Czy w swoich aparatach d90, d300 używacie ISO 100, czy lepiej używać ISO 200? i czy niebo na 100 wychodzi przepalone?
Szukaj
Czy w swoich aparatach d90, d300 używacie ISO 100, czy lepiej używać ISO 200? i czy niebo na 100 wychodzi przepalone?
Ostatnio edytowane przez Kriso ; 01-06-2009 o 10:54
a co może miec ISO 100 do przepałów nieba? To chyba kwestia prawidłowego naswietlania
Ja nie uzywam![]()
osobiscie uzywam od 200 i gore i jestem zadowolony![]()
"... Szkoda tylko, że ISO 100 jest generowane sztucznie, bo jak wyraźnie widać w naszych wynikach, zakres tonalny w tym przypadku jest identyczny lub nawet ciut mniejszy jak dla ISO 200 ..."
źródło: http://www.optyczne.pl/84.9-Test_apa...sumowanie.html, pkt: Zakres tonalny.
Zasadniczo używam od 200. Jednak zdarza się zejść do 100 gdy w jasny dzień chcę focić z jak najmniejszą głębią ostrości a niestety filtru szarego ci u mnie brak.
D90|N35 1.8|N50 1.8|N18-70|N55-200|Pentacon 135 2.8|SB-600|MB-D80|dwa statywy i parasolka
A to, że w sztucznym ISO100 aparat naświetla dwa razy dłużej korzystając z ISO200 a potem dzieli zmierzone wartości przez dwa. Więc siłą rzeczy dynamika w światłach spada o 1EV i dużo łatwiej o przepalenie. W ogóle używanie ISO100 w przypadku rawów mija się z celem, to samo można osiągnąć później w sofcie korzystając normalnie z ISO200.
Nikon Z6 II, 14-30/4S, 24-120/4S, 50/1.8S, 85/1.8S, 50/2.8MC, 40/2, Tamron 70-180/2.8 G2
Fuji S5 Pro, 35/2D, 50/1.4D
Skontaktuj się z nami