Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Monitor vs odbitka

    Witajcie.
    Poczytałem forum, neta ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytania dręczące duszę pstrykacza, który chciałby ewoluować w stronę świadomej fotografii: dlaczego zdjęcie na wyświetlaczu puszki (D50), na monitorze LCD czy w laptopie wygląda OK (oczywiście jak dla amatora) a na CRT widać żółtą lub zielonkawą dominantę, jest dużo ciemniejsze i takie też odbitki dostaję z labu? Skąd mam w takim razie wiedzieć czy zdjęcie, które zrobiłem będzie poprawne czy trzeba pokombinować coś u stawieniami? W wielu postach trafiłem na skargi na zażółcone zdjęcia, ale ich autorzy zwalają winę na laby. Często pisano, żeby zrobić odbitki testowe, wziąć profil ICC i obrabiać zdjęcia pod lab - rozumiem ale mi chodzi o to, żeby nauczyć się robić zdjęcia, które będą wymagały jak najmniej obróbki a trudno się uczyć widząc swoje błędy dopiero po zgraniu na kompa.
    To co napisałem wyda się pewnie wielu z was naiwne, ale trudno - każdy kiedyś zaczynał.
    Pozdrawiam i proszę pokornie wskazówki i porady bardziej doświadczonych osób.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grinberg Zobacz posta
    trudno się uczyć widząc swoje błędy dopiero po zgraniu na kompa.
    trudno to było na analogu
    ...miej choć troche cierpliwości, rób dużo zdjęć i wyciągaj wnioski, za jakiś czas nabierzesz doświadczenia.
    spróbuj obejrzeć zdjęcia jednocześnie na wyświetlaczu i na monitorze, zobaczysz różnice i wyczujesz jak oszukuje wyświetlacz i czego sie spodziewać po zgraniu na komputer
    powodzenia

  3. #3

    Domyślnie

    Wyświetlacz LCD aparatu nie nadaje się do oceny poprawności zdjęcia - bardzo mocno przekłamuje barwy, wyświetla stosunkowo niewielką ilość kolorów, jest przekontrastowany - uwala informacje zapisane w światłach i cieniach. Te same uwagi tyczą się kiepskich monitorów LCD, które w dodatku fabrycznie są zazwyczaj ustawione na zbyt jasne wyświetlanie (a LCD jest znacznie jaśniejsze od CRT). Polecam zapoznać się z treścią tego tekstu:
    http://monitory.mastiff.pl/faq.php?ID=89
    http://monitory.mastiff.pl/faq.php?ID=90
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 21-01-2008 o 10:24

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Wyświetlacz LCD aparatu nie nadaje się do oceny poprawności zdjęcia
    No, te nowsze już się trochę poprawiają, ale generalnie tak jest.
    W moim aparacie (D50) wyświetlacz jest ustawiony praktycznie permanentnie na wyświetlanie przepałów (highlights). Drugi w kolejności oglądam histogram. Z niedoświetlonego zdjęcia coś masz szansę uratować. Z wielkiej plamy 255 255 255 nie uratujesz już nic.

    "trudno się uczyć widząc swoje błędy dopiero po zgraniu na kompa"

    Niezupełnie masz rację. Na komputerze widzisz zdjęcie, a wszystkie potrzebne Ci informacje masz zapisane w EXIF (czas, przesłona, pomiar światła itp.).
    Kolor aparat zarejestrował prawidłowo (chyba że skopał balans bieli, ale przy ustawieniu "auto" to się zdarza b. rzadko i raczej nie należy tego ruszać. Poza tym od tego NEF, żeby drobne korekty wprowadzić w komputerze.

    Ale przede wszystkim musisz zainwestować w niezły monitor (wątek gdzieś tu na forum ze wskazówkami doświadczonego kolegi). Po odpowiednim ustawieniu nie powinieneś mieć problemów.

    No i na koniec musisz znaleźć zaufany, dobry lab. (Wskazówka - to nie będzie kiosk ruchu z odbitkami "już od 0,19 PLN").

    Paweł
    Fiat Lux

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PaSkal Zobacz posta
    No, te nowsze już się trochę poprawiają, ale generalnie tak jest.
    W moim aparacie (D50) wyświetlacz jest ustawiony praktycznie permanentnie na wyświetlanie przepałów (highlights). Drugi w kolejności oglądam histogram. Z niedoświetlonego zdjęcia coś masz szansę uratować. Z wielkiej plamy 255 255 255 nie uratujesz już nic.

    "trudno się uczyć widząc swoje błędy dopiero po zgraniu na kompa"

    Niezupełnie masz rację. Na komputerze widzisz zdjęcie, a wszystkie potrzebne Ci informacje masz zapisane w EXIF (czas, przesłona, pomiar światła itp.).
    Kolor aparat zarejestrował prawidłowo (chyba że skopał balans bieli, ale przy ustawieniu "auto" to się zdarza b. rzadko i raczej nie należy tego ruszać. Poza tym od tego NEF, żeby drobne korekty wprowadzić w komputerze.

    Ale przede wszystkim musisz zainwestować w niezły monitor (wątek gdzieś tu na forum ze wskazówkami doświadczonego kolegi). Po odpowiednim ustawieniu nie powinieneś mieć problemów.

    No i na koniec musisz znaleźć zaufany, dobry lab. (Wskazówka - to nie będzie kiosk ruchu z odbitkami "już od 0,19 PLN").

    Paweł
    W wyświetlanie przepałów też nie należy do końca wierzyć. Aparat rejestruje światło liniowo (gamma=1) a histogram wyświetla dla nieliniowego przekształcenia (gamma ok. 2), więc tak naprawdę z NEF-a można jeszcze często wyciągnąć informację nawet z obszarów teoretycznie uznanych przez aparat za przepalone.

  6. #6
    bombel
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    więc tak naprawdę z NEF-a można jeszcze często wyciągnąć informację nawet z obszarów teoretycznie uznanych przez aparat za przepalone.
    No właśnie tego tłumaczenia mi brakowało. Zauważyłem, że z miejsc przepalonych (migających, wiecie) czasem udaje się wyciągnąć trochę i na początku się ucieszyłem, że jestem cudotwórca, a potem się zmartwiłem, że mi aparat zgłupiał trochę...

    Nie pomyślałem o różnicach w gammie.

    Ale chyba najlepszym sposobem zbdania expozycji jest obejrzenie histogramu.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bombel Zobacz posta
    No właśnie tego tłumaczenia mi brakowało. Zauważyłem, że z miejsc przepalonych (migających, wiecie) czasem udaje się wyciągnąć trochę i na początku się ucieszyłem, że jestem cudotwórca, a potem się zmartwiłem, że mi aparat zgłupiał trochę...

    Nie pomyślałem o różnicach w gammie.

    Ale chyba najlepszym sposobem zbdania expozycji jest obejrzenie histogramu.
    Histogram też jest wyświetlany dla odlinearyzowanych danych, więc nic z tego. Jedynym sposobem jest zbadanie histogramu w ACR, który jest wyświetlony dla gamma=1

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    W wyświetlanie przepałów też nie należy do końca wierzyć.
    Jasne, ale ja mówię o przypadkach beznadziejnych, gdzie czyjaś cała buzia lub szmat nieba miga sobie - z tego już nigdy nie uzyskamy brzoskwiniowej cery ani głębokiego błękitu.

    P.
    Fiat Lux

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PaSkal Zobacz posta
    Jasne, ale ja mówię o przypadkach beznadziejnych, gdzie czyjaś cała buzia lub szmat nieba miga sobie - z tego już nigdy nie uzyskamy brzoskwiniowej cery ani głębokiego błękitu.

    P.
    Właśnie z "tego co miga" czasem można jeszcze to i owo wydobyć. Cudów "a'la Fuji" oczywiście nie będzie, ale informacja o przepałach jest nieco bardziej pesymistyczna niż to, co tak naprawdę będziemy mieli w NEF-ie.

  10. #10

    Domyślnie

    Rozmywamy się...
    Gdy widzę jak pół wyświetlacza mryga na czarno, wiem że mimo wszystko spepszyłem ekspozycję i powinienem nacisnąć spust jeszcze raz, z odpowiednią poprawką.

    Po co potem "ratować", jak można spróbować zrobić dobrze na miejscu?
    To właśnie wielka zaleta syfry.
    Fiat Lux

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •