Chciałbym Was zapytać o następującą rzecz. Załóżmy że robię zdjęcie jakiegoś krajobrazu i chciałbym aby była duża głębia ostrości. Do tej pory myślałem, że aby to uzyskać konieczne jest zastosowanie dużej przysłony (f11, f16, f22). Przykładowo dla ogniskowej 18mm i przysłony f11 głębię ostrości mamy od 1,25m do nieskończoności. Dla przysłony f4 głębię ostrości mamy od 2,65m do nieskończoności. Czyli w przypadku większej przysłony głębia ostrości zaczyna się od 1,45m wcześniej co przy krajobrazie raczej nie jest dużo. Czy w obu przypadkach (f4 i f11) przedmioty oddalone w odległości większej niż 2,65m będą tak samo ostre ? Jaka jest zatem różnica pomiędzy różnymi wartościami przysłony przy fotografowaniu odległych obiektów ?
Kolejne pytanie dotyczy tego gdzie ustawiać ostrość przy krajobrazach. Załóżmy, że fotografuje obiekt oddalony o 100m i zależy mi na dużej (największej) głębi ostrości. Czy w takim przypadku najlepiej ostrzyć na jakiś inny obiekt który jest w odległości hiperfokalnej czy ostrzyć na tej obiekt, który jest oddalony o 100m. Czy w obu przypadkach ostrość obiektu oddalonego o 100m będzie taka sama ?
Szukaj



Odpowiedz z cytatem

Skontaktuj się z nami