Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Pytanie dot. PS

  1. #1

    Domyślnie Pytanie dot. PS

    Witam,

    Mam kolejne pytanie początkującego:
    mianowicie przed zabawą w PS plik JPEG waży ok 2.5 mb, po obróbce jest to plik psd o rozmiarze już 25.4 mb...
    i moje pytania:
    1) czy tak musi być, czy robię jakiś błąd w sztuce np. podczas zapisywania?
    2) Czy można, a jeśli tak, to w jaki sposób najlepiej, zapisać obrobiony plik aby mniej ważył?

    Thx

    Pzdr.
    R.

  2. #2

    Domyślnie

    np. Save for Web
    300d : EF18-55 : T28-75

  3. #3

    Domyślnie

    Pyszna Rada !!!!

    Thx

    R.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rookie Zobacz posta
    przed zabawą w PS plik JPEG waży ok 2.5 mb, po obróbce jest to plik psd o rozmiarze już 25.4 mb...
    i moje pytania:
    1) czy tak musi być, czy robię jakiś błąd w sztuce np. podczas zapisywania?
    Oczywiscie ze tak "musi byc". JPG to plik z kompresja, a PSD bez kompresji.

    Cytat Zamieszczone przez Rookie Zobacz posta
    2) Czy można, a jeśli tak, to w jaki sposób najlepiej, zapisać obrobiony plik aby mniej ważył?
    To zalezy do jakich celow. Do ogladania na ekranie, wystawienia w internecie, lub wykonania odbitki -- oczywiscie ponownie zapisac do JPG. W celach archiwizacyjnych -- TIFF z kompresja LZW.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez snow Zobacz posta
    np. Save for Web
    Ta... i traci raz na zawsze exify.

    Rookie, zapisuj normalnie, "save as" tylko zmień format na jpeg.
    5D BG-E4 50/1.2L 135/2L 24-70/2.8L S12-24/4.5-5.6Ex 70-200/2.8L IS 580EX
    www.masza.com.pl

  6. #6

    Domyślnie

    To są dopiero pyszne rady!!!!!!

    już wypróbowałem i działa jak trza!!!

    Wielkie dzięki!

    Pzdr.
    R.

  7. #7

    Domyślnie

    A! Optymalna kompresja to "jakość" 10.
    5D BG-E4 50/1.2L 135/2L 24-70/2.8L S12-24/4.5-5.6Ex 70-200/2.8L IS 580EX
    www.masza.com.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta

    ... W celach archiwizacyjnych -- TIFF z kompresja LZW.
    tylko co mi daje taka kompresja?
    plik wywołany z naf'a, zapisany do tif'a (34MB), później tylko otwarty i bez wprowadzania do niego żadnych zmian ponownie "zapisany jako" do nef'a, ale z kompresją LZW (43MB).
    Później próba z obróbką wyjściowego nef'a (pare warstw, filtrów, regulacji itp... itd...) i oczywiście obrazek nie "spłaszczany", a wynik podobny. Plik po kompresji wiekszy niż bez kompresji (ok 150 bez kompresji, ok 180 z kompresją).
    Gdzie tu zysk?
    A może ta kompresja ma jakieś inne zadanie? albo ja cos robie nie tak...
    aaaa... wszystko "produkowane" w PS CS2
    same klamoty...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zuto Zobacz posta
    tylko co mi daje taka kompresja? plik wywołany z naf'a, zapisany do tif'a (34MB), później tylko otwarty i bez wprowadzania do niego żadnych zmian ponownie "zapisany jako" do nef'a, ale z kompresją LZW (43MB).
    Zdradz mi te tajemnice -- jak zapisujesz do NEFa? Bardzo mnie to zastanawia -- i na dodatek z kompresja LZW...

    Cytat Zamieszczone przez zuto Zobacz posta
    Później próba z obróbką wyjściowego nef'a (pare warstw, filtrów, regulacji itp... itd...) i oczywiście obrazek nie "spłaszczany", a wynik podobny.
    Bo niesplaszczony TIFF, to tak naprawde PSD, tyle, ze z naglowkiem TIFFa. I prawidlowo rozpoznaje go chyba tylko sam PhotoShop. TIFF to zamkniety plik (jedna warstwa bez efektow).

    Cytat Zamieszczone przez zuto Zobacz posta
    Plik po kompresji wiekszy niż bez kompresji (ok 150 bez kompresji, ok 180 z kompresją).
    Gdzie tu zysk?
    Patrzac na powyzsze -- kompletnie nie wiesz co robisz, a oczekujesz poprawnych wynikow. Zdjecie zapisane do TIFFa z kompresja LZW w zaleznosci oczywiscie od tego co na zdjeciu sie znajduje, bedzie mniejsze od takiego niekompresowanego, od 10 do nawet 50%. Wiec zysk jest. Robie to na co dzien od kilku dlugich lat, wiec osmiele sie "bezczelnie" stwierdzic, ze wiem co mowie...
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  10. #10

    Domyślnie

    stig nie będę się spierał, ale w takim razie wytłumacz mi czemu plik zapisany do TIFF z kompresja NONE waży 36 124 388 a zapisany z kompresją LZW 45 169 100, zawsze mnie to zastanawiało jednak nigdy nikt mi tego nie wyjaśnił, próbe wykonałem przed chwilą na zdjęciu otwartym z NEF'a
    pozdrawiam Piotr


Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •