może kogoś zainteresuje i zmobilizuje
http://www.mmlodz.pl/479062/2014/4/2...?category=news
ja się dziś wybieram na polowanie Lirydów - o ile pogoda pozwoli...
Szukaj
może kogoś zainteresuje i zmobilizuje
http://www.mmlodz.pl/479062/2014/4/2...?category=news
ja się dziś wybieram na polowanie Lirydów - o ile pogoda pozwoli...
Z8 | S 24 1.4 ART | 35+50+135 1.8 S | FTZ II | SB700
Było D90 | D7100 | 2 x D750 | Z6 II
dzięki!
"Nie chcieć to znaczy chcieć nie chcieć." Mundek
Też bym się chętnie wybrał ale nic nie będzie widać :/
Już wiem dlaczego u mnie pochmurna pogoda się robi
Zawsze jak mają meteoryty spadać to u mnie nieba nie zobaczy :/
Też miałem zamiar coś połapać, ale tradycyjnie już, tak jak u zoltona, tak i u mnie pełne zachmurzenie :/
U mnie znacznie łatwiej złapać Irydium, niż deszcze meteorytów.
Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 22-04-2014 o 15:33
Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
Nikon D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1
byłem z kolegą z forum i muszę powiedzieć że wszystko było wporządku.
Pojechaliśmy o 23 nad jezioro za miasto. Bezchmurne niebo, pełno gwiazd, zero wiatru, ciepło itp![]()
jeśli chodzi o lirydy, to kilka małych się złapało w kadr. Opierając się o moje obserwacje meteorytów to powiem szczerze, że spodziewałem się więcej spadających kamyczków.
nie obyło się bez problemów - wszystko parowało i sprzęt po 1godz był już zaparowany. No ale to nie okazał się problem mając sciereczkę.
Z8 | S 24 1.4 ART | 35+50+135 1.8 S | FTZ II | SB700
Było D90 | D7100 | 2 x D750 | Z6 II
Sokolnik to zapodaj zdjęcie
U mnie było jedynie widać mały skrawek nieba więc odpuściłem sobie podglądanie meteorytów.
zdjęcia obrobię dopiero w sobotę na wieczór albo w nd.
wróciłem o 2.30, rano do pracy a po pracy odrazu do Warszawy jadę.
Może na szybko coś obrobię dziś przed wyjazdem ale to tylko żeby pokazać niebo.
Z8 | S 24 1.4 ART | 35+50+135 1.8 S | FTZ II | SB700
Było D90 | D7100 | 2 x D750 | Z6 II
Jeśli chodzi o Lirydy, to jest to mało liczny deszcz. Średnia ilość meteorytów to (ZHR) ok 10-15 na godzinę i są to liczone wszystkie zarejestrowane wejścia w atmosferę, nawet te nie widoczne dla ludzi.
W szczególnych sytuacjach (przejście Ziemi bezpośrednio przez ślad komety) szczytowa ilość dochodzi do 90-100, ale to bardzo rzadkie (co 60 lat).
Na ten rok przewidywane maksymalne ZHR to ok 20-25.
Natomiast jest to chyba najliczniejszy rój, jeśli chodzi o sytuację, gdy kometa przelatuje koło Ziemi - nawet do 700/h widocznych dla ludzi. Ostatni przelot komety był w XVIIw, a okres komety to ponad 400 lat );
Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
Nikon D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1
To jak na szybko to wrzuć tutaj - nie będę szukał po forum
Jak obrobisz to już w odpowiedni dział
Skontaktuj się z nami