Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
Dla mnie to bez sensu podpinac konwerter raynox uzywajac lustrzanki.
Konwerter makro, konwerter szerokokatny to pic na wode. Jakosc spada.

Najprostszy sposob na makro i zadowalajace efekty to prosty manualny obiektyw m42 i pierscienie posrednie.
O ile oczywiscie akceptujesz "full manual" obiektyw
Dobrze, że nie wiedziałem, bo z Raynoxem zrobiłem sporo zdjęć (uwaga! lustrzanką ) i spadków jakości nie zauważyłem. Warunkiem jest dobry optycznie obiektyw.

Pierścienie to światło, które trzeba dostarczyć, i tu jest największy problem. Pierścienie są tanie, lampy błyskowe już nie
@dareknik
Od początku, co chcesz fotografować i co już masz?


Cytat Zamieszczone przez tbogdanowicz Zobacz posta
...Pierścień z gwintem do dorobienia przez dobrego tokarza za symboliczne pieniądze. ...
Dobrego ślusarza to dziś ze świecą szukać Za to taki pierścień można kupić za kilka złotych, made in China. Tyle, że jak np. przykręcałem N50D to obrazem była małe kółko w środku kadru. Najtańsze i mz najprostsze jest odwrotne zamontowanie obiektywu ok.28mm, odp. pierścienie są za kilkanaście zł.