Close

Strona 23 z 51 PierwszyPierwszy ... 13212223242533 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 221 do 230 z 502

Wątek: Radiowy CLS

  1. #221

    Domyślnie

    Ja czekam na phottixa żeby go spróbować przemierzyć na oscyloskopie, żeby zobaczyć ile te delay'e wynoszą.

    Jak dojdą kostki synchro to sprawdzę jeszcze jak to wygląda z rf-602.

    (nie poddajemy się )

    Pozdrawiam,
    Tomek
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

  2. #222
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 182

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tymancjo Zobacz posta
    Ja czekam na phottixa żeby go spróbować przemierzyć na oscyloskopie, żeby zobaczyć ile te delay'e wynoszą.
    Przez te kodery/dekodery do całkowitego wygaszenia sygnału jakieś 0,04 s, więc wieczność



    Cytat Zamieszczone przez tymancjo Zobacz posta
    (nie poddajemy się )
    Ani mi się śni

  3. #223
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 182

    Domyślnie

    Ważne!

    Przeglądam właśnie dokumentację zamówionych modułów i w odbiorniku RRQ2 mam takie dane:
    Low-Lewel Ouput Voltage (l=10uA) = 0,8V
    High-Lewel Ouput Voltage (l=200uA) = Supply Voltage -1

    Rozumiem, że chodzi tu o niski i wysoki stan na wyjściu odbiornika i zero logiczne to napięcie 0,8V a jedynka logiczna to 4V (przy zasilaniu 5V).
    Natomiast przy nadajniku RT8-88-68 nie ma żadnych danych jakiej wielkości napięciem należy wysterować nadajnik (jakie wyjście jest na 15 pinie MC145026 – użytym tu jako koder sygnału)?
    Ktoś pomoże, jakim napięciem mam wysterować nadajnik?
    Czy to jest wartość DC Output Voltage (Vout) - 0.5 to VDD + 0.5V (tabela na 4 stronie specyfikacji MC145026) ?

  4. #224

    Domyślnie

    Patrząc na stronę 9 to wyjście Dout to w mojej opinii można spokojnie założyć, że to "masa" lub "zasilanie". W końcu to będzie potem sterować prawdopodobnie bramka jakiegoś tranzystora (tak było w phottixach).

    Teraz mam jeszcze takie pytanie:

    Bazując na danych z PDFa (http://www.datasheetcatalog.org/data...7j3sggtsfy.pdf)
    Częstotliwość oscylacji enkodera dla zasilania 5V to fosc=2MHz (tabela na str 5)

    I wg timingów na stronie 9 (fig. 10) czas potrzebny do przesłania pojedynczego sygnału (z całym kodowaniem itd) to około 184 oscylacje enkodera.
    Czyli dla f=2MHz taki czas (nazwilmy go ttr) ttr=184*(1/fosc) = 92us

    Dobrze rozumiem ?
    Czyli jak popatrzeć na screen QuadMan'a

    To jest ciasno (podziałka 200us, to impulsy co koło 130us).

    Ale jak patrze na tabele na stronie 5 - to dla zasilania 15V fosc może już wynosić 10MHz
    a wtedy ttr=184*(1/fosc) ~= 19us.

    Powiedzcie mi - pomyliłem się gdzieś?

    Pozdrawiam,
    Tomek
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

  5. #225
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 182

    Domyślnie

    Nie mam zamiaru korzystać z układów koder/dekoder, a wykorzystać jedynie sam nadajnik i odbiorniki. Ich wydajność to odpowiednio 9,6 i 4,8kbps.

  6. #226

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Art Erie Zobacz posta
    Nie mam zamiaru korzystać z układów koder/dekoder, a wykorzystać jedynie sam nadajnik i odbiorniki. Ich wydajność to odpowiednio 9,6 i 4,8kbps.
    Wiem, że nie chcesz używać koderów, moje rozważanie było nieco oderwane od Twojego aktualnego podejścia.

    Nie za bardzo rozumiem kwestie wydajności mówisz o samym nadajniku bez koderów? To trochę dziwne, że różne wartości dla jednego toru.

    Moje liczenie, robiłem po to żaby się przekonać czy to można przesłać z kodowaniem. I jeżeli nie pomyliłem czegoś to w przypadku zasilania wyższym napięciem, kiedy możemy mieć wyższą częstotliwość, to powinno się udać.

    Pozdrawiam,
    Tomek
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

  7. #227
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 182

    Domyślnie

    Nie jestem elektronikiem, a sygnał CLS jest bardzo prosty i niech tak zostanie
    CLS jest przesyłany za pomocą pojedynczych impulsów i pauz IR w określonej sekwencji czasowej. Możemy zrobić to samo zamieniając IR na widmo widzialne, albo fale radiowe.

    Świadomie kupiłem nadajnik i odbiornik pracujący w ASK


    bo jest to prymitywny sposób wysyłania sygnału, a jednocześnie zupełnie wystarczający do przesłania kodu CLS.

    Gdybym zakładał użycie układów koder/dekoder kupiłbym zestaw do pracy w FSK


    Nadajnik i odbiornik oferują identyczną wydajność jak w przypadku modulacji ASK, ale z pewnością w FSK można przesłać większą ilość informacji w tym samym czasie i przy tej samej prędkości połączenia. Jednak wydaje mi się, że układ bazujący na FSK będzie bardziej skomplikowany do wykonania dla mnie i wielu kolegów nie mających pojęcia o elektronice.

  8. #228

    Domyślnie

    Ależ, ideowo ASK jest OK, kwestia zakłóceń też winna być do opanowania, w końcu sam cls też ma zakłócenia w postaci innych błysków itp.
    Użycie kodera-dekodera dodatkowo tylko uodporniło by transmisję na takie zakłócenia.

    Żeby było jasne, ja nie wciskam, że masz używać koderów itp, ja tylko chce zrozumieć, czy to da się zrobić przy użyciu racjonalnie tanich systemów. Jak zadziała na samym ASK to super, wtedy można się pokusić o zbudowanie nadajnika tak jak w phottixie - bardzo prosty obwód już tutaj rozrysowany i będziemy "w domu". Nie trzeba by wtedy kupowac układu z koderem i go w nim pomijać, a i gabaryty były by mniejsze.

    Ale o to będzie się walczyć jak się uda przesłać radiowo cls'a.

    Pozdrawiam,
    Tomek
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

  9. #229
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 182

    Domyślnie

    Płytka odbiornika ma wymiary 20x40mm, jeśli nie dołożymy do niej zbyt wiele elementów dodatkowych, to jest szansa na umieszczenie urządzenia wewnątrz Sabiny
    Tak mi się tylko marzy....

  10. #230

    Domyślnie

    No to mam phottixa, mogę się pobawić. Zobaczymy co mi z tego wyjdzie.

    Teraz technicznie, w phottixie wysterowując tranzystor Q2 będę mógł "nadawać" radiowo.
    A jak to wygląda w odbiorniku ? Sygnał 0 lub 1 (jest transmisja / nie ma) mogę brać z wyjścia RF-D płytki modułu odbiornika ?
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

Strona 23 z 51 PierwszyPierwszy ... 13212223242533 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •