Nowa sztuka 50/1.8 można kupić za 390 zł (np. fotoit) a używaną za 350 zł spokojnie się znajdzie. Używaną 35/2 kupiłem za 800 zł. zostaje 850 zł na 85/1.8. Da rady![]()
Szukaj
Nowa sztuka 50/1.8 można kupić za 390 zł (np. fotoit) a używaną za 350 zł spokojnie się znajdzie. Używaną 35/2 kupiłem za 800 zł. zostaje 850 zł na 85/1.8. Da rady![]()
Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5
Kup Tamrona 28-75 i będziesz zadowolony........będziesz zadowolony .........
Resztę kupisz po jakimś czasie.
Co do stałek, to może i fajna sprawa, ale autor wątku pisze, że szuka obiektywu "do wszystkiego", a stałki są.... mało praktyczne (zaraz dostanie mi się za to stwierdzenie).
Jak już pisałem, s 2000 zł powinieneś zmieścić się kupując tamrona 17-50 2.8 bądź 28-75 2.8 + np: 55-200 VR albo nikkora 70-210 f4 (teraz sproro osób go sprzedaje).
A propos 18-200 ponoć w cyfrze wypada o wiele lepiej niż 20 mm 2,8
A możecie sie wypowiedzieć na tema 55-200 VR ?
Jak ten obiektyw się sprawuje?
D300 | 18-200 VR | 50 1.8 | S 170-500 APO | SB-900
www.bosek.com.pl\galeria
Serdecznie wszystkim dziękuję za pomoc.
Zdecydowałem się ostatecznie na Nikkora 18-200 VR i jego zakupiłem.
Obecnie ten obiektyw testuję:
Ostatnio edytowane przez Bosek ; 08-12-2007 o 01:18
D300 | 18-200 VR | 50 1.8 | S 170-500 APO | SB-900
www.bosek.com.pl\galeria
Myślę że dla Ciebie jako amatora 18-200 będzie b.dobrym rozwiązaniem ponieważ:
1. pokryje dość duży zakres ogniskowych, a to że jest tylko maks 200mm wcale nie jest wadą bo i tak 70-300 powyżej 200 mm znacznie spada rozdzielczość nie wiem czy masz wersję bez ED czy też z ED ale nawet ED mnydli bardzo > 200 mm nawet po przymknięciu więc będziesz miał to zbliżenie ale jakość cię zniechęci.
2. obiektyw jest świetny od 18 do 135mm i superostry no i VR daje zysk na przysłonie, jedyna wada to nie dość jasna przysłona ale VR to zrekompensuje. próbka tu http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=41483
3. bardzo istotna sprawa czasem pomijana przez zauroczonych chęcią posiadania kilku szkieł amatorów czyli minimalizowanie zmian szkieł ze względu na możliwość zabrudzenia matrycy.Niestety sam mam kilka i cierpię na notoryczną obecność syfków na matrycy, dlatego gdy kolega kupował aparat poleciłem mu 18-135 mm (musiał zmieścić się w budżecie ale proponowałem mu właśnie 18-200 VR) min ze względu na uniknięcie zanieczyszczeń.
naprawdę czytając ty;le postów (chyba jeden z najczęstszych wątków że tyle metod drakońskich się tam opisuje (i stosuje brrr) że lepiej aby amatorowi aparat służył do fotografowania a nie do rozmyślaniea czym by tu jeszcze posmarować matrycę i nadal mieć na niej syfki - czy nie mam racji?
Masz 100% rację. Właśnie 3 punkt ostatecznie przekonął mnie do zakupu tego obiektywu.
Zakupie jeszcze 2 stałki i wszystko.
D300 | 18-200 VR | 50 1.8 | S 170-500 APO | SB-900
www.bosek.com.pl\galeria
A dla mnie punkt 3 jest ciut "przereklamowany" - w D80 nie mam żadnych problemów z brudzeniem się matrycy. A w razie czego czyszczenie to też żadna czarna magia.
Nie wiem jakie masz "przebiegi"i jak często zmieniasz obiektywy w trudnych warunkach - moim zdaniem dla amatora to żaden problem. A wręcz sztucznie wymyślony problem, żeby udowodnić potrzebę takich wynalazków jak 18-200VR.
Po to bowiem wynaleziono lustrzankę z WYMIENNĄ optyką, żeby ją zmieniać i korzystać z dobrodziejstw i wyższej jakości, a nie robić na siłę z lustrzanki kompakt, bo " się matryca pobrudzi" alb o też wymaga to strasznie trudnej i czasochłonnej operacji zmiany obiektywu, a w tym czasie tracisz setki albo tysiące bezcennych ujęć za które gdyby nie to, dostałbyś od razu nagrodę World Press Photo.
Stałki dobra myśl z wielu powodów, o których nie raz tu napisano. Cieszę się, że są jednak w planach - sam zobaczysz że warto.
A o 18-200 już tyle złego tu napisano - jeśli Cię nie zraża i Twoje wymgania spełnia to oczywiśćie czemu nie.
Rzeczywiście jest uniwersalny i nie trzeba go zmieniać.
Swoją drogą jak podepniesz Sigmę 30/1.4 lub Nikkora 35/2 to też ich praktycznie nie musisz zmieniać.![]()
No tu się nie zgodzę z kolegą że 30 nie musze zmieniać.
Na imieninach to może rzeczywiście. Cena tychy obiektywów to około 1300 zł. Więc z mojego założenia kupił bym ten obiektyw i starczyło by mi jedynie na 55-200. Który jest, jak tu pisano nie raz, słabym szkłem, a już na pewno gorszym od 18-200.
Więc powiedz mi jak bym miał zrobić zdjęcia na lotnisku samolotom. Ok., 200 tak tylko poco skoro jakość gorsza.
A panoramę gór czym zrobię tą 30? Jak dla mnie to i 18 to i tak mało ale lepsze to 18 od 30.
Proszę Cię przemyśl to jeszcze raz.
A co do zmiany obiektywów to dla mnie jest to ważna sprawa, oczywiście lustrzankę po to wymyślono żeby te obiektywy wymieniać, ale uzasadnioną wymianą jest taka która coś naprawdę da.
A nie noszenie całego plecaka szkieł i kręcenie nimi co chwilę.
Poza tym paproszek jest paproszek i nie chciałbym żeby okazało się np. że po przyjściu do domu, świetne zdjęcie, wcześniej wspomnianego ptaszka, ma pyłek z którym nic się nie do zrobić.
Ja wiedze jeszcze dwie zalety tego obiektywu:
1) przy kupowaniu akcesorii do niego skupiamy się tylko na rozmiarze 72mm i koniec a nie jak do tej pory musiałem kupować po trzy filtry polaryzacyjne do każdego z obiektywów
2) Obiektyw nie jest tak wielki jak np. 70-300, ponieważ wysuwa się na 2 razy ( nie wiem jak fachowo się to nazywa)
Ostatnio edytowane przez Bosek ; 10-12-2007 o 13:47
D300 | 18-200 VR | 50 1.8 | S 170-500 APO | SB-900
www.bosek.com.pl\galeria
Skontaktuj się z nami