PDA

Zobacz pełną wersję : Skaner do negatywów



Strony : 1 2 3 [4] 5 6

sorevell
16-03-2012, 16:31
Kupiłem na licytacji w Niemczech używany skaner Nikon CoolScan III LS-30.
Czy ktoś może ma instrukcję obsługi , konserwacji takiego skanera w języku polskim. Jeszcze go nie mam w domu , ale po otrzymaniu chciałem przeprowadzić przegląd i konserwację.

User's Guide (http://www.nikonusa.com/pdf/ls30ug.pdf)
Reference Manual (http://www.nikonusa.com/pdf/ls30rm.pdf)
Maintenance Service (http://www.vad1.com/photo/dirty-scanner/nikon-ls-2000-lubrication-guide.pdf)

Wątpię, żeby udało się znaleźć coś po polsku.

conik
16-03-2012, 16:45
canon 8800f bedzie niebawem do sprzedania bo znalazlem epsona 4990....czy ktos moze kupowal silverfasta i w miedzyczasie zmienail skaner? trzeba kupowac jeszcze jedna licencje czy da sie przepisac licencje na inny skaner?

conik
16-03-2012, 21:20
edit: jak milo...Silverfasci napisali ze skoro jestem takim fajnym klientem i kupilem w styczniu v.8 to mimo ze normalnie powinienem bulnac za wersje na inny skaner oni mi w drodze wyjatku daja drugi serial i jak bede mial skaner moge dalej uzywac ;)

norbibxl
16-03-2012, 22:20
edit: jak milo...Silverfasci napisali ze skoro jestem takim fajnym klientem i kupilem w styczniu v.8 to mimo ze normalnie powinienem bulnac za wersje na inny skaner oni mi w drodze wyjatku daja drugi serial i jak bede mial skaner moge dalej uzywac ;)

Ooooooo.... jak suodko :)

Szturmowiec
18-03-2012, 20:17
V700 i V750 roznią się tylko powłokami na szybie (v700 bez powłok) i opcją skanowania na mokro o ile się nie mylę.

Dokładnie tak.

pastwisko
18-03-2012, 20:47
Bosz, odpisałem na post z pierwszej strony z 2006 roku <facepalm>..

conik
18-03-2012, 21:34
to co chce ktos 8800F;)?

Shah
24-03-2012, 19:53
to co chce ktos 8800F;)?
Ja może nie koniecznie chcę, ale chciałem zapytać o taką rzecz. Dziś wśród staroci na giełdzie wygrzebałem Canona 8800F za kilkanaście złotych, ale jest bez zasilacza i tych ramek na negatywy. O ile bez ramek dam sobie rade bo zastosuję chyba szybę o której była mowa to bez zasilacza nie ruszę. Czy do tego skanera podpasuje mi taki zasilacz: http://allegro.pl/nowy-zasilacz-do-drukarek-hp-uniwersalny-32v-16v-i2211939383.html
niby jest od drukarki HP ale ta wtyczka wydaje się być taka sama jak w Canonie 8800F.

conik
25-03-2012, 13:36
istnieje szansa ze zasilaczowa wtyczka bedzi eok....ale bez holdera bedziesz mial fajne niutonoplacki

Shah
25-03-2012, 14:22
istnieje szansa ze zasilaczowa wtyczka bedzi eok....ale bez holdera bedziesz mial fajne niutonoplacki
Myślałem, żeby negatyw dociskać szybą.

conik
25-03-2012, 14:31
read my lips...pierscienie newtona....jesli nie masz dystansu do szyby skanera....masz piescienie. rozwiazanie to albo holdery albo spray antynewton

doktor
25-03-2012, 14:37
read my lips...pierscienie newtona....jesli nie masz dystansu do szyby skanera....masz piescienie. rozwiazanie to albo holdery albo spray antynewton
Właśnie, nie masz dystansu to niedobrze, albo dasz komuś potrzymać, albo musisz się*popryskać

szelas
26-03-2012, 08:42
read my lips...pierscienie newtona....jesli nie masz dystansu do szyby skanera....masz piescienie. rozwiazanie to albo holdery albo spray antynewton

Ja tam skanuję bezpośrednio na szybie (epson v500) i pierścieni nie mam, mam chyba jakiś popsuty skaner ;)

conik
26-03-2012, 10:35
albo brudna szybe

pastwisko
26-03-2012, 12:20
wszystko zalezy od filmu, jak jest w miarę prosty albo lekko łódkowaty dnem do góry, to nie powinno pierscieni.

4x5" dlugo skanowalem wlasnie na szybie i pierscienie nieczęsto się pojawiały

doktor
29-03-2012, 18:23
W nikonskanie 4 zniknęło mi okienko z podglądem. Jakieś sugesytie co się*mogło zdarzyć?

pastwisko
29-03-2012, 18:30
mogło strzelić focha..

jchyra
29-03-2012, 20:48
W nikonskanie 4 zniknęło mi okienko z podglądem. Jakieś sugesytie co się*mogło zdarzyć?
File / Open Twain Source

doktor
29-03-2012, 20:57
MacOS 10.6.8. Nie ma tego w makowej wersji

jchyra
29-03-2012, 22:21
No to może taka dziwacznie wielka ikona? Nie wiem, nie podpinałem pod maka, chodzi pod XP, taki starodawny, sentymentalny zestaw :-)

doktor
29-03-2012, 23:20
W makowej wersji menu file nie ma tej pozycji. Program się*odpala, pokazuje mi pasek z opcjami do ustawiania (krzywe, i inne), natomiast nie ma okna preview. W sensie, że kiedyś działało normalnie, a teraz ni cholery nie wiem co mu zrobić, żeby znów ze mną się*komunikował

microbot
29-03-2012, 23:22
Robot szukający podpowiada, że może być problem z widocznością skanera jak nie ma okna preview.
Mimo, że to nie Windows, to polecam wysiąść i wsiąść jeszcze raz.

doktor
29-03-2012, 23:25
Sam skaner to ja widzę. Nawet przez okno nie muszę wyglądać, bo stoi pod biurkiem. Wyjdę i wejdę. Albo teraz wyjdę, a wejdę jutro rano i zobaczę czy coś się*przez noc zmieniło.

fotofun
30-03-2012, 09:31
Ponieważ nigdy nie używałem skanerów Nikona, mam pytanie odnośnie Nikonowskiego oprogramowania do skanerów (LS-4000, LS-5000 itp). Czy można wykonać podgląd na raz wszystkich zdjęć na pasku 6 klatek, dokonać korekty na wybranych klatkach i za jednym zamachem zeskanować te 6 zdjęć. Czy trzeba pojedynczo podgląd, korekta, skanowanie każdej klatki osobno.

Gundrum
30-03-2012, 09:35
Doktorze, nie mam ani maca ani nikona, ale epsonowy soft czasem zmniejsza okno podglądu i chowa za oknem z ustawieniami.
W razie czego wywalenie softu i zainstalowanie od nowa musi pomóc.

norbibxl
30-03-2012, 09:38
dotore ja moge zerknac, ale mam tylko vue albo epsonowskiego i tez mi kiedys okienko zwialo i chyba z poziomu menu softu je jakos wywolalem na 10.5

doktor
30-03-2012, 12:11
Chodzi o Coolscana 8000 podpięty po firewire, do tego Nikon Scan 4 chodzący pod MacOS 10.6.8.

Boryszuk
30-03-2012, 12:47
Ponieważ nigdy nie używałem skanerów Nikona, mam pytanie odnośnie Nikonowskiego oprogramowania do skanerów (LS-4000, LS-5000 itp). Czy można wykonać podgląd na raz wszystkich zdjęć na pasku 6 klatek, dokonać korekty na wybranych klatkach i za jednym zamachem zeskanować te 6 zdjęć. Czy trzeba pojedynczo podgląd, korekta, skanowanie każdej klatki osobno.

Ja wiem, że to inna klasa ale w 3490 każdą klatkę możesz skorygować osobno a skanuje się wszystko razem.

cichy70
02-04-2012, 17:45
Chodzi o Coolscana 8000 podpięty po firewire, do tego Nikon Scan 4 chodzący pod MacOS 10.6.8.

pod linuxsem, 8000 ma okienko podglądu, aczkolwiek czasem trzeba zrestartować kompa bo obraz w nim jak dla niewidomych, niemniej okienko jest.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img821.imageshack.us/i/zaznaczenie001.jpg/)

grissley
10-04-2012, 22:03
Lustrzanka cyfrowa + makroobiektyw. Czymś takim da się tym uzyskać rezultaty lepsze niż w płaszczkach.

A jak się sprawdzają duplikatory marek takich jak Ohnar, Panagor, Camex, Aico itp?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.ffordes.co.uk/assets/Product_images/12030714094881/P3075002.jpg)

conik
10-04-2012, 23:46
gadaja ze mozna tego uzywac....ale gadaja tez ze slodzikiem mozna poslodzic herbate;)

czarls88
15-04-2012, 14:57
Jaki skaner polecacie do amatorskiego zastosowania i mało wymagającego materiału? Otóż mam możliwość zeskanowania kilku rolek filmu 35mm (rolka po ok.600 klatek). Zależy mi na zakupie skanera bez przegięc cenowych:
- do szybkiego skanowania
- jakość nawet na poziomie 600dpi
- mozliwość skanowania całych rolek bez rozcinania

Negatywy zawierają zdjęcia książek w czarno-bieli; nie zależy mi na hiperjakości, byle sprzęt digitalizował do wydruku w formacie A4. A zazwyczaj dołączone do zestawu ramki na paski filmu ograniczają długość do 6 klatek. Jak wyżej, ważne żeby skanowało się szybko.

sorevell
16-04-2012, 08:55
Jaki skaner polecacie do amatorskiego zastosowania i mało wymagającego materiału? Otóż mam możliwość zeskanowania kilku rolek filmu 35mm (rolka po ok.600 klatek). Zależy mi na zakupie skanera bez przegięc cenowych:
- do szybkiego skanowania
- jakość nawet na poziomie 600dpi
- mozliwość skanowania całych rolek bez rozcinania

Negatywy zawierają zdjęcia książek w czarno-bieli; nie zależy mi na hiperjakości, byle sprzęt digitalizował do wydruku w formacie A4. A zazwyczaj dołączone do zestawu ramki na paski filmu ograniczają długość do 6 klatek. Jak wyżej, ważne żeby skanowało się szybko.

Ja bym kupił na allegro za ~100zł byle jakiego używanego, ale sprawnego płaskiego Epsona i przerobił ramkę tak, żeby dało się skanować z rolki. Ramka z np. 1670 by się do tego nadawała, bo nie miała żadnego elementu zamykającego od góry. Pasek filmu się tylko wsuwało, bez zatrzaskiwania w żaden sposób. Przy pomocy pilnika albo innego sprzętu można by ją tak przerobić, żeby dało się przesunąć film dalej. Początek filmu wysuwałbyś ze skanera szparą pomiędzy pudłem a klapą.
Minus tego konkretnego modelu jest taki, że skanuje tylko 3 klatki za jednym zamachem.

zdyboo
16-04-2012, 09:14
Ja bym przerobił ramkę od V300/330, tak żeby się dało przesuwać film. Wyciągnąć "klapkę" ramki i wyciąć ogranicznik, zostawiając te uchwyty pod które wsuwa się film. Nie wiem tylko na ile dało by się prosto taki film przesuwać, żeby nie wyskakiwał z prowadnicy ramki. Niestety uchwyty są tylko po jednej stronie. No chyba, żeby dokleić podobne po drugiej. Potem tylko rolkę podawczą, rolkę odbiorczą i można jechać. Przy odrobienie wprawy dałoby się nawet te 6 klatek na raz skanować.

czarls88
16-04-2012, 09:49
Dzięki za odzew. W takim razie, skoro ramkę można przerobić domowym sposobem, jaki skaner proponujecie przy obróbce ponad 5000 klatek? Skanowanie na poziomie 1200-1800 dpi tego typu dokumentu powinno w zupełności starczyć na powiększenie klatki z czytelnym tekstem do A4 (bez użycia OCR). Coś oprócz płaszczaków? Przede wszystkim zależy mi na szybkości skanowania. Sory, że truję dupę, ale jestem w temacie zupełnym laikiem, a nie chcę wyrzucić kasy w błoto. Budżet mam ograniczony do 500 zł max. Z góry dziekuję za podpowiedzi!

zdyboo
16-04-2012, 10:09
Ja bym jeszcze zapytał w labach ile taka usługa by kosztowała. Przy niedużych wymaganiach jakościowych mogą to puścić na labmaszynie, wtedy cena 10 gr za klatkę jest realna. Nie wiem tylko czy da się wsadzić taką długą rolkę na raz.
Biorąc pod uwagę ilość klatek, to czas jaki spędzisz na skanowaniu tego, można spokojnie liczyć w tygodniach. Mnie zeskanowanie rolki 36 klatek z rozdzielczością 2400 dpi, na automacie zajmowało godzinę. Rolka była pocięta na paski po 6 klatek.
W tym budżecie, zostają Ci tylko płaszczaki.

wojteh
16-04-2012, 11:18
koledzy przeczytałem cały wątek - potrzebuje skanera do filmów 135 ale dedykowanego B&W tylko ale żeby współpracował z Mac OS X Lion jaki może być ?? aa no i nie powinien kosztować więcej niz 600-800 pln ... mogę wymienić sie nawet z kimś za v500

sorevell
16-04-2012, 11:24
koledzy przeczytałem cały wątek - potrzebuje skanera do filmów 135 ale dedykowanego B&W tylko ale żeby współpracował z Mac OS X Lion jaki może być ?? aa no i nie powinien kosztować więcej niz 600-800 pln ... mogę wymienić sie nawet z kimś za v500

Btw, w sobotę znowu byłem u szklarza. Powinien mieć otwarte od 9 do 13 (napis na drzwiach). Byłem koło 11 i znów zamknięte. Będę dalej próbował, tylko powiedz, wojteh, czy nadal jesteś zainteresowany, bo widzę, że chcesz się pozbywać v500...

wojteh
16-04-2012, 11:30
jestem nadal zainteresowany - tak naprawdę chce sobie zostawić v500 - ale w****iają mnie ramki - i szybki - jak nie znajdę nic innego - dodatkowo średni format tym chce skanować

do tych szybek które mam - mam jeden kłopot :

to z szybkami:
http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/fomapan-100-clasic-tmax-14-zagroda/foma100_tmax_201.jpg

a to bez:
http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/fomapan-100-clasic-tmax-14-zagroda/foma100_tmax_233.jpg

takie same ustawienia ...

i nie wiem co jest ....

zdyboo
16-04-2012, 11:46
do tych szybek które mam - mam jeden kłopot :
takie same ustawienia ...

i nie wiem co jest ....

Zeskanuj samą szybkę. Na moje, to skaner łapie fakturę trawienia i dokłada do ziarna filmu.

wojteh
16-04-2012, 11:49
właśnie!!! nie wypałem na to by tak sprawdzić - pewnie tak jest że szybka ma ziarno większe niż na filmie ...

to jest foma100 w TMax 1+4 wołana

wojteh
16-04-2012, 12:27
tylko na 100% tak jest wiec dupa blada z tymi szybami ... muszę sam wymyślić ramkę na filmy

sorevell
16-04-2012, 12:30
Ja szybek nigdy nie używałem, ale chcę je przetestować, skoro to groszowa sprawa. Na razie zawsze wystarczała nocka pod grubym segregatorem i rano filmy były płaskie jak stół i gotowe do skanowania.

Śli
16-04-2012, 20:20
no właśnie macie pomysły na ramki home made? może coś z tektury wyciąć?

wojteh
16-04-2012, 20:36
tektura i drewno pyli - musi być z jakiegoś tworzywa ... tabliczki ostrzegające maja dobra grubość
chce wyciąć 5 prostokątów o rozmiarach klatek lub tylko z jedna poprzeczka po środku ... ale chce zrobić tylko nakładkę na obecna ramkę

sorevell
16-04-2012, 20:58
tektura i drewno pyli - musi być z jakiegoś tworzywa ... tabliczki ostrzegające maja dobra grubość
chce wyciąć 5 prostokątów o rozmiarach klatek lub tylko z jedna poprzeczka po środku ... ale chce zrobić tylko nakładkę na obecna ramkę

Tabliczka będzie za lekka, zobaczysz. Znajdź jakiś zakład z laserem CNC i niech Ci wypalą w nierdzewce albo blasze aluminiowej :p

blablaginger
16-04-2012, 21:01
Jak nie miałem ramek, używałem magnesów z danonków, sklejałem razem wkładając w środek negatyw, upierdliwe ale działało. Na allegro można kupić taśmę magnetyczną i dociąć na ploterze ale u kolegi na maksa brudziła.

Śli
16-04-2012, 21:03
ramki z alu wycięte mogą porysować albo klisze albo szybę

conik
16-04-2012, 21:13
a pisalem ze scann assisty z allegro to ordynarne trawione chemicznie szyby...pisalem ...ale nie...trzebe bylo kupic i teraz dupe zawracac ze ziarno z szyby wylazi!

sorevell
16-04-2012, 21:14
ramki z alu wycięte mogą porysować albo klisze albo szybę

Blachą świeżo po cięciu laserem można się golić. Ale można ją też wyszlifować. Z szybą nie miałaby styku, była mowa jedynie o dociążeniu negatywu leżącego w oryginalnej ramce.

wojteh
16-04-2012, 21:18
a pisalem ze scann assisty z allegro to ordynarne trawione chemicznie szyby...pisalem ...ale nie...trzebe bylo kupic i teraz dupe zawracac ze ziarno z szyby wylazi!


No dupa zbita ... Miałeś racje ...

wojteh
19-04-2012, 19:03
czy ktoś zna ten skaner:


Canon CanoScan FS4000Us Filmscanner

conik
19-04-2012, 19:06
nie ale sterownikow do osxa tez nie ma;) (10.4 max)

wojteh
19-04-2012, 19:21
wiem .... ale bym podłączył po notebooka z win xp na którym bym postawił ... recenzje sa pozytywne dmax podobno 4.2 ... wiec wybitne

nos74
20-04-2012, 14:11
Witam,
czy warto kupić PLUSTEK OpticFilm 7600I SE za około 1100pln, czy za te pieniądze można mieć coś lepszego?

wojteh
20-04-2012, 14:32
teraz dokładnie - jestem w takiej samej sytuacji

można kupic Minolte iV lub coolscan iV - one maja mniejsza rozdielczość ale są b.dobre optycznie - choc plustek nie jest najgorszy - (ja wybrałem 7500i - ma lepsza rozdzielczość zmierzona niż 7600i - ale niewiele)

z tym ze te stare skanery - to windows xp lub mac powerpc

w plusteku masz najnowsze systemy i silverfasta oraz it8

ale masz skanowanie po jednej klatce recznie


ja zostwiam sobie epsona v500 do skanów szybkich a plusteka chce uzywac do pojedynczych klatek

gdybym nie miał v500 kupiłbym te starsze na 6 klatek automat lub płaskiego canona 8800 lub v500

sorevell
20-04-2012, 14:38
wojteh, jest chyba jeszcze jedna różnica - plustek, w odróżnieniu od starszych skanerów, nie ma autofocusa - mylę się?

wojteh
20-04-2012, 15:22
masz racje ... bardzo ważna sprawa ...

wiec albo traktujemy plusteka jako cos dodatkowego ... nie miej chyba jednak lepiej skanującego niż płaszczaki

ale jednak jest to skaner tylko kliszowy co daje (mam nadzieje) lepsze skanowanie klisz

ja swojego bede miał pod koniec nastepnego tygodnia wiec mogę go opisać

choć tez licytuje minolte IV (tu jednak cena ma znaczenie) bo musiałbym skanować na innym kompie niz ten który mam do pracy

jest jeszcze
Canon CanoScan FS4000Us - wczoraj poszedł za około 1200 zł - tez bardzo dobry - ale jeszcze raz - tylko pod starymi systemami

nos74
20-04-2012, 15:29
Czyli, że 7600i nie ma autofocusa? W takim razie ostrość ustawia się "ręcznie" na jakimś podglądzie na monitorze?

wojteh
20-04-2012, 15:33
nie - masz ustawiona przez producenta ... ma on GO ustalona z góry i tyle

w starszych modelach - mogłeś do tej opcji jeszcze samemu skonfigurować optykę - ja wychodzę z założenia ze jednak choć trochę przez tez kilka dobrych lat plustek umie w miare to robić ...

a tak naprawde ten plustek skanuje z rozdzielrzościa zmierzona ok 3200 ppi dla 7600i i około 3520 ppi dla 7500i - nie licz na 7200 - tego nie osiąga - ale to i tak super - v600 ma 1560 ppi

nos74
20-04-2012, 15:42
Bo jest jeszcze PLUSTEK 7400i z taką samą rozdzielczością, ale 200pln tańszy, nie wiem, czy nie byłoby lepiej te 200 na coś innego przeznaczyć :)

wojteh
20-04-2012, 15:47
Konica Minolta Dimage Scan Elite 5400 II - podobno w normalnej cenie najlepszy skaner

7400 nie ma silverfasta i ogólnie nie był najlepszy ...

nos74
20-04-2012, 16:02
Konica Minolta Dimage Scan Elite 5400 II ...

Ale chyba (przynajmniej nowy) nie do kupienia.

wojteh
20-04-2012, 16:30
Używki jedynie na ebay ...

grissley
20-04-2012, 19:15
Konica Minolta Dimage Scan Elite 5400 II - podobno w normalnej cenie najlepszy skaner
Zależy, co to jest "normalna cena". Bo i ponad tysiąc $ potrafią za to wołać...

Śli
21-04-2012, 01:09
a nie lepiej Epsonika 4990 za jakies 1000-1200 mozna kupic na ebayu

wojteh
21-04-2012, 10:45
ja mam V500 ..

sorevell
21-04-2012, 11:04
Wszystko zależy od tego, do czego potrzebujesz skanera i ile możesz wydać:
- jeśli tylko mikrofilm, to jakiś dedykowany plustek; jeżeli cię stać - wtedy minolta lub coolka; można też iść w v300-330;
- jeśli średni, to coś z półki 4490, v500-600, cs 8800-9000f. Jak masz kasę, to coolka 8000-9000;
- jeśli wielki, to najwygodniej będzie skanować epsą 4990, v700-750;

W sumie do czegoś takiego sprowadza się kilkadziesiąt stron tego wątku :P

MariuszJ
21-04-2012, 12:09
Dość ciekawa lektura, przepraszam z góry, jeśli było:

http://cjeastwd.blogspot.com/2010/06/nikon-noritsu-epson-scans-and-prints.html
http://cjeastwd.blogspot.com/2009/03/nikon-iv-ed-vs-epson-flatbed.html

nos74
21-04-2012, 12:27
W sumie do czegoś takiego sprowadza się kilkadziesiąt stron tego wątku :P

Jeszcze całości nie przeczytałem, jestem w trakcie.. :)

Od skanera oczekuję przede wszystkim jakości, nie interesuje mnie szybkość, potrzebny tylko do małego obrazka 36x24. No i mógłby być bezawaryjny, nic więcej.

sorevell
21-04-2012, 16:21
Jeszcze całości nie przeczytałem, jestem w trakcie.. :)

Od skanera oczekuję przede wszystkim jakości, nie interesuje mnie szybkość, potrzebny tylko do małego obrazka 36x24. No i mógłby być bezawaryjny, nic więcej.

O budżecie nie wspominasz, więc Nikon Super Coolscan 5000 ED będzie idealny. Na evilbeju można nawet dorwać nowego (http://www.ebay.pl/itm/Nikon-Coolscan-5000-ED-Vorfuhrgerat-inkl-NIKON-FH-3-NIKON-SF-210-NEU-/180864174035?pt=DE_Elektronik_Computer_Scanner&hash=item2a1c5847d3#ht_11697wt_1396) :P

wojteh
21-04-2012, 17:11
Gdyby kasa mnie interesowała bym brać coolscan ....

microbot
21-04-2012, 17:24
Gdyby kasa mnie interesowała bym brać coolscan ....

:D iSłownik

nos74
21-04-2012, 17:24
O budżecie nie wspominasz..

Parę postów wyżej pisałem, że 1100-1200pln max. Skłaniam się ku PLUSTEK 7600i SE, chociaż zbyt wiele opinii o nim nie znalazłem, wiem tylko, że jest niezbyt szybki. Jeszcze kilka dni się pozastanawiam, może coś się rozjaśni temat :)

sorevell
21-04-2012, 18:06
Parę postów wyżej pisałem, że 1100-1200pln max. Skłaniam się ku PLUSTEK 7600i SE, chociaż zbyt wiele opinii o nim nie znalazłem, wiem tylko, że jest niezbyt szybki. Jeszcze kilka dni się pozastanawiam, może coś się rozjaśni temat :)

Gdzieś wcześniej była już o nim mowa. Jego dwie największe wady to brak AFu i konieczność ręcznego przesuwania filmu. Dla każdej klatki robisz preview, potem scan... Przesuwasz ramkę ~36 razy z sześcioma przerwami na zmianę paska w ramce, czyli jesteś uwiązany do kompa.

nos74
21-04-2012, 18:09
W takim razie który skaner w tym przedziale cenowym ma AF?

sorevell
21-04-2012, 18:13
W takim razie który skaner w tym przedziale cenowym ma AF?

Dobre pytanie ;)
Na pewno żaden z obecnie produkowanych.

blablaginger
21-04-2012, 19:59
Poszukaj wątku o 7600i na RFF (www.rangefinderforum.com) Widziałem tam bardzo fajne skany, ja bym go tak nie skreślał.

grissley
21-04-2012, 20:10
A ten AF to taki mus? Jeśli ramka jest zamykana, to negatyw jest w zasadzie płaski i odpowiednia GO powinna załatwić sprawę.
A jeśli ramka ma tylko trzymaki po bokach i negatyw siedzi wypukło, to i tak brzegi będą nieostre i AF tu nic nie poradzi (?)...

nos74
21-04-2012, 20:28
Nic nie pozostało chyba, ino kupić 7600i se i nie wnikać w dalsze szczegóły :)
http://www.ephotozine.com/article/plustek-opticfilm-7600i-se-film-scanner-review-12954

wojteh
26-04-2012, 10:49
a dlaczego "se" a nie "ai" ??? - jak wydajesz kase bierz z pełnym softem

ja w poniedziałek powinienem mieć 7500i Ai - no i przekonam się ....

nos74
26-04-2012, 13:12
Wg mnie nie warto dopłacać 450pln. Skaner już mam, jeszcze nie instalowałem go z braku czasu, poza tym pierwsze swoje wywołane filmy będę miał dopiero pewnie jutro :)

wojteh
26-04-2012, 20:02
Ja jutro dostanę ... 8200i - niewielka różnica w kasie ... Zobaczymy ...

nos74
26-04-2012, 23:16
Ciekawią mnie moje pierwsze wrażenia ze skanów z analoga w porównaniu z moim ostatnim cyfrzakiem D700 :)

pastwisko
26-04-2012, 23:20
Nie przestrasz się ;)

nos74
26-04-2012, 23:21
Im więcej adrenaliny tym lepiej :) Jak chociaż jedna klatka z 4 rolek wyjdzie niezła to może tu wrzucę :)

sejmajnejm
27-04-2012, 11:08
heh, skanowanie w porownaniu do cyfry to ciezki kawalek chleba ...

A

wojteh
27-04-2012, 12:02
heh, skanowanie w porownaniu do cyfry to ciezki kawalek chleba ...

A

rozwiń myśl ....

doktor
27-04-2012, 12:07
heh, skanowanie w porownaniu do cyfry to ciezki kawalek chleba ...
... bo zdjęć robionych na cyfrze nie trzeba skanować. Ot, co.

sejmajnejm
27-04-2012, 13:02
... bo zdjęć robionych na cyfrze nie trzeba skanować. Ot, co.

;-)

pastwisko
27-04-2012, 13:08
ani wołać..

wojteh
27-04-2012, 13:19
kurde - obrazki same wyskakują????? ale wykombinowali .... wot technika .....

pastwisko
27-04-2012, 13:30
no niektorzy porównują pięć kliknięć myszką w kompie to wołania filmu, ale to nie tak.

MariuszJ
27-04-2012, 13:35
... bo zdjęć robionych na cyfrze nie trzeba skanować. Ot, co.

Po prawdzie, to i tych na filmie skanować nie trzeba ;)

pastwisko
27-04-2012, 13:36
Tak na prawdę to nic nie trzeba.

MariuszJ
27-04-2012, 13:40
Tak na prawdę to nic nie trzeba.

To bardzo dobry punkt wyjścia :)

doktor
27-04-2012, 13:43
Dobra, to ja się*kładę.

wojteh
27-04-2012, 22:48
Reala - tak pierwsza próba ...

http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/fuji-reala-londyn/delta400_londyn1-66.jpg

pastwisko
27-04-2012, 22:54
za duzo śliwek

wojteh
27-04-2012, 23:14
http://www.wojteh.com/wp-content/gallery/fuji-reala-londyn/delta400_londyn1-67.jpg

wojteh
03-05-2012, 10:28
Po zeskanowaniu kilku rolek mam już wyrobione zdanie o Plusteku 8200i.

Pierwsze pewnie pytanie ... Czy warto ... Powiem wprost .... Nie warto mając v500 czy lepszy ... czy żałuje zakupu ... Nie :)

Mając Epsona v500 mam niewiele gorsza jakość ale kilka razy szybciej, skanuje od razu 12 zdjęć ... W Plusteku jedno zdjęcie ...ale nagle dla mnie okazało sie to pozytywem ... Moge sie zastanowić nad zdjęciem ... Dodatkowo soft jest super Silverfast - naprawdę nie dziwie sie ze tyle kosztuje.

Nie dziala dobrze usuwanie kurzu ze zdjęć ... Soft Epsona robi to magicznie ... Tu musimy trochę stemplowac ...

Ale jakość jednak uzyskiwanych skanow kolorowych jest bardzo wysoka ... Kolory jak dla mnie rewelka ... Dodatkowo mamy presety dla większości filmów na rynków.

Multiekspozycja - to jest rewelka szczególnie widać to gdzie porównać sie skany ... W Plusteku nie występuje kolorowa papka w cieniach ale i także w światłach ....

Rozdzielczość .. Jest zdecydowanie dobra ale porównuje ja do v500 więc nie zarzucajcie mi ze Coolscan jest lepszy .... Plustek rozdzielczoscia po prostu jest lepszy niż v500.

Ramki ... Gdyby taka ramka była w Epsonie nie szukałem niczego innego ... A przez te kiepskie ramki kombinujemy z szybkami czy innymi wytrychami ...

Skaner ten współpracuje z najnowszymi systemami operacyjnymi i to miało tez wpływ na mój zakup a nie np. Czegoś starszego z ebay ... Używam po prostu tylko systemu Mac Os X Lion i nie usmiechalo mi sie wykonywać jakiś kombinacji ....

Teraz skanuje tylko Plustekiem i mam nieodparte wrażenie ze moje skany są teraz lepsze

conik
03-05-2012, 10:32
canon 8800f stoi i czeka na nowego wlasciciela.... jak sie nie znajdzie to zrobie z niego ramke na zdjecie;)

wojteh
03-05-2012, 17:48
Jeszcze jedno o czym nie napisałem - skaner przenosi dużo więcej informacji o tonach średnich - Dmax to chyba 3.6 o to chodzi niby nie jest najlepsze ale Multiexpozycja dodaje 0,7 podobno -mamy wiec coś koło 4.

nos74
16-05-2012, 15:45
Skanuję Plustekiem 7600i i SilverFastem z negatywu, lecz wszystkie zdjęcia wychodzą w negatywie. Nie pomaga zmiana jakichkolwiek opcji. Podgląd (preskan) jest ok, zmiana opcji positive/negative wpływa tylko na podgląd, natomiast zdjęcie końcowe zawsze wychodzi w negatywie. Co mam zmienić, aby było ok?

nos74
16-05-2012, 16:00
Przywróciłem ustawienia fabryczne i jest ok, ten i wyżej post do usunięcia :)

Bartek - NinoVeron
12-07-2012, 22:55
ostatnio popełniłem dwie szitki 4x5" i teraz mam problem bo nie wiem jak je zeskanować na V600

ktoś pomoże? ktoś podpowie? :)

cichy70
12-07-2012, 23:06
ja na V500 skanowałem po połowie i łaczyłem w Hiuginie.
szitki szybką przyciśnięte antyniutonowską.

wpkx
12-07-2012, 23:09
ostatnio popełniłem dwie szitki 4x5" i teraz mam problem

Szit hepens... ;)

sorevell
13-07-2012, 07:47
ostatnio popełniłem dwie szitki 4x5" i teraz mam problem bo nie wiem jak je zeskanować na V600

ktoś pomoże? ktoś podpowie? :)

Bartos, ja robię to tak:
- na środku krótszego boku skanera, przy krawędzi szyby kładziesz plastikową kartę - format dowodu osobistego, im grubsza, tym lepiej - ma tworzyć dystans od krawędzi;
- dosuwasz do niej szitkę leżącą na szybie skanera, tak, żeby zeskanować połowę z zakładem;
- skanujesz czym sobie chcesz - pierwszą część masz zeskanowaną;
- przesuwasz szitkę wzdłuż karty, żeby zeskanować drugą część;
- skanujesz drugą część nie stosując prescana, czyli z tymi samymi ustawieniami, które soft zastosował dla pierwszej części;
- łączysz obie części np. w PS, nakładając je na siebie - zwykle nie wychodzi idealnie, ale od tego jest miękka gumka na jednej z warstw ;)

Przykład skanowania tym sposobem z AO - mocno przeterminowana portra 160 NC. (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2869950&postcount=39934)

Edyta podpowiada, że nie używam szybek - szitki są zwykle na tyle płaskie, że szybka nie jest konieczna.

lukaszxxx123
01-08-2012, 00:53
Mam do was pytanie: Czy warto dopłacać do v600 czy lepiej zakupić v500? Wydaje mi się, że różnią się tylko ceną.

sorevell
01-08-2012, 08:55
Z v600 warto mieć tylko ramkę do średniego - można ją zamówić w DEA (http://dea.com.pl/). Wtedy możesz skanować za jednym przebiegiem 4 klatki 6x4,5 lub 3 6x6.

lukaszxxx123
01-08-2012, 18:04
A jaki jest koszt takiej ramki i jak ona się nazywa? ;-)

sorevell
01-08-2012, 18:30
Napisz do nich maila z zapytaniem o ramkę do filmów 120 do Epsona v600. Ja już nie pamiętam, ile płaciłem - jest gdzieś wcześniej w wątku.

Ravvv
08-09-2012, 16:04
witajcie. zamierzam wlasnie kupic epsona v700 (uzycie tylko do sredniego formatu). zrobilem probne skany w labie na takim skanerze i mam kompletnie wypalone swiatla (skanowalem negatyw). czy to mozna latwo wyeliminowac za pomoca jakiejs funkcji typu multisampling czy multi-exposure, i czy dolaczone oprogramowanie to obsluguje?

z gory dzieki za odpowiedz, Rav

morzon
08-09-2012, 16:50
witajcie. zamierzam wlasnie kupic epsona v700 (uzycie tylko do sredniego formatu). zrobilem probne skany w labie na takim skanerze i mam kompletnie wypalone swiatla (skanowalem negatyw). czy to mozna latwo wyeliminowac za pomoca jakiejs funkcji typu multisampling czy multi-exposure, i czy dolaczone oprogramowanie to obsluguje?

z gory dzieki za odpowiedz, Rav

Wystarczy podstawowa umiejetność obsługi programu do skanowania i krzywych/poziomów ;) w labie na auto przelecieli calosc pewnie...

Ravvv
08-09-2012, 22:44
jasne, dziękuję :-)

a jak to jest w końcu z ostrością średniego formatu na v700 ze standardowym wyposażeniem? na forum można przeczytać bardzo sprzeczne opinie.

pozdrawiam, Rav

cichy70
09-09-2012, 13:09
V700 do średniego to bardzo dobry wybór, nic więcej nie trzeba.

spiritwood
09-09-2012, 13:22
a jak to jest w końcu z ostrością średniego formatu na v700 ze standardowym wyposażeniem? na forum można przeczytać bardzo sprzeczne opinie.

pozdrawiam, Rav

Szczerze mówiąc nie widziałem na forum żadnych negatywnych opinii n/t v700 / v750, a i w globalnej sieci chyba trzeba się nieźle naszukać aby takowe znaleźć. Są to bardzo dobre skanery i w zasadzie jedynie nieumiejętna obsługa przez użytkownika może prowadzić do złych rezultatów. Wszystkie skany moje oraz mistrzaucieczki z sąsiedniego wątku (AO) pochodzą z tego urządzenia. Klocek - o ile mnie pamięć nie myli - też skanuje na takim. Polecam zdecydowanie. Następna półka to już Nikon ED 8000 / 9000 za wielokrotność ceny Epsona.

Ravvv
09-09-2012, 13:29
dziękuję Wam jeszcze raz - wszystkie wątpliwości wyjaśnione :-)

wuzet
13-09-2012, 03:15
Podepne sie wątku z moim dylematem ;-)
Pogrzebałem troche w sieci i do kupienia są w porownywalnych cenach modele Minolta dual scan IV i Nikon collscan ls-40 (inaczej zwany IV)
Za Minoltą przemawia wielkość a raczej małość i wysoki DRange - 4.8 (tak podaje producent)
Nikon - niższy DRange - 3.6 ale za to Digital ICE - robie póki co wiekszosc w kolorze i slajdach, wiec moze sie przydawać.

Obydwa maja wyjscia usb, choc podłaczenie pod windowsa 7 zapewne bedzie wymagało kombinacji.

Czy ktoś miał stycznośc z obydwoma modelami i moze cos powiedziec o "lepszosci" któregoś ?
Wogole kazda opinia mile widziana

Czornyj
13-09-2012, 10:57
Skaner bez ICE jest jak ciepłe Mohito bez lodu - szkoda mięty i rumu.

klaudi
13-09-2012, 11:23
Witam,
Mam wymienioną Minoltę od kilku miesięcy. Skanuję głównie B&W i jestem z niej bardzo zadowolony. Kolor skanowałem kilka razy i to co można za jego pomocą uzyskać też jest super. Niestety brak digital ice w tym przypadku jest bardzo odczuwalny, więc jeśli chcesz skanować głównie kolor to odradzę. Jak wyżej napisałem kolor skanuję bardzo rzadko, dlatego zabawa ze stempelkiem nie jest mi straszna.

KrystianBaranowski
01-10-2012, 09:08
Czy może ktoś z Was ma V500 i używa do niego jakiegoś alternatywnego softu? Szczerze mówiąc, jestem zawiedziony EpsonScanem po zabawie z Plustekiem 7200, który posiada profile kolorów do filmów kolorowych. No i skanowanie z ramkami... Nie chce mi się kaleczyć adaptera, bo to i tak nie ratuje mnie w każdej sytuacji. Nieraz skaner sam nie trafia w klatkę, czego nie mam możliwości skorygowania w sofcie.

przeklepuję posta, bo w ortodoksach gdzieś utonął

rbit9n
01-10-2012, 09:12
sława!
ja używałem vuescana z 4490. wszystko banglało jak należy. z silverfastem miałem problemy, ale z tego co czytałem, to v500 działa też z silverfastem.

morzon
01-10-2012, 09:35
Nieraz skaner sam nie trafia w klatkę, czego nie mam możliwości skorygowania w sofcie.


Odznacz Thumbnails na dole okienka z ustawieniami - zrobi Ci preview całego paska a Ty tylko myszką sam sobie zaznaczysz ile ma skanować.

KrystianBaranowski
01-10-2012, 16:49
No to teraz robi się ciekawiej... ;) A vuescana pewnie też spróbuję. Dzięki!

to
11-10-2012, 12:13
Pamiętacie może jak ostatnio jojczyłem na swojego plusteka 7400. Że w pewnych przypadkach (na gładkim niebie, głownie na negatywach B&W) widać pionowe jaśniejsze i ciemniejsze paski? Nawet do supportu pisałem, to mi kazali soft przeinstalować (na ten sam). Ale problem był w innym miejscu. W akcie desperacji rozkręciłem skaner. I co widzę? Na film świecą białe diody led ułożone w lini na płytce. Małe kosteczki. Żeby świeciły równomiernie to musi być jakiś dyfuzor, który rozproszy światło. No i jest. Prymitywny trochę - kilka pasków różnych folii ułożonych na kupkę, bez żadnego przymocowania. Jak nimi ruszałem, zmieniałem kolejność, to się paski też zmieniały. W końcu znalałem optymalne ustawienie i paski żegnamy :)

danz1ger
12-10-2012, 03:31
Dziadostwo, ciekawość czy podobne patenty stosują w swoim nowym http://www.bhphotovideo.com/c/product/890953-REG/Plustek_783064365642_Optic_Film_120_Scanner.html za jedne $1,999.

A tak przy okazji, gdzie nie spojrzeć, miernota w natarciu.

to
12-10-2012, 08:37
Dziadostwo, ciekawość czy podobne patenty stosują w swoim nowym http://www.bhphotovideo.com/c/product/890953-REG/Plustek_783064365642_Optic_Film_120_Scanner.html za jedne $1,999.

A tak przy okazji, gdzie nie spojrzeć, miernota w natarciu.

Ten wygląda przyzwoicie ;) Poprzednie trochę "zabawkowe" są. W sumie jeśli chodzi o samo skanowanie to nie jest tak źle. Ale generalnie trend jest taki, żeby po upływie okresu gwarancyjnego kupić już nowy. I to dotyczy nie tylko skanerów niestety. Czy kiedyś ktoś myślał kupując pralkę o dopłaceniu do przedłużonej gwarancji? Nie, bo te pralki pracowały przez 10 lat albo i dłużej.

WojtehP
12-10-2012, 09:31
ja mam Plusteka 8200i gdyby był jeszcze silnik co 6 klatek na raz bierze ... nic więcej nie trzeba - jest dokładny i w porównaniu z v500 dużo lepiej skanuje - tylko trzeba się nauczyć silverfasta, a tak jest ********** wolny .... ********** .... (znaczy bardzo wolny)

to
12-10-2012, 09:40
Wojtek, masz serię 8, może jest już ciut lepsza od 7-ki. Nie mam porównania do jakości skanów z płaszczaka, pewnie ten 7400 wypadnie trochę lepiej, ale... lubi skubany wk***ić niestety. Od samego początku z nim problemy były. Pierwsza sztuka walnięta zupełnie i wymiana na nowy. Drugi niby ok, ale widzisz, musiałem go sobie rozkręcić i jakieś folie do rozpraszania światła poukładać żeby równo na film świecił. Echhh...

WojtehP
12-10-2012, 09:44
podobno 7500i oraz 8200i jest najlepszy optycznie - w porównaniu do v500 - więcej mogę wyciągnąć z cieni - ale nie używam profili negatywów ... dla mnie to jakieś nieporozumienie ...

to
12-10-2012, 09:48
podobno 7500i oraz 8200i jest najlepszy optycznie - w porównaniu do v500 - więcej mogę wyciągnąć z cieni - ale nie używam profili negatywów ... dla mnie to jakieś nieporozumienie ...

no właśnie te profile o kant d... moim zdaniem. Ja skanuję jako pozytyw w 48 bit HDR z włączonym Multiexposure i resztę robię w PSuju. Więc tak naprawdę nie wykorzystuję SilverFasta. Mógłbym mieć prosty soft do skanowania i efekt byłby ten sam.

norbibxl
12-10-2012, 12:15
ja mam Plusteka 8200i gdyby był jeszcze silnik co 6 klatek na raz bierze ... nic więcej nie trzeba - jest dokładny i w porównaniu z v500 dużo lepiej skanuje - tylko trzeba się nauczyć silverfasta, a tak jest ********** wolny .... ********** .... (znaczy bardzo wolny)

mnie ostatnio wysmiano jak powiedzialem ze 4990 skanuje - ale sikiem prostym to zlalem bo efekty mowia same za siebie i na zwyklym epsonowskim sofcie tez sie da nie trzeba SF8 miec ;) cza skanowac sie naumiec

rbit9n
12-10-2012, 13:27
mnie ostatnio wysmiano jak powiedzialem ze 4990 skanuje - ale sikiem prostym to zlalem bo efekty mowia same za siebie i na zwyklym epsonowskim sofcie tez sie da nie trzeba SF8 miec ;) cza skanowac sie naumiec


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img201/5160/38500likeit.jpg)

morzon
12-10-2012, 13:31
mnie ostatnio wysmiano jak powiedzialem ze 4990 skanuje - ale sikiem prostym to zlalem bo efekty mowia same za siebie i na zwyklym epsonowskim sofcie tez sie da nie trzeba SF8 miec ;) cza skanowac sie naumiec

A co jest zabawnego w skanowaniu 4990? Mam ten skaner od kilku miesięcy i złego słowa na niego nie powiem... Skanuje tym średni i wielki format i naprawdę jakość rewelka - znacznie znacznie lepiej niż v500 np.
Wczoraj nawet kumpel mały obrazek bw tym skanował i byłem dość zaskoczony (pozytywnie) jakością...

Xformat
12-10-2012, 21:37
A co jest zabawnego w skanowaniu 4990? Mam ten skaner od kilku miesięcy i złego słowa na niego nie powiem... Skanuje tym średni i wielki format i naprawdę jakość rewelka - znacznie znacznie lepiej niż v500 np.
Wczoraj nawet kumpel mały obrazek bw tym skanował i byłem dość zaskoczony (pozytywnie) jakością...

Generalnie, przy skanowaniu trzeba sobie zadać pytanie o sens. Jakoś mało mnie przekonuje robienie cyfrowego archiwum, a do publikacji sieciowych to praktycznie każdy z możliwością transparentnych się nadaje.

WojtehP
12-10-2012, 21:57
Dla mnie istotna tez jest ramka ... Ta w plusteku - super .... A w epsonie v500 to śmiech na sali ...

danz1ger
13-10-2012, 01:33
podobno 7500i oraz 8200i jest najlepszy optycznie - w porównaniu do v500 - więcej mogę wyciągnąć z cieni - ale nie używam profili negatywów ... dla mnie to jakieś nieporozumienie ...

Pojawił się tez wreszcie, na razie jako "dostępny wkrótce" http://www.bhphotovideo.com/c/product/890953-REG/Plustek_783064365642_Optic_Film_120_Scanner.html . Cena niestety nie zachęcająca, ale gdyby udało mi się zebrać dupę w troki i sprzedać to czego nie używam, to mógłbym śmiało spróbować jak to działa.

norbibxl
16-10-2012, 12:11
A co jest zabawnego w skanowaniu 4990? Mam ten skaner od kilku miesięcy i złego słowa na niego nie powiem... Skanuje tym średni i wielki format i naprawdę jakość rewelka - znacznie znacznie lepiej niż v500 np.
Wczoraj nawet kumpel mały obrazek bw tym skanował i byłem dość zaskoczony (pozytywnie) jakością...

Absolutnie nic bo to swietny skaner jest, ale jak by do delikatnie ujac jest grupa ludzi ktora np. zmienia auto bo zbliza sie czas wymiany oleju ;) a na krupowki to sie z lejka M9 wychodzi ...itd itp :)

spiritwood
21-10-2012, 12:38
Absolutnie nic bo to swietny skaner jest, ale jak by do delikatnie ujac jest grupa ludzi ktora np. zmienia auto bo zbliza sie czas wymiany oleju ;) a na krupowki to sie z lejka M9 wychodzi ...itd itp :)

Być*może niezbyt uważnie śledzę temat ale nie przypominam sobie aby ktoś tutaj wyśmiewał*4990. Powiem więcej, zwykle jest to jeden z polecanych modeli. Może to inne forum było?

szelas
22-10-2012, 06:59
Parę dni temu pojawiło się kilka sampli z plustka OpticFilm 120

źródło - http://www.photographyblog.com/news/official_plustek_opticfilm_120_sample_scans/

https://www.onlinefilefolder.com/4fHOJUusAdLAij

norbibxl
22-10-2012, 16:18
Być*może niezbyt uważnie śledzę temat ale nie przypominam sobie aby ktoś tutaj wyśmiewał*4990. Powiem więcej, zwykle jest to jeden z polecanych modeli. Może to inne forum było?

ale ja nie pisalem, ze to bylo tu. Konkretnie to na fejsie :) ale mniejsza o wiekszosc

Kartofelinder
24-10-2012, 20:23
Parę dni temu pojawiło się kilka sampli z plustka OpticFilm 120

źródło - http://www.photographyblog.com/news/official_plustek_opticfilm_120_sample_scans/

https://www.onlinefilefolder.com/4fHOJUusAdLAij

Uu, konkretna zabawka. Pogmeralem troche na forach i znalazlem wypowiedzi pracownikow Plusteka, mowiace ze jakosc skanow nie ma odbiegac od kolki. Jesli to prawda, to fajnie, ale cena rowniez kosmiczna. Moze nie zaporowa, ale czy dlugo jeszcze bedzie co skanowac? ;/

Bach
25-10-2012, 20:13
Witam kolegów Nikoniarzy.

To mój pierwszy post i od razu prośba o pomoc. Chodzi o skaner LS-8000ED, którego nie widzi mój komputer.

Od wczoraj go posiadam, dziś podłączyłem do komputera (Win7 64bit) przez FireWire 1394 (w komputerze odpowiedni kontroler). Niestety po włączeniu komputer go nie widzi a system nie informuje nawet że podłączono nowe urządzenie, nie próbuje też szukać sterowników (w Menadżerze Urżadzeń skanera nie ma). Wiem, że Nikon nie wspiera swoich skanerów sterownikami dla OC 64bit (znam problem), ale wiele osób stosuje różne obejścia i skanery Nikona potrafią działać także z Win7 64bit. Próbowałem zrobić to zgodnie z instrukcją podaną tu:

http://axelriet.blogspot....canners-on.html

ponieważ system nie zauważa podłączonego urządzenia, nie jestem w stanie przejść dalszych etapów. Być może to opisane powyżej obejście dotyczy wyłącznie portów USB, które mają późniejsze skanery Nikona, choć wspomniany jest jednak tu też 8000/9000ED.

Podejrzewam, że jest tu kilka osób, które mają 8000/9000ED - bo ten sam problem dotyczy chyba także ostatniego modelu - i podłączyli go do Win7 64bit stosując jakieś obejście.... Będę wdzięczny za pomoc, wiadomość z wyjaśnieniem.

Bach
25-10-2012, 23:37
...... próbowałem jeszcze tej instrukcji:

http://www.colorneg.com/XP/Vista/7/driver_for_64-Bit_Windows/Coolscan/Nikon_Scan/

I zatrzymuję się tu: "Turn on your scanner and connect it to your computer. Go to Window's Control Panel and select System > Device Manager. In the device list your scanner is located in the imaging devices category. The corresponding entry will be named "Firewire Scanner" or something like that. Right click this entry and select "Update Driver Software".

W Menedżerze urządzeń w całej liście nie mam w ogóle kategorii urządzeń dla Obrazu, nie znajduję tez nigdzie pliku "FireWire scanera" ani nic podobnego ze słowem "skaner".

Jestem w kropce. Mam nadzięję, że ktoś z posiadaczy 8000/9000ED wie w czym rzecz.

danz1ger
26-10-2012, 02:22
sprawdź czy komputer pokazuje podłączony skaner w Control Panel > Devices and Printers i jak jest to stamtąd pokaż komputerowi gdzie jest ten plik cośtam.inf

Bach
26-10-2012, 09:58
Sprawdzałem też i również skanera tam nie widać. Są widoczne wszystkie podłączone inne urządzenia, lecz nie ma skanera. Jest też ikona faxu i domyślnej drukarki (nie mam tych urządzeń) ale skanera nie widu. Kiedy podłączam skaner system nawet nie reaguje/nie informuje że jakieś urządzenie zostało podłączone, zwykle wtedy próbuje szukać driverów, tu żadna akcja się nie dzieję. A powinna prawda?


Pomyślałem o kontrolerze FireWire, że może system go nie widzi, ale sprawdziłem - po wpięciu kontrolera w płytę główną pojawia się nowa pozycja na liście w Menedżerze Urządzeń w Kontrolery hosta magistrali , więc system go widzi. Może być wina kabla FireWire? Gdzieś czytałem że niektórzy mieli z nim problemy, że ponoć tylko oryginalny nikonowski dołączony ze skanerem działał poprawnie, a z innymi system nie widział skanera czy pojawiały się jakieś błędy... nie pamietam dokładnie, ale coś takiego czytałem. Czy Nikon mógł w zestawie skanera dołączać też swój kontroler FireWire 1394?

Z drugiej strony odbierając skaner u sprzedawcy podłączylismy go, i jego komputer (XP 32bit) widział skaner a był połączony tym samym konrolerem i kablem FireWire, które też dostałem. Nic z tego nie rozumiem.

miron19j
26-10-2012, 10:05
tu nie ma co rozumieć, to jest Windows :-D
A poważnie. Jeżeli masz oryginalnego Wina zadzwoń na infolinę Microsoftu. Mnie pomogli z Epsonem, też miałem cyrki.

MirM
26-10-2012, 11:58
...... próbowałem jeszcze tej instrukcji:

http://www.colorneg.com/XP/Vista/7/driver_for_64-Bit_Windows/Coolscan/Nikon_Scan/

I zatrzymuję się tu: "Turn on your scanner and connect it to your computer. Go to Window's Control Panel and select System > Device Manager. In the device list your scanner is located in the imaging devices category. The corresponding entry will be named "Firewire Scanner" or something like that. Right click this entry and select "Update Driver Software".

W Menedżerze urządzeń w całej liście nie mam w ogóle kategorii urządzeń dla Obrazu, nie znajduję tez nigdzie pliku "FireWire scanera" ani nic podobnego ze słowem "skaner".

Jestem w kropce. Mam nadzięję, że ktoś z posiadaczy 8000/9000ED wie w czym rzecz.

Niestety Nikon nie dba o aktualizację sterowników pod systemy 64 bit dla swoich starszych urządzeń.
Według tej podlinkowanej przez Ciebie instrukcji powinno zadziałć.
Czy aby na pewno zmieniłeś pliki "Nks1394.inf" i "NksUSB.inf" według instrukcji?
Ponadto po takiej operacji wypada zrestartować system.

Bach
26-10-2012, 22:49
Według tej podlinkowanej przez Ciebie instrukcji powinno zadziałć.
Czy aby na pewno zmieniłeś pliki "Nks1394.inf" i "NksUSB.inf" według instrukcji?
Ponadto po takiej operacji wypada zrestartować system.


Powinno, ale nie działa. Resetowałem system. Do zamiany plików w ogóle nie doszło bo wcześniej należy w Divice Menagerze odszukać skaner i wykonać aktualizację "Update Driver Software". Ale mojego skanera w liście urządzeń nie ma więc nie mogę wykonać aktualizacji. Soft Nikon Scan dla Visty 32bit ściągnięty i zainstalowany. Mam nadzieję że trafi się użykownik Collscana 8000/9000ED który przez taki zabieg do Win7 64bit przeszedł.

KrystianBaranowski
26-10-2012, 22:50
Jesteś pewien, że wykrywa go na innych systemach/komputerach?

danz1ger
26-10-2012, 22:52
....Czy Nikon mógł w zestawie skanera dołączać też swój kontroler FireWire 1394? .....

Chyba tak. Z instrukcji skanera:

Users whose computer is not equipped with a compatible IEEE 1394 interface must install the supplied IEEE 1394 interface board ...

The supplied IEEE 1394 board can only be installed in a full-sized PCI slot. It cannot be installed in laptop computers or in computers with low-profile PCI slot. For information on other approved boards and PCMCIA cards, see the Nikon web site for your area. (For users in Europe: http://wwweurope-nikon.com/support)

MirM
26-10-2012, 23:31
BACH
Dla pewności zapytam, czy cały tekst z szarej ramki skopiowałeś wg podanej instrukcji?
Nie tylko widoczny tekst, bo ramka po przewinięciu zawiera kilkadzisiąt linii kodu. Z początku też nie zauważyłem tego.

Bach
26-10-2012, 23:58
BACH
Dla pewności zapytam, czy cały tekst z szarej ramki skopiowałeś wg podanej instrukcji?
Nie tylko widoczny tekst, bo ramka po przewinięciu zawiera kilkadzisiąt linii kodu. Z początku też nie zauważyłem tego.

Tak skopiowałem cały. Po skopiowaniu nastepne zalecenie to "zapisz plik". Zapisałem. Myślałem że po tym karzą zastąpić oryginalny plik znajdujacy się w C:\Program Files (x86)\Common Files\Nikon\Driver\Scan1394" tym nowym z tekstem z ramki. Ale karzą przejść do Divice Menagera i poszukać w liście skaner aby zaktualizować sterownik, tyle że skanera tam nie widać. Czy nie powinienem zamienić wcześniej te pliki na dysku C, może wtedy się "pojawi" skaner w lisicie urządzeń Divice Menagera? Choć w tej instrukcji takigo zabiegu nie opisują, tym bardziej nie przed aktualizacją sterownika.

Mój kontroler to Ratoc PCI FireWire. CHyba jakiś japończyk, ale w Divice Menagerze widoczny jest jako NEC FireWire - kiedy go wpinam i wypinam. Poprzedni właściciel na tym kontrolorze i kablu pracował bez porblemów, choć ostatnio podczas skanowania po którymś skanie wyskakiwał mu jakiś błąd i nie mógł zapisać skanu (tak jakby komputer i skaner nie widzieli się). Wyłączał skaner i soft, odpalał ponownie i znowu skanował kilka klatek i po którymś sprawa się powtarzała. W serwisie Nikona sprawdzili to i u nich nic takiego się nie działo, powiedzieli mu, że to sprawa jego komputera. Ale jego komputer (z XP 32bit, 2GB Ram raczej mało) skaner jednak widział, mógł skanować. Może rzeczywiście coś szwankuje w tym kontrolerze albo kablu FireWire. Napisałem do Nikona czy nie mają orygionalnego kontrolera i kabla FIreWire, ale na razie cisza.


Chyba tak. Z instrukcji skanera:

Users whose computer is not equipped with a compatible IEEE 1394 interface must install the supplied IEEE 1394 interface board ... The supplied IEEE 1394 board can only be installed in a full-sized PCI slot. It cannot be installed in laptop computers or in computers with low-profile PCI slot. For information on other approved boards and PCMCIA cards, see the Nikon web site for your area. (For users in Europe: http://wwweurope-nikon.com/support)

"The supplied IEEE 1394 board" - rzeczywiście wygląda na to, że kontroler był dodawany w zestawie ze skanerwm. Znalazłem jeszcze gdzie indziej: "An IEEE1394 board and cable are included in the package for users who do not have the interface". Jak pisałem wcześniej pamiętam gdzieś jakieś komentarze, że tylko na oryginalnym kablu (albo chodziło o kontroler) byli w stanie połączyć się z komputerem.

Czekam jak serwis Nikona odpowie na moje pytanie w sprawie zakupu oryginalnego kontrolera i kabla, tymczasem kupiłem nowy kontroler NEC, dotrze do mnie w przyszłym tygodniu, zobaczymy czy on coś zmieni. Jeśli kupiliście nowy/bądź używany LS=8000/9000ED był w zestawiue kontroler czy podłączyliście pod inny - swój posiadany bądź kupiony?

MirM
27-10-2012, 00:30
Niestety nie mam takiego skanera jak Twój. Odwiedzam wątek, bo planuję kupić skaner do negatywów.

Odnośnie Twojego problemu, to zaznaczam, że nie jestem informatykim, ale na moją wiedzę i doświadczenie, to zmienione wg instrukcji pliki powinny być podmienione ( taki przecież był cel).
Potem restart systemu. Proponuję zrobić kopię zapasową oryginalnych plików lub zmienić ich nazwy dodając rozpoznawalny przez Ciebie przedrostek ( np. oryginal_nazwa pliku - ja tak robię).
Zyczę powodzenia.
Wcześniejsze wersje systemu Windows i nawet DOS były prostsze od nowego WIN 7:).
Gdy pierwszy raz zainstalowałem WIN 7/64, to nie mogłem odnaleź niczego w nowych katalogach.
Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Bach
27-10-2012, 01:29
Niestety nie mam takiego skanera jak Twój. Odwiedzam wątek, bo planuję kupić skaner do negatywów.

Odnośnie Twojego problemu, to zaznaczam, że nie jestem informatykim, ale na moją wiedzę i doświadczenie, to zmienione wg instrukcji pliki powinny być podmienione ( taki przecież był cel).
Potem restart systemu. Proponuję zrobić kopię zapasową oryginalnych plików lub zmienić ich nazwy dodając rozpoznawalny przez Ciebie przedrostek ( np. oryginal_nazwa pliku - ja tak robię).
Zyczę powodzenia.
Wcześniejsze wersje systemu Windows i nawet DOS były prostsze od nowego WIN 7:).
Gdy pierwszy raz zainstalowałem WIN 7/64, to nie mogłem odnaleź niczego w nowych katalogach.
Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Też mi się na logikę wydaje, że po zmianie pliki powinny być podmnienione, ale nie ma mowy w instrukcji o tym.

Jeśli podmienię je to chyba nie trzeba robić kopii zapasowych oryginalnych plików, bo mogę zawsze odinstalować program Niikon Scan i na nowo go zainstalować?

Poczytałem więcej o VueScanie i nie wiem czy od razu się na niego nie zdecydować, nie tylko dlatego aby sprawdzić czy skaner od razu "zaskoczy", ale ze względu na to że w zasadzie będę skanował wyłącznie filmy czarno-białe 6x9, a po bliższym zapoznaniu się z tematem - także tu http://photo.net/learn/film/scanning/vuescan-black-white - VueScan ponoć lepiej radzi sobie z materiałami b&w. Problemem jest jednak niepoprawne kadrowanie klatek z holderem 120, czyli takim który będę wyłącznie używał (mam ten z szybką).

jo44
27-10-2012, 08:36
Wypróbowanie Vuescan'a to chyba dobry pomysł, Coolscan 8000/9000 ED jest na liście obsługiwanych. Dodam tylko, że miałem kłopoty z uruchomieniem pod Win7 takich zabytków jak Nikon LS-1000 czy Agfa Arcus II - pod Vuescanem oba "ożyły". :)

blablaginger
27-10-2012, 12:40
Vuescan ma 30 dniowy trial, więc od razu będziesz wiedział czy go widzi czy nie, plus, ma możliwość ręcznego wybrania klatki. Rozumiem, że niepoprawne kadrowanie jest w automacie?

Kartofelinder
27-10-2012, 12:50
Przy ostatniej przeprowadzce musialem pozegnac sie z moim epsonem v330 i teraz musze kupic sobie jakies inne urzadzenie. Mysle nad v700, ale nie wiem jak u niego z jakoscia skanowania mikrofilmu. Powiedzmy, ze v330 bylem rozczarowany. Czy 700/750 oferuje w tym formacie cokolwiek wiecej? Skanuje tylko negatywy. Mysle, ze czasem zeskanuje cos sredniego, ale to nie jest dla mnie gwozdz programu wiec jesli 35mm jest nielepsze, to ta funkcja sytuacji nie ratuje. Przychylilbym sie wtedy do jakiegos z nowych plustekow i zapomnial o srednim.

Ma ktos jakies rady/doswiadczenia?

cichy70
27-10-2012, 13:13
spokojnie 700 do małego.
mam 8000ED i V700 i nikt uważam, ze nie warto wywalać kasy na nikona.
ostatnie kolory moje na AO są z V700.
ps
8000ED chodzi mi na Linuxie 64 bit / vuescan bez zająknięcia.

Kartofelinder
27-10-2012, 13:47
A masz moze porownanie do v330? Niektorzy twierdza, ze tez jest ok do malego. Ja nie, i dlatego mam rozterki. Ale skoro twierdzisz, ze nie jest mu daleko d nikona, to moze odpowiedziales na moje pytanie...

cichy70
27-10-2012, 13:49
mam jeszcze V500 też daje radę, V500 akuratnie do rozkolekcjonowania :)

Kartofelinder
27-10-2012, 13:58
Zalezy mi na wydrukach ok 30x40. Zapomnialem dodac. Wiem, ze niby maly obrazek to slabo, ale chcialbym aby to format, a nie skaner byl najwiekszym limitem :-)

500 vs 700 to duzy postep?

Niby moglbym kupic tego nowego plusteka, ale nie lubie wydawac nieproporcjonalnej do zysku kasy.

cichy70
27-10-2012, 14:01
niekoniecznie ten postęp jest duży, przynajmniej jeżeli o BW chodzi, natomiast V700 to skaner na całe życie, do wszystkich formatów i to jest najlepszy wybór jakość/cena.

Bach
27-10-2012, 22:00
Vuescan ma 30 dniowy trial, więc od razu będziesz wiedział czy go widzi czy nie, plus, ma możliwość ręcznego wybrania klatki. Rozumiem, że niepoprawne kadrowanie jest w automacie?

No i niestety, odinstalowwałem soft Nikina ze wszystkim elementami i driverem, zainstalowałem VueScana i po otworzeniu programu wyskakuje informacja "Nie znaleziono żadnego skanera podłączonego do komputera. Jeżeli skaner jest podłączony, zamknij to okno podpowiedzi, zakończ VueScan, włącz skaner i ponownie uruchom VueScan".

Podążałem też za instrukcja ze strony VueScana:

http://www.hamrick.com/vuescan/nikon_coolscan_8000_ed.html

ale i tym razem w Divice Menagerze nie ma w całej liście "skanera", więc nic nie mogę zrobić. Zmieniałem też kabel FireWire na inny bo mam od przenośnego dysku, ale nic się nie zmienia. Wygląda więc na to, że chyba jest coś nie tak z kontrolerem FireWire 1394 (firmy Ratoc).

Może być jeszcze coś innego, macie jeszcze jakieś podejrzenia?

MirM
27-10-2012, 22:21
Czy sam kontroler FireWire 1394 jest widoczny w menadżerze urządzeń?
Znalazłem taką poradę http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=pl&lc=pl&dlc=pl&docname=c01926098

Bach
27-10-2012, 22:38
Jestem skołowany.
Ponieważ mam zewnętrzny dysk Lacie, który także można połączyć z komputerem przez kabel FireWire (obecnie łączony jest kablem eSATA) postanowiłem zobaczyć czy połączę go kablem FireWire z tym samym kontrolerem FireWire od skanera (zresztą to jedyny kontroler FireWire w moim kompie). Po podłączeniu, Windows szukał sterownika ale chyba go nie znalazł bo wyskoczyła informacja:

"Niepowodzenie instalacji oprogramowania sterownika urządzenia.
LaCie&2d_quadra-(button) - nie można odnaleźć sterownika.
Urządzenie IEEE1394 zgodne z SBP2 - gotowe do użycia."

ALE! Mogę jednak wejść do danych na tym dysku, czyli kabel łączy się z dyskiem poprzez ten kontroler! Co to znaczy nie łapię, może ktoś z was to rozumie? Nie ma sterownika a łączy?

Pomyślałem, że może chodzi o to, że bez sterownika kabel FireWire (ma przecież 6 pinów) nie pracuje wtedy jako FireWire z transmisją danych 400, ale jako zwykły kabel wykorzystujący mniej pinów, dlatego łączy. Może tak być? Przy takim scenariuszu kontroler FireWire byłby częściowo zepsuty ale wciąż jest "w stanie" częściowo łączyć... nie mam poijęcia czy dobrze myślę. W przypadku połączenia ze skanerem takie "pomniejsznie" już nie zadziała boskaner potrzebuje pełnej łączności FireWire...

Co o tym sądzicie? Chyba jakiś dobry informatyk jest tu potrzebny.

Bach
27-10-2012, 22:46
Czy sam kontroler FireWire 1394 jest widoczny w menadżerze urządzeń?
Znalazłem taką poradę http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=pl&lc=pl&dlc=pl&docname=c01926098


Tak jest widoczny. Wpinałem go i wypinałem i sprawdzałem czy pojawia w menedzerze urzadzeń, i pojawia się.
Chyba spróbuję naprawić go zgodnie z instrukcją jaką zalinkowałeś. Dzięki. Zobaczymy co będzie.

morzon
27-10-2012, 22:46
niekoniecznie ten postęp jest duży, przynajmniej jeżeli o BW chodzi, natomiast V700 to skaner na całe życie, do wszystkich formatów i to jest najlepszy wybór jakość/cena.

Czy ja wiem... Skanowałem wcześniej średni v500, a teraz mam 4990 (poprzednik v700) i wg mnie jest spora różnica jeśli chodzi choćby o ostrość skanów. Ale nie robiłem testów i nie nastawiałem się na lepiej/gorzej, więc to też raczej nie autosugestia, takie tylko odczucia.
Chyba, że v700 to jakiś regres względem starszego modelu? Choć nie sądzę...

MirM
27-10-2012, 22:55
......... Chyba jakiś dobry informatyk jest tu potrzebny.

Z całą pewnością, zgadzam się z Tobą.

Zapraszamy do wątku informatyka - sprzętowca !!!!

Potrzebna pomoc dla Kolegi Bach, bo szkoda by bardzo dobry skaner pokrywał się kurzem.

Bach
28-10-2012, 00:13
Z całą pewnością, zgadzam się z Tobą.

Zapraszamy do wątku informatyka - sprzętowca !!!!

Potrzebna pomoc dla Kolegi Bach, bo szkoda by bardzo dobry skaner pokrywał się kurzem.


Nie jest dobrze. Zrobiłem "naprawę" kontrolera zgodnie z instrukcją jaką podałeś, aż do samego końca czyli wymiany sterownika na starszy, niczego to nie poprawiło. Mało tego, zauważyłem w Device Menagerze, że mam jednak jeszcze jeden port FireWire (rzeczywiście był na górnym panelu komputera, nie widziałem go bo komputer schowany jest pod blatem i o nim zapomniałem), więc podłączyłem skaner z tym kontrolerem, i nic. Kontrolery są widoczne w Menadżerze Urządzeń, ale nie skaner. Żadne zmiany nie powodują, że skaner pojawia się w widniejącej liście urządzeń, ani jako "skaner", ani w plikach sugerowanych przez te wszystkie informatory "Urządzenia Obrazu" czy "Inne/Nieznane Urządzenia" bo takich zwyczajnie u mnie w całej liscie nie widzę, ani gdzie indziej. Po włączeniu VueScana wciąż pojawia się ta sama informacja, że program nie widzi podłączonego skanera.

Dla pewności sprawdzę jeszcze czy VueScan zainstalował sterownik, sam program zapisał mi się w mojej teczce w folderze Użytkownicy. Jak mogę sprawdzić czy sterownik został zainstalowany, jakie ma on oznaczenie/rozszerzenie?

Mam prośbę do posiadaczy skanerów CoolScana i Win7 64bit, jak ich skaner jest zauważany w Divice Menagerze - jako "skaner", czy w jakiś plikach "Urządzenia Obrazu" lub "Inne/Nieznane Urządzenia"?

Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zabranie skanera do kogoś kto ma Coolscana podłączonego pod Win7 64bit i podłączenie mojego. Jeśli działałby, to znaczyłoby, że problem jest gdzieś w moim komputerze, jeśli nie, to znaczy że jest problem ze skanerem.

Jeśli jest taka osoba mieszkająca w Warszawie i zgodziłaby się pomóc, byłbym ogromnie zobowiązany. Niedawno go kupiłem, skaner przed zakupem był w serwisie Nikona i tam sprawdzili go (z tego co wiem na XP 32 bit i Nikon Scanie) i wszystko ponoć działa bezproblemowo - skaner widzi się z komputerem i skanuje, mam to na piśmie z serwisu. Szczerze mówiąc nie wiem co innego mógłbym teraz zrobić. Nadzieja w tym, że ktoś z Nikoniarzy ma pracującego CoolScana pod Win7 64bit i zgodziłby się na sprawdzenie mojego u siebie.

wuzet
28-10-2012, 00:24
Mam LS-40 i pracuje tylko pod VueScanem. Komp widzi go normarlnie w "Divaces"

Kilka miesiecy temy zmienilem kompa i rownoczesnie przesiadlem sie z XP na Win7. Mam (jeszcze) Plusteka 7200 ale zapodzialem gdzies płytki z oprogramowaniem do niego. Instalowalem sterowniki ze strony Plusteka, ale "7" nie widziała skanera. Jako ze gdzies po glowie chodzilo cos lepszego do skanowania małego obrazka, upolowalem własnie LS-40. Skaner podłączyłem do komputera, odpaliłem VueScana i wszystki zaczęło od razu dziłać, bez instalowania czegokolwiek wiecej.

jo44
28-10-2012, 10:04
Może głupia rada, ale karty PCI/FireWire na Alledrogo są groszowe - może spróbuj innej?
Ja walczyłem z kartą SCSI, po zmianie systemu z WinXP na Vistę musiałem czekać kilka miesięcy na nowy sterownik z ADAPTEC'a (po kolejnym przejściu na Win7 problemu już nie było) - może Twoja karta nie pasuje do Win7?

Bach
28-10-2012, 12:07
Może głupia rada, ale karty PCI/FireWire na Alledrogo są groszowe - może spróbuj innej?
Ja walczyłem z kartą SCSI, po zmianie systemu z WinXP na Vistę musiałem czekać kilka miesięcy na nowy sterownik z ADAPTEC'a (po kolejnym przejściu na Win7 problemu już nie było) - może Twoja karta nie pasuje do Win7?

Też tak pomyślałem że ta karta (kontroler) FireWire (a także ta już będąca w moim komputerze, który jak go kupowałem dopiero wchodziła Vista) nie pasują pod Win7. Nową kartę kupiłem w czwartek firmy NEC, właśnie na allegro, czekam na nią bo idzie ze Szczecina. Ta którą dostałem wraz ze skanerem (firma Rotec) działała u sprzedawcy na XP 32bit, widziałem jak skaner pracował (z Nikon Scanem) bo sprawdzaliśmy jego działanie, on dostał tę kartę wraz ze skanerem w 2008 roku kiedy skaner kupił od innej osoby, więc karta pamięta tylko Win XP. Jedyna rzecz jaka się działa podczas skanowania, to tylko wyskakiwanie błędu po któryms tam zeskanowanym zdjęciu i niemożliwość jego zapisania. Wystarczyło wyłączyć soft i skaner, włączyć go jeszcze raz, i znowu można było skanować. Ale system i soft widział skaner. I z tego powodu właściciel wysłał skaner do serwisu Nikona, tam go sprawdzili długo testowali i stwierdzili, że u nich skanuje się każda klatka, jedna za drugą i nie zawiesza się soft.

Dziwne jest jednak to - choć może w tym wypadku jest to normalne? - że z tych dwóch kart FireWire jakie sa w moim komuterze mogę łączyć się kablem FireWire z przenośnym dyskiem Lacie, który mam od 4 lat. Może z dyskiem tak mozna nieżaleznie od systemu OC, nie jestem informatykiem.

Mam nadzieję, że nowy kontroler FireWire 1394 Nec'a będzie tym który sprawi, że skaner stanie się widoczny w Divice Menagerze. W necie czytałem, że niektóre osoby miały problemy z kontrolerem i jego wymiana pomogła, choć trzeba trafić na odpowiedni. Z tego powodu Nikon w zestawie ze skanerem dostarczał swój kontroler. Ktoś badał sprawę bliżej i chodzi o jakiś czip w kontrolerze, ktróry jest w tym dodawanym w zestawie przez Nikona. Stąd, miałbym prośbę do tych osób, które mają Coolscana podłączonego z kontrolerem FireWire o pdanie producenta swojego kontrolera. Może to mi pomoże.

Bach
28-10-2012, 13:03
Okazuje się, że moja karta kontrolera Ratoc PCI-FW2 IEEE 1394 jest oryginalną jaką Nikon dostarczał razem ze skanerem. Znalazłem to tu:

http://help.nikon.ca/app/answers/detail/a_id/5978/~/support-for-ratoc-pci-fw2-firewire-card

W wyjaśnieniu jest także o tym dlaczego kontroler pokazuje się u mnie w Device Menagerze jako NEC. Czyli kontroler mam oryginalny, choć ma z 10 lat. Czyli nawet oryginalny może nie działać z Win7 64 bit?

Bach
28-10-2012, 14:00
Na stronie Ratoc Systems w liście softów do ściagnęcia dla kart IEEE1394/FireWire Interfaces moja karta PCIFW2 ma aktualizaje dla Win XP/Me/2000/98SE/98, Windowsa 7 nie ma w ogóle, ostatnia aktualizacja softu była w 2005r:

http://www.ratocsystems.com/english/download/software.html#ieee1394

Więc chyba tu jest ta przyczyna, prawda? Trza szukać kontrolera, który bedzie pracował z Win 7. Ciekawe czy nowy Nec, który do mnie dotrze za kilka dni będzie wspólpracował z Win7 6bit...

cichy70
28-10-2012, 15:33
Piotrek, zainstaluj se linuxa jako drugi system i nie będziesz miał takich problemów :)

WojtehP
28-10-2012, 17:37
kup sobie Maca i nie będziesz miał na pewno problemów

doktor
28-10-2012, 17:46
kup sobie Maca i nie będziesz miał na pewno problemów

Jeśli teraz kupi sobie Maka, to i tak będzie miał problemy. Wszystko wynika z tego, że Nikon zaprzestał wspierania softu dla nowych systemów. Może problemy będą mniejsze niż w przypadku windozy, ale nie rozwiążą się same.

WojtehP
28-10-2012, 18:41
czas się zwijać z klisza .... nieuchronny koniec już blisko ...

doktor
28-10-2012, 18:54
czas się zwijać z klisza .... nieuchronny koniec już blisko ...

Coś ty, jak zostaniesz ostatnim żywym analogowym ortodoksem, to dopiero będzie kariera! Wywiady, sesje, podróże. A potem wrzucą cię*do formaliny i będą pokazywać gawiedzi

WojtehP
28-10-2012, 19:27
moje wielkie ego i i reszta wyjątkowych narządów nie zmieści się w słoiku nawet wielkim

doktor
28-10-2012, 19:52
moje wielkie ego i i reszta wyjątkowych narządów nie zmieści się w słoiku nawet wielkim

Chyba mnie prowokujesz...

Vall
28-10-2012, 19:55
Doktor umie kroić. :-) Ja bym się bał.

rbit9n
29-10-2012, 12:46
jak się cieszę, że do powiększalników nie trzeba żadnych sterowników. ortodoksi, też mi.

blady_kriss
29-10-2012, 18:18
W oryginalnym epsonowym programie od v500, można wyłączyć automatyczne skanowanie ramek? Na niektórych klatkach obcina mi górę i dół, podejrzewam że program wykrywa ciemny obszar. Wolałbym sam określać szerokość ramek, nawet i z napisami na perforacji.

rbit9n
29-10-2012, 18:29
musisz odznaczyć pole miniatur (thumbnails). jakoś tak. ale pamiętaj, że wtedy będziesz skanował pojedynczo niestety.

sorevell
29-10-2012, 19:07
A właśnie, że nie. Można zaznaczyć wszystkie 12 klatek i skanować je za jednym zamachem.

Bach
29-10-2012, 23:50
Piotrek, zainstaluj se linuxa jako drugi system i nie będziesz miał takich problemów :)


Na razie poczekam na kartę FireWire 64bit, podłączę i zobaczymy :)
A jak tam Coolscan 8000ED, jest jeszcze u Ciebie? Sporo skanowałeś na nim, na sofcie Nikona, czy VueScanie?

gibber
30-10-2012, 09:46
Zaczynam budowę czegoś takiego: http://www.stevehuffphoto.com/2012/10/29/the-other-way-to-scan-positive-slides-or-why-i-kept-my-big-dslr-by-stefan-schmidt/

Już mi się nie chce męczyć V700, chce ktoś kupić ?

cichy70
30-10-2012, 10:00
Na razie poczekam na kartę FireWire 64bit, podłączę i zobaczymy :)
A jak tam Coolscan 8000ED, jest jeszcze u Ciebie? Sporo skanowałeś na nim, na sofcie Nikona, czy VueScanie?

na Vuescanie lecę, na V700 też na vuescanie.
wszystkkie ustawienia na zero.

Kartofelinder
30-10-2012, 12:33
na Vuescanie lecę, na V700 też na vuescanie.
wszystkkie ustawienia na zero.

Zatrzymaj skaner i zrob potem obszerne porownanie. Sam zawsze bylem ciekawy efektow na czarno bialym

blady_kriss
03-11-2012, 13:17
Jakoś to skanowanie manualne ramek nie szło, sprawdzę :) Jak nie pójdzie to wymienię v500 na dedykowany ;)

Michał Jędrak
03-11-2012, 13:51
Zaczynam budowę czegoś takiego: http://www.stevehuffphoto.com/2012/10/29/the-other-way-to-scan-positive-slides-or-why-i-kept-my-big-dslr-by-stefan-schmidt/

Już mi się nie chce męczyć V700, chce ktoś kupić ?


No ja właśnie dlatego sprzedałem swój V750. Co mi po rozdzielczości skoro nie mam kontroli nad ostrością i wszystko idzie niezbyt szybko.

W moim przypadku jest nieco bardziej profesjonalnie:

- stary stół do reprodukcji (z taką ruchomą kolumną jak w powiększalniku)
- pod spodem pudło ze sklejki pomalowane na biało i dzięki temu jest równomierne światło
- jako oświetlenie użyłem lampy studyjnej z płynną regulacją i przez to ustawiam sobie jedną przysłonę na aparacie a jasność zdjęcia ustawiam pokrętłem. Najczęściej wiele odbitek 'skanuje' się tak samo, a jak znajdzie się jakaś za ciemna czy za jasna to wystarczy spojrzeć na histogram i już wiem ile mam podkręcić, aby było dobrze.

Gdybym był hardkorem i 'skanował' dużo za jednym razem to bym podłączył aparat przez HDMI do monitora i nie musiał zaglądać do wizjera.

No niby mam tylko słabą rozdzielczość z Nikona D3, ale w sumie wystarcza skoro tym aparatem robię też na codzień. No i poza tym od razu mam RAWy a nie wielgachne TIFFy

Kartofelinder
04-11-2012, 15:40
No ja właśnie dlatego sprzedałem swój V750. Co mi po rozdzielczości skoro nie mam kontroli nad ostrością i wszystko idzie niezbyt szybko.

W moim przypadku jest nieco bardziej profesjonalnie:

- stary stół do reprodukcji (z taką ruchomą kolumną jak w powiększalniku)
- pod spodem pudło ze sklejki pomalowane na biało i dzięki temu jest równomierne światło
- jako oświetlenie użyłem lampy studyjnej z płynną regulacją i przez to ustawiam sobie jedną przysłonę na aparacie a jasność zdjęcia ustawiam pokrętłem. Najczęściej wiele odbitek 'skanuje' się tak samo, a jak znajdzie się jakaś za ciemna czy za jasna to wystarczy spojrzeć na histogram i już wiem ile mam podkręcić, aby było dobrze.

Gdybym był hardkorem i 'skanował' dużo za jednym razem to bym podłączył aparat przez HDMI do monitora i nie musiał zaglądać do wizjera.

No niby mam tylko słabą rozdzielczość z Nikona D3, ale w sumie wystarcza skoro tym aparatem robię też na codzień. No i poza tym od razu mam RAWy a nie wielgachne TIFFy

Nareszcie jakis praktyk ;-) Pokaz moze jak to wychodzi. W necie twierdza, ze w kwestii ostrosci plaszczaka mozna w ten sposob przeskoczyc. Prawda to? A jak z tonalnoscia?

jo44
04-11-2012, 17:50
Na razie poczekam na kartę FireWire 64bit, podłączę i zobaczymy :)
Czy są jakieś nowe wieści z "pola walki"?

Bach
06-11-2012, 14:28
Czy są jakieś nowe wieści z "pola walki"?


Są ale wciąż nie te dobre. Wygląda na to, że moje karty FireWire (mam trzy) są w porządku, każdą z nich podłączoną Win7 widzi, przypisuje sterownik i informuje że działa poprawnie. Podłączałem pod porty zewnętrzny dysk Lacie i wszystko działa. Miałem jeszcze zamiar dziś kupić kartę FireWire Uniteka (oznaczoną 64-bit), ale po wyjaśnieniu sprawy w sklepie kolejna osoba zapewnia, że skoro mój Win7 64-bit widzi kontroler, instaluje sterownik, to bez sensu kupować kolejny kontroler.

Jak nie znajdę kogoś z Warszawy kto ma Collscana 4000/8000/9000ED pracującego pod Win7 64-bit i z VueScanem, połączonego z PC przez kartę FireWire PCI (FW 400) który zgodzi się podłączyć mój skaner u siebie, to nie dowiem się chyba nigdy co jest grane. Wziąłbym dla pewności też swoje dwa kable i kontrolery. Szczerze mówiąc jestem już trochę zmęczony tą sytuacją, od ponad tygodnia zajmuję się skanerem i stoję w miejscu, nowe przewody i kontrolery oraz zainstalowany VueScan nic nie pomogły - po właczeniu skanera nie widzi go ani WIndows ani VueScan, sprzeczne informacje jakie też otrzymuję zagmatwują sprawę, i prowadzą mnie do wniosku, że tylko podłączenie u kogoś mojego skanera da odpowiedź.

Jeśli jest ktoś z Warszawy, kto może pomóc to będę wdzięczny. Zostawię pyszną naleweczkę od mojej żony.

jo44
07-11-2012, 01:00
Ten starszy sprzęt tak ma z nowszym systemem. :) Jak wspominałem walczyłem ze starymi skanerami SCSI - trwało to dość długo, na "placu boju" pozostała jedna (z trzech) kart SCSI , niezliczona ilość przewodów z różnymi wtyczkami i takaż ilość terminatorów. Ty masz łatwiej - tylko jeden standard i "tylko" trzy elementy: karta, przewód i skaner. Powodzenia w "walce"! :)
PS Ale bez "pomocnej ręki" chyba się nie obędzie...

J1
07-11-2012, 02:27
Zaczynam budowę czegoś takiego: http://www.stevehuffphoto.com/2012/10/29/the-other-way-to-scan-positive-slides-or-why-i-kept-my-big-dslr-by-stefan-schmidt/

Już mi się nie chce męczyć V700, chce ktoś kupić ?

W czym ten V700 jest taki zły ?

Póki co robiłem przesiadkę z V300 na V500 i jestem zadowolony. Naturalną koleją rzeczy V700 powinien być następny. Z dość wiarygodnych testów optycznie jest lepszy niż V500. Zaskakują mnie historie osób które musiały podkładać dystanse żeby podwyższyć ramkę z negatywami aby uzyskać lepszą ostrość.

PS.

Chętnie bym potestował tą 700 przez kilka dni, tak dla porównania do V500.

Z czystej ciekawości zobaczę też ile można wycisnąć "skanując" klisze aparatem cyfrowym.

dorjan
07-11-2012, 03:29
Ponieważ nigdy nie używałem skanerów Nikona, mam pytanie odnośnie Nikonowskiego oprogramowania do skanerów (LS-4000, LS-5000 itp). Czy można wykonać podgląd na raz wszystkich zdjęć na pasku 6 klatek, dokonać korekty na wybranych klatkach i za jednym zamachem zeskanować te 6 zdjęć. Czy trzeba pojedynczo podgląd, korekta, skanowanie każdej klatki osobno.


Przeczytałem ten wątek i choć dopiero zaczynam przygodę ze skanowaniem negatywów i sam miałbym wiele pytań, to najpierw odpowiem na powyższe.
Można wykonać podgląd wszystkich klatek na raz, dokonać korekt i za jednym zamachem zeskanować wszystkie, lub tylko wybrane. Dodatkowo możemy ustawić intensywność naświetlenia dla każdej klatki inną w zależności od potrzeby. Tutaj moje pierwsze pytanie. Czy taką możliwość oferują jakieś bardziej zaawansowane „płaszczaki”?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img844.imageshack.us/img844/3183/ls2000.jpg)


Kupiłem starego (choć wygląda jak fabrycznie nowy) Nikona LS-2000 wraz z dedykowaną kartą Adapteca SCSI 2906. Czytając opinie spodziewałem się kłopotów z uruchomieniem skanera pod Win XP, więc przygotowałem dysk z systemem Win 98 i po otrzymaniu przesyłki najpierw sprawdziłem poprawność działania pod tym archaicznym już systemem. Wszystko działało. Uruchomiłem Win XP i po chwili zainstalowałem sterowniki do karty, a następnie do skanera. Te ostatnie znajdują się w oprogramowaniu Nikon Scan 3.1.2. Ponowny restart komputera i skaner LS-2000 jest poprawnie zainstalowany. Między bajki można włożyć opinie o ekwilibrystyce podłączenia karty SCSI i skanera pod systemem Win XP.

Na razie mam tylko oprogramowanie Nikona i nie wiem co tracę przy braku SilverFast’a, czy VueScan’a. Spróbowałem na wersji demo SF, ale jego interfejs i mizerne efekty szybko mnie zniechęciły. Nikonowski Nikon Scan w wersji 3.1.2 jest programikiem wręcz intuicyjnym. Łatwość podglądu, selektywnego bądź całościowego zaznaczania wszystkich klatek na pasku, dokonywania korekt z zapisem wzorca i jego stosowania dla następnych negatywów jednym ruchem myszki, a także podgląd wszystkich zadań zaplanowanych do wykonania przez skaner z możliwością selektywnej rezygnacji i kasowania. Podoba się również automatyczny zapis na HDD i nadawanie kolejnych numerków z dowolnym prefiksem. Najważniejszą zaletą tego dedykowanego skanera jest jednak łatwość podawania materiału, automatyczna korekta maski filmu i wręcz rewelacyjnie działająca funkcja ICE.

Dotychczas próbowałem „cyfryzacji” negatywów metodą fotografowania obiektywem makro. Z przerażeniem wręcz oglądałem porysowane, zakurzone klatki z niebieską dominantą po odwróceniu, gdzie na eliminację tego koloru brakowało skali na suwakach. Pewnym rozwiązaniem w przypadku fotografowania było użycie głowicy filtracyjnej Meopta Color 3 z dodatkiem filtra cyjan, ale to sposoby dobre do zeskanowania kilkudziesięciu klatek, a nie kilku tysięcy.

Napiszcie proszę, co tracę rezygnując z zakupu polecanego Epsona V700 i czy wielka jest „upierdliwość” wkładania każdej „szóstki” do ramki i o co chodzi z tymi szybkami, podkładkami, stosowanymi w „płaszczakach”?

Pozdrawiam.

Tak wyglądają obrazki prosto ze skanera LS-2000, tylko przekonwertowane do 8-bitowego koloru i zmniejszone. Filmy negatywowe to stary Orwocolor NC21 z lat 80 ubiegłego wieku.

Pozdrawiam.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img809.imageshack.us/img809/663/image3489.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img204.imageshack.us/img204/6630/img6959a.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img222.imageshack.us/img222/4504/image1489.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img195.imageshack.us/img195/6447/image3819.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img222.imageshack.us/img222/2056/image3999.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img208.imageshack.us/img208/8245/image4119.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img27.imageshack.us/img27/2669/image4069.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img90.imageshack.us/img90/1110/img6879v.jpg)

gibber
07-11-2012, 07:37
W czym ten V700 jest taki zły ?

Cytując klasyka: szyny były złe i koła były złe.

Generalnie idzie wolno, optyczna mizeria i dużo zabawy z kolorami aby uzyskać i tak byle jaki efekt. Mówię tu o slajdach, bo negatywy typu Ektar to już wogóle mordęga. O wyciąganiu detali z cieni już nie wspominam bo właściwie z V700 można wyciągnąć tylko kolorowy szum.W ten weekend powinienem sklecić podświetlenie i mieć jakiś materiał porównawczy. Do Nikkora 60/2.8D będę zapinał D700, więc wyjściowy "skan" będzie w okolicach 12Mpix, ale jestem ciekaw jak wyjdzie przy podpięciu D800.

rbit9n
07-11-2012, 11:52
albo mam zepsutego V700, albo z moimi oczami jest gorzej, niż sądziłem, bo nigdy nie stwierdziłem żadnej z w/w przypadłości.

wpkx
07-11-2012, 11:55
Nieszczęsny! Cierpisz na złudzenie apteczne.

rbit9n
07-11-2012, 11:56
Nieszczęsny! Cierpisz na złudzenie apteczne.

lepiej zażyję laudanum na ułudę.

wpkx
07-11-2012, 11:57
Raczej zda Ci się, że to zrobisz.

rbit9n
07-11-2012, 12:03
całe życie w obłudzie, znaczy ułudzie.

Bach
07-11-2012, 23:06
Ten starszy sprzęt tak ma z nowszym systemem. :) Jak wspominałem walczyłem ze starymi skanerami SCSI - trwało to dość długo, na "placu boju" pozostała jedna (z trzech) kart SCSI , niezliczona ilość przewodów z różnymi wtyczkami i takaż ilość terminatorów. Ty masz łatwiej - tylko jeden standard i "tylko" trzy elementy: karta, przewód i skaner. Powodzenia w "walce"! :)
PS Ale bez "pomocnej ręki" chyba się nie obędzie...

Walczę, ale chyba jak nie znajdę kogoś w Warszawie ze skanerem Coolscana i FireWire pod Win7 albo nawet pracującego z Makem, to nie wyjdę z zaklętego kręgu.

szelas
07-11-2012, 23:42
Walczę, ale chyba jak nie znajdę kogoś w Warszawie ze skanerem Coolscana i FireWire pod Win7 albo nawet pracującego z Makem, to nie wyjdę z zaklętego kręgu.

coolki nie mam, ale możemy się umówić, mam laptopa z FW i win7 64bit

blablaginger
07-11-2012, 23:51
(...)albo nawet pracującego z Makem, to nie wyjdę z zaklętego kręgu.Może zamiast iSpota, Starbucks? ;)

Bach
08-11-2012, 20:34
Jednak sprawdzenie z Makiem nic mi nie wyjaśni poza tym, że skaner działa, a tego jestem pewien bo widziałem jak pracuje pod XP 32-bit. Dzwiniłem dziś do kilku miejsc w Warszawie prowadzących usługi skanowania, wszystcy mają podłączonego Coiolscana pod XP 32. Musi być ktoś w Warszawie bądź jej okolicach u kogo pracuje Coolscan pod Win7 64-bit, czy to z Nikon Scanem (modyfikowany sterownik Visty 32-bit), czy pod VueScanem. Szukam.

Jeszcze jedna próba, zamówiłem nowy kontroler z chipsetem Texas Instruments (TI). U kilku osób na forach zagranicznych wymiana kontrolera na ten z chipsetem TI sprawiła, że system zobaczył skaner, a nie tylko kontroler. Kontaktowałem się jeszcze z dwoma osobami w Polsce, które mają Coollscana pracującego pod Win7 64-bit ...i mają kontrolery z czipsetem TI. Może tu jest odpowiedź. Zobaczymy.

Kartofelinder
09-11-2012, 19:25
A moze sprobuj zainstalowac sobie Linuksa. Jestem przekonany, ze nawet nie bedziesz musial nic konfigurowac. Po prostu zacznie dzialac. Sa wersje, jak np. Ubuntu, ktore mozesz zainstalowac obok windows. Przy ladowaniu systemu bedziesz po prostu pytany, z ktorego chcesz skorzystac. Windows pozostanie oczywiscie nienaruszony.

Bach
11-11-2012, 18:43
A moze sprobuj zainstalowac sobie Linuksa. Jestem przekonany, ze nawet nie bedziesz musial nic konfigurowac. Po prostu zacznie dzialac. Sa wersje, jak np. Ubuntu, ktore mozesz zainstalowac obok windows. Przy ladowaniu systemu bedziesz po prostu pytany, z ktorego chcesz skorzystac. Windows pozostanie oczywiscie nienaruszony.

I tak w końcu chyba zrobię.

Zadzwoniłem do dwóch firm w W-wie które świadczą sługi skanowania, a skanują na 9000ED, pytałem czy skanują pod Win7 64-bit, w obydwu wypadkach odpowiedź brzmiała 'Nie", choć długo ich informatycy próbowali to zrobić, poddali sie jednak bo w zaden sposób Win7 nie niekiedy powodu, że trudno byłoby na to wpaść - np. skaner jest wyłącznie widziany przez system kiedy jest włączony przed komputerem, ktoś inny zmienił kontroler (choć wcześniejszy był tez dobry) na podobny ale z innym chipem, inna osoba kaber FireWire (choć wcześniejszy też łączył dobrze inne urządzenia z FW), albo wreszcie ktoś wybrał z listy sterowników ten Legacy, pomimo że Windows informowałl że obecny jest w porządku. U mnie zadna z tych metod nie pomogła.

Gundrum
11-11-2012, 20:05
Dlatego lubię Minoltę..

WojtehP
11-11-2012, 20:20
a jaka masz Minolte ?

szelas
11-11-2012, 21:15
Dlatego lubię Minoltę..

Minolta również nie wspiera swoich starych/starszych produktów.
Do DS III nie ma sterów pod win7, musiałem ratować się oszustwem ;)

tilt
11-11-2012, 21:36
Dlatego lubię Minoltę..
Podobnie i ja ;]

Gundrum
11-11-2012, 23:22
Mam dimage IV od Tilta.
Na winows 7 x64 używam softu minolty, ze sterownikiem z dema vuescana :)

Tilt, z ciekawości, na co się przesiadłeś?

WojtehP
12-11-2012, 00:11
Właśnie chce zakupić takiego ... Co możesz o nim powiedzieć ? Zadowolonych jesteś ?

szelas
12-11-2012, 07:37
Na winows 7 x64 używam softu minolty, ze sterownikiem z dema vuescana :)


Bo to jedyny sposób, żeby minolty działały pod win7, ale ani minolta ani konica nie kiwnęły palcem, żeby stworzyć odpowiedni sterownik :)

Kartofelinder
12-11-2012, 08:26
Właśnie chce zakupić takiego ... Co możesz o nim powiedzieć ? Zadowolonych jesteś ?

Plustek sie nie sprawdza?

WojtehP
12-11-2012, 10:16
Plustek się sprawdza ale mam jakieś niejasne poczucie ze może z czymś innym będzie lepiej ....

są tak naprawdę 2 rzeczy które jednak przeszkadzają -

1. ze nie mogę zeskanować całego paska na raz - ustawiam i leci - tak muszę każda klatkę ustawić i zeskanować ... przesunąć .... i ustawić i zeskanować
2. szybkość skanowania ...

aa
3. no i usuwanie syfków z filmów kolorowych

to są jedyne wady Plusteka 8200i

Gundrum
12-11-2012, 13:36
Z Minolty jestem bardzo zadowolony. Skany z małego acrosa z minolty jakościowo bardzo podobne do 645 z v500 (dlatego zaniedbałem trochę średni format). Widzę teraz, że szkła pentaxa są dużo słabsze niż myślałem - chyba czas pomyśleć o zmianie.
Zalety minolty: cena, jakość obrazka, łatwość obsługi (90% pracy to użycie zapisanego wcześniej presetu -> exposure:-0,5 :) ), szybkość (w porównaniu do v500 wypijam średnio jedno piwo na rolkę mniej).
Wady: hałas, film skanuje się w 3 przebiegach (indeks, podgląd i skan ostateczny) i ramka wsuwa się i wysuwa tam i z powrotem, soft minolty wyglada topornie (ja już przywykłem), brak sprzętowego ice (i tak robię bw).

Najważniejszą zaletą minolty jest ramka: wchodzi tylko 1 pasek z 6 klatkami, ale łarowanie filmu jest bajecznie proste i szybkie. Holder trzyma wygięty film tak płasko, ze AF traktuję tylko jako dodatek. W czasie potrzebnym na załadowanie 12 klatek trixa do ramki v500, minoltą kończę kręcić suwakami na podglądzie i zapuszczam skanowanie.

Podsumowując - do AO wystarczy, nie potrzebuję niczego więcej. No, może multi pro do filmu 120 :)

Acha, nowsza wersja, minolta scan elite, ma ICE, ale kosztuje sporo więcej.

tilt
12-11-2012, 17:35
Podpisuje sie pod tym co powiedzial Gundrum, Dual Scan IV jest bardzo dobrym skanerem, jedyny minus to brak ICE, ale jesli ktos zajmuje sie tylko fotografia cz-b to minusow ja nie widze. Skaner relatywnie trudny do zdobycia. Ja sprzedalem ten skaner tylko dlatego, ze potrzebowalem czegos z ICE i nawinela mi sie mozliwosc kupienia Elite Scan 5400.

wuzet
12-11-2012, 21:27
Tez byłem nie tak dawno na etapie kupna i wybierałem pomiedzy wspomniana Minolta DualScan IV a Nikonem CoolScan IV. Wybralem Niklna , m.in. Z powodu ICE . Pracuje bezproblemowo pod VueScanem i Win7.

Gundrum
13-11-2012, 19:06
Na allegro (http://allegro.pl/minolta-dimage-scan-elite-ii-stan-bdb-i2788124776.html) jest okazja roku. Sprzedawca ma poza tym małpkę fuji 645.

tilt
13-11-2012, 21:04
Na allegro (http://allegro.pl/minolta-dimage-scan-elite-ii-stan-bdb-i2788124776.html) jest okazja roku. Sprzedawca ma poza tym małpkę fuji 645.
Czy ja wiem czy to taka okazja roku, za tyle kupilem Elite Scan 5400...

Gundrum
13-11-2012, 22:16
Mi nie udało się znaleźć scan elite II poniżej 2000.

Bielik
14-11-2012, 00:17
czy tylko ja mam wrażenie, że soft Minolty robi straszną sieczkę w cieniach z negatywów? porównałem to z SilverFastem i różnica jest kolosalna... żeby skubany dobrze Ektara skanował to bym kupił od razu, ale on robi lepiej wszystko oprócz tego.

Gundrum
14-11-2012, 09:28
Mówisz o kolorowych negatywach? W BW niczego takiego nie zauważyłem, a z kolorowych zeskanowałem na razie testowo kilka klatek 10-letniej superii.
Tilt wrzucił niedawno w AO trochę portry i dla mnie wygląda super.

Superia na automacie:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/09/Image6JPG-1.jpg
źródło (http://4.bp.blogspot.com/-rjloe7sY0jY/UEzRhs7AUSI/AAAAAAAABXI/Qv5yc_VoM5s/s1600/Image6.JPG)

zdyboo
14-11-2012, 09:35
Czy ta minolta co ją Tomek podlinkował sama wciąga ramkę czy trzeba popychać co klatkę.
No i jeszcze musiałbym dokupić Silverfasta lub Vuescana, tak? Mam XP dla jasności.

WojtehP
14-11-2012, 09:50
Tomek a możesz wrzucić gdzie max z jakiegoś kadru ale bardzo kontrastowego - zależy mi zobaczyć jak w cieniach to wygląda

zdyboo
14-11-2012, 09:58
Wojtek zdajesz sobie sprawę, że wygląd skanu zależy w dużej mierze zależy od softu?

roofman
14-11-2012, 10:04
Czy ta minolta co ją Tomek podlinkował sama wciąga ramkę czy trzeba popychać co klatkę.
No i jeszcze musiałbym dokupić Silverfasta lub Vuescana, tak? Mam XP dla jasności.
Sama wciąga.
Oprogramowanie minolty nie jest złe, może toporne ale jest jakieś pole manewru nad efektem jaki chcemy wyciągnąć.
A... i umożliwia wieloprzebieg co czasami daje dość wyraźnie lepsze efekty na kiepskim materiale wejściowym.

Gundrum
14-11-2012, 10:59
Minolta wciąga sama. Ta z linka to najnowsza wersja skanera, ma ICE i inne bajery. Ja w mojej IV tego nie mam.
Oprogramowanie minolty można legalnie i za darmo pobrać z sieci. Ja musiałem zainstalować sterownik z vuescana (wystarczy z wersji demo) dla windows 7 64. Na XP działa bez żadnych sztuczek. Komunikacja normalna przez USB.
Oprogramowanie wygląda topornie, ale ma wszystko co trzeba.

Nie mam w fabryce 100% cropa, ale mam takie cuś (acros @ 100 w rodinalu, ostre słońce, czerwony filtr):

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/10/20120830018-1.jpg
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-b11LDKBZ1pI/UIJos56oybI/AAAAAAAABiA/t2nrthMdpp4/s1600/2012-083-0018.jpg)

Na negarywie w najgłębszych cieniach nie ma wcale detalu (męczyłem go pod powiększalnikiem), ale epson ledwo daje radę wiciągnąć cokolwiek z cienia przy słupku i ze zbocza po lewej. Ostrość uciekła czegoś po wrzuceniu na bloga, chyba picassa robi coś złego ze zdjęciami.

Bielik
14-11-2012, 16:16
popatrz jak Ci trawę zmasakrowało... a najlepiej sobie weź zdjęcie z ciemną tkaniną i wtedy mnie zrozumiesz.

Gundrum
14-11-2012, 16:24
Myślę, ze trawę zmasakrował czerwony filtr, ale sprawdzę z vuescanem. Masz jakieś skany porównawcze?

Tomek, moge Ci minoltę na jakieś 2 dni wypożyczyć do testów jeżeli chcesz.

Bielik
14-11-2012, 16:43
miałem wczoraj, ale ostentacyjnie skasowałem cały folder :D

tilt
14-11-2012, 19:14
popatrz jak Ci trawę zmasakrowało... a najlepiej sobie weź zdjęcie z ciemną tkaniną i wtedy mnie zrozumiesz.
Podaj przyklad niezmasakrowanej, bo nie moge zalapac o co kaman.

Bielik
14-11-2012, 19:56
ok, już się prezentuję:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bielikowski.com/up/full1.jpg)
Scan Utility (dałem mu fory i ustawiłem 16 bitów)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bielikowski.com/up/full2.jpg)
SilverFast (NegaFix ustawiony pod Deltę 100)

przyglądamy się bliżej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bielikowski.com/up/crop1.jpg)
SU


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://bielikowski.com/up/crop2.jpg)
SF

tilt
14-11-2012, 20:34
A to jest zmasakrowane czy nie?

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://iv.pl/images/00885677923717644514.jpg)
Portra160NC

sztefanek
14-11-2012, 20:37
Ja tu nie widzę różnicy. Albo jestem brzeszczaty na oczy, albo wolałbym zobaczyć przykład na cyckach.
Edtyka podpowiada, że SF minimalnie lepszy, ale ciężko to stwierdzić.

Gundrum
14-11-2012, 20:49
Na takie detale uwagi nie zwracam, bo i po co. SF nie zamierzam kupować, skaner mam dla AO ;)

danz1ger
18-11-2012, 11:48
Powtórka z rozrywki, czyli jak uruchomić scaner minolty + oryginalny software w win7: http://www.frisno.com/2009/11/10/konica-minolta-dimage-scan-dual-iv-works-in-vista/

gibber
23-11-2012, 15:14
Minolta Scan Elite II czy Scan Dual IV?
ICE średnio mnie interesuje bo większość mam negatywy b&w.

danz1ger
23-11-2012, 22:27
Minolta Scan Dual II
Minolta Scan Dual III
Minolta Scan Dual IV
Minolta Scan Elite 5400 2
Minolta Scan Elite 5400
Minolta Scan Elite II
Minolta SC-110
Minolta SC-215

gibber
24-11-2012, 09:19
W sumie można by twoją odpowiedz przykleić, danz1ger, ale należy to sortować malejąco czy rosnąco?

tilt
24-11-2012, 10:12
Minolta Scan Elite II czy Scan Dual IV?
ICE średnio mnie interesuje bo większość mam negatywy b&w.
W takim razie Scan Dual IV.

gibber
24-11-2012, 10:36
Tak się skłaniam, bo szybszy.

danz1ger
24-11-2012, 15:29
W sumie można by twoją odpowiedz przykleić, danz1ger, ale należy to sortować malejąco czy rosnąco?

skopiowane z drivera z podanego powyżej linku, w którym niekoniecznie są umieszczone od najmłodszego do najstarszego modelu