Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Question ODPOWIEDNIK iso...

    witam

    nie wiem czy temat zakładam w dobrym dziale więc ewentualnie proszę o przeniesienie tematu.

    Ostatnio zainteresowało mnie, dlaczego w katalogach, internecie itp. nie ma np. "max czułość iso 12800" tylko
    "max czułość iso 6400 z możliwością podwyższenia do ODPOWIEDNIKA 12800". czemu jest to odpowiednik a nie konkret? czemu zamiast konkretnych czułości są np LO1, HI1 czy HI2 ?
    może ktoś z Was wie. jeśli tak to proszę o wyjaśnienie

    pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez CzlowieQ ; 02-02-2015 o 21:09
    D300

  2. #2

    Domyślnie

    LO1,HI2 itd to są "sztuczne" wartości ISO. Dlatego też, nazwane są odpowiednikami.

  3. #3

    Domyślnie

    LO i HI są czułościami które nie mają jednej konkretnej wartości np. ustawiając HI1 aparat dobierze sobie ISO 8000 dla jaśniejszej sceny, a dla ciemniejszej ISO 10000.
    lustra-brak

  4. #4

    Domyślnie

    Cyferki przy LO oraz HI to nic innego jak skok EV. Pierwsze słyszę, żeby ta wartość różniła się w zależności od sceny. Wartość jest zależna od skoku ISO jaki mamy ustawiony w body.

    EDIT:
    w przypadku puszki autora:
    Hi 0,3 - odpowiednik ISO 4000
    Hi 0,5 - odpowiednik ISO 4400
    Hi 0,7 - odpowiednik ISO 5000
    Hi 1 - odpowiednik ISO 6400

    I analogicznie dla Lo w skokach EV odpowiednich dla wartości 200
    Ostatnio edytowane przez nikoniarz ; 02-02-2015 o 21:21

  5. #5

    Domyślnie

    Ludzie, zabieracie głos i piszecie na ogół pierdoły.
    Otóż maks. czułość 6400 ISO, to jest maksymalna natywna czułość matrycy - to znaczy osiągana na drodze sprzętowej, czy to przez wartość napięcia na półprzewodniku, czy jakąś inną metodą (nie znam szczegółów jak to wygląda w rzeczywistości). Czułości HI, to czułości programowe, czyli matryca działa z czułością maksymalną, tj. 6400, a poprzez obróbkę programową uzyskuje się plik, który wygląda mniej-więcej (raczej mniej), jakby był naświetlony z wyższą czułością - jest jaśniej, ale szum też jest wyraźniejszy - zdjęcie jest po prostu automatycznie "wyciągane".
    Podobnie sprawa wygląda z czułołciami "LO", w przypadku, gdy natywna czułość matrycy to np. 200-6400 ISO, to czułość LO odp. 100 ISO oznacza, że zdjęcie w istocie zostało zrobione z czułością 200 ISO, ale programowo zostało "przyciemnione" o jedną działkę. Z tego powodu pliki na czułości LO nie zawierają nic więcej informacji niż na minimalnej czułości natywnej, natomiast zmniejszając czułość z jednej (nie najniższej) wartości natywnej, na kolejną, niższą o 1 EV czułość natywną uzyskuje się więcej informacji w pliku - przede wszystkim większy zakres tonalny.
    Możliwe, że użycie ISO z wartości LO, czy HI w aparacie może dać minimalnie lepsze rezultaty, niż użycie odpowiednio minimalnej, lub maksymalnej czułości natywnej i wyciągnięcie podczas wywoływania RAW-ów, ale jeśli jakiś rezultat będzie, to naprawdę minimalny.
    Ostatnio edytowane przez kjakub ; 02-02-2015 o 21:52
    D7100, D80, SB900, N18-70, Jupiter 21M/ЮПИТЕР 21М, Mir 24N/МИР 24Н, Helios 44M/ГЕЛИОС 44М, N AF 50 mm 1:1.8 Mk I, N AF 70-210 mm 1:4-5.6 D

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Cyferki przy LO oraz HI to nic innego jak skok EV. Pierwsze słyszę, żeby ta wartość różniła się w zależności od sceny. Wartość jest zależna od skoku ISO jaki mamy ustawiony w body.

    EDIT:
    w przypadku puszki autora:
    Hi 0,3 - odpowiednik ISO 4000
    Hi 0,5 - odpowiednik ISO 4400
    Hi 0,7 - odpowiednik ISO 5000
    Hi 1 - odpowiednik ISO 6400

    I analogicznie dla Lo w skokach EV odpowiednich dla wartości 200
    Jak to obliczasz?
    Też mam D300 i chętnie bym się dowiedział jakie są wartości dla Lo 0.3, Lo0.5 i Lo1
    Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N85/1.8s || SB-600 || YN560

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kjakub Zobacz posta
    Ludzie, zabieracie głos i piszecie na ogół pierdoły
    W którym miejscu?

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Jak to obliczasz?
    Ale tu nie ma magicznej sprawy do obliczania. Tak jak pisałem- cyferki przy Lo czy Hi to odpowiedni skok EV. W przypadku Lo1 masz skok 1EV od najniższej natywnej (niesztucznej jak ja to nazywam) czułości czyli w przypadku D300 jest to ISO 200. Podobnie "w górę" czyli Hi1, to 1EV więcej względem IS0 3200.

    Lo1 - 100
    Lo0.3 - 125
    Lo0.5 - 140
    Lo0.7 160
    Ostatnio edytowane przez nikoniarz ; 02-02-2015 o 21:58

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    W którym miejscu?
    W tym, że nie odpowiedziałeś na pytanie zadane przez autora, a napisałeś co innego, i to jeszcze błędnie - u autora maks. czułość natywna to 6400, a HI1 to 12800, a Ty gdzieś zjadłeś jedną działkę w wartościach które podałeś. Przeczytaj jeszcze raz (albo kilka) pierwszy post ze zrozumieniem.
    Ostatnio edytowane przez kjakub ; 02-02-2015 o 21:58 Powód: literówka
    D7100, D80, SB900, N18-70, Jupiter 21M/ЮПИТЕР 21М, Mir 24N/МИР 24Н, Helios 44M/ГЕЛИОС 44М, N AF 50 mm 1:1.8 Mk I, N AF 70-210 mm 1:4-5.6 D

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kjakub Zobacz posta
    W tym, że nie odpowiedziałeś na pytanie zadane przez autora, a napisałeś co innego, i to jeszcze błędnie - u autora maks. czułość natywna to 6400, a HI1 to 12800, a Ty gdzieś zjadłeś jedną działkę z podanymi wartościami. Przeczytaj jeszcze raz (albo kilka) pierwszy post ze zrozumieniem.
    Zasugerowałem się stopką gdzie ma D300, a tam maksymalna natywna wartość to ISO 3200 i do tego odniosłem swoją wypowiedź.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Ale tu nie ma magicznej sprawy do obliczania. Tak jak pisałem- cyferki przy Lo czy Hi to odpowiedni skok EV. W przypadku Lo1 masz skok 1EV od najniższej natywnej (niesztucznej jak ja to nazywam) czułości czyli w przypadku D300 jest to ISO 200. Podobnie "w górę" czyli Hi1, to 1EV więcej względem IS0 3200.

    Lo1 - 100
    Lo0.3 - 125
    Lo0.5 - 140
    Lo0.7 160
    Czyli jak? Jak robię zdjęcie na ISO 200 lub ISO LoX to szum pozostaje taki sam? Jak robię na statywie to nie bawić się w te LoX tylko od razu 200 bo i tak i tak mi nic to nie da?
    Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N85/1.8s || SB-600 || YN560

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •