Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: za ciemno???

  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar santiago_78
    Dołączył
    05 2009
    Miasto
    Kępno/Ostrzeszów
    Posty
    58

    Domyślnie za ciemno???

    Może to głupie pytanie ale mam SB900 od niedawna i robiłem zdjęcia w kościele. Obiektyw T17-50 2.8 Iso 1600. lampa na TTLBL i tak w miarę jest tylko przy 2.8. Na wyższych wartościach przysłony światłomierz pokazuje że jest baaardzo ciemno. Co źle robię?Nikon D90 ustawiony na A.
    D90 + N35 1.8 + N18-105VC + T17-50 2.8VC + T50-135 2.8 + SB900

  2. #2

    Domyślnie

    Nie rób na TTL BL jak jest ciemno!
    W kościele zawsze pracuje na M i daje dość długi czas (zależy od ogniskowej)
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    czy po zrobieniu zdjęcia lampa pokazuje, że było niedoświetlone ??
    czy wprowadzałeś jakieś korekty do lampy ?
    Światłomierz zawsze pokazuje wartości do światła zastanego.
    Tryb TTL BL to tryb z błyskiem wypełniającym. Tak jak napisał Jacek najlepiej się sprawdza z trybem M w aparacie, w każdym innym trybie pracy aparatu przy TTL BL jeśli wprowadzisz korektę naświetlania błysku będzie ona też tyczyła się światła zastanego.
    Podsumowując...przydałby się jakiś przykład, łatwiej by się było odnieść

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar santiago_78
    Dołączył
    05 2009
    Miasto
    Kępno/Ostrzeszów
    Posty
    58

    Domyślnie

    Dawno nie byłem na forum i zapomniałem jak wstawiać foty. Na M w kościele za słaby jestem i boję się że nie zdążę ustawić - kadr, przysłona, czas i jeszcze lampa a tempo jest ogromne. Przy pozowanych zdjęciach typu plener można się bawić a tu... W jaki sposób radzicie sobie na M bo chylę czola przed wami jeśli nadążacie ustawiać wszystko i "chwytać" momenty najbardziej istotne.
    D90 + N35 1.8 + N18-105VC + T17-50 2.8VC + T50-135 2.8 + SB900

  5. #5

    Domyślnie

    Aparat w trybie M. Czas naświetlania ustawiony na wartości, która zapewni zamrożenie postaci (1/20 - 1/30s). Przysłona w zależności od potrzeb kadru. Lampę ustawiasz z TTL.
    Należy zwracać uwagę na drabinkę światłomierza, czy aby nie wskazuje on prześwietlenia, bo wówczas jest kłopot.
    Pozdrawiam
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar santiago_78
    Dołączył
    05 2009
    Miasto
    Kępno/Ostrzeszów
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Me_how Zobacz posta
    Aparat w trybie M. Czas naświetlania ustawiony na wartości, która zapewni zamrożenie postaci (1/20 - 1/30s). Przysłona w zależności od potrzeb kadru. Lampę ustawiasz z TTL.
    Należy zwracać uwagę na drabinkę światłomierza, czy aby nie wskazuje on prześwietlenia, bo wówczas jest kłopot.
    Pozdrawiam
    Rozumiem że przy M z nastawianiem ostrości ręcznie też dajesz radę? Ja przyznam że jeszcze się boję że nie zdążę i zdjęcia będą nie do odratowania . A jeśli chodzi o czas to dobry jeteś przy 1/30 ciężko utrzymać nieporuszone.
    D90 + N35 1.8 + N18-105VC + T17-50 2.8VC + T50-135 2.8 + SB900

  7. #7

  8. #8
    Oszczędny w słowach Awatar santiago_78
    Dołączył
    05 2009
    Miasto
    Kępno/Ostrzeszów
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tommy Zobacz posta
    aparat na M....a nie focus
    Dzięki Tommy za radę nie wiedziałem że można w ten sposób. Myślałem że jeśli M to tylko pełny.
    A jakie ustawienia lampy?
    D90 + N35 1.8 + N18-105VC + T17-50 2.8VC + T50-135 2.8 + SB900

  9. #9

    Domyślnie

    Nie mów, że bierzesz jeszcze wynagrodzenie za swoje foty?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez santiago_78 Zobacz posta
    Rozumiem że przy M z nastawianiem ostrości ręcznie też dajesz radę? Ja przyznam że jeszcze się boję że nie zdążę i zdjęcia będą nie do odratowania . A jeśli chodzi o czas to dobry jeteś przy 1/30 ciężko utrzymać nieporuszone.
    Nie jestem dobry Założyłem, że używasz obiektywu szerokokątnego - nie spojrzałem na Twoja stopkę. Oczywiście dla większych ogniskowych czas należy skrócić. Generalnie chodzi o to aby jak najdłuższym czasem naświetlania wykorzystać jak najwięcej światła zastanego.
    Ostatnio edytowane przez Me_how ; 12-09-2010 o 13:03
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •