jak się robi panoramę, czyli cos takiego http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=26163
Szukaj
jak się robi panoramę, czyli cos takiego http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=26163
d200 w zasięgu ręki
ale jak to jak ...
Strzelasz ileś tam ujęć, a później składasz w czymś (albo program dedykowany albo PS)
D7100 + N18-70 f3.5-5.6 + N50 f1.8 + N55-200VR + Metz48AF1
no to spróbuj tak zrobić. chciałabym się dowiedzieć krok po kroku jak to się robi. jaka ogniskowa jest najbardziej optymalna itp.
Ostatnio edytowane przez ewka-konerwka ; 16-05-2007 o 16:37
d200 w zasięgu ręki
Najlepszą ogniskową jest podobno 50mm, moze być większa oczywiście, ale mniejsza nie wchodzi w grę, ciężko jest potem posklejać zdjęcia, ponieważ nie bardzo pasują do siebie bokami. Zdjęcia oczywiście powinno sie robić na statywie
zaczynając od lewej strony, po wykonaniu pierwszego zdjęcia przesun tak aparat aby końcówka (prawej strony) pierwszego kadru była widoczna na w wizjerze podczas robienia kolejnego zdjęcia itd. Jesli chodzi o późniejsze posklejane tego w programie, wystarczy nałorzyć na siebie zdjęcia tak aby elemęty z jednego i drugiego zdjęcia pokrywały się.
Mam nadzieje ze to wystarczy Ci w zrobieniu fajnej panoramy![]()
Pozdrawiam
a w ps-ie dużo dłubaniny, czy zdjęcia raczej się ładnie składają. na razie nie moge spróbowac bo nie ma statywu
d200 w zasięgu ręki
Wszystko zależy jak są zrobione. Najlepiej, jak wyżej, ze statywu i do tego specjalna głowica do panoram. Kupne w cenie od około 500 zł do 3-4 tys. Można zrobić we własnym zakresie, na forum były już tego typu majstrowane. Dzięki temu można obracać aparat dookoła punktu nodalnego (węzłowego). Trzeba też zachować możliwie dokładnie poziomość kadru (włączyć siatki na matówce lub założyć małą poziomiczkę w sanki aparatu0. Zwykle używa się obiektywu szerokokątnego (14-18 mm dla cyfry) i robi zdjęcia w pionie, do kilkunastu sztuk, w taki sposób, żeby poszczególne kadry nakrywały sie w przynajmniej 20%. Wtedy wszystko ładnie się składa, nie tylko w dużym PS-ie, ale także w Elementach (od trójki), a jeszcze jest sporo miejsca na błędy i możliwośc obcięcia góry i dołu, które zwykle mają gorszą jakość i duże dystorsje. Można robić też w poziomie; wtedy najlepiej małe tele jak 50-70 na cyfrze. Nakrycia kadrów j.w. W sytuacji, kiedy nie masz specjalnej głowicy, a nawet statywu, to można z ręki, starając się obracać aparat dookoła punktu nodalnego. Niektórzy przywiązują pion na sznurku do obiektywu w miejscu tego punktu, a na ziemi kładą monetę i mają orientację czy obracają wszystko jak trzeba. Ale nie licz, że wtedy idealnie się uda złożyć. Na pewno będą potrzebne poprawki i praca healing brush oraz stemplem. Aha, musisz też uważać na ekspozycję; zrób pomiar w miejscu, które wygląda, że ma średnią dla całości jasność i ustaw zmierzone wartości przysłony i czasu na manualu. I staraj się nie zmieniać tych wartości w czasie robienia poszczególnych kadrów.
Ostatnio edytowane przez markB ; 17-05-2007 o 15:55
Brak statywu nie przeszkadza zupełnie. Jak sie postarasz i będziesz trzymac aparat w miare w poziomie i przesuwać płynnie to uda Ci się zrobić panoramę. Zawsze potem możesz trochę wszystko skadrować już po złączeniu.
pozdrawiam
Tomek
Co do PSa to robi się to dość łatwo. Trzeba chwilę przysiedzieć żeby to ładnie złożyć ale to w sumie jak składania pociętej kartki pocztowej z widokiem. Wyobraż sobie że przecinasz kartkę np na trzy części i je dopasowujesz tak żeby stworzyły jeden obraz. To samo robisz w PSie.
pozdrawiam
Tomek
OK.
Moim zdaniem można robić szeroko - tylko wtedy trzeba poprawiać błąd perspektywy. Największym wrogiem szerokiego kąta do panoram jest winietowanie - wtedy łączenie jest cięzkie bo pojawiaja się cienie na niebie. Co do przesuwania aparatu.... ja robię panoramy "z ręki" (np. http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=25632). Co do ustawiania kadrów - robiąc od lewej do prawej niech lewy bok kolejnego zdjęcia zawiera nieco prawego boku poprzedniego kadru - pozwoli to na lepsze połączenie.
Nie łączy się panoramy "linia w linię", to wymaga sporo pracy np miekką gumką, albo krycia warstw.
PS3 posiada coś takiego jak łączenie warstw (Edit->align layers).
PS2 również coś podobnego posiada - tylko nie wszyscy o tym wiedzą. W menu Plik->automatyzuj->łączenie_obrazków w en to chyba będzie file->automatize->image_merge, tylko trzeba miec naprawdę dobre kadry, żeby nie były podobne krawędzie - wtedy się myli.
Poszukaj też na sieci programów typu panorama maker.
D7100 + N18-70 f3.5-5.6 + N50 f1.8 + N55-200VR + Metz48AF1
No faktycznie jest taka funkcja w PSie ale chyba raczej mało przydatna. Skorzystałem z niej raz i potem i tak już łączyłem w tradycyjny sposób. Używałem też Panorama Maker i też wróciłem do PSa. Tutaj jakoś się to wszystko lepiej kontroluje.
pozdrawiam
Tomek
Skontaktuj się z nami