Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Tessar 2,8

  1. #1

    Domyślnie Tessar 2,8

    Czesc,

    Czy z obiektywu Tessar 2.8 moze byc jeszcze jakis uzytek po podlaczeniu do DSLR?
    Jesli tak, to jakie systemy wchodza w grę?

    Dzięki
    ikr

  2. #2

    Domyślnie

    Jakie mocowanie ma ow Tessar?
    Gwint? 42mm? 39mm?
    Jakis bagnet?
    Pewnie da sie go do czegos podczepic uzywajac adaptera, najpierw musisz jednak wiedziec jakie mocowanie ma twoje szklo.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wkrass Zobacz posta
    Jakie mocowanie ma ow Tessar?
    Gwint? 42mm? 39mm?
    Jakis bagnet?
    Pewnie da sie go do czegos podczepic uzywajac adaptera, najpierw musisz jednak wiedziec jakie mocowanie ma twoje szklo.
    42mm - zdaje sie. Pytam w imieniu znajomej, ktora ma kilka szkiel od starej analogowej praktiki i zastanawia sie, jak by je wykorzystac w DSLR.
    ikr

  4. #4
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 199

    Domyślnie

    Z całą pewnością 42 mam taki obiektyw przy aparacie EXa 1C fot. poniżej
    obiektyw Tessar 50/2,8

    Koniecznie dokupić przejściówkę z soczewką koszt ok 200 zł np. w www.raysfoto.pl
    dlaczego z soczewką ? Bo będziesz miał nieskończoność.
    Ostatnio edytowane przez wlopis ; 16-08-2007 o 21:56
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

  5. #5

    Domyślnie

    Dzieki Czyli odpowiednia przejsciowka i szklo bedzie dzialac z kazdym systemem?
    ikr

  6. #6

    Domyślnie

    przejściówka (z soczewką) z bagnetem nikona będzie umożliwiała podczepienie tego obiektywu do każdego nikona (analogowego czy cyfrowego) ale oczywiście nie do canona czy olympusa
    inna sprawa to funkcje - będzie tylko manualna praca, brak automatyk.
    Od body zależy, czy będzie pomiar światła. W cyfrowych body niższych niż D200 - nie będzie pomiaru.
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    A czy ta 50-tka Tessara jest warta zachodu (przejsciowka z soczewka jest drozsza niz sam obiektyw)?
    Czy moze lepiej dac sobie z nia spokoj i kupic 50-tke nikkor?
    ikr

  8. #8
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 199

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ikr Zobacz posta
    A czy ta 50-tka Tessara jest warta zachodu (przejsciowka z soczewka jest drozsza niz sam obiektyw)?
    Czy moze lepiej dac sobie z nia spokoj i kupic 50-tke nikkor?
    Zadaj pełne pytanie, do czego ma być podpięty wspomniany Tessar, kiedyś panowała opinia że jest to jedna z najostrzej rysujących konstrukcji, a w połączeniu z dobrym szkłem ( tu w znaczeniu jenowskie ) miał dawać rewelacyjne efekty. Tessar jako typ obiektywu anastygmat niesymetryczny, jest starą 4-soczewkową konstrukcją z 1902 r., charakteryzuje się światłem 2,8. Jak do podpięcia do D70 i jemu podobnych to pewnie lepiej kupić AF N50/1,8. Tessara mam od ponad 20 lat z EXą1C i całym kompletem wymiennych matówek, wymiennym pryzmatem pentagonalnym, sankami dla lampy błyskowej i to chyba wszystko. Inwestować 200 zł w przejściówkę z soczewką jest sens wtedy kiedy ma się sporo starych szkieł 42, lub zamierza się ich kilka kupić Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez wlopis ; 04-08-2007 o 11:48
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

  9. #9

    Domyślnie

    Wlopis - dzieki za odpowiedz. Kolezanka ma wlasnie kilka szkiel z mocowaniem 42 i stoi przed wyborem systemu (szkla odziedziczyla po tacie). Na pewno sie ucieszy, ze cos z nimi mozna zrobic.
    ikr

  10. #10
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 199

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ikr Zobacz posta
    Wlopis - dzieki za odpowiedz. Kolezanka ma wlasnie kilka szkiel z mocowaniem 42 i stoi przed wyborem systemu (szkla odziedziczyla po tacie). Na pewno sie ucieszy, ze cos z nimi mozna zrobic.
    to się cieszę że mogłem pomóc, ja mam PRAKTICę MTL3, wspomnianą i przedstawiona EXę1c, oraz dwa ZENITy do tego obiektywy, ale przejściówki nie nabyłem, moze po tych rozmowach pomyślę o takiej zabawie,

    uzupełnię, jak już Jacek_Z napisał, koniecznie należy sprzedawcy powiedzieć do jakiego systemu ( w rozumieniu producenta ) chcemy tą przejściówkę kupić, bez soczewki jest bardzo tania, ok 30-40 zł, ale będzie brakować ostrzenia na nieskonczonośc, z soczewką będzie ostrzyć również na nieskonczoność
    Ostatnio edytowane przez wlopis ; 04-08-2007 o 18:28
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •