PDA

Zobacz pełną wersję : [ Samsung ] Samsung EX1 (TL500)



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

cyrusvirus
26-05-2011, 22:34
Mam EX1 od miesiąca. Wahałem się nad P7000 ze względu na ogniskową, ale jednak szerzej dla mnie znaczy lepiej no i to światło - nie wszystko da się zastąpić stabilizacją. Klika moich plusów i minusów:

plusy:
- ilość szczegółów na zdjęciach jest zaskakująco duża
- solidna obudowa
- chwalony ekran jest warty pochwały
- możliwość wyboru pól AF (tutaj miły ukłon od lustrzanek - nie spodziewałem się tego, przez co sobie chwalę i używam)
- światło! w pomieszczeniach oczywiście bez lampy da się pracować
- dwa kółka do manuala i ogólnie cała klawiszologia jest pomyślana, że do menu się nie zagląda - super!
- śmiało używalne ISO 800

minusy:
- powolny zoom
- brak zewnętrznej ładowarki ( można w sumie to traktować jako plus, bo jest oszczędność miejsca, jednak wolałbym mieć zew. ładowarkę)
- niezbyt mocna bateria
- jak się zrobi kilka zdjęć szybko to się zamula i długo zapisuje
- duże rawy

Czy jest wybitny? Zależy od zastosowań. Aparat jak aparat z dobrą obudową i ciekawym wyglądem, ale taka światłosiła w zoomie i przy dobrej jakości zdjęć z pewnością stawia go w sprzęcie ponadprzeciętnym, można nawet stwierdzić, że pożądanym :) My go kupiliśmy na spacery z córcią, żeby nie targać torby za lustrem. Oczywiście lustra nie zastąpi, ale jako dodatkowy i poręczny sprzęt sprawdza się znakomicie.

1

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img15.imageshack.us/img15/1184/sam1195k.jpg)
2

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img844.imageshack.us/img844/8072/sam1513x.jpg)
3

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img217.imageshack.us/img217/3815/sam1743u.jpg)
4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img855.imageshack.us/img855/1993/sam1747.jpg)
5

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img402.imageshack.us/img402/3761/sam1756.jpg)

Ktoś pisał gdzieś wcześniej, że nie nadaje się do zdjęć w ostrym słońcu ze względu na krótki czas migawki. W ostatni weekend przy baardzo słonecznej pogodzie zrobiłem zdjęcie na manualu na najkrótszym czasie, iso 80 i najbardziej przymnknięta przysłona. Jak widać da się robic zdjęcia w mocnym słońcu - z tym czasem nie ma tragedii bo można f regulować, a GO i tak jest duża więc nie ma co się o to martwić. tutaj surowy plik
6

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img837.imageshack.us/img837/6905/sam1693.jpg)

Poniżej kilka z wyższym iso
7

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img6.imageshack.us/img6/623/sam1173z.jpg)

iso 800 +1,43 expozycji w LR
8

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img808.imageshack.us/img808/7500/sam1552i.jpg)

iso400
9

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img32.imageshack.us/img32/3431/sam1388.jpg)
10

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img546.imageshack.us/img546/7830/sam1387.jpg)

iso400
11

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img812.imageshack.us/img812/6642/sam1391i.jpg)
12

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img801.imageshack.us/img801/9994/sam1653p.jpg)
13

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img163.imageshack.us/img163/5428/sam1684.jpg)
14

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img51.imageshack.us/img51/7710/sam1363y.jpg)
15

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img812.imageshack.us/img812/7448/sam1634a.jpg)
16

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img839.imageshack.us/img839/121/sam1339z.jpg)
17

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img220.imageshack.us/img220/6442/sam1741.jpg)

Ogólnie bardzo go polubiłem, robię wyłącznie rawy więc frajda podwójna :D
Co do macro to nie jest najlepsze jak na kompakt - widziałem lepsze zbliżenia, ale akurat nie używam.

Jasand
27-05-2011, 11:43
Ale się kur... nim nacieszyłem... podkusiło mnie zrobić upgrade firmware do nowej wersji... Zawisło na środkowej kropce (wisiało z 40min), więc go wyłączyłem.. już się nie włącza :( Ehh...
Z tego co wyczytalem na dpreview to problem taki zdarzał się ludziom w tym modelu, ale i także np. w NX-10... Ciekawe ile teraz sobie poczekam na naprawę w serwisie :(

Moze Twoja seria tak ma ?
Mój kupiony w październiku 2010 miał już dwa razy zmieniany soft i wszystko przeszło OK.
Ostatnio zmieniałem oprogramowanie 10 minu temu na to z 13 maja 2011 r.
Ciekaw jestem co te nowe softy usprawniaja bo nigdzie nie mozna sie na ten temat doczytać.

prz3mo
27-05-2011, 11:54
Nie wiem czy doczytałeś, ale po 6 dniach aparat aparat wrócił z serwisu naprawiony (wymiana płyty głównej). Ale raczej nie mam zamiaru go już aktualizować ;) Może mi wczytali już nowy soft, nie wiem...

Jasand
27-05-2011, 12:56
Czytałem i chwała za to serwisowi. Mi chodziło o to , że moze trafiłeś na wadliwą partie aparatów.

Pytanie co zmieniaja kolejne softy - nadal aktualne

Pozdrawiam
Andrzej

Flex
30-05-2011, 20:27
A mam takie pytanie czy Samowyzwalaczem idzie zrobić więcej zdjęć niż 1 ? + Jak ?

FX1900
31-05-2011, 08:24
Tak się składa ze zdjęcia seryjne i wyzwalacz jest na tym samym kółku nastaw więc nie możesz go ustawić w dwóch sprzecznych pozycjach jednocześnie.

m630
31-05-2011, 10:11
Tak się składa ze zdjęcia seryjne i wyzwalacz jest na tym samym kółku nastaw więc nie możesz go ustawić w dwóch sprzecznych pozycjach jednocześnie.

Podobnie jak z hełmem - nie da się na lewą stroną odwrócić :)

Kundzior
31-05-2011, 10:16
Podobnie jak z hełmem - nie da się na lewą stroną odwrócić :)

Obyś się nie zdziwił :)

FX1900
02-06-2011, 16:31
http://www.e-cyfrowe.pl/raynox-konwerter-szerokokatny-hd-6600-pro-52-p-8357.html

czy takie cudo można podczepić przez tulejki do EX1? Teoretycznie powinno rozszerzyć szkło z 24- 16 mm może ktoś próbował innego konwertera?

Kundzior
02-06-2011, 16:36
http://www.e-cyfrowe.pl/raynox-konwerter-szerokokatny-hd-6600-pro-52-p-8357.html

czy takie cudo można podczepić przez tulejki do EX1? Teoretycznie powinno rozszerzyć szkło z 24- 16 mm może ktoś próbował innego konwertera?

Jakość obrazu dramatycznie spadnie.

FX1900
02-06-2011, 16:47
Jakość spadnie oczywiste ale czy nie będzie winiety i czy ten konwerter poszerza tylko np. 35mm czy pasuje do każdej ogniskowej byle gwint się zgadzał?

prz3mo
02-06-2011, 16:51
Jakość obrazu dramatycznie spadnie.

Czy aby na pewno? Z tego co pamiętam za czasów hybryd to Raynox dawał całkiem fajne efekty i wcale tak mocno jakość nie spadała.

Kundzior
02-06-2011, 17:00
Czy aby na pewno? Z tego co pamiętam za czasów hybryd to Raynox dawał całkiem fajne efekty i wcale tak mocno jakość nie spadała.

optyka EX1 jest dość mocną stroną, spróbować warto, dlaczego nie...

filak
02-06-2011, 20:49
A czy bylby ktos laskawy wstawic sample zdjec zrobionych w zlych warunkach oswietleniowych? Dokladniej mam na mysli zdjecia z dyskoteki lub koncertu gdzie pojawia sie roznorodnosc swiatel i generalnie wszystko jest w ruchu.
Od jakiegos czasu rozgladam sie za dodatkowym aparatem (uzywam d90) i jakos nie moge sie zdecydowac. s95, xz-1, ex1? bo chyba nikon zostaje w tyle w tej materii.

m630
03-06-2011, 09:46
A czy bylby ktos laskawy wstawic sample zdjec zrobionych w zlych warunkach oswietleniowych? Dokladniej mam na mysli zdjecia z dyskoteki lub koncertu gdzie pojawia sie roznorodnosc swiatel i generalnie wszystko jest w ruchu.
Od jakiegos czasu rozgladam sie za dodatkowym aparatem (uzywam d90) i jakos nie moge sie zdecydowac. s95, xz-1, ex1? bo chyba nikon zostaje w tyle w tej materii.

Ni jest to dyskoteka ale oświatlenie trudne raczej
http://plfoto.com/zdjecie,szukaj,,2286744.html
http://plfoto.com/zdjecie,szukaj,,2286740.html

meriv999
04-06-2011, 09:43
A czy bylby ktos laskawy wstawic sample zdjec zrobionych w zlych warunkach oswietleniowych? Dokladniej mam na mysli zdjecia z dyskoteki lub koncertu gdzie pojawia sie roznorodnosc swiatel i generalnie wszystko jest w ruchu.
Od jakiegos czasu rozgladam sie za dodatkowym aparatem (uzywam d90) i jakos nie moge sie zdecydowac. s95, xz-1, ex1? bo chyba nikon zostaje w tyle w tej materii.

Witam wszystkich użytkowników . Nie bedę zbyt oryginalny jeżeli napiszę, że decyzję o kupnie mojego EX1 podjąłem po przebiciu się przez ten wątek. I od 4-ch miesięcy jestem bardzo zadowolony :grin:
A co do prośby kolegi o zdjęcia koncertowe to polecam przejrzenie :
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1001&message=38265651&q=EX1+concert&qf=m

Pzdr
meriv

jannik
05-06-2011, 07:18
... mam na mysli zdjecia z dyskoteki lub koncertu gdzie pojawia sie roznorodnosc swiatel i generalnie wszystko jest w ruchu.
... s95, xz-1, ex1? bo chyba nikon zostaje w tyle w tej materii.
Nie wiem jak XZ-1 radzi sobie w gorszych warunkach, ale mogę potwierdzić, że EX-1, jak na kompakt, radzi sobie rewelacyjnie (myślę, ze w tym przedziale nie ma lepszego). S95, choć fajny, to na dyskotece wymięknie.

MariuszJ
05-06-2011, 13:55
S95, choć fajny, to na dyskotece wymięknie.
Z czego wynika taki wniosek?

Radus
05-06-2011, 23:03
Witam!

A oto moje zdjęcia z EX1. Jestem 100% amatorem, zdjęcia w trybie smart. Doradżcie jakie parametry mogłem lepiej ustawic!

Radek


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/fd32f0a050aa9816-1.jpg
źródło (http://images50.fotosik.pl/906/fd32f0a050aa9816.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/f639f0bae0d6b0e8-1.jpg
źródło (http://images35.fotosik.pl/709/f639f0bae0d6b0e8.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/9a2761e31a2a2c02-1.jpg
źródło (http://images46.fotosik.pl/854/9a2761e31a2a2c02.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/af6844ae682cae9a-1.jpg
źródło (http://images35.fotosik.pl/709/af6844ae682cae9a.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/79d36c5fbba399cc-1.jpg
źródło (http://images43.fotosik.pl/907/79d36c5fbba399cc.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/2221dd200ed0481d-1.jpg
źródło (http://images47.fotosik.pl/907/2221dd200ed0481d.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/d36bc7eef706269f-1.jpg
źródło (http://images49.fotosik.pl/906/d36bc7eef706269f.jpg)

prz3mo
05-06-2011, 23:08
Radus, kontrastu więcej dodawaj do zdjęć, bo jakoś tak szaro-buro... :)

Troit
11-06-2011, 23:38
Witam
Powiem szczerze, nie czytałem całego wątku, jego długość poraża mnie.
Ale może ktoś odpowie na pytanie: jak jest z jpegami w ex1?. Użytkuję nx10 samsunga i tam jpegi są słabą stroną aparatu (używam RAWów}. Ex planuję kupić w prezencie dla kogoś, kto będzie używał jpegów stąd moja wątpliwość.
Czy są duże ingerencje w pliki? widać to na ekranie kompa?

wasilewk
12-06-2011, 10:34
A nie możesz kupić aparatu, co ma jpegi tylko ? Np. Nikon P300 ?

FX1900
12-06-2011, 10:48
EX1 ma porządne JPG ale jak ktoś nie wykorzysta jego możliwości tylko będzie pstrykał na auto to faktycznie lepiej kupić coś tańszego.

Troit
12-06-2011, 11:27
Dzięki za odpowiedź
Wasilewk: nie bardzo rozumiem (a właściwie zupełnie nie rozumiem) twojego toku rozumowania. Co ma piernik do wiatraka? Ja pytałem, czy Ex ma dobre jpegi, a ty odpowiadasz czy nie lepiej kupić aparat który ma tylko jpegi.

Rawy zajmują dużo miejsca, oczywiście są bardziej użyteczne, ale są sytuację, gdy potrzebujesz użyć formatu jpeg (mało miejsca na karcie choćby). Nie kupuje tego aparaty dla fotograficznego analfabety, chcę żeby miał możliwość zapisu w obu formatach.

wasilewk
12-06-2011, 15:46
Dzięki za odpowiedź
Wasilewk: nie bardzo rozumiem (a właściwie zupełnie nie rozumiem) twojego toku rozumowania. Co ma piernik do wiatraka? Ja pytałem, czy Ex ma dobre jpegi, a ty odpowiadasz czy nie lepiej kupić aparat który ma tylko jpegi.

Rawy zajmują dużo miejsca, oczywiście są bardziej użyteczne, ale są sytuację, gdy potrzebujesz użyć formatu jpeg (mało miejsca na karcie choćby). Nie kupuje tego aparaty dla fotograficznego analfabety, chcę żeby miał możliwość zapisu w obu formatach.



planuję kupić w prezencie dla kogoś, kto będzie używał jpegów

Chodziło mi o to, że istnieje bardzo dobry aparat, którego podstawową wadą jest brak RAW-ów (NEF).
To byłby "i wilk syty i owca cała". Żadnych podtekstów !

Pzdr.

Troit
12-06-2011, 17:05
1. brak RAWów odbieram jako wadę :)

2. jaki aparat masz na myśli?

wasilewk
12-06-2011, 17:22
1. brak RAWów odbieram jako wadę :)

2. jaki aparat masz na myśli?

Oczywiście Nikon P300.

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=12266&nikon-coolpix-p300-kieszonkowy-kompakt-z-duzymi-mozliwosciami

Troit
12-06-2011, 17:52
http://www.photographyblog.com/reviews/nikon_coolpix_p300_review/conclusion/

Przyjąłem zasadę, że jedna wątpliwość działa na niekorzyść oskarżonego :) . Poza tym rawu właśnie nie ma: a mi chodzi o dobry jpeg i raw.

Troit
12-06-2011, 19:40
http://www.photographyblog.com/reviews/nikon_coolpix_p300_review/conclusion/

Przyjąłem zasadę, że jedna wątpliwość działa na niekorzyść oskarżonego :) . Poza tym rawu właśnie nie ma: a mi chodzi o dobry jpeg i raw.

Waham się raczej pomiędzy EX1 a canonem s90 (oba można nabyć za 1000)
Tu byłbym wdzięczny za poradę

FX1900
12-06-2011, 20:08
Waham się raczej pomiędzy EX1 a canonem s90 (oba można nabyć za 1000)
Tu byłbym wdzięczny za poradę

Jeśli nie przeszkadza ci większy rozmiar i brak HD w EX1 nie ma się nad czym zastanawiać. Dostajesz za to jaśniejszy obiektyw szerszy kąt i odchylany LCD.

Troit
12-06-2011, 20:38
Zgadzam się. Moje wątpliwości dotyczą jednak dopracowania szczegółów. W moim nx samsunga czasem początkowo głupiał soft (prześwietlał zdjęcia w trybach półautomatycznych) - tu ktoś wspominał że miał to w ex , jpgiw nx są takie że używam tylko RAW. Małpka canona którą kiedyś miałem była w tych drobiazgach lepiej dopracowana. Ktoś w tym długim wątku wspominał np. o tym że np. G11 ma więcej duszy od Ex. Nie wiem czy to dobre określenie. Zakładam, że chodzi o dopracowanie jpgów, i tu pozostają moje wątpliwości. Sample z testów niestety ich nie rozwieją. Dlatego dopytuję.

adamski1971
12-06-2011, 20:43
Po ostatniej aktualizacji softu mam problemy z lampą błyskową ,mimo otwarcia nie błyska ani nie można ustawić mocy błysku.
Znikają też ustawienia EV i AF
Reset aparatu na chwile pomaga.

Dominikaxx
12-06-2011, 21:10
Mam EX1 już prawie rok wgrywałam wszystkie softy o wszystko działa jak trzeba. Jpg- są bardzo dobre i nie ma co się bać że trzeba będzie w RAW ach robić zdjęcia to przecież nie sigma DP :) Jeśli chodzi o "duszę" zdjęć EX1 ma bardzo dobry balans bieli wpływający na bardzo naturalne oddanie kolorów. Co do problemów z EX1 trzeba rozumieć że są tysiące zadowolonych użytkowników którzy robią zdjęcia i nie wpisują się bez potrzeby na forum jak to. Natomiast sporadyczne wypadki że coś się zrąbało (być może z winy użytkownika) logują się na forach i pytają co robić- i tworzy się obraz że z aparatem jest coś nie tak :) Mam ten aparat od długiego czasu i wykonanie i jakość zdjęć na najwyższym poziomie.

gaijin
13-06-2011, 08:26
adamski1971, wejdź do ustawień lampy (lewy przycisk przy kółku)i ją załącz... pisałem o tym wcześniej że tak się dzieje mi przy aktualizacji

wasilewk
13-06-2011, 20:48
Waham się raczej pomiędzy EX1 a canonem s90 (oba można nabyć za 1000)
Tu byłbym wdzięczny za poradę

EX1 ma uchylany ekran ale ciężej wchodzi do kieszeni.

Pzdr.

gabriela92
14-06-2011, 19:36
Mam pytanko a propos ładowarki zewnętrznej, wiem że wątek już był, ale linki już nie działają i nie znalazłam żadnych poźniejszych opinii. Potrzebuję małej i poręcznej ładowarki, ponieważ mam w domu szczeniaka i w jej głowie tylko zabawa, szaleństwa i rozruba :p Więc zostawienie aparatu, przy kontakcie wiąże ze sobą ogromny stres o aparat i psinkę ;)
Znalałam dwie ładowarki, orginalną samsunga (http://www.skapiec.pl/site/cat/3438/comp/2358942) , ale jest niedostępna i " właśnie została wycofana z cennika samsunga" i drugą (http://www.digitalsys.pl/product_info.php/products_id/941), która jest tańsza, poręczna i dostępna. Zastanawiam się czy jest warta zakupu. Byłabym wdzięczna jakbyście coś doradzili :)

Radus
14-06-2011, 20:49
Cześć! gabriela92

Ja do EX1 kupiłem zamienną ładowarkę i zamienny akumulator i jak narazie jestem w pełni zadowolony. linki do aukcji:
http://allegro.pl/ladowarka-samsung-slb-10a-slb-11a-digimax-wawa-i1647639908.html
http://allegro.pl/akumulator-samsung-slb-11a-digimax-st-wb600-wawa-i1642340502.html

Akumulator trzyma krócej niż oryginał, ale i tak jest OK!
Poza tym jest możliwość odbioru osobistego w Wawce!

Radek

bralineczeka
15-06-2011, 07:56
Mogę również polecić tą aukcję: http://allegro.pl/slb-11a-akumulator-do-samsung-hz25w-tl320-ex1-i1668038034.html
Kupowałem już od niego akumulatory do dwóch aparatów. Zresztą namiar na sprzedawcę znalazłem w tym wątku. Sprzedaje sprzęt Fotoenergii. Trwałość akumulatora oceniam na ok 70% oryginału.

jannik
18-06-2011, 17:10
... jpgi w nx są takie że używam tylko RAW. Małpka canona którą kiedyś miałem była w tych drobiazgach lepiej dopracowana. Ktoś w tym długim wątku wspominał np. o tym że np. G11 ma więcej duszy od Ex. Nie wiem czy to dobre określenie. Zakładam, że chodzi o dopracowanie jpgów, i tu pozostają moje wątpliwości...
EX ma trochę podobne odwzorowanie kolorów i podobny "styl" obróbki jpg-ów do NX, choć trochę mniej przejaskrawia barwy. NX-em można zrobić piękne fotki.. ale głównie RAW-y.. tu się z tobą całkowicie zgadzam. Bo walka z jpg-ami często kończy się sromotnym fiaskiem... :(.
Moja rada - obowiązkowo gdzieś się pobaw EX-em, zanim zdecydujesz się go kupić. To b. specyficzny aparacik. Niektórzy są nim zachwyceni, ale też gro ludziom ten sposób "dopracowania" jpg-ów zupełnie nie odpowiada. Może to dziwne się komuś wydać, ale np. zdjęcia ze starego Canon A85 mi się bardziej podobają niż z EX (np. zdjęcia wakacyjne znad morza), choć oczywiście jakość zdjęć, ostrość, szczegóły itp to nie ma porównania na korzyść EX. Ale jest to "coś" co sprawia, że zdjęcia z Canonika wydają się jakby miałby więcej w/w "duszy".
To trudno wytłumaczyć fachowym językiem, więc radzę po prostu pobawić się tym świetnym kompaktem i wyrobić sobie swoje własne zdanie.
pozdro

bralineczeka
18-06-2011, 22:43
To b. specyficzny aparacik. Niektórzy są nim zachwyceni, ale też gro ludziom ten sposób "dopracowania" jpg-ów zupełnie nie odpowiada. Może to dziwne się komuś wydać, ale np. zdjęcia ze starego Canon A85 mi się bardziej podobają niż z EX (np. zdjęcia wakacyjne znad morza), choć oczywiście jakość zdjęć, ostrość, szczegóły itp to nie ma porównania na korzyść EX. Ale jest to "coś" co sprawia, że zdjęcia z Canonika wydają się jakby miałby więcej w/w "duszy".
pozdro

Mam dokładnie te same odczucia co do mojego starego A570IS. Też bardziej odpowiada mi kolorystyka jpg-ów Canona. Dlatego choć nie planowałem coraz więcej robię w RAW-ach. Szczególnie gdy zależy mi na zdjęciu. I parę razy mnie to uratowało.

jannik
19-06-2011, 07:15
Waham się raczej pomiędzy EX1 a canonem s90 (oba można nabyć za 1000)
Troit, dopiero teraz cofnąłem się i przeczytałem kilka stron wstecz. Rozumiem twój problem i chyba wiem o co ci chodzi (tutaj niestety nie wiele osób rozumiem jak można przedkładać np. dobre jpg ponad jasny obiektyw!).

Jeśli większość zdjęć miałaby być robiona we wnętrzach lub późnym wieczorem, to ze względu na jaśniejszy obiektyw wybrałbym EX-a, ale jeśli ma to być aparat bardziej uniwersalny, to moim zdaniem twoim oczekiwaniom o wiele lepiej sprostałby Canon s90/95 lub nawet G11 (ponoć to b. podobne aparaty).
Miałem G11, EX i NX10. I najładniejsze jpg można było uzyskać używając G11, lecz trochę gorszej jakości (coś za coś).
pozdro

FX1900
19-06-2011, 08:26
Rozbawiły mnie 2 powyższe komentarze :) Dyskusja nad wyższością kolorów w JPG a jasnością szkła :grin: dobre.

W EX 1 masz przynajmniej 20 możliwości zmiany kolorystyki JPG w samym aparacie jak ci się podoba niestety żadne ustawienia nie rozjaśnia ci obiektywu :grin:

jannik "(tutaj niestety nie wiele osób rozumiem jak można przedkładać np. dobre jpg ponad jasny obiektyw!)."

i cale szczęście bo gdyby rozumieli nie szukałbym tutaj pomocy :grin:

jannik
19-06-2011, 11:20
Miło, że sprawiłem ci przyjemność, rozbawiając cię, FX-ie.
Nie mam zamiaru podważać wyższości jasnego szkła nad dobrym odwzorowaniem kolorów, ale wyobraź sobie, że komuś się nie chce mieszać w 20 ustawieniach kolorów, nie chce się wywoływać rawów, i generalnie "tracić" czas na ślęczenie przy kompie i udoskonalaniu zdjęć. Potrafisz sobie to wyobrazić, profesjonalisto?

Człowiek poprosił o konkretną radę, więc pozwoliłem sobie wypowiedzieć swoje zdanie (oparte na własnym doświadczeniu), nie podważając zdania innych, ani ich nie ośmieszając.

EX robi takie sobie jpg-i (choć ostre i dość szczegółowe) i kiepsko sprawuje się w dużym słońcu i generalnie przy mocnym oświetleniu, a w takich właśnie warunkach najczęściej pstryka się fotki wykacyjno-amatorskie.
Poza tym EX ma dość kiepską funkcję "auto" (zresztą podobnie jak lustrzanki).

Chciałem tylko podkreślić, że jest to aparat bardziej dla profesjonalistów niż dla amatorów .. i tyle.
Po co człowiek ma wydawać pieniądze i potem się wkurzać, że aparat "nie robi" dobrych fotek?

pzodro

Troit
19-06-2011, 17:18
Popieram przedmówcę. Niektórych słabości samsunga nie da się wyregulować :) Niestety w przypadku cyfry oprócz jasnego szkła liczy się jeszcze software, tak, żeby np. w powiększeniu mieć w jpg delikatny szum a nie pikselozę jak w NX i tu niestety C i N ciągle mają więcej doświadczenia niż S.

Dominikaxx
21-06-2011, 07:11
A ja się nie zgodzę.
We wspomnianych 20 ustawieniach nie trzeba się grzebać- ustawiasz je raz i masz ustawione :)
Samsung daje mniej cukierkowe kolory w porównaniu z canonem- moim zdaniem na plus bardziej zbliża go to do analoga.
Jak rozumiem Troit ma już jeden aparat bezusterkowy- wiec raczej na auto nie będzie robił zdjęć- a w takim wypadku EX1 będzie lepszy niż S90,95- jeśli kwestia dotyczy tylko kolorów w JPG to nie ma tu nad czym rozdrabniać.
Zdjęcia w słońcu nie są problemem - po pierwsze f1/8 jest do słabych warunków oświetleniowych a nie do uzyskania małego GO to nie lustrzanka. Po drugie nawet w ostrym słońcu czas 1/1500s wystarcza przy przymkniętej przysłonie do 4,8. Po trzecie kto chce mieć nastrojowe artystyczne fotki z wakacji nie fotografuje w pełnym słońcu w południe a jeśli trzaska fotki na lewo i prawo bez względu na światło to przysłona się przymyka i taka osoba i tak nie zauważy różnicy na fotkach.
Zakładam że Troit zna się trochę już na fotografii skoro kupuje drugi aparat i na tyle poznał swój pierwszy aparat że standardowe ustawienia dla JPG i ich zmiana nie będą stanowić problemu.

bralineczeka
21-06-2011, 13:11
Rozbawiły mnie 2 powyższe komentarze

Z całym szacunkiem, a co w nich było zabawnego? Wyraziłem tylko moja prywatną opinię na temat dość jednak subiektywnej cechy jaką jest kolorystyka zdjęć. Nigdzie natomiast nie znalazłem w tych wypowiedziach odniesienia do obiektywu. Nawet jednym słowem.
Ja osobiście lubię jasne, ciepłe nasycone kolory. A wg. mnie z EX-a takie jpg-i nie wychodzą i tyle. EX-a kupiłem właśnie ze względu na obiektyw, bo jak zauważyłeś kolory można skorygować a szkła nie. A RAW-y miałem nawet w moim Canoniku.

FX1900
21-06-2011, 13:47
Miałem na mysli kontekst całej rozmowy na temat S95 czy EX1 i JPG- jak już pisałem ustawienia JPG można zmienić a obiektywu się nie zmieni. Bez urazy.

Troit
21-06-2011, 18:25
Dominikaxx: obawiam się że chodzi mi o coś zupełnie innego innego, o ingerencję w jpeg na poziomie na którym nie podlega on możliwości regulacji. C i N mają tu na tyle doświadczenia, by rozprowadzać tę pikselozę w naturalną kaszkę, samsung - przynajmniej w NX - leży.
Piszę to jako użytkownik NX zadowolony z wielu zalet tego aparatu. Po prostu nie chcę jednak wdepnąć w podobną sytuację przy małpce do noszenia w kieszeni, przy której jpg ma być podstawowym formatem.

Daniel*1977
25-06-2011, 19:50
Dawno tu nie zaglądałem , widzę że sporo mnie ominęło :)
Dla rozluźnienia zapodam kilka zdjęć z EX i NX ( dla kolegi co jpegów nie lubi :P )


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5830241338_2e27d98336_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5830241338/)
yellow layers (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5830241338/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5761223171_e18310c77e_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5761223171/)
little feet (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5761223171/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5754409401_79ba046917_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5754409401/)
strong and black (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5754409401/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5747983646_7bb30f865d_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5747983646/)
at the bottom (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5747983646/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5720173404_f8d5625dfa_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5720173404/)
here (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5720173404/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5719609881_97d33f48bd_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5719609881/)
The nut (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5719609881/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5685034826_d2ce7bd287_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5685034826/)
drops (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5685034826/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr

I kilka z NXa :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5863786151_9e8af6fef9_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5863786151/)
rough surface (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5863786151/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5864329462_ed2f9c6dae_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5864329462/)
to the sun (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5864329462/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5850278646_e9f4395c59_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5850278646/)
birds of steel (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5850278646/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5850211030_974e1bdf48_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5850211030/)
always ready (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5850211030/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5850183252_42b1bebcac_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5850183252/)
details (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5850183252/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5850167558_5bc163e781_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5850167558/)
part one (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5850167558/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5833019839_9335591591_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5833019839/)
ready for us (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5833019839/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/06/5833021979_27f6ebb880_z-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5833021979/)
pool view (http://www.flickr.com/photos/didmyself/5833021979/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr

Troit
26-06-2011, 11:41
Daniel, nie to, że nie lubię tylko, że wywoływane bezpośrednio przez nx są do d...py, trzeba to robić samemu.
EX1, jeżeli ma tę wadę, może ona być mniej widoczna, bo to malutka matryca, i zdjęcia w tej klasie i tak są gorszej jakości (trochę to widać na powiększeniach twoich sampli aczkolwiek porównujesz 2 różnej wielkości matryce, więc jest to trochę nieuczciwe wobec ex. Przekonuje mnie to , że na dprewiev jpegi ex mają wysoką ocenę w przeciwieństwie do nxa.

Twoje zdjęcia to nie dowód, gdyż wymiótłbyś większość uczestników tego forum za pomocą aparatu komórkowego :P

Daniel*1977
26-06-2011, 15:21
:)

FX1900
08-07-2011, 22:32
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://file:///C:/Documents%20and%20Settings/Administrator/Desktop/New%20Folder%20%282%29/Samsung_EX1-gretag_ISO800.jpg)

prz3mo
08-07-2011, 22:55
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Administrator/Desktop/New%20Folder%20%282%29/Samsung_EX1-gretag_ISO800.jpg

Z lokalnego kompa raczej zdjęć nie zobaczymy ;)

supczinskib
13-07-2011, 00:55
Dzisiaj zamówiłem, mam nadzieję, że się nie zawiodę... Czekanie na dostępność oryginalnego już mnie znudziła.

Futerał skórzany do SAMSUNG EX1 (Allegro) (http://allegro.pl/show_item.php?item=1704482600)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.jacquelinehouse.net/EX1B2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.jacquelinehouse.net/EX1B3.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.jacquelinehouse.net/EX1B4.jpg)

olszewsb
20-07-2011, 17:55
Przepraszam, że trochę nie na temat ale co lepiej wybrać nx100 (+ 20-50mm) czy EX1 ?

bogdi64
26-07-2011, 16:11
Dodatkowo można teraz kupić używaną R1 w dobrym stanie w cenie około 800 zł, świetny stosunek ceny do możliwości.

Jannik - chyba Tobie wspominałem już o tym aparacie, jeszcze zanim kupiłeś g11?
Ja w każdym razie nie mam zamiaru rozstawać się z R1, ma u mnie zapewnioną emeryturę;)

o dziwo u mnie przekroczył już ponad 200 tyś fotek i nie znalazłem następcy :(

MC_
29-07-2011, 10:22
Przebieg zacny, nie ma co...
R1 to już kompakt specyficzny - duża matryca, świetny obiektyw, ale swoje waży i miejsce zajmuje.

Byłem na tygodniowym urlopie w kilku miastach naszego kraju i nie chciało mi się brać całego plecaka. Pojechał więc EX1 z dodatkową bakterią. Zdjęcia oczywiście nie mają takiego "wow" jak z 5d2, ale spokojnie dają radę.
Tylko się utwierdziłem, że kompromis nie zawsze musi być zgniły.

bogdi64
29-07-2011, 11:27
na spacery też biorę do kieszeni coś najmniejszego
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=171155
gdy już warto upamiętnić jakieś momenty to do torby R1, a gdy trzeba "pofotografować" idzie ze mną duży plecak, co do EX1 to jest to dla mnie kontynuacja serii NV
(niektórych modeli)
https://picasaweb.google.com/Bogdi64/RodzinkaInaczej#5515372777021813458
i wspaniałego niedocenionego i bardzo rzadkiego modelu L85
https://picasaweb.google.com/Bogdi64/JesienneKolorki
nawiązują do EX1 uważam, że cena jego jest za wysoka (fakt ma być troszkę tańszy od konkurencji i to jest cena), ale nawet patrząc się na NX5 to różnicę widać, fakt jego można włożyć do kieszeni (dlatego też posiadam malucha, ale najtańszego, nie będzie płaczu gdy stracę) choć gdybym miał "luźne" 1200zł z którymi nie wiedział co mam zrobić może i bym go kupił, choć oglądając fotki mam odczucie bardzo dużej ich "cyfryzacji", czego nie miałem choć by przy L85

googa
29-07-2011, 12:12
Witam
I ja jestem już nabywcą EX1 :-))...
Zastanawiam się nad jedną rzeczą - czy to normalne, że przy włączonym aparacie w trybie robienia zdjeć wyrażnie słychac stale jego pracę, tak jakby w środku jakiś silniczek pracował? Jak głośno działa Wam zoom?

m630
29-07-2011, 12:44
Witam
I ja jestem już nabywcą EX1 :-))...
Zastanawiam się nad jedną rzeczą - czy to normalne, że przy włączonym aparacie w trybie robienia zdjeć wyrażnie słychac stale jego pracę, tak jakby w środku jakiś silniczek pracował? Jak głośno działa Wam zoom?

było o tym już w tym wątku

googa
29-07-2011, 12:54
HMM, widac, że niezbyt uwaznie przeczytałam ten "tasiemiec". Byc moze dlatego, ze wczoraj czytałam to forum do późnych godzin nocnych...
Więc biorę się ponownie za szukanie :-(

FX1900
29-07-2011, 15:59
Ten dźwięk to praca AF w trybie śledzenia- wystarczy przejść w tryb normalny AF i nic nie słychać.

googa
29-07-2011, 16:35
FX1900 baaardzo Ci dziękuję. Ślęczałam ponownie nad tym forum i niestety nie znalazłam odpowiedzi.
Jeszcze raz dzięki :-))
Pozdrawiam

Flex
08-08-2011, 23:39
Po wyprawie na Warmię i Mazury .... podbijam rekord mojej baterii - 655 zdjęć na jednym ładowaniu.
Ostatnie 43 zdjęcia wykonane na "czerwonym". Co ciekawe aparat po jakimś czasie (to rajd rowerowy był, więc ja to przeliczam na km ... heh) odpalał się cykał 1-3 zdjęcia i znów padał. Aż do ostatecznego wykończenia gdzie nie można było ani wysunąć obiektywu ani przeglądać zdjęć.

Zauważyłem też, że im częściej i dłużej przegląda się zdjęcia tym szybciej ... dużo szybciej pada bateria, tzn. dokładnie 227 zdjęć i miałem już ostatnią kreskę na imprezie rodzinnej gdzie co chwile ktoś przeglądał zdjęcia ... .

Z mojej baterii mimo wszystko jestem zadowolony, 1016 zdjęć podczas wyjazdu i tylko jedno rozładowanie i full ładowanie.

loki_p
12-08-2011, 08:45
Czy EX1 posiada interwałometr lub umożliwia podpięcie wężyka z taką opcją?

Jasand
12-08-2011, 18:57
Czy EX1 posiada interwałometr lub umożliwia podpięcie wężyka z taką opcją?

Nie posiada. Nie ma też możliwości podpięcia wężyka ani sterowania aparatem za pomocą pilota.

Posiada tylko możliwość wykonywania zdjęć seryjnych bez regulacji przedziałow czasowych w trybach PASM i SCN.
Jest to opisane na stronie 50 instrukcji obsługi.

Fotografowanie w trybie ciągłym
1 Ustaw pokrętło wyboru trybu napędu w pozycji (ikonka zdjęcia seryjne)
2 Naciśnij i przytrzymaj przycisk [Migawka].
● Aparat wykonuje kolejne zdjęcia, dopóki przytrzymywany jest
przycisk [Migawka].
● Maksymalna liczba zdjęć zależy od pojemności karty pamięci.

Jasand
13-08-2011, 09:53
Aby skorygować mój ostatni post pragne dodać, żę jest możliwość zdalnego sterowania aparatem za pomocą pilota.
Tak to wyglada w instrukcji:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3968dc62b63c9d11) kliknij aby powiekszyć

Czy Cie to zadowoli ?

MC_
14-08-2011, 12:19
Chyba będę musiał przeczytać kiedyś instrukcję od tego aparatu ;)
A gdzie można kupić takiego pilota?

drsemen
14-08-2011, 13:01
...
A gdzie można kupić takiego pilota?
A co google się popsuło?

pdaman
15-08-2011, 00:29
Witam. Ostatnio w moim ex1 zauważyłem awarie pokrętła trybu pracy, gdy jest w pozycji smart to lekkie dotknięcie poprostu zmienia na sąsiednie tryby. Zastanawiam czy opłaca się wysłac do serwisu (wada narazie nie przeszkadza ale może postępować z czasem) , bo pewnie powiedzą że to z winy użytkownika i za czyszczenie trzeba zapłacic. Co doradzicie?

MC_
16-08-2011, 13:58
A co google się popsuło?

Tak, bana tam dostałem.

pdaman
16-08-2011, 18:35
http://allegro.pl/pilot-samsung-nv20-nv24hd-nv15-nv11-nv10-wb500-ex1-i1764973794.html

MC_
17-08-2011, 08:52
Dziękuję bardzo :)

EPwasyl
17-08-2011, 17:51
Witam serdecznie wszystkich miłośników tak pozytywnie omawianego tutaj EX1 :). Jako, że wypowiadam się po raz pierwszy, a chciałbym rozwinąć nieco temat, by stron zrobiła się jeszcze liczniejsza suma, pozwólcie, że skrobnę kilka słów o swojej przygodzie z EX1. Fotografią interesuję się niecałe 2 lata i EX1 jest moim pierwszym aparatem. Jednak zanim coś kupię, bardzo sporo czasu spędzam w sklepach, dotykam, testuję, ale przede wszystkim czytam, czytam i raz jeszcze czytam. Temat ten śledzę miesiącami, bacznie wczytując się w każdy post, jednakże z powodu braku czasu, udzielam się dopiero teraz - wybaczcie ;). Dlaczego zatem postanowiłem napisać, skoro aparat został rozbrojony na części pierwsze już dziesiątki razy? Ano dlatego, że nikt nie wspomniał, a przynajmniej nie rzuciło mi się w oczy, że ktokolwiek prócz mnie, pozwolił sobie zamówić adapter wraz z filtrami do EX1. Takowy adapter wraz z polarem, oraz UV nabyłem z Hong Kongu za jedyne - uwaga - 56zł wraz z przesyłką! Jako, że cena jest śmiesznie niska, więc nie spodziewałem się jakiejś przyzwoitej jakości i takiej też nie otrzymałem w filtrze UV, natomiast w związku z tym, że EX1 ma jedyne 1/1500s, a polar bardzo ładnie zaciemnia niebo i nie degraduje zdjęć, można spokojnie powiedzieć, że zyskuje się 3 działki. Myślę, że jest to naprawdę sporo, bo teraz w końcu południe jest Samsungowi nie straszne :). Oczywiście unikam robienia zdjęć o tej porze dnia, gdyż plastyka zdjęcia bardzo cierpi, no ale... Zresztą popatrzcie sami i oceńcie. 1 zdjęcie robione w Krakowie w samo południe, przy maksymalnie otwartej przysłonie z czasem 1/1000s. 2 zdjęcie - F3.4 1/250., a więc spory zapas.



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/836/sam3851n.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/192/sam3896.jpg/)

a tutaj plener, którego tak brakuje w temacie :) (jeszcze przed zakupem adaptera)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/819/sam0844j.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/163/sam2504.jpg/)

EPwasyl
17-08-2011, 18:26
tutaj jeszcze parę "shotów" ode mnie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/607/sam0418.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/64/sam0457c.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/7/sam2261.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/24/sam2376.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/263/sam2379n.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/820/sam2644.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/705/wypalonekadzido.jpg/)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/94/17160419797531688504310.jpg/)


oraz zdjęcie, które sprawiło, że nie wgrałem nowszego softu od dnia zakupu - z ręki 1/8s.



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/23/sam2395.jpg/)

pyetya
02-09-2011, 22:55
Zauważyłem wkurzającą cechę EX1 - po przypadkowym przełączeniu z trybu pojedynczych zdjęć na np. continous wyłączają się RAWy. Ale plusy dodatnie i tak przeważają:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img695.imageshack.us/img695/8236/sam0001higjena.jpg)

deep
04-09-2011, 09:26
Czy da się ustawić format zdjęć 3:2 w rawach?

Jasand
04-09-2011, 09:56
Czy da się ustawić format zdjęć 3:2 w rawach?

Tak bo te dwie opcje sa niezalezne.

Rozmiar zdjęc - strona 47 instrukcji obsługi pkt 2 pozycja druga w tabelce:

-3648 X 2432: drukowanie na papierze A2 w formacie
panoramicznym (3:2) lub odtwarzanie na telewizorze
HDTV.

Jest to jedyny rozmiar zdjeć w formacie 3:2 na dziewięc do wyboru

Jakość zdjęc - strona 48 instrukcji obsługi

do wyboru:

B.dobra
Dobra
Normalna
RAW
RAW + B.dobra
RAW + Dobra
RAW + Normalna

Niema mozliwości korzystania z RAW w trybie zdjęc seryjnych. Bedą zapisywane jako jakość NORMALNA.

PS Aparat jest w domu od roku - teraz w rekach córki.

deep
04-09-2011, 10:10
A czy mógłbym prosić o jakiegoś rawa w tym formacie? te co znalazłem w sieci były w pełnej rozdzielczości a mi zależy na takich samych proporcjach jak w lustrze.

Jasand
04-09-2011, 10:23
Sorry , ale córka bedzie dopiero po 18 września w domu.

deep
04-09-2011, 10:55
Jeszcze jedno pytanie. Wiadomo, że jak mamy włączony pasek z informacjami o przysłonie i czasie migawki to zasłania nam część kadru więc nie do końca widzimy pełny kadr, ale mnie interesuje wyłącznie tryb 3:2 w rawach, czy wtedy ten pasek na dole wyświetlacza nadal będzie zasłaniać nam obraz czy może jednak się zmieści pod obrazem? Może to ktoś z was dla mnie sprawdzić?

Jasand
04-09-2011, 12:19
Informacje : tryb fotografowania, wartość przysłony, szybkość migawki, wartośc ekspozycji, liczba pozostałych zdjęć, pamięć wewnętrzna/karta pamięci i stan baterii są na pasku poza kadrem na dole wyswietlacza. Lecz niestety po prawej stronie kadru w układzie od góry do dołu wyświetlaja sie ikonki : wybrany tryb napedu (np zdjecia pojedyńcze), rozmiar, jakość, opcja pomiaru, tryb lampy błyskowej a w lewym dolnym rogu ikonka OIS (optyczna stabilizacja obrazu)

deep
04-09-2011, 12:26
a tych po bokach nie da się wyłączyć? może jakiś tryb minimalistyczny, gdzie tylko będzie czas i przysłona?

Jasand
04-09-2011, 12:43
Mozna zmieniac ilość wyświetlanych info poprzez wielokrotne naciskanie przycisku Display na kółku nawigacji:
- pusty ekran
- info na dolnym pasku (w przypadku 3:2 poza ekranem)
- info na dolnym pasku+ prawa strona kadru i OIS
- info na dolnym pasku+ prawa strona kadru i OIS + histogram

deep
04-09-2011, 14:17
Super, dzięki, coś czuję że kupię sobie to maleństwo :)

Jasand
04-09-2011, 15:13
Mi jakos nie przypadł do gustu. Niby dobry ale .....? Dlatego mam to co w podpisie po słowie oraz ale ale 14-45 zamienie chyba na 14-42 z serii X. Zastanów sie nad nowym Fufu

TMK
04-09-2011, 18:42
Od zakupu EXa co jakiś czas przeglądam ebaya pod kątem akcesoriów i zawsze znalazł się jakiś powód do uniknięcia zakupu... Poza redukcją do filtra 58mm chciałem ściągnąć skórzane etui (było w tym wątku pokazane już parę razy), aż do dziś. Przerzucając na strychu foto klamoty trafiłem na starą smene 8 w oryginalnym etui. Wymontowałem gwint do statywu plus ciut podcięte skóra i jest :) Foty z komórki, proszę nie krzyczeć ;)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img191.imageshack.us/img191/4020/sam1mw.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img820.imageshack.us/img820/5615/sam2w.jpg)

FX1900
04-09-2011, 19:07
Mozna zmieniac ilość wyświetlanych info poprzez wielokrotne naciskanie przycisku Display na kółku nawigacji:
- pusty ekran
- info na dolnym pasku (w przypadku 3:2 poza ekranem)
- info na dolnym pasku+ prawa strona kadru i OIS
- info na dolnym pasku+ prawa strona kadru i OIS + histogram


Informacje na wyświetlaczu nie wchodzą w kadr tylko przy pustym ekranie w pozostałych ustawieniach nawet minimalistyczny pasek na dole ekranu zachodzi na kadr zdjęcia w formacie 3:2 - jest jednak pol przezroczysty. Tylko w formacie 19:9 nic nie nachodzi na kadr wcale.

Jasand
04-09-2011, 19:17
No fakt nie zauważyłem tego, ale nie przeszkadza według mnie w kadrowaniu .

pdaman
06-09-2011, 13:01
ostatnio w moim ex1 zauważyłem awarie pokrętła trybu pracy, gdy jest w pozycji smart to lekkie dotknięcie poprostu zmienia na sąsiednie tryby. Zastanawiam czy opłaca się wysłac do serwisu (wada narazie nie przeszkadza ale może postępować z czasem) , bo pewnie powiedzą że to z winy użytkownika i za czyszczenie trzeba zapłacic. Co doradzicie?

GitBit
14-09-2011, 00:19
Witam! :]

Moze ktos mi to wyjasni, sadze ze napewno.. Chodzi o to ze Samsung ex1 ma ogniskowa 24-72mm natomiast jak biore podglad informacji exif to tam dlugosc ogniskowej zdjecia robionego przy szerokim koncie wyswietlane jest jako 5mm i to na kazdym zdjeciu ktore robilem na szerokim koncie. Niema to znaczenia czy tryb makro czy nie.. Nierozumiem czemu zamiast 24mm jest wyswietlane 5mm. dla porownania w nikonie D80 z obiektywem 18-135 zdjecie zrobione na szerkoim koncie w danych exif ma dlugosc ogniskowej 18mm czyli prawidlowa wartosc.

Robson_87
14-09-2011, 00:49
Ta ogniskowa (24-72mm) to ekwiwalent ogniskowej na pelnej klatce. Pokazuje 5mm gdyz taka jest fizyczna ogniskowa obiektywu lecz odleglosc od matrycy i jej wielkosc czynia z tej ogniskowej 24mm dla pelnej klatki. Mowiac prosto jesli bys zrobil zdjecie samsungiem ex1 na 5mm i dowolna lustrzanka pelnoklatkowa na 24mm mialbys dwa identyczne kadry. Robiac zdjecie wspomnianym nikonem d80 na najnizszej ogniskowej rowniez w aparacie masz fizyczna wartosc obiektywu czyli 18mm lecz jesli bys porownal to zdjecie ze zdjeciem na tej samej ogniskowej zrobionym na pelnej klatce zobaczylbys ze zdjecie zrobione aparatem pelnoklatkowym pokazuje wiecej w kadrze, szerzej obejmuje. Dzieje sie sie tak dlatego ze nikon d80 to aparat niepelnoklatkowy i ma mniejsza matryce oraz inna odleglosc obiektywu od tej matrycy w stosunku do aparatow pelnoklatkowych. Wlasnie ze wzgledu na ta mniejsza matryce i inna odleglosc obiektywu od niej nalezy pomnozyc ogniskowa obiektywu razy 1,5 jesli zdjecie jest robione aparatem niepelnoklatkowym co np w przypadku 18mm dla d80 da ok 27mm na pelnej klatce.

Ekwiwalent dla pelnej klatki jest podawany by wiedziec jakiej ogniskowej sie spodziewac w danym aparacie.

wasilewk
14-09-2011, 10:44
Ta ogniskowa (24-72mm) to ekwiwalent ogniskowej na pelnej klatce. Pokazuje 5mm gdyz taka jest fizyczna ogniskowa obiektywu lecz odleglosc od matrycy i jej wielkosc czynia z tej ogniskowej 24mm dla pelnej klatki. Mowiac prosto jesli bys zrobil zdjecie samsungiem ex1 na 5mm i dowolna lustrzanka pelnoklatkowa na 24mm mialbys dwa identyczne kadry. ...

Pod warunkiem, że wyciąłby z pełnej klatki środkowy fragment o wielkości matrycy w EX1.


Pzdr.

bralineczeka
14-09-2011, 16:51
Pod warunkiem, że wyciąłby z pełnej klatki środkowy fragment o wielkości matrycy w EX1.


Pzdr.


Na pewno? Chyba jednak Robson_87 ma rację.
Wydaje mi się, że po to podaje się ekwiwalenty ogniskowej w stosunku do pełnego obrazka, aby można było porównać właśnie kąty widzenia obiektywów.
A sytuacja, o której piszesz miałaby miejsce w przypadku użycia tego samego obiektywu w obu aparatach.

jerz
14-09-2011, 18:20
Witam! :]

Moze ktos mi to wyjasni, sadze ze napewno.. Chodzi o to ze Samsung ex1 ma ogniskowa 24-72mm natomiast jak biore podglad informacji exif to tam dlugosc ogniskowej zdjecia robionego przy szerokim koncie wyswietlane jest jako 5mm i to na kazdym zdjeciu ktore robilem na szerokim koncie. Niema to znaczenia czy tryb makro czy nie.. Nierozumiem czemu zamiast 24mm jest wyswietlane 5mm. dla porownania w nikonie D80 z obiektywem 18-135 zdjecie zrobione na szerkoim koncie w danych exif ma dlugosc ogniskowej 18mm czyli prawidlowa wartosc.

W każdym exifie jest podana zarówno fizyczna długośc ogniskowej, jak i jej odpowiednik na pełnej klatce - poszukaj dobrze:
Make - SAMSUNG
Model - EX1
(...)
FocalLength - 5.2 mm
(...)
FocalLengthIn35mmFilm - 24 mm


Make - NIKON CORPORATION
Model - NIKON D80
(...)
FocalLength - 10.00 mm
(...)
FocalLengthIn35mmFilm - 15 mm

wasilewk
14-09-2011, 18:37
Na pewno? Chyba jednak Robson_87 ma rację.
Wydaje mi się, że po to podaje się ekwiwalenty ogniskowej w stosunku do pełnego obrazka, aby można było porównać właśnie kąty widzenia obiektywów.
A sytuacja, o której piszesz miałaby miejsce w przypadku użycia tego samego obiektywu w obu aparatach.

Tak jest, masz rację - myślałem o tym samym obiektywie.

Pzdr.

motyl
14-09-2011, 23:08
Witam. Czy ktoś z posiadaczy EX1 może polecić mi sprawdzoną ładowarkę do akku. Jest tego kilka na Al........, ceny podobne i nie wiem co wybrać. Podobnie z akumulatorem. Warto płacić za oryginał ? czy któryś z zamienników jest godny polecenia ?

gaijin
15-09-2011, 10:43
Witam. Czy ktoś z posiadaczy EX1 może polecić mi sprawdzoną ładowarkę do akku. Jest tego kilka na Al........, ceny podobne i nie wiem co wybrać. Podobnie z akumulatorem. Warto płacić za oryginał ? czy któryś z zamienników jest godny polecenia ?

BYŁO...
Urządzenia firmy fotoenergia działają dobrze.

bralineczeka
15-09-2011, 12:18
Potwierdzam, że Fotoenergia jest w porządku. Należy jednak uważać na takie niebieskie akumulatory jak w tej aukcji - http://allegro.pl/akumulator-bateria-samsung-slb-11a-cl65-wb100-ex1-i1797999782.html Wystarczają na ok 15-20 zdjęć. Warto przed kupnem upewnić się, czy to na pewno Fotoenergia. W aukcji , z której kupowałem na fotkach był inny akumulator a dostałem właśnie ten niebieski.

motyl
15-09-2011, 12:19
BYŁO...
Urządzenia firmy fotoenergia działają dobrze.

Nie przyganiaj. Było jak i wiele innych tematów. które ugrzęzły na 135 stronach debaty.
Za informację bardzo dziękuję. Pozdrawiam.

PS
bralineczeka, cenna uwaga. Dziękuję.

waldek
15-09-2011, 13:06
...Należy jednak uważać na takie niebieskie akumulatory jak w tej aukcji - http://allegro.pl/akumulator-bateria-samsung-slb-11a-cl65-wb100-ex1-i1797999782.html Wystarczają na ok 15-20 zdjęć. ...

Chciałbym ostrzec przed pochopnymi zakupami na allegro zamienników Samsunga.
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=189579 - kupiłem taki do Samsunga NX5
Te akumulatory nie nadają się nawet do latarek.

bralineczeka
15-09-2011, 17:16
Swój drugi komplet akumulatorów kupowałem na allegro u użytkownika digital-efekt_pl
Zresztą później brałem u niego akku do innego aparatu i wszystko było w porządku.

gaijin
16-09-2011, 08:36
Nie przyganiaj. Było jak i wiele innych tematów. które ugrzęzły na 135 stronach debaty.
Za informację bardzo dziękuję. Pozdrawiam.


na następnej stronie jak ktoś zapyta o to samo to będzie ok?... bierz jak Napisali, są ok

motyl
16-09-2011, 09:39
na następnej stronie jak ktoś zapyta o to samo to będzie ok?... bierz jak Napisali, są ok
Pozwól, że Ci coś wyjaśnię. Zanim kupiłem EX1 przeczytałem temat od pierwszej do ostatniej strony. Za pomocą szukajki wynajdowałem tematy, które mnie interesują i czytałem. Nie pytam o zakres ogniskowych czy jasność obiektywu. Pytam o akumulator i zadaję to pytanie z premedytacją. Jeżeli któryś z użytkowników EX-a zakupił dodatkowy akumulator powiedzmy rok temu i po np. trzech miesiącach napisał, że jest dobry, to taka ocena aku jest ciekawa. Jeżeli ten sam użytkownik ten sam aku ocenił pozytywnie po roku od zakupu to taka ocena jest dla mnie bardo ważna i taką informacją będę się kierował przy zakupie.

gaijin
16-09-2011, 11:11
Pozwól, że Ci coś wyjaśnię. Zanim kupiłem EX1 przeczytałem temat od pierwszej do ostatniej strony. Za pomocą szukajki wynajdowałem tematy, które mnie interesują i czytałem. Nie pytam o zakres ogniskowych czy jasność obiektywu. Pytam o akumulator i zadaję to pytanie z premedytacją. Jeżeli któryś z użytkowników EX-a zakupił dodatkowy akumulator powiedzmy rok temu i po np. trzech miesiącach napisał, że jest dobry, to taka ocena aku jest ciekawa. Jeżeli ten sam użytkownik ten sam aku ocenił pozytywnie po roku od zakupu to taka ocena jest dla mnie bardo ważna i taką informacją będę się kierował przy zakupie.

ok jednak nie pytałeś jak sprawują się po dłuższym czasie użytkowania (a o tym chyba myślałeś) tylko które działają dobrze... ja mam już około pół roku i jest ok z foto; nieważne koniec...

catintheflat
22-09-2011, 22:30
Wczoraj w rodzinie pojawił się nowy aparat w zastępstwo wysłużonego już Samsunga A50 no i po przeanalizowaniu wszelkich za i przeciw wybór padł na EX1.
Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne, świetne wykonanie, świetny wyświetlacz choć do ergonomii trzeba się nieco przestawić ale na pewno lepsza niż typowy kompakt. Wgranie FW odbyło się bez problemu(choć wypowiedzi niektórych użytkowników nieco mnie zaniepokoiły i obawiałem się, że coś pójdzie nie tak).
Mam pytanie do posiadaczy którzy już używają go od pewnego czasu...otóż dziś znajomy stwierdził, że wyświetlacze TFT są lepsze bo nie "wypalają" się tak jak OLEDy w smartfonach. Tutaj mam pytanie czy ktoś z was zauważył jakieś objawy tego "wypalenia się" wyświetlacza w swoim aparacie ?
Wiem, że OLEDy działają nieco inaczej i ich największą wadą jest stosunkowo krótka żywotność, choć z drugiej strony aparat to nie telefon i nie wyświetla non stop tych samych informacji w tym samym miejscu(np stan baterii czy zasięg), a nawet ikonki z parametrami się często zmieniają gdy przechodzimy w tryb podglądu czy do menu.

TMK
23-09-2011, 07:50
Nie przejmowałbym się tym.

żywotność kolorów w OLED:
czerwony – 29 000 godzin,
zielony – 110 000 godzin,
niebieski – 34 000 godzin.

Czyli najsłabszy czerwony padnie już po 3,3 roku używania nonstop przez 24 godz/dobę. Lipa ;)

catintheflat
23-09-2011, 12:17
Czyli tak jak myślałem :) Dzięki

szkudel
29-09-2011, 20:01
Witam,
czy zdjęcia z bliska plus lampa powinno mieć taką wadę(czarna plama)?to normalna rzecz?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/09/SAM_0738-1.jpg
źródło (http://i110.photobucket.com/albums/n82/szkudel/SAM_0738.jpg)

wasilewk
29-09-2011, 20:10
Oczywiście - tak zostało zaplanowane i tak wykonał to aparat. Nie wiem czemu tu się dziwić - w tej chwili w nowszych modelach Samsung umieszcza lampę trochę dalej.

Pzdr.

Jasand
29-09-2011, 20:30
Sony 16-105 podpiety pod A300 na pełnym tele miał tak samo . Ratowała go tylko lampa zewnetrzna. Ale tu sie dziwie bo nie zmienia sie obiektywów.

wasilewk
29-09-2011, 20:35
Zgoda, ale ten EX1 jest w ogóle trochę kompromisem: jedne rzeczy się sprawdziły inne nie. Pomimo tego nadal jest smakowitym kąskiem dla tych, co wiedzą jak go wykorzystać --> choć nie bardzo jako aparat podstawowy.

Pzdr.

drsemen
29-09-2011, 22:23
Witam,
czy zdjęcia z bliska plus lampa powinno mieć taką wadę(czarna plama)?to normalna rzecz?


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/09/SAM_0738-1.jpg
źródło (http://i110.photobucket.com/albums/n82/szkudel/SAM_0738.jpg)
Nie mam tulejki do mocowania filtrów, jeśli była to może ona, w przeciwnym wypadku stawiam na palec fotografującego lub pasek od aparatu.
Ja takiej wady u siebie nie stwierdziłem, mowa oczywiście o EX1.

catintheflat
29-09-2011, 23:56
Nie mam tulejki do mocowania filtrów, jeśli była to może ona, w przeciwnym wypadku stawiam na palec fotografującego lub pasek od aparatu.
Ja takiej wady u siebie nie stwierdziłem, mowa oczywiście o EX1.



Ja mam całość i również nie zauważyłem takowego cienia nawet przy fotach z bliska

MC_
30-09-2011, 12:43
U mnie nie ma takiego cienia.

szkudel
30-09-2011, 17:08
Dałem ciała, tak to tulejka. Przepraszam za zamieszanie i dziękuję!!

osowiak
03-10-2011, 23:25
Własnie kupiłem i bawię się tym aparacikiem - ale proszę podpowiedzcie mi jakie macie do tego futerały - poszukuje jakiegoś większego takiego do paska przypinanego .

bralineczeka
04-10-2011, 13:12
Własnie kupiłem i bawię się tym aparacikiem - ale proszę podpowiedzcie mi jakie macie do tego futerały - poszukuje jakiegoś większego takiego do paska przypinanego .

Case Logic TBC-303. Pasuje całkiem nieźle. Na stronie 62 bieżącego wątku masz zdjęcia. Ja doszyłem sobie uchwyty i oryginalnego paska od aparatu używam jako paska na ramię. W kieszonce z przodu mieszczą się dwie baterie i jakaś zapasowa karta. Przez obiektyw nie ma tam jednak zbyt wiele miejsca.

osowiak
04-10-2011, 13:23
Dzięki za info o futerale i szukam ale na alle nie mają więc idę po sklepach, pozdrawiam

MC_
04-10-2011, 13:28
Ja kupiłem jakiegoś nołnejma z lokalnego sklepu.

Może przejedź się do cyfrowych na Kartuską i coś dopasuj?

Jasand
04-10-2011, 15:22
Ja mam Case Logic TBC-303K (około 30-35 zł). Idealnie pasuje do EX1. Z przodu kieszonka na dodatkową karte , baterię i ściereczkę

osowiak
04-10-2011, 17:49
jest jeden taki pokrowiec jak piszesz na Alle z przesyłką ok 50 zeta - dzięki za info

Jasand
04-10-2011, 17:53
W "Nie dla idiotów" lub innym elektromarkecie w Trójmieście winny być . Zaoszczędzisz na przesyłce. No i sobie przymierzysz czy Ci będzie sie podobał. Ten ochydny karabińczyk zaraz wyrzuciłem.

osowiak
04-10-2011, 17:57
Tak zrobie jak mówisz tylko ten czas a tu ciągle w pracy ale dam radę i .........

GitBit
04-10-2011, 22:44
Ja mam SAMSONITE VARADERO 90DV i goroco polecam! Na alle.. Sobie luknij, troche kosztuje ale wart swojej ceny, ma sporo kieszonek a jakosc wykonania jest bardzo dobra. Do EX1 pasuje jak ulal!

zolffik
09-10-2011, 12:35
Witam,
Jestem na kupnie małego kompaktu m.in. myśle o EX1. Dużo już zostało tu napisane o jasnym obiektywie a także o dość długiej migawce 1/500. Jak w takim razie aparat sprawdzi się w Alpach podczas mocnego słońca i śniegu. Czy przymknięcie przysłony poradzi sobie w takich warunkach?

hijax_pl
09-10-2011, 12:40
Migawka to ma 1/1500.
A jak się sprawdzi? No może być ciężko. Ale od czego tulejka i filtry ND? ;)

motyl
09-10-2011, 13:15
ND albo polaryzacyjny i pamiętaj, że w EX masz czułość 80 ASA co też trochę pomoże.

zolffik
09-10-2011, 14:19
dziękuje za podpowiedź. aparat wraz z tulejką 52mm już zamówiony. Teraz tylko trzeba dobrać jakiś zestaw filtrów. Może jakieś sugestie, które filtry wybrać właśnie do ex1. Chodzi mi o UV, polara no i ND. Z góry wielkie dzięki za pomoc

hijax_pl
09-10-2011, 19:05
UV - niepotrzebny, no chyba, że w wysokie Alpy się wybierasz
CPL - mam Hoye HMC 52 i jestem zadowolony (niektórzy narzekają na czyszczenie, ale może po prostu nie chce im się czyścić, albo robią to nieumiejętnie ;) )
ND - mam Hoye HMC NDx8
I dekielek na 52mm ;)

jannik
20-10-2011, 11:25
Witam
Ostatnio miałem okazję pobawić się Lumixem Lx3 i Lx5 i pozwolę sobie podzielić się pewnym spostrzeżeniem.

Co tu dużo gadać - warto nie żałować i te kilka złotych dołożyć do Lx3 lub Lx5

To zupełnie inna bajka.

Jakiś czas temu uległem różnym forumowym opiniom, że nie ma sensu gardzić "gorszymi" markami i przeceniać renomowane firmy.
Jednak dziś twierdzę, że warto zwracać przy wyborze aparatu uwagę na markę.
Szajcung to szajcung, a Lumix to Lumix i nie ma to tamto :)

pozdro

PS
Miałem kiedyś EX-a i ... już nie mam i mieć nie chcę!
Owszem, z jednym zastrzeżeniem - jestem totalnym amatorem, b. rzadko robię fotki w rawach, głównie lubię "gotowce" w jpg i najczęściej korzystam z ustawień manualnych :)

hijax_pl
20-10-2011, 11:30
jannik, o ile dobrze wiem, to aparaty zmieniasz jak rękawiczki. Dziś chwalisz LX, a jutro będziesz chwalił już coś innego...

jannik
20-10-2011, 13:36
Oj Hijax, Hijax
Znów mnie śledzisz!
Ty mieszkasz na forach, czy co?!

Rękawiczki zmieniam znacznie rzadziej :)

A teraz mam Lumixa Lx2 (bo na takiego mnie było stać) i oczywiście jest to super aparacik (jak na moje potrzeby). Kupiłem go po zabawach z Lx3 i Lx5, na które mnie niestety nie stać :(

pzodro

FX1900
20-10-2011, 14:47
LX2 dzieli przepaść w porównaniu do LX3,5 jeśli chodzi o matryce i szkło. Jeśli LX2 ma zastąpić EX1 to się lepiej na forach nie wypowiadaj :D a argumenty typu lumix to lumix a sajsung to sajsung uznajemy tutaj za spamowanie forum. Tyle w temacie.

jannik
20-10-2011, 23:29
LX2 dzieli przepaść w porównaniu do LX3,5 jeśli chodzi o matryce i szkło. Jeśli LX2 ma zastąpić EX1 to się lepiej na forach nie wypowiadaj :D a argumenty typu lumix to lumix a sajsung to sajsung uznajemy tutaj za spamowanie forum. Tyle w temacie.

Nie przeczę, że dzieli je przepaść. Ale też dzieli je przepaść cenowa :)
Lx2 nie jest w zastępstwie EX-a. Po prostu taki aparacik mi na dany moment wystarczy i jest naprawdę niezły!

Miałem już trzy Szajsungi i ... zdecydowanie polecam Lumixa (nawet tego "gorszego")

pozdro

MC_
21-10-2011, 09:22
jannik, akurat Ty jesteś jedną z najmniej wiarygodnych osób jeśli chodzi o ocenę jakiegokolwiek aparatu.

Przykre jest to, że własną nieumiejętność ich obsługi tłumaczysz wyimaginowanymi wadami aparatów.

bogdi64
25-10-2011, 21:22
a dziś zauważyłem mały spadek ceny EX, to chyba jedyny aparat, który staniał przy drożejącym euro i $

MC_
26-10-2011, 08:59
No wiesz, on już jednak trochę na rynku jest...

motyl
26-10-2011, 09:39
a dziś zauważyłem mały spadek ceny EX, to chyba jedyny aparat, który staniał przy drożejącym euro i $
A różnie to jest. W sklepie w którym ja kupowałem to EX zdrożał o 40 zł.

aadamuss
31-10-2011, 10:40
Hej. Czy ktoś mógłby polecić jakąś alternatywę dla EX 1 ? - ale taką, żeby obiektyw nie wystawał i aparat mieścił się w kieszeni ? Czy raczej jeśli obiektyw nie będzie wystawał to już raczej przepaść pomiędzy EX1. Robiłem parę zdjęć eiksem kolegi i było ok, najbardziej pasowała mi zmiana obrazu na wyświetlaczu przy zmianie czasu lub przesłony - czy inne kompakty też tak mają ?
pozdrawiam adam

catintheflat
31-10-2011, 21:12
Canon G12, Panasonic LX5

wasilewk
31-10-2011, 21:15
Canon G12, Panasonic LX5

Duuża kieszeń dla G12.

stachmuszel
01-11-2011, 09:46
Sprawdz Nikona P300, typowy kieszonkowiec a i obrazek niczego sobie. W watku obok jest kilka przykladowych moich fotek.
Pozdr.

jannik
01-11-2011, 15:32
Bardzo sensowną alternatywą wobec EX-a jest Canon S95

polecam
:)

stachmuszel
02-11-2011, 08:23
Bardzo sensowną alternatywą wobec EX-a jest Canon S95

polecam
:)

Ale o 50% droższa ta alternatywa :-)

FX1900
02-11-2011, 08:53
Alternatywy są w sensie jasne szkło duża matryca full manual RAW z tym że nie w cenie EX1 i żadna z nich nie ma odchylanego ekranu poza G12 ale kosztuje jak lustrzanka :)

MC_
02-11-2011, 11:13
Poza tym G12 nie ma jasnego obiektywu. Tak więc średnia ta alternatywa...

FX1900
02-11-2011, 11:42
Czyli alternatywy nie ma EX1 jest po prostu bezkonkurencyjny :D

MC_
03-11-2011, 09:43
Alternatywa jest, ale za wyższą cenę.

stachmuszel
03-11-2011, 10:17
Alternatywą jest Canon S90, jeszcze dostępny gdzieniegdzie. Ma podobne cechy do EX1 (cechy foto i video) i ceną ok 1000pln.

Flex
09-11-2011, 23:42
Cześć,

mam nie typową prośbę. Przepiłem gdzieś swoją płytkę od EX'a, a przypadkiem usunąłem SRC. Wiem że na płycie było 3.1 bodajże, a obecnie na stronie Samsunga widzę same wersje 4. Z tym, że np. .jpg mi się na niej nie otwierają, na 3.1 otwierały się.

Mógłby ktoś instalkę wrzucić na jakiś serwer i podać tutaj lub na priv ?

iskandrija
28-11-2011, 21:29
ostatnio w moim ex1 zauważyłem awarie pokrętła trybu pracy, gdy jest w pozycji smart to lekkie dotknięcie poprostu zmienia na sąsiednie tryby. Zastanawiam czy opłaca się wysłac do serwisu (wada narazie nie przeszkadza ale może postępować z czasem) , bo pewnie powiedzą że to z winy użytkownika i za czyszczenie trzeba zapłacic. Co doradzicie?

mam ten sam problem... i też się zastanawiam, czy przyjmą to na gwarancję? dodatkowo pojawił się u mnie problem z trybem makro, nie działa i na 'scene' i przy ustawieniu makro w zakresie fokusa :/

FX1900
29-11-2011, 09:01
No to się dalej zastanawiajcie czy wam to przyjmą na gwarancji albo dzwońcie do serwisu i pytajcie :D albo olejcie problem i róbcie zdjęcia.

MC_
29-11-2011, 10:58
Zamiast dzwonić i pytać - wysłać albo iść do sprzedawcy i zgłosić niezgodność z umową.

mgmkom
27-12-2011, 18:57
Przeczytałem cały wątek i widzę, że od pewnego czasu nie pojawiają się żadne nowe sensowne wypowiedzi.

Najczęściej wałkowane jest:
- jaki kupić futerał
- który kompakt lepszy: Lumix LX5, Olympus XZ1, Canon G11/12, Samsung EX1 (czyli o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia)
- które baterie/ładowarki lepsze
- jak wgrać firmware
i tak w kółko przez 143 strony.

Więc może dorzucę coś innego: jedną poradę i jedno pytanie.

Jak sprawdzić wersję firmware: w wyłączonym aparacie wcisnąć (i przytrzymać) spust migawki + kółko na dole (tam gdzie kwiatek od makro) + power; wyświetli się ekran informacyjny FW Version (DSC, OIS, S/N)

A teraz pytanie. Padło chyba tylko raz i nie było odpowiedzi. Czy tuleja z filtrem nie winietuje przy szerokim kącie?

motyl
27-12-2011, 21:02
Nie wiem czy moja odpowiedz będzie w 100% satysfakcjonująca bo tuleję mam robioną na wzór oryginalnej ale zapewniam, że razem z filtrem PL nie winietuje. Za to sama tuleja potrafi dać cień na zdjęciu jak używa się wbudowanej lampy błyskowej.

mgmkom
27-12-2011, 22:03
Nie wiem czy moja odpowiedz będzie w 100% satysfakcjonująca bo tuleję mam robioną na wzór oryginalnej ale zapewniam, że razem z filtrem PL nie winietuje. Za to sama tuleja potrafi dać cień na zdjęciu jak używa się wbudowanej lampy błyskowej.Dziękuję za odpowiedź :)

Mam jeszcze jedną informacje dla Linuksowców: raw-y EX1 działają w RawTherapee. Trzeba tylko w preferencjach, w zakładce "przeglądarka plików" dodać rozszerzenie srw do "parsed extensions".

Ciekawostka jest przy tym taka, że gdy otwieramy plik *.srw w RawTherapee to możemy w pełni "podziwiać" dystorsję obiektywu. Natomiast gdy otwieramy ten sam plik w dołączonym do aparatu windowsowym programie, dystorsja jest już wstępnie skorygowana i praktycznie niewidoczna.

bogdi64
29-12-2011, 11:27
mam pytanie do użytkowników EX1 - jak wygląda sprawa mechaniki w waszych aparatach (aparat już jest troszkę na rynku), czy występują jakieś "choroby wieku dziecięcego" w waszych modelach ? - interesują mnie opinie osób, które dość intensywnie używają ich

mrawi
29-12-2011, 11:46
Od pół roku wszystko działa wporządku. Co prawda intensywnie nie pstrykam, ale systematycznie.

mgmkom
29-12-2011, 13:31
mam pytanie do użytkowników EX1 - jak wygląda sprawa mechaniki w waszych aparatach (aparat już jest troszkę na rynku), czy występują jakieś "choroby wieku dziecięcego" w waszych modelach ? - interesują mnie opinie osób, które dość intensywnie używają ichMam aparat od niedawna, ale już zauważyłem, że wysunięty obiektyw jest bardzo delikatny i łatwo można go mechanicznie uszkodzić. Jak chcemy robić zdjęcia w ekstremalnych warunkach warto przykręcić tuleję z filtrem. Zabezpieczy go przed urazami mechanicznymi i brudem. Reszta korpusu raczej solidna i odporna.

GitBit
02-01-2012, 19:24
Zgodzę się z kolega powyżej, jak jakieś extremalne warunki to tuleja na wszelki wypadek. Co do winietowania to na mojej tulei która zakupiłem na alle.. firmy kiwifotos z założonym zwykłym filtrem uv na szerokim koncie można dostrzec delikatna winietę ale to trzeba się przyjżeć i to dobrze. Mi osobiście to nie przeszkadza w zadnym stopniu. Jedyne co to robiąc zdjęcie z założona tuleja i fleszem z wbudowanej lampy pojawia się cień na zdjęciach, ale to już było opisywane wcześniej. Jak sprawdzić wersję firmware.. Sprawdzałem sposób działa. ;)

hijax_pl
02-01-2012, 21:33
Ciekawostka jest przy tym taka, że gdy otwieramy plik *.srw w RawTherapee to możemy w pełni "podziwiać" dystorsję obiektywu. Natomiast gdy otwieramy ten sam plik w dołączonym do aparatu windowsowym programie, dystorsja jest już wstępnie skorygowana i praktycznie niewidoczna.Korygowany dystorsje są w obrazie JPG.

Jak otwierasz RAWa widzisz dane wprost z matrycy - widzisz dystorsje.
Jak robisz podgląd w windzie - otwierasz zaszytego w RAWie JPGa...

Żadne czary ;)

cyrusvirus
02-02-2012, 14:14
mam pytanie do użytkowników EX1 - jak wygląda sprawa mechaniki w waszych aparatach (aparat już jest troszkę na rynku), czy występują jakieś "choroby wieku dziecięcego" w waszych modelach ? - interesują mnie opinie osób, które dość intensywnie używają ich
Aparat mam od zeszłej wiosny i miałem 2 zgrzyty:
1. po prostu się zawiesił i trzeba było wyjąc baterię - pomogło
2. przy temperaturze ok -5 stopni po 10 minutach na dworze zwariował AF więc wciskam przycisk wyłaczenia, obietyw się normalnie schwował, ja patrze na ekran, a on przekazuje obraz (na schowanym obietywie!) a AF biega. Zdębiałem trochę ale po chwili było ok.

Nie wiem czy to wina mrozu czy elektorniki Samsunga, nie wiem.. Wiem, że mój Canon A85 swojego czasu to na mrozach spędzał całe dnie i nigdy nie było z nim problemów.
Poza tym aparat sprawuje się znakomicie i lubię go nie mniej niż w dniu kiedy go kupiłem :) Używam go prawie codziennie więc nie kurzy się w szafie.

deep
03-02-2012, 19:15
Mam takie małe pytanko, czy jest ktoś z Łodzi kto ma EX1 i miałby ochotę się spotkać? Coś czuję że nie podejmę decyzji zakupu jak sam się nie pobawię aparatem i nie porobię trochę RAWów.

DeKa
04-02-2012, 12:41
Dzień dobry,
mam pytanie do użytkowników EX1. Mój egzemplarz EX1 kupiony kilka dni temu wyświetla następujące informacje: DSC 110271 i OIS 1110181 oraz oczywiście numer seryjny aparatu. Domyślam się, że DSC to wgrana wersja firmware, co w takim razie oznacza OIS? I druga sprawa jeśli oprogramowanie wgrane do mojego aparatu ma nr 110271 to jak to się ma do strony Samsunga gdzie najnowsza wersja firmware z 2 lutego br. nosi nr 110181. Teoretycznie mój aparat ma nowszą wersję oprogramowania od tej podwieszonej na stronie ale przecież to niemożliwe skoro kupiłem go 1 lutego. Z góry dziękuję za odpowiedź na nurtujące mnie pytania.

bralineczeka
04-02-2012, 16:17
Na stronie Samsunga pojawił się nowy firmware 110181 z 02.02.2012. Ale coś chyba z nim nie halo. Piszą, że do jego instalacji potrzebne jest intelli studio. I tu zonk - model not supported. Tu coś jest, ale nie wszystko rozumiem: http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1001&thread=40492834

fafniak
04-02-2012, 16:32
chyba trzeba poczekać -wydaje mi się że to jakiś błąd który muszą naprawić

FX1900
04-02-2012, 20:45
Hmm 103111 u mnie jest taka aktualizacja a ta nowa ze strony się wcale nie wgrywa tylko po wrzuceniu na kartę i starcie aparatu pokazuje jaki jest aktualny program. Czyli tak jak to ludzie piszą na dpreview.

Piotor
05-02-2012, 10:51
Witam,

Przeczytałem cały wątek (łatwo nie było) i bardzo pomógł mi w podjęciu decyzji o zakupie EX-1.

A zarejestrowałem się na tym forum po to, żeby donieść, iż w Saturnie do 8 lutego EX-1 kosztuje tylko 900 PLN. Jak to wczoraj zobaczyłem, to mało mnie krew nie zalała bo tydzień temu kupilem go tamże za normalną cenę 1079 PLN :mad:

Teoretycznie mogłem go spakować w pudełko i iść po zwrot kasy, po czym natychmiast kupić w nowej cenie, jednak właśnie wczoraj rano wywaliłem ochronną fabryczną folię z wyświetlacza, więc pewnie by już nie przyjęli... Poza tym mam do sklepu dość daleko, mróz -16, machnąłem ręką...

Zły jestem, bo wokół tego zakupu kręciłem się chyba z miesiąc jak nie dłużej, a gdy w końcu wydałem niemało przecież kasy, to okazało się, że wystarczyło poczekać dosłownie 4 dni i zaoszczędziłbym na akcesoria (futerał już kupiłem, a dodatkowa bateria i zewnętrzna ładowarka już do mnie jadą).

Skoro już jednak się zarejestrowałem specjalnie po to, aby niektórym z Was być może zaoszczędzić 179 peelenów, to przy okazji wypowiem się na temat samego aparatu.

O wyborze tego właśnie modelu z grona naturalnych konkurentów (rozpatrywałem też LX 5 i XZ-1 Olka) zadecydowała przede wszystkim ergonomia. W sklepach "macałem" wszystkie trzy sprzęty i tylko EX-1 od razu "przykleił" mi się do ręki. LX 5 okazał się dla mnie subiektywnie za mały do wygodnego użytkowania. Kupiłem LX 5 i jakoś kompletnie nie mogłem się zaprzyjaźnić z guzikologią, więc po tygodniu zwróciłęm go do sklepu. Szkoda, bo to z wymienionej trójki najmniejszy aparacik, więc kryterium "chcę mieć kompakt żeby nie targać wszędzie lustra" w tym przypadku byłoby najlepiej spełnione. Z Olka zrezygnowałem z żalem, bo wciąż z dawnych czasów wspominam legendarnegu mju II, no ale XZ-1 odpadł z powodu braku jakiegokolwiek gripa, co znacznie utrudnia fotografowanie jedną ręką, a to nie jest przecież sprzęt lekki jak piórko. Szkoda, że Samsung wzorem XZ-1 nie zdecydował się na wbudowanie szarego filtra, co byłoby szczególnie użyteczne biorąc pod uwagę zaskakująco słaby najkrótszy czas migawki w EX-1. O rewelacyjnym olympusowskim pokrętle wokół obiektywu nie wspomnę... najwyraźniej niestety nie można mieć wszystkiego w jednym.

Po niecałym tygodniu niezbyt intensywnego testowania EX-1 jestem bardzo zadowolony z zakupu; mam świra na punkcie wygody użytkowania i pomimo, że sprzęt jest stosunkowo ciężki i nie najmniejszy (to akurat wiadomo od razu, więc nie ma niespodzianek) jakoś szybko się z nim zaprzyjaźniłem - dla mnie jest wygodny i intuicyjny w obsłudze. Do jakości zdjęć nie mam zastrzeżeń. Biorąc pod uwagę pogodę ostatnich dni - mnóstwo śniegu i pełne słońce - byłem mile zaskoczony faktem, że najkrótszy czas 1/1500 nie stanowił zbyt wielkiej przeszkody. Testowałem głównie jotpegi, ale w rawy też zajrzałem. Mając świadomość, że to nie lustro, ma małą matrycę, a praw fizyki się nie przeskoczy - postanowiłem go zatrzymać i nie szukać już dalszych opcji. Przez chwilę rozważałem Fujifilm x-10 ale jest równo 2 razy droższy niż EX-1; są jakieś granice absurdu (i portfela).

Ciekawostka - w Saturnie w Jankach pod Warszawą wciąż mieli tydzień temu Lumixa LX-3. To ewenement, bo trudno go kupić nawet z drugiej ręki, po tym jak wszedł model LX 5. To też ciekawa alternatywa, kosztuje tamże ok. 1300 PLN. Nie wiem, czy jeszcze go mają (wczoraj nie sprawdzałem).

Piotor
05-02-2012, 10:55
Przy okazji napiszę coś, co ktoś już tu niedawno pisał ale mogło przejść niezauważone w bogactwie wypowiedzi, a na pewno jest przydatne:

aktualną wersję firmware'u można w każdej chwili spradwzić bezpośrednio w aparacie, włączając go przy jednocześnie wciśnietym spuście migawki i dolnej części tylnego pokrętła (symbol kwiatka).

motyl
05-02-2012, 12:03
Po niecałym tygodniu niezbyt intensywnego testowania EX-1 jestem bardzo zadowolony z zakupu; mam świra na punkcie wygody użytkowania i pomimo, że sprzęt jest stosunkowo ciężki i nie najmniejszy....
Jeżeli chodzi o wielkość i wagę to do jakiego aparatu porównujesz ? Ty rzeczywiście masz ten aparat czy to jest tekst reklamowy ?

DeKa
05-02-2012, 12:09
Dobrze, a co w takim razie z numerem po skrócie OIS (wersja softu optycznej stabilizacji?). I jeszcze jedno pytanie do posiadaczy aparatu: czy numer seryjny na naklejce pod aparatem i ten wyświetlany po wduszeniu kombinacji klawiszy jest u Was ten sam?

Piotor
05-02-2012, 15:39
Jeżeli chodzi o wielkość i wagę to do jakiego aparatu porównujesz ? Ty rzeczywiście masz ten aparat czy to jest tekst reklamowy ?


Porównuję do Lumix'a LX 5, który bardzo poważnie rozważałem, a z którego zrezygnowałem z powodów opisanych wcześniej. Lumix jest wyraźnie mniejszy i lżejszy, ale dla mnie osobiście okazał się nieporęczny, po prostu "nie leżał" mi w dłoni. Co ciekawe - znajomy, który ma LX 5 i dłonie na pewno nie mniejsze od moich, chwali sobie ten aparat i wygodę jego użytkowania. Rzecz gustu i osobistych preferencji.


Dobrze, a co w takim razie z numerem po skrócie OIS (wersja softu optycznej stabilizacji?). I jeszcze jedno pytanie do posiadaczy aparatu: czy numer seryjny na naklejce pod aparatem i ten wyświetlany po wduszeniu kombinacji klawiszy jest u Was ten sam?

Wyświetla się DSC (u mnie 110271), OIS (u mnie 1110181) oraz S/N. Przy czym ten ostatni jest kompletnie różny od S/N z naklejki na spodzie; ten z wyświetlacza ma 11 cyfr a ten na spodzie 15 znaków alfanumerycznych. Prawdopodobnie to chodzi o dwie różne rzeczy, może np. kopie software'u też są numerowane i to właśnie ten S/N pokazuje się na ekranie? Bo ten S/N z naklejki to na pewno numer kolejny aparatu.

Jasand
05-02-2012, 21:54
Podaj tą kombinację klawiszy bo sam jestem ciekaw co w nim mam .

DeKa
05-02-2012, 22:11
Podaj tą kombinację klawiszy bo sam jestem ciekaw co w nim mam .

Tak jak Piotor napisał wcześniej - przy wciśniętym spuście migawki i przycisku makro musisz włączyć power, wówczas wyświetlą się 3 parametry o których mówimy.

Jasand
05-02-2012, 22:26
Mam tak jak FX1900 czyli DSC: 103111 ale OIS to 2.0 a nie żadne wielocyfrowe. Tego z 20.02.2012 nie próbuje. Numer S/N też całkowicie ( 11 cyfr) inny niz na spodzie aparatu

stachmuszel
07-02-2012, 21:05
W Lodzi w MM na ul. Brzezinskiej dzisiejsza cena EX-1 co to 899pln.

pyetya
10-02-2012, 20:48
a ja wciąż jestem bardzo zadowolony z EX1:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/SAM_0129_drzewo-1.jpg
źródło (http://i1271.photobucket.com/albums/jj623/pyetya/SAM_0129_drzewo.jpg)

IMO jakość jaką można uzyskać z nowych kompaktów jest naprawdę super :) obojętnie czy to będzie EX1, czy ostatnie canony S/G, nikony P7xxx czy Oly XZ1 albo Panas LX5.

koberek
10-02-2012, 21:48
witam
mam pytanie do użytkowników ex1
czy aparat ma tzw. tryb "live view" jak w canonie g11, to znaczy jeśli jestem na manualu, przestawiając kółkiem czas, przy ustawionej przesłonie, to na ekranie widzę zmianę ekspozycji ( obraz ściemnia się lub rozjaśnia)? czy pokazany jest tylko podziałka światłomierza?
u mnie sprawa jest trudniejsza, bo nie mogę za bardzo sobie pomacać aparatów w sklepie, bo takowych sklepów u mnie jest jak makiem, a jak jest to oferta jest jak w stanie wojennym.
przymierzam się do kupna, ale już sam nie wiem co, po przeczytaniu wątku skłaniam się ku ex1, ale...
czy ex1 i pochodne inne firmy, czy lepiej jakieś tańsze bezlustro z kitem?
z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc
pozdrawiam

drsemen
10-02-2012, 21:57
Z tego co przed chwilą sprawdziłem w moim EX1 to tak, widać zmianę ekspozycji na ekranie w trybie M (obraz się ściemnia lub rozjaśnia).

koberek
10-02-2012, 23:52
dzięki za odp.
czyli teoretycznie możemy na tej podstawie zrobić zdjęcie (pomijając światłomierz)?
dobrze "kombinuje"???
widziałem to w canonie, fajny patent, patrzyłem na lcd i kółeczkiem nastawiałem ekspozycje, nie zwracając uwagi na światłomierz, i co ciekawe zdjęcia wychodziły prawie tak jakbym tego chciał
pozdrawiam

ajt
11-02-2012, 00:08
czyli teoretycznie możemy na tej podstawie zrobić zdjęcie (pomijając światłomierz)?
pozdrawiam
Tak, pomocny jest również live histogram.
Taka zmiana jasności wyświetlacza w trybie M ma też złą stronę: utrudnia zdjęcia studyjne z lampami błyskowymi, bo jak się w studiu ustawi krótki czas, żeby światło zastane wyeliminować, to na wyświetlaczu nic nie widać :)

koberek
11-02-2012, 00:17
dzięki
tak co do studia to się zgodzę, ale np. na powietrzu dać żonie, wyłączyć tryb auto i ona sobie patrzy na wyświetlacz i kółeczkiem kręci, a przy okazji trochę praktyki łyknie :-)
to dobrze, że jest ta funkcja w ex1
jeszcze jak ktoś by mógł rozwiać mi dylemat czy ex1 czy olek epl1 z kitem, byłbym wdzięczny, jakoś człowiek z natury robi sobie kłopoty
dziękuje i pozdrawiam

ajt
11-02-2012, 00:40
Tak na powietrzu, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie, to na tym wyświetlaczu za wiele nie widać, więc takie ustawianie bywa trudne. Znacznie lepiej wtedy kręcić kółkiem i obserwować histogram.
Co do wyboru ex1 vs epl1, to musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie cechy aparatu są dla Ciebie najważniesze. Jak planujesz poprzestać na olkowym kicie, to bierz Samsunga, jego jasny obiektyw jest ostry od pełnej dziury, a to w wielu sytuacjach sprawi, że będzie bardziej użyteczny od Olka. Dalej: ex1 ma obracany ekran, żona będzie mogła sobie autoportrety na fejsa robić :)
No i z tego co piszesz, planujesz korzystanie z trybu manualnego. EX1 ma dość wygodną rolkę z przodu i pierścień do kręcenia wokół przycisków, a w Olku wszystko przyciskami trzeba zmieniać.
W każdym razie z tych dwóch wybrałbym Olka tylko wtedy, gdybym planował zakup do niego dodatkowych szkieł.

koberek
11-02-2012, 00:53
no dzięki
co do olka to nie mam zamiaru nic dokupywać, tak więc chyba wezmę ex1, aparat głównie dla żony, no ja też się pobawię, a jak kobieta to wiadomo foto dzieci, imprezki u wujka , wycieczki i tym podobne... ja czasem może wycisnę jakieś macro, chcę dla niej coś dobrego, co dobre zdjęcia robi, żeby mi nie "jęczała", że nie ostre, że kolory, oczywiście jako drugi współwłaściciel także muszę być zadowolony
także chyba jednak ten ex1, widzę w sklepach nawet nie tak drogi(powiedzmy)

marekch2
11-02-2012, 01:43
A ja mam zastrzeżenia do jakości zdjęć, żona robi i mówi, że wychodzą jakieś mdłe, nie dokońca ostre, mało kolorów, poradzcie jak mam jej ustawić aby były takie jak na waszych samplach , pozdrawiam

motyl
11-02-2012, 09:40
A ja mam zastrzeżenia do jakości zdjęć, żona robi i mówi, że wychodzą jakieś mdłe, nie dokońca ostre, mało kolorów, poradzcie jak mam jej ustawić aby były takie jak na waszych samplach , pozdrawiam
Bez obrazy ale poczytaj instrukcję. Jest tam trochę informacji na temat np. ustawień jpg-a bo podejrzewam, że w tym formacie robisz. Jpg z EX1 wychodzi bardzo dobry. Poczytaj też na temat ustawienia ekspozycji, redukcji drgań itp. To naprawdę nie jest skomplikowany sprzęt. Trochę wiedzy i będzie OK. Pomijam ekstremalny przypadek, że twój aparat jest uszkodzony.

pyetya
11-02-2012, 10:52
A ja mam zastrzeżenia do jakości zdjęć, żona robi i mówi, że wychodzą jakieś mdłe, nie dokońca ostre, mało kolorów, poradzcie jak mam jej ustawić aby były takie jak na waszych samplach , pozdrawiam

Kolega powyżej pisze o jednym sposobie - i to jest ok, natomiast ze swojej strony mogę zaproponować robienie zdjęć w RAW i obróbkę. Ale nauczenie się ustawień jpg pewnie będzie bardziej wygodne (brak konieczności obróbki) chociaż efekty z RAW będą lepsze.

mrawi
11-02-2012, 12:41
A ja mam zastrzeżenia do jakości zdjęć, żona robi i mówi, że wychodzą jakieś mdłe, nie dokońca ostre, mało kolorów, poradzcie jak mam jej ustawić aby były takie jak na waszych samplach , pozdrawiam
Co do ostrości to właśnie, albo aparat uszkodzony, albo zdjęcia poruszone lub ostrość ustawiona na czym innym niż robione zdjęcie. EX1 daje jpg ostre jak należy i trzeba nawet w ustawieniach dawać na mniejszą wartość, żeby nie były za ostre. Aha, a może w menu masz ustawioną ostrość na najniższą wartość? Co do kolorów to trzeba balans bieli odpowiedni ustawić i jest jeszcze opcja ustawień kolorów (odcieni) zdjęcia. Aparat naprawdę jest dobry tylko trzeba go trochę poznać (podstawowe opcje menu). Instrukcja w rękę i do dzieła :D.

marekch2
11-02-2012, 14:27
a może to:
http://wyobrazsobie.komputerswiat.pl/foto/sprzet-foto/2010/09/jesli-twoj-aparat-samsung-ex1-robi-nieostre-zdjecia.aspx

Dolce
12-02-2012, 00:14
Witam.
A co z najnowszym oprogramowaniem ? Nadal się nie daje wgrać ?

marekch2
12-02-2012, 15:36
Nie daje się wgrać

Piotor
12-02-2012, 20:15
witam

czy aparat ma tzw. tryb "live view" jak w canonie g11, to znaczy jeśli jestem na manualu, przestawiając kółkiem czas, przy ustawionej przesłonie, to na ekranie widzę zmianę ekspozycji ( obraz ściemnia się lub rozjaśnia)? czy pokazany jest tylko podziałka światłomierza?


Widać zmianę ekspozycji na obrazie pokazywanym przez wyświetlacz, a oprócz tego na dole ekranu jest widoczna podziałka światłomierza.

drsemen
12-02-2012, 21:03
Z tego co przed chwilą sprawdziłem w moim EX1 to tak, widać zmianę ekspozycji na ekranie w trybie M (obraz się ściemnia lub rozjaśnia).

dzięki za odp.
czyli teoretycznie możemy na tej podstawie zrobić zdjęcie (pomijając światłomierz)?
dobrze "kombinuje"???
widziałem to w canonie, fajny patent, patrzyłem na lcd i kółeczkiem nastawiałem ekspozycje, nie zwracając uwagi na światłomierz, i co ciekawe zdjęcia wychodziły prawie tak jakbym tego chciał
pozdrawiam

Tak, pomocny jest również live histogram.
Taka zmiana jasności wyświetlacza w trybie M ma też złą stronę: utrudnia zdjęcia studyjne z lampami błyskowymi, bo jak się w studiu ustawi krótki czas, żeby światło zastane wyeliminować, to na wyświetlaczu nic nie widać :smile:



Widać zmianę ekspozycji na obrazie pokazywanym przez wyświetlacz, a oprócz tego na dole ekranu jest widoczna podziałka światłomierza.
Jak widać częściowo odpowiedź na pytanie już padła. :D

pRoPh3Cy
16-02-2012, 05:53
Witam. Jestem posiadaczem tego aparatu od paru miesiecy i jestem naprawde zadowolony jak na moje bardzo skromne mozliwosc

Swoja taka juz bardziej serio przygode z fotografia chce zaczac wlasnie od tego aparatu, bo jestem na tyle laikiem ze nie znam takich podstaw jak ustawienie odp. przeslony, migawki itd.. po prostu kompletny laik. Ale nie ma sie co dziwic jak przedtem posiadalem tylko "malpki".

Dla niektorych to sie moze wydac straszliwe, ale po prostu nic nie wiem na temat fotografi :D I jest mi z tym bardzo dobrze, bo temat mnie wkrecil troche i ciekawi coraz bardziej w miare zaglebiania sie, brakuje tylko dobrej odpowiedniej lektury dla takiego czleka jak ja, dlatego jak ktos moze cos polecic na poczatek, to bardzo chetnie.

W kazdym razie polecam ten aparat, jak dla mnie sprawdza sie idealnie a wiem ze wykorzystuje 10% jego mozliwosci. Jako maly wstep przed lustrzanka chyba odpowiedni.

bralineczeka
16-02-2012, 21:21
No i Samsung wycofał firmware 110181. Zamiast niego pojawił się 110271 z tą samą datą. O ile zrozumiałem jest to firmware dla aparatów ze zmienionymi bebechami i dla egzemplarzy z przed zmian nie ma potrzeby jego wgrywania.

motyl
16-02-2012, 21:39
.....O ile zrozumiałem jest to firmware dla aparatów ze zmienionymi bebechami i dla egzemplarzy z przed zmian nie ma potrzeby jego wgrywania.
Chociaż EX1 mam, dawno się nie interesowałem co się z tym sprzętem dzieje. Możesz wyjaśnić mi o co chodzi z tymi "zmienionymi bebechami" Dzięki.

gaijin
17-02-2012, 12:30
no właśnie dziwnie to opisali - kto ma sprzęt po 2011.05 to może wgrać a kto ma wcześniejszy temu nic się nie wgra...?
ps: ciekawe jakie to part change...

Piotor
18-02-2012, 10:58
Dla niektorych to sie moze wydac straszliwe, ale po prostu nic nie wiem na temat fotografi :D I jest mi z tym bardzo dobrze, bo temat mnie wkrecil troche i ciekawi coraz bardziej w miare zaglebiania sie, brakuje tylko dobrej odpowiedniej lektury dla takiego czleka jak ja, dlatego jak ktos moze cos polecic na poczatek, to bardzo chetnie.



Nikt się z tą wiedzą nie rodzi (podobnie jak z żadną inną) :-)
Literatury jest multum, w tym dużo pozycji dla osób, które nic nie wiedzą o podstawach fotografii (ekspozycja, głębia ostrości, etc.). Najlepiej iść do księgarni i pooglądać, a potem coś dla siebie wybrać. Jeśli nie masz blisko dużej księgarni to Allegro ma tego tyle, że będzie problem z nadmiernym wyborem.

Zerknąłem na swoja półkę i z marszu moge polecić np.:

"Multimedialna szkoła fotografowania National Geographic" - kurs na CD
John Hedgecoe: Fotografia. Jak lepiej fotografować"
Jerzy Fedak: "Fotografia cyfrowa od A do Z"
Tim Daily: "Encyklopedia fotografii cyfrowej"

Dwie pierwsze pozycje pochodzą z "dawnych czasów' (wbrew pozorom wcale nie tak odległych), kiedy jeszcze w powszechnym, a nawet dominującym użytku była fotografia analogowa, ale prawa optyki się przez ten czas nie zmieniły, więc wszystkie opisane w nich podstawowe zasady fotografowania nadal obowiązują :-)

Rozejrzyj się tez wśród dostępnych czasopism poświęconych fotografii; tu Ci za bardzo nie podpowiem, bo te, które ja czytam lub czytuję przeznaczone są raczej dla klienteli na poziomie ponadpodstawowym / średniozaawansowanym (co nie znaczy, że są nieprzydatne dla początkujących, ale sugeruje zacząć od podstawówki). Czytuję regularnie i z przyjemnością Digital Foto Video, dawniej dość regularnie FOTO i Fotokurier, ale zdaje mi się, że jest też co najmniej kilka miesięczników dla osób całkiem początkujących.

No i - tradycyjnie już - multum artykułów i publikacji internetowych; przed chwila wpisałem w wyszukiwarkę frazę "głębia ostrości" i na pierwszej pozycji wyskoczył mi link do Wikipedii (zajrzałem - nie polecam - opisane bardzo zwięźle i "naukowo"), a na drugim ten oto link:
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/glebia_ostrosci - polecam!

pastwisko
18-02-2012, 12:55
na pierwszej pozycji wyskoczył mi link do Wikipedii (zajrzałem - nie polecam - opisane bardzo zwięźle i "naukowo")

No przecież o to w wiki chodzi, to encyklopedia, a nie podręcznik czy poradnik ;)

dominikana
19-02-2012, 09:05
Niestety mój ma takie "stare" bebechy i klapa...jest zupełnie jak z poprzednim

bralineczeka
22-02-2012, 00:44
Literatury jest multum, w tym dużo pozycji dla osób, które nic nie wiedzą o podstawach fotografii (ekspozycja, głębia ostrości, etc.).
Z tą głębią ostrości to tak polekku ;). Zwłaszcza w odniesieniu do kompaktów. Naczytałem się o tych głębiach i przysłonach a potem wziąłem do ręki mojego Canona A570 i za cholerę nie chciał mi rozmyć tła - wszystko ostre - no kurczę aparat zepsuty albo w tych książkach to jakaś ściema :-x! Potem w Canonie SX10 już coś się rozmyło - przy ogniskowej ok 500 mm! Dobrze, że ma taki wielki zuum, bo do modela daleeeko. Dopiero Samsung EX1 daje radę (jak na kompakt) już przy swoich 72mm, no ale on ma wtedy przysłonę 2,4.


Chociaż EX1 mam, dawno się nie interesowałem co się z tym sprzętem dzieje. Możesz wyjaśnić mi o co chodzi z tymi "zmienionymi bebechami" Dzięki.

Myślę, że chodzi tu o jakieś zmiany konstrukcyjne prawdopodobnie na tyle istotne, że aż wymagają dopasowanie do nich firmware'u.

Flex
22-02-2012, 01:53
Dziś, a w zasadzie wczoraj widziałem w sklepie EX1 .... jakiś dziwny mi się wydawał, teraz patrzę w ten wątek no i faktycznie chyba nawet konstrukcyjnie inaczej wygląda ... mi rzuciły się w oczy: górny panel z pokrętłami inny + "krótsza lufa" i inne to odkrecane cuś do filtrow itp. Wydawało mi się czy faktycznie zmienił się konstrukcyjnie ? Chyba będę musiał łopatologicznie porównać oba w sklepie.

Le Sir
27-02-2012, 11:25
Wie ktoś co uczynić by w Windows XP były widoczne miniaturki RAWów z EX1 ?

slaw74
01-03-2012, 10:12
Witam.

Łączę się w "bólu" z kolegami jako kolejny posiadacz tego aparaciku.
Ceny na niego spadły już poniżej 1k i tak spontanicznie kupiłem. Coraz rzadziej chciało mi się dźwigać lustro, które z zoomem waży chyba tonę, ze stałką też nie mniej i jak chwycę 20mm to myślę o 50mm i na odwrót... ;)

A tak mam na każdy spacer i dziecko się cieszy bo może się pobawić...
Po kilku fotach jestem zaskoczony niskim poziomem szumów, coś mi się zdaje że lustro będę nosił tylko do roboty... hihihi

PS. A czy używacie do wołania RAW z EX1 tego programu z płytki od Samsunga???
Pozdrawiam.

ajt
01-03-2012, 11:38
PS. A czy używacie do wołania RAW z EX1 tego programu z płytki od Samsunga???
Pozdrawiam.

Ten program, czyli Silkypix, jest sam w sobie bardzo fajny. Mam go również w Panasonicowej wersji, razem z G3 i tutaj działa ok. Kolorki na dzień dobry, czyli to co się pokazuje zaraz po wczytaniu rawa, są w porządku. Potem już tylko można polepszać zdjęcie :)

Jednak wersja Silkypixa dostarczana z EX1 ma obsługę tego aparatu nieco niedorobioną. Odnoszę wrażenie, jakby Samsung był tam źle oprofilowany. Na wielu zdjęciach kolory jakieś dziwne, w każdym razie odbieram je jako dużo gorsze, niż na jpg prosto z aparatu. Program ma wycięte niektóre opcje (w porównaniu do Panasowej wersji), nie robi automatycznej korekty dystorsji i AC (co robi aparat tworząc jpg). Ściągnąłem nawet kiedyś triala pełnej wersji Silkypixa, licząc na to, że może tam dopracowali co nieco, ale obsługa EX1 wyglądała tak samo.
W każdym razie, o ile Panasowej wersji używam i coraz bardziej się do tego programu przekonuję, to w przypadku EX1 jakoś nie mogę osiągnąć zadowalających rezultatów.
Zresztą, co Ci szkodzi zainstalować i przetestować :)

slaw74
01-03-2012, 12:47
Dzięki, a no właśnie wiedziałem że gdzieś już ten program (screene z niego) widziałem.... to Silkypix.
Używam na co dziń LR i chyba tak zostanie.

A jeśli można to poproszę o podpowiedź.... wstyd przyznać, instrukcji jeszcze nie czytałem a pewnie tam bym to znalazł.... mianowicie.

Jakoś nie mogę włączyć funkcji wykrywania twarzy i tych smart filtrów (tam jest właśnie ikona korekty obiektywu), u mnie te ikony są nieaktywne.
Mam aparat w programie A lub M, 9Mpix i RAW, przełączałem też na JPG bo myślałem że dla RAW te funkcje nie działają ale nie pomogło.
Na stronie producenta też coś piszą o trybie HDR prosto z puszki, też tego w menu aparatu nie znalazłem....

I ostatnie pytanko, czy wasze egzemplarze mają lekki luz tubusu zooma, co przy włączonym aparacie i potrząsaniu nim, cicho grzechocze... (być może tak musi być bo obiektyw w końcu jakoś się musi wysuwać, ale przezornie tylko pytam)

Wybaczcie jeszcze raz za natłok pytań, na które pewnie w instrukcji znalazłbym odpowiedź.... ale kto je dziś czyta... ;)

ajt
01-03-2012, 13:09
W tej chwili nie mam dostępu do aparatu, bo jakiś czas temu zaopiekowała się nim córka. Ale na ile pamiętam:
- wykrywanie twarzy działa tylko w jpg i nie działa w trybie zdjęć seryjnych, może to masz ustawione,
- podobnie te smart filtry, ale tam to masz raczej dodatkowe efekty, w rodzaju np. rybiego oka.
HDR też nie znalazłem, ma chyba tylko coś w rodzaju nikonowego d-lighting.
Grzechotanie lekkie chyba było. Tych wysuwających się elementów obiektywu oraz tej najgrubszej przy body, bo była niedokręcona (można toto odkręcić, pewnie w celu nakręcenia jakiejś tulejki do filtrów).

slaw74
01-03-2012, 13:28
Dzięki za szybką odpowiedź.
Z tym luzem to mnie uspokoiłeś, pewnie tak ten typ ma.

Co do wykrywanie twarzy i smart filtrów mam nieaktywne ikony, pomimo ustawienia na JPG. Muszę przysiąść więc do instrukcji.
Mam nastawy: A, ISO 100, JPG 9Mpix, zdjęcia pojedyncze, AF punkt wybierany ręcznie, pomiar matrycowy.

Poczytam i może rozwiążę zagadkę.
Dzięki i pozdrawiam.

ocean
01-03-2012, 13:30
Funkcja INTELIGENTNY ZASIĘG w menu z ikonką aparatu to jest właśnie to HDR.
Jeżeli używasz funkcji REGULACJA OBRAZU to nie będziesz miał dostępu do większości ikonek.

slaw74
01-03-2012, 14:03
Funkcja INTELIGENTNY ZASIĘG w menu z ikonką aparatu to jest właśnie to HDR.
Jeżeli używasz funkcji REGULACJA OBRAZU to nie będziesz miał dostępu do większości ikonek.

WIELKIE DZIĘKI ALEŹ ZGADŁ!!! ;)

Tak mam regulacje obrazu, wyostrzanie i kontrast. A Ten "zasięg" wyłączony....
ZASIĘG nigdy bym na to nie wpadł.... HDR czyli zasięg wysokodynamiczny ;)
Dzięki

ocean
02-03-2012, 13:04
Takie małe pytanko mam koledzy... Sprawdziłem sobie dziś mój firmware w aparacie i mam takie cuś:
DSC 110271
OIS 1110181
S/N 23491073051
Na stronie Samsunga są trzy wersje firmware, a właściwie dwie:
108091
110271 w dwóch wersjach.
http://www.samsung.com/pl/support/model/EC-EX1ZZZBPBE3-downloads?isManualDownload=true
Czy ja mam sobie wgrać tą 108091? Może głupie pytanie, ale się kompletnie nie znam - w życiu żadnego firmware nie ściągałem i kompletnie nie wiem o co z tymi numerami biega. Patrząc po datach dodania wynika że mam najnowszy soft, ale to chyba jest ten starszy w rozszerzonej wersji językowej :roll:. Wynika z tego że chyba muszę go jednak zaktualizować do 108091 co nie?

slaw74
02-03-2012, 13:22
Witaj.

Ja wczoraj wgrałem ten soft z ostatnią datą, 110271 - to nie są dwie wersje, drugi taki plik to tylko PDF z instrukcją instalacji.
Pobierasz ten ZIP i wszystko co w nim przegrywasz w czytniku na kartę SD z aparatu. Wkładasz kartę do aparatu, włączasz body i czekasz, wszystko dzieje się samo aż do wgrania softu i wyłączenia aparatu.
Pozdrawiam.

ocean
02-03-2012, 13:42
To wygląda na to że mam najnowszy patrząc po numerze. Dziwne... Najnowszy soft z ostatnią datą jest z 2 lutego, a ja aparat kupiłem 5 lutego. A na zdjęciach w exifie nr. softu to 1110271... Nic nie kumam...

slaw74
02-03-2012, 17:31
Ja powiem tak.

Jak kupiłem EXa, a było to w tym tygodniu to po ejściu na stronę www producenta, nadziałem się na nowy soft i bez żadnego sprawdzania co mam w aparacie, zainstalowałem.
Uznałem więc z góry, iż na stronie chyba powinien być soft najświeższy.

bmarcin1
02-03-2012, 22:47
U mnie jest taka aktualizacja 103111 a ta nowa ze strony się wcale nie wgrywa tylko po wrzuceniu na kartę i starcie aparatu pokazuje jaki jest aktualny program. Co może być przyczyną?

ocean
03-03-2012, 00:20
No dobra zapakowałem ten soft na kartę, włączyłem aparat i nie dzieje się zupełnie nic. Aparat działa ustawienia się nie zmieniły, zero reakcji.

ocean
03-03-2012, 01:18
Znalazłem rozwiązanie mojego problemu
http://downloadcenter.samsung.com/content/FM/201202/20120214151028285/EX1_Firmware_manual_eng.pdf
Jeżeli nie chce się wgrać to znaczy że jest aktualna wersja, poprzednia to 108091.

Jasand
03-03-2012, 17:14
Znalazłem rozwiązanie mojego problemu
http://downloadcenter.samsung.com/content/FM/201202/20120214151028285/EX1_Firmware_manual_eng.pdf
Jeżeli nie chce się wgrać to znaczy że jest aktualna wersja, poprzednia to 108091.

U mnie jest tak jak u @bmarcin1. Mam 103111 i nowy nie chodzi. Rozmawiałem na czacie i przestawicielem Samsunga ale on wiedział mniej odemnie i nic mi nie wyjasnił. Kazał mi z tym problemem rozmawiac z serwisem.
Do 103111 wszystko było OK i softy sie wgrywały, a mam aparat juz od 2010 roku. Tego jakby nie widział. Po formacie karty w aparacie wgrałem na nią te dwa pliki. Karte do aparatu. Właczam aparat i po chwili ukazuje sie niebieski ekran taki sam jak po kombinacji klawiszy makro, spust migawki i power. Przedtem w pierwszej linijce było tak DSC: aktualny nr softu ---> nowy numer softu i nacisniecie migawki spowodowało zmiane ekranu i wgrywanie sie nowego oprogramowania. Teraz jest tylko DSC: 103111 i nic wiecej. Aparat nie reaguje na nacisniecie migawki.

piotrek2m
21-04-2012, 12:44
Witam!
Również jestem użytkownikiem od kilku tygodni EX1.Jak kilka tu osób,potrzebowałem aparatu na zwykłe spacerowe pstrykanie z zachowaniem niezłej jakości zdjęć,bez dźwigania lustra z całą resztą majdanu.Początkowo szukałem taniej oferty na Olka E-PL1,tak do 1000 zł.Ale z kitem to trochę ciemno, z naleśnikiem nieuniwersalnie,więc znowu zacznie się zbieranie obiektywów,filtrów,osłon...Zainteresowałem się EX1 ze względu na jasny obiektyw,zakres ogniskowych jest taki jak zwykle używałem z D90.
Cena do 1000 zł,rewelacyjna jakość wykonania,ruchomy wyświetlać,jakość fotek do ISO200 super,do ISO 400 bardzo dobra,powyżej i tak zawsze robiłem w rawach.
Kilka przykładowych fotek:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i2.fmix.pl/fmi2168/4ff6099f002149444f9288ca)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i3.fmix.pl/fmi2494/ce258efd00288c354f9288c2)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i1.fmix.pl/fmi1140/303b1cd6001219214f8b04bf)

Jak każdy aparat ma wady,ale ogónie polecam :)

TomPL
22-04-2012, 12:16
Tak bo te dwie opcje sa niezalezne.

Rozmiar zdjęc - strona 47 instrukcji obsługi pkt 2 pozycja druga w tabelce:

-3648 X 2432: drukowanie na papierze A2 w formacie
panoramicznym (3:2) lub odtwarzanie na telewizorze
HDTV.
Jest to jedyny rozmiar zdjeć w formacie 3:2 na dziewięc do wyboru
Ale to działa chyba tylko na jpg - po otwarciu RAW w SRC mamy obraz w pełnym formacie 3648x2736. A może ktoś wie, jak wymusić RAW w formacie 3:2?

totoscilachi
26-04-2012, 12:49
Witam. To mój pierwszy post na forum.

Chciałem zapytać czy polecacie ten aparat do robienia krajobrazów górskich w Tatrach, Alpach?
Nie jestem zadowolony z jakości posiadanego obecnie kompaktu szczególnie w warunkach śniegowych w pochmurny dzień.
Lustrzanki w moim przypadku ze względu na wagę odpadają.

jerz
27-04-2012, 17:52
Witam. To mój pierwszy post na forum.

Chciałem zapytać czy polecacie ten aparat do robienia krajobrazów górskich w Tatrach, Alpach?
Nie jestem zadowolony z jakości posiadanego obecnie kompaktu szczególnie w warunkach śniegowych w pochmurny dzień.
Lustrzanki w moim przypadku ze względu na wagę odpadają.

W Alpach z EX1 korzystalem rzadko, w Tatrach wcale. Ale w zimowych Sudetach (na nartach i nie tylko) owszem - i dawał radę (oczywiście lustrzanka to nie jest... ;-) ). Tutaj parę moich zimowych zdjęć z EX1 (uwaga: nie są to zdjęcia 'prosto z aparatu', ale pracowałem na jpg-ach):
http://wroclaw.hydral.com.pl/437726,foto.html
http://wroclaw.hydral.com.pl/440711,foto.html
http://wroclaw.hydral.com.pl/438201,foto.html
http://wroclaw.hydral.com.pl/438200,foto.html
http://wroclaw.hydral.com.pl/435943,foto.html

jerz
27-04-2012, 17:57
Jeszcze ważne uzupełnienie: na śniegu przy słońcu może być problem ze zbyt długim najkrótszym czasem migawki (EX1 ma tylko 1/1500 s) - na takie warunki trzeba by sie zaopatrzyć w tulejkę i filtr szary.

vhn
27-04-2012, 20:50
(uwaga: nie są to zdjęcia 'prosto z aparatu', ale pracowałem na jpg-ach):

Tak myślę, że nie prosto z aparatu, bo są strasznie pokancerowane. EX1 to żadne cudo (w najlepszym razie przyzwoity kompakt), ale aż tak złych zdjęć to on nie robi.

ultra7
01-05-2012, 08:49
Hej!
Od wczoraj jestem szczęśliwą posiadaczką EX1 :) jednak mam problem z kartą.
Karta to Samsung MicroSDHC 8GB class 6.
Karta została sformatowana, aparat ją "widzi", ale:
-jeśli zrobię okolo 3 zdjecia aparat się zawiesza (nie da się go nawet wyłączyc, po wciśnięciu przycisku zasilania pojawia się napis przetwarzania i może tak godzinami :()
-jeśli już uda się zrobić fotkę i próbuję przejść do podglądu zdjęć też pojawia się napis przetwarzania, który nie znika i blokuje caly aparat.
Bez karty nie ma takich problemów. Czy to ja coś przeoczyłam czy ta karta po prostu nie pasuje lub jest za duża? W MM, gdzie go kupowałam zapewniano mnie, że karta będzie kompatybilna, a że ja w kartach jestem ciemna to posłuchałam :-?
Nowy soft nic nie pomógł w tym przypadku.
Macie jakieś pomysły co zrobić z tym fantem?

downandout
01-05-2012, 09:43
dlaczego nie kupiłaś karty SD tylko microSD? pewnie coś z adapterem. wsadź do aparatu jakąkolwiek kartę SD, na pewno ktoś ze znajomych taką ma, i sprawdź jak z nią współgra aparat.

ultra7
01-05-2012, 09:51
Dzięki za odpowiedź.
Tak jak mówiłam, jestem ciemna w kartach, kupiłam to co mi polecono ;/
W najbliższych dniach nie mam możliwości sprawdzenia z inną kartą, chyba że po prostu kupię nową. Po włożeniu karty z adapterem do kompa działa normalnie. Mam tylko nadzieję, że to nie wina aparatu :confused:

downandout
01-05-2012, 10:28
tak to jest, jak się kupuje w MM ;)
kup najtańszą SD (4GB kosztuje w okolicach 25 zł), jak będzie działało, to wróć do MM i zwróć kartę na niezgodność towaru z umową, powołaj się na wprowadzenie w błąd przez sprzedawcę.

ultra7
01-05-2012, 10:45
tak też zrobie, dzięki jeszcze raz ;)

FX1900
02-05-2012, 11:16
Jak by kogoś interesowało jaki konwerter szerokokątny pasuje do EX1 bo firmowy próżno szukać to jest Raynox DCR-731. Robi tylko niewielką winietę na 3:2 w formacie 16:9 rogi są czyste. Wypróbowałem już kilka modeli ten jest najmniejszy i najmniej zaciemnia rogi.

piotrek2m
06-05-2012, 19:49
Jeszcze kilka fotek z wrocławskiego Rynku,zrobionych dzisiaj EX1


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i1.fmix.pl/fmi206/3258f4b100061ae64fa6b51c)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i3.fmix.pl/fmi720/b2ae6119000b4a734fa6b4ee)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i3.fmix.pl/fmi2788/3955b5d00019c58d4fa6b4eb)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i2.fmix.pl/fmi2642/fc781b0d00001d204fa6b4f7)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i1.fmix.pl/fmi1642/f73e228600296e894fa6b4e0)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i1.fmix.pl/fmi1973/2fcf0e2c002ad1444fa6b4e6)

Żaden tam artyzm,zwykłe spacerowe pstryki :)

Fajne jest to,że mogę sobie chodzić i pstrykać,nikt nie zwraca na mnie uwagi :)

jarek76
07-05-2012, 14:18
Ja zabrałem swojego na wycieczkę nad Gardę do Włoch.
Nie chciało mi się taszczyć plecaka pełnego sprzętu :)
Aparacik dał radę, a moje plecy odczuły ulgę :)
Kilka rodzinnych pstryków poniżej
https://plus.google.com/u/0/photos/106731397294372539375/albums/5739451163164970001

drsemen
07-05-2012, 23:52
Ja zabrałem swojego na wycieczkę ...
Nie chciało mi się taszczyć plecaka pełnego sprzętu :)
Aparacik dał radę, a moje plecy odczuły ulgę :)
...
Spokojnie daje radę i całkiem niezłe RAWy wypluwa :D
Zakres ogniskowych jest spoko, tylko jakiegoś szaraka trzeba zabierać.

jarek76
08-05-2012, 10:04
Spokojnie daje radę i całkiem niezłe RAWy wypluwa :D
Zakres ogniskowych jest spoko, tylko jakiegoś szaraka trzeba zabierać.

Szaraki mam, ale nie zabrałem :), a rawów nie używam :) szkoda mi czasu na wywoływanie;)

drsemen
08-05-2012, 22:08
Szaraki mam, ale nie zabrałem :), a rawów nie używam :) szkoda mi czasu na wywoływanie;)
Ja tam robię raw+jpg przeważnie wystarcza jpg ale czasem raw się przydaje. ;)

ShoRtie
01-06-2012, 09:43
Wczoraj zakupiłem EX1 za 999zł i teraz ogarniam obsługę manuala + zabawa macro a jak się wypogodzi to trzeba wyskoczyć gdzieś na miasto przetestować nową zabawkę. Jak oglądam te wasze fotki choćby np. te wyżej to wyglądają one (a przynajmniej nie które) jak by były robione lustrem a nie kompaktem :)

Jasand
01-06-2012, 11:02
Jak by kogoś interesowało jaki konwerter szerokokątny pasuje do EX1 bo firmowy próżno szukać to jest Raynox DCR-731. Robi tylko niewielką winietę na 3:2 w formacie 16:9 rogi są czyste. Wypróbowałem już kilka modeli ten jest najmniejszy i najmniej zaciemnia rogi.
Bardzo mnie ciekawi jak go mocujesz do aparatu ?

xMAREKx
01-06-2012, 11:09
Czy producent wyeliminował poniższy problem, zerkam do tematu co jakiś czas ale chyba nikt nie pisał że już działa prawidłowo.


Kurde, kolega ma rację. Tyle testów zrobiono i nikt tego nie zauważył. Przeprowadziłem szczegółowe badania, robiąc zdjęcia w parach RAW+JPG i ustaliłem, że w formacie JPG przy proporcjach zdjęcia 3:2 podczas kompresji w aparacie dochodzi do degradacji zdjęcia na cześci jego powierzchni. Zdjęcia o proporcjach 3:2 w formacie RAW oraz o proporcjach 4:2 w formacie RAW oraz JPG nie są uszkodzone.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_jpgbug.jpg)

Michał M
01-06-2012, 20:55
Bardzo mnie ciekawi jak go mocujesz do aparatu ?

Pozwole sobie odpowiedzieć za FX-a.
Poprzez specjalną tuleje można wszelkie różne akcesoria zamontować.

Jasand
01-06-2012, 21:20
Tylko gdzie ta tuleje FA9EX01 kupisz? Samsung wogóle olewa polski rynek.

Michał M
01-06-2012, 21:21
Tylko gdzie ta tuleje FA9EX01 kupisz? Samsung wogóle olewa polski rynek.

Pewien sklep w pewnym serwisie aukcyjnym oferuje takie cuś.

FX1900
01-06-2012, 22:13
Bardzo mnie ciekawi jak go mocujesz do aparatu ?

Poprzez zwykłą tulejkę na filtry 52mm. a na allegro są dostępne.

"Czy producent wyeliminował poniższy problem, zerkam do tematu co jakiś czas ale chyba nikt nie pisał że już działa prawidłowo."

Tak już dawno z którąś wersją softu

Jasand
01-06-2012, 22:15
Pisz gdzie a nie owijaj w bawełnę.:)

PS Znalazłem zamiennik za 59 zł.

FX1900
01-06-2012, 22:17
Pisz gdzie a nie owijaj w bawełnę.:)


http://allegro.pl/adapter-52mm-do-samsung-ex1-i2386462820.html

piotrek2m
04-06-2012, 23:49
Fotka z exa na dobranoc :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i1.fmix.pl/fmi896/8c8407140012472e4fcd2c99)

ShoRtie
05-06-2012, 13:52
Kilka pstryków macro. Mam dopiero parę dni więc emocje jeszcze są.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/06/1jpg_rwapeqh-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/1jpg_rwapeqh.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/06/3jpg_rwapeqx-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/3jpg_rwapeqx.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/06/3jpg_rwapwhh-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/3jpg_rwapwhh.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/06/4jpg_rwapeqn-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/4jpg_rwapeqn.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/06/5jpg_rwapeqq-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/5jpg_rwapeqq.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/06/6jpg_rwapeqs-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/6jpg_rwapeqs.jpg)

ShoRtie
15-06-2012, 18:31
Kolejny pstryk w macro.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/06/7374980748_e0316216df_b-1.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7094/7374980748_e0316216df_b.jpg)

matifotos
16-06-2012, 23:21
To ja też coś dorzucę




https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/06/7303326690_2f71857d5a-2.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7237/7303326690_2f71857d5a.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/06/7303334678_408d59f16a-2.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7103/7303334678_408d59f16a.jpg)

supczinskib
27-06-2012, 01:20
Czy producent wyeliminował poniższy problem, zerkam do tematu co jakiś czas ale chyba nikt nie pisał że już działa prawidłowo.

Bardzo dawno temu zostało to naprawione.