Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Pytanie dotyczące głębi ostrości

    Chciałbym Was zapytać o następującą rzecz. Załóżmy że robię zdjęcie jakiegoś krajobrazu i chciałbym aby była duża głębia ostrości. Do tej pory myślałem, że aby to uzyskać konieczne jest zastosowanie dużej przysłony (f11, f16, f22). Przykładowo dla ogniskowej 18mm i przysłony f11 głębię ostrości mamy od 1,25m do nieskończoności. Dla przysłony f4 głębię ostrości mamy od 2,65m do nieskończoności. Czyli w przypadku większej przysłony głębia ostrości zaczyna się od 1,45m wcześniej co przy krajobrazie raczej nie jest dużo. Czy w obu przypadkach (f4 i f11) przedmioty oddalone w odległości większej niż 2,65m będą tak samo ostre ? Jaka jest zatem różnica pomiędzy różnymi wartościami przysłony przy fotografowaniu odległych obiektów ?

    Kolejne pytanie dotyczy tego gdzie ustawiać ostrość przy krajobrazach. Załóżmy, że fotografuje obiekt oddalony o 100m i zależy mi na dużej (największej) głębi ostrości. Czy w takim przypadku najlepiej ostrzyć na jakiś inny obiekt który jest w odległości hiperfokalnej czy ostrzyć na tej obiekt, który jest oddalony o 100m. Czy w obu przypadkach ostrość obiektu oddalonego o 100m będzie taka sama ?
    Nikon D90, 18-105mm VR, 50/1.8, SB-900, Hoya HD UV, Hoya HD PL-CIR, Kata DC-443

  2. #2

    Domyślnie

    a czy nie możesz wykonać dwóch fotek i sam sprawdzić czy może oszczędzasz matrycę
    Metal For Soul Beer For Body Thrash Till Death

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sinner Zobacz posta
    a czy nie możesz wykonać dwóch fotek i sam sprawdzić czy może oszczędzasz matrycę
    Przez tydzień jestem bez aparatu i nie mogłem się powstrzymać, żeby zapytać fachowców na forum
    Nikon D90, 18-105mm VR, 50/1.8, SB-900, Hoya HD UV, Hoya HD PL-CIR, Kata DC-443

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez XGrzesX Zobacz posta
    <...> Czy w takim przypadku najlepiej ostrzyć na jakiś inny obiekt który jest w odległości hiperfokalnej czy ostrzyć na tej obiekt, który jest oddalony o 100m. Czy w obu przypadkach ostrość obiektu oddalonego o 100m będzie taka sama ?
    Coś tam stary przeczytałeś ale nie chciało się pomyśleć co?
    Przeczytaj raz jeszcze co napisałeś, przypomnij sobie albo powtórz informacje na podstawie których wyliczyłeś odległość hiperfokalną. Potem palnij się z otwartej w łeb ("co za głąb ze mnie" ;] ).


    Podpowiedź: a jak nie zakumasz to włącz jakikolwiek kalkulator głębi ostrości jeszcze raz (z którego chyba korzystałeś przy wyliczeniach) i zastanów się po co jest tam rubryka "odległość"
    A jak dalej nie zakumasz to wpisz w tą rubrykę 100 a potem jakąś inną liczbę heheheh.

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Chyba mnie nie zrozumieliście. W moich pytaniach chodziło mi o to, czy jeśli dla przysłony F11 głębia jest od 1,25 do nieskończoności a dla F4 głębia jest od 2,65 do nieskończoności to czy w obu przypadkach obiekty w odległości większej niż 2,65 m będą tak samo ostre. Nie ma sensu mnie odsyłać do kalkulatora głębi ostrości bo chyba jest jasne, że moje pytanie wynika właśnie z zabaw tym kalkulatorem.
    Nikon D90, 18-105mm VR, 50/1.8, SB-900, Hoya HD UV, Hoya HD PL-CIR, Kata DC-443

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez XGrzesX Zobacz posta
    Chyba mnie nie zrozumieliście. W moich pytaniach chodziło mi o to, czy jeśli dla przysłony F11 głębia jest od 1,25 do nieskończoności a dla F4 głębia jest od 2,65 do nieskończoności to czy w obu przypadkach obiekty w odległości większej niż 2,65 m będą tak samo ostre. Nie ma sensu mnie odsyłać do kalkulatora głębi ostrości bo chyba jest jasne, że moje pytanie wynika właśnie z zabaw tym kalkulatorem.
    Teoretycznie będzie taka sama. Praktycznie nie ;]
    Bo oprócz hiperfokalnej dochodzą jeszcze kwestie jakości obiektywu. F4, f11, f22 nie raz różnią się znacznie. Praktycznie (z własnego doświadczenia) jeżeli chcę mieć cały plan ostry to w terenie używam od f8 do f13 (tokina) i ostrzę raczej bliżej niż dalej.

    Ps. Pytałeś na jaki obiekt masz ostrzyć - na hiperfokalną czy na ten oddalony o 100 m. Stąd moja poprzednia odpowiedź. Myśl o co pytasz.

  8. #8

    Domyślnie

    Ostrosc bedzie taka sama ale ostrośc ostrości moze byc inna np na f5.6 bedzie bardziej ostre niz na f22... Nie wiem czy sie jasno wyraziłem
    никон

  9. #9

    Domyślnie

    Wejdź na optyczne.pl i znajdź test np. swojego szkiełka (jeśli jest). Następnie zobacz jak zachowują się obiektywy na różnych przesłonach. I w ten sposób znajdziesz informacje, którą szukałeś
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •