PDA

Zobacz pełną wersję : Skaner do negatywów



Strony : 1 2 3 4 [5] 6

Gundrum
25-11-2012, 00:12
Od najstarszego są:
Dual (I-IV) - I i II nie znam, ale podejrzewam , że zamiast USB mają jakieś wynalazki. Wersje III i IV mają USB i są bardzo fajne, ale nie mają ICE. Moim zdaniem najlepszy stosunek jakości do ceny w małym obrazku (o ile nie potrzeba ICE).
Elite (Elite II, 5400, 5400 II) - mają ICE i trochę wyższą rozdzielczość od IV.
Multi (kilka wersji) i Multi Pro - skanują średni format. Multi Pro to czysta doskonałość, ale kosztuje mniej więcej tyle co coolscan 9000. Multi (bez Pro) szału jakoś nie robi.

SC - o tych nie słyszałem.

gibber
25-11-2012, 08:51
Dual IV przepadł a właściwie stwierdziłem, że nie jest warty więcej niż 850 PLN.

grissley
09-12-2012, 23:16
Ktoś ma pomysł, co się stało Minolcie F-2900?
Nie tak dawno kliszę skanowała bez problemu, a dziś na slajdzie (slajdem zajęła się po raz pierwszy) wyszło mi to:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img685.imageshack.us/img685/2364/deleteb.jpg)

Wypluła to pod vuescanem...
Nie mam pod ręką kliszy, żeby sprawdzić, czy to tylko ze slajdem jest problem, a z klisza nadal ok. Ale wygląda nieciekawie :(

mackaron
09-12-2012, 23:32
faaajneee..takie abstrakcyjno ekspresyjno paskoizodalne;)

wpkx
09-12-2012, 23:38
Paskoizoidalne, jeśli już. ;)

grissley
10-12-2012, 14:27
To się nie ma co śmiać, bo sprawa wygląda poważnie :|
Tak poważnie, jak poważna może być nagła i nieplanowana potencjalna konieczność wydania dodatkowych iluś stów (tysiaka?) w okresie świątecznym... :(

szelas
10-12-2012, 15:36
Ktoś ma pomysł, co się stało Minolcie F-2900?
Nie tak dawno kliszę skanowała bez problemu, a dziś na slajdzie (slajdem zajęła się po raz pierwszy) wyszło mi to:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img685.imageshack.us/img685/2364/deleteb.jpg)

Wypluła to pod vuescanem...
Nie mam pod ręką kliszy, żeby sprawdzić, czy to tylko ze slajdem jest problem, a z klisza nadal ok. Ale wygląda nieciekawie :(

Stawiam na błąd kalibracji. Na sofcie minolty też są te pasy?

radekone
14-12-2012, 01:36
Jakby kogoś interesowałam różnica pomiędzy Minoltami III a IV. Ta sama klatka przeterminowanego, krosowanego Ektachrome (Vuescan, skan do raw)

http://radek.art.pl/various/MSD_IIIvIV.jpg

WojtehP
18-12-2012, 12:55
przepaść

Yanluk
26-12-2012, 06:55
Nadszedl czas na zmiane mojego Plusteka 7200 na cos co pozwoli skanowac sredni. No i wybor zawezony do Epsona V600 lub Canona 9000F.
Czy ktos uzywal moze obu modeli? W gre wchodzi 35mm slajd i b&w a w srednim kolorowy negatyw i b&w.
7200 byl ok do b&w ale ze slajdami czy tez kolorowym negatywem nie radzil sobie zupelnie.
Nie chodzi mi o mega rozdzielczosc, ale bardziej o dobrze przeniesienie koloru bo z tym mam najwiekszy problem w Plusteku.

WojtehP
26-12-2012, 15:03
Ja mam Plusteka 8200 jest super jak go opanowalem .. A do średniego v500 czyli podobno to samo co v600 - jedno jest pewne w plaskich ramki sa do bani do małego obrazka ... Jakość OK w tej cenie to chyba najlepszy wybór dla średniego czy to canona czy epson ...

Yanluk
26-12-2012, 15:15
Chwilowo kieruje sie w strone Canona przede wszystkim ze jest promocja na Amazon i nowy kosztuje $150. Gdzie V600 troche ponad $200.
A co do Plusteka, to nie potrafie wyciagnac niczego sensownego z koloru (czy to negatyw czy to slajd).
B&W bez problemu i jestem zadowolony. Ale nie bede trzymal dedykowanego 35mm na kilka negatywow miesiecznie. Tym bardziej ze wiekszosc 35mm czarno bialego robie pod powiekszalnikiem. Co najwyzej bede skanowal odbitki na plaszczaku.

WojtehP
26-12-2012, 17:37
wiem ze holder z Canona tez narzekają ....

ale zawsze można zrobić jak ja ... samemu :


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/holder.jpg)

FilipeG
26-12-2012, 19:01
witajcie...a co myślicie o http://plustek.com/pl/products/opticfilm-series/opticfilm-8200i-se/ zaznaczam, że szukam dobrego i w akceptowalnej cenie skanera-tylko do małego obrazka. Najlepiej żeby był to produkt nowy z gwarancją.

piotrromanowski
26-12-2012, 19:08
Ten plustek kosztuje ponad 1200 zł. Do małego obrazka dużo ludzi poleca v330. Ja też stoję przed wyborem czegoś dobrego i taniego.

zdyboo
26-12-2012, 19:48
Ja mam V300 czyli poprzednika V330 i wszystko zależy co chcesz potem z tymi skanami robić.
Wydruki lub odbitki z labu do 30x45 wychodzą OK. Skany na www, miodzio.
Czerń i biel skanuje się łatwo i przyjemnie, z kolorami jest nieco gorzej, najgorzej jest z diapozytywami, ale jak masz porządnie naświetlony materiał, to tragedii nie ma.

WojtehP
26-12-2012, 20:13
ja mam dokładnie tego Plusteka ... nie jest nim tak łatwo skanować ... ale jak juz sie załapie to jest czad

w epsonie v500 można ustawić automat 3 poziomy wyostrzania i 3 poziomy odszumiania ... i ma sie skany - tu tak prosto już nie jest

Marek
27-12-2012, 13:12
Moje boje ze skanem skończyły się kilka lat temu jak kupiłem pierwszą cyfrę. Pozostał stary HP 5470C ale, abo się zepsuł od nicnierobienia albo moje wymagania zdecydowanie poszły w górę ;).
Podsumowując. Tylko 24x36. Zdecydowanie bw, ale przydałoby się zdigitalizować stare slajdy.
I teraz praktyków proszę o podpowiedź. Zaczynamy od V330 poprzez V500 do V600 czy może dołożyć i Plustek OpticFilm 8200i SE?
Wiem, że rozrzut cenowy, wiadomo, że chcę wydać jak najmniej, ale jak będzie taka potrzeba to bez problemów dokładam kasę.


ja mam dokładnie tego Plusteka ... nie jest nim tak łatwo skanować ... ale jak już się załapie to jest czad w epsonie v500 można ustawić automat 3 poziomy wyostrzania i 3 poziomy odszumiania ... i ma się skany - tu tak prosto już nie jest
Możesz słowo więcej napisać?


Skan ze slajdu. Rok zrobienia zdjęcia 1987.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/856/005kopia.jpg/)

doktor
27-12-2012, 14:25
Ja w czasie swojej pracy zdążyłem się*zrazić do Plusteków, Microteków i innych temu podobnych wynalazków. Wynalazki zwykle mają własny, dość cudaczny soft, który (zwykle) robi to co chce, a nie to co ty chcesz. Osiągi zwykle są zawyżane dla lepszej prezentacji w prospekcie. Cudaczność obsługi tylko mnie drażni i wyprowadza z równowagi. Sugeruję Canona albo epsą. Nikona nie wspominam, bo to inny przedział cenowy (kilka tysięcy)

Ale ja trochę*dziwny jestem.

WojtehP
27-12-2012, 15:09
w Plustekach : silverfast - chyba najbardziej uniwersalny ...

Yanluk
27-12-2012, 16:10
ja mam dokładnie tego Plusteka ... nie jest nim tak łatwo skanować ... ale jak juz sie załapie to jest czad

w epsonie v500 można ustawić automat 3 poziomy wyostrzania i 3 poziomy odszumiania ... i ma sie skany - tu tak prosto już nie jest

A skanowales może Portre epsonem? Bo chciałbym zobaczyć co skaner wypluwa przed obróbką.

zdyboo
27-12-2012, 16:15
Proszę, Portra 400 via V300

http://tomzych.com/pictures/forum/analog/11_06_11_portra400_032.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/analog/11_06_11_portra400_032.jpg)


http://tomzych.com/pictures/forum/analog/11_06_11_portra400_038.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/analog/11_06_11_portra400_038.jpg)

Marek
27-12-2012, 16:58
...Tylko 24x36. Zdecydowanie bw, ale przydałoby się zdigitalizować stare slajdy.
I teraz praktyków proszę o podpowiedź. Zaczynamy od V330 poprzez V500 do V600 czy może dołożyć i Plustek OpticFilm 8200i SE?
Wiem, że rozrzut cenowy, wiadomo, że chcę wydać jak najmniej, ale jak będzie taka potrzeba to bez problemów dokładam kasę...
Jakby ktoś podpowiedział to byłbym wdzięczny.

doktor
27-12-2012, 18:11
Odpowiedź jest o tyle trudna, że mało kto ma/miał kilka skanerów. Każdy płaski z przystawką do transparencji będzie skanował mały i średni obrazek. Epsą v330 35mm, od 500 w górę również średni, od 700 w górę 4x5. Z Epsonami przychodzi Silverfast (w różnych chyba wersjach, ale tak czy owak darmowy). Nie wiem jak jest z podłączaniem innych skanerów do systemów niewindowsowych. Epson ma wsparcie do MacOS. Plustek z tego co pamiętam, nie ma sterowników pozawindozowych. Nikon nie wspiera już niczego jeśli chodzi o skanery.

Bielik
27-12-2012, 18:50
ja polecę używaną Minoltę, nie trzeba palcem tacki popychać.

Marek
27-12-2012, 19:29
Możesz coś bliżej o Minolcie?

Bielik
27-12-2012, 19:55
Od najstarszego są:
Dual (I-IV) - I i II nie znam, ale podejrzewam , że zamiast USB mają jakieś wynalazki. Wersje III i IV mają USB i są bardzo fajne, ale nie mają ICE. Moim zdaniem najlepszy stosunek jakości do ceny w małym obrazku (o ile nie potrzeba ICE).
Elite (Elite II, 5400, 5400 II) - mają ICE i trochę wyższą rozdzielczość od IV.
Multi (kilka wersji) i Multi Pro - skanują średni format. Multi Pro to czysta doskonałość, ale kosztuje mniej więcej tyle co coolscan 9000. Multi (bez Pro) szału jakoś nie robi.

SC - o tych nie słyszałem.


Jakby kogoś interesowałam różnica pomiędzy Minoltami III a IV. Ta sama klatka przeterminowanego, krosowanego Ektachrome (Vuescan, skan do raw)

http://radek.art.pl/various/MSD_IIIvIV.jpg

przy czym mam III i moja obrazek wypluwa bez takich atrakcji.

Marek
27-12-2012, 22:37
Ciężko znaleźć Minoltę.
Pozostanę chyba przy Epsonie. V33 czy dopłacić do V500, V600?

WojtehP
27-12-2012, 23:04
nie mam Portry ale mam Ektara - Plustek 8200i

nic nie zmieniana - wyłączone wszystkie dodatki łącznie z profilami filmów - ja skanuję do .psd - i w PS eksport do jpg dla web w tym przypadku ...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-68s.jpg)

link do full obrazka w jpg

http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-68.jpg

WojtehP
27-12-2012, 23:21
....... Epson ma wsparcie do MacOS. Plustek z tego co pamiętam, nie ma sterowników pozawindozowych. Nikon nie wspiera już niczego jeśli chodzi o skanery.

Plusteka 8200i mam podłączonego do MacOs - pracuje świetnie pod Silverfastem jak i VueScan ...


_______________

moze to zdjęcie bedzie lepsze:

fuji npc 160


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-69s.jpg)

full zdjęcie :

http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-69.jpg

_____________________

WojtehP
28-12-2012, 00:00
dodam tylko jeszcze ze wszystkie wywołuję sam w domu - więc warunki mogą być nierówne lub odbiegać od idealnych



fuji superia 400


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-71s.jpg)

full wersja:

http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-71.jpg

Yanluk
28-12-2012, 01:36
Proszę, Portra 400 via V300

http://tomzych.com/pictures/forum/analog/11_06_11_portra400_032.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/analog/11_06_11_portra400_032.jpg)


http://tomzych.com/pictures/forum/analog/11_06_11_portra400_038.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/analog/11_06_11_portra400_038.jpg)

Efekty lepsze niz to co ja dostalem z labu.


nie mam Portry ale mam Ektara - Plustek 8200i

nic nie zmieniana - wyłączone wszystkie dodatki łącznie z profilami filmów - ja skanuję do .psd - i w PS eksport do jpg dla web w tym przypadku ...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-68s.jpg)

link do full obrazka w jpg

http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-68.jpg


Plusteka 8200i mam podłączonego do MacOs - pracuje świetnie pod Silverfastem jak i VueScan ...


_______________

moze to zdjęcie bedzie lepsze:

fuji npc 160


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-69s.jpg)

full zdjęcie :

http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-69.jpg

_____________________


dodam tylko jeszcze ze wszystkie wywołuję sam w domu - więc warunki mogą być nierówne lub odbiegać od idealnych



fuji superia 400


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-71s.jpg)

full wersja:

http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/hp5_kwidzyn_12_2012_-71.jpg

Z superii mamy podobne resultaty. Ale chyba powoli dochodze do wnioskow ze problem moze lezec w moich zdolnosciach PS a nie w skanerze.

WojtehP
28-12-2012, 14:33
tylko zważyłeś ze to superia 400 ??

Yanluk
28-12-2012, 15:08
tylko zważyłeś ze to superia 400 ??

A nie. Ja skanowalem 200, ale to jedyny negatyw z ktorego udalo mi sie uzyskac zadowalajace mnie kolory jak na razie.
Dzisiaj odebralem kolejne rolki z labu (Portra 400 i 160) i zupelnie mi nie odpowiadaja. Pora wystawic Plusteka na ebay i kupic cos do 120.

zdyboo
28-12-2012, 15:34
Ektar uchodzi za film łatwy do skanowania i faktycznie, z reguły wystarczy nieco tylko poprawić kontrast w stosunku do tego co wypluwa soft Epsą na automacie. Oczywiście warunkiem jest poprawne naświetlenie, bo ja nie uzyskałem zadowalających efektów w przypadku prób wyciągania z cieni.

Dwa przykłady ektara

http://tomzych.com/pictures/forum/analog/12_10_13_12_ektar_432.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/analog/12_10_13_12_ektar_432.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/12/12_10_13_12_ektar_439-1.jpg
źródło (http://tomzych.com/pictures/forum/analog/12_10_13_12_ektar_439.jpg)

WojtehP
28-12-2012, 15:44
od początku jak tylko tu wlazłem - zasada wg. mnie jest jedna - skanery z półki poniżej 2 tys pewnie skanują podobnie - kwestia nauczenia się ich - to co pokazuje Tomek to potwierdza ... innym zupełnie tematem jest soft jaki jest dodany .. holdery czy rozmiary filmów które można skanować

mając v500 zdecydowałem się kupić Plusteka bo nie radziłem sobie z łódkującymi filmami - - szybki antynewton - jak dla mnie dodają takie małe ziarno które ja jednak widzę ...
teraz dorobiłem sobie holderek do v500 ale z PLusteka nie zrezygnuję :)

ja też cały czas np. szukam i poluję w dobrej cenie na canona fs-4000 - bardzo trudno jednak - w plusteku jednak wolne skanowanie plus ręczny przesuw - lekko wkurza ... z efektów jednak jestem zadowolony

WojtehP
28-12-2012, 16:16
to jeszcze dołożę porównanie epsona v600 i canona 9000f http://www.youtube.com/watch?v=cAI30Fv9SUU

mackaron
28-12-2012, 20:02
to nie porownanie tylko marketoidowy belkot

Katrina
29-12-2012, 13:47
Mam skaner Plusteka Optik Pro ST640 i niestety skany negatywów wychodza masakryczne, ktoś wie moze dlaczego? Skaner działa poprawnie, a fotografie wydrukowane skanuje b.dobrze.

mackaron
29-12-2012, 14:01
Ten typ tak ma i niestety nic na to nie poradzisz, to powiedzmy sobie szczerze dosyc marny skaner do filmow.

Marek
29-12-2012, 14:51
Zerknąłem na cenę Plusteka Optik Pro ST640 i jest ona porównywalna do V500 a v500 polecany tutaj do filmów. Co jest grane? Cena nie ma w ogóle znaczenia? Muszę kupić skaner do 36x24 bw i chyba jestem w czarnym tyłku...
Albo jakość marna nie do zaakceptowania (taki mam (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3004669&postcount=1018)) albo wydatek w tysiącach?

tilt
29-12-2012, 15:10
E tam, wystarczy przegladac portale aukcyjne regularnie, ja swoja Minolte Elite Scan 5400 kupilem za tysiaka w stanie idealnym a z jakosci skanow jestem bardzo zadowolony.

Katrina
29-12-2012, 15:15
Mój plustek podobnie skanuje, szumi i kolory sa jakies takie różowe.

Marek
29-12-2012, 15:22
...ja swoja Minolte Elite Scan 5400 kupilem za tysiaka...

Zerknąłem na szybko i cena to ok 600-700€ więc trochę więcej niż tysiak.

Nie jest mi potrzebny skaner płaski, ale dedykowane są zbyt drogie. Coraz mocniej zerkam w stronę V500, V600...

Bielik
29-12-2012, 16:14
nie ma co zerkać na szybko, tylko spokojnie zaczaić się na evilbayu.

skynyrd
29-12-2012, 18:36
Witam,
pytam jako początkujący "skanowacz".
Mam Epsona V700 , fundnąłem sobie Vuescana , na analogu robię praktycznie tylko średni obrazek i 4x5".
W książce Vuescan Bible autorzy omawiają proces kalibracji za pomocą wzornika IT8 w postaci slajdu np. małego obrazka .
Ponieważ koszt takiego wzornika nie jest mały - dla małego obrazka jest to ok. 300 zl a dla 4x5" to już ok. 600 zł - mam pytanie :
- czy taka kalibracja jest "do zbawienia koniecznie potrzebna"
- czy chcąc skanować materiały 4x5" muszę kupić wzornik też tego formatu czy też kalibrację mogę przeprowadzić na wzorniku o mniejszym rozmiarze.

WojtehP
29-12-2012, 20:28
Witam,
pytam jako początkujący "skanowacz".
Mam Epsona V700 , fundnąłem sobie Vuescana , na analogu robię praktycznie tylko średni obrazek i 4x5".
W książce Vuescan Bible autorzy omawiają proces kalibracji za pomocą wzornika IT8 w postaci slajdu np. małego obrazka .
Ponieważ koszt takiego wzornika nie jest mały - dla małego obrazka jest to ok. 300 zl a dla 4x5" to już ok. 600 zł - mam pytanie :
- czy taka kalibracja jest "do zbawienia koniecznie potrzebna"
- czy chcąc skanować materiały 4x5" muszę kupić wzornik też tego formatu czy też kalibrację mogę przeprowadzić na wzorniku o mniejszym rozmiarze.

Wzornik ja kupiłem za jakieś grosze na ebay ... Chyba 50 zł czy jakaś taka podobna cena .... A teraz widzę ze jest za 20 euro z przesyłka ...

blady_kriss
29-12-2012, 22:00
Epson V500, ma ktoś pomysł jak zeskanować całą szerokość filmu? Firmowe holdery na to nie pozwalają.. może jakieś szybki?

skynyrd
29-12-2012, 22:53
Wzornik ja kupiłem za jakieś grosze na ebay ... Chyba 50 zł czy jakaś taka podobna cena .... A teraz widzę ze jest za 20 euro z przesyłka ...

Mnie chodzi raczej o coś takiego :
http://allegro.pl/kodak-it8-7-1-35mm-transmissive-q60-w-wa-centrum-i2861193884.html

na e-bay jest w podobnej cenie.

WojtehP
30-12-2012, 05:55
Mnie chodzi raczej o coś takiego :
http://allegro.pl/kodak-it8-7-1-35mm-transmissive-q60-w-wa-centrum-i2861193884.html

na e-bay jest w podobnej cenie.

Mi tez o to chodziło i na ebay jest za 20 eur ...

http://www.ebay.pl/itm/230663838787?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_500wt_689

mackaron
30-12-2012, 11:13
sprzedawany target jest z 2002 roku wiec rownie dobrze mozna kalibrowac na zdjecie kota albo wydruk z drukarki z lidla

gibber
30-12-2012, 12:55
Daje taki target coś, w przypadku skanerów V700 i V750 ?

skynyrd
30-12-2012, 13:22
sprzedawany target jest z 2002 roku wiec rownie dobrze mozna kalibrowac na zdjecie kota albo wydruk z drukarki z lidla

Ten target jest raczej w formie slajdu 4x5".

skynyrd
30-12-2012, 13:27
Mi tez o to chodziło i na ebay jest za 20 eur ...

http://www.ebay.pl/itm/230663838787?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_500wt_689

Dzięki za link - właśnie go kupiłem. Cena co prawda podejrzanie niska w porównaniu do innych sprzedawców , szczególnie ze dotyczy targetu transparentnego 4x5" - ale myślę że warto zaryzykować.

mackaron
30-12-2012, 13:27
jedna chwala... teraz dopiero sie okaze jak bardzo masz zwalony proces;)

skynyrd
30-12-2012, 13:38
jedna chwala... teraz dopiero sie okaze jak bardzo masz zwalony proces;)

Co to znaczy "zwalony proces" ?

WojtehP
30-12-2012, 14:07
Konrad wiec wyjaśnij dokładnie dlaczego ten jest zły ...

mackaron
30-12-2012, 15:58
kalibracja ma sens jesli robi sie ja zgodnie z normami... taki target ktory lezy 10 lat traci swoje wlasciwosci jak kazdy film slajd czy inna odbitka w ktorej zachodza procesy chemiczne... kalibracja bedzie jakas...w zasadzie nie wiadomo jaka.... a "zwalony proces" zakladajac ze target trzyma jakies tam parametry.... zakladajac ze uda ci sie skalibrowac skaner w pewnym stopniu zgodnie z normami...istnieje wielkie prawdopodobienstwo ze proces w ktorym wolasz slajdy filmy (niewazne czy robisz to sam czy w labie) tez ma jakies odchyly... dlatego mowie kalibracja monitorow i drukarek tak... a jesli chodzi o skanery polegac na wlasnym oku i instrumentach ktore mozna lepiej kontrolowac... kalibracja skanera miala sens przy skanerach bebnowych za xset tysiecy gdzie kalibracje robilo sie co miesiac a co rok wymienialo target na nowy

mirekkania
21-01-2013, 10:35
Drodzy kolezanki i koledzy.
Stoi u mnie na biurku Nikon LS-4500AF. Wujek Góógiel po 2 godzinach próśb, gróźb i namawiania wypluł stronę po japońsku, z której udało mi się ściągnąc jakieś 2 wersje sterowników pisanych pod Win2000.
W komplecie ze skanerem mam kartę SCSI. Zadanie jest takie, żeby to jakoś uruchomić, bo mam trochę klisz 4x5" do zeskanowania, a zanim wydam 3 kafle na v750 chciałbym uspokoić sumienie.

Zanim rozgrzebię bebechy komputera i wmontuję tam rzeczona, podejrzaną kartę SCSI, zwracam sie do Was z pytaniem, czy wogóle jest sens? Mam aktualnie 2 komputery, gdzie mógłbym coś grzebać. Jeden z XP,drugi z Win7. W ostateczności mógłbym skołowac stary dysk 2,5", uruchomić leżący w szafie laptop z gniazdem SCSI i może u kogos wybłagać Win98, albo 2000.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tym skanerem na nowszych windach? Czy VueScan, pomimo braku onego w specyfikacji obsługiwanych, może dogadać się z tym Nikosiem?

samek
21-01-2013, 11:04
Drodzy kolezanki i koledzy.
Stoi u mnie na biurku Nikon LS-4500AF...
...Czy ktoś ma jakieś doświadczenie z tym skanerem na nowszych windach? Czy VueScan, pomimo braku onego w specyfikacji obsługiwanych, może dogadać się z tym Nikosiem?

Nie mam doświadczenia z windą w ogóle. Ot tak się złożyło, że zbliża się powoli 20 lat obcowania z jabłkami.
Nikonowe sterowniki się w pewnym momencie po prostu zatrzymały i nie zostały przewidziane na nowsze systemy. I dlatego tu obok stoi np. ED8000 podpięty do starszego modelu maczka, bo pod nowymi po prostu nie pójdzie. Przez analogię, to no średnio może wyglądać na windzie. Ale pewności nie mam - nie znam się.
Gdyby Cię ten LS zeźlił i nie chciał zagadać mogę się podjąć z nim mediacji za pomocą wyciągniętęgo z piwnicy starego G4 z SCSI na pokładzie. Tak się składa, że zdarza mi się jeszcze użyć 4x5 i chętnie bym zobaczył porównanie skanu pomiędzy tym LS, a posiadanym Epsonem.

wpkx
21-01-2013, 11:14
No nieźle - nawet nie wiedziałem o istnieniu takiego modelu. ;)
Zacznij od SCSI - żeby system w ogóle zaczął widzieć sprzęt - jako cokolwiek. To połowa sukcesu i dopiero pora na sterownik.
Nie wiem, jaki soft obsługiwał to ustrojstwo, ale domyślam się, że Nikon Scan jak i inne. Do tegoż i do co najmniej 4000/5000/8000/9000 są dostępne działające nieoryginalne sterowniki pod Vistę/7, ale tego 4500 nie widziałem na liście.
Natomiast Vuescan dopasowywuje - o ile wiiem - własne sterowniki, jeśli wykryje sprzęt oczywiście.

PS I rozpozna... ;)

zdyboo
21-01-2013, 11:14
Na XP powinno hulać. Sam kiedyś prawie kupiłem stary skaner Nikona na SCSI i miał hulać na XP i linuxie. Musiałbym dokupic tylko Silverfasta.
Podstawa jest, żeby była karta sterownika i oryginalny kabel, bez tego mogą być problemy z komunikacją.

wpkx
21-01-2013, 11:28
Właśnie poczytałem opis wewnątrz w/w sterowników do Visty/7 i jest tam m.in. sekcja [SCSIScanner], twórca pisze też, ze Vuescan nie steruje modelem np. 8000ED, więc i Twoim pewnie nie.

mirekkania
21-01-2013, 11:35
Dziękuje koledzy. Mam cichą nadzieję, że to klon jakiegoś innego modelu, różniącego się najwyżej obudową.

Spróbuję zatem uruchomić najpierw kartę SCSI pod XP.

mirekkania
21-01-2013, 11:41
Do tegoż i do co najmniej 4000/5000/8000/9000 są dostępne działające nieoryginalne sterowniki pod Vistę/7, ale tego 4500 nie widziałem na liście.
Gdzie ewentualnie można znaleźć te nieorginalne sterowniki?

samek
21-01-2013, 11:51
Takie coś mi wpadło:
http://www.swondersoft.com/page-ls-4500af.html

Nie wiem nie znam się na nieszarlotkach, ale może pomoże?

Edyta:
http://support.nikonusa.com/app/answers/detail/a_id/203/~/nikon-scan-1.6.3---windows
Postaw gdzieś W95 albo NT. Sytuacja podobna jak u mnie. Warto czasami trzymać stary komp z starym systemem :)

wpkx
21-01-2013, 12:26
Gdzie ewentualnie można znaleźć te nieorginalne sterowniki?

Podaj emila to Ci podeślę po południu.

mirekkania
21-01-2013, 13:17
chętnie bym zobaczył porównanie skanu pomiędzy tym LS, a posiadanym Epsonem.Szkoda, że mieszkamy od siebie tak daleko, a ja dośc rzadko bywam w małopolskiej krainie. :( Nie mniej, jesli uruchomie ten skaner, bedę miał porównanie ze skanem tych samych negatywów epsonem v750. Mam dwóch dobrych ziomali, którzy deklaruja sie z ciekawości choćby zeskanowac moje filmy ;) Niestety, obaj mieszkają równie blisko ode mnie, czyli we Wrocławiu :D

Wpkx, pozwoliłem sobie do Ciebie PieMnąć.

samek
21-01-2013, 14:26
Szkoda, że mieszkamy od siebie tak daleko, a ja dośc rzadko bywam w małopolskiej krainie. :( Nie mniej, jesli uruchomie ten skaner, bedę miał porównanie ze skanem tych samych negatywów epsonem v750. Mam dwóch dobrych ziomali, którzy deklaruja sie z ciekawości choćby zeskanowac moje filmy ;) Niestety, obaj mieszkają równie blisko ode mnie, czyli we Wrocławiu :D

Uruchom ten skaner. Podeślę Ci jedną szitkę do skanu.
A jeśli nie uruchomisz, to daj lokalizację śmietnika gdzie go odstawisz :)

zdyboo
21-01-2013, 14:37
Mirku, Jasiu, zapraszam w takim razie do Wrocławia. Na skanowaniu, to ja się za bardzo nie znam, ale znam miejsca gdzie dobre piwo leją. ;)

wpkx
21-01-2013, 15:35
Bo mnie, Po Dwakroć Błyszczący Łbie, to już nie raczysz zaprosić? Się zapamięta. :razz:
A tak na marginesie lanie piwa do skanera to marnotrawstwo. I piwa i skanera.

samek
21-01-2013, 15:38
Bo mnie, Po Dwakroć Błyszczący Łbie, to już nie raczysz zaprosić? Się zapamięta. :razz:
A tak na marginesie lanie piwa do skanera to marnotrawstwo. I piwa i skanera.

Pamiętliwy się odezwał :)
Jak już pojedziesz na to piwo, to możesz mnie zabrać. Wszak po drodze :-P

zdyboo
21-01-2013, 15:44
Tobie Woyciechu wysłałem osobne zaproszenie na papierze czerpanym, wiecznym piórem poczynione i własną krwią pieczętowane. Persony tak znamienitego formatu nie śmiałem w plebejski sposób, elektroniczną drogą zapraszać. Zatem przebacz mnie ten występek, nie gniewaj się wielce i nie turbuj głowy swej pamięcią o tym mało znaczącym incydjencie. ;)

wpkx
21-01-2013, 15:50
Z Jeleniej?

zdyboo
21-01-2013, 15:53
Nie, z Żubrzej.

wpkx
21-01-2013, 16:35
Wpkx, pozwoliłem sobie do Ciebie PieMnąć.

Odpisałem.


A jeśli nie uruchomisz, to daj lokalizację śmietnika gdzie go odstawisz :)

Też mogę przyjąć, jeśli niepotrzebny, do kompletu z 5000ED i 9000ED. ;)

mirekkania
21-01-2013, 16:43
Panowie, choćbym pękł, to uruchomię ten skaner!
Wielkie podziękowania za pomoc i zaproszenia. Skorzystam kiedyś.

doktor
21-01-2013, 17:41
Panowie, choćbym pękł, to uruchomię ten skaner!
Wielkie podziękowania za pomoc i zaproszenia. Skorzystam kiedyś.

Jakbyś pękł pisz. Zeszyjemy

jo44
21-01-2013, 18:36
Pisałem już w tym wątku, że używałem LS100 pod Win7 (Adaptec 29160) i VueScan nie miał żadnych wątpliwości. Wydaje mi się, że ten Twój skaner jest dużo młodszy więc nie powinno być kłopotów. :)

mirekkania
07-02-2013, 00:55
Pierwsze uruchomienie skanera. Laptop Compaq z gniazdem SCSI uruchomiłem, ale niestety ze skanerem nie bangla. Doczytałem w instrukcji skanera, ze musi być karta SCSI, która przyszła razem z nim (Adaptec ASPI). Więc nie zostaje nic innego, jak odwalić kupę klamotów na strychu i zmontowac z tego działający komputer, jakiś...

samek
07-02-2013, 09:26
Pierwsze uruchomienie skanera. Laptop Compaq z gniazdem SCSI uruchomiłem, ale niestety ze skanerem nie bangla. Doczytałem w instrukcji skanera, ze musi być karta SCSI, która przyszła razem z nim (Adaptec ASPI). Więc nie zostaje nic innego, jak odwalić kupę klamotów na strychu i zmontowac z tego działający komputer, jakiś...

Montuj montuj... jestem bardzo ciekaw skanów z tego ustrojstwa.

!AGresT
07-02-2013, 12:57
Z Jeleniej?

Z Jasnej, z Jasnej, pan wie, kto po nim stąpał...

wpkx
07-02-2013, 14:13
Jeleń! :D

Sapphiron
07-02-2013, 14:57
A ja skanuje negatywy aparatem :) d700 + Micro55/3.5 daje radę lepiej niż wszystkie zakłady foto w Lublinie :)

morzon
07-02-2013, 15:02
A ja skanuje negatywy aparatem :) d700 + Micro55/3.5 daje radę lepiej niż wszystkie zakłady foto w Lublinie :)

Jak możesz to skrobnij coś w tym temacie:

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=222788

może jakieś sample, odczucia co do jakości skanów itp ?

Sapphiron
07-02-2013, 15:18
nawet nie wiedziałem że taki temat istnieje :) Skrobłem już :)

morzon
07-02-2013, 15:25
Dzięki :)

Kartofelinder
09-02-2013, 14:11
Plustek 120 trafił już do sklepów, mimo że mało kto wierzył, że to kiedykolwiek nastąpi. Cena ok 1700 euro - nie jest tanio, ale może będzie warto?

gibber
09-02-2013, 14:53
Zdaje się, że i tak nie ma wyjścia, jeśli chcemy nowe, z gwarancją i nie będzie to V700-750.
Z tego co czytam w recenzjach to skanowanie C-41 i E-6 z ICE idzie w dwóch przebiegach.

gibber
19-02-2013, 10:57
Wkońcu dostałem Minoltę Scan Elite II. Mam pytanie co do szybkości skanowania w Vuescan. Ustawiam: negatyw kolorowy, dpi 2820, ICE, bez ROC i AF ( AF jedynie przy podglądzie), plik wyjściowy 24bit TIFF. Skaner na zeskanowanie paska 6 klatek negatywu potrzebuje 24min. Coś chyba nie halo. Skaner podpięty pod USB, pod Firewire 400 będzie lepiej?

Podczas samego skanowania transport negatywu zatrzymuje się ze 4-5 razy i czeka nie wiadomo na co?
Może to kwestia sterownika.

Biorąc pod uwagę czasy zawarte w tabeli poniżej - tragedia
http://www.smallapple.net/Articles/ScanElite2Review/Timings.html

Gundrum
19-02-2013, 12:31
Moja stara dual IV potrzebuje przy podobnych ustawieniach (bez ICE) znacznie mniej (może z 2 minuty, nie mierzyłem). Podpięta jest przez USB. Sterownik mam z vuescana ale skanuję softem minolty.

gibber
19-02-2013, 12:54
Dzięki za odp. Dual IV jest na USB 2.0 a Elitka II na USB 1.1. Jutro będę miał kartę Firewire i się zobaczy.

roofman
19-02-2013, 13:01
A zeskanuj testowo do jpg-a?
TIFF jest ciężki i może v1.1 nie wyrabia po prostu w przesyle danych dlatego tak wolno to idzie?
(no chyba że to tak nie działa i ilość danych jest taka sama, a soft na kompie dopiero obróbkę do danego typu robi z takiej samej ilości przesłanych danych...)

gibber
19-02-2013, 18:57
Włączyłem >Lock exposure< i zasuwa jak zły. 2min na klatkę w 2820 dpi.

m_cudny
21-02-2013, 17:35
Czy miał ktoś możliwość bezpośredniego porównania skanerów Epson V330 i 370?
Drugie pytanie - nada się toto do skanowania odbitek w celu archiwizacyjnym?

gibber
21-02-2013, 22:51
Dostałem kartę Expresscard 34 Firewire 400 do lapka. Generalnie czy z >lock exposure< czy bez Scan Elite II na zeskanowanie jednej klatki potrzebuje 2 minut. Problemem był ewidentnie albo sterownik albo transfer USB 1.1, który się nie wyrabiał.

mirekkania
16-04-2013, 12:35
Panowie, choćbym pękł, to uruchomię ten skaner!Krótka informacja z pola walki.
Zaczynam pekać. Chyba nie uruchomię tego skaneru :(
Mam komputer z win2000 i gniazdem ISa, żeby kartę SCSI podłaczyć. Pościągałem stery jakieś, wygooglone godzinami całymi. Popróbowałem poinstalować. Nawet jakaś komunikacja ze skanerem jest, bo w trakcie instalacji sterowników od Musteka - co to obsługują niby tę kartę, która ze skanerem była - kontrolki na skanerze mrygają. Ale wywala, że to nie Mustek więc dupa blada.
Tracę wiarę... Moja inteligencja wynosi aktualnie mniej niż 40... Gupi jestem, nie wiem co dalej...

gilby
16-04-2013, 13:26
mirekkania, nie poddawaj się! Odpalałem kilka skanerów na scsii na widowsie i zawsze się udawało.
Przewertowałem kilka stron wstecz, ale nie znalazłem informacji, czy wszystkie części masz oryginalne i dlaczego odpalasz skaner na sterach musteka.
Generalnie musisz jakoś zdobyć oryginalne sterowniki od karty SCSII, sterowniki od skanera i soft - Nicon Scan (tego da się pobrać chyba ze strony nikona).
Jeśli nie ma w sieci sterowników, to szukaj ludzi, którzy mają taki sprzęt - może prześlą pliki.
Albo pisz do nikona.

Wydaje się, że to fajny sprzęcior - ja bym nie rezygnował. Można wiedzieć ile Cie kosztował?

mirekkania
16-04-2013, 13:40
mirekkania, nie poddawaj się! Odpalałem kilka skanerów na scsii na widowsie i zawsze się udawało.
Przewertowałem kilka stron wstecz, ale nie znalazłem informacji, czy wszystkie części masz oryginalne i dlaczego odpalasz skaner na sterach musteka.
Generalnie musisz jakoś zdobyć oryginalne sterowniki od karty SCSII, sterowniki od skanera i soft - Nicon Scan (tego da się pobrać chyba ze strony nikona).
Jeśli nie ma w sieci sterowników, to szukaj ludzi, którzy mają taki sprzęt - może prześlą pliki.
Albo pisz do nikona.

Wydaje się, że to fajny sprzęcior - ja bym nie rezygnował. Można wiedzieć ile Cie kosztował?
Nie kosztował mnie nic. Będe walczył nadal, ale zaczynam tracić nadzieję. Pisałem do kilku osób w necie. Niestety tylko jeden odpisał, że sterowników nie ma.

Nikon Scan w wersji 3.1.2 znalazłem.

Sterowniki od Musteka próbowałem instalowac, bo to w zasadzie jedyne, jakie znalazłem do tej karty. SCSI

gilby
16-04-2013, 14:02
jak nazywa się karta?
To oryginał od skanera?

mirekkania
16-04-2013, 14:24
Karta wyglada tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img94/8201/karta9901.jpg)
Podobno jest to oryginał od scanera.
Niestety nic więcej o niej powiedzieć nie umiem.

jo44
16-04-2013, 17:13
Dlaczego trzymasz się jakiejś takiej starej no name karty? SCSI to SCSI - może weź jakiegoś ADAPTECa, to teraz groszowe karty a firma dba by pracowały z nowszymi Windows'ami.
Moja 29160 na pewno chodzi pod Win7.

roofman
16-04-2013, 18:55
Myślę że tu też trzeba zwracać uwagę na standard.
SCSI 80pin, SCSI 64pin, SCSI 50 pin... a ten na ISA to w ogóle nie widać jaki. Chyba 50pin?
Nowe ADAPTECi mają chyba standard gniazda 80pin?
Ten stary jest na ISA więc kłopoty z przerwaniami dodatkowo. Zezworkować dobrze trza na karcie i ustawić odpowiednie przerwania w biosie płyty głównej.
Jak będą konflikty to właśnie albo transferu nie będzie, albo karta będzie się pojawiała i znikała pod windą.

miron19j
16-04-2013, 20:41
Dlaczego trzymasz się jakiejś takiej starej no name karty? SCSI to SCSI - może weź jakiegoś ADAPTECa, to teraz groszowe karty a firma dba by pracowały z nowszymi Windows'ami.
Moja 29160 na pewno chodzi pod Win7.
nie do końca tak jest. Z tego, co wyczytałem na forach, Nikon zrobił jakiś myk i skaner chce gadać tylko z tą jedną, dostarczaną ze skanerem, kartą.
Ile w tym prawdy - nie wiem.

RobertMiernik
16-04-2013, 21:41
nie do końca tak jest. Z tego, co wyczytałem na forach, Nikon zrobił jakiś myk i skaner chce gadać tylko z tą jedną, dostarczaną ze skanerem, kartą.
Ile w tym prawdy - nie wiem.

Niestety tak jest, znajomy szukał karty z pół roku, próbował chyba z 10 różnych i dopiero po zdobyciu oryginalnej mu się udało.

Edit: oo panie, czym to zdjęcie robione, że z taką dokładnością jedzie :)




Camera
N8-00

Focal Length
5.8984375mm

Aperture
f/2.796875

Exposure
1/7.692248521165221s

ISO
800




Edit 2: Próbowałeś pisać maila tutaj: http://www.domex.com.tw/ ?

wpkx
16-04-2013, 21:56
Mnie 9000ED działa bez żadnego problemu pod Win7 64bit na karcie fabrycznie wpiętej do jednostki centralnej.

mackaron
16-04-2013, 22:06
Ja bym to sprobowal do jakiegos starszego maca na os9 podlaczyc...

jo44
16-04-2013, 22:23
nie do końca tak jest. Z tego, co wyczytałem na forach, Nikon zrobił jakiś myk i skaner chce gadać tylko z tą jedną, dostarczaną ze skanerem, kartą.
Ile w tym prawdy - nie wiem.
Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden "głupi" pomysł: a może brakuje Ci terminatora? :)

mackaron
16-04-2013, 22:29
kolejnsc wlaczania tez jest istotna...najpierw skaner pozniej komputer...a z terminatorem to moze byc nieglupie

miron19j
16-04-2013, 22:32
Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden "głupi" pomysł: a może brakuje Ci terminatora? :)
Arnolda w to nie mieszajcie. :-D

jo44
16-04-2013, 22:39
Arnolda w to nie mieszajcie. :-D
Chodzi o jego brata. Też cybernetyczny. :)

doktor
16-04-2013, 22:40
Do tego jeszcze ID na skanerze musi być*inne niż 0 i 1 (tak przynajmniej na jabolach było, na starszych typach był jeszcze jeden numer był zastrzeżony, to chyba było z powodu dwóch kontrolerów SCSI).

PS. Tak z pamięci piszę, poza tym specem komputerowym jestem raczej miernym. Raczej w tym kontekście to próba ratowania własnej samooceny.

mirekkania
16-04-2013, 23:22
Edit: oo panie, czym to zdjęcie robione, że z taką dokładnością jedzie :)No przecież napisane "N8-00", toż wszyscy wiedzą że Nokia :)


Edit 2: Próbowałeś pisać maila tutaj: http://www.domex.com.tw/ ?Jeszcze nie. Dzieki za sugestyję.

Dzisiaj przeinstalowałem wszystkie sterowniki, brakujące pliki .dll, Nikon softłery, przełaczanie ID, włączanie przed, włączanie po, restartowania itp.

NIC!!!

Nie działa i już. Kaplica jest i masakra...

Franek_
10-05-2013, 12:58
Opyla się?

http://www.ebay.com/itm/Absolutely-MINT-Nikon-CoolScan-5000-ED-4000dpi-Slide-Film-Scanner-5000ED-/130905366672?pt=US_Scanners&hash=item1e7a916090

RobertMiernik
10-05-2013, 13:03
Opyla się?

http://www.ebay.com/itm/Absolutely-MINT-Nikon-CoolScan-5000-ED-4000dpi-Slide-Film-Scanner-5000ED-/130905366672?pt=US_Scanners&hash=item1e7a916090

Jakbym tyle chciał na skaner przeznaczyć to zdecydowanie bębnowego bym szukał...

Gundrum
10-05-2013, 13:07
Bębnowy jest troszkę niewygodny :)
Szukałbym jakiejś minolty za 1/4 tej ceny.

RobertMiernik
10-05-2013, 13:14
Bębnowy jest troszkę niewygodny :)
Szukałbym jakiejś minolty za 1/4 tej ceny.

No właśnie ;-)

Franek_
10-05-2013, 13:23
Minolty mówicie.. Ale jakiej? Będzie porównywalna z tym 5000ed? Będzie miała te 4000dpi? I powiedzcie, jak żyć?

RobertMiernik
10-05-2013, 13:26
Minolty mówicie.. Ale jakiej? Będzie porównywalna z tym 5000ed? Będzie miała te 4000dpi? I powiedzcie, jak żyć?

PHI, mój canon ma dziewięćosiemset! To dopiero rzycie...
Do czego chcesz skanować?
Wiesz, że średni 4800 to 240MB? 10668 x 7727?

wpkx
10-05-2013, 13:26
Franek, pisz PM do Czornego w sprawie 9000ED w promocyjnej cenie.

Franek_
10-05-2013, 13:28
Robert - nie średni tylko mały. Średniego robię tyle, co kot napłakał.

Gundrum
10-05-2013, 13:49
Minolty mówicie.. Ale jakiej? Będzie porównywalna z tym 5000ed? Będzie miała te 4000dpi? I powiedzcie, jak żyć?

Ja mam taką (http://www.ebay.com/itm/KONICA-MINOLTA-DIMAGE-SCAN-DUAL-IV-FILM-SCANNER-/190826918832?pt=US_Scanners&hash=item2c6e2bb3b0), jest dobra, ale nie ma ICE. Mi to nie przeszkadza, bo robię BW.

Nowsze modele to elite 5400 (http://www.ebay.com/itm/Konica-Minolta-Dimage-Scan-Elite-5400-ICE-Slide-Scanner-w-Accesories-/261211660257?pt=US_Scanners&hash=item3cd16d9fe1) i elite 5400 II (akurat nie ma na ebayu) - świetny sprzęt. Tilt ma którąś z nich, zapytaj jego o opinię.

Pilek
21-05-2013, 12:27
Witam,
nie chcąc zakładać nowego wątku chciałbym poprosić o radę odnośnie skanowania. Zakupiłem ostatnio skaner V330 głównie do archiwizacji starych zdjęć z odbitek i z czasem również do negatywów z małego obrazka. Niestety skan pierwszej z brzegu odbitki ma dziwny czerwony zafarb (przykład):

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/14/94452529.jpg/)

Rozmiar oryginalny:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2407798/img011.jpg

Jak myślicie co może być tego przyczyną? Czy możliwe że zakupiłem jakąś wadliwą sztukę?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

microbot
21-05-2013, 12:33
Zdjęcie wyszło idealnie, wystarczy założyć okulary Cyan-Red 3D.

zdyboo
21-05-2013, 12:34
To nie czerwony zafarb, tylko wygląda to jak rozjechane klisze przy wydruku.
Jeżeli nie pomoże zainstalowanie najnowszych sterowników, to sprawdź jeszcze podłączając skaner do innego kompa. Jeżeli problem się powtórzy, to serwis lub zwrot do sklepu.

Pilek
21-05-2013, 13:48
Dziękuję za szybką odpowiedź. Podłączenie skanera do innego komputera i aktualizacja softu nic nie pomogły. Odsyłam skaner do sklepu. Dziękuję za pomoc.

Franek_
21-05-2013, 23:32
Nie odsylaj, to popularny w obecnej chwili efekt 3D. Pewnie za taki skaner trzeba specjalnie placic ekstra, w Ty masz ta opcje w standardzie!

GeparD
29-05-2013, 16:19
A to nie dzieje się tak, jak przez przypadek zasłoni się te malutkie dziurki na tacce?

Mock
09-06-2013, 11:23
Cześć, jakiś czas temu usłyszałem o tym forum i o tym wątku i miałbym w związku z tym pytanie: czy ktoś z Was zna dobry sposób skanowania klatek srednioformatowych 6x17 cm? Obecnie mam skaner Epson V700. Efekty są ok, lecz brakuje troche szczegółow i precyzyjnej ostrości, co widać zwłaszcza na Provii przy 4000 dpi. Myślałem o skanerach bębnowych, ale te są niemożliwe drogie, zaś skanowanie w fotolabach, przy zdjęciach ważących po 750 MB może zrujnować.

samek
09-06-2013, 12:11
Cześć, jakiś czas temu usłyszałem o tym forum i o tym wątku i miałbym w związku z tym pytanie: czy ktoś z Was zna dobry sposób skanowania klatek srednioformatowych 6x17 cm? Obecnie mam skaner Epson V700. Efekty są ok, lecz brakuje troche szczegółow i precyzyjnej ostrości, co widać zwłaszcza na Provii przy 4000 dpi. Myślałem o skanerach bębnowych, ale te są niemożliwe drogie, zaś skanowanie w fotolabach, przy zdjęciach ważących po 750 MB może zrujnować.

Cześć.
1.
http://www.betterscanning.com - zakupiłem sobie u nich do swojego epsona ramki do 6x17 - wg mnie dość dobry efekt z tego wychodzi.
2.
Nikonowskie coolscany 8000 lub 9000. Najlepiej także dokupić ramkę z szybką (ebay). 2 x skan 6x9, a następnie łączenie tych skanów. Jeśli dobrze to zrobisz, to efekt łączenia wychodzi znakomicie.

gibber
09-06-2013, 13:56
Slajd ostro się rurkuje, podstawa spłaszczyć szybką. Swoje zamówiłem u szklarza ze szkła chemicznie trawionego o grubości 4mm. 6x17 zmieści się do standardowego holdera Epsona.

Mock
09-06-2013, 22:43
Dzięki za rady. Chyba kupię w takim razie lepsze ramki z szybką antynewtonowską. Powinno zadziałać. Dziś próbowałem skanować Ilforda Pan F 50 na 4800 dpi. Całkiem nieźle wyszedł, ale mam wrażenie, że z filmu da się wyciągnąć więcej... zresztą sami zobaczcie.
Cały kadr po zmniejszeniu:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img46.imageshack.us/img46/1816/liny.jpg)
i fragment w skali 1:1 przedstawiający zawiązany koniec liny:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img705.imageshack.us/img705/7480/powikszenie.jpg)

gibber
09-06-2013, 22:48
Spróbuj najpierw tego: w holderach epsona pod spodem są nóżki, które wyglądają jak klipsy. Zmień z minusa na plus, albo na odwrót. Nie wiem jak masz teraz.

samek
09-06-2013, 23:02
Nie wiem co tam masz na końcu. Ale po rozdzielczościach to wydruk. Zrób na Epsonie skany 2400 i porównaj z tymi swoimi wyższymi. Ja na Epsonie skanuję już tylko 2400.

skynyrd
12-06-2013, 08:11
Cześć.
1.
http://www.betterscanning.com - zakupiłem sobie u nich do swojego epsona ramki do 6x17 - wg mnie dość dobry efekt z tego wychodzi.


Dzisiaj dostałem wiadomość od firmy DSF OmniCorp , która robi te holdery , że zrezygnowali z produkcji holderu z zaczepami T-lock do stabilizowania kliszy i mają tylko z szybkami ( które posiadam do standardowych holderów Epsona ).
Mam pytanie - czy sama konstrukcja holdera z DSF ma jakieś cechy, które polepszają jakość skanu w porównaniu do holdera Epsona , przy czym w obu przypadkach są stosowane szybki AN ?

samek
12-06-2013, 13:32
...Mam pytanie - czy sama konstrukcja holdera z DSF ma jakieś cechy, które polepszają jakość skanu w porównaniu do holdera Epsona , przy czym w obu przypadkach są stosowane szybki AN ?

Trochę trudna odpowiedź ze względu na lata upływające oraz pamięć także.
Przede wszystkim kupowałem holder do 6x17 ze względu na brak takowego w moim zestawie epsona:


http://www.photo-i.co.uk/Reviews/interactive/Epson%204870/images/inbox.jpg
źródło (http://www.photo-i.co.uk/Reviews/interactive/Epson%204870/images/inbox.jpg)

Miałem oryginał do 6x17 z epsona V700, ale bez szybek. Długi kawałek filmu się pięknie wyginał. I zakupiłem z DSF z szybką. I mnie wystarcza. Tym bardziej, że jakoś używanie 6x17 nie weszło mi w krew i chyba tę przystawkę do LF rozkolekcjonuję.

emet_b
19-06-2013, 08:18
A ja podpytam o substytut skanera, czyli nasadkę do aparatu, która pozwala fotografować negatywy.
Mam takową do filmów 135 i daje radę, jak na moje prywatne potrzeby.

Ostatnio jednak zatęskniłem za 6x6, więc nabyłem P-sixa i pojawił się problem z digitalizacją negatywów ze 120tki.

Więce czy takowe nasadki można dostać również do filmów 120?

mirekkania
19-06-2013, 08:25
Więce czy takowe nasadki można dostać również do filmów 120?

Jak dotąd, nie znalazłem przez ostatnie 3 lata nigdzie nawet wzmianki, że coś takiego da się kupić.

emet_b
19-06-2013, 08:39
no właśnie tego się obawiałem.
Spróbuję może sam coś wykombinować-ramka ze skanera+mocowanie statywowe i powinno dać radę.

Yanluk
19-06-2013, 09:08
Widziałem taki do średniego. Produkcji Meopty, krótko mówiąc powiekszalnik do góry nogami i nad tym uchwyt na aparat.

Edyta: sorry nie Meopta a Beseler Dual Mode Duplicator

emet_b
19-06-2013, 09:13
Dawno widziałeś coś takiego? Kojarzysz ile kosztował?

Yanluk
19-06-2013, 14:53
Me eBay USA jest kilka sztuk $200-$400 ale widziałem tez aukcje które kończyły się w okolicach $100. Nie wiem czemu wydaje mi się ze Meopta tez miała coś takiego (albo ktoś przerobil powiekszalnik meopty)

markB
19-06-2013, 17:01
A ja podpytam o substytut skanera, czyli nasadkę do aparatu, która pozwala fotografować negatywy.
Mam takową do filmów 135 i daje radę, jak na moje prywatne potrzeby.

Ostatnio jednak zatęskniłem za 6x6, więc nabyłem P-sixa i pojawił się problem z digitalizacją negatywów ze 120tki.

Więce czy takowe nasadki można dostać również do filmów 120?

Takowe są u Novoflexa: http://www.novoflex.com/en/products/macro-accessories/focusing-racks/castel-cop-digi/,
ale IMO zbędny wydatek (ponad 100 euro). Starczy dobrej jakości podświetlarka do slajdów + solidny statyw lub (jak wyżej kolega wspomniał) fragment od powiekszalnika Meopty (czy podobnego). Ja tak robię z małoobrazkowymi slajdami. Jest ok, trochę walki z kurzem i WB, bo slajdy maję minimum 20 lat. Z tym, że do średniego formatu potrzebowałbyś jakiejś ramki względnie szkiełka newtonowskiego do spłaszczenia.

mackaron
04-07-2013, 01:01
Gdyby ktos przypadkiem mial ochote zakolekcjonowac canona 9000f to zupelnie przypadkiem chce rozkolekcjonowac;)

JacekB
09-07-2013, 20:45
Czasami skanuję to i owo płaskim CanoScanem 4400F. Przy sporej dozie cierpliwości metodą prób i błędów daje się osiągnąć przyzwoity rezultat do wydruku A4. Mam też mały skaner foto (należałoby raczej powiedzieć, że jest to pseudoskaner, bardziej przeglądarka niż skaner), który w kilkanaście minut pozwala zeskanować przyniesiony z labu film w sposób wystarczający, żeby uzyskać przegląd, co są warte moje zdjęcia i które nadają się do powiększenia, ale dalsza obróbka tego materiału wymagałaby najpierw zrobienia doktoratu z technik fotoszopowych. Niektóre filmy zamawiam w labie od razu ze skanami na CD, co z kolei na dłuższą metę jest wątpliwym ekonomicznie interesem. Wszystkie te warianty nie satysfakcjonują mnie i od dłuższego czasu rozważam nabycie przyzwoitego skanera do małego obrazka, żeby samemu podziałać. W toku poszukiwań natknąłem się na opinię (popartą szczegółowymi testami, vide www.scandig.de), że spośród dostępnych na rynku fotoskanerów w cenowej strefie stanów średnich do zastosowań amatorskich najlepszą jakość oferuje obecnie Reflecta Proscan 7200 w kombinacji z SilverFast Ai Studio 8. Według autorów testu jest to jednoznacznie lepszy wybór niż w wersji "gołej" (tzn. z firmowym oprogramowaniem Reflecty), ale wersja standardowa kosztuje na rynku niemieckim od 309 euro, a w pakiecie z Silverfastem byłoby 579 euro, więc różnica jest spora i waham się, czy gra jest warta świeczki. Być może jeszcze ciut lepszy byłby RPS 7200 Professional od tego samego producenta, ale skanowanie pojedynczych klatek negatywów jest w nim dość upierdliwe, co w moim przypadku raczej dyskwalifikuje produkt.
Wersję testową SF Ai Studio 8 przećwiczyłem na Canonie i ogólnie podoba mi się.


Czy ktoś przerabiał temat i może cokolwiek doradzić?

P.S.
Tutaj fajny ranking rynku skanerów:
http://www.filmscanner.info/FilmscannerRangliste.html

michasacuer
13-07-2013, 12:17
Panowie, kupię jakiś dobry skaner do negatywów za max 300 zł?

Pozdrawiam.

Yanluk
13-07-2013, 13:05
Panowie, kupię jakiś dobry skaner do negatywów za max 300 zł?

Pozdrawiam.

Plustek OpticFilm na ebay.de 7200/7300.
300-300 powinienes cos wyrwac :)

michasacuer
13-07-2013, 14:01
Plustek OpticFilm na ebay.de 7200/7300.
300-300 powinienes cos wyrwac :)

Ciekawa propozycja, ale obawiam się tych całych ceregieli z przesyłkami itd. Może jest coś, co dostanę w Polsce?

Zdjęcia będą oglądane na monitorze, umieszczane w internecie. Odbitki zawsze można zrobić z negatywu ;)

michasacuer
13-07-2013, 22:53
Nie mogę edytować tamtego postu tak więc pytam, nada się do moich potrzeb?

http://www.cyfrowe.pl/aparaty/epson-perfection-v330-photo-.html

Bielik
13-07-2013, 23:04
zdecydowanie.

sztefanek
21-07-2013, 08:53
Witam. Jako że nie było mnie pewien czas z powodu skasowania biosu z płyty głównej :) zapytam wprost:
Jak się skanuje materiały transparentne w VueScan?

U siebie nie potrafię znależć opcji.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/545/06je.jpg/)

szelas
21-07-2013, 10:22
Przede wszystkim ze screena wnioskuję, że albo nie masz włączonego skanera, albo vuescan go nie widzi.
Jak vuescan zobaczy skaner a skaner potrafi skanować materiały transparentne to będziesz miał wtedy odpowiednią opcję wyboru w menu media

sztefanek
21-07-2013, 14:11
Miałeś rację. Komputer nie widzi skanera pomimo zainstalowanych sterowników oraz podłączonego zasilania. Chyba najwyższy czas wymienić tego Plusteka na coś bardziej zaawansowanego.
Dzięki wielkie.

KrystianBaranowski
04-08-2013, 13:47
Panowie, co do samego małego obrazka zamiast V500 (z którego jestem bardzo zadowolony poza gabarytami)? Najlepiej w granicach 1000zł (200Ł). Digital ICE musi być.

gibber
04-08-2013, 14:09
Minolta Dimage Scan Elite II.

KrystianBaranowski
06-08-2013, 17:31
Może coś jeszcze? Satysfakcjonuje mnie realne 1000DPI

tomicher
08-08-2013, 08:58
Są tu jacyś użytkownicy Minolty Scan Elite II ?

Z szeregu wystąp !

:)

gilby
08-08-2013, 09:15
jeśli chodzi o tą: Minolty Scan Elite II (http://www.imaging-resource.com/SCAN/DSEII/DSEIIA.HTM) to ja taką mam

pozdrawiam

Jocker1
08-08-2013, 12:29
naprawde fajny

KrystianBaranowski
01-09-2013, 17:15
Trudno ją dorwać... Nie znalazłem niczego sensownego, chyba zostaje mi nadanie paki z moim V500.

Amon
17-02-2014, 14:08
Witam Wszystkich, Orientujecie się może jaka jest różnica między Epsonem V600 a V550? Mam na myśli sam sprzęt bez oprogramowania. Oficjalnie V550 to upgrade V500. Wizualnie i z ogólnie dostępnych opisów niczym się nie różni od V600 – przynajmniej nie znalazłem nic konkretnego. Pytanie czy warto dopłacać do V600?

pastwisko
17-02-2014, 20:13
jestem mocno niepewny tego co piszę, ale coś mi swita ze były róznice w rodzaju podświetlenia filmu..

edit: a nie, jednak takie same.

Amon
17-02-2014, 21:51
Zadzwoniłem dzisiaj do Epsona w tej sprawie i żeby było śmiesznie nic konkretnego się nie dowiedziałem. Generalnie bardzo miły pan przeczytał mi specyfikację obu skanerów i wyszło, że są identyczne choć nie przyznał tego twierdząc, że na pewno czymś się różnią, ale nawet oni nie mają wglądu w tak szczegółową specyfikację sprzętu - trochę to śmieszne ale... Jako argument na tak dla V550 podał, że ma nowszy firmware niż w V600.
Dla zainteresowanych dowiedziałem się również, że skanery są objęte 24 miesięczną gwarancją a nie jak jest napisane na stronie 12 miesięczną. Na koniec padła propozycja kontaktu z serwisami Epsona w celu ustalenia różnic, ale to nie był dobry pomysł. Tak na marginesie dla mnie bardziej wygląda to na downgrade V600, niż na upgrade V500 ale nie będę się upierał ;)

sorevell
18-02-2014, 00:49
V500 miało inną ramkę do średniego niż V600.

JacekB
18-02-2014, 02:33
na pewno czymś się różnią, ale nawet oni nie mają wglądu w tak szczegółową specyfikację sprzętu
Mowa Goethego i Schillera wprawdzie nie wszystkim jest dostępna, ale lepszego omówienia tych skanerów chyba nie ma w całym wszechświatowym Internecie:
http://www.scandig.de/filmscanner/epson/index.html

badacz
18-02-2014, 08:58
Mam prośbę:
Potrzebuję w miarę szybko kupić skaner, który zdigitalizuje mi negatywy 35mm a także 6x4,5. Poza dostępnością warunkiem jest też w miarę dobra współpraca z systemem operacyjnym Linux Ubuntu, oraz oczywiście w miarę przystępna cena.
Proszę o pomoc.

JacekB
18-02-2014, 13:02
Jeżeli nowy, to pod przytaczanym poprzednio adresem www.scandig.de znajdziesz absolutnie pełny przegląd rynku ze szczegółowymi informacjami o każdym dostępnym modelu. Pod Linuxem to nie mam pojęcia, czy nawet najbardziej wyrafinowane Hasselblady i Nikony będą chodzić.

pastwisko
18-02-2014, 18:43
a na WINE lub czymś podobnym nie odpali?

badacz
18-02-2014, 23:10
Pewnie tak, tylko ktory?

RobertMiernik
19-02-2014, 00:08
WINE może mieć problemy ze sterownikami - niezbyt dobrze sobie radzi z programami niskiego poziomu, więc to zadziała bez problemu jeśli sterowniki będą linkuxowe - wtedy sam program do skanowania może być i z windowsa.

maciorra
19-02-2014, 10:15
Poza dostępnością warunkiem jest też w miarę dobra współpraca z systemem operacyjnym Linux Ubuntu, oraz oczywiście w miarę przystępna cena.


Obejrzyj sobie listę skanerów obsługiwanych przez Vuescana, dodatkowe sterowniki nie będą potrzebne...

Amon
19-02-2014, 22:29
Mowa Goethego i Schillera wprawdzie nie wszystkim jest dostępna, ale lepszego omówienia tych skanerów chyba nie ma w całym wszechświatowym Internecie:
http://www.scandig.de/filmscanner/epson/index.html

Dzięki za linka, całe szczęście większość tekstu jest również w wersji angielskiej a reszta "ist kein hindernis".
Tak czy inaczej dużo można się dowiedzieć... choć nie znalazłem odpowiedzi odnośnie różnic między V550 a V600.
Generalnie wychodzi na to, że V550 absolutnie nie nadaje się do skanowania slajdów/negatywów a V600, Canon 9000f również wypadają słabo... :-(

JacekB
19-02-2014, 23:35
A w testy dwa poziomy głębiej się wczytałeś? Tam jest bardzo dużo o wyposażeniu, instalacji, ramkach do negatywów i slajdów, osiągach i praktycznym użytkowaniu, a na końcu pod "Fazit" każdorazowo o zaleceniach, do czego używać i czego się spodziewać po każdym modelu. O V600 piszą, że jest "der größere Bruder" V550. :)
EDIT
Sorry, teraz się przyjrzałem dokładniej. Test jest tylko dla V600. Nie znam ani jednego, ani drugiego modelu. Wybierając między nimi na podstawie tych opisów, skłaniałbym się raczej do V600, ale to zależy od indywidualnych preferencji, więc nie upieram się.

Amon
20-02-2014, 11:15
Sorry, teraz się przyjrzałem dokładniej. Test jest tylko dla V600. Nie znam ani jednego, ani drugiego modelu. Wybierając między nimi na podstawie tych opisów, skłaniałbym się raczej do V600, ale to zależy od indywidualnych preferencji, więc nie upieram się.

No właśnie nie ma testu V550, jedynie co można znaleźć to krótki opis w ofercie sprzedażowej, że V550 jest młodszym bratem V600 i nie jest rekomendowany do materiałów transparentnych. Epson V600 czy Canon 9000f też w sumie nie są rekomendowane chyba, że z oprogramowaniem SilverFast, za które trzeba dodatkowo zapłacić i to nie mało.

Przy okazji zapoznałem się z testami Canona 9000f w wersji MKI i MKII. Co ciekawe, autorzy polecają "starszą" wersję ze względu na dołączone oprogramowanie. Wg nich oba modele fizycznie są takie same. Nowa wersja traci w stosunku do poprzedniej brakiem właśnie SilverFast. MKII ma oprogramowanie Canona, które wg autorów osiąga gorsze efekty, podobnie jak oprogramowanie Epsona. Można nawet kupić u nich V600 z SilverFast w różnych wersjach.

Pytanie, czy Epson nie zastosował podobnego zabiegu w przypadku V550/V600. Downgrade tylko w odniesieniu do oprogramowania, a urządzenia fizycznie niczym się nie różnią. Poczekamy - zobaczymy, może pojawi się test V550.

Póki co, zostaje przy V600 :)

RobertMiernik
20-02-2014, 13:06
Ponieważ temat skanerów bębnowych jest mi całkowicie obcy zapytam ile to urządzenie może być warte?

Skaner bębnowy bez karty SCSII, która była oryginalnie z nim w komplecie może okazać się niemożliwy do uruchomienia (pomijam sam problem z uruchomieniem karty SCSII na 'nowym' komputerze i softu do skanera na windowsie nowszym niż XP)...

NA ebayacha ludzie sprzedają takie skanery dołączając do nich komputery, na których działa oprogramowanie, w zasadzie to jedyny komplet, w którym jest 100% pewności, że uda się ożywić potwora.

Ogólnie może być warty od 500 do 1500 (ten model) ale z kartą, kupno bez karty jest mocno ryzykowne...

pastwisko
20-02-2014, 13:12
litosci z tym bębnowym...

Amon
20-02-2014, 13:33
Skaner bębnowy bez karty SCSII, która była oryginalnie z nim w komplecie może okazać się niemożliwy do uruchomienia (pomijam sam problem z uruchomieniem karty SCSII na 'nowym' komputerze i softu do skanera na windowsie nowszym niż XP)...
NA ebayacha ludzie sprzedają takie skanery dołączając do nich komputery, na których działa oprogramowanie, w zasadzie to jedyny komplet, w którym jest 100% pewności, że uda się ożywić potwora.



Tu się z Tobą zgodzę. Karta + komputer jako całość. Inaczej może być zgaduj, zgadula... co jest nie tak i dlaczego.

zdyboo
20-02-2014, 13:38
Kabel też podobno jest ważny. W każdym razie w przypadku SCSI, absolutne minimum to karta sterownika, kabel i skaner, ale najlepiej kupić od razu z kompem.

szelas
20-02-2014, 15:27
Ponieważ temat skanerów bębnowych jest mi całkowicie obcy zapytam ile to urządzenie może być warte?

kiedyś pewnie kosztował tyle co 3 pokojowe mieszkanie ;) teraz jest warty tyle ile jest gotów zapłacić potencjalny kupiec.
Na ebayu jest wystawiony podobny za 999$. Kilka miesięcy temu był na allegro ScanMate 11000 za ok 3000 zł

A jeżeli chodzi o wartość w znaczeniu jakość skanów, to zapewne jest lepszy od dedykowanych skanerów typu nikon coolscan 8000/9000

pastwisko
20-02-2014, 16:45
tak i napewno szybciutko skanuje i sprawnie się go obsługuje ;)

szelas
20-02-2014, 17:10
tak i napewno szybciutko skanuje i sprawnie się go obsługuje ;)

Gabaryty również ma niezbyt kompaktowe i co z tego ;)
Płaszczakiem nie masz nawet co startować do bębna... ale każdemu według potrzeb.

pastwisko
20-02-2014, 17:19
no wiadomo ze nie ma co startować, ale często wygodniej gdzies podjechać do sklepu golfem jak maserati ;)

szelas
20-02-2014, 17:23
no wiadomo ze nie ma co startować, ale często wygodniej gdzies podjechać do sklepu golfem jak maserati ;)

Pamiętaj, ze tu jest do kupienia maserati w cenie golfa :D

pastwisko
20-02-2014, 18:48
Ale mieć żeby mieć bo mozna i jest okazja? Zeby to był tylko skok jakościowy przy tej samej ergonomii to wiadomo V700 w cenie V500 - nie ma co się zastanawiać. Ale to jest kompletnie inny sprzet, to jakby brać zamiast lustra 135 wielki format.

RobertMiernik
20-02-2014, 22:53
Ale mieć żeby mieć bo mozna i jest okazja? Zeby to był tylko skok jakościowy przy tej samej ergonomii to wiadomo V700 w cenie V500 - nie ma co się zastanawiać. Ale to jest kompletnie inny sprzet, to jakby brać zamiast lustra 135 wielki format.


Absolutnie popieram.

Weź pod uwagę, że na zeskanowanie bębnem rolki filmu potrzebujesz minimum 1,5 godziny.

Do tego jak montujesz na sucho to błąd może Cię kosztować negatyw a jak na mokro to nawet w 3 godzinach się możesz nie zmieścić (pewnie z czasem będzie lepiej ale pierwsze XXX negatywów to męka straszliwa).

jo44
21-02-2014, 22:23
Kabel też podobno jest ważny. W każdym razie w przypadku SCSI, absolutne minimum to karta sterownika, kabel i skaner, ale najlepiej kupić od razu z kompem.
No nie róbmy ze SCSI czegoś co się już do niczego nie nadaje. Pisałem o tym już kilkakrotnie: od czasu gdy uruchomiłem Agfę Arcus II na Viście, a później na Win7, przy użyciu karty 29160 Adaptec'a uważam, że nie jest to żadna filozofia.

pastwisko
21-02-2014, 22:44
przypuszczam, że podobną filozofią nie będzie odpalenie współczesnego skanera na linuksie ;)

digit
11-03-2014, 20:09
A co myślicie o takim budżetowym wynalazku? Obecnie skanuje lustrzanką i kusi cos takiego tylko czy to ma sens?
http://www.lidl.pl/cps/rde/SID-3B6268F9-03E1E0BF/www_lidl_pl/hs.xsl/oferta.htm?action=showDetail&id=9584

GonzoG
11-03-2014, 20:10
A co myślicie o takim budżetowym wynalazku? Obecnie skanuje lustrzanką i kusi cos takiego tylko czy to ma sens?
http://www.lidl.pl/cps/rde/SID-3B6268F9-03E1E0BF/www_lidl_pl/hs.xsl/oferta.htm?action=showDetail&id=9584

Dobry przycisk do papieru.

adolfik9501
11-03-2014, 20:11
To jest kompakt zamknięty w obudowie udającej skaner. Do wglądówek, co skanować a co nie, może być (bo szybko), ale jako jedyne źródło pozyskiwania skanów daruj sobie.

digit
11-03-2014, 22:17
Cóż. Tego się właśnie obawiałem, że szkoda kasy. :(

Gundrum
13-03-2014, 18:00
Tu (http://www.ebay.de/itm/Minolta-Dimage-Scan-Elite-II-/281282100217?pt=DE_Elektronik_Computer_Scanner&hash=item417db83bf9) masz okazję wyrwać świetny skaner.

pastwisko
13-03-2014, 18:18
Tu (http://www.ebay.de/itm/Minolta-Dimage-Scan-Elite-II-/281282100217?pt=DE_Elektronik_Computer_Scanner&hash=item417db83bf9) masz okazję wyrwać świetny skaner.

Hallo hier verkaufe ich eine Minolta DiMAGE Scan Elite II Scanner als defekt. Das Gerät konnte ich nicht prüfen weil ich keine passende Kabel(anschließen an PC) Treiber und keine Filmhalter habe. Der geht aber an(siehe Fotos)ich gehe davon aus das er funtioniert,trotzdem verkaufe ich das Gerät vorsichtshalber als defekt,ohne Zubehör.

Skaner bez kabla i nie sprawdzony, wiec to srednia okazja

jo44
14-03-2014, 00:11
Skaner bez kabla i nie sprawdzony, wiec to srednia okazja
Chyba nawet bez podajnika/prowadnicy dla filmu.

Gundrum
14-03-2014, 20:07
Nie rozumiem po ichniemu wiec wyszło jak wyszło...
W każdym razie do małego obrazka szukałbym minolty. Mam scan dual IV i epsona v500. Z epsona ze średniego formatu efekt jest gorszy niż mały obrazek skanowany minoltą.

Amator777
15-03-2014, 17:08
A ja kupiłem sobie Plustek 7600i. Mam lepsze skany niż z labu, więc nie narzekam. Nawet robiłem odbitki z tych skanów i były ok.

WojtehP
15-03-2014, 19:00
Tylko Plustek jest manualnie popychany klatka po klatce ... Oraz ma bardzo słaby system redukcji uszkodzeń na filmach kolorowych ... I jest w dodatku wolny ... Bardzo wolny .....ale fakt ... Skanuje dobrze ... Mam 8200i

Amator777
15-03-2014, 19:17
Tylko Plustek jest manualnie popychany klatka po klatce ... Oraz ma bardzo słaby system redukcji uszkodzeń na filmach kolorowych ... I jest w dodatku wolny ... Bardzo wolny .....ale fakt ... Skanuje dobrze ... Mam 8200i

Jak się dba o swoje negatywy albo wywołuje samemu to nie ma problemu z kurzem i rysami. Ale w tej cenie to chyba nie ma nic lepszego.

pastwisko
16-03-2014, 11:42
Jak się dba o swoje negatywy albo wywołuje samemu to nie ma problemu z kurzem i rysami. Ale w tej cenie to chyba nie ma nic lepszego.

Na nic dbanie o negatyw jak ci oddadzą zapaproszony lub co gorsza porysowany.

fafniak
16-03-2014, 11:45
Ja tam twierdzę że paprochy mają radarowo/laserowo/intuicyjnie namierzanie filmów.
Moż etutaj mi ktoś podpowie albo stronę albo fachowca który zajrzał by do mojego skanera minolta multiscan pro ?

szelas
16-03-2014, 15:56
Ja tam twierdzę że paprochy mają radarowo/laserowo/intuicyjnie namierzanie filmów.
Moż etutaj mi ktoś podpowie albo stronę albo fachowca który zajrzał by do mojego skanera minolta multiscan pro ?

A to już go nie sprzedajesz?

fafniak
16-03-2014, 20:53
Nie wiem
Poniżej tej ceny nie zejdę
A tak gdyby dało się wyczyścić za jakąś rozsądną cenę - byłoby super
Zostałby do b&W negatywów

padmak
28-09-2014, 14:29
Witam Panowie. To mój pierwszy wpis. Mam 150 negatywów kolorowych z lat 90 tych - wywołanych i pociętych po 5-6 "zdjęć". Chce kupić skaner za 1000-1500 zł. Myślę o Plustekach. Mam pytanie - na moje potrzeby - jaka jest różnica 8100 a Plustek 8200 SE lub 8200 AI?

Franek_
28-09-2014, 19:23
Jeśli to ma być jednorazowa akcja i zależy Ci na jakości - zleć to komuś, nic nie kupuj.

mrozen4
28-09-2014, 19:34
Jeśli to ma być jednorazowa akcja i zależy Ci na jakości - zleć to komuś, nic nie kupuj.

Popieram podpowiedź, nic nie kupuj. Zleć komuś lub pożycz skaner od kolegi. Masz za małą ilość materiału do obróbki żeby opłacało się kupić swój skaner. Ja mam Epsona, kupiłem go bo miałem tysiące zdjęć, slajdów i negatywów. Teraz tylko stoi i zagraca biurko. :)

jo44
28-09-2014, 23:01
Witam Panowie. To mój pierwszy wpis. Mam 150 negatywów kolorowych z lat 90 tych - wywołanych i pociętych po 5-6 "zdjęć". Chce kupić skaner za 1000-1500 zł. Myślę o Plustekach. Mam pytanie - na moje potrzeby - jaka jest różnica 8100 a Plustek 8200 SE lub 8200 AI?


Jeśli to ma być jednorazowa akcja i zależy Ci na jakości - zleć to komuś, nic nie kupuj.


Masz za małą ilość materiału do obróbki żeby opłacało się kupić swój skaner.

Ja zrozumiałem, że kol.padmak ma 150*36 negatywów, czyli około 5.400. A to już zmienia postać rzeczy. Faktem jest,
że specjaliści zrobią to lepiej.

xMAREKx
29-09-2014, 03:13
Ja też rozumiem że 150 rolek. Nawet w byle labie to pewnie będzie 150 x 10zł, a jakość dyskusyjna. Specjaliści może zrobią to lepiej ale kilka razy drożej. Dla siebie wybrałem Epsona V600 i jestem zadowolony. Dołączonym EPSON Scanem uzyskuje dużo lepszy rezultat niż z labu, u mnie to w większości 120 ale 35mm też są lepszej jakości. Do V600 za 1100zł był jeszcze dołączony Photoshop Elements 11. Dla mnie ta inwestycja zwróci się po 28 rolkach 6x4,5 lub 37 6x6 (2,5zł klatka) ewentualnie 79 rolek 35mm (14zł rolka). Zeskanowanie 150 rolek zajmie tobie kilka tygodni lub nawet miesięcy, to czasochłonna zabawa.

padmak
29-09-2014, 10:20
Tak, nie napisałem dokładnie. Mam 150 negatywów po 36 klatek (w tym kilka po 24 klatki). Mieszkam w UK obecnie. Tu usługa skanowania jest dosyć droga. Znalazłem na ebuy 0.10 funta (0,50 zł) za 1 klatkę:
http://www.ebay.co.uk/itm/191340027622?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Daje to koszt dla ponad 4'000 klatek około 400 funtów (2'000 zł).
W Polsce dawałem do labu negatywy - 10 zł za rolkę - było by 1'500 zł za 150 rolek ale nie chce bawić się w wysyłki z UK do Polski i z powrotem.

Zależy mi na jakości, natomiast nie musi być to jakaś duże powiększenie. Zdjęcia będą zamieszczane na blogu, na facebook'u i ewentualnie do kilku publikacji. Są to popularne negatywy z lat 1991 do 2002. Nie zależy mi też na jakimś "ekspresowym" czasie. Nawet jak uporam się z tym przez rok to i tak będę zadowolony.

Myślałem o dedykowanym skanerze do 35 mm, gdyż czytałem że z płaskim skanerem raczej słabej jakości skany wychodzą. Po skończonej akcji skaner mogę sprzedać na ebuy'u.

Można taniej na ebayu kupić Plustek 7600 SE ale czy on współpracuje z Windows Vista? Czy tylko maksymalnie Windows XP? Czy polecacie Panowie kupić urzywany sprzet czy raczej nowy?

zdyboo
29-09-2014, 10:25
To zleć w Polsce, przy tak dużym zleceniu można negocjować ceny.
Przy negatywach płaski skaner da radę. Skanowałem V300 negatywy w czerni i bieli i uważam, że nie sensu kupować do tego rodzaju filmów nic lepszego. Zysk na jakości nie będzie warty różnicy w cenie.

JacekB
29-09-2014, 11:29
Do czarno-białego nie ma sensu, bo i tak trzeba ręcznie poprawiać zadrapania, ale do kolorowych amatorski fotoskaner sprawdza mi się lepiej niż zwykły płaski z ramką. Skanowanie jest zdecydowanie szybsze, no i przede wszystkim hardwarowe ICE mocno zaoszczędza trudu.
Jeżeli nie są to ilości przemysłowe, to w klasie cenowej 300-400 euro można wybrać coś przyzwoitego, np.któryś z modeli Reflecty. Do tego Vuescan zamiast oprogramowania producenta i jest całkiem dobrze do formatu wydruku DIN A3 włącznie.

mrozen4
29-09-2014, 15:31
Ja też rozumiem że 150 rolek. Nawet w byle labie to pewnie będzie 150 x 10zł, a jakość dyskusyjna. Specjaliści może zrobią to lepiej ale kilka razy drożej. Dla siebie wybrałem Epsona V600 i jestem zadowolony. Dołączonym EPSON Scanem uzyskuje dużo lepszy rezultat niż z labu, u mnie to w większości 120 ale 35mm też są lepszej jakości. Do V600 za 1100zł był jeszcze dołączony Photoshop Elements 11. Dla mnie ta inwestycja zwróci się po 28 rolkach 6x4,5 lub 37 6x6 (2,5zł klatka) ewentualnie 79 rolek 35mm (14zł rolka). Zeskanowanie 150 rolek zajmie tobie kilka tygodni lub nawet miesięcy, to czasochłonna zabawa.
Podobnie do Ciebie wybrałem Epsona 600. Potwierdzam przydatność skanera dla prac amatorskich. Zdał egzamin na 5. Skanery bębnowe robią to lepiej, ale to nie ta półka cenowa i dla amatora na jednorazową akcję za drogie. :)

pastwisko
29-09-2014, 23:25
widze ze mityczny skaner bębnowy dalej króluje w zbiorowej świadomosci.

wpkx
29-09-2014, 23:56
Kuba, ujawniłeś swego rodzaju signum temporis: w dobie wszechogarniającego obrazowania 3D skaner bębnowy MUSI być lepszy od płaskiego!

Oczywiście to uogólnienie i wcale nie uważam, że kolega powyżej tak właśnie do tego podchodzi. ;)

padmak
30-09-2014, 13:41
Znalazłem Plustek 7600 i SE na ebuy za 100 funtów (500 zł). Wysłałem zapytanie czy jeszcze aktualne. Czytałem że jest dobry jak 8100 i 8200. Jedynie ma nieco starsze oprogramowanie i przede wszystkim mniej kosztuje. Plustek 8100 odpada bo nie ma wykrywania kurzy i zarysowań. Plustek 8200 to koszt 240 funtów (1400 zł) tańsza wersja SE.
Co myślicie Panowie o takim wyborze?

zdyboo
30-09-2014, 13:48
Jeżeli masz do skanowania negatywy cz-b z zimnego procesu to żadne wykrywanie kurzu i zarysowań nie będzie działało.
Znaczy będzie działało takie pseudowykrywanie, programowe które oprócz kurzu usunie też drobne szczegóły ze zdjęć.
Poza tym tylko w przypadku Coolscanów Nikona Digital ICE nie wydłuża znacząco skanowania każdej klatki.

Jacek_Z
30-09-2014, 15:18
Nie bardzo wiem dlaczego kwestionujecie to co potrafia bębny.
Sęk w tym, że nie słyszałem by ktoś sobie taki bęben kupił do amatorskich zastosowań, archiwizacji itp.
cena to raz, a niewygoda w skanowaniu to dwa.
Właśnie ktoś chce kupic moje stare slajdy (po paru latach przerwy) i okazuje się, że te kilka firm jakie znałem gdzie to skanowano .. to juz albo nie istnieje, albo nie mają już bębnów, albo w ogóle nie skanują - brak zapotrzebowania. Zresztą sie nie dziwię, kiedyś chcieli po 2 - 3 zł netto za 1 MB pliku. Co przy skanie na B1 oznaczało kilkaset zł za zeskanowanie jednego pliku! To było chore. I umarło.
Teraz niektórzy skanują jeszcze, ale już na Coolpixach 9000 i w cenie 10x niższej niż dawniej (skan z 6x7 na B1 - koszt 30 zł)
Ale co do jakości - to zapomnijcie o porównywaniu plusteków czy epsonów do dobrego bębna.

Franek_
30-09-2014, 15:27
Skan z klatki 6x7 na Coolscanie za 30 PLN?

Jacek_Z
30-09-2014, 15:38
Tak, rozdzielczość pozwalająca na druk w B1. Rozmawiałem z nimi jakieś 2 tygodnie temu.
www.skanuj.pl
Strona nieaktualna, bo w cenniku mają ujęty skan z bębna, ale juz tego bębna nie mają.
Korzystałem kiedyś z ich usług (druk kilkudziesięciu zdjęc na wystawę - potrafią cuda robić, mogą drukowac na drzwiach od stodoły)
Szef jest naprawdę kompetentną osobą, to sie już dziś nie zdarza. Na drukowaniu i skanowaniu zęby zjadł ;)

Franek_
30-09-2014, 15:41
Znam tą firmę, zanim kupiłem Coolscana 9000 sam u nich skanowałem. Byłem jednak pewien, że tam było spoooro taniej. Zwracam honor.

Woytek - oddawaj mi skaner, będziem biznes robić. Przy takich cenach... Już niedługo będziemy bogaci.

Jacek_Z
30-09-2014, 15:42
Myślałem, że ci za tanio.
Zwróć uwagę, że mówię o skanie na B1, czyli praktycznie przy 4000 dpi.
Mi kiedyś za skany na bębnie śpiewano ponad 300 zł (netto). Więc teraz dla mnie te 30 zł to jak za darmo.

Firma z okolic Trójmiasta. Blisko masz :)

Franek_
30-09-2014, 15:47
Firma z samego Trójmiasta, oni w Gdańsku są. A skaner kupiłem, jak mi się nagromadziło skanów u nich i regularnie zostawiałem tam po kilka stów.

Nic, biznes trzeba otwierać.

Jacek_Z
30-09-2014, 16:01
Wątpię czy to biznes, bo chyba mają mało roboty na skaner. Tak wyczułem w rozmowie. Dlatego też sprzedali bęben.

Oni sa nie tylko w Gdańsku, pewne maszyny (plotery na gigantyczne formaty) stoją w Cieplewie. Byłem tam, widziałem. Kilka lat temu mieli technologię jaka mnie zadziwiała (druk polimerami, na wszystkim co się chciało).

wpkx
30-09-2014, 16:05
Maciek, na który Berdyczów mam Ci odesłać?
Jacku, co mam Ci zeskanować? I tak poniżej 4000 dpi nie schodzę. ;)
A bębny - właśnie - jakość, ale jaka upierdliwość!

Franek_
30-09-2014, 16:21
Jacku, co mam Ci zeskanować? I tak poniżej 4000 dpi nie schodzę. ;)

Tylko cen nie dumpinguj, musimy dbać o właściwy ich poziom.

I nic mi nie odsyłaj, wiesz przecież, że nie mam tego teraz gdzie trzymać. Ale o skan-biznesie możnaby pomyśleć. Zresztą pomyśl tylko - w ciągu ostatniego roku, półtora zeskanowałeś ile? 10'000 klatek? Pomnóż to teraz przez 30 i wyjeżdżasz z salonu nową eską. No, może półroczną, zabraną komuś za niepłacenie leasingu. Grunt, żeby niebita była.

wpkx
30-09-2014, 16:24
Dobra. Spóła. Ty napędzasz klientów, ja skanuję.

padmak
01-10-2014, 09:30
Zdyboo mam jedynie kolorowe negatywy do skanowania. 35 mm. Nie chce tez ryzykowac wysyłki z Angli do Polski negatywów do firmy, która skanuje za 10 zl od negatywu (24 lub 36 klatek) Firma ta urzywa skanera Noritsu. Boje sie zaginiecia negatywów dlatego chce kupic wlasny skaner, tym bardziej że tu w Anglii ta usługa jest droga. Pozatym ponad 20 lat temu sporo czasu spedziłem na powiekszalnikach cz.b i do koloru. Dobrze to wspominam i mysle ze ze skanowaniem tez sobie poradze.
Potrzebuje porady w doborze skanera.

wpkx
01-10-2014, 09:43
Odradzam wszelkie płaszczaki - to nie robota...
Poszukaj Coolscana, najlepiej 5000ED. ;)

zdyboo
01-10-2014, 09:47
Lub starszej minolty. Sprawdź też czy nowsze Plusteki mają już automatyczny przesuw ramki z filmem, trochę przyspiesza skanowanie.

wpkx
01-10-2014, 09:58
Plustek nie kojarzy mi się zbyt dobrze, ale z tymi nowymi, dedykowanymi do filmów, nie miałem do czynienia, więc być może to nieuzasadnione uprzedzenie.
Co do Nikonów i softu do nich - znam je za to chyba dość dobrze po zeskanowaniu tysięcy klatek - vide choćby pierwszy link w mojej stopce.
Przy tym to jedyne oprogramowanie, jakie znam, które nie wymusza stosowania profili do filmów... ;)
Dodam, że taki skaner jak Coolscan, mimo zapewne wyższej ceny, odsprzedasz potem raczej bez większej straty.

Franek_
01-10-2014, 10:25
(...)
Dodam, że taki skaner jak Coolscan, mimo zapewne wyższej ceny, odsprzedasz potem raczej bez większej straty.

Chyba, że Ci się zepsuje i będziesz go pół roku naprawiał.

wpkx
01-10-2014, 10:32
... złośliwie dodał właściciel zastępczego. :D

Carlos_lo
01-10-2014, 12:00
tez sie zastanawiam nad kupnem skanera, albo zrobic.... http://petapixel.com/2012/05/18/how-to-scan-film-negatives-with-a-dslr/ ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

padmak
01-10-2014, 12:49
CoolScan 5000 ED to koszt ponad 1300 funtów (6'500 zł) a ja zamierzam wydać nie wiecej niz 300 funtów (1'500 zł). Nie mam takiego budżetu :)
Plusteki dedykowane do negatywów 35 mm - nawet te najnowsze 8100 i 8200 nie mają automatycznego przesuwu negatywu. I tu pytanie mam do tych co korzystali z aut. przesuwu - czy w praktyce to ustawiam pierwszą klatkę do skanu a skaner potem sobie sam przesuwa pozostałe 5 klatek i sam skanuje a ja mam kilkanaście minut wolnego "na kawę" ? Jaka jest różnica z tym ręcznym a automat-nym przesuwem?

Franek_
01-10-2014, 13:03
CoolScan 5000 ED to koszt ponad 1300 funtów (6'500 zł)

Zdecydowanie Woytku dobry biznes z Tobą zrobiłem:wink:

Kartofelinder
01-10-2014, 15:31
Mozesz sie na eBay porozgladac za Minolta Scan Dual II albo III. Mozna wyrwac za 70 funtow i masz autofocus, automatyczny przesuw filmu etc.

Czego nie masz to ICE, ale jak negatywy czyste, to mozna to olac.

Wydaje sie, ze w porownaniu z obecnymi skanerami, rozdzielczosc nie jest za duza, ale skaner nie produkuje nadmiarowych pikseli, ktore nie wnosza dodatkowej informacji.

Polecam.

padmak
02-10-2014, 12:52
Porozglądałem się na ebuy i są nawet tansze te Minolty ale nikt nie reczy za ich jakosc.
Druga sprawa, że łączność z komputerem przez "wiekowe" łącze, z którym nie poradze sobie mając tylko laptopa. Dla właścicieli PC-ta do jednej Minolty dołączony jest port na łącze.
O co chodzi z autofokusem? Jezeli negatyw jest w ramce to trzeba jeszcze ustawić ostrość. Czy plusteko mają reczny fokus?

wist
02-10-2014, 15:30
Witam.
Po zmianie systemu na Win7, odstawiłem mój collscan II na półkę, system nie widział karty SCSI Tekram.
Ale konieczność zmusiła mnie do jego ponownego uruchomienia. Dopasowałem karte Adapteca 29160,
oraz uruchomiłem program Vuescan. Jednakże slajdy i negatywy, które muszę zeskanować są porysowane i zapylone.
Czyszczenie pędzlem czy spręzonym powietrzem daje tylko częściową poprawę. Korekta ręcza zanieczyszczeń
nie wchodzi przy tej ilości skanów w rachubę. W Vuescan nie znalazłem funkcji automatycznej korekty.
Czy ktoś z Was stosuje program do skanowania, który rozpoznaje skanery na SCSI, oraz posiada funkcję
automatycznej korekty kurzu i zadrapań emulsji.
Pozdrawiam Wist

wpkx
02-10-2014, 16:19
Mam 9000ED i używam oryginalnego oprogramowania Nikon Scan... pod Windows 7. ;)
Efekty - I link z mojej stopki.

MorgothV8
09-11-2014, 20:39
Chociaż założyłem oddzielny wątek to jednak zapytam, na szybko.
Do średniego formatu 6x9 czy warto flat bed (wszystkie deklarują 6400 dpi ale to bajki jakich mało):
Epson V700 (czyli 2000+ PLN) i rzeczywisty skan rzędu 2300 dpi
Epson nawet V600 (rzędu 1000 PLN) ~1700 dpi
Epson V500 (kilka stówek) ??? dpi

Skanery dedykowane filmów (i to jeszcze MF) kosztują trylion i mnie nie stać.

Czy też po prostu dac zarobić labom takim jak:
http://www.skanowanie.org/index.php?id=1
Albo inne (mile widziane linki do dobrych labów minimum 3000 dpi skany dla medium format)

?? Proszę o raâˆdę - wchodzę na rynek medium format, mam Fuji GSW 960 III o 3 dni i ZERO doświadczenia z analogami i MF.

RobertMiernik
09-11-2014, 20:55
zacznij od tego - do czego potrzebujesz tych 3 000 dpi ze średniego formatu - wiesz ile to będzie w przeliczeniu na plik?

fafniak
09-11-2014, 20:57
Wracam z moim pytaniem
Czy znacie fachowca od skanerów który zajrzałby do mojej minolty multiscan pro ?

wpkx
09-11-2014, 21:02
zacznij od tego - do czego potrzebujesz tych 3 000 dpi ze średniego formatu - wiesz ile to będzie w przeliczeniu na plik?

A Ty od razu straszysz kolegę... Kolorowa klatka 6x9 przy 4000 dpi, 8 bit to jedyne 338 MB, 13176x8964 px... ;)

RobertMiernik
09-11-2014, 21:04
A Ty od razu straszysz kolegę... Kolorowa klatka 6x9 przy 4000 dpi, 8 bit to jedyne 338 MB, 13176x8964 px... ;)

;P
ech...

MorgothV8
09-11-2014, 21:17
Wiem.
3000 dpi = 3000 / 25,4 = 118,11 piksli / mm.
Czyli 118,11 * (56x83) mm --> 9800 x 6614 = 64,8 mega piksli.
Albo 9800 x 6600 przy 300 dpi (wydruk) = 32,66 x 22 cale = 830 x 560 mm = 0,8 m x 0,56 m.
Czyli to jest to co potrzebuję w DPI by mieć wydruk formatu pi x oko 8cm x 56 cm.
Taką właśnie wielkość chcę mieć z MF po wydrukowaniu jakoplakat/obrazek itp - raz od święta.

W przeliczeniu na plik to:
9800 x 6600 x 16 bit = 65 mpix x 2 = 130 Mb ---> TIF z 16 bitową skalą szarości, albo ... 390 MB TIF kolorowy.

A teraz proszę o poradę - jest jakiś sensowny skaner czy dać zarbić innym (w 90% jestem przekonany, że dam zarobić innym - ale jestem też pewien że chcę 3000 DPI)

xMAREKx
09-11-2014, 21:18
6x9 przy 6400dpi daje ok 20000x13000pix w MB nie podam bo zapisałem skompresowane jpg.

MorgothV8
09-11-2014, 21:19
6400 dpi to nie jest osiągalne.
Mowa o realnym dpi, chciałbym 3000 - starczy.
Mowa o głównie B&W.
czyli jak w innym wątku policzyłem około 130 MB TIF i 65 Mpix obrazek.

xMAREKx
09-11-2014, 21:30
Ja się nie bawiłem w doświadczalne określanie rozdzielczości skanera. Producent podaje że 6400 i tak skanuje, czyszczę i zmniejszam do 3600pix na dłuższym boku.

MorgothV8
09-11-2014, 21:34
No tak ale 3600px na dłużyszym boku (pełnej klatki) to.
Pełna klatka to 1,5 x 1 cal.
Czyli 3600 / 1,5 = 2400 dpi.
Akceptowalne jak najbardziej minium dla FF.
Ale dla MF chciałbym by to było conajmiej z 8000-9000.
Po prostu MF daje tyle rozdziałki spokojnie, a przy wydruku 90cm x 60 cm jest to ważne.
Fakt takie coś drukuje się rzadko więc chyba zlecę to komuś a nie kupię skaner.
Dla mnie jako źródło zostaje film - który zawsze mogę zeskanować znowu.

fafniak
09-11-2014, 21:53
Wracam z moim pytaniem
Czy znacie fachowca od skanerów który zajrzałby do mojej minolty multiscan pro ?

kuźwa - będę upierdliwy

xMAREKx
09-11-2014, 22:08
Jest to realne bo ja zmniejszam 6x4,5.
Dla każdego akceptowalna jakość to co innego i tu nie ma o czym debatować.
Mogę Tobie wysłać skan 645 i sam ocenisz ile jest warte v600.