Ja czekam na phottixa żeby go spróbować przemierzyć na oscyloskopie, żeby zobaczyć ile te delay'e wynoszą.
Jak dojdą kostki synchro to sprawdzę jeszcze jak to wygląda z rf-602.
(nie poddajemy się)
Pozdrawiam,
Tomek
Szukaj
Ja czekam na phottixa żeby go spróbować przemierzyć na oscyloskopie, żeby zobaczyć ile te delay'e wynoszą.
Jak dojdą kostki synchro to sprawdzę jeszcze jak to wygląda z rf-602.
(nie poddajemy się)
Pozdrawiam,
Tomek
TymancjO /Tomasz Tomanek/
głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|"...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson
Ważne!
Przeglądam właśnie dokumentację zamówionych modułów i w odbiorniku RRQ2 mam takie dane:
Low-Lewel Ouput Voltage (l=10uA) = 0,8V
High-Lewel Ouput Voltage (l=200uA) = Supply Voltage -1
Rozumiem, że chodzi tu o niski i wysoki stan na wyjściu odbiornika i zero logiczne to napięcie 0,8V a jedynka logiczna to 4V (przy zasilaniu 5V).
Natomiast przy nadajniku RT8-88-68 nie ma żadnych danych jakiej wielkości napięciem należy wysterować nadajnik (jakie wyjście jest na 15 pinie MC145026 – użytym tu jako koder sygnału)?
Ktoś pomoże, jakim napięciem mam wysterować nadajnik?
Czy to jest wartość DC Output Voltage (Vout) - 0.5 to VDD + 0.5V (tabela na 4 stronie specyfikacji MC145026) ?
Patrząc na stronę 9 to wyjście Dout to w mojej opinii można spokojnie założyć, że to "masa" lub "zasilanie". W końcu to będzie potem sterować prawdopodobnie bramka jakiegoś tranzystora (tak było w phottixach).
Teraz mam jeszcze takie pytanie:
Bazując na danych z PDFa (http://www.datasheetcatalog.org/data...7j3sggtsfy.pdf)
Częstotliwość oscylacji enkodera dla zasilania 5V to fosc=2MHz (tabela na str 5)
I wg timingów na stronie 9 (fig. 10) czas potrzebny do przesłania pojedynczego sygnału (z całym kodowaniem itd) to około 184 oscylacje enkodera.
Czyli dla f=2MHz taki czas (nazwilmy go ttr) ttr=184*(1/fosc) = 92us
Dobrze rozumiem ?
Czyli jak popatrzeć na screen QuadMan'a
To jest ciasno (podziałka 200us, to impulsy co koło 130us).
Ale jak patrze na tabele na stronie 5 - to dla zasilania 15V fosc może już wynosić 10MHz
a wtedy ttr=184*(1/fosc) ~= 19us.
Powiedzcie mi - pomyliłem się gdzieś?
Pozdrawiam,
Tomek
TymancjO /Tomasz Tomanek/
głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|"...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson
Nie mam zamiaru korzystać z układów koder/dekoder, a wykorzystać jedynie sam nadajnik i odbiorniki. Ich wydajność to odpowiednio 9,6 i 4,8kbps.
Wiem, że nie chcesz używać koderów, moje rozważanie było nieco oderwane od Twojego aktualnego podejścia.
Nie za bardzo rozumiem kwestie wydajności mówisz o samym nadajniku bez koderów? To trochę dziwne, że różne wartości dla jednego toru.
Moje liczenie, robiłem po to żaby się przekonać czy to można przesłać z kodowaniem. I jeżeli nie pomyliłem czegoś to w przypadku zasilania wyższym napięciem, kiedy możemy mieć wyższą częstotliwość, to powinno się udać.
Pozdrawiam,
Tomek
TymancjO /Tomasz Tomanek/
głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|"...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson
Nie jestem elektronikiem, a sygnał CLS jest bardzo prosty i niech tak zostanie
CLS jest przesyłany za pomocą pojedynczych impulsów i pauz IR w określonej sekwencji czasowej. Możemy zrobić to samo zamieniając IR na widmo widzialne, albo fale radiowe.
Świadomie kupiłem nadajnik i odbiornik pracujący w ASK
bo jest to prymitywny sposób wysyłania sygnału, a jednocześnie zupełnie wystarczający do przesłania kodu CLS.
Gdybym zakładał użycie układów koder/dekoder kupiłbym zestaw do pracy w FSK
Nadajnik i odbiornik oferują identyczną wydajność jak w przypadku modulacji ASK, ale z pewnością w FSK można przesłać większą ilość informacji w tym samym czasie i przy tej samej prędkości połączenia. Jednak wydaje mi się, że układ bazujący na FSK będzie bardziej skomplikowany do wykonania dla mnie i wielu kolegów nie mających pojęcia o elektronice.
Ależ, ideowo ASK jest OK, kwestia zakłóceń też winna być do opanowania, w końcu sam cls też ma zakłócenia w postaci innych błysków itp.
Użycie kodera-dekodera dodatkowo tylko uodporniło by transmisję na takie zakłócenia.
Żeby było jasne, ja nie wciskam, że masz używać koderów itp, ja tylko chce zrozumieć, czy to da się zrobić przy użyciu racjonalnie tanich systemów. Jak zadziała na samym ASK to super, wtedy można się pokusić o zbudowanie nadajnika tak jak w phottixie - bardzo prosty obwód już tutaj rozrysowany i będziemy "w domu". Nie trzeba by wtedy kupowac układu z koderem i go w nim pomijać, a i gabaryty były by mniejsze.
Ale o to będzie się walczyć jak się uda przesłać radiowo cls'a.
Pozdrawiam,
Tomek
TymancjO /Tomasz Tomanek/
głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|"...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson
Płytka odbiornika ma wymiary 20x40mm, jeśli nie dołożymy do niej zbyt wiele elementów dodatkowych, to jest szansa na umieszczenie urządzenia wewnątrz Sabiny
Tak mi się tylko marzy....
No to mam phottixa, mogę się pobawić. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie.
Teraz technicznie, w phottixie wysterowując tranzystor Q2 będę mógł "nadawać" radiowo.
A jak to wygląda w odbiorniku ? Sygnał 0 lub 1 (jest transmisja / nie ma) mogę brać z wyjścia RF-D płytki modułu odbiornika ?
TymancjO /Tomasz Tomanek/
głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|"...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson
Skontaktuj się z nami