mówiłem, że popsuje?

:D


No nic, zobaczymy jak bedzie wygladal zdarzen ciag dalszy.

Cooder
28-10-2016, 08:41
Leica - it's not a bug, it's a feature :-)

Życzę i tym razem pomyślnego załatwienia sprawy!

chory
28-10-2016, 10:41
Co było zepsute tym razem?

Franek_
28-10-2016, 10:53
Wybierak ramek. Nie skumałem się, bo domyślną ramką jest 35mm, a że mam szkło 35mm to wszystko się zgadzało. Ale jak podłączyłem pożyczony od Mirka obiektyw 50mm to coś mi się ta ramka szeroką być zdawała. Obiektywy nie wybierają właściwej ramki - cały czas jest domyślna pozycja tego dinksa. Jak dinksem ruszysz, to pokazuje inne. Ale nie wybierają się za pomocą obiektywu. I z tym nawet mógłbym żyć, gdyby nie fakt, że aparat miał jakieś przejścia i pytanie, co wyskoczy w następnej kolejności w związku z tym. Może migawka się rozdupcy? Diabli wiedzą...

I tak się poważnie zastanawiam, co by nie zwrócić kolejnego aparatu temu facetowi i odebrać moją siódemkę, która cyfrowa może nie jest, ale może to i dobrze.

Cooder
28-10-2016, 11:03
Wybierak ramek. Nie skumałem się, bo domyślną ramką jest 35mm, a że mam szkło 35mm to wszystko się zgadzało. Ale jak podłączyłem pożyczony od Mirka obiektyw 50mm to coś mi się ta ramka szeroką być zdawała. Obiektywy nie wybierają właściwej ramki - cały czas jest domyślna pozycja tego dinksa. Jak dinksem ruszysz, to pokazuje inne. Ale nie wybierają się za pomocą obiektywu. I z tym nawet mógłbym żyć, gdyby nie fakt, że aparat miał jakieś przejścia i pytanie, co wyskoczy w następnej kolejności w związku z tym. Może migawka się rozdupcy? Diabli wiedzą...

A co to za 50-ka konkretnie? Sprawdzałeś jeszcze innym obiektywem?

jurkarol
28-10-2016, 11:04
wychodzi na to, że taki maly przebieg jest gwarancją kłopotów. i nigdy nie wierzyc, że ktoś sprzedał od razu, bo mial takie fanaberie.
co oni mają jeszcze w tym sklepie...

Franek_
28-10-2016, 11:06
A co to za 50-ka konkretnie? Sprawdzałeś jeszcze innym obiektywem?



To ruska pisiontka z adapterem m39->M. Ale po pierwsze, primo, z poprzednim aparatem (który miał uszkodzoną elektronikę) działało poprawnie i wybierało ramki. Po drugie, primo, to jest kawałek stali czy innego amelinium i tego się NIE DA zepsuć; w sensie adaptera. Do tego podpiałem jeszcze ruską 135mm, którą kiedyś kupiłem za 3 dychy i efekt ten sam. Zresztą nawet jak podpinam Biogon ZM, to ta dźwigienka nie pracuje (a zawsze jak podpinasz obiektyw powinna zrobić ruch w trakcie którego aparat wybiera ramkę i wskoczyć na właściwą pozycję). Defekt na 100%.

I teraz pytanie - czy to defekt jedyny? Bo jak jeszcze części do Twojego Land Cruisera da się znaleźć w chilijskim stepie, to o części do cyfrowej lajki może być nieco trudniej.

meliszipak
28-10-2016, 12:27
A nie powinno to działać tylko z oryginalnymi obiektywami?
A do innych ręcznie trzeba ramkę wybrać?
Bo niby w co ma ten mechaniczny dinks wskakiwać przy przejściówce?
Tak pytam, sorry, chcę zroumieć o co chodzi.

Franek_
28-10-2016, 12:43
Aparat ma kilka ramek. Bez jakiegokolwiek podpiętego obiektywu możesz przyłożyć oko do wizjera i sobie dinksem je przełączać. Ale dinks zawsze wraca do podstawowej pozycji. Gdy masz podpięty obiektyw również możesz sobie przełączać te ramki, a po puszczeniu dinksa powinien on wrócić do pozycji, którą mechanicznie wybrał dany obiektyw. A teraz jest tak, że dźwigienka przy bagnecie jest uszkodzona i aparat nie wybiera żadnej ramki i pokazuje jedynie domyślną - 35mm. Przejściówka ma właśnie taki zahacznik, który zahacza dźwigienkę na bagnecie i wybiera ramkę. Ale jak dźwigienka jest uszkodzona (moim zdaniem, tak na oko, jest za głęboko schowana) to zahacznik nie ma się o co zahaczyć i nie wybiera żadnej ramki; aparat pokazuje więc podstawową ramkę 35mm myśląc, że żadne szkło nie jest podpięte.

Cooder
28-10-2016, 12:43
A nie powinno to działać tylko z oryginalnymi obiektywami?
A do innych ręcznie trzeba ramkę wybrać?
Bo niby w co ma ten mechaniczny dinks wskakiwać przy przejściówce?
Tak pytam, sorry, chcę zroumieć o co chodzi.

Normalnie działa z nieoryginalnymi tez. To tylko krzywka w obiektywie/przejsciówce.
Dwa: nie ma możliwości permanentnego wyboru innej ramki niż zapodana przez obiektyw. Możesz dinksem na chwile wybrać inną ramkę, ale jak ją puścisz, to ramka wraca do właściwej.

meliszipak
28-10-2016, 13:17
Skąd przejściówka wie, jaką ogniskową ma podpiętą? żeby dżwigienką sterować?
Bo to pewnie się chowa bardziej lub mniej i stąd info dla ramki?

Franek_
28-10-2016, 13:25
Nie mam pojęcia. Ale wie, bo działało z poprzednim aparatem.

meliszipak
28-10-2016, 13:33
Panowie, na mój prosty rozum to tak zrozumiałem, że:
Oryginalny obiektyw, lub każdy inny z bagnetem leica m ma wyfrezowaną w dedykowanym miejscu krzywkę która mechanicznie informuje
o ogniskowej i aparat wybiera ramkę.
A co jak to idzie przez przejściówkę.
Np. Nikon AiS- Leica M, czy M39-Leica M?
Z tego co wiem, to nowsze obiektywy leici maja taki kod na bagnecie do rozpoznania, a na starszych taki kod można w serwisie nadrukować..

bradley
28-10-2016, 13:35
Nigdy "kropki" nie miałem ale mam taką przejściówkę i coś tam powycinane jest. Może przez te otworki jakiś bolec przechodzi? Pytam z ciekawości. Na samej przejsciowce też pisze, że dla szkieł 28 do 90

Cooder
28-10-2016, 13:39
Skąd przejściówka wie, jaką ogniskową ma podpiętą? żeby dżwigienką sterować?
Bo to pewnie się chowa bardziej lub mniej i stąd info dla ramki?

Jak pisałem wyżej: krzywka / odpowiednie wyprofilowanie krawędzi w obiektywie. W przejściówce jest (powinno być) dokładnie to samo. Kod 6-bit to zupełnie inna historia. Tu zdjęcie z poradnika, jak spowodować, żeby summicron 40 zamiast ramek do 50 mm pokazywał ramki do 35 mm.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://static.photo.net/attachments/bboard/00C/00CcwG-24267684.jpg)

chory
28-10-2016, 13:40
Różne ogniskowe potrzebują różnych adapterów. Jeden adapter będzie uaktywniał ramki do dwuch ogniskowych, 135/35mm, 50/75mm, 28/90mm.
Czyli portrzebujemy trzech adapterów do wszystkich ogniskowych.
Tak mnie się zdaje.

puch24
28-10-2016, 13:41
Radzieckie obiektywy M39 do Zorki Feda nie mają (chyba) żadnego sposobu oznaczania ogniskowej (mam ich parę i niczego takiego nie stwierdziłem), więc nie wiem, jak taki obiektyw mógłby poprzez przejściówkę poinformować korpus aparatu o swojej ogniskowej.

Cooder
28-10-2016, 13:44
Radzieckie obiektywy M39 do Zorki Feda nie mają (chyba) żadnego sposobu oznaczania ogniskowej (mam ich parę i niczego takiego nie stwierdziłem), więc nie wiem, jak taki obiektyw mógłby poprzez przejściówkę poinformować korpus aparatu o swojej ogniskowej.

Uff, spróbuję jeszcze raz ;-) : przez krzywkę :-) To nie obiektyw informuje aparat przez przejściówkę, tylko sama przejściówka informuje aparat "udając" mocowanie obiektywu.

meliszipak
28-10-2016, 13:47
Ha, ha, ha, zrozumiałem :)
Dzięki za cierpliwość :)

Franek_
28-10-2016, 13:50
Nie zmienia to faktu, że ów zahacznik lub krzywka, jak kto tam lubi nazywać, fizycznie zahacza dinks na bagnecie i wybiera ramkę. W trakcie tego procesu, dźwignia na korpusie powinna drgnąć i 'wskoczyć' na odpowiednie miejsce, pokazując odpowiednie ramki. A w tej M9-P to się nie dzieje.

Chrzanić megapixels. Buy film. Niech facet oddaje mi siódemkę, ona będzie działać jeszcze moim wnukom jak się kiedyś takowych dorobię.

chory
28-10-2016, 14:02
A tak z ciekawości zapytam, dopłacałeś za -P?

Cooder
28-10-2016, 14:02
Dzięki Maciek za ostudzenie mojego chwilowego zapału powrotu do L. Patrząc na ładne obrazki zapomniałem o tych wszystkich "urokach" systemu, z powodu których system ów porzuciłem ;-)

Buy megapixels not film, bikoz film iz magaupierdliwy on de rołd :-)

meliszipak
28-10-2016, 14:08
Najgorszy to prund jest w bezlustrach.

Może to tylko wina przejściówki?

Franek_
28-10-2016, 14:13
Najgorszy to prund jest w bezlustrach.

Bzdura. Leicą robiłem 650 - 670 zdjęć na baterii. W Panasoniku mikro 4/3 prędzej kończyła mi się karta 16gb niż bateria (ponad 900 zdjęć).



Może to tylko wina przejściówki?

Nie. Bo jak podpinam biogon zm bez żadnej przejściówki, to dinks nie pracuje. A powinien.




Dzięki Maciek za ostudzenie mojego chwilowego zapału powrotu do L. Patrząc na ładne obrazki zapomniałem o tych wszystkich "urokach" systemu, z powodu których system ów porzuciłem ;-)

Proszę Cię uprzejmie :) Lubię jak się inni na moich błędach uczą.




Buy megapixels not film, bikoz film iz magaupierdliwy on de rołd :-)

Jest, to prawda. Prawie jak niedziałające cyfrowe aparaty :)



A tak z ciekawości zapytam, dopłacałeś za -P?

Nie.

meliszipak
28-10-2016, 14:26
Leica M 240 -wydajnoścć na baterii 350 zdjęć według CIPA.
Podobnie jest w Fuji X-T i Sony A7. W nowszych modelach tych firm nie jest lepiej pod tym względem.

puch24
28-10-2016, 14:31
No dobrze, to jaką ogniskową przejściówka podaje aparatowi, jeśli nie jest w stanie jej odczytać z obiektywu M39?

Franek_
28-10-2016, 14:32
Zgodnie z poniższym:

http://www.kenrockwell.com/leica/m9/specifications.htm

"Battery Life

Leica suggests 400 shots."

A ja robiłem 650. Czyli jak m240 ma 350, to pewnie w rzeczywistości da się zrobić 600. Nie wiem po co komu więcej.

puch24
28-10-2016, 14:35
Ah, kilka osób pisało prawie jednocześnie i poprzednie posty umykały uwadze. :-(
Czyli to przejściówkę trzeba pilnikiem "zaprogramować" na określoną ogniskową, i ona już będzie na zawsze przypisana do danej ogniskowej?
A więc trzeba mieć w zasadzie tyle przejściówek, co ogniskowych?
Hmmmmm....
To mogła wymyślić tylko Leica... :-P

meliszipak
28-10-2016, 14:38
Ramki się wyśwetlają podwójnie :) oszczędność jest.

Jak wytrzymuje 600 to świetnie.
Ale w Sony czy Fuji już tak różowo nie jest.

Franek_
28-10-2016, 14:38
To mogła wymyślić tylko Leica... :-P

Oddając sprawiedliwość - Leica wymyśliła najlepsze szkła do małego obrazka. A nie przejściówki. I te szkła od 62 lat pasują do wszystkich leikowych aparatów.








Ramki się wyśwetlają podwójnie :) oszczędność jest.

Jak wytrzymuje 600 to świetnie.
Ale w Sony czy Fuji już tak różowo nie jest.

Nie wiem jak Sony czy Fuji (miałem x100, dwa razy nawet, ale nie pamiętam ile robiłem na baterii), ale zgodnie z poniższym:

http://www.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_dmc_gx7_review/specifications/


.. bateria powinna starczać na 320 - 350 zdjęć. Maksymalnie zrobiłem 900 i skończyła się karta. Regularnie robiłem znacznie więcej niż rzeczone 320 - 350.

Keek
28-10-2016, 14:47
Jak juz koledzy pisali wczesniej - wybor ramek dziala mechanicznie. Elektroniczne kodowanie sluzy tylko do danych w EXIFie. Przejsciowki dedykowane sa pod konkretna pare ramek. I nie wiem czy Lajka ma z tym cos wspolnego, bo od lat 50. nie produkuje juz obiektywow na gwint. Przejsciowki pojawily sie na przelomie XX i XXI wieku, kiedy Cosina wprowadzila Besse R1 i wyprodukowala do niej wkrecane szkla. Co do zywotnosci baterii to doniesienia sa rozne. Rockwell pisze 400, ktos sie chwali, ze 600 mi na dwoch bateriach wychodzil taki sam rozrzut: od 90 do max 250. Mysle, ze duzy wplyw ma na to, oprocz temperatury, sposob fotografowania. Przy wiekszej czestotlowosci, waleniu seriami, bateria wystarcza na dluzej niz na pojedynczych kladkach od czasu do czasu.

meliszipak
28-10-2016, 14:53
Elektroniczne kodowanie sluzy tylko do danych w EXIFie.

Pewnie jeszcze pomaga np. przy korekcji wad obiektywu przez aparat i oprogramowanie.

puch24
28-10-2016, 15:09
Oddając sprawiedliwość - Leica wymyśliła najlepsze szkła do małego obrazka. A nie przejściówki. I te szkła od 62 lat pasują do wszystkich leikowych aparatów.


Eh, przecież wiem, tylko tak sobie brawężę... :-P

A przejściówki na pewno pojawiły się już w latach 50-tych, gdy Leitz wypuścił pierwszą M z bagnetem, żeby ludzie mogli używać starych obiektywów z gwintem M39.

Keek
28-10-2016, 15:18
Pewnie jeszcze pomaga np. przy korekcji wad obiektywu przez aparat i oprogramowanie.

Przede wszystkim do tego - to wlasnie mialem na mysli.

meliszipak
28-10-2016, 15:19
brawężę??? :)

Keek
28-10-2016, 15:22
przejściówki na pewno pojawiły się już w latach 50-tych, gdy Leitz wypuścił pierwszą M z bagnetem, żeby ludzie mogli używać starych obiektywów z gwintem M39.

Byc moze, chociaz nie wydaje mi sie zeby ktos sie bawil w takie cos w tamtych czasach. Pamietam tylko straszny wysyp tego po wyjsciu pierwszej Bessy, a oryginalnej lajkowej przejsciowki nie widzialem na oczy.

Franek_
28-10-2016, 15:24
brawężę??? :)

On jest z Łodzi.

puch24
28-10-2016, 17:25
brawężę??? :)



On jest z Łodzi.

Nie Ty brawężysz, tylko ja brawężę...
A w ogóle to "warszawizm", a nie " ucizm"... :-P

meliszipak
28-10-2016, 17:40
Co innego chędożyć :)

Franek_
28-10-2016, 17:40
Przejsciowki sa dwoch typow. Jedna uniwersalna, pozwalajaca po prostu na podpiecie szkla i druga, robiona pod dane szklo, zeby wybierala ramki.

pioterkow
28-10-2016, 20:03
Chrzanić megapixels. Buy film. Niech facet oddaje mi siódemkę, ona będzie działać jeszcze moim wnukom jak się kiedyś takowych dorobię.
To kara Boska Cię spotkała że zamieniłeś M7 na to cyfrowe gó...no... ;)
A na poważnie to przykro mi że masz taki problem z tymi Leikami.
Spróbuj jeszcze kilka razy mocniej "kliknąć" obiektywem przy podpinaniu - przy blokadzie ramek czasem to działa. Zdarzyło mi się w Monochrome tak i pomogło.
Oddaj lepiej te Leike... Dla mnie mały przebieg, brak śladów użycia jest podejrzany - wskazuje ewidentnie na zalanie aparatu.
I myślę że warto by było gdybyś podał numery seryjne tych korpusów - po co komuś mają CWANIACY (delikatnie mówiąc!) wciskać kit.

- - - - kolejny post - - - - - -


Leica M 240 -wydajnoścć na baterii 350 zdjęć według CIPA.
Hm... To faktycznie "CIPA" bo ja robie spokojnie ponad 700... :)

samek
28-10-2016, 20:48
Maciek - przeca Ci kurna pisałem (abo tu abo na AO - nie pamiętam - tu wchodzę zerknąć na szkiełka na giełdzie) kup se Ricoha abo dwa. Dwa lata - dwa Ricohy.
Się uparł na łajkę.

Edyta prosi dodać, że łajka tyż może być. Ino NOWA.
Najlepiej pół roku przed wyjazdem celem sprawdzenia. Czyli jesteś w pupie.

Franek_
29-10-2016, 00:20
Kara boska to duzo powiedziane, ale chyba z M-ki cyfrowej sie wyleczylem. W przyszlym tygodniu odbieram siodemke z powrotem, w lodowce czeka prawie piec i pol tysiaca nowych matryc bez obawy, ze cos zardzewieje, probowalem byc modern, ale to chyba nie dla mnie. Bawta sie w cyfre jak chceta, zostaje przy sprawdzonych wynalazkach. A na cyfrowego gluptaka wezme sobie chyba x100.

- - - - kolejny post - - - - - -

Samek, a ten caly ricoh ma wizjer? Bo ja na zombie nie ogarniam.

Jai pur
29-10-2016, 08:28
Kara boska to duzo powiedziane, ale chyba z M-ki cyfrowej sie wyleczylem. W przyszlym tygodniu odbieram siodemke z powrotem, w lodowce czeka prawie piec i pol tysiaca nowych matryc bez obawy, ze cos zardzewieje, probowalem byc modern, ale to chyba nie dla mnie. Bawta sie w cyfre jak chceta, zostaje przy sprawdzonych wynalazkach. A na cyfrowego gluptaka wezme sobie chyba x100..

Moje zdanie znasz. Jak ta 7ka jednak do Ciebie nie wróci (wiem,że ma wrócić, ale jak widzisz niczego nie można być pewnym), to dwa aparaty Fuji wydają się dobrą opcją. X100T(S) + XT1(XT10) z 18ka1 i 35ką. Masz trzy podstawowe ogniskowe (28, 35, 50) i dwa nowe aparaty tak samo obrazujące. Cena zestawu podobna do jednej zepsutej lajki.
Jak 7ka wróci (i dokładnie ją sprawdzisz) , to X100t(S) jest dobrą opcją dodatkową. Może nawet byłby częściej używany;)
A jak filmy znoszą prześwietlenie RTG? Teraz wszędzie prześwietlają bagaż i w tak dalekiej podróży, to wiele razy się może zdarzyć.

zdyboo
29-10-2016, 08:40
A jak filmy znoszą prześwietlenie RTG? Teraz wszędzie prześwietlają bagaż i w tak dalekiej podróży, to wiele razy się może zdarzyć.

Bezproblemowo. Poza tym Maciek nie będzie latał i raczej prześwietleń będzie miał mniej niż więcej.

ycp
29-10-2016, 11:41
ISO 400, po przejściu przez lotniskowe RTG około 56 razy, wymaga korekty +1 EV.
Jakość na ekranie po skanowaniu - ok, a na odbitkach - któż to wie...

meliszipak
31-10-2016, 19:06
Cześć,

Od kiedy wyszła Leica M9-P, a zwłaszcza nowa Leica M (240) ceny używanych M9 zaczęły znacząco spadać.
Widziałem już na serwisach aukcyjnych aparaty w cenie ok 9-10 tysięcy. Nadal nie jest tanio, ale są za połowę ceny nowej.

Tak się zaczyna 15.01.2014r. roku pańskiego ten wątek.
Minęły dwa lata i się wydaje, że ładną używkę cięzko dorwać poniżej dychy. Ba, ceny jakby delikatnie wzrosły.
Ot, takie spostrzeżenie moje :)

pioterkow
02-11-2016, 14:10
Tak się zaczyna 15.01.2014r. roku pańskiego ten wątek.
Minęły dwa lata i się wydaje, że ładną używkę cięzko dorwać poniżej dychy. Ba, ceny jakby delikatnie wzrosły.
Ot, takie spostrzeżenie moje :)

Spostrzeżenie jak najbardziej słuszne :)
Dodam od siebie że wszelkie "okazje" zakupu używanej Leiki w Polsce należy traktować z dużą podejrzliwością.
A już szczególnie należy unikać handlarzy.
Na tzw. "zachodzie" czesto ludzie sprzedają Leiki w dobrej cenie bo kupili i stwierdzili że to jednak nie jest sprzęt dla nich.
W Polsce jeśli ktoś już uzbierał na wymarzoną Leike to po to żeby robić zdjęcia a nie sprzedawać za pół ceny po zrobieniu 300 klatek.
Uszkodzeń często nie widać na zewnątrz - najpopularniejsze to aparaty po zalaniu które z zewnątrz wyglądają jako nowe... :(
Polującym na M9 polecam M9-P. Jest nieco szybsza i ma szafirowe szkło z tyłu. Wyświetlacz M9 lubi się porysować...

Jai pur
07-11-2016, 23:33
ja postanowiłem zafundować sobie sprzętowy reset, co będzie dalej się zobaczy...
na koniec kilka pocztówek z lejkowymi kolorami;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/30545527530_46a56e324e_o-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/NxcP9o)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/30758691681_0904857032_o-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/NS3kqn)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/30809838296_3ded474c36_o-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/NWytwy)

nordwind
08-11-2016, 00:33
ja postanowiłem zafundować sobie sprzętowy reset, co będzie dalej się zobaczy...

eh, te niedopowiedzenia......

Jai pur
08-11-2016, 01:40
eh, te niedopowiedzenia......

co tu pisać:) coś się kupi, co poległo u Optycznych, bo zbyt dokładny obrazek ostatnio mi przeszkadza;)

nordwind
08-11-2016, 13:40
co tu pisać:) coś się kupi, co poległo u Optycznych, bo zbyt dokładny obrazek ostatnio mi przeszkadza;)

Wydaje mi się, że zrozumialem :) jak już będzie po, czekam na jakąś równie fajną wrzutę :)

Cooder
08-11-2016, 13:56
Nie bądźcie już tacy tajemniczy i uchylcie rąbka ;-) "Poległo u Optycznych" to dla mnie interesująca rekomendacja.

Pawel92
08-11-2016, 13:58
co tu pisać:) coś się kupi, co poległo u Optycznych, bo zbyt dokładny obrazek ostatnio mi przeszkadza;)
Huawei P9 Plus ? :-D

puch24
08-11-2016, 13:59
No wiesz, fioletowa skrzynka pocztowa z nie dającymi się odczytać napisami...

Franek_
08-11-2016, 14:20
Nie bądźcie już tacy tajemniczy i uchylcie rąbka ;-) "Poległo u Optycznych" to dla mnie interesująca rekomendacja.

Znaczy się cokolwiek, bo ta mityczna doskonałość tych wszystkich summiluxów, summicronów i innych summi wcale nikomu potrzebna nie jest.

meliszipak
08-11-2016, 14:57
No nie wiem. Zobacz chociażby ostatnie zdjęcie z tej wrzuty.

Franek_
08-11-2016, 15:56
No nie wiem. Zobacz chociażby ostatnie zdjęcie z tej wrzuty.

No widzę; co z nim?

meliszipak
08-11-2016, 16:09
Fajne :)

Cooder
08-11-2016, 16:09
Znaczy się cokolwiek, bo ta mityczna doskonałość tych wszystkich summiluxów, summicronów i innych summi wcale nikomu potrzebna nie jest.

Akurat szkła L - według kryteriów Optycznych - dalekie są od doskonałości, poczytaj ich testy - albo nie, bo po co? :-)

A jeśli chodzi o kolory i nieostrości w ostatnich wrzutach Jaipura - to dla mnie bajka!

meliszipak
08-11-2016, 16:17
A jeśli chodzi o kolory i nieostrości w ostatnich wrzutach Jaipura - to dla mnie bajka!

No mówię, to Franek się ze mnie śmieje :)

Jai pur
08-11-2016, 21:28
Paweł sobie zażartował ze smartfonem, a to wcale nie taki zły pomysł:) Jak do iPhona jestem przyzwyczajony;)
Ale poważnie, to od dawna robię zdjęcia dwoma aparatami, L i Fuji, L i Nikon, L i Canon. Nikt nie zauważa różnicy w danym zestawie. Oczywiście L daje cudo obrazek, ale zdjęć sama nie robi.
Ja już jestem tym gadaniem o L znużony, to po pierwsze. Szukam też dodatkowej funkcjonalności. Tu są pewne ograniczenia. Na dodatek lekko psuje mi się wzrok, a lepiej już raczej nie będzie, więc coś z AF poszukam. Co dokładnie, jeszcze na 100% nie wiem, ale podoba mi się kilka rzeczy z niskimi notowaniami na Optycznych, dlatego o tym wspomniałem:)

milk
09-11-2016, 14:50
Na dodatek lekko psuje mi się wzrok, a lepiej już raczej nie będzie, więc coś z AF poszukam.

Cześć

Pojawiam się w tym wątku po raz pierwszy :) witam rozmówców...

Miałem zadać pytanie dotyczące wzroku i dalmierza ale jak widać Jai pur uprzedził mnie swoim tekstem. Mam ten sam problem...oczka już nie te ...
Erę wielu puszek mnogiej szklarni itd mam już za sobą... jestem po sprzedaży jednocyfrowego body w N , więc najwyższa pora na przesiadkę tym razem na "jednoliterowe" :)
Chwilkę próbowałem M9 oraz 240 i nie bardzo mi ostrzenie wychodziło... pewnie brak wprawy choć ja starej daty jestem i na manualnych szkłach wychowany...
Poszedłem w Q i jak na razie od miesiąca się poznajemy... obrazek bardzo mi się podoba... do tego pewien minimalizm obsługi jak to w L, który powoduje odkrywanie fotografii na nowo.

Jak przedmówcy też jestem ciekawy co taki Wyga Lejkowy jak Jai Pur teraz wymyśli :)

JacekB
11-11-2016, 01:09
Mój wzrok również już przestał być sokoli, ale przecież są soczewki korekcyjne. Mam przykręconą plus 1,5 i spoko, wszystko pięknie ostro widać w wizjerze. Trochę upierdliwe jest wtedy przestawianie czasu i przysłony bez założonych okularów do czytania, ale to z kolei idzie załatwić "na czuja", po ilości kliknięć. No i odczyt wskazania Leicametra, którego za cholerę nie widzę bez okularów. Na szczęście wstępne ustawienia ze światłomierzem lub "na oko" robi się raz na początek akcji, a dalej też można na wyczucie. Na ogół dobrze wychodzi.

Jai pur
11-11-2016, 20:35
>>milk
Wygą lejkowym nie jestem, po prostu używałem amatorsko przez kilka lat ten system i dość dobrze poznałem jego specyfikę - wciąż uważam, że to wspaniałe narzędzie do fotografowania.
Poznałem też inne systemy i co ważniejsze, wypracowałem swoje preferencje. Tak więc to bardzo subiektywna decyzja.
>>JacekB
Pojawiające się kłopoty ze wzrokiem nie są oczywiście zasadniczym powodem sprzedaży L. Z ostrzeniem można sobie poradzić, a obsługiwać właściwie na pamięć.

Jako że aparatu już się właściwie pozbyłem, to trzeba coś do torby włożyć. Wątpię, by moje przemyślenia się komuś przydały, więc napiszę krótko - co i jak.

Założenia były takie:
-chciałem dwa aparaty (jeden w stylu Ricoha GR, 28mm, bez wizjera, mały, szybki, najlepiej z odchylanym ekranem; drugi większy, wygodny, z dobrym wizjerem i dwoma małymi obiektywami 35 i 50 mm)
-miało się to zmieścić do każdej z moich toreb, a jedna jest mała, druga malutka - Tenba Switch 8 i Tenba Cooper 8
-najważniejszą rzeczą przy wyborze był subiektywny komfort obsługi, następnie wymiary, a potem jakość obrazka

Wybrałem Fuji X-Pro2 z 23/2 i 35/2 oraz X70. Jest to właściwie dokładnie odpowiednik dotychczasowego zestawu (35, 50mm + Coolpix A), tylko w innym wcieleniu.
Co zyskuję, a co tracę zależy od punktu widzenia. "Ja" zyskuję ujednolicenie obrazowania z obu aparatów, świetną obsługę także w mniejszym aparacie, użyteczne wysokie ISO w obu, większą GO przydatną mi obecnie o wiele częściej niż płytka.
Dodatkowo nie wchodzę w nieznane, miałem już kiedyś dwa aparaty Fuji i kilka obiektywów.

Co mnie denerwuje niezmiennie, to zagmatwana polityka cenowa Fuji oraz zawyżone ceny nowości, silenie się na oryginalność w opracowaniu technologii matrycy. Z Bayerem programiści Fuji poradziliby sobie chyba nie gorzej.
Co mnie przyciąga, to obsługa i wsparcie programowe nawet dla starszych wyrobów. No i jest tryb AutoISO z ustawianymi (obecnie już trzema) najdłuższymi czasami. Mogliby, jak dla mnie, zrobić ten czas ustawiany na pokrętle, ale i tak jest super.
To tyle, będę obok;)

milk
11-11-2016, 21:22
Dzięki za informację ... cóż ja też celowałem w x pro-2 i kto wie czy z czasem się u mnie nie znajdzie - u mnie głównie pod kątem dłuższej ogniskowej ... takiej bardziej w portret ... to 56mm u Nich mi się podoba :)

nordwind
11-11-2016, 23:12
Wybrałem Fuji X-Pro2 z 23/2 i 35/2 oraz X70.....

Dobrze obstawiłem:grin: dobry system.
Wolałbym chyba T2 ze wzgledu na lepszy wizjer elektroniczny i 35/1.4 zamiast 35/2.

Franek_
12-11-2016, 00:33
A ja mam tydzien do wyjazdu dookola swiata i wciaz mysle o dokladnie takim zestawie, x-pro2 + 23/2 + x70 zamiast m-dziewiatki :)

Maciek, niech sluzy!

Cooder
12-11-2016, 11:37
Jak zapowiadali x-pro2, to też spoglądałem z zainteresowaniem. Jak pokazali cenę, to mi przeszło :-/ To samo ostatnio z olkiem pen-f... Pojechali z tymi cenami... Ale oba body i systemy ciekawe.

Jai pur
12-11-2016, 13:13
>>nordwind
Ja lubię wizjer optyczny, a ten z Pro2 to ciekawe rozwiązanie (już miałem okazję się zapoznać). Elektroniczny w T2 jest świetny, ale to całościowo trochę inny aparat.
Co do obiektywów, to te f/2 są małe, dobre i wodoszczelne. Światło f/2 i ISO6400 to zapas, jakiego jeszcze nigdy nie potrzebowałem.
>>Franek_
gdy Ci doradzałem Fuji, myślałem o wizjerze optycznym w X100T, ale jak Pro2, to tym bardziej na tak
trudny wybór masz, bo mało czasu

...i dziękuję.

>>Cooder
pisałem o cenach wyżej, na szczęście całościowo wychodzi to jeszcze rozsądnie
niestety wybór sprzętu to zawiła sprawa


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/22753959758_7094a30c6d_o-1.jpg
źródło (https://flic.kr/p/AEFZv1)

nordwind
12-11-2016, 13:50
>>nordwind
Ja lubię wizjer optyczny, a ten z Pro2 to ciekawe rozwiązanie (już miałem okazję się zapoznać). Elektroniczny w T2 jest świetny, ale to całościowo trochę inny aparat.
Co do obiektywów, to te f/2 są małe, dobre i wodoszczelne. Światło f/2 i ISO6400 to zapas, jakiego jeszcze nigdy nie potrzebowałem.

Rozumiem przyzwyczajenie po Lajce do wizjera optycznego. Różnica w jasności pomiedzy 35/1.4 i 35/2 nie ma dla mnie większego znaczenia. Jaśniejszy w/g mnie ma ciekawszy obrazek. Ten drugi jest tańszy, uszczelniony i chyba szybszy. Pomimo pozornej obfitości na rynku w bezlustrach, moim zdaniem wybór sprowadza się tylko do Sony A7x i Fuji.

elduce
12-11-2016, 14:06
Jai pur a nie myślałeś o x100T plus x-pro z 18 i 35? X100/s/t ze swoi rozmiarem i praktycznie niesłyszalną migawką na ulicy wymiata. Ja po ostatnich dziesięciu dniach spędzonych na ulicy ze starą x100, po raz kolejny wyleczyłem się z A7, czy x-pro. Szkoda tylko, że pewnie nowa xstetka, zabije ceną, jak wszystkie topowe nowości od fuji... Może chociaż jakiś porządny cashback na stare x100t zrobią, choć też wątpię.

Jai pur
12-11-2016, 15:22
Jai pur a nie myślałeś o x100T plus x-pro z 18 i 35? X100/s/t ze swoi rozmiarem i praktycznie niesłyszalną migawką na ulicy wymiata. Ja po ostatnich dziesięciu dniach spędzonych na ulicy ze starą x100, po raz kolejny wyleczyłem się z A7, czy x-pro. Szkoda tylko, że pewnie nowa xstetka, zabije ceną, jak wszystkie topowe nowości od fuji... Może chociaż jakiś porządny cashback na stare x100t zrobią, choć też wątpię.

myślałem, ale zdecydowanie wolę mieć 28mm w podęcznym, małym aparacie z odchylanym ekranem, zaś 35mm z większym korpusem i kadrowaniem przez wizjer

meliszipak
12-11-2016, 16:07
W dokumencie i reportażu mały aparat nie do przecenienia.
Co do wyborów, emigrowałem z fuji do sony.

meliszipak
12-11-2016, 17:10
i zeissa.

elduce
12-11-2016, 21:18
W dokumencie i reportażu mały aparat nie do przecenienia.
Co do wyborów, emigrowałem z fuji do sony.

To zależy. Jak robię na przykład temat o lokalnych rzemieślnikach, gdzie fotografuję za ich zgodą, korzystając z ich gościnności, to zabieram, normalną pełnoklatkową lustrzankę z 35mm, plus ewentualnie 24 i 50mm. Ale jak jadę się poszwędać po przykładowo Lizbonie, czy na wiejski festyn rodzinny, zorganizowany przez lokalną mleczarnie to biorę x100 i jest postrzegany jako niegroźny turysta, a w drugim przypadku jako idiota z kompaktem:) Może jestem już stary, ale łażenie przez tydzień, po obcym mieście z czymś cięższym niż x100 na szyi mnie nie kręci. Taki minimalizm.

Franek_
12-11-2016, 22:52
Tomek zdyboo powiedział kiedyś, a ja się z tym zgadzam całkowicie, że jeśli ktoś na ulicy nie chce mieć zdjęcia zrobionego lustrzanką, to tak samo nie będzie chciał mieć zrobionego smartfonem czy małym aparatem. A jak ktoś chce / godzi się / wszystko mu jedno, to da sobie zrobić czymkolwiek.

JacekB
12-11-2016, 23:17
Hłe, hłe, gdy chodziłem po Monachium z X100S na szyi, to co najmniej kilka razy zaczepiali mnie miejscowi obywatele, pytając mnie co to jest za fajny staroświecki aparat, na pewno na kliszę. A z M3 to raz jedna idąca z naprzeciwka atrakcyjna blondynka w zachwycie zawołała: O, jaka piękna stara Leica!". Ale to była koneserka, jak się zaraz okazało. Chwilę miło sobie pokonwersowaliśmy o aparatach i w ogóle, ale niestety musiałem udać się do pracy, więc ciągu dalszego nie było. :mrgreen:

I o to właśnie chodzi. Systemowe Fuji klasy X-Pro/X-T i Soniacze za bardzo przypominają lustrzanki, więc nigdy tak nie będzie, żeby człowiek zupełnie nie rzucał się w oczy, względnie wyglądał na głupszego niż jest i był traktowany jak małpa z małpką, niech tam sobie cyka na zdrowie. Z Leicą da się i z X100/S/T też da się. :)

chory
12-11-2016, 23:22
Też jestem zdania, że uwagę potencjalnej ofiary przyciąga ten charakterystyczny ruch ręki do oka, a czy w ręku jest Minox, czy LF, to już nie ma znaczenia.

JacekB
12-11-2016, 23:34
Subiektywnie mam wrażenie, że dla sporej grupy odbiorców robi różnicę, czy po staroświecku przykładam do prawego oka i reszta mojej twarzy z sympatycznym uśmiechem pozostaje widoczna, czy też jak z lustrzanką masz całą facjatę zasłoniętą. Aczkolwiek to się zmienia na niekorzyść, bo coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z możliwości nowych generacji aparatów.

elduce
12-11-2016, 23:46
Bardzo często, robiąc zdjęcia na ulicy, stoję przez dłuższy czas z aparatem przy twarzy i staram się być widocznym dla otoczenie, tak aby ludzie się w pewien sposób do mnie przyzwyczaili. Po jakimś czasie przestają zwracać uwagę co robię. Nigdy nie robię z partyzanta, nie kryję się. Jeżeli nie mam aparatu przy twarzy, to mam go w widoczny miejscu na szyi. Nawiązuję kontakt wzrokowy, uśmiecham się. Ludzie mają wiedzieć że nie mam złych intencji, a mały nie pozorny aparat w tym pomaga, bo nie jesteś traktowany jak fotoreporter z gazety, tylko niegroźny wariat.

chory
12-11-2016, 23:56
Nawiązanie kontaktu wzrokowego powoduje niepożądaną reakcję ofiar.

Franek_
17-12-2016, 05:51
Tja...


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/4CCZny-2.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img922/9554/4CCZny.jpg)

Jai pur
17-12-2016, 09:29
Maćku, relacja z podróży zapowiada się super, Brazylia palce lizać

Franek_
17-12-2016, 15:43
Maila dostałeś?

Jai pur
17-12-2016, 16:09
Maila dostałeś?

nie - napisz PW tutaj

A.n.d.r.e.V
17-12-2016, 23:56
Koledzy, jak sie zmienia ramki w M6?
mam jupitera 50mm i jak nic pokazuje 28/90

Franek_
18-12-2016, 00:25
Same się zmieniają. Jupitera masz z oryginalnym gwintem na bagnet M czy po przejściówce? Bo jak Ci wybiera złe ramki, a z innymi szkłami działa normalnie, to znaczy, że coś jest albo z przejściówką albo z gwintem obiektywu.

Franek_
18-12-2016, 01:15
Aparat może się zacina a wybierak ramek nie działa, ale miło jak wypluje taki plik (RAW prosto z puszki):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/12/KI5Caa-2.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img923/9920/KI5Caa.jpg)
San Telmo, Buenos Aires

A.n.d.r.e.V
18-12-2016, 11:57
wybierak się zaciął ;) dzieki

Franek_
18-12-2016, 15:55
Ja mam rozwalony na stałe i pokazuje mi wyłącznie ramki 35. Jak kupie szersze szkło, to będę myślał co z tym zrobić.

puch24
18-12-2016, 17:36
Jakieś marne te Lejki... Mnie w Samsungu wybierak ramek się nie zepsuł. :-P

puch24
18-12-2016, 17:45
Z moim Samsungiem jestem silnie związany, zwłaszcza przez kasę zapomogowo-pożyczkową. ;-)

Pawel92
18-12-2016, 22:52
Rozumiem. Ostrożnie z tym związkiem ;-)

ranbir kapoor
03-01-2017, 17:20
poluje na M240

lok
03-01-2017, 19:27
Mario a co takiego w M240 jest względem m9 ze zmieniasz ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

ranbir kapoor
03-01-2017, 20:08
Mario a co takiego w M240 jest względem m9 ze zmieniasz ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


iso wyzsze jedynie

!AGresT
03-01-2017, 21:50
Mario a co takiego w M240 jest względem m9 ze zmieniasz ?

CMOS? Bateria? Bufor?

ranbir kapoor
03-01-2017, 22:10
CMOS na minus, baterio-bufory bez znaczenia

Franek_
04-01-2017, 14:15
To ja zdjęcie tak tylko zostawię, jak Mario wątek rozruszał.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/lA6cG6-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img922/8997/lA6cG6.jpg)

lucek92
18-01-2017, 18:47
http://leicarumors.com/2017/01/18/leica-m10-press-photos-and-official-specifications-leaked-in-japan.aspx/#more-44222

Chyba czas rozbić świnkę skarbonkę...

JacekB
18-01-2017, 21:17
Zawsze jest tradycyjna druga opcja: czekać na nowszy model. :mrgreen:

Leica M10 przed chwilą oficjalnie zaprezentowana w Wetzlar. Obrazki zdaje się, że tylko dla zalogowanych użytkowników.
Do nabycia od jutra we wszystkich lajkaszopach.
http://www.l-camera-forum.com/topic/268345-live-berichterstattung-18-januar-ein-fest-der-fotografie/page-2

Na stronie firmowej pojawiła się specyfikacja.
https://de.leica-camera.com/Service-Support/Support/Downloads?category=93710&subcategory=139034&type=&language=68389

hostman22
18-01-2017, 23:52
:) :) :)

http://www.l-camera-forum.com/leica-news/2017/01/leica-m10-review/?utm_source=170118en&utm_medium=E-Mail (http://www.l-camera-forum.com/leica-news/2017/01/leica-m10-review/?utm_source=170118en&utm_medium=E-Mail)

lok
19-01-2017, 20:53
To może teraz starsze modele będą w ludzkich pieniądzach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

hostman22
19-01-2017, 21:17
nic nie potanieje, co najwyżej mogłeś liczyć że m10 zastąpi typ240, a tym czasem leica powiedziała dopłać tysiaka względem m240... .

Stefan Kulibaba
20-01-2017, 23:04
http://www.leicastore.pl/leica-m10-black.html

lucek92
20-01-2017, 23:42
nic nie potanieje, co najwyżej mogłeś liczyć że m10 zastąpi typ240, a tym czasem leica powiedziała dopłać tysiaka względem m240... .

Jakiego tysiaka? Zaledwie 500 zł drożej od M240, ale tylko u nas. Na niemieckiej stronie M10 jest 20 euro tańsza od poprzedniego modelu.

Keek
21-01-2017, 16:57
Nowa Leica jest takim aparatem jakim powinna być pierwsza, cyfrowa M8. O identycznych wymiarach jak klasyczna M6, z takim samym powiększeniem obrazu w celowniku. Ciężka, zbita, a jednocześnie wciąż dosyć mała jak na lustrzankowe standardy co przeklada się na świetną stabilność przy fotografowaniu na dłuższych czasach.
Wrócił selektor ramek. Tak jak w poprzednich modelach są one podświetlane elektronicznie. Podobno tak lepiej, dla mnie to bez różnicy a wręcz przeciwnie - stare dodatkowe okienko podobało mi się bardziej. Pozostało głupie zdejmowanie dolnej klapki do wyjęcia baterii i karty. Niby drobiazg, a niekiedy przeszkadza. Dodatkowo w odróżnieniu od M9, gniazdo statywu jest nie w zdejmowanej części a w aparacie. W klapce jest tylko dziura. Fotografuje z ręki więc mnie to nie dotyczy, jednak żeby zmienić baterię lub kartę trzeba odkręcić aparat od głowicy lub stopki.
M8 i M9 dzieliły ze sobą te same ogniwa. W M240 pojawiła się nowa, większa bateria. Niestety w M10 znowu jest nowy, tym razem mniejszy rozmiar. Niby, że to przez odchudzenie aparatu, mam jednak wrażenie, że po ewentualnym przeniesieniu slotu karty w inne miejsce (jak w M9), dałoby się upchnąć poprzednią wersję.
Aparat ma wbudowane Wi-Fi. Nie wiem czy tylko do transferu zdjęć, czy bedzie też można kadrować przy pomocy telefonu. GPS jest w dolączanym elektronicznym celowniku, którego jakość obrazu przypomina mi erę kamer VHS. Jeśli jest EVF, jest tez Live View (ale bez możliwośći filmowania). Z pozoru rzecz niepotrzebna w tradycyjnym dalmierzowym aparacie, niekiedy jednak bardzo ułatwiająca życie. Wbudowana korekcja paralaksy nie pomoże przy fotografowaniu przez nieduże dziury lub sztachety. Zdarzało mi się w w takich przypadkach kadrować na wyczucie, teraz mogę włączyć podgląd i wycelować idealnie. Ucieszą się też posiadacze Tri-Elmarow - ich obiektywy z trój-ogniskowców staną się prawdziwymi zoomami (aczkolwiek nie wiem jaki obrazek dają te szkła przy pośrednich ogniskowych).
Z włacznika zniknął samowyzwalacz - co zupełnie mi nie przeszkadza, i przełącznik trybu szybkości fotografowania - co podoba mi się już mniej. Obecenie, żeby je zmienić, należy wejść w menu apratu. Szybkość trybu ciągłego to 5 klatek na sekunde. Aparat trzyma prędkość dosyć długo, bufor nie blokuje się po kilku rawach. W trybie “C” nie udało mi się wcisnąć spustu tak żeby zrobić jedno zdjęcie. Minimum dwa. Sprzet reaguje bez żadnego opóźnienia, natychmiast. Nie sprawdziłem niestety ile trwa wybudzanie apratu z trybu oszczędzania energii. W M9 były z tym problemy. Jeśli podczas podnoszenia kamery do oka nie trąciłem wyzwalacza, zdarzyło mi się, że po sekundzie opóźnienia uciekał moment.
W pokrętle pod kciukiem jest kompensacja ekspozycji, na lewo, przy celowniku selektor ISO. Oprócz czułości 100-6400, ma dwa dodatkowe nastawy: A - czyli automatykę czułości, której parametry można nastawić w menu, i M - pod który można zaprogramować dowolną czułość z całego zakresu 100-50000 ISO. Bardzo przydatne, aczkolwiek szkoda, że pokrętło nie jest zlokalizowane po prawej stronie aparatu, łatwiej dostępne podczas fotografowania, co przy pracy w trybie manualnym byłoby bardzo przydatne.
Menu jest proste z możliwością wyciągnęcia wybranych ustawień na początek. Po naciśnięciu przycisku pod kciukiem, włącza się podgląd stanu baterii, liczby zdjęć, trybu pracy i innych. Żałuję, że nie ma małego wyświetlacza e-ink na górze z licznikiem klatek i pojemnością baterii. Przydałby się też drugi slot na kartę SD. Z opcją przemiennego rejstrowania zdjęć. Rzecz niedostepna w żadnym produkowanym aparacie, a w przypadku dużych objętościowo materiałów całkiem sensowna. Lepiej ewentualnie stracić co drugie zdjęcie z sesji niż jej cały początek albo koniec.
I to wszystko. Nie wiem jak z jakością zdjęć. Pewnie niedługo będzie wysyp sampli w sieci. Czułości na podglądzie wydają się znakomite, rozdzielczość akceptowalna, brak filtra AA i ostre obiektywy zapewnią wystarczającą ilość detalu. Nie wiem jak kolory. Raczej nie pobiją tych z M9 ale z pewnością będą nie gorsze niż u konkurencji. Jeśli nie będzie jakichś niespodzianek typu korodująca matryca, wiesząjacy się procesor czy wkurzające paski bandingu, bedzie to najlepsza dotychczas wyprodukowana cyfrowa Leica.

hostman22
22-01-2017, 02:35
Jakiego tysiaka? Zaledwie 500 zł drożej od M240, ale tylko u nas. Na niemieckiej stronie M10 jest 20 euro tańsza od poprzedniego modelu.

to miłe zaskoczenie ;)

milk
22-01-2017, 11:38
Keek... dzięki w końcu pierwszy sensowny tekst o M10!

Keek
22-01-2017, 15:17
OK. Obrobilem kilka DNG z dpreview. Na moje oko obrazek podobny. Kolory wydaja mi sie gorsze, czulosci lepsze - ale nie az tak bardzo. Moze ze 2EV do przodu. Kosmos to to nie jest.
I nie wiem. Jakos natychmiastowej potrzeby zamiany M9 na M10 nie czuje.
Technologicznie aparat zdecydowanie lepszy - podtrzymuje to co napisalem wczesniej - ale spokojnie zadowole sie obrazkami z M9.
Moze jak beda inne sample zmienie zdanie.

acidjazz
22-01-2017, 18:27
https://pl.leica-camera.com/Fotografia/Leica-M/Leica-M10/Downloads

tu jest więcej sampli oraz dng - na moje oko obrazek ładny

Keek
22-01-2017, 22:31
Tak. Te sa lepsze. Widac, ze duzo zalezy od fotografa.
Wszystko wychodzi w praniu po miesiacu uzytkowania.

ranbir kapoor
23-01-2017, 09:44
a ja korzystajac z okazji nabylem M240 i jestem wiecej niz zadowolony
do ciut wiekszego body mozna sie szybko przyzwyczaic a skok jakosciowy w porownaniu do M9 jest duzy
a i kolory mozna zrobic ala M9

lok
26-01-2017, 16:56
A dlaczego wszędzie reklamują m10 z dodatkowym wizjerkiem. Dlaczego tak często się pojawia ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Cooder
26-01-2017, 17:13
Jeśli masz na myśli okienko dalmierza, to pojawia się ono BARDZO często: zawsze ;-)

burton
26-01-2017, 17:48
Uważam, że kolega ma na myśli dodatkowy wizjer "kątowy" nasuwany na sanki lampy błyskowej :) Dodatkowy, drogi rekwizyt, który trzeba sprzedać a więc i zareklamować - wcisnąć klientowi ;) Moim zdaniem całkowicie sprzeczny z filozofią systemu M. Podobny wizjer był już bodajże w analogowym systemie ( oczywiście, wtedy był to optyczny ).

milk
26-01-2017, 17:54
Uważam, że kolega ma na myśli dodatkowy wizjer "kątowy" nasuwany na sanki lampy błyskowej :) Dodatkowy, drogi rekwizyt, który trzeba sprzedać a więc i zareklamować - wcisnąć klientowi ;) Moim zdaniem całkowicie sprzeczny z filozofią systemu M. Podobny wizjer był już bodajże w analogowym systemie ( oczywiście, wtedy był to optyczny ).

i tak i nie ... fachowcy się wypowiedzą ale ten nakładany wizjer ( fakt filozofia sprzedaży i zarabiania) pokazywał pole widzenia danego szkła - tak było w starszych optycznych ... bywały szkła sprzedawane z wizjerem do danej ogniskowej. W nowym elektronicznym pewnie będzie już jeden do wszystkich typów ogniskowych ale pewnie cena w tysiące pójdzie ... a fakt że paskudnie z nim wszelkie M-ki wyglądają ...

Cooder
26-01-2017, 18:11
Uważam, że kolega ma na myśli dodatkowy wizjer "kątowy" nasuwany na sanki lampy błyskowej :) Dodatkowy, drogi rekwizyt, który trzeba sprzedać a więc i zareklamować - wcisnąć klientowi ;) Moim zdaniem całkowicie sprzeczny z filozofią systemu M. Podobny wizjer był już bodajże w analogowym systemie ( oczywiście, wtedy był to optyczny ).

Troszkę się 2 rzeczy pomieszały: ten "kątowy" wizjer, to wizjer elektroniczny do M240, rebrandowany, szajsowaty Olympus w cenie osłony przeciwsłonecznej do obiektywu z Solms :-) Z kolei wizjery optyczne do sanek to akcesorium przynależne do obiektywów szerokokątnych od 24 mm. Przypuszczam że koledze nie chodziło o żaden z nich: elektroniczny nie pasuje do nowej M10, a zdjęć nowej M10 z optycznym nie widziałem.

Czy nowa M-ka będzie miała w ogóle wizjer elektroniczny jak M240? Nie widzę gniazda pod sankami... (sanki to tylko mocowanie, komunikacja M240 z wizjerem odbywa się przez dodatkowe gniazdo). Być może nie - jest Live View, po co gimnastykować się z dodatkowym wizjerem?

burton
26-01-2017, 18:28
Czwarte zdjęcie od góry ( z opisem ) http://madmassa.fotoblogia.pl/10132,leica-m10-pierwsze-wrazenia

Cooder
26-01-2017, 18:40
Czwarte zdjęcie od góry ( z opisem ) http://madmassa.fotoblogia.pl/10132,leica-m10-pierwsze-wrazenia

A faktycznie, jest. :-) I to nowa wersja - najwyraźniej z komunikacją przez sanki i w jakości adekwatnej do aparatu.
Wg mnie to akcesorium przydatne tylko przy szerokich szkłach, których dalmierz nie ogarnia. Kto kupuje dalmierz, żeby fotografować potem przez monstrualny wizjer elektroniczny? No ale przymusu zakupu przecież nie ma.

JacekB
26-01-2017, 19:48
W ogóle wszelkie doczepiane akcesoria u Leiki budzą we mnie bardzo mieszane uczucia. Rozumiem ich praktyczną przydatność w poszczególnych przypadkach, ale prawdziwe niczym nie zamącone piękno jest wtedy, gdy mamy aparat sauté, z samym obiektywem. I to możliwie jak najmniejszym, żeby nie zasłaniał wizjera i żeby pasował do fundamentów systemu. :p

A ja tymczasem byłem macać M10. Gdy postawi się ją obok 240/262, to wtedy widać różnicę. Jest odczuwalnie szczuplejsza i zgrabniejsza od starszych modeli. Zupełnie jak analogowa. Patrzenie przez nowy wizjer w okularach jest zdecydowanie lepsze. W 240 trzeba się wysilić, aby przez okulary ogarnąć ramki do 28 mm. W M10 nie ma z tym najmniejszego problemu. Bardzo fajne jest pokrętło do ustawiania czułości - zupełnie jak pokrętło przewijania filmu w M3 i M2. Aparat doskonale leży w dłoni z zamocowanym w sankach kciukowspieraczem - nie mam pojęcia jak ten wynalazek po polsku się nazywa. Bez niego jest też OK, ale powiedziałbym, że zwyczajnie, a z tym prostym urządzeniem naprawdę znakomicie.
W sumie organoleptycznie bardzo mi się podoba. Nowe możliwości ukryte pod maską na razie trzeba przyjmować na słowo honoru, ale może niebawem będzie okazja się przekonać.

No i teraz jest zagwozdka. Już byłem skłonny uważać, że w moje gusta i wymagania idealnie trafia M-D, a teraz nie wiem, czy ma mi się podobać M10 jako taka, czy mam czekać na M10-D. :mrgreen:

Keek
26-01-2017, 20:04
Pisalem wczesniej - jest nowy EVF z wbudowanym GPSem.

hostman22
27-01-2017, 02:03
naprawdę uważacie, że dla ogniskowych 15mm i 21mm lepiej kadrować przez optyczny wizjer w dalmierzu niż przez kątowy EVF...?:roll:

burton
27-01-2017, 10:27
naprawdę uważacie, że dla ogniskowych 15mm i 21mm lepiej kadrować przez optyczny wizjer w dalmierzu niż przez kątowy EVF...?:roll:
Naprawdę uważam, że M10 to cyfrowa Mka niemal idealna. Dopracowali wiele ważnych szczegółów, szkoda tylko, że nie odchudzili ceny ;) :D Ale w ich przypadku wcale na to nie liczyłem :) Przez około dwa lata fotografowałem M9 i dziesiątka wygląda na mocno dopracowaną. Przy ogniskowych, które wymieniasz pewnie lepszy wizjer zewnętrzny ale nie taki kobylasty jak ten nowy. Żałuję, że mnie nie stać na M10. Smieną, Voigtlanderem Bessą R i M9 fotografowanie sprawiało mi najwięcej przyjemności :)

czomolungma
28-01-2017, 00:04
To co ma m10 miało 70% sprzętu konkurencji sprzed 3 lat. Dalej nie jestemw stanie zrozumiec fenomenu marki leica. Tym bardziej kiedy patrze na zdjęcia z niej. Niczym się nie roznią. To chyba tak jak ze smartfonami, to nic ze parametry słabsze ale na obudowie jabłko :)
Mozecie linczowac.

Pawel92
28-01-2017, 00:08
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/p9480387605-1.jpg
źródło (http://lech.zenfolio.com/img/s2/v4/p948038760-5.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2017/01/p6420269265-1.jpg
źródło (http://lech.zenfolio.com/img/s/v-2/p642026926-5.jpg)

JacekB
28-01-2017, 01:08
To co ma m10 miało 70% sprzętu konkurencji sprzed 3 lat. Dalej nie jestemw stanie zrozumiec fenomenu marki leica. Tym bardziej kiedy patrze na zdjęcia z niej. Niczym się nie roznią. To chyba tak jak ze smartfonami, to nic ze parametry słabsze ale na obudowie jabłko :)
Mozecie linczowac.

Wyjaśnienie jest całkiem proste: ten fenomen nazywa się system. Nie ma na świecie drugiej firmy fotograficznej gwarantującej niemal 100% (wyjątki są naprawdę śladowe) wstecznej kompatybilności sprzętu na 60 lat, a w niemałym stopniu nawet na ponad 80 lat do tyłu. Nie ma drugiej firmy gwarantującej serwisowanie 60-letniego albo jeszcze starszego sprzętu. Nie ma drugiej firmy oferującej tak dużą paletę obiektywów tak znakomitej jakości i o tak niewielkich gabarytach. I tak dalej. Aparaty cyfrowe, włącznie z najnowszą M10, są jednym z elementów systemu. Wcale nie najważniejszym, chociaż one niewątpliwie przedłużyły życie tego systemu o następnych kilkadziesiąt lat. A dalej się zobaczy.