Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Delirium...

  1. #1
    Zbanowany
    Dołączył
    02 2009
    Miasto
    Głogów
    Posty
    306

    Domyślnie Delirium...

    Wiem wiem, tytuł wątku mylący al cholernie mi pasuje...

    Nie wiem czy to jest normalne czy też nie...
    Nie mam stabilizacji obrazu w korpusie ani w obiektywie...
    Od wczoraj jestem posiadaczem Sigmy 70-300 i zauważyłem, że przy większych ogniskowych mam taką delire, że mając czas 1/125 zdjęcia wychodzą mi poruszone o.O
    Pytanie więc proste - czy wam też coś takiego doskwiera ?
    Jak sobie z tym radzić ?
    I przy jakim czasie nie wyjdzie mi poruszone zdjęcie gdy na kitowym 18-55mm mogłem bez problemu z ręki robić ostre, nieporuszone zdjęcia przy czasie 1/15 1/20 a na sigmie 1/125 nie starcza :/

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj, To normalne
    Żeby mieć nie poruszone zdjęcie na n.p. 300 mm, musisz mieć czas zbliżony do 1/450 s, czyli pewnie 1/500 wynika to z zasady odwrotności ogniskowej i uwzględnienia mnożnika x1.5 przy mniejszej matrycy.
    pozdrawiam, MC
    zdjęcie życia jeszcze przede mną

  3. #3
    Zbanowany
    Dołączył
    02 2009
    Miasto
    Głogów
    Posty
    306

    Domyślnie

    No dobrze, teoretycznie zrozumialem...
    Ale czy w praktyce oznacza to min, że np przy zdjęciach w plenerze (np jakiś zwierzątek)przy dobrym świetle dziennym będę musiał cały czas biegać ze statywem ?
    A jak wygląda przy czymś takim panoramowanie ? ( którego tajników jeszcze nie zgłębiłem :P )

    Tak BTW
    Patrząc przez obiektyw na pełnych 300mm aż się przeraziłem, że mam takie drgawki

  4. #4

    Domyślnie

    Jak chce się mieć naprawdę ostre zdjęcia, to trzeba latać ze statywem niezależnie od obiektywu (no prawie). Można jeszcze latać z monopodem (lżejszy) lub korzystać z innych, naturalnych punktów podparcia. Ja jednak polecam statyw i to solidny.
    Pozdrawiam Tadeusz.
    FB

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Angadil Zobacz posta
    No dobrze, teoretycznie zrozumialem...
    To jak zrozumiałeś, te reszta trochę oczywista. Ale niech będzie

    Cytat Zamieszczone przez Angadil Zobacz posta
    Ale czy w praktyce oznacza to min, że np przy zdjęciach w plenerze (np jakiś zwierzątek)przy dobrym świetle dziennym będę musiał cały czas biegać ze statywem ?
    Czyli nie do końca zrozumiałeś. Masz w wizjerze podany czas. Jeśli czas jest odwrotnością ogniskowej lub krótszy to statyw nie potrzebny (z adnotacją jak pisał T&T ). Do tego musisz jeszcze wziąć pod uwagę swoje własne predyspozycje. Jeśli czas się wydłuża oczywistym jest, że będzie fota poruszona i statyw potrzebny. A dobre światło to rzecz względna.

    Cytat Zamieszczone przez Angadil Zobacz posta
    A jak wygląda przy czymś takim panoramowanie ?
    Panoramowanie z założenia jest poruszone
    Do tego nie potrzeba statywu.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mpwt Zobacz posta
    Panoramowanie z założenia jest poruszone
    Do tego nie potrzeba statywu.
    nie zgodzę się ko końca. to zależy o jakich czasach mówimy. niewątpliwie statyw jest pomocny, acz nie zawsze wymagany.
    tyle ode mnie, ale ja sie nie znam na tym, bo to nie moja działka

  7. #7
    Zbanowany
    Dołączył
    02 2009
    Miasto
    Głogów
    Posty
    306

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mpwt Zobacz posta
    Panoramowanie z założenia jest poruszone
    Do tego nie potrzeba statywu.
    No tak, ale jeśli przy tak krótkim czasie jak 1/125 wychodzi mi nieostre zdjęcie to jak uzyskać ostrość na obiekcie który będzie panoramowany ?
    AF-C na niewiele się tu zda gdyż najmniejsze drganie w ręce sprawi, że zdjęcie będzie całkowicie rozjechane wraz z obiektem śledzonym na AF-C..

  8. #8

    Domyślnie

    Użyć monopodu. Wtedy aparat będzie ustabilizowany w pionie, a ot przecież chodzi.
    Pozdrawiam Tadeusz.
    FB

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Angadil Zobacz posta
    No tak, ale jeśli przy tak krótkim czasie jak 1/125 wychodzi mi nieostre zdjęcie to jak uzyskać ostrość na obiekcie który będzie panoramowany ?.
    Przy panoramowaniu potrzebny jest trening. Na początku będziesz miał dużo odrzutów. Inna też sprawa, że trzeba też swoje umiejętności skorelować z czasem. Trening czyni mistrza.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  10. #10

    Domyślnie

    Stosuję taką zasadę: ogniskowa - migawka razy dwa. Oczywiście dotyczy to obiektywów bez stabilizacjii. To tylko moja zasada - ale sprawdza się w praktyce. Polecam
    Piter

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •