PDA

Zobacz pełną wersję : Skaner do negatywów



Strony : 1 2 [3] 4 5 6

gilby
28-11-2011, 16:32
mam V500 i dokupiłem do niego ramkę w DEA (serwis Epson w Warszawie) za 4,84 Euro netto + wysyłka.
Skanuje bez problemów na V500 cały pasek 3x 6x6.
W ramce od V500 trzeba pasek odwracać, żeby zeskanować 3 klatkę, ale nic się z nią nie dzieje, bo ramka ma miejsce na 3 klatki. Tylko że 3 klatka jest zakryta.

wojteh
28-11-2011, 16:36
a możesz dać linka do tej ramki - sprzedają wysyłkowo ??

gilby
28-11-2011, 16:42
http://www.dea.com.pl/

Napisz do nich maila.
Ja kupowałem w marcu,
na moje zapytanie dostałem odpowiedź:


Witam,
Ramka ta ma partnumber 1516326, cena 4,84 euro netto. Przeliczane na
złotówki w dniu przyjścia części na nasz magazyn.
Nie mam jej na stanie, czas sprowadzenia to od 4 do 6 tygodni (niestety
magazyn Epsona na Europę też jej w tym momencie nie ma).

Ewentualne koszty transportu to 25 zł netto przy pobraniu lub 17 zł
netto przy przedpłacie.
Oczywiście istnieje możliwość odbioru osobistego (płatność gotówka
lub
przedpłata).
Do wszystkich cen należy doliczyć 23% podatku VAT.

wojteh
28-11-2011, 16:46
dzięki już wysłałem maila ...

urbik
28-11-2011, 17:59
W weekend zeskanowałem trzy rolki filmu 120 i nie jestem zadowolony z własnej roboty ramek. Zakładanie negatywu jest strasznie upierdilwe, walka z pierścieniami newtona również. Do tego skaner obcina kilka mm z szerokości klatki.
W związku z powyższym pytanie: Epson V500 za 799, czy V600 za 1050?
Jaka jest różnica między tymi dwoma skanerami, poza wielkością ramki na średni (V500 - 6x12cm, V600 - 6x22cm), szybkością skanowania (na której mi nie zależy)? Czy warto dopłacić te dwie i pół stówy do droższego modelu?


Też się ostatnio zastanawiałem i kupiłem V500 w sklepie Komputeo.Obecnie chyba mają najtaniej. Pomimo zapewnień, że wysyłają w ciągu 48 h, to czekałem ok tygodnia, ale wszystko ładnie spakowane itd.Musisz się upewnić, że maja na magazynie. Ja z zakupu jestem zadowolony, jak na moje potrzeby jest jak najbardziej ok.
Na początku, byłem jedynie przerażony delikatnością ramek, ale już się przyzwycziłem i odpowiednio się z nimi obchodzę.:smile:

Przykładowy skan V500, 120 XP2


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/210/img018z.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Rogass
28-11-2011, 18:43
A ja stojac przed podobnym dylematem zdecydowalem sie na Canona 9000F. Skanuje 3 klatki 6x6 i w ogole ladniejszy jest od V500 ;) Naczytalem sie ze troche wyzsza rozdzielczosc wyciaga od V500 efektywna (V500 cos okolo 1700dpi gdzie 9000F 1900dpi). Do tego daja mnostwo roznych dupereli w zestawie. Silverfast i jakis Adobe Elements. Skanuje szybko, zdecydowanie szybciej od V300 (ale to zadne porownanie).

Kekacz
28-11-2011, 19:04
Do Epsona V500 co prawda Silverfasta nie dają, ale Adobe Elements 9 PL i owszem.

Rogass
28-11-2011, 19:24
A tego nie wiedzialem. Coz co prawda ten Elementes raczej zastosowania u mnie nie znajdzie, ale jak juz daja to niech sie kurzy ;) A i do Canona daja Elements 8.

GeparD
28-11-2011, 19:27
cholera to ja dostalem v500 chyba zlezanego jakiegos bo mam AE 6 :|

wojteh
28-11-2011, 19:37
Ja dostałem adobe elements 9 dla Mac i Win - ważny bo ja pracuje Mac

u mnie w komputroniku cannon bardzo podrożał i kosztował wiecej niz v500

blablaginger
28-11-2011, 21:45
Jak ktoś kupił po czerwcu br. Canona z Silverfastem SE, to do końca roku jest darmowy upgrade do wersji 8, trzeba podesłać im skan faktury, więcej info na stronie Silverfasta. Silverfast SE nie bangla z z OS X Lion, więc jeżeli ktoś działa na makówkach i dostał SE to niech się spieszy, czas do końca grudnia.

wojteh
29-11-2011, 13:25
dostałem info - ramka od v600 nadal jest za 4,84 Eur i 25 zł za przesyłke z pobraniem termin realizacji 21 dni :) super - już zamówiełm

Tomasz Dudrak
29-11-2011, 14:06
dostałem info - ramka od v600 nadal jest za 4,84 Eur i 25 zł za przesyłke z pobraniem termin realizacji 21 dni :) super - już zamówiełm

Podobno, ta od v600 nie pasuje do v500. Sprawdzałeś to?

wojteh
29-11-2011, 14:18
zrobi sie by pasowała ... za 4,85 warto zaryzykować

gilby
29-11-2011, 14:22
ja sprawdziłem, od marca skanuje na v500 używając ramki od v600
działa w sofcie epsona bez problemu

Tomasz Dudrak
29-11-2011, 14:23
ja sprawdziłem, od marca skanuje na v500 używając ramki od v600
działa w sofcie epsona bez problemu

A to świetne wieści.

wojteh
29-11-2011, 14:30
i skanuje 3 klatki ??

gilby
29-11-2011, 14:32
no tak. jaki by był sens kupowania ramki od V600 żeby skanować tylko 2 klatki? Skanuje 3, tylko nie rozpoznaje automatycznie.
Trzeba mu ręcznie pokazać każdą klatkę. Alt to już mały problem. Najgorsze było to przekładanie paska dla jednej klatki w oryginalnej ramce.

Tomasz Dudrak
29-11-2011, 14:37
Skoro skanuje 3 klatki 6x6, to powinien też 4 klatki 6x4.5.

Poprawnie rozumuję?

gilby
29-11-2011, 14:40
Tak. Trzeba wyłączyć automatyczne rozpoznawanie klatek i dostajemy na podglądzie cały włożony pasek. Potem zaznaczmy obszar, który nas interesuje i skan.

wojteh
29-11-2011, 14:45
właśnie da rade 4 klatki 6x4,5??

gilby
29-11-2011, 14:58
wojteh, włącz skaner i sprawdź. Połóż pasek na szybie, wyłącz automatyczne rozpoznawanie i już.
Ja nie skanowałem nigdy 6x4,5 ale moim zdaniem, bez problemu.

wojteh
29-11-2011, 23:59
Automat się gubil gdy w ramce miałem 3 klatki rozdzielal je po kawałku na 4

A nie mam teraz całego filmu ... Pociete wszystko ..

wpkx
30-11-2011, 00:05
Więc pociąłeś te 3 na 4? Zgubny wpływ automatu... ;)

pastwisko
30-11-2011, 00:47
:shock:

seler
30-11-2011, 16:47
ciekawe patenty na skanowanie: http://www.kenleegallery.com/html/tech/scanningGreen.php

lenio
01-12-2011, 12:21
Czy ktoś z Was używał Canona Canoscan 8600f lub HP scanjet g4050? Czy są porównywalne z Epsonem 4490?
Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś taniego skanera do średniego formatu. Idealny byłby Epson 4490 którego już kiedyś miałem ale nie widzę ich teraz na polskich serwisach aukcyjnych.

blablaginger
01-12-2011, 20:21
Wysłałem Ci próbkę z 8600f, to wrzucę i tutaj:

średni:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://blog.kiddo.pl/wp-content/uploads/blablaginger/8600f.jpg)

mały:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://blog.kiddo.pl/wp-content/uploads/blablaginger/8600f_2.jpg)

lenio
01-12-2011, 22:51
Właśnie to co widzicie u góry kolega Piotrek przesłał mi w wyższej rozdzielczości i mogę wstępnie powiedzieć że jakość jest porównywalna jeśli nie odrobinę lepsza od Epsona 4490. Faktyczne porównanie zrobię kiedy 8600f dojdzie do mnie:)

Przy okazji jakby ktoś miał jakąś zbędną ramkę do skanowania średniego formatu to chętnie zakolekcjonuje:)

conik
02-12-2011, 16:23
nie mam pod reka skanow z 8600 ale wszystkie ostatnie moje sa skanowane na 8800f i szczerze plecam ten skaner

blablaginger
02-12-2011, 18:20
Mam też skany w Epsona 3490 Photo, jakby ktoś był zainteresowany ;)

Boryszuk
02-12-2011, 18:23
Mam też skany w Epsona 3490 Photo, jakby ktoś był zainteresowany ;)

A pokaż! Mam ten skaner i ciekawy jestem jak kiepski mi to wychodzi ;)

blablaginger
02-12-2011, 18:28
A to zaraz coś Ci zeskanuję :)

Boryszuk
02-12-2011, 18:29
A dzięki.

blablaginger
02-12-2011, 19:04
kolor czy b&w?

No to kolor, dla porównania identyczne jak na poprzednie stronie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://blog.kiddo.pl/wp-content/uploads/blablaginger/epson_3490_kolor.jpg)

lenio
05-12-2011, 14:24
Gdyby ktoś potrzebował ramek do skanowania negatywów sprzętem Canona niech napiszę do http://www.fiskomp.pl/.
Zestaw ramek do 8800F i 9000F kosztuje 30zł netto, czas realizacji to 14dni.
Z dostępnością ramek do starszych modeli jest gorzej, ale nie jest to sprawa beznadziejna, bo właśnie idzie do mnie ramka do skanowania negatywów średnioformatowych od 8600F.

wojteh
06-12-2011, 18:42
tu zostałem poproszony o cropy 1:1 w wątku o mamiya ale warto zobaczyć efekty Epsona v500 Photo


iso 400 czas z tego co pamiętam 4 s
tu skan na 4800 - skaner Epson v500 photo - plik tif ma 168,2 Mb rozdzielczość 10575 x 7951 pixeli
http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/img233_4800.jpg

tu skan na 2400 - skaner Epson v500 photo - plik tif ma 42 Mb rozdzielczość 5287 x 3975 pixeli
http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/img234_2400.jpg

tu całe zdjęcie
http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/kodak-t-max-400-120/img229_800.jpg

tu postanowiłem wkleić jeszcze zdjęcie i cropy zrobione na Neopan 100 Acros
iso 100 - czas nie pamietam
skan 4800
http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/img235_4800.jpg

skan 2400
http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/inne/img236_2400.jpg


i tu całe zdjęcie :
http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/fuji-neopan-100-acros-120/img175_900.jpg

wojteh
13-12-2011, 15:33
dziś przyszła ramka od v600 jest super ...

norbibxl
04-01-2012, 14:35
Witam, koledzy mam pytanko.
Wlasnie dostalem w "spadku" Canona FS4000US do malego obrazka i zastanawiam sie czy warto go zostawic i skanowac nicm czy zostac przy paszczaku (epson 4990) ile ten zlom jest warty gdyby chciec sie go pozbyc ?

dzieki i samego dobrego w Nowym Roku ;)

Bielik
04-01-2012, 15:04
ma USB to podłącz, porównaj i zdecyduj ;) akurat przy mikrofilmie dedykowany zwykle jest lepszy od płaszczki, nawet jeżeli nie jest pierwszej świeżości.

norbibxl
04-01-2012, 21:38
wlasnie zrobilem testa i sprzet smiga az milo :) jedynie walczylem z softem do skanowania bo moj SF nie chcial odpalic tego sprzetu wiec uzylem irfantview i uruchomil sie Filmget (wystarczylo wybrac zrodlo)

sample

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.norbertsokolowski.com/images/milow-135-test.jpg)

microbot
05-01-2012, 11:49
Jeżeli zdjęcie samo w sobie jest ostre to powyższa klatka jest mydlana (a'la Plustek ST64). Test jakiś będzie jak zrobisz to samo na 4990.

norbibxl
05-01-2012, 16:34
Piszac test mialem na mysli test sprawnosci mechanicznej sprzetu bo akurat ta klatka jak i pozostale z tej rolki sa bardzo kiepskie robione nikkormatem FT ze swiatlem na oko :)
odszukam ta klatke zeskanowana 4990 i wrzuce linka

norbibxl
05-01-2012, 20:57
ok znalazlem na serwerze zdjecie wiec wrzucam oba obok siebie dla porownania:

epson 4990/ canon

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.norbertsokolowski.com/images/classic/35_2.jpg) ::
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.norbertsokolowski.com/images/milow-135-test.jpg)

pastwisko
06-01-2012, 00:55
aaale daj tej samej wielkosci, bo tak to porownanie OKD ;)

norbibxl
06-01-2012, 10:28
ok to jeszcze raz (edycja postow wylaczona a szkoda)

L: epson 4990/ P: Canon

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://s16.postimage.org/5kth7kdqd/kot_skan_edycja.jpg) //
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.norbertsokolowski.com/images/milow-135-test.jpg)

Tylko tak.
Obrazek z epsona jest przeskalowany i wyostrzony w trakcie tegoz (utrata jakosci) a canonowski prosto ze skanera
wiec w sumie porownanie niezbyt idealne, ale i tak widac sporo roznice chyba na + dla canona
Poza tym jak juz pisalem fota licha moze kiedys jak bede mial lepsze klatki to zrobie bardziej miarodajne porownanie na podobnych paramatrach i sie podziele.
A to potraktujcie raczej jako ciekawostke :)

wpkx
06-01-2012, 10:33
A mnie się i tak to zdjęcie strasznie podoba. :)
Świetny portret!

norbibxl
06-01-2012, 11:01
hehehe dzieki powiem modelowi :)

Rogass
06-01-2012, 11:07
Ale ktory? ;)

wpkx
06-01-2012, 12:12
Bury!

norbibxl
06-01-2012, 14:28
w sumie to niebieski :) do tego ruski

pastwisko
06-01-2012, 15:35
nie no porównywać wyostrzone do nie wyostrzanego to już całkiem OKD ;)

norbibxl
06-01-2012, 16:54
przymknij lewe oko i bedzie git ;)

radekone
09-01-2012, 12:26
Pomijajac przeostrzenie, masz wyjarane swiatla na nosie.

danz1ger
05-02-2012, 18:38
Na pomoc! Epson V600 czy CanoScan 9000F? Od czytania już mnie głowa boli i nie wiem co wybrać. Do skanowania 120 tylko, bo do 135 mam Minoltę.

Bielik
05-02-2012, 18:56
CanoScan skanuje pięknie zarówno Fuji jak i Kodaka. Epson jest za to mistrzem przy Ektarze, slajdy też jakby lepiej mu wychodzą.

*mówiąc jedynie o kolorach.

danz1ger
05-02-2012, 19:31
Na korzyść epsona jeśli chodzi o software, dołaczają PSE 9, canon wersji nie podaje.

Bielik
05-02-2012, 19:47
ja miałem Canona z PSE 8, a pierwszy właściciel chyba jeszcze w 2010 kupował. no i podstawową wersję SilverFasta dodają, a nie wiem jak V600, ale w V500 nie było.

szelas
05-02-2012, 19:49
Na pomoc! Epson V600 czy CanoScan 9000F? Od czytania już mnie głowa boli i nie wiem co wybrać. Do skanowania 120 tylko, bo do 135 mam Minoltę.

Moim skromnym zdaniem różnica jest aptekarska i nie warto sobie zawracać d.py parametrami tylko brać to co tańsze. Holder pewnie i tak wcześniej czy później wymienisz (zarówno w Epsonie jak i w Canonie).
Ja kupiłem w zeszłym roku v500 bo był tańszy, ale dwa lata temu canon był tańszy (wtedy nie miałem kasy).

danz1ger
05-02-2012, 19:54
Jeśli chodzi o cenę to jest prawie identyczna, przynajmniej do końca lutego.

sorevell
06-02-2012, 08:56
Też się niedawno zastanawiałem, co kupić. W końcu wziąłem v500 + ramka do średniego z v600 (tej akurat jeszcze nie mam - czekam na przesyłkę). Tak wychodzi najtaniej, a dostajemy praktycznie to samo co za kilka stów więcej (za v500 dałem 859, v600 były od 1100, canoscany z kolei od 939 PLN).
Sporo się naczytałem przed zakupem i z tego co ludzie piszą, jakościowy przeskok jest dopiero przy v700, a i tak dotyczy on głównie skanowania slajdów (w v500-v600 Dmax=3.4, w v700 Dmax=4.0).

Z v500 dostałem PSE 6.0, ale mogę sprawdzić wersję w domu, bo w tej chwili nie dam sobie nic uciąć ;)

norbibxl
06-02-2012, 12:48
Skoro juz o skanerach: kupowal ktos z Was moze ScanAssist z allserwisu ? Faktycznie poprawiaja jakosc obrazka ?

rg2000
06-02-2012, 13:09
Skoro juz o skanerach: kupowal ktos z Was moze ScanAssist z allserwisu ? Faktycznie poprawiaja jakosc obrazka ?

Ja kupiłem bo nie mam ramek, kładę na szybie i przyciskam szkłem anr. Nie narzekam generalnie, pierścieni nie ma :-)

wojteh
06-02-2012, 13:43
ja z V500 dostałem PSe 9

te ScanAssist naprawdę poprawiają jakość skanów ?? - cena nie jest bardzo straszna

norbibxl
06-02-2012, 14:12
ja mam holder i kupilem z ciekawosci te szkla zobacze czy to nie sciema :) kolega kupil jakies mega drogie z usa do V700 po 100usd sztuka i chwali - zobaczymy

wojteh
06-02-2012, 14:14
ja sie zastanawiam - dlaczego w przykładzie ma tak nieostry środek kadru ??? - dodatkowo by nie mieć w taki sposób pierścienie newtona to co za problem jeśli skanuje się odwrotnie ...

sorevell
06-02-2012, 14:21
A propos szybek, polecam lekturę TEGO (http://kekacz.blogspot.com/2011/11/srebra-ciag-dalszy-antynewtonowskie.html) artykułu zanim wydacie kasę na allegro. Co prawda sam nie próbowałem, ale myślę, że za 3zł warto to sprawdzić ;)

Boryszuk
06-02-2012, 14:22
A propos szybek, polecam lekturę TEGO (http://kekacz.blogspot.com/2011/11/srebra-ciag-dalszy-antynewtonowskie.html) artykułu zanim wydacie kasę na allegro. Co prawda sam nie próbowałem, ale myślę, że za 3zł warto to sprawdzić ;)

Ooooo! Czytałem wcześniej ale za cholerę nie mogłem sobie przypomnieć kto był autorem.

sorevell
06-02-2012, 14:25
Heh, też nie mogłem, ale wyskakuje u mnie w googlu jako pierwszy link po wpisaniu hasła "szybki antynewtonowskie" :P

Bielik
06-02-2012, 14:28
można sobie porównać jakość skanując płaskiego jak stół Ilforda z jakimś zwijającym się w tutkę ścierwem.

wojteh
06-02-2012, 14:35
A propos szybek, polecam lekturę TEGO (http://kekacz.blogspot.com/2011/11/srebra-ciag-dalszy-antynewtonowskie.html) artykułu zanim wydacie kasę na allegro. Co prawda sam nie próbowałem, ale myślę, że za 3zł warto to sprawdzić ;)

a gdzie za 3 zł można to zakupić ??

zdyboo
06-02-2012, 14:36
Ostatnio Ilford też mi się zwija, ale mam chyba za ciepło w łazience po prostu. Co ciekawe, Ilford po paru godzinach pod książkami, jest płaski jak stół, a taki Tri-X nadal się pręży jak kocur.


a gdzie za 3 zł można to zakupić ??

Przecież napisane jest w artykule, u szklarza, który to jeszcze wytrawi. W wakacje szukałem szklarza i miałem z tym we Wrocławiu spory kłopot, wszędzie tylko sprzedaż jakiś luster czy innych kinkietów.

wojteh
06-02-2012, 14:37
najbardziej płaski teraz jest Rollei Retro 400s

sorevell
06-02-2012, 14:40
a gdzie za 3 zł można to zakupić ??

A czytałeś podlinkowany artykuł?


Ostatnio Ilford też mi się zwija, ale mam chyba za ciepło w łazience po prostu. Co ciekawe, Ilford po paru godzinach pod książkami, jest płaski jak stół, a taki Tri-X nadal się pręży jak kocur.

U mnie Ilford zawsze był płaski - i nadal jest. Zarówno 135 jak i 120. Tri-x'a 135 muszę wrzucić na noc pod stertę książek - wtedy mam kilkanaście minut na skanowanie zanim znów się zacznie zwijać. Mam w lodówce jeszcze jedną rolkę i jakoś ciężko mi ją założyć do aparatu... :P


W wakacje szukałem szklarza i miałem z tym we Wrocławiu spory kłopot, wszędzie tylko sprzedaż jakiś luster czy innych kinkietów.

Ja mam szklarza niedaleko, jak któregoś dnia będę w pobliżu, dam znać czy by zrobił coś takiego i za ile.

wojteh
06-02-2012, 14:46
A czytałeś podlinkowany artykuł?



U mnie Ilford zawsze był płaski - i nadal jest. Zarówno 135 jak i 120. Tri-x'a 135 muszę wrzucić na noc pod stertę książek - wtedy mam kilkanaście minut na skanowanie zanim znów się zacznie zwijać. Mam w lodówce jeszcze jedną rolkę i jakoś ciężko mi ją założyć do aparatu... :P



Ja mam szklarza niedaleko, jak któregoś dnia będę w pobliżu, dam znać czy by zrobił coś takiego i za ile.

super - pisze się na mały i średni obrazek

conik
06-02-2012, 14:50
powiem tak....jakies rok moze wiecej temu pisalem o szkle trawionym od szklarza i do dzis go z powodzeniem uzywam (wczesniej z epsonem a teraz z canonam)
szklo to jednostronnie trawione chcemicznie lub tzw dekor matowy jednostronnie

zdyboo
06-02-2012, 14:57
U mnie Ilford zawsze był płaski - i nadal jest. Zarówno 135 jak i 120. Tri-x'a 135 muszę wrzucić na noc pod stertę książek - wtedy mam kilkanaście minut na skanowanie zanim znów się zacznie zwijać. Mam w lodówce jeszcze jedną rolkę i jakoś ciężko mi ją założyć do aparatu... :P

Do Tri-Xa robię trzecie podejście. Za każdym razem mam problem z wygiętym filmem. Co do Ilforda, to może to zwijanie u mnie przez to, że już dawno nie robiłem na materiale w terminie, ale szczęście już się skończyły przeterminowane filmy, zatem zobaczymy.

norbibxl
06-02-2012, 15:24
we wrocku jest firma majster szklarz (thx google) - http://www.majsterszklarz.pl/kontakt.html w ofercie maja trawione szklo :)

axer
06-02-2012, 21:07
ja sie zastanawiam - dlaczego w przykładzie ma tak nieostry środek kadru ??? - dodatkowo by nie mieć w taki sposób pierścienie newtona to co za problem jeśli skanuje się odwrotnie ...

Provia była mocno zwinięta wzdłuż krótszej krawędzi, przez co po wpakowaniu jej w holder Epsona różnica w odległości od szyby skanera między jej brzegiem a środkiem kadru wynosiła dobre 2mm - stąd taka różnica w ostrości środka kadru vs brzeg. Dodatkowo skany nie były wyostrzane.

Drugiej części - o pierścieniach - nie bardzo rozumiem.

Pierścienie powstają zdecydowanie częściej jeśli z przeźroczystą (nie trawioną) szybą kontakt ma błyszcząca strona filmu. Jeśli kładziecie filmy bezpośrednio na szybie Epsona - kładźcie je emulsją do szyby, a szkłem antynewtonowskim dociskajcie błyszczącą stronę.

Teoretycznie - jeśli film zwija się tak, że wypukłą stroną jest ta z emulsją - można go w holderze przytrzymać nawet zwykłą szybą, pierścienie nie powinny powstawać. Problem w tym, że strona z emulsją w zdecydowanej większości przypadków jest stroną wklęsłą, a dociskać trzeba błyszczącą. Wtedy użycie zwykłej szyby prawie zawsze powoduje powstanie pierścieni.

sorevell
07-02-2012, 16:36
Do Tri-Xa robię trzecie podejście. Za każdym razem mam problem z wygiętym filmem. Co do Ilforda, to może to zwijanie u mnie przez to, że już dawno nie robiłem na materiale w terminie, ale szczęście już się skończyły przeterminowane filmy, zatem zobaczymy.

Dzisiaj dostałem paczkę z zestawem Tetenala do C-41 i wertując instrukcję natrafiłem na "wskazówki ogólne." Jedna z nich brzmi: "Temperaturę suszenia należy tak dobrać, aby film w trakcie suszenia się nie zwijał. Zwijanie się filmu w stronę emulsji świadczy o zbyt wysokiej temperaturze suszenia, zaś w stronę podłoża - o zbyt niskiej. Właściwa temp. suszenia zależy również od wilgotności powietrza (pory roku), dlatego należy ją także uwzględnić."

norbibxl
07-02-2012, 17:13
ja zawsze wieszam filmy /glownie 120/ w lazience na noc po wczesniejszym jej uzyciu (tzn lazienki) w mojej DYI roboty suszarce co skutecznie eliminuje spora czesc syfu fruwajacego w powietrzu, a majac w domu kota ma co fruwac i i zapewnia dobra wilgotnosc powietrza i naprawde w sporadycznych wypadkach klisze sie zwijaja ale nigdy na tyle zeby utrudnialo to pozniejsze skanowanie - i tej metody sie trzymam :)

gugus
10-02-2012, 16:05
Witam, mam takie pytanie trochę z innej beczki. Czy kupując płytę główną do kompa warto dołożyć 100 zł za złącze IEEE 1394 (to chyba fire wire). Komp ma współpracować ze skanerem takim jak np. V500 (którego też jeszcze nie mam). Czy łącząc skaner z kompem przez ten IEEE1394 zyskam większy transfer niż np przez USB ?

zdyboo
10-02-2012, 16:20
Czy łącząc skaner z kompem przez ten IEEE1394 zyskam większy transfer niż np przez USB ?

Nie, V500 nie ma firewire.

norbibxl
10-02-2012, 16:57
firewire warto miec, ale skanery nie sa obslugiwane przez ten port :)

spiritwood
10-02-2012, 17:10
9000ed jest, na ten przykład.

doktor
10-02-2012, 18:33
8000 tyż, nie ma nawet innej dziurki

wpkx
10-02-2012, 18:36
Bo wiesz, dottore - to są skanery do negatywów. Jak w tytule wątku... ;)

doktor
10-02-2012, 18:39
Jest jak powinno być. Z tyłu dziurka a z przodu szparka.

wpkx
10-02-2012, 18:41
Nikon 9000ED jest jak Kopernik? I Curie-Skłodowska też? :D

miron19j
10-02-2012, 22:00
ja zawsze wieszam filmy /glownie 120/ ... w mojej DYI roboty suszarce
a możesz coś bliżej?

wpkx
10-02-2012, 22:03
Day after day, love turns grey
Like the skin of a DYIng man...

miron19j
10-02-2012, 22:05
Day after day, love turns grey
Like the skin of a DYIng man...
nie tak pesymistycznieeeee...
kurde, mam ochotę się ululać. To chyba nie jest dobrze?

wpkx
10-02-2012, 22:13
Run to the bedroom, in the suitcase on the left
You'll find my favourite axe...

...

Careful with that axe, Eugene...

miron19j
10-02-2012, 22:16
Run to the bedroom, in the suitcase on the left
You'll find my favourite axe...

...

Careful with that axe, Eugene...
Gienia, ostrożni z tą siekierą. Dobrze?
a ja dalej mam ochotę się ululać.!!!

norbibxl
12-02-2012, 01:46
a możesz coś bliżej?

voila (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=179043)

a co do portow FW w skanerach - mialem skanerow sztuk 3 w zadnym nie bylo FW ale jak pisalem warto taki port miec chocby po to aby zgrac sobie filmik z kamery co tez robie czasami :) a jak mowia od przybytku glowa nie boli ;)

gugus
12-02-2012, 19:14
dzięki za informacje z tego co piszecie warto mieć port IEEE 1394 tzn firewire choć chyba nie warto dopłać za płytę główną 100 zł z tym portem bo można mieć ten port na karcie PCI za 20 zł

norbibxl
18-02-2012, 22:47
A propos szybek, polecam lekturę TEGO (http://kekacz.blogspot.com/2011/11/srebra-ciag-dalszy-antynewtonowskie.html) artykułu zanim wydacie kasę na allegro. Co prawda sam nie próbowałem, ale myślę, że za 3zł warto to sprawdzić ;)

zdecydowanie warto, kolega z allegro sprzedaje po 30pln za sztuke (czyli trzeba wydac 90 zl + przesylka aby miec komplet). Wg mnie to drogo.

conik
23-02-2012, 15:13
apropos scanassista z allegro.... polecam udac sie do najblizszego szklarza i zapytac o matowy glass dekor...bedzie jakies...6-7 zl a nie 30
sam kupilem tylko dlatego ze rozbilem wlasnie taka szybke od szklarza a liczylem na prawdziwe antynewtonowskie szklo o niewidocznej strukturze zmatowienia....
spelnia swoja funkcje ale nie ma co przeplacac

axer
23-02-2012, 15:35
Będąc u szklarza zwróćcie tylko uwagę na to, że szkło musi być matowione chemicznie, a nie piaskowane. Przerobiłem sporo różnych rodzajów szkła i z tego co kojarzę na hasło "matowy glass dekor" w zdecydowanej większości przypadków dostaniecie szkło piaskowane, które do skanowania absolutnie się nie nadaje.

conik
23-02-2012, 15:47
jest i takie i takie......chemicznie trawione i piaskowane.... dla jasnosci...taka szybka z allegro owszem ma wlasciwosci anr ale...przepuszcalnosc swiatla ma na znacznie mniejszym poziomie niz szklo anr optyczne (np takie jakie uzywa sie w powiekszalnikach co ma znaczenie przy np skanowaniu gestych slajdow...struktura ziarna nawet jesli jest trawione chemicznie jest znacznie wieksza niz w przypadku optycznego szkla anr... nie w kazdym skanerze to bedzie mialo wplyw na skany ale moze byc widoczne....prosty test...zeskanowac sama szybke z duza rozdzielczoscia....podsumowujac...szklo od szklarza trawione chemicznie lub scanassist z allegro nadaja sie do skanowania z tym ze nazywajac rzeczy po imieniu jest to jedno i to samo co czyni zakup u szklarza znacznie bardziej oplacalnym.

jeszcze jako ciekawostka... jesli polozymy obok siebie optyczne szklo anr i dobrej jakosci szklo to co jest pod szyba bedzie tak samo widoczne z tym ze anr nie bedzie mialo odblaskow i w zasadzie po tym mozna poznac dobre szklo anr (pomijajac same wlasciwosci anr) szklo od szklarza i z allegro jest na tyle matowe ze jest mlecznobiale.

kolejna rzecz...Pan z allegro twierdzi ze przy zaobleniu krawedzi beda bliki i refleksy przy skanowaniu....coz moze moj skaner lubi ladnie wykonczone szybki bo zadnch blikow i refleksow nie ma a to z allegro jak sie wyrazil jest...nie jest fazowane a tępione...nie wiem ale na oko bok ma zwyczajnie nierowna powierzchnie

ja w kazdym razie roznicy miedzy tym za 6 i tym za 30 zadnej nie zauwazylem.... a anr ze szkla optycznego a nie przemyslowego to zupelnie inna bajka...zwlaszcza przy gestych filmach

pastwisko
23-02-2012, 16:10
Czy ktoś sie orientuje w tych lepszych plustekach moze - http://www.cyfrowe.pl/skanery,6,19/page2.html - czy jednak lepiej sprawdzonego V500?

Jako że został mi tylko mały obrazek, mogę kupić skaner dedykowany. Moze siakieś inne dobre skanery?

morzon
23-02-2012, 16:14
Czy ktoś sie orientuje w tych lepszych plustekach moze - http://www.cyfrowe.pl/skanery,6,19/page2.html - czy jednak lepiej sprawdzonego V500?

Jako że został mi tylko mały obrazek, mogę kupić skaner dedykowany. Moze siakieś inne dobre skanery?

v500 do małego? Neee...

Jak to Ci tylko mały obrazek został ?

pastwisko
23-02-2012, 16:15
Do tej pory skanowałem 4490, więc w sumie to to samo poniekąd.

No tak wyszło, wczoraj kurier zabrał LF ;)

morzon
23-02-2012, 16:18
Jak do neta to pewnie i v500 styknie. Ale mnie odrzuciła ta jakość...

Coś innego się szykuje? :)

sorevell
23-02-2012, 16:18
To już się definitywnie pozbyłeś LF?

Kiedyś miałem nieprzyjemność z biurowym plustekiem i uraz został - mimo że to z 10 lat temu było, teraz bym chyba plusteka nie kupił.
Jak już dedykowany, to bym polował na nikona lub minoltę.
Gorzej, jak za pół roku uznasz, że wracasz do większych formatów i poza dedykowanym będziesz potrzebował takiego v500...

norbibxl
23-02-2012, 16:18
trzeba bylo brac ode mnie canona :)

Bielik
23-02-2012, 16:24
Drogi Pastwisko, kup sobie Minoltę, Scan Dual IV albo Elite 5400.

wpkx
23-02-2012, 16:25
CoolScana 5000ED ma sobie kupić i basta.

pastwisko
23-02-2012, 16:26
Mnie jakośc z 4490 wystarczała, jak go poznać i dać mu szansę to daje radę.

Bez sensu kupować duzy skaner bo a nuż coś tam. Sie zmieni format, to się zmieni skaner.

wpkx
23-02-2012, 16:26
Z karuzelą oczywiście.

pastwisko
23-02-2012, 16:28
kupiłbym 9000ED, ale po co mi skaner do sredniego..

Vall
23-02-2012, 16:30
Będę Ci słał średnie. Albo kupisz sobie Helgę. ;-)

sorevell
23-02-2012, 16:35
Pinhole'a na film 120 z pudełka po 9000 ED można zrobić.

Bielik
23-02-2012, 16:35
Coolscan V wisi teraz na alledrogo.

pastwisko
23-02-2012, 16:37
Holgi to ja bym nawet kijem nie ruszyl.

pastwisko
23-02-2012, 16:40
jak już odbębniliśmy daninę wobec forum i wiemy ze coolscany są najfajniejsze, to ktoś coś powie o plustekach?

sorevell
23-02-2012, 16:51
Gęstość optyczna wg specyfikacji - 3.5 D, co na tle konkurencji jest słabym wynikiem. Poza tym plusteki nie mają AF.

adolfik9501
23-02-2012, 16:55
jak już odbębniliśmy daninę wobec forum i wiemy ze coolscany są najfajniejsze, to ktoś coś powie o plustekach?

Kiedyś wpadłem na taki test/recenzję: http://www.photographyblog.com/reviews/plustek_opticfilm_7500i_review/.

norbibxl
23-02-2012, 16:57
aaaaaaaaaaa o plustekach ...... to nic
co najwyzej odglos paszcza :)

szelas
23-02-2012, 23:51
Coolscan V wisi teraz na alledrogo.

Wcześniej nigdy się nie przyglądałem, ale jak na tak zaawansowane urządzenie to włącznik jest jak w odpustowym radyjku ;)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/02/DSC_1256-1.jpg
źródło (http://i629.photobucket.com/albums/uu11/piqsell/DSC_1256.jpg)

Czornyj
23-02-2012, 23:52
...i równie solidny. Wyłącznik w coolkach to porażka. Ale sam skaner daje radę.

klisza36
24-02-2012, 08:09
Zdybo czy te foty które masz na stronie są z V300 z dołączonym oprgramowaniem,czy stosujesz coś dodatkowego.W końcu muszę podjąć decyzje i wybrał bym tę opcję .

zdyboo
24-02-2012, 09:10
Zdybo czy te foty które masz na stronie są z V300 z dołączonym oprgramowaniem,czy stosujesz coś dodatkowego.W końcu muszę podjąć decyzje i wybrał bym tę opcję .

To z softu Epsą. 3.50 PL konkretnie, chyba nic nowszego nie wspiera V300.
Dodatkowo stosuje PSE 8.0, ale tylko do stemplowania i zmniejszania.

Mnie natomiast kusi ta koolka, zwłaszcza, że to Wro i odebrałbym sobie osobiście. Intensywnie się zastanawiam, ale dwa kafle piechotą nie chodzą. To w ogóle dobra cena jest?
Soft Nikona się do czegoś nadaje, czy musiałbym kupić jeszcze SF lub VS?

wpkx
24-02-2012, 09:19
Nadaje. Do tego stopnia, że zapominasz o dołujących i zniechęcających eksperymentach znanych z Epsona, SF, VS - i po prostu skanujesz.
Tylko sterowników do Visty i 7 nie ma, ale... są nieoryginalne. Choć tu piszę o 5000/9000, co do starszych nie wiem.

zdyboo
24-02-2012, 09:30
Nadaje. Do tego stopnia, że zapominasz o dołujących i zniechęcających eksperymentach znanych z Epsona, SF, VS - i po prostu skanujesz.
Tylko sterowników do Visty i 7 nie ma, ale... są nieoryginalne. Choć tu piszę o 5000/9000, co do starszych nie wiem.

Dziękuję.
Sterowniki nie byłyby problemem siedzę na XP nadal.

fafniak
24-02-2012, 09:35
Aw razie czego kupujesz vuescana - on ma swoje sterowniki i skanujesz tym programem :)

fotofun
24-02-2012, 13:34
jak już odbębniliśmy daninę wobec forum i wiemy ze coolscany są najfajniejsze, to ktoś coś powie o plustekach?

Zastanawiałem się kiedyś nad Plustek OpticFilm 7600i AI. W sieci cieszy się dobrymi opiniami (jak na swoją cenę).
Szukając skanera zwracałem uwagę przede wszystkim na max. rzeczywistą rozdzielczość jaką osiągają skanery (jako że skanuję niemal wyłącznie c/b) a ten według ScanDig'a (http://www.filmscanner.info/en/PlustekOpticFilm7600i.html) ma lepszą od Epsona V700. Gdyby nie to nieszczęsne, ręczne przesuwanie filmu/slajdów to pewnie bym się zdecydował a tak nadal używam V300.

pastwisko
24-02-2012, 17:22
Gdyby nie to nieszczęsne, ręczne przesuwanie filmu/slajdów to pewnie bym się zdecydował a tak nadal używam V300.

W sensie trzeba przesuwac i celować filmem w okienko?

gilby
24-02-2012, 17:42
W sensie trzeba przesuwac i celować filmem w okienko?

po zeskanowaniu każdej klatki, trzeba ręcznie przesunąć na następną.
Ramka ma odpowiednie zapadki, więc wskakuje w odpowiednie miejsce.
Ale trzeba robić 6 razy prevkę i 6 razy skan dla jednego paska.

pastwisko
24-02-2012, 17:50
póki nietrzeba wkladać filmu w ramkę do każdej klatki to luz myslę

gilby
24-02-2012, 18:05
póki nietrzeba wkladać filmu w ramkę do każdej klatki to luz myslę

ja z tego powodu sprzedałem kiedyś plusteka.
Teraz mam minoltę i chwalę sobie wygodę - muszę podejść do skanera 6 razy zamiast 36 razy, żeby zeskanować film.

Ale jak ktoś i tak siedzi cały czas przy kompie, to może bez różnicy.

fotofun
24-02-2012, 22:08
ja z tego powodu sprzedałem kiedyś plusteka.
Teraz mam minoltę i chwalę sobie wygodę - muszę podejść do skanera 6 razy zamiast 36 razy, żeby zeskanować film.
.

A jaką konkretnie. Dual Scan czy Elite?
W Elite podaje się ramkę w pionie, w Dual w poziomie. Czy w rzeczywistości ma to wpływ na osadzanie się kurzu na filmie podczas skanowania?

gilby
24-02-2012, 23:13
mam elite II (nie elite 5400 II), czyli takiego duala z ICE.
http://www.imaging-resource.com/SCAN/DSEII/DSEIIA.HTM

Nie zauważyłem jakichkolwiek problemów z kurzem, a specjalnym pedantem nie jestem.

samek
27-02-2012, 14:28
http://www.swiatobrazu.pl/plustek-opticfilm-120-skaner-do-filmow-135-i-srednioformatowych-25862.html

pastwisko
27-02-2012, 14:44
ciekwe jaka cena, pewnie jakieś 2000coś..

sorevell
27-02-2012, 14:45
ciekwe jaka cena, pewnie jakieś 2000coś..

Ja obstawiam, że będzie droższy od v750.

pastwisko
27-02-2012, 14:59
No tak na pierwszy rzut oka celuje w 9000ED, ciekawe ciekawe.. Ja chyba na razie spasuję na V500 chyba ze cena bedzie warta przemeczenia się bez skanera i dozbierania kasy..

sorevell
27-02-2012, 15:03
Niedawno sam napisałeś, że w razie potrzeby skaner można zmienić.

pastwisko
27-02-2012, 15:08
no tak, ale to tyczyło w sumie kwestii formatu i raczej wynikało trochę z tego ze jak bym kupował średni lub wielki to raczej nie psiksa, więc i na skaner bym mial kasę, a tu w sumie bym zmieniał sam skaner.. e, nie ma co gdybać - już mi bokiem wyłażą wszelkie zimowe spekulacje sprzetowe, którymi sobie nadrabiam brak focenia :twisted:

sorevell
27-02-2012, 15:11
Idąc tym tokiem rozumowania, należałoby się zastanowić czy v500 lepiej skanuje mikrofilm do v330, który jest dwukrotnie tańszy.

pastwisko
27-02-2012, 15:18
A powiem ci ze juz sie nad tym zastanawiałem. Miałem isć na strone epsona porownać specyfikacje, ale założyłem ze jednak v500 rozni się nie tylko powierzchnią skanowania - coś jak 50/1.8 vs 50/1.4.

Poza tym V500 skanuje dwa paski, a V330 tylko jeden. V700 niby aż cztery, ale roznica cenowa juz wieksza :)

wojteh
27-02-2012, 15:27
ja używam v500 bo canony strasznie zdrożały i w cenie normalnej - tylko ten był solidny - ja kupowałem w komputroniku ...

Rogass
27-02-2012, 15:29
A ja przypominam o moim kurzacym sie V300 :)

sorevell
27-02-2012, 15:34
v330 skanuje 36 klatek w 6 przebiegach, v500 w trzech, v700 w dwóch; Biorąc pod uwagę takie kryterium - stosunek ilości przebiegów przy skanowaniu filmu 135 do ceny - v500 jest najbardziej ekonomicznym wyborem :P

conik
27-02-2012, 15:42
mialem i canona i epsona ...w tej chwili skanuje canonen f8800...nic wiecej mi do szczescia nie potrzeba....oprogramowanie vue scan i SF8 w zaleznosci od rodzaju filmu
da sie skanowac 4x5 cala...zrobilem w tym celu fajna ramke i skanuje na dwa razy;)

pastwisko
27-02-2012, 15:51
no mi też 4490 radośnie starczał do wszystkich formatów..

sorevell
27-02-2012, 16:06
A propos SilverFasta, to jak się ma funkcjonalność poszczególnych wersji w stosunku do różnic w cenie (SE --> 49EUR, SE+ --> 119EUR, Ai --> 299EUR)?

Vall
27-02-2012, 16:08
http://www.silverfast.com/download/docu/silverfast8versioncomparisonchart_en_2011-09-21.pdf

Warto dopłacić do SE+ (Multi Exposure). :-) Ale i tak droga zabawa. Można dopłacić tyle do skanera.

sorevell
27-02-2012, 16:14
http://www.silverfast.com/download/docu/silverfast8versioncomparisonchart_en_2011-09-21.pdf

Warto dopłacić do SE+ (Multi Exposure). :-) Ale i tak droga zabawa. Można dopłacić tyle do skanera.

Na razie jadę na oprogramowaniu Epsą, ale powoli dorastam do tego, aby dać szansę alternetywnym producentom i zaczynam zgłębiać temat.

morzon
27-02-2012, 16:15
Soft epsona do BW jest całkiem w porządku, natomiast przy kolorze to jest sieczka i totalna losowość. SilverFast pod tym względem wymiata (a w BW średnio conajwyżej jak dla mnie).

sorevell
27-02-2012, 16:18
To może przy okazji powiecie mi, czym się różni wersja 8 od 6.6? :D

conik
27-02-2012, 16:23
interfejs i nowy silnik i dziala na osx 10.7;) ale i tak uwazam ze vue jest oczko lepszy i szybszy

Vall
27-02-2012, 17:22
I chyba tańszy? ;-)

fotofun
27-02-2012, 19:54
Nieco więcej informacji o nowości Plustek'a można wyłowić z wątku na photo.net: http://photo.net/digital-darkroom-forum/00ZpLQ?start=0

Tak na szybko:
Skanowane formaty: max 6x12
DMax: max ~4 (zmierzony)
Rozdzielczość: max ~5000dpi (zmierzone)
Nowy rodzaj uchwytów na film
SilverFast 8 w cenie

Info od managera z Plustek'a. Ciekawe ile w tym prawdy.

Jakby co to Reflecta ma też swój średnioformatowy scaner: https://reflecta.de/en/products/detail/~id.425/reflecta-MidformatScan-MF5000--from-june-2011-available.html (https://reflecta.de/en/products/detail/%7Eid.425/reflecta-MidformatScan-MF5000--from-june-2011-available.html)

sorevell
27-02-2012, 21:00
Ciekawe ile w tym prawdy.

Myślę, że manager, korzystając z okazji, zrobił trochę dobrego PR swojej firmie. Jakoś nie chce mi się wierzyć w Plusteka, pogromcę 9000ED.

zdyboo
27-02-2012, 21:10
Jakoś nie chce mi się wierzyć w Plusteka, pogromcę 9000ED.

Tez nie wierzę, że będzie taki dobry jak Nikon i oby nie przesadzili z ceną jak to ma obecnie w zwyczaju Samyang na przykład.
Dobrze, że w końcu zrobili slot na ramkę od przodu nie z boku. Ogólnie na skaner nie mam za bardzo miejsca, a takiego dedyka bym sobie postawił na kompie i byłoby git.

sorevell
27-02-2012, 21:28
oby nie przesadzili z ceną

Jakby osiągami przewyższał v700 i kosztował ~2-3k, to bym brał, ale spodziewam się raczej ceny zbliżonej do podlinkowanej Reflecty - 1600EUR.

pastwisko
27-02-2012, 21:45
Nie no na 9000ED to sie nie ma co porywać (choć wiadomo, pewna jest tylko śmierć). Pytanie tylko czy to bedzie bardziej Sigma czy Samyang :)

Bartek - NinoVeron
28-02-2012, 03:40
Skanowane formaty: max 6x12
DMax: max ~4 (zmierzony)
Rozdzielczość: max ~5000dpi (zmierzone)
Nowy rodzaj uchwytów na film
SilverFast 8 w cenie


wygląda to bardzo ciekawie :)
DMax - 4 - czyli tyle samo co Epsonie V700/750
do tego SileverFast 8 w wersji AI warty chyba kilkaset euro +- 1000 zł

zapowiada się ciekawie a konkurencja się przyda
jednak jeśli będzie kosztował więcej niż Epson V750 ... to z podobnymi parametrami będzie im ciężko



Jakby osiągami przewyższał v700 i kosztował ~2-3k, to bym brał, ale spodziewam się raczej ceny zbliżonej do podlinkowanej Reflecty - 1600EUR.

dla mnie przedział ok. 2000 zł jest sensowny
cena powyżej 2k PLN baaaaaaaaaaardzo ograniczy rynek nabywców

zresztą ... modele V700/750 ... to już bardzo stare konstrukcje
więc kto wie czy Epson nie wypuści jakiś następców :)


Nie no na 9000ED to sie nie ma co porywać (choć wiadomo, pewna jest tylko śmierć). Pytanie tylko czy to bedzie bardziej Sigma czy Samyang :)

oooo nie .... do 9000 ED nie ma go co porównywać ...
nie te parametry, nie ta marka, nie ta renoma ;)

danz1ger
28-02-2012, 06:46
Z internetu:
Update: According to a German-language press release published on the Plustek website, the OpticFilm 120 boasts an 8-layer [perhaps 8-element?] lens and a scanning resolution of up to 10,660dpi. Click through / scroll down for a rough translation.

Manager z Plusteka:
Rozdzielczość: max ~5000dpi (zmierzone)

A potem:
http://www.filmscanner.info/en/FilmscannerTestberichte.html

We start with the resolution test: during a test scan with the USAF-1951 target with a maximum resolution of 7200ppi, the horizontal and vertical lines of the element 6.1 are hard to distinguish. According to our Resolution Table (http://www.filmscanner.info/en/Aufloesung.html) this results in an effective resolution of about 3250ppi. Thus, in practice, the Plustek OpticFilm 7600i does not even provide 50% of the resolution that is mentioned in the package. Compared to the previous model Plustek OpticFilm 7500i, the effective resolution of 3500 dpi has worsen to 3250 dpi. It is annoying if one purchases a scanner that in practice only provides 43% of the resolution that is actually promised by the producer.

więc podejrzewam, że pastwisko się nie myli.

conik
28-02-2012, 10:36
dupy nie urywa...a jak sie czlowiek przylozy to spokojnie na 10x tanszym plaszczaku bardzo dobre efekty uzyska

gilby
28-02-2012, 10:37
dla mnie przedział ok. 2000 zł jest sensowny
cena powyżej 2k PLN baaaaaaaaaaardzo ograniczy rynek nabywców




nie ma szans na 2000 zł.
1600 zł kosztuje małoobrazkowy plustek 7600i z dilverfastem AI.
Raczej cena około 3000 tys lub więcej.

Czornyj
28-02-2012, 14:34
Rozdzielczość to kwestia użytej optyki i precyzji - coolka przenosi praktycznie pełne 4000dpi, bo ma optykę niskodyspersyjną i autofocus. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Plustek zrobił skaner równie dobry, a nawet lepszy - coolka to już w zasadzie zabytek, a technologia nie stoi w miejscu. Ale mocno wątpię, żeby to mogło kosztować 2-3 tysiące.

samek
28-02-2012, 14:42
Rozdzielczość to kwestia użytej optyki i precyzji - coolka przenosi praktycznie pełne 4000dpi, bo ma optykę niskodyspersyjną i autofocus. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Plustek zrobił skaner równie dobry, a nawet lepszy - coolka to już w zasadzie zabytek, a technologia nie stoi w miejscu. Ale mocno wątpię, żeby to mogło kosztować 2-3 tysiące.

Gdyby kosztowało nawet 5 tys. dając podobny efekt do 9000 to nie byłoby źle. Technologia nie stoi w miejscu - jak napisałeś. Tyle, że ja jednak Hassla raczej opchnę - więc zadowolę się rolą kibica :)

pastwisko
28-02-2012, 16:02
pozyjemy zobaczymy, ja póki co w przyszłym tygodniu nabędę v500 i nadrabiam zaległości od..... sierpnia? :D

fotofun
29-02-2012, 08:37
We wspomnianym przeze mnie wcześniej wątku na ptoto.net mówi się o 2000 ale ... $

pastwisko
29-02-2012, 11:05
to nadal taniej jak uzywany 9000ED, i to chyba ze dwa razy :)

tomicher
01-03-2012, 03:32
Panowie powiedzcie mi zatem jedno...
Czytając o dedykowanych skanerach dla 35mm sposobem "za i przeciw", po uwzględnieniu przedzialow cenowych , człowiek dochodzi do momentu kiedy stają przed nim minolta 5400 i coolscan V ed. To prawie 10 letnie konstrukcje...
I teraz zaczyna sie dla mnie coś czego szczerze nie rozumie. Czy te obecne modele jak wspomniany kilka postów wyżej plustek 7600i dalej nie jest w stanie nawiązać walki z dziadkami ze stajni minolty i nikona ?
Oczywiście rozumie ze te firmy dość mocno wyśrubowaly normy produkcji i jakość tych skanerow była i jest naprawdę bardzo dobra. Plustek to raczej drugi jak nie trzeci garnitur pod tym względem i trudno nawet porównywać renomę marki. Produkuje on jednak sprzęt o te 10 lat młodszy.
Da sie jakoś zestawić takie sprzęty obok siebie ? To dalej przepaść pod względem obsługi, efektów, awaryjnosci ?
Czy dalej opłaca sie kupić minolte która notabene jest juz pozamiatana czy oldschoolowego nikona które mimo wszystko trzymia baardzo dobra cenę ? Bez gwarancji, oprogramowania a przypadku minolty nawet wspierania przez producenta ?

Nie będę miał jakiejkolwiek możliwości testów porównań i prób przed podjęciem decyzji. Jedyne co mi pozostało to magiczny internet i ludzie którzy maja na tym polu doświadczenie większe ode mnie. nie chce żałować, nie chce przeplacac czy sie rozczarowac.

danz1ger
01-03-2012, 04:43
to nadal taniej jak uzywany 9000ED, i to chyba ze dwa razy :)

Pobożne życzenie: http://tinyurl.com/88vp8c6

gilby
01-03-2012, 11:00
Czy te obecne modele jak wspomniany kilka postów wyżej plustek 7600i dalej nie jest w stanie nawiązać walki z dziadkami ze stajni minolty i nikona ?


Wydaje mi się, że to po prostu inna konstrukcja.
Nikony, minolty, a nawet stare Acery i Umaxy, to skanery z układem AF, który precyzyjnie ostawia ostrość na kliszę. Mają zapewne dobre obiektywy. Ta para - dobry obiektyw + AF daje dobrą ostrość i rozdzielczość.

Plustek (miałem 7200 i na nim opieram doświadczenie) ma układ taki jak w płaszczaku. Nie na AFu, ostrość jest ustawiona na stałe w jakimś tam zakresie głębi ostrości.

Do tego dochodzi jakość przetwornika, co z kolei ma przełożenie na wierność kolorów i ilość przenoszonych szczegółów w światłach i cieniach.

Oprócz coolscana V i minolty elite 5400 masz jeszcze minolty dual - dobre skanery, ale bez ICE.
Jest jeszcze często zapominana minolta scan elite II (wersja przed 5400). Wygląda jak zwykła dual, ale ma ICE.
Rozdzielczość 2820 dpi.
Kupiłem taką na ebay dosłownie za grosze, jakieś 300 zł z przesyłką. Jak się rozleci, nie będzie mi żal. A skanuje sporo lepiej niż v500, którego używam teraz tylko do średniego formatu.

wojteh
01-03-2012, 11:39
czy chodzi o taki ???

http://www.ebay.pl/itm/Minolta-Dimage-Scan-Dual-II-AF-2820U-Digital-Film-Scanner-/220961996848?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33725c8030#ht_3341wt_1180

czy ten skaner będzie lepiej skanował slajdy niż v500 ??

a ten ?

http://www.ebay.pl/itm/Nikon-Coolscan-III-LS-30-Film-and-Slide-Scanner-/370590793954?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5648eec0e2#ht_4491wt_1413

gilby
01-03-2012, 11:46
ten pierwszy to zwykły scan dual II - nie ma ICE. Do tego nie ma ramek.
Jeśli już chciałbyś duala, to szukał bym najnowszego - wersji IV.
Albo scan elite II - ma ICE.

Ten drugi to stary coolscan podłączany na scsii. Trzeba mieś odpowiednią kartę w komputerze.
I pójdzie raczej tylko na win XP.

wojteh
01-03-2012, 12:03
ja po Twoim poście pomyślałem ze ze jeśli w cenie jakiej podałeś można mieć coś lepszego do małego obrazka - to piszę sie na to ale niestety scan elite II - to wydatek ponad tysiąc a to już zbyt dużo kasy.

czyli powinienem szukać: minolta scan dual IV czy w podobnych pieniadzach jest coś wartego uwagi jeszcze ??

gilby
01-03-2012, 12:25
są dwa rodzaje scan elite II

scan elite 5400 II

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/03/36434dimageartikel-1.jpg
źródło (http://www.golem.de/0502/36434-dimage-artikel.jpg)

oraz scan elite II (nie ma w nazwie 5400)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.warnet2.pl/img/zdjecie/minolta%20dimage%20scan%20elite%20ii.jpg)

Ta pierwsza (5400) to full wypas, dużo nowsza, ale droga, na pewno powyżej 1tys.

Ja mówiłem o tej drugiej (bez 5400 w nazwie). I tą kupiłem za jakieś 300 zł na ebay.
To jest taki dual z ICE.

Jeśli szukasz zwykłego duala i nie przeszkadza Ci brak ICE - to szukaj wersji najnowszej IV.

gilby
01-03-2012, 12:26
http://www.ebay.pl/itm/Dimage-scan-Elite-II-/320857966706?pt=DE_Elektronik_Computer_Scanner&hash=item4ab4a00872

wojteh
01-03-2012, 12:30
http://www.ebay.pl/itm/Dimage-scan-Elite-II-/320857966706?pt=DE_Elektronik_Computer_Scanner&hash=item4ab4a00872

tylko tu jest uszkodzony

gilby
01-03-2012, 12:32
tylko tu jest uszkodzony

Może. Nie znam niemieckiego, dałem przykład o który skaner mi chodzi.

Rogass
01-03-2012, 12:32
A sa jakies minolty do sredniego obrazka?

pastwisko
01-03-2012, 12:34
E tam ICE, jak sie skanuje nowe filmy, a nie archiwum i nie przerabiajednej rolki dziennie, to mozna się bez niego spokojnie obejść. przy wołaniu domowymi przedmuchaniu filmu przed skanowaniem srednia pyłków do wywaleniaz filmu to kilka, czesto trafiaja się klatki ktorych w ogole nie trzeb czyscic.

gilby
01-03-2012, 12:37
A sa jakies minolty do sredniego obrazka?

Są, trzy wersje minolty scan multi
Scan Multi I
Scan Multi II
Scan Multi Pro

Dwie pierwsze nie warte dziś kupna - 2800 dpi tylko małego obrazka i 1200 dla średniego (z głowy piszę, dokładnie można sprawdzić w sieci). Podłączana na SCSII.

Scan Multi Pro - to fajna maszynka - nowsza, duże rozdzielczości - chyba 4800 dla małego i 3600 dla średniego (również z głowy, proszę sprawdzić w sieci)

Nie wiem po ile stoi, ale jak kupowałem v500 do średniego, to multi pro kosztowała dużo, dużo więcej niż v500.

Rogass
01-03-2012, 13:38
Dzieki za info. Scan Multi Pro w granicach 600$ na eabyu jest. Nowy za ... 3200$

gilby
01-03-2012, 13:56
Dzieki za info. Scan Multi Pro w granicach 600$ na eabyu jest. Nowy za ... 3200$

600$ to całkiem dobra cena IMHO.

Vall
01-03-2012, 15:22
Przyszedł mój V500. :-) I próbuję zeskanować swoją pierwszą klatkę (póki co średniego). Ściągnąłem triale Vuescana i Silverfasta, sprawdzę które z trójki (+Epson) oprogramowania skanuje najfajniej i jest najwygodniejsze. :-)

pastwisko
01-03-2012, 15:25
Przyszedł mój V500. :-) I próbuję zeskanować swoją pierwszą klatkę (póki co średniego). Ściągnąłem triale Vuescana i Silverfasta, sprawdzę które z trójki (+Epson) oprogramowania skanuje najfajniej i jest najwygodniejsze. :-)

Ja sprawdzałem Vue i Silver i musze powiedzieć ze naj-juzer frendli wydał mi się soft Epsona. Jak rozpatrywałem teraz rozne skanery, to zgrzytało mi w innych modelach ze nie bede miał wlasnie tego softu.

Vall
01-03-2012, 15:29
Zeskanowałem już klatkę przez Epsonowego softa ale chyba coś mocno popsułem bo mam czarne plamy w niektórych miejscach (wyglądają trochę jak byś pomalował czymś mokrym ciemne partie obrazu a potem przykleił do szyby. Skanuje się Vue teraz, zobaczę czy będzie to samo.
A potem jeszcze raz epsonowy. :)

Jeśli chodzi o wygodę to pierwsza myśl jest taka, że Epson jest dużo, dużo przyjaźniejszy. Opanowanie tych zaawansowanych opcji Vuescana mi zajęło z godzinę (dobrze że manual znalazłem). Zobaczymy jak rezultaty. :)

wpkx
01-03-2012, 16:22
Takie effekta wychodzą z CoolScanów jeśli skanujemy srebrowy film i właczymy ICE'a. Ale tam ICE jest prawdziwy, sprzętowy.

pastwisko
01-03-2012, 16:28
No ja raz sobie kiedyś zeskanowałem z ICE na 4490, to co zobaczyłem mnie przeraziło i podziękowałem mu na wieki wieków.

gilby
01-03-2012, 16:32
każde ICE tak działa - dla srebrowych filmów trzeba wyłączyć

ps. dopisuje - ICE oparte o podczerwień tak działa.
Myślałem, że ICE to skrót od infrared cleaning a jednak to jest Image Correction and Enhancement.
Więc teoretycznie, może nie być podczerwienią.

Vall
01-03-2012, 16:48
Dzięki, już zdążyłem się zorientować o moim karygodnym błędzie. ;-)
Kolorowy skan nawet nieźle z Epson Scana, tylko już wiem że 3200dpi wygląda lepiej niż 6400 przeskalowane w dół.
No i nie mogę sobie z VueScanem poradzić, na scan preview mam straszne paski czarne przy skanowaniu kolorowego. Pewnie włączyłem jakąś opcję której nie powinienem.

gilby
01-03-2012, 16:51
No i nie mogę sobie z VueScanem poradzić, na scan preview mam straszne paski czarne przy skanowaniu kolorowego.

To wygląda, jakby się nie kalibrował prawidłowo skaner. A na gotowym skanie, też to jest?
Nie zasłoniłeś przypadkiem jakiejś dziurki w ramce negatywu?

Vall
01-03-2012, 17:34
Ok, pozbyłem się pasków ale teraz znowu Vue nie skanuje mi obszaru który zaznaczyłem jako crop tylko od początku preview. Grr, oporne to oprogramowanie..

sorevell
01-03-2012, 18:00
Grr, oporne to oprogramowanie..

Ja też nie mogłem się dogadać z trialem Vue. Z Silverfastą poszło lepiej :D

wpkx
01-03-2012, 18:03
- Wszystko to gówno warte - odpowiedział Palivec układając podstawki w kredensie.

jchyra
01-03-2012, 23:20
[...]To prawie 10 letnie konstrukcje...
I teraz zaczyna sie dla mnie coś czego szczerze nie rozumie. Czy te obecne modele jak wspomniany kilka postów wyżej plustek 7600i dalej nie jest w stanie nawiązać walki z dziadkami ze stajni minolty i nikona ?
Oczywiście rozumie ze te firmy dość mocno wyśrubowaly normy produkcji i jakość tych skanerow była i jest naprawdę bardzo dobra. Plustek to raczej drugi jak nie trzeci garnitur pod tym względem [...]

Myślę, że klasa urządzeń typu 9000ED jest pokłosiem innej (minionej) epoki. Nie wiem z czego oni je robili, ale sprawiają wrażenie niezniszczalnych. Stąd twarda cena. Kiedyś te urządzenia powstawały na potrzeby bardzo wymagających zastosowań graficznych - mogły być drogie, głośne, wolne, ale musiały mieć doskonałą jakość jaka kręciła się wokół fotografii analogowej w produkcji profesjonalistów (filmy, chemia, urządzenia). Teraz ten świat nie istnieje lub zanikł w 99%. Nie ma powodu produkować tej klasy urządzeń. Za chwilę to samo stanie się z kamerami filmowymi na taśmę: złoty czas transferu cyfrowego mija, powstaje coraz więcej filmów w czystej technice cyfrowej.

Jest cały gigantyczny rynek skupiony przy digitalizacji zasobów, ale tam liczy się szybkość. Jakość wystarczy gdy jest poprawna. Są piękne kombajny skanujące jedną stronę książki w mniej niż sekundę. Czy samoobsługowy transfer z taśm filmowych i mikrofilmów w bibliotekach. Dostajemy plik lekki - doskonały do czytania oraz zastosowań w sieci. Np Narodowe Archiwum Cyfrowe. Nie mówię już o rynku amatorskim, plustekowym.

A takie konstrukcje jak 9000ED wymierają śmiercią naturalną. Od wielu lat zajmuję się skanowaniem archiwów zawodowych fotografów, wydawnictw i pracowni graficznych - dziś jestem w 100% pewien, że wszyscy których praca oparta jest na masowym fotografowaniu w 100% przeszli na cyfrę. A dla tych co fotografują artystycznie czy niedzielnie, ale z zacięciem na wysoką jakość - takie urządzenia nie mają uzasadnienia ekonomicznego. W ich cenie można komercyjnie zeskanować pokłosie wielu lat fotografowania, albo i archiwum całego życia. Lepiej robić prawdziwe analogowe odbitki w ciemni i sprzedawać koneserom po sztuce :-)

norbibxl
02-03-2012, 20:34
Ja też nie mogłem się dogadać z trialem Vue. Z Silverfastą poszło lepiej :D

mam dokladnie to samo, Silver Fast najbardziej mi pasowal na PC ale aktualnie zmienilem system na mac osx i nie ratuje sie Vue ale szau nie ma ;)

mizerek
03-03-2012, 13:28
w canonie 8800f używacie markowych ramek do skanowania średniego formatu?

mizerek
03-03-2012, 14:04
i jescze jedno pytanie. Co lepiej wg Was kupić? Vue Scana czy SilverFast SE Plus (http://www.silverfast.com/show/silverfast-seplus-8/en.html) 8? cena uwzględniając 50% rabatu na silverfasta 59euro vue scan 40 $. hmm?

mizerek
03-03-2012, 18:47
udało mi się zainstalować na Win7 64bit SilverFasta SE dołączonego do skanera. Sama instalka nie chciala początkowo działać - wywalało brak komunikacji i różne inne hasła. Zainstalowałem wersje 8 SE w wersji demo i nagle wersja wczesniejsza zaczęła śmigać. Na dopełnienie zarejestrowalem klucz Silvera na ich stronie i dostalem upgrade co prawda nie do wersji 8 ale 6.6.2r5 - i nagle pojawiły się polskie komentarze po guzikologią w programie. MOże to dla kogoś banalne ale ja walczyłem z tym jakiś czas, spasowałem i ostatnio znów z ciekawości zacząłem kombinacje i sukces. Póki co zostaje na wersji 6.6 bo kasy na 8mke nie mam. pzodarwiam

conik
03-03-2012, 18:49
ja skanuje na 8800f z sf8 i vue oba sa ok ze wskazaniem na vue

mizerek
03-03-2012, 18:59
a który z nich wg Ciebie lepiej sobie radzi z paprochami? vue wersja light czy pro? skanujesz na ramkach czy patentem z szybami? ja próbuje skany z matówką z magnifaxa

conik
03-03-2012, 19:24
fabryczny holder + szyba imo voe lepiej daje rade w odpaproszaniu ale to zalezy od negatywu

FunBoy
03-03-2012, 19:25
ja skanuje na 8800f z sf8 i vue oba sa ok ze wskazaniem na vue
a masz wypracowany workflow dla vue, ktory regularnie uzywasz? pytam, bo moje "vue-próby" w polaczeniu z colorperfectem (http://www.colorneg.com/scanning_slides_and_negatives/scans/Hamrick_Software/VueScan/) niestety dla wielu negatywow nie przynosily pozytywnych rezultatow

mizerek
03-03-2012, 19:43
Conik - szyba od szklarza o której mowa była?

sorevell
03-03-2012, 22:08
Conik - szyba od szklarza o której mowa była?

Wystarczy poszukać przez 30 sekund i...


powiem tak....jakies rok moze wiecej temu pisalem o szkle trawionym od szklarza i do dzis go z powodzeniem uzywam (wczesniej z epsonem a teraz z canonam)
szklo to jednostronnie trawione chcemicznie lub tzw dekor matowy jednostronnie

mizerek
03-03-2012, 22:51
no przecież napisałem że o którym była mowa - ale warto się upewnić

mizerek
04-03-2012, 12:57
czy ktoś z Was posiada informacje dotyczące ogniskowania canona 8800f? zauważyłem że negatyw na ramce firmowej "lewituje" okolo 1 mm nad szybą. gdy kłade negatyw emulsją bezpośrednio na szybę i dociskam szybką z magnifaxa to skan jest ostrzejszy.

Czornyj
04-03-2012, 13:24
Losowe. Raz na szybie, raz przy szybie, czasami pod szybą :lol:

mizerek
04-03-2012, 13:25
dzięki za odpowiedź - tak też myślałem że to loteria - czas na testy. dzięki

Vall
04-03-2012, 16:37
No i poskanowałem. Parę wniosków początkującego (dla Was to pewnie oczywiste):

- ciężka to robota, kudos wszystkim którzy wyciągają ostatnie poty ze swoich skanerów i klisz. Pewnie dużo się na to składa ale porównując moje skany do niektórych tu wrzucanych to niebo a ziemia. ;-) Mam nadzieję, że można się nauczyć z czasem.

- zacząłem od VueScan'a, po paru godzinach prób i błędów zmieniłem na Silverfasta by po chwili wrócić do Epsonowego. Poczekam aż się nauczę więcej, dopiero zacznę kombinować. ;-)

- różnica między negatywem a slajdem jeśli chodzi o ostrość i ilość detali jest ogromna. Wiadomo, wszyscy tak mówili i pisali, ale nigdy sam nie miałem okazji pooglądać dwóch klatek obok siebie - negatywu i slajdu. Po skanie mały obrazek z Velvii 50 wygląda jak średni (645) negatyw z Portry.

Rogass
07-03-2012, 11:13
conik jakie wymiaru masz szybe do 9000f?

conik
07-03-2012, 11:55
holder jest taki sam jak do 8800f nie mam tego przed soba ale ok 6x20cm pi razy oko (trzeba wyciac takie ciciki pod ktore wlazi film)

Rogass
07-03-2012, 16:42
No, ze taki sam to ok. bede musial to pomierzyc :)

jerezano
08-03-2012, 18:31
3 szybki u szklarza docięte na poczekaniu - 10 zł :)

grissley
10-03-2012, 01:36
A na co (i czy) wymienić Epsona 3490?
Na Minoltę Dual IV, czy Canona 8800f (ceny podobne)?

roofman
10-03-2012, 09:53
A na co (i czy) wymienić Epsona 3490?
Na Minoltę Dual IV, czy Canona 8800f (ceny podobne)?
Jak masz zamiar robić tylko mały obrazek to oczywiście Minoltę.
Canon ma za to opcję skanu średniego formatu więc jak masz zamiar wejść w średni to... sam wiesz.

conik
10-03-2012, 11:23
ba...canon ma opcje skanowania i wielkiego formatu;)

grissley
10-03-2012, 12:48
Chodzi tylko o mały obrazek.
Minolta IV nie ma ICE - stąd m.in. pytanie.

pastwisko
10-03-2012, 13:14
e tam, bez ICE da się zyc, ja w ogóle nie korzystalem z tego ustrojstwa.

conik
10-03-2012, 15:24
jw.

pastwisko
10-03-2012, 15:28
ale jak bym mial 9000ED to bym korzystał, bo tam jest sprzętowe, a nie softowe jak w Epsonach.

gilby
10-03-2012, 16:01
epsony tez maja sprzetowe ice

roofman
10-03-2012, 16:11
epsony tez maja sprzetowe ice
Ale działa to nieporównywalnie wolniej i mniej efektywnie niż w Nikonach niestety...

pastwisko
10-03-2012, 16:26
na skanach z 9000ED nie widać żeby coś było uzywane, natomiast Epson generuje coś czego sensu nie widzę w ogóle uzywać - rozmycia, degradacja detali, ogólna lipa..

gilby
10-03-2012, 16:49
na skanach z 9000ED nie widać żeby coś było uzywane, natomiast Epson generuje coś czego sensu nie widzę w ogóle uzywać - rozmycia, degradacja detali, ogólna lipa..

serio? który model?
ja niczego takiego nie zauważyłem.
Muszę kiedyś porównać v500 i scan elita.
Póki co mały obrazek leci na minoltę a średni na v500, więc porównania nie mam.

conik
10-03-2012, 16:51
nie wiem czyjest to sowodowane ale VUE znacznie szybciej zkanuje z wlaczonym ICE niz np silverfast (canon 8800f)

jchyra
10-03-2012, 17:24
No i poskanowałem. Parę wniosków początkującego (dla Was to pewnie oczywiste):

- ciężka to robota

- [...] Poczekam aż się nauczę więcej, dopiero zacznę kombinować. ;-)

A widzisz... coolscana mógłbyś obsługiwać niemal jak xero, w nim aby popsuć plik - musiałbyś mocno się starać :-)



- różnica między negatywem a slajdem jeśli chodzi o ostrość i ilość detali jest ogromna. Wiadomo, wszyscy tak mówili i pisali, ale nigdy sam nie miałem okazji pooglądać dwóch klatek obok siebie - negatywu i slajdu. Po skanie mały obrazek z Velvii 50 wygląda jak średni (645) negatyw z Portry.

Nie powinno tak być, różnice jeśli są to minimalne w dobrej klasie negatywów i slajdów. Portry (mimo, że jest profi) nie zaliczam do dobrych negatywów pod względem ostrości, ziarna i rozpiętości tonalnej. Oczywiście Velwii 50 (nie 100) nic nie doścignie, ale różnice przy dobrym skanowaniu są śladowe, niezauważalne nawet przy dużych powiększeniach czy druku.

cichy70
10-03-2012, 18:06
serio? który model?
ja niczego takiego nie zauważyłem.
Muszę kiedyś porównać v500 i scan elita.
Póki co mały obrazek leci na minoltę a średni na v500, więc porównania nie mam.

mam porównanie V500 kontra colscan 8000ED na Vuescanie profesjonal skanuje.
kosmos, szcególnie w czerniach i szumach.
no ale co się dziwić w sumie z tym, że o dziwo V500 nie jest taki złom jak pisza, tez daje radę nawet w małym , tylko ramki ma więcej niż fatalne.

grissley
11-03-2012, 00:20
A jak wyglądałoby porównanie Minolty Dual IV z Nikonem LS-30?

Czornyj
11-03-2012, 00:29
A jak wyglądałoby porównanie Minolty Dual IV z Nikonem LS-30?

Nie wiem jak Minolta, ale LS-30 to już straszny paszczor. Warto wziąć jedno pod uwagę - serwis coolki to nietania przyjemność, kiedy ostatnio mój LS-9000ED odmówił posłuszeństwa, na Podstępu skasowali mnie za czyszczenie na 1000zł.

grissley
11-03-2012, 01:21
To jeszcze jedno pytanko.
Mam możliwość wzięcia Minolty 5400 za tysiaka - włącza się, "najprawdopodobniej wszystko działa", ale nie ma jak sprawdzić, bo nie ma holdera. Sprzedawca z milionem pozytywów handlujący od czasów Grahama Bella. Czyli jest jakas tam szansa, że to nie ściema - co przy rynkowej cenie 5400etki (z tego co patrzę, ładnie powyżej 2tys) mogłoby być okazją.
No i teraz - czy do tego można gdzieś dostać holder (ew, czy od innych minolt pasują?) i czy w razie czegoś ktoś to w ludzkich pieniądzach naprawi?

pastwisko
11-03-2012, 01:53
To jeszcze jedno pytanko.
Mam możliwość wzięcia Minolty 5400 za tysiaka - włącza się, "najprawdopodobniej wszystko działa", ale nie ma jak sprawdzić, bo nie ma holdera. Sprzedawca z milionem pozytywów handlujący od czasów Grahama Bella. Czyli jest jakas tam szansa, że to nie ściema - co przy rynkowej cenie 5400etki (z tego co patrzę, ładnie powyżej 2tys) mogłoby być okazją.
No i teraz - czy do tego można gdzieś dostać holder (ew, czy od innych minolt pasują?) i czy w razie czegoś ktoś to w ludzkich pieniądzach naprawi?

To umow się z nim na zwrot jesli jednak nie bedzie działać. Co innego prawdopodobnie działa, a co innego działa.

grissley
11-03-2012, 02:26
To umow się z nim na zwrot jesli jednak nie bedzie działać.

Musiałoby dwa razy przez ocean obrócić - nie da rady ;)

pastwisko
11-03-2012, 02:32
No to chyba masz odpowiedź :)

grissley
11-03-2012, 02:36
Odpowiedzią miała być informacja, czy holder do 5400 jest do dostania i czy ewentualne naprawy tego sprzętu to rzecz łatwa, tania i przyjemna, czy wręcz przeciwnie ;)

Czornyj
11-03-2012, 02:40
Znając życie - nie, nie, nie, nie i tak.

klaudi
11-03-2012, 21:24
A jak wyglądałoby porównanie Minolty Dual IV z Nikonem LS-30?

Mam ww. Minoltę. Nie wiem jak wyglądałoby jej porównanie z LS-30 - mogę jednak wrzucić dla porównania skan z Minolty i z Coolscana 5000.

http://speedy.sh/wNu77/MINOLTA-600x900.jpg

http://speedy.sh/4kQhh/NIKON-600x900.jpg

Pliki prosto ze skanerów - tylko pomniejszone.

grissley
11-03-2012, 22:55
Ciekawe, jakie były ustawienia - bo wg tego porównania, to kolka 5000 cienko wypadła.

klaudi
11-03-2012, 23:21
Nie wiem jak z ustawieniami Nikona, bo skanowałem w labie - oryg. rozdzielczość 3544x5334
Minoltę mam od wczoraj, więc jeszcze jej nie znam, jednak to co wrzuciłem to max rozdzielczość 3200 i multi-sample scan na 8x.

Vall
12-03-2012, 00:18
A widzisz... coolscana mógłbyś obsługiwać niemal jak xero, w nim aby popsuć plik - musiałbyś mocno się starać :-)

Tylko potrzebowałem czegoś stosunkowo taniego ;-) i do małego i średniego obrazka. Więc coolscan odpada.:D


Nie powinno tak być, różnice jeśli są to minimalne w dobrej klasie negatywów i slajdów. Portry (mimo, że jest profi) nie zaliczam do dobrych negatywów pod względem ostrości, ziarna i rozpiętości tonalnej. Oczywiście Velwii 50 (nie 100) nic nie doścignie, ale różnice przy dobrym skanowaniu są śladowe, niezauważalne nawet przy dużych powiększeniach czy druku.

Bardzo możliwe. Mi do umiejętnego skanowania jeszcze dużo brakuje, więc cudów nie oczekuję. Niedlugo bede miał okazję skanować Fuji Pro. Zobaczymy co i jak. :) poza tym podejrzewam, że negatyw jest trudniejszy technicznie dla sprzętu do skanowania. Rozpietosc moze ma większą, ale ostrość nie bardzo.:-)

conik
12-03-2012, 00:30
a ja sie zastanawiam czy nie pogonic 8800f i nie kupic v700 ....zaczyna mnie irytowac skanowanie 4x5 na dwa razy;)

morzon
12-03-2012, 21:04
a ja sie zastanawiam czy nie pogonic 8800f i nie kupic v700 ....zaczyna mnie irytowac skanowanie 4x5 na dwa razy;)

Ja dzisiaj w v700 skanowałem 4x5 - no to jest super robota, bardzo wygodnie i szybko. No i możesz włożyć dwie szitki na raz ;)
Ramki to chyba pierwsze jakie widzę na oczy które się udały epsonowi, bo do innych formatów to...konstruktor powinien popełnić honorowe samobójstwo.

Bartek - NinoVeron
16-03-2012, 02:14
a właśnie odnośnie V700 i V750
w moim V600 mogę jednocześnie skanować jeden pasek filmu średnioformatowego (3 klatki 6x6 lub 4 klatki 645) lub 2 paski (po 6 klatek) 35 mm
a jak to jest w V700 i V750?
bo gdzieś widziałem ramki do V750 i o ile dobrze widziałem to można tam skanować dwa paski średniego formatu?!?

Bartek - NinoVeron
16-03-2012, 02:21
już znalazłem informację odnośnie V750


- ramki na film pozwalają na sporą automatyzację, gdyż mieści on jednorazowo 6 klatek 6×6, 24 klatki 35mm, 2 negatywy cięte 10×12.5cm, 12 slajdów w ramkach.
info ze strony: http://jedrak.com/skaner-epson-v750-pro/

a jak to jest z V700? czy V700 ma takie same ramki jak V750?

i jeszcze jedno pytanie - czy Epson Scan jest przypisany do konkretnego modelu ... czy np. do V750, który pochodzi chyba z 2005 roku można ściągnąć gdzieś z netu i korzystać z najnowszej wersji Epson Scana?

pastwisko
16-03-2012, 02:32
V700 i V750 roznią się tylko powłokami na szybie (v700 bez powłok) i opcją skanowania na mokro o ile się nie mylę.

sorevell
16-03-2012, 11:02
i jeszcze jedno pytanie - czy Epson Scan jest przypisany do konkretnego modelu ... czy np. do V750, który pochodzi chyba z 2005 roku można ściągnąć gdzieś z netu i korzystać z najnowszej wersji Epson Scana?

Ja do stareńkiego 1670 korzystałem z epsonscana pobranego ze strony epsona (http://www.epson.pl/pl/pl/viewcon/corporatesite/support). Podajesz model, system operacyjny i pobierasz oprogramowanie ze sterownikiem.

Gundrum
16-03-2012, 11:51
Poszukuję usilnie szybek do v500. Szklarz mnie zbył, na allegro zapas się wyczerpał...
Wiecie może gdzie można takie płytki dostać?

FunBoy
16-03-2012, 12:35
V700 i V750 roznią się tylko powłokami na szybie (v700 bez powłok) i opcją skanowania na mokro o ile się nie mylę.
Skanery jeszcze sie roznia oprogramowaniem Silver Fast... w drozszym modelu jest jego wyzsza wersja.

Przystawka do skanowania na mokro, jesli dobrze pamietam co jest na opakowaniu napisane, jest taka sama do obu modeli... mam dwie, jakby ktos chcial.

lop
16-03-2012, 15:25
Kupiłem na licytacji w Niemczech używany skaner Nikon CoolScan III LS-30.
Czy ktoś może ma instrukcję obsługi , konserwacji takiego skanera w języku polskim. Jeszcze go nie mam w domu , ale po otrzymaniu chciałem przeprowadzić przegląd i konserwację.

conik
16-03-2012, 15:29
FunBoy skanowales na mokro?

FunBoy
16-03-2012, 15:54
jedna przystawke wypakowalem z pudelka, aby zobaczyc jak fizycznie wyglada, ale mowiac szczerze nigdy sie za proby takiego skanowania nie zabralem... podobno ma sie poprawic ostrosc skanu, ale ze specjalnie nie jestem maniakiem ostrego ziarna, wiekszego cisnienia co by to zweryfikowac nie mialem... zdecydowanie bardziej mnie boli to, ze nie potrafie ogarnac tego skanera na poziomie (dla mnie) zadowalajacym, czego efektem sa mocno rozciagniete w czasie meczarnie z wyciaganiem odpowiednich kolorow z kliszy, ew. pozniejsze ich korygowanie w szopie