Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51

Wątek: Bf ?

  1. #1

    Domyślnie Bf ?

    Witam,

    Pomęczę was po raz kolejny (nie bijcie). Jakiś czas temu wydawało mi się że mam problem z BF (Nikon D80 , obiektyw 18-135). Robiłam testy i takie tam. Wysłałam do serwisu. Serwis (po prawie 2ch miesiącach) odesłał i stwierdzili że obiektyw jest sprawny i wolny od wad. Zrobiłam ponownie testy i cały czas wydawalo mi się że coś jednak jest nie tak, szczególnie przy ogniskowej mniej więcej 18-30. Postanowiłam wysłać ponownie do serwisu ale przedtem pojechałam na wycieczkę gdzie zabrałam aparat. I oto jedno z kilkunastu zdjęć które wg mnie są fatalne ze względu na brak ostrości tam gdzie być powinna czyli na ludziach. Powiedzcie mi proszę czy ja coś robię nie tak czy ten obiektyw "tak ma" czy rzeczywiście powinnam wysłać ponownie do serwisu? Jestem w kropce

    chyba dobrze wstawiłam

    D 600 | N50/1.8D | N35/1.8 | T90/2.8 | S70-300 f/4-5.6 APO DG Macro | N18-70 | sb400 | sb700

  2. #2

    Domyślnie Odp: Bf ?

    no to podepnij na próbę jakieś inne szkło, bo może się okazać, że to nie wina obiektywu a puszki. Z tego co widać z Exifa pstryknęłaś na 18mm z f3.5 na 1/160 sek - czyli teoretycznie OK ale wyszło jakbyś złapała ostrość na budynek w tle a nie na "ludzióf". Niestety nie wiem jak można odczytać, na które pole AF było ostrzone

  3. #3

    Domyślnie Odp: Bf ?

    Przede wszystkim to ustaw body na AF-S a nie na AF-A. A po drugie to Cię zmartwię bo na tej fotce praktycznie nic nie jest ostre... Pokaż inne próbki, bo to ani BF, ani FF.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  4. #4

    Domyślnie Odp: Bf ?

    no właśnie sporo zdjęć właśnie tak wygląda i nie wiem czemu. Mam ustawione w aparacie AF-S (chyba że nie działa ale jest ustawione na pewno). Z innymi szkłami jest lepiej (zresztą sami oceńcie). Tylko czemu serwis sie upiera że jest ok :/ juz podsyłam inną fotkę. pomijamy przepalenia itp ostrzone na panią z aparatem w ręce. Moim zdaniem ostre są schody :/ na innych ogniskowych jest lepiej (lub jeśli bardzo zbliżę się do obiektu). dla porównania zdjęcie robione 70-300 VR.

    1. 18-135

    2. 70-300 VR

    Co ciekawe miałam dostęp do innego D80 przez chwilę i po zrobieniu zdjęcia (też zestaw z 18-135) wyszło mi to samo na ogniskowej 18 (osoba nieostra, obiekt ZA ostry - może one tak mają :/ )
    D 600 | N50/1.8D | N35/1.8 | T90/2.8 | S70-300 f/4-5.6 APO DG Macro | N18-70 | sb400 | sb700

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar MarzycielPL
    Dołączył
    08 2007
    Miasto
    Nibylandia (Konin)
    Posty
    151

    Domyślnie Odp: Bf ?

    jestem z konina wic jak chcesz a ja znajde wolna chwilke mozemy podpiac Twoje szklo do mojeo body. uszy do gory
    D80+50/1,8+AF-S DX VR 18-200 f/3.5-5.6G+Tokina 28-70 2,8+SB600+4GB SDHC KINGSTON+HOYA HMC UV(0)+MacBook 13,3", 2,1 C2D, 120 GB, 4 GB RAM, WD MyBook 750 GB
    http://www.digart.pl/centrum/digarty.html

  6. #6

    Domyślnie Odp: Bf ?

    Tak sobie ogladam te sample i sie zastanawiam, na co ja ustawilbym ostrosc, gdybym byl aparatem. Moze to glupio zabrzmialo, ale nie do konca jestem przekonany, na co AF zlapal ostrosc.
    Zeby sprawdzic, czy AF sprawnie dziala, trzeba najpierw wiedziec, na co aparat ostrosc ustawia, a potem sie zastanawiac. Moze trzeba ustawic na sztywno jeden punkt i wtedy celowac?
    Znam tez osobnika, ktory podczas wciskania spustu przesuwa aparat i zawsze wychodzi sieczka, nie mowiac juz o zaskoczeniu, jakie wywolal fakt, ze aparat moze sobie sam wybrac pole AF-a (AF na najblizszy obiekt mial ustawione).
    Podsumowujac. D80 ma swietny wizjer i sporo w nim widac. Trzeba ocenic samemu, czy aparat ustawil tam, gdzie chcielismy. Dla pewnosci mozna tez pobawic sie z linijka, gazeta, czy bateriami - jak kto lubi.
    Pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Bf ?

    Cytat Zamieszczone przez MarzycielPL Zobacz posta
    jestem z konina wic jak chcesz a ja znajde wolna chwilke mozemy podpiac Twoje szklo do mojeo body. uszy do gory
    I tak proponuję, spotkajcie się i porównajcie fotki. Zróbcie test na dwóch różnych puchach i słoikach ostrząc na ten sam obiekt na tych samych (ale zróbcie kilka na różnych przesłonach, np. 3.5, 4, 5.6) przesłonach i potem zamieńcie się puchami. Bo jakieś dziwne te fotki są dla mnie nawet z innych obiektywów. Albo coś za mocno kompresowane JPGi...
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  8. #8

    Domyślnie Odp: Bf ?

    pioterm - Twoja wypowiedź jest co najmniej dziwna . Zdjęcie było robione w trybie M z ustawieniem ostrości na konkretny obiekt, także dobrze wiedziałam na co ostrość ma być ustawiona. A Ty piszesz tak jakbyś był przekonany że robię zdjęcie na A i nie mam zielonego pojęcia na co aparat ustawia ostrość .

    mpwt - dziwne, to znaczy? Ale ta druga fotka (70-300) wg jest ok jeśli chodzi o ostrość? Bo jeśli chodzi o jpg to są prosto z aparatu (kolory ustawione na vivid plus, wyostrzanie w puszce podkręcone i to wszystko)

    dzięki za odpowiedzi
    D 600 | N50/1.8D | N35/1.8 | T90/2.8 | S70-300 f/4-5.6 APO DG Macro | N18-70 | sb400 | sb700

  9. #9

    Domyślnie Odp: Bf ?

    Cytat Zamieszczone przez mpwt Zobacz posta
    [...]jakieś dziwne te fotki są dla mnie nawet z innych obiektywów. Albo coś za mocno kompresowane JPGi...
    Dla mnie tez sa jakies dziwne te zdjecia, nawet z 70-300. Brakuje im ostrosci, w ogole... no wlasnie, dziwne. Pierwsze wstawione zdjecie to porazka, ja nie widze ostrosci nigdzie. Moze masz cos z puszka nie teges?
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  10. #10

    Domyślnie Odp: Bf ?

    Cytat Zamieszczone przez fistaszek20 Zobacz posta
    mpwt - dziwne, to znaczy?
    Nie chciałbym rozwijać tego co miałem pod pojęciem dziwne.
    Najpierw spotkaj się jak możesz z kolegą MarzycielPL i wrzućcie efekty waszego testu...

    A tutaj są przykładowe fotki z 70-300VR
    http://optyczne.pl/77.11-Test_obiekt...sumowanie.html
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •