Zobacz pełną wersję : [ ... Smartfon ] iPhone też może - dla posiadaczy iPhonów i nie tylko
stachmuszel
26-12-2018, 20:16
Człowieku z centrum, co to za miejsce? :-)
19100
4 sekundy z ręki.
[edit]
Nie wiem czemu, ale forum wyświetla mi to zdjęcie przeskalowane w górę. O co chodzi?
nikoniarz
27-12-2018, 12:45
Człowieku z centrum, co to za miejsce? :-)
stachmuszel, widok z Przeł. Karkoszczonka (Beskid Śląski).
Czas oczekiwania na aparat się jednak wydłuży nieco, więc miło że znalazł się również wątek dla ludzi robiących zdjęcia telefonem. Na razie i tak ćwiczę po prostu kompozycję więc moim zdaniem aparat nie ma znaczenia. Wszystkie zdjęcia robione telefonem Huwawei P9 lite + obróbka w LR zdaje sobie sprawę że jeszcze długa droga przede mną ale i tak będę wdzięczny za wszelką konstruktywną krytykę :)
1.
21261
2.
21262
3.
21263
jurkarol
16-02-2019, 00:20
Huwej p9 lite jaki ma aparat w stosunku do p20 mate lite? P20 lite ma raw dlatego go z ciekawości wziąłem.
To v oczywiście nie leikowe obiektywy.
mam ten drugi i jestem rozczarowany aparatem foto. Tym do selfie nie robię zdjęć, ten zwykły daje na jpg z efektem akwarelki w powiększeniu zwłaszcza przy gorszym swietle i dużym ISO. Z rawow jedynie cos się lepszego wyciągnie i tylko ten sposób nadaje się do jakiejś fotografii.
Niestety opcji RAW w p9 lite nie ma, co do jakości niestety wydaje mi się, że dużo nie można oczekiwać od tego aparatu. Z drugiej strony jak to mówią "najlepszy aparat to ten który masz przy sobie" :)
madebyzosiek
31-03-2019, 21:37
To mówicie, że telefony też robią zdjęcia? ;)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/0hfil1we050nbpo/01.jpg
P30 Pro
zeberek1
01-04-2019, 05:50
madebyzosiek jak widać robią a Ty pokazujesz tym kwiatkiem, że wczale nie najgorsze!
madebyzosiek
Gdyby nie było podpisu czym to zdjęcie było zrobione to wielu by powiedziało że pełno-klatkowym aparatem - dla mnie, patrząc na bokeh to z obiektywem około 50mm z systemu M42.
madebyzosiek
01-04-2019, 13:21
madebyzosiek
Gdyby nie było podpisu czym to zdjęcie było zrobione to wielu by powiedziało że pełno-klatkowym aparatem - dla mnie, patrząc na bokeh to z obiektywem około 50mm z systemu M42.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym, co ten aparat pokazuje, no ale ponoć to król smartfonowego foto ;)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/w103klmzxiqk2ey/FX2_3880.jpg
Zobaczymy czy w bardziej wymagających warunkach też będzie takie wrażenie robił, bo ponoć nocne zdjęcia ma mega. Na razie duże wrażenie robi stabilizacja podczas nagrywania filmów. Taki prawie gimbal wbudowany :)
madebyzosiek
Gdyby nie było podpisu czym to zdjęcie było zrobione to wielu by powiedziało że pełno-klatkowym aparatem - dla mnie, patrząc na bokeh to z obiektywem około 50mm z systemu M42.
Raczej ciemny kit na aps-c, każdym nowszym fonem tak się da ale kwiatek musi praktycznie dotykać fona, ewentualnie appka zrobi sztuczne kółeczka jak ktoś lubi :)
madebyzosiek
05-04-2019, 08:31
Wiosna...
https://dl.dropboxusercontent.com/s/jf6jc4h3yeisipq/02.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/s/1w0y5ikzr2bxspu/03.jpg
P30 Pro
madebyzosiek
07-04-2019, 23:57
Wiosna...
https://dl.dropboxusercontent.com/s/9lqglku97sg48n2/06.jpg
Próbka nocna...
https://dl.dropboxusercontent.com/s/7swsnnhnqpjq7co/04.jpg
Próbka zooma...
1x
https://dl.dropboxusercontent.com/s/wy8o8cgv828mvlb/05a.jpg
5x
https://dl.dropboxusercontent.com/s/swhui8qz1euoqjo/05b.jpg
10x
https://dl.dropboxusercontent.com/s/8uoq7swgunxnegs/05c.jpg
P30 Pro
kurła, podoba mnie się ten P30 pro ... :/
jurkarol
08-04-2019, 08:25
Poczekaj na p40 pro pro, będzie mieć 8 obiektywow leica.
Fonik świetny, już nawet P20 ma jeden z najlepszych aparatów, a raczej oprogramowanie do niego ale pamiętajmy że taki fonik kosztuje tyle teraz co pełna klatka w sklepie.
madebyzosiek
08-04-2019, 11:06
... ale pamiętajmy że taki fonik kosztuje tyle teraz co pełna klatka w sklepie.
Ale razem ze szkłami? No i fonik to nie tylko aparat ;)
Ale oczywiście byłbym śmieszny gdybym chciał udowodnić, że ten telefon zastąpi mi aparat. Nie zastąpi, wiem o tym dobrze. Co nie zmienia faktu, że robi ogromne wrażenie, szczególnie w tych zakresach, w których do niedawna nie było miejsca dla telefonów - chociażby zoom. Mało wygodny, brak pośrednich wartości między 1, 5, 10x jest dziwny, ale jednak jest i w dobrym świetle wypada bardzo użytecznie ;)
Ale razem ze szkłami?
Huawei P30 Pro: ceny (w normalnych sklepach) od 3799zł,
Sony A7 + zoom 28-70: ceny od 3699zł. ;)
cz4rnuch
08-04-2019, 14:52
Ale gdyby tak zacytować kolejne zdanie Zośka...
...No i fonik to nie tylko aparat ;)...
...to wychodzi jednak na to, że nie chodzi mu o porównanie lustrzanek do fonów, bo to trochę tak jak porównywanie mango do salcesonu. Smark to kieszeniowy komputer i tak się składa, że da się nim także robić zdjęcia. I o tym traktuje ten temat.
PS Poza tym A7 z 28-70 ma mniejszą krotność zoomu więc pewnie dlatego tańszy :)
Poza tym A7 z 28-70 ma mniejszą krotność zoomu więc pewnie dlatego tańszy :)
W dodatku zoom Huawei ma jasność f/3,4 a matryca czułość ponad 400 000! ;)
Wiadomo, że komórka to (przeważnie) nie tylko aparat, lecz także niezły komputer z bajerami. O funkcjach komunikacyjnych nie wspominając...
Szczerze mówiąc to dotychczas w komórkowych aparatach najbardziej brakowało mi dłuższych ogniskowych. Dlatego z zaciekawieniem będę śledził przyszłość smartfonowych zoomów.
Dla mnie cenowo trochę dużo, dotąd dawałem około 1k za telefony i byłem zadowolony, może oprócz właśnie aparatu ;)
Fony za tysiaka już też mają fajne aparaciki, ja czekam na test UMI F1 bo już można go zamówić, a szczycą się że foto dobre, starsze LG i poprzednie Huawei też są ok.
Ja na wyjazdach na 100 zdjęć aparatem robię 3-4 fonem żeby przesłać wygodnie mms do kogoś, nie targam ze sobą dużego sprzętu A7II+SY24 jest optymalne dla moich potrzeb.
Fon wygrywa czasami obrazkiem w mało wymagających warunkach.
cz4rnuch
08-04-2019, 17:04
Dla mnie cenowo trochę dużo, dotąd dawałem około 1k za telefony i byłem zadowolony, może oprócz właśnie aparatu ;)
Trzeba po prostu być cierpliwym, bo nic nie tanieje tak szybko jak telefony. A za rok czy dwa P30 pro czy inny tegoroczny flagowiec gorsze nie będę.
Carrramba
08-04-2019, 17:28
Stary Iphone SE
23293
23294
jurkarol
09-04-2019, 21:13
"Stare" iphony 4s tez dają piękny obrazek
Cornelson
11-04-2019, 20:12
Mam nadzieję że z HTC można. U11.23430
Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka
darekw1967r
11-04-2019, 22:54
Huawei P20
234392344023441
piotrek1452
12-04-2019, 12:04
Kilka moich z P20 pro
1
23461
2
23462
3
23463
4
23464
5
23465
6
23466
7
23467
8
23468
Kwiatek był wielkości monety:
23547
A pies normalnej wielkości ;) :
23551
Bez obróbki...
Szybki strzał ze spaceru[emoji16]
iPhone XS i tryb portret23560
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Cornelson
14-04-2019, 11:13
HTCU1123561
Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka
darekw1967r
15-04-2019, 11:37
Huwaei P20 - Tryb portretowy
23600236012360223603
darekw1967r
16-04-2019, 13:42
https://www.optyczne.pl/13686-news-Xiaomi_Mi_9_SE_-_zdj%C4%99cia_przykladowe.html
madebyzosiek
19-04-2019, 00:04
P30 Pro
Szeroki...
https://dl.dropboxusercontent.com/s/p0hhvamkyqtyp1n/07a.jpg
Standard...
https://dl.dropboxusercontent.com/s/ri4i7xwm0h5jspc/07b.jpg
Zoom x5
https://dl.dropboxusercontent.com/s/i262yz1qnxuivht/07c.jpg
Zoom x10
https://dl.dropboxusercontent.com/s/vchpbwhwl538i46/07d.jpg
Wiosna...
https://dl.dropboxusercontent.com/s/cdnoggnyht26as4/08.jpg
Łysy zdziś ;) (x10 w manualu, żaden tryb automatyczny sobie nie radził z prawidłowym naswietlaniem)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/n4b8dyysgfx6z65/09.jpg
cz4rnuch
19-04-2019, 07:59
Zosiek, coś robiłeś z tymi fotkami, bo poprzednia wrzutka fajniej wyszła, ale tu już jakoś tak jakby większa kompresja czy coś? Jeśli możesz to wrzuć do tego wątku więcej fotek z szerokiego i z x5, bo mocno mnie zainteresował ten pro 30 z zoomem. I jakieś nocne fotki jeśli można.
madebyzosiek
19-04-2019, 09:28
Zosiek, coś robiłeś z tymi fotkami, bo poprzednia wrzutka fajniej wyszła, ale tu już jakoś tak jakby większa kompresja czy coś? Jeśli możesz to wrzuć do tego wątku więcej fotek z szerokiego i z x5, bo mocno mnie zainteresował ten pro 30 z zoomem. I jakieś nocne fotki jeśli można.Zmniejszałem i przycinałem je do 3:2. Ale może miałem wysmarowany telefon czymś, bo robiłem zdjęcia na spacerze z dzieckiem ;) Nie ma problemu, na pewno mogę napisać że szeroki dość mocno zniekształca, a zoom 10 jest mega trudny do ustabilizowania. Standard działa super, tryb portret, jak wykryje twarz, dość ładnie rozmowa tło, jak rasowy m42 ;) Na pewno trochę powrzucam jeszcze. Ale jest bardzo dobrze (jak na telefon).
madebyzosiek
08-05-2019, 13:14
https://dl.dropboxusercontent.com/s/yz5x7kui5jjce87/IMG_20190507_205814.jpg
Noc z P30 Pro - bez obróbki
darekw1967r
08-05-2019, 14:36
Noc z P30 Pro - bez obróbki
Ladnie to wyglada
stachmuszel
13-05-2019, 20:34
Ladnie to wyglada
Tylko cena telefonu zabija, "normalny" aparat za to kupisz:-)
A zadzwonisz z aparatu i wyslesz smsa?
madebyzosiek
13-05-2019, 20:51
Tylko cena telefonu zabija, "normalny" aparat za to kupisz:-)To prawda, ale dla mnie dobrze wyglądające foto z tego telefonu jest miłym bonusem wspomagającym jego właściwe przeznaczenie ;) To ma być mały komputer z dobrym kopem i taki właśnie jest. Zdjęcia są przy okazji.
darekw1967r
14-05-2019, 10:45
Tylko cena telefonu zabija, "normalny" aparat za to kupisz:-)
Fakt !
Ale czy nie ma innych tanszych telefonow ze swietnymi aparatami ?
Przykladowo taki Huawei P20 stanial do okolo 1450 zl i robisz tym z reki... Ladne nocne foty nie wspominajac o dziennych i o swietnej stabilizacji w trybie HD.
Coraz wiecej fot + filmowanie robie P20 pomijajac coraz czesciej bezlustro ;)
Chodzi mi glownie o zdjecia domowe, rodzinne do albumu.
Do krajobrazów i dobrego portretu biore bezlustro.
- - - - kolejny post - - - - - -
To prawda, ale dla mnie dobrze wyglądające foto z tego telefonu jest miłym bonusem wspomagającym jego właściwe przeznaczenie ;) To ma być mały komputer z dobrym kopem i taki właśnie jest. Zdjęcia są przy okazji.
Jak kupilem Huawei P20 szybko uzaleznilem sie od tego aparatu i filmowania w HD ;)
Jak ktos potrafi dobrze obrabiac foty to wycisnie z aparatu P20 jeszcze wiecej niz moze sie na 1 rzut oka wydawac.
W przyszlosci przejde na P30 pomijajac P30 pro (za duze gabaryty i grubosc komórki)
darekw1967r
14-05-2019, 12:32
https://www.dobreprogramy.pl/Paradoks-statku-Tezeusza-czyli-kiedy-zdjecie-przestaje-byc-zdjeciem,News,101850.html
Nie ma to jak udowadnianie wyższości jednego na drugim po tylu latach obecności na rynku, przecież wiele dobrych aparatów sprzed kilku lat też robiło dobre zdjęcia, nic się tu wiele nie zmieniło, doszło programowe ulepszanie kosztem detalu, jest dobrze i będzie jeszcze lepiej, większość z nas ma fony w kieszeni nawet jak zdjęcia robi aparatem, nic tylko się cieszyć, a ja osobiście rozczarowałem się po ostatnim wyjeździe fonami w tym też huawei P20, oly epl 8 z kitem naleśnikiem dał dużo dużo lepszą jakość, znajoma się wkurzyła i stwierdziła że to ostatni "foto-fon" ;)
Tylko cena telefonu zabija, "normalny" aparat za to kupisz:-)
Którym bez statywu oraz obróbki RAWów takiego zdjęcia nie zrobisz :)
jurkarol
14-05-2019, 21:17
Huawei może coś tam wyprodukować ale gdy w rawach robimy, czyli dng. Wtedy da się szczegółów nie tracić tak jak w jpg.
Choćby miał 10 obiektywów.
jurkarol
14-05-2019, 21:24
https://www.dobreprogramy.pl/Paradoks-statku-Tezeusza-czyli-kiedy-zdjecie-przestaje-byc-zdjeciem,News,101850.html
Rany, autor wymyślił "fotografię mobilną" i z uporem tego określenia używa.
Czyli robiona lustrzanką lub kompaktem jest stacjonarną?
stachmuszel
15-05-2019, 14:12
Którym bez statywu oraz obróbki RAWów takiego zdjęcia nie zrobisz :)
Epicure, choćby najtańszą wersją Sony RX100 (1500pln) nie zrobisz? Myślę, że spokojnie.
Epicure, choćby najtańszą wersją Sony RX100 (1500pln) nie zrobisz? Myślę, że spokojnie.
Według mojej wiedzy nie zrobisz.
madebyzosiek
15-05-2019, 18:01
To Panowie się trochę policytują ze sobą, a ja tym czasem dam kolejne zdjęcie z P30 Pro :)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/lilnn6akbfv6zvl/10.jpg
To Panowie się trochę policytują ze sobą, a ja tym czasem dam kolejne zdjęcie z P30 Pro :)
]
Powiedział ten co się nie licytuje!
Akurat jestem posiadaczem P30 ( jednak mniejszy grat) - chciałbym poznać do końca różnice z P30 PRO. Mnie wychodzi, że optyka jest ta sama czyli standard - ekwiwalent 27 mm, UVA - 16 mm i portretówka 81 mm? Czyli podstawowe są 0,6x 1x, 3x.
Moje wnioski z pierwszego tysiąca fot są następujące. Pierwsze dwa obiektywy (aparaty) znakomite. Szczególnie wielki plus za UVA. Tele - tylko akceptowalny. Doskonały tryb nocny, w przypadku zdjęć o bardzo wysokiej rozpiętości tonalnej daje o wiele lepszy wynik jak HDR dlatego chętnie używam go w kontrastowym krajobrazie w dzień. Także we wnętrzach, jest tam jeszcze lepiej - szczęka opada. Rewelacyjna szybkostrzelność - serie po kilkadziesiąt fot są płynne (pewnie z 15 kl/s). Przy RAW ach też nie jest najgorzej (może 2 kl/s). Portret Ok. Plus za nastawy ręczne.
Aparat zasadniczo robi dobre jpg - bardzo starannie unika przepałów co czasem prowadzi do trochę ciemnej całości i warto to skorygować w PS.
Razem poza rozczarowaniem w długim końcu reszta jest doskonała i spoko do użytku w zastosowaniach użytkowych. Zresztą po to go kupiłem aby mieć zawsze przyzwoite narzędzie przy sobie.
Pozdro
Wiesiek
Powiedział ten co się nie licytuje!
Akurat jestem posiadaczem P30 ( jednak mniejszy grat) - chciałbym poznać do końca różnice z P30 PRO. Mnie wychodzi, że optyka jest ta sama czyli standard - ekwiwalent 27 mm, UVA - 16 mm i portretówka 81 mm? Czyli podstawowe są 0,6x 1x, 3x.
Moje wnioski z pierwszego tysiąca fot są następujące. Pierwsze dwa obiektywy (aparaty) znakomite. Szczególnie wielki plus za UVA. Tele - tylko akceptowalny. Doskonały tryb nocny, w przypadku zdjęć o bardzo wysokiej rozpiętości tonalnej daje o wiele lepszy wynik jak HDR dlatego chętnie używam go w kontrastowym krajobrazie w dzień. Także we wnętrzach, jest tam jeszcze lepiej - szczęka opada. Rewelacyjna szybkostrzelność - serie po kilkadziesiąt fot są płynne (pewnie z 15 kl/s). Przy RAW ach też nie jest najgorzej (może 2 kl/s). Portret Ok. Plus za nastawy ręczne.
Aparat zasadniczo robi dobre jpg - bardzo starannie unika przepałów co czasem prowadzi do trochę ciemnej całości i warto to skorygować w PS.
Razem poza rozczarowaniem w długim końcu reszta jest doskonała i spoko do użytku w zastosowaniach użytkowych. Zresztą po to go kupiłem aby mieć zawsze przyzwoite narzędzie przy sobie.
Pozdro
Wiesiek
To potwierdź te zachwyty jakimiś przykładowymi fotami. Też się nad nim zastanawiam.
To Panowie się trochę policytują ze sobą, a ja tym czasem dam kolejne zdjęcie z P30 Pro :)
Dziwnie działa ta symulacja rozmycia ale całkiem dobrze to zrobili.
madebyzosiek
15-05-2019, 21:24
Wujot w P30 Pro jest w standardzie 0.6, 1, 5, 10 i przy portrecie 1, 3, 5. Tele wygląda znakomicie w dobrym świetle, kilka stron wcześniej jest zdjęcie balonu z przybliżenia x10. Tryb nocny jest bajeczny, nie wiem co on tam sobie robi, ale wychodzi mu to rewelacyjnie, także w scenach ze sporą rozpiętością tonalną, tak jak piszesz. Generalnie mam styczność z marką od P9, którą kupiłem dla żony i zobaczyłem jakość zdjęć nieporównywalnie lepszą od mojego Z1 wtedy, no i się zbierałem, aż do zakupu P30 Pro. Po ponad miesiącu nie żałuję tego kroku, bo aparat to świetny bonus, ale sam telefon, a właściwie dobry komputer, jest świetny. Nie chce mi się robić rawów, mam do tego aparaty, czasem poprawiam jpgi w samym telefonie, czasem w PSie, a czasem wcale.
Dziwnie działa ta symulacja rozmycia ale całkiem dobrze to zrobili.
To nie jest zdjęcie z trybu przysłona, czy portret, czyli nie do końca wiem ile tego rozmycia wynika z programowych zabiegów, które w portrecie lub przysłonie są robione i widać to doskonale, a ile z dość przyzwoitej jasności tego obiektywu. W każdym razie rozmywa tło jak przyzwoity pleśniak ;)
Tylko że to nadal loteria gdzie zostawi ostrość, często zdjęcie psuje ale fakt Chińczycy rozkręcają się w programowaniu :)
To potwierdź te zachwyty jakimiś przykładowymi fotami. Też się nad nim zastanawiam.
0,6x
24946
3x(?)
24934
3x(?)
24935
0,6x
24936
1,0x
24937
portret 3x-5x(?)
24938
5x (optyczno-cyfrowy)
24939
0,6x
24940
5x
24941
5x
24942
0,6x nocne, wyprostowane w PS
24944
0,6x nocne wyprostowane w PS
24945
Pozdro
Wiesiek
jurkarol
15-05-2019, 21:31
Jak wychodzą jpgi detali np. liście lub sciolka przy gorszym świetle?
W Huawei mate 20 jest efekt akwareli, da się z rawow lepiej wyciągać. No ale to nie pro.
madebyzosiek
15-05-2019, 22:13
Tylko że to nadal loteria gdzie zostawi ostrość, często zdjęcie psuje ale fakt Chińczycy rozkręcają się w programowaniu :)Ostrość zostawi tam, gdzie pstrykniesz palcem w wyświetlacz ;)
Wujot w P30 Pro jest w standardzie 0.6, 1, 5, 10)
Raczej nie. Są trzy obiektywy i trzy ogniskowe. Reszta jest realizowana cyfrowo. Chodzi mi o to, że doszedłem, ze P30 ma ekwiwalent 81 mm czyli 5x jest u mnie po prostu dorabiane cyfrowo. I teraz czy w P30 Pro jest inny ekwiwalent (np 135) czy ten sam 81 mm. 10x na 100% robione jest cyfrowo.
Jakoś jest bardzo mało rzetelnych informacji o tych modelach a informacje przemieszane i tak naprawdę nie wiadomo poza stabilizacją czym się różnią. Długo się zastanawiałem nad Pro (bo IP68 ) ale i tak ten co mam jest wielki...
madebyzosiek
15-05-2019, 22:49
Raczej nie. Są trzy obiektywy i trzy ogniskowe. Reszta jest realizowana cyfrowo. Chodzi mi o to, że doszedłem, ze P30 ma ekwiwalent 81 mm czyli 5x jest u mnie po prostu dorabiane cyfrowo. I teraz czy w P30 Pro jest inny ekwiwalent (np 135) czy ten sam 81 mm. 10x na 100% robione jest cyfrowo.
Jakoś jest bardzo mało rzetelnych informacji o tych modelach a informacje przemieszane i tak naprawdę nie wiadomo poza stabilizacją czym się różnią. Długo się zastanawiałem nad Pro (bo IP68 ) ale i tak ten co mam jest wielki...P30 Pro ma ekwiwalent 16, 27, 135 i 270 mm i ta ostatnia ogniskowa jest realizowana zoomem z jakimś dziwnym patentem polegającym na tym, że soczewki są ustawione pod kontem 90 stopni do matrycy, a obraz przenoszony jest pryzmatami. To chyba zasadnicza różnica w tych aparatach. Jest też stabilizacją matrycy, działa rewelacyjnie, szczególnie przy filmowaniu. Odporność to dla mnie taki zgaduj zgadula... Ja zalałem dwie wodoszczelne Z1 ;) Na razie nie sprawdzałem.
nikoniarz
15-05-2019, 22:57
Zapoda ktoś coś z ISO-800 oraz 1600?
P30 Pro ma ekwiwalent 16, 27, 135 i 270 mm i ta ostatnia ogniskowa jest realizowana zoomem z jakimś dziwnym patentem polegającym na tym, że soczewki są ustawione pod kontem 90 stopni do matrycy, a obraz przenoszony jest pryzmatami. To chyba zasadnicza różnica w tych aparatach. Jest też stabilizacją matrycy, działa rewelacyjnie, szczególnie przy filmowaniu. Odporność to dla mnie taki zgaduj zgadula... Ja zalałem dwie wodoszczelne Z1 ;) Na razie nie sprawdzałem.
Ten patent o którym piszesz to po prostu lustro aby zwiększyć odległość do matrycy (realizowane pryzmatem) nic nowego. Podobnie "skraca" się lornetki. Ale nadal na 99% jestem przekonany, że 10x robione jest cyfrowo.
- - - - kolejny post - - - - - -
Ten patent o którym piszesz to po prostu lustro aby zwiększyć odległość do matrycy (realizowane pryzmatem) nic nowego. Podobnie "skraca" się lornetki. Ale nadal na 99% jestem przekonany, że 10x robione jest cyfrowo.
Na DxO masz opis działania aparatu https://www.dxomark.com/huawei-p30-pro-camera-review/ i jest dokładnie jak mówię. Do 1-3 x powiększenie cyfrowe z podstawowej klatki, 4-5x łączenie powiększenia 5x a peryferia z powiększenia cyfrowego (matrycy 1x) , 5-10x zoom cyfrowy. Ekwiwalent dla tele to 125 mm (czyli trochę mniej jak 5x)
Czyli jak podejrzewałem P30 ma inne "krótsze" tele - 81 mm co można uznać i za wadę i zaletę w zależności od preferowanych zastosowań. Akurat ja wolałbym dłuższe, w pełni wartościowe, tele bo przydałoby mi się zastosowanie quasisportowe.
madebyzosiek
16-05-2019, 07:31
Na DxO masz opis działania aparatu https://www.dxomark.com/huawei-p30-pro-camera-review/ i jest dokładnie jak mówię. Do 1-3 x powiększenie cyfrowe z podstawowej klatki, 4-5x łączenie powiększenia 5x a peryferia z powiększenia cyfrowego (matrycy 1x) , 5-10x zoom cyfrowy. Ekwiwalent dla tele to 125 mm (czyli trochę mniej jak 5x)
To prawda, między 1-5 i między 5-10 jest stosowany zoom cyfrowy i widać to bardzo wyraźnie po jakości. Natomiast samo 5x i 10x jest realizowane jednym obiektywem z zoomem hybrydowym
https://www.antyradio.pl/Technologia/Mobile/jak-dziala-peryskopowy-zoom-w-huawei-p30-pro-wideo-31184
Mnie w sumie średnio interesuje jak to działa, bo cały czas podkreślam, że do określonych zadań foto mam odpowiednie aparaty i szkła
Nie zmienia to faktu, że tak dobry aparat w telefonie jest bardzo przydatnym gadżetem ;)
Ostrość zostawi tam, gdzie pstrykniesz palcem w wyświetlacz ;)
Ale przy dodawaniu rozmycia jest loteria co widać po ostrości na listkach że jest nie tylko na jednej płaszczyźnie.
To prawda, między 1-5 i między 5-10 jest stosowany zoom cyfrowy i widać to bardzo wyraźnie po jakości. Natomiast samo 5x i 10x jest realizowane jednym obiektywem z zoomem hybrydowym
https://www.antyradio.pl/Technologia/Mobile/jak-dziala-peryskopowy-zoom-w-huawei-p30-pro-wideo-31184
)
Przeczytaj uważnie - 5x to obiektyw (po prostu długa stałka) reszta jest robiona cyfrowo. Gadanie o zoomie to nieporozumienie. To zestaw 3 stałek i propaganda tego nie zmieni. Ja dlatego zasadniczo używam tego w trzech podstawowych konfiguracjach (tylko u mnie podstawowe jest 3x). I zresztą to jest wystarczające i bardzo wygodne.
madebyzosiek
16-05-2019, 10:31
Gadanie o zoomie to nieporozumienie. To zestaw 3 stałek i propaganda tego nie zmieni.
To jeżeli to jest wynik zoomu cyfrowego:
https://dl.dropboxusercontent.com/s/8uoq7swgunxnegs/05c.jpg
... to ja i tak wyrażam podziw, bo nie widziałem nigdy tak jakościowo dobrych wyników działania cyfrowego powiększenia... Tak jak pisałem - średnio mnie interesuje jak to technicznie jest zrobione. Dla mnie wybór wersji Pro uzasadniony był wodoszczelnością (w którą też tak w pełni nie wierzę) i ładowaniem bezprzewodowym przydatnym w samochodzie. Aparat jest całkiem miłym bonusem i tyle.
nikoniarz
16-05-2019, 11:09
Rozumiem, że ISO-800 i wyższe jest nadal bezużyteczne w telefonach?
madebyzosiek
16-05-2019, 11:12
Rozumiem, że ISO-800 i wyższe jest nadal bezużyteczne w telefonach?Nie wiem, nie miałem okazji na używanie aparatu w telefonie w takich warunkach, żebym potrzebował iso 800 czy 1600. Jak będę miał okazję, to z pewnością sprawdzę, ale z reguły jak muszę robić zdjęcia w takich warunkach, to używam raczej lustra...
nikoniarz
16-05-2019, 11:24
Nie wiem, nie miałem okazji na używanie aparatu w telefonie w takich warunkach, żebym potrzebował iso 800 czy 1600. Jak będę miał okazję, to z pewnością sprawdzę, ale z reguły jak muszę robić zdjęcia w takich warunkach, to używam raczej lustra...
Ale jakie warunki? Wystarczy pochmurny dzień i potrzeba użycia czasu np. 1/1000. Po prostu chciałem się dowiedzieć, czy coś się w tej kwestii zmieniło. Bo przy ISO-100 to wszystko oferuje dobrą jakość, pod warunkiem, że czas naświetlenia jest odpowiedni.
40Mpix pozwala na duży crop/zoom.
madebyzosiek
16-05-2019, 11:40
Ale jakie warunki? Wystarczy pochmurny dzień i potrzeba użycia czasu np. 1/1000. Po prostu chciałem się dowiedzieć, czy coś się w tej kwestii zmieniło. Bo przy ISO-100 to wszystko oferuje dobrą jakość, pod warunkiem, że czas naświetlenia jest odpowiedni.Ok, jeżeli nie chodzi o warunki trudne, to z pewnością spróbuję przy okazji. Ale nie spodziewam się szału po matrycy wielkości 1/1.7 cala... Już APS-C nie robi szału na 1600+ więc i tu nie będzie cudów ;)
40Mpix pozwala na duży crop/zoom.Obiektyw odpowiedzialny za zoom korzysta z 8 MPX, nie z 40, więc szału nie ma...
nikoniarz
16-05-2019, 11:44
Ok, jeżeli nie chodzi o warunki trudne, to z pewnością spróbuję przy okazji. Ale nie spodziewam się szału po matrycy wielkości 1/1.7 cala...
No ja też się nie spodziewam
Już APS-C nie robi szału na 1600+ więc i tu nie będzie cudów ;)
Po resize do powiedzmy 4mpx to nawet 3200 jest spoko. I to nawet z m4/3. Bo patrząc na zdjęcie pociągu przy ISO-320 to po mocnym zmniejszeniu można to jeszcze zaakceptować.
0 Links
To jeżeli to jest wynik zoomu cyfrowego:
https://dl.dropboxusercontent.com/s/8uoq7swgunxnegs/05c.jpg
... to ja i tak wyrażam podziw, bo nie widziałem nigdy tak jakościowo dobrych wyników działania cyfrowego powiększenia... Tak jak pisałem - średnio mnie interesuje jak to technicznie jest zrobione. Dla mnie wybór wersji Pro uzasadniony był wodoszczelnością (w którą też tak w pełni nie wierzę) i ładowaniem bezprzewodowym przydatnym w samochodzie. Aparat jest całkiem miłym bonusem i tyle.
To akurat może być wynik sklejenia paru ekspozycji z mikroprzesunięciami (jak w Pixel 3) - to wyjdzie w przypadku nieruchomych obiektów. A wydaje się, że ten huawei też się tym posiłkuje. Zobacz co wychodzi w przypadku tych przemieszczających się. Problem jest w tym, że pomimo olbrzymiej propagandy (a może właśnie dlatego) użytkownik nie wie dokładnie co i kiedy robi aparat. Ale nieźle jest to opisane na DxO https://www.dxomark.com/huawei-p30-pro-camera-review/ i tam zobaczysz co może 10x i przede wszystkim porównanie tego smartfona z innymi.
Aby była jasność - też uważam, że to znakomite narzędzie, które zawsze ma się przy sobie. Co więcej jestem pewien, że wcześniej czy później coś z tego smartfona trafi do publikacji, które robię.
madebyzosiek
16-05-2019, 15:32
Nie wiem, ruszające się obiekty na zoomie x10 są nieruchome i ostre w dobrym świetle, więc chyba nie klei kilku zdjęć. Mało mnie to interesuje, efekt jest ok. Jak chcę mieć kontrolę nad zdjęciem, to nie wyjmuję telefonu ;) Dla mnie plusem tego aparatu jest UWA, jasny standard, ładnie pracujące rozmycie w portrecie i stabilizacja, szczególnie w filmach, no i magiczny tryb nocny. Nic odpowiedzialnego tym aparatem nie fotografuję, zawsze wybiorę któreś lustro, albo A6000 zamiast telefonu w sytuacji ważnej fotograficznie ;)
nikoniarz tak na szybko. Przepraszam za brak staranności, ale to tylko działkowe dwa strzały:
ISO 1600
https://dl.dropboxusercontent.com/s/2a3xskxkmlns99v/11a.jpg
Oryginał: https://1drv.ms/u/s!ApHzuv8oOO0mgsFHqkR10NLDqWKYJA
ISO 50
https://dl.dropboxusercontent.com/s/y9blp7ktuzv28aq/11b.jpg
Oryginał: https://1drv.ms/u/s!ApHzuv8oOO0mgsFIzuwEpWmxe28nZw
Na pewno coś jeszcze kiedyś wytworzę na szybko :)
Rozumiem, że ISO-800 i wyższe jest nadal bezużyteczne w telefonach?
Przetstowałem podstawowy moduł aparatu (czyli 1x)
Matryca
ISO 800 jest w pełni użyteczne. Zrobiłem serię co 2 EV (50, 200, 800, 3200 i 6400). I lekkie zdziwko, akurat 800 wyszło najlepiej (bo wybrałem ciemniejszy motyw i pierwsze dwa są minimalnie ruszone). Prawdopodobnie przy dobrej obróbce i po uwzględnieniu tego co jest poniżej można spróbować używać 1600.
ISO 50
25019
ISO 200
25020
ISO 800
25021
ISO 3200
25022
ISO 6400
25023
JPG są z puszki (jak ktoś chce to mogę RAW z puszki wrzucić na Dropboxa do ewentualnej zabawy)
Optyka
Teraz postanowiłem ocenić jak ma się jakość matrycy do jakości optycznej. Zrobiłem to organoleptycznie. I zgodnie z oczekiwaniami jest dużo gorzej. Wyjściowy RAW resamplowałem liniowo do 50%, 40%, 30%, 20%. Następnie porównywałem w tej samej rzeczywistej wielkości patrząc na oddanie szczegółów. Do momentu gdy był zauważalny spadek jakości. Wyszło mi, że ostrożnie można przyjąć 40% jako maksymalną sensowną wielkość pliku.
Tak z 40 MPx robi się rzeczywiste (optyczne) 6 MPx.
Prawdę powiedziawszy to też jest jeszcze z pewnym zapasem. Wyznacza to rzeczywistą granicę użytkową (do druku czy wydruku) na naciągany format A4 (bezpiecznie B5). Żeby nie było - to całkiem dobry wynik.
Porównanie pracy trybów
Nocny
25024
HDR
25025
zdjęcie
25026
Skutków HDR nie widać ale "nocna" ekspozycja warta jest zapamiętania.
Przesłona
Jest oddzielny tryb na przesłonę, jest to o tyle wredne, że nie ma tego w trybie PRO (gdzie można ustawić ISO, czas, balans, RAW). Plik jest więc jpg. Oczywiście ustawiając w PRO krótki czas zmienia się przesłona. Ale jeszcze nie doszedłem czy to jest może jakaś programowa robota. W każdym razie dwie foty:
f 0,95
25029
f 16
25028
Jeszcze czeka mnie przetestowanie tele i UWA. Mając świadomość co ten sprzęt robi a co nie można lepiej go wykorzystać. Ogólnie cudów nie ma (poza trybem nocnym bo to jest rewelacja - takie wyniki bez statywu). Najsłabsza jest część optyczna. Nie mniej w porównaniu do innych telefonów jest dobrze.
Pozdro
Wiesiek
Przypuszczam że lepiej się znacie na foto niż ja ale nie przyszłoby mi do głowy robić takie testy ISO w tak dobrych warunkach, zróbcie test ISO w pomieszczeniu albo przynajmniej mocno zacienionym miejscu bo tak to można pokazać nawet jakie super jest ISO w lustrzankach sprzed dziesięciu lat nawet.
madebyzosiek
17-05-2019, 20:00
Przypuszczam że lepiej się znacie na foto niż ja ale nie przyszłoby mi do głowy robić takie testy ISO w tak dobrych warunkach, zróbcie test ISO w pomieszczeniu albo przynajmniej mocno zacienionym miejscu bo tak to można pokazać nawet jakie super jest ISO w lustrzankach sprzed dziesięciu lat nawet.No właśnie o tym pisałem wcześniej. Nie bardzo mam tak na szybko gdzie zrobić taki "test", bo w złych warunkach fotografuję lustrem, ale cierpliwości, okazja się znajdzie ;)
cz4rnuch
17-05-2019, 20:15
Przypuszczam że lepiej się znacie na foto niż ja ale nie przyszłoby mi do głowy robić takie testy ISO w tak dobrych warunkach, zróbcie test ISO w pomieszczeniu albo przynajmniej mocno zacienionym miejscu bo tak to można pokazać nawet jakie super jest ISO w lustrzankach sprzed dziesięciu lat nawet.
Gorsze warunki masz pod mostem. A tam się chyba sporo dzieje pod względem algorytmów odszumiania, bo tam gdzie jest ciemno jest w miarę czysto (choć chyba też zjadło resztki detalu), ale odbicie mostu na rzece mimo, że jaśniejsze, jest już mocno zaszumione na ISO800. A może to jakieś połączenie kompresji i szumu, nie wiem, ale nie wygląda to dobrze. W sensie ogólnym, bo jak na tak małą matrycę to źle nie jest.
Przypuszczam że lepiej się znacie na foto niż ja ale nie przyszłoby mi do głowy robić takie testy ISO w tak dobrych warunkach, zróbcie test ISO w pomieszczeniu albo przynajmniej mocno zacienionym miejscu bo tak to można pokazać nawet jakie super jest ISO w lustrzankach sprzed dziesięciu lat nawet.
:)
Zgodnie z tą logiką to do każdego "strzału" w testach matrycy należałoby w studiu badawczym (np DxO) mieć różne poziomy oświetlenia. Na szczęście wystarczy jednak tylko skrócić czas naświetlenia. Tak zasadniczo działają aparaty foto. Mogę więc przetestować wysokie ISO w dość jasny dzień. Byleby były tam tony jasne i ciemne. Specjalnie wybrałem bardzo kontrastowy motyw na którym wszystko to widać. W przeciętnej sytuacji będzie dużo lepiej (tzn szumy będą mniej widoczne). Testowanie matrycy na długich czasach (aby ujawnić np szumy termiczne) nie ma o tyle sensu, że zasadniczo nie jest to aparat do pracy na statywie. Choć 30s jest dostępne. Co prawda nie wiem jak to wyzwolić bez poruszenia.
Dla mnie 800 ISO jest w pełni użytkowe - jak otworzyłem RAW to nie wymagał on agresywnej obróbki. Pewnie, że można wybrać zasadniczo ciemny motyw i chcieć rozjaśnić cienie i wtedy wyjdą szumy. Tak jak napisałem - matryca zaskakuje jakością, czego nijak nie można powiedzieć o optyce.
Doszedłem o co chodzi z tą przysłoną. To kit programowy. Obiektywy pracują zawsze na jednej stałej wartości. Czyli nie ma tego elementu "wyposażenia" aparatu.
Pozdro
Wiesiek
darekw1967r
20-05-2019, 10:14
Gorsze warunki masz pod mostem. A tam się chyba sporo dzieje pod względem algorytmów odszumiania, bo tam gdzie jest ciemno jest w miarę czysto (choć chyba też zjadło resztki detalu), ale odbicie mostu na rzece mimo, że jaśniejsze, jest już mocno zaszumione na ISO800. A może to jakieś połączenie kompresji i szumu, nie wiem, ale nie wygląda to dobrze. W sensie ogólnym, bo jak na tak małą matrycę to źle nie jest.
Jak dobrze obrobic foty to dla wielu formatow bedzie jakosciowo wystarczające.
Te male matryce i male obiektywy + oprogramowanie robia "z reki" bardzo ladne zdjecia nocne.
Wbudowane algorytmy automatycznie rozjasniaja cienie i poprawiaja światla.
To co wymagalby więcej pracy przy lustrzance w komórce trwa 3-4s.
...To co wymagalby więcej pracy przy lustrzance w komórce trwa 3-4s.
Z czego by to miało wynikać? Więcej informacji do przetworzenia w lustrze, gorszy procesor, jeszcze coś innego?
Z innej beczki. Nabyłem P30 Pro i dowiaduję się, ze Google uciął/utnie dostęp do licencji Anroida dla Huawei :twisted:
cz4rnuch
20-05-2019, 12:55
Jak dobrze obrobic foty to dla wielu formatow bedzie jakosciowo wystarczające.
Te male matryce i male obiektywy + oprogramowanie robia "z reki" bardzo ladne zdjecia nocne.
Wbudowane algorytmy automatycznie rozjasniaja cienie i poprawiaja światla.
To co wymagalby więcej pracy przy lustrzance w komórce trwa 3-4s.
Zdjęcia, które omawiałem są z komórki wiec nie ma potrzeby gdybania, bo wynik jest podlinkowany. Poza tym też się już dorobiłem komórki i robię nią zdjecia, a nawet wrzucam do tego tematu, więc coś tam jednak wiem o tym jak się pracuje ze plikami z komórek. A co do porównywania wyników na wysokim ISO to w komórce może i trwa to 3-4s ale z plikami z mojego bezlustra nie muszę nawet sekundy spędzić by było lepiej. Nie zaklinajmy rzeczywistości. Komórki robią cuda a postęp dokonuje się bardzo szybko, ale w tej kwestii porównanie jest po prostu "nieuczciwe" bo nowe i duże matryce są pod tym względem rewelacyjne.
cz4rnuch
20-05-2019, 12:58
Z innej beczki. Nabyłem P30 Pro i dowiaduję się, ze Google uciął/utnie dostęp do licencji Anroida dla Huawei :twisted:Wina Tuska, tfu Trumpa. Przykra wiadomość, bo Huawei mocno namieszał na rynku i był realną alternatywą dla duopolu.
Nie będą wspierać po aferze szpiegowskiej ale w niczym to użytkownikowi nie przeszkodzi, chyba że google kiedyś zamknie app store dla fonów bez certyfikatu.
Nie zaklinajmy rzeczywistości. Komórki robią cuda a postęp dokonuje się bardzo szybko, ale w tej kwestii porównanie jest po prostu "nieuczciwe" bo nowe i duże matryce są pod tym względem rewelacyjne.
Dokładnie. Porównywanie możliwości komórek do luster jest po prostu śmieszne. Nie zmienia to jednak faktu, że te pierwsze do niektórych zastosowań wystarczą. Dla mnie główna i jedyna zaleta to fakt, że mam ją zawsze pod ręką.
cz4rnuch
20-05-2019, 13:09
Nie będą wspierać po aferze szpiegowskiej ale w niczym to użytkownikowi nie przeszkodzi, chyba że google kiedyś zamknie app store dla fonów bez certyfikatu.Przeszkodzi. W przyszłych modelach nie będzie sklepu play więc zostaje im albo stworzenie alternatywnych usług dla choćby map google czy gmail albo postawienie i wypromowanie nowego OS.
No to aktualizacji długo nie zobaczymy :), Intel, quallcomm, broadcom tyż się wypięły :) trzeba phona zmieniać ;)
Brak samego certyfikatu to nie problem, wiele firm chińskich robi fony bez niego ale teraz czytam że google odebrało licencje i Huawei nie może w swoim sprzęcie umieszczać legalnie androida, czyli mają problem i to gigantyczny bo faktycznie odetną ich nie tylko od najnowszych wersji i app store ale zamknął im dostęp do całego marketingu na świecie.
Z drugiej strony niech mają nauczkę bo to co zrobili z lukami w systemie do szpiegowania to masakra.
madebyzosiek
20-05-2019, 15:12
Czyli wychodzi na to, że mam pierwszy i ostatni za razem telefon Huawei ;)
Szkoda, bo mój następny telefon prawie na pewno byłby Huawejem. Może się jeszcze dogadają...
Nie będą wspierać po aferze szpiegowskiej ale w niczym to użytkownikowi nie przeszkodzi, chyba że google kiedyś zamknie app store dla fonów bez certyfikatu.
Jeśliby to nie miało w niczym nikomu przeszkadzać, to nie bardzo widzę w jakim celu Google miałby to robić.
darekw1967r
20-05-2019, 21:43
Jak cena mocno spadnie chetnie kupie Huawei P30 ;)
Dla mnie najwazniejszy jest telefon oraz dobry aparat.
Inne funkcje mnie nie interesuja.
- - - - kolejny post - - - - - -
Szkoda, bo mój następny telefon prawie na pewno byłby Huawejem. Może się jeszcze dogadają...
Podobny los ma spotkac XIAOMI.
Podobno Korea chce wywalić Winowsa 10 i przejsc na Linuxa.
Jak cena mocno spadnie chetnie kupie Huawei P30 ;)
Dla mnie najwazniejszy jest telefon oraz dobry aparat.
Inne funkcje mnie nie interesuja.
- - - - kolejny post - - - - - -
Podobny los ma spotkac XIAOMI.
Podobno Korea chce wywalić Winowsa 10 i przejsc na Linuxa.
To dodam takie makro z P30
25190
Pozdro
Wiesiek
darekw1967r
21-05-2019, 12:13
To dodam takie makro z P30
Pozdro
Wiesiek
Ladne... Mozna lekko bardziej rozmyc górny plan i bedzie jeszcze lepiej ;)
P30 Pro. Szeroki kąt i zoom 5x
25473
25474
25475
darekw1967r
27-05-2019, 21:59
Nie będą wspierać po aferze szpiegowskiej ale w niczym to użytkownikowi nie przeszkodzi, chyba że google kiedyś zamknie app store dla fonów bez certyfikatu.
Przeciez sam Google wraz ze swoimi uslugami jest jednym wielkim uzalezniajacym KONIEM TROJANSKIM który inwigiluje i zbiera dane o kazdym kto korzysta z uslug Google.
Nie dziwie sie ze w Chinach zablokowali te uslugi.
Google akurat nic do Huawei nie ma. Wręcz przeciwnie, obie te firmy zarabiają dzięki sobie ogromne pieniądze. Rząd USA naciska na korporacje. O politykę chodzi, nie o żadne szpiegowanie.
Ponieważ jeden z kolegów poprosił mnie o RAW z p30 to przygotowałem trzy ujęcia w różnych trybach:
- tryb zdjęcie
- nocny (czyli wieloekspozycyjny kompozyt)
- pro (RAW)
oraz na trzech obiektywach (0,6x, 1x, 3x)
wychodzi 9 szt na ujęcie, informacje te dodałem za numerem zdjęcia,
paczka Rar (27 fot)
https://www.dropbox.com/s/oiwqa69tom3phvj/P30%20pr%C3%B3bne.rar?dl=0
Dla mnie wnioski są zaskakujące, ale ponieważ nie chcę niczego sugerować to jeśli ktoś na to zajrzy to prosiłbym o własne spostrzeżenia.
--------------------------------
Nie wnikając w okoliczności "współpracy" Huaweia z Androidem chciałbym zwrócić Wam uwagę na Honor P20 Pro (to też marka Huawei), który właśnie ma premierę. Wygląda, że mimo mylącego oznaczenia to prawie "mój" P30, prawie a właściwie więcej bo ma stabilizację matrycy. Co prawda potężny grzmot ale pod względem foto powinien być równie dobry (lepszy) od tego co mam. Cena - poniżej 2000 zł.
Pozdro
Wiesiek
cybulski
29-05-2019, 17:27
Hmm od trzech lat mam Huaweje, poprzednio iPhony.
Czy Huaweje śledzą ? Pewnie nie bardziej niż firmy amerykańskie. Czy współpracują z wrogim rządem ? Pewnie nie bardziej niż firmy amerykańskie ze swoim rządem.
Bardzo niedobrze gdy politycy zaczynają się mieszać do biznesu. Bardzo niedobrze.
Rosjanie już zabronili systemów amerykańskich w rządowych instytucjach twierdząc to samo o firmach amerykańskich microsoft i apple. Teraz Trump będzie naśladował ?
tomek_jj
30-05-2019, 10:43
Czy Huaweje śledzą ?ł ?
Nie dalej jak wczoraj zorientowałem się, że mój telefon od dłuższego czasu mnie śledzi. Bo na przykład wczoraj: wstaje rano - patrzę jest, niby leży i nic nie robi ale chyba szpieguje, bo ekran ciemny. Nic, poszedłem do pracy a on za mną. Siedzę i myślę, co on się tak do mnie przyczepił. Gadam z szefem przez telefon , a on podsłu****e. To po co podsłu****e?, chyba szpieg! Najgorzej ze wracam do domu i co? Przylazł do domu za mną. Do łazienki nie wpuściłem, ale z pokoju zerkał co i gdzie. Ekranem błyskał coś tam pipkał. Diabli wiedzą po co.
Zaczynam się bać.
P30 Pro + Snapseed
26422
26419
26420
darekw1967r
17-06-2019, 22:28
Huawei P30
26492264962649426493
2649926500
Strasznie dużo HDRu teraz w tych telefonach, im nowsze tym bardziej same upiększają. Chyba że takie było założenie. Lubię nasycone ale do pewnej granicy. Jakościowo nie ma się do czego przyczepić.
darekw1967r
19-06-2019, 14:44
Strasznie dużo HDRu teraz w tych telefonach, im nowsze tym bardziej same upiększają. Chyba że takie było założenie. Lubię nasycone ale do pewnej granicy. Jakościowo nie ma się do czego przyczepić.
Komorki maja coraz lepsze rozwiazania a seria Huawei P30... to juz spory rozwoj tym bardziej ze masz 4 optyczne ogniskowe i generowanie w tym RAW-ow gdzie wycisniesz naprawde sporo.
Przy bardzo trudnych warunkach nawet w dzien -> tryb nocny dobrze zbiera w cieniach i swiatlach.
Przy filmowaniu dla HD + 60p + stabilizacja nagrywany material jest porzadnie rejestrowany.
Filmowalem dla dwóch ogniskowych i jest calkiem ok.
Ogolnie telefon zaczyna u mnie przejmowac coraz wiecej focenia i filmowania.
Wpadlem na pomysl jednoczesnego filmowania przy uzyciu A6000 (duze przyblizenia) i P30 (szeroki kat) a pozniej laczenia materialu w jeden film.
darekw1967r
13-07-2019, 18:59
P30
27705
Coś mnie ostatnio tknęło i musiałem wylać na klawiaturę swoje gorzkie żale pod adresem producentów aparatów, łącząc to z peanem na cześć fotografii smartfonowej. Gdyby ktoś miał ochotę poczytać, to zapraszam:
http://www.epicure.pl/smartfonowa-rewolucja/
Coś mnie ostatnio tknęło i musiałem wylać na klawiaturę swoje gorzkie żale pod adresem producentów aparatów, łącząc to z peanem na cześć fotografii smartfonowej. Gdyby ktoś miał ochotę poczytać, to zapraszam:
http://www.epicure.pl/smartfonowa-rewolucja/
Super tekst. Aż naszła mnie ochota, aby kupić smartfona z zaawansowanym aparatem.
Super tekst. Aż naszła mnie ochota, aby kupić smartfona z zaawansowanym aparatem.
Jak by jeszcze taki zaawansowany miał gibany ekranik. :)
madebyzosiek
26-07-2019, 17:27
P30 Pro
https://dl.dropboxusercontent.com/s/a15nzqrkttcxjtf/IMG_20190722_100404.jpg
darekw1967r
29-07-2019, 17:30
2839528396
28397
P30 - Tryb przyslony
28400
cybulski
29-07-2019, 20:22
Coś mnie ostatnio tknęło i musiałem wylać na klawiaturę swoje gorzkie żale pod adresem producentów aparatów, łącząc to z peanem na cześć fotografii smartfonowej. Gdyby ktoś miał ochotę poczytać, to zapraszam:
http://www.epicure.pl/smartfonowa-rewolucja/
Coś w tym jest.
U mnie ostatecznie w odstawkę poszedł cały Fuji, mogę spokojnie zastąpić go telefonem do streetu a nawet lepiej bo z telefonu od razu mam snapseed, instagram i mogę wysłać messangerem i mieć szybki feedback.
Gdy robię coś telefonem nikt nie ma problemów a czy to Fuji czy cokolwiek innego większego to już ludzie mają jakieś problemy, a że nie życzy sobie a że rodo srodo i takie tam.
Fota z telefonu mocno popsuta snapseedem
https://live.staticflickr.com/65535/48308832067_91f86fc489_b.jpg (https://flic.kr/p/2gAToHH)
Hmmm-nie "in front" ?:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
Nie z ukosa focimy a in front.........
;)
cybulski
29-07-2019, 21:18
Hmmm-nie "in front" ?:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
No to nie moja wina, że kolega wstawił pięć tak samo skadrowanych fot :)
jedna dwie byłyby ok ale w zasadzie co tam chciał pokazać na 5ciu fotkach. To co sfotografował można było ogarnąć jednym ciekawym kadrem ... z ukosa.
- - - - kolejny post - - - - - -
też z fona in front chałupa, skoro juz nawiązano do tego, mocno psute snapseedem
https://live.staticflickr.com/65535/48317160431_8c6043057e_b.jpg (https://flic.kr/p/2gBC5sc)
leighadams
29-07-2019, 21:21
też z fona in front chałupa, skoro juz nawiązano do tego, mocno psute snapseedem
https://live.staticflickr.com/65535/48317160431_8c6043057e_b.jpg (https://flic.kr/p/2gBC5sc)
"in front", ale jednak jakby z ukosa:-P
to poprawnie czy niepoprawnie??
Ja mam problem z srajfonowym foceniem. Nie potrafię na zombie mode. To i ekraniki gibane czy nie(choć znam ich zalety) nie mają dla mnie specjalnego znaczenia w puszzkach normalnych. Co do ostyatniej wrzuty." Mocno spsute" nazwałbym eufemizmem w tym przypadku. Ja tam lubie czasem pojechać z suwakami ale żeby az tak -to nie przypominam, sobie:)
Aha-naprawdę proponuję mniej spiny i nie doszukiwać sie Bóg wie czego w każdym wpisie...
Peace?
cybulski
29-07-2019, 21:30
"in front", ale jednak jakby z ukosa:-P
to poprawnie czy niepoprawnie??
To zależy jak na to patrzeć ... cykasz i nie wiesz czemu tak ale się podoba albo cykasz zgodnie z regułami a jednak się nie podoba ale poprawne.
To zależy od odbiorcy. Weźmy Sobola właśnie ..... będzie tylu za co i przeciw a czy tam są zachowane reguły ?
Dla mnie porównywanie zdjęć fonowych z aparatu nie ma sensu, jedno i drugie jest inne ale nie oznacza że złe/lepsze.
To tak jak rosół z torebki za 1zł porównywać do rosołu domowego, niby na talerzu to samo z wyglądu, wielu może nie odróżni smaku? ale jednak nie to samo :)
Co do masakrowania przez fony i imitowania rozmycia tła:
28408
Wszystkim się to podobało na fonie :(
cybulski
29-07-2019, 21:38
Ja mam problem z srajfonowym foceniem. Nie potrafię na zombie mode. To i ekraniki gibane czy nie(choć znam ich zalety) nie mają dla mnie specjalnego znaczenia w puszzkach normalnych. Co do ostyatniej wrzuty." Mocno spsute" nazwałbym eufemizmem w tym przypadku. Ja tam lubie czasem pojechać z suwakami ale żeby az tak -to nie przypominam, sobie:)
Aha-naprawdę proponuję mniej spiny i nie doszukiwać sie Bóg wie czego w każdym wpisie...
Peace?
A ja tam lubię sobie pojechać suwakami po bandzie, zaszumić, zaziarnić ... i wydrukować. I ten ostatni mam wydrukowany na A4, mnie sie wydruk podoba, jest mięcho parafrazując słowa z "Karola o fotografii" :)
darekw1967r
30-07-2019, 18:17
Dla mnie porównywanie zdjęć fonowych z aparatu nie ma sensu, jedno i drugie jest inne ale nie oznacza że złe/lepsze.
To tak jak rosół z torebki za 1zł porównywać do rosołu domowego, niby na talerzu to samo z wyglądu, wielu może nie odróżni smaku? ale jednak nie to samo :)
Co do masakrowania przez fony i imitowania rozmycia tła:
28408
Wszystkim się to podobało na fonie :(
Tutaj rozmycie tla zle wyglada co nie oznacza tak musi wygladac na wszystkich zdjeciach na wszystkich fonach ;)
Na P20 rozmycie tla bylo gorzej realizowane w stosunku do modelu P30 gdzie to jest juz lepiej zrobione.
Jest ciagly postep w rozwiazaniach w aparatach w komórkach i z czasem ten efekt bedzie coraz doskonalej realizowany.
Mysle, ze w przyszlosci bedzie mozna wybrac bokeh z wielu wzorcow obiektywow i automatyka stworzy rozmycie rowne lustrzankom czy bezlustrom ;)
Na dzisiaj jest wiele mozliwosci i sposobow na rozmywanie tla wiec nie jest to wielkim problemem dla speca od obrobki grafiki.
- - - - kolejny post - - - - - -
Coś mnie ostatnio tknęło i musiałem wylać na klawiaturę swoje gorzkie żale pod adresem producentów aparatów, łącząc to z peanem na cześć fotografii smartfonowej. Gdyby ktoś miał ochotę poczytać, to zapraszam:
http://www.epicure.pl/smartfonowa-rewolucja/
Tak wlasnie wyglada wspolczesny rozwoj aparatow w komorkach.
Coraz bardziej udoskonalane algorytmy przetwarzania + tworzenie coraz lepszych technicznie matryc + stosowanie coraz lepszych obiektywow daje wystarczajaco wysoka jakosc obrazu aby
wielu fotografow moglo zaspokoic swoje wymagania.
Od zawsze bylem "maniakiem wysokiej jakosci" i sam fakt, ze od jakiegos juz czasu wiele zdjec foce komorka moze oznaczac, ze
albo zwariowalem na stare lata albo jakosc obrazu w smartfonach drastycznie sie poprawila ;)
Warto wspomniec, ze obraz rzucany na siatkowke ludzkiego oka jest tak naprawde "marnej jakosci" a dopiero mózg ludzki w locie obrabia obraz i koryguje wiele znieksztalcen, ze "widzimy" piekne kolorystycznie i wysokiej jakosci detale w jakims tam obszarze zainteresowania.
Nawet genialne algorytmy i tak psują zdjęcia, jednym się podoba innym nie, huawei tu zrobił postęp i niech się cieszą ci co z tego korzystają, ja w foto z fona dostrzegam inne korzyści niż jakieś rozmycia tła.
darekw1967r
01-08-2019, 11:04
https://www.komputerswiat.pl/recenzje/sprzet/smartfony/huawei-p30-test-smarfonu-ukrywajacego-sie-w-cieniu-flagowego-p30-pro/mbjk579
cybulski
01-08-2019, 11:17
Syn mi poleca teraz OnePlus 7 lub 7pro. Ale nie wiem jak tam z fotkami w tym telefonie. Ma ktoś ?
darekw1967r
01-08-2019, 13:42
Syn mi poleca teraz OnePlus 7 lub 7pro. Ale nie wiem jak tam z fotkami w tym telefonie. Ma ktoś ?
Cos takiego znalazlem, Moze Ci sie przyda na poczatek.
https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9623&idPhone2=9530&idPhone3=9545
Syn mi poleca teraz OnePlus 7 lub 7pro. Ale nie wiem jak tam z fotkami w tym telefonie. Ma ktoś ?
Ja nie ma oneplusa ale korzystałem ze strony (pewnie znasz)
https://www.dxomark.com/category/smartphone-reviews/
po klinknięciu jest dosyć obszerna recka.
https://www.dxomark.com/oneplus-7-pro-camera-review/
Generalnie jest w czołówce
piotrek1452
02-08-2019, 09:55
P20 pro
28568
darekw1967r
02-08-2019, 16:41
Podsylam fote statku po obrobce (autor foty wyrazil zgode).
28585
Autorem foty jest: piotrek1452 (https://forum.nikoniarze.pl/members/82087-piotrek1452)
Ponieważ jeden z kolegów poprosił mnie o RAW z p30 to przygotowałem trzy ujęcia w różnych trybach:
- tryb zdjęcie
- nocny (czyli wieloekspozycyjny kompozyt)
- pro (RAW)
oraz na trzech obiektywach (0,6x, 1x, 3x)
wychodzi 9 szt na ujęcie, informacje te dodałem za numerem zdjęcia,
paczka Rar (27 fot)
https://www.dropbox.com/s/oiwqa69tom3phvj/P30%20pr%C3%B3bne.rar?dl=0
Dla mnie wnioski są zaskakujące, ale ponieważ nie chcę niczego sugerować to jeśli ktoś na to zajrzy to prosiłbym o własne spostrzeżenia.
--------------------------------
Nie wnikając w okoliczności "współpracy" Huaweia z Androidem chciałbym zwrócić Wam uwagę na Honor P20 Pro (to też marka Huawei), który właśnie ma premierę. Wygląda, że mimo mylącego oznaczenia to prawie "mój" P30, prawie a właściwie więcej bo ma stabilizację matrycy. Co prawda potężny grzmot ale pod względem foto powinien być równie dobry (lepszy) od tego co mam. Cena - poniżej 2000 zł.
Pozdro
Wiesiek
Szkoda, że link do RAWów jest już nieaktywny.
W czym można wywoływać RAWy z P30 ? Czy Huawei dodaje dedykowaną wywoływarkę ?
nikoniarz
07-08-2019, 09:42
W czym można wywoływać RAWy z P30 ? Czy Huawei dodaje dedykowaną wywoływarkę ?
Prawdopodobnie we wszystkim co obsługuje dng. Przynajmniej ja od 5 lat nie mam problemów z żadnym telefonem.
Szkoda, że link do RAWów jest już nieaktywny.
W czym można wywoływać RAWy z P30 ? Czy Huawei dodaje dedykowaną wywoływarkę ?
Od tego czasu zrobiłem nim 8000 fot i wnioski są takie, że niezbyt opłaca się robić w RAW. Chodzi o dwie sprawy - raz, że naprawdę jpg są bardzo przyzwoicie wywołane, rozsądnie duże (czyli nie za duże) ale przede wszystkim chodzi o wyostrzanie. Tryb 3x (a i pozostałe w gorszych warunkach) w normalnych trybach (czyli nie pro) dają ostrzejsze zdjęcia. Przy tym trybie 3x jest to od oceny - takie sobie (RAW) do nieźle (JPG). RAW ma 70 MB. Bez żalu zrezygnowałem.
W tej chwili robię publikację, z fotami w formacie B5 z których 25% jest właśnie z tel. W druku nikt nie wskaże co było czym robione. Aby była jasność to nadal jest przepaść do lustra ale w takim zastosowaniu (foty krajobrazowe i architektoniczne podczas jazdy na rowerze) zadecydowała szybkość, wygoda, rozmiar. Obiektyw UWA i standard dają naprawdę dobry obraz tele nienajgorzej. Z uwag praktycznych - trzeba dbać o czystość szybki, najlepiej mieć zacienione obiektywy. Zastanawiam się czy będzie można ją łatwo wymienić (i za ile). Bateria wystarcza na powiedzmy 8-10 godzin pracy nawigacji plus 400-500 fot. Przy dłuższej pracy trzeba mieć powerbank.
Aha - ponieważ Honor P20 Pro ma lepszy aparat (bo z stabilizacją matrycy) od Huawei P30 i przy sporo niższej cenie to pomijając inne minusy (rozmiar) tego modelu wydaje się fotograficznym optimum cena/jakość. Honor to tańsza marka Huawei i aparat jest identyczny poza wskazaną stabilizacją.
Pozdro
Wiesiek
cybulski
07-08-2019, 10:49
Od ponad 2 lat używam huaweja ale martwią trochę ruchy Amerykanów. Wydaje się że im trochę woda sodowa uderza do głowy.
cz4rnuch
07-08-2019, 11:05
A najlepsze w honorze jest to, że:
https://lecezhonorem.pl/
Od ponad 2 lat używam huaweja ale martwią trochę ruchy Amerykanów. Wydaje się że im trochę woda sodowa uderza do głowy.
Ostatnio słyszałem że się wycofali z tego. Więc raczej nie będzie problemu. Albo będzie jak custom romach, będzie Android bez oficjalnego googla i trzeba będzie ściągnąć sklep play jako apke z zewnętrznego źródła i potem już normalnie się zainstaluje wszystko ze sklepu play.
Noo chyba że google zablokuje swoje apki jako niekompatybilne z Huaweiami. A co do jakości to mam też staruszka Honora 8 i zdjecia robi bardzo dobre w odpowiednich warunkach.
Ach...żeby jeszcze ta doskonała komórka miała mniejszy ekran, taki do 5.8". Zastanawiam się, dlaczego producenci wypuszczają takie "patelnie", dyskryminując facetów ? :) Płeć piękna w tym zakresie ma zdecydowanie lepiej, bo może nosić w torebce. O ile jesienią, zimą i wiosną, można toto nosić w kieszeni kurtki, to latem jest już problem.
nikoniarz
16-08-2019, 10:06
O chyba kwestia w czym człowiek chodzi. Od 4 lat używam 6cali i jeszcze nie miałem problemu z zabraniem telefonu. O chyba, że byłem w kąpielówkach :D
Ach...żeby jeszcze ta doskonała komórka miała mniejszy ekran, taki do 5.8". Zastanawiam się, dlaczego producenci wypuszczają takie "patelnie", dyskryminując facetów ? :) Płeć piękna w tym zakresie ma zdecydowanie lepiej, bo może nosić w torebce. O ile jesienią, zimą i wiosną, można toto nosić w kieszeni kurtki, to latem jest już problem.
Masz kolego 100% racji. Podpisuję się.
Noszę telefon w przedniej kieszeni spodni (zasadniczo najbezpieczniejsze miejsce do noszenia portfela, itp.) i nawet centymetr dłuższy kolejny model powoduje dyskomfort.
Ale na szczęście fony sprzed lat o wielkości ekranu 5,5" są większe od obecnych 6,2".
No raczej nie do końca tak, choć szczerze mówiąc bardziej mnie interesuje wielkość całości, niż przekątna ekranu. Miałem duży problem, żeby zastąpić Samsunga A3, który pod względem design-u, materiału z którego był wykonany i wymiarów jest do dziś dla mnie nr 1. Niestety parametrami trochę odstaje od dzisiejszych fonów, chciałem zmienić, ale kupno nowszego modelu nie było łatwe. Cóż, że ekran większy, jak obudowa plastik i ten centymetr dłuższy, a to już w kieszeni się odczuwa. Ok, koniec OT.
Ps. Jednak do zastąpienia aparatu telefonem zupełnie nie mogę się przekonać, poza nagrywaniem filmów, które jest ok. A te niby lepsze telefony z rozbudowanym aparatem to straszne cegły, nie dla mnie.
4,7" - 135.40 x 66.20 x 7.90 Samsung A3
6,3" - 156.00 x 75.90 x 8.20 Umi A5pro
Jest większy faktycznie ale jaka różnica w ekranie, za to modele 6" mają wymiary tego samsunga.
edit: poprawione :)
nikoniarz
16-08-2019, 17:54
4,7" - 156.00 x 75.90 x 8.20 Samsung A3
6,3" - 135.40 x 66.20 x 7.90 Umi A5pro
Jest większy faktycznie ale jaka różnica w ekranie, za to modele 6" mają wymiary tego samsunga.
Lekko pomieszałeś :D
Odrobina wprawy i zmysł i widać można dobre rzeczy zrobić. P30 Pro widać daje sobie dobrze radę. Aż mi smaka narobiłeś na lepszego smartfona :) Dobrze się dzieje pod względem aparatów.
cybulski
19-08-2019, 19:41
snapseed dużo może, mało tego ma "warstwy" i można podłączyć tablet graficzny do fona i działa ....
myślę ze to kosmos dla klasycznych firm foto ....
Jeszcze jedno z P30 Pro!!! :mrgreen:
29384
Ostatnie bardzo dobre. Wcześniejsze nocne już tak nie porywa, spodziewałem się że w nocy nieco lepiej sobie radzi. Widać znaczną utratę szczegółów. Chyba że to była całkowita ciemnica.
darekw1967r
27-08-2019, 09:19
Ostatnie bardzo dobre. Wcześniejsze nocne już tak nie porywa, spodziewałem się że w nocy nieco lepiej sobie radzi. Widać znaczną utratę szczegółów. Chyba że to była całkowita ciemnica.
Widac ze fota byla robiona przez szybe + odbicia wiec efekt nocny nie moze byc dobry.
Cudów nie ma przy braku światła :grin:. Zdjęcie przez brudną szybę i zmieniającym się oświetleniu tych wież. Jest tryb "nocny", ale naświetlenie zdjęcia trwa i nadaje się to raczej do statycznych motywów.
Z innej beczki, to Huawei poprawiło trochę oprogramowanie telefonu i kontrastowe motywy wychodzą nieco mniej sztucznie niż poprzednio. Dalej jednak wpadają one w nienaturalny styl HDR. Trzeba robić zdjęcia w trybie Pro :mrgreen: (JPG lub RAW) i samemu poprawiać.
darekw1967r
30-08-2019, 16:20
299002990129902
Trzeba przyznać, że piękny ten Gdańsk. Jakość zdjęć niesamowita.
Z pierwszą częścią stwierdzenia się zgodzę. Z drugą już nie. Nic w tych zdjęciach niesamowitego nie ma. Są OK i tyle. Mógłbym je pomylić co najwyżej z jakąś starszą "małpką". Co i tak uważam za komplement.
Dobrze sobie radzi z kolorami w tym kontraście. To takie oświetlenie i scena (kontrastowa), gdzie telefony sobie dobrze radzą. Natomiast po ludziach na dole widać smartfonowatość - twarze są pacnięte akwarelą aż miło. Dodatkowo przeostrzone.
darekw1967r
03-09-2019, 12:11
Dobrze sobie radzi z kolorami w tym kontraście. To takie oświetlenie i scena (kontrastowa), gdzie telefony sobie dobrze radzą. Natomiast po ludziach na dole widać smartfonowatość - twarze są pacnięte akwarelą aż miło. Dodatkowo przeostrzone.
Silnik JPG przy duzych kontrastach w Huawei ma tendencje do gladzenia detali w cieniach.
Jednak jak obrabiac to samo z RAW-a to mozna uzyskac znacznie wiecej szczegolow i jeszcze lepsza jakosc obrazu.
Kwestia odpowiedniej obrobki materiału.
Aparaty w smarftonach beda robily coraz lepsze technicznie zdjecia i predzej czy pozniej i tak... POZAMIATAJA...
- - - - kolejny post - - - - - -
Z pierwszą częścią stwierdzenia się zgodzę. Z drugą już nie. Nic w tych zdjęciach niesamowitego nie ma. Są OK i tyle. Mógłbym je pomylić co najwyżej z jakąś starszą "małpką". Co i tak uważam za komplement.
Wiele zdjec ze znacznie lepszego sprzetu bardzo czesto NA WYJSCIU wypada tez jak z malpki ;)
Nieustajaco wielbię aparat w moim s8, choć bywają chwile że brakuje mi tele :-) :-) :-)
30118
Fony już pozamiatały co miały pozamiatać, amatorzy praktycznie całkiem zrezygnowali z kompakcików marketowych, wielu co padła ofiarą zakupowego szaleństwa sprzętu foto ocknęła się że trzy kilo sprzętu to za dużo żeby nazywać podręcznym sprzętem, a ci co pstrykają małymi lustrzankami czy bezlsutrami jakoś dalej to robią, fona każdy ma w kieszeni i ja tez czasami używam ale jakbym w aparacie miał tak na szybko opcje udostępnienia w messenger to już bym fona nie używał, dlatego często wspominam o tym że największy błąd tych od sprzętu foto to zamykanie się w swoim oprogramowaniu w aparacie.
darekw1967r
03-09-2019, 13:12
Fony już pozamiatały co miały pozamiatać, amatorzy praktycznie całkiem zrezygnowali z kompakcików marketowych, wielu co padła ofiarą zakupowego szaleństwa sprzętu foto ocknęła się że trzy kilo sprzętu to za dużo żeby nazywać podręcznym sprzętem, a ci co pstrykają małymi lustrzankami czy bezlsutrami jakoś dalej to robią, fona każdy ma w kieszeni i ja tez czasami używam ale jakbym w aparacie miał tak na szybko opcje udostępnienia w messenger to już bym fona nie używał, dlatego często wspominam o tym że największy błąd tych od sprzętu foto to zamykanie się w swoim oprogramowaniu w aparacie.
Najwazniejsze to Cieszyc sie zdjeciami i "łapać chwile".
Dokładnie, dlatego mam zgrabny zestaw, który sobie dynda z boku i szybciej nim zrobię zdjęcia niż fonem.
Co do fonów, szkoda że nie spopularyzowało się żeby przycisk foto na fona był tak żeby łatwo w jednej ręce pstrykać :(
.:Gerard:.
21-09-2019, 22:06
11tka
1
31040
2
31041
3
31042
4
31043
5
31044
6
31045
7
31047
8
31046
9
31048
10
31049
11
31050
Oj nie rób dziewczynom tego co na 1ce. Szeroki kąt i ręce z przodu wyglądają jak u olbrzyma.
.:Gerard:.
21-09-2019, 23:18
Wiadome ze zniekształca, świadomie użyłem szeroki kąt, nie umiem wykorzystywać szerokokątnego do portretów tak jak to powinno byc, kiedyś widziałem zdjęcia robione od dołu, dziewczyna na rowerze, kolo z przodu ogromne, albo ogromny but na pierwszy plan i pozycja "cool" modelki
Carrramba
23-09-2019, 23:25
Wrzesien w Highlandzie - Iphone SE
31192
- - - - kolejny post - - - - - -
Widok na Rannoch Moor z Stob Bhabhar - Iphone Se
31193
.:Gerard:.
29-09-2019, 17:58
Większość zdjęć robiona pod słonce
1
31423
2
31424
3
31425
4
31426
5
31427
6
31428
7
31429
8
31430
9
31431
10
31432
- - - - kolejny post - - - - - -
11
31434
12
31435
13
31436
14
31437
cybulski
08-10-2019, 10:29
Huawei p30 Pro. Muszę powiedzieć, że jakość obrazka jak na telefon jest zdumiewająca. Jeszcze nie zdążyłem go potestować, tylko w weekend kilka pstryków, ale na trybie AI napisał mi że scena "jesienne liście" :)
https://live.staticflickr.com/65535/48847557582_569fd7f4d0_h.jpg (https://flic.kr/p/2hquv3E)
Wyciamciane przez UMI A5 Pro czyli HY P20 Pro
31951
To ostatnie wygląda bardzo źle moim zdaniem. Jakby ktoś po raz pierwszy PS obsługiwał.
Nazwijmy to "surowy" z fona.
cybulski
11-10-2019, 16:21
Na fonie właśnie jest o tyle fajnie że można do razu pojechać snapseedem po bandzie :)
https://live.staticflickr.com/65535/48877691366_903204523b_h.jpg (https://flic.kr/p/2ht9WLE)
Nawet obrabiać nie trzeba:
31977
cybulski
11-10-2019, 16:51
Na fonie właśnie jest o tyle fajnie że można do razu pojechać snapseedem po bandzie :)
https://live.staticflickr.com/65535/48877691366_903204523b_h.jpg
Następnym razem robiąc taką fotkę włączę aby robił bąbelki. Jest kilka opcji : w postaci pełnych okręgów, wirówka jak z jakiegoś heliosa i dyski jak z taniej 50tki ;) a no i jeszcze można właczyć większe rozmywanie tła dla fanatyków rozmyć.
- - - - kolejny post - - - - - -
A propo zdjęć z fona i zabaw snapseedem to zapodam taki link do profilu gościa, który robi taką zabawę obrazkami z fona https://www.flickr.com/photos/86328136@N00
.:Gerard:.
20-10-2019, 01:27
W ciemnościach
32341
Samsung galaxy s8, tryb pseudo pro.. ;)
32401
32402
32403
madebyzosiek
25-10-2019, 08:41
Nocna, jesienna mgła w nienocnym trybie ;)
https://dl.dropboxusercontent.com/s/bs56jht2arnn1r6/IMG_20191023_211048_1.jpg
P30 Pro
Generację starszym od Zośkowego
32613
Rawy 70MB O_o
Ps Zosiek, ponoć Hułej popsuł aparaty ostatnimi aktualizacjami?
madebyzosiek
25-10-2019, 10:08
Ps Zosiek, ponoć Hułej popsuł aparaty ostatnimi aktualizacjami?
Nie zauważyłem różnicy od kwietnia. Coś tam się pojawia nowego co chwilę, ale zdjęcia dobre cały czas.
Poziom zdjęć obecnych smartfonów i ich szybkie tempo rozwoju jest coraz lepsze.
mały teścik na żonie :)
iPhone 11 Pro VS 100 megapixel camera (Fujifilm GFX 100)
https://youtu.be/7Crin7o0SAw?t=116
i tutaj też ciekawe porównanie z Canonem EOS 1DX Mark II
https://www.youtube.com/watch?v=6irorkXCLyw
- - - - kolejny post - - - - - -
lubię jesienne światło
32627
czomolungma
26-10-2019, 23:39
Poziom zdjęć obecnych smartfonów i ich szybkie tempo rozwoju jest coraz lepsze.
mały teścik na żonie :)
iPhone 11 Pro VS 100 megapixel camera (Fujifilm GFX 100)
https://youtu.be/7Crin7o0SAw?t=116
i tutaj też ciekawe porównanie z Canonem EOS 1DX Mark II
https://www.youtube.com/watch?v=6irorkXCLyw
- - - - kolejny post - - - - - -
lubię jesienne światło
32627
Po pierwsze przecież tam od razu widać papkę i programowe rozmycie u smartfona więc tylko ślepiec nie pozna. Nie mówiąc już co by było wieczorem...
Po drugie jeśli piszesz o dwóch rzeczach czyli o poziomie i tempie rozwoju to "są coraz lepsze" a nie "jest coraz lepsze" bo liczba mnoga :)
Ten filmik już komentowali gdzie indziej i wiele innych rzeczy wskazali, ale zaraz tą manipulacją nam wmówią że iphone z matryca o powierzchni średniej rozwielitki jest na poziomie flagowca FF.
madebyzosiek
27-10-2019, 06:35
Po pierwsze przecież tam od razu widać papkę i programowe rozmycie u smartfona więc tylko ślepiec nie pozna. Nie mówiąc już co by było wieczorem...
Jak już chcesz komentować jak prof.Miodek w innym wydaniu, to raczej sam pilnuj poprawności... U smartfona? Czy może jednak w smartfonie? ;)
Ps. Takie porównania są bez sensu i wiara w to, że matryca wielkości paznokcia zrobi zdjęcie na poziomie FX jest jak wiara w św. Mikołaja. Telefony mają coraz bardziej użyteczne aparaty, ale bez przesady. Kompakty i APS-C w dobrych warunkach mogą się martwić, bo oferują niewiele więcej, o ile poza opcją zmiany optyki w ogóle coś oferują.
... APS-C w dobrych warunkach mogą się martwić, bo oferują niewiele więcej, o ile poza opcją zmiany optyki w ogóle coś oferują.
Teza, którą w ostatnich tygodniach z uporem głosisz, jest, delikatnie mówiąc, nieco kontrowersyjna ;). Oczywiście, kluczowa jest kwestia włożenia treści w określenie "niewiele", ale teraz pada wręcz sugestia, że nic nie oferuje. Bo faktycznie, responsywność, szybkość af, praca pod światło, poziom zniekształceń optyki, praca z lampą błyskową, itd. można zamknąć jednym krótkim "niewiele" :grin: No nic, ja bym się nie odważył tak twierdzić publicznie, ale co ja tam wiem, ślubów nie robię... o właśnie, pokusisz się o zrobienie ślubu dla klientów telefonem, aps-c ponoć dawało się radę?
madebyzosiek
27-10-2019, 11:05
Teza, którą w ostatnich tygodniach z uporem głosisz, jest, delikatnie mówiąc, nieco kontrowersyjna ;). Oczywiście, kluczowa jest kwestia włożenia treści w określenie "niewiele", ale teraz pada wręcz sugestia, że nic nie oferuje. Bo faktycznie, responsywność, szybkość af, praca pod światło, poziom zniekształceń optyki, praca z lampą błyskową, itd. można zamknąć jednym krótkim "niewiele" :grin: No nic, ja bym się nie odważył tak twierdzić publicznie, ale co ja tam wiem, ślubów nie robię... o właśnie, pokusisz się o zrobienie ślubu dla klientów telefonem, aps-c ponoć dawało się radę?
Jezeli nauczysz się czytać ze zrozumieniem moich wypowiedzi, to doskonale zrozumiesz dlaczego mam tylko FX między innymi do ślubów i telefon, który zastąpił mi w pełni APS-C. Podkreślam - mówię o sobie. Ty możesz mieć inne zdanie, a mi Twoje zdanie nie robi różnicy w moich potrzebach sprzętowych. Wysil się troszkę...
Ps. Kluczowe jest też zrozumienie określenia "dobre warunki". Akurat w przypadku ślubów możemy o nich mówić chyba tylko na zdjęciu grupowym pod kościołem...
Panie profesorze, bardzo przepraszam, jak mogłem tak spłycić Twoje odkrycia i prawdy objawione dotyczące Twojej Fotografii. Czytam to, co aktualnie napisałeś, przepraszam, jeśli nie przeczytałem wszystkich Twoich przemyśleń na forum. Już milknę, przyjmuję, że w Twojej Fotografii telefon zastąpił d500 bez straty dla jakości ( w dobrych warunkach oczywiście).
Ps. Jeśli dla Ciebie dobre warunki to środek słonecznego dnia, to faktycznie, na takim poziomie abstrakcji i uogólnienia telefon można wychwalać. Na marginesie, wyluzuj trochę, bo myślę, że tak naprawdę nie chcesz wchodzić ze mną w ten rodzaj polemiki, gdzie argumentem jest "czytanie ze zrozumieniem". Może warto najpierw zacząć od siebie i "pisać ze zrozumieniem"?
Pps. A pamiętam, jak byłeś zgłoszony na moda, bo taki sympatyczny, grzeczny i pomocny chłopak, co to się porobiło...
(...) Telefony mają coraz bardziej użyteczne aparaty, ale bez przesady. Kompakty i APS-C w dobrych warunkach mogą się martwić, bo oferują niewiele więcej, o ile poza opcją zmiany optyki w ogóle coś oferują.
Czyli kompakty, aps-c oraz smartuny nic nie oferuja? Nie mowiac juz o tym, ze
"Kompakty i APS-C w dobrych warunkach mogą się martwić" bo w nie dobrych warunkach to az strach sie z trwogi bac ;-)
Ja zawsze sobie wmawiam że tym razem fonem zrobię dużo zdjęć, tylko pytanie po co mi te zdjęcia, coś tam wyśle na messengera i tyle, to co chce to drukuje w album czy na zdjęcia z aparatu, po co mi walczyć ze zdjęciami z fona, jest toi wybór świadomy mając w kieszeni fona i na pasku aparat.
Fon nadal nie nadaje się do wielu sytuacji.
no cóż ja wolę mieć zdjęcie niż go nie mieć bo smartphona zawsze mam przy sobie, oczywiste jest to że technicznie nie jest to poziom dużych matryc
ale wolę mieć tę "papkę" (notabene w nawet w popularnych rozmiarów wydrukach ciężko znaleźć różnicę pomiędzy smartfonami a "dużymi aparatami").
Odkąd używam tylko smartfona mam o wiele więcej fajniejszych zdjęć (nie technicznie :)) bo w sekundę wyciągam smartofon i jest zdjęcie i jest video, z większym aparatem jest to niemożliwe.
poza tym zapominam o nastawach, świetle itd mam tylko skadrować i ... tyle.
Czy w fotografii najważniejsza jest jakość techniczna ? w dzisiejszych czasach po "przeoraniu" setek kilogramów sprzętu foto dla mnie nie ma to znaczenia.
Jest wiele świetnych, nagradzanych zdjęć własnie ze smartfonów.
Nie gloryfikuję ich ale mi jak widać nawet po wynikach sprzedaży prawda jest oczywista.
Wiele lat temu postukał bym się po głowie za takie wnioski ale dzisiaj? :)
Poza tym świetne video,zdjęcia nocne, HDR w topowych smartfonach Huawei, Samsunga czy Apple są naprawdę świetne i największa zaleta - mamy od razu gotowy materiał bez zgrywania, bez zabawy w edycję itd.
czy aps-c, m4/3, kompakty itd nam to dają? no raczej nie.
Osobiście też jestem zdania jeśli że w dzisiejszym czasie chcąc mieć jak najlepszą jakość techniczną ale w ogólnych
i jak najszerszych kierunkach fotografii i video najlepszym i optymalnym wyborem jest system FF.
madebyzosiek
27-10-2019, 11:48
Nie chce mi się wchodzić w durne dyskusje, więc tylko powtórzę dla tych, którzy wkładają mi w posty teorie własne... Stopniowe przechodzenie na FX sprawiło, że nawet tak genialny aparat jak D500 miał coraz mniej zastosowań, a po zakupie dobrego fona okazało się, że tam gdzie jeszcze APS-C miało rację bytu i tak wolę fona, a dla jakości FX... Myślę, że każdy może zrozumieć o co chodzi, jeżeli się trochę wysili...
...Po drugie jeśli piszesz o dwóch rzeczach czyli o poziomie i tempie rozwoju to "są coraz lepsze" a nie "jest coraz lepsze" bo liczba mnoga :)
...
rozumiem że teraz poprawisz na forum każdego (oraz siebie) kto nie napisał z zasadami ortografii? :)
Nie chce mi się wchodzić w durne dyskusje, więc tylko powtórzę dla tych, którzy wkładają mi w posty teorie własne... Stopniowe przechodzenie na FX sprawiło, że nawet tak genialny aparat jak D500 miał coraz mniej zastosowań, a po zakupie dobrego fona okazało się, że tam gdzie jeszcze APS-C miało rację bytu i tak wolę fona, a dla jakości FX... Myślę, że każdy może zrozumieć o co chodzi, jeżeli się trochę wysili...
Faktycznie, na takim poziomie dyskusja nie ma sensu. Bardzo obniżyłeś jej poziom, z przykrością stwierdzam, bardzo. Gdybyś włożył choć minimum wysiłku w kulturę wypowiedzi... no cóż, za dużo chyba wymagam. Tak więc śmiało wypisuj jak to fotki z aps-c są równe poziomem fona a FX to ho, ho, nic mi do tego. O sobie świadczysz tylko.
madebyzosiek
27-10-2019, 12:27
Bardzo obniżyłeś jej poziom, z przykrością stwierdzam, bardzo.
W przeciwieństwie do Ciebie nie atakuję nikogo personalnie...
O sobie świadczysz tylko.
Wzajemnie...
W przeciwieństwie do Ciebie nie atakuję nikogo personalnie...
Jaki atak? Sugerujesz mi w pierwszym zdaniu odpowiedzi nieumiejętność czytania ze zrozumieniem (to oczywiście nie jest "atak personalny" ;)) ale odnoszę wrażenie, że sam masz problem ze zrozumieniem tej dyskusji. Skoro piszesz, że u Ciebie fon zastąpił aps-c to do kogo niby personalnie mam się odnosić? Skoro niezbyt grzecznie do mnie się odnosisz, ostatnio raczej nie tylko do mnie, a dawniej wyróżniałeś się kulturą wypowiedzi (chyba, że pamięć mnie zawodzi) to co, mam pisać ogólnie o upadku kultury w sieci? Poza tym, nie są zbyt popularne tezy jak i doświadczenie, że komuś P30 zastąpił d500... jak mam to odpersonalizować? Zrobiłem to bardzo delikatnie, a piszesz o jakimś ataku, już nie wspomnę, że nie odnosisz się merytorycznie do cech aparatu, choćby z niedużą matrycą, która jednak odróżniają go od telefonu. Komuś mogą być potrzebne, komuś nie, ale to są jednak istotne różnice, czy raczej wady telefonu. Optyki softem do końca się nie zastąpi. Zdjęcia będą różne, nawet w sprzyjających warunkach. Tobie fon zastąpił d500, komuś FX o ile pamiętam, no i fajnie, mogę zrozumieć że cecha "mieć przy sobie" jest nadrzędna, ale snucie opowieści, że w dobrych warunkach nie ma różnic... chyba ciut za daleko idące wnioski, patrząc choć z minimum obiektywizmu?
no cóż ja wolę mieć zdjęcie niż go nie mieć bo smartphona zawsze mam przy sobie,
Ale każdy ma fona w kieszeni, raczej nie ma tak że "a wezmę dzisiaj aparat, a fona zostawię w domu" :)
oczywiste jest to że technicznie nie jest to poziom dużych matryc
Nie jest i nie moze być ale plus dla fona to świetna głębia ostrości co przy dobrych warunkach daje świetne rezultaty.
ale wolę mieć tę "papkę" (notabene w nawet w popularnych rozmiarów wydrukach ciężko znaleźć różnicę pomiędzy smartfonami a "dużymi aparatami").
Odkąd używam tylko smartfona mam o wiele więcej fajniejszych zdjęć (nie technicznie :)) bo w sekundę wyciągam smartofon i jest zdjęcie i jest video, z większym aparatem jest to niemożliwe.
Dla mnie sięgnięcie po aparat nie sprawia problemu, póki te 600-700g nie jest problemem :)
Ja mam też sporo zdjęć na fonie ale nie przetrwają pewnie długo bo i po co ?
poza tym zapominam o nastawach, świetle itd mam tylko skadrować i ... tyle.
Włącz AUTO w aparacie, jakieś fuji moze bo ma fajne profile?
Czy w fotografii najważniejsza jest jakość techniczna ? w dzisiejszych czasach po "przeoraniu" setek kilogramów sprzętu foto dla mnie nie ma to znaczenia.
Dla mnie ma i dlatego fon w kieszeni rzadko używany do foto.
Tu nie chodzi o to że robię świetne zdjęcia, którymi wszyscy sie podniecają bo chyba przeciętne patrząc na reakcje tu na forum.
Jest wiele świetnych, nagradzanych zdjęć własnie ze smartfonów.
Jest też wiele nagradzanych z analogów czy starych lustrzanek.
To jest tak samo jak ktoś siedzi pół roku i czeka na zamówione bmw z tuningiem, podnieca sie każdym detalem, oblicza czy przyspieszenie pozwoli na to żeby być pierwszym na kolejnych czerwonych światłach albo czy regulacja 96 miejsc w fotelu będzie odpowiednia itd.
Ty chciałbyś żeby taka osoba podchodziła tak samo do tego jak osoba, która nie przykłada kompletnie uwagi do tego czym jeździ, ważne żeby jeździło, a czasami i takim będzie pierwszy na czerwonym :)
Albo drugie porównanie, audiofile, którzy przez miesiąc testują nowe podkładki z drewna agarowego pod wzmacniacz i zastanawiają się teraz czy wilgotność powietrza w domu ma wpływ na jakość dźwięku.
A ty byś wrzucił tekst że głośnik bezprzewodowy za 200zł jest całkiem ok bo można go ze sobą zabrać.
Nawet jak ajfon 19x będzie miał 900Mpix i szesnaście aparatów na tyle i osiem na przodzie plus algorytmy robiące z tła symulacje pełnej klatki itp nic nie wniesie do tematu dla tej pewnie garstki ludzi, którym aparat bardziej pasuje.
Zosiek napisał że to co robił d500 przejęło ff, a na spacerach sprawdza się(Zoskowi) telefon.
Może i masz rację, to by było logiczne i nawet bym słowa nie napisał. To nie tak, że siedzę na forum i czytam wszystkie posty danej osoby. Tyle, że ostatnie twierdzenia kolegi poszły dużo dalej, ale nie chce mi się wyciągać ponownie cytatów.
Mam podobne doświadczenia jak kolega koesh, zdjęcie z telefonu jest dobre do natychmiastowego wysłania, później jak się do niego wraca to trudno jakoś sensownie wykorzystać, zaraz widać papkę.
madebyzosiek
27-10-2019, 16:07
Zosiek napisał że to co robił d500 przejęło ff, a na spacerach sprawdza się(Zoskowi) telefon.Czyli da się zrozumieć o czym piszę. Cieszę się, że nie dla każdego jest to problemem :)
cz4rnuch
27-10-2019, 16:09
Te kilka ostatnich wstawek, trzeba przyznać, że to całkiem udane akwarele :)
Czyli da się zrozumieć o czym piszę. Cieszę się, że nie dla każdego jest to problemem :)
Ależ doskonale można zrozumieć o czym piszesz. Mianowicie, cytuję: "Kompakty i APS-C w dobrych warunkach mogą się martwić, bo oferują niewiele więcej, o ile poza opcją zmiany optyki w ogóle coś oferują."
Ja uważam, że jeśli fotograf pisze publicznie iż aparat fotograficzny (i oczywiście nie mamy tu na myśli różowego głuptaka z możliwością przestawienia co najwyżej filtrów) poza możliwością zmiany szkiełka nie oferuje chyba niczego innego niż aparat telefoniczny to ... nooo... chyba zamyka to drogę do dalszej dyskusji :)
Jeszcze trochę i w astronomii fony zastąpią teleskopy,bo przecież optyka staje się coraz mniej ważna. Sztuczna inteligencja zrobi robotę. W sumie bym sobie tego życzył. Fajnie gdyby np na pokazach lotniczych wszyscy robili fotki smartfonami. Piękne to by było hehehe
Samsung galaxy s8, tryb pseudo pro.. ;)
32401
32402
32403
To jest Targowek, czy tylko mi sie tak wydaje?
nikoniarz
27-10-2019, 17:14
ponoć Hułej popsuł aparaty ostatnimi aktualizacjami?
Owszem... "Zniknęło" mi nagrywanie w 4K.
- - - - kolejny post - - - - - -
I jeszcze jedno. Smart jako aparat jest super, póki jest światło i nie ma dynamicznego ruchu. Wystarczy spróbować ustrzelić smartfonem coś co porusza się 20-30km/h i wiadomo gdzie jest jego miejsce i zastosowanie. Chwalenie oraz niezrozumienie tego (lub negowanie bez zrozumienia) wynika jedynie z innego użytkowania sprzętu przez różne osoby. Dlatego nie ma sensu się sprzeczać, licytować, bo kto nie rozumie to nie zrozumie póki nie przyjdzie mu robić zdjęć w identycznych sytuacjach.
madebyzosiek
27-10-2019, 17:33
Ja w ogóle nie rozumiem czemu mam się tłumaczyć z własnych preferencji... Pisałem wielokrotnie, że dla moich potrzeb po porządnym wejściu w FX APS-C straciło sens, bo ostatnie funkcje do których było przydatne przejął telefon z porządnym aparatem. A to, że ktoś do tego dołączył własne teorie, to już nie mój problem ;)
nikoniarz
27-10-2019, 17:35
Ja w ogóle nie rozumiem czemu mam się tłumaczyć z własnych preferencji... Pisałem wielokrotnie, że dla moich potrzeb po porządnym wejściu w FX APS-C straciło sens, bo ostatnie funkcje do których było przydatne przejął telefon z porządnym aparatem. A to, że ktoś do tego dołączył własne teorie, to już nie mój problem ;)
Może sęk w tym, że dla niektórych osób piszesz o tym dość radykalnie i ogólnikowo? Spróbuj zrobić zdjęcia psiaków takie jak DX'em robiłeś dla schroniska. Nie zrobisz tego telefonem.
Jeszcze trochę i w astronomii fony zastąpią teleskopy,bo przecież optyka staje się coraz mniej ważna. Sztuczna inteligencja zrobi robotę. W sumie bym sobie tego życzył. Fajnie gdyby np na pokazach lotniczych wszyscy robili fotki smartfonami. Piękne to by było hehehe
Do tego zmierzamy. Tyle, że to nie fotografia tylko grafika komputerowa. Choćby dlatego, że algroytmy wymyślają szczegóły, których nie ma i zacierają te które są.
madebyzosiek
27-10-2019, 18:09
Może sęk w tym, że dla niektórych osób piszesz o tym dość radykalnie i ogólnikowo? Spróbuj zrobić zdjęcia psiaków takie jak DX'em robiłeś dla schroniska. Nie zrobisz tego telefonem.Oczywiście, że nie zrobię, ale jak się okazało że FXem wychodzi to lepiej, to i tak przestałem zabierać DXa. A do zrobienia krajobrazu podręcznego w dobrym świetle P30 Pro sprawdza się podobnie jak D500 z N12-24. Takie mam zdanie i nie rozumiem dlaczego nie mogę...
Ależ możesz, przynajmniej jeśli o mnie chodzi. Po prostu głosząc pewne radykalne tezy na forum bądź co bądź dyskusyjnym, można narazić się na pytania, czyż nie ? No i czy ja nie mogę się takim twierdzeniom z ust fotografa zwyczajnie dziwić?
Choć zapewne takie kontrowersyjne twierdzenia mają po prostu ożywić forum, nic poza tym z nich nie wynika.
Ps. "Krajobraz podręczny", co to za cudo?
.:Gerard:.
27-10-2019, 18:53
Portretowo
1
32703
2
32704
3
32705
4
32706
nikoniarz
27-10-2019, 18:53
Oczywiście, że nie zrobię, ale jak się okazało że FXem wychodzi to lepiej, to i tak przestałem zabierać DXa. A do zrobienia krajobrazu podręcznego w dobrym świetle P30 Pro sprawdza się podobnie jak D500 z N12-24. Takie mam zdanie i nie rozumiem dlaczego nie mogę...
Nie wiem czemu zakładasz, że nie możesz... Aczkolwiek wszystko sprowadza się do tego o czym wspomniałem wczesniej- do niezrozumienia. A wynika ono właśnie z tak ogólnikowego twierdzenia z jakiego skorzystałeś.
I ja Cię oczywiście jak najbardziej rozumiem, bo sam zrezygnowałem z DX z podobnych powodów co Ty. I również zostałem z FX i telefonem...i z M4/3. DX jest "dobry" chyba tylko w przypadku posiadania go jako jedynego formatu.
madebyzosiek
27-10-2019, 18:54
Ps. "Krajobraz podręczny", co to za cudo?
Taki, który nie wymaga rozstawiania statywu, nakręcania ND1000 i czasu 20s. Ot idę, fajny widok, iso 100, F8. Przekonany jestem, że nigdzie nie wskaże nikt tej słynnej papki. Ale nie zaprezentuję, bo już nie mam aparatów DX. Choć jeszcze mi został A6000, który w filmowaniu też przegrywa z P30 Pro, ale zrobię może coś dla porównania kiedyś ;)
Ps. Ja nie jestem fotografem, a przynajmniej nie utrzymuję się z tego ;)
nikoniarz
27-10-2019, 18:56
f8? Który smart oferuje kontrolę przysłony do tego stopnia?
cz4rnuch
27-10-2019, 19:05
...Ale nie zaprezentuję, bo już nie mam aparatów DX...Można użyć FXa w trybie DX. Efekt ten sam :) Poza tym skoro nie ma różnicy miedzy smartfonem a DXem w tym krajobrazie w dobrym świetle na ISO100 to i zapewne trudno ją bedzie zaobserwować przy porównaniu z FXem.
Filmowanie to inna bajka, nie ma co przenosić wniosków dotyczących filmowania na fotografię.
Takie krajobrazy, bez statywu i filtrów też robię, choć tak nie nazywam ;). Czasem któreś zdjęcie jest nawet dla mnie na tyle fajne, że coś tam z nim robię, jakaś obróbka i można wykorzystać. Zdjęcie z telefonu niestety dobrze wygląda jedynie na telefonie (co jest oczywiście cenne), kadrowanie, przesunięcie paru suwaczków i czar pryska. W przeciwieństwie do DX-a. Oczywiście ciągle szukam swojego "świętego graala", aparatu łączącego jakość zdjęcia z wagą i wielkością, także obiektywów, no i ceną. Niestety telefon słabo wypada w tej konkurencji, oczywiście poza wielkością;).
Ps. Jest takie określenie jak fotograf-amator. Pojemne, na pewno się załapujesz :)
Słyszałem/czytałem już parę osób że w ich ajfonach mają 1" sensor i samo to powoduje że jest prawie jak w profesjonalnych aparatach, chyba nawet tu na forum ktoś wrzucił tekst że w jego fonie jest 1" :)
nikoniarz
27-10-2019, 20:00
Zdjęcie z telefonu niestety dobrze wygląda jedynie na telefonie
Zdjęcie z telefonu przeskalowane do 2K na szczęście dobrze wygląda też na monitorze...
Słyszałem/czytałem już parę osób że w ich ajfonach mają 1" sensor i samo to powoduje że jest prawie jak w profesjonalnych aparatach, chyba nawet tu na forum ktoś wrzucił tekst że w jego fonie jest 1" :)Może ten ktoś miał smartfona Panasonika, który faktycznie ma 1-calową matrycę. W większości przypadków największa dostępna matryca w smartfonach będzie w rozmiarze 1/1,7 - 2/3 ".
nikoniarz
27-10-2019, 20:13
Może ten ktoś miał smartfona Panasonika
Jakiś link znajdziesz?
Jakiś link znajdziesz?https://youtu.be/G3FsbHjsoAw
Dla jasności iPhone ma główną matrycę 1/1.25", pozostałe 1/3.6". P30 ma 1/1.7". Nokia 808 1/1.2" (10,67 mm × 8,00 mm).
AMARILLO
27-10-2019, 20:29
Matryca 1" nie ma przekątnej 1" lecz jest to fragment bańki szklanej o średnicy 1" i ma wymiar 12,8 mm x 9,6 mm a poza tym ciekawe co zrobi fotograf w trakcie sesji w kościele robiąc zdjęcia ajfonem gdy ten zadzwoni i jakiś natrętny przyszły klient będzie chciał porozmawiać .
1" (cal ) = 25,4 mm
Wszyscy to wiemy [emoji846]
nikoniarz
27-10-2019, 20:32
Matryca 1" nie ma przekątnej 1" lecz jest to fragment bańki szklanej o średnicy 1" i ma wymiar 12,8 mm x 9,6 mm a poza tym ciekawe co zrobi fotograf w trakcie sesji w kościele robiąc zdjęcia ajfonem gdy ten zadzwoni i jakiś natrętny przyszły klient będzie chciał porozmawiać .
1" (cal ) = 25,4 mm
Poważnie?
Errata do tych rozmiarów. P30 ma jedną z matryc 1/1.55", ale nie wiem którą. Druga 1/1.7". Trzecia chyba 1/2.55". Nigdzie tego jawnie nie piszą.
Kolejny raz jest tłumaczenie co oznacza matryca 1" ale ani słowa czy ona faktycznie jest w ajfonie :)
Co do przypadku dzwonienia to włączasz tryb samolotowy albo wyłączasz kartę sim czy odbieranie połączeń/powiadomień i po kłopocie.
nikoniarz
27-10-2019, 20:55
Errata do tych rozmiarów. P30 ma jedną z matryc 1/1.55", ale nie wiem którą. Druga 1/1.7". Trzecia chyba 1/2.55". Nigdzie tego jawnie nie piszą.
Raczej ma jedną matrycę...
Co to tego Panasonica CM1P to podobnie jak z Nokią 808 się nie przyjęło. Ludzie wolą cieńsze telefony, a przecież "aparaty mają na tyle dobre", to papko-akwarela jest wyznacznikiem jakości zdjęcia. Oszustwami programowymi nadrabia się braki w jakości optyki i matryc.
cybulski
27-10-2019, 21:02
Co to tego Panasonica CM1P to podobnie jak z Nokią 808 się nie przyjęło. Ludzie wolą cieńsze telefony, a przecież "aparaty mają na tyle dobre", to papko-akwarela jest wyznacznikiem jakości zdjęcia. Oszustwami programowymi nadrabia się braki w jakości optyki i matryc.
No a czymże jest postprodukcja w komputerze z raw jak nie jednym wielkim poprawianiem. Jeśli iPhone robi to za nas i mu to wychodzi to oznacza że mam więcej czasu na pozostałe rzeczy w życiu chyba. Już nie mówię że podobna idea przyświeca w nielubianym na tym forum Fuji ale ja kibicuje takim firmom. I cieszę się że mogę rzadko sięgać do rawów na codzień, gdy nie mam takiej potrzeby.
Oszustwami programowymi nadrabia się braki w jakości optyki i matryc.
Nie wiem, czy wiesz, ale Twój aparat robi kolorowe zdjęcia za sprawą oszustwa programowego [emoji1]
Oj, obaj wiecie o co mi chodzi.
krzysztofz24
27-10-2019, 21:27
(....)APS-C w dobrych warunkach mogą się martwić, bo oferują niewiele więcej, o ile poza opcją zmiany optyki w ogóle coś oferują.
Odniose sie do tego i paru nastepnych wpisow, ktore dales w tym tonie (aczkolwiek z pewnym istotnym szczegolem).
Otoz twoj wpis, ktory zacytowalem jest nieprawda. I mozna to UDOWODNIC. Juz ci o tym pisalem. Kolega poste tez dal pare dobrych przykladow.
Ale najwazniejszy jest rozmiar matrycy. Miedzy statystycznym ( w sumie to kazdym) smartfonem a APS-C jest wieksza roznica wielkosci niz miedzy APS-C a FF.
Rozmiar matrycy czyli elementu swiatloczulego ma znaczenie dla jakosci.(Chyba sie zgodzisz?)
I koniec. 2+2=4. Ziemia jest okragla itd. To jest OBIEKTYWNA PRAWDA, FAKT.
Ale oczywiscie mozesz wolic robic zdjecia smartfonem zamiast APS-C. Tym bardziej ze masz FF. Twoja wola, twoj wybor, twoj gust, twoje preferencje, twoje zdanie.
Ale te wszystkie rzeczy to sa twoje subiektywne odczucia a nie mierzalne fakty, ktore mozna udowodnic.
Ja moge nawet z toba sie zgodzic, ze majac FF (ja np nie chce FF bo nie potrzebuje az tak plytkiej GO i nie chce zwiekszac wagi zestawu) i smartfona. To po co ci APS-C.
Wybrales jak ci wygodniej. I fajnie.
Ale w zwiazku z tym nie mozesz twierdzic ze APS-C oferuje niewiele wiecej niz smartfon. Bo to nie jest prawda.
To ze ktos cos uwaza i jest mu z tym wygodnie, to wcale nie musi byc obiektywna prawda.
Upodobania to nie sa mierzalne fakty;-).
cybulski
27-10-2019, 22:12
W galerii Lecici w holu wiszą m.in takie dwa zdjęcia. W takich miejscach generalnie telefonem zrobić zdjęcie można i nikt się nie czepia, aparatem raczej się nie da albo z ukrycia. Taki jest ten świat właśnie i dlatego fony są górą tam gdzie aparatem nie da po prostu rady. Fota z typu pamiątkowych których nie udostępniam zazwyczaj.
P30 pro
https://live.staticflickr.com/65535/48969605787_e9c7bc393a_h.jpg (https://flic.kr/p/2hBh2J4)
Patrzę na to zdjęcie i jako energetyk zastanawiam się co one tam potencjalnie robią na tej nastawni. Ile gołych bab trzeba, aby otworzyć wyłącznik?
krzysztofz24
27-10-2019, 22:37
Patrzę na to zdjęcie i jako energetyk zastanawiam się co one tam potencjalnie robią na tej nastawni. Ile gołych bab trzeba, aby otworzyć wyłącznik?
One podnosza napiecie w tej nastawni;-).
Przynajmniej dla ogladajacego:-).
A jednak mnie to intryguje. Z lewej np mamy układ jednowyłącznikowy z podwójnym systemem szyn zbiorczych. A trzy kręcą (chyba że to same kontrolki) odłącznikami. Jak otworzy odłącznik pod obciążeniem, to usmaży go. Jedna z nich rusza te odłączniki jeszcze w odstawionym polu. Kolejne modlą się do amperomierzy w polach odpływowych. Nie wiem co to ma przedstawiać, ale jedynie pożar są w stanie wywołać, albo black-out uziemiając linię.
cybulski, a czyje to zdjęcia? To jakaś chyba polska nastawnia, bo tam wisi orzeł.
Nie wiem co to ma przedstawiać
II manifest futurystyczny.
cybulski
27-10-2019, 23:28
cybulski, a czyje to zdjęcia? To jakaś chyba polska nastawnia, bo tam wisi orzeł.
http://lodzkaliska.pl/fwp_gallery/niech-szczezna-mezczyzni/
https://kultura.trojmiasto.pl/Lodz-Kaliska-imp394337.html
Inżynierskie metody do analizy sztuki jednak się nie sprawdzają ;). Nie warto w to brnąć.
Dzięki. To jest nastawnia elektryczna EC1 Łódź. Obecnie tam jest Symulator https://medium.com/@EC1LODZ/w-zrewitalizowanym-pomieszczeniu-nastawni-dawnej-elektrowni-%C5%82%C3%B3dzkiej-31db736d6719. Kończę temat.
Dwóch panów zarobiło bany, na razie na 7 dni, mam nadzieję że wystarczy by ochłonąć. 33 posty do piachu.
To jest Targowek, czy tylko mi sie tak wydaje?
Dobrze Ci się wydaje. ;)
Przy samiutkim parku Wiecha i teatrze Rampa.
darekw1967r
30-10-2019, 16:25
Taki, który nie wymaga rozstawiania statywu, nakręcania ND1000 i czasu 20s. Ot idę, fajny widok, iso 100, F8. Przekonany jestem, że nigdzie nie wskaże nikt tej słynnej papki. Ale nie zaprezentuję, bo już nie mam aparatów DX. Choć jeszcze mi został A6000, który w filmowaniu też przegrywa z P30 Pro, ale zrobię może coś dla porównania kiedyś ;)
Ps. Ja nie jestem fotografem, a przynajmniej nie utrzymuję się z tego ;)
Co do filmowania A6000 a P30 Pro to zupelne inne swiaty. ;)
Mnie bawi jak ktoś porównuje że w fonie nic nie ustawia i jest lepiej niż z masa ustawiania w aparacie, a trybu AUTO nie dotnę bo wstyd? :)
madebyzosiek
30-10-2019, 16:39
Mnie bawi jak ktoś porównuje że w fonie nic nie ustawia i jest lepiej niż z masa ustawiania w aparacie, a trybu AUTO nie dotnę bo wstyd? :)A jak ktoś nie ma trybu auto w aparacie? ;) Mając telefon z normalnym rawem ubolewam nad tym, że nie mam możliwości pełnego kontrolowania ustawień, nawet w trybie "pro" cokolwiek on oznacza ;) Mam coś ala priorytet migawki, przysłony ustawić się nie da.
W telefonach brak przysłony, chyba. Po to te dodatkowe aparaty do określania i symulowania głębi.
madebyzosiek
30-10-2019, 18:06
W telefonach brak przysłony, chyba. Po to te dodatkowe aparaty do określania i symulowania głębi.Oczywiście racja, ale gdyby nad tym stymulowaniem można było mieć kontrolę, to byłoby fajnie ;)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.