Close

Strona 52 z 57 PierwszyPierwszy ... 2425051525354 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 511 do 520 z 570

Wątek: d5100 czy d90

  1. #511

    Domyślnie

    czyli jednym słowem z amatorskich puszek wychodzą lepsze zdjęcia prosto z puszki, a z bardziej zaawansowanych lepsze po obróbce

  2. #512

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Różnice w jpeg-ach pomiędzy D5100 i D7100 mogą wynikać z zastosowania innego filtra dolnoprzepustowego oraz końcowej obróbki obrazu przez procesor.
    Podobną sytuację zauważyłem mając jednocześnie D5000 i D90 które to modele miały tą samą matrycę.
    Jpeg-i z D5000 były bardziej wyostrzone w stosunku do D90 przy takich samych ustawieniach w opcjach przetwarzania obrazu.
    Teraz porównując obraz z D5100 i D90 wyostrzanie w D5100 jest jeszcze większe.
    Wniosek jest taki że typowo amatorskie puszki mogą dawać końcowy obraz prosto z puszki nieco lepszy, tzn. bardziej wyostrzony, nasycony, odszumiony od puszek dla bardziej zaawansowanych typu D7000.
    Owszem, różnice w jpg-ach, to by było oczywiste i o tym samym pomyślałem. Jest jednak jedno ale

    Cytat Zamieszczone przez optyczne.pl
    Szumy i jakość obrazu w RAW D5100
    Porównanie zdjęć RAW pokazuje jeszcze większe różnice w jakości obrazu między D5100 a D7000. Już na niskich czułościach widać przewagę nowszego Nikona, który jest przecież o klasę niższy. Na najwyższych czułościach ta przewaga wynosi niemal 1 EV. Jednorodny szum i jego drobnoziarnista struktura powodują, że nawet najwyższe programowe czułości w Nikonie D5100 można z powodzeniem wykorzystywać. W porównaniu do Canona 600D, czy Nikona D3100 także lepiej wypada nowy Nikon.
    Ostatnio edytowane przez MstrG ; 10-10-2013 o 19:19
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Zf + Z9 + N14-24/2.8S + N24-70/2.8S + N70-200/2.8G VR II + N35/1.8S + N50/1.8S + 75/1.5 + N85/1.8S + N105/1.4E

  3. #513

    Domyślnie

    przeglądając teraz przykładowe zdjęcia na optyczne.pl mogę stwierdzić, że 5100 szumi najmniej na iso 6400 praktycznie nie widać szumu, natomiast w d7000 na 3200 już widać znaczny szum, d90 i 50D szumią jednakowo, nawet nie wiem czy N nie bardziej. Chyba, że coś z okiem lub matrycą mam nie tak

  4. #514
    Gaduła Awatar zgera
    Dołączył
    06 2011
    Miasto
    Siedliska, Podkarpacie
    Posty
    3 112

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    Owszem, różnice w jpg-ach, to by było oczywiste i o tym samym pomyślałem. Jest jednak jedno ale
    Napisał optyczne.pl
    Szumy i jakość obrazu w RAW D5100
    Porównanie zdjęć RAW pokazuje jeszcze większe różnice w jakości obrazu między D5100 a D7000. Już na niskich czułościach widać przewagę nowszego Nikona, który jest przecież o klasę niższy. Na najwyższych czułościach ta przewaga wynosi niemal 1 EV. Jednorodny szum i jego drobnoziarnista struktura powodują, że nawet najwyższe programowe czułości w Nikonie D5100 można z powodzeniem wykorzystywać. W porównaniu do Canona 600D, czy Nikona D3100 także lepiej wypada nowy Nikon.
    Nikon ingeruje również w RAWY, stąd pewnie te różnice.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  5. #515

    Domyślnie

    5100 ma osłabiony filtr AA....to chyba najważniejsza przyczyna większych osiągów widocznych w rawach plus zapewne inny troszkę algorytm od tego w D7k.

  6. #516

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Nurtuje mnie pytanie dotyczące jakości zdjęć wykonanych przy wysokich czułościach aparatami Nikon D90 i D5100. Po przejrzeniu wypowiedzi na forach można odnieść wrażenie, że D5100 jest lepszy. Ale... po obejrzeniu zdjęć zamieszczanych w internecie mam mieszane uczucia. Odnoszę wrażenie, że przy czułościach powyżej 1600 obrazy z D5100 są, owszem, wyrażniejsze niż z D90, ale... zaczynają na nich występować przekłamania kolorów. Fragmenty ciemnoszare przybierają odcień fioletu. W zdjęciach testowych z D90 nie zaobserwowałem zmian kolorystycznych przy zmianie czułości. Obrazy są mniej wyraźne, ale "trzymają kolor" nawet przy wysokich czułościach.
    Może ktoś z Was ma spostrzeżenia, jak to wygląda w praktyce? Chciałbym kupić któryś z tych dwóch aparatów, a przewiduję, że często będę używał czułości w zakresie 1600-3200, może czasem i wyższej.
    Co Wy na to?
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 18-11-2013 o 16:56

  7. #517

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Witam wszystkich
    Nurtuje mnie pytanie dotyczące jakości zdjęć wykonanych przy wysokich czułościach aparatami Nikon D90 i D5100. Po przejrzeniu wypowiedzi na forach można odnieść wrażenie, że D5100 jest lepszy. Ale... po obejrzeniu zdjęć zamieszczanych w internecie mam mieszane uczucia. Odnoszę wrażenie, że przy czułościach powyżej 1600 obrazy z D5100 są, owszem, wyrażniejsze niż z D90, ale... zaczynają na nich występować przekłamania kolorów. Fragmenty ciemnoszare przybierają odcień fioletu. W zdjęciach testowych z D90 nie zaobserwowałem zmian kolorystycznych przy zmianie czułości. Obrazy są mniej wyraźne, ale "trzymają kolor" nawet przy wysokich czułościach.
    Może ktoś z Was ma spostrzeżenia, jak to wygląda w praktyce? Chciałbym kupić któryś z tych dwóch aparatów, a przewiduję, że często będę używał czułości w zakresie 1600-3200, może czasem i wyższej.
    Co Wy na to?
    Pozdrawiam
    A kto rozsądny robi normalne foty na takich czułościach? Przy takim iso to tylko do gazety się nadaje, bo i tak kolor diabli wezmą choćbyś D4 używał, a nie d5100 tylko.
    Takie porównywanie internetowe to też psu na budę, bo przy wysokim iso dobrze naświetlone zdjęcie może wyglądać nieźle, ale i tak - patrz powyżej. Pamiętaj też, że w internecie gros fotek jest przeżutych przez różnej maści soft i pomniejszonych/wyostrzonych.
    Natomiast przyjmij za pewnik - d5100 ma lepszą matryce niż d90. Nie napiszę, że jest w związku z tym lepszym aparatem, bo tutaj mogą paść inne argumenty za tym, że nie jest, ale napewno detektor ma duuuuuużo lepszy niż d90 (taki posiadam).

  8. #518

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pioter m Zobacz posta
    A kto rozsądny robi normalne foty na takich czułościach? Przy takim iso to tylko do gazety się nadaje, bo i tak kolor diabli wezmą choćbyś D4 używał, a nie d5100 tylko.[...]
    Nie można używać ISO3200 i wyższych bo kolor diabli wezmą nawet w D4?
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Zf + Z9 + N14-24/2.8S + N24-70/2.8S + N70-200/2.8G VR II + N35/1.8S + N50/1.8S + 75/1.5 + N85/1.8S + N105/1.4E

  9. #519

    Domyślnie

    Notorycznie ostatnio używam zakresu 3200-6400 iso ( zdjęcia sportowe na hali ). Tam gdzie d300 i d90 "wymiękają" tam d5100 pokazuje wielką klasę swojej matrycy. Szkoda że tylko matrycy .......

  10. #520

    Domyślnie

    Wyciąganie z cienia pliku z d90 na iso 1600 jest juz niemal niemożliwe.
    To stara juz matryca. D5100 matryce ma duuuuuzo fajniejsza.
    Zrobienie ślubu (niech będzie na obu body N70-200 na przykład) jest bez porównania łatwiejsze na d5100.
    Wyższe iso. Łatwa obrobka. D90 zostaje daleko w tyle.
    ... ucze sie patrzec i widziec...
    i duqa z tego...

Strona 52 z 57 PierwszyPierwszy ... 2425051525354 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •