Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie D80 - tylna kurtynka

    Witam wsztstkich forumowiczów

    jako,że jestem świeżym posiadaczem d80 mam pare pytań, na które chciałbym znaleźć odpowiedź.
    generalnie czekałem długo na moją zabawkę i bardzo się cieszę z jej nabytku ale znalazłem pare dziwnych rzeczy.
    najważniejsza która mnie denerwuje to wbudowana lampa błyskowa.
    problem: ustawiam lampe w trybie "rear", ustawiam czas naswietlania np 1 sek., celuje i strzelam w kierunku modela/ki.
    i tu pojawia się pytanie. Czy lampa nie powinna zostac odpalona tylko na koncu, na tylnia krtynkę? bo u mnie strzela dwa razy! na poczatku i na końcu! czy któś z fo(to)rumowiczów mógłby mi powiedzieć co jest nie tak lub co robie źle?
    pozdrawiam serdecznie
    i czekam na odpowiedź niecierpliwie......

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez crisder Zobacz posta
    Witam wsztstkich forumowiczów

    jako,że jestem świeżym posiadaczem d80 mam pare pytań, na które chciałbym znaleźć odpowiedź.
    generalnie czekałem długo na moją zabawkę i bardzo się cieszę z jej nabytku ale znalazłem pare dziwnych rzeczy.
    najważniejsza która mnie denerwuje to wbudowana lampa błyskowa.
    problem: ustawiam lampe w trybie "rear", ustawiam czas naswietlania np 1 sek., celuje i strzelam w kierunku modela/ki.
    i tu pojawia się pytanie. Czy lampa nie powinna zostac odpalona tylko na koncu, na tylnia krtynkę? bo u mnie strzela dwa razy! na poczatku i na końcu! czy któś z fo(to)rumowiczów mógłby mi powiedzieć co jest nie tak lub co robie źle?
    pozdrawiam serdecznie
    i czekam na odpowiedź niecierpliwie......
    Nie mam D80, więc nie wiem na pewno, ale to chyba są przedbłyski, które są wyzwalane przed otwarciem migawki. Właściwy błysk następuje tuż przed zamknięciem.
    I'm not normally a religious man, but if you're up there, save me, Superman!
    http://instagram.com/adrwoz

  3. #3

    Domyślnie

    dokładnie, przedbłyski monitorujące iTTL'a
    nie są rejestrowane na zdjęciu
    jak się przypatrzysz dokładnie - ten pierwszy błysk jest równo z dźwiękiem otwierania się migawki, więc realnie przed ekspozycją
    dopiero ten drugi doświetla zdjęcie
    lampa błyskowa w D80 działa bardzo fajnie ( i nie tylko lampa, wszystko oprócz[autocenzura])
    "Kiedy wszystkie sposoby zawiodą, należy przeczytać instrukcję obsługi" - Murphy

  4. #4

    Domyślnie

    ustawiłem iso 3200 wyszedłem na dwór aby było jak najjaśniej i tez były dwa błyski. nie rozumiem tego za mocno. czy ktoś z Was sznowni koledzy mógłby to sprawdzic na swoich zabawkach? generalnie zależy mi na uzyskaniu efektu dynamiki ruchu- czyli tło rozmyte a model ostry , nie przezroczysty.

  5. #5

    Domyślnie

    No przeca dostałeś już odpowiedź...to są przedbłyski które nie mają wpływu na ekspozycję.

  6. #6

    Domyślnie

    crisder -> to nie jest tak, że jak jest jasno to nie potrzeba przedbłysków iTTL'a.
    Zapraszam Michał Klimont
    Tutaj nie radzę zaglądać: Click
    [/I]

  7. #7

    Domyślnie

    Mimo, że odpowiedź padła już ja powtórze - iTTL to taki wymysł Nikona, kóry z racji oszczędności wykorzystuje jeden element pomiarowy - i dlatego pomiar musi nastapić przed otworzeniem migawki. Zawsze jest przedbłysk pomiarowy, a po nim w zależności ustawień błysk właściwy. Jak Ci pomiarowy przedbłysk przeszkadza możesz zapamietać pomiar i pozostałe zdjecia robić bez niego - ale działa to oczywisćie poprawnie tylko dla tej samej sceny. Przy lampie odpalanej zdalnie dochodza jeszcze błyski komunikacyjne.
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Dziekuje Panowie/Panie za odpowiedz. teraz wszystko juz jasne, szkoda ze w instrukcji nie ma nic o tym.
    apropos czy ma ktoś z was polską instrukcje do D80 w pdf ?, bo chetnie bym chciał miec na swoim kompie

    życze fajnych zdjęć

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez irekka Zobacz posta
    Mimo, że odpowiedź padła już ja powtórze - iTTL to taki wymysł Nikona, kóry z racji oszczędności wykorzystuje jeden element pomiarowy - i dlatego pomiar musi nastapić przed otworzeniem migawki. Zawsze jest przedbłysk pomiarowy, a po nim w zależności ustawień błysk właściwy. Jak Ci pomiarowy przedbłysk przeszkadza możesz zapamietać pomiar i pozostałe zdjecia robić bez niego - ale działa to oczywisćie poprawnie tylko dla tej samej sceny. Przy lampie odpalanej zdalnie dochodza jeszcze błyski komunikacyjne.
    co to ma z oszczednoscia wspolnego? ttl lapal swiatlo odbite za filmem, z matryca to nie przejdzie, dlatego najpierw byl d(igital)ttl z dyskoteka kilkunastu przedblyskow, a teraz jest ittl, majacy max 3 przedblyski i mozliwosc zdalnego sterowania lampami. dttl lapal swiatlo odbite od szarej kurtynki, ittl ma osobne lustro od tego. pod wzgledem ekonomicznym ittl jest najdrozszym systemem.
    a jak komus nie pasuje to w puszkach d2... dziala ittl i dttl
    podpis nieczytelny

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Valwit Zobacz posta
    co to ma z oszczednoscia wspolnego? l
    Ano to że drzewiej były osobne elementy pomiarowe do zastanego i błysku, a teraz jeden. Przedtem przedbłyski były emitowane po podniesieniu lustra, ale przed otwarciem migawki. tylko mutant popromienny był wstanie je zauważyć. Czasu było mało na obliczenie prawidłowej ekspozycji, więc układy musiały być szybkie. Teraz przedbłyski są jeszcze przed podniesieniem lustra, które tylko w...ją wszystkich wokoło. Czasu więcej, dają rade gorsze kości.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •