Close

Strona 21 z 26 PierwszyPierwszy ... 111920212223 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 201 do 210 z 256
  1. #201

    Domyślnie

    ja wiem jak to działa
    chodzi mi o to, że w trybie A który używam, zakładając że ustawiam sobie określoną przysłonę (dokładnie taką jak chcę) parametrem który się zmienia pozostaje czas,
    a ponieważ wiem jaką mam w danej chwili ogniskową, jednocześnie wiem jakiego czasu muszę pilnować i poniżej jakiego nie mogę zejść,
    do tego by utrzymać ten czas w określonym przedziale ustawiam sobie ISO - wszystko proste i logiczne, robię ręcznie to co funkcja Auto ISO.
    Z tym ze ogniskową sobie zmieniam na bieżąco, a zatem próg czasowy też ulega zmianie, a ustawienia AutoISO są "sztywne" chyba że wchodzisz w menu i je ciągle zmieniasz
    Np. dla 18 mm wystarczy Ci nawet 1/30, dla 70 mm potrzebujesz już 1/125, spora różnica. Zmieniając ISO manualnie obserwujesz tylko czas migawki i masz nad nim pełną kontrolę zmieniając jeden parametr!
    D50 i parę klamotów l
    Zapraszam na
    TMS fotogaleria

  2. #202

    Domyślnie

    Jeżeli aparat nie ma podglądu wartości ISO w wizjerze - Auto ISO jest loterią, a tym samym używanie tej funkcji mija się z celem. No chyba, że ktoś lubi niespodzianki.
    X-T10, XF35, XF18-55, MK320

  3. #203

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marekm Zobacz posta
    Jeżeli aparat nie ma podglądu wartości ISO w wizjerze - Auto ISO jest loterią, a tym samym używanie tej funkcji mija się z celem. No chyba, że ktoś lubi niespodzianki.
    - niekoniecznie,
    to ma sens przy stałce, np. przy 50-ce ustalasz sobie próg na 1/80, maksymalne ISO też jesli chcesz,
    i możesz sobie spokojnie pstrykać, ale przy zoomie to bez sensu
    D50 i parę klamotów l
    Zapraszam na
    TMS fotogaleria

  4. #204
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    37

    Domyślnie

    Niekoniecznie "mija się z celem". Ja mam D60 i quasi podgląd...
    Działa to tak, że pamiętam jaką wartość auto-ISO i ISO mam ustawione. Resztę załatwia miganie wskaźnika auto-ISO w wyświetlaczu wizjera. Przy pewnej wprawie to wystarczy. Aż nadto!
    Nie przeczę, że podgląd ustawionego ISO to fajna sprawa!
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

  5. #205

    Domyślnie

    W chwili robienia zdjęcia powinniśmy znać wartość czasu, przesłony oraz ISO. Jeżeli nie ma podglądu, mamy loterię.
    X-T10, XF35, XF18-55, MK320

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marekm Zobacz posta
    W chwili robienia zdjęcia powinniśmy znać wartość czasu, przesłony oraz ISO. Jeżeli nie ma podglądu, mamy loterię.
    chyba że ustawiamy ISO ręcznie, co trudne przecież nie jest
    D50 i parę klamotów l
    Zapraszam na
    TMS fotogaleria

  7. #207
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    37

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marekm Zobacz posta
    W chwili robienia zdjęcia powinniśmy znać wartość czasu, przesłony oraz ISO. Jeżeli nie ma podglądu, mamy loterię.
    Jaką loterię?!
    Trochę starą mam głowę, ale ustawione wartości ISO i auto-ISO jeszcze pamiętam. Jak miga auto-ISO, to kręcę korbą by nie migało, albo robię zdjęcie i mam ziarno (takie jakie wynika z ustawionego auto-ISO), albo nie robię zdjęcia bo słońce zaszło i idę spać.

    Ty wiesz jakie ISO ustawił aparat i co robisz? Chyba dokładnie to co ja! Kręcisz korbą... :zazdrosny:

    loozik żartowałem właśnie idę do lodówki po drugiego browarka bo mnie zdenerwowałeś...
    Ostatnio edytowane przez SlaWasII ; 04-06-2009 o 23:28
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

  8. #208

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marekm Zobacz posta
    W chwili robienia zdjęcia powinniśmy znać wartość czasu, przesłony oraz ISO. Jeżeli nie ma podglądu, mamy loterię.
    Juz wiemy, że w wyższych modelach niż D70 widac wartość ISO w wizjerze ale czy ta wiedza(dotycąca warotści ISO) w momencie robienia zdjęcia jest konieczna kiedy korzystamy z autoISO? Przecież załozyłem sobie, że aISO wspomoże ekspozycję do pewnego momentu i godze się z tymi czułościami () Później czas wspomoże ekspozycję (tryb A) wydłużając się..

    Loteria? nie wiem gdzie ta loteria. Czas i przysłona jest w każdym wizjerze, a ISO... zostanie dobrane wg wskazówek świadomego użytkownika apratu

    Przecież w fotografii pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Są ograniczenia tj światło, jego brak, dalej zbyt długi/krótki czas, przysłona.. (ograniczenia konstrukcyjne obiektywu) i w końcu ISO i tolerancja uzytkownika na konsekwencje uzycia wyższych jej wartości

    .
    . . . - - - . . .

    Bla, bla, bla

  9. #209

    Domyślnie

    W D90, D300 i D700 (D3 nie testowałem, ale z pewnością jest tak samo) wartość ISO jest widoczna w wizjerze. A zatem nie ma znaczenia czy ustawiliśmy ją ręcznie czy zrobił to za nas aparat (Auto ISO). Ważne jest to, że my widzimy tę wartość (nie żadne miganie tylko konkretną liczbę) i możemy podjąć decyzję czy ona nam odpowiada, czy chcemy ją zmienić (zmieniając wartość przesłony i/lub czasu). Bez podglądu to nie jest możliwe.

    Dobranoc.
    X-T10, XF35, XF18-55, MK320

  10. #210
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    37

    Domyślnie

    Nie gniewaj się marekm...
    Tak się zastanawiam, czy jak masz podgląd ISO, to właśnie dla Ciebie auto-ISO jest jakby zbędne... he, he... Muszę to jeszcze przemyśleć, tylko że się mi browarki skończyły...
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

Strona 21 z 26 PierwszyPierwszy ... 111920212223 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •