Zobacz pełną wersję : [ Samsung ] Samsung EX1 (TL500)
Strony :
1
2
3
4
5
6
7
[
8]
wasilewk
07-03-2013, 14:22
A ja już mam tuleję filtrową i komplet filtrów do cz-b, jak tylko wróci wiosna, to zamierzam przetestować mój chytroplan względem EX2F.
Pierwsze testy wypadły bardzo zachęcająco.
Wydaje mi się, że masz dużo pobłażliwości w stosunku do tego EX2F - przecież w stosunku do kliszaka to nie wytrzymuje on żadnej próby ---> a jeszcze zakładasz mu filtry ?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikoniarze.pl/images/icons/icon12.gif)
Pzdr.
pastwisko
07-03-2013, 14:29
Jeśli chodzi o filtr to mi chodzi głównie o ochronę obiektywu.
O ile rozumiem ideę, to jednak miałem mnostwo aparatow i obiektywów we wszystkich formatach z których dość aktywnie korzystalem i nie udało mi się zadnego nawet zarysować, naprawdę trzeba się poostarać zeby uszkodzić obiektyw. Inna sprawa ze obiektyw trzeba uszkodzić naprawdę konkretnie zeby cos pokazało się na zdjeciu - mialem swego czasu Nikkora 16/2.8 pokrytego z przodu miniryskami i nigdy zadna się nie wpłynęła na zdjecie.
Wydaje mi się, że masz dużo pobłażliwości w stosunku do tego EX2F - przecież w stosunku do kliszaka to nie wytrzymuje on żadnej próby ---> a jeszcze zakładasz mu filtry ?
Obawiam się, że nie masz pojęcia o czym piszesz.
wasilewk
07-03-2013, 14:37
Obawiam się, że nie masz pojęcia o czym piszesz.
Pewnie tak.
Ok, czyli jeśli dobrze zrozumiałem, nie bawić się w żadne dodatkowe akcesoria do EX1, tylko aparat w dłoń i robić zdjęcia ?
Jeśli to nie kłopot to poprosił bym o kilka praktycznych uwag dotyczących użytkowania tego aparatu. Chodzi mi najprościej mówiąc o te spostrzeżenia, które Wam się jako pierwsze nasunął, które wynikają z praktyki użytkowania tego aparatu. Na co uważać, z czym warto/można eksperymentwoać itp.
Bardziej chodzi mi o uwagi techniczne, zdjęcia to wiadomo - temat rzeka.
Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.
pastwisko
07-03-2013, 16:49
Ok [...] aparat w dłoń i robić zdjęcia
Tak, po prostu idź i foć, a reszta wyjdzie w praniu, druga reszta jest milczeniem - za trzecią resztę kup coś słodkiego. Reasumując - nie ma co teoretyzować, trza focić.
Coś słodkiego to chyba w płynie hehe. Na przykład krupnik na miodzie.
Eksperymentować za bardzo nie ma z czym bo filtrów jest aż 3 więc szału nie ma. Wybierz pasujące ustawienia kolorów i rób jak najwięcej fotek. Ja zawsze pstrykam na RAW+jpeg i normalne ustawienia kolorów a jedynie w regulacji obrazu daję kontrast +1 czasem +2 i obowiązkowo ostrość +2. A jak chce filtry to w menu dodaje je do jpgów zamiast biegać z włączonymi filtrami. Ale ustawienia najlepiej dobierać na bieżąco.
wasilewk
07-03-2013, 18:37
No, kolego !
Nieładnie tak: już mnie kasa pali w kieszeni i zamiast X-100 będzie EX1 - nieładnie !http://forum.nikoniarze.pl/images/smilies/icon_biggrin.gif
Pzdr.
A ja tymczasem dalej jestem zadowolony z EX1:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img543.imageshack.us/img543/5618/sam1088k.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img191.imageshack.us/img191/7465/sam1075oi.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img853.imageshack.us/img853/3042/sam1108o.jpg)
Witam.
Dołączam do grona zadowolonych użytkowników,mam tylko 1 ale do tego aparatu:czy ktoś zetknął się z zawieszaniem aparatu przy niskich temperaturach? nie piszę tu o ekstremalnych ale jak było poniżej zera,to aparat w momencie włączenia po 3 sekundach zawieszał się nie dając nawet możliwosći wyłączenia aparatu,czyli zimą aparat do bani.Karta SD to kingston 2Gb,bateria naładowana full.
Ja robiłem fotki w zimę w temperaturze grubo poniżej zera i nic się nie wieszało. Jedynie co to w takich mrozach bateria może wariować i wskazywać różne poziomy naładowania (doświadczenia z innymi sprzętami na mrozach)
Grzechoo1968
23-03-2013, 07:41
Witam.
Dołączam do grona zadowolonych użytkowników,mam tylko 1 ale do tego aparatu:czy ktoś zetknął się z zawieszaniem aparatu przy niskich temperaturach? nie piszę tu o ekstremalnych ale jak było poniżej zera,to aparat w momencie włączenia po 3 sekundach zawieszał się nie dając nawet możliwosći wyłączenia aparatu,czyli zimą aparat do bani.Karta SD to kingston 2Gb,bateria naładowana full.
Miałem tego typu problemy - byłem już bliski sprzedania aparatu, gdyż zawieszał się notorycznie.
Na szczęście wpadłem na pomysł i zmieniłem kartę pamięci z Kingstona na Sandiska Extreme HD Video class 6 /8G/.
Od tamtego czasu aparat nie zawiesił się ani razu - również w zimę na mrozie.
Polecam spróbować to rozwiązanie w przypadku kłopotów z zawieszaniem się EX1.
Aha - zaleca się sformatować kartę w aparacie.
Pozdrawiam
Grzechoo1968
23-03-2013, 08:21
Zacny aparat - jak się go opanuje robi świetne zdjęcia. Sample (http://www.flickr.com/photos/93547257@N03/)
Zdjęcia prosto z aparatu na iso 80 - 100 powalają jakością. Dzięki jasnemu obiektywowi i dobrej stabilizacji wyższe iso jest rzadko potrzebne.
Witam wszystkich forumowiczów. Jestem posiadaczką Samsunga EX1. Chciałabym wykonywać zdjęcia ptaków i wiewiórek w parku :) jednak ze względu na płochliwość zwierząt jest to trudne. Dlatego pomyślałam o telekonwerterze do aparatu, jednak nie wiem co wybrać. Czy macie jakieś doświadczenia co do takich akcesoriów, czy opłaca się kupować telekonwerter? Interesuje mnie najlepszy stosunek ceny do jakości - max 300zł. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam Kaśka.
Grzechoo1968
23-03-2013, 14:46
Moim skromnym zdaniem nie warto inwestować w telekonwenter. Pomimo, że EX1 to fajny aparat to jednak nie jest to sprzęt do fotografowania zwierząt z oddali. Jeżeli interesuje Cię ten rodzaj fotografii to niestety trzeba będzie zainwestować w lustrzankę + obiektyw lub aparat w systemie m4/3.
Chyba, że przekonasz wiewiórę, aby jadła Ci z ręki i wtedy zrobisz jej zdjęcie EX1 - wtedy zdjęcia zrobione teleobiektywem mogą się schować ...
Zgodnie ze słowami klasyka: "Jeżeli Twoje zdjęcie nie jest wystarczająco dobre, to znaczy, że nie byłeś wystarczająco blisko ..."
Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź, jednak aparatu zmieniać nie chce, zresztą kupując dość dobra lustrzankę też trzeba wybierać między kupnem body + obiektywy (wersja dla bogatszych :) a kupnem body z "kitem" które z reguły nie mają wielkich możliwości. Poza tym niektóre kompakty mogą się pochwalić dobrą jakością zdjęć przy sporym zoomie np.
Canon PowerShot SX220 HS. Pozdrawiam
Witam wszystkich forumowiczów. Jestem posiadaczką Samsunga EX1. Chciałabym wykonywać zdjęcia ptaków i wiewiórek w parku :) jednak ze względu na płochliwość zwierząt jest to trudne. Dlatego pomyślałam o telekonwerterze do aparatu, jednak nie wiem co wybrać. Czy macie jakieś doświadczenia co do takich akcesoriów, czy opłaca się kupować telekonwerter? Interesuje mnie najlepszy stosunek ceny do jakości - max 300zł. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam Kaśka.
Kiedyś dawno temu zanabyłem drogą kupna taki wynalazek firmy King do Canona S1is użyłem to kilka razy i podziękowałem. Nie polecam, jakość obrazu bardzo mocno traci na jakości. Pomimo, że jeszcze gdzieś to leży na dnie szafy nie odważyłem się tego podpinać pod EX1. Do wiewiórek i ptaszków może faktycznie dokupić tego SX220HS, bo naprawdę daje rade i przy okazji niezłej jakości filmy kręci.
Grzechoo1968
23-03-2013, 19:40
Witam
Ponieważ mam EX1 już dwa lata, ale zacząłem go na nowo odkrywać /nie byłem z niego zadowolony, gdyż się wieszał co chwilę - to była wina karty/ mam pytanie jakie ustawienia stosujecie.
Ja na przykład mam:
Kontrast 0
Ostrośc - 1
Nasycenie 0
Wolę po zrobieniu zdjęcia dostosować oświetlenie, kontrast i wyostrzenie w programie graficznym.
Jak dla mnie - w tedy osiągam lepsze efekty.
Jeszcze jedna uwaga: wybór pomiaru światła na Multi lub Centr. waż. Aparat jest wrażliwy na prześwietlenia. Jak ustawicie na pomiar punktowy to przy dużym kontraście zdjęcie będzie beznadziejnie. Przy pomiarze multi jest to jakoś uśrednianie i wychodzi dobrze.
W każdym razie wolę zaniżać wartości w aparacie i robić drobne poprawki /jpg/ w komputerze - moim zdaniem uzyskujemy wtedy lepszą jakość /nie chodzi mi o RAW - to wiadomo/.
Grzechoo1968
23-03-2013, 20:00
Kiedyś dawno temu zanabyłem drogą kupna taki wynalazek firmy King do Canona S1is użyłem to kilka razy i podziękowałem. Nie polecam, jakość obrazu bardzo mocno traci na jakości. Pomimo, że jeszcze gdzieś to leży na dnie szafy nie odważyłem się tego podpinać pod EX1. Do wiewiórek i ptaszków może faktycznie dokupić tego SX220HS, bo naprawdę daje rade i przy okazji niezłej jakości filmy kręci.
Prawa fizyki dotyczące optyki zostały odkryte co najmniej 100 lat temu. Od tego czasu nic się nie zmieniło.
W optyce najważniejsza jest precyzja i dokładność - światła nie da się oszukać.
Niestety jest to drogie - aby to obejść, powstali księgowi i marketingowcy.
Ci co są tego świadomi wracają do źródeł i korzystają z aparatów o dobrej optyce i dobrej matrycy /niestety czasami nie da się pogodzić dobrej optyki, dobrej matrycy i nagrywania filmów - np EX1/.
Oczywiście, są super zoomy, w dobrych warunkach mogą zrobić dobre zdjęcia - lecz im użytkownik będzie bardziej świadomy tym więcej zauważy wad wszystkich uproszeń i zamienników.
Lepiej skoncentrować się na ulepszaniu swojego warsztatu i umiejętności niż na cudownych wynalazkach typu konwentery i itp.
Grzechoo1968
23-03-2013, 20:03
Zdjęcia świetne - z którego hotelu to było robione ?
Jakie parametry ?
Pozdrawiam
Grzechoo1968
23-03-2013, 20:10
Dla zainteresowanych wrzuciłem parę sampli z EX1, Panasonica G3, Panasonica LX3 i Sony R1 celu porównania - link do sampli (http://www.flickr.com/photos/93547257@N03/)
Nie jest to wszystko uporządkowane, ale jak ktoś jest zainteresowany to mogę służyć pomocą, gdyż mam te aparaty na stanie.
Grzechoo1968
21-04-2013, 13:27
Dopiero teraz zauważyłem, że nie można w EX1 ustawić równocześnie samowyzwalacza i trybu BKT aby np. uniknąć poruszenia aparatu przy robieniu hdr ze statywu. Szukałem różnych możliwości i nie znalazłem. Może ktoś zna sposób rozwiązania tego problemu ?
P.S.
Raw-ów również nie da się robić w trybie BKT.
Michał M
21-04-2013, 17:00
Może ktoś zna sposób rozwiązania tego problemu ?
P.S.
Pilot.
Michał M
28-04-2013, 21:48
W terenie też daje rade.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img197.imageshack.us/img197/4301/rowerx.jpg)
EX1 w terenie:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img594.imageshack.us/img594/4008/sam1285wiosna.jpg)
Po zgraniu fotek odłączałem kabel od aparatu i został mi ten metal z wtyczki w środku - w zasadzie to nie w środku, tylko tak wystaje z gniazda na ok. 0,5 cm. Miał ktoś takie coś?
Od początku mi się ten kabel nie podoba. Jakaś śmieszna wtyczka. Powinno być normalne miniusb.
Udało mi się ten metal wcisnąć z powrotem do wtyczki. Może jeszcze jakość pociągnie.
Remedium na te dolegliwości to zewnętrzny czytnik kart i zewnętrzna ładowarka. Ja już zapomniałem, gdzie ten kabel schowałem. :D
MariuszJ
13-05-2013, 19:26
EX1 w terenie
Świetny fot!
kilka koncertowych z Samsunga EX1 na Open'er 2013:
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img834/2872/6jld.jpg)
2.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img11/7858/yw9.jpg)
3.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img189/3436/96d6.jpg)
4.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img841/4709/m0j8.jpg)
5.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img829/1788/po30.jpg)
6.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img96/9939/h7rm.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/9517030260_d3602a95c5_b-2.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3678/9517030260_d3602a95c5_b.jpg)
1/8 ƒ/1.8 ISO 80 5.2 mm
kulasart
16-08-2013, 10:03
Hej,
Wiecie czy gdzieś jeszcze można nabyć nowe egzemplarze EX1?
Witam
13.08.2013r. w Mikołajkach (Mazury) skradziono Samsunga EX1 o nr fabrycznym: A1DWCN0C100088 Aparat był w czarnym sztywnym etui Lowepro, bez paska tylko z małą smyczką, bez ładowarki, z dodatkową oryginalną baterią oraz dwiema kartami pamięci (Toshiba i Sandisk), miał naklejoną folię ochronną na ekranik. Do aparatu posiadam wszystkie papiery oraz pudełko. Gdyby ktoś natknął się na ofertę sprzedaży tego aparatu albo miał jakiekolwiek inne informacje proszę o kontakt: orlowskister na gmail.com
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/9644606018_5b7a8c9b7a_b-2.jpg
źródło (http://farm3.staticflickr.com/2819/9644606018_5b7a8c9b7a_b.jpg)
1/500 ƒ/4.4 ISO 80 5.2 mm
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/9641386231_d6e6f04e46_b-2.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3733/9641386231_d6e6f04e46_b.jpg)
1/750 ƒ/4.4 ISO 80 5.2 mm
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/9641502263_8c039ec5dc_b-2.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5447/9641502263_8c039ec5dc_b.jpg)
1/250 ƒ/3.9 ISO 80 5.2 mm
Kilka fotek z wakacji w Gdyni. Potem wrzucę coś jeszcze jak się bardziej ogarnę po powrocie.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/9644606018_5b7a8c9b7a_b-2.jpg
źródło (http://farm3.staticflickr.com/2819/9644606018_5b7a8c9b7a_b.jpg)
1/500 ƒ/4.4 ISO 80 5.2 mm
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/9641386231_d6e6f04e46_b-2.jpg
źródło (http://farm4.staticflickr.com/3733/9641386231_d6e6f04e46_b.jpg)
1/750 ƒ/4.4 ISO 80 5.2 mm
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/9641502263_8c039ec5dc_b-2.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5447/9641502263_8c039ec5dc_b.jpg)
1/250 ƒ/3.9 ISO 80 5.2 mm
Czy ktoś może mi polecić niedrogą lampe do tego aparatu?najlepiej żeby pasowała na gniazdo które posiada,bawiłem sie radiówką PT04 i komunikowała się bardzo dobrze ,zarówno w manualu jak i innych programach,lampę miałem do wyzwalacza podłączoną z wysokim napięciem na stopce,gdzieś w wątku były wymieniane stare metze i nissin.
Podpinałem do niego lampę Vivitar 283. Testy wyszły ok, ale taki zestaw wygląda jakby się lampie coś do d przyczepiło :)
Nie używałem tego dłużej z prostego powodu - bez podniesionej lampy wbudowanej (albo podłączonej systemowej) jasność obrazu na LCD jest adekwatna do ustawionej ekspozycji. Jak ustawisz w M krótki czas, by np. wyeliminować światło zastane, wtedy widać ciemność. Dopiero gdy aparat "wie", że używasz dedykowanej lampy, przełącza wyświetlacz w tryb, w którym coś widać niezależnie od ekspozycji.
Ten sam błąd Samsung popełnił w NX10 (i pewnie w NX5 też). Ale chyba szybko zdał sobie z tego sprawę i poprawił to w modelach NX11 i NX100 - w menu jest opcja Framing Mode i trzeba ją nastawić na ON. Wtedy wyświetlacz nie symuluje wyglądu obrazu przy danych ustawieniach ekspozycji. Może w EX1 też jest taka opcja?
Niestety,ale takiej funkcji nie ma,na dniach będe miał lampę panasonica z pojedynczym bolcem pracująca zarówno manualnie jak i automatycznie poprzez wbudowany czujnik swiatła,jeśli aparat ją wyzwoli ze stopki dam znać.a jak nie to będzie pomocnicza (przerobię ją na fotocelę).
adamski1971
04-01-2014, 23:18
A czy sb900 odpalimy tym aparatem?
nie, mam ex1 i SB-910 oraz SB-26, coś w samsungu namieszali i się blokuje, raz błyśnie i koniec
Podobnie jest z NX10 i 11 (i pewnie z NX5 też) - odpala wyłącznie lampy firmowe, być może potrzebuje do tego sygnału gotowości lampy. Udało mi się również odpalić NX10-tką i 11-tką Metza MZ54 z jedną z najnowszych kostek SCA (chyba 3702) dedykowanych do Pentaxa TTL AF - ale oczywiście bez TTLa ani żadnych innych funkcji. Próbowałem różnych lamp Metza z różnymi kostkami SCA, także tą najprostszą, gołą, SCA301, bez żadnej dedykacji - i niestety "nie idzie". Co ciekawe, w elektronice NX100 coś zmienili i odpala już różne lampy niefirmowe, choć wydaje mi się, że też nie wszystkie.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img706.imageshack.us/img706/6205/nman.jpg)
Widzę że jeszcze nawet w 2014-tym o EX1 dobrze się pisze. Też mam, udany kompakt, na iso 100 świetne zdjęcia, mógł by tylko ten prostokąt ostrości być o połowę mniejszy żeby można było dokładniej celować przy dłuższej ogniskowej
Wczoraj zgubiłem dekiel, wychodzi mi że to chyba 43mm? Bo muszę zamówić, bez niego ani rusz.
Bo to nadal świetny kompakt z dobra jakością fotek i cudownym makro. Dla mnie minus to duża waga RAWów.
Ale po dwóch latach użytkowania u mnie jest już problem z kółkiem nastawczym z tyłu, nie przestawia już płynnie przesłony, skacze na różne liczby,ciężko trafić na tą która się chce ustawić, coraz gorzej z tym, za jakiś czas w ogóle nie da rady wybrać tej którą się chce.
Ja znowu tego kółeczka w ogóle nie używam a bardziej z przodu z regulacją ekspozycji.
Ja go używam bo najczęściej robię zdjęcia z preselekcją przesłony, a w EX1 najlepsza rozdzielczość obiektywu jest na przesłonie w granicach f3 dla wszystkich ogniskowych, w teście optyczne.pl tak im wyszło i rzeczywiście jest zauważalna różnica przy maksymalnym powiększeniu miedzy f1,8 a f3 czy np f6 gdzie też już wyraźnie spada szczegółowość obrazu.
Tego z przodu też używam bardzo często do korekcji ale z tym kółkiem wszystko w porządku jest.
Przepraszam jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy aparat obsługuje karty SDHC o pojemności większej niż 8GB.
Przepraszam jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi. Czy aparat obsługuje karty SDHC o pojemności większej niż 8GB.
Używam 16GB sandiska, wszystko ok. 32GB nie testowałem.
Ok dziękuję za szybka odpowiedź.
Michał M
04-07-2014, 18:04
Używał ktoś pilota JJC RM-EG z EX1? Bo mi nie działa, mimo że widzę, iż lampką gdy wciska się przycisk na pilocie mruga na czerwono.
Egon Olsen
14-11-2014, 01:07
Witam wszystkich, to mój pierwszy post. Posiadam ten aparacik już kilka lat i zachciało mi się zaktualizować program. Robiłem to już wcześniej i nie miałem problemów. Spróbowałem zainstalować wersję 108091 ze strony Samsunga. Instalacja przebiegała bardzo długo aż w końcu padła bateria. Po wymianie baterii aparat sam się włącza działa ekran ale nic więcej. Chciałbym zapytać czy ktoś miał podobną sytuację i jak z tego wybrnął.
Antonioo
14-11-2014, 11:43
hmmm może być problem . . . i bez serwisu się może nie obejść. . . radzą zawsze NAŁADOWANA BATERIA!! żeby takie przypadki się nie zdarzały.
Jeżeli nie wstaje obstawiam, że nic nie wymyślimy. Można jeszcze zadzwonić na infolinię samsunga, ale wątpię że mają jakąś radę. Wg mnie trzeba by serwis wgrał mu na nowo soft.
To jest moje zdanie.
stachmuszel
14-11-2014, 12:09
Podobnie jak Antonioo uważam, ze niestety serwis.
.....Instalacja przebiegała bardzo długo aż w końcu padła bateria.....
Tak dla mojej ciekawości bo sam posiadam ten aparat, to aktualizacja trwała tak długo, czy faktycznie nie miałeś full naładowanego aku ?
Obawiam się, że przedmówcy mają rację. Instrukcje aktualizacji oprogramowania chyba każdej firmy mówią, że przerwanie procesu aktualizacji oznacza konieczność interwencji serwisu, i zastrzegają, że nie biorą odpowiedzialności, itd. Zawsze też zalecają korzystanie z całkowicie naładowanej baterii i/lub zasilania zewnętrznego.
Ciekawe, dlaczego tak długo trwał ten proces? A konkretnie, jak długo? Może ściągnięty plik był uszkodzony?
Egon Olsen
16-11-2014, 23:32
Dzięki za zainteresowanie. Oryginalna bateria była naładowana do pełna.
Egon Olsen
17-11-2014, 00:12
Dzięki za zainteresowanie. Oryginalna bateria była naładowana do pełna. Karta pamięci normalna SDHC nie mikro z przejściówką. Poprzednie aktualizacje trwały bardzo krótko, na ekranie pokazywało się pięć kulek które oznaczały postęp procesu. Podczas tego felernego ostatniego razu postęp skoczył szybko do czwartej kulki i tak już zostało. Wiedziałem już, że coś jest nie tak ale łudziłem się, że może będzie dobrze. Ekranik świecił się cały czas z tym samym obrazkiem. Wyglądało to jakby coś się zawiesiło. Myślę, że to ekran wyczerpał baterię a w aparacie i tak się już nic nie działo. Bateria wytrzymała prawie pół godziny w końcu wszystko zgasło. Po włożeniu nowej baterii wysunął się obiektyw, ekranik wyświetla obraz na który go skieruję i to jest wszystko. Nie można go wyłączyć , nie działają klawisze mogę jedynie wyjąć baterię.
Zastanawiam się co zrobiłem źle i dochodzę do wniosku, że być może to jednak moja wina. Pobrałem aktualizację ze strony Samsunga i zapisałem ją na dysku w laptopie. Wsunąłem kartę SDHC do gniazda w laptopie i wypakowałem program na kartę. Może trzeba było zapisać aktualizację na karcie i dopiero ją wypakować. Co myślicie?
Antonioo
17-11-2014, 00:28
a był format karty? soft wrzuciłeś na czystą kartę?
Należało wypakować plik do folderu na dysku twardym i potem skopiować na kartę. W większości przypadków producenci zalecają przedtem sformatować kartę - koniecznie w aparacie.
Przypuszczam, że doszło do jakiegoś uszkodzenia pliku - ale, z drugiej strony, gdyby plik naprawdę był mocno uszkodzony, aktualizacja pewnie nie doszłaby aż do czwartej kulki.
Możliwe, że Twój aparat ma jakieś menu serwisowe, w które można wejść jakimś specjalnym "chwytem na kilka guziczków", i wymusić ponowną aktualizację. Starsze modele NX mają taką tajemną kombinację.
A jesteś pewien, że nie pobrałeś omyłkowo pliku, przeznaczonego do innego modelu aparatu?
Czy po włączeniu aparatu można wejść w menu? Pewnie nie, bo sam byś na to wpadł...
Egon Olsen
20-11-2014, 01:15
producenci zalecają przedtem sformatować kartę - koniecznie w aparacie.
Możliwe, że Twój aparat ma jakieś menu serwisowe, w które można wejść jakimś specjalnym "chwytem na kilka guziczków", i wymusić ponowną aktualizację. ..
Kartę sformatowałem w aparacie, wiedziałem o tym. Taki chwyt na kilka guziczków pewnie istnieje ale niestety nie wiem nic o nim. Dzisiaj zaniosłem EXa do serwisu, pewnie niedługo będzie odpowiedź.
jerryjola
23-11-2014, 19:59
Ja muszę zadać bardzo (być może) dziwne pytanie... jak chodzi o mnie.
Zabrałem swojej małżonce EX1 (bo nie używa, poza tym , potrzebuję do pracy).
Zacząłem się nim bawić i o zgrozo odkryłem że RAW jest tylko, gdy przełączą aparat na Dual IS.
Czy da się tak ustawić, aby robić w trybie preselekcji przysłony , np. na iso 1600 i w RAW+JPG?
Przeleciałem instrukcję na szybko, nic nie pisze, a w sieci siedzę trzecią godziną i nic nie widzę...
Nie wiem czy raw+jpg bo nie używam tej konfiguracji, ale sam raw w priorytecie przysłony i dowolnym iso bez problemu.
Wyłącz "Inteligentny zasięg" w pierwszej zakładce str. 2,
jerryjola
23-11-2014, 20:39
Moje obecne ustawienia:
- Tryb A
- Inteligentny zasięg wyłączony
- tryb zdjęć seryjnych,
- iso (wszystkie) są, RAW - brak
Jako ciekawostka - wyłączę zdjęcia seryjne i przejdę na pojedyncze, ISO zostaje ograniczone do 200. Ale RAW się za to pojawia...
Czyżby coś się w oprogramowaniu skopało?
EDIT:
pojawiło się na chwilę i już nie pojawia się. Mówię o RAW.
Ten typ tak ma niestety, ustaw na pojedyncze zdjęcia i będziesz miał Raw+Jpg
Prawdopodobnie aparat nie jest w stanie szybko zapisywać RAWów w trybie seryjnym, dlatego po włączeniu trybu seryjnego RAW automatycznie się wyłącza.
jerryjola
23-11-2014, 20:48
niestety, nie ma RAW.
Pojawił się na chwilę i znikł już...
EDIT:
znów jest.
Już wiem, o co chodzi. W niektórych trybach Inteligentny zasięg jest wyłączony z automatu. I niedostępny.
Po przejściu na tryb pojedynczego zdjęcia i ponownym uruchomieniu aparatu, pojawia się Tryb Inteligentny.
Jak się go wtedy wyłączy, to i RAW jest. i cały zakres iso.
Tak, ten typ tak ma, część opcji jest zależnych od innych ustawień.
Jedne ustawienia wykluczają lub wymuszają inne. Zmieniaj tylko po jednym ustawieniu na raz i sprawdzaj, czy RAW się pojawi.
jerryjola
23-11-2014, 20:52
Ponownie zrestartowałem aparat.
Wszystkie funkcje już są.
Dzięki za pomoc. Na marginesie, programistę od funkcji powinni powiesić...
Być może ograniczenia np. mocy procesora narzucają dalsze ograniczenia i nie pozwalają łączyć ze sobą różnych funkcji.
To nic nowego - np. Nikon D70 przy zapisie RAW+JPG pozwalał zapisywać JPGi tylko w kompresji Basic.
Fakt menu w tym szajsungu jest szajsowate ; )
jerryjola
23-11-2014, 21:11
Być może ograniczenia np. mocy procesora narzucają dalsze ograniczenia i nie pozwalają łączyć ze sobą różnych funkcji.
To nic nowego - np. Nikon D70 przy zapisie RAW+JPG pozwalał zapisywać JPGi tylko w kompresji Basic.
Ok. Ale ten d70 mial premierę ... 10 lat temu? Nie mówię o mocy procesora, ale o rozwiązaniach programistycznych.
Tutaj akurat wpadłem w pułapkę nie do końca przemyślanego menu - jak włączę tryb seryjny, to mam wszystkie ISO, ale nie mam RAW. Wtedy domyślnie Tryb Inteligentny jest niedostępny. Po powrocie do trybu zdjęć pojedynczych, Tryb Inteligentny uaktywnia się i domyślnie jest włączony, co z automatu wyłącza i dostęp do ISO i do RAW. Aparat nie zapamiętał ustawienia sprzed zmiany. Jakby aparat zapamiętywał ostatnie ustawienia w poszczególnych trybach, to nie byłoby problemu.
Teraz to już wiem. Dzięki za pomoc. Teraz będę mógł już w pełni wykorzystać moc EX1...
Miłość do Samsungów (w moim przypadku - NX) jest miłością trudną... ;-)
wasilewk
24-11-2014, 11:34
Proszę nie psioczyć na EX1, bo zmierzam go (od dłuższego czasu) kupić !:)
Samsung jest względnym nowicjuszem jako producent sprzętu foto, stąd jego aparaty są bardzo nierówne - świetne pod pewnymi względami, i jednocześnie mają różne wpadki i potknięcia, i trzeba to mieć na uwadze.
Daarex72
24-11-2014, 16:03
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://i.imgur.com/ZKj6yVM.jpg]źródło ([IMG)[/IMG]
A,la macro Samsung Ex-1
W EX2F nie bardzo poprawili funkcjonalność, nadal jedne ustawienia blokują drugie. Ale i tak lubię ten aparat, jak się przestawi na P, a ze względu na GO nie ma za wielkiego sensu używać innych trybów, to się robi całkiem sensowne pstrykadełko.
To typowe dla Samsunga, w NXach jest podobnie. Np. trybu HDR nie można włączyć, jak jest włączony RAW+JPG: może być albo RAW, albo HDR. Włączenie trybu rozszerzonej dynamiki podnosi minimalne ISO do 200. Tryb Burst wyklucza RAWy. Itd., itp.
Ale np w Nexach jest tak samo jak się pstryka w RAW+JPG to nie można używać efektów na zdjęciach.
Egon Olsen
01-12-2014, 00:18
Dzisiaj zaniosłem EXa do serwisu, pewnie niedługo będzie odpowiedź.
Serwis zaproponował wymianę płyty głównej w cenie 380 zł. Nie zdecydowałem się na naprawę. Dzięki za pomoc.
A powiedzieli, co było przyczyną awarii? Czy to próba wgrania nowego firmware'u wykończyła płytę? Przecież normalnie nie powinno się tak stać.
Egon Olsen
02-12-2014, 22:12
A powiedzieli, co było przyczyną awarii? Czy to próba wgrania nowego firmware'u wykończyła płytę? Przecież normalnie nie powinno się tak stać.
Nie powiedzieli co było przyczyną. Być może nie znają przyczyny i widzą tylko skutek. Otrzymałem orzeczenie na piśmie a osoba wydająca sprzęt po naprawie to nie ta sama która oceniała uszkodzenie więc nie zgłębiałem tematu. Domyślam się tylko, że pewnie jest tam jakiś program podstawowy jak np bios w laptopie i jak on się wyłoży to nie ma jak go wgrać. Domyślam się, że jest to pewnie kość z programem na tej płycie głównej i pewnie dla tego chcą płytę wymienić. Tak to sobie tłumaczę.
music2000
19-12-2014, 09:25
Przejrzałem cały wątek ale nigdzie nie widzę sampli zdjęc typu portret. Chodzi mi o to jakie max
rozmycie tła można uzyskać tym kompaktem przy pełnej dziurze i max zoom? (chodzi o zdjecia portretowe - a NIE o
makro których jest tu sporo w wątku)
może ktoś ma jakieś sample
Witajcie
Na matrycy EX-1 mam plamę. Na 99% brudna matryca. Czy ktoś miał już podobny przypadek? Czy da się to ustrojstwo jakość rozkręcić aby wyczyścić matrycę?
Na rynku pojawiła się lampa błyskowa METZ 44AF-1 dedykowana do samsunga,posiada A-TTL ,jest tańsza od firmowej samsunga i posiada obrotowy palnik w 2 pozycjach ,i jest czasami na alle... ,czy testował ktoś może tą lampę?
Witam
Chciałbym odgrzać tego nieco już przeterminowanego kotleta.
Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad zakupem dodatkowego aparatu dla żony i córki. Pożyczyłem od kolegi Samsunga EX1, przetestowałem, podoba mi się. Kupiłem tanio używkę na All.
Nie jest to dla mnie sprawa krytyczna, ale chciałbym pożenić tego Samsunga z moją SB-800. Wiem, nie da się, ale...
1. SB 800 podłączona bezpośrednio na gorącą stopkę Samsunga oczywiście nie błyska. Ale jest pewien dziwny szczegół w jej zachowaniu - po założeniu na Samsunga nie daje się jej wyzwolić czerwonym guziczkiem Flash, taka ciekawostka. Przyglądając się rozkładowi styków na lampie i w aparacie dochodzę do wniosku, że trafiają w siebie dwa styki - środkowy (wyzwalający) oraz SP (speedlight present). Po zamaskowaniu kawałkiem papieru styku centralnego lampa dawała się odpalić w/w przyciskiem, ale nie błyskała przy robieniu zdjęcia samsungiem (niezależnie od tego które styki były zamaskowane)
2. SB 800 podłączona do Samsunga przez Yongnuo RF-603N BŁYSKA 100/100 zdjęć. Oczywiście nie ma TTL, komunikacji, etc, ale błyska w każdym trybie! Yongnuo rozpoznaje, że zostało podłączone do aparatu (prawdopodobnie przez styk speedlight present). Prawidłowa synchronizacja na każdym czasie migawki (nawet na 1/1500), działa na "1-szą kurtynę". Oczywiście aparat nie widzi lampy, nie pojawia się żadna informacja, że coś jest przypięte.
Co chcę osiągnąć - pozbyć się Yongnuo spomiędzy SB800 i Samsunga. Wchodzi w grę modyfikacja aparatu, jestem elektronikiem amatorem.
Próbowałem obadać złącze lampy błyskowej w aparacie oscyloskopem, ale nic mądrego nie znalazłem. Jak nic nie jest podpięte do tej stopki to nie pojawiają się na niej żadne sygnały.
Pytanie - czy ktoś ma jakieś sugestie, pomysły, schematy, gotowce? Nie chcę wyważać otwartych drzwi. Mam sporą determinację, żeby te dwa urządzenia pożenić. O sukcesach/porażkach postaram się informować.
Pozdrawiam
Sebastian
Jeśli Ci to coś pomoże, to, jeśli dobrze pamiętam, z EX1 i EX2 można używać tych samych lamp, co do bezlusterkowców NX. Powinny więc zadziałać lampy takie, jak SEF-15A, SEF-20A, SEF-220 czy SEF-42A.
Natomiast wczesne bezlusterkowe NX (NX10, NX11) miały podobne do Twoich problemy z wyzwalaniem obcych lamp. Nawet lamp pozbawionych jakiejkolwiek dedykacji, wyposażonych tylko w środkowy styk synchronizacji. Próbowałem bardzo wielu różnych lamp, i tylko chyba jakaś jedna czy dwie dawały się odpalić. Niektóre lampy SB dawały się odpalić, ale tylko raz. Po błysku trzeba było wyłączyć aparat i lampę i włączyć je ponownie.
Gdyby ktoś szukał niedrogiej,poręcznej lampy do tego aparatu,to jest lampa VILTROX JY610II,która jest wyzwalana ze stopki samsunga.Posiadam lampę ze stopką uniwersalną,Lampa ma regulowany tryb manualny,multi(strobo),oraz tryb fotocela.
music2000
02-04-2020, 13:34
Czy jakieś oprogramowanie pokaże całkowity przebieg "migawki" aparatu?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.