Zobacz pełną wersję : [ Samsung ] Samsung EX1 (TL500)
Strony :
1
[
2]
3
4
5
6
7
8
Daniel*1977
13-08-2010, 12:07
Ostatnio były jeszcze promocje w http://www.abfoto.pl/
Wszedłem teraz na ich stronę i mają jakieś problemy bo na pierwszej stronie ceny są inne niż po kliknięciu w dany model :)
sn00p... uważaj z tym Vatem bo ja jak kupowałem dwa miechy temu to w FJ był za 1499 a w MM bez Vatu za 1640. Teraz w Euro masz go za 1466, za 25% możesz sobie dokupić ubezpieczenie od głupoty ( czyli od zgubienia, zniszczenia, zalania - aparatu, nie właściciela - pogryzienia przez psa, itp. ).
Jak kupisz to się pochwal...
Byłem dziś sprawdzić.
Na półce jest za 1.399,00 PLN, czyli taniej niż wszędzie indziej (w FJ i MM coś ok 1.499,00 PLN), do tego -22% co daje jakieś 1.091,22 PLN - chyba nie najgorzej ;)
Problem jest taki, że mają tam tylko 2 sztuki z czego jedna na ekspozycji. Coś czuję, że będę jutro 1 klientem ;)
No chyba, że cena przez noc magicznie urośnie ...
Daniel*1977
13-08-2010, 21:09
Pooglądaj moje zadęcia i bierz namiot :D
http://www.flickr.com/photos/didmyself/sets/72157624286972561/
Pooglądaj moje zadęcia i bierz namiot :D
http://www.flickr.com/photos/didmyself/sets/72157624286972561/
Zdjęcia widziałem - doprawdy zacne ;)
Witam serdecznie.
Zakupiłem ten aparacik. Ergonomia używania super :)
Mam jednak pytanie:
Na dole jest crop i dziwnie to wygląda znak zakaz skrętu w lewo . Dziwne schodki w miejscu łączenia czerownej obramówki z białem tłem. Czy to normalne? Też tak macie?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img13.imageshack.us/i/sam0007ih.jpg/)
Wygląda na coś nie halo z kompresją.
Jaką jakość ustawiłeś w aparacie ?
Ustawiłem super fine i dałem 9M (3:2)
EDIT:
jeszcze ostrość +2 ale na 0 podobny efekt dalej występuje ale w mniejszym stopniu.
Pawel Pawlak
13-08-2010, 21:53
To wygląda włąśnie na brak filtra antyaliasingowego, ale tylko w pionie ? bez sensu...
edit.
To trochę przypomina obaz z NEFa d1x interpolowanego do 10mpix w NiconCapture.
Może tu też jest jakaś "dziwna" interpolacja obrazu w pionie ?
Daniel*1977
13-08-2010, 21:58
zaktualizuj FW do najnowszego i wtedy sprawdź. Ja zrobiłem ponad 700 zdięć i nie zauważyłem jakichś problemów.
http://www.samsungimaging.com/learn/digital-camera-camcorder/productDetailView.do?forward=feature&prdCtgSeq=7&langPrdSeq=6096 zakładka downloads
To wygląda włąśnie na brak filtra antyaliasingowego, ale tylko w pionie ? bez sensu...
edit.
To trochę przypomina obaz z NEFa d1x interpolowanego do 10mpix w NiconCapture.
Może tu też jest jakaś "dziwna" interpolacja obrazu w pionie ?
Nie wiem za bardzo o co chodzi :/ To zwykły jpeg prosto z aparatu :)
Nie na wszystkich zdjęciach takie coś występuje.
No nie wiem ale trochę się zdziwiłem bo jakość sampli jakie oglądam w necie jest ok :/
Spróbuję jak radzi Daniel*1977 z nowym firmware. Tylko kurcze z drugiej strony mogę oddać aparat do 7 dni jeśli jest wadliwy. Nie wiem czy zmiana firmwaru nie zamknie mi tej opcji.
Z exifów wynika że mam firmware 1006291
Na stronie jest firmware (ver.006291). Czy to aby nie jest najnowszy firmware?
Lento Violento
13-08-2010, 22:58
A miał ktoś może możliwość porównania EX1 z G11 ?
Pawel Pawlak
13-08-2010, 23:23
canon nie ma 24 a 28mm i 2.8 zamiast 1.8 - To dla mnie wystarczający powód żeby kupić EX-1 a nie G11 :)
edit:
no i canon jest chyba sporo większy :/
supczinskib
14-08-2010, 03:18
Dziwne schodki w miejscu łączenia czerownej obramówki z białem tłem. Czy to normalne?
Kurde, kolega ma rację. Tyle testów zrobiono i nikt tego nie zauważył. Przeprowadziłem szczegółowe badania, robiąc zdjęcia w parach RAW+JPG i ustaliłem, że w formacie JPG przy proporcjach zdjęcia 3:2 podczas kompresji w aparacie dochodzi do degradacji zdjęcia na cześci jego powierzchni. Zdjęcia o proporcjach 3:2 w formacie RAW oraz o proporcjach 4:2 w formacie RAW oraz JPG nie są uszkodzone.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_jpgbug.jpg)
Witam serdecznie.
Zakupiłem ten aparacik. Ergonomia używania super :)
Mam jednak pytanie:
Na dole jest crop i dziwnie to wygląda znak zakaz skrętu w lewo . Dziwne schodki w miejscu łączenia czerownej obramówki z białem tłem. Czy to normalne? Też tak macie?
Ostrość na -1, to jest kompakt i jak za mocno wyostrzysz to tak będzie.
Muszę sprawdzić w swoim, napewno, jeśli coś takiego się pojawia to wina oprogramowania. Pewnie lada chwila ukaże się upgrade.
Obejrzałem troszę swoich fot, faktycznie na kilku z nich na krawędziach jest takie paskudztwo. Ja mam wyostrzanie na -1, nie jest wtedy tak widoczne.
Przerzucam na 4:3.
Zrobiłem kilka fotek, faktycznie coś takiego się pojawia. Ale sprawia to wrażenie, jakby nie była to rozdzielczość 9 Mpix tylko 3 albo 2, czort wie.
Mam nadzieję, że szybko to poprawią.
Przemas-Glasgow
14-08-2010, 10:24
Zakupiłem ten aparat jako sprzęcik który zawsze mam przy sobie (bo D300+szkło swoje waży) i naprawdę aparat daje radę.
Ma natomiast wielką wadę ,jak dla mnie
Jest to czas 1/1500 który przy ładnej pogodzie zmusza nas dosyc mocno przymykac przysłonę i nici z portretów na pełnej dziurze :-(
Lento Violento
14-08-2010, 12:29
canon nie ma 24 a 28mm i 2.8 zamiast 1.8 - To dla mnie wystarczający powód żeby kupić EX-1 a nie G11 :)
edit:
no i canon jest chyba sporo większy :/
To wiem :) chodziło mi o porównanie jakości zdjęć przede wszystkim w aspekcie ostrości, odwzorowania kolorów i rozpiętości tonalnej ...
Jak dla mnie problem jpg'ów opisany powyżej dyskwalifikuje ten aparat. Generalnie kompakt powinien wypluwać dobre jpg'i bo do zabawy z RAW'ami jest lustro. A zmniejszanie wyostrzania do -1 to już w ogóle w kontekście kompaktu jest kompletnym absurdem. W swoim G11 zawsze wyostrzam na maxa by nie bawić się w późniejszą obróbkę.
Być może pojawi się jakaś aktualizacja firmware eliminująca ten problem ???
Zakupiłem ten aparat jako sprzęcik który zawsze mam przy sobie (bo D300+szkło swoje waży) i naprawdę aparat daje radę.
Ma natomiast wielką wadę ,jak dla mnie
Jest to czas 1/1500 który przy ładnej pogodzie zmusza nas dosyc mocno przymykac przysłonę i nici z portretów na pełnej dziurze :-(
Gdyby tak 1/4000... ale może by tak tulejkę i szary nakręcany?
Przemas-Glasgow
14-08-2010, 13:22
Tulejka dobry pomysł,ale to ma byc aparat który noszę w kieszeni (wczoraj idealnie mi się zmieścił w moje hawajskie spodenki) a z tulejką będzie mało poręczny
Tulejka dobry pomysł,ale to ma byc aparat który noszę w kieszeni (wczoraj idealnie mi się zmieścił w moje hawajskie spodenki) a z tulejką będzie mało poręczny
Z tulejką też można włożyć do kieszeni tylko żeby nie posądzili o molestowanie...
Niestety, masz rację, ma pewne ograniczenia ale nie ma sprzętów idealnych, gdyby taki powastał, to nikt by już nie szukał nowego lub innej firmy.
A poza tym prawdziwy fotograf wychodzi tylko z samego rana i przed zmierzchem, więc 1/1500 wystarczy... :wink:
Witam Wszystkich
Czy ktoś zna promocyjną cenę z Saturna ?
Odpowiem sobie sam , udało się dodzwonić 1500 - 22 %vat . Ale już brak .
Optymiści... trzeba było zatrudnić się w Saturnie....
Lento Violento
14-08-2010, 16:05
Odpowiem sobie sam , udało się dodzwonić 1500 - 22 %vat . Ale już brak .
Czyli cenę przed obniżką podwyższyli ???!!! :D
Dwa miesiące temu w MM było bez Vat...
Kosztował 1638, netbook który był w Euro za 900 w MM po odliczeniu Vatu był za 1290. Jeśli nawet obniżą cenę, to tylko nieliczne przedmioty są taniej, reszta ludziska się rzucają bo obniżka, niektóre artykuły kupują pracownicy, nie są nawet wykładane na półki. Ale może się Wam uda, powodzenia.
3 dni temu w MM we Wrocławiu kupiłem za 1449. Tydzień wcześniej w Saturnie kosztował 1399zł ale była ostatnia sztuka z wystawy (z za szybki)
Rzeczywiście w 4:3 efekt "schodków" wydaje się nie występować. Dziś porobiłem trochę zdjęć i nie zauważyłem. Fajnie by było jakby to poprawili to mniej roboty przy wysyłaniu do wywołania :)
To wiem :) chodziło mi o porównanie jakości zdjęć przede wszystkim w aspekcie ostrości, odwzorowania kolorów i rozpiętości tonalnej ...
http://www.dpreview.com/reviews/samsungtl500/page8.asp
Tutaj chyba w aspekcie ostrości lepiej wypada G11. Ale pewnie dla wieli ludzi różnica będzie niezauważalna albo do zaakceptownia.
Jak dla mnie problem jpg'ów opisany powyżej dyskwalifikuje ten aparat. Generalnie kompakt powinien wypluwać dobre jpg'i bo do zabawy z RAW'ami jest lustro. A zmniejszanie wyostrzania do -1 to już w ogóle w kontekście kompaktu jest kompletnym absurdem. W swoim G11 zawsze wyostrzam na maxa by nie bawić się w późniejszą obróbkę.
Być może pojawi się jakaś aktualizacja firmware eliminująca ten problem ???
Ja też zawsze ostrość na maksa aczkolwiek w ex1 ustawienia standardowe dają radę.
Ogólnie po paru dniach użytkowania jestem zadowolony.
Balans bieli rzeczywiście daje rade chociaż ja lubię zdecydowanie bardziej ciepłe zdjęcia. Wiekszość zdjęć robię na ~5900K albo "Chmurka".
Aparat naparwdę przyjemny w użytkowniu dający dużo frajdy. Mam jeszcze przyjemność korzystać z Panasonica TZ10 i Sony a200, oba są bardzo dobre ale EX1 najmilszy w obsłudze :)
Błędów się konstruktorzy z Samsunga nie ustrzegli ale obrali dobrą drogę. Jak będą szli w tym kierunku to zdobędą fanów.
http://www.dpreview.com/reviews/samsungtl500/page8.asp
Tutaj chyba w aspekcie ostrości lepiej wypada G11. Ale pewnie dla wieli ludzi różnica będzie niezauważalna albo do zaakceptownia.
Ja też zawsze ostrość na maksa aczkolwiek w ex1 ustawienia standardowe dają radę.
Wszystko zależy jak jest ustawiona ostrość w aparatach. W G11 nie wiem, w G7 nie miałem ustawienia ostrości, była ustawiona fabrycznie. W EX mamy 5 stopni i faktycznie różnią się między sobą. Wystarczy, że mieli ustawiony obraz na Normal i ostrość na 0.
A poza tym kto ogląda zdjęcia w maksymalnym powiększeniu?
Robię, jak oglądam to w wielkości w jakiej mieści mi się na ekranie (czasami powiększam gdy mam wątpliwości co do ostrości). Odbitki też nie większe niż 20 cm na długim boku.
Mówiąc o ostrości, dla przykładu dwie foty zrobione C50D z Tamronem 28-300 (szkło kalibrowane do aparatu), ostrość na +7 (na maksa). Nie dość, że niezbyt ostre, to jeszcze wrażenie jakby autofokus nie trafiał. Na 10 zrobionych fot odrzucałem ponad połowę. (Fotki w pełnej rozdzielczości mogę przesłać na maila).
Biorąc pod uwagę fakt, że C50D + T28-300 nowy kosztuje prawie 5k, a EX1 1,5k wypadałoby oczekiwać, że lustro da nam obraz lepszej jakości. NIestety tak nie jest. Nawet na małych ogniskowych jakość fot jest jedynie porównywalna.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img26/5705/img2974m.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-14
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img51/3859/img2775jt.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-14
Lepiej działało z 70-200 4L czy 16-85 ale też nie idealnie. Ogólne wrażenie niezłe, ale po powiększeniu mydło bardzo często.
To jest fotka z 16-85, lepsza ale nie super.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img31/5530/img0896w.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-14
W każdym bądź razie o wiele więcej radochy mam z fotek z EX-a. Nie dostaje szału zgrywając i ogladając foty. Trafi się jakaś do d... ale to przeważnie z mojej winy, a nie sprzętu.
Nie wymagajmy od Samsunga, ze zastąpi nam Nikona D3s czy x, to jest tylko kompakt.
Daniel*1977
15-08-2010, 10:13
Kurde, kolega ma rację. Tyle testów zrobiono i nikt tego nie zauważył. Przeprowadziłem szczegółowe badania, robiąc zdjęcia w parach RAW+JPG i ustaliłem, że w formacie JPG przy proporcjach zdjęcia 3:2 podczas kompresji w aparacie dochodzi do degradacji zdjęcia na cześci jego powierzchni. Zdjęcia o proporcjach 3:2 w formacie RAW oraz o proporcjach 4:2 w formacie RAW oraz JPG nie są uszkodzone.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_jpgbug.jpg)
sprawdzę na swoim co z tym schodkowaniem. Jeżeli się potwierdzi to dam znać mojemu "dostawcy" i poprawią to.
Niestety mam podobne odczucia porównując zdjęcia zrobione D90 + 18-105 ze zdjęciami z G11. Również bardziej zadowolony jestem z kompakta niż z lustra. Oczywiście mówię o zdjęciach robionych w standardowych/dobrych warunkach ...
Weź namiar na jedną sprawę, D90 ma wspomaganie autofokusa, C50D nie (chyba spawarka ale tego nie używałem). Canon wymaga dobrych warunków. Niby miał dobry AF ale co z tego, że potwierdzał jak potem okazywało się, że kiszka, fotka nieostra.
Mnie brakuje w EX tego co ma C11, filtr szary, przydałby się bardzo. Jasny obiektyw jest rajem ale w słoneczny dzień troszkę ogranicza.
Miałem G7, foty wychodziły bardzo dobre, nie pasuje mi jednak w Canonach obsługa, w tych nowszych jeszcze bardziej mi nie leży. Kwestia pewnie przyzwyczajenia. Może gdyby nie to to kupiłbym G11, nie wiem. CZasami jest tak, że bierzesz coś do ręki i wiesz, że to jest to. Tak było z EX-1, sprawdzałem, porównywałem ale najbardziej mi leżał Samsung. I nie żałuję.
dziki_pl
15-08-2010, 15:04
Jest to czas 1/1500 który przy ładnej pogodzie zmusza nas dosyc mocno przymykac przysłonę i nici z portretów na pełnej dziurze :-(
Seria G w canonie na doby patent na takie okazje, wbudowany filtr ND :)
Witam Wszystkich
Czy ktoś zna promocyjną cenę z Saturna ?
Odpowiem sobie sam , udało się dodzwonić 1500 - 22 %vat . Ale już brak .
Optymiści... trzeba było zatrudnić się w Saturnie....
Czyli cenę przed obniżką podwyższyli ???!!! :D
We wrocławskim Saturnie ("CH Magnolia") cena przed obniżką to 1.399,00 PLN (taniej we wrocławskich sklepach i na www nie znalazłem, wszędzie ok 1.499,00 PLN itp.).
W Saturnie były 2 sztuki - jedna na ekspozycji i jedna w szafie.
Wpadłem do Saturna 9:10 (otwarty był od 9), stanąłem w kilkuosobowej kolejce i o 9:40 miałem w rękach EX1 za cenę 1.146,72 PLN, ten na ekspozycji nadal tam został.
Pobawię się dłużej to napiszę jak mi się ten sprzęcik widzi i podlinkuje jakieś foty.
Take it easy, please :)
Każdym aparatem da się zrobić zarówno genialne jak i zupełnie nieciekawe zdjęcie.
Liczy się fotograf i jego umiejętności czy w szczególnych przypadkach - talent, dalej - to co w kadrze, dobre światło a dopiero gdzieś na końcu sprzęt.
Lustrzanką "obiektywnie" da się zrobić technicznie lepsze zdjęcie nie z racji konstrukcji typu "lustro, pryzmat itd", ale przede wszystkim dzięki znacznie większej matrycy o mniejszej gęstości upakowania pikseli (co przekłada się na mniejsze szumy, wierniejsze odwzorowanie barw i lepszy zakres tonalny) oraz możliwości podłączenia wysokiej jakości optyki, zaprojektowanej do konkretnych zastosowań (i dającej w tych konkretnych zastosowaniach np. portret czy sport - lepsze efekty).
IMHO - wszelkie dyskusje "co lepsze" - lustrzanka czy kompakt - nie mają sensu. Błędem jest zarówno wciskanie na siłę lustrzanki, bo "robi lepsze zdjęcia" jak i pomysły "kup dobry kompakt - zastąpi Ci lustrzankę".
Zawziętym adwersarzom z postów powyżej proponuję jedyne sensowne rozwiązanie - rozejść się w pokoju i/lub skupić na temacie wątku czy omawianiu wad i zalet bardzo dobrego kompaktu, jakim jest bez wątpienia Samsung EX1.
pozdrawiam,
Paweł
supczinskib
16-08-2010, 03:54
Może nie jest to specjalnie istotne, ale na pewno jest to miłe.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.samsungimaging.net/wp-content/uploads/2010/08/EX1_EISA.jpg)
Posprzątałem bo trochę odbiegliście od tematu
Kto by pomyślał ze EX1 wzbudzi takie zainteresowanie:)
Szanowne Koleżeństwo, czyżby EX 1 przestał robić fotki. Od 15 sierpnia i godz. 7 z minutami nie pojawiła się żadna fotka wykonana tym aparatem !
Szanowne Koleżeństwo, czyżby EX 1 przestał robić fotki. Od 15 sierpnia i godz. 7 z minutami nie pojawiła się żadna fotka wykonana tym aparatem !
Co powiesz na tematyczną fotografię produktową w warunkach mocno prowizorycznych ?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img807.imageshack.us/img807/3807/14991174.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img694.imageshack.us/img694/4876/92927728.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img833.imageshack.us/img833/9443/18319399.jpg)
Oczywiście zdjęcia prosto z aparatu, jedynie zmniejszone (bez wyostrzania).
Jeżeli tylko zmniejszone, to muszę się poważnie zastanowić co robią u mnie jeszcze lustra, inni jak mają foty z tego samsunga to też niech dają tutaj.
Przemas-Glasgow
17-08-2010, 23:58
A ja mam pytanko z innej beczki
Czy możecie napisac w jaki futerał mieści się EX1 ,tylko nie piszę o oryginale skórzanym,chodzi mi coś z pokroju Lowepro itp.
Nie mam czasu latac po sklepach a moja kochana żonka wrzuciła aparat do torebki i się troszkę porysował.
Jak ktoś już zakupił to czy może podac model ,próbowałem z Lowepro Rezo 40 ale się nie zmieścił :-(
Wczoraj trafiłam przypadkowo na ten wątek --- przeczytałam od dechy do dechy! Tak mnie zaintrygowało, że dziś byłam pomacać to cudo! Fotek nie pokażę, bo nie zakupiłam, jednak....chyba tylko dlatego, że zbyt późno na ten wątek trafiłam... pewnie kiedys podejde do sklepu ze swoją kartą..:)
Gdyby nie to, że finanse mnie nie puszczą teraz .....zamiast targać wielki plecak śmigałabym chyba na wakacje z malutkim futerałem.
Poza jasnością obiektywu tego maleństwa najbardziej na plus zaskoczyło mnie działanie AF - absolutnie nie ma nic wspólnego z typowo kompaktowym myszkowaniem i przejeżdżaniem całego zooma, żeby w końcu zaskoczyć! Naprawde śmiga szybko! Byłam wredna i zmieniałam szybko odległości fotografowanych obiektów - nic sobie maluch z takich zmyłek nie robił! Ciemne zaplecze sklepu - też bezproblemowo. Albo od czasu mojego ostatniego kompakta (canon A75) nastąpiła w tym segmencie rewolucja albo EX1 wyprzedza konkurentów o lata świetlne?
Wyświetlacz bajka.
Dobra - gdzieś musi być jakiś zonk! Gdzie?
W wątku ustalono następujące subiektywne "wady":
- czas tylko 1/1500
- niefajne oprogramowanie firmowe do wołania RAWów
- zmyła z pamięcią wbudowaną?
- ???
Ze swej strony, subiektywnie dodałabym brak możliwości dokręcenia "tulejki" do mocowania filtrów - np polarek by czasem zrobił fotki jeszcze piękniejsze:)
Nie wiem na ile skuteczna jest stabilizacja??? Ktoś ma jakieś obserwacje, pomiary?
Jakie inne wady - subiektywnie - możecie wskazać? Chodzi o cechy, o których wypada wiedzieć przed zakupem, żeby potem nie żałować i nie czuc się wpuszczonym w maliny;)
PS Czy ktoś zaprzestał używania lustra i zestawu obiektywów po kupnie tego malucha? A może ktos sprzedał cały wielki majdan w związku z zakupem maluszka? Oczywiście nie pytam ludzi, którzy fotografują zarobkowo:)
A ja mam pytanko z innej beczki
Czy możecie napisac w jaki futerał mieści się EX1 ,tylko nie piszę o oryginale skórzanym,chodzi mi coś z pokroju Lowepro itp.
Nie mam czasu latac po sklepach a moja kochana żonka wrzuciła aparat do torebki i się troszkę porysował.
Jak ktoś już zakupił to czy może podac model ,próbowałem z Lowepro Rezo 40 ale się nie zmieścił :-(
Witam wszystkich forumowiczów :) (to z okazji pierwszego wpisu).
Ja kupiłem do niego Lowepro Z20 - wchodzi z luzem.
Dominikaxx
18-08-2010, 07:13
EX1 ma jakies tam subiektywne wady jak juz wspomniano czas 1/1500s. Do wad mozna jeszcze dodac wskaznik poziomu bateri ktory niedokladnie pokazuje stan bateri i bez ostrzezenia bateria sie konczy.
Poza tymi dwoma wadami nie widze zadnych. Jak ogladam zdjecia wad nie widac zadnych ;-) Mialam kiedys LX3 lumixsa i tam od pierwszego zdjecia zalowalam ze go kupilam artyfakty w JPG byly porazajace AF gubil sie na macro obiektyw i kolko programow jakby mialy zaraz odpasc. W EX1 nic z tych rzeczy kawal porzadnego sprzetu na zdjecia jakoscia porownywalne z sony R1.
Jesli szuka ktos futeralu to jeden z lini NG pasuje do niego http://www.ceneo.pl/4759651
Apropo- czy ktos sprzedal lustro by przezucic sie na EX1.
Nie fotografuje zawodowo i w swojej zabawie z foto zaczelam od kompaktow canona potem lustra teraz wrocilam do kompaktu. Z lustrami dalam sobie spokoj "dawno" temu.
Poza jasnością obiektywu tego maleństwa najbardziej na plus zaskoczyło mnie działanie AF - absolutnie nie ma nic wspólnego z typowo kompaktowym myszkowaniem i przejeżdżaniem całego zooma, żeby w końcu zaskoczyć! Naprawde śmiga szybko! Byłam wredna i zmieniałam szybko odległości fotografowanych obiektów - nic sobie maluch z takich zmyłek nie robił! Ciemne zaplecze sklepu - też bezproblemowo. Albo od czasu mojego ostatniego kompakta (canon A75) nastąpiła w tym segmencie rewolucja albo EX1 wyprzedza konkurentów o lata świetlne?
Mnie też zawsze to odstraszało, dlatego sprzedałem Leicę Digilux 2.
Tutaj faktycznie jest duża poprawa w stosunku do "małpek", choć nie wiem jak u poważnej konkurencji (dp1/2, gx100/200, lx3/5, g11 itp).
W wątku ustalono następujące subiektywne "wady":
- czas tylko 1/1500
- niefajne oprogramowanie firmowe do wołania RAWów
- zmyła z pamięcią wbudowaną?
- ???
- Czas faktycznie może dać się we znaki.
- Pamięć to imho nie problem - nawet gdybyś miała 1GB stałej to i tak kupisz kardę prawda ? A poza tym w instrukcji stoi jaki byk jakieś 20mb, więc nie wiem skąd to zamieszanie na www i w sklepach ?
- Rawy już są do łyknięcia niezależnym oprogramowaniem (było w tym wątku).
I jak dla mnie:
- Brak wizjera - choć jeśli ma być dziadowski, to lepiej że go nie ma, tak że sam nie wiem czy to minus.
Co mnie zaskoczyło poza AF - nie wiem czy w innych zaawansowanych kompaktach też tak jest, ale w trybie M na wyświetlaczu na bieżąco widzimy jak zmienia się ekspozycja po zmianie przysłony i czasu, dodatkowo jest podświetlenie wartości tych parametrów w przypadku kiedy zdjęcie będzie prześwietlone/niedoświetlone.
Bardzo fajna i przydatna rzecz.
Apropo- czy ktos sprzedal lustro by przezucic sie na EX1.
Nie fotografuje zawodowo i w swojej zabawie z foto zaczelam od kompaktow canona potem lustra teraz wrocilam do kompaktu.
Ja sprzedaje 18-200 i zostaje z d90 i 3 stałkami, czyli zestawem który będę brał tylko na mocno konkretne eventy.
Jesli szuka ktos futeralu to jeden z lini NG pasuje do niego http://www.ceneo.pl/4759651
Pasuje tak sobie, czy idealnie ? :D
A ja mam pytanko z innej beczki
Czy możecie napisac w jaki futerał mieści się EX1 ,tylko nie piszę o oryginale skórzanym,chodzi mi coś z pokroju Lowepro itp.
Nie mam czasu latac po sklepach a moja kochana żonka wrzuciła aparat do torebki i się troszkę porysował.
Jak ktoś już zakupił to czy może podac model ,próbowałem z Lowepro Rezo 40 ale się nie zmieścił :-(
Ja mam Crumplera, niestety nie podam Ci modelu bo nie ma opisu na nim, jest jednak kilka modeli i są bardzo dobrze wykonane.
Ze swej strony, subiektywnie dodałabym brak możliwości dokręcenia "tulejki" do mocowania filtrów - np polarek by czasem zrobił fotki jeszcze piękniejsze:)
Po odkręceniu pierścienia na obiektywie masz taki gwint jak w Canonach G - 52 mm, można nakręcać tuleje i filtry.
Nie wiem na ile skuteczna jest stabilizacja??? Ktoś ma jakieś obserwacje, pomiary?
Mnie wychodziły foty przy 24mm z czasem 1/4 - 1/8 s,przy 1/15 praktycznie każda jest dobra; przy 72mm 1/15, a nawet 1/8, i tu 1/15 praktycznie kazda ostra.
PS Czy ktoś zaprzestał używania lustra i zestawu obiektywów po kupnie tego malucha? A może ktos sprzedał cały wielki majdan w związku z zakupem maluszka? Oczywiście nie pytam ludzi, którzy fotografują zarobkowo:)
Sprzedałem Canona 50D ze słoikami i R-1, miałem dwa aparaty, oba lekko nieporęczne do biegania po mieście. Kasę ze sprzedaży obu wydałem na EX i wakacje w górach. Służbowo korzystam z firmowego Canona 1MkIII. Stwierdziłem, że mając w potrzebie taki sprzęt nie muszę mieć swojego lustra. I co najciekawsze nawet w pracy czasami Samsung sprawdza mi się bardziej niż tamto działo. Nie będę po raz drugi opisywać i poównywać sprzętów by nie wywoływać znowu burzy, ale EX to naprawdę bardzo dobry sprzęcik. Gdyby jeszcze miał 7 kl/sec i zoom 24-200 to pewnie biegałbym tylko z nim.
Poniżej kika fotek biegających szczeniaków, wszędzie ich było pełno. Autfokus dawał sobie radę z ich bieganiem, ale czasy 1/250 nie zamrażały ruchu, maluchy były zbyt szybkie. Robione tylko na centralnym punkcie ze względu na to, że fotograf wolnieszy od psiaków. (Fotki nie kadrowane, nie obrabiane, jedynie zmniejszone przez ImageShack, "golasy".)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img401/3388/sam2166.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-17
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img814/3255/sam2156.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-17
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img517/7186/sam2177j.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-17
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img841/6576/sam2170.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-17
Pozdrawiam wszystkich
Po odkręceniu pierścienia na obiektywie masz taki gwint jak w Canonach G - 52 mm, można nakręcać tuleje i filtry.
Jeśli tak, to ... jedna "wada" znika.
Wbudowana pamięć to oczywiście nie wada, jednak ktoś tu narzekał, więc wymieniłam.
Fotki dawajcie - portrety z małą GO ma ktoś?:)
Oj ! Tylko patrzeć jak lustra będą tanieć na giełdzie, tak, tak dawajcie fotki.
Oj ! Tylko patrzeć na lustra będą tanieć na giełdzie, tak, tak dawajcie fotki.
Oj taaak!;)
Czy możecie napisac w jaki futerał mieści się EX1 ,tylko nie piszę o oryginale skórzanym,chodzi mi coś z pokroju Lowepro itp.(
Znalazłem nazwę tego Crumplera - Pretty Boy 220 (XXS). Aparat wchodzi idealnie, jest gruby i solidny, zpainany na rzep + zatrzask, ma dużą kieszeń na baterie i karty i bardzo solidne mocowanie do paska.
Jak kupowałem oglądałem w Saturnie LowePro Rezo 20 i Crumpler jest dużo solidniejszy i fajniejszy.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://a.imageshack.us/img820/3156/sam2415a.jpg)
By dargry (http://profile.imageshack.us/user/dargry) at 2010-08-18
Jest troszkę już przybrudzony, latał z aparatem po podłodze samochodu, noszę go codziennie ale nawet jedna niteczka nie puściła.
Dominikaxx
18-08-2010, 13:24
Pasuje tak sobie, czy idealnie ? :D
Pasuje idealnie i w kieszonce dodatkowo 2 bateryjki sie mieszcza.
Pytanie: Czy tulejka do mocowania filtrow od canona G10,11 bedzie pasowala do EX1? Srednica od strony aparatu 52mm tak jak w EX1 ale czy gwint taki sam i da sie to nakrecic???
Pasuje idealnie i w kieszonce dodatkowo 2 bateryjki sie mieszcza.
Pytanie: Czy tulejka do mocowania filtrow od canona G10,11 bedzie pasowala do EX1? Srednica od strony aparatu 52mm tak jak w EX1 ale czy gwint taki sam i da sie to nakrecic???
Najlepiej jakby ktoś był na giełdzie foto w niedzielę albo w jakimś sklepie gdzie są te tulejki i by sprawdził. Jeśłi mi się uda w tygodniu gdzieś coś takiego dorwać to sprawdzę. Sądzisz, że po złości pojechali z innym gwintem?
Dominikaxx
18-08-2010, 14:23
Z canona nie pasuje. Nie ze gwint jest inny ale w canonach jest mocawanie tulejki ala bagnet a nie gwint :cry: wlasnie sie dowiedzialam.
Z canona nie pasuje. Nie ze gwint jest inny ale w canonach jest mocawanie tulejki ala bagnet a nie gwint :cry: wlasnie sie dowiedzialam.
To trzeba sprawdzić inną z gwintem na 52 mm, na Aledrogo coś widziałem. Jutro spróbuję podjechać do kilku sklepów.
:cry::cry: Właśnie mi się zepsuła zewnętrzna ładowarka FOTOENERGIA, nie ładuje, a ma półtora miesiąca. :cry::cry:
supczinskib
18-08-2010, 19:44
W kwestii błędu w plikach JPG 3:2 :
W imieniu firmy Samsung Electronics Polska Sp. z o.o. serdecznie
dziękujemy za kontakt. W odpowiedzi na zgłoszenie pragniemy
poinformować:
Rozumiem, że po wgraniu nowej wersji firmware'u nadal ma Pan problem z
aparatem. W związku z powyższym kierują sprawę do odpowiedniego działu.
Jeśli będzie to możliwe zostanie to poprawione w następnych wersjach
firmware'u.
Z chęcią udzielimy odpowiedzi na ewentualne następne pytania.
Z poważaniem
Robert Grądzki
Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.
Lento Violento
18-08-2010, 20:49
Czyli prawdopodobnie nie wiadomo ...:)
supczinskib dzięki za zainteresowanie i podjęcie walki w celu załatwienia sprawy. Jak to zrobią to ja już będę bardzo rad :)
Fotki dawajcie - portrety z małą GO ma ktoś?
Może nie portret ale robione z podobnej odległości (na artystczna wartość zdjęcia nie patrzcie):
72mm f2.4
Ostrość +2
Porsto z aparatu zmniejszone przez imageshack
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img831.imageshack.us/i/sam0439.jpg/)
jeszcze widoczek:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img72.imageshack.us/i/sam0418.jpg/)
i jeszcze:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img638.imageshack.us/i/sam0444.jpg/)
supczinskib Może nie portret ale robione z podobnej odległości (na artystczna wartość zdjęcia nie patrzcie):
72mm f2.4
Ostrość +2
Porsto z aparatu zmniejszone przez imageshack
Trzeba było być konsekwentnym i trzasnąć portret komóry Samsunga...
Wartość artystyczna też jest... napewno.
A tak serio, to dobrze widać jak daje sobie radę w słońcu.
Ja może cosik jutro machnę.
Ja może cosik jutro machnę.
No ja też mam patent na jedną fotę, ale albo nie mam czasu, albo pogody albo ... aparatu przy sobie :)
Jutro się zaczaję :D
Ostatnie sztuki dziś :)
Też 72mm f2.4
Ostrość: 0
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img130.imageshack.us/i/sam0320.jpg/)
72mm f3.2 (Już musiałem przymknąć bo czas 1/1500)
Ostrość: 0
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img194.imageshack.us/i/sam0299.jpg/)
W kwestii błędu w plikach JPG 3:2 :
W imieniu firmy Samsung Electronics Polska Sp. z o.o. serdecznie
dziękujemy za kontakt. W odpowiedzi na zgłoszenie pragniemy
poinformować:
Rozumiem, że po wgraniu nowej wersji firmware'u nadal ma Pan problem z
aparatem. W związku z powyższym kierują sprawę do odpowiedniego działu.
Jeśli będzie to możliwe zostanie to poprawione w następnych wersjach
firmware'u.
Z chęcią udzielimy odpowiedzi na ewentualne następne pytania.
Z poważaniem
Robert Grądzki
Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.
No super ! Nareście czuję się jako klient doceniany we własnym Kraju i co na to Panowie z NIKON POLSKA,
Duże Brawa dla Samsunga.
Przemas-Glasgow
19-08-2010, 00:36
Pojechałem sobie w góry z żonką ,bateryjka pokazywała że jest pełna i po jednym strzale sobie padła,jak ja się wk...łem :-)
Mam nadzieję że to jednorazowy wybryk
no nic ,aparat naprawdę poręczny i mający spore możliwości
Fotka pstryknięta na pełnej dziurze oczywiście czyli 2.4 na długim końcu
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.consortio.republika.pl/EX1.jpg)
supczinskib
19-08-2010, 03:33
Jest noc, a więc zdjęcia nocne.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_5.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_6.jpg)
,bateryjka pokazywała że jest pełna i po jednym strzale sobie padła
Czytałam gdzieś w necie (ceneo/skąpiec/itp) opinię, że wskazanie naładowania baterii w tym aparacie jest totalnie niewiarygodne, zupełnie nie można polegac na tym co wskazuje wyświetlacz. To co opisujesz... potwierdza tamten opis.
Dopisuję do listy wad:)
Dominikaxx
19-08-2010, 08:48
Wskaznik poziomu bateri juz zostal dodany do wad. Dlatego mam 3 baterie i wady juz moj egzemplaz nie ma :-P
Jest za to wielka zaleta EX1 ze w portrecie przy tak malym zoomie mozna rozmyc tlo. W kompaktach z zoomem 12 x czesto jest to niemozliwe bo na koncu zoomu ciemnosci egipskie no i matruca mala i stabilizacja roznie daje rade.
Czytałam gdzieś w necie (ceneo/skąpiec/itp) opinię, że wskazanie naładowania baterii w tym aparacie jest totalnie niewiarygodne, zupełnie nie można polegac na tym co wskazuje wyświetlacz. To co opisujesz... potwierdza tamten opis.
Dopisuję do listy wad:)
Po sformatowaniu baterii jest coś takiego:
3 kreski - tłuczemy zdjęcia,
2 kreski - zostało ok 30-40 fotek,
1 kreska - zostało ok 15 fotek,
biały prostokąt - odpinaj kieszonkę z zapasowymi bateriami bo lada chwila...
czerwony prostokąt - jeszcze pozwoli pstryknąć fotkę.
Wyłączenie i włączenie aparatu pozwoli czasami podnieść stan baterii o jeden stopień wyżej i da nam kilka fotek więcej.
Niestety, takie niedokładne wskazania naładowania baterii to nie tylko przypadłość Samsunga, podobnie jest w Panasie, Olympusy też tak miały, Fuji też pokazywał co chciał. Najlepszy pod tym względem był Nikon i Sony.
Róznice są takie - ładowanie oryginalną ładowarką - rekord 380 fotek :-) :shock:
zamiennik Fotoenergia ładowany ładowarką Fotoenergii - "rekord" 123 fotki :-(
Lepiej ładować w aparacie, powinny dłużej trzymać. Ja mam dwie oryginane i dwa zamienniki.
W Warszawie (byli na Allegro) jest serwis który sprzedaje, a przynajmniej sprzedawał oryginalne akumulatory po 60 zł. W tej chwili ich na Allegro nie widzę.
W Warszawie (byli na Allegro) jest serwis który sprzedaje, a przynajmniej sprzedawał oryginalne akumulatory po 60 zł. W tej chwili ich na Allegro nie widzę.
Tylko czy ktoś może potwierdzić, ze są rzeczywiście orginalne? :) Bo coś dziwnie tanie, skoro zamiennik hahnel kosztuje ~99zł.
Daniel*1977
19-08-2010, 11:28
Moja bateryjka trzyma długo, nie potrafię powiedzieć ile, ale zdjęć robię sporo a aparat ładuję raz w tygodniu.
Takie "makro" można z niego wyciągnąć.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/4905630132_2ae4d56ec4-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4905630132/)
water balls (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4905630132/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/4905636194_e46eb64db9-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4905636194/)
life on the edge (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4905636194/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/4905641294_724a0a0dcd-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4905641294/)
impact (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4905641294/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/4905617068_600410f9a0-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4905617068/)
cobras (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4905617068/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr
Trzeba było być konsekwentnym i trzasnąć portret komóry Samsunga...
Wartość artystyczna też jest... napewno.
A tak serio, to dobrze widać jak daje sobie radę w słońcu.
Ja może cosik jutro machnę.
Może nie portret, może nie komóry Samsunga, ale z komóry Samsunga :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://yellowemperor.net/allegro/z_wave.jpg)
Samsung Wave - foto prosto z aparatu. Fura nie moja, ale w podobnej cenie co komórka no i też koreańskie ;) G.O. do dupy, ale co tam.
Tylko czy ktoś może potwierdzić, ze są rzeczywiście orginalne? :) Bo coś dziwnie tanie, skoro zamiennik hahnel kosztuje ~99zł.
Jest to firmowy serwis Samsunga, mogę podać adres jakby ktoś chciał. A czy jest oryginał? Wygląda jak oryginał, ale co jest w środku nie wiem. Trzyma tak samo jak ten z aparatu. Ze wzgledu na niepewność wziąłem 1, a nie 3. Zobaczymy jak się bedzie sprawować.
supczinskib te nocne zdjęcia to z ręki czy czymś Się podpierałeś ?
Facet nadkole Ci gnije :(
supczinskib te nocne zdjęcia to z ręki czy czymś Się podpierałeś ?
Facet nadkole Ci gnije :(
Gnije, bo robił komórką, a nie EX-em... :smile:
Jeszcze się nie nacieszyliśmy EX1, a Samsung już myśli o EX2
http://k-rumors.com/could-samsung-make-a-more-advanced-ex1tl500-compact-camera/
The completely new “EX2/TL550” camera, with all the new features, could offer:
-10MPx 1/1.7” CMOS sensor
-5fps and 10fps modes
-ISO 84-6400 (full resolution)
-Shutter speed: bulb, 1/60s-1/4000s
-Intervalometer (time-lapse) and shutter time selection (like NX10)
-FullHD 1080p/30-25, 720p/60-50 and 720p/30-25 -Stereo audio -4.4X Schneider-KREUZNACH zoom 24-105.6mm f/1.8-2.8 -Zoom and focus controlled by rings
-Built-in pop-up flash GN10 -3.3” (800×480) swivel SuperAMOLED diaplay
-External-optional EVF (include)
-Remote wireless control (include)
-External battery charger (include)
-Better RAW time processing
-High lights priority mode
-Multiple exposures panorama mode
-Multiple exposures IS low-light mode
-Autofocus tracking mode
1/4000s; FullHD; pierścienie zooma i focusa - fajnie.
Szkoda, że to tylko rumor :D
Ale może jak rozkręcą biznes to będzie więcej akcesoriów dostępnych w UE - kusi mnie celownik, wolę tak po Bożemu kadrować :)
Napisałem przeca, że to nie moja bryka :)
supczinskib
19-08-2010, 22:35
te nocne zdjęcia to z ręki czy czymś Się podpierałeś ?
Pierwsze: ramię podparte o ściane budynku.
Drugie: aparat podparty na kolanie.
Jeszcze się nie nacieszyliśmy EX1, a Samsung już myśli o EX2
http://k-rumors.com/could-samsung-make-a-more-advanced-ex1tl500-compact-camera/
The completely new “EX2/TL550” camera, with all the new features, could offer:
-10MPx 1/1.7” CMOS sensor
-5fps and 10fps modes
-ISO 84-6400 (full resolution)
-Shutter speed: bulb, 1/60s-1/4000s
-Intervalometer (time-lapse) and shutter time selection (like NX10)
-FullHD 1080p/30-25, 720p/60-50 and 720p/30-25 -Stereo audio -4.4X Schneider-KREUZNACH zoom 24-105.6mm f/1.8-2.8 -Zoom and focus controlled by rings
-Built-in pop-up flash GN10 -3.3” (800×480) swivel SuperAMOLED diaplay
-External-optional EVF (include)
-Remote wireless control (include)
-External battery charger (include)
-Better RAW time processing
-High lights priority mode
-Multiple exposures panorama mode
-Multiple exposures IS low-light mode
-Autofocus tracking mode
Wolno pomarzyć... ale gdyby takie coś wyszło, to będę pierwszy który to kupi...
Dominikaxx
20-08-2010, 15:28
http://www.youtube.com/watch?v=-VGtCs5ZpOg
tutaj gosc opowieda o EX1 i ma konwerter i lampe - i to przed premiera EX1 w rosji. Znaczy dodatki do EX sa fizycznie stworzone tylko pytanie gdzie je zamowic lub kupic???
http://www.youtube.com/watch?v=-VGtCs5ZpOg
tutaj gosc opowieda o EX1 i ma konwerter i lampe - i to przed premiera EX1 w rosji. Znaczy dodatki do EX sa fizycznie stworzone tylko pytanie gdzie je zamowic lub kupic???
Lampę można spokojnie można dostać, Samsung SEF 42A jest dostępna w FJ za 777zł, mniejsza SEF 20 - nie znalazłem, a chętnie sam bym kupił.
Konwerter... czort wie, oby się pojawił.
W FJ są piloty po 69 złociszy, oryginalne Samsunga.
Lampę można spokojnie można dostać, Samsung SEF 42A jest dostępna w FJ za 777zł, mniejsza SEF 20 - nie znalazłem, a chętnie sam bym kupił.
Konwerter... czort wie, oby się pojawił.
W FJ są piloty po 69 złociszy, oryginalne Samsunga.
Może kol. supczinskib coś poradzi.
Witam.
Mam prośbę o pomoc w podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie jednego z dwóch aparatów : Olympus E-P1 lub Samsung EX-1. Ceny za jakie mogę kupić te aparaty są podobne. Który aparat daje większe możliwości, jest krótko mówiąc lepszy ? Nie planuję wymieniać optyki choć wiadomo, że lepiej mieć taką możliwość niż nie mieć. Zdjęcia, które mnie interesują to głównie fotografia krajobrazowa, rejestrowanie zmienności światła oraz barw. Oczywiście wykonywanie zdjęć traktuję jako hobby, amatorsko ale chciałbym kupić możliwie dobry i poręczny aparat. Chciałbym mieć go przy sobie, bez dodatkowego ekwipunku. E-PL1 jest większy ale być może jest modelem z wyższej półki dającym możliwość wykonania lepszych zdjęć ?
Cenię również niezawodność i sprawdzone rozwiązania, jeśli w ogóle można na chwilę obecną powiedzieć coś na temat trwałości tych aparatów.
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady.
Pozdrawiam.
Dominikaxx
20-08-2010, 19:03
Szklo EX1 ma do widoczkow rewelacyjne- szeroko ostro i jasno. To w czym przerasta EP1 to wlasnie ogjektyw. Mniejsze rozmiary. O wiele lepszy wyswietlacz uzyteczny w ostrym sloncu. Ja nigdy nie bralam pod uwage zadnego aparatu z micro 4/3 i nikomu nie polecam tego systemu z prostej przyczyny: jesli ma byc maly to trzeba podpiac jakis nalesnik i masz stalke albo podpinasz standard zoom i masz ciemno jak w d...... albo kombinujesz z innymi systemami przejsciowkami itp. masz wtedy wielkosc prawie lustra i drogo i nie wiadomo jak tym wtedy kadrowac.
Posiadam EX1 nie ze wzgledow finansowych ze braklo na bezlusterkowca itp. swiadomy wybor. Polecam. Zreszta jak poczytales na forum niektorzy pozbyli sie luster na rzecz EX1 to chyba powinno ci dac do myslenia.
Witam.
Mam prośbę o pomoc w podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie jednego z dwóch aparatów : Olympus E-P1 lub Samsung EX-1. Ceny za jakie mogę kupić te aparaty są podobne. Który aparat daje większe możliwości, jest krótko mówiąc lepszy ? Nie planuję wymieniać optyki choć wiadomo, że lepiej mieć taką możliwość niż nie mieć. Zdjęcia, które mnie interesują to głównie fotografia krajobrazowa, rejestrowanie zmienności światła oraz barw. Oczywiście wykonywanie zdjęć traktuję jako hobby, amatorsko ale chciałbym kupić możliwie dobry i poręczny aparat. Chciałbym mieć go przy sobie, bez dodatkowego ekwipunku. E-PL1 jest większy ale być może jest modelem z wyższej półki dającym możliwość wykonania lepszych zdjęć ?
Cenię również niezawodność i sprawdzone rozwiązania, jeśli w ogóle można na chwilę obecną powiedzieć coś na temat trwałości tych aparatów.
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady.
Pozdrawiam.
Niewiele uzyskasz tutaj pomocy, większość ludzi tutaj ma EX i o nich mogą się wypowiedzieć. O E-PL1 spróbuj poczytać na forum Olympusa. Zobacz test na Optycznych, sam dokonaj wyboru.
O EX pytaj, w miarę mozliwości pomożemy.
Natomiast wg mnie jeśli chcesz mieć coć podręcznego/poręcznego to EX-1 lub Canon G11, każdy z M4/3 czy NEX z podstawowym zoomem już nie jest tak płaski i poręczny. Zresztą, jeśli już, to NEX3, ta sama kasa co EPL tyle, że uzyteczne ISO 3200, dopuszczalne 6400. EPL ma gorsze szumy niż EX, gorsze szkło i plastikową obudowę zamiast metalowej.
Ale to Twój wybór.
Szklo EX1 ma do widoczkow rewelacyjne- szeroko ostro i jasno.
No właśnie wróciła u mnie sprawa kupna kompaktowego i się wciąż zastanawiam pomiędzy EX1 a G11. Pozostałe odpadają z różnych względów (wielkość itp). Jedno, co mnie jeszcze dręczy (no bez przesady) to właśnie ostrość. Przeglądałem testy na dp i zdjęcia fulle (dużo trawy i liście) i z ta ostrością mam mieszane uczucia. Do 90% zastosowań jest ok, ale właśnie krajobrazy z trawą i innymi duperelami dostają jak ostrość nie jest taka jaka ma być. Aby nie być gołosłownym - http://www.dpreview.com/reviews/samsungtl500/page8.asp strona compared to... Dla mnie pewna różnica jest. Galeria zdjęcie 15 na przykład (http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/samsung-tl500-review-samples/slideshow) - trawa trochę wariuje. Co do pozostałych kompaktów z wymienną optyką (nowa alpha, olki i panasoniki), to już wolę łazić z lustrem. Jak wygram w totka, to pewnie sobie kupię system Leici :)
Witam.
Mam prośbę o pomoc w podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie jednego z dwóch aparatów : Olympus E-P1 lub Samsung EX-1. Ceny za jakie mogę kupić te aparaty są podobne. Który aparat daje większe możliwości, jest krótko mówiąc lepszy ? Nie planuję wymieniać optyki choć wiadomo, że lepiej mieć taką możliwość niż nie mieć. Zdjęcia, które mnie interesują to głównie fotografia krajobrazowa, rejestrowanie zmienności światła oraz barw.CIACH
Do krajobrazowej to pomyśl o Sigmie DP1 (lepiej wersje s lub x). Pewnie mnie zaraz zlinczują :P Jak nie chcesz wymieniać szkieł, to EP-1 sobie odpuść i bierz Samsunga - na pewno będziesz zadowolony. Jak masz kasę na Olka i szkła, to myśl dalej. Może pomyśl o lustrze, bo i tak do kieszeni Olka ze szkłami nie wsadzisz.
Dominikaxx
21-08-2010, 08:06
No właśnie wróciła u mnie sprawa kupna kompaktowego i się wciąż zastanawiam pomiędzy EX1 a G11. Pozostałe odpadają z różnych względów (wielkość itp). Jedno, co mnie jeszcze dręczy (no bez przesady) to właśnie ostrość. Przeglądałem testy na dp i zdjęcia fulle (dużo trawy i liście) i z ta ostrością mam mieszane uczucia. Do 90% zastosowań jest ok, ale właśnie krajobrazy z trawą i innymi duperelami dostają jak ostrość nie jest taka jaka ma być. Aby nie być gołosłownym - http://www.dpreview.com/reviews/samsungtl500/page8.asp strona compared to... Dla mnie pewna różnica jest. Galeria zdjęcie 15 na przykład (http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/samsung-tl500-review-samples/slideshow) - trawa trochę wariuje. Co do pozostałych kompaktów z wymienną optyką (nowa alpha, olki i panasoniki), to już wolę łazić z lustrem. Jak wygram w totka, to pewnie sobie kupię system Leici :)
Moim subiektywnym zdaniem EX1 jest ostrzejszy niz LX3 i G11- bez wzgledu co mowia "specjalisci" fotografujacy tablice testowe. Zdjecia z EX1 sa lepsze w odbiorze.
G11 jest ten sam obiektyw co w G10 z 2008r z ta sama aberacja i srednia praca pod ostre swiatlo. Optyczni okreslili w podsumowaniu szklo: "Jeśli chodzi o rozdzielczość obrazu to w nowym Canonie niczego nie zyskaliśmy w porównaniu z G9" Wiec kupujac G10-14mpix czy G11-10 mpix masz rozdzielczosc na poziomie G9-12 mpix aparatu z 2007 r. bez wzgledu czy matryca ma 12,14 czy 10 mpix. To chyba mowi samo za siebie. Oczywiscie spece od testow moga sie mylic tak na rzecz EX1 lub G11.
Jesli widzisz roznice na plus dla G11 nie powinienes miec pytan jesli nie ufasz swoim oczom dlaczego mialbys ufac nam na forum :razz:
No właśnie wróciła u mnie sprawa kupna kompaktowego i się wciąż zastanawiam pomiędzy EX1 a G11. Pozostałe odpadają z różnych względów (wielkość itp). Jedno, co mnie jeszcze dręczy (no bez przesady) to właśnie ostrość. Przeglądałem testy na dp i zdjęcia fulle (dużo trawy i liście) i z ta ostrością mam mieszane uczucia. Do 90% zastosowań jest ok, ale właśnie krajobrazy z trawą i innymi duperelami dostają jak ostrość nie jest taka jaka ma być. Aby nie być gołosłownym - http://www.dpreview.com/reviews/samsungtl500/page8.asp strona compared to... Dla mnie pewna różnica jest. Galeria zdjęcie 15 na przykład (http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/samsung-tl500-review-samples/slideshow) - trawa trochę wariuje. Co do pozostałych kompaktów z wymienną optyką (nowa alpha, olki i panasoniki), to już wolę łazić z lustrem. Jak wygram w totka, to pewnie sobie kupię system Leici :)
Niezupełnie, robię bardzo dużo krajobrazowej i wychodzi pierwsza klasa. Oglądałem foty zamieszczoni na dpreview i po jakości widać dwie rzeczy - ostrość na -2 i kolory ustawione na normalne na automatycznym balansie bieli (autoBB lekko niedosyca kolory i to w każdych warunkach - opróćz fot przy świetle żarowym i jarzeniowym). Wtedy kolorystyka wydaje się z lekka wyprana i nie masz zbyt dużej ostrości w szczegółach. W tym aparacie jest ogromna różnica w ustawieniu ostrości -2 a +2. Ja robię na -1 przy ustawieniu Vivid (lubię lekką miękkość fotografii) i ostrość jest taka jak w np w C50D przy ustawieniu (na szkle 15-85) na 5 lub w Olku 410 na najmniejszą, nasycenie kolorami jak w Olku, Canon przy nich to pranie wysuszone na słońcu. Jak wyciągniesz na +1 to można się skaleczyć o krawędź trawki, +2 daję żyletę. Jakby nie patrzeć, jest to kompakt, niezbyt duża matryca ale aż tak nie jest źle. Sprawdzone w praktyce.
Nikt Cię jednak nie przekonuje na siłę. Miałem kiedyś G7 i to dwie. Fotki były z nich super ale nie były zbyt ostre. Kupując EX (pisałem już o tym) przetestowałem G11 i wybrałem Samsunga, między innymi ze wzgłedu na ostrość i szczegóły. Jka robię portret to lubię widzieć każdy włosek, jak kwiatek to każdy meszek. I Samsung jest wg mnie dużo lepszy.
Lento Violento
21-08-2010, 08:40
Jak wyciągniesz na +1 to można się skaleczyć o krawędź trawki, +2 daję żyletę.
A możesz wrzucić kilka fotek z tą żyletą ?
A możesz wrzucić kilka fotek z tą żyletą ?
Jak zrobię, na moich ustawieniach masz foty wcześniej w tym wątku.
Lento Violento
21-08-2010, 08:57
Wszystkie wcześniejsze fotki widziałem, ale aż takich żylet nie było. Jeżeli jest prawdą co piszesz to być może rozważę zamianę swojego G11 na EX-1, ale na razie nie spotkałem się z fotkami, które byłyby rzeczywiście lepsze od G11.
A może jest na forum ktoś z Łodzi, kto posiada EX-1, moglibyśmy zrobić jakieś testy porównawcze ???
Wszystkie wcześniejsze fotki widziałem, ale aż takich żylet nie było. Jeżeli jest prawdą co piszesz to być może rozważę zamianę swojego G11 na EX-1, ale na razie nie spotkałem się z fotkami, które byłyby rzeczywiście lepsze od G11.
A może jest na forum ktoś z Łodzi, kto posiada EX-1, moglibyśmy zrobić jakieś testy porównawcze ???
Najlepiej, ja mogłem trafić na zwaloną 11, Ty możesz mieć super egzemplarz. Niestety, nadal jeden aparat drugiemu nierówny i to bez względu na firmę. NAjlepiej jest zrobić w tych samych warunkach foty oboma aparatami na różnych ustawieniach i porównać.
A jeśli chodzi o moje foty ja mam ostrość ustawioną na -1 bo lubię takie bardziej miękkie.
Jak zrobisz taki teścik, napisz, żeby nie snuć domysłów.
ostrość jest taka jak w np w C50D przy ustawieniu (na szkle 15-85) lepszy.
Admin dlaczego pozwalasz na wypisywanie takich głupot . dagry czy tobie Samsung płaci
Kolor zielony zaje..ty, robione na awb.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/jb0g82-2.jpg
źródło (http://i34.tinypic.com/jb0g82.jpg)
Wszystkie fotki ostrość +2 :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img801.imageshack.us/i/sam0633n.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img825.imageshack.us/i/sam0640.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img291.imageshack.us/i/sam0659.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img178.imageshack.us/i/sam0680.jpg/)
Jeżeli chodzi o mnie to fotki z EX1 są OK ..
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img153.imageshack.us/i/canon40d0003.jpg/)
Wszystkie fotki ostrość +2 :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img801.imageshack.us/i/sam0633n.jpg/)
Dzięki za sample, ale to nie fulle, tylko 1024x768. Może nie umiem otworzyć z imageshack :P Podobne wychodzą z mojego 4Mpx Canon A610. Trudno na tej podstawie ocenić jakość zdjęcia. W tej rozdzielczości, jak pomniejszę, to z mojej komórki też nie można powiedzieć, że zdjęcie jest fatalnie nieostre :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://yellowemperor.net/allegro/cell-1024.jpg)
Pozdrawiam
Dominikaxx
22-08-2010, 22:07
A jak dodac zdjecie do posta??? Sa tu opcje ale trzeba podac strone link albo URL a jesli zdjecie mam tylko w kompie to co mam wpisac? :oops:
Zwykła fotka - AUTO - prosto z aparatu
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img822.imageshack.us/i/sam0182.jpg/)
A jak dodac zdjecie do posta??? Sa tu opcje ale trzeba podac strone link albo URL a jesli zdjecie mam tylko w kompie to co mam wpisac? :oops:
Musisz sobie założyć konto w jakimś serwisie foto. Może tak jak kolega na www.imageshack.us lub na flickr.com. Publikujesz tam zdjęcia i możesz później linkować (i wiele innych rzeczy). Pozdrawiam
Zwykła fotka - AUTO - prosto z aparatu
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img822.imageshack.us/i/sam0182.jpg/)
Dzięki za foto. Już widać więcej :) W cienkich liniach sobie radzi średnio. Ja myślę, że to kwestia jasnego obiektywu. Będę upierdliwy jeżeli poproszę jakieś zdjęcie na przysłonie f8? :) I na iso 80 - chciałbym zobaczyć maks możliwości EX1. Jakby było nie poruszone, to już zupełnie cól ;)
Na razie przysłonie f5,6 i f6,9 :smile: iso 80
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img687.imageshack.us/i/sam0152i.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img217.imageshack.us/i/sam0124j.jpg/)
Niestety pomniejszyłem oryginał, ale i tak nie jest źle: 1/15s f/6 ISO 800 ( bez statywu – po prostu z ręki )
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img709.imageshack.us/i/canon40d0004.jpg/)
Mam "kilka" zdjęć zrobionych w weekend w kiepskich warunkach (Sztolnie Walim), jak znajdę dziś wieczorem trochę czasu to może coś wrzucę.
Dzisiaj jest szaro buro i pochmurnie :( fotki: przysłona około f/7 ISO 80 (http://img824.imageshack.us/img824/3994/99533543.th.jpg%5b/IMG%5d%5b/URL)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img266.imageshack.us/i/44309090.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img833.imageshack.us/i/89154277.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img829.imageshack.us/i/55651590.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img834.imageshack.us/i/18889558.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img828.imageshack.us/i/13299833.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img824.imageshack.us/i/99533543.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img444.imageshack.us/i/42924877.jpg/)
Kilka fotek.
Standardowo - zmniejszone i nie wyostrzone.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img837.imageshack.us/img837/8941/sam3065.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img824.imageshack.us/img824/9384/sam3085.jpg)
I dwa ze sztolni w Walimiu (Kompleks Rzeczka) gdzie warunki nie rozpieszczały:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img291.imageshack.us/img291/874/sam3128z.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img830.imageshack.us/img830/2609/sam3098.jpg)
Pzdr.
P.S. - Wstawiam "jedynie" w 1024x768 bo imho oglądanie zdjęć na poziomie piksela to głupota.
Kilka fotek.
Standardowo - zmniejszone i nie wyostrzone.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img837.imageshack.us/img837/8941/sam3065.jpg)
P.S. - Wstawiam "jedynie" w 1024x768 bo imho oglądanie zdjęć na poziomie piksela to głupota.
Teoretycznie masz rację, jednak to nie miejsce na podziwianie Twoich talentów artystycznych, tylko dyskusję nad EX1 :) A w niej oglądanie na poziomie pixela ma sens.
Teoretycznie masz rację, jednak to nie miejsce na podziwianie Twoich talentów artystycznych, tylko dyskusję nad EX1 :) A w niej oglądanie na poziomie pixela ma sens.
Imho w ogóle w fotografii nie ma sensu (no może poza szczególnymi zastosowaniami komercyjnymi), ale ok. Zdaje sobie sprawę, że niektórzy wolą tabelki i wykresy od zdjęć.
Rozumiem, że na co dzień zdjęcia z cyfry w portfoliach, galeriach itp oglądasz per pixel ?
Antonioo
24-08-2010, 18:44
Mam newsa z samsung polska....../CHYBA ŻE JUŻ BYŁO O TYM...
Bardzo nieoficjalnie możliwe, że we wrześniu pojawi się
ex2.....
Daniel*1977
24-08-2010, 19:06
Mam newsa z samsung polska....../CHYBA ŻE JUŻ BYŁO O TYM...
Bardzo nieoficjalnie możliwe, że we wrześniu pojawi się
ex2.....
No raczej to plotka, ponieważ jest to świeży towar. Ale ja zasięgnę informacji u mojego źródła.
Antonioo
24-08-2010, 19:22
ja zadzwoniłem do samsung polska:)
Lento Violento
24-08-2010, 20:25
Antonioo, z tego co wiem pracujesz w sklepie w związku z czym mam pytanie czy nie miałbyś przypadkiem możliwości porównania EX1 z G11, szczególnie pod kątem ostrości ?
Antonioo
24-08-2010, 20:40
niestety nie mam i nie miewamy g11 u siebie.....,ale jeśli się nie mylę, to czy w nowym fotokurierze nie ma testu ex1 z g11?
hmmmm albo z panasonicem.....nie pamietam dokładnie
Lento Violento
24-08-2010, 21:41
No niestety w fotokurierze jest tylko test EX1 bez porównania z G11 ...
Antonioo, z tego co wiem pracujesz w sklepie w związku z czym mam pytanie czy nie miałbyś przypadkiem możliwości porównania EX1 z G11, szczególnie pod kątem ostrości ?
Gdzieś w interencie widziałem porównanie sampli ale nie mogę znaleźć teraz :/
Był to fotka w parku czy ogrodzie z ex1 i G11 oraz cropy. Wynikało z nich, że G11 ostrzejszy/szczegółowszy. Tylko nie pamiętam czy to porównanie JPEGów z aparaty czy rawów. Widziałem też gdzieś w necie prównanie ex1 / G11/ S90 w zdjęciu nocnym i też oba Canony w cropach wypadły lepiej. Więc jeśli ostrość jest punktem najistotnieszym to lepiej chyba zostać przy G11.
Pełna rozdzielczość
F2.8 1/350 iso80 ostrość +1
Ostrośc łapana na murek fontanny.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img833.imageshack.us/i/sam0748j.jpg/)
Zrobiłem kilka tych samych ujęć z przysłonami: 1.8, 2.8, 3.9, 5.0, f6.0, f6.7
Generalnie przy f2.8 wyszło najostrzej. Ogólnie wydaje mi się, że aparat przy 24mm najostrzej rysuje od 2.2 do 4.0. Przy 1.8 wyszło też całkiem spoko. Powyżej 5.0 rysuje już kiepsko. W słoneczny dzień z powodu czasu 1/1500 trzeba przymykać ale rzadko zdażają mi się ujęcia żebym powyżej 5.0 musiał przymknąć :) Oczywiście mowa tu cały czas o szerokim kącie i o kadrach podobnych jak wyżej. Na zdjęciu ghosta4 widać że przy dłuższych ogniskowych przysłona powyżej 5.0 daje radę :)
Po ustawieniu ostrości +2 jest jeszcze trochę ostrzej. Dla mnie to w zupłeności wystraczy.
Jeszcze parę próbek ale już w normalnych rozmiarach (jeśli będziecie chcięli zamieszczę całe):
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img824.imageshack.us/i/sam0716.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img375.imageshack.us/i/sam0756.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img836.imageshack.us/i/sam0758.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img251.imageshack.us/i/sam0766.jpg/)
Imho w ogóle w fotografii nie ma sensu (no może poza szczególnymi zastosowaniami komercyjnymi), ale ok. Zdaje sobie sprawę, że niektórzy wolą tabelki i wykresy od zdjęć.
Rozumiem, że na co dzień zdjęcia z cyfry w portfoliach, galeriach itp oglądasz per pixel ?
Nie, ale ja potrzebuję aparat do pracy, a zdjęcia czasami do druku. Jak mam słabą rozdzielczość, to wychodzą syfy. mam tłumaczyć dalej? Jak wspomniałem, to forum to nie plfoto ani pl.art.fotografia czy jakość tak, gdzie ocenia się zdjęcia, a nie możliwości sprzętu. W tym wątku dyskutuje się o konkretnym aparacie i jego parametrach, więc uważam, że moje wątpliwości są raczej zrozumiałe.
Antonioo, z tego co wiem pracujesz w sklepie w związku z czym mam pytanie czy nie miałbyś przypadkiem możliwości porównania EX1 z G11, szczególnie pod kątem ostrości ?
Przypomniałeś mi, że blisko mnie w fotojoker można sprawdzić sprzęt na własnej karcie, a mają oba (EX1 i G11). Jak znajdę czas to w tym tygodniu podskoczę i wyślę tutaj sample.
Gdzieś w interencie widziałem porównanie sampli ale nie mogę znaleźć teraz :/
Był to fotka w parku czy ogrodzie z ex1 i G11 oraz cropy. Wynikało z nich, że G11 ostrzejszy/szczegółowszy.
Oj, przepraszam za zamieszanie - to było porównanie ex1 i G10
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1001&message=35371242&q=EX1+vs+G10+IQ&qf=m
Nie, ale ja potrzebuję aparat do pracy, a zdjęcia czasami do druku.
Potrzebujesz aparat do pracy i patrzysz za sprzętem za ca 1.200 PLN ?
Weź daj spokój ;)
Skończmy te dywagacje bo groteską zalatuje ...
Lento Violento
25-08-2010, 12:58
Przypomniałeś mi, że blisko mnie w fotojoker można sprawdzić sprzęt na własnej karcie, a mają oba (EX1 i G11). Jak znajdę czas to w tym tygodniu podskoczę i wyślę tutaj sample.
Byloby super ...
Potrzebujesz aparat do pracy i patrzysz za sprzętem za ca 1.200 PLN ?
Weź daj spokój ;)
Skończmy te dywagacje bo groteską zalatuje ...
A co w tym dziwnego u mnie pracownicy do celów zawodowych używają aparacików do 800zł. Nie zawsze potrzebna jest super jakość fotki i piękna kompozycja kadru.
A co w tym dziwnego u mnie pracownicy do celów zawodowych używają aparacików do 800zł. Nie zawsze potrzebna jest super jakość fotki i piękna kompozycja kadru.
Skoro jesteś tego świadomy to mam nadzieję, że nie oglądasz zdjęć na poziomie pixela.
Facet ogląda, bo chce żeby zdjęcia z aparatu za 1k PLN powodowała tzw.: "nagły opad cycków". Tu pies pogrzebany. Albo rybki albo ... akwarium.
Rzeczywiście pixele mnie nie rajcują:-)
Rzeczywiście pixele mnie nie rajcują:-)
Jarać to się można, ale Leicą S2 :)
Dobra, koniec offtopu.
Daniel*1977
26-08-2010, 21:23
Ktoś pytał o ostrość. Ja mam na +1
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/4930111398_f6aebff642-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4930111398/)
BoboVita (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4930111398/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr
Camera Samsung EX1
Exposure 0.001 sec (1/750)
Aperture f/1.8
Focal Length 5.2 mm
ISO Speed 400
Exposure Bias 0 EV
Flash Fired
tu link do pełnego rozmiaru:
http://www.flickr.com/photos/didmyself/4930111398/sizes/o/in/photostream/
Raczej nie ma się czego przyczepić.
Albo na matrycy mojego laptopa tak to wygląda, albo umorusało Się to dziecko :D
Antonioo
27-08-2010, 00:39
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/08/4930111398_f6aebff642-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4930111398/)
BoboVita (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4930111398/) by [url=http://www.flickr.com/people
ale hipnotyzujące zdjęcie:D:D:D masakra:) GENIALNE!
.
Photoartbox
27-08-2010, 10:00
Ktoś pytał o ostrość. Ja mam na +1
http://farm5.static.flickr.com/4097/4930111398_f6aebff642.jpg (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4930111398/)
BoboVita (http://www.flickr.com/photos/didmyself/4930111398/) by Daniel*1977 (http://www.flickr.com/people/didmyself/), on Flickr
Camera Samsung EX1
Exposure 0.001 sec (1/750)
Aperture f/1.8
Focal Length 5.2 mm
ISO Speed 400
Exposure Bias 0 EV
Flash Fired
tu link do pełnego rozmiaru:
http://www.flickr.com/photos/didmyself/4930111398/sizes/o/in/photostream/
Raczej nie ma się czego przyczepić.
Ja bym sie przyczepil do oslepiania tak malego dziecka lampa swiecaca na wprost, to nie jest zdrowe dla wzroku ... :( i tak jak widac na zdjeciu powoduje potezne przepaly na czole. Dzidzius sympatyczny ;)
Daniel*1977
27-08-2010, 20:35
Natka nie była zła :D ale za to miałem dużo sprzątania :D
Co do lampy przyznaję, że trochę wypaliła, chociaż i tak była ustawiona na minimum.
Dominikaxx
27-08-2010, 22:04
http://www.optyczne.pl/134.1-Test_aparatu-Samsung_EX1_Wst%C4%99p.html
kolejny test po ktorego przeczytaniu nie kupilabym EX1 myslac ze to kolejny marny kompakt ze slaba ostroscia, ktora strasznie spada na 70mm i z uzytecznym iso 200 i straszna dystorsja i bardzo zla praca pod ostre swiatlo itd. itp. :lol:
Naszczescie nie sugeruje sie niekompetentnymi testami tylko kobieca intuicja :-P
Daniel*1977
27-08-2010, 23:00
Po prostu lepiej robić zdjęcia niż się sugerować :D
Ja nie jestem profesjonalistą, ale prawie obojętne mi jest czym robię zdjęcia :D w zasadzie jeżeli sprzęt nas ogranicza trzeba to ominąć...
http://www.optyczne.pl/134.1-Test_aparatu-Samsung_EX1_Wst%C4%99p.html
kolejny test po ktorego przeczytaniu nie kupilabym EX1 myslac ze to kolejny marny kompakt ze slaba ostroscia, ktora strasznie spada na 70mm i z uzytecznym iso 200 i straszna dystorsja i bardzo zla praca pod ostre swiatlo itd. itp. :lol:
Naszczescie nie sugeruje sie niekompetentnymi testami tylko kobieca intuicja :-P
Dziwne.
Ja uważam, że ten test jest Samsungowi przychylny.
Gdybym się co do niego wahał - ten test przeważył by szalę na "tak".
To samo czytaliśmy ? ;)
supczinskib
28-08-2010, 02:34
Pozwolę sobie powrócić do testów tu i ówdzie zamieszczanych.
Chciałbym wszystkich poinformować, że Samsung produkuje EX1 w dwóch rozmiarach, mały i duży. Należy także dodać, że ten większy ma więcej przycisków co jest zrozumiałe w kontekście wiekszych rozmiarów aparatu. Dodatkowo jeden z portali otrzymał aparat plastikowy z gumową zaślepką.
Więc przed zakupem należy zdecydować się jaki chcemy kupić.
W teście EX1 fotopolis.pl czytamy:
"Samsunga EX1 trudno zaliczyć do kieszonkowych kompaktów ... Raczej nie zmieścimy go do kieszeni ..."
Podsumowanie WADY: - duże gabaryty
Podsumowanie ZALETY: + wyciągnięcie wielu funkcji na korpus
W teście EX1 optyczne.pl czytamy:
"Aparat ma małe rozmiary, ale mimo tego posiada wbudowany ruchomy wyświetlacz ..."
"Pod gumową zaślepką ukryte są dwa gniazda ... jest solidnie wykonany z twardych materiałów sztucznych"
"Nie ma dużej ilości przycisków, ale ..."
Dominikaxx
28-08-2010, 07:18
Nie wiem z kad masz taka informacje bo na zdjeciach testowane aparaty na roznych stronach wygladaja identycznie.
Na optyczne napisali ze aparat jest plastikowy ma gumowe zaslepki na gniazda makro od 5 cm, mydlo na 72 cm i slaba prace pod ostre swiatlo.
Mam ten aparat i nie zauwazylam ani jednej z tych rzeczy moze mam inny EX1.
Nie wiem z kad masz taka informacje bo na zdjeciach testowane aparaty na roznych stronach wygladaja identycznie.
Na optyczne napisali ze aparat jest plastikowy ma gumowe zaslepki na gniazda makro od 5 cm, mydlo na 72 cm i slaba prace pod ostre swiatlo.
Mam ten aparat i nie zauwazylam ani jednej z tych rzeczy moze mam inny EX1.
Widzę koleżanka ironii Się nie dopatrzyła, a szkoda ;)
Witam mam pytanie do użytkowników ex1 ponieważ nosze się z zakupem tego aparatu a ten model jest moim faworytem brałem jeszcze pod uwagę g11 i lx5.
Używam aparatu w trakcie podróży zdjęcia przeważnie wykonuje na zewnątrz w tym roku wybieram się do Indii i Maroka, gdzie będę robił zdjęcia w dość ostrym słońcu i obawiam się , że jasny obiektyw plus krótki czas otwarcia migawki 1/1500 [s] spowoduje że zdjęcia mogą wyjść przepalone.
Dlatego prosiłbym was użytkowników o opinie na ten temat. Wiem że obiektyw w ex1 to jedna z największych zalet tylko się obawiam w połączeniu z czasem migawki że jak dla mnie będzie to mankament w jakości późniejszych zdjęć. Brakiem wizjera się nie przejmuje czytałem że wyświetlacz amoled świetnie sobie daje rade z słońcem.
Z góry dzięki za wszelką pomoc.
Używam aparatu w trakcie podróży zdjęcia przeważnie wykonuje na zewnątrz w tym roku wybieram się do Indii i Maroka, gdzie będę robił zdjęcia w dość ostrym słońcu i obawiam się , że jasny obiektyw plus krótki czas otwarcia migawki 1/1500 [s] spowoduje że zdjęcia mogą wyjść przepalone.
Tak, jest to problem. I nie potrzeba do tego Maroka czy Indii.
Bardzo często w słoneczku trzeba przymykać, czasem nawet mocno.
Niestety.
Dominikaxx
31-08-2010, 10:48
Jesli chcesz uzywac niskich przyslon f 1,8-2,8 to w ostrym sloncu migawka nie wystarcza ale to nie znaczy ze nie mozna nim robic zdjec w sloncu - tyle ze przyslone trzeba przymknac. Mozna tym aparatem sfotografowac ostro swiecace wschodzace slonce w kadrze i daje rade z tym ze nie na przyslonie 1,8 i tyle. Zachody slonca miasto w poludnie itp. mozna focic bez problemu i na nizszych przyslonach. Objektyw jest jasny ele ma przeciez tez przyslone ktora swiatlo mozesz zmniejszyc.
koniecpolska
31-08-2010, 11:06
A od czego są filtry ND. Od biedy można użyć CPL'a zawsze te 2-3 eV redukcji ekspozycji.
Jest dostępne nowe Upgrade file 008261 dla Samsunga EX1.
http://tinyurl.com/27slfrz
Właśnie zamówiłem ex1 :-)
I chciałbym was spytać jako użytkowników o akcesoria do aparaciku bo zapewne macie już doświadczenie w tym temacie:
1. Akumulatorki (po przeczytaniu całego tematu wiem że może sprawić problemy) chciałbym zakupić 2szt.
Znalazłem zgodnie ze specyfikacją (SLB-11A) na allegro za 60zł/szt. (w opisie aukcji podano że są oryginalne) http://allegro.pl/oryginalna-bateria-samsung-slb-11a-i1203329313.html
I tu pojawia się pytanie czy aby na pewno są oryginalne? bo cena jest bardzo atrakcyjna.
2. Ładowarka (w moim przypadku konieczna w trakcie wyjazdów prawie zawsze nocuje w hostelach czasem jest problem znalezienia blisko wolnego gniazdka zdecydowanie bardziej wole stracić ładowarkę niż aparat)
-tańsza http://allegro.pl/ladowarka-slb-10a-slb-11a-do-samsung-hz-oraz-tl-i1203118141.html
-droższa (może lepsza ?) http://allegro.pl/ladowarka-12v-230v-do-samsung-slb-10a-slb-11a-i1188900060.html
Może jakaś inna?
3.Karty pamięci (wg.specyfikacji SDHC do 8 GB gwarantowana) interesowałby mnie zakup 3sztx4gb prosiłbym was o opinie jakie są optymalne do ex1 . Zaznaczam że nie zależy mi na szybkim transferze pomiędzy kompem a kartą tylko dobrej współpracy kart z aparatem (niekoniecznie muszą być drogie;-)).
4. I chciałbym spytać o tuleje do obiektywu aby mieć możliwość założyć np. polecany filtr nd.
Czytałem na forum że może będą pasować te z canona z linii G natomiast nie zostało to potwierdzone może wiecie już coś więcej?
Z góry dzięki za wszelką pomoc
Właśnie zamówiłem ex1 :-)
I chciałbym was spytać jako użytkowników o akcesoria do aparaciku bo zapewne macie już doświadczenie w tym temacie:
1. Akumulatorki (po przeczytaniu całego tematu wiem że może sprawić problemy) chciałbym zakupić 2szt.
Znalazłem zgodnie ze specyfikacją (SLB-11A) na allegro za 60zł/szt. (w opisie aukcji podano że są oryginalne) http://allegro.pl/oryginalna-bateria-samsung-slb-11a-i1203329313.html
I tu pojawia się pytanie czy aby na pewno są oryginalne? bo cena jest bardzo atrakcyjna.
2. Ładowarka (w moim przypadku konieczna w trakcie wyjazdów prawie zawsze nocuje w hostelach czasem jest problem znalezienia blisko wolnego gniazdka zdecydowanie bardziej wole stracić ładowarkę niż aparat)
-tańsza http://allegro.pl/ladowarka-slb-10a-slb-11a-do-samsung-hz-oraz-tl-i1203118141.html
-droższa (może lepsza ?) http://allegro.pl/ladowarka-12v-230v-do-samsung-slb-10a-slb-11a-i1188900060.html
Może jakaś inna?
3.Karty pamięci (wg.specyfikacji SDHC do 8 GB gwarantowana) interesowałby mnie zakup 3sztx4gb prosiłbym was o opinie jakie są optymalne do ex1 . Zaznaczam że nie zależy mi na szybkim transferze pomiędzy kompem a kartą tylko dobrej współpracy kart z aparatem (niekoniecznie muszą być drogie;-)).
4. I chciałbym spytać o tuleje do obiektywu aby mieć możliwość założyć np. polecany filtr nd.
Czytałem na forum że może będą pasować te z canona z linii G natomiast nie zostało to potwierdzone może wiecie już coś więcej?
Z góry dzięki za wszelką pomoc
Ile zapłaciłeś jeśli można wiedzieć ?
A teraz pytania, po kolei:
1. Po aukcji wygląda na oryginał, ale jak jest ? Tego Ci nie powiem ;)
2. Ładowarki też ciężko ocenić. Z tego co widzę to mają ten sam prąd ładowania, więc weź którąkolwiek.
3. Dobre karty to Snadisk Extream IV. 3x 4GB to jakieś yyy ... 5 miesięcy fotografowania ...
4. Z tego co w wątku pamiętam tuleja z G nie pasuje. Najlepiej iść do sklepu i przymierzyć. Oidp nikt nie podał odpowiedniego rozmiaru.
Pzdr.
Dominikaxx
01-09-2010, 09:19
Potwierdzam jak powyzej- bateria na zdjeciu jest orginalna- a jaka dostaniesz w przesylce???
Tulejka z lini G canona nie pasuje- pisalam o tym- rozmiar ten sam ale canon ma mocowanie tulejki na bagnet cos jak w objektywach wciskasz w gniazdo i przekrecasz nie ma gwintu jak to ma miejsce w EX1.
Właśnie zamówiłem ex1 :-)
I chciałbym was spytać jako użytkowników o akcesoria do aparaciku bo zapewne macie już doświadczenie w tym temacie:
1. Akumulatorki (po przeczytaniu całego tematu wiem że może sprawić problemy) chciałbym zakupić 2szt.
Znalazłem zgodnie ze specyfikacją (SLB-11A) na allegro za 60zł/szt. (w opisie aukcji podano że są oryginalne) http://allegro.pl/oryginalna-bateria-samsung-slb-11a-i1203329313.html
I tu pojawia się pytanie czy aby na pewno są oryginalne? bo cena jest bardzo atrakcyjna.
2. Ładowarka (w moim przypadku konieczna w trakcie wyjazdów prawie zawsze nocuje w hostelach czasem jest problem znalezienia blisko wolnego gniazdka zdecydowanie bardziej wole stracić ładowarkę niż aparat)
-tańsza http://allegro.pl/ladowarka-slb-10a-slb-11a-do-samsung-hz-oraz-tl-i1203118141.html
-droższa (może lepsza ?) http://allegro.pl/ladowarka-12v-230v-do-samsung-slb-10a-slb-11a-i1188900060.html
Może jakaś inna?
3.Karty pamięci (wg.specyfikacji SDHC do 8 GB gwarantowana) interesowałby mnie zakup 3sztx4gb prosiłbym was o opinie jakie są optymalne do ex1 . Zaznaczam że nie zależy mi na szybkim transferze pomiędzy kompem a kartą tylko dobrej współpracy kart z aparatem (niekoniecznie muszą być drogie;-)).
4. I chciałbym spytać o tuleje do obiektywu aby mieć możliwość założyć np. polecany filtr nd.
Czytałem na forum że może będą pasować te z canona z linii G natomiast nie zostało to potwierdzone może wiecie już coś więcej?
Z góry dzięki za wszelką pomoc
Ad1. Co do akumulatorków to ja swoje kupiłem u recepcja_2007 i nie mam żadnych zastrzeżeń. Sprzedający ma w swojej ofercie pilota prawdopodobnie pasującego do EX1.
Ad2. Biorąc pod uwagę mobilność lepiej wybrać tą tańszą. Ma zintegrowany zasilacz i jest dużo mniejsza. Droższa jest większa i ma dodatkowo zewnętrzny zasilacz we wtyczce.
supczinskib
03-09-2010, 03:10
W nowym firmware 008261 został naprawiony błąd powodujący degradację rozdzielczości części zdjęcia w formacie JPG przy proporcjach 3:2. Samsung tego nie napisał w liście zmian, kwitując zmiany słowami "improved stability". Jednak przed chwilą przeprowadziłem ponownie testy i efekt nie występuje.
W nowym firmware 008261 został naprawiony błąd powodujący degradację rozdzielczości części zdjęcia w formacie JPG przy proporcjach 3:2. Samsung tego nie napisał w liście zmian, kwitując zmiany słowami "improved stability". Jednak przed chwilą przeprowadziłem ponownie testy i efekt nie występuje.
Dobre wieści.
Niestety nie miałem chwili, żeby go zaktualizować ...
dariusz_119
04-09-2010, 15:23
No i przebrnełem przez cały temat .... ale od początku . Zamiar kupna lustra z pewnych względów zszedł na 2 plan tz. za rok , w między czasie planowałem zakup dobego kompaktu a dobrym świetle i szerokim kącie do wypadów w góry , leśne wycieczki itp. W koncu trafiłem na ten temat i zaczynam poważnie mysleć o tym sprzęcie :-) Więc pytanie do wszystkich uzywających ten aparat przynamniej od 3 miesięcy ... jesteście zadowoleni???
Jutro zamierzam go zamówić , panas mi nie wchodzi , soniak też ale szajsug zaczyna mi się podobac .
Dominikaxx
04-09-2010, 17:49
Jestem zadowolona w 100% najbardziej zaskoczyla mnie szybkosc AF nawet w calkowitych ciemnosciach z pomoca lampy wspomagajacej AF ustawia bardzo szybko i celnie. Pamiec ekspozycji i tryby manualne dzialaja jak w lustrzance - jak cos zmieniasz widac jak to wplywa na zdjecia. W wiekszosci kompaktow jest pseudo manual znaczy ustawiasz niby sile blysku lampy a ona i tak blyska jak blyskala ustawiasz pamiec ekspozycji a aparat i tak ja zmienia po przekadrowaniu. Bedziesz zadowolony skoro wiesz co kupujesz i do czego.
dariusz_119
04-09-2010, 18:28
A jak srednio trzyma Ci bateria? Mam od razu zamawiać dodatkową czy nie?
Dominikaxx
04-09-2010, 19:14
Ja razem z aparatem zamowilam 2 dodatkowe. Nie mierzylam ale srednio na dzien zabawy przy intensywnym fotografowaniu jedna bateria moze niewystarczyc. Lepiej miec zapasowa bo wskaznik pojemnosci bateri nie poraza dokladnoscia jak np. w sony gdzie do minuty pokazuje ci na ile bateria starczy. Zamienniki sa tanie i trzymaja jak orginalna.
Aparat posiada gniazdo HDMI typu D. Nigdzie nie mogę znaleźć przejściówki ze złącza typu A. Może komuś udało się takowe kupić?
supczinskib
05-09-2010, 05:12
Już dawno nikt nie podczepił żadnych fotek, to może ja...
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_a.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_b.jpg)
Kupiłem EX1 z myślą o wakacyjnym wyjeździe z małym dzieckiem, mnóstwem bagażu i chęcią zabrania do wakacyjnego fotografowania czegoś niedużego. Wybór okazał się świetny, aparat spisał się bardzo dobrze (chociaż trzeba było w słońcu przymykać).
Kilka zdjęć z dopiero co zakończonego wypadu.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/4956980898_9d30f21c9c_o-1.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4117/4956980898_9d30f21c9c_o.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/4956423049_e271e1fd51_o-1.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4091/4956423049_e271e1fd51_o.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/4957010290_f8dcb7c822_o-1.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4103/4957010290_f8dcb7c822_o.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/4956420759_13867e7665_o-1.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4090/4956420759_13867e7665_o.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/4956397035_f9e853d45a_o-1.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4129/4956397035_f9e853d45a_o.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/4957025240_1aac2bc56a_o-1.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4087/4957025240_1aac2bc56a_o.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/4956996172_5b8fd1e9be_o-1.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4127/4956996172_5b8fd1e9be_o.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/4956399737_7e759dfc5c_o-1.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4115/4956399737_7e759dfc5c_o.jpg)
Żeby nie było, że aparat nadaje się wyłącznie do szerokiego kąta i ładnych widoków :)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/4956423333_d105f4c68e_o-1.jpg
źródło (http://farm5.static.flickr.com/4134/4956423333_d105f4c68e_o.jpg)
Zdjęcie z wykorzystaniem efektu miniatury w aparacie.
Ogólnie dla mnie osobiście jest to rewelacyjny sprzęt - jedyne co mi osobiście trochę przeszkadzało to dekiel na obiektyw, w lustrzance mi nie przeszkadza, jednak w aparacie kompaktowym trochę komplikuje to sprawę.
Pozdrawiam,
KR
Mam prośbę do kogoś kto posiada to małe cudo i oprócz tego lustrzankę.
Czy dałoby się pokazać kilka zdjęć na zasadzie ta sama scena, te same ustawienia (przysłona/czas/priorytet przysłony, AWB) itp), zrobione EX1 i lustrem?
Załóżmy, że obiektyw może być nieco przymkniety np do 3,5, lub "portret" na 1,8 - najlepiej bez obóbki komputerowej.
Na ile w Waszym odczuciu Rawy z EX1 są faktycznie surowe?
Jakie największe odbitki udało się zrobić przy zachowaniu najwyższej jakości wydruku?
Dominikaxx
05-09-2010, 18:33
Mam prośbę do kogoś kto posiada to małe cudo i oprócz tego lustrzankę.
Czy dałoby się pokazać kilka zdjęć na zasadzie ta sama scena, te same ustawienia (przysłona/czas/priorytet przysłony, AWB) itp), zrobione EX1 i lustrem?
Załóżmy, że obiektyw może być nieco przymkniety np do 3,5, lub "portret" na 1,8 - najlepiej bez obóbki komputerowej.
http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/4.1923vs1563
Jak przeczytasz i wlaczysz wyobraznie nie bedziesz potrzebowal zdjec o ktore prosisz :smile:
http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/4.1923vs1563
Jak przeczytasz i wlaczysz wyobraznie nie bedziesz potrzebowal zdjec o ktore prosisz :smile:
:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgr een:
Tjaaa, a Peugeot 206 jest lepszy do Porsche Carrery bo mniej pali
Dominikaxx
05-09-2010, 20:16
:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgr een:
Tjaaa, a Peugeot 206 jest lepszy do Porche Carrery bo mniej pali
Widze ze ktos nie zrozumial ironi ;))
http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/4.1923vs1563
Jak przeczytasz i wlaczysz wyobraznie nie bedziesz potrzebowal zdjec o ktore prosisz :smile:
Będę potrzebowałA!:)
Nadal proszę o fotki. Takie tabelki już dawno mnie przestały rajcować.
supczinskib
05-09-2010, 20:56
Jak przeczytasz i wlaczysz wyobraznie nie bedziesz potrzebowal zdjec o ktore prosisz
Od razu widać, że Nikon D3x jest gorszy, bo nie kręci filmów :lol:
Kilka zdjęć z dopiero co zakończonego wypadu.
Ile postprocessingu tutaj jest ?
Ile postprocessingu tutaj jest ?
no raczej trochę więcej niż zmniejszenie i dodanie ramki.
Ale efekt nie kiepski
no raczej trochę więcej niż zmniejszenie i dodanie ramki.
Ale efekt nie kiepski
Więc bez sensu się takimi samplami tu chwalić.
To nie jest wątek o możliwościach obróbki tylko o aparacie ...
Surowe jotpegi prosimy ;)
P.S. - Co nie zmienia faktu, że zdjęcia faktycznie zacne.
Więc bez sensu się takimi samplami tu chwalić.
To nie jest wątek o możliwościach obróbki tylko o aparacie ...
Surowe jotpegi prosimy ;)
P.S. - Co nie zmienia faktu, że zdjęcia faktycznie zacne.
O których fotkach piszecie, coś przeoczyłem ?
O których fotkach piszecie, coś przeoczyłem ?
Było pytanie do abwgdzl, na które nadal nie dostałem odpowiedzi.
Z chęcią przeczytam ile przy pokazanych zdjęciach było grzebane.
Bez względu na to mam apel aby pokazywać tutaj surowe jotpegi (tudzież wywołane rawy) prosto z puszki, bez większej zabawy.
Mnie też interesują surowe jpg.
No jest trochę post-processingu, głównie jeśli chodzi o nasycenie kolorów, saturację czy czasem dodanie lekkiej winietki, bez odszumiania i wyostrzania. Nie mam akurat pod ręką oryginałów ale postaram się je zamieścić za kilka dni - na pewno nie wyglądają tak "pocztówkowo" ale moim zdaniem po lekkim skadrowaniu mogą iść bezpośrednio do druku.
Pozdrawiam,
KR
Mam prośbę do kogoś kto posiada to małe cudo i oprócz tego lustrzankę.
Czy dałoby się pokazać kilka zdjęć na zasadzie ta sama scena, te same ustawienia (przysłona/czas/priorytet przysłony, AWB) itp), zrobione EX1 i lustrem?
Załóżmy, że obiektyw może być nieco przymkniety np do 3,5, lub "portret" na 1,8 - najlepiej bez obóbki komputerowej.
Może nie takie same parametry ale zawsze jakieś porównanie - jpgi prosto z puszek pomniejszone gimpem .
W obu aparatach ostrość na maksa usatwiona.
sony a200
24mm f8 1/160s AWB
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img339.imageshack.us/i/dsc01583a.jpg/)
ex1
24mm f3.9 1/350s AWB
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img715.imageshack.us/i/sam0578a.jpg/)
Jak dla mnie kolory z a200 bardziej mi leżą, reszta na podobnym poziomie.
Jak znajdę trochę więcej czasu zrobię jakies fotki w lepszych warunkach do porównania.
supczinskib
07-09-2010, 03:48
Nie wiem czy takie porównywania w ogóle mają sens. Każdy aparat trochę inaczej przetwarza obraz. W powyższym zdjęciu wystarczy zdjąć trochę niebieskiego i tonacje mamy już taką samą:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/sam0578b.jpg)
Dzieki za sample.
Akurat kolory, to jest mniej dla mnie istotna rzecz w takim porównaniu, Sony jest cieplejsze stąd przyjemniejsze dla oka. To akurat da się łatwo zmienic, albo majstrując ustawieniami w aparacie albo potem w postprocessingu.
Proszę o jeszcze:)
A może już nie warto inwestować w EX1? :)
http://www.engadget.com/2010/09/06/exclusive-samsung-nx100-in-the-wild/
--
Dominikaxx
07-09-2010, 09:04
http://fotoblogia.pl/2010/07/26/samsung-nx100-we-wrzesniu/
moze tez tak wygladac i wtedy warto inwestowac w EX1.
A może już nie warto inwestować w EX1? :)
http://www.engadget.com/2010/09/06/exclusive-samsung-nx100-in-the-wild/
--
To nie tak do końca ja już mam szklarnie a chciałem dobry kompakt i takie zadanie ma EX1 ;)
http://fotoblogia.pl/2010/07/26/samsung-nx100-we-wrzesniu/
moze tez tak wygladac i wtedy warto inwestowac w EX1.
Nie rozumiem. W linku, który pokazałaś jest zdjęcie NX10, aparatu który już jest na rynku od jakiegoś czasu.
To, że akurat użyto go do zilustrowania tekstu, nie znaczy że to jest NX100... Chyba nie czytałaś newsa, który sama podlinkowałaś :)
To nie tak do końca ja już mam szklarnie a chciałem dobry kompakt i takie zadanie ma EX1
Ten NX100 (jeśli te przecieki są prawdziwe) wygląda na wystarczająco małego, żeby spełnić moje założenia aparatu kompaktowego. Zaryzykuję stwierdzenie, że nie wygląda na dużo większego od EX1. Z jasnym "naleśnikiem" dającym standard (no ok, dla mnie marzeniem byłby ekwiwalent 35mm), dużą matrycą (APS-C) i ceną Samsunga (a nie Panasonica czy Olka) - to dla mnie kompakt idealny :)
Dominikaxx
07-09-2010, 09:56
Wiem ze na zdjeciu jest NX10 i NX100 moze wygladac calkiem podobnie. A jesli nie to nawet bedac mniejszy i tak by zachowac miniaturowe rozmiary trzeba bedzie do niego podpiac jakis nalesnik ekwiwalent 50mm. Masz wtedy moze lepsza jakosc zdjec niz w kompakcie (chociaz nalesnik niekoniecznie musi jakoscia przebic szklo w EX1 a szumy na niskich iso beda podobne) ale ogniskowa ni to do widoczkow ni to do portretow. Jak kupisz szeroki nalesnik zrobisz widoszek nie zrobisz portretu i odwrotnie a jak chcesz i jedno i drugie zaczyna sie noszenie gratow- dlatego warto inwestowac w EX1 i podobne konstrukcje.
Wiem ze na zdjeciu jest NX10 i NX100 moze wygladac calkiem podobnie.
Raczej nie. Pomijając zdjęcia z "mojego" linka, w "Twoim" jest wyraźnie napisane "NX100 będzie kompaktem bazującym na matrycy APS-C."
Stąd moje podejrzenie, że nawet tego nie czytałaś...
Na matrycy DX w Nikonie prawie nie zdejmuję z puszki 35mm f/1.8G. Czyli mam niemal "klasyczny" zestaw dający pole widzenia jak 50mm na FF. Dlatego dla mnie jasny "standard" (ekwiwalent 50mm dla filmu 35mm) w kompakcie z matrycą APS-C to bardzo dobra rzecz.
chociaz nalesnik niekoniecznie musi jakoscia przebic szklo w EX1 a szumy na niskich iso beda podobne
Banał: nie zawsze da się robić na niskim ISO.
Ale mi zdecydowanie bardziej zależy na mniejszej osiągalnej głębi ostrości. Moja obecna puszka i tak zmusza mnie do "trzymania się nisko" z światłoczułością.
ale ogniskowa ni to do widoczkow ni to do portretow
Ryzykowne stwierdzenie i kwestia gustu/preferencji. Z jakiegoś dziwnego powodu jednak lustrzanki w starych, analogowych czasach, były zawsze oferowane w pierwszej kolejności z 50tką... Ja to akurat rozumiem i lubię.
Jak kupisz szeroki nalesnik zrobisz widoszek nie zrobisz portretu i odwrotnie a jak chcesz i jedno i drugie zaczyna sie noszenie gratow
Bez przesady. Drugi naleśnik, jeśli będzie potrzebny, nie wypcha mi zanadto kieszeni...
Może za to uszczuplić portfel. Ale primo: nikt nie mówił, że to tanie hobby... secundo: jednak liczę na "ceny Samsunga" :)
Witam wszystkich forumowiczów,a może to jest to?
http://www.mirrorlessrumors.com/exclusive-on-mirrorlessrumors-the-nx100-specs-and-image/
Tak, to jest wcześniejszy "przeciek". Ale ten ze zdjęciami trzymanego w ręku aparatu wygląda już dużo prawdopodobniej.
Nic... właściwie to 'off-topic', już nie truję, zostawiam ten wątek dla EX1... :)
I czekam na wymarzonego, kompaktowego bezlusterkowca. Nieważne w sumie jakiej firmy, byle dobry i zdecydowanie nie w cenie lustrzanki ze standardową 'stałką'... :)
Wczoraj kupiłem EX1 i dzisiaj zrobiłem wypad w teren i takie mi się nasuwają uwagi (obsługowe, bo zdjęć jeszcze nie wyciagałem):
1. kłopotliwy brak automatycznego zamykania obiektywu [dekielek jest trochę kłopotliwy]
2. brak wizjera optycznego - może to przyzwyczajenie
3. reszta w użyciu okej
a teraz trzeba obejrzeć efekty pracy urządzenia, kupiłem go jako 2 puszkę (nie ukrywam, że pod wpływem tego forum :) ), podstawowo używam D700 z kilkoma słoikami. Może nie będzie trzeba zabierać wszędzie całego ciężkiego sprzętu. Ocenię w najbliższych dniach i napiszę.
dariusz_119
12-09-2010, 19:46
hmmm.... z ciekawością czekam na twoje opinie o aparacie jak i o zdjeciach które wypluwa. Do mnie ma dojść w przyszłym tygodniu i też nie ukrywam że kupiłem go pod wpływem tego szanownego grona Nikoniarzy.
Pozdrawiam!
Parę nowych sampli:
JPGi prosto z puchy (ewentualnie obrócone),
Ostrość +1, Kontrast +1
Balnas bieli 5600K
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img821.imageshack.us/i/sam1149.jpg/)
Filtr: Winieta
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img823.imageshack.us/i/sam1198.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img64.imageshack.us/i/sam1110.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img821.imageshack.us/i/sam1098w.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img337.imageshack.us/i/sam1206.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img46.imageshack.us/i/sam1116g.jpg/)
Pytanie do ludzi, którzy mają oprócz Ex1 jeszcze jakąś lustrzankę + obiektyw z 24mm:
U mnie na ogniskowej 24mm zdjęcia z lustrzanki wyglądają "szerzej" (jakby więszky kąt, więcej obejmuje), też tak macie?
Z pewnością to wina monstrualnej dystorsji na 24mm w tym aparacie, która korygowana jest w JPEG-u poprzez odpowiednie wyprostowanie fotki a co za tym idzie spora utrata obrazu z brzegów kadru.
Dziwię się, że nikt o tym nie pisze, że albo mamy RAW i rybie oko albo parę mm mniej w jpegu... W wątku o aparacikach z ultra zoomem 24-300mm znacznie mniejsze dystorsje przedstawiane były jako wady nie do przyjęcia :D
Dziwię się, że nikt o tym nie pisze
Pewnie dlatego, że mało kto robił porównanie pola widzenia na szerokim kącie.
Pewnie dlatego, że mało kto robił porównanie pola widzenia na szerokim kącie.
No mnie to tak przy okazji porownywania jakości fotek z a200 wyszło :)
Z pewnością to wina monstrualnej dystorsji na 24mm w tym aparacie, która korygowana jest w JPEG-u poprzez odpowiednie wyprostowanie fotki a co za tym idzie spora utrata obrazu z brzegów kadru.
Dziwię się, że nikt o tym nie pisze, że albo mamy RAW i rybie oko albo parę mm mniej w jpegu... W wątku o aparacikach z ultra zoomem 24-300mm znacznie mniejsze dystorsje przedstawiane były jako wady nie do przyjęcia
Na optycznych o tym piszą: http://www.optyczne.pl/134.4-Test_aparatu-Samsung_EX1_Optyka.html :)
Nic to dzięki za wytłumaczenie.
Z tą monstrualną dystorsją da sie żyć. Mnie nie rusza wcale. Trochę mniejsze pole widzenia też mi nie przeszkadadza - od tak zapytałem przez zwykłą ciekawość :)
supczinskib
13-09-2010, 01:42
Dziwię się, że nikt o tym nie pisze, że albo mamy RAW i rybie oko albo parę mm mniej w jpegu
Dla mnie dystorsja EX1 to najmniejszy problem, ponieważ jest znana i łatwo ją skorygować w aparacie lub w wypadku formatu RAW w Adobe Camera RAW. To samo dotyczy aberracji chromatycznej i winietowania. Coś za coś, albo większa dystorsja, aberracja i jaśniejszy obiektyw, albo mniejsza dystorsja, aberacja i ciemniejszy obiektyw. W konsekwencji dłuższe czasy naświetlania i albo poruszone zdjęcia, albo zaszumione, a tego nie da się już tak łatwo naprawić w postprodukcji.
Aparat kompaktowy z bardzo jasnym obiektywem to pasmo kompromisów, należy tylko wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Myśle, że firmie Samsung to się udało. Nie można go porównywać do obietywu lustrzanki, który sam waży trzy razy tyle co cały EX1.
Mam wrażenie, że motule...nie są ostre?
Zieleń drzewa na ostatnim.... "taka se", nie wiem jakie były parametry zdjęcia ale liście drzewa s chyba zupelnie pozbawione szczegółów?
Mam wrażenie, że motule...nie są ostre?
Zieleń drzewa na ostatnim.... "taka se", nie wiem jakie były parametry zdjęcia ale liście drzewa s chyba zupelnie pozbawione szczegółów?
Hmm może dlatego że mała głębia ostrości (przysłona 1.8 i mały dystans) i może dlatego się nie zmieściły. Na pierwszym czułka i prawe skrzydło są ostre :) Drugie rzeczywiście nie do końca ostre (tylko część) ale jako ciekawostka dałem.
Liście moim zdaniem mają wystarczającą ilosć sczegółów (72mm f3.5 1/90s), no chyba że to chodzi o liście ze zdjęcia drzewa (ostanie zdjecie), no ale tam jadnak to ciężko o szczegóły bo listki są ciupinkie.
Drzewo na manualnym balansie bieli: 5600K w pełne południe.
Ja jednak jestem amatorem jesli chodzi o fotografie, może dlatego sample nie są doskonałe.
Należy też wziąć pod uwagę, że zdjęcia zostały przeskalowane do mniejszego rozmiaru (przez imageshack).
Jeszcze apropo monstrualnej dystorsji:
http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1001&message=35424785
Jeszcze jak tak popatrzyłem na test Sony DT16-105:
-4.67%
a Ex1:
−5.5%
Dominikaxx
13-09-2010, 21:15
Ja w kwesti ostrosci powiem tak na ekranie monitora przy powiekszeniu zdjec z EX1 do 100% nie widac roznicy w ostrosci w porownaniu ze zdjeciami z sony R1- nie mialam nigdy kompaktu, ktory by takie porownanie wygral. Jesli znacie R1 wiecie o czym mowie w kwesti jakosci zdjec. Sample samplami, ale trzeba wziasc pod uwage kto je robi i na ile zna aparat=ile potrafi z niego wycisnac.
Ja w kwesti ostrosci powiem tak na ekranie monitora przy powiekszeniu zdjec z EX1 do 100% nie widac roznicy w ostrosci w porownaniu ze zdjeciami z sony R1- nie mialam nigdy kompaktu, ktory by takie porownanie wygral. Jesli znacie R1 wiecie o czym mowie w kwesti jakosci zdjec. Sample samplami, ale trzeba wziasc pod uwage kto je robi i na ile zna aparat=ile potrafi z niego wycisnac.
Miałem R1, miałem ex1, w kwestii jakości zdjęć R1 bije na glowę samsunga.
Dominikaxx
14-09-2010, 11:10
http://img163.imageshack.us/i/testr1ex1.jpg/
Zdjecie 100-zlotowki zrobione z odleglosci ok 25 cm maksymalna mozliwosc macro R1 i z takiej samej pozycji zdjecie zrobione EX1. 100-zlotowka wycieta z calego kadru- niezly crop. Ustawienia w aparatach wszystko na zero a wyostrzenie w R! i EX1 na +1 iso w obydwu aparatach 200 f/2,8 ogniskowa 24mm zdjecia ze statywu. Wszystko co bylo przy nich robione to wyciecie banknotu z calego kadru palaczenie i zmniejszenie.
Majac na uwadze ze mamy do czynienia z kompaktem przeciwko matrycy CMOS APS-C i objektywowi Zeissa T* Samsung wypada rewelacyjnie i to na iso 200.
Ale która setka jest z EX1 dolna czy górna?
Dominikaxx
14-09-2010, 13:38
Miałem R1, miałem ex1, w kwestii jakości zdjęć R1 bije na glowę samsunga.
Skoro zdaniem niektorych R1 bije na glowe EX1 nie trzeba wyjasniac ktory banknot jest sfotografowany ktorym aparatem- przeciez to widac od razu :grin:
Dziwne porównanie, dla jednego aparatu wyostrzenie na +1 nie musi być takim samym +1 dla innego.Zrób fotki na neutralnych nastawach, nie łącz je w jedną, exif byłby mile widziany.
ps. fajny czerwony zafarb na górnej fotce...mam nadzieje,że to nie z R1 ? ;)
Dominikaxx
14-09-2010, 14:48
Zaczyna sie. Jest +1 i kropka. Jak nastawie na 0 tez nie wiadomo czy jest zero takie samo w jednym i drugim matryce i szkla tez nie sa takie same- fakt ze z EX1 wypluwa jpg jak R1 nie do odroznienia dla "specjalistow" wiele mowi o tym kompakcie.
Gorne zdjecie jest R1 dolne EX1 widac roznice w rozdzielczosci ale nie jest porazajaca.
Tutaj ciekawe porównanie na niekorzyść EX1 w stosunku do Canon IXUS 300HS:
http://www.digitalrev.com/en/canon-ixus-300-hs-vs-samsung-ex1-low-light-shoot-out-6145-article
Witam. Czy "zielenienie" wyświetlacza w pomieszczeniu przy świetle energooszczędnym i dość intensywnym kolorze ścian jest czymś naturalnym ? Zjawisko takie występuje podczas zmiany pozycji aparatu . Czy być może jest to wada czy trudność związana z uzyskaniem poprawnego balansu bieli (aparat po prostu głupieje)?
Ponadto zdarzają się zawieszania aparatu (np. nie chce się wyłączyć). Czy tutaj wymagana jest interwencja serwisu czy też soft może jest temu winien ?
Jednak to prawda http://www.chip.pl/news/sprzet/kamery-i-aparaty/2010/09/samsung-nx100-czyli-kompaktowy-profesjonalista
Daniel*1977
15-09-2010, 19:36
TU jest sporo informacji i to jak działa iF
http://www.samsungimaging.com/campaign/nx100_show/
Dominikaxx
15-09-2010, 19:58
To jest watek o aparacie EX1 a nie o nowosciach samsunga :-)
Czy w ex1 blokada ekspozycji jest powiązana ze spustem migawki (kiedy następuje pomiar światła?), czy też blokady można dokonywać bez wciskania spustu migawki (pomiar jest dokonywany na bieżąco)?
Dominikaxx
16-09-2010, 21:01
Jest dokladnie tak jak w lustrzankach.
Jest dokladnie tak jak w lustrzankach.
W lustrzankach akurat można rozdzielić spust migawki od pomiaru.
Jest taka funkcja w tym maluchu?
Dominikaxx
16-09-2010, 22:27
Jest przecisk AEL- pamieci ekspozycji bez ustawiania ostrosci i jest mozliwosc ustawienia ekspozycji z ostroscia po nacisnieciu migawki do polowy. Nie naciskajac nic aparat sledzi scene i nabierzaco ustawia parametry.
Jest przecisk AEL- pamieci ekspozycji bez ustawiania ostrosci i jest mozliwosc ustawienia ekspozycji z ostroscia po nacisnieciu migawki do polowy. Nie naciskajac nic aparat sledzi scene i nabierzaco ustawia parametry.
Co jest bardzo fajne, bo ogromnie ułatwia pracę w trybie M - na bieżąco widzisz niedoświetlenia/przepały.
Witam.
Szkoda, że w temacie "akcesoria" narazie cisza, mnie brakuje do EX1 lampki błyskowej dedykowanej- tej
o lp 20 oraz wizjera optycznego OVF1 z którym aparacik fajnie by wyglądał;).
Ciekawe, czy lampka z Pentaxa, ta mniejsza o oznaczeniu "200coś tam" mogłaby pracować jako
dedykowana? Narazie błyskam olympusowską FL 30 na auto i jest dość dobrze ale troszkę mniej
poręcznie.
Pozdrawiam.
Witam.
Szkoda, że w temacie "akcesoria" narazie cisza, mnie brakuje do EX1 lampki błyskowej dedykowanej- tej
o lp 20 oraz wizjera optycznego OVF1 z którym aparacik fajnie by wyglądał;).
Ciekawe, czy lampka z Pentaxa, ta mniejsza o oznaczeniu "200coś tam" mogłaby pracować jako
dedykowana? Narazie błyskam olympusowską FL 30 na auto i jest dość dobrze ale troszkę mniej
poręcznie.
Pozdrawiam.
Też myślałem o tym jak by to pracowało z lampą Pentaxa ?
Wizjer - 200$ +szipping i jest Twój ;)
dariusz_119
17-09-2010, 17:37
Witam!
No i w końcu i ja zostałem właścicielem ex1 , od razu i bez problemu wgrałem najnowszy soft i zaczynam sie bawić . Na razie powiem tyle że to maleństwo mocno mnie zaskoczyło .
Może i faktycznie bateria mogła by dłużej trzymac :-( Ale reszta jest na razie git :-)
Zobaczymy jutro w plenerze.
Pozdrawiam!
Dominikaxx
17-09-2010, 18:46
Gratuluje zakupu ;) Kazdy sprzet ma jakies ograniczenia sztuka je obejsc by uzyc aparat jako sprzymierzenca w kreowaniu wlasnych wizji fotograficznych. EX1 daje wiele mozliwosci- powodzenia.
Daniel*1977
17-09-2010, 20:23
Jak ktoś by chciał to tu jest mój zbiorek tego co wykonałem EXem:
http://www.flickr.com/photos/didmyself/sets/72157624286972561/with/4970942062/
....już prawie jestem zdecydowany na EX1....chociaż kusi mnie NX100 lub SigmaDP1x ,ale pewnie cena będzie też tym czynnikiem który zadecyduje,na razie EX1 jest głównym faworytem ,dzięki za opinie bo dużo mi pomogły
pozdrawiam wszystkich
Daniel*1977
17-09-2010, 21:50
....już prawie jestem zdecydowany na EX1....chociaż kusi mnie NX100
No to tu proszę NX10 - wnętrze to samo co NX100 :)
http://www.flickr.com/photos/didmyself/sets/72157623212388171/
dariusz_119
19-09-2010, 08:58
Witam!
Moi drodzy od kilku dni śmigam i zapoznaje się z moim nowym ex1 .
Jako ze nie kupiłem go z istrukcją nie mogę jakoś zaskoczyć co oznaczaja 3 terminy:
1 . Antynet+
2. Obiektyw konwersyjny
3. Zakres PSS
Bardzo proszę o wytłumaczenie co owe terminy znaczą i jak działają.
Przy okazji jeśli ktoś z Was ma istr. obsługi w wersji elektronicznej z chęcią bym zaciągnoł taki pliczek na mój e-mail :-)
[email protected]
Taki pliczek ściąga się ze strony Samsunga (tylko trzeba chcieć tam zajrzeć... :idea:) :
http://www.samsung.com/pl/support/detail/supportPrdDetail.do?menu=SP01&prd_ia_cd=04012400&prd_mdl_cd=EC-EX1ZZZBPBE3&prd_mdl_name=SAMSUNG+EX1&prd_ia_sub_class_cd=P
dariusz_119
19-09-2010, 16:16
O w mordę , faktycznie jest tam ... nie zauważyłem, dzięki :-)
Jeśli posiadasz telewizor samsunga obsługujący Anynet+ to będziesz mógł pilotem telewizora sterować aparatem (chodzi o przeglądanie zdjęć). Konieczne do tego celu jest połączenie aparatu z telewizorem za pomocą kabla HDMI. Aparat posiada nowe złącze HDMI typu D i póki co nigdzie nie można dostać odpowiedniego kabelka.
A może jakieś sample z głębią ostrości ale nie w makro ?
EX1 na długim końcu ma f2.4 a nie jak napisałaś f2.8. Z ostrością to jest już tylko lepiej czyli czyt. super. Rozmycie tła będzie zależało tylko od tego jak daleko to tło będzie za obiektem na który łapiemy ostrość oraz w jakiej odległości mamy obiekt od aparatu. Jak znajdę czas to porobię trochę fotek z różną wartością przysłony na długim końcu dla porównania.
i jak z czasem
Dominikaxx
21-09-2010, 15:30
Robilam portrety tak zeby tlo bylo rozmyte- odleglosc od modela ok 2m ogniskowa 70mm przyslona 2,4 odleglosc modela od tla jakies 3 m. Tlo w takich ustawieniach wychodzi rozmazane na tyle ze mozna wydobyc portret popiersia z tla. W EX1 mozna w portrecie bardziej rozmyc tlo niz w lumixsie TZ10 na zoomie 300mm bedac w odleglosci kilkunastu metrow od modela- o jakosci obrazu nawet nie wspominam.
foty zamiast opowieści, please:)
Witam,
jestem nowy i tu na forum (chociaż długo je czytywałem w czasach gdy napalałem się na D3000/D5000) i wśród nabywców EX1.
Co do samego aparatu, na tyle na ile umiem, zdjęcie są fajne, pierwszy dzień to przesiadanie się z małpki toteż macania pokrętłami co nie miara. Zdjęcia w miarę dobre, solidna obudowa, rewelacyjny wyświetlacz, no i sporo więcej plusów.
Na minus musiałbym zaznaczyć brak instrukcji w opakowaniu (jest tylko Quick Start Menu), bardzooo krótki kabel USB/Ład. , magiczne "1 GB" wbudowanej pamięci, wolne zapisywanie RAW czy też wyłączanie się niektórych funkcji przy zmianach ustawienia.
Jestem manualnym laikiem, więc od razu, spytam Jaka jest maksymalna wartość przysłony w EX1 ?
oraz, wiem że było to już poruszane:
Jaki futerał polecacie ? (aparat+dod. bateria)
...wolne zapisywanie RAW....
tzn?
RAWy się zapisują wolniej niz jpg? Na tyle wolno że jest to uciążliwe?
Robilam portrety tak zeby tlo bylo rozmyte- odleglosc od modela ok 2m ogniskowa 70mm przyslona 2,4 odleglosc modela od tla jakies 3 m. Tlo w takich ustawieniach wychodzi rozmazane na tyle ze mozna wydobyc portret popiersia z tla. W EX1 mozna w portrecie bardziej rozmyc tlo niz w lumixsie TZ10 na zoomie 300mm bedac w odleglosci kilkunastu metrow od modela- o jakosci obrazu nawet nie wspominam.
Można rzucić okiem na efekty ?
Dominikaxx
21-09-2010, 16:47
EFEKTY- nie- nigdy nie publikuje w internecie portretow. Zrobie przy okazji portret jakiegos posagu i wrzuce. Zreszta i tak to dyskusji nie zakonczy znajac zycie. Wrzucilam zdjecia 100 zlotowki by pokazac porownywalna rozdzielczosc EX1 do sony R1 i tylko zaczelo sie narzekanie i aluzje- jak ktos jest slepy i tylko kombinuje jak tu aparatu nie kupic- niech nie kupuje. :razz:
Zamiast portretu osoby może być foto zwierza, zabawki pluszowej albo innego przedmiotu (np kuchennego) w odległości i wielkości portretowej. Skoro ten aparat zajmuje tyle miejsca na forum, a wątek wciąż puchnie, to chyba nic zdrożnego nie ma w prośbie o fotki? W moim przekonaniu nie ma tu ani podszeptów ani złośliwości.
Można aparat potestować w sklepie, ale wiadomo, że życiowe sample są zawsze bardziej miarodajne.
Porównanie efektów do innych kompaktów ma sens tylko wtedy jeśli wszyscy owe porównawcze aparaty znają/mieli itp.
Tymczasem tak nie jest, ja nie miałam ani nie znam zdjęć z żadnego z wymienionych porównawczo aparatów.
1400zł (tyle chyba teraz kosztuje ten maluch?) to nie jest mało za kompakt bez wymiennej optyki, więc trudno się dziwić, że pytań wiele...
Lento Violento
21-09-2010, 17:41
1400zł (tyle chyba teraz kosztuje ten maluch?) to nie jest mało za kompakt bez wymiennej optyki, więc trudno się dziwić, że pytań wiele...
W tej chwili kosztuje 1268 (w FJ)
http://www.fotojoker.superhosting.pl/fotojoker/Gazetka_2010-09-20.pdf
a jak ze zdjęciami sportowymi w automacie chyba nie ma trybu sport i ciągłego fokusika ?
W tej chwili kosztuje 1268 (w FJ)
http://www.fotojoker.superhosting.pl/fotojoker/Gazetka_2010-09-20.pdf
Dalej jednak nieco grosza to jest...
Dominikaxx
21-09-2010, 20:08
EX1 ma tryb sledzenia AF tylko bardziej mozna go uznac za gadrzet niz uzyteczne do fotografi sportu. Jak na kompakt AF jest bez porownania szybszy niz w takich kompaktach ktore mialam jak lumix LX3 TZ10 canon G11. Oczywiscie sa sztuczki obejscia wolnego nawet AF by zrobic dynamiczne zdjecie sportu ale jesli polegac na sledzeniu AF w kompaktach to raczej nie da rady.
....... jak ktos jest slepy i tylko kombinuje jak tu aparatu nie kupic- niech nie kupuje. :razz:
bez przesady
Dominikaxx
22-09-2010, 10:35
http://img715.imageshack.us/i/sam0578.jpg/
Tutaj przyklad na ile mozna rozmyc tlo przy portrecie. 70mm f2/4 iso 200 maksymalne podejscie do modela przy takim kadrze tlo ok 2 m za modelem. Przy wiekszej odleglosci tla efektem jest mocniejsze rozmycie tla.
http://img715.imageshack.us/i/sam0578.jpg/
Tutaj przyklad na ile mozna rozmyc tlo przy portrecie. 70mm f2/4 iso 200 maksymalne podejscie do modela przy takim kadrze tlo ok 2 m za modelem. Przy wiekszej odleglosci tla efektem jest mocniejsze rozmycie tla.
Najładniejsze jest tutaj rozmycie centrum kadru :) Niestety z kompaktów z małą matrycą lepiej się nie da :P Swoją drogą cyfrówki robią już szmat czasu i na moje pełna klatka powinna być już standardem. Właśnie po to, aby można było porządnie rozmyć tło na przykład. Twierdzenie, że duża klatka wymaga większych obiektywów nie jest prawdziwe, bo przecież było masę kompaktów analogowych 35mm nawet z zoomami i były małe. Więc ten argument odpada. Ale póki ludzie kupują mała klatkę/matrycę, to będą ją robić. Bo tylko promilowi zależy na dobrym rozmyciu w portrecie, albo w ogóle wie co to jest DOF.
Miałem Dluxa 4 z matrycą troszke większą niż w tym sams. - nie nalezy się spodziewać fajnego bokehu - z matrycą jak paznokieć niewiele można zrobić.( no chyba że makro)
A ja powiem, że to rozmycie jest całkiem spoko.
Nie należy się zapędzać... w przekonaniu, że wszystkie portrety wykonane lustrzanką mają apriori piękne rozmycie/bokeh.
Tamron na przykład ma... bokeh mz niespecjany - nie mówię o GO ale o samej "estetyce" bokehu. Podobnie kitowy nikkor 18-70.
Ta pokazana wyżej fotka mz tamronowi nie ustępuje za bardzo. Oczywiście widzimy iniaturkę ale jednak jakiś pogląd można sobie wyrobić.
supczinskib
22-09-2010, 14:48
EXIF zachowany.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_c.jpg)
Antonioo
22-09-2010, 14:55
Miałem Dluxa 4 z matrycą troszke większą niż w tym sams. - nie nalezy się spodziewać fajnego bokehu - z matrycą jak paznokieć niewiele można zrobić.( no chyba że makro)
no tak, ale to i tak lepiej niż by była 1/2,5''...nieprawdaż?:)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fotoblogia.pl/images/2009/12/500px-Sensor_sizes_overlaid_inside.svg_.png)
Dominikaxx
22-09-2010, 15:14
EXIF zachowany.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dir.pl/~bartek/Forums/ex1_c.jpg)
To nie jest max rozmycia- raz zoom nie do konca dwa przymkniety do 2,8 a i tak jest maly blurek.
no tak, ale to i tak lepiej niż by była 1/2,5''...nieprawdaż?:)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://fotoblogia.pl/images/2009/12/500px-Sensor_sizes_overlaid_inside.svg_.png)
Prawdaż prawdaż :-D
http://img715.imageshack.us/i/sam0578.jpg/
Tutaj przyklad na ile mozna rozmyc tlo przy portrecie. 70mm f2/4 iso 200 maksymalne podejscie do modela przy takim kadrze tlo ok 2 m za modelem. Przy wiekszej odleglosci tla efektem jest mocniejsze rozmycie tla.
A tutaj przykład rozmycia tła przy użyciu innego aparatu : ogniskowa 66,3 mm, f 4,8, iso 800, tło w odległości nie większej niż 1 metr za słonikiem;)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/jhe9dt-1.jpg
źródło (http://i56.tinypic.com/jhe9dt.jpg)
... przy użyciu innego aparatu ...
A chociaż kompaktowego ? :))))) Tu się pisze o ex1 a nie o innych aparatach ;)
supczinskib
22-09-2010, 22:19
A tutaj przykład rozmycia tła przy użyciu innego aparatu
Jaki jest sens umieszczania w wątku o EX1 zdjeć z Fuji FinePix S200.
Jaki jest sens umieszczania w wątku o EX1 zdjeć z Fuji FinePix S200.
Chciałem porównać na przykładzie innego aparatu, jaką fajną głębią ostrości dysponujemy w EX1.
Więc, wg mnie był sens umieszczenia fotki porównawczej, choć może nie tak głęboki, jak GO w EX1 ;)
Dominikaxx
23-09-2010, 07:55
Chciałem porównać na przykładzie innego aparatu, jaką fajną głębią ostrości dysponujemy w EX1.
Więc, wg mnie był sens umieszczenia fotki porównawczej, choć może nie tak głęboki, jak GO w EX1 ;)
No tak ale porownac mozna jesli sa zrobione dwa podobne zdjecia i podobne parametry ustawione w aparatach. Porownywanie portretu z makro i calkiem inne ustawienia oraz odleglosci przedmiotowe itd. nie maja sensu szczegulnie jesli chcemy pokazac roznice w GO. :-|
Jaki statyw do ex1 można zastosować (nie nazbyt kosztowny) ?
Antonioo
24-09-2010, 12:25
niestety nie ma takiego....trzeba iść do zakładu statywowego i poprosić o wykonanie na zamówienie...każde odchylenie od normy może się skończyć katastrofą. . .
niestety nie ma takiego....trzeba iść do zakładu statywowego i poprosić o wykonanie na zamówienie...każde odchylenie od normy może się skończyć katastrofą. . .
Nieprawda Antonioo. Ja znalazłem odpowiedni tutaj (http://www.vat19.com/dvds/bottle-cap-tripod.cfm) :)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/bottlecaptripod-1.jpg
źródło (http://images1.vat19.com/covers/large/bottle-cap-tripod.jpg)
Taki mini statyw znalazłem tu z opisu aukcji wynika że również do ex1. Co do jakości danego statywu i użyteczności to nie wiem sam się zastanawiam nad zakupem.
http://allegro.pl/statyw-mini-do-sony-nex-5-nex-3-samsung-ex1-es-25-i1212451748.html
Tak przeglądam specyfikację. Macie jakieś porównanie EX1 do Lumixa LX5 czy Canona S95? Specyfikacja podobna.
Nieprawda Antonioo. Ja znalazłem odpowiedni tutaj (http://www.vat19.com/dvds/bottle-cap-tripod.cfm) :)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/bottlecaptripod-1.jpg
źródło (http://images1.vat19.com/covers/large/bottle-cap-tripod.jpg)
Z butelką po górach i lasach będziem hasać ?
niestety nie ma takiego....trzeba iść do zakładu statywowego i poprosić o wykonanie na zamówienie...każde odchylenie od normy może się skończyć katastrofą. . .
Hm a w czym dokładnie jest problem i o jakich odchyleniach piszesz (bo chyba nie umysłowych)
Dominikaxx
24-09-2010, 16:14
Od wielu lat zajmuje sie fotografia z roznymi pytaniami na temat sprzetu sie spotkalam, ale jak slysze pytanie jaki statyw jest odpowiedni do mojego aparatu to zawsze chce mi sie smiac :D Odpowidz brzmi kazdy- przynajmniej w wypadku aparatu kompaktowego. Mozesz kupic malutki statywik wazacy kikadziesiat gram albo kilukilogramowy statyw ktory utrzyma profesjonalna lustrzanke z wielkim objektywem i twoj kompakcik tez sie no nim bedzie trzymal. Kwestia ile chcesz wydac kasy i ile kilogramow chcesz nosic. Czy to wymaga az tyle wyobrazni i rozwazan?
Antonioo
24-09-2010, 20:40
Nieprawda Antonioo. Ja znalazłem odpowiedni tutaj (http://www.vat19.com/dvds/bottle-cap-tripod.cfm) :)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2010/09/bottlecaptripod-1.jpg
źródło (http://images1.vat19.com/covers/large/bottle-cap-tripod.jpg)
tyjs.....niezły patent:), ale jak się "opróżni" komorę główną/nośną statywu, to zapewne traci stabilność;p nooo chyba, że się piachu nasypie
Tak przeglądam specyfikację. Macie jakieś porównanie EX1 do Lumixa LX5 czy Canona S95? Specyfikacja podobna.
było chyba w poprzednik fotokurierze, test i porównanie, i samsung jednym czy dwoma procentami pokonał panasa
Z butelką po górach i lasach będziem hasać ?
no przecie pić też coś trzeba podczas eskapady, więc mamy dwie pieczenie na jednym ogniu ;)
Od wielu lat zajmuje sie fotografia z roznymi pytaniami na temat sprzetu sie spotkalam, ale jak slysze pytanie jaki statyw jest odpowiedni do mojego aparatu to zawsze chce mi sie smiac :D Odpowidz brzmi kazdy- przynajmniej w wypadku aparatu kompaktowego. Mozesz kupic malutki statywik wazacy kikadziesiat gram albo kilukilogramowy statyw ktory utrzyma profesjonalna lustrzanke z wielkim objektywem i twoj kompakcik tez sie no nim bedzie trzymal. Kwestia ile chcesz wydac kasy i ile kilogramow chcesz nosic. Czy to wymaga az tyle wyobrazni i rozwazan?
otóż to, kładąc większy nacisk na pierwsze zdanie ;)
Pożartowaliśmy. Czyż nie pora podnieść jakość tego wątku ?
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.