Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16
  1. #11

    Domyślnie

    [quote=PaSkal;565896]Rozmywamy się...
    Gdy widzę jak pół wyświetlacza mryga na czarno, wiem że mimo wszystko spepszyłem ekspozycję i powinienem nacisnąć spust jeszcze raz, z odpowiednią poprawką.

    Po co potem "ratować", jak można spróbować zrobić dobrze na miejscu?
    To właśnie wielka zaleta syfry.[/quote

    Zeiss (N)Ikon www.grenlandia2010.pl
    Pozdrawiam
    Adam

  2. #12
    bombel
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PaSkal Zobacz posta
    Po co potem "ratować", jak można spróbować zrobić dobrze na miejscu?
    Bo Doda już zakryła oba atrybuty macierzyństwa i następnym razem pokaże dopiero za tydzień?

  3. #13

    Domyślnie

    To tylko taka mała dygresja, na temat pewnej upierdliwości. Aparaty cyfrowe w optymalny sposób rejestrują jasne partie. Z uwagi na ten fakt dobrze jest unikać niedoświetleń i lekko prześwietlać, bo w ten sposób uzyskujemy lepszą tonalność i mniejszy szum. Jednocześnie jednak musimy unikać przepaleń, bo wtedy już wogóle jesteśmy w lesie - dlatego przydałaby się precyzyjna informacja o prześwietleniu. No więc na takową informację w praktyce nie ma co liczyć, bo histogram i "przepaleniowskaz" są już podawane po przeliczeniu danych do gammy ok. 2...

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bombel Zobacz posta
    Bo Doda już
    Ah, jak to się trzeba pilnować i wszystkie możliwości uwzględnić, bo koledzy natychmiast niedociągnięcia i niedopatrzenia wszelakie wyłapią...

    W takich przypadkach pewnie braketujemy jak króliki w rui.
    Fiat Lux

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Jednocześnie jednak musimy unikać przepaleń, bo wtedy już wogóle jesteśmy w lesie - dlatego przydałaby się precyzyjna informacja o prześwietleniu. No więc na takową informację w praktyce nie ma co liczyć, bo histogram i "przepaleniowskaz" są już podawane po przeliczeniu danych do gammy ok. 2...
    Aż tak źle nie jest, tzn. nie ma tak, że jest przepałm a "przepaleniowskaz" tego nie pokaże (zakładam, że korzystamy też z informacji o przepaleniach na poszczególnych kanałach -> histogram RGB). Może być ew. w drugą stronę (nie ma przepału, a "przepaleniowskaz" pokaże), ale to jest mniej groźne.

  6. #16

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za wasze (p)odpowiedzi.

    Wilus - brakuje mi raczej czasu niż cierpliwości ale rozumiem intencję. Z analogiem chyba nie zdecydowałbym się zacząć przygody z fotografią.

    Czornyj - linki zacne - dziękuję.

    PaScal - info w Exif - zgoda, tylko mi chodziło o to, że jeżeli obraz na wyświetlaczu zdaje się mieć poprawną ekspozycję i kolory a potem okazuje się że jest inaczej, to dopiero na kompie mogę to zobaczyć (oczywićie warunek poprawnie skalibrowany monitor) ale wtedy konieczna jest rzeźba a nie drobne korekty w PS. Nie zrozumcie mnie źle - mam w sobie na tyle pokory i samokrytyki, żeby rozumieć, że nauka poprawnego fotografowania to długi proces. Widzę jednak, że na tej drodze jest też przystanek "Obrobka NEF - poziom podstawowy" i tu czeka mnie dłuższy popas

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •