Witajcie.
Poczytałem forum, neta ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na pytania dręczące duszę pstrykacza, który chciałby ewoluować w stronę świadomej fotografii: dlaczego zdjęcie na wyświetlaczu puszki (D50), na monitorze LCD czy w laptopie wygląda OK (oczywiście jak dla amatora) a na CRT widać żółtą lub zielonkawą dominantę, jest dużo ciemniejsze i takie też odbitki dostaję z labu? Skąd mam w takim razie wiedzieć czy zdjęcie, które zrobiłem będzie poprawne czy trzeba pokombinować coś u stawieniami? W wielu postach trafiłem na skargi na zażółcone zdjęcia, ale ich autorzy zwalają winę na laby. Często pisano, żeby zrobić odbitki testowe, wziąć profil ICC i obrabiać zdjęcia pod lab - rozumiem ale mi chodzi o to, żeby nauczyć się robić zdjęcia, które będą wymagały jak najmniej obróbki a trudno się uczyć widząc swoje błędy dopiero po zgraniu na kompa.
To co napisałem wyda się pewnie wielu z was naiwne, ale trudno - każdy kiedyś zaczynał.
Pozdrawiam i proszę pokornie wskazówki i porady bardziej doświadczonych osób.
Szukaj



Odpowiedz z cytatem

Skontaktuj się z nami