PDA

Zobacz pełną wersję : [ Samsung ] Samsung EX1 (TL500)



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

tomdoe
28-04-2010, 20:48
http://www.optyczne.pl/2709-nowość-Samsung_EX1.html

Jak myślicie? Będzie Hit?
Jak dla mnie zapowiada się ciekawie w świecie kompaktow.
Teraz tylko czekam na testy i jeśli wszystko pujdzie po dobrej myśli to już wiem ze będzie on moim second camera.

Kundzior
28-04-2010, 21:41
Nie będzie hitu CCD.

tomdoe
28-04-2010, 21:57
Dla mnie CCD to akurat nie jest wada w kompaktach. Ważniejsze jest światło które tu może być niezłym argumentem prze wyborze aparatu. Byle nie było mydla na pełnej dziurze.

Goku
28-04-2010, 22:24
Dokładnie, CCD ma wcale nie tak dużą stratę jeśli chodzi o szumy w porównaniu do CMOS, za to bardziej nadaje się do kręcenia filmów, co w kompakcie jest przydatne.

Kundzior
28-04-2010, 22:26
Czyli co kto lubi.

lenio
29-04-2010, 19:50
ciekaw jestem kiedy wejdzie do sprzedaży i jak będzie cena na polskim rynku...
ja też wolę CCD :)

tomdoe
29-04-2010, 23:37
Ja go napewno kupię choćby po to żeby go przetestowac i jeśli wypadnie lepiej niz Panasonic LX3 to go sobie zostawie a jeśli to będzie niewypał to wruci do sklepu.

W UK już zapowiadają go w cenie 399£ ale pewnie po jakimś czasie cena spadnie o jakieś 30-40£.
Jessops ma już go w swojej ofercie wiec powinnien teoretycznie pojawić się do 2-4 tygodni.

tomdoe
02-06-2010, 07:02
Zebrałem trochę sampli z sieci i muszę przyznać że optyka EX1 nieźle sobie radzi na pełnej dziurze, myślę że jednak to będzie HIT wśród kompaktów, LX3 może już czuć się zagrożony.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img443.imageshack.us/i/origisnal.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img688.imageshack.us/i/originxal.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img175.imageshack.us/i/originjal.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img265.imageshack.us/i/originalrp.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img84.imageshack.us/i/origifnal.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img687.imageshack.us/i/okriginal.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img571.imageshack.us/i/f65b67e6784141d88e6f4d9.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img9.imageshack.us/i/ee6a95917d9b4afcaf5f714.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img25.imageshack.us/i/e9b914ff11c6410a9d33db5.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img228.imageshack.us/i/a402fe88b19743ac8ccdae6.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img176.imageshack.us/i/a249f81cd8e94197a8a1623.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img535.imageshack.us/i/88f48d55aab249ef857ec8c.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img297.imageshack.us/i/8bfd98a4837d49358e039c8.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img191.imageshack.us/i/8036fab3f36f411599e1d70.jpg/)

Ja osobiście jak już odbiorę swój egzemplarz to postaram się naskrobać coś na jego temat.

conik
02-06-2010, 07:41
caly czas czekam na to cos

wojteh
02-06-2010, 08:49
kurcze każdy podnieca się swiatlosila - OK - ale ja wolałbym większa matryce a nie jak paznokieć małego palca - jak na razie nie widzę alternatywy dla mojej Sigmy, przy DP2 mam f2,8 przy normalnych rozmiarach matrycy

robin102
02-06-2010, 13:14
caly czas czekam na to cos
Już jest w sprzedaży. Sam się wybrałem do sklepu celem pomacania i porównania organoleptycznego :p z Canonem G11 no i nie wiem co tu wybrać. Potrzebuję jakiś wypasiony compakcik, co prawda mam olympusa C5050 z szkiełkiem f1,8 ale wolał bym coś bardziej płaskiego, mniejszego i łatwiejszego w obsłudze, z lepszym LCD no i nowszego i mniej szumiącego :) Porównywał ktoś EX1 z G11 który kupić, doradźcie, aaaaaaa i ważna sprawa na pewno będę dokupował lampę systemową do tego maleństwa. W ogóle to Nikon ma coś podobnego w ofercie ?

rg2000
02-06-2010, 14:59
A gdzie już mają?

<| MICHAŁ |>
02-06-2010, 15:39
Czesc Robin
Tez sie zastanawialem nad tym szajsungiem, ale jednak zdecydowalem sie na G11.
G11 jest swietny, pod kazdym wzgledem wart polecenia, co nie znaczy, ze ex1 jest slabym aparatem, jednak o wyborze zdecydowal glownie zakres ogniskowych oraz bardzo dobra opinia, jaka ciesza sie sprzety Canona. Sam mialem 350D, 10D, 5D i kompakta a620 i obrazek kazdego z nich byl wrecz wzorcowy. Z G11 rowniez jest taki. Samsung wydal mie troche "terra incognita" - ciezko przewidziec jak sie bedzie sprawdzal i co soba prezentuje - nie ma ani testow, ani opinii uzytkownikow, a nie chcialem z siebie robic krolika doswiadczalnego i na wlasnej skorze przekonywac sie ile jest wart.
Jesli zalezy Ci na jasnym szkle, a z drugiej strony nie ma dla Ciebie znaczenia dluzsza ogniskowa, to pewnie wato zaczekac, chocizaby po to, aby przeczytac miarodajne porownanie z LX3, gdyz to jego bezposredni konkurent, jesli chodzi o parametry...
Po tygodniu z G11 juz jestem pewnien, ze to swietny aparat - zrobilem test o ktorym wspomnialem w watku o G11 - puscilem na laba zdjecia z D700 (z tamim 28-75 zamykanym do f8-11) i G11 i przy powiekszeniu 20x30 nie ma takiej opcji, aby rozpoznac ktore zdjecie jest robione jakim aparatem - na monitorze na 100% widac pewna roznice, ale przy przeskalowaniu zdjec do 1200pix - ponownie brak jest roznic, oprocz jednej, ale niezwykle dla mnie istotnej - G11 naturalniej odzwierciedla kolory...

tomdoe
03-06-2010, 08:06
http://exifdb.popco.net/model_frame.php?make=SAMSUNG&model=514&spec_no=1387

Na powyższej stronie jest multum zdjęć z EX1 trochę długo to się wgrywa ale naprawdę jest co oglądać.

mrbox
03-06-2010, 15:34
witam,
ja też mam na niego ochote szczególnie że juz jest dostępny, tylko ta cena pod 1500zł ... ;)
sample w sumie wyglądają przyzwoicie.... no sam nie wiem...

Toma
04-06-2010, 12:19
też myślałem o czymś zgrabnym i poręcznym na wycieczki, ale ani PEN ani DP2 jakoś nie podchodziły mi, koniec końców padło na coś systemowego - D40+35/1.8,po cenach z allegro wyszło ~900pln, wbrew pozorom przy odrobinie samozaparcia 52mm (ekw.) daje radę również do szerszych planów

robin102
04-06-2010, 15:36
.... koniec końców padło na coś systemowego - D40+35/1.8,po cenach z allegro wyszło ~900pln, wbrew pozorom przy odrobinie samozaparcia 52mm (ekw.) daje radę również do szerszych planów
No baaaa też bym wolał jakiś systemowy wypasiony kompakt czyli taki od Nikona koniecznie ze stopką pod lampę to bym miał wszystko w rodzinie, a tak trzeba się rozglądać za jakimiś wycieczkowymi Canonami co to potem człowieka zaciekawią i zacznie skupować nowe klamoty. brrrrr
ło matko jak by dobrze było jakby Nikon produkował coś takiego jak G11 czy Szajsung EX1 o ile życie stało by się prostsze i lżejsze :)

tymancjo
04-06-2010, 16:00
A ja właśnie kupiłem EX1 dla żony. Pierwsze wrażenia są naprawdę fajne. Jeszcze nie mam co pokazać bo sie teraz ładuje ;)

Pierwszy problem jaki odkryłem, to że po stopce nie wyzwala radiem zdalnych lamp, mam nadzieje, że jakoś się to opanuje, bo jakby mógł pracować z moimi lampami po radiu - to byłby generalnie ideał :) Odezwę się wieczorem, jak coś już sfotografuje.

Pozdrawiam,
Tomek

nowart
04-06-2010, 17:06
też myślałem o czymś zgrabnym i poręcznym na wycieczki, ale ani PEN ani DP2 jakoś nie podchodziły mi, koniec końców padło na coś systemowego - D40+35/1.8,po cenach z allegro wyszło ~900pln, wbrew pozorom przy odrobinie samozaparcia 52mm (ekw.) daje radę również do szerszych planów

No i nie wyszło ani zgrabnie, ani uniwersalnie, jedynie tanio...
ale jestem w stanie zrozumieć dysonans pozakupowy :) jakoś trzeba sobie wmówić słuszność podjętej decyzji :D

Gdyby jeszcze ten Samsung filmował choćby w HD to byłoby nieźle. Nie rozumiem po jaką cholerę w czasach popularności filmowania wrzucają do nowoczesnego, uniwersalnego sprzętu żenujące 640x480. Poza tym wygląda na bardzo udaną konstrukcję - tymancjo, czekamy na szczegółowe sprawozdanie :)

Toma
04-06-2010, 18:41
brawo... jeśli potrafisz wnioskować - postawiłem ostatecznie na jakość, no ale Ty zrobisz wg swoich priorytetów

tymancjo
04-06-2010, 21:22
Dobra,

Że tak powiem "pierwsze wrażenia".

Słowem wstępu. Może to zabrzmi dziwnie, ale nie mam doświadczenia z kompaktami żadnymi więc nie do końca wiedziałem (może i dalej nie wiem) czego się spodziewać. Wśród wszystkich sampli jakie przejrzałem z różnych aparacików zawsze szukałem jakości takiej jak mam z moich nikonów. Ale tak nie ma, fotki z kompaktów są zawsze gorsze. Musiało to do mnie dotrzeć, i od razu miałem mniejszy problem z wyborem.

Co do samego EX1, to ma w sobie coś fajnego. Miło się go trzyma w ręce, fajnie wygląda ma genialny wyświetlacz i intuicyjna obsługę.

Co do zdjęć, to chyba jest całkiem spoko. Moje wymagania co do kompaktu spełnia. Daje rade robić na iso400 a nawet w porywach na iso800. AF jest moim zdaniem bardzo szybki i fajnie rozwiązany funkcyjnie (automat, centralne, wybór pola, śledzenie).
Co do ostrości optyki to tez nie mam się czego czepiać, na bliskich planach na 1.8 jest fajnie :) dalsze plany to już nie ta ostrość, ale to chyba przywara małych matryc.

Ok, poniżej kilka sampli (wybaczcie ich "poziom artystyczny")
Sample prosto z puszki w jpg, zmniejszone bez ostrzenia plus crop 1:1 exify w plikach.



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0039.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0039c.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0099.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0099c.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0103.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0103c.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0106.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0106c.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0110.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0110c.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0113.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0113c.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0114.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0114c.jpg)


i takie jedno troszke poszopowane


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/SAM_0106d.jpg)


Mnie się ogólnie podoba. Żonce też.
Jak pobawię się więcej to wrócę do tematu.
Pozdrawiam,
Tomek

nowart
04-06-2010, 23:29
jak nie ostrzone to jak najbardziej w porządku.
co mnie bardzo zaskoczyło to kompletny brak aberacji - czy może coś grzebałeś? ;)

jak Ci nie przeszkadza taki zakres ogniskowych to super wybór. sam puściłem LX3 bo 60mm w uniwersalnym kompakcie zaczęło mnie dość szybko irytować...

mrbox
05-06-2010, 08:54
ale na koreańskich stronkach też na samplach brak jest aberracji... :)
zakres ogniskowych może być "problemem" ale do przeżycia :) mój poprzedni kompakcik też ma tylko 3x i... jest :)

conik
05-06-2010, 10:30
tymancjo ....gdzie kupiles?

tomdoe
05-06-2010, 10:33
tymancjo ....gdzie kupiles?

...i za ile?

conik
05-06-2010, 10:37
http://www.dpreview.com/reviews/sidebyside.asp nie wiem jak wstawic linka ale poronanie wychodzi ze szajsung jest bardzo sumpatycznym aparatem
pomijajac 140mm na dlugim koncu w g11 jak dla mnie to jest to czego szukam
troszke moze matrwic min 1/1500 przy tak jasnej optyce
filmow nie krece

czy mozesz napisac co w rzeczywistosi oznacza pomiar "multi" czy to to samo co multi spot (zdjecie pomiarow z roznych miejsc w kadrze i usredniene?)

tomdoe
05-06-2010, 10:41
Ja już też jestem zdecydowany i w przyszłym tygodniu zamawiam EX1 w Jacobsdigital.co.uk w cenie 335f po rabacie :)

conik
05-06-2010, 11:33
wlasnie pomacalem i zaraz pare slow napisze

conik
05-06-2010, 11:52
pierwsze wrazenia po doslownie 5minutowym macaniu
+ budowa...niezle sie trzyma, solidny, swietnej jakosci wyswietlacz, dwa kolka do trybu manualnego(!)
- troszke zbyt male przyciski
+ AF lapie dosyc pewnie (stosunkowo jasny sklep)
- na dlugim koncu za duza odleglosc minimalna ostrzenia
- 10Mpix rawy sa ponad 20MB:(

zrobilem kilka rawow i wlasnie sie morduje zeby czyms to otworzyc;) DNG converter niestety nie za bardzo chce to lyknac

tymancjo
05-06-2010, 12:09
Wracając do tematu.

Nic nie obrabiałem, żadnego usuwania aberacji i takich tam.
Kupiłem w FJ dałem coś koło 1500PLN. Rawy łyka jak na razie tylko ichniejszy soft... ale w tym się nie da pracować.

1/1500s, no jak jest słońce to się na f/1.8 czasami nie da, takie życie.

Na razie sie bawie :)
Biore go dzisiaj na plener ślubny ...heheh, zobaczymy co wyjdzie :)

pozdrawiam,
tomek

conik
05-06-2010, 12:17
no wiec tak...oryginalny PS i LR i dupa nie idzie otworzyc ani skonwertowac ichnich rawow.....ja dziekuje
jesli jestem na zadupiu na koncu swiata nie bede szukal oprogramowania ktore mi odczyta to cos

tymancjo
05-06-2010, 12:48
No ja też nie znalazłem na razie niczego innego niźli soft samsunga. Pewno za chwile lub dwie będzie nowy acr ze wsparcie tego formatu. Tylko pewno do CS5 a ja mam CS4 :(

W każdym razie to dla mnie nie jest issue. Od rawów mam d300 i d700 :)
To co mnie nieco gnębi to fakt, że nie odpala lamp na stopce (żadnego SB, wyzwalacza radiowego powerlux, po południu sprawdzę z rf602) jakby robił jeszcze to, to już by była bajka :)

conik
05-06-2010, 13:01
sprawdz czy nie ma w menu opcji odpalania zewnetrznej lampy (external flash)
bo tak bylo bodajze w nikonie p6000

tomdoe
06-06-2010, 08:34
zrobilem kilka rawow i wlasnie sie morduje zeby czyms to otworzyc;) DNG converter niestety nie za bardzo chce to lyknac

Mało tego, DNG converter wypisuje jakieś bzdury, że w katalogu nie ma żadnych plików graficznych RAW a najśmieszniejsze jest to, że .SRW z NX10 ACR łyka bez problemu a to przecież te same rozszerzenie co EX1, w/g mnie to jakaś paranoja tak samo jak to, że żaden szanujący się serwis fotograficzny nie przeprowadził jeszcze porządnego testu EX1, czyżby jakaś zmowa na jedyny na świecie kompakt z najjaśniejszym obiektywem, no nie wiem co o tym myśleć :(

tymancjo
06-06-2010, 12:11
Cześć,

To jeszcze ja, tak po dwóch dobach używania.

Ciągle działa, zdjęcia robi. Choć, albo ja jestem jednak "skazany na lustro", albo ex1 nie jest najwyższych lotów co do jakości zdjęć. Z fajnych cech to AF, szybko reaguje naprawdę szybko, ale jak coś jest daleko od obiektywu, to nawet jak złapie to mnie wkurza, że to nie jest takie ostre jak w d700 :). Nie wiem czy to przywara ex1, czy po prostu przy takiej wielkości matrycy tak to działa.

Inna rzecz, automatyka często ustawia czasy 1/40s na programie P i podobnych, a to owocuje poruszeniem ludzi na zdjęciach.

Tyle narzekania, teraz co mi się podoba. Niezły tryb smart dla żony. Sensownie wybiera parametry i po prostu działa. Zdjęcia jak nie oglądam 1:1 to są ok, i spełniają to co maja robić. Fajnie się nim pracuje, funkcje praktycznie jak w lustrze (gałkologia, możliwości wpływania na ekspozycję itd...). Kręci tez jakieś tam video, nie jest to co w c5dmkII, ale jako taka ruchoma notatka działa :)

Jak pisałem wcześniej, zabrałem go jako zabawkę na plener, niżej kilka klatek ;)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/plener/SAM_0276.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/plener/SAM_0291.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/plener/SAM_0298.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/ex1_test/plener/SAM_0306.jpg)


W sumie, ja jestem zadowolony :)
Pozdrawiam,
Tomek

robin102
06-06-2010, 22:26
Oblukałem sobie jeszcze raz EX1 oraz G11 mimo, że EX1 jest w ręku aparatem poręczniejszym i przyjemniejszym, oraz ma jakby szybszy AF od canona co mnie zdziwiło to jednak kupię Canonika, raz z powodu wyższych użytecznych czułości, dwa z powodu możliwości używania lampy systemowej i łatwości jej zakupy czy sprzedaży. Do samsunga z lampą raczej będzie problem.
Tymancjo nie wydaje Ci się, że na pierwszych kadrach jest trochę BF ?

tomdoe
06-06-2010, 23:26
Pojawił się nowy firmware dla EX1 http://www.samsung.com/pl/support/download/supportDown.do?group=&type=&subtype=&model_nm=SAMSUNG%20EX1&disp_nm=Samsung%20EX1&language=&cate_type=all&dType=D&mType=FM&vType=&prd_ia_cd=04010700&model_cd=&menu=download

Po włożeniu karty pamięci 8GB, aparat rozpoznaje tylko 4GB pamięci, ten firmware naprawia ten błąd.

Ciekawy jestem kiedy pojawią się w sprzedaży akcesoria z tej strony http://www.samsungimaging.com/campaign/ex1/#/accessory/0 zapowiadają się ciekawie, przede wszystkim Wide Conversion Lens. który daje 0.75x czyli z 24mm robi się 18mm.

24mm

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img63.imageshack.us/i/mobile01a78791a42a5deae.jpg/)

18mm

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img197.imageshack.us/i/mobile01a20901c91ff9f7d.jpg/)

Jeśli komuś zależy na oryginalnej baterii i w rozsądnej cenie to polecam zakup na ebay'u u tego gościa http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170486363564 ja właśnie zamówiłem u niego przed chwilą w cenie 16$ wraz z kosztami przesyłki

Oczywiście EX1 także do mnie już leci i powinien dolecieć do piątku :)

pozdrawiam

tymancjo
07-06-2010, 08:01
Dzięki za tips o sofcie, zupgradowane :)

A te akcesoria są fajne, najfajniejszy wizjer, ciekawe jakie będą ceny..

mrbox
07-06-2010, 10:29
ha, no byłem w jedynym w mieście "salonie" fotograficznym i... nie ściągną mi go bo takich śmieci jak samsung nie sprzedają... same problemy są potem... sony króluje, wg obsługi robi najlepszy sprzęt...
no i co? a ja się uparłem na takie byle co ... dobrze że necik jest... :)

rg2000
07-06-2010, 11:17
Właśnie go obmacałem - ładny jest :) Ekranik wypas. Autofokus szybki. Fajny, ale dla mnie trochę za mały, bo duże łapska mam. Oblukałem menu i nic nie ma o zewnętrznej lampie błyskowej. Stopka wygląda normalnie i nie wiem czemu nie działa z wyzwalaczami.

conik
07-06-2010, 17:21
tymancjo....zrob i pokaz prosze jakies miarodajne sample na 800-1600 ISO bo mnie juz jasna cholera trafia....nie moge otworzyc plikow z tego aparata

tomdoe
07-06-2010, 18:02
Na dpreview pojawiły się oficjalne sample z EX1 i tam masz fotki w różnym zakresie ISO

http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/samsung-tl500-preview-samples/slideshow

tymancjo
07-06-2010, 23:42
jak tylko wywietrzeje ze mnie alkohol to zrobię.

Przezyj to sammmmmm ...

124miko
08-06-2010, 13:10
jak tylko wywietrzeje ze mnie alkohol to zrobię.

Przezyj to sammmmmm ...

Taka zabawa w poniedziałek - zazdroszczę :)

tomdoe
08-06-2010, 20:13
Dziś odebralem swój EX1 zamowiony w niedziele wiec przesyłka była hiper express :)

pierwsze wrażenia - bardzo solidnie zbudowany, wyświetlacz cudo, kąty widzenia bardzo duże (zaleta Amoled), ergonomia przyciskow bardzo fajna, AWB radzi sobie świetnie w różnych warunkach oswietleniowych, Polskie menu niezależnie gdzie się go kupi, to duży plus, intuicyjna obsługa menu, 2 pokrętła z przodu i z tyłu to tez duża zaleta jak na kompakt.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony, zobaczymy jak wypadnie po dluzszym użytkowaniu.

Tommy
08-06-2010, 20:27
kolejny świetny aparat bez wizjera optycznego :/ - ciekawe czy g12 jak wyjdzie to też wykastrują.
O co chodzi?!- czy to zbyt niemodne kadrować przez 'okienko'

tomdoe
08-06-2010, 20:42
To wszystko przez minimalizacje oraz zmniejszanie kosztów, chcesz wizjer kup lustro, w kompaktach wizjer ma się nijak do lustrzankowych odpowiednikow. Z drugiej strony zawsze można dokupić zewnetrzny wizjer, przynajmniej została dana taka możliwość w tym modelu jak i LX3

Tommy
08-06-2010, 21:05
bywały dawniej dużo mniejsze aparaty z wizjerem :) a koszta to już na siłę argument i w tej klasie kompaktów nie ma różnicy nawet czy 1700 czy 1900zł bo wybieramy wg tego co nam oferuje, a taki wizjer to pewnie 1$ :)
uwierz - kupiłem już lustro ;) i dlatego teraz chcę wygodny ale zaawansowany kompakt z wizjerem. A to że ma się nijak to nie musisz mówić i wiem że zazwyczaj jest przesunięcie, ale mimo wszystko mając aparat przy głowie jest 100 razy stabilniej - zwłaszcza przy video. W pewnych warunkach LCD to sobie można wsadzić... a zużycie baterii to też istotny argument :)

tomdoe
08-06-2010, 21:17
uwierz - kupiłem już lustro ;) i dlatego teraz chcę wygodny ale zaawansowany kompakt z wizjerem. A to że ma się nijak to nie musisz mówić i wiem że zazwyczaj jest przesunięcie, ale mimo wszystko mając aparat przy głowie jest 100 razy stabilniej - zwłaszcza przy video. W pewnych warunkach LCD to sobie można wsadzić... a zużycie baterii to też istotny argument :)

zgadzam się z tobą i w żaden sposób nie staram się negowac tego co piszesz, dla mnie to po prostu pobożne zyczenie które to marketingowcy mają w przyslowiowych 4 literach bo wolą wymyślić taki zewnętrzny wizjer za którego klient zapłaci dodatkową sumke I tyle.

tymancjo
08-06-2010, 22:14
Oj mnie też kręci taki wizjer zewnętrzny :)

A teraz jak obiecałem, iso - z reki (statyw został w studio) oświetlenie 2xenergooszczędna, f/1.8, AWB, JPG prosto z puszki, zmniejszone bez jakichkolwiek ingerencji, w linku wersja wprost z aparatu.




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/forum/ex1_iso/JPEG/iso0080.jpg)
http://phts.pl/forum/ex1_iso/iso0080.JPG
ISO 80


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/forum/ex1_iso/JPEG/iso0100.jpg)
http://phts.pl/forum/ex1_iso/iso0100.JPG
ISO 100



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/forum/ex1_iso/JPEG/iso0200.jpg)
http://phts.pl/forum/ex1_iso/iso0200.JPG
ISO 200


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/forum/ex1_iso/JPEG/iso0400.jpg)
http://phts.pl/forum/ex1_iso/iso0400.JPG
ISO 400


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/forum/ex1_iso/JPEG/iso0800.jpg)
http://phts.pl/forum/ex1_iso/iso0800.JPG
ISO 800


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/forum/ex1_iso/JPEG/iso1600.jpg)
http://phts.pl/forum/ex1_iso/iso1600.JPG
ISO 1600


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://phts.pl/forum/ex1_iso/JPEG/iso3200.jpg)
http://phts.pl/forum/ex1_iso/iso3200.JPG
ISO 3200


Pozdrawiam,
Tomek

conik
08-06-2010, 22:32
800 bardzo przyzwoite a i 1600 niczego sobie
Jestes w stanie stwierdzic czy jest duza roznica miedzy jpg z puszki a raw przekrecony na jpg?
i jak z wyzwalaniem zewnetrznych lamp i nadajnikow

tymancjo
08-06-2010, 22:35
Nadajniki nie ruszyły :(

A do raw nie mam siły ten soft od samsunga jest straszny.

conik
08-06-2010, 22:53
czyli dupa blada

tymancjo
08-06-2010, 23:10
nie trać ducha ;)

tomdoe
09-06-2010, 07:17
Samsung nie próżnuje, jest kolejny firmware http://www.samsung.com/pl/support/download/supportDownDetail.do?group=&type=&subtype=&model_nm=SAMSUNG%20EX1&disp_nm=Samsung%20EX1&language=&cate_type=all&mType=FM&dType=D&vType=&cttID=3032385&prd_ia_cd=04010700&model_cd=&menu=download&menu2=detail

Tym razem poprawiono

● Improved low chroma effect
● System stabilization

Tymancjo powiedz mi czy jak upgradowałeś poprzedni firmware to miałeś dalej polski język bo nigdzie nie mogę wyczytać co dzieję się po upgrade na nowy, zmyla mnie trochę opis tego pliku:


Upgrade guide (ver.005251) język ENGLISH <<<<-------- właśnie to mnie myli i nie wiem jaka będzie reakcja po wgraniu nowego firmwaru

Aha no i nie wiem czy muszę po kolei wgrywać czy można od razu ten nowszy

tymancjo
09-06-2010, 12:00
Ja wgrałem poprzednie i nie miałem problemu z językiem.

tomdoe
09-06-2010, 20:31
Oki wgralem nowy soft i po bólu :) wszystko w porządku. Jeśli w takim tępie samsung będzie wypuszczac jakieś poprawki to nic tylko się cieszyć :).

Jedna sprawa mnie ucieszyla a mianowicie można ładować aparat z gniazda zapalniczki w samochodzie, ja mam ladowarke z kensingtona do iPhona z gniazdem na USB, wystarczy podłączyć kabel od samsunga i już mamy darmową ładowarke bez dodatkowych kosztów :) takie NIC a cieszy

M@rko
10-06-2010, 13:16
Czy może mi ktoś wypunktować jak wgrać nowy soft? Jakoś w instrukcji tego nie znalazłem. Z góry dziękuję za pomoc.

tomdoe
10-06-2010, 21:16
1. Formatujesz kartę w aparacie następnie wyciagasz ją i wkladasz do czytnika lub kompa
2. Zciagasz firmware ze strony samsunga i wypakowujesz go na kartę pamięci do głównego folderu
3. Wkladasz kartę do aparatu i naciskasz przycisk zasilania, pojawi ci się okienko z informacją jaki posiadasz soft
4. Naciskasz spust migawki i czekasz aż się zaktuakizuje, aparat powinien sam się wylaczyć
5. Po tym wszystkim ustawiasz sobie język menu i cieszysz się nowym oprogramowaniem

tomdoe
11-06-2010, 07:02
No to czas na mnie :)

Moje narzędzia pracy :) Tylko nocne zmiany :)

JPEG'i robione z ręki prosto z puszki bez żadnej ingerencji, jedynie zmniejszone, exif'y zachowane

Ogólnie jestem zadowolony, muszę jeszcze rozpracować Samsung'owy RAW Converter żeby przekonać się ile można wyciągnąć z RAW'a


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img819.imageshack.us/i/tnsam0153.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img821.imageshack.us/i/tnsam0240.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img809.imageshack.us/i/tnsam0227.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img821.imageshack.us/i/tnsam0175.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img810.imageshack.us/i/tnsam0250.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img824.imageshack.us/i/tnsam0280.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img810.imageshack.us/i/tnsam0295.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img820.imageshack.us/i/tnsam0276.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img812.imageshack.us/i/tnsam0300.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img822.imageshack.us/i/tnsam0314.jpg/)

tymancjo
11-06-2010, 22:57
ładnie :)

myślę że będziesz zadowolony, jako i ja jestem :)

dla porównania dam fotke mojego zestawu na jutrzejsze wesele ...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://photoshots.pl/fot/blog/gears/gears.jpg)

...ech, jakże by było fajnie zrobić to wszystko samym ex1 :D

tomdoe
12-06-2010, 04:32
Niezły masz arsenał :)

robin102
12-06-2010, 11:30
Zestaw jest nie kompletny bo nie widzę nigdzie Jana :mrgreen:

tomdoe
13-06-2010, 08:16
Dziś w nocy pobawiłem się tym Samsung'owym converterem i muszę przyznać, że to całkiem przyjemne narzędzie, choć i tak wolę ACR ale przynajmniej do czasu kiedy Adobe nie zaktualizuje EX1 w Camera Raw to trzeba sobie jakoś radzić.

Sample wyciągnięte z RAW przerobione na TIFF i na końcu na JPG.

Taka moja mała twórczość :)



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img638.imageshack.us/i/tnsam0346a.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img809.imageshack.us/i/tnsam0355a.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img251.imageshack.us/i/tnsam0361a.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img231.imageshack.us/i/tnsam0362a.jpg/)

MicSzu
14-06-2010, 07:15
Też ostatnio rozglądam się za taką ''zabawką'' i ten samsung mi się bardzo podoba ---> do obecnych posiadaczy mam małą prośbę--> jakieś zbliżenia macro (najlepiej elektroniki --> takie by pokazać maxymalne możliwości tego sprzętu pod względem zbliżeń) bym bardzo prosił:) A dla tych co szukają ''wizjerków'' to dla was ta firma też coś przygotowała ; http://www.fotoclub.pl/ricoh/ricoh-gx200-super-kompakt-ii.html



Z góry dziękuję i pozdrawiam.

tomdoe
14-06-2010, 08:02
tryb Macro tak na szybko


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img72.imageshack.us/i/tnsam0514.jpg/)


crop


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img696.imageshack.us/i/tnsam0514a.jpg/)

tomdoe
14-06-2010, 20:40
A dla tych co szukają ''wizjerków'' to dla was ta firma też coś przygotowała ; http://www.fotoclub.pl/ricoh/ricoh-gx200-super-kompakt-ii.html

ten news jest z przed 2 lat, taki wizjer to pewnie tylko do Ricoh'a będzie pasował choć mogę się mylić.

dargry
15-06-2010, 07:24
Witam, widzę, że ktoś już się bawi tym maleństwem. mam pytanko, jak wygląda w nim szybkość pracy. Chodzi mi zarówno o czas od włączenia do zrobienia zdjęcia, jak też o samo działanie autofokusa i migawki. Miałem go przez chwilę w ręku w FJ ale nie ma tam zbyt wielkich szans na zabawę. Jakość zdjęć, jak widzę jest całkiem niezła. Miałbym też wielką prośbę, jakby któryś z szacownych użytkowników wrzucił mi na maila [[email protected] - zero przed małpą] ze cztery fotki w pełnej rozdzielczości tak na ISo 80, 200, 400 i 800. W Warszawie zapraszam na piwo z kiełbaską w ramach rewanżu.
Mam Sony R-1 i wyjeżdżam za granicę. Potrzebuję coś poręcznego, a Panasów nieznoszę, Canon jakoś mi nie leży w ręku, wygląd też ma nie za ciekawy. Ten Samciung jest idealny pod względem ergonomii.
Z góry wielkie dzięki.
D

tomdoe
15-06-2010, 08:47
Ja dopiero w weekend będę robił jakieś ciekawsze fotki bo w tygodniu jestem zajęty pracą i nie zapuszczam się nigdzie wiec jeśli ci to nie przeszkadza to koło niedzieli mogę ci cos podeslać.

Trzeba pamiętać ze to jest kompakt i nie należy się spodziewać szybkości jak w lusterku choć EX1 niezłe sobie daje radę, jak narazie nie irytują mnie takie rzeczy jak czas od włączenia do zrobienia zdjęcia, jest po prostu dobrze. Autofokus działa w miarę szybko i co najważniejsze pewnie, czyli bardzo mało gubi się no chyba ze jest naprawdę ciemno. Migawka jest do 1/1500 wiec trzeba sobie zdawać sprawę z jej ograniczenia ale tez nie ma co się aż tak mocno martwić bo zawsze można zmniejszyć otwór jeśli te 1/1500 nie wystarcza.

Moim zdaniem ten aparat wsrod kompaktow satysfakcjonuje mnie w 100% a mialem już ich wiele od Canonów, Fuji, Panasoników po Sony skończywszy i zawsze czegoś brakowało. Teraz już wiem ze ten Samsung zagosci u mnie na bardzo długo.

dargry
15-06-2010, 11:30
Dzięki, oczywiście, ze poczekam do weekendu, żaden problem. Pytając się o szybkośc zdaję sobie sprawę, że nie jest to lustro. Sam przesiadłem się całkiem świadomie z Canona 50D na R-1, tam miałem bardzo szybki autofokus, seryjne szalały ale po przyjściu do domu okazywało się, że połowa zdjęć nieostrych. I to nie dlatego, ze mam rękę do kitu. Szkło miało stabilizację, łąpy też mi nie drżą, ale sprzęt ostrzył tam gdzie chciał mimo ustawienia centralnego punktu AF. Soniak nieco wolniejszy ale mam pewnośc, że wyostrzy tam gdzie ja chcę. Pytając się o EX-a chodziło mi raczej o to, czy jak łapiesz w kadr idących ludzi w normalny dzień to nie czekasz na wyostrzenie i zrobienie zdjęcia dwóch sekund. Canony zawsze miały dobrą szybkość, więc jeśli piszesz, że w porównaniu do nich działa sprawnie to mi wystarczy. Kupując go zależy mi na poręczności i sprawnym działaniu, nie oczekuję cudów. Twoje fotki pokazują, że nawet ze szczegółami nie jest źle. Jadę do Brytoli i nie widzę raczej możliwości tachania ze sobą do pracy plecaka ze sprzętem. Czekam więc na fotki i pzdrawiam.

tomdoe
15-06-2010, 18:09
Tymancjo chyba będzie można wyzwolić zewnętrzną lampę w EX1 tylko potrzeba do tego wyzwalacza radiowego PT04 wireless flash trigger/receiver.

tu jest link do forum, patrz post 89

http://www.clubsnap.com/forums/showthread.php?t=706521&page=5

Jak to zadziała to zbieram na jakąś tanią lampkę made in china

arturpop
15-06-2010, 18:48
A jak wygląda obsługa manualnego ustawiania ostrości? Czy jest jakieś wygodne pokrętło do ustawiania ostrości z zaznaczonym dystansem na LCD? Czy można zapisać w jakimś trybie użytkownika odległość na jaką nastawiono ostrość i pozostałe parametry (przysłone chociaż, a fajnie jakby jeszcze ogniskową dało radę)? Czy autofocus nie włącza się automatycznie wraz z wyłączeniem i ponownym włączeniem aparatu?

tomdoe
16-06-2010, 06:59
Do manualnego ustawiania ostrości służy tylne pokrętło, kręcąc w lewo lub w prawo dostosowujesz ostrość przy czym obraz wtedy jest powiększony w celu lepszego dostrojenia focusa, poniżej fotka (sorry za jakość ale to tylko marny aparat z iPhona)




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img819.imageshack.us/i/tnimg0378.jpg/)



Czy można zapisać w jakimś trybie użytkownika odległość na jaką nastawiono ostrość i pozostałe parametry (przysłone chociaż, a fajnie jakby jeszcze ogniskową dało radę)?

Niestety nie ma żadnego trybu użytkownika i nic nie można zapisywać, chyba że na kartce papieru :)


Czy autofocus nie włącza się automatycznie wraz z wyłączeniem i ponownym włączeniem aparatu?

Nie, Focus pozostaje w takim trybie w jakim go zostawiłeś przed wyłączeniem aparatu.
Moim zdaniem tryb MF w kompaktach to jakieś nieporozumienie, nic nie zastąpi pierścienia na obiektywie.

arturpop
16-06-2010, 11:08
Dzięki za odpowiedź.


Do manualnego ustawiania ostrości służy tylne pokrętło, kręcąc w lewo lub w prawo dostosowujesz ostrość przy czym obraz wtedy jest powiększony w celu lepszego dostrojenia focusa, poniżej fotka (sorry za jakość ale to tylko marny aparat z iPhona)

Ten okrąg na zdjęciu pokazuje też odległość, tak?



Niestety nie ma żadnego trybu użytkownika i nic nie można zapisywać, chyba że na kartce papieru :)

Szkoda że nie zrobili trybów użytkownika. Canon G10 ma dwa takie tryby, przełączane pokrętłem u góry korpusu. Bardzo wygodna sprawa.


Moim zdaniem tryb MF w kompaktach to jakieś nieporozumienie, nic nie zastąpi pierścienia na obiektywie.

E, kwestia przyzwyczajenia. I tu pierścień i tam pierścień. A w kompaktach MF jest bardzo praktyczny - przy tej wielkości matrycy można sobie zafixować odległość ostrzenia, przysłone i ogniskową na hiperfokalną i mieć małpkę, która strzela zdjęcia z praktycznie zerowym lagiem.

tomdoe
18-06-2010, 05:29
Ten okrąg na zdjęciu pokazuje też odległość, tak?

Niby jest miarka odległości taka jak widzisz na zdjęciu ale nie ma informacji jaka to odległość

MichalB1973
19-06-2010, 22:25
Witam Wszystkich.

Od początku śledzę wypowiedzi w tym wątku i między innymi dzieki Wam zdecydowałem się na zakup Samsunga EX1.
Do tej pory miałem jedynie Nikona 4200 i jak dla mnie był OK -robił ładne fotki ale po kilku latach użytkowania stwierdziłem, że chcę spróbować focenia w trybach P A S M. Lubię ładne zdjęcia (ekspertem nie jestem ale estetą tak :) ) i chcę też takie robić. Wiem, że lustro jest naj, naj... ale jeszcze nie jestem na nie przygotowany a moja rodzina tym bardziej.
Dziś dokonałem zakupu w sklepie Fotojoker. Jestem zadowolony ale... mam 1 ale :(
Mianowicie wszędzie w specyfikacjach (nawet na http://www.samsung.com/pl) podane jest "Pamięć wewnętrzna: 1 GB " a w moim egzemplarzu po zrobieniu kilku (5-6) zdjęć wyskakuje monit : PAMIĘĆ PEŁNA!!!
Chcę się dowiedzieć czy kupiłem wadliwy egzemplarz czy Samsung oszukuje klientów w specyfikacjach i jeśli tak czy mam do czegoś prawo?
Proszę o odpis.
Pozdrawiam. Michał

tomdoe
20-06-2010, 01:12
No niestety ale ten aparat posiada tylko 22MB pamięci wewnętrznej, jest to napisane w instrukcji a to, że wszędzie pisze, że jest 1GB to można uznać za niezdrową politykę Samsunga. Prawdopodobnie wielu ludzi dało się na to nabrać, choć trzeba przyznać w dobie tanich kart pamięci nie jest to aż tak wielki problem.

dargry
20-06-2010, 07:17
A może wersja TL500 ma 1GB? EX1 jest na rynek europejski, TL500 na amerykański. Nie byłby to pierwszy raz kiedy sprzęt idący na rynek amerykański czy japoński różni się od tego na Europę. Podejrzewam, że wszyscy tutaj mają EX-1. Ja jutro jadę go kupić, dzięki tomdoe za pomoc.
Pozdrawiam wszystkich.

tomdoe
20-06-2010, 08:18
Na forum Samsunga na Dpreview już ten problem poruszano, możesz spać spokojnie nie ma różnicy między EX1 a TL500.

A tu trochę sampli z mojego wczorajszego wieczornego wypadu do Glasgow


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img683.imageshack.us/i/sam0758.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img704.imageshack.us/i/sam0793o.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img4.imageshack.us/i/sam0825.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img268.imageshack.us/i/sam0827sharpness1.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img31.imageshack.us/i/sam0818d.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img684.imageshack.us/i/sam0816.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img707.imageshack.us/i/sam0809.jpg/)

MicSzu
20-06-2010, 08:57
ten news jest z przed 2 lat, taki wizjer to pewnie tylko do Ricoh'a będzie pasował choć mogę się mylić.

To wiadome;)

MichalB1973
21-06-2010, 20:53
Witam ponownie.

Miał być 1 Gb pamięci wewnętrznej a jest 22 MB :(
W związku z tym muszę kupić kartę pamięci.
Doradźcie mi cz kupić SD czy SDHC oraz jaką szybką?
Czy szybkość karty będzie odczuwalna podczas focenia czy tylko podczas przesyłania zdjęć do komputera?

Michał

tomdoe
21-06-2010, 21:10
Najepiej SDHC, ja używam Sandisk Extreme III 30 MB/s Edition 4GB.

MichalB1973
21-06-2010, 21:33
Wiem, że Samsung wypuścił 2 poprawki oprogramowania.
Możesz mi napisać czy muszę wgrywać obie poprawki po kolei czy wystarczy wgrać drugą?
Chodzi mi o to czy w drugiej jest zawarta pierwsza w środku?
Język polski będzie nadal dostępny?

dargry
21-06-2010, 21:51
Wiem, że Samsung wypuścił 2 poprawki oprogramowania.
Możesz mi napisać czy muszę wgrywać obie poprawki po kolei czy wystarczy wgrać drugą?
Chodzi mi o to czy w drugiej jest zawarta pierwsza w środku?
Język polski będzie nadal dostępny?

Mozesz spokojnien wgrać najnowszy, zawsze najnowszy soft zawiera wszystkie wcześniejsze poprawki, przynajmniej nie spotkałem się z sytuacją by było inaczej.
Tomdoe, zakupiłem dzisiaj EX-a i strzeliłem kilka fotek na mieście. Jest super. Moja niewierna dusza jeszcze w FotoJokerze zrobiła porównanie z G11. Canon odpadł w przedbiegach, ostrzenie biegało jak wiertarka od jednego końca do drugiego, w końcu wyostrzył, potwierdził i zrobił fotę, powiększyłem na maksa na ekranie i nieostre. Samciung wyostrzył błyskawicznie i zrobił ostrą fotkę. Kolorki super, ostrość fantastyczna, obsługa lepsza niż niejednym lustrze. Dzięki za doradzenie, naprawdę jest fajny.

dargry
21-06-2010, 21:54
Wiem, że Samsung wypuścił 2 poprawki oprogramowania.
Możesz mi napisać czy muszę wgrywać obie poprawki po kolei czy wystarczy wgrać drugą?
Chodzi mi o to czy w drugiej jest zawarta pierwsza w środku?
Język polski będzie nadal dostępny?

Pytałeś o język polski. dzisiaj uaktualniałem oprogramowanie, jest spokojnie można wrzucać. Oczywiscie mówię upgradzie do wersji EX-1

tomdoe
22-06-2010, 05:51
Tomdoe, zakupiłem dzisiaj EX-a i strzeliłem kilka fotek na mieście. Jest super. Moja niewierna dusza jeszcze w FotoJokerze zrobiła porównanie z G11. Canon odpadł w przedbiegach, ostrzenie biegało jak wiertarka od jednego końca do drugiego, w końcu wyostrzył, potwierdził i zrobił fotę, powiększyłem na maksa na ekranie i nieostre. Samciung wyostrzył błyskawicznie i zrobił ostrą fotkę. Kolorki super, ostrość fantastyczna, obsługa lepsza niż niejednym lustrze. Dzięki za doradzenie, naprawdę jest fajny.

Gratuluje wyboru, powinieneś być zadowolony :) Ja mając ten aparat to aż chce się wychodzić w plener, tak było i dziś wieczorkiem :)





https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img692.imageshack.us/i/sam0863c.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img13.imageshack.us/i/sam0885t.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img163.imageshack.us/i/sam0897.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img38.imageshack.us/i/sam0899.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img683.imageshack.us/i/sam0909.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img9.imageshack.us/i/sam0910.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img62.imageshack.us/i/sam0919.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img139.imageshack.us/i/sam0924.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/i/sam0928.jpg/)

rafix
22-06-2010, 17:03
Cześć

Już prawie kupiłem EX1, ale zainteresował mnie sony NEX 5.
Który będzie robił lepsze zdjęcia?

Sony droższy o 1000zł, ale za to kręci filmy full HD - ktoś miał do czynienia z tym aparatem?
Jakie są wasze opnie ?

dargry
22-06-2010, 17:26
rafix, to są dwa różne sprzęty. EX jest w obsłudze jak lustrzanka, praktycznie wszystko co potrzebne jest dostępne z klawisza, w NEx-ie nie. reszta... sam podejmij decyzję. Z EX mam ostrzejsze i bardziej szczegółowe zdjęcia niż z Canona 50D, a jest to kompakt. NEX pewnie będzie lepszy na wysokich czułościach, jakby nie było większa matryca. Weź sobie kartę, idź do jakiegoś sklepu i jak Ci się uda zrób kilka fotek i porównaj. Miałem podobne myśli ale raz - kilka setek więcej - dwa - NEX jest płaski z naleśnikiem, z zoomem już nie - trzy - zoom w NEX jest dwa razy ciemniejszy - cztery - stabilizacja - Samsung jako chyba jedyny ma stabilizację elektroniczną która ma rację bytu. Polega na na tym, że robi dwa zdjęcia, jedno szybkie daje kontury obiektu, drugie informację o kolorze, łaczy je w jedno. efekt jest taki, że częściowo sabilizuje również ruch obiektu, a nie tylko naszej ręki. I najciekawsze, że to działa. Poza tym... dla mnie NEX jeśli chodzi o wygląd i wygodę obsługi jest niewypałem.
Decyzja jest Twoja, Twoja kasa. A za 1500 jest kamera Panasonika Full HD.

tomdoe
22-06-2010, 17:28
Cześć

Już prawie kupiłem EX1, ale zainteresował mnie sony NEX 5.
Który będzie robił lepsze zdjęcia?

Sony droższy o 1000zł, ale za to kręci filmy full HD - ktoś miał do czynienia z tym aparatem?
Jakie są wasze opnie ?

Jeśli zarejestrowałeś się tutaj na forum tylko po to żeby zadać takie pytanie to lepiej kup sobie jakiegoś taniego kompakta skoro nie dostrzegasz różnicy między matrycą z EX1 a APS-C z Nex'a

rafix
22-06-2010, 17:46
Jestem amatorem.
Chce kupić zaawansowany kompakt który będzie robił lepsze zdjęcia od zwykłego aparatu.
Myślałem o G11 lub EX1, ale teraz zastanawiam się nad nex 5.

dargry
22-06-2010, 19:11
rafix - wejdź na forum Sony i tam się pytaj o Nexa. Nikt za Ciebie nie podejmie decyzji. Poza tym nie ten wątek, chcesz dowiedzieć sę coś o EX-ie, spróbujemy pomóc i to wszystko.

rafix
22-06-2010, 21:14
Zapoznałem się z opisami NEX i chyba jednak wybiorę EX1
Wasze opinie i przykładowe zdjęcia pomogły mi podjąć decyzję - dzięki !
Powiedzcie jeszcze tylko czy bateria trzyma zadowalająco i jak dużą kartę można tam używać?

dargry
23-06-2010, 18:21
rafix, wejdź na stronę Samsunga i ściągnij sobie instrukcję obsługi, dowiesz się wszystkiego o aparacie.

dargry
23-06-2010, 18:22
tomdoe... wrzuciłem na sanki uniwersalnego Nissina TW360... ale hula !!!

xMAREKx
23-06-2010, 18:54
tomdoe... wrzuciłem na sanki uniwersalnego Nissina TW360... ale hula !!!

To dobra wiadomość. Zaciekawił mnie Samsung i się zastanawiałem czy się dogada z SB 800 :)

tomdoe
23-06-2010, 19:49
tomdoe... wrzuciłem na sanki uniwersalnego Nissina TW360... ale hula !!!

No to zaczyna się zabawa :), napisz trochę więcej na ten temat, jak wygląda komunikacja, podejrzewam, że tylko manual wchodzi w grę, no i oczywiście zapodaj parę fotek zrobione tym zestawem.



To dobra wiadomość. Zaciekawił mnie Samsung i się zastanawiałem czy się dogada z SB 800

Jak masz możliwość sprawdzić to daj znać, przynajmniej będzie wiadomo co i jak w temacie.

dargry
23-06-2010, 21:24
każda lampka powinna pójść, przy dedykowanych trzeba tylko zrobić przysłonkę styków poza centralnym, bo może się okazać, że zgłupieje albo lampa albo sprzęt, w najgorszej sytuacji może zrobić zwarcie i coś popalić. Muszę jeszcze sprawdzić jak wygląda wyzwalanie przy krótkich czasach, nie sprawdziłem tego. Powinno działać, bo nie ma klasycznej migawki. Jutro się chwilkę pobawię i napiszę coś więcej. Jeśłi chodzi o wrzucenie fotek to nie mam bladego pojęcia jak to zrobić... tomdoe mógłbyś mnie oświecić?

dargry
23-06-2010, 21:27
430 EX używałem z Fuji S5PRO, wyciąłem z cienkiej folii prostokącik z dziurką po środku i wsunąłem go razem z lampą w sanki. W manualu chodziła bez problemu.

tomdoe
23-06-2010, 21:49
Jeśłi chodzi o wrzucenie fotek to nie mam bladego pojęcia jak to zrobić... tomdoe mógłbyś mnie oświecić?

Sprawa jest bardzo prosta :)

Przygotowujesz sobie na komputerze zdjęcia w rozdzielczości np. 900x900px a następnie możesz skorzystać z darmowych hostingów zdjęć,

proponuję http://imageshack.us/

Po otwarciu strony naciskasz browse i dajesz obrazek ze swojego komputera a następnie klikasz Prześlij teraz

Gdy już się zdjęcie załaduje, klikasz na to zdjęcie tak zeby pojawiło się w większej rozdzielczości i z prawej zakładki Zamieść ten obraz kopiujesz link obok nazwy forum i tyle

Link który skopiowałeś wklejasz tu na forum przy pisaniu posta, sprawdzasz podgląd wiadomości i dalej już pewnie będziesz wiedział co robić :)

dargry
23-06-2010, 22:12
A dzięki... ale to dopiero jutro, bo teraz Morfeusz wzywa...

tymancjo
23-06-2010, 22:18
powiedzcie mi konkretniej, jak wy to wyzwalacie.
u mnie ani radiowe, ani żadna SB ni jak nie odpala...

dargry
24-06-2010, 10:03
powiedzcie mi konkretniej, jak wy to wyzwalacie.
u mnie ani radiowe, ani żadna SB ni jak nie odpala...

Spróbuj przysłonić styki lampy. Jeśli jakikolwiek styk oprócz centralnego będzie się stykać z aparatem i lampa nie będzie działać. Albo masz pecha i z nią nie będzie działać... Sprawdzałem przed chwilą aparat wyzwala lampę nawet przy 1/1500 sec. Troszkę się to dziwnie trzyma bo lampa większa od aparatu. Wystarczy jednak by doświetlić to co się robi. Jutro zrobię troszkę fotek bo mam zakończenie roku u dzieciaka, postaram się wrzucić ze dwie, zobaczymy jak doświetli salę.

Kalmar
24-06-2010, 10:47
http://www.optyczne.pl/2709-nowość-Samsung_EX1.html

Jak myślicie? Będzie Hit?
Jak dla mnie zapowiada się ciekawie w świecie kompaktow.
Teraz tylko czekam na testy i jeśli wszystko pujdzie po dobrej myśli to już wiem ze będzie on moim second camera.

Ty doprowadziłeś, że jest hit dwóch moich znajomych jest już w posiadaniu tegoż Samsunga.

dargry
24-06-2010, 12:51
Ma jedną wadę, rysujący się wyświetlacz. Odbił mi się odciska palca, przetarłem ściereczką do obiektywów i zrobiła się ryska. Więc zakupiłem szybkę CGS, nakleiłem i nie chowam wyświetlacza. A swoją drogą jest tak czytelny i ma tak duży kąt widzenia, że nie musiałby być obrotowy.
tomdoe powinien dostawać od Samsunga prowizję... bo ja też dzięki niemu się zdecydowałem.

mrbox
24-06-2010, 13:10
aha, ja też właśnie zamówiłem ;)

tymancjo
24-06-2010, 15:51
Spróbuj przysłonić styki lampy. Jeśli jakikolwiek styk oprócz centralnego będzie się stykać z aparatem i lampa nie będzie działać. Albo masz pecha i z nią nie będzie działać... Sprawdzałem przed chwilą aparat wyzwala lampę nawet przy 1/1500 sec. Troszkę się to dziwnie trzyma bo lampa większa od aparatu. Wystarczy jednak by doświetlić to co się robi. Jutro zrobię troszkę fotek bo mam zakończenie roku u dzieciaka, postaram się wrzucić ze dwie, zobaczymy jak doświetli salę.

To ciekawe bo mi nie działa nawet z wyzwalaczem radiowym co ma tylko jeden styk. :(

dargry
24-06-2010, 17:09
nie mam bladego pojęcia dlaczego nie chodzi z wyzwalaczem radiowym. może masz włączone zdjęcia seryjne, a może w ogóle nie będzie działać.

tomdoe
24-06-2010, 17:18
To ciekawe bo mi nie działa nawet z wyzwalaczem radiowym co ma tylko jeden styk. :(

Nie wiem czy czytałeś wcześniejszą moją wypowiedź ale pisałem ci tam coś takiego:

Tymancjo chyba będzie można wyzwolić zewnętrzną lampę w EX1 tylko potrzeba do tego wyzwalacza radiowego PT04 wireless flash trigger/receiver.

tu jest link do forum, patrz post 89 http://www.clubsnap.com/forums/showthread.php?t=706521&page=5


Ja swoją SB900 sprzedałem więc nie mam jak sprawdzić, jak dobrze pujdzie to sprawię sobie lampę od samsunga SEF-20A http://www.samsungimaging.com/learn/digital-camera-camcorder/productDetailView.do?forward=specifications&prdCtgSeq=20&langPrdSeq=6054 nie jest to jakaś rewelacja ale ma przynajmniej kompaktowe wymiary i GN 20 więc na pewno będzie lepsza od tej wbudowanej a i cena nie jest zabójcza


Ty doprowadziłeś, że jest hit dwóch moich znajomych jest już w posiadaniu tegoż Samsunga.


tomdoe powinien dostawać od Samsunga prowizję... bo ja też dzięki niemu się zdecydowałem.

Moim zdaniem Samsung robi świetną robotę, myślę że w niedalekiej przyszłości zacznie się poważnie liczyć w tej dziedzinie, ja nigdy bym się wcześniej nie zdecydował na Samsunga ale widać że coś się zaczyna dziać, choćby EX1 czy NX-10 ja już teraz poważnie myślę nad NX-10 bo bezlusterkowce zaczynają nieźle mieszać w fotografii.

dargry
24-06-2010, 21:28
Miałem GX-10, bardzo fajny sprzęcik, kiedyś miałem NV-7 OPS, też sympatyczny kompakcik, choć wtedy jeszcze szumy były tragiczne. EX-1 jest świetny, niesamowicie szybki jak na kompakt, dzisiaj bawiłem się jednocześnie z Sony R-1, Samsung przebija go pod każdym względem. Zrobili coś co jest lepsze od Canona G11, a to jest już coś.

tymancjo
24-06-2010, 22:57
cytałem, tylko pt04 nie mam, a moje wyzwalacze powerlux, są praktycznie takie same jak pt04.
Bede jeszcze próbował z rf602... tylko ciagle ma je Mariusz...

tomdoe
26-06-2010, 05:54
Trochę zabawy z makro



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img155.imageshack.us/i/sam1076.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img69.imageshack.us/i/sam1078.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img690.imageshack.us/i/sam1087.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img294.imageshack.us/i/sam1085.jpg/)

Lento Violento
26-06-2010, 20:43
Wyostrzałeś te fotki ? Rzeczywiście robią wrażenie ...

tomdoe
26-06-2010, 22:07
Oczywiście ze wyostrzalem, ponieważ zawsze robię w RAWach a wiadomo ze RAWa otrzymuje się bez wyostrzania wiec podostrzylem już na etapie wywoływania. Bardzo przypadł mi do gustu ten Samsungowy program do RAWow jest naprawdę świetny, w PSie tylko delikatny retusz i zmniejszenie rozmiaru.

mrbox
27-06-2010, 19:36
to ja dorzucę jeszcze do tematu takie porównanie z nikonem D300 na które przypadkowo trafiłem...
http://ex1.mobi/samples/versus-d300/

kalesona
30-06-2010, 11:19
witam,
Czy ktoś z szanownych forowiczów, użytkujących EX1 wie jaka jest średnica gwintu, na który nakręcony jest fabrycznie "nic nie robiący" pierścień? Podejrzewam że sam gwint jest pod ewentualne nakręcane konwertery, to jasne, ale ja kombinuję jak wykorzystać ten pierścień żeby zamocować uchwyt do filtrów Cokin.
pozdrawiam
kalesona

tomdoe
01-07-2010, 06:55
Ten pierścień jest przeznaczony do konwertera szerokokątnego, który jak na razie nigdzie nie jest dostępny poza stroną www, gdybym miał suwmiarkę to bym sprawdził jaka jest średnica ale niestety nie mam, możliwe że w niedługim czasie pojawią się na eBayu jakieś podróbki tych konwerterów i myślę też, ze będzie podana również średnica tego pierścienia.

dargry
01-07-2010, 17:10
Zmierzyłem, wychodzi 52 mm ale skoku nie zmierzę. Gwint jest bardzo drobny.

dargry
01-07-2010, 17:20
Popatrz na Alegro, jest sporo tulejek dystansowych na 52 mm, jeśłi wzięli matrycę Canona to i może tlejki do Canona pasują.

kalesona
02-07-2010, 12:51
super, dziękuję za pomoc.
Czy jest jakaś szansa, że wydadzą upgrade softu umożliwiający zastosowanie efektu dioramy (makiety)?

pozdrawiam
kalesona

dargry
02-07-2010, 12:59
super, dziękuję za pomoc.
Czy jest jakaś szansa, że wydadzą upgrade softu umożliwiający zastosowanie efektu dioramy (makiety)?

pozdrawiam
kalesona

http://www.ezoforum.pl/

Sugeruję wizytę na tym forum, tam ktoś powinien udzielić Ci odpowiedzi...

MichalB1973
02-07-2010, 15:27
http://www.ezoforum.pl/

Sugeruję wizytę na tym forum, tam ktoś powinien udzielić Ci odpowiedzi...

Dobre hehe -ale się uśmiałem... :smile:

Facet
09-07-2010, 18:31
Teoria spiskowa upadła ;) Na dp zrobili review - jeszcze nie zapoznałem się z całością, ale na oko potwierdza wasze ustalenia. http://www.dpreview.com/reviews/samsungtl500/

Pozdrawiam

Facet
09-07-2010, 19:04
Przeczytałem całą dyskusję i generalnie przekonuje się coraz bardziej to EX1 (od pojawienia się tego aparatu się do niego przymierzam). Szukam dobrego kompaktu i w grę wchodziły G11, Panasonic i Olympus - wiadomo jakie. G11 był na czele stawki z oczywistych względów. Panasonica i Olympusa sobie podarowałem, z uwagi na ich wielkość i wymienne szkła. Jak mam nosić klamoty, to wolę lustrzankę - ja szukam aparatu do kieszeni. Już byłem pewien G11, ale w Saturnie znalazłem Ex1 i...

Samsung - wiadomo. A raczej nie wiadomo ;) Miałem kiedyś (20 lat temu) kompakt samsunga na 35 mm (super zoom, nie pamiętam modelu). Miał parametry DOKŁADNIE takie same jak Olympus, którego miał mój stary. Różnica była jedynie taka, że Olek kosztował wówczas 3/4 więcej niż Samsung. Innej różnicy nie zauważyłem.

Po pierwszych testach w Saturnie EX1 byłem cholernie mile zaskoczony!
1. Obiektyw! Pal licho 1.8, choć to mistrzostwo. Dla mnie ważniejszy jest szerszy kąt widzenia, niż u np. G11
2. Obracany ekran - nie kupiłbym kompakta bez niego (stąd też kolejny minus dla olka i panasonica). Mam Canona A610, kupiłem go dla tego ekranu i uważam, że to była super sensowna decyzja. Używam go praktycznie zawsze - w plenerze, wnętrzach, a co najważniejsze - w pracy na statywie. Nie wyobrażam sobie skakania wokół aparatu jak małpa, do czego wymusza sprzęt bez ruchomego ekranu. Za taki brak nienawidzę zresztą lustrzanek i dziwię się producentom (pomijam przesuwane ekrany w niższych alfach. Miałem jedyną sensowną alfę A700 - same plusy, oprócz ekranu).
3. cena - jednak za 400zł można kupić dużo Becherovki ;)

Na pierwszy rzut oka, wybór wydaje się prosty - brać EX1! No ale jest też łyżka dziegciu. Wiem, że istnieje grono fanów komórek Samsunga, które na papierze też są najlepsze. Wystarczy przejrzeć specyfikacje - mają wszystko i są najtańsze. Ale w praktyce sprawa już wygląda gorzej. Dziwny interfejs, ukryte bomby itp. Podobnie może być z EX1.

Co do braku wizjera, to też na początku uważałem to za wadę. Jednak cofając się pamięcią wiele lat wstecz, to przyznam szczerze, że nie pamiętam, abym kiedykolwiek z niego korzystał w A610. Po prostu wizjery w kompaktach są do dupy, jeżeli nie liczyć tych w Leice, no ale nie mam paru tysięcy ziela na kompakt.

Wracając na koniec tego przydługawego wpisu do EX1, to bardziej na podstawie analizy zdjęć niż przeglądu na dpreview:
1. aparat wart swojej ceny
2. więcej niż bardzo dobry
3. powyżej 800 ISO kiepskawy - ale mnie to nie zraża
4. nie najlepsze wideo nie jest dla mnie wyznacznikiem, wiec nie obniża mojej ogólnej oceny
5. obiektyw trochę mydlany. 1.8, coś za coś.
6. sprzętowa obróbka obrazu pozostawia trochę do życzenia, ale różnice są niezauważalne w praniu.
7. trochę szkoda krótkiej długiej ogniskowej. Jednak z doświadczenia wiem, że w kompaktach może to zaleta niż wada (tylko 70 mm). W moim A610 na szerokim zdjęcia wychodzą żyleta, na tele - żenada ;)

Ahoj

tomdoe
11-07-2010, 02:59
(...) Wiem, że istnieje grono fanów komórek Samsunga, które na papierze też są najlepsze. Wystarczy przejrzeć specyfikacje - mają wszystko i są najtańsze. Ale w praktyce sprawa już wygląda gorzej. Dziwny interfejs, ukryte bomby itp. Podobnie może być z EX1.

Ostatnie zdanie z tego cytatu to jakby szukanie dziury w całym, o jakich ukrytych bombach piszesz?

Sam nigdy nie byłem zwolennikiem firm trzecich, ale to co pokazał Samsung w modelu EX1 to naprawdę wieki krok naprzód, wcześniej nie spojrzałbym na tą firmę lecz teraz różnice zaczynają się zacierać, ponieważ Samsung zrobił naprawdę wielkie postępy i chwała mu za to.


obiektyw trochę mydlany. 1.8, coś za coś.

tu chyba trafiłeś na wadliwy model , u mnie nic takiego nie występuje.



Co do braku wizjera, to też na początku uważałem to za wadę. Jednak cofając się pamięcią wiele lat wstecz, to przyznam szczerze, że nie pamiętam, abym kiedykolwiek z niego korzystał w A610. Po prostu wizjery w kompaktach są do dupy, jeżeli nie liczyć tych w Leice, no ale nie mam paru tysięcy ziela na kompakt.

Co mi po wizjerze skoro nie widzę parametrów takich jak, przesłona, czas, czy pomiar światła. Jedynie wizjer rodem z lustrzanek lub EVF zdaje egzamin, inne (czytaj OVF) są tylko gadżetem nic nie wartym.

Podsumowując EX1 to aparat dla świadomych użytkowników, którzy znają wady kompaktów i cenią sobie mobilność, jednak w jakości zdjęć nie dorasta matrycom DX lub nawet tak popularnym bezlusterkowcom.

Facet
11-07-2010, 13:26
Witam

Ja się nie czepiam. Dopinguję Samsungowi, ale mam doświadczenia z jego komórkami - może subiektywne, ok.

Jeżeli chodzi o ogólną ostrość, to porównanie dwóch kompaktów. Jeden to EX1, drugi Sigma z 2008

http://s3.amazonaws.com/masters.galleries.dpreview.com/385659.jpg?AWSAccessKeyId=14Y3MT0G2J4Y72K3ZXR2&Expires=1278848224&Signature=kGnf8ch6BrYuH89eNhpkZYkscxk%3d

http://s3.amazonaws.com/masters.galleries.dpreview.com/98486.jpg?AWSAccessKeyId=14Y3MT0G2J4Y72K3ZXR2&Expires=1278848136&Signature=05euCv3RD6cUdIwhQYAnL4NrCNA%3d

Co do wizjera, to właśnie napisałem, że nie jest potrzebny :)

Pozdrawiam

Facet

wojteh
12-07-2010, 15:59
cos mi linki nie dzialaja

gusi
12-07-2010, 23:35
W instrukcji piszą o opcji auto- macro. Niestety, w menu aparatu jest tylko opcja macro. Też tak macie?

tomdoe
13-07-2010, 08:25
Auto Macro działa tylko jeśli ustawisz górne pokrętło na DUAL co nie zmienia faktu, że to jedno i to samo co Macro.

gusi
13-07-2010, 09:04
Dzięki za informacje.Funkcjonalnie to to samo macro, ale myślałem,ze będzie to taka opcja w trybie np Av,która automatycznie przestawi aparat na tryb macro przy odległosci mniejszej niż 80 cm ;)

tomdoe
14-07-2010, 06:29
Mamy kolejny upgrade firmware http://www.samsung.com/pl/support/download/supportDownDetail.do?group=&type=&subtype=&model_nm=SAMSUNG%20EX1&disp_nm=Samsung%20EX1&language=&cate_type=all&mType=FM&dType=D&vType=&cttID=3103497&prd_ia_cd=04010700&model_cd=&menu=download&menu2=detail (ver.006291)

Improvements

● We improved intermittent error when you turn it on by using playback button.
● System stabilization

gusi
14-07-2010, 09:12
Tomdoe - możesz przedstawić swoje wnioski dotyczące działania awb?
Mam ten aparat od kilku dni, fotografowałem nim głównie rośliny, zauważyłem, że dzialanie awb nie jest takie, jakiego bym sobie życzył. Trafiło mi się już kilka fotek, na których aparat dobrał wb wręcz tragicznie.

dargry
14-07-2010, 10:51
Witam
Mam EX-1 od jakiś trzech tygodni. Kupiłem dzięki opiniom TOMDOE. I nie żałuję ani jednej złotóweczki. Jak na razie ok 1700 fotek. Kilka spostrzeżeń - 1,8 mydło - wierutna bzdura. Mam wyostrzanie ustawione na -2 i obraz na 1,8 jest taki jak z lustra, czysty, ostry i wyraźny. Ostry, nie wyostrzony przez aparat, żadnych sztucznych krawedzi i innych cudów. Poza tym będąc w Adrspach (skalne miasto) robiłem fotki na 1,8 przy iso80 i czasach 1/6 sekundy - fotki bajer. fakt światło było makabryczne tego dnia ale jak juz coś sp.... to ja, a nie sprzęt. AWB jest w nim bardzo dobry, przy ostrym słońcu może troszkę zielenie są za mało nasycone ale wystarczy przełączyć na słoneczko i jest bajka. Natomiast w pomieszczeniach AWB działa lepiej niż dedykowane ustawienia. robiłem foty w muzeum, robiłem na schodach ruchomych w metrze gdzie mialem mieszane naturalne z okien z góry, żarowe i świetlówki i AWB radził sobie bardzo dobrze. Nawet w pociągu w metrze wyszły bardzo dobre. Wiadomo, jak ktoś będzie szukał dziury w całym zawsze znajdzie. W kazdym bądź razie lepiej działa AWB w EX-1 niż w Canonie 50D. Poza tym wszystkim ma jeszcze jedną zaletę - trzymając go jedną ręką można focić, ale można też zmieniać ustawienia. Miałem kiedyś Canona G7 - nie było szansy by go obsługiwać jedną ręką. W EX kompensacja pod palcem i zatwierdza się naciskają spust migawki, zmiana iso czy pomiaru - szybko, ustawienie punktu pomiaru, dużo szybciej niż w lustrach C czy N. Tam szybciej jest przekadrować, tutaj naciskam guziczek, przesuwam ramkę i naciskam spust.
I jeszcze jedna niezaprzeczalna zaleta. Sprzęcik na krótkiej smyczy w jednym ręku. Łażąc kilka godzin po Pradze w temperaturze ponad 40 stopni nie odczuwałem żadnego dyskomfortu, co poniektórzy uczestnicy wycieczki obwieszeni lustrami ze szkłami wielkości słoika od ogórków wyglądali jak krzyżówka pomidora z wyschniętym wielbłądem.
Kupując taki kompakt trzeba wiedzieć czego się chce i z czego rezygnuje. Na codzień na spacer jest super.

Atom
14-07-2010, 20:51
Witam. - jestem nowy na forum,przeczytałem wszyskie posty ale mam problem: 4 dni temu kupiłem cudownego EX 1 i chciałem zrobić aktualizację firmware.Wykonałem czynności wg wzoru podanego wcześniej tj.:
1-format karty
2-pobraLem firmware i zapisałem na karcie/zapisuje sie samo w oddzielnym katalogu-inaczej nie chce//czy to gł. katalog? //
3-wkładam kartę do ap. , włączam zasilanie i NIE MA INFO O SOFCIE
4-po naciśnięciu spustu migawki robi sie zdjęcie BRAK DZIAŁANIA AKTUALIZACJI.
Wobec powyższego proszę o wyjaśnienie co robię nie tak.Zauważyłem że firmware jest skompresowane/chyba?/ może to jest przyczyna? Serdeczni pozdrawiam.A.

Atom
14-07-2010, 22:28
Jeszcze raz piszę ponieważ po nieudanej ? akcji aktualizacji i napisaniu poprzedniej wiadomości uruchomiłem ap. i okazało się ze nie mogę ustawić ISO na więcej niż 200 oraz uruchomić części funkcji tj.:
1-wykrywanie twarzy
2-EV
3-raw niedostępny
4-styl zdjęcia tylko normal
5-inteligentny filtr tylko off
Co robić????

tomdoe
14-07-2010, 22:45
Witam. - jestem nowy na forum,przeczytałem wszyskie posty ale mam problem: 4 dni temu kupiłem cudownego EX 1 i chciałem zrobić aktualizację firmware.Wykonałem czynności wg wzoru podanego wcześniej tj.:
1-format karty
2-pobraLem firmware i zapisałem na karcie/zapisuje sie samo w oddzielnym katalogu-inaczej nie chce//czy to gł. katalog? //
3-wkładam kartę do ap. , włączam zasilanie i NIE MA INFO O SOFCIE
4-po naciśnięciu spustu migawki robi sie zdjęcie BRAK DZIAŁANIA AKTUALIZACJI.
Wobec powyższego proszę o wyjaśnienie co robię nie tak.Zauważyłem że firmware jest skompresowane/chyba?/ może to jest przyczyna? Serdeczni pozdrawiam.A.

Kolego firmware należy ściągnąć a następnie rozpakowac tak aby widoczne były pliki które następnie należy przenieść na kartę pamięci do katalogu głównego. Resztę już powinieneś zrobić bez problemu, prościej nie potrafie wytłumaczyć.

Atom
14-07-2010, 22:45
1. Formatujesz kartę w aparacie następnie wyciagasz ją i wkladasz do czytnika lub kompa
2. Zciagasz firmware ze strony samsunga i wypakowujesz go na kartę pamięci do głównego folderu
3. Wkladasz kartę do aparatu i naciskasz przycisk zasilania, pojawi ci się okienko z informacją jaki posiadasz soft
4. Naciskasz spust migawki i czekasz aż się zaktuakizuje, aparat powinien sam się wylaczyć
5. Po tym wszystkim ustawiasz sobie język menu i cieszysz się nowym oprogramowaniem

Zrobiłem jak powyżej i nie miałem info o sofcie ani ap.po naciśnięciu nie czekał tylko wykonał zdjecie.Po tym wszystkim okazało się że ;
1= ISO tylko do 200
2=nie ma RAW
3-brak stylów zdjęcia i inteligentnych filtrów/ wyłączone/
Zarejestrowałem się na stronie Samsunga i od nich ten soft.Jaka rada?

Atom
14-07-2010, 23:02
pliki chyba 4 pokazują sie ale nie wiem jak je przenieść poonieważ po pobraniu klikam na pokaż w folderze i wtedy mogę całość przesłać na kartę sd , natomiast po wyświetleniu owych

5 plików
1-DSP-SRO 06291.elf
2-FWUP
3-ONBL1
4-ONBL2
5-SPID.Rom
mam po kliknięciu prawym klawiszem myszki tylko opcje/otwórz - wytnij - kopiuj-usuń-wwłaściwości/ i nie wiem co wykonać

Atom
14-07-2010, 23:12
Jeśli można to proszę po kolei ,gdyż zapewne żle rozumiem procedury np.kat. głowny- sam się tworzy na karcie czy ma swoją naswę bo są 3 foldery -DATA BASE , DCIM , MISC .A do nich nie wiem jak sie wgrywa /są puste/

gusi
14-07-2010, 23:17
Ten spakowany plik rozpakuj na kompie, będziesz miał kilka plików, które przenieś na kartę pamięci aparatu foto (kopiuj- wklej)

Wrzuć je na kartę OBOK tych folderów wytworzonych przez aparat.

a po aktualizacji aparat Ci się wyłączy- włącz go i nacisnij szybko przycisk menu, po czym sformatuj kartę, żeby wywalić te niepotrzebne pliki instalacyjne, bo za każdym razem by CI chciał aktualizwac od nowa.

Atom
14-07-2010, 23:33
Dzięki tomdoe za szybką reakcję nareszcie wpadłem o co chodzi i właśnie aktualizujeśię ale miałem akumulator nie całkie naładowany i muszę poczekać na naładowanie na full - info o sofcie pojawiło się .

Facet
15-07-2010, 16:43
cos mi linki nie dzialaja

Witam

Moja wina - linki są z dpreview, a tam mają włączone "expire" po jakimś czasie.

galeria EX1:
http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/samsung-tl500-review-samples/slideshow

zdjęcie nr 15. Krajobraz na szerokim, dużo trawy. No i ta trawa jest trochę rozmyta. Powiela się to na innych zdjęciach także. Porównywałem szczegóły na roślinności z g11 i Sigma DP i różnice są duże. Ogólnie jestem zwolennikiem EX1, jednak widać pewne braki. Druga sprawa to obiektyw. Aberracje praktycznie nie istnieją - to zaskoczenie i wielki plus. Z drugiej strony z kontrastem bywa różnie - sprawdzałem zdjęcia (wiele) na dpreview i flickr. Na części ok, na części słaby. Pomijam fakt, że wiele zdjęć ma w światłach dziwną delikatną poświatę, ale to może kwestia czystości obiektywu pstrykającego :)

Nie czepiam się, ale uważam, że aparat jest na tyle ciekawy, że warto go dokładnie przeanalizować. Swoją drogą, po wielu latach (parę modeli) spędzonych z telefonami SE zwłaszcza serii Walkman przerzuciłem się właśnie na Samsunga Wave i muszę powiedzieć - o k....! Wymiata na wszystkich polach ;) Następnym Samsungiem w kieszeni będzie na dniach pewnie EX1.

Lento Violento
15-07-2010, 22:46
Oglądając te foty na dpreview utwierdziłem się w przekonaniu, że dobrze zrobiłem wybierając G11 ... Foty rzeczywiście bardzo przeciętne ...

acidjazz
15-07-2010, 23:40
Mówiąc szczerze sigma DP1 czy DP2 rządzi. :)

Facet
16-07-2010, 00:12
Mówiąc szczerze sigma DP1 czy DP2 rządzi. :)

Jeżeli chodzi o ostrość to na pewno tak. Ale jednak nie każdemu będzie odpowiadać stalka i pozostałe kiepskie parametry. Tak naprawdę w fotografii liczy się trochę szczęścia i talent, a drobne różnice w rozdzielczości są dalszoplanowe. A możliwości "kreacyjne" aparatu na pewno są większe w EX1 niż w Sigmie i pozwalają lepiej wykorzystać te trochę szczęścia i talentu ;)

krz
17-07-2010, 15:57
Witam wszystkich,
Właśnie skończyłem czytać cały wątek i przyznam, że pomaga mi on pogodzić się z cyfrą. Coraz bardziej dojrzewam do zakupu małego i dobrego kompaktu i do dzisiaj przekonany byłem, że kupię Lumixa LX3. Byłem, bo ten Samsung robi naprawdę niezłe wrażenie. Zanim jednak pobiegnę do sklepu mam do Was pytanie, czy oprogramowanie do RAWów jest też w wersji na macka?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam.

samek
17-07-2010, 16:24
...Zanim jednak pobiegnę do sklepu mam do Was pytanie, czy oprogramowanie do RAWów jest też w wersji na macka?...

Nie jestem pewny co to jest ten mack...
Ale jeżeli chodzi o maca lub maka lub macintosha to oprogramowanie, które radzi sobie z RAWami, jest. Zaczynając od systemowego Preview.

krz
17-07-2010, 16:37
samek, 1468 postów. Jestem pod wrażeniem. Ale ile z nich było na temat?

samek
17-07-2010, 16:42
samek, 1468 postów. Jestem pod wrażeniem. Ale ile z nich było na temat?

A ja nie mam bladego pojęcia ile z nich było na temat, bo naiwnie sądze, że większość.
Ale za to mam 'blade' pojęcie, że 'mack' to błąd. I mam pewność, że systemowy Preview w systemie MacOS otwiera RAWy. Słucham teraz Pana.

Edit:
Jest trochę kruczków w temacie 'co może otworzyć co' w zależności od wersji systemu. Sądząc, iż rozmawiamy o MacOS, chciałbym przypomnieć, że na rynku jest parę wersji tego systemu. Jak i komputerów obsługiwanych przez ten system.

krz
17-07-2010, 16:49
Widzę, że uczepił się Pan tego "macka". Ja rozumiem. Typowa erystyka. Jakoś trzeba wygrać dyskusję.
Co do pytania o oprogramowanie. Zastanawia mnie, co nie pozwoliło Panu zrozumieć mojego pytania. Zła wola? Coś innego?

samek
17-07-2010, 16:54
Widzę, że uczepił się Pan tego "macka". Ja rozumiem. Typowa erystyka. Jakoś trzeba wygrać dyskusję.
Co do pytania o oprogramowanie. Zastanawia mnie, co nie pozwoliło Panu zrozumieć mojego pytania. Zła wola? Coś innego?

Zastanawiam się po cholerę biorę udział w tej dyskusji? Ktoś przychodzi i pyta czy jest oprogramowanie, które czyta RAWy na macintoshu (pomijam dyskusje o błędzie MACK). Ktoś inny przychodzi i udziela odpowiedzi, że jest - to oprogramowanie. Podaje nawet przykład - Preview - program w systemie.
I teraz pytanie. To znaczy, że jeśli się dokładnie nie domyślę o co chodziło pytającemu to zasłużyłem na ochrzan? A może to pytający by się nauczył zadawać konkretne pytania?

Antonioo
17-07-2010, 17:04
Ten pierścień jest przeznaczony do konwertera szerokokątnego, który jak na razie nigdzie nie jest dostępny poza stroną www, gdybym miał suwmiarkę to bym sprawdził jaka jest średnica ale niestety nie mam, możliwe że w niedługim czasie pojawią się na eBayu jakieś podróbki tych konwerterów i myślę też, ze będzie podana również średnica tego pierścienia.


właśnie wróciłem ze szkolenia Samsung, na którym ów konwerter był.

po zamontowaniu powiem wam szczerze, że jest cudnie....zdjęć nie mam, bo nie pomyślałem, żeby włożyć w aparat własną kartę pamięci ;/

ale pole widzenia, naprawdę, robi wrażenie....i powiem szczerze, że na obrzeżach nie zauważyłem jakiejś dramatycznej utraty ostrości...

ale cenę pewnie przysolą;/

tomdoe
17-07-2010, 17:05
samek bo niestety tak to jest, że większość zainteresowanych tym samsungiem rejestruje się tu tylko po to, żeby dowiedzieć się coś na temat tego EX1 i potem wychodzą takie krzaki.

Co do pytania kolegi "krz"odnośnie MacOS to na tej stronie http://www.samsungimaging.com/learn/digital-camera-camcorder/productDetailView.do?prdCtgSeq=8&langPrdSeq=6096 w dziale SOFTWARE masz to co chciałeś, oczywiście trzeba się zarejestrować żeby pobrać oprogramowanie.

tomdoe
17-07-2010, 17:07
właśnie wróciłem ze szkolenia Samsung, na którym ów konwerter był.

po zamontowaniu powiem wam szczerze, że jest cudnie....zdjęć nie mam, bo nie pomyślałem, żeby włożyć w aparat własną kartę pamięci ;/

ale pole widzenia, naprawdę, robi wrażenie....i powiem szczerze, że na obrzeżach nie zauważyłem jakiejś dramatycznej utraty ostrości...

ale cenę pewnie przysolą;/

Cena będzie w granicach 160$

krz
17-07-2010, 17:12
No dobra. Czy śledził Pan dyskusję w tym temacie, czy nie? Jeśli nie, to rozumiem, że moje pytanie mogło być dla Pana niejasne. A ten ochrzan stąd, że na nerwy mi działa "udawanie głupa" na wielu forach, o co Pana posądziłem. Jeśli dostał go Pan niesłusznie, przepraszam.
Fakt, mogłem się wyrazić jaśniej, ale, powtórzę, nie powinno być problemu ze zrozumieniem mojego pytania, jeśli śledziło się cały temat.

samek
17-07-2010, 17:14
samek bo niestety tak to jest, że większość zainteresowanych tym samsungiem rejestruje się tu tylko po to, żeby dowiedzieć się coś na temat tego EX1 i potem wychodzą takie krzaki.

Co do pytania kolegi "krz"odnośnie MacOS to na tej stronie http://www.samsungimaging.com/learn/digital-camera-camcorder/productDetailView.do?prdCtgSeq=8&langPrdSeq=6096 w dziale SOFTWARE masz to co chciałeś, oczywiście trzeba się zarejestrować żeby pobrać oprogramowanie.

Wiem wiem tomdoe :) Ale i czasami się wkurzam. Takie czasy, że przychodzą i pytają bez absolutnie żadnego obciachu. A jeszcze gdy się precyzyjnie odpowie na pytanie to ochrzanią - bo spodziewali się więcej. Trudno - przeżyjemy i to.

A co do EX1 to bardzo przyjemna rzecz - się podoba.

Edit:


No dobra. Czy śledził Pan dyskusję w tym temacie, czy nie? Jeśli nie, to rozumiem, że moje pytanie mogło być dla Pana niejasne. A ten ochrzan stąd, że na nerwy mi działa "udawanie głupa" na wielu forach, o co Pana posądziłem. Jeśli dostał go Pan niesłusznie, przepraszam.
Fakt, mogłem się wyrazić jaśniej, ale, powtórzę, nie powinno być problemu ze zrozumieniem mojego pytania, jeśli śledziło się cały temat.

krz - proszę Cię... naprawdę oczekiwałeś po swoim pytaniu, że zjawi się ktoś i Ci zrobi wykład co to jest Aperture, Lightroom, ACR (i jeszcze trochę innych możliwości) i jak to działa w zależności od Twojej (wymyślonej) wersji systemu? Skąd mamy wiedzieć jaki masz komp z jaką wersją systemu? Przecież możesz mieć G4 z 10.3.9 i to będzie miało swoje konsekwencje. Spodziewasz się, że znajdzie się ktoś, kto to wszystko Ci opisze?

Edit ostatni:

Dobra. Jest tak, że na makach generalnie działa wszystko jak na windzie (tym najpopularniejszym systemie). Jest ACR i jest Lightroom i jest Aperture, którego nie ma na innych systemach. Są i inne typu programy od Phase One. I jeszcze inne. Ale to jest także zależne od posiadanego komputera i wersji MacOS.
A wszystko oczywiście zależy także od RAWa z danego modelu aparatu. Jeśli jest nowiuśki, to czasami przyjdzie poczekać na uaktualnienie systemu czy też wersji posiadanego programu. Jak jest w przypadku omawianego EX1 za cholerę nie wiem i nie chce mi się sprawdzać. Może jest już wywoływany, a może przyjdzie poczekać.

krz
17-07-2010, 17:20
tomdoe, dzięki za link. I jeszcze jedna sprawa. Ten temat zatytułowany jest "Samsung EX1 (TL500)". Dla mnie jest to czytelny znak, że znajdę tu informacje o tym aparacie. Znalazłem wiele ciekawych opinii, jednak pojawiło mi się pytanie, więc je zadałem. No chyba, że się mylę i jest to wątek w stylu "Piejcie z zachwytu nad zdjęciami, jakie zrobiłem Samsungiem EX1". Jeśli tak, to się dołączam. Ładne zdjęcia nim zrobiłeś. Naprawdę.
samek, 1471. Gratuluję!

samek
17-07-2010, 17:28
...samek, 1471. Gratuluję!

Dzięki - też Cię kocham.
BTW - przelicz sobie ilość postów na dzień podczas swego pobytu na tym forum. Chyba jesteś lepszy :)

krz
17-07-2010, 17:32
Ale Pan głupiutki. Ale to dobrze. Dzięki temu zwiększamy sobie ilość postów, która jest tu przecież tak istotna.

qooba
17-07-2010, 17:43
krz, Twój post poszedł do raportu. Nie odzywaj się w tak prostacki sposób... Błagam!

ekonet
17-07-2010, 18:30
Ale Pan głupiutki. Ale to dobrze. Dzięki temu zwiększamy sobie ilość postów, która jest tu przecież tak istotna.
Oj, niedobrze zaczynasz. Nie tędy droga.

mrbox
19-07-2010, 23:03
oj zderzenie dwóch całkiem różnych osobowości... z jednej strony pełen konkretyzm, powaga i brak dystansu a z drugiej całkiem odwrotnie, no i wychodzą takie w sumie "drobnostki"... ale przez to wszystko zeszliśmy z tematu trochę chyba ;)

Tomasz Urbanowicz
21-07-2010, 21:08
Też zakupiłem Samsunga i mam pytanko: czy jest możliwe na preselekcji przysłony czy czasu regulować ekspozycje tym pokrętełkiem? Mam stary FW, a kupiłem aparat bez karty i nie wiem czy nowy FW załatwia tą sprawę :)

qooba
22-07-2010, 01:10
a po co Ci aparat BEZ karty?? ;)

Tomasz Urbanowicz
22-07-2010, 05:42
Kartę kupuję dzisiaj - aktualnie jestem w okresie przejściowym bez karty.

tomdoe
22-07-2010, 06:01
Też zakupiłem Samsunga i mam pytanko: czy jest możliwe na preselekcji przysłony czy czasu regulować ekspozycje tym pokrętełkiem? Mam stary FW, a kupiłem aparat bez karty i nie wiem czy nowy FW załatwia tą sprawę :)

Oczywiście że jest to możliwe, pokrętło należy wcisnąć i potem ustawiasz sobie korektę ekspozycji, nowy Firmware nic nie zmienia w tym przypadku, widać że nie czytałeś instrukcji obsługi EX1 zadając takie pytanie, bez urazy ;)

Tomasz Urbanowicz
22-07-2010, 06:04
Ano nie czytałem :) Dzięki za info.

dominik67
22-07-2010, 18:02
witam. wczoraj kupiłem ten aparacik i jestem w trakcie testów:) mam jednak pytanko do użytkowników: jest w tym aparacie funkcja, która umożliwia automatyczny obrót pionowych zdjęć? kiedy robię pionowe to podczas przeglądania są nie w tą stronę... jest możliwość aby każde zdjęcie z osobna obrócić ale bawić się z każdym zdjęciem to trochę lipa... proszę o jakieś info i z góry dzięki:)

tomdoe
22-07-2010, 21:20
witam. wczoraj kupiłem ten aparacik i jestem w trakcie testów:) mam jednak pytanko do użytkowników: jest w tym aparacie funkcja, która umożliwia automatyczny obrót pionowych zdjęć? kiedy robię pionowe to podczas przeglądania są nie w tą stronę... jest możliwość aby każde zdjęcie z osobna obrócić ale bawić się z każdym zdjęciem to trochę lipa... proszę o jakieś info i z góry dzięki:)

Niestety ten aparat nie posiada takiej funkcji a szkoda.

dargry
23-07-2010, 08:21
Wgrałem ostatni soft i zauważyłem jedną zmianę. Wcześniej by ustawić ręcznie ostrość i nasycenie musiałem ustawić zdjęcia "normal", jak ustawiałem "vivid", nie można było nic zmienić. Teraz ustawiłem "vivid" idla tego ustawienia można korygować i ostrość i kontrast i nsycenie. Niewielka zmiana, a jak cieszy...

Przemas-Glasgow
25-07-2010, 22:25
Witam

Zastanawiam się nad tym aparatem i mam takie pytanko: czy można wybierac punkty autofokusa?? tzn czy jest kilka i można samemu zdecydowac na co ostrzy czy tylko jest centralny i można przekadrowywac??

dominik67
26-07-2010, 00:31
oczywiście, że możesz zmienić punkt ostrości. w tym aparacie w zasadzie wszystko można zmienić, a obsługa jak w lustrzance;) polecam aparacik

tomdoe
26-07-2010, 04:18
Witam

Zastanawiam się nad tym aparatem i mam takie pytanko: czy można wybierac punkty autofokusa?? tzn czy jest kilka i można samemu zdecydowac na co ostrzy czy tylko jest centralny i można przekadrowywac??

Jest 9-punktowy AF i możesz sobie wybrać w którym miejscu będzie ostrzyć

Dominikaxx
26-07-2010, 12:46
Mialam kiedys LX3 ale krotko obrobione przez procesor JPG kaszka na zdjeciach juz od iso 80. Zastanawiam sie nad EX1 czy sytuacja w JPG nie wyglada podobnie jak w LX3? I jeszcze jedno pytanko do uzytkownikow czy w samsungu sa jakies programy artystyczne np. fotografi otworkowej B&W sepia itp. lub np. wielokrotna ekspozycja jak w LX3?
Czy max czas naswietlania 1/1500s nie stanowi problemu w sloneczne dni przy przyslonie 1,8? Czy jest dostepny format zdjec 3:2?
Dzieki. Pozdrawiam.

P.S. pojawil sie LX5 moze sie cos poprawilo w jakosci chociaz wychodzi na to ze poza szklem nic sie w nim nie zmienilo za wiele z istotnych rzeczy.

dargry
26-07-2010, 17:46
Mialam kiedys LX3 ale krotko obrobione przez procesor JPG kaszka na zdjeciach juz od iso 80. Zastanawiam sie nad EX1 czy sytuacja w JPG nie wyglada podobnie jak w LX3?

ISO 400 całkiem przyzwoite, ISO80 bajka. Podaj na priv maila, to Ci prześlę kilka nieobrobionych fotek.


I jeszcze jedno pytanko do uzytkownikow czy w samsungu sa jakies programy artystyczne np. fotografi otworkowej B&W sepia itp. lub np. wielokrotna ekspozycja jak w LX3?

Najprościej ściągnij sobie ze strony Samsunga instrukcję obsługi po polsku i poczytaj (jak Ci się nie uda, mogę Ci podesłać), programy artystyczne - ja nie stosuję, ale chyba jakieś są.


Czy max czas naswietlania 1/1500s nie stanowi problemu w sloneczne dni przy przyslonie 1,8?

Niestety, trochę tak, ale nie ma róży bez kolców.


Czy jest dostepny format zdjec 3:2?

Jak najbardziej, rozdzielczość ok. 9 MPix


P.S. pojawil sie LX5 moze sie cos poprawilo w jakosci chociaz wychodzi na to ze poza szklem nic sie w nim nie zmienilo za wiele z istotnych rzeczy.

Czort wie, Panasy mają to do siebie, że dają super plamki przy powiększeniu 1:1, jak będzie w tym? Czas pokaże.
W Samsie przy ISO80 ilość szczegółów jest porażająca, jest lepiej niż w niejednym lustrze nie tylko z kitową optyką.
Porównywałem przed zakupem Panasa , G11 i Sama. Wybrałem tego ostatniego. Nie tylko ze względu na jakośc zdjęć.
Pozdro

tomdoe
26-07-2010, 17:54
Witam

Zastanawiam się nad tym aparatem i mam takie pytanko: czy można wybierac punkty autofokusa?? tzn czy jest kilka i można samemu zdecydowac na co ostrzy czy tylko jest centralny i można przekadrowywac??

Przemas sprawdź PW

konopkasz
26-07-2010, 22:47
orientujecie się czy istnieje mozliwość aby tryb zdalny był włączony za każdym razem gdy włączam aparat? teraz po każdym włączeniu trzeba grzebać w menu

nikoly
26-07-2010, 23:26
Witam ja też jestem nowym nabywcom ex-1 .Aparat jest świetny . W moim aparacie tryb zdalny sam się nie włączy.

Dominikaxx
27-07-2010, 20:11
Zdjecia ktore widzialam z EX1 do tej pory jesli chodzi o iso to nawet 1600 wyglada na uzyteczne jest po prostu super. Szeroki kat i f1/8 brzytwa. Mam jeszcze pytanko jak w EX1 wyglada dlugi koniec i f2/8 tez ostry przy pelnej dziurze??? i czy przy portretach pomimo malej matrycy mozna osiagnac jako takie rozmycie tla?

tomdoe
28-07-2010, 07:17
Mam jeszcze pytanko jak w EX1 wyglada dlugi koniec i f2/8 tez ostry przy pelnej dziurze??? i czy przy portretach pomimo malej matrycy mozna osiagnac jako takie rozmycie tla?

EX1 na długim końcu ma f2.4 a nie jak napisałaś f2.8. Z ostrością to jest już tylko lepiej czyli czyt. super. Rozmycie tła będzie zależało tylko od tego jak daleko to tło będzie za obiektem na który łapiemy ostrość oraz w jakiej odległości mamy obiekt od aparatu. Jak znajdę czas to porobię trochę fotek z różną wartością przysłony na długim końcu dla porównania.

tomdoe
28-07-2010, 07:27
orientujecie się czy istnieje mozliwość aby tryb zdalny był włączony za każdym razem gdy włączam aparat? teraz po każdym włączeniu trzeba grzebać w menu

No niestety ale na szczęście nie ma takiej możliwości i dobrze, gdyż irytującym byłoby ciągłe wyłączanie go po ponownym załączeniu aparatu.

dargry
28-07-2010, 10:14
tomdoe... jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził... pamiętasz takie powiedzenie?

cede
29-07-2010, 07:59
Witam
Ponieważ na każdym znalezionym przeze mnie zdjęciu tegoż Samsunga widzę go z wysuniętym obiektywem chciałbym zapytać jak zostało rozwiązane zabezpieczenie obiektywu na czas transportu. Czy są to maleńkie "żaluzje" jak w Canonie G11 czy dekielek jak w Panasonicu LX3 ?

tomdoe
29-07-2010, 08:49
tomdoe... jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził... pamiętasz takie powiedzenie?

może za jakieś 100lat wymyślą aparat zaimplementowany w źrenicy oka :)


Witam
Ponieważ na każdym znalezionym przeze mnie zdjęciu tegoż Samsunga widzę go z wysuniętym obiektywem chciałbym zapytać jak zostało rozwiązane zabezpieczenie obiektywu na czas transportu. Czy są to maleńkie "żaluzje" jak w Canonie G11 czy dekielek jak w Panasonicu LX3 ?

Dekielek jak w LX3

cede
29-07-2010, 09:03
Czy używacie z tym Samsungiem filtrów (szczególnie chodzi mi o polaryzacyjny i połówkowy szary), jeśli tak to w jaki sposób je mocujecie, czy są dostępne odpowiednie tuleje itp. jeśli tuleje, to czy nie ma winietowania na 24mm ?

Dominikaxx
29-07-2010, 15:24
Dotarł dzisiaj do mnie EX1. Pierwsze wrażenia- REWELACYJNY. od f/1,8 bardzo ostry zero mydła LCD mistrzostwo świata. Ergonomia na najwyższym poziomie. Mialam LX3 i juz widze po kilku godzinach zabawy że EX1 go przerasta w najistotniejszych kwestiach- jakość optyki i jakość softu, AF, matryca. JPG powiekszajac do 200% mozna ogladać, JPG z LX3 była masakra już przy 50% powiekszeniu- ziarno i kaszka na zdjeciach (artyfakty- w LX5 jest tak samo) o cropach nie bylo nawet mowy (nie wszyscy bawia sie w RAW ;) ). Jest dekielek na szkło jak w LX3 ale tutaj go sie zaklada pewnie nie wkurza jak w LX3. To co widze na LCD mam potem na monitorze- w LX3 zawsze byla roznica w jasnosci LCD w aparacie swoje a monitor swoje. Jesli chodzi o najistotniejsze kwestie- szkło, matryca i szum, soft, i AF- jest naprawde super. AF blyskawica w porownaniu z LX3 ktory przy wyborze skrajnego punktu pola AF byl bardzo slabiutki. EX1 AF b. szybki bez wzgedu na wybrany recznie punkt AF i szybki nawet w b. słabym świetle. Zaletą jest też szybkie menu - jak w LX3
Jakieś minusy? Tak. EX1 ma słaba lampę błyskową. I brak błysku z redukcja czerwonych oczu w programach manualnych. I jak ktos chce się bawić w efekty itp. w aparacie to czasami sa ograniczenia ze jek włączysz jedna funkcję to nie działa inna. Dotyczy to tylko nieistotnych bajerów. Filmy takie sobie - dla mnie w ogóle mogloby ich nie być ;) Po pierwszym dniu jestem mile zaskoczona szczególnie gdy porownuje go z posiadanym wcześniej LX3.

Dominikaxx
29-07-2010, 20:42
Pytanko ;) Na preselekcji czasu zmienia sie go kolkiem (to samo co korekta ekspozycji) na przedniej sciance aparatu a na preselekcji przyslony zmienia sie jej parametry kolkiem na tylniej sciance aparatu. Pytanie- czy mozna ustawiac wartosc przyslony tym samym kolkiem co korekte ekspozycji czy tylko jest mozliwosc ustawiania jej tylnym kolkiem???

Przemas-Glasgow
29-07-2010, 22:07
Panie i Panowie jako że macie ten aparacik może jakieś fotki wrzucicie pokazujące jego możliwości

tomdoe
30-07-2010, 07:17
Panie i Panowie jako że macie ten aparacik może jakieś fotki wrzucicie pokazujące jego możliwości


Wedle życzenia


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img293.imageshack.us/i/sam0969.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img809.imageshack.us/i/sam0970.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img529.imageshack.us/i/sam0989.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img638.imageshack.us/i/sam0973.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img514.imageshack.us/i/sam0979.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img507.imageshack.us/i/sam1147.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img810.imageshack.us/i/sam1209.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img710.imageshack.us/i/sam1229.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img217.imageshack.us/i/90424225.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img715.imageshack.us/i/sam0850.jpg/)

I na koniec zdjęcie z efektem rybiego oka, jednego z 3 efektów jakie posiada EX1


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img843.imageshack.us/i/sam0856a.jpg/)

Czekam na resztę właścicieli EX1

dargry
30-07-2010, 09:22
To może i ja coś wrzucę...

Fotki zmniejszone przez ImageShack, bez żadnej obróbki, na żywca z aparatu.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img696/1934/21026595.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-07-29


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img443/9356/28243524.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-07-29


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img818/1438/73774214.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-07-29


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img186/1441/19202396.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-07-29

Tak wygląda parking pod Sejmem, ciekaw jestem jak ci wszyscy mądrogłowi wyjeżdżają...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img843/7471/77939615.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-07-29


To by było na tyle....

dargry
30-07-2010, 09:41
Rozgrzałem się... jeszcze kilka fotek.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img339/4043/sam1244.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-07-30


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img339/3102/sam0492.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-07-30

a tak radzi sobie na automatycznym balansie bieli w metrze... ISO80 i f/1,8 oczywiście...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img339/2223/sam1124.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-07-30


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img339/9967/sam1128.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-07-30

I to było na tyle...

Kalmar
30-07-2010, 14:44
Chyba co niektórzy zaczną się zastanawiać na co im lustrzanka by NIKON, CANON itd.

dargry
02-08-2010, 08:13
Chyba co niektórzy zaczną się zastanawiać na co im lustrzanka by NIKON, CANON itd.

Miałem i C i N, nie powiem, zacne sprzęty produkują. Jak widać po zdjęciach focone było w różnych miejscach. Mijałem zawodników z puszkami wielkości czołgu i lufami kaliber 300, nie wyglądali na wypoczętych. Ja nie miałem tego problemu. A biorąc pod uwagę foty jakbym podmienił exif (chyba jakoś można) nikt by nie powiedział, że to był kompakcik Samsunga.

dargry
02-08-2010, 08:26
Dwie foty zrobione we wnętrzach przy bardzo niesympatycznym oświetleniu (ISO80 jakby ktoś pytał).
Nie obrabiane, nie wyostrzane, nie kadrowane, chodzi mi tylko o pokazanie mozliwości tego aparatu.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img261/1440/sam1073.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-01


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img261/2225/sam0553.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-01

Bust
02-08-2010, 09:55
Jakby jeszcze obiektyw był tak do 100 mm... a najlepiej do 150 :) bardzo często korzystam z tych ogniskowych. No ale nie można mieć wszystkiego.
A jak sprawdza się autofokus w tym sprzęciku ?

dargry
02-08-2010, 13:36
Jakby jeszcze obiektyw był tak do 100 mm... a najlepiej do 150 :) bardzo często korzystam z tych ogniskowych. No ale nie można mieć wszystkiego.

Co do tego to masz rację, przydałoby się tak jak w R1 24-120... ale z drugiej strony wolę 72 i f/2,4 niż 120 i 4,8. Pewnie gdyby był większy zoom to i szkło byłoby gorszej jakości. Jest to co jest, nie ma co narzekać.


A jak sprawdza się autofokus w tym sprzęciku ?

Bardzo sprawny i szybki. Nie jest to lustrzanka, ale spokojnie można robić fotki. Szybkość spokojnie jak w Canonie G7 czy Sony R1 (miałem oba i nie wiem czy Samsung nie jest szybszy), a dokładność dużo lepsza. Przez dwa dni robiłem foty szalejącym szczeniakom i na jakieś dwieście fot może ze dwie, trzy nie wyszły. Po prostu nie miały prawa wyjść, D3 na seryjnych by sobie poradził, ale nie żaden kompakt.

lgorek
02-08-2010, 16:53
Witam

Kiedyś miałem konto na forum ale nie pamiętam jaki był login i musiałem nowe utworzyć, ale mniejsza z tym.

Jestem teraz na kupnie aparatu i miało to być LX3 ale od kilku miesiecy czekałem na tego EX1.

Obecnie posiadam dwa aparaty:
- Nikon Coolpix 4800 - aparacik jest dość stary ale wg mnie robi bardzo dobre zdjęcia na zewnątrz, ale kiepsko sobie radzi w pomieszczenia i do tego wolny AF, mały LCD, tego właśnie chce wymienić na nowy.
- Samsung NV3 - drugim jest właśnie samsung bo jest mały i posiada niewielki obiektyw, zadanie jego jest poprostu kieszonkowy, bo telefon ma być do dzwonienia a nie do wszystkiego, i jak gdzieś się wybieram nie turystycznie ale np do szkoły jakiś głupi wyjazd biorę właśnie jego. Ma kilka wad jedną z największych że przy długim działaniu bateria bardzo się nagrzewa i karta SD która jest zaraz nad nią czasami świruje ponieważ jest zbyt wysoka temperatura. Ale zaletą jest metalowa/trwała obudowa. Szybko się włącza i jest ok.


Aparat będzie użytkowany przezemnie gdzie lubie pobawić się opcjami ale również przez rodziców większość na wakacjach ale mam kilka pytań bo nie znalazłem ich tutaj.
1. Jaką obudowę ma EX1 plasik czy metal/aluminium
2. Czy przyciski są aluminiowe czy tylko imitacja jak np w panasonicu gdzie później się wycierają i brzydko to wygląda
3. Czy przy długim włączeniu nagrzewa się bateria ?? jak w przypadku mojego NV3
4. Czy jest tryb AUTO gdzie rodzice będą bez kombinacji zrobić zdjęcie, chodzi mi o coś takiego że włączają aparat robią zdjęcie i dziękuje, nie interesuje ich balans bieli, ostrość i inne pierdoły
5. Na ile zdjęć wystarcza bateria, jeżeli używa się bez lampy, z lampą i opcja mieszana.
6. Czy jest opcja panoramy która automatycznnie łączy fotki, bez konieczności zewnętrznych programów
7. Podobno są dwie wersje kolorystyczne Czarny i Szary(grafitowy), jaki wy macie kolor ??
8. Czy wiecie może kiedy będą dostępne akcesoria do niego w polsce ?

Chyba wszystko zawarłem tutaj co by mnie interesowało.

tomdoe
02-08-2010, 17:35
Witam

Aparat będzie użytkowany przezemnie gdzie lubie pobawić się opcjami ale również przez rodziców większość na wakacjach ale mam kilka pytań bo nie znalazłem ich tutaj.
1. Jaką obudowę ma EX1 plasik czy metal/aluminium
2. Czy przyciski są aluminiowe czy tylko imitacja jak np w panasonicu gdzie później się wycierają i brzydko to wygląda
3. Czy przy długim włączeniu nagrzewa się bateria ?? jak w przypadku mojego NV3
4. Czy jest tryb AUTO gdzie rodzice będą bez kombinacji zrobić zdjęcie, chodzi mi o coś takiego że włączają aparat robią zdjęcie i dziękuje, nie interesuje ich balans bieli, ostrość i inne pierdoły
5. Na ile zdjęć wystarcza bateria, jeżeli używa się bez lampy, z lampą i opcja mieszana.
6. Czy jest opcja panoramy która automatycznnie łączy fotki, bez konieczności zewnętrznych programów
7. Podobno są dwie wersje kolorystyczne Czarny i Szary(grafitowy), jaki wy macie kolor ??
8. Czy wiecie może kiedy będą dostępne akcesoria do niego w polsce ?

Chyba wszystko zawarłem tutaj co by mnie interesowało.

1. Metal
2. Raczej plastikowe ale można spać spokojnie, nic nie powinno się wytrzeć
3. Nic z tych rzeczy
4. Oczywiście ze jest, w końcu to kompakt
5. około 350/400
6. niema
7. Czarna
8. Tego to nawet najstarsi górale nie wiedzą:)

similas
02-08-2010, 19:24
Cholera... AWB lepszy niz w D700 :/

anijala
02-08-2010, 21:25
czesc chłopaki,
z wielkim zainteresowaniem przeczytałam całość wątku i chyba sobie tego samsunga sprawię ....

fotografuję amatorsko więc nie mam niewiadomo jakiego arsenału: d90 + NIkkor 18-200 który jest do wszystkiego czyli do niczego i żałuję że go kupiłam :/ Lubiłam swojego starego Tamrona 2,8 (28-75) który był zaje***** do analoga, ale pod cyfrę zakres troche nieteges, ale jak już człowiek raz poczuł 2,8 to potem ciemne szkła mogą tylko irytować :)

Stąd wielkie zainteresowanie tym małym samsungiem. Bo swoje prawie 1,2kg sprzetu to moge dzwigac jak biegam sama po plenerach, ale nie na wakacjach..... Na cieżkich trekach w różnych miejsach świata i w ogóle na wyjazdach ze znajomymi to sie okazuje ze lustrzanka albo leży niewyciąana w torbie, albo przegapiam najfajniejsze momenty "bo nie mam gripa w ręku akurat bo mi ręka już od niego odpadła po dniu noszenia". Pewnie znacie ten ból :) Albo wybieram się tutaj "na miasto" i nagle widzę świetną scenę, tyle że d90 na co dzień nie noszę w torebce...

Zastanawiałam się nad jakimś "travelzoomem", np Lumixem DMC TZ10 który jest praktycznie Leicą VLUX20, tylko za połowę ceny, ale nie chcę zrobić tego samego błędu co z tym Nikkorem - czyli połasić się na długi zakres ogniskowych, ale ciemnych.

Oglądałam wasze przykładowe zdjęcia, sporo sampli z sieci - wyglada że EX1 nieźle sprawdza się we wnętrzu (zaskakująco dobry balans bieli na sztucznym świetle, no i szeroki kąt), całkiem przyjemny do "widoczków" i miasta jako takiego. Natomiast bardzo mało jest w ogóle zdjęć ludzi....
Czy on się nada na "małpkowatą" quazi portretówkę? Wydaje mi się że trochę ciut "krótki"?? Co o tym myślicie?

A moze własnie zeby znów poczuć radość z fotografowania, trzeba wziąć przykład ze starych mistrzów co na miasto wychodzili z małą leicą 50mm a nie strzelali jak dzisiaj z armat zza rogu?? I olać ciemne superzoomy a kupic EX1 i w celu zrobienia dobrego ujęcia po prostu "podejść bliżej" ?
Miałam tego EXa w ręku w sobotę - nieźle leży w ręce, ma prawie "normalne" pokrętła, przeszkadza mi tylko brak wizjera, no ale podobno do tego można się przyzwyczaić....

Dominikaxx
02-08-2010, 21:50
Krotko na temat portretow- EX1 to pierwszy kompakt ktory mam i ktorym przy 70 mm swietle 2,4 w ujeciu popiersie moge rozmyc tlo- jestem w siodmym niebie. Wlasnie przeszedl chrzest bojowy na wyprawie i stwierdzam- w koncu mam w kompakcie to na co od wielu lat czekalam. Szeroki kat, swiatlo, ruchome LCD, dobre iso, 2 pokretla.

dargry
02-08-2010, 22:20
Czy on się nada na "małpkowatą" quazi portretówkę? Wydaje mi się że trochę ciut "krótki"?? Co o tym myślicie?

A moze własnie zeby znów poczuć radość z fotografowania, trzeba wziąć przykład ze starych mistrzów co na miasto wychodzili z małą leicą 50mm a nie strzelali jak dzisiaj z armat zza rogu?? I olać ciemne superzoomy a kupic EX1 i w celu zrobienia dobrego ujęcia po prostu "podejść bliżej" ?

I widzisz... sama sobie odpowiedziałaś...

Zdjęcie koziej bródki zrobione przy bardzo ostrym słońcu, a mimo to... Tylko trzeba podejść bliżej...



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img843/6704/sam0954.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-02

anijala
02-08-2010, 22:49
:))
Dzięki za odpowiedzi, własnie sobie zamówiłam w sieci ex1 :)
Mam nadzieję że zdażę się "nauczyć" obsługi kompakta przed corocznym wypadem w Tatry (rok temu lustrzanki nawet nie brałam z powodu focha na to że przy d90 do plecaka nie włazi już windstoper :/

pozdr!
anijala

supczinskib
02-08-2010, 23:55
Także jestem pod wrażeniem tego aparatu. Wspaniała ostrość i kontrast. To pierwszy kompakt w którym mam wpływ na głębię ostrości za pomocą przysłony. To pierwszy kompakt, powiem więcej, to pierwszy aparat w którym automatyczny balans bieli naprawdę działa.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_3.jpg)

supczinskib
03-08-2010, 01:32
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_1.gif)

Dominikaxx
03-08-2010, 09:27
Czy na dzien dzisiejszy jest mozliwe kupienie dodatkow do EX1- wizjer optyczny i konwerter? Zna ktos namiary na jakis sklep internetowy gdzie mozna to nabyc? W PL chyba nigdzie nie ma

dargry
03-08-2010, 09:57
Czy na dzien dzisiejszy jest mozliwe kupienie dodatkow do EX1- wizjer optyczny i konwerter? Zna ktos namiary na jakis sklep internetowy gdzie mozna to nabyc? W PL chyba nigdzie nie ma

Optymistka... u nas nawet zewnętrzna ładowarka jest nie do dostania, choć na świecie coś takiego znają...

nikoly
03-08-2010, 11:46
Optymistka... u nas nawet zewnętrzna ładowarka jest nie do dostania, choć na świecie coś takiego znają...

Co do ładowarki to ja zamówiłem na- alegro,- tylko nie wiem co przyjdzie.Ma podobno być do EX-1.

tomdoe
03-08-2010, 16:19
Pocieszę Was :) Nigdzie poza Koreą nie można dostać wizjera ani konwertera. Nie wiem czy w ogóle kiedykolwiek będą dostępne w Polsce.
Dopiero co pojawiają się na eBayu w miarę niezłe podróbki pokrowców http://cgi.ebay.co.uk/Leather-Case-bag-Samsung-TL500-EX1-10-Megapixel-B-/160461109316?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item255c3a3844 ale jak narazie tylko z wysyłką z Chin.

dargry
03-08-2010, 18:21
Co do ładowarki to ja zamówiłem na- alegro,- tylko nie wiem co przyjdzie.Ma podobno być do EX-1.

Niby też kupiłem ale Fotoenergii do aku 10/11. Działa, ładuje ale nie o taką chodzi. Jest oryginalna zewnętrzna ładowarka do aku z Ex-a. Te aku są używane w kilku innych modelach i niby powinna być dostępna.

Frank60
06-08-2010, 12:29
Witam.
Kupilem ten aparat wczoraj, fajne maleństwo, solidnie zrobione, tylko...
Przy sterowaniu ręcznym lub priorytecie przysłony nie mogę tejże ustawić powyżej 6,9.
Czasami wchdzi 8 ale to raczej bardzo rzadko i nie wiem do końca czym to jest spowodowane.
Sterowanie radiowe działa, z zewnętrzną lampką też, tylko ta przysłona.
Nie wiem, może aktualizacja oprogramowania coś to pomoże.
Czy u Was też tak działa przysłona.
Dodaję, że instrukcję czytałem ale ja stary człowiek jestem;)
Dziękuję za odpowiedź

dargry
06-08-2010, 14:20
Witam.
Przy sterowaniu ręcznym lub priorytecie przysłony nie mogę tejże ustawić powyżej 6,9.
Czasami wchdzi 8 ale to raczej bardzo rzadko i nie wiem do końca czym to jest spowodowane.


Mnie wchodzi maksimum 6,7. Trudno, tak musi być.
Ale ma to jakiś sens, lepiej 1,8-6,7 niż 3,3-13 jak w innych kompaktach.
A to dlatego, że jest pojęcie dyfrakcji optycznej. Przeczytaj artykuł który wrzuciłem niżej. O tym wszystkim producencji nie mówią mamiąc nas ogromnymi rozdzielczościami, a jak to wygląda w rzeczywistości...
Niżej zamieszczam zeskanowane z DFV strony z artkułem o dyfrakcji. Matryca 1 1/7" jest minimalnie większa od opisanej 1 1/8, jak przeliczyłem limit dyfrakcyjny dla 10 Mpix jest przy przysłonie ok. 3,5-3,7, przy przysłonie 6,3 rzeczywista rozdzielczość zdjęć wyniesie poniżej 3 Mpix. Biorąc pod uwagę coś takiego SZACUNEK dla Samsunga, że nie świruje z przyslonami 13 bo by się okazało, że zdjęcie wygląda gorzej niż z komórki.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img828/1327/strona1.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-06


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img828/4935/strona2.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-06


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img251/2179/strona3x.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-06


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img828/171/strona4.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-06


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img841/6418/strona5r.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-06


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img841/3627/strona6b.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-06

Tak więc jak przeczytałeś to wszystko to chyba przestaje dziwić fakt, że Samsung nie daje większej przysłony.
Zdjęcia mają mieć jakość i ten aparat to daje.

Frank60
06-08-2010, 14:46
Dzięki stary.
Zachciało mi się aktualizować oprogramowanie. Zrobilem jak koledzy na forum pisali, komunikat w aparacie, że trwa aktualizacja oprogramowania, miga zielona dioda z tyłu i pomarańczowa z przodu, nagle aparat się wyłącza, usiłuje
go włączyc i nie da się. Przed aktualizacją ładowalem, teraz podłączylem znowu do ładowarki i dioda we wtyczce
świeci na czerwono. Jestem ciekawy czy po naładowaniu aparat ruszy, czy przedobrzyłem?

tomdoe
06-08-2010, 14:57
Spokojnie bez nerwów jak wyciągniesz baterie i włożysz z powrotem wszystko powinno być dobrze jeśli nie to znaczy że coś źle robiłeś podczas aktualizacji.

Frank60
06-08-2010, 15:14
Niestety chyba nie. Z kartą świeci mi ładowarka na czerwono. Bez karty z samą baterią na zielono. Obawiam się czy aby jakiegoś wirusa nie mialem na kompie. Obiektyw się wysuwa się częściowo, po wyłączeniu chowa się trochę, po ponownym wyłączeniu i włączniu chowa się całkowicie. Baterię wyjmowałem i wkładalem, teraz zostawilem wyjętą na dłużej, zobaczymy.
Cieszyłem się aparacikiem, będzie wymiana lub serwis.

tomdoe
06-08-2010, 15:21
A miałeś naładowaną na full baterię przed aktualizacją?
Zastawiłeś podpięty kabel w aparacie jak aktualizowałeś?

Niestety musiałeś coś zrobić nie tak, przed aktualizacją należało przeczytać dokładnie opis jak należy ją przeprowadzić. Niestety ale to elektronika na którą nie mamy wpływu, wiele rzeczy mogło się w tym czasie wydarzyć.

Frank60
06-08-2010, 15:36
Bateria była naładowana do końca, aktualizowałem bez podpiętego zasiłacza, szlo dobrze, był komunikat na ekranie o aktualizacji i na przedostatniej kropeczce wskazującej stan aktualizacji aparat się wyłączył.
Dodaję,że oprogramowanie na karte wgrywalem przez czytnik w komputerze oczywiście po rozpakowaniu plików. Pliki po rozpakowaniu miały coś ponad 70 mega. Po umiesczeniu karty w aparacie wyświetlił się komunikat o aktualizacji. Migała zielona dioda z tyłu ale i pomarańczowa lampka z przodu aparatu, ta wspomagająca AF

tomdoe
06-08-2010, 15:45
No to lipa niestety ale tylko serwis ci pozostaje, czasami i tak bywa, co zrobić, wyślij do serwisu lub zadzwoń i zapytaj się o koszty, być może nie będzie aż tak źle, powodzenia

Frank60
06-08-2010, 16:03
tomdoe i inni dzięki za zaangażowanie i pomoc. Za kilka dni dam znać jak to się przedstawia i byc może, co było przyczyną tej awarii, w sumie fajny sprzęcik, nawet nie popstrykałem bardzo fotek.

tomdoe
06-08-2010, 16:08
napisz z jakiej strony ściągałeś firmware, podaj linka

Frank60
06-08-2010, 16:27
W tym wątku to było, wszedlem na stronę podaną może przez Ciebie nawet końcówka wersji to 291, wlaśnie tę wersję oprogramowania wgrywalem.

tomdoe
06-08-2010, 16:35
zgadza się tylko niepokoi mnie skąd ty tam wziąłeś 70mb skoro ten firmware ma 43mb .zip a po rozpakowaniu nie powinien mieć więcej jak 60mb no ale to już nieważne bo po fakcie, pozostaje tylko serwis także życzę powodzenia jeszcze raz

supczinskib
06-08-2010, 19:59
Na fotopolis.pl pojawil sie test EX1, ocenili go tak sobie:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=11306

Dostal ocene dobry, a dla porownania NEX znakomity. Na DPreview, jest odwrotnie EX1 dostal SILVER AWARD, a NEX'a uznali za przecietnego. Gdzie lezy prawda i skad ta rozbieżność?

tomdoe
06-08-2010, 20:40
Bo kolego nikt nie bierze fotopolis ani optycznych na powaznie, rownież nikt nie porównuje EX1 z Nexem bo to dwie rożne ligi

supczinskib
06-08-2010, 20:53
Z mojej powyższej wypowiedzi nie wynika, że porównuję EX1 do NEX'a, więc nie wiem skąd ten wniosek. Przedstawiłem opinie na temat EX1 i opinie ma temat NEX'a na dwóch portalach. W obu przypadkach są skrajnie rożne.

tomdoe
06-08-2010, 21:09
No i co to ma do rzeczy, jakbym miał porównywać wszystkie opinie z rożnych portali foto to nigdy bym nie kupił aparatu. Nie czepiam się tego co napisałeś ale te porównanie z Nexem tak zabrzmialo jakby własnie był przyrownany do niego.

Dominikaxx
06-08-2010, 21:16
Fakt- nikt rozsadny nie bierze na powaznie ani Fotopolis ani Optyczne :mrgreen:
Test EX1 fotopolis przeczytalam sobie krotko mowiac bardzo tendencyjny. Na forum fotopolis juz czytelnicy to zauwazyli :lol:
Bzdury w tescie:
1- EX1 ma wielkie gabaryty
2- slaba ergonomia
3- slaby balans bieli
4- ostry najlepiej na 24mm

Najsmieszniejsze jest narzekanie ze efektu rybiego oka czy winety nie mozna uzywac jak sie robi zdjecia w RAW :mrgreen:

tomdoe
06-08-2010, 21:31
Nie od wczoraj wiadomo ze fotopolis i optyczne to portale sonsorowane, wszyscy wiedzą ze EX1 to bardzo duży konkurent dla Panasonica Sony czy Canona wiec nic nie stoi na przeszkodzie aby Samsungowi utrzeć nosa poprzez takie własnie żałosne testy.

Mnie rozbawilo ze na fotopolis nie wspomnieli o ekranie AMOLED, kątach widzenia. Z góry już zaraz na wstępie można zauważyć ze ten test byl sponsorowany żeby umniejszyc samsungowi. Nawet mi się chciało doczytac do końca, poprostu test z dupy wzięty i tyle

Antonioo
06-08-2010, 21:45
rzeczywiście test bardzo marny......

Kalmar
06-08-2010, 21:59
Najlepszy test to taki który zrobisz sobie sam.

dargry
07-08-2010, 09:59
Bzdury w tescie:
1- EX1 ma wielkie gabaryty
RAW :mrgreen:

Tak... G11 jest bardziej poręczna i super wykonana, wszystko obsługuje się jedną ręką, tak samo S90... jakieś jaja



Bzdury w tescie:
2- slaba ergonomia
RAW :mrgreen:

Nie wiem jak Wy Panowie i Panie ale ja nie dość że robię foty jedną ręką (o czym pisali, że nie jest możliwe, no chyba, że testował Gołota), to w dodatku jest jedynym znanym mi kompaktem w którym mogę bez problemu zmieniać parametry trzymając aparat jedną ręką i nie są to cyrkowe wyczyny.



Bzdury w tescie:
3- slaby balans bieli
RAW :mrgreen:

........ pipipipi...... (wulgaryzmy)..... chciałbym mieć taki balans bieli w Canonie 50D, wtedy nigdy bym się go nie pozbył




Bzdury w tescie:
4- ostry najlepiej na 24mm
RAW :mrgreen:

24-105 Canona na 72 mm daje większe mydło niż Samsung, mówię bo mam foty, w Canonie wyostrzanie ustawiałem na +7 i musiałem jeszcze czasami w PS ostrzyć, tu wychodzi brzytwa i to przy ustawieniu ostrości na -1. Jedynie 16-85 dawał ostre foty. A trzeba wziąc pod uwagę klasę sprzętu i zupełnie inne półki. Zanim kupiłem Samsunga sprawdzałem G11 i S90, Samsung przebił je ostrością i szczegółami.

Poza tym aku... nie jest rewelacja ale 200 fot to zrobiłem rozładowując aku, tak na oryginale zrobi ok 280-300, mam dwa zamienniki, one niestety 150. Ale jeszcze nie są dobrze sformatowane bo napstrykałem dopiero ok. 2200 fotek więc jeszcze muszą przejść z jeden cykl.

A poza tym dla wielu Samsung nie może robić lepszego sprzętu niż C/N nie mówiąc już o tak "rewelacyjnym" S

Zbulwersiłem się troszkę, EX nie jest doskonały, ale ten test to żenada - i niestety antyreklama.

mycza
07-08-2010, 12:32
Witam,
Po obejrzeniu sampli ten Samsung wygląda bardzo zachęcająco, jakość fotek bdb.

Myster X
08-08-2010, 16:30
Jestem nowym użytkownikiem tego forum i mam pytanie do posiadaczy samsunga EX-1,a mianowicie planuję kupno tego aparatu dla swojej żony,ale niestety jest w sprawach fotografii,bardzo mało rozeznana i będzie robić zdjęcia na tym aparacie na trybie tylko automatycznym,chciałbym aby posiadacze tego aparatu odpowiedzieli mi jak ten aparat radzi sobie z wykonywaniem zdjęć zarówno w dzień jak i w pomieszczeniach i w nie najlepszych warunkach oświetleniowych na trybie automatycznej inteligencji,czy dobrze dobiera ustawienia do danej sytuacji i zdjęcia wychodzą naprawdę dobre,czy też nie.Chciałbym dostać tylko od tych osób informacje które robiły już zdjęcia w trybie automatycznym i mogą to ocenić.

Do kupna tego aparatu zachęcił mnie bardzo pozytywny test tego modelu w miesięczniku "Foto-Video" w sierpniowym numerze no i pochlebne opinie z tego forum.

Za odpowiedź dziękuję.

Dominikaxx
08-08-2010, 16:42
W trybie auto w dobrych warunkach oswietleniowych aparat robi dobre zdjecia- znaczy dobrze dobiera parametry. Gdy swiatla jest mniej ma tendencje do dobierania zbyt dlugich czasu naswietlania co skutkuje czasem poruszonymi zdjeciami. Generalnie EX1 jest skierowany do swiadomych fotografow ktorzy wykorzystaja w nim tryb PASM.
Aparat jest genialny ale moim zdaniem osoba ktora bedzie fotografowac na auto po pierwsze nie doceni roznicy miedzy nim a jakimkolwiek kompaktem a moze sie okazac ze wiele w nim bajerow brakuje np. zoomu. Jesli chcesz cos z BD automatyka auto dla zony ktora chce tylko wykadrowac i pstryknac lepiej wybierz cos z lumixsa np. FX500 czy TZ7,10

Takie moje zdanie ale moze sie myle. Poczytaj co inni Ci doradza.

supczinskib
09-08-2010, 18:48
Dobre wieści, opublikowana dzisiaj Camera RAW 6.2 obsługuje Samsung'a EX1 i NX10.

Chyba falstart, przeczytałem newsa o takiej treści, ale samego oprogramowania nie mogę znaleźć.

Jednak jest:
http://labs.adobe.com/wiki/index.php/Camera_Raw_6.2

tomdoe
11-08-2010, 05:50
Dobre wieści, opublikowana dzisiaj Camera RAW 6.2 obsługuje Samsung'a EX1 i NX10.

Czy ja wiem czy to takie dobre wieści, wymagania dla ACR 6.2 to CS5, niezły marketing ze strony Adobe.

supczinskib
11-08-2010, 15:38
Zainstaluj sobie darmowy Adobe Digital Negative Converter, przekonwertuj do DNG i wciągniesz do starszej wersji. Format DNG z powyższego konwertera jest zgodne z Adobe Camera Raw od wersji 2.4 w górę.

http://download.macromedia.com/pub/labs/cameraraw/6-2/dngconverter6-2_r1_mac_080910.dmg

RAW z EX1, który wywołałem w ACR 6.2:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_4.jpg)

Jak ktoś używa Windows'a:

http://download.macromedia.com/pub/labs/cameraraw/6-2/dngconverter6-2_r1_win_080910.exe

sn00p
12-08-2010, 11:28
czesc chłopaki,
z wielkim zainteresowaniem przeczytałam całość wątku i chyba sobie tego samsunga sprawię ....

fotografuję amatorsko więc nie mam niewiadomo jakiego arsenału: d90 + NIkkor 18-200 który jest do wszystkiego czyli do niczego i żałuję że go kupiłam :/ Lubiłam swojego starego Tamrona 2,8 (28-75) który był zaje***** do analoga, ale pod cyfrę zakres troche nieteges, ale jak już człowiek raz poczuł 2,8 to potem ciemne szkła mogą tylko irytować :)

Stąd wielkie zainteresowanie tym małym samsungiem. Bo swoje prawie 1,2kg sprzetu to moge dzwigac jak biegam sama po plenerach, ale nie na wakacjach..... Na cieżkich trekach w różnych miejsach świata i w ogóle na wyjazdach ze znajomymi to sie okazuje ze lustrzanka albo leży niewyciąana w torbie, albo przegapiam najfajniejsze momenty "bo nie mam gripa w ręku akurat bo mi ręka już od niego odpadła po dniu noszenia". Pewnie znacie ten ból :) Albo wybieram się tutaj "na miasto" i nagle widzę świetną scenę, tyle że d90 na co dzień nie noszę w torebce...

Zastanawiałam się nad jakimś "travelzoomem", np Lumixem DMC TZ10 który jest praktycznie Leicą VLUX20, tylko za połowę ceny, ale nie chcę zrobić tego samego błędu co z tym Nikkorem - czyli połasić się na długi zakres ogniskowych, ale ciemnych.

Oglądałam wasze przykładowe zdjęcia, sporo sampli z sieci - wyglada że EX1 nieźle sprawdza się we wnętrzu (zaskakująco dobry balans bieli na sztucznym świetle, no i szeroki kąt), całkiem przyjemny do "widoczków" i miasta jako takiego. Natomiast bardzo mało jest w ogóle zdjęć ludzi....
Czy on się nada na "małpkowatą" quazi portretówkę? Wydaje mi się że trochę ciut "krótki"?? Co o tym myślicie?

A moze własnie zeby znów poczuć radość z fotografowania, trzeba wziąć przykład ze starych mistrzów co na miasto wychodzili z małą leicą 50mm a nie strzelali jak dzisiaj z armat zza rogu?? I olać ciemne superzoomy a kupic EX1 i w celu zrobienia dobrego ujęcia po prostu "podejść bliżej" ?
Miałam tego EXa w ręku w sobotę - nieźle leży w ręce, ma prawie "normalne" pokrętła, przeszkadza mi tylko brak wizjera, no ale podobno do tego można się przyzwyczaić....
Tak czytam tego posta i się zaczynam zastanawiać czy to nie ja go napisałem ;)
Dokładnie ten sam zestaw (d90+18-200) i te same problemy (cięęęęężko mi).
Myślę nad tym Samsungiem, oj myślę ;)

PawelR
12-08-2010, 11:41
czesc chłopaki,
z wielkim zainteresowaniem przeczytałam całość wątku i chyba sobie tego samsunga sprawię ....


Zastanawiałam się nad jakimś "travelzoomem", np Lumixem DMC TZ10 który jest praktycznie Leicą VLUX20, tylko za połowę ceny, ale nie chcę zrobić tego samego błędu co z tym Nikkorem - czyli połasić się na długi zakres ogniskowych, ale ciemnych.



O Lumix DMC-TZ10 zapomnij (podobnie TZ8) - masakryczne szumy widoczne w postaci charakterystycznej kaszki i do tego wychodzące już od ISO 100. Po utopieniu (w Morzu Czerwonym) poprzedniego Lumixa poważnie się zastanawiałem nad nowymi modelami TZ, jednak większość testów potwierdza - w stosunku do TZ7 to zdecydowanie krok w tył, dużo gorsza jakość obrazowania.

Porównanie można sobie zrobić choćby tutaj:
http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

Sample z EX1 wyglądają o niebo lepiej :)

pozdrawiam,

Daniel*1977
12-08-2010, 14:14
U mnie można znaleźć kilka zdjęć zrobionych przy użyciu EX1, gdyby ktoś chciał również są z NX10


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/4872468105_24803fd202-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4872468105/)
wasted berries by Daniel*1977, on Flickr (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4872468105/)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/4873079448_4bc21752e2-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4873079448/)
green field by Daniel*1977, on Flickr (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4873079448/)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/4880028064_55cf227568-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4880028064/)
the thing by Daniel*1977, on Flickr (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4880028064/)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/4868572028_2ac15d15ec-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4868572028/)
lights by Daniel*1977, on Flickr (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4868572028/)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/4860542027_cf6dbb4942-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4860542027/)
Penguins on white by Daniel*1977, on Flickr (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4860542027/)

Oraz więcej tu:
http://www.flickr.com/photos/didmyself/4860542027/in/set-72157624286972561/

NX10 tu:
http://www.flickr.com/photos/didmyself/sets/72157623212388171/

Dolce13
12-08-2010, 23:39
Witam.
Mam do kolegów prośbę o pomoc w wyborze aparatu.
Myślałem o nastepujących :
Samsung EX-1
Samsung NX10
Olympus E-PL1.
Chciałbym mieć aparat przy sobie dlatego interesuje mnie mały sprzęt, który będzie ładnie odwzorowywał kolory (plener) i dobrze dobierał czas naświetlania. A może jeszcze coś innego wchodzi w grę ?
Który z tych aparatów jest najbardziej sensowny ? Różnica w cenie pomiędzy EX-1a pozostałymi modelami jest dla mnie do zaakceptowania jeśli za tym pójdzie jakość.
Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam - Tomasz.

supczinskib
12-08-2010, 23:52
Chciałbym mieć aparat przy sobie dlatego interesuje mnie mały sprzęt
Z podanych aparatów do kieszeni zmieści się tylko EX1, pozostałe pasek i na szyje. Jeśli do pozostałych założysz zoom'a, a nie obiektyw stałoogniskowy, to aparat będzie niewiele mniejszy od amatorskiej lustrzanki, po prostu cały czar kompaktowości pryska. To samo tyczy się NEX'ow Sony, które reklamują jako wybitnie małe. Oglądałem w Fotojokerze, z naleśnikiem jest dość mały, ale z zoomem to już kawał klocka.

Z mojego punktu widzenia kupowanie aparatu kompaktowego z wymienną optyką i dużą matrycą to nieporozumienie, ponieważ aparat i tak jest duży, no może poza SIGMA DP1 i DP2, ale one z kolei nie mają wymiennej optyki.

Ja bym wybrał albo lustrzankę albo kompakt, który naprawdę jest kompaktowy np. LX3, EX1. Fizyki nie da się oszukać, duża matryca, duży aparat.

Antonioo
12-08-2010, 23:54
z tej trójcy, to przy sobie można by nosić w zasadzie tylko EX1...ale mam na myśli takie rzeczywiście przy sobie...nx10 i epl1 to już większych gabarytów sprzęcik...a co do ex1 to kupno go przeze mnie to już kwestia czasu. . . świetny aparat, w którym zakochałem się od pierwszego wejrzenia. . ., ale czy to będzie miłość odwzajemniona.... to się dopiero okaże....:D

ad2122
13-08-2010, 00:48
...A może jeszcze coś innego wchodzi w grę ?...
Możesz jeszcze zerknąć na Canona PS G11.

Przemas-Glasgow
13-08-2010, 00:57
A czy możecie mi powiedziec jak się sprawdza która wersja softu siedzi w aparacie bo grzebie po menu i za cholerę nie mogę znalezc.

supczinskib
13-08-2010, 01:24
A czy możecie mi powiedziec jak się sprawdza która wersja softu siedzi w aparacie bo grzebie po menu i za cholerę nie mogę znalezc.
Banalnie prosto, robisz zdjęcie i zaglądasz do EXIF'a:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_firmware.jpg)

Daniel*1977
13-08-2010, 07:48
NX10 z 30mm do kieszeni można w zasadzie wepchnąć. Niedługo ma ukazać się obiekty w 20mm i 20-50mm z tym pierwszym wydaje mi się, że nie powinno być problemu.

PawelR
13-08-2010, 08:07
NX10 z 30mm do kieszeni można w zasadzie wepchnąć. Niedługo ma ukazać się obiekty w 20mm i 20-50mm z tym pierwszym wydaje mi się, że nie powinno być problemu.


Jest takie powiedzenie "jak się popieści, to wszystko się zmieści" :)

A tylko odrobinę poważniej - kieszenie Ci się powyciągają albo porobią się w nich dziury ;) NX10 to ponad 350g !

sn00p
13-08-2010, 08:57
Tak od kilku tygodni się waham czy go aby nie kupić, bo d90 i 18-200 mi się nosić nie chce ...
Jutro będzie chwila prawdy, bo w Saturnie zakupy bez VAT, więc 22% taniej ... hmmmmmm ;)

Daniel*1977
13-08-2010, 10:46
Z wciskaniem NXa do kieszeni to oczywiście żart :) trochę ciężko by było z nim łazić - chociaż w zimie do kurtki wkładałem.
Te dwa aparaty ciężko jest porównać.
W końcu NX ma matrycę APS-C i wymienne obiektywy więc to inny standard.
Naprawdę oba aparaty są godne polecenia, wszystko zależy oczywiście od potrzeb. Mając oba - częściej używam jednak NX :)
EX jak widać po moich zdjęciach służy mi na razie do "makro" i takich zdjęć "na szybko".

Generalnie polecam oba, jeżeli ktoś chciał by jakieśszczegóły to postaram się odpowiedzieć.

dargry
13-08-2010, 11:18
Tak od kilku tygodni się waham czy go aby nie kupić, bo d90 i 18-200 mi się nosić nie chce ...
Jutro będzie chwila prawdy, bo w Saturnie zakupy bez VAT, więc 22% taniej ... hmmmmmm ;)

sn00p... uważaj z tym Vatem bo ja jak kupowałem dwa miechy temu to w FJ był za 1499 a w MM bez Vatu za 1640. Teraz w Euro masz go za 1466, za 25% możesz sobie dokupić ubezpieczenie od głupoty ( czyli od zgubienia, zniszczenia, zalania - aparatu, nie właściciela - pogryzienia przez psa, itp. ).
Jak kupisz to się pochwal...