Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1
    Rozmowny
    Dołączył
    08 2010
    Miasto
    archiwum X
    Posty
    441

    Domyślnie Jaka farba najlepsza.

    Muszę pomalować 1 cm² obudowy aparatu GF2 na kolor czarny mat. Nabyłem puszkę farby w markecie i pomalowałem. Wszystko fajnie ale po kilku dniach farba zaczyna sie ścierać i z powrotem zaczyna być widoczny goły metal. Czym pomalować aby to było trwałe i nie złaziło ? Z góry wielkie dzieki

  2. #2

    Domyślnie

    najpierw by sie przydalo dowiedziec z jakiego dokladnie metalu zrobione jest body. do tego metalu trzeba kupic odpowiednia farbe (zakladam, ze malowales farba do metalu. racja? ). najwazniejsze to odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania. ciezko pewnie bedzie wybadac jaki to dokladnie metal bo zapewne nie jest to czyste alumiumium tylko jakies stopy magnezowe. musisz sprobowac zmatowic powierzchnie, przemyc woda amoniakalna, nalozyc odpowiedni dla danego metalu grunt i wtedy pomaloac czarna farba.
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  3. #3
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 182

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez HYPER Zobacz posta
    najpierw by sie przydalo dowiedziec z jakiego dokladnie metalu zrobione jest body. do tego metalu trzeba kupic odpowiednia farbe (zakladam, ze malowales farba do metalu. racja? ). najwazniejsze to odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania. ciezko pewnie bedzie wybadac jaki to dokladnie metal bo zapewne nie jest to czyste alumiumium tylko jakies stopy magnezowe. musisz sprobowac zmatowic powierzchnie, przemyc woda amoniakalna, nalozyc odpowiedni dla danego metalu grunt i wtedy pomaloac czarna farba.
    To nic nie pomoże. Żadna farba nie da trwałej powłoki na aluminium i jego stopach. Dodatkowo woda amoniakalna wytworzy cienką powłokę wodorotlenku, która zmniejszy przyczepność farby.
    Aluminum barwi się w procesie anodyzowania, co w przypadku aparatu fotograficznego jest niewykonalne ( chyba, że w grę wchodzi rozbiórka do szkieletu).

  4. #4

    Domyślnie

    Zgodzę się z przedmówcą, anodyzowanie to chyba jedyny sposób.
    Ja dodam jeszcze, że kiedyś malowałem parę łat swojemu Canonowi 1dmk2 farbą o nazwie Ftalonal i nawet się powłoka trzymała pomimo ocierania od wkładania do plecaka. Zależy jeszcze od miejsca, czy jest narażone na tarcie. Dopiero skrobiąc paznokciem można było to zdrapać. Co ciekawe, podobna sztuczka z d200 mi już nie wyszła, pomalowane miejsca ścierają się szybciej i przetarcia wylazły już po jakimś tygodniu od malowania (a były mniej więcej w tych samych miejscach co w Canonie). Wiem, że średnio to się logiki trzyma ale zaświadczam, że tak było
    Farba ta dość długo schnie, trzeba odwiesić aparat na jakieś 3 dni dla pewności i potem maznąć jeszcze jedną warstwę i znowu schnięcie. Kosztuje paręnaście złotych w markecie budowlanym, może spróbuj jakiś mały fragment zamalować i zobacz czy Ci taki efekt odpowiada, będzie połysk ale można po lekkim przeschnięciu pomacać te miejsca i zmatowieją od odcisków palców
    Jest jeszcze oksyda na zimno (możesz wpisać, będzie na allegro), ale nie wiem czy weźmie stop aluminium, jest chyba tylko do stali, ale można by spróbować. Chyba że się jakiś Kolega chemik wypowie i od razu odradzi...
    Anyway, powodzenia!
    FF + szkła

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jasand Zobacz posta
    Muszę pomalować 1 cm² obudowy aparatu GF2 na kolor czarny mat. Nabyłem puszkę farby w markecie i pomalowałem. Wszystko fajnie ale po kilku dniach farba zaczyna sie ścierać i z powrotem zaczyna być widoczny goły metal. Czym pomalować aby to było trwałe i nie złaziło ? Z góry wielkie dzieki
    Do Penów są do kupienia okleiny ze skóry (czy czegoś skóropodobnego) - ot do takiego retro tuningu. Może do Panasoniców też coś takiego jest. Byłby to alternatywny sposób do malowania ... może nawet Twój GF2 zacząłby wyglądać jak Fuji X100

  6. #6
    Rozmowny
    Dołączył
    08 2010
    Miasto
    archiwum X
    Posty
    441

    Domyślnie



    To otarcie farby jest w miejscu jak na powyższym zdjeciu.

    @mariaczi666.
    Oksyda sie nie nada bo jest przeznaczona do wyrobów z zelaza i stali.

    @koniecpolska
    Takie rozwiazanie byłoby fajne , ale to marzenie "ściętej głowy|" Nie spotkałem sie w necie z takimi produktami. Wiem ,że sa takie rzeczy np do komórek z androidem takich jak HTC czy Samsung.

    Wracajac do sprawy , czy ktoś jest w stanie podac mi jaką farbą (czarny mat) najlepiej pomalować aby nie złaziło.
    W zeszły wtorek przed wyjazdem na Łotwę pomalowałem to miejsce na nowo ale w niedziele zauważyłem ,że farba znów zaczęła złazić.

    PS Maluję na dzisiaj farbą czarny mat Nobiles "Dach i rynna . Bezpodkładowa farba na ocynk, miedź i aluminium".
    Moze dlatego złazi , że jest wodorozcieńczalna - przekładając na polski do mycia narzędzi uzywamy wody a nie rozcieńczalników.

  7. #7
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 182

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jasand Zobacz posta
    [...]Maluję na dzisiaj farbą czarny mat Nobiles "Dach i rynna . Bezpodkładowa farba na ocynk, miedź i aluminium".[...].
    Oblezie...
    Cytat Zamieszczone przez mariaczi666 Zobacz posta
    [...] Chyba że się jakiś Kolega chemik wypowie...
    Tak mam w papierach

  8. #8
    Rozmowny
    Dołączył
    08 2010
    Miasto
    archiwum X
    Posty
    441

    Domyślnie

    To niema już na to ratunku ?

  9. #9
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 182

    Domyślnie

    Jak napisałem w pierwszym poście.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Art Erie Zobacz posta

    Tak mam w papierach
    Tak też podejrzewałem po stylu wypowiedzi
    Wracając do tematu, jeśli otarcie jest niewielkie, spróbuj tego Ftalonalu. Jeśli nie będziesz zadowolony lub zacznie odłazić to zdrapiesz i będzie jak było. Można warstwę 'zmatowić' dotykając przeschniętego miejsca, robiłem tak w 1d, który miał raczej matową powłokę o drobnej fakturze.
    FF + szkła

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •